"Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Маңғыстау облысы әкімдігінің 2020 жылғы 7 қазандағы №166 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 287 қаулысы
Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Маңғыстау облысы әкімдігінің 2020 жылғы 7 қазандағы №166 "Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №4310 болып тіркелген) келесідей өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік Тізімінде:
реттік нөмірлері 22, 209, 210, 433, 543 жолдар алынып тасталсын;
реттік нөмірлері 138-1, 206-1, 206-2, 394-1, 394-2, 394-3, 394-4, 394-5, 394-6, 422-1, 570-1, 570-2 жолдармен толықтырылсын:
"
138-1
Төремұрат батыр кесенесі, XX ғасыр
киелі объекті
Бейнеу ауылынан 25 шақырым оңтүстік-батыс бағытта, Үстірттің батыс шың-кемеріндегі Күйкен тауының шығысында 3 шақырым жерде
206-1
Күйеу там, XVI – XVII ғасыр
киелі объекті
Сенек ауылынан 20 шақырым солтүстік-батыс бағытта, Шопан-ата қорымынан батыс жағындағы төбе жал үстінде
206-2
Темір баба некрополі XIII – XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Жаңаөзен қаласынан 85-90 шақырым оңтүстік бағытта орналасқан, Кендірлі демалыс аумағынан 27 шақырым оңтүстік-шығысқа қарай
394-1
Шолы ана некрополі, (15 объект) ХІХ ғасыр
ансамбль мен кешен
Қызылсай ауылынан 17 шақырым солтүстік бағытта
394-2
Қыдырша ата некрополі, ХІХ - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Төлеп селосынан 86 шақырым оңтүстік-шығыс бағытта, аласа жотада  орналасқан
394-3
Қарақыз некрополі, (23 объект) ХІХ ғасыр аяғы – ХХ ғасыр басы
ансамбль мен кешен
Бекі ауылынан 12 шақырым солтүстік бағытта
394-4
Құдайберген күмбезтамы,
ХХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Шетпе ауылынан 23 шақырым солтүстік – солтүстік-шығыс бағытта
394-5
Қармыс батыр кесенесі, XX ғасыр
киелі объекті
Сайөтес ауылынан 47 шақырым шығыс бағыттағы Қыземшек қорымында орналасқан
394-6
Үлек некрополі, XV-XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшымырау ауылынан 25 шақырым солтүстік-шығыс бағытта
422-1
"Песчаный" маягі, 1956 жыл
қала құрылысы және сәулет
Құрық ауылынан 30 шақырым батыс бағытта
570-1
Қазбайыр-2 некрополі,
(8 объект), XIV – XVІІ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Таушық ауылынан 12 шақырым солтүстік-батыс бағытта
570-2
"Қызылөзен" маягі, ХХ ғасыр ортасы
қала құрылысы және сәулет
Қызылөзен ауылының батыс беткейінде
".
2. "Маңғыстау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

О внесении изменений и дополнений в постановление акимата Мангистауской области от 7 октября 2020 года №166 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения"
Постановление акимата Мангистауской области от 30 декабря 2025 года № 287
Акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Мангистауской области от 7 октября 2020 года №166 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №4310), следующее изменения и дополнения.
в Государственном списке памятников истории и культуры местного значения Мангистауской области, утвержденном указанным постановлением:
исключить строки с порядковыми номерами 22, 209, 210, 433, 543;
дополнить строками порядковыми номерами 138-1, 206-1, 206-2, 394-1, 394-2, 394-3, 394-4, 394-5, 394-6, 422-1, 570-1, 570-2:
"
138-1
Мавзолей Торемурат батыра, ХX век
сакральный объект
25 километров к юго-западу от села Бейнеу, в 3 километрах к востоку от горы Куйкен на западном уступе Устюрта
206-1
Куйеу там, ХVI-XVII века
сакральный объект
20 километров к северо-западу от села Сенек, на западной гряде у некрополя Шопан-ата
206-2
Некрополь Темир баба, ХIII-ХX века
ансамбль и комплекс
85-90 километров к югу от города Жанаозен, в 27 километрах к юго-востоку от зоны отдыха Кендерли
394-1
Некрополь Шолы ана, ХIX век (15 объект)
ансамбль и комплекс
17 километров к северу от села Кызылсай.
394-2
Некрополь Кыдырша ата, XIX-XX века
ансамбль и комплекс
86 километров к юго-востоку от села Толеп, на невысокой гряде
394-3
Некрополь Каракыз, ХIX-ХХ века (23 объект)
ансамбль и комплекс
12 километров к северу от села Беки
394-4
Мавзолей Кудайберген, ХХ век
архитектура и градостроительство
23 километров к северо-востоку от села Шетпе
394-5
Мавзолей Кармыс батыр, ХХ век
сакральный объект
47 километров к востоку от села Сайотес, на территории некрополя Кыземшек
394-6
Некрополь Улек, XV-ХX век
ансамбль и комплекс
25 километров к северо-востоку от села Акшымырау
422-1
Маяк "Песчаный", 1956 год
архитектура и градостроительство
30 километров к западу от села Курык
570-1
Некрополь Казбайыр-2, ХIV-XVII века (8 объект)
ансамбль и комплекс
13 километров к северо-западу от села Таучик
570-2
Маяк "Кызылозен", середина ХХ века
архитектура и градостроительство"
восточном склоне села Кызылозен.
".
2. Государственному учреждению "Управление культуры, развития языков и архивного дела Мангистауской области" обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции, размещение на интернет-ресурсе акимата Мангистауской области.

3. Осы қаулының орындалуын бақылау Маңғыстау облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысының әкімі Н. Қилыбай

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирущего заместителя акима Мангистауской области.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Мангистауской области Н. Килыбай