"Маңғыстау облысының су ресурстары және ирригация басқармасы" мемлекеттік мекемесін құру туралы Маңғыстау облысы әкімдігінің 2025 жылғы 11 ақпандағы № 28 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2025 жылғы 7 қазандағы № 217 қаулысы
Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Маңғыстау облысының су ресурстары және ирригация басқармасы" мемлекеттік мекемесін құру туралы Маңғыстау облысы әкімдігінің 2025 жылғы 11 ақпандағы №28 қаулысына келесідей өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Маңғыстау облысының су ресурстары және ирригация басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесінде:
2-тараудың 15-тармағының 17-тармақшасы алынып тасталсын:
2-тараудың 15-тармағы 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 тармақшаларымен толықтырылсын:
"26) жерасты суларының көзін толықтыруға бұру және (немесе) қайта бөлу үшін елді мекендерді, өнеркәсіптік объектілерді, ауыл шаруашылығы алқаптарын, көлік инфрақұрылымы объектілерін, қауіпті өндірістік объектілерді қорғаулың инженерлік жүйелерін құру және іске асыру";
"27) су қорын пайдаланумен қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыру";
"28) су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейіндік инспекциялармен, халықтың санитариялық-эпидемиялогиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісу бойынша ауыз сумен жабдықтау көздерінің су қорғау аймақтарын, белдеулерін және санитарлық қорғау аймақтарын белгілеу жөніндегі шараларды жүзеге асыру";
"29) су ресурстаны пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейіндік инспекцияларымен келісу бойынша су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылық пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын белгілеу жөніндегі шараларды жүзеге асыру";
"30) конкурстық негізде уәкілетті орган айқындаған тәртіппен су объектілерін оқшау немесе бірлесіп пайдалануға беру жөніндегі шараларды жүзеге асыру";
"31) бассейіндік кеңестердің жұмысына және бассейіндік келісімге қатысады, су объектілерін ұтымды пайдалану және қорғау, елді мекендерді сумен жабдықтау, су бұру жөніндегі ұсыныстарды бассейіндік кеңестердің қарауына енгізеді, бассейіндік кеңестердің ұсынымдарын зерделейді, оларды іске асыру жөнінде шараларды қабылдау";
"32) жер үсті көздеріндегі су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемесін әзірлеу";
"33) коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарын басқарады, оларды қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асыру";
"34) мемлекеттік меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының есебін жүргізеді, иесіз су шаруашылығы құрылыстары табылған жағдайда Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген рәсімдерді жүргізу";

О внесении изменения в постановление акимата Мангистауской области от 11 февраля 2025 года № 28 "О создании государственного учреждения "Управление водных ресурсов и ирригации Мангистауской области"
Постановление акимата Мангистауской области от 7 октября 2025 года № 217
Акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести следующее изменение в постановление акимата Мангистауской области от 11 февраля 2025 года № 28 "О создании государственного учреждения "Управление водных ресурсов и ирригации Мангистауской области":
в прилагаемом Положении о государственном учреждении "Управление водных ресурсов и ирригации Мангистауской области":
подпункт 17 пункта 15 главы 2 исключить:
пункт 15 главы 2 дополнить подпунктами 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 следующего содержания:
"26) создание и внедрение инженерных систем защиты населенных пунктов, промышленных объектов, сельскохозяйственных угодий, объектов транспортной инфраструктуры, опасных производственных объектов с целью переброски и (или) перераспределения источников пополнения подземных вод";
"27) реализация государственной политики в сфере использования и охраны водных ресурсов";
"28) осуществление мероприятий по установлению зон и округов санитарной охраны источников водоснабжения, согласованных с бассейновыми инспекциями по регулированию использования и охране водных ресурсов и уполномоченным государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
"29) осуществление мероприятий по установлению режима и особых условий хозяйственного использования зон и округов охраны водных ресурсов, согласованных с бассейновыми инспекциями по регулированию использования и охране водных ресурсов";
"30) осуществление мероприятий по предоставлению в обособленное или совместное пользование водных объектов на конкурсной основе в порядке, установленном уполномоченным органом";
"31) участвует в работе бассейновых советов и бассейновом соглашении, вносит на рассмотрение бассейновых советов предложения по рациональному использованию и охране водных объектов, водоснабжению населенных пунктов, переброске водных ресурсов; рассматривает предложения бассейновых советов и принимает меры по их реализации";
"32) разработка размеров платы за пользование водными ресурсами из поверхностных источников";
"33) управляет сооружениями водного хозяйства, находящимися в коммунальной собственности, и осуществляет мероприятия по их охране";
"34) ведет учет сооружений водного хозяйства, находящихся в государственной собственности; в случае обнаружения бесхозяйных сооружений водного хозяйства осуществляет процедуры, предусмотренные гражданским законодательством Республики Казахстан";

"35) су объектілерін ұтымды пайдалану және қорғау, елді мекендерді сумен жабдықтау, су бұру жөніндегі, оның ішінде жерді гидромелиорациялау, су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз ету";
"36) ауызсу мен техникалық сумен жабдықтау үшін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы, балық шаруашылығы, егін шаруашылығы, емдік шипажай бағыттарында жерасты су құдық ұңғымаларын қазу жұмыстарын іске асыру".
5-тарау 25-тармақпен толықтырылсын:
"25. Басқарма қарамағындағы ұйым:
"Каспий" су тұщыту зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі".
2. "Маңғыстау облысының су ресурстары және ирригация басқармасы" мемлекеттік мекемесі әділет органдарында Ережеге енгізілген өзгерістің мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін және осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Маңғыстау облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Маңғыстау облысының әкімі Н. Қилыбай

"35) обеспечение реализации мероприятий по рациональному использованию и охране водных объектов, водоснабжению населенных пунктов, переброске водных ресурсов, в том числе по гидромелиорации земель, обеспечению безопасности водохозяйственных систем и сооружений";
"36) осуществление работ по бурению подземных скважин для целей питьевого и технического водоснабжения, а также для направлений сельского хозяйства, рыбоводства, растениеводства и лечебно-курортного направления".
Главы 5 дополнить пунктом 25:
"25. Организация, находящихся в ведении Управление:
товарищество с ограниченной ответственностью "Опреснительный завод "Каспий".
2. Государственному учреждению "Управление водных ресурсов и ирригации Мангистауской области" обеспечить государственную регистрацию внесенного изменения в Положение в органах юстиции и принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Мангистауской области.
Аким Мангистауской области Н. Килыбай