Көрсетілетін қызметті алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, балаларға арналған қосымша білім беруге бірыңғай мемлекеттік тапсырысты (шығармашылық және спорттық тапсырыстар, қосымша білім беруге білім беру тапсырысы) орналастыру бойынша пилоттық жобаны іске асыру туралы
Қарағанды облысының әкімдігінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 44/02 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Білім туралы", "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің № 251-НҚ, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің № 125, Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің № 75, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің № 266/НҚ 2025 жылғы 28 мамырдағы "Көрсетілетін қызметті алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, балаларға арналған қосымша білім беруге бірыңғай мемлекеттік тапсырысты (шығармашылық және спорттық тапсырыстар, қосымша білім беруге білім беру тапсырысы) орналастыру жөніндегі пилоттық жобаның кейбір мәселелері туралы" бірлескен бұйрығына сәйкес, Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Көрсетілетін қызметтерді алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, балаларға арналған қосымша білім беруге бірыңғай мемлекеттік тапсырысты (бұдан әрі – БМТ) орналастыру жөніндегі пилоттық жобаны (бұдан әрі - Пилоттық жоба) "Қарағанды облысының білім басқармасы", "Қарағанды облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы", "Қарағанды облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемелері іске асырсын.
2. Әмбебап ваучер аясында қызмет көрсететін ұйымдардың тізбесі осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
3. БМТ шеңберіндегі базалық норматив пен түзету коэффициенті осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
4. Кезектілік санаттары осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
5. Белгілі бір сабақ түрлері (үйірмелер/секциялар) бойынша жабдықталу (инвентарь, үй-жай) критерийлері осы қаулының 4-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
6. Пилоттық жобаны іске асыру мақсатында БМТ көлемі осы қаулының 5-қосымшасына сәйкес бекітілсін.

О реализации пилотного проекта по размещению единого государственного заказа на дополнительное образование для детей (творческий и спортивный заказы, образовательный заказ на дополнительное образование) с учетом персонифицированного финансирования по получателям услуг
Постановление акимата Карагандинской области от 12 августа 2025 года № 44/02.
В соответствии с законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "Об образовании", "О правовых актах", совместным приказом от 28 мая 2025 года Министерства культуры и информации Республики Казахстан № 251-НҚ, Министерства просвещения Республики Казахстан № 125, Министерства туризма и спорта Республики Казахстан № 75, Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан № 266/НҚ "О реализации пилотного проекта по размещению единого государственного заказа на дополнительное образование для детей (творческий и спортивный заказы, образовательный заказ на дополнительное образование) с учетом персонифицированного финансирования по получателям услуг", акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Государственным учреждениям "Управление образования Карагандинской области", "Управление культуры, архивов и документации Карагандинской области", "Управление физической культуры и спорта Карагандинской области" реализовать пилотный проект (далее – Пилотный проект) по размещению единого государственного заказа (далее – ЕГЗ) на дополнительное образование для детей с учетом персонифицированного финансирования по получателям услуг.
2. Утвердить перечень организации, оказывающих услуги в рамках универсального ваучера в соответствии с приложением 1 к настоящему постановлению.
3. Утвердить базовый норматив и корректирующий коэффициент в рамках ЕГЗ в соответствии с приложением 2 к настоящему постановлению.
4. Утвердить категории очередности в соответствии приложением 3 к настоящему постановлению.
5. Утвердить критерии по оснащению (инвентарю, помещению) по определенным видам занятий (кружков/секции) в соответствии с приложением 4 к настоящему постановлению.
6. Утвердить объем ЕГЗ для реализации Пилотного проекта в соответствии с приложением 5 к настоящему постановлению.

7. Қызмет алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, балаларға арналған қосымша білім беруге (шығармашылық және спорттық тапсырыстар, қосымша білім беруге білім беру тапсырысы) БМТ қаржыландыру жөніндегі бюджеттік бағдарламаның әкімшісі болып "Қарағанды облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі айқындалсын.
8. Қарағанды облысы әкімдігінің "Көрсетілетін қызметті алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, балаларға арналған қосымша білім беруге бірыңғай мемлекеттік тапсырысты (шығармашылық және спорттық тапсырыстар, қосымша білім беруге білім беру тапсырысы) орналастыру бойынша пилоттық жобаны іске асыру туралы" қаулысының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

7. Определить государственное учреждение "Управление образования Карагандинской области" администратором бюджетной программы по финансированию ЕГЗ на дополнительное образование для детей (творческий и спортивный заказы, образовательный заказ на дополнительное образование) с учетом персонифицированного финансирования по получателям услуг.
8. Контроль за исполнением постановления акимата Карагандинской области "О реализации пилотного проекта по размещению единого государственного заказа на дополнительное образование для детей (творческий и спортивный заказы, образовательный заказ на дополнительное образование) с учетом персонифицированного финансирования по получателям услуг" возложить на курирующего заместителя акима области.

9. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысының әкімдігінің 26.12.2025 № 74/01 қаулысымен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қарағанды облысының әкімі Е. Бөлекпаев
Қарағанды облысы әкімдігінің
2025 жылғы "12" тамыздағы
№ 44/02 қаулысына
1- қосымша
Әмбебап ваучер аясында қызмет көрсететін ұйымдардың тізбесі
Ұйымның атауы (ұйымдық-құқықтық нысанын көрсете отырып)
БСН
Мекенжайы (аймақ, қала)
1
ЖШС "Ювента-2002"

9. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати календарных дней после его первого официального опубликования.
Сноска. Пункт 9 – в редакции постановления акимата Карагандинской области от 26.12.2025 № 74/01 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Аким Карагандинской области Е. Булекпаев
Приложение 1 к постановлению
акимата Карагандинской области
от "12" августа2025 года
№ 44/02
Перечень организации, оказывающих услуги в рамках универсального ваучера
Наименование Организации (с указанием организационно-правовой формы)
БИН
Адрес (регион, город)
1
ТОО "Ювента-2002"

Кезекте тұрған балалар, 7 жастан 9 жасқа дейін қоса алғанда, кезекке қойылған күні бойынша
1
10.
Кезекте тұрған балалар, 10 жастан 12 жасқа дейін қоса алғанда, кезекке қойылған күні бойынша
1
11.
Кезекте тұрған балалар, 13 жастан 15 жасқа дейін қоса алғанда, кезекке қойылған күні бойынша
1
12.
Кезекте тұрған балалар, 16 жастан 18 жасқа дейін, кезекке қойылған күні бойынша
1
Қарағанды облысы әкімдігінің
20225 жылғы "12" тамыздағы

дети в очереди, по возрасту от 7 до 9 лет включительно, по дате постановки в очередь
1
10.
дети в очереди, по возрасту от 10 до 12 лет включительно, по дате постановки в очередь
1
11.
дети в очереди, по возрасту от 13 до 15 лет включительно, по дате постановки в очередь
1
12.
дети в очереди, по возрасту от 16 до 18 лет, по дате постановки в очередь
1
Приложение 4 к постановлению
акимата Карагандинской
области
от "12" августа 20525 года

№ 44/02қаулысына
4- қосымша
Белгілі бір сабақ түрлері (үйірмелер/секциялар) бойынша жабдықталу (инвентарь, үй-жай) критерийлері
Қызметтер санаттарының жіктеуіші
Қызмет (сабақ) түрлерінің жіктеуіші
Жабдықталу критерийлері (инвентарь, үй-жай бойынша)
Сабақ түрі (үйірме/секция)
Жеке немесе кірістірілген үй-жай, бейімделуге жол беріледі. Көппәтерлі тұрғын үйдің бірінші қабатында пайдаланылатын объектілердің тұрғын үйдің кіреберісімен біріктірілмеген жеке кіреберісі болуы керек.
1. Бейнебақылау: қолданыстағы бейнебақылау жүйесі, жалпы пайдалану орындарында (душ, киім ауыстыратын бөлмелер мен дәретханалардан басқа), бейне мұрағатты сақтау уақытымен кіру/шығу кезінде кемінде күнтізбелік 30 күн.
2. Аппараттық сабаққа қатысуды бақылау: геолокация деректерін беру және (немесе) Face ID және т.б. функциясы бар QR-кодтарын пайдалана отырып, электрондық сабаққа қатысуды есепке алу жүйелерінің болуы. Көрсетілетін қызметті алушының биометриялық деректерін жинауға, өңдеуге және сақтауға міндетті түрде келісім беру.
3. Бөлме түрі: жабық, жылытылатын, желдетілетін.
4. Өрт қауіпсіздігі: ескерту жүйесі, эвакуациялау жоспары, өрт сөндіргіштер, дабыл беру, белгіленуі бар өрт шығу жолдары.
5. ТТО бар балаларға қауіпсіз қол жетімділік және жағдайлар: пандустар, кең есіктер, лифтілер /көтергіштер (егер сабақ өтетін орын не қосалқы үй-жайлар: киім ауыстыратын бөлмелер, душ, сан.түйіндер 1 қабаттан жоғары орналасқан); ХМТТ (халықтың мобильділігі төмен топтары) үшін санитариялық бөлмелердің, нашар көретіндерге арналған тактильді белгілердің болуы.
6. Санитарлық жағдайлар: СанЭТ (санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға) сәйкестігі; күнделікті жинау, желдету, кварцтау (кесте бойынша); дезинфекциялау және жинау журналдарының болуы; ауыз су режимін қамтамасыз ету (салқындатқыш, су багы); медициналық қобдиша, алғашқы көмек посты
7. Бір уақытта 20-дан астам балалар мен жасөспірімдер айналысатын үй-жайлар кемінде екі санитариялық тораппен (дәретханамен) жабдықталуы тиіс. Ыстық және суық суы бар қолжуғыштардың міндетті түрде болуы. Спорттық секциялар үшін зияткерлік спорт түрлерін қоспағанда, душ кабиналарының болуы талап етіледі. Санитариялық тораптарды мынадай жеке гигиена құралдарымен қамтамасыз ету: сұйық сабынмен, санитайзерлермен, дәретхана қағазымен, қағаз сүлгілермен немесе электр кептіргіштермен.
8. Киім ауыстыруды көздейтін сабақтар өткізілетін үй-жайларда топтағы балалар саны бойынша жеке шкафтардың болуы қамтамасыз етілуге тиіс. Киім ауыстыруды қажет етпейтін үйірмелер мен секцияларда балалардың саны бойынша жеке ілгіштерді пайдалануға жол беріледі. Барлық сақтау орындары арнайы бөлінген, қауіпсіз және желдетілетін жерде орналасуы керек.

№44/02
Критерии по оснащению (инвентаря/помещений) по определенным видам занятий (кружков/секций)
Классификатор категорий услуг
Классификатор видов услуг (занятий)
Критерии по оснащению (инвентаря/помещений)
Все виды кружков и секций
Отдельное или встроенное помещение, допускается адаптация. Объекты, эксплуатируемые на первом этаже многоквартирного жилого дома, должны иметь отдельный вход, не совмещенный с подъездом жилого дома.
1. Видеонаблюдение: действующая система видеонаблюдения, в местах общего пользования (кроме душевых, раздевалок и туалетов), на входе/выходе со временем хранения видеоархива не менее 30 календарных дней.
2. Аппаратный контроль посещаемости: наличие электронных систем учета посещаемости с использованием QR-кодов с функцией передачи данных геолокации и (или) Face ID и т.д. Обязательное предоставление согласия на сбор, обработку и хранение биометрических данных услугополучателя.
3. Тип помещения: закрытое, отапливаемое, проветриваемое.
4. Пожарная безопасность: система оповещения, план эвакуации, огнетушители, сигнализация, пожарные выходы с обозначением.
5. Безопасный доступ и условия для детей с ОВ: пандусы, широкие дверные проҰмы, лифты /подъемники (если место проведения занятий либо вспомогательные помещения: раздевалки, душевые, сан.узлы расположены выше 1-го этажа); наличие санитарных комнат для МГН (маломобильных групп населения), тактильные метки для слабовидящих.
6. Санитарные условия: соответствие СанПиН (санитарно-эпидемиологическим требованиям); ежедневная уборка, проветривание, кварцевание (по графику); наличие журналов дезинфекции и уборки; обеспечение питьевого режима (кулер, бачок с водой); медицинская аптечка, пост первой помощи
7. Помещения, в которых одновременно занимается более 20 детей и подростков, должны быть оснащены не менее чем двумя санитарными узлами (туалетами). Обязательное наличие умывальников с подведҰнной горячей и холодной водой. Для спортивных секций требуется наличие душевых кабин, за исключением интеллектуальных видов спорта. Обеспечение санитарных узлов следующими средствами личной гигиены: жидким мылом, санитайзерами, туалетной бумагой, бумажными полотенцами или электросушителями.
8. В помещениях, где проводятся занятия, предусматривающие переодевание, должно быть обеспечено наличие индивидуальных шкафчиков по количеству детей в группе. В кружках и секциях, не требующих переодевания, допускается использование индивидуальных вешалок по количеству детей. Все места хранения должны располагаться в специально отведҰнной, безопасной и вентилируемой зоне.

9. Терезелердің астындағы және торлардың артындағы радиаторлар, осал элементтері жоқ шамдар.
9. Сабақ кестесі (оқытушылар)
Сабаққа арналған үй-жай
- Ауданы: интеллектуалды, танымдық және шығармашылық сабақтар үшін бір балаға кемінде 2,5 м2, қалғандарында үйірменің және спорт секциясының түріне бағытына байланысты кемінде 4 м2.
- Төбенің биіктігі: төбелердің биіктігі қолданыстағы нормативтік құқықтық актілермен спорт түрлері бойынша белгіленген критерийлерге сәйкес анықталады.
Зияткерлік және шығармашылық үйірмелерге арналған үй-жайларда төбелердің биіктігі санитарлық нормалардың талаптарына сәйкес келуі және сабақтың қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етуі тиіс.
- Едендер: тегіс, саңылаусыз, ылғалды тазалауға мүмкіндік беретін ағаш, паркет немесе арнайы спорттық жабыны бар
- Қабырғалар: тегіс, жеңіл, 1,8 м дейін шығыңқы жерлері жоқ
Климат және жарықтандыру
- Температура: залда-кем дегенде 20 ° максимум - 27°; киім ауыстыратын бөлмелер — 19-23 °C; душ бөлмелері - кем дегенде 24 °C
- Ылғалдылық: 40-60 %, душта - 70% дейін
- Жарықтандыру
- Табиғи-желдету мүмкіндігі бар терезелер арқылы; оқу үй-жайларында терезе әйнектерін бояуға жол берілмейді. Терезелерді әйнектек қатты шыны талшықтан жасалады.
- Жасанды-жарықдиодты, люминесцентті және энергияны үнемдейтін шамдар. Бір бөлмеде жасанды жарықтандыру кезінде бір типтегі шамдар қолданылады. Шағылысқан және шашыраңқы жарық шамдарын қолданыңыз, оларды реңктермен қамтамасыз етіңіз.Оқу-өндірістік шеберханаларда, спорт залдарында екі жақты табиғи бүйірлік және аралас (жоғарғы және бүйірлік) жарықтандыруға жол беріледі.
- Жылыту / желдету: торлардың артындағы жылыту құрылғылары, жеткізу және шығару немесе табиғи желдету және кондиционерлеу
1. ОҚУ ҮЙІРМЕЛЕРІ
Құрал-жабдықтар
Ғылыми-техникалық бағыт
үстелдер, орындықтар, аспаптар, қабырғалардағы дыбыс сіңіретін мата, 3D принтер жинағы (Pla пластикасы 1,75 миллиметр); экраны бар микроконтроллері, қозғалтқыштары, датчиктері, құрылымдық элементтері, әдістемелік материалдары бар бағдарламалық блок түріндегі бағдарламалау ортасы бар робототехникалық жиынтық; Ардуино зерттеу жинағы; LEGO жиынтықтары, Wedo, сандық ресурстарды басқару бағдарламалық жасақтамасы; компьютерлік графика, бағдарламалау негіздері, бейне технологиялар бойынша бағдарламалық құралдар жиынтығы; микрофон-телефон гарнитурасы және web-камера, бейнекамера, фотоаппарат жиынтығында Интернетке қол жеткізе алатын дербес компьютер.
Туристік-өлкетану бағыты
географиялық/физикалық карталар, жабдықтар жиынтығы (альпинистер үшін + скаладром), велосипедтер, шаңғылар, компастар, компьютер, интернет, қалақшалар, күректер, шанақты иірме, қалақша, табандық, елегіш / елек, флотациялық құрылғы, щеткалар, таразылар, қолғаптар (сабақ түріне байланысты)
Экологиялық-биологиялық бағыт
компьютер, интерактивті тақта / экран, қолмен үлкейткіш әйнек, ботаника, зоология, микроскоп, бинокль, өсімдік гербарий, адам анатомиясы мен физиологиясы бойынша муляждар жиынтығы, ботаника, зоология, жалпы биология және экология бойынша зертханалық практикумы бар ОӘК, жылыжайлар.
Қосымша және көмекші құрал-жабдықтар:
• Дыбыс / жарық жүйесі,
• Шаруашылық құрал-жабдықтар: сүрткіштер, шелектер, жинау құрал-жабдықтарына арналған шкаф
Көркемдік-эстетикалық бағыт
үстелдер, орындықтар, тоқу станогы, тарақ, пышақ, ілмек пышақ, таяқша, тоқылған инелер, ілгектер, түйреуіштер, инелер, помпон жасаушы, маркерлер, қатар есептегіштері, сым тоқуға арналған құрылғылар, жіп бөлгіш, тоқылған сақиналар, кілем тігуге арналған инелер, қайшылар, тігін машиналары, кенеп, құрсау, гүл жасауға арналған құрылғы, өрнектер, қашаулар, ағаш кескіштер, балғалар, ара, кіші қол ара, пышақтар, станоктар, шағын бұрғылар (бормашиналар), оюға арналған фрезерлер, электр-жұқа аралар, тегістеу машиналары, қапсырма, орындық, қысқыштар, қысқыш, қысқыштар, сызғыш, бұрыштық, транспортир, ағаш ұстасы құралы, малка, тіктеуіш, туралағыш, деңгейлегіш, кронциркуль, штангенциркуль, нутромер, рейсмус, циркуль, өлшеуіш, қарындаштар, гуашь, акварель бояулары, сұйықтыққа арналған ыдыстар, белдемше, мольберт, қылқалам, өшіргіш, станоктар, көзеші шарығы, балшық пеші, қыш құралдары, пластилин, құмды анимацияға арналған ұсақ фракциялы кварц құмы, тақталар, нақыштамаға арналған құралдар, жіңішке қамшы, сым, дәнекерлеуіш, хореографиялық станоктар, дыбыстық жабдық, паркет немесе линолеум, арнайы кілемшелер, қалқа, деректемелер, костюмдер, айналар, егеу, бұрғы, фрезалар, кемпірауыз, қысқаш, тістеуік, лупа, үлкейткіш, микроскоп, жылтыратқыш және тегістегіш жабдықтар, тегістегіш дөңгелектер, металды нақыштау және балқыту құралдары.
Әлеуметтік-педагогикалық бағыт
Фото-және бейнекамералар, микрофондар, диктофондар, компьютерлер, ноутбуктер немесе планшеттер, принтерлер, сканерлер, кітаптар мен анықтамалықтар, әдістемелік материалдар, шахмат, дойбы, нарда, үстел ойындарына арналған тақталар мен текшелер, үстелдер мен орындықтар.
Гуманитарлық бағыт
Ноутбук немесе планшет, оқулықтар мен грамматикалық анықтамалықтар, әдістемелік материалдар, кітаптар, тақталар, үстелдер мен орындықтар.
Жаратылыстану-математикалық бағыт
Ноутбук немесе планшет, математика кітаптары мен анықтамалықтары, әдістемелік материалдар, калькуляторлар, тақталар, үстелдер мен орындықтар.

9. Радиаторы под окнами и за решҰтками, светильники без хрупких элементов.
9. Расписание занятий (преподавателей)
Помещение для занятий
- Площадь: минимум 2,5 м² на одного ребҰнка для интеллектуальных, познавательных и творческих занятий, в остальных не менее 4 м² в зависимости от вида направления кружка и спортивной секции.
- Высота потолка: высота потолков определяется в соответствии с установленными критериями по видам спорта действующими нормативными правовыми актами.
В помещениях, предназначенных для интеллектуальных и творческих кружков, высота потолков должна соответствовать требованиям санитарных норм и обеспечивать безопасные условия занятий.
- Полы: ровные, без щелей, с деревянным, паркетным или специальным спортивным покрытием, допускающим влажную уборку
- Стены: гладкие, светлые, без выступов до 1,8 м
Климат и освещение
- Температура: в зале — минимум 20 ° максимум - 27 °; раздевалки — 19–23 °C; душевые — не менее 24 °C
- Влажность: 40–60 %, в душевых — до 70 %
- Освещение:
-Естественное - через окна с возможностью проветривания; не допускается закрашивание оконных стекол в учебных помещениях. Остекление окон выполняется из цельного стеклополотна.
-Искусственное - лампы светодиодные, люминесцентные и энергосберегающие. При искусственном освещении в одном помещении применяются лампы одного типа. Используют светильники отраженного и рассеянного света, обеспечивают их плафонами. В учебно-производственных мастерских, спортивных залах допускается двухстороннее естественное боковое и комбинированное (верхнее и боковое) освещение.
- Отопление/вентиляция: отопительные приборы за решетками, вентиляция приточно-вытяжная или естественная и кондиционирование
1. ОБУЧАЮЩИЕ КРУЖКИ
Инвентарь
Научно-техническое направление
столы, стулья, инструменты, звукопоглощающая ткань на стенах, 3D-принтер в сборе (пластик PLA 1,75 миллиметр); набор робототехнический со средой программирования в виде программных блоков, содержащий микроконтроллер с экраном, моторы, датчики, конструкционные элементы, методические материалы; набор для изучения Ардуино; наборы "Лего", Wedo, программное обеспечение для управления цифровыми ресурсами; комплект программных средств по компьютерной графике, основам программирования, видеотехнологиям; персональный компьютер с доступом в интернет в комплекте с микрофонно-телефонной гарнитурой и web-камерой, видеокамера, фотоаппарат.
Туристско-краеведческое направление
географические/физические карты, комплекты снаряжения (для альпинистов + скалодром), велосипеды, лыжи, компасы, компьютер, интернет, шпатели, лопаты, ковшовый шнек, совок, поддон, просеиватель/сито, флотационное устройство, кисти, весы, перчатки (в зависимости от вида занятия)
Эколого-биологическое направление
компьютер, интерактивная доска/экран, лупа ручная, набор микропрепаратов по ботанике, зоологии, микроскоп, бинокль, гербарий растений, набор муляжей по анатомии и физиологии человека, УМК с лабораторным практикумом по ботанике, зоологии, общей биологии и экологии, теплицы.
Дополнительный и вспомогательный инвентарь:
• Звуковая/световая система,
• Хозяйственный инвентарь: швабры, ведра, шкаф для уборочного инвентаря
Художественное-эстетическое направление
столы, стулья, ткацкий станок, гребень, колотушка, нож-крючок, палочка, спицы, крючки, булавки, иглы, устройство для изготовления помпонов, маркеры, счетчики рядов, приспособления для плетения шнуров, разделитель нитей, кольца для обвязывания крючком, иглы для ковровой вышивки, ножницы, швейные машины, канва, пяльца, устройство для изготовления цветков, лекала, стамески, резцы по дереву, молотки, пила, лобзик, ножи, станки, мини-дрели (бормашины), фрезеры для резьбы, электролобзики, шлифовальные машины, скобель, стусло, струбцины, тиски, зажимы, линейка, угольник, транспортир, ярунок, малка, отвес, юстир, уровень, кронциркуль, штангенциркуль, нутромер, рейсмус, циркуль, рулетка, карандаши, гуашь, акварельные краски, емкости для жидкостей, фартуки, мольберт, кисти, ластики, станки, гончарный круг, печь для обжига глины, гончарные инструменты, пластилин, кварцевый песок мелкой фракции для песочной анимации, доски, инструменты для гравировки, стеки, проволока, паяльник, хореографические станки, звуковое оборудование, паркет или линолеум, индивидуальные коврики, ширма, реквизиты, костюмы, зеркала, напильники, сверла, фрезы, плоскогубцы, круглогубцы, кусачки, лупы, бинокуляры, микроскопы, полировальное и шлифовальное оборудование, шлифовальные круги, инструменты для гравировки и плавки металла.
Социально-педагогическое направление
Фото- и видеокамеры, микрофоны, диктофоны, компьютеры, ноутбуки или планшеты, принтеры, сканеры, книги и справочники, методические материалы, игровые комплекты для шахмат, шашек, нарды, доски и фишки для настольных игр, столы и стулья.
Гуманитарное направление
Ноутбук или планшет, учебники и грамматические справочники, методические материалы, книги, доски, столы и стулья.
Естественно-математическое направление
Ноутбук или планшет, книги и справочники по математике, методические материалы, калькуляторы, доски, столы и стулья.

2. СПОРТ СЕКЦИЯЛАР
Әр түрлі спорт түрлеріне арналған жалпы құрал-жабдықтар:
Спорттық құрал-жабдықтар (спорт түрлері бойынша):
• Жекпе-жек: татами/төсеніштер, күрес кілемдері.
• Жүзу: жолдар, қалтқылар, стартерлік шкафтар, көзілдіріктер, тақталар, спаскруг, бейімделгіш жүзу құралдары (жилеттер, ленталар).
• Дойбы / шахмат: үстелдер, орындықтар, тақталар, фигуралар, таймерлер немесе "сөйлейтін" сағаттар, тактильді тақталар мен фигуралар.
• Футбол, футзал, шағын футбол, волейбол, баскетбол (инклюзия): доптар, қақпалар, тіректер, бейімделген доптар.
• ОФП: арқан, доп, гантель, кілемшелер, қарсылық белдеулері, швед қабырғасы, гимнастикалық орындықтар, төсеніштер.
Қосымша және көмекші құрал-жабдықтар:
• Дәрі қобдишасы,
• Дыбыс/жарық жүйесі,
• ТренажҰрлер (спорт түрлері бойынша),
• Индикаторлар, таймерлер,
• Жаттығу жабықтары (доптар, сөмкелер, манекендер және т.б.)
2.1 Жеке спорт түрлері
1.
Жеңіл атлетика
1) Жеңіл атлетика манежі 2) жүгіру жолдары бар стадион 3) секіру және лақтыру секторлары. Спринт жолдары – синтетикалық жабын; бастапқы блоктар; хронометраж; трассаларды конустармен/сымдармен белгілеу
2.
Теннис
1) Ашық теннис корты: қамту: қатты, топырақ немесе шөп. Корт өлшемі: 23,77 м × 10,97 м (қос ойын), 23,77 м × 8,23 м (жалғыз). Қауіпсіздік аймақтары бар жалпы Ауданы: 36 м × 18 м. Суды бұру (дренаж), жарықтандыру (кешкі ойын кезінде) жүйелерін орнату қажет .
2) Жабық теннис корты: төбесі-кемінде 9 м, жақсырақ 10-12 м. Жарықтандыру - кем дегенде 750 люкс, біркелкі, көлеңкесіз. Амортизациясы бар спорттық жабын (линолеум, резеңке, синтетика). Дыбыс оқшаулауының болғаны жөн. 3) Әмбебап спортзал: дайындық кезеңінде қолданылады, мобильді тор орнатылады, белгіленеді. Ракетка, шарлар, тор және тіректер (ортасында тор - 0,91 м)
3.
Үстел теннисі
Бөлменің өлшемі үстел үстелінің 1 жиынтығына кемінде 6×4 метр (ыңғайлы жаттығулар мен жарыстар үшін 9×5 м ұсынылады). Төбенің биіктігі - ракетканың еркін қозғалысы үшін кемінде 3 м
Үстел 2,74×1,525×0,76 м; рефлекске қарсы жабын; тор 15,25 см; резеңке ракеткалар; шарлар 40 мм, 2,7 г
Тегіс, сырғанамайтын еден (спорттық линолеум, паркет, ағаш еден немесе резеңке жабын). Жарқылсыз және Көлеңкесіз жақсы табиғи және жасанды жарықтандыру. Спортшылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ең аз бөгде заттар. Еркін қозғалуға және ойын қимылдарын орындауға арналған кеңістік. Шудың болмауы, ыңғайлы акустикалық орта құру (есту қабілеті нашар спортшылар үшін маңызды).
4.
Бадминтон
Ракетка (графит/алюминий), волан (16–17 құс шашақтар), тор— 1,55 м (жиектері), 1,524 м (орталығы); беті жұмсақ, тайғақ емес
5.
Спорттық гимнастика
Қорғаныс және гимнастикалық элементтер
Жұмсақ төсеніш; қолғаптар мен ленталар; гимнастикалық жабдықтар:

2. СПОРТИВНЫЕ СЕКЦИИ
Общий инвентарь для разных видов спорта:
Спортивный инвентарь (по видам спорта):
• Единоборства: татами/маты, борцовские ковры.
• Плавание: дорожки, буйки, стартовые тумбы, очки, доски, спаскруг, инвентарь для адаптивного плавания (жилеты, ленты).
• Шашки/шахматы: столы, стулья, доски, фигуры, таймеры или "говорящие" часы, тактильные доски и фигуры.
• Футбол, футзал, мини футбол, волейбол, баскетбол (инклюзия): мячи, ворота, стойки, адаптированные мячи.
• ОФП: скакалки, мячи, гантели, коврики, эспандеры, шведская стенка, гимнастические скамейки, маты.
Дополнительный и вспомогательный инвентарь:
• Аптечка,
• Звуковая/световая система,
• ТренажҰры (по видам спорта),
• Индикаторы, таймеры,
• Тренировочные снаряды (мячи, мешки, манекены и т.д.)
2.1 Индивидуальные виды спорта
1.
ЛҰгкая атлетика
1) Легкоатлетический манеж 2) Стадион с беговыми дорожками 3) Прыжковые и метательные сектора. Спринтерские дорожки – синтетическое покрытие; стартовые блоки; хронометраж; разметка трасс конусами/шнурами
2.
Теннис
1) Открытый теннисный корт: Покрытие: хард, грунт или трава. Размеры корта: 23,77 м × 10,97 м (двойная игра), 23,77 м × 8,23 м (одиночная). Общая площадь с зонами безопасности: 36 м × 18 м. Требуется установка систем отвода воды (дренаж), освещения (при вечерней игре).
2) Крытый теннисный корт: Потолок — не менее 9 м, лучше 10–12 м. ОсвещҰнность — не менее 750 люкс, равномерное, без теней. Спортивное покрытие с амортизацией (линолеум, резина, синтетика). Желательно наличие звукоизоляции. 3) Универсальный спортзал: используется на этапе подготовки, устанавливаются мобильная сетка, разметка.Ракетка, мячи, сетка и столбы (сетка в центре – 0,91 м)
3.
Настольный теннис
Размер комнаты не менее 6×4 метра на 1 комплект настольного стола (рекомендуется 9×5 м для комфортных тренировок и соревнований). Высота потолка — не менее 3 м для свободного движения ракетки
Стол 2,74×1,525×0,76 м; антирефлексное покрытие; сетка 15,25 см; ракетки с резиной; мячи 40 мм, 2,7 г
Ровный, нескользящий пол (спортивный линолеум, паркет, пол деревянный или резиновое покрытие). Хорошее естественное и искусственное освещение без бликов и теней. Минимум посторонних предметов, обеспечивающих безопасность спортсменов. Простор для свободного перемещения и выполнения игровых движений. Отсутствие шумов, создание комфортной акустической среды (важно для спортсменов с нарушениями слуха).
4.
Бадминтон
Ракетка (графит/алюминий), волан (16–17 перьев), сетка — 1,55 м (края), 1,524 м (центр); поверхность — мягкая, нескользкая
5.
Спортивная гимнастика
Защитные и гимнастические элементы
Мягкий мат; перчатки и ленты; гимнастические снаряды:

Ерлер: белтемір, қоссырық, тапал тіреу, сақина, белтемір, тұғыр 6×12 м, ат;
Әйелдер: қоссырық, бөрене, тұғыр; магнезия.
6.
Көркем гимнастика
Қамту: гимнастикалық кілем (13×13 м, қаллыңдығы 4–5 см, амортизациялық), айналасында-қауіпсіздік төсеніштері. Құрал-жабдық: • Шеңбер • Доп • Ұршық • Бау• Секіргіш
7.
Ұлттық көрініс
Дәстүрлі садақ ату
Дәстүрлі садақ - бір спортшыға 1
Ұлттық садақ (қазақ садағы), ағаш / композит
Колчан (садақ дорбасы) - 1 жебелер үшін, былғарыдан немесе матадан
Жебелер - 6–12 дана.
Ұштықтарымен дәстүрлі ағаш жебелер
Қолды қорғау (наруч/қол қорғағыш) - 1
Былғары шынтаққап немесе қалқан
Саусақтарды қорғау (садақ қолғап) - 1
Қолғап немесе былғары төсем
Нысана-1–3 дана.
Мақсатты белгілеумен стандартты (сабан, көбік немесе заманауи)
Нысанаға арналған тіреуіш - 1
Ағаш немесе металл
Қашықтықты белгілеу (жалаулар, тіректер) - қажеттілігіне қарай
Жаттығу немесе жарыс түріне байланысты
Садақ пен жебеге арналған сөмке/қап - 1
Сақтау және тасымалдау үшін
2.2 Командалық спорт түрлері
8.
Футбол
Үй-Жай: Ауданы: 40x20 м (футбол). кемінде 30x20 м (адаптивті, инклюзия). 30x50 м (7х7 ТТО ОДА бойынша). 40x20 м (ТТО есту бойынша)
Белгілеу (орталық, айыппұл, қақпа) жасанды жабын (ворс 20–60 мм), тегіс, қауіпсіз. Балама: табиғи көгалдар, резеңке немесе паркет (зал үшін).
9.
Футзал (шағын-футбол)
Үй-жай: Ауданы: кемінде 25x16 м. Еден: Тегіс, тайғақ емес: паркет, резеңке. Желдету: жабық зал, терезе қақпасы: 3x2 м, тормен. Қосымша: футзалға арналған белгілеу, кемерше, изуалды сигналдарға арналған аймақ
(ТТО есту бойынша) Құрал-жабдық: Доп: Өлшемі 4, төмен серпіліс, былғары немесе синтетикалық, ашық түс (ТТО есту бойынша). Сигнал: құсбелгілер, индикаторлар, Нұсқаулық тақтасы (ТТО есту бойынша). Жаттығу: конустар, текшелер, үйлестіру баспалдақтары, кедергілер.
Доп №4 – жұмсақ, стандарттан аз; синтетикалық құю; белгілеу
10.
Баскетбол
Баскетбол Ауданыы
Үй-жай: Ауданы: 28x15 м, кемінде 22x12 м (жаттығулар, инклюзия, ТТО есту бойынша).
Еден: паркет, спорттық линолеум немесе резеңке, тайғақ емес, жастық. Желдету: жабық зал, терезелер, Шығыршық: биіктігі 3.05 м, диаметрі 45 см, тормен. Қосымша: баскетболды белгілеу. Пандустар, кең кіреберістер (инклюзия). Көрнекі сигналдар аймағы (ТТО есту бойынша, инклюзия).
Қалқан және себет
Қалұант: 1,8 м × 1,05 м; шығыршық биіктігі – 3,05 м; диаметрі – 45 см
11.
Волейбол классический
Жабық спорт залы немесе жабық Ауданы: өлшемдері 18×9 м (стандартты волейбол Ауданыының өлшемі); төбелердің биіктігі-кемінде 6 м; Еден (резеңке, паркет немесе ПВХ жабыны). Спорттық белгілердің болуы: волейбол Ауданыын нақты белгілеу; отырғанда волейболға уақытша белгілеуді орнату мүмкіндігі. Жарықтандыру: жасанды жарықтандыру кем дегенде 300 лк. Желдету және микроклимат: желдету жүйесінің немесе терезенің болуы; температура режимі: 18-20 °C. Мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін қауіпсіз қол жетімділік пен жағдайлар: пандустар, кең есіктер, лифттер (егер ғимаратта бірнеше қабат болса); ХБТТ (халықтың мобильділігі төмен топтары) үшін санитариялық бөлмелердің болуы. Тор: вбиіктігі – 2,43 м (ер), 2,24 м (әйел); ені – 9,5–10 м

Мужские: перекладина, брусья, тумба, кольца, перекладина, помост 6×12 м, конь;
Женские: брусья, бревно, помост; магнезия.
6.
Художественная гимнастика
Покрытие: гимнастический ковҰр (13×13 м, толщина 4–5 см, амортизирующий), вокруг — маты для безопасности. Инвентарь: • Обруч • Мяч • Булавы • Лента • Скакалка
7.
Национальный вид
Дәстүрлі садақ ату
Традиционный лук — 1 на спортсмена
Национальный лук (қазақ садағы), дерево/композит
Колчан (садақ дорбасы) — 1
Для стрел, из кожи или ткани
Стрелы — 6–12 шт.
Традиционные деревянные стрелы с наконечниками
Защита руки (наруч/қол қорғағыш) — 1
Кожаный налокотник или щиток
Защита пальцев (садақ қолғап) — 1
Перчатка или кожаная накладка
Мишень — 1–3 шт.
Стандартная (соломенная, поролоновая или современная) с мишенной разметкой
Подставка под мишень — 1
Деревянная или металлическая
Разметка дистанции (флажки, стойки) — по необходимости
В зависимости от типа тренировок или соревнований
Сумка/чехол для лука и стрел — 1
Для хранения и переноски
2.2 Командные виды спорта
8.
Футбол
Помещение: Площадь: 40x20 м (футбол). не менне 30x20 м (адаптивный, инклюзия). 30x50 м (7х7 ОВ по ОДА). 40x20 м (ОВ по слуху)
Разметка (центр, штрафная, ворота) Искусственный газон (ворс 20–60 мм), ровный, безопасный. Альтернатива: натуральный газон, резина или паркет (для зала).
9.
Футзал (мини-футбол)
Помещение: Площадь: не менее 25x16 м. Пол: Ровное, нескользящее: паркет, резина. Вентиляция: Закрытый зал, окна Ворота: 3x2 м, с сеткой. Дополнительно: Разметка для футзала, бортики, зона для визуальных сигналов (ОВ по слуху) Инвентарь: Мяч: Размер 4, низкий отскок, кожаный или синтетический, яркий цвет (ОВ по слуху). Сигнальное: Флажки, световые индикаторы, доска для инструкций (ОВ по слуху). Тренировочное: Конусы, фишки, лестницы координации, барьеры.
Мяч №4 – мягкий, меньше стандартного; синтетическая заливка; разметка
10.
Баскетбол
Баскетбольная площадка
Помещение: Площадь: 28x15 м , не менее 22x12 м (тренировки, инклюзия, ОВ по слуху).
Пол: Паркет, спортивный линолеум или резина, нескользящий, амортизирующий. Вентиляция: Закрытый зал, окна , Кольцо: Высота 3.05 м, диаметр 45 см, с сеткой. Дополнительно: Разметка для баскетбола. Пандусы, широкие входы (инклюзия). Зона для визуальных сигналов (ОВ по слуху, инклюзия).
Щит и корзина
Щит: 1,8 м × 1,05 м; высота кольца – 3,05 м; диаметр – 45 см
11.
Волейбол классический
Закрытый спортивный зал или крытая площадка: размеры 18×9 м (размер стандартного волейбольного поля); высота потолков — не менее 6 м; пол (резиновое, паркетное или ПВХ-покрытие) . Наличие спортивной разметки: чҰткая разметка волейбольной площадки; возможность установки временной разметки для волейбола сидя . Освещение: искусственное освещение не менее 300 лк. Вентиляция и микроклимат: наличие системы вентиляции или окна; температурный режим: 18–20 °C. Безопасный доступ и условия для людей с ОВЗ: пандусы, широкие дверные проҰмы, лифты (если в здании несколько этажей); наличие санитарных комнат для МГН (маломобильных групп населения)
Сетка: высота – 2,43 м (муж.), 2,24 м (жен.); ширина – 9,5–10 м

1) Волейбол доптары: стандартты жаттығу және бәсекеге қабілетті доптар (65-67 см, салмағы 260-280 г); жеңіл доптар-жас және бейімделу топтары үшін; Саны: кемінде 1 доп 2 қатысушыға) Волейбол торы: биіктігі реттелетін (стандартты / балалар / отыратын волейбол); бекітпесі бар берік тіректер 3) Төрешілер мұнарасы: қорғаныш борттары және сырғанамайтын беті бар; тасымалданатын немесе стационарлық 4) Жаттығуға арналған қосымша құрал-жабдықтар: секіргіш, текше, конустар — жылыту және дамыту жаттығулары үшін; аялдамалар, жұмсақ модульдер және үлкен диаметрлі шарлар - бастапқы оқыту және мүгедек балалармен жұмыс істеу үшін; гимнастикаға арналған маттар — құлау және отыру жаттығуларының қауіпсіздігі үшін 5) Отыратын волейбол және адаптивті волейбол жабдықтары: сырғанамайтын төсеніштер немесе төсеніштер; ~1 м биіктіктегі қысқартылған тіректер мен тор; қажет болған жағдайда жастықтар, Арқаның астындағы тіректер 6) Инклюзивті сабақтарға арналған жабдық: ортопедиялық креслоларды, орындықтарды пайдалану кезінде көмек; жеке бейімделу құрылғылары (көрсеткіштер бойынша) 7) Дыбыстық және ақпараттық жабдықтар: дауыс зорайтқыш, музыкалық сүйемелдеу (есту қабілеті нашар адамдарға арналған діріл немесе жарық сигналдарын қоса); табло/таймер.
12.
Флорбол
(доппен залдағы хоккей)
• Доп: Диаметрі 72 мм, салмағы – 20-23гр., саңылаулар саны – 26. Түс ауысулары жоқ монохроматикалық бет допты еденде айқынырақ етеді және ойыншылардың оны бақылау және өзара беру жұмысын жеңілдетеді.
• Доп таяқ: оңай ұстау және манипуляциялау үшін орамасы бар пластиктен жасалған. Доп таяқтың ұзындығы 105 см аспайды, салмағы – 330-360гр. Ілгектің ұзындығы 25-тен 30 см-ге дейін, оны қайрауға немесе басқа конфигурацияны өзгертуге жол берілмейді. Жалғыз ерекшелік - допты Ауданыға апарған кезде оны жоғалту қаупін азайтатын шеттің аздап бүгілуі.
• Сигнал: жалаушалар, жарық индикаторлары.
• Жаттығу: конустар, текшелер, үйлестіру баспалдақтары, кедергілер.
13.
Гандбол
гандбол добы (тиісті өлшем), 2 қақпа 3×2 м торы бар, инемен сорғы, белгілеуге арналған текшелер немесе конустар, секундомер, командаларға арналған кеудеше, алғашқы көмек жинағы және ысқырық
2.3 Жауынгерлік спорт және өзін-өзі қорғау
14.
Дзюдо
Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м². Еден: Татами (жұмсақ төсеніштер), қалыңдығы 4–5 см, тайғақ емес, амортизациялық. Желдету: жабық зал, терезелер немесе кондиционер, 18–22°C. Жарықтандыру: Ашық, 500–800 люкс, біркелкі
Қосымша: Пандустар, кең кіреберістер (ТТО есту бойынша). Тактильді немесе визуалды сигналдарға арналған аймақ (ТТО көру бойынша, ТТО есту бойынша). Құрал-жабдық: ТТО есту бойынша: Дабылды: жалаушалар, жарық индикаторлары, нұсқаулыққа арналған тақта. ТТО есту бойынша: Тактильді маркерлер: бағдарлауға арналған текстуралы татами таспалары. Қоңыраулы доп: жылыту кезінде дыбыстық бағдар үшін • Серіктес немесе гид: сүйемелдеу және түсіндіру үшін жаттығу: лақтыру жаттығуларына арналған манекендер (барлығы үшін). Конустар, текшелер, жұмсақ кедергілер (үйлестіру үшін).
15.
Самбо

1) Волейбольные мячи : стандартные тренировочные и соревновательные мячи (65-67 см, весом 260–280 г); мячи облегчҰнные — для младших возрастов и адаптивных групп; количество: не менее 1 мяч на 2 участника 2) Сетка волейбольная: регулируемая по высоте (стандарт/дети/сидячий волейбол); прочные стойки с креплением 3) Судейская вышка: с защитными бортами и нескользящей поверхностью; переносная или стационарная 4) Дополнительный инвентарь для тренировки: скакалки, фишки, конусы — для разминок и развивающих упражнений; упоры, мягкие модули и мячи большого диаметра — для начального обучения и работы с детьми ОВЗ; маты гимнастические — для безопасности при падениях и упражнениях сидя 5) Снаряжение для волейбола сидя и адаптивного волейбола: коврики или маты с нескользящим покрытием; укороченные стойки и сетка на высоте ~1 м; подушки, опоры под спину при необходимости 6) Оборудование для инклюзивных занятий: помощь при использовании ортопедических кресел, стульев; индивидуальные адаптивные приспособления (по показаниям) 7) Звуковое и информационное оборудование: громкоговоритель, музыкальное сопровождение (включая вибро- или световые сигналы для слабослышащих); табло/таймер.
12.
Флорбол (хоккей в зале с мячом)
• Мяч: Диаметр 72 мм, масса – 20-23гр., количество отверстий – 26. Однотонная поверхность без переходов цвета делает мяч более заметным на полу и облегчает работу игроков по его отслеживанию и взаимной передаче.
• Клюшки: из пластика собмоткой для удобства захвата и манипулирования. Длина клюшки не более 105 см, вес – 330-360гр. Длина крюка составляет от 25 до 30 см, его заточка или другое изменение конфигурации не допускаются. Единственное исключение – незначительный загиб края, снижающий риск потери мяча при его ведении по полю.
• Сигнальное: Флажки, световые индикаторы.
• Тренировочное: Конусы, фишки, лестницы координации, барьеры.
13.
Гандбол
гандбольный мяч (соответствующего размера), 2 ворота 3×2 м с сеткой, насос с иглой, фишки или конусы для разметки, секундомер, манишки для команд, аптечку и свисток
2.3 Боевые виды спорта и самооборона
14.
Дзюдо
Помещение: Площадь: не менее 100-150 м². Пол: Татами (мягкие маты), толщина 4–5 см, нескользящие, амортизирующие. Вентиляция: Закрытый зал, окна или кондиционер, 18–22°C. Освещение: Яркое, 500–800 люкс, равномерное (дзюдо, ОВ по слуху). Мягкое, без бликов, для ориентации (ОВ по зрению).
Дополнительно: Пандусы, широкие входы (ОВ по зрению). Зона для тактильных или визуальных сигналов (ОВ по зрению, ОВ по слуху). Инвентарь: Для ОВ по слуху: Сигнальное: флажки, световые индикаторы, доска для инструкций. Для ОВ по зрению: Тактильные маркеры: текстурированные ленты на татами для ориентации. Мяч с бубенцами: для звуковой ориентации при разминке. • Партнер или гид: для сопровождения и объяснений. Тренировочное: Манекены для отработки бросков (для всех). Конусы, фишки, мягкие барьеры (для координации).
15.
Самбо

Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м². Жабын: Күрес кілемі (қалыңдығы 4-5 см). Желдеткіш: Күшті, қарқынды жүктемелер үшін. Жарықтандыру: жарқын, біркелкі, жарқылсыз. Қауіпсіздік: өткір бұрыштардың болмауы. Құрал-жабдықь: Манекендер: Лақтыру мен техниканы жаттықтыруға арналған күрес қуыршақтары. Арқанмен секіру: жылыну және төзімділік үшін. Гантельдер, штангалар: күш жаттығуларына арналған. ТТО есту бойынша арналған: Көрнекі маркерлер (жарқын сызықтар, кілемдегі таспалар), сигнал жалаулары немесе бастау/тоқтату шамдары
Күреске арналған кілемдер
Өлшемі: 9 м (қауіпсіздік аймағы 1,5 м); тиімді аймағы – 7 м
Материалы: жұмсақ, серпімді (резеңке немесе арнайы материал)
16.
Карате (WКF)
Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м². Еден жабыны: Татами (дәстүрлі маттар) немесе соққыны сіңіру және жарақаттанудың алдын алу үшін қалыңдығы 2-4 см болатын спорттық төсеніштер. Желдеткіш: Қарқынды жаттығулар кезінде жайлылық үшін жақсы желдету және кондиционерлеу жүйесі. Жарықтандыру: бағдарсыздықты болдырмау үшін жарқын, біркелкі, жарқылсыз. Айналар: өзін-өзі бақылау техникасы мен қалыптарына арналған қабырға айналары. •Қолжетімділік: Бейімделу үшін каратэ-пандустар, кең есіктер, қозғалғыштығы шектеулі адамдар үшін кедергілер жоқ. Құрал-жабдық: Макивара: Соққылардың күші мен дәлдігін жаттықтыруға арналған соққы тақтасы немесе жастық. Бокс сөмкелері: соққылар мен соққыларды жаттықтыруға арналған. • Табандар және қалқандар: Жұппен жұмыс істеу, жылдамдық пен реакцияны жаттықтыру үшін. Қосымша: адаптивті жаттығулар мен күшті дамытуға арналған серпімді жолақтар немесе салмақ. Инклюзия үшін: жұмсақ Кілем (татами), жұмсақ, халықаралық стандарттарға сәйкес
17.
Таеквондо (WTF)
Үй-жай:
Ауданыы: кемінде 100-150 м².
Жабын: Татами немесе спорттық төсеніштер, жастық үшін қалыңдығы 2,5-4 см. Желдету: қарқынды жаттығулар үшін жақсы ауа айналымы. Жарықтандыру: жарқын, біркелкі, жарқылсыз. Айналар: техниканы өзін-өзі бақылау үшін. Қол жетімділік: Пандустар, инклюзивті топтарға арналған кең есіктер. Құрал-жабдықтар: Табан: аяққа соққыларды жаттықтыру үшін. Боксер қаптары: Күш пен дәлдік үшін. Макивара: оққы жастықтары. Инклюзия үшін: тіректер, жұмсақ жастықтар, көрнекі маркерлер (таспалар, еден белгілері).
Кілем(татами); негізгі аймақ – 8×8 м; қауіпсіздік аймағы ≥1 м
18.
Бокс
Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м². • Жабын: Спорттық маттар, мортизациялық жабыны бар сақина, қалыңдығы 2-4 см. Желдету: күшті, қарқынды жүктемелер кезінде жайлылық үшін. Жарықтандыру: жарқын, біркелкі, жарқылсыз. Айналар: техниканы қолдануға арналған қабырғаларда. Қауіпсіздік: 1-2 м қабырғалардың бойында бос орын, өткір бұрыштардың болмауы. Ринг: Стандартты боксер рингі (5 м x 5 м немесе 6 м x 6 м арқандар ішінде) спарринг үшін. Құрал-жабдық: Бокс рингі, қаптар: Ауыр (40-70 кг) соққыла үшін 6-8 дана, Груша: жылдамдық пен реакция үшін пневматикалық немесе еден. Табандар: дәлдік пен комбинацияларды жаттықтыру үшін. Секіргіштер: ылыту және төзімділік үшін. Қосымша: раундтарға арналған Таймерлер (3 минут), гантельдер, салмақтар, "көлеңкемен күрес" үшін айналар

Помещение: Площадь: не менее 100-150 м². Покрытие: Борцовский ковер (толщина 4-5 см). Вентиляция: Мощная, для интенсивных нагрузок. Освещение: Яркое, равномерное, без бликов. Безопасность: Отсутствие острых углов. Инвентарь: Манекены: Борцовские куклы для отработки бросков и приемов. Скакалки: Для разминки и выносливости. Гантели, штанги: Для силовых тренировок. Для ОВ по слуху: Визуальные маркеры (яркие линии, ленты на ковре), сигнальные флажки или световые индикаторы для старта/остановки
Ковер для борьбы
Размер: 9 м (с зоной безопасности 1,5 м); эффективная зона – 7 м
Материал: мягкий, эластичный (резина или спецматериал)
16.
Карате(WКF)
Помещение: Площадь: не менее 100-150 м². Покрытие пола: Татами (традиционные маты) или спортивные маты толщиной 2-4 см для амортизации и предотвращения травм. Вентиляция: Хорошая система вентиляции и кондиционирования для комфорта во время интенсивных тренировок. Освещение: Яркое, равномерное, без бликов, чтобы исключить дезориентацию. Зеркала: Настенные зеркала для самоконтроля техники и поз. •Доступность: Для адаптивного каратэ — пандусы, широкие дверные проемы, отсутствие препятствий для людей с ограниченной подвижностью. Инвентарь: Макивара: Ударная доска или подушка для отработки силы и точности ударов. Боксерские мешки: Для тренировки ударов руками и ногами. • Лапы и щиты: Для работы в парах, отработки скорости и реакции. Дополнительно: Эластичные ленты или утяжелители для адаптивных тренировок и развития силы. Для инклюзии: Мягки
Коврик (татами), мягкий, по международным стандартам
17.
Таеквондо (WTF)
Помещение:
Площадь: не менее 100-150 м².
Покрытие: Татами или спортивные маты, толщина 2,5-4 см для амортизации. Вентиляция: Хорошая циркуляция воздуха для интенсивных занятий. Освещение: Яркое, равномерное, без бликов. Зеркала: Для самоконтроля техники. Доступность: Пандусы, широкие двери для инклюзивных групп. Инвентарь: Лапы: Для отработки ударов ногами. Боксерские мешки: Для силы и точности. Макивара: Ударные подушки. Для инклюзии: Опоры, мягкие подушки, визуальные маркеры (ленты, метки на полу).
Коврик (татами); основная зона – 8×8 м; зона безопасности ≥1 м
18.
Бокс
Помещение: Площадь: не менее 100-150 м². • Покрытие:Спортивные маты, ринг с амортизирующим покрытием, толщина 2-4 см. Вентиляция: Мощная, для комфорта при интенсивных нагрузках. Освещение: Яркое, равномерное, без бликов. Зеркала: На стенах для отработки техники. Безопасность: 1-2 м свободного пространства вдоль стен, отсутствие острых углов. Ринг: Стандартный боксерский ринг (5 м x 5 м или 6 м x 6 м внутри канатов) для спарринга. Инвентарь: Боксерские мешки: Тяжелые (40-70 кг) для ударов 6-8 шт ,Груши: Пневматические или напольные для скорости и реакции. Лапы: Для отработки точности и комбинаций. Скакалки: Для разминки и выносливости. Дополнительно: Таймеры для раундов (3 минуты), гантели, утяжелители, зеркала для “бой с тенью”

4 қатар арқандар (биіктігі ≈40, 70, 100, 130 см), жұмсақ материалмен оралға
Жабын-дірілге қарсы, жұмсақ мата (губкаға/резеңкеге қолданылады)
19.
Вольная борьба
Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м². Жабын: күрес кілемі (қалыңдығы 4-5 см). Желдету: күшті, қарқынды жүктемелер үшін. Жарықтандыру: жарқын, біркелкі, жарқылсыз. Қауіпсіздік: өткір бұрыштардың болмауы. Құрал-жабдық: Манекендер: Лақтыру мен техниканы жаттықтыруға арналған күрес қуыршақтары. Арқанмен секіру: жылыну және төзімділік үшін. Гантельдер, штангалар: күш жаттығуларына арналған. ТТО есту бойынша: Көрнекі маркерлер (жарқын сызықтар, кілемдегі таспалар), сигнал жалаулары немесе бастау/тоқтату шамдары
Күресуге арналған кілем
Өлшемі: 9 м (қауіпсіздік аймағымен 1,5 м); тиімді аймақ – 7 м
Материалы: жұмсақ, серпімді (резеңке немесе арнайы материал)
20.
Греко-римская борьба
Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м². Жабын: Күрес кілемі (қалыңдығы 4-5 см). Желдету: күшті, қарқынды жүктемелер үшін. Жарықтандыру: жарқын, біркелкі, жарқылсыз. Қауіпсіздік: өткір бұрыштардың болмауы. Құрал-жабдық: Манекендер: Лақтыру мен техниканы жаттықтыруға арналған күрес қуыршақтары. Секіргіш: жылыну және төзімділік үшін. Гантельдер, штангалар: күш жаттығуларына арналған. Есту бойынша ТТО арналған: Көрнекі маркерлер (жарқын сызықтар, кілемдегі таспалар), сигнал жалаулары немесе бастау/тоқтату шамдары
Күреске арналған кілем
Өлшемі: 9 м (қауіпсіз аймақпен 1,5 м); тиімді аймақ – 7 м
Материалы: жұмсақ, серпімді (резеңке немесе арнайы материал)
21.
Қазақ күресі
Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м². Жабын: Күрес кілемі (қалыңдығы 4-5 см). Желдету: күшті, қарқынды жүктемелер үшін. Жарықтандыру: жарқын, біркелкі, жарқылсыз. Қауіпсіздік: өткір бұрыштардың болмауы. Құрал-жабдық: Манекендер: Лақтыру мен техниканы жаттықтыруға арналған күрес қуыршақтары. Арқанмен секіру: жылыну және төзімділік үшін. Гантельдер, штангалар: күш жаттығуларына арналған. Есту бойынша ТТО арналған: Көрнекі маркерлер (жарқын сызықтар, кілемдегі таспалар), сигнал жалаулары немесе бастау/тоқтату шамдары
Күреске арналған кілем
Өлшемі: 9 м (қауіпсіздік аймағы 1,5 м); тиімді аймақ – 7 м
Материалы: жұмсақ, серпімді (резеңке немесе арнайы материал)
2.4 Спорттық би түрлері
22.
Спорттық билер
Минималды аймақ: жаттығу үшін - 100 м² бастап, жарыстар үшін-кем дегенде 12×24 м (WDSF Ауданыының өлшемі стандарты).
Төбелердің биіктігі - кем дегенде 3 метр, жақсырақ 4 және одан жоғары, әсіресе көтерілу, айналу және костюмдерді ұсыну үшін.
Ағаш паркет немесе ламинат, арнайы дайындалған (тайғақ емес және жабысқақ емес).
Табалдырықтар, түйсікен жерлері және бұзушылықтар жоқ.
Плитка, бетон, кілемге тыйым салынады - буындар мен тепе-теңдік үшін қауіпті.
Біркелкі, жеткілікті жарық.
Жақсырақ - табиғи + сапалы жасанды (мысалы, жарықдиодты шамдар).
Көзді қарықтыратын прожекторлар жоқ (әсіресе жарыстарда).
Бір немесе екі қабырға бойымен айналар орнатылған.
Биіктігі - еденнен 2 м дейін.
Қалып пен қозғалыс синхрондылығын бақылауға мүмкіндік береді.
Дыбыс сапасы жақсы музыкалық жабдық.
Дыбыс деңгейін реттеу мүмкіндігі.

4 ряда канатов (на высотах ≈40, 70, 100, 130 см), обернутых мягким материалом
Покрытие – антивибрационное, мягкая ткань (наносимая на губку/резину)
19.
Вольная борьба
Помещение: Площадь: не менее 100-150 м². Покрытие: Борцовский ковер (толщина 4-5 см). Вентиляция: Мощная, для интенсивных нагрузок. Освещение: Яркое, равномерное, без бликов. Безопасность: Отсутствие острых углов. Инвентарь: Манекены: Борцовские куклы для отработки бросков и приемов. Скакалки: Для разминки и выносливости. Гантели, штанги: Для силовых тренировок. Для ОВ по слуху: Визуальные маркеры (яркие линии, ленты на ковре), сигнальные флажки