"2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Маңғыстау облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 17/177 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2025 жылғы 13 қарашадағы № 23/270 шешімі
Маңғыстау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Маңғыстау облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 17/177 шешіміне келесідей өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы келесідей мазмұнда жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025 - 2027 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімге 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес оның ішінде 2025 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 524 522 793,1 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 212 694 284,1 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 50 276 990,5 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 85 000,0 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 261 466 518,5 мың теңге;
2) шығындар – 561 445 783,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 21 111 297,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 24 732 178,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 3 620 881,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 7 998 529,0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 7 998 529,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге:
5) бюджет тапшылығы (профицит) – -66 032 816,1 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 66 032 816,1 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 21 251 618,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 3 317 676,2 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 48 098 874,3 мың теңге.";
2 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2025 жылға қалалар мен аудандардың бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері мынадай мөлшерлерде белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 100 пайыз;
Қарақия ауданына –100 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 100 пайыз;
Түпқараған ауданына – 100 пайыз;
Ақтау қаласына – 57,3 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 50 пайыз;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 85,1 пайыз;
Қарақия ауданына – 25,7 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 53,7 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 37 пайыз;
Түпқараған ауданына – 87,5 пайыз;
Ақтау қаласына – 7,4 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 22,4 пайыз;

О внесении изменений в решение Мангистауского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 17/177 "Об областном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Мангистауского областного маслихата от 13 ноября 2025 года № 23/270
Мангистауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мангистауского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 17/177 "Об областном бюджете на 2025-2027 годы" следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции следующего содержания:
"1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 524 522 793,1 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 212 694 284,1 тысячи тенге;
неналоговым поступлениям – 50 276 990,5 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 85 000,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 261 466 518,5 тысяч тенге;
2) затраты – 561 445 783,2 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 21 111 297,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 24 732 178,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 3 620 881,0 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 7 998 529,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 7 998 529,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета– -66 032 816,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета– 66 032 816,1 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 21 251 618,0 тысяч тенге;
погашение займов – 3 317 676,2 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 48 098 874,3 тысячи тенге.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Установить нормативы распределения доходов в бюджеты городов и районов на 2025 год в следующих размерах:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора:
Бейнеускому району – 100 процентов;
Каракиянскому району – 100 процентов;
Мангистаускому району – 100 процентов;
Мунайлинскому району – 100 процентов;
Тупкараганскому району – 100 процентов;
городу Актау – 57,3 процентов;
городу Жанаозен – 50 процентов;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району – 85,1 процентов;
Каракиянскому району – 25,7 процентов;
Мангистаускому району – 53,7 процентов;
Мунайлинскому району – 37 процентов;
Тупкараганскому району – 87,5 процентов;
городу Актау – 7,4 процентов;
городу Жанаозен – 22,4 процентов;

3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 100 пайыз;
Қарақия ауданына – 100 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 100 пайыз;
Түпқараған ауданына – 100 пайыз;
Ақтау қаласына – 5 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 36,8 пайыз;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 100 пайыз;
Қарақия ауданына – 100 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 100 пайыз;
Түпқараған ауданына – 100 пайыз;
Ақтау қаласына – 0 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 100 пайыз;
5) әлеуметтік салық:
Бейнеу ауданына – 86,7 пайыз;
Қарақия ауданына – 28 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 53,7 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 37,3 пайыз;
Түпқараған ауданына – 87,6 пайыз;
Ақтау қаласына – 7,3 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 22,4 пайыз.";
5 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен қалалар мен аудандардың бюджеттеріне нысаналы трансферттер көлемдері 9 508 919,0 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Бейнеу ауданына – 1 471 791,0 мың теңге;
Қарақия ауданына – 241 822,8 мың теңге;
Маңғыстау ауданына – 127 000,0 мың теңге;
Мұнайлы ауданына – 3 494 975,0 мың теңге;
Түпқараған ауданына – 788 603,0 мың теңге;
Ақтау қаласына – 1 619 875,2 мың теңге;
Жаңаөзен қаласына – 1 764 852,0 мың теңге.";
9 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Облыс әкімдігінің 2025 жылға арналған резерві 800 000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.";
10 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"10. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 23 468 984,0 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін.";
12 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

3) индивидуальный подоходный налог с доходов, необлагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району – 100 процентов;
Каракиянскому району – 100 процентов;
Мангистаускому району – 100 процентов;
Мунайлинскому району – 100 процентов;
Тупкараганскому району – 100 процентов;
городу Актау – 5 процентов;
городу Жанаозен – 36,8 процентов;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району – 100 процентов;
Каракиянскому району – 100 процентов;
Мангистаускому району – 100 процентов;
Мунайлинскому району – 100 процентов;
Тупкараганскому району – 100 процентов;
городу Актау – 0 процентов;
городу Жанаозен – 100 процентов;
5) социальный налог:
Бейнеускому району – 86,7 процентов;
Каракиянскому району – 28 процентов;
Мангистаускому району – 53,7 процентов;
Мунайлинскому району – 37,3 процентов;
Тупкараганскому району – 87,6 процентов;
городу Актау – 7,3 процентов;
городу Жанаозен – 22,4 процентов.";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год объемы целевых трансфертов из областного бюджета в бюджеты городов и районов в сумме 9 508 919,0 тысяч тенге, в том числе:
Бейнеускому району – 1 471 791,0 тысяча тенге;
Каракиянскому району – 241 822,8 тысячи тенге;
Мангистаускому району – 127 000,0 тысяч тенге;
Мунайлинскому району – 3 494 975,0 тысяч тенге;
Тупкараганскому району – 788 603,0 тысячи тенге;
города Актау – 1 619 875,2 тысяч тенге;
города Жанаозен – 1 764 852,0 тысячи тенге.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Утвердить резерв акимата области на 2025 год в сумме 800 000,0 тысяч тенге.";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Учесть, что в областном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в сумме 23 468 984,0 тысячи тенге.";
пункт 12 изложить в новой редакции:

