"Маңғыстау облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы" Маңғыстау облысы әкімдігінің 2024 жылғы 24 қыркүйектегі № 195 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2025 жылғы 22 шілдедегі № 155 қаулысы
Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1."Маңғыстау облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы" Маңғыстау облысы әкімдігінің 2024 жылғы 24 қыркүйектегі № 195 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 201037 болып тіркелген) келесідей өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулыға 1, 2, 3, 4 қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4 қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулы осы қаулыға 5 қосымшаға сәйкес 5 қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Маңғыстау облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысының әкімі Н.Қилыбай
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы "22" шілдедегі
№155 қаулысына 1 қосымша
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2024 жылғы 24 қыркүйектегі
№195 қаулысына 1 қосымша
Маңғыстау облысының Қарақия ауданында орналасқан тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары
Тарих және мәдениет ескерткішінің атауы
Тарих және мәдениет ескерткішінің түрі
Тарих және мәдениет ескерткішінің орналасқан жері
Тарих және мәдениет ескерткішінің алаңы, га
Қорғау аймағының алаңы, га
Құрылыс салуды реттеу аймағының алаңы, га
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының алаңы, га
1
Оғыланды некрополі, X – ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Сенек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 95 шақырымда орналасқан Оғыланды жерінде
2,4
1,75
1,75
1,75
2
Оғланды жеріндегі Бекет ата жерасты мешіті, ХVIII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сенек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 95 шақырымда

О внесении изменений и дополнения в постановление акимата Мангистауской области от 24 сентября 2024 года № 195 "Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Мангистауской области"
Постановление акимата Мангистауской области от 22 июля 2025 года № 155
Акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Мангистауской области от 24 сентября 2024 года № 195 "Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Мангистауской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №202819) следующие изменения и дополнение:
приложения 1, 2, 3, 4 к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему постановлению;
указанное постановление дополнить приложением 5 согласно приложению 5 к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Мангистауской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Мангистауской области Н.Килыбай
Приложение 1 к
постановлению акимата
Мангистауской области
от "22" июля 2025 года № 155
Приложение 1 к
постановлению акимата
Мангистауской области
от 24 сентября 2024 года №195
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры, расположенного в Каракиянском районе Мангистауской области
Наименование памятника истории и культуры
Вид памятника истории и культуры
Местонахождение памятника истории и культуры
Площадь памятника истории и культуры, га
Площадь охранной зоны, га
Площадь зоны регули рования застройки, га
Площадь зоны охраня емого природного ландшафта, га
1
Некрополь Огланды,
X-XIX века
ансамбль и комплекс
в местности Огланды, расположенной в 95 километрах к северо-востоку от села Сенек
2,4
1,75
1,75
1,75
2
Подземная мечеть Бекет-ата в местности Огланды, ХVIII век
градостро ительство и архитектура
в 95 километрах на северо-восток от села Сенек

4,79
12,1
21,53
33,2
3
Шопан ата жерасты мешіті және қорымы (1661 бірлік), Х-ХIХ ғасырлар
ансамбльдер мен кешендер
Сенек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 шақырымда
28
35,6
45,3
56
Ескертпе:
Аббревиатураның толық жазылуы:
га – гектар
"Оғыланды некрополі, X - ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Оғланды жеріндегі Бекет ата жерасты мешіті", ХVIII ғасыр тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Шопан ата жерасты мешіті және қорымы", Х-ХIХ ғасырлар; тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы "22" шілдедегі
№ 155 қаулысына 2 қосымша
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2024 жылғы 24 қыркүйектегі
№195 қаулысына 2 қосымша
Маңғыстау облысының Маңғыстау ауданында орналасқан тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары
Тарих және мәдениет ескерткішінің атауы
Тарих және мәдениет ескерткішінің түрі
Тарих және мәдениет ескерткішінің орналасқан жері
Тарих және мәдениет ескерткішінің алаңы, га
Қорғау аймағының алаңы
Құрылыс салуды реттеу аймағының алаңы
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының алаңы
1
Құлбарақ некрополі,
XVIII-XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шайыр ауылдық округінің Тиген елді мекенінен оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырымда
0,73
14 493,40 м2
17 119,49 м2
19 499,07 м2
2
Құнан некрополі,
XV-XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Жыңғылды ауылы
6,5
20 232,15 м2
22 867,05 м2
25 328,85 м2
3
Мыңкісі некрополі, XVII-XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшымырау ауылынан шығысқа қарай 25 шақырымда
0,066
16 064,80 м2
18 611,42 м2
21 085,12 м2
4
Тобықты жеріндегі Бекет-ата жерасты мешіті, XVIII-XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Шайыр ауылдық округінің Тиген елді мекенінен солтүстік-шығысқа қарай 37 шақырымда
0,5
371,48 м2
596,13 м2
749,32 м2
5
Үшкөз-Мейрам некрополі, XIV-XХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шетпе ауылының батыс шетінде
0,57
12 486,88 м2
14 993,15 м2
17 391,66 м2
6
Бекбаулы ата некрополі, XVI-XVII ғасырлар және XVIII-XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Жыңғылды ауылынан солтүстік-батысқа қарай 14 шақырымда
3
19 610,40 м2
22 250,43 м2
24 771,77 м2
7
Ақжігіт күмбезтамы, XVIII-XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Шайыр ауылдық округінің Шайыр ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырымда
0,6
0,9 га
0,9 га
0,9 га
8
Қаракісі некрополі, XVIII ғасыр-ХХ ғасырдың І жартысы
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылдық округінің Сайөтес ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырымда
1,1
0,95 га
0,95 га
0,95 га
9
Өтес некрополі, XIV-XVI ғасырлар және XVIII-XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылдық округінің Сайөтес ауылының оңтүстік шетінде
2,7
1,4 га
1,4 га
1,4 га
10
Шілкөз-Мейрам некрополі, XVI-XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шетпе ауылынан солтүстікке қарай 15 шақырымда

4,79
12,1
21,53
33,2
3
Подземная мечеть Шопан ата и некрополь (1661 единиц), Х-ХIХ века:
ансамбли и комплексы
в 20 километрах к северо-западу от села Сенек
28
35,6
45,3
56
Примечание:
расшифровка аббревиатуры:
га – гектар
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Огланды, X-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Подземная мечеть Бекет-ата в местности Огланды, ХVIII век"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Подземная мечеть Шопан ата и некрополь" Х-ХIХ века"
Приложение 2 к
постановлению акимата
Мангистауской области
от "22" июля 2025 года № 155
Приложение 2 к
постановлению акимата
Мангистауской области
от 24 сентября 2024 года №195
Границы охранных зон и зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры, расположенных в Мангистауском районе Мангистауской области
Наименование памятника истории и культуры
Вид памятника истории и культуры
Местонахождение памятника истории и культуры
Площадь памятника истории и культуры, га
Площадь охранной зоны
Площадь зоны регулирования застройки
Площадь зоны охраняе мого природного ландшафта
1
Некрополь Кулбарак, XVIII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 6 километрах к юго-востоку от населенного пункта Тиген сельского округа Шайыр
0,73
14 493,40 м2
17 119,49 м2
19 499,07 м2
2
Некрополь Кунан, XV-XX века
ансамбль и комплекс
село Жынгылды
6,5
20 232,15 м2
22 867,05 м2
25 328,85 м2
3
Некрополь Мынкиси, XVII-XX века
ансамбль и комплекс
в 25 километрах к востоку от села Акшымырау
0,066
16 064,80 м2
18 611,42 м2
21 085,12 м2
4
Подземная мечеть Бекет-ата в местности Тобыкты, XVIII-XIX века
градостроительство и архитектура
в 37 километрах к северо-востоку от населенного пункта Тиген сельского округа Шайыр
0,5
371,48 м2
596,13 м2
749,32 м2
5
Некрополь Ушкоз-Мейрам, XIV-XХ века
ансамбль и комплекс
на западной окраине села Шетпе
0,57
12 486,88 м2
14 993,15 м2
17 391,66 м2
6
Некрополь Бекбаулы ата, XVI-XVII века и XVIII–XIX века
ансамбль и комплекс
в 14 километрах к северо-западу от села Жынгылды
3
19 610,40 м2
22 250,43 м2
24 771,77 м2
7
Мавзолей Акжигит, XVIII-XIX века
градостроительство и архитектура
в 5 километрах к северо-востоку от села Шайыр сельского округа Шайыр
0,6
0,9 га
0,9 га
0,9 га
8
Некрополь Каракиси, XVIII век–I половина ХХ века
ансамбль и комплекс
в 5 километрах к югу от села Сайотес сельского округа Сайотес
1,1
0,95 га
0,95 га
0,95 га
9
Некрополь Отес, XIV-XVI века и XVIII-XX века
ансамбль и комплекс
на южной окраине села Сайотес сельского округа Сайотес
2,7
1,4 га
1,4 га
1,4 га
10
Некрополь Шилкоз-Мейрам, XVI-XX века
ансамбль и комплекс
в 15 километрах к северу от села Шетпе

1,98
1,2 га
1,2 га
1,2 га
11
Алтынқазған діни-жерлеу кешені, III-IV ғасырлар
археология
Таушық ауылынан шығысқа қарай 21 шақырымда
197
25,5 га
25,5 га
25,5 га
12
Қызылқала қалашығы, Ақмыш шатқалы
X–XVII ғасырлар
археология
Шетпе ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 шақырымда
24,0
8,9 га
8,9 га
8.9 га
13
Шақпақ ата жерасты мешіті және қорымы (57 бірлік), IХ-Х ғасырлар, XIV-XIX ғасырлар
ансамбльдер мен кешендер
Таушық ауылынан солтүстік-батысқа қарай 30 шақырымда
10
15,4 га
22,1 га
29,9 га
14
Қараман ата жерасты мешіті және қорымы (470 бірлік), ХIII-ХIХ ғасырлар
ансамбльдер мен кешендер
Шетпе ауылынан оңтүстік-батысқа 35 шақырымда
7,2
12,5 га
18,8 га
26,1 га
15
Ешкіқырған некрополі, XVI-XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылдық округінің Сайөтес ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 25 шақырымда
1,77
1,19 га
1,47 га
1,47 га
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
м2 – шаршы метр
га – гектар
"Құлбарақ некрополі, XVIII - XIX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Құнан некрополі, XV-XX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Мыңкісі некрополі, XVII-XX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Тобықты жеріндегі Бекет-ата жерасты мешіті, XVIII-XIX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Үшкөз-Мейрам некрополі, XIV-XХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Бекбаулы ата некрополі, XVI-XVII ғасырлар және XVIII-XIX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Ақжігіт күмбезтамы, XVIII-XIX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қаракісі некрополі, XVIII ғасыр-ХХ ғасырдың І жартысы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Өтес некрополі, XIV-XVI ғасырлар және XVIII-XX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Шілкөз-Мейрам некрополі, XVI-XX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Алтынқазған діни-жерлеу кешені, III-IV ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қызылқала қалашығы, Ақмыш шатқалы, X-XVII ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Шақпақ ата жерасты мешіті және қорымы" IХ-Х ғасырлар, XIV-XIX ғасырлар; тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қараман ата жерасты мешіті және қорымы" ХIII-ХIХ ғасырлар; тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Ешкіқырған некрополі, XVI-XX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы "22" шілдедегі
№ 155 қаулысына 3 қосымша
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2024 жылғы 24 қыркүйектегі
№195 қаулысына 3 қосымша
Маңғыстау облысының Мұнайлы ауданында орналасқан тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары
Тарих және мәдениет ескерткішінің атауы
Тарих және мәдениет ескерткішінің түрі
Тарих және мәдениет ескерткішінің орналасқан жері
Тарих және мәдениет ескерткішінің алаңы, га
Қорғау аймағының алаңы
Құрылыс салуды реттеу аймағының алаңы
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының алаңы
1
Бердібек некрополі, XVIII ғасыр-XX ғасырдың І жартысы
ансамбль мен кешен

1,98
1,2 га
1,2 га
1,2 га
11
Культово - погребальный комплекс Алтынказган, III-IV века
археология
в 21 километрах к востоку от села Таучик
197
25,5 га
25,5 га
25,5 га
12
Городище Кызылкала, урочище Акмыш, X-XVII века
археология
в 20 километрах к северо-западу от села Шетпе
24,0
8,9 га
8,9 га
8.9 га
13
Подземная мечеть Шақпақ ата и некрополь (57 единиц), IХ-Х века и XIV-XIX века
ансамбль и комплекс
в 30 километрах на северо-запад от села Таушық
10
15,4 га
22,1 га
29,9 га
14
Подземная мечеть Қараман ата и некрополь (470 единиц), ХIII-ХIХ века
ансамбли и комплексы
в 35 километрах к юго-западу от села Шетпе
7,2
12,5 га
18,8 га
26,1 га
15
Некрополь Ешкикырган, XVI-XX века
ансамбль и комплекс
в 25 километрах к северо-востоку от села Сайотес
1,77
1,19 га
1,47 га
1,47 га
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
м2 – квадратный метр
га – гектар
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кулбарак, XVIII-XIX века"
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кунан, XV-XX века"
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Мынкиси, XVII-XX века"
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Подземная мечеть Бекет-ата в местности Тобыкты, XVIII-XIX века"
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Ушкоз-Мейрам, XIV-XХ века"
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Бекбаулы ата, XVI-XVII века и XVIII–XIX века"
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Мавзолей Акжигит, XVIII-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Каракиси, XVIII век–I половина ХХ века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Отес, XIV-XVI века и XVIII-XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Шилкоз-Мейрам, XVI-XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Культово-погребальный комплекс Алтынказган, III-IV века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Городище Кызылкала, урочище Акмыш, X-XVII века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Подземная мечеть Шақпақ ата и некрополь" IХ-Х века и XIV-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Подземная мечеть Қараман ата и некрополь: ХIII-ХIХ века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Ешкикырган, XVI-XX века"
Приложение 3 к
постановлению акимата
Мангистауской области
от "22" июля 2025 года № 155
Приложение 3 к
постановлению акимата
Мангистауской области
от 24 сентября 2024 года №195
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры, расположенных в Мунайлинском районе Мангистауской области
Наименование памятника истории и культуры
Вид памятника истории и культуры
Местонахождение памятника истории и культуры
Площадь памятника истории и культуры, га
Площадь охранной зоны
Площадь зоны регулирования застройки
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта
1
Некрополь Бердибек, XVIII век-I половина XX века
ансамбль и комплекс

Ақтау қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 19,5 шақырымда
0,02
36 695,79 м2
39 435,99 м2
41 792,78 м2
2
Нұрмағанбет некрополі, ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан солтүстікке қарай 35 шақырымда
0,4
0,7 га
0,7 га
0,7 га
3
Бегеш некрополі, ХII-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан солтүстікке қарай 25 шақырымда
0,98
0,93 га
1,24 га
1,24 га
4
Жамбауыл некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан солтүстікке қарай 30 шақырымда
1,18
1,18 га
1,47 га
1,47 га
5
Қатем (Хатам-ишан) некрополі, Х-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан солтүстікке қарай 15 шақырымда
1,68
1,13 га
1,41 га
1,41 га
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
м2 – шаршы метр
га – гектар
"Бердібек некрополі, XVIII ғасыр-XX ғасырдың І жартысы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Нұрмағанбет некрополі, ХХ ғасырдың басы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Бегеш некрополі, ХII-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Жамбауыл некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қатем (Хатам-ишан) некрополі, Х-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы "22" шілдедегі
№ 155 қаулысына 4 қосымша
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2024 жылғы 24 қыркүйектегі
№195 қаулысына 4 қосымша
Маңғыстау облысының Түпқараған ауданында орналасқан тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары
Тарих және мәдениет ескерткішінің атауы
Тарих және мәдениет ескерткішінің түрі
Тарих және мәдениет ескерткішінің орналасқан жері
Тарих және мәдениет ескерткішінің алаңы, га
Қорғау аймағының алаңы
Құрылыс салуды реттеу аймағының алаңы
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының алаңы
1
Есмамбет некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақтау қаласынан солтүстік-батысқа қарай 25 шақырымда

в 19,5 километрах к северо-востоку от города Актау
0,02
36 695,79 м2
39 435,99 м2
41 792,78 м2
2
Некрополь Нурмаганбет, начало XX века
ансамбль и комплекс
в 35 километрах к северу от село Баянды
0,4
0,7 га
0,7 га
0,7 га
3
Некрополь Бегеш, XII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 20 километрах к северу от село Баянды
0,98
0,93 га
1,24 га
1,24 га
4
Некрополь Жамбауыл, XVII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 30 километрах к северу от село Баянды
1,18
1,18 га
1,47 га
1,47 га
5
Некрополь Катем (Хатам-ишан), X-XIX века
ансамбль и комплекс
в 15 километрах к северу от село Баянды
1,68
1,13 га
1,41 га
1,41 га
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
м2 – квадратный метр
га – гектар
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Бердибек, XVIII век-I половина XX века"
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Нурмаганбет, начало XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Бегеш, XII-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Жамбауыл, XVII-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Катем (Хатам-ишан), X-XIX века"
Приложение 4 к
постановлению акимата
Мангистауской области
от "22" июля 2025 года № 155
Приложение 4 к
постановлению акимата
Мангистауской области
от 24 сентября 2024 года №195
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры, расположенных в Тупкараганском районе Мангистауской области
Наименование памятника истории и культуры
Вид памятника истории и культуры
Местонахождение памятника истории и культуры
Площадь памятника истории и культуры, га
Площадь охранной зоны
Площадь зоны регулирования застройки
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта
1
Некрополь Есмамбет, ХVII-ХIХ века
ансамбль и комплекс
в 25 километрах к северо-западу от города Актау

0,36
10 881,76 м2
13 377,54 м2
15 869,36 м2
2
Кетікқала қонысы, XIV ғасыр
археология
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 800 метрде
14,4
6,4 га
6,4 га
6,4 га
3
Қарағашты-әулие некрополі, Х–ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 47 шақырымда
1,43
1,08 га
1,08 га
1,08 га
4
Қалипан некрополі, Х–ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 11 шақырымда
1,0
1,0 га
1,0 га
1,0 га
5
Кенті - баба некрополі, Х–ХVI ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 55 шақырымда
0,9
0,9 га
0,9 га
0,9 га
6
Сұлтан-үпі жерасты мешіті, некрополі және шатқалы, Х-ХIХ ғасырлар, энеолит
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 57 шақырымда
100,0
7,4 га
7,4 га
7,4 га
7
Сағындық некрополі, ХVI - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 23 шақырымда
1,2
1,0 га
1,0 га
1,0 га
8
Үштам некрополі, Х-ХVI ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 55 шақырымда
0,6
0,8 га
0,8 га
0,8 га
9
Ақшора некрополі, ХVI-ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 40 шақырымда
0,57
0,76 га
1,06 га
1,06 га
10
Жалғыз там (Белторан) некрополі, ХІІ-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 45 шақырымда
0,58
0,73 га
1,02 га
1,02 га
11
Жылқыбай некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 40 шақырымда
0,20
0,50 га
0,79 га
0,79 га
12
Қайдауыл (Айымбет) некрополі, ХVIII-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 43 шақырымда
0,20
0,58 га
0,88 га
0,88 га
13
Қалың-Арбат некрополі, Х–ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 18 шақырымда
1,29
1,05 га
1,35 га
1,35 га
14
Қошқар-ата некрополі, IХ-ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақтау қаласынан солтүстік-батысқа қарай 17 шақырымда
0,92
0,98 га
1,29 га
1,29 га
15
Мая некрополі, ХIV–ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 36 шақырымда
0,27
0,56 га
0,86 га
0,86 га
16
Шат некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Таушық ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20 шақырымда
1,26
1,04 га
1,33 га
1,33 га
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
м2 – шаршы метр
га – гектар
"Есмамбет некрополі, ХVII - ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Кетікқала қонысы, XIV ғасыр" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қарағашты-әулие некрополі, Х-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қалипан некрополі, Х–ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Кенті-баба некрополі, Х-ХVI ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Сұлтан-үпі жерасты мешіті, некрополі және шатқалы, Х-ХIХ ғасырлар, энеолит" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Сағындық некрополі, ХVI-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Сағындық некрополі, ХVI-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Үштам некрополі, Х-ХVI ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Үштам некрополі, Х-ХVI ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Үштам некрополі, Х-ХVI ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Үштам некрополі, Х-ХVI ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Ақшора некрополі, ХVI-ХХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Жалғыз там (Белторан) некрополі, ХІІ-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Жылқыбай некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қайдауыл (Айымбет) некрополі, ХVIII-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қалың-Арбат некрополі, Х–ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қошқар-ата некрополі, IХ-ХХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Мая некрополі, ХIV–ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Шат некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы "22" шілдедегі
№ 155 қаулысына 5 қосымша
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2024 жылғы 24 қыркүйектегі
№195 қаулысына 5 қосымша
Маңғыстау облысының Бейнеу ауданында орналасқан тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары
Тарих және мәдениет ескерткішінің атауы
Тарих және мәдениет ескерткішінің түрі
Тарих және мәдениет ескерткішінің орналасқан жері
Тарих және мәдениет ескерткішінің алаңы, га
Қорғау аймағының алаңы, га
Құрылыс салуды реттеу аймағының алаңы, га
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының алаңы, га
1
Асау некрополі, ХVII-ХVIII ғасырлар
ансамбль мен кешен
Тұрыш ауылынан оңтүстікке қарай 13 шақырымда

0,36
10 881,76 м2
13 377,54 м2
15 869,36 м2
2
Поселение Кетиккала, XIV век
археология
в 800 метрах к северо-востоку от города Форт- Шевченко
14,4
6,4 га
6,4 га
6,4 га
3
Некрополь Карагашты-аулие, X-XIX века
ансамбль и комплекс
в 47 километрах к востоку от города Форт-Шевченко
1,43
1,08 га
1,08 га
1,08 га
4
Некрополь Калипан, X-XIX века
ансамбль и комплекс
в 11 километрах к северо-западу от села Акшукур
1,0
1,0 га
1,0 га
1,0 га
5
Некрополь Кенты-баба, X-XVI века
ансамбль и комплекс
в 55 километрах к северо-востоку от города Форт- Шевченко
0,9
0,9 га
0,9 га
0,9 га
6
Некрополь, подземная мечеть и урочище Султан-упи, X-XIX века, энеолит
ансамбль и комплекс
в 57 километрах к северо-востоку от города Форт- Шевченко
100,0
7,4 га
7,4 га
7,4 га
7
Некрополь Сагындык, XVI-XIX века
ансамбль и комплекс
в 23 километрах к востоку от города Форт-Шевченко
1,2
1,0 га
1,0 га
1,0 га
8
Некрополь Уштам, X-XVI века
ансамбль и комплекс
в 55 километрах к северо-востоку от города Форт- Шевченко
0,6
0,8 га
0,8 га
0,8 га
9
Некрополь Акшора, XVI-XX века
ансамбль и комплекс
в 25 километрах к востоку от города Форт- Шевченко
0,57
0,76 га
1,06 га
1,06 га
10
Некрополь Жалгыз там (Бельторан), XII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 45 километрах к востоку от города Форт- Шевченко
0,58
0,73 га
1,02 га
1,02 га
11
Некрополь Жылкыбай, XVII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 40 километрах к северо-западу от села Акшукур
0,20
0,50 га
0,79 га
0,79 га
12
Некрополь Кайдауыл (Айымбет), XVIII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 43 километрах к северо-востоку от села Акшукур
0,20
0,58 га
0,88 га
0,88 га
13
Некрополь Калын-Арбат, X-XIX века
ансамбль и комплекс
в 18 километрах к северо-западуу от села Акшукур
1,29
1,05 га
1,35 га
1,35 га
14
Некрополь Кошкар-ата, IX-XX века
ансамбль и комплекс
в 17 километрах к северо-западу от города Форт- Шевченко
0,92
0,98 га
1,29 га
1,29 га
15
Некрополь Мая, XIV-XIX века
ансамбль и комплекс
в 36 километрах к востоку от города Форт-Шевченко
0,27
0,56 га
0,86 га
0,86 га
16
Некрополь Шат, XVII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 20 километрах к юго-западу от села Таучик
1,26
1,04 га
1,33 га
1,33 га
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
м2 – квадратный метр
га – гектар
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Есмамбет, ХVII-ХIХ века"
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Поселение Кетиккала, XIV век"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Карагашты-аулие, X-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Калипан, X-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кенты-баба, X-XVI века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь, подземная мечеть и урочище Султан-упи, X-XIX века, энеолит"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Сагындык, XVI-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Уштам, X-XVI века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Акшора, XVI-XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Жалгыз там (Бельторан), XII-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Жылкыбай, XVII-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кайдауыл (Айымбет), XVIII-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Калын-Арбат, X-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кошкар-ата, IX-XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Мая, XIV-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Шат, XVII-XIX века"
Приложение 5 к
постановлению акимата
Мангистауской области
от "22" июля 2025 года № 155
Приложение 5 к
постановлению акимата
Мангистауской области
от 24 сентября 2024 года №195
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры, расположенного в Бейнеуском районе Мангистауской области
Наименование памятника истории и культуры
Вид памятника истории и культуры
Местонахождение памятника истории и культуры
Площадь памятника истории и культуры, га
Площадь охранной зоны, га
Плошадь зоны регулирования застройки, га
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта, га
1
Некрополь Асау,
XVII-XVIII века
ансамбль и комплекс
в 13 километрах к югу от села Турыш

0,91
0,917
1,20
1,20
2
Барақ некрополі, ХVII–ХVIII ғасырлар
ансамбль мен кешен
Тұрыш ауылынан оңтүстікке қарай 13 шақырымда
0,63
0,74
1,01
1,01
3
Құсшы-ата некрополі, ХV-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Тұрыш ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 35 шақырымда
4,45
1,82
2,08
2,08
Ескертпе:
аббревиатураның толық жазылуы:
га – гектар
"Асау некрополі, ХVII-ХVIII ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Барақ некрополі, ХVII–ХVIII ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Құсшы-ата некрополі, ХV-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы

0,91
0,917
1,20
1,20
2
Некрополь Барак,
ХVII-ХVIII века
ансамбль и комплекс
в 13 километрах к югу от села Турыш
0,63
0,74
1,01
1,01
3
Некрополь Кусшы-ата, ХV-ХIХ века
ансамбль и комплекс
в 35 километрах к юго-востоку от села Турыш
4,45
1,82
2,08
2,08
Примечание:
расшифровка аббревиатуры:
га – гектар
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Асау, XVII-XVIII века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Барак, ХVII - ХVIII века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кусшы-ата, ХV - ХIХ века"