2026 - 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 34/279 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5- тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Қарақия аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 21 065 247,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 20 352 561,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 51 523,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 93 673,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері бойынша – 567 490,0 мың теңге;
2) шығындар – 20 960 983,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 200 490,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттер – 389 250,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 188 760,0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -96 226,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану ) – 96 226,0 мың теңге;
қарыздар түсімі – 389 250,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 293 024,0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдар мен ауылдық округтердің бюджеттеріне 1 691 941,0 мың теңге сомасында субвенция бөлінгені ескерілсін, оның ішінде:
Болашақ ауылдық округі – 66 423,0 мың теңге;
Бостан ауылдық округі – 138 250,0 мың теңге;

О районном бюджете на 2026 - 2028 годы
Решение Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 22 декабря 2025 года № 34/279
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 2 настоящего решения.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Каракиянский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 21 065 247,0 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 20 352 561,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 51 523,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 93 673,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 567 490,0 тысяч тенге;
2) затраты – 20 960 983,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 200 490 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 389 250,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 188 760,0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -96 226,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 96 226,0 тысяч тенге;
поступление займов – 389 250,0 тысяч тенге;
погашение займов – 293 024,0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Учесть, что из районного бюджета на 2026 год в бюджеты сел и сельских округов выделена субвенция в сумме 1 691 941,0 тысячи тенге, в том числе:
сельского округа Болашак – 66 423,0 тысяч тенге;
сельского округа Бостан – 138 250,0 тысяч тенге;

Жетібай ауылы – 361 131,0 мың теңге;
Құланды ауылдық округі – 128 638,0 мың теңге;
Құрық ауылы – 531 263,0 мың теңге;
Мұнайшы ауылы – 267 619,0 мың теңге;
Сенек ауылы – 198 617,0 мың теңге.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджетке 13 110 012,0 мың теңге көлемінде бюджеттік алып қоюлар қарастырылғаны ескерілсін.
4. Аудан әкімдігінің резерві 100 000,0 мың теңге көлемінде бекітілсін.
5. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі
Қарақия аудандық мәслихатының төрағасы Ж. Қалаубай
Қарақия аудандық мәслихатының
2025 жылғы "22" желтоқсандағы
№ 34/279 шешіміне 1-қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Атауы
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
1
2
3
1.Кірістер

села Жетыбай – 361 131,0 тысяч тенге;
сельского округа Куланды – 128 638,0 тысяч тенге;
села Курык – 531 263,0 тысячи тенге;
села Мунайшы – 267 619,0 тысяч тенге;
села Сенек – 198 617,0 тысяч тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены бюджетные изъятия в областной бюджет в сумме 13 110 012,0 тысячи тенге.
4. Утвердить резерв акимата района в сумме 100 000,0 тысяч тенге.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Каракиянского районного маслихата Қалаубай Ж.
Приложение 1 к решению
Каракиянского районного маслихата
от "22" декабря 2025 года № 34/279
Районный бюджет на 2026 год
Категория
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
1
2
3
1. Доходы

368 855,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
70 110,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
70 110,0
482
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және туризм бөлімі
31 478,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және туризмді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31 478,0
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
66 526,0
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
66 526,0
02
Қорғаныс
5 633,0
1
Әскери мұқтаждар
1 433,0
122
Аудан әкімінің аппараты
1 433,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
1 433,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
4 200,0
122
Аудан әкімінің аппараты
4 200,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
4 200,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
10 500,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
10 500,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
10 500,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
10 500,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 176 973,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
134 943,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
134 943,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
134 943,0
2
Әлеуметтiк көмек
879 396,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
879 396,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
29 361,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
528,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
319 423,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
6 033,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
75 215,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

368 855,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
70 110,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
70 110,0
482
Отдел предпринимательства и туризма района (города областного значения)
31 478,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и туризма
31 478,0
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
66 526,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
66 526,0
02
Оборона
5 633,0
1
Военные нужды
1 433,0
122
Аппарат акима района
1 433,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
1 433,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
4 200,0
122
Аппарат акима района
4 200,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
4 200,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
10 500,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
10 500,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
10 500,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
10 500,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 176973,0
1
Социальное обеспечение
134 943,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
134 943,0
005
Государственная адресная социальная помощь
134 943,0
2
Социальная помощь
879 396,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
879 396,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
29 361,0
006
Оказание жилищной помощи
528,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
319 423,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
6 033,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
75 215,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

261 081,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
6 425,0
14
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
79 513,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
401 452,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларыдағы өзге де қызметтер
151 016,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
145 504,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62 559,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 311,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
42 022,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
36 612,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 512,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5 512,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
642 150,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
367 834,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
367 834,0
002
Мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алып қою, соның iшiнде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлiктi иелiктен айыру
0,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
367 834,0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
0,0
059
Елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу
0,0
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
0,0
009
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
0,0
2
Коммуналдық шаруашылық
24 706,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
24 706,0
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
24 706,0
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
0,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
0,0

261 081,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
6 425,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
79 513,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
401 452,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
151 016,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
145 504,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
62 559,0
01
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 311,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
42 022,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
36 612,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 512,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
5 512,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
642 150,0
1
Жилищное хозяйство
367 834,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
367 834,0
002
Изъятие, в том числе путем выкупа земельных участков для государственных надобностей и связанное с этим отчуждение недвижимого имущества
0,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
367 834,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
0,0
059
Текущий и капитальный ремонт фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту
0,0
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
0,0
009
Изъятие земельных участков для государственных нужд
0,0
2
Коммунальное хозяйство
24 706,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
24 706,0
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
24 706,0
028
Развитие коммунального хозяйства
0,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
0,0