"12. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 56 753 412,0 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері көзделгені ескерілсін.";
көрсетілген шешімге 1-қосымша осы шешімге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облыстық мәслихатының төрағасы Ж. Матаев
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2025 жылғы 13 қарашадағы

"12. Учесть, что в областном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета в сумме 56 753 412,0 тысячи тенге.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Мангистауского областного маслихата Ж. Матаев
Приложение
к решению Мангистауского
областного маслихата
от 13 ноября 2025 года

6 884 773,8
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
6 884 773,8
3
Мамандандырылған медициналық көмек
2 774 313,3
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
2 774 313,3
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
2 774 313,3
4
Емханалар
312 401,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
312 401,0
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің қосымша медициналық көмектің көлемін көрсетуі, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
312 401,0
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
85 260,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
85 260,0
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
85 260,0
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
15 845 422,2
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
15 845 422,2
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
349 822,0
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
248 838,0
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
45 000,0
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
86 108,0
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
1 799 000,0
028
Жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін күтіп-ұстау
11 493,5
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
19 347,0
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
13 285 813,7
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
20 392 334,4
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
5 907 785,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
4 967 182,0
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
647 291,0
013
Психоневрологи я л ы қ медициналық-әл еуметтік мекемелерде ( ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында , әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологи я л ы қ аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 698 200,0
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
382 070,0
015
Балалар психоневрологи я л ы қ медициналық-әл еуметтік мекемелерінде ( ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында , әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологи я л ы қ патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету

6 884 773,8
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
6 884 773,8
3
Специализированная медицинская помощь
2 774 313,3
253
Управление здравоохранения области
2 774 313,3
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
2 774 313,3
4
Поликлиники
312 401,0
253
Управление здравоохранения области
312 401,0
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
312 401,0
5
Другие виды медицинской помощи
85 260,0
253
Управление здравоохранения области
85 260,0
029
Областные базы специального медицинского снабжения
85 260,0
9
Прочие услуги в области здравоохранения
15 845 422,2
253
Управление здравоохранения области
15 845 422,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
349 822,0
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
248 838,0
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
45 000,0
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
86 108,0
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
1 799 000,0
028
Содержание вновь вводимых объектов здравоохранения
11 493,5
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
19 347,0
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
13 285 813,7
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
20 392 334,4
1
Социальное обеспечение
5 907 785,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
4 967 182,0
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
647 291,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 698 200,0
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
382 070,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания

17 402 439,4
071
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
17 402 439,4
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
13 460 648,8
1
Ауыл шаруашылығы
6 908 228,2
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
1 737 687,2
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 199,8
049
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
1 543,8
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
106 225,8
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 123 777,0
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
177 728,6
075
Облыс аумағында ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
275 212,2
719
Облыстың ветеринария басқармасы
1 821 124,0
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
82 704,3
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
815 877,0
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
4 573,2
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
5 555,7
075
Облыс аумағында ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
912 413,8
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
3 349 417,0
008
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
26 000,0
014
Ауыл шаруашылығы таурларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
24 737,0
019
Инновациялық тәжірибені тарату және енгізу жөніндегі қызметтер
2 300,0
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
4 283,0
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу
3 110,4
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
26 493,0
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
739 782,2
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 860 000,0
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуды кредиттеу, сондай-ақ лизинг беру кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау

17 402 439,4
071
Развитие газотранспортной системы
17 402 439,4
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
13 460 648,8
1
Сельское хозяйство
6 908 228,2
255
Управление сельского хозяйства области
1 737 687,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
53 199,8
049
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
1 543,8
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
106 225,8
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
1 123 777,0
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
177 728,6
075
Обеспечение ветеринарной безопасности на территории области
275 212,2
719
Управление ветеринарии области
1 821 124,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
82 704,3
003
Капитальные расходы государственного органа
815 877,0
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
4 573,2
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
5 555,7
075
Обеспечение ветеринарной безопасности на территории области
912 413,8
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
3 349 417,0
008
Субсидирование развития производства приоритетных культур
26 000,0
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
24 737,0
019
Услуги по распространению и внедрению инновационного опыта
2 300,0
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
4 283,0
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
3 110,4
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
26 493,0
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
739 782,2
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
1 860 000,0
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования