Қарқаралы ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Қарқаралы аудандық мәслихатының 2025 жылғы 31 шілдедегі № VIII-40/310 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес, Қарқаралы аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшаларына сәйкес Қарқаралы ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы С. Оспанов
Қарқаралы аудандық мәслихатының
2025 жылғы 31 шілдедегі
№VIII-40/310 шешімімен
бекітілген
Қарқаралы ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Жалпы мәлеметтер
Қарқаралы ауданыңда жайылымдарды басқару және оларды пайдалану 2025-2029 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі - жоспар) "Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 13 бабына сәйкес әзірленді. Бұл жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануды, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз етуді және жайылымдардың тозу процестерінен алдын алуды қамтамасыз етеді.
Жоспарда келесі қосымшалар бар:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері.
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
4) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер.
5) осы жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша олардың иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
7) осы жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
8) мәдени және құрғақ жайылымдарда, орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың ерекшеліктері туралы деректер.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Каркаралинскому району на 2025- 2029 годы
Решение Каркаралинского районного маслихата Карагандинской области от 31 июля 2025 года № VIII-40/310
В соответствии с законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", Каркаралинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить согласно приложениям к настоящему решению План по управлению пастбищами и их использованию по Каркаралинскому району на 2025 – 2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата С. Оспанов
Утвержден решением Каркралинского
Районного маслихата
от 31 июля 2025 года № VIII-40/310
Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Каркаралинскому району на 2025- 2029 годы
Общие сведение
План по управлению пастбищами и их использованию по Каркаралинскому району на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах". Настоящий план обеспечивает рациональное использование пастбищ, устойчивое обеспечение потребности в кормах и предотвращений процессов деградации пастбищ.
План содержит следующие приложения:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
3) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.
4) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), согласно приложению 3 к настоящему Плану.
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
7) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.

9) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
10) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
11) жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждарына арналған жайылымдарды, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін қоғамдық жайылымдарды белгілей отырып, схема (карта); осы жоспарға 7-қосымшаға;
12) жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген схема (карта); осы жоспарға 8-қосымша;
13) осы жоспарға 9-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін айдауға арналған сервитуттар белгіленген схема (карта);
14) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін схема (карта). осы жоспарға 10-қосымша;
15) халықтың жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі. осы жоспарға 11-қосымша;

9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
11) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья; приложению 7 к настоящему Плану;
12) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ; приложению 8 к настоящему Плану;
13) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, приложению 9 к настоящему Плану;
14) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям. приложение 10 к настоящему Плану;
15) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья. приложению 11 к настоящему Плану;