Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 11 шiлдедегi № 318-НҚ бұйрығы
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Балаева
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2025 жылғы 11 шілдедегі
№ 318-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Р/с №
Тарих және мәдениет ескерткішінің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
Астана қаласы
1
Бозоқ қалашығы, VІІІ-ІХ ғасырлар
археология
Астана қаласының оңтүстік-батыс бөлігі, Бұзықты көлінің шығыс жағалауы
2
Мұсылман мектебі, қазіргі – Тарихи-мәдени мұра объектілерін және ескерткіштерді сақтауды қамтамасыз ету жөніндегі дирекциясының ғимараты, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Отырар көшесі, 1/3
3
Тың игерушілер сарайы, қазіргі – "Астана" концерт залы, сәулетшілер П.Ю. Фогелс, О.Н. Крауклис, Д.К. Даннеберг, 1963 жыл, 2000-2001 жылдары реконструкция жүргізілген
қала құрылысы және сәулет
Кенесары көшесі, 32
Барлығы: 3 тарих және мәдениет ескерткіштері
(1 – археология, 2 – қала құрылысы және сәулет)
Алматы қаласы
4
Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының бас корпусы, қазіргі – "Ғылым ордасы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ғимараты, сәулетші А.В. Щусев, 1948-1953 жылдар, 1980 жылғы жапсарлас құрылыс
қала құрылысы және сәулет
Шевченко көшесі, 28
5
А.С. Пушкин атындағы мемлекеттік кітапхана, қазіргі – Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасының ғимараты, сәулетшілер В.П. Ищенко, В.Н. Ким, К.К. Кальпой, В.Н. Тютин, Э.К. Кузнецова, 1970 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 14
6

Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 11 июля 2025 года № 318-НҚ
В соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Балаева
Приложение 1
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 11 июля 2025 года № 318-НҚ
Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения
№ п/п
Наименование памятника истории и культуры
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
город Астана
1
Городище Бозоқ, VIII-IX века
археология
юго-западная часть города Астана, восточное побережье озера Бузукты
2
Мусульманская школа, ныне – здание Дирекции по обеспечению сохранности памятников и объектов историко-культурного наследия, архитектор неизвестен, конец ХІХ века
градостроительство и архитектура
улица Отырар, 1/3
3
Дворец целинников, ныне – здание концертного зала "Астана", архитекторы П.Ю. Фогелс, О.Н. Крауклис, Д.К. Даннеберг, 1963 год, в 2000-2001 годы произведена реконструкция
градостроительство и архитектура
улица Кенесары, 32
Итого: 3 памятника истории и культуры
(1 – археологии, 2 – градостроительства и архитектуры)
город Алматы
4
Главный корпус Академии наук Республики Казахстан, ныне –здание Республиканского государственного предприятия "Ғылым ордасы", архитектор А.В. Щусев, 1948-1953 годы, пристройка 1980 года
градостроительство и архитектура
улица Шевченко, 28
5
Государственная библиотека имени А.С. Пушкина, ныне – здание Национальной библиотеки Республики Казахстан, архитекторы В.П. Ищенко, В.Н. Ким, К.К. Кальпой, В.Н. Тютин, Э.К. Кузнецова, 1970 год
градостроительство и архитектура
проспект Абая, 14
6

Верный ерлер гимназиясы, қазіргі – Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетінің ғимараты, сәулетші П. Гурдэ, 1892-1895 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Қазыбек би көшесі, 28
7
Республика сарайы, сәулетшілер Н.И. Рипинский, В.Н. Ким, Л.Л. Ухоботов, Н.Г. Ратушный, В.И. Кукушкин, Б.Н. Делов, 1970 жыл
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 54
Абай алаңы
8
Қазақ ССР Үкіметінің үйі, қазіргі – Т. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясының ғимараты, сәулетші М.Я. Гинзбург, 1927-1931 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Бөгенбай батыр көшесі, 136 а
9
М.О. Әуезовтың әдеби-мемориалдық музей-үйі, сәулетші Г.Г. Герасимов, 1961 жыл, әкімшілік ғимарат, 1963 жыл
қала құрылысы және сәулет
Төлебаев көшесі, 185
10
Сәулетшілер Зенковтардың үйі, қазіргі – қалалық жедел жәрдем станциясының ғимараты, сәулетші белгісіз, XIX ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Қазыбек би көшесі, 115
11
Қазақ ССР-нің Үкімет үйі, қазіргі – Қазақ-британ техникалық университеті, сәулетшілер Б.Р. Рубаненко, Т.А. Симонов, 1947-1957 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Төле би көшесі, 59, Астана алаңы
12
Верный қаласының құрметті азаматы Т.А. Головизиннің үйі, қазіргі – Мемлекеттік резиденцияның № 4 ғимараты, сәулетші белгісіз, 1905-1908 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Н. Назарбаев даңғылы, 162
13
Көпес М.А. Гавриловтың үйі, сәулетші А.П. Зенков, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан көшесі, 167
14
Көпес И. Ғабдувалиевтің сауда үйі, қазіргі – "Қызыл-Таң" маталар үйі, сәулетші А.П. Зенков, 1912 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жібек жолы көшесі, 39
15
Офицерлер жиналысының үйі, қазіргі – Ықылас атындағы халық музыкалық аспаптар музейінің ғимараты, сәулетші А.П. Зенков, 1908 жыл
қала құрылысы және сәулет
Зенков көшесі, 24
16
Көпес Г. Шахворостовтың үйі, қазіргі – Қазақстан Республикасындағы Америка Құрама Штаттарының консулдығы ғимараты, сәулетші А.П. Зенков, 1890 жыл
қала құрылысы және сәулет
Н. Назарбаев даңғылы, 99
17
"Медеу" спорт кешені, сәулетшілер В.З. Кацев, А.С. Қайнарбаев, инженер С.Б. Матвеев, 1969-1972 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Медеу шатқалы
18
Қазақстан Республикасының Ә. Қастеев атындағы Мемлекеттік өнер музейінің ғимараты, сәулетшілер Э.К. Кузнецова, О.А. Наумова, Б.М. Новиков, 1976 жыл
қала құрылысы және сәулет
Көктем-3 ықшам ауданы, 22/1 үй
19
Верный ерлер гимназиясының пансионы, қазіргі – С. Бегалин атындағы орталық қалалық балалар кітапханасы ғимараты, сәулетші П.В. Гурдэ, А.П. Зенковтың қатысуымен, 1907 жыл
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 15
20

Верненская мужская гимназия, ныне – здание Казахского национального педагогического университета имени Абая, архитектор П.В. Гурдэ, 1892-1895 годы
градостроительство и архитектура
улица Казыбек би, 28
7
Дворец Республики, архитекторы Н.И. Рипинский, В.Н. Ким, Л.Л. Ухоботов, Н.Г. Ратушный, В.И. Кукушкин, Б.Н. Делов, 1970 год
градостроительство и архитектура
проспект Достык, 54,
площадь Абая
8
Дом Правительства Казахской ССР, ныне – здание Казахской национальной академии искусств имени Т. Жургенова, архитектор М.Я. Гинзбург, 1927-1931 годы
градостроительство и архитектура
улица Богенбай батыра, 136а
9
Литературно-мемориальный дом-музей М.О. Ауэзова, архитектор Г.Г. Герасимов, 1961 год, административное здание, 1963 год
градостроительство и архитектура
улица Тулебаева, 185
10
Дом зодчих Зенковых, ныне – здание Станции скорой медицинской помощи, архитектор неизвестен, конец XIX века
градостроительство и архитектура
улица Казыбек би, 115
11
Дом Правительства Казахской ССР, ныне – здание Казахстанско-британского технического университета, архитекторы Б.Р. Рубаненко, Т.А. Симонов, 1947-1957 годы
градостроительство и архитектура
улица Толе би, 59, площадь Астана
12
Дом почетного гражданина города Верный Т.А. Головизина, ныне – здание Государственной резиденции № 4, архитектор неизвестен, 1905-1908 годы
градостроительство и архитектура
проспект Н. Назарбаева, 162
13
Дом купца М.А. Гаврилова, архитектор А.П. Зенков, начало ХХ века
градостроительство и архитектура
улица Желтоксан, 167
14
Торговый дом купца И. Габдувалиева, ныне – Дом тканей "Қызыл-Таң", архитектор А.П. Зенков, 1912 год
градостроительство и архитектура
улица Жибек жолы, 39
15
Дом офицерского собрания, ныне–здание Музея народных музыкальных инструментов имени Ыкыласа, архитектор А.П. Зенков, 1908 год
градостроительство и архитектура
улица Зенкова, 24
16
Дом купца Г. Шахворостова, ныне – здание консульства Соединенных Штатов Америки в Республике Казахстан, архитектор А.П. Зенков, 1890 год
градостроительство и архитектура
проспект Н. Назарбаева, 99
17
Спортивный комплекс "Медеу", архитекторы В.З. Кацев, А.С. Кайнарбаев, инженер С.Б. Матвеев, 1969-1972 годы
градостроительство и архитектура
урочище Медеу
18
Здание Государственного музея искусств имени А. Кастеева Республики Казахстан, архитекторы Э.К. Кузнецова, О.А. Наумова, Б.М. Новиков, 1976 год
градостроительство и архитектура
микрорайон Коктем-3, дом 22/1
19
Пансион Верненской мужской гимназии, ныне – здание Центральной городской детской библиотеки имени С. Бегалина, архитектор П.В. Гурдэ, с участием А.П. Зенкова, 1907 год
градостроительство и архитектура
проспект Достык, 15
20

Вознесенск кафедралды соборы, сәулетшілер К.А. Борисоглебский, С.К. Тропаревский, Н.И. Степанов пен А.П. Зенковтың қатысуларымен, 1904-1906 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Гоголь көшесі, 40, 28 гвардиялық-панфиловшылар атындағы саябақ
21
Абай атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық опера және балет театрының ғимараты, сәулетшілер А.Н. Простаков, Н.О. Оразымбетов, 1939-1941 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр көшесі, 110
22
А.Колпаковский атындағы реалдық бастауыш қалалық училище, қазіргі – "Қазқайтажаңарту" республикалық мемлекеттік кәсіпорынның ғимараты, сәулетші А.П. Зенков, 1890 жыл
қала құрылысы және сәулет
Гоголь көшесі, 37
23
Мемлекет және қоғам қайраткері Дінмұхамед Ахмедұлы Қонаевтың бюсті, мүсіншілер Т.С. Досмағамбетов, А.Б. Татаринов, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бөгенбай батыр және Д.Қонаев көшелерінің қиылысы
24
Екі мәрте Кеңес Одағының Батыры С.Д. Луганскийдің бюсті, мүсінші Б. Павлов, сәулетші И. Белоцерковский, 1947 жыл
монументтік өнер құрылысы
Абылай хан даңғылы, (Гоголь және Әйтеке би көшелерінің қиылысы)
25
Даңқ мемориалы, мүсіншілер А.В. Артимович, В.В. Андрюшенко, сәулетшілер Т.К. Басенов, Р.А. Сейдалин, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
28 гвардиялық-панфиловшылар атындағы саябақ
26
Абай Құнанбайұлының (Ибраһим) ескерткіші, мүсінші Х.И. Наурызбаев, сәулетші И. Белоцерковский, 1961 жыл
монументтік өнер құрылысы
Достық даңғылы, Абай алаңы
27
Мұхтар Әуезовтің ескерткіші, мүсінші Е.А. Сергебаев, сәулетшілер О. Баймырзаев, А. Қайнарбаев, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Абай даңғылы, М. Әуезов атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық драма театрының алдында
28
Шоқан Уәлихановтың ескерткіші, мүсінші Х.И. Наурызбаев, сәулетші Ш.Е. Уәлиханов, 1969 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шевченко көшесі, Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының алаңы
29
Әліби Жангелдиннің ескерткіші, мүсіншілер Т.С. Досмағамбетов, О.Г. Прокопьева, сәулетші Ш.Е. Уәлиханов, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алматы-1 станция вокзалының алаңы
30
Амангелді Имановтың ескерткіші, мүсінші Х. Асқар-Сарыджа, сәулетші Т. Басенов, 1947 жыл
монументтік өнер құрылысы
Абылай хан даңғылы, Амангелді саябағы
31
Нан өнімдері министрлігінің ғимараты, қазіргі – "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының ғимараты, сәулетші В. Твердохлебов, мүсінші И. Вахек, 1936 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр көшесі, 94
32
Ахмет Байтұрсынұлының музей-үйі, сәулетші белгісіз, 1917 жыл
қала құрылысы және сәулет
А. Байтұрсынұлы көшесі, 60
33
Қазақстан Республикасының Орталық мемлекеттік музейі ғимараты, сәулетшілер Ю. Ратушный, З. Мустафина, Б. Рзагалиев, 1985 жыл
қала құрылысы және сәулет

Вознесенский кафедральный собор, архитекторы К.А. Борисоглебский, С.К. Тропаревский, с участием Н.И. Степанова, А.П. Зенкова, 1904-1906 годы
градостроительство и архитектура
улица Гоголя, 40, парк имени 28 гвардейцев-панфиловцев
21
Здание Казахского государственного академического театра оперы и балета имени Абая, архитекторы А.Н. Простаков, Н.О. Оразымбетов, 1939-1941 годы
градостроительство и архитектура
улица Кабанбай батыра, 110
22
Городское начальное реальное училище имени А. Колпаковского, ныне – здание Республиканского государственного предприятия "Казреставрация", архитектор А.П. Зенков, 1890 год
градостроительство и архитектура
улица Гоголя, 37
23
Бюст государственного и общественного деятеля Динмухамеда Ахмедовича Кунаева, скульпторы Т.С. Досмагамбетов, А.Б. Татаринов, 1978 год
сооружение монументального искусства
пересечение улиц Богенбай батыра и Д. Кунаева
24
Бюст дважды Героя Советского Союза С.Д. Луганского, скульптор Б. Павлов, архитектор И. Белоцерковский, 1947 год
сооружение монументального искусства
проспект Абылай хана (между улицами Гоголя и Айтеке би)
25
Мемориал Славы, скульпторы А.В. Артимович, В.В. Андрюшенко, архитекторы Т.К. Басенов, Р.А. Сейдалин, 1975 год
сооружение монументального искусства
парк имени 28 гвардейцев-панфиловцев
26
Памятник Абая Құнанбайулы (Ибраһим), скульптор Х.И. Наурызбаев, архитектор И. Белоцерковский, 1961 год
сооружение монументального искусства
проспект Достык, площадь Абая
27
Памятник Мухтара Ауэзова, скульптор Е.А. Сергебаев, архитекторы О. Баймурзаев, А. Кайнарбаев, 1980 год
сооружение монументального искусства
проспект Абая, перед зданием Казахского государственного академического драматического театра имени М. Ауэзова
28
Памятник Шокана Уалиханова, скульптор Х.И. Наурызбаев, архитектор Ш.Е. Валиханов, 1969 год
сооружение монументального искусства
улица Шевченко, площадь Академии наук Республики Казахстан
29
Памятник Алиби Джангильдина, скульпторы Т.С. Досмагамбетов, О.Г. Прокопьева, архитектор Ш.Е. Валиханов, 1975 год
сооружение монументального искусства
привокзальная площадь станции Алматы-1
30
Памятник Амангелды Иманова, скульптор Х. Аскар-Сарыджа, архитектор Т.К. Басенов, 1947 год
сооружение монументального искусства
проспект Абылай хана, сквер Амангельды
31
Здание Министерства хлебопродуктов, ныне – здание Республиканского государственного казенного предпрития "Государственный музей "Центр сближения культур", архитектор В. Твердохлебов, скульптор И. Вахек, 1936 год
градостроительство и архитектура
улица Кабанбай батыра, 94
32
Здание дома-музея Ахмета Байтурсынулы, архитектор неизвестен, 1917 год
градостроительство и архитектура
улица А. Байтурсынулы, 60
33
Здание Центрального государственного музея Республики Казахстан, архитекторы Ю. Ратушный, З. Мустафина, Б. Рзагалиев, 1985 год
градостроительство и архитектура

Н. Назарбаев даңғылы, Самал-1 ықшамауданы, 44
34
Орталық мемлекеттік архив ғимараты, сәулетшілер С. Суховский, Д. Страховский, 1962 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 39
35
Ш. Айманов атындағы "Қазақфильм" кешендік ғимараты (тонстудия, өндірістік, екі павильонды блок), сәулетшілер Д. Фомичев, В. Райлян, 1940 жыл
қала құрылысы және сәулет
Әл-Фараби даңғылы, 176
36
Саяси-ағарту үйі, қазіргі – Қазақконцерт, 1955 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 83
37
Тұрғын үй (көпес Филипповтың бұрынғы үйі), 1901 жыл
қала құрылысы және сәулет
Мақатаев даңғылы, 20
Барлығы: 34 тарих және мәдениет ескерткіштері
(26 – қала құрылысы және сәулет, 8 – монументтік өнерқұрылысы)
Шымкент қаласы
38
Сайрам (Испиджаб) қалашығы, VІІІ-ХVІІ ғасырлар
археология
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
39
Әбдел-Әзіз баб кесенесі, XIII-ХVIІI ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
40
Ибрагим ата кесенесі, XIII-ХVIІI ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
41
Қожа Салық кесенесі, XIII-ХVIІI ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
42
Мірәлі баб кесенесі, XIII-ХVIІI ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
43
Қарашаш ана кесенесі, XII-ХVIІI ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
44
Хызыр мұнарасы, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
Барлығы: 7 тарих және мәдениет ескерткіштері
(1 – археология, 6 – қала құрылысы және сәулет)
Абай облысы
45
Бірінші қоғамдық кітапхана, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Мәңгілік ел көшесі, 22
46
Ямышевскилік бекініс қақпасы, сәулетші Андреев, XVIII ғасыр (1776 жыл)
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Абай көшесі
47
Губернатор үйі, қазіргі – Облыстық тарихи-өлкетану музейінің ғимараты, сәулетші белгісіз, 1856 жыл
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Абай көшесі, 90
48
Почтальон Липухиннің үйі, қазіргі – Ф.М. Достоевскийдің әдеби-мемориалдық музей-үйінің ғимараты (1857-1859 жылдары тұрған), сәулетші белгісіз, XІX ғасырдың ортасы
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Достоевский көшесі, 118
49
Революция және азамат соғысы батырларына мемориал, мүсіншілер А.В. Тихомиров, О.С. Клюшкин, А.М. Семченко, сәулетші М.И. Михайлов, 1977 жыл
монументтік өнер құрылысы
Семей қаласы, Мамай батыр көшесі
50
Екі мұнаралы мешіт, сәулетшілері А. Болотов, инженер-поручик Манашев, 1856-1862 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Абай көшесі, 50
51

проспект Н. Назарбаева микрорайон Самал-1, 44
34
Здание Центрального государственного архива, архитекторы С. Суховский, Д. Страховский, 1962 год
градостроительство и архитектура
проспект Абая, 39
35
Комплексное здание "Казахфильм" имени Ш. Айманова (тонстудия, производственная, двухпавильонный блок), архитекторы Д. Фомичев, В. Райлян, 1940 год
градостроительство и архитектура
проспект Аль-Фараби, 176
36
Дом Политпросвещения, ныне – Казахконцерт, 1955 год
градостроительство и архитектура
проспект Абылай хана, 83
37
Жилой дом (бывший дом купца Филиппова), 1901 год
градостроительство и архитектура
проспект Макатаева, 20
Итого: 34 памятника истории и культуры
(26 – градостроительства и архитектуры, 8 – сооружение монументального искусства)
город Шымкент
38
Городище Сайрам (Испиджаб), VIII-XVII века
археология
на территории жилого массива Сайрам
39
Мавзолей Әбділ-Әзіз баб, XIII-ХVIІI века
градостроительство и архитектура
на территории жилого массива Сайрам
40
Мавзолей Ибрагим ата, XIII-ХVIІI века
градостроительство и архитектура
на территории жилого массива Сайрам
41
Мавзолей Кожа Салыка, XIII-ХVIІI века
градостроительство и архитектура
на территории жилого массива Сайрам
42
Мавзолей Мірәлі баб, XIII-ХVIІI века
градостроительство и архитектура
на территории жилого массива Сайрам
43
Мавзолей Қарашаш ана, XII-ХVIІI века
градостроительство и архитектура
на территории жилого массива Сайрам
44
Минарет Хызыра, XIX век
градостроительство и архитектура
на территории жилого массива Сайрам
Всего: 7 памятников истории и культуры
(1 – археологии, 6 – градостроительства и архитектуры)
область Абай
45
Первая общественная библиотека, архитектор неизвестен, конец XIX века
градостроительство и архитектура
город Семей, улица Мәңгілік ел, 22
46
Ямышевские крепостные ворота, архитектор Андреев, XVIII век (1776 год)
градостроительство и архитектура
город Семей, улица Абая
47
Дом губернатора, ныне – здание Областного историко-краеведческого музея, архитектор неизвестен, 1856 год
градостроительство и архитектура
город Семей, улица Абая, 90
48
Дом почтальона Липухина, ныне – здание Литературно-мемориального дома-музея Ф.М. Достоевского (жил 1857-1859 годах), архитектор неизвестен, середина XІX века
градостроительство и архитектура
город Семей, улица Достоевского, 118
49
Мемориал героям революции и гражданской войны, скульпторы А.В.Тихомиров, О.С. Клюшкин, А.М. Семченко, архитектор М.И. Михайлов, 1977 год
сооружение монументального искусства
город Семей, улица Мамай батыра
50
Мечеть двухминаретная, архитектор А. Болотов, инженер-поручик Манашев, 1856-1862 годы
градостроительство и архитектура
город Семей, улица Абая, 50
51

Бір мұнаралы мешіт, шеберлер Ғабдулла Эфенди, Баязид Сатбаев, 1908-1910 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, М. Жұмабаев көшесі, 17
52
Жазушы Мұхтар Әуезов дүниеге келген үй, сәулетші белгісіз, XIX ғасырдың ІІ-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Абай ауданы, Бөрілі ауылы
53
Абай Құнанбайұлының усадьбалық кешені (Абайдың музей-үйі, Абайдың жерленген орны), 1894-1904 жылдар
ансамбльдер мен кешендер
Абай ауданы, Кеңгірбай би ауылы, Жидебай шатқалы
54
Қозы-Көрпеш-Баян сұлу кесенесі, VIІІ-X ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Аягөз ауданы, Тарлаулы ауылынан оңтүстікке қарай 7 шақырым, Аягөз өзенінің оң жағалауы, Тансық станциясынан батысқа қарай 11 шақырым
55
Абайдың "Жидебай-Бөрілі" мемлекеттік тарихи-мәдени және әдеби-мемориалдық музей-қорығының ғимараттар тобы (әкімшілік ғимарат, көпес Р. Ершовтың үйі, жалғасқан құрылыс) сәулетші белгісіз, 1860 жыл
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы,
Қ. Мұхамедханов көшесі, 29
56
Абай Құнанбайұлы оқыған Ахмет Риза медресесі, сәулетші белгісіз, XIX ғасырдың 60 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы,
Қ. Мұхамедханов көшесі, 29
57
Абай Құнанбайұлы тұрған үй (Анияр Молдабаевтың үйі), қазіргі – "Алаш арыстары – М. Әуезов" музейі, сәулетші белгісіз, XIX ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Бөгенбай батыр көшесі, 132
Барлығы: 13 тарих және мәдениет ескерткіштері
(11 – қала құрылысы және сәулет, 1 – монументтік өнер құрылысы, 1 – ансамбль мен кешен)
Ақмола облысы
58
В.В. Куйбышев музей-үйі, қазіргі – Көкшетау қаласының тарихы музейінің ғимараты, 1889-1905 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Көкшетау қаласы, Қанай би көшесі, 32
59
Шоқан Уәлихановтың ескерткіші, мүсінші Т.С. Досмағамбетов, сәулетші К.А. Әбдіков, 1971 жыл
монументтік өнер құрылысы
Көкшетау қаласы, М. Әуезов және М. Сағдиев көшелерінің қиылысы
60
Халық композиторы Біржан Қожағұлұлының жерленген жері (1832-1897 жылдар) (бюст, стела), мүсінші Т.С. Досмағамбетов, 1950 жыл
монументтік өнер құрылысы
Степняк қаласы, Біржан сал көшесі, ескі зират аумағы
61
Ботағай (Бытығай) кесенесі, XIV-XV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Қорғалжын ауданының Қорғалжын ауылынан шығысқа қарай 2 шақырым
62
Сәулеттік-мемориалдық монумент, 2004 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бурабай кенті, Абылай хан алаңқайы
63
Абылай хан ескерткіші
монументтік өнер құрылысы
Көкшетау қаласы, Абай көшесі
Барлығы: 6 тарих және мәдениет ескерткіштері
(2 – қала құрылысы және сәулет, 4 – монументтік өнер құрылысы)
Ақтөбе облысы
64
Теміржолшылардың мәдениет үйі, сәулетші белгісіз, 1928 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы,
Ш. Уәлиханов көшесі, 39
65
Кеңес Одағының батыры ұшқыш-космонавт В.И. Пацаевтың ескерткіш-мүсіні, мүсінші Ю.А. Тур, сәулетші А.А.Заварзин, 1976 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақтөбе қаласы, Әбілқайыр хан даңғылы
66
Кеңес Одағының батыры Әлия Молдағұлованың ескерткіш-мүсіні, мүсінші Е.Н. Штамм, сәулетші Л.В. Распутов, 1960 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақтөбе қаласы, Шернияз көшесі
67
Дауымшар некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандары, ХVІІІ-ХХ ғасырдың басы
ансамбльдер мен кешендер
Байғанин ауданы, Жарқамыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 40 шақырым
68
Қарасақал некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандары, ХVІІ-ХХ ғасырлар
ансамбльдер мен кешендер
Байғанин ауданы, Жарқамыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 60 шақырым
69
Сүндет кесенесі, шебер Дәулетнияз, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет

Мечеть одноминаретная, мастера Габдулла Эфенди, Баязид Сатбаев, 1908-1910 годы
градостроительство и архитектура
город Семей, улица М. Жумабаева, 17
52
Дом, в котором родился писатель Мухтар Ауэзов, архитектор неизвестен, II половина XIX века
градостроительство и архитектура
Абайский район, село Борлы.
53
Комплекс усадьбы Абая Құнанбайұлы (дом-музей Абая, место захоронения Абая), 1894-1904 годы
ансамбли и комплексы
Абайский район, село Кенгирбай би, ущелье Жидебай
54
Мавзолей Қозы-Көрпеш-Баян Сұлу, VIII-X века
градостроительство и архитектура
Аягозский район, в 7 километрах к юго-западу от села Тарлаулы, на правом берегу реки Аягоз, в 11 километрах к западу от станции Тансык
55
Группа зданий Государственного историко-культурного и литературно-мемориального музея-заповедника Абая "Жидебай-Бөрілі", (административное здание, дом купца Р. Ершова, пристройка), архитектор неизвестен, 1860 год
градостроительство и архитектура
город Семей, улица К. Мухамедханова, 29
56
Медресе Ахмета Ризы, где учился Абай Құнанбайұлы, автор неизвестен, 60 годы XIX века
градостроительство и архитектура
город Семей, улица К. Мухамедханова, 29
57
Дом, в котором жил Абай Құнанбайұлы (дом Анияра Молдабаева), ныне – Музей "Алаш арыстары – М.Әуезов", архитектор неизвестен, конец XIX века
градостроительство и архитектура
город Семей, улица Богенбай батыра, 132
Итого: 13 памятников истории и культуры
(11 – градостроительства и архитектуры, 1 – сооружение монументального искусства, 1 – ансамбль и комплекс)
Акмолинская область
58
Дом-музей В.В. Куйбышева, ныне – здание Музея истории города Кокшетау, 1889-1905 годы
градостроительство и архитектура
город Кокшетау, улица Канай би, 32
59
Памятник Шокана Уалиханова, скульптор Т.С. Досмагамбетов, архитектор К.А. Абдиков, 1971 год
сооружение монументального искусства
город Кокшетау, пересечение улиц М. Ауэзова и М. Сагдиева
60
Место захоронения народного композитора Біржана Қожагулова (1832-1897) (бюст, стелла), скульптор Т.С. Досмагамбетов, 1950 год
сооружение монументального искусства
0
город Степняк, улица Биржан сала, район старого кладбища
61
Мавзолей Ботағай (Бытыгай), XIV-XV века
градостроительство и архитектура
в 2-х километрах к востоку от села Коргалжын Коргалжынского района
62
Архитектурно-мемориальный монумент, 2004 год
сооружение монументального искусства
поселок Бурабай, поляна Абылай хана
63
Памятник Абылай хану
сооружение монументального искусства
город Көкшетау, улица Абая
Всего: 6 памятников истории и культуры
(2 – градостроительства и архитектуры, 4 – сооружение монументального искусства)
Актюбинская область
64
Дом культуры железнодорожников, архитектор неизвестен, 1928 год
градостроительство и архитектура
город Актобе, улица Ш. Уалиханова, 39
65
Памятник-бюст героя Советского Союза, летчика-космонавта В.И. Пацаева, скульптор Ю.А. Тур, архитектор А.А. Заварзин, 1976 год
сооружение монументального искусства
город Актобе, проспект Абулхаир хана
66
Памятник-бюст героя Советского Союза Алии Молдагуловой, скульптор Е.Н. Штамм, архитектор Л.В. Раcпутов, 1960 год
сооружение монументального искусства
город Актобе, улица Шернияза
67
Некрополь Дауымшар: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы, ХVІІІ-начало ХХ века
ансамбли и комплексы
Байганинский район, в 40 километрах к юго-западу от села Жаркамыс
68
Некрополь Қарасақал: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы, ХVІІ-ХХ века
ансамбли и комплексы
Байганинский район, в 60 километрах к юго-западу от поселка Жаркамыс
69
Мавзолей Сүндета, мастер Дәулетнияз, конец ХІХ века
градостроительство и архитектура

Байғанин ауданы, Жарқамыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 66,9 шақырым
70
Асан-Қожа некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандары, ХVІІІ-ХХ ғасырлар
ансамбльдер мен кешендер
Байғанин ауданы, Миялы аулынан оңтүстік-батысқа 22,7 шақырым километр, Оймауыт ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 43 шақырым
71
Тоқпан кесенесі, сәулетші белгісіз, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Шалқар ауданы, Аққайтым аулынан солтүстік-батысқа 18 шақырым, Шалқар қаласынан оңтүстік-батысқа 38,3 шақырым
72
Абат-Байтақ қорымы халықтық сәулет және тас қашау өнері мемориалдық музей кешені
ансамбльдер мен кешендер
Қобда ауданы, Талдысай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 шақырым
Барлығы: 9 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 – қала құрылысы және сәулет, 2 – монументтік өнер құрылысы, 4 – ансамбльдер мен кешендер)
Алматы облысы
73
Қапшағай гидроторабы, инженер Н.В. Вологдин, сәулетші Е.В. Эрхарт, 1965-1971 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Қонаев қаласы, Іле өзенінде
74
Қарамерген қалашығы, ІХ-ХІІІ ғасырлар
археология
Балқаш ауданының Бақанас ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 200 шақырым, Ортасу құрғақ арнасынан солтүстікке қарай 3 шақырым
75
"Таңбалы" археологиялық ландшафтының петроглифтері, қола дәуірі, орта ғасырлар
археология
Жамбыл ауданының Қарабастау ауылы, Қопа станциясынан солтүстік-батысқа қарай 40 шақырым
76
Жамбыл музей-үйінің кешені, 1938–1946 жылдар:
Жамбылдың тұрғын үйі (1936-1938) – қазіргі қорсақтау қоймасы, 1935 жыл;
Жамбылдың тұрғын үйі (1936-1938), қазіргі – Әдеби-мемориалдық музей-үйі, сәулетшілер В.В. Бирюков, А.К. Деев, 1938 жыл;
жапсарлас құрылыс, 1995 жыл;
Жамбыл кесенесі (1846-1865 жылдар), сәулетші И.И. Белоцерковский, 1957 жыл;
әкімшілік ғимарат, 1960 жыл;
саябақ
ансамбльдер мен кешендер
Жамбыл ауданының Жамбыл ауылы
77
Талғар (Талхиз) қалашығы, VIII-XIV ғасырлар
археология
Талғар қаласы шетінің оңтүстік бөлігі, Талғар өзенінің оң жағалауы
78
Сүйінбай Аронұлының кесенесі, 1996 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауданының Қарақастек ауылы
79
Үмбетәлі Кәрібаевтың музей-үйі, 1946 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауданының Үмбетәлі ауылы
80
"Таңбалы тас" петроглифтері, XVII-XVIII ғасырлар
археология
Қонаев қаласы,
Іле өзенінің төменгі ағысындағы бөгеттен 25 шақырым
81
Қастек қалашығы, IX-XIII ғасырлар
археология
Жамбыл ауданы, Қастек ауылының 2,5 шақырым жерде
82
"Есік" обалы қорымы, біздің заманымызға дейін V-III ғасырлар
археология
Еңбекшіқазақ ауданы
Барлығы: 10 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 – қала құрылысы және сәулет, 1 – ансамбльдер мен кешендер, 6 - археология)
Атырау облысы
83
Сарайшық қалашығы, ХІІІ-ХVІ ғасырлар
археология

Байганинский район, в 66,9 километрах к юго-западу от села Жаркамыс
70
Некрополь Асан-Қожа: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы, ХVІІІ-ХХ века
ансамбли и комплексы
Байганинский район, в 22,7 километрах к юго-западу от села Миялы, в 43 километрах к юго-западу от села Оймауыт
71
Мавзолей Токпан, архитектор неизвестен, ХIХ век
градостроительство и архитектура
Шалкарский район, в 18 километрах к северо-западу от села Ақкайтым, в 38,3 километрах к юго-западу от города Шалкар
72
Некрополь Абат-Байтақ Мемориального музейного комплекса народной архитектуры и камнерезного искусства
ансамбли и комплексы
Хобдинский район, в 12 километрах к юго-западу от села Талдысай
Всего: 9 памятников истории и культуры
(3 – градостроительства и архитектуры, 2 – сооружения монументального искусства, 4 – ансамбли и комплексы)
Алматинская область
73
Капчагайский гидроузел, инженер Н.В. Вологдин, архитектор Е.В. Эрхарт, 1965-1971 годы
градостроительство и архитектура
город Конаев,на реке Или
74
Городище Қарамерген, ІХ-ХІІІ века
археология
Балхашский район, в 200 километрах к северо-востоку от села Баканас, в 3 километрах к северу от сухого русла Ортасу
75
Петроглифы археологического ландшафта "Таңбалы", эпоха бронзы, средние века
археология
село Карабастау Жамбылского района, в 40 километрах к северо-западу от станции Копа
76
Комплекс дома-музея Жамбыла, 1938-1946 годы:
жилой дом Жамбыла (1936-1938 годы) – ныне здание фондохранилища, 1935 год;
жилой дом Жамбыла (1938-1945 годы) – ныне здание литературно-мемориального дома-музея, архитекторы В.В. Бирюков, А.К. Деев, 1938 год;
пристройка, 1995 год;
мавзолей Жамбыла(1846-1865 года), архитектор И.И. Белоцерковский, 1957 год; административное здание, 1960 год;
парк
ансамбли и комплексы
село Жамбыл Жамбылского района
77
Городище Талгар (Талхиз), VIII-XIV века
археология
южная окраина города Талгар, на правом берегу реки Талгар
78
Мавзолей Сүйінбай Аронұлы, 1996 год
градостроительство и архитектуры
село Каракастек Жамбылского района
79
Дом-музей Үмбетәлі Кәрібаева, 1946 год
градостроительство и архитектуры
село Умбетали Жамбылского района
80
Петроглифы "Таңбалы тас", XVII-XVIIIвека
археология
город Конаев, в 25 километрах от плотины вниз по течению реки Или
81
Городище Кастек, IX-XIII века
археология
Жамбылский район, в 2,5 километрах от села Костек
82
Курганный могильник Иссык до нашей эры V-III века
археология
Енбекшиказахский район
Итого: 10 памятников истории и культуры
(3 - градостроительства и архитектуры, 1 - ансамбли и комплексы, 6 – археологии)
Атырауская область
83
Городище Сарайшық, ХІІІ-ХVІ века
археология

Махамбет ауданы, Сарайшық ауылынан шығысқа қарай 1,5 шақырым
84
Мұнайшылар тұрғын қалашығы (тұрғын үйлер (4), су қысымды мұнара, Құрманғазы атындағы мәдениет сарайы), сәулетшілер А.В. Арефьев, С.В. Васильковский, 1943-1948 жылдар
ансамбльдер мен кешендер
Атырау қаласы, Тұрғын қалашығы ықшамауданы, М. Әуезов көшесі, 1,2; Волгоград көшесі, 10; С. Сауырғалиев көшесі, 1; М. Әуезов көшесі, Шарипов көшесінің бұрышы
85
Жұбан кесенесі, шеберлер Шанен Бекбаев, Қаражүсіп балаларымен, ХІХ-ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жылыой ауданы, Құлсары қаласынан солтүстікке қарай 90 шақырым
86

Махамбетский район, в 1,5 километрах к востоку от села Сарайшык
84
Жилой городок нефтяников (жилые дома (4), водонапорная башня, дворец культуры имени Курмангазы), архитекторы А.В. Арефьев, С.В. Васильковский, 1943-1948 годы
ансамбли и комплексы
город Атырау, микрорайон Жилгородок, улица М. Ауэзова 1, 2; улица Волгоградская 8, 10; улица Сауыргалиева 1, улица М. Ауэзова, угол улицы Шарипова
85
Мавзолей Жұбан, мастера Шанен Бекбаев, Қаражүсіп с детьми, ХІХ- ХХ века
градостроительство и архитектура
Жылыойский район, в 90 километрах к северу от города Кульсары
86

Ақын, 1836-1838 жылдардағы көтеріліс басшысы Махамбет Өтемісұлының (1803-1846 жылдар) жерленген жері, кесене 1995 жылы салынған
қала құрылысы және сәулет
Индер ауданы, Индер ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым
Барлығы: 4 тарих және мәдениет ескерткіштері
(1 – археология, 1 – ансамбльдер мен кешендер, 2 – қала құрылысы және сәулет)
Батыс Қазақстан облысы
87
Орыс-қырғыз (қазақ) мектебі, қазіргі – Батыс Қазақстан облыстық тарихи-өлкетану музейінің ғимараты, сәулетші белгісіз, 1864 жыл
қала құрылысы және сәулет
Орал қаласы, Н. Назарбаев даңғылы, 184
88
Қала құрылысы кешені – ескі Оралдың қала орталығынан Михаил Архангел Соборына дейін, XVIII-XX ғасырлар
Коммерциялық банк, қазіргі – Облыстық әкімшілік ғимараты, 1896 жыл;
Жазалы атамандар үйі, қазіргі – Батыс Қазақстан облысы Полиция департаментінің емханасы мен госпиталінің ғимараты, 1823 жыл;
көпес Қаревтің үйі, қазіргі – Ғ. Құрманғалиев атындағы облыстық филармония ғимараты, 1901 жыл;
әскери шаруашылық басқармасы, қазіргі – Х. Есенжанов атындағы балалар және жасөспірімдер кітапханасы ғимараты, 1869 жыл; Михаил Архангел Соборы,1740-1751 жылдар;
типтік қалалық усадьба, қазіргі – Әскери прокуратура ғимараты, 1878 жыл; құтқарушы Христтің храмы, сәулетші В.Н. Чагин, 1891-1907 жылдар
ансамбльдер мен кешендер
Орал қаласы
Н. Назарбаев даңғылы, 168
Н. Назарбаев даңғылы, 179
Қарев көшесі, 47
Н. Назарбаев даңғылы, 166/2
Н. Назарбаев даңғылы, 68
Н. Назарбаев даңғылы, 147а
Н. Назарбаев даңғылы, 202
89
В.И. Чапаев музейінің кешені, 1919 жыл:
В. Чапаев дивизиясының 25-ші штабы (музей), 1919 жыл;
В.И. Чапаевтың қайтыс болған жері (обелиск және стела), 1971 жыл;
Чапаевшылардың бауырластар ескерткіші, 1956 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Ақжайық ауданы, Чапаев ауылының Мәдениет және демалыс саябағы, ескерткіштер аллеясы
90
Орда баспаханасы, қазіргі – тұрғын үй, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасырдың екінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Бөкей ордасы ауданы, Хан Ордасы ауылы, Абдолла Теңізбаев көшесі, 19
91
Кеңес Одағының батыры Мәншүк Мәметованың бюсті, мүсіншілер Ю.П. Поммер, Н.А. Ковальчук, 1971 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жәнібек ауданының Жәнібек ауылы, М. Өтемісов көшесі, 26
92
Батыс Қазақстан облыстық Хан ордасы тарихи-мәдени, сәулеттік-этнографиялық музей-қорығы:
Хан сарайы ғимараты, 1828 жыл;
Хан мешіті, қазіргі – "Хан мешіті" музейінің ғимараты, 1835 жыл;
Дәрігер А.А. Сергачев үйі, қазіргі – Ш. Бөкеевтің әдеби-мемориалдық музейінің ғимараты, 1830 жыл;
Қазынашылық ғимараты, қазіргі – Бөкей Ордасы тарихы музейінің ғимараты, 1867 жыл;
Әйелдер гимназиясы, қазіргі – Халыққа білім беру музейінің ғимараты, 1883 жыл; Аурухана, 1872 жыл;
Халық училищелері инспекторы Данилевскийдің үйі, қазіргі – Тұңғыш қазақ баспаханасы музейінің ғимараты, 1841 жыл;
Жәңгір училищесі мұғалімі Ольдекоптың үйі, қазіргі – А. Тажетдиновтың мемориалдық музейінің ғимараты, 1841 жыл;
Халық училищелері инспекторы А.Е. Алекторовтың үйі, қазіргі –С. Меңдешевтің мемориалдық музейінің ғимараты, 1842 жыл;
А. Оразбаева тұрған Халық училищелері инспекторы И.И. Проскуряковтың үйі, 1842 жыл;
Аурухана ғимараты, қазіргі – Денсаулық сақтау мемориалдық музейінің ғимараты, 1852 жыл;
Халық училищелері инспекторы А.А. Воскресенскийдің үйі, қазіргі – Табиғат музейінің ғимараты, 1890 жыл;
Жәңгірхан кесенесі, 1997 жыл; Күйші Дәулеткерей кесенесі, 2000 жыл;
М. Бабажанов кесенесі, 2001 жыл; Тарғын мектебі ғимараты (Педтехникум) – қазіргі әкімшілік ғимарат, 1868 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Бөкей ордасы ауданы, Хан Ордасы ауылы
93
Жайық қалашығы, ХІV-ХV ғасырлар
археология

Место захоронения поэта, предводителя восстания 1836-1838 годов Махамбета Өтемісұлы (1803-1846 годы), мавзолей построен в 1995 году
градостроительство и архитектура
Индерский район, в 40 километрах к юго-востоку от села Индер
Всего: 4 памятника истории и культуры
(1 – археология, 1 – ансамбль и комплексы, 2 – градостроительства и архитектуры)
Западно-Казахстанская область
87
Русско-киргизская (казахская) школа, ныне – здание Западно-Казахстанского областного историко-краеведческого музея, архитектор неизвестен, 1864 год
градостроительство и архитектура
город Уральск, проспект Н. Назарбаева, 184
88
Градостроительный комплекс – от центра города старого Уральска до собора Михаила Архангела, XVIII-XX века:
Коммерческий банк, ныне – здание Областного акимата, 1896 год;
Дом наказных атаманов, ныне – здание Госпиталя с поликлиникой департамента полиции Западно-Казахстанской области, 1823 год;
Дом купца Карева, ныне – здание Областной филармонии имени Г. Курмангалиева, 1901 год;
Войсковое хозяйственное правление, ныне – здание Детской и юношеской библиотеки имени Х. Есенжанова, 1869 год;
собор Михаила Архангела, 1740-1751 годы;
Типовая городская усадьба, ныне – здание Военной прокуратуры, 1878 год;
храм Христа спасителя, архитектор В.Н. Чагин, 1891-1907 годы
ансамбли и комплексы
город Уральск,
проспект Н. Назарбаева, 168
проспект Н. Назарбаева, 179
улица Карева, 47
проспект Н. Назарбаева, 166/2
проспект Н. Назарбаева, 68
проспект Н. Назарбаева, 147а
проспект Н. Назарбаева, 202
89
Комплекс музея В.И. Чапаева, 1919 год:
штаб 25-й Чапаевской дивизии (музей), 1919 год;
место гибели (обелиск и стелла) В.И. Чапаева, 1971 год;
Братская могила чапаевцев, 1956 год
градостроительство и архитектура
Акжайыкский район, село Чапаево, Парк культуры и отдыха, аллея памятников
90
Урдинская типография, ныне – жилой дом, архитектор неизвестен, вторая половина XIX века
градостроительство и архитектура
Бокейордынский район, село Хан Ордасы, улица Абдуллы Тенизбаева, 19
91
Бюст героя Советского Союза Маншук Маметовой, скульпторы Ю.П. Поммер, Н.А. Ковальчук, 1971 год
сооружение монументального искусства
село Жанибек Жанибекского района, улица М. Утемисова, 26
92
Западно-Казахстанский областной историко-культурный и архитектурно-этнографический музей-заповедник "Хан ордасы": Ханский дворец, 1828 год;
здание Ханская мечеть, ныне – здание Музея "Ханская мечеть", 1835 год;
дом врача А.А. Сергачева, ныне – здание Литературно- мемориального музея Ш. Бокеева, 1830 год;
здание Казначейства, ныне – здание Музея истории Бокеевской Орды, 1867 год;
Женская гимназия, ныне – здание Музея народного образования, 1883 год;
Амбулатория, 1872 год;
Дом инспекторов народных училищ Данилевского, ныне – здание Музея первой казахской типографии, 1841 год;
Дом учителя Жангировской школы Ольдекопа, ныне – здание Мемориального музея А. Тажетдинова, 1841 год;
Дом инспекторов народных училищ А. Е.Алекторова, ныне – здание Мемориального музея С. Мендешева, 1842 год;
Дом инспекторов народных училищ И.И. Проскурякова, где жила А. Уразбаева, 1842 год;
здание больницы (Мемориальный музей здравоохранения), 1852 год;
Дом инспекторов народных училищ А.А. Воскресенского, ныне – здание Музея природы, 1890 год;
Мавзолей Жангир хана, 1997 год;
Мавзолей күйші Дәулеткерея, 2000 год;
Мавзолей М.Бабажанова, 2001 год;
здание Торгунской школы (Педтехникум), ныне –административное здание, 1868 год
градостроительство и архитектура
Бокейордынский район, село Хан Ордасы
93
Городище Жайық, ХІV-ХV века
археология

Орал қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым, Жайық өзенінің 2-ші жайылма үсті террассасында
Барлығы: 7 тарих және мәдениет ескерткіштері
(2 – қала құрылысы және сәулет, 1 – монументтік өнер құрылысы, 3 – ансамбльдер мен кешендер, 1 – археология)
Жамбыл облысы
94
Тараз қалашығы, I-ХIХ ғасырлар
археология
Тараз қаласы, Ташкент көшесі, 2
95
Талас өзенінен өтетін ортағасырлық көпірдің қирандылары, XIII ғасыр
археология
Тараз қаласының оңтүстік-шығыс шетінде, Тектұрмас кесенесінің маңы
96
Қали Жүніс моншасы, сәулетші белгісіз, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Байзақ батыр көшесі, 38
97
Қарахан кесенесі, сәулетші белгісіз, XI-ХІІ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Қарахан көшесі, 29
98
Тектұрмас кесенісі, сәулетші белгісіз, Х-XIV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласының оңтүстік-шығыс шеті, Талас өзенінің оң жағалауы, Тектұрмас тауының шыңында
99
Дәуітбек (Шамансұр) кесенесі, сәулетші белгісіз, XIII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Карахан көшесі, 29
100
Әбдіқадір мешіті-медресесі, сәулетші белгісіз, XХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Абай көшесі, 5
101
Жүнісбай мешіті (Әулие ата), сәулетші белгісіз, 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, С. Адамбаев көшесі, 24
102
Нәметбай мешіті, сәулетші белгісіз, 1887-1897 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Ташкент көшесі, 21
103
Жамбыл Жабаевтың ескерткіші, мүсінші Х. Наурызбаев, сәулетші В. Сашенко, 1961 жыл.
монументтік өнер құрылысы
Тараз қаласы, Абай көшесі 125, Жамбыл облысы әкімдігі ғимаратының алдындағы алаң
104
Төменгі Барысхан қалашығы (Төрткүл), VI-XII ғасырлар
археология
Байзақ ауданы, Талас ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым, Талас өзенінің оң жағалауында, Тараз-Алматы жолынан солтүстікке қарай 0,5 шақырым
105
Түймекент қалашығы, VI-XII ғасырлар
археология
Байзақ ауданы, Түймекент ауылының оңтүстік-шығыс шеті, Талас өзенінің оң жағалауында
106
Оххум қалашығы, VI-XII ғасырлар
археология
Байзақ ауданы, Тегістік ауылының солтүстік-батысқа қарай 13,5 шақырым, Тегістік-Бостандық тас жолынан батысқа қарай 300 метр жерде
107
Айша бибі кесенесі, сәулетші белгісіз, XI-XII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауданы, Айшабибі ауылы, Батыс Европа – Батыс Қытай автомагистралынан 1 шақырым
108
Бабаджа Хатун кесенесі, сәулетшісі белгісіз, XІ-XIІ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауданы, Айшабибі ауылы, Батыс Европа – Батыс Қытай автомагистралынан 1 шақырым
109
Ақыртас сәулет-археологиялық сарай кешені, VIII-XIІ ғасырлар
ансамбльдер мен кешендер
Жамбыл ауданы, Ақшолақ станциясынан оңтүстікке қарай 7 шақырым

в 12 километрах к юго-востоку от города Уральск, на 2-ой надпойменной террасе реки Жайык
Всего: 7 памятников истории и культуры
(2 – градостроительства и архитектуры, 1 – сооружение монументального искусства, 3 – ансамбли и комплексы, 1 – археология)
Жамбылская область
94
Городище Тараз, I-ХIХ века
археология
город Тараз, улица Ташкентская, 2
95
Руины моста через реку Талас, XIII век
археология
юго-восточная окраина города Тараз, близ мавзолея Тектұрмас
96
Баня Қали Жүніс, архитектор неизвестен, начало XX века
градостроительство и архитектура
город Тараз, улица Байзак батыра, 38
97
Мавзолей Қарахана, архитектор неизвестен, XI-XIІ века
градостроительство и архитектура
город Тараз, улица Қарахана, 29
98
Мавзолей Тектұрмас, архитектор неизвестен, X-XIV века
градостроительство и архитектура
юго-восточная окраина города Тараз, правый берег реки Талас, на вершине горы Тектұрмас
99
Мавзолей Дәуітбек (Шамансұр), архитектор неизвестен, XIII век
градостроительство и архитектура
город Тараз, улица Карахана, 29
100
Мечеть-медресе Әбдіқадір, архитектор неизвестен, начало XХ века
градостроительство и архитектура
город Тараз, улица Абая, 5
101
Мечеть Жүнісбай (Әулие ата), архитектор неизвестен, 1913 год
градостроительство и архитектура
город Тараз, улица С. Адамбаева, 24
102
Мечеть Нәметбай, архитектор неизвестен, 1887-1897 годы
градостроительство и архитектура
город Тараз, улица Ташкентская, 21
103
Памятник Жамбылу Жабаеву, скульптор Х. Наурызбаев, архитектор В. Сашенко, 1961 год
сооружение монументального искусства
город Тараз, улица Абая, 125, площадь перед зданием акимата Жамбылской области
104
Городище Нижний Барысхан (Төрткүл), VI-XII века
археология
Байзакский район, в 1,5 километрах к юго-востоку от села Талас, на правом берегу реки Талас, в 0,5 километрах к северу от трассы Тараз-Алматы
105
Городище Түймекент, VI-XII века
археология
Байзакский район, юго-восточная окраина села Түймекент, на правом берегу реки Талас
106
Городище Оххум, VI-XII века
археология
Байзакский район, в 13,5 километрах к северо-востоку от села Тегістік, в 300-х метрах к западу от трассы Тегістік-Бостандық
107
Мавзолей Айша биби, архитектор неизвестен, XI-XII века
градостроительство и архитектура
Жамбылский район, село Айшабиби, в 1 километре от автомагистрали Западная Европа-Западный Китай
108
Мавзолей Бабаджи хатун, архитектор неизвестен, XI-XII века
градостроительство и архитектура
Жамбылский район, село Айшабиби, в 1 километре от автомагистрали Западная Европа-Западный Китай
109
Архитектурно-археологический дворцовый комплекс Ақыртас, VIII-XII века
ансамбли и комплексы
Жамбылский район, в 7 километрах к югу от станции Акшолак

110
Жалпақтөбе (Жікіл) қалашығы, VI-XII ғасырлар
археология
Жамбыл ауданының Жалпақтөбе ауылы
111
Берікқара қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі ІІ ғасыры-біздің дәуіріміздің IV-ғасыры
археология
Жуалы ауданы, Қарабастау ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым
112
Меркі қалашығы, VII-XIII ғасырлар
археология
Мерке ауданы, Мерке ауылының батыс бөлігі
113
Жазылбек Қуанышбаевтың ескерткіші, мүсінші Б. Түлеков, сәулетші Т. Басенов, 1962 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мойынқұм ауданы, Бірлік ауылы
114
Шоқай Датқа кесенесі, сәулетші белгісіз, XVIII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сарысу ауданы, Саудакент ауылының шығыс шетіндегі ескі зират
115
Ақкөл тұрағы, шель-ашель
археология
Талас ауданы, Ақкөл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11 шақырым, Ақкөл көлінің оңтүстігі
116
Бөріқазған тұрағы, төменгі палеолит
археология
Талас ауданы, Қызылаут ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым, Қаратау қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 38 шақырым
117
Тәңірқазған тұрағы, төменгі палеолит
археология
Талас ауданы, Қызылаут ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым, Қаратау қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 34 шақырым, Көктал өзенінен шығысқа қарай 13–15 шақырым
118
Қарақожа мешіті, сәулетші белгісіз, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Талас ауданы, Сейілбек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым
119
Абдолла Ишан мешіті, сәулетші белгісіз, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Талас ауданы, Үшарал ауылы, Ештайбек көшесі, 7
120
Құлан қалашығы,VI ғасыр -XIII ғасырдың басы
археология
Рысқұлов ауданы, Құлан ауылының шығыс және солтүстік-шығыс шеті
121
Ақтөбе (Степнинское)қалашығы,VI-XIII ғасырлар
археология
Шу ауданы, Ақсу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым
122
Өрнек қалашығы, VIII-XII ғасырлар
археология
Т. Рысқұлов ауданы, Өрнек ауылынан оңтүстікке қарай 6 шақырым
123
Қостөбе қалашығы, VI-XII ғасырлар
археология
Байзақ ауданы, Сарыкемер ауылынан шығысқа қарай
Барлығы: 30 тарих және мәдениет ескерткіштері
(12 – қала құрылысы және сәулет, 15 – археология, 2 – монументтік өнер құрылысы, 1 – ансамбльдер мен кешендер)
Жетісу облысы
124
Ақын Сара Тастанбекованың (1878-1916 жылдар) кесенесі, 1972 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақсу ауданы, Көшкентал ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым
125
Екі мәрте Социалистік Еңбек Ері Н. Алдабергеновтің мүсіні, сәулетші Х. Наурызбаев, 1960 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ескелді ауданы, Алдабергенов ауылының Батырлар аллеясы
126
Бесшатыр обалы қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі VII-IV ғасырлар
археология
Кербұлақ ауданы, Басши ауылынан солтүстікке қарай 65 шақырым, Іле өзенінің оң жағалауы
127
Ш. Уәлихановтың мемориалдық музей-паркі, 1985 жыл:

110
Городище Жалпақтөбе (Жикиль), VI-XII века
археология
село Жалпактобе Жамбылского района
111
Могильник Берікқара, II век до нашей эры-IV век нашей эры
археология
Жуалынский район, в 3 километрах к югу от села Карабастау
112
Городище Мерке, VII-XIII века
археология
Меркенский район, западная часть села Мерке
113
Памятник Жазылбеку Куанышбаеву, скульптор Б. Тулеков, архитектор Т. Басенов, 1962 год
сооружение монументального искусства
Мойынкумский район, село Бірлік
114
Мавзолей Шоқай Датқа, архитектор неизвестен, XVIII век
градостроительство и архитектура
Сарысуский район, старое кладбище на восточной окраине села Саудакент
115
Стоянка Ақкөл, шель-ашель
археология
Таласский район, в 11 километрах к западу от села Ақкөл, к югу от озера Ақкөл
116
Стоянка Бөріқазған, нижний палеолит
археология
Таласский район, в 8 километрах к юго-востоку от села Кызылаут, в 38 километрах к северо-востоку от города Каратау
117
Стоянка Тәңірқазған, нижний палеолит
археология
Таласский район, в 10 километрах к юго-востоку от села Кызылаут, в 34 километрах к северо-востоку от города Каратау, 13-15 километрах к востоку от реки Көктал
118
Мечеть Қарақожа, архитектор неизвестен, начало ХХ века
градостроительство и архитектура
Таласский район, в 1 километре северо-восточнее села Сейілбек
119
Мечеть Абдуллы Ишана, архитектор неизвестен, начало ХХ века
градостроительство и архитектура
Таласский район, село Ушарал, улица Ештайбека, 7
120
Городище Құлан, VI век-начало XIII века
археология
Т. Рыскуловский район, восточная и северо-восточная окраина села Кулан
121
Городище Ақтөбе (Степнинское), VI-XIII века
археология
Шуский район, в 3-х километрах к юго-востоку от села Аксу
122
Городище Өрнек, VIII-XII века
археология
Т. Рыскуловский район, в 6 километрах к югу от села Өрнек
123
Городище Қостөбе, VI-XII века
археология
Байзакский район, к востоку от села Сарыкемер
Всего: 30 памятников истории и культуры
(12 – градостроительства и архитектуры, 15 – археологии, 2 – сооружение монументального искусства, 1 – ансамбли и комплексы)
область Жетісу
124
Мавзолей акына Сары Тастанбековой (1878-1916 годы), 1972 год
градостроительство и архитектура
Аксуский район, в 8 километрах к северо-западу от села Кошкентал
125
Бюст дважды Героя Социалистического Труда Н. Алдабергенова, скульптор Х. Наурызбаев, 1960 год
сооружение монументального искусства
Ескельдинский район, Аллея героев села Алдабергенов
126
Курганный могильник Бесшатыр, VII-IV века до нашей эры
археология
Кербулакский район, в 65 километрах к северу от села Басши, правый берег реки Или
127
Мемориальный музей-парк Ш. Уалиханова, 1985 год:

Ш. Уәлихановтың (1835-1865 жылдар) зираты, сәулетші М. Ващенко, горельеф авторы П. Усачев, 1958 жыл;
Ш. Уәлихановтың ескерткіші, мүсіншілер Ю. Рукавишников, Н. Миловидов, 1979 жыл;
Ш. Уәлихановтың "Алтынемел" музейі, сәулетшілер Б. Ыбыраев, С. Рүстембек, Р. Сейдалин, Б. Маманбаев, 1985 жыл.
ансамбльдер мен кешендер
Кербұлақ ауданы, Шоқан ауылынан батысқа қарай 3 шақырым
128
"Жаркент мешіті" сәулеттік- көркемдік музей кешені (мешіт, медресе, бас қақпа, бүйір қақпалары (оңтүстік, солтүстік), сәулетшісі Хон Пик, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Панфилов ауданы, Жаркент қаласы, Юлдашев көшесі, 40
129
Черкасск қорғанысының мемориалы, 1918-1919 жылдар:
Сарқан ауданы тарихының музейі, 1974 жыл;
Черкасск қорғанысының мемориалы, мүсінші В. Рахманов, сәулетшілер А. Ордабаев, Т. Б. Сүлейменов, 1973 жыл;
тұрғын үй-штабы, 1918-1919 жылдар
ансамбльдер мен кешендер
Сарқан ауданы, Черкасск ауылынан солтүстікке қарай 2,5 шақырым
130
Қойлық (Қаялық) қалашығы, VIII ғасыр-XIV ғасырдың басы
археология
Сарқан ауданы, Қойлық (Антоновка) ауылының шығыс шеті
Барлығы: 7 тарих және мәдениет ескерткіштері
(2 – қала құрылысы және сәулет, 2 – археология, 1 – монументтік өнер құрылысы, 2 – ансамбльдер мен кешендер)
Қарағанды облысы
131
Кеңес Одағының батыры Нүркен Әбдіровтің ескерткіші, мүсіншілер А. Билык, Ю. Гуммель, сәулетші Л. Воробьев, 1958 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарағанды қаласы, Н. Әбдіров даңғылы
132
Беғазы қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі XII-X ғасырлар
археология
Ақтоғай ауданы, Беғазы ауылынан батысқа қарай 1 шақырым, Бегазы өзенінің оң жағалауы, Тоқырау өзенінің шектескен жерден 18 шақырым, Ақтоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым
133
Халық композиторы Мәди Бәпиұлының жерленген жері (1880-1921 жылдар), сәулетші белгісіз
қала құрылысы және сәулет
Қарқаралы ауданы, Қарқаралы қаласынан солтүстікке қарай 200 метр, Ақбейіт зираты
134
Қызылкент сарайының қирандылары, XIV-XV ғасырлар
археология
Қарқаралы ауданы, Кент ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым, Қызылсу өзені, Талды өзеніне құятын арнасы, Кент тауларында, Қарқаралы қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым
135
Талды І қорымы (48), біздің дәуірімізге дейінгі XIV-XI ғасырлар
археология
Шет ауданы, Жаңажұрт кентінен солтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым, Талды өзенінің сол жағалауында
136
Бұғылы II қорымы, соңғы қола-ерте темір дәуірі
археология
Шет ауданы, Жарық станциясынан солтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым, Шопа өзенінің жағалауы, Бұғылы тауларының солтүстік-батыс етегі
Барлығы: 6 тарих және мәдениет ескерткіштері
(1 - монументтік өнер құрылысы, 1 - қала құрылысы және сәулет, 4 - археология)
Қостанай облысы

могила Ш. Уалиханова (1835-1865 года), архитектор М. Ващенко, автор горельефа П. Усачев, 1958 год;
памятник Ш. Уалиханова, скульпторы Ю. Рукавишников, Н. Миловидов, 1979 год;
музей Ш. Уалиханова "Алтынемел", архитекторы Б. Ибраев, С. Рустембек, Р. Сейдалин, Б. Маманбаев, 1985 год
ансамбли и комплексы
Кербулакский район, в 3-х километрах к западу от села Шокан
128
Комплекс архитектурно-художественного музея "Жаркентская мечеть" (мечеть, медресе, ворота главные, ворота боковые (южные, северные), архитектор Хон Пик, XIX век
градостроительство и архитектура
Панфиловский район, город Жаркент, улица Юлдашева, 40
129
Мемориал Черкасской обороны, 1918-1919 годы:
музей истории Сарканского района, 1974 год;
мемориал Черкасской обороны, скульптор В. Рахманов, архитекторы А. Ордабаев, Т. Сулейменов, 1973 год;
жилой дом-штаб, 1918-1919 годы
ансамбли и комплексы
Сарканский район, в 2,5 километрах к северу от села Черкасское
130
Городище Қойлық (Қаялық), VІІІ век-начало ХІV века
археология
Сарканский район, восточная окраина села Койлык (Антоновка)
Всего: 7 памятников истории и культуры
(2 – градостроительства и архитектуры, 2 – археологии, 1 – сооружение монументального искусства, 1 – ансамбли и комплексы)
Карагандинская область
131
Памятник герою Советского Союза Нуркену Абдирову, скульпторы А. П. Билык, Ю. Гуммель, архитектор Л. Воробьев, 1958 год
сооружение монументального искусства
город Караганды, проспект Н. Абдирова
132
Могильник Беғазы, XII-X века до нашей эры
археология
Актогайский район, 1 километр к западу от села Бегазы, на правом берегу реки Бегазы, 18 километров выше ее впадения в реку Токырау, в 40 километрах к юго-востоку от села Актогай
133
Место захоронения народного композитора Мади Бапиұлы (1880-1921 годы), архитектор неизвестен
градостроительство и архитектура
Каркаралинский район, в 200 метрах к северу от города Каркаралинск, кладбище Акбеит
134
Развалины Кызылкентского дворца, XIV-XV века
археология
Каркаралинский район, в 3-х километрах к востоку от села Кент, на реке Кызылсу, в притоке реки Талды, в горах Кент, 40 километров к юго-востоку от города Каркаралинск
135
Могильник Талды I (48), XIV-XI века до нашей эры
археология
Шетский район, в 10 километрах к северо-востоку от поселка Жанажурт, на левом берегу реки Талды
136
Могильник Бұғылы II, эпоха поздней бронзы-ранний железный век
археология
Шетский район, в 40 километрах к северо-востоку от станции Жарык, на берегу реки Шопа, у северо-восточного подножья горы Бугылы
Всего: 6 памятника истории и культуры
(1 – сооружение монументального искусства, 1 – градостроительства и архитектуры, 4 – археологии)
Костанайская область

137
Екі мәрте Кеңес Одағының батыры Леонид Беданың мүсіні, мүсінші Д. Шварц, 1951 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қостанай қаласы, Пушкин көшесі, 98
138
Екі мәрте Кеңес Одағының батыры Иван Павловтың мүсіні, мүсінші Д.П. Шварц, 1952 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қостанай қаласы, Пушкин көшесі, 98
139
Ыбырай Алтынсариннің ескерткіші, мүсінші Н.Щербаков, сәулетшілер И. Покровский, В. Горчинский, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қостанай қаласы, Алтынсарин көшесі, 118а,
Ы. Алтынсарин атындағы мектеп-интернат сквері
140
Екідің I рәсімдік құрылыс, VII-IX ғасырлар
киелі объект
Арқалық қаласы, Екідің ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым, Қараторғай өзенінің оң жағалауы
141
Екідің IІ рәсімдік құрылыс, VII-IX ғасырлар
киелі объект
Арқалық қаласы, Екідің ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым, Қараторғай өзенінің сол жағалауында
Барлығы: 5 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 – монументтік өнер құрылысы, 2 – киелі объект)
Қызылорда облысы
142
Екі мәрте Социалистік Еңбек Ері Ыбырай Жақаевтың мүсіні, мүсінші А. Пекарев, сәулетшілер А. Борецкий, К. Күлбашев, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қызылорда қаласы,
Ы. Жақаев көшесі
143
Айтбай мешіті, шеберлер Ысқан және Камал, 1878 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда қаласы, Сатпаев көшесі, 18
144
Құтқарушы Христтың шіркеуі, сәулетшілері А.Есаков, И. Калинин, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда қаласы, Тоқтыбаев көшесі, 5
145
Көтібар мұнарасы, сәулетші белгісіз, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда қаласы, Баймұрат батыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым
146
Бегім-ана мұнарасы, сәулетші белгісіз, ІХ-ХI ғасыр
киелі объект
Арал ауданы, Жаңақұрылыс ауылынан оңтүстікке қарай 30 шақырым
147
Жент (Жанқала) қалашығы, Х-ХV ғасырлар
археология
Жалағаш ауданы, Аққыр ауылынан оңтүстікке қарай 37 шақырым
148
Қарасопы кесенесі, сәулетші белгісіз, ХVIII-XIX ғасырлар
киелі объект
Жаңақорған ауданы, Жаңақорған кентінен оңтүстікке қарай 5 шақырым
149
Айқожа кесенесі, сәулетші белгісіз, ХVIII-XIX ғасырлар
киелі объект
Жаңақорған ауданы, Бесарық ауылынан оңтүстік-батысқа 11 шақырым
150
Ақтас мешіті, сәулетші белгісіз, 1884 жыл
киелі объект
Жаңақорған ауданы, Бесарық ауылынан оңтүстік-батысқа 11 шақырым
151
Сығанақ (Сунақата) қалашығы, Х-ХVІІІ ғасырлар
археология
Жаңақорған ауданы, Сунақата ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым
152
Қорасан ата кесенесі, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасырдың аяғы
киелі объект
Жаңақорған ауданы, Жанарық кентінен оңтүстік-батысқа қарай 20 шақырым
153
Қала құрылысы кешені – Қазалы қаласының тарихи бөлігі, ХІХ ғасырдың соңы-ХХ ғасырдың басы:
Ғанибай үйі, сәулетші белгісіз, XIX ғасыр;
депутаттар кеңесінің ғимараты, қазіргі – Ғ. Мұратбаевтың мемориалдық музейінің ғимараты, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасырдың соңы-ХХ ғасырдың басы;
Ғанибай мешіті, қазіргі – қалалық кітапхана, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасырдың соңы-ХХ ғасырдың басы;
Ноғай (Нұралы) мешіті, сәулетші Г. Муравин, ХІХ ғасырдың соңы-ХХ ғасырдың басы
ансамбльдер мен кешендер
Қазалы ауданы, Қазалы қаласы, № 7 орта мектептің ауласы Қорқыт ата көшесі, 24
Шляпин көшесі, 17 Жанұзақов көшесі, 51

137
Бюст дважды героя Советского Союза Леонида Беды, скульптор Д. Шварц, 1951 год
сооружение монументального искусства
город Костанай, улица Пушкина, 98
138
Бюст дважды героя Советского Союза Ивана Павлова, скульптор Д. Шварц, 1952 год
сооружение монументального искусства
город Костанай, улица Пушкина, 98
139
Памятник Ыбырая Алтынсарина, скульптор Н. Щербаков, архитекторы И. Покровский, В. Горчинский, 1970 год
сооружение монументального искусства
город Костанай, улица Алтынсарина, 118а, сквер школы-интерната имени Ы. Алтынсарина
140
Ритуальное сооружение Екідің I, VII-IX века
сакральный объект
город Аркалык, в 1,5 километрах к северо-востоку от села Екідің, на правом берегу реки Караторғай
141
Ритуальное сооружение Екідің II, VII-IX века
сакральный объект
город Аркалык, 1,5 километрах к северо-востоку от села Екідің, на левом берегу реки Караторғай
Итого: 5 памятников истории и культуры
(3 – сооружения монументального искусства, 2 – сакральный объект)
Кызылординская область
142
Бюст дважды Героя Социалистического Труда Ыбырая Жақаева, скульптор А. Пекарев, архитекторы А. Борецкий, К. Кульбашева, 1975 год
сооружение монументального искусства
город Кызылорда, улица Ы.Жақаева
143
Мечеть Айтбая, мастера Ысқан и Камал, 1878 год
градостроительство и архитектура
город Кызылорда, улица Сатпаева, 18
144
Церковь Христа Спасителя, архитекторы А. Есаков, И. Калинин, ХIХ век
градостроительство и архитектура
город Кызылорда, улица Токтыбаева, 5
145
Башня Котыбар, архитектор неизвестен, ХIХ век
градостроительство и архитектура
город Кызылорда, в 7 километрах к северо-западу от села Баймурат батыра
146
Башня Бегім-ана, архитектор неизвестен, ІХ-ХІ века
сакральный объект
Аральский район, в 30 километрах к югу от села Жанакурылыс
147
Городище Жент (Жанқала), Х-ХV века
археология
Жалагашский район, в 37 километрах к югу от села Аккыр
148
Мавзолей Қарасопы, архитектор неизвестен, ХVІІІ-ХІХ века
сакральный объект
Жанакорганский район, в 5 километрах к югу от поселка Жанакорган
149
Мавзолей Айқожа, архитектор неизвестен, ХVIII-XIX века
сакральный объект
Жанакорганский район, в 11 километрах к юго-западу от села Бесарык
150
Мечеть Ақтас, архитектор неизвестен, 1884 год
сакральный объект
Жанакорганский район, в 11 километрах к юго-западу от села Бесарык
151
Городище Сығанақ (Сунақата), Х-ХVІІІ века
археология
Жанакорганский район, в 2-х километрах к северо-западу от села Сунаката
152
Мавзолей Қорасан ата, архитектор неизвестен, конец ХІХ века
сакральный объект
Жанакорганский район, 20 километров к юго-западу от села Жанарык
153
Градостроительный комплекс – историческая часть города Казалинска, конец XIX века-начало XX века:
дом Ганибая, архитектор неизвестен, XIX века;
здание совета депутатов, ныне –здание мемориального музея Г. Муратбаева, архитектор неизвестен, XIX века;
мечеть Ганибая, ныне – здание городской библиотеки, архитектор неизвестен, конец XIX века-начало XX века;
мечеть Ногая (Нуралы), архитектор Г. Муравин, конец XIX века-начало XX века
ансамбли и комплексы
Казалинский район, город Казалинск,
во дворе средней школы № 7
улица Коркыт ата, 24
улица Шаляпина, 17
улица Жанузакова, 51

164
Сырлытам кесенесі, сәулетші белгісіз, ХІІІ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сырдария ауданы, Іңкәрдария ауылынан оңтүстікке қарай 25 шақырым
165
Молқалан (Молла-Қалан) кесенесі, сәулетші белгісіз, ХVI ғасыр
киелі объект
Сырдария ауданы, Іңкәрдария ауылынан солтүстікке қарай 6 шақырым
166
Асанас кесенесі, сәулетші белгісіз, ХVІІ ғасыр
киелі объект
Сырдария ауданы, Айдарлы ауылының батысынан 15 шақырым
167
Бақатам кесенесі, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қазалы ауданы, Сарбұлақ ауылынан батысқа қарай 29 шақырым
168
Қожан қожа кесенесі, сәулетші белгісіз, ХVІІІ ғасыр
киелі объект
Сырдария ауданы, Айдарлы ауылынан солтүстікке қарай 15 шақырым
169
Асан-ата кесенесі, сәулетші белгісіз, ХVI ғасыр
киелі объект
Шиелі ауданы, Бәйгеқұм ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,5 шақырым
170
Сауысқандық петроглифтері, қола, ерте темір дәуірлері
археология
Шиелі ауданы, Еңбекші кентінен солтүстік- шығысқа қарай 50 шақырым
171
Оқшы ата кесенесі, ХІ ғасыр
киелі объект
Шиелі ауданы, Бәйгеқұм ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым
172
Төлегетай-Қылышты ата кесенесі, ХІ-ХІІ ғасырлар
киелі объект
Жаңақорған ауданы, Қыркеңсе ауылынан оңтүстікке қарай 7 шақырым
Барлығы: 31 тарих және мәдениет ескерткіштері
(10 – қала құрылысы және сәулет, 1 – монументтік өнер құрылысы, 11 – киелі объект, 2 – ансамбльдер мен кешендер, 7 – археология)
Маңғыстау облысы
173
Бекет ата жерасты мешіті және Ескі Бейнеу қорымы (130 бірлік), ХI-ХIХ ғасырлар: кесене, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, қошқартастар, тас қоршаулар, үштастар, саркофагтер, стелалар
ансамбльдер мен кешендер
Бейнеу ауданы, Бейнеу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 17 шақырым
174
Омар-Тұр кесенесі, шеберлері Ө. Еламанұлы,
Н. Шорабайұлы,
Е. Мыңбайұлы,
Ә. Аманжолұлы,
Р. Жиенбайұлы, 1898 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бейнеу ауданы, Бейнеу ауылынан шығысқа қарай 20 шақырым
175
Оғланды жеріндегі Бекет ата жерасты мешіті, ХVIII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қарақия ауданы, Сенек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 95 шақырым
176
Қызылсу некрополі (113 бірлік), ХVIII-ХХ ғасырлар: мешіт, кесенелер, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, қошқартастар, қойтастар, тас қоршаулар, үштастар, тас қоршаулар, тас белгілер, бестастар, жетітастар
ансамбльдер мен кешендер
Қарақия ауданы, Сенек ауылынан солтүстікке қарай 21 шақырым
177
Сенек некрополі (34 бірлік), ХVII-ХХ ғасырлар, шеберлер Е. Дүтбай, Н. Жарасұлы: кесенелер, сағанатамдар, жетітасы
ансамбльдер мен кешендер
Қарақия ауданы, Сенек ауылынан шығысқа қарай 1 шақырым
178
Шопан ата жерасты мешіті және некрополі (1661 бірлік), Х-ХIХ ғасырлар: мешіт, құдық, кесенелер, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, қошқартастар, тас қоршаулар, үштастар, тас белгілер, бестастар, жетітастар, үйінді тастар
ансамбльдер мен кешендер
Қарақия ауданы, Сенек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 шақырым

164
Мавзолей Сырлытам, архитектор неизвестен, ХІІІ века
градостроительство и архитектура
Сырдарьинский район, в 25 километрах к югу от села Инкардария
165
Мавзолей Молқалан (Молла-Калан), архитектор неизвестен, ХVІ век
сакральный объект
Сырдарьинский район, в 6 километрах к северу от села Инкардария
166
Мавзолей Асанас, архитектор неизвестен, ХVІІ век
сакральный объект
Сырдарьинский район, 15 километров к западу от села Айдарлы
167
Мавзолей Бақатам, архитектор неизвестен, ХІХ век
градостроительство и архитектура
Казалинский район, 29 километров к западу от села Сарбулак
168
Мавзолей Қожан қожа, архитектор неизвестен, ХVІІІ век
сакральный объект
Сырдарьинский район, 15 километров к северу от села Айдарлы
169
Мавзолей Асан-ата, архитектор неизвестен, ХVІ век
сакральный объект
Шиелийский район, в 6,5 километрах к юго-востоку от села Байгекум
170
Петроглифы Сауысқандық,
эпоха бронзы, ранний железный век
археология
Шиелийский район, 50 километров к северо-востоку от села Енбекши
171
Мавзолей Оқшы ата, ХІ век
сакральный объект
Шиелийский район, 5 километров к востоку от села Байгекум
172
Мавзолей Төлегетай-Қылышты ата, ХІ-ХІІ века
сакральный объект
Жанакорганский район, в 7 километрах к югу от села Кыркенсе
Итого: 31 памятник истории и культуры
(10 – градостроительства и архитектуры, 1 – сооружение монументального искусства, 11 – сакральный объект, 2 – ансамбли и комплексы, 7 – археологии)
Мангистауская область
173
Подземная мечеть Бекет-ата и некрополь старый Бейнеу (130 единиц), ХI-ХIХ века:
мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, қойтасы, кошкартасы, ограды, уштасы, саркофаги, стеллы
ансамбли и комплексы
Бейнеуский район, в 17 километрах к юго-западу от села Бейнеу
174
Мавзолей Омар-Тур, мастера О. Еламанұлы, Н. Шорабайұлы, Е.Е. Мынбайұлы, А. Аманжолұлы, Р. Жиенбайұлы, 1898 год
градостроительство и архитектура
Бейнеуский район, в 20 километрах на восток от села Бейнеу
175
Подземная мечеть Бекет-ата в местности Огланды, ХVIII век
градостроительство и архитектура
Каракиянский район, в 95 километрах на северо-восток от села Сенек
176
Некрополь Қызылсу (113 единиц), ХVIII-ХХ века:
мечеть, мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, койтасы, кошкартасы, каменные ограды, үштасы, стеллы, бестасы, жетітасы
ансамбли и комплексы
Каракиянский район, в 21 километрах к северу от села Сенек
177
Некрополь Сенек (34 единиц), ХVII-ХХ века, мастера Е. Дутбай, Н. Жарасулы: мавзолеи, саганатамы, жетітасы
ансамбли и комплексы
Каракиянский район, 1 километр к востоку от села Сенек
178
Подземная мечеть Шопан ата и некрополь (1661 единиц), Х-ХIХ века:
мечеть, колодец, мавзолеи, саганатамы, надгробия, койтасы, кошкартасы, каменные ограды, уштасы, каменные знаки, бестасы, жетітасы, каменные насыпи
ансамбли и комплексы
Каракиянский район, в 20 километрах к северо-западу от села Сенек

179
Қырғын некрополі (26 бірлік), ХIХ-ХХ ғасырлар: кесене, сағанатамдар, қойтастар, екітас, үштас, төрттас
ансамбльдер мен кешендер
Қарақия ауданы, Жетібай ауылынан батысқа қарай 5 шақырым
180
Сисем ата некрополі (1327 бірлік), ХIII-ХIХ ғасырлар: кесенелер, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, қошқартастар, тас қоршаулар, үштастар, тас белгілер, бестастар, жетітастар, үйінді тастар, үйінді тастар, композициялық құлпытас
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Өтес ауылынан солтүстікке қарай 35 шақырым
181
Уәли қорымы (328 бірлік), ХI-ХХ ғасырлар: мешіт, кесенелер, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, қошқартастар, тас қоршаулар, үштастар, тас белгілер, бестастар, жетітастар, үйінді тастар, композициялық бестас, төрттастар, сандықтастар
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Өтес ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 60 шақырым
182
Қарамола (Шытша, Төбеқұдық) некрополі (134 бірлік), ХVIII-ХIХ ғасырлар:
кесене, сағанатамдар, қойтастар, сандықтастар, тас қоршаулар, тастан қаланған төбешіктер
ансамбльдер мен кешендер
Түпқараған ауданы, Таушық ауылынан солтүстікке қарай 20 шақырым
183
Шақпақ ата жерасты мешіті және некрополі (57 бірлік), IХ-Х ғасырлар және XIV-XIX ғасырлар:
мешіт, сағанатамдар, құлпытастар, тас қоршаулар, қойтастар, сандықтастар, шырақтастар
ансамбль мен кешен
Маңғыстау ауданы, Таушық ауылынан солтүстік-батысқа қарай 30 шақырым
184
Масат ата жерасты мешіті және некрополі (526 бірлік), Х-ХIХ ғасырлар: мешіт, күмбезтамдар, сағанатамдар, қойтастар, тас қоршаулар, тас белгілер, композициялық қойтастар, төрттастар, үштастар, бестастар, жетітастар, үйінді тастар, сандықтастар, екітастар, композициялық қойтас, композициялық құлпытас
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Ұштаған ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым
185
Қапаш мешіті, шебер Капаш Қинақұлы, 1928 жыл
қала құрылысы және сәулет
Маңғыстау ауданы, Жармыш ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 шақырым
186
Ақүйік некрополі (13 бірлік), ХIХ-ХХ ғасырлар: кесенелер, сағанатамдар, тас қоршаулар, тас үйінді
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Шетпе аулынан оңтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым
187
Бекі қорымы (113 бірлік), ХVIII-ХIХ ғасырлар: кесенелер, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, сандықтастар, төрттастар, қоршаулар, үйінді тастар, тас белгілер, тас қоршаулар
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Бекі ауылынан батысқа қарай 1 шақырым
188
Каратөбе некрополі (225 бірлік), ХVIII-ХХ ғасырлар: сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, сандықтас, үштастар, тас қоршаулар, қоршаулар, үйінді тастар, тас белгілер
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Шебір ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым

179
Некрополь Қыргын (26 единиц), ХIХ-ХХ века: мавзолей, саганатамы, койтасы, екітас, үштас, төрттас
ансамбли и комплексы
Каракиянский район, в 5 километрах к западу от села Жетыбай
180
Некрополь Сисем ата (1327 единиц), ХIII-ХIХ века:
мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, койтасы, кошкартасы, каменные ограды, каменные ограды, уштасы, каменные знаки, бестасы, жетитасы, каменные насыпи, композиционный кулпытас
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 35 километрах к северу от села Отес
181
Некрополь Уәли (328 единиц) ХI-ХХ века:
мечеть, мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, койтасы, кошкартасы, каменные ограды, уштасы, каменные знаки, бестасы, жетитасы, насыпные камни, композиционный бестас, торттасы, саркофаги
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 60 километрах к северо-востоку от села Отес
182
Некрополь Қарамола (Шытша, Төбеқұдық) (134 единиц), ХVIII-ХIХ века:
мавзолей, саганатамы, койтасы, саркофаги, каменные ограды, холмы каменной кладки
ансамбли и комплексы
Тупкараганский район, в 20 километрах к северу села Таушық
183
Подземная мечеть Шақпақ ата и некрополь (57 единиц), IХ-Х века и XIV-XIX века:
мечеть, саганатамы, кулпытасы, каменные ограды, койтасы, саркофаги, светильники
ансамбль и комплексы
Мангистауский район, в 30 километрах на северо-запад от села Таушық
184
Подземная мечеть Масат ата и некрополь (526 единиц), Х-ХIХ века:
мечеть, мавзолеи, саганатамы, койтасы, каменные ограды, каменные знаки, композиционные койтасы, төрттасы, уштасы, бестасы жетитасы, каменные насыпи, саркофаги, екітасы, композиционный койтас, композиционный кулпытас
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 40 километрах к юго-востоку от села Уштаған
185
Мечеть Қапаша, мастер Қапаш Қинақұлы, 1928 год
градостроительство и архитектура
Мангистауский район, в 20 километрах к северо-западу от села Жармыш
186
Некрополь Ақүйік (13 единиц), ХIХ-ХХ века:
мавзолеи, саганатамы, каменные ограды, каменные насыпи
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 17 километров к юго-востоку от села Шетпе
187
Некрополь Бекі (113 единиц), ХVIII-ХIХ века:
мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, койтасы, саркофаги, төрттасы, ограды, каменные насыпи, каменные знаки, каменные ограды
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, 1 километр к западу от населенного пункта Бекі
188
Некрополь Қаратөбе (225 единиц), ХVIII-ХХ века:
саганатамы, кулпытасы, койтасы, саркофаги, уштасы, каменные ограды, ограды, каменные насыпи, каменные знаки
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 15 километрах к юго-востоку от села Шебір

189
Қараман ата жерасты мешіті және некрополі (470 бірлік), ХIII-ХIХ ғасырлар: жер асты мешіті, кесене, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, сандықтастар, үштастар, тас белгілер, қос тас белгілер, композициялық үштас, үштас, төрттас, бестас, үйінді тас белгі, тас қоршаулар
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Шетпе ауылынан оңтүстік-батысқа 35 шақырым
190
Қамысбай некрополі (430 бірлік), ХV-ХIХ ғасырлар: кесенелер, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, тас қоршаулар, үйінді тастар, сандықтастар, композициялық құлпытас, үштастар, шырақтастар, композициялық қойтас, екітастар, тас белгілер, бестастар, төрттастар, қос тас белгілер
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Шетпе ауыланан оңтүстік-шығысқа қарай 14 шақырым
191
Бесінбай некрополі (81 бірлік), ХVII-ХIХ ғасырлар:
кесенелер, сағанатамдар, құлпытас, қойтастар, тас қоршаулар, сандықтастар, шырақтастар, төрттас, үйінді тастар, композициялық төрттас, композициялық тас қоршау, композициялық құлпытас
ансамбльдер мен кешендер
Түпқараған ауданы, Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 25 шақырым
192
Тарас Шевченко мемориалдық кешені (1847-1857 жылдар), сәулетші белгісіз, 1932 жыл:
Т. Шевченконың жер үйі, 1853 жыл;
үй-музейі, 1853 жыл;
құдық, 1853-1857 жылдар;
Т. Шевченконың мүсіні, 1888 жыл
қала құрылысы және сәулет
Түпқараған ауданы, Форт-Шевченко қаласы, Т. Г. Шевченко атындағы парк, Б.Маяұлы көшесі, 7
193
Сұлтан-үпі жерасты мешіті, некрополі және сайы, Х - ХIХ ғасырлары, энеолит
ансамбльдер мен кешендер
Форт-Шевченко қаласынан 57 шақырым солтүстік-шығыс бағытта
194
Кетікқала қонысы, XIV ғасыр
археология
Форт-Шевченко қаласынан 800 метр солтүстік-шығыс бағытта
195
Қызылқала қалашығы, Акмыш сайы, X - XVII ғасырлар
археология
Шетпе ауылынан 20 шақырым солтүстік-батыс бағытта
196
Көккүмбет күмбезтамы, ХIV ғасырдың ІІ жартысы
қала құрылысы және сәулет
Тұщықұдық ауылынан 7 шақырым шығыс бағытта
197
Қосқұдық керуен-сарайы, XIV ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 65 шақырым солтүстік-батыс бағытта, Есетбұлақ жерінде
Барлығы: 25 тарих және мәдениет ескерткіштері
(5 – қала құрылысы және сәулет, 17 – ансабльдер мен кешендер, 3 - археология)
Павлодар облысы
198
Көпес Деровтың сауда үйі, қазіргі – Г. Потанин атындағы облыстық тарихи-өлкетану музейі, сәулетші П. Батов, 1896 жыл
қала құрылысы және сәулет
Павлодар қаласы, Астана көшесі, 149
199
Халық ақыны Естай Беркімбайұлының мазары (1874-1946 жылдар), сәулетші белгісіз, 1946 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақтоғай ауданы, Мүткенов ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым
200
Халық ақыны Жаяу Мұса Байжанұлының мазары (1835-1929 жылдар), сәулетші белгісіз, 1929 жыл
қала құрылысы және сәулет
Баянауыл ауданы, Жаңатілек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 30 шақырым
Барлығы: 3 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 – қала құрылысы және сәулет)
Солтүстік Қазақстан облысы

189
Подземная мечеть Қараман ата и некрополь (470 единиц), ХIII-ХIХ века:
подземная мечеть, мавзолей, саганатамы, кулпытасы, койтасы, саркофаги, үштасы, каменные знаки, парные каменные знаки, композиционный уштас, уштас, төрттас, бестас, каменные насыпи, каменные ограды
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 35 километрах к юго-западу от села Шетпе
190
Некрополь Қамысбай (430 единиц), ХV-ХIХ века:
мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, койтасы, каменные ограды, насыпные камни, саркофаги, композиционный кулпытас, үштасы, светильники, композиционный қойтас, екітасы, каменные знаки, бестасы, төрттасы, двойные каменные знаки
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 14 километрах к юго-востоку от села Шетпе
191
Некрополь Бесінбай (81 единиц), ХVII-ХIХ века:
мавзолеи, саганатамы,
кулпытас, койтасы, каменные ограды, саркофаги, светильники, төрттас, каменные насыпи, композиционный төрттас, композиционная каменная ограда, композиционная кулпытас
ансамбли и комплексы
Тупкараганский район, в 25 километрах к востоку от города Форт-Шевченко
192
Мемориальный комплекс
Тараса Шевченко (1847-1857 годы), архитектор неизвестен, 1932 год:
землянка Т. Шевченко, 1853 год; дом-музей, 1853 год;
колодец, 1853-1857 годы;
бюст Т. Шевченко, 1888 год
градостроительство и архитектура
Тупкараганский район, город Форт-Шевченко, парк имени Т.Г. Шевченко, улица Б. Маяулы, 7
193
Некрополь, подземная мечеть, урочище Султан-упи, X-XIX века
ансамбли и комплексы
57 километров на северо-восток от города Форт- Шевченко
194
Поселение Кетиккала, XIV века
археология
800 метров на северо-восток от города Форт- Шевченко
195
Городище Кызылкала, урочище Акмыш, X - XVII века
археология
20 километров на северо-запад от села Шетпе
196
Мавзолей Коккумбет, II половина ХIV века
градостроительство и архитектура
7 километров на восток от села Тущыкудык
197
Караван-сарай Коскудык, XIV век
археология
65 километров на северо-запад от села Бейнеу, в местности Есетбулак
Всего: 25 памятников истории и культуры
(5 – градостроительства и архитектуры, 17 – ансамбли и комплексы, 3 - археология)
Павлодарская область
198
Торговый дом купца Дерова, ныне – Областной историко-краеведческий музей имени Г. Потанина, архитектор П.П. Батов, 1896 год
градостроительство и архитектура
город Павлодар, улица Астана, 149
199
Мазар народного акына Естая Беркімбайұлы (1874-1946 годы), архитектор неизвестен, 1946 год
градостроительство и архитектура
Актогайский район, в 4-х километрах к югу от села Муткенова
200
Мазар народного акына Жаяу Мұса Байжанұлы (1835–1929 годы), архитектор неизвестен, 1929 год
градостроительство и архитектура
Баянаулский район, в 30 километрах к юго-западу от села Жанатлек
Всего: 3 памятника истории и культуры
(3 – градостроительства и архитектуры)
Северо-Казахстанская область

201
Абылай үйі (әскери лазарет, казармалар), қазіргі – "Абылай хан Резиденциясы" музей кешені, сәулетші белгісіз, 1829 жыл
қала құрылысы және сәулет
Петропавл қаласы, Карим Сутюшев көшесі, 1б
202
Көпес Янгуразовтың үйі, қазіргі – Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану орталығының ғимараты,авторлары белгісіз итальяндық сәулетшілер, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Петропавл қаласы, Горький көшесі, 181
203
Көпес Юзефовичтің үйі, қазіргі – Бейнелеу өнері музейі, сәулетші А. Зенков, 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет
Петропавл қаласы, 314-ші атқыштар дивизиясы көшесі, 83
204
Қарасай және Ағынтай батырлар ескерткіші, мүсінші Б. Досжанов, 1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
Петропавл қаласы, Театральный алаңы
205
Қарасай және Ағынтай батырлар мемориалдық кешені, сәулетшілер Б. Ибраев, С. Агитаев, 1999 жыл
киелі объекті
Айыртау ауданы, Қарасай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым
206
Ботай қонысы, біздің дәуірімізге дейінгі XXIV-XXII ғасырлар
археология
Айыртау ауданы, Никольское ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым, Иман-Бүрлік өзенінің оң жағалауы
207
Сырымбет усадьбасы (Уәлихановтар усадьбасы), құрылысшы Ермолаев, XIX ғасыр
ансамбльдер мен кешендер
Айыртау ауданы, Сырымбет ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым
208
Қожаберген жыраудың жерленген жері (1663-1762 жылдар), 2000 жылы кесене салынған, сәулетші А. Социалұлы
киелі объект
Жамбыл ауданы, Благовещенка ауылы
209
Қызылоба қорымы, XIV-XV ғасырлар
археология
Уәлихан ауданы, Береке ауылынан 5 шақырым
Барлығы: 9 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 – қала құрылысы және сәулет, 1 – монументтік өнер құрылысы, 2 – киелі объект, 1 – ансамбльдер мен кешендер, 2 – археология)
Түркістан облысы
210
Қожа Ахмет Ясауи кесенесі, сәулетші белгісіз, XIV ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласының оңтүстік-шығыс бөлігі, Түркістан қалашығының аумағы
211
Күлтөбе қалашығы, ІІІ-ІV- ХІV-ХІХ ғасырлар
археология
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 350 метр
212
Ежелгі Түркістан қалашығы, ХV-ХІХ ғасырлар
археология
Түркістан қаласының оңтүстік-шығыс бөлігінде
213
Қылует жер асты мешіті, сәулетші белгісіз, XII-ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи ханакасынан оңтүстікке қарай 150 метр
214
Әулие Құмшық ата жер асты мешіті, сәулетші белгісіз, XI-ХIІ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым
215
Шілдехана, сәулетші белгісіз, XI-ХIІ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен солтүстік-батысқа қарай 22 метр

201
Дом Аблая (военный лазарет, казармы), ныне – Музейный комплекс "Резиденция Абылай хана", архитектор неизвестен, 1829 год
градостроительство и архитектура
город Петропавловск, улица Карима Сутюшева,1б
202
Дом купца Янгуразова, ныне – здание Центра по охране и использованию историко-культурного наследия, авторы неизвестные итальянские архитекторы, начало XX века
градостроительство и архитектура
город Петропавловск, улица Горького, 181
203
Дом купца Юзефовича, ныне – Музей изобразительных искусств, архитектор А. Зенков, 1909 год
градостроительство и архитектура
город Петропавловск, улица 314-й стрелковой дивизии, 83
204
Памятник Қарасай и Ағынтай батыров, скульптор Б. Досжанов, 1999 год
сооружение монументального искусства
город Петропавловск, Театральная площадь
205
Мемориальный комплекс Қарасай и Ағынтай батыров, архитекторы Б. Ибраев, С. Агитаев, 1999 год
сакральный объект
Айыртауский район, в 4-х километрах к юго-востоку от села Карасай
206
Поселение Ботай, XXIV-XXII века до нашей эры
археология
Айыртауский район, в 1,5-х километрах юго-восточнее села Никольское, на правом берегу реки Иман-Бурлык
207
Усадьба Сырымбет (Усадьба Уалихановых), строитель Ермолаев, XIX век
ансамбли и комплексы
Айыртауский район, в 3-х километрах к юго-востоку от села Сырымбет
208
Место захоронения Қожаберген жырау (1663-1762 годы), в 2000 году построен мавзолей, архитектор А.Социалулы
сакральный объект
Жамбылский район, село Благовещенка
209
Некрополь Қызылоба, XIV-XV века
археология
Уалихановский район, в 5 километрах от села Береке
Всего: 9 памятников истории и культуры
(3 – градостроительства и архитектуры, 1 – сооружение монументального искусства, 2 – сакральные объекты, 1 – ансамбли и комплексы, 2 – археология)
Туркестанская область
210
Мавзолей Ходжи Ахмеда Ясауи, архитектор неизвестен, конец XIV века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, юго-восточная часть города, территория городища Туркестан
211
Городище Күлтөбе, ІІІ-ІV-ХІV-ХІХ века
археология
город Туркестан, в 350 метрах к югу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
212
Древний город Туркестан, ХV-ХІХ века
археология
юго-восточная часть города Туркестан
213
Подземная мечеть Хильвет, архитектор неизвестен, XII-ХХ века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 150 метрах к югу от ханаки Ходжи Ахмеда Ясауи
214
Подземная мечеть Әулие Құмшық ата, архитектор неизвестен, XI-ХIІ века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, 1 километр к юго-востоку от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
215
Чилляхана, архитектор неизвестен, XI-ХIІ века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 22 метрах к северо-западу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи

216
Тәуке хан кесенесі, авторы белгісіз, XIV-XVII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 40 метр
217
Рәбия Сұлтан Бегім кесенесі, сәулетші белгісіз, XV ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-шығысқа қарай 60 метр
218
Белгісіз сағана (склеп), сәулетші белгісіз, XVI ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-шығысқа қарай 45 метр
219
Цитадель қамал қабырғасы, сәулетші белгісіз, ХVІ-ХІХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, ежелгі Түркістан қаласы шығыс қамалының бөлігі
220
Шығыс моншасы, сәулетші белгісіз, ХVІ-ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-батысқа қарай 150 метр
221
Есім хан кесенесі, сәулетші белгісіз, XVII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінің батыс мұнарасынан оңтүстікке қарай 12 метр
222
Цитадель қамал қақпасы, сәулетші белгісіз, ХVI-ХІХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, ежелгі Түркістан қалашығы қамалының шығыс жағы
223
Жұма мешіті, сәулетші белгісіз, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 150 метр, Қылует жер асты мешітінің жанында
224
Темір жол станциясы кешені, (вокзал, депо, тұрғын үйлер, мұздықтар) сәулетші белгісіз, 1903 жыл
қала құрылысы және сәулет
Түркістан темір жол станциясы
225
Сауран археологиялық сәулеттік кешені, I-ХІХ ғасырлар
археология
Түркістан қаласынан 40 шақырым, Батыс Европа – Батыс Қытай трассасынан 1 шақырым
226
Қарасу тұрағы (Ш.Уәлиханов атындағы), мустье дәуірі
археология
Бәйдібек ауданы, Қарасу ауылынан 2 шақырым солтүстік-батысқа қарай, Арыстанды өзенінің оң жағалауы
227
Аппақ Ишан сәулет кешені (мешіт, медресе, дәрісхана), сәулетші белгісіз, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Бәйдібек ауданы, Шаян ауылының батыс шетінде
228
Ысмайыл ата сәулет кешені, XI−XIX ғасырлар:
Ысмайыл ата кесенесі, орта ғасыр; Жәбірейіл кесенесі, XІX ғасыр;
Кошқар-ата кесенесі, орта ғасыр; мешіт, кейінгі орта ғасыр; шілдехана, орта ғасыр; қақпа, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қазығұрт ауданы, Тұрбат ауылының орталығы
229
Арыстанбаб кесенесі, XIV-XV ғасырлар, XX ғасырдың басында қайта салынған
қала құрылысы және сәулет
Отырар ауданы, Қоғам ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым
230
Оқсыз (Оксус) қалашығы, I-XIV ғасырлар
археология
Отырар ауданы, Маяқұм ауылынан солтүстіке 8 шақырым

216
Мавзолей Тәуке хана, архитектор неизвестен, XIV-XVII века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 40 метрах к югу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
217
Мавзолей Рабии Сұлтан Бегім, архитектор неизвестен, XV век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 60 метрах юго-восточнее мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
218
Мавзолей безымянный (склеп), архитектор неизвестен, XVI век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 45 метрах к юго-западу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
219
Крепостная стена цитадели, архитектор неизвестен, XVI-XIX века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, восточная часть цитадели городища Туркестан.
220
Восточная Баня, архитектор неизвестен, XVI-XX века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 150 метрах к юго-западу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
221
Мавзолей Есім хана, архитектор неизвестен, XVII век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 12 метрах к югу от западного минарета мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
222
Ворота крепостной стены цитадели, архитектор неизвестен, XVI-XIX века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, восточная сторона цитадели городища Туркестан.
223
Мечеть Жұма, архитектор неизвестен, XIX век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 150 метрах к югу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи, рядом с Большим Хильветом
224
Комплекс железнодорожной станции (вокзал, депо, дома жилые, ледники), архитектор неизвестен, 1903 год
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция города Туркестана
225
Археологический архитектурный комплекс Сауран, I-XIХ века
археология
в 40 километрах от города Туркестан, 1 километр от автомобильной трассы Западный Китай – Западная Европа
226
Стоянка Қарасу (имени Ш. Уалиханова), эпоха мустье
археология
Байдибекский район, 2 километра к северо-западу от села Карасу, правый берег реки Арыстанды
227
Архитектурный комплекс Аппақ Ишана (мечеть, медресе, дарсхана), архитектор неизвестен, XIX век
градостроительство и архитектура
Байдибекский район, село Шаян, западная окраина села
228
Архитектурный комплекс Исмаил ата, XI-XIX века:
мавзолей Исмаил ата, средние века;
мавзолей Жабраила, XIX век;
мавзолей Қошқар ата, средние века;
мечеть, позднее средневековье; чилляхана, средние века,
ворота, XIX век
градостроительство и архитектура
Казыгуртский район, в центре села Турбат
229
Мавзолей Арыстан баб, XIV-XV века, заново построен в начале XX века
градостроительство и архитектура
Отырарский район, в 1 километре к северу от села Когам
230
Городище Оқсыз (Оксус), I-XIV века
археология
Отырарский район, 8 километров к северу от села Маякум

231
Отырар қалашығы, I-XVIII ғасырлар
археология
Отырар ауданы, Талапты ауылының оңтүстік-шығыс шеті
232
Медресе, сәулетші белгісіз, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауданы, Баба-ата ауылының солтүстік шеті
233
Баба ата мешіт-кесенесі, шеберлері Әбдірахман, Әбдіразақ, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауданы, Баба ата ауылының солтүстік шеті, Баба ата қалашығының аумағы
234
Қорған қирандылары, VI-X ғасырлар
археология
Созақ ауданы, Баба ата ауылының солтүстік шеті, Баба ата қалашығының аумағы
235
Ноғай Ишан мешіті, сәулетші белгісіз, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауданы, Созақ ауылының орталығы
236
Ишан базар мешіті (Ақмешіт), сәулетші белгісіз, XIX ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Ордабасы ауданы, Аққойлы ауылының орталығы
237
Ақбикеш (Ақсүмбе) мұнарасы, сәулетші белгісіз, ХІІІ-ХІV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауданы, Ақсүмбе ауылынан батысқа қарай 1 шақырым
238
Үкаша (Үкаш) ата кешені (мазар, құдық), сәулетші белгісіз, ІХ-Х ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласынан 35 шақырым, Бабайқорған ауылы
239
Гаухар ана кесенесі, сәулетші белгісіз, ХІІ-ХІV ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы
240
Гарнизон штабының ғимараты, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Әйтеке би көшесі, 1
241
Ордабасы қорымы, VІІ-ХІІ ғасырлар
археология
Ордабасы ауданы Бадам ауылынан шығысқа қарай 2 шақырым
242
Әлқожа ата кесенесі, ХІІ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Ә. Тұтқабаев көшесі, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен шығысқа қарай 2,5 шақырым
243
Жүсіп ата кесенесі, ХІІ-XV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сауран ауданы, Ескі Иқан ауылы
244
Жәудір-ана мешіт-медресесі, XIV-XV – XIX - XX ғасырлар
археология
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым
245
Құрбан ата кесенесі, 1991 жыл
қала құрылысы және сәулет
Отырыр ауданы, Қоғам ауылы, Арыстанбаб кесенесінің аумағы
246
Өзбекәлі Жәнібеков кесенесі, 2000 жыл
қала құрылысы және сәулет
Отырыр ауданы, Қоғам ауылы, Арыстанбаб кесенесінің аумағы
247
Ұзын ата кесенесі, XIX - XX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Шардара ауданы, Ұзын ата ауылынан 4 шақырым солтүстік-шығыста
248
Әлди бастау әулиесі, Х-ХІ ғасырлар
археология
Түлкібас ауданы, Абай ауылы
249
Шамет Ишан мешіт-медресесі, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қарнақ ауылының орталығы
250
"Арпаөзен" археологиялық кешен, XVIII-XIX ғасырлар
археология
Созақ ауданы, Абай ауылының 3 шақырым оңтүстік-батыс бағытта орналасқан
Барлығы: 41 тарих және мәдениет ескерткіштері

231
Городище Отырар, I-XVIII века
археология
Отырарский район, на юго-восточной окраине села Талапты
232
Медресе, архитектор неизвестен, конец XIX века
градостроительство и архитектура
Созакский район, на окраине села Баба ата
233
Мечеть-мавзолей Баба ата, мастера Абдурахман, Абдуразак, конец XIX века
градостроительство и архитектура
Созакский район, на окраине села Баба ата, на территории городища Баба ата
234
Развалины замка, VI-X века
археология
Созакский район, на северной окраине села Баба ата, на территории городища Баба ата
235
Мечеть Ноғай Ишана, архитектор неизвестен, XIX век
градостроительство и архитектура
Созакский район, в центре села Созак
236
Мечеть Ишан базар (Ақмешіт), архитектор неизвестен, конец XIX века
градостроительство и архитектура
Ордабасинский район, центр села Аккойлы
237
Башня Ақбикеш (Ақсүмбе), архитектор неизвестен, ХІІІ-ХІV века
градостроительство и архитектура
Созакский район, 1 километр к западу от села Аксумбе
238
Комплекс Үкаша (Үкаш) ата (мазар, колодец), архитектор неизвестен, ІХ-Х века
градостроительство и архитектура
в 35 километрах от города Туркестан, село Бабайкурган
239
Мавзолей Гаухар ана, архитектор неизвестен, ХІІ-ХІV века
градостроительство и архитектура
город Туркестан
240
Здание штаба Гарнизона, архитектор неизвестен, ХІХ век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, улица Айтеке би 1
241
Могильник Ордабасы, VII-XII века
археология
Ордабасинский район, в 2 километрах восточнее от села Бадам
242
Мавзолей Әлқожа ата, XII век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, улица
А. Туткабаева, в 2,5 километрах к востоку от мавзолея Қожа Ахмета Ясауи
243
Мавзолей Жүсіп ата, XII-ХV века
градостроительство и архитектура
Сауранский район,
село Ески Икан
244
Мечеть-медресе Жәудір-ана, XIV-ХV – ХІХ-ХХ века
археология
город Туркестан, 1 километр к юго-востоку от мавзолея Кожа Ахмета Ясауи
245
Мавзолей Құрбан ата, 1991 год
градостроительство и архитектура
Отырарский район, село Когам, территория мавзолея Арыстан баб
246
Мавзолей Өзбекәлі Жәнібекова, 2000 год
градостроительство и архитектура
Отырарский район, село Когам, территория мавзолея Арыстан баб
247
Мавзолей Ұзын ата, ХІХ-ХХ века
градостроительство и архитектура
Шардаринский район, 4 километра к северо-востоку отсела Узын ата
248
Әлди бастау әулиесі, Х-ХІ века
археология
Тюлкубасский район, село Абай
249
Медресе - мечеть Шәмет Ишан, ХІХ век
градостроительство и архитектура
Центр села Карнак
250
Археологический комплекс "Арпаозен", XVIII-XIX века
археология
Созакский район, 3 километра к юго-западу от села Абай
Итого: 41 памятников истории и культуры

(30 – қала құрылысы және сәулет, 11 - археология)
Ұлытау облысы
251
Айдарлы қорымдар тобы, кейінгі қола дәуірі-ерте темір дәуірі
археология
Жаңарқа ауданы, Айшырақ ауылынан батысқа қарай 2 шақырым, Атасу өзенінің оң жағалауы, Ақсай алқабы
252
Саңғыру қорымы II (150 тас қоршаулар), қола дәуірі- ерте темір дәуірі
археология
Жаңаарқа ауданы, Айшырақ ауылынан батысқа қарай 5,5 шақырым, Дарат қосалқы шаруашылығынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым, Санғыру шатқалы, Атасу өзенінің жоғары ағысында
253
Айшырақ қорымы, қола дәуірі
археология
Жаңаарқа ауданы, Ақтау ауылынан солтүстікке қарай 20 шақырым, Атасу өзенінің сол жағалауында, Қаражал кенішінен оңтүстік-шығысқа қарай 93 шақырым
254
Саңғыру I қорымы (40 тас қоршаулар), кейінгі қола дәуірі
археология
Жаңаарқа ауданы, Ақтау ауылы, ауылдан шығысқа қарай 45 шақырым, Саңғуыр шатқалында, Дарат шатқалынан солтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым
255
Жұбан-ана кесенесі, сәулетші белгісіз, XI-ХII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жаңаарқа ауданы, Монадыр станциясынан солтүстік-батысқа қарай 12 шақырым, Сарысу өзенінің оң жағалауында
256
Айранбай (Бескүмбез) кесенесі, сәулетші белгісіз, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Алғабас ауылынан оңтүстікке қарай 35 шақырым, Сарысеңгір өзенінің оң жағалауы
257
Аяққамыр кесенесі, сәулетші белгісіз, XI-ХII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Жезді ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9 шақырым, Жезді өзенінің сол жағалауы
258
Алаша-хан кесенесі, сәулетші белгісіз, XI-ХII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылынан оңтүстік – батысқа қарай 2 шақырым, Қаракеңгір өзенінің оң жағалауында
259
Жошы хан кесенесі, сәулетші белгісіз,
XIII ғасырдың І-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 28 шақырым, Кеңгір өзенінің сол жағалауы, Жезқазған қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 50 шақырым
260
Дүзен кесенесі (Жүзден), шебер Еманұлы Сералы, 1863-1866 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 30 шақырым, Қаракеңгір өзенінің оң жағалауы
261
Домбауыл салт-жоралғы құрылысы, VIII-IX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 24 шақырым, Кеңгір өзенінің сол жағалауы, Жезқазған қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 55 шақырым
262
Лабақ кесенесі, сәулетші белгісіз, XIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 20 шақырым, Қаракеңгір өзенінің сол жағалауы

(30 - градостроительства и архитектуры, 11 – археологии)
область Ұлытау
251
Группа могильников Айдарлы, эпоха поздней бронзы-раний железный век
археология
Жанаркинский район, село Айшырак, в 2-х километрах к западу от села, на правом берегу реки Атасу, в долине Аксай
252
Могильник Саңғыру II (150 каменных оград), эпоха бронзы- ранний железный век
археология
Жанаркинский район, село Айшырак, в 5,5 километрах к западу от села, 4-х километрах к северо-западу подсобного хозяйства Дарат, в ущелье Сангыру, в верховьях реки Атасу
253
Могильник Айшырақ, эпоха бронзы
археология
Жанаркинский район, село Актау, в 20 километрах к северу от села, на левом берегу реки Атасу, 93 километра к юго-востоку от рудника Каражал
254
Могильник Саңғыру I (40 каменных оград), эпоха поздней бронзы
археология
Жанаркинский район, село Актау, в 45 километрах к востоку от села, в урочище Сангуыр, в 3-х километрах к северо-востоку от урочища Дарат
255
Мавзолей Жұбан-ана, архитектор неизвестен, XI-ХII века
градостроительство и архитектура
Жанаркинский район, станция Монадырь, в 12 километрах к северо-западу от станции, на правом берегу реки Сарысу
256
Мавзолей Айранбая (Бескүмбез), архитектор неизвестен, XIX век
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Алгабас, в 35 километрах к югу от села, на правом берегу реки Сарысенгир
257
Мавзолей Аяққамыр, архитектор неизвестен, XI-ХII века
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Жезды, в 9 километрах к северо-западу от села, на левом берегу реки Жезды
258
Мавзолей Алаша хана, архитектор неизвестен, XI-ХII века
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Малшыбай, в 2-х километрах к юго-западу от села, на правом берегу реки Каракенгир
259
Мавзолей Жошы хана, архитектор неизвестен, I-ая половина XIII века
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Малшыбай, в 28 километрах к юго-востоку от села, на левом берегу реки Кенгир, в 50 километрах к северо-востоку от города Жезказгана
260
Мавзолей Дүзена (Жүзден), мастер Еманұлы Сералы, 1863-1866 годы
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Малшыбай, в 30 километрах к северу-западу от села, на правом берегу реки Каракенгир
261
Ритуальное строение Домбауыл, VIII-IX века
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Малшыбай, в 24 километрах к юго-востоку от села, на правом берегу реки Кенгир, в 55 километрах к северо-востоку от города Жезказган
262
Мавзолей Лабақ, архитектор неизвестен, XIХ век
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Малшыбай, в 20 километрах к юго-востоку от села, на левом берегу реки Каракенгир

263
Кетебай кесенесі, сәулетші белгісіз, 1898 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 20 шақырым, Қаракеңгір өзенінің сол жағалауы
264
Болған-ана кесенесі, сәулетші белгісіз, XII-ХIII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Талап ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 30 шақырым
265
Басқамыр қалашығы, IX-XII ғасырлар
археология
Ұлытау ауданы, Талдысай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 0,5 шақырым, Жезді кентінен солтүстікке қарай 18 шақырым, Жезды өзенінің сол жағалауы, Талдысай өзенінің сағасы
266
Мақат кесенесі, сәулетші белгісіз, 1923 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Шеңбер ауылы, ауылдан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым
267
Ақмешіт әулие кешені, ХІV-ХV ғасырлар
археология
Ұлытау ауданы, Ұлытау кентінен батысқа қарай, Ақмешіт әулие тауының шыңы
Барлығы: 17 тарих және мәдениет ескерткіштері
(11 - қала құрылысы және сәулет, 6 - археология)
Шығыс Қазақстан облысы
268
Халық үйі, қазіргі – Жамбыл атындағы облыстық драма театры, сәулетші белгісіз, 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет
Өскемен қаласы, Тоқтаров көшесі, 47а
269
Металлургтер мәдениет сарайы, сәулетші Л.Маковеев, 1957 жыл
қала құрылысы және сәулет
Өскемен қаласы, Назарбаев даңғылы, 68
270
Кеңес Одағының батыры Төлеген Тоқтаровтың ескерткіші, мүсінші П. Шишов, сәулетшілер В. Раппопорт, А. Матиросов, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Риддер қаласы, Тоқтаров көшесі
271
Шілікті обалы қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі VII-V ғасырлар
археология
Зайсан ауданы, Шілікті ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым және солтүстік шығысқа қарай 5 шақырым
272
Зейнолла кесенесі, құрылысшы-шебер Баязит Сатбаев, 1925 жыл
қала құрылысы және сәулет
Зайсан ауданы, Жолшы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 0,5 шақырым
273
Аблайкет ғибадатханасының қирандылары, 1654-1657 жылдар
археология
Ұлан ауданы, Бозанбай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым
274
Б. Шаяхметовтың бюсті, мүсінші В.Самойлов, сәулетші С.Артеменко, 2014 жыл
монументтік өнер құрылысы
Өскемен қаласы, Бағдат Шаяхметов көшесі, 6, "Өскемен титан-магний комбинаты" акционерлік қоғамының Мәдениет үйінің алдындағы алаң
275
Берел қорымы, ерте темір дәуірі-ерте орта ғасыр
археология
Қатонқарағай ауданы, Жамбыл ауылы
276
Өнер музейінің ғимараты, 1914 жыл
қала құрылысы және сәулет
Өскемен қаласы,
Тоқтаров көшесі, 56
Барлығы: 9 тарих және мәдениет ескерткіші
(4 – қала құрылысы және сәулет, 2 – монументтік өнер құрылысы, 3 – археология)
бұйрығына 2-қосымша
Кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп тану туралы

263
Мавзолей Кетебая, архитектор неизвестен, 1898 год
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Малшыбай, в 20 километрах к юго-востоку от села, на левом берегу реки Каракенгир
264
Мавзолей Болған-ана, архитектор неизвестен, XII-ХIII века
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Талап, в 30 километрах к юго-востоку от села
265
Городище Басқамыр, IX-XII века
археология
Улытауский район, село Талдысай, в 0,5 километрах к юго-востоку от села, в 18 километрах к северу от поселка Жезды, на левом берегу реки Жезды, в устье реки Талдысай
266
Мавзолей Мақат, архитектор неизвестен, 1923 год
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Шенбер, в 8 километрах к северо-западу от села
267
Комплекс Ақмешіт әулие, ХІV-ХV века
археология
Улытауский район, к западу от поселка Улытау, на вершине горы Ақмешіт әулие
Итого: 17 памятников истории и культуры
(11 - градостроительства и архитектуры, 6 – археологии)
Восточно-Казахстанская область
268
Народный дом, ныне – Областной драматический театр имени Жамбыла, архитектор неизвестен, 1902 год
градостроительство и архитектура
город Усть-Каменогорск, улица Токтарова, 47а
269
Дворец культуры металлургов, архитектор Л. Маковеев, 1957 год
градостроительство и архитектура
город Усть-Каменогорск, проспект Назарбаева, 68
270
Бюст Героя Советского Союза Толегена Тохтарова, скульптор П. Шишов, архитекторы В. Раппопорт, А. Мартиросов, 1970 год
сооружение монументального искусства
город Риддер, улица Тохтарова
271
Курганный могильник Шілікті, VII-V веки до нашей эры
археология
Зайсанский район, в 3-х километрах к юго-западу и 5 километрах к северо-востоку от села Шілікті
272
Мавзолей Зейноллы, мастер-строитель Баязит Сатбаев, 1925 год
градостроительство и архитектура
Зайсанский район, в 0,5 километрах к северо-востоку от села Жолшы
273
Развалины храма Аблайкета, 1654-1657 годы
археология
Уланский район, в 15 километрах к юго-востоку от села Бозанбай
274
Бюст Б. Шаяхметова, скульптор В. Самойлов, архитектор С. Артеменко, 2014 год
сооружение монументального искусства
город Усть-Каменогорск, улица Бағдат Шаяхметов 6, площадь перед зданием Дома культуры акционерного общества "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат"
275
Могильник Берел, рyбeж эпохи раннего железа-раннего средневековья
археология
Катонкарагайский район, село Жамбыл
276
Здание музея искусств, 1914 год
градостроительство и архитектура
город Усть-Каменогорск,
улица Тохтарова, 56
Итого: 9 памятников истории и культуры
(4– градостроительства и архитектуры, 2 – сооружения монументального искусства, 3 – археологии)
приложение 2 к приказу
Перечень утративших силу некоторых приказов

1. "Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20397 болып тіркелген).
2. "Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2022 жылғы 14 қаңтардағы № 9 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26515 болып тіркелген).
3. "Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 27 сәуірдегі № 107 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27808 болып тіркелген).
4. "Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 24 қазандағы № 417-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33567 болып тіркелген).

1. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20397).
2. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 января 2022 года № 9 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 26515)".
3. Приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 апреля 2022 года № 107 "О внесении изменения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27808)".
4. Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 24 октября 2023 года № 417-НҚ "О внесении изменения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33567)".