Саран қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2025 жылғы 25 қыркүйектегі № 234 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына, "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына сәйкес Саран қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Саран қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Саран қалалық мәслихатының 2023 жылғы 21 желтоқсандағы "Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы" № 87 шешімнің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы О. Баймаганбетов
Саран қалалық мәслихатының
2025 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 234 шешімімен бекітілген
Саран қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға арналған жоспар
Саран қаласы бойынша жайылымдарды басқару және пайдаланудың 2025-2029 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 13-бабына, ҚР 2024 жылғы 27 ақпандағы № 65-VIII заңының редакциясына сәйкес әзірленді.
Бұл Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануды, жем-шөпке деген қажеттілікті қамтамасыз етуді және жайылымдардың деградация процестерінен алдын алуды қамтамасыз етеді.
Жоспар мыналарды ескере отырып әзірленген:
- жер балансының деректері;
- жайылымдарды геоботаникалық жағдайы туралы мәліметтер;
- мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
- жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
- елді мекендерде мал басы саны туралы мәліметтер;
- ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жас-жыныстық топтары бойынша қалыптасқан табындар, отарлар саны туралы мәліметтер;
- шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған мал басының қалыптасуы туралы мәліметтер;
- ветеринариялық-санитариялық нысандар туралы мәліметтер.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1. Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіретін құжаттар негізінде меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсетіп, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және екпе жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы 13 - қосымша;

Об утверждении План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарань на 2025-2029 годы
Решение Саранского городского маслихата Карагандинской области от 25 сентября 2025 года № 234
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" Саранский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарань на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Саранского городского маслихата от 21 декабря 2023 года № 87 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарани и поселку Актас на 2024-2025 годы".
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата О. Баймаганбетов
Утвержден решением
Саранского городского маслихата
от 25 сентября 2025 года № 234
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарань на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарань на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", в редакции закона РК от 27 февраля 2024 года № 65-VIII.
Настоящий План обеспечивает рациональное использование пастбищ, устойчивое обеспечение потребности в кормах и предотвращение процессов деградации пастбищ.
План разработан с учетом:
- данных земельного баланса;
- cведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
- cведений о скотомогильниках (биометрических ямах);
- сведений об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
- данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных в городе;
- данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
-сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
- cведений о ветеринарно-санитарных объектах.
План содержит:
1. Схему (карту) расположения пастбищ на территории административно территориальной единицы в разрезе категорий земель, с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе отгонных сезонных, культурных, с отображением сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, приложение 13;

2. Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схеманы, 14 - қосымша;
3. Жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схеманы 15 - қосымша;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схеманы 16 - қосымша;
5. Жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схеманы 17 - қосымша;
6. Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар белгіленген схеманы 18 - қосымша;
7. Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын, 19 - қосымша;
8. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасын 20 - қосымша;
9. Жайылымдарды қала және елді мекендер арасында жобалық бөлуді (қайта бөлуді) 21 - қосымша.
Қарағанды облысының Саран қаласы қара-қоңыр топырақты субзонада құрғақ дала аймағында орналасқан және Орталық Қазақстан облысына жатады. Өсімдік жамылғысы флораның шөлді жартылай бұталы және жартылай бұталы элементтері мен далалық тығыз тамырлы дәндердің кең таралуымен сипатталатын құрғақ далалық және шөлді далалық өсімдіктерден тұрады. Түрлердің басым көпшілігін мал жақсы жейді.
Тұрғындардың жеке қосалқы шаруашылықтардағы ауылшаруашылық малдарын жаюға қажеттілігін қанағаттандыруға арналған жайылымдық жер көлемі 2,401 мың гектарды құрайды, 1, 2-қосымша. Жер учаскесіне құқық және сәйкестендіру құжаттары негізінде меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер 3- қосымшада келтірілген.
Ауыл шаруашылығы малдарын жаю үшін 23,507 мың гектар жайылым қажет. Қала бойынша ауылшаруашылық малдарын жаюға 2,401 мың гектар жайылымдық жер қарастырылған, 4- қосымша. Ауыл шаруашылығы малдарын жайылыммен 100% қамтамасыз ету үшін қосымша 21,106 мың гектар жайылым қажет, 5- қосымша.
2017 жылы жүргізілген жайылымдарды геоботаникалық зерттеуге сәйкес қаланың табиғи өсімдіктері әртүрлі және далалық дәндерден, кей жерлерде әртүрлі шөптерден және жазық учаскелерден тұрады. Аймақтық қара-қоңыр топырақта түрлі дәрежедегі дамудың және түрлі шөптердің қатысуымен жобалық жабынның типті шөмішті және типті шөмішті өсімдіктер дамыған. Шөптерде мынадай түрлер басым: сұлы, шөміш-шөміш, Лессинг шөміші, тырсық шөміші, типчак, жұқа қоңыр шөміш, жусанның әртүрлі түрлері: аустриялық жусан, суық жусан, Маршал жусаны, түрлі шөптен - түйнек өсіретін жусан, ферула, асыл мыңбағыл, нағыз таңба және басқа да түрлері. Осылайша, жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы даланың құрғақ аймағы - әртүрлі шөптері бар тырсықты-типті шөмішті жайылымдардың басым типі бойынша айқындалған. Жайылымдар малдың барлық түрлеріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар болып табылады, жайылым сапасы орташадан төмен, 6-қосымша.

2. Схему (карту) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, приложение 14;
3. Схему (карту) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, приложение приложение 15;
4. Схему (карту) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), приложение 16;
5. Схему (карту) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, приложение 17;
6. Схему (карту) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, приложение 18;
7. Схему (карту) доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласнонорм потребления воды, приложение 19;
8. Схему (карту) размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, приложение 20;
9. Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между городом Cарань и населенными пунктами, приложение 21.
Город Сарань Карагандинской области расположен в зоне сухих степей в подзоне темно-каштановых почв и относится к Центрально-Казахстанской провинции. Растительный покров представлен сухо-степной и пустынно-степной растительностью, характеризующейся широким распространением пустынных полукустарничковых и полукустарниковых элементов флоры и степных плотнодерновинных злаков. Подавдяющее количество видов хорошо поедается скотом.
Площадь пастбищ, предназначенных для удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья составляет 2,401 тысяч гектаров, приложение 1,2. Сведения о собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок приведены в приложении 3.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 23,507 тысяч гектаров пастбищ. В городе предоставлено для выпаса сельскохозяйственных животных 2,401 тысяч гектаров пастбищ, приложение 4. Для 100% обеспечения пастбищами сельскохозяйственных животных, требуется дополнительно 21,106 тысяч гектаров пастбищ, приложение 5.
Согласно проведенному в 2017 году геоботаническому обследованию пастбищ естественная растительность города довольно разнообразна и представлена, гланым образом, степными злаками, местами разнотравьем по понижениям и на равнинных участках. На зональных темно-каштановых почвах развита типчаково-ковыльная и ковыльно-типчаковая растительность разной степени развития и проективного покрытия с участием степного разнотравья. В травостое преобладают cледующие виды: овсец, ковыль-волосатик, ковыль Лессинга, ковыль тырсиковый, типчак, тонконог, различные виды полыней: полынь австрийская, полынь холодная, полынь Маршала, из степного разнотравья – зопник клубненосный, ферула, тысячелистник благородный, подмаренник настоящий и другие виды. Таким образом, предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ определена по преобладающему типу пастбищ сухой зоны степи – тырсиково-типчаково-ковыльные с разнотравьем. Пастбища являются весенне-летне-осенними пастбищами для всех видов скота, качество пастбищ ниже среднего, приложение 6.

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына қосымшаға сәйкес жайылымдық жерлерге қажеттілік есептелді:
-1 бас ірі қара – 14,0 га;
-1 бас ұсақ мал – 2,8 га;
-1 жылқы басы – 16,8 га.
Ауыл шаруашылығы жануарларының саны ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорына сәйкес келтірілген, 7-қосымша. Жалпы мал басы 3254 басты құрайды, оның ішінде ІҚМ-944 бас, ҰҚМ-2 037 бас, 273 бас жылқы. Ауыл шаруашылығы жануарларының саны 7 гурт, 8 отар және 3 табын болып қалыптасты, 8- қосымша.
Саран қаласына ауыл шаруашылығы жануарларын бағу үшін шалғайдағы жер учаскелері бекітілмеген, 9-қосымша.
Суару пункттерін мал басының жайылым түрлері мен топтарын, оларды пайдаланудың маусымдылығын, жергілікті жердің бедерін ескере отырып орналастырады. Жайылымдық сумен жабдықтаудың ең жақсы көздері ағынды суы бар өзендер, көлдер мен тоғандар болып табылады. "Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша суды тұтынудың орташа тәуліктік нормасы бекітілді:
ірі қара малға
45-55 литр;
1-2 жастағы ІҚМ төлі үшін
30 литр;
бір жасқа толмаған төлдер үшін
10-15 литр;
қой мен ешкі үшін
5-8 литр;
1 жасқа дейінгі қозылар үшін
3 литр
жылқылар үшін
40-50 литр
1,5 жасқа дейінгі құлындар үшін
30-40 литр
7 айға дейінгі құлындар үшін
6-10 литр
Жайылымнан сиыр суаратын жерге дейін рұқсат етілген қашықтық -1,5 км, бұзаулар үшін - 1 км, жас ірі қара мал- 2,5 км, қой мен ешкі үшін - 5 км, жылқы мен түйе үшін 6-7 км-ге дейін. Суару пункттері қаланы басып өтетін өзендердің бойында орналасқан.
Қала аумағындағы жайылымдық инфрақұрылым объектілері мен ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттар, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер 10- қосымшада көрсетілген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының қозғалысы үшін мал айдау жобаланған. Мал айдаудың жалпы алаңы 5 га. Мал айдау табиғи шөптер шөптерінің және ауыл шаруашылығы дақылдары егістіктерінің тебеленуінің алдын алу үшін көзделеді.
Ауыл шаруашылығы жануарларын өткізу жер пайдаланушылардың аумақтарынан тыс жерде жүзеге асырылатындықтан, ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттардың болуы туралы мәліметтер жоқ.

Согласно приложению к приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 произведен расчет потребности в пастбищных угодьях:
-1 голова КРС – 14,0 га;
-1 голова МРС – 2,8 га;
-1 голова лошади – 16,8га.
Численность поголовья сельскохозяйственных животных приведена согласно базе данных идентификации сельскохозяйственных животных, приложение 7. Общее поголовье составляет 3254 голов, в том числе КРС-944 голов, МРС-2 037 голов, лошадей-273 головы. Поголовье сельскохозяйственных животных сформированы в 7 гуртов, 8 отар и 3 табуна, приложение 8.
За городом Сарань для выпаса сельскохозяйственных животных отгонные земельные участки не закреплены, приложение 9.
Водопойные пункты размещают с учетом видов и групп выпасного поголовью животных, сезонности их использования участков, рельефа местности. Лучшими источниками пастбищного водоснабжения являются реки, озера и пруды с проточной водой. Приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 "Об утверждении методики по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения" утверждена среднесуточная норма потребления воды по видам сельскохозяйственных животных:
для крупного рогатого скота 45-55 литров;
для молодняка КРС в возрасте 1-2 года 30 литров;
для молодняка младше одного года 10-15 литров;
для овец и коз 5-8 литров;
для ягнят до 1 года 3 литра;
для лошадей 40-50 литров;
для жеребят в возрасте до 1,5 лет 30-40 литров;
для жеребят в возрасте до 7месяцев 6-10 литров.
Допустимое расстояние от пастбища до водопоя для коров – 1,5 км, для телят - 1 км, для молодняка крупного рогатого скота – 2,5 км, для овец и коз – до 5 км, для лошадей и верблюдов до - 6-7 км. Водопойные пункты расположены на реках, протекающих по территории города.
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных, ветеринарно-санитарных объектах на территории города представлены в приложении 10.
Для передвижения сельскохозяйственных животных запроектированы скотопрогоны. Общая площадь под скотопрогонами 5 га. Скотопрогоны предусматриваются для предупреждения вытаптывания травостоя естественных трав и посевов сельскохозяйственных культур.
Сведений о наличии сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных не имеется, так как передвижение сельскохозяйственных животных производится вне территорий землепользователей.

Табиғи жайылымдарда 15 сәуірден 15 қазанға дейін жайылым кезеңдері бар үш танапты жайылым айналымын ұйымдастыру жоспарлануда. Жайылымдардың ұсынылатын жайылым ауыспалы сызбаларын белгілеумен диаграмма 11-қосымшада көрсетілген.
Қаладағы ауылшаруашылық жануарларына арналған жайылымдық жерлер үлесі 10% құрайды, 12-қосымша.
Жайылымдық жерлер қажеттілігін жайылым пайдаланушылармен олардың жайылымдарын халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін ішінара пайдалануы туралы меморандум жасасу арқылы немесе "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 3-тармағына сәйкес пайдаланылмай жатқан жайылымдық жерлерді алып қою арқылы қанағаттандыру мүмкін.
Саран қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі

На естественных пастбищах предусматривается организация трехпольного пастбищеоборота со сроками стравливания с 15 апреля по 15 октября. Схема с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов пастбищ представлена в приложении 11.
Процент обеспеченности сельскохозяйственных животных пастбищами по городу составляет 10%, приложение 12.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий, возможно восполнить заключив с пастбищепользователями меморандум о частичном использовании их пастбищ для выпаса сельскохозяйственных животных населения, или путем изъятия неиспользуемых пастбищных угодий согласно пункту 3 статьи 14 Закона РК "О пастбищах".
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарань

2025-2029 жылдарға арналған жоспарға
11 – қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
жыл
Өріс нөмірі
I
II
III
2025
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір реттік мал жайылымы
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір реттік мал жайылымы
25 тамыздан 22 қазанға дейін бір реттік мал жайылымы
2026
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір реттік мал жайылымы
25 тамыздан 22 қазанға дейін бір реттік мал жайылымы
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір реттік мал жайылымы
2027
25 тамыздан 22 қазанға дейін бір реттік мал жайылымы
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір реттік мал жайылымы
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір реттік мал жайылымы
2028
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір реттік мал жайылымы
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір реттік мал жайылымы
25тамыздан 22 қазанға дейін бір реттік мал жайылымы
2029
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір реттік мал жайылымы
25тамыздан 22 қазанға дейін бір реттік мал
жайылымы
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір реттік мал жайылымы
Саран қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған жоспарға
12– қосымша
Жайылымдық жерлермен қамтамасыз етілу пайызы
№ п/п
Елді мекен
Ауыл шаруашы- лығы жануарла-рын жаю үшін жайылым қажет, мың гектар
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға жайылымдар бөлінді мың гектар
оның ішінде шалғай-дағы жайылымдар алаңы, мың гектар
жайылымдық жерлермен қамтамасыз етілу %
100% қамтамасыз ету үшін қажетті жайылым алаңы- жайылым-дық жем-шөп, мың га
1
Саран қ.
23,507
2,401
-
10
21,106
Саран қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған жоспарға
13 – қосымша
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсете отырып, жайылымдардың аудандары мен түрлері көрсетілген жер санаттары бөлінісінде Саран қаласының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы
Саран қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған жоспарға
14 – қосымша
Саран қаласының аумағында жеке ауласында ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждықтарына арналған жайылымдарды, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды белгілейтін схема
Саран қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған жоспарға
15 – қосымша
Саран қаласының аумағында жайылым айналымының ұсынылған схемаларын белгілейтін схема
Саран қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған жоспарға
16 – қосымша
Саран қаласының аумағындағы мал айдау жолдарының және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерінің, сондай-ақ мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өту үшін сервитуттарды белгілейтін сызба
Саран қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған жоспарға
17 – қосымша
Саран қаласының аумағында жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілеу схемасы
Саран қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған жоспарға
18 – қосымша
Саран қаласының аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын бағу бойынша халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдарды белгілеу схемасы
Саран қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған жоспарға
19 – қосымша
Саран қаласының аумағында су тұтыну нормаларына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, шұңқырларға, суландыру немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталық құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Саран қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған жоспарға
20 – қосымша
Саран қаласының аумағындағы шалғайдағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру схемасы
Саран қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған жоспарға
21 – қосымша
Саран қаласы мен елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)

на 2025-2029 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
год
Номера полей
I
II
III
2025
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2026
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
2027
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
2028
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2029
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарань
на 2025-2029 годы
Процент обеспеченности пастбищными угодьями
№ п/п
Населен-ный пункт
Требуется пастбищ для выпаса сельскохозяйственных животных, тысяч гектаров
Выделено пастбищ для выпаса сельскохозяйственных животных тысяч гектаров
в том числе площадь отгонных пастбищ, тысяч гектаров
% обеспеченности пастбищными угодьями
Площадь пастбищ, необходимая для 100% обеспеченно- сти пастбищными кормами, тысяч га
1
г. Сарань
23,507
2,401
-
10
21,106
Приложение 13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарань
на 2025-2029 годы
Схема расположения пастбищ на территории города Сарань в разрезе категорий земель с указанием площадей и видов пастбищ с отражением сведений об их собствениках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 14
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарань
на 2025-2029 годы
Схема с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на территории города Сарань
Приложение 15
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарань
на 2025-2029 годы
Схема с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов на территории города Сарань
Приложение 16
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарань
на 2025-2029 годы
Схема с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям) на территории города Сарань
Приложение 17
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарань
на 2025-2029 годы
Схема с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям на территории города Сарань
Приложение 18
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарань
на 2025-2029 годы
Схема с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья на территории города Сарань
Приложение 19
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарань
на 2025-2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норм потребления воды на территории города Сарань
Приложение 20
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарань
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах на территории города Сарань
Приложение 21
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарань
на 2025-2029 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между городом Сарань и населенными пунктами