"2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы" Саран қалалық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 171 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2025 жылғы 25 қарашадағы № 253 шешімі
Саран қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы" Саран қалалық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 171 шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025 - 2027 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға, келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 17 549 606 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 12 320 763 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 107 980 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 226 924 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 4 893 939 мың теңге;
2) шығындар – 18 207 879 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 40 690 мың теңге;
бюджеттік кредиттер– 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 40 690 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 617 583 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 617 583 мың теңге:

О внесении изменений в решение Саранского городского маслихата от 20 декабря 2024 года № 171 "О городском бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Саранского городского маслихата Карагандинской области от 25 ноября 2025 года № 253
Саранский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Саранского городского маслихата "О городском бюджете на 2025-2027 годы" от 20 декабря 2024 года № 171 следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить городской бюджет на 2025 – 2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3, соответственно, в том числе на 2025 год, в следующих объемах:
1) доходы – 17 549 606 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 12 320 763 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 107 980 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 226 924 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 4 893 939 тысяч тенге;
2) затраты – 18 207 879 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 40 690 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 40 690 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 617 583 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 617 583 тысяч тенге:

19 179
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
19 179
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
18 640
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
539
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
50 296
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
50 296
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
50 296
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
50 296
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 109 409
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
9 938
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
9 938
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
9 938
2
Әлеуметтiк көмек
952 719
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
952 719
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 428
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
182 449
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 770
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
224 681
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
541 391
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
146 752
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
146 752
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
81 917
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
232
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4974
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
59 629
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
8 245 947
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 819 352
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

19 179
122
Аппарат акима района (города областного значения)
19 179
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
18 640
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
539
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
50 296
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
50 296
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
50 296
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
50 296
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 109 409
1
Социальное обеспечение
9 938
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
9 938
005
Государственная адресная социальная помощь
9 938
2
Социальная помощь
952 719
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
952 719
006
Оказание жилищной помощи
2 428
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
182 449
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 770
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
224 681
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
541 391
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
146 752
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
146 752
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
81 917
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
232
021
Капитальные расходы государственного органа
4974
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
59 629
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
8 245 947
1
Жилищное хозяйство
1 819 352
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

4081
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
183 167
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
141 103
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
42 064
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
416 283
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
171 204
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
104 159
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
67 045
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
245 079
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
102 150
014
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
8 347
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
3 408
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
131 174
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
81 903
6
Жер қатынастары
20 210
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
19 755
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
19 755
806
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік бөлімі
455
004
Жердi аймақтарға бөлу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
455
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
61 693
806
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік бөлімі
61 693
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығын, жер қатынастарын реттеу және кәсіпкерлікті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61 693
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
206 367
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
206 367
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
87 679
001
Жергілікті деңгейде құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
83 481
017
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4 198
468
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет және қала құрылысы бөлімі
118 688
001
Жергілікті деңгейде сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

4081
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
183 167
006
Функционирование районных (городских) библиотек
141 103
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
42 064
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
416 283
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
171 204
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
104 159
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
67 045
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
245 079
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
102 150
014
Капитальные расходы государственного органа
8 347
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
3 408
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
131 174
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
81 903
6
Земельные отношения
20 210
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
19 755
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
19 755
806
Отдел сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства района (города областного значения)
455
004
Организация работ по зонированию земель
455
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
61 693
806
Отдел сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства района (города областного значения)
61 693
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства
61 693
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
206 367
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
206 367
467
Отдел строительства района (города областного значения)
87 679
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области строительства
83 481
017
Капитальные расходы государственного органа
4 198
468
Отдел архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
118 688
001
Услуги по реализации государственной политики в области архитектуры и градостроительства на местном уровне

459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
33647
005
Жергілікті атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу
33647
Саран қалалық мәслихатының
2025 жылғы 25 қарашадағы
№ 253 шешіміне 2-қосымша
Саран қалалық мәслихатының
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 171 шешіміне 4-қосымша
2025 жылға жоғары тұрған бюджеттерден Саран қаласына бөлінген нысаналы трансферттер және бюджет кредиттері
Атауы
Сома, (мың теңге)
1
2
Барлығы
2 784 385
оның ішінде:
Ағымдағы нысаналы трансферттер
1 228 105
республикалық бюджет есебінен
207 686
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға берілетін:
67 443
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен (жөргектер) қамтамасыз ету нормаларын ұлғайту
65 251
ментальді бұзушылықтары бар балаларды санаторлық-курорттық емдеу
2 192
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыру
1 513
халықтың әлеуметтік жағдайы төмен топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алу
138 730
облыстық бюджеттен, оның ішінде:
1 020 419
ардагерлер мен оларға теңестірілген адамдарды санаторлық-курорттық емдеумен қамтамасыз ету
419
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын (қала көшелерін) және елді мекен көшелерін күрделі, орташа және ағымдағы жөндеуден өткізуге
506 565
әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
367 302
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығына
146 133
Дамуға арналған нысаналы трансферттер:
1 556 280
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен
1 224 765
Саран каласының су құбыры желілерін реконструкциялау, 3-кезең
895 158
Саран қаласы Ақтас кентінде көтергіш сорғы станциясын салу
329 607
облыстық бюджет есебінен
331 515
Саран қаласының кәріз желілірін реконструкциялау, 2 - кезең
200 000
2025 жылғы 2 сәуірдегі 2025-0381 ТШ 10-тармағына сәйкес электр желілерін күшейту және төмендегі тізімге сәйкес объектілердің 0,4 кВ электр қондырғыларын сыртқы электрмен қамтамасыз етуді орындау: "Қарағанды облысы, Саран қаласы, Химик ш/а, № 105 көппәтерлі тұрғын үй"; "Қарағанды облысы, Саран қаласы, Химик ш/а, № 106 көппәтерлі тұрғын үй"; "Қарағанды облысы, Саран қаласы, Химик ш/а, № 114 көппәтерлі тұрғын үй"; "Қарағанды облысы, Саран қаласы, Химик ш/а, № 115 көппәтерлі тұрғын үй"; "Қарағанды облысы, Саран қаласы, Химик ш/а, № 116 көппәтерлі тұрғын үй"; "Қарағанды облысы, Саран қаласы, Химик ш/а, № 116а көппәтерлі тұрғын үй"; "Қарағанды облысы, Саран қаласы, Химик ш/а, № 118 көппәтерлі тұрғын үй"; "Қарағанды облысы, Саран қаласы, Химик ш/а, № 119 көппәтерлі тұрғын үй"; "Қарағанды облысы, Саран қаласы, Химик ш/а, № 120 көппәтерлі тұрғын үй"; "Қарағанды облысы, Саран қаласы, Химик ш/а, № 120А көппәтерлі тұрғын үй"

459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
33647
005
Погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом
33647
Приложение 2
к решению
Саранского городского маслихата
от 25 ноября 2025 года № 253
Приложение 4 к решению
Саранского городского маслихата
от 20 декабря 2024 года № 171
Целевые трансферты и бюджетные кредиты выделенные из вышестоящих бюджетов городу Сарани на 2025 год
Наименование
Сумма,(тысяч тенге)
1
2
Всего
2 784 385
в том числе:
Целевые текущие трансферты
1 228 105
за счет республиканского бюджета
207 686
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан, в том числе:
67 443
увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами
65 251
санаторно-курортное лечение
2 192
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий
1 513
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения
138 730
за счет областного бюджета
1 020 419
на обеспечение санаторно-курортным лечением ветеранов и приравненных к ним лицам
419
на капитальный, средний и текущий ремонт автомобильных дорог районного значения (улиц города) и улиц населенных пунктов
506 565
на субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
367 302
на жилищно-коммунальное хозяйство
146 133
Целевые трансферты на развитие:
1 556 280
за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
1 224 765
Реконструкция водопроводных сетей городе Сарани, 3 очередь
895 158
Строительство повысительной насосной станции в поселке Актас, города Сарани
329 607
за счет областного бюджета
331 515
Реконструкция канализационных сетей города Сарани, 2 очередь
200 000
Усиление электрической сети согласно пункта 10 ТУ 2025-0381 от 2 апреля 2025 года и выполнение внешнего электроснабжения электроустановок 0,4 кВ объектов согласно списку:
"Многоквартирный жилой дом в Карагандинской области, город Сарань, микрорайон Химик, дом №105". "Многоквартирный жилой дом в Карагандинской области, город Сарань, микрорайон Химик, дом №106". "Многоквартирный жилой дом в Карагандинской области, город Сарань, микрорайон Химик, дом №114". "Многоквартирный жилой дом в Карагандинской области, город Сарань, микрорайон Химик, дом №115". "Многоквартирный жилой дом в Карагандинской области, город Сарань, микрорайон Химик, дом №116". "Многоквартирный жилой дом в Карагандинской области, город Сарань, микрорайон Химик, дом №116А". "Многоквартирный жилой дом в Карагандинской области, город Сарань, микрорайон Химик, дом №118". "Многоквартирный жилой дом в Карагандинской области, город Сарань, микрорайон Химик, дом №119". "Многоквартирный жилой дом в Карагандинской области, город Сарань, микрорайон Химик, дом №120". "Многоквартирный жилой дом в Карагандинской области, город Сарань, микрорайон Химик, дом№120А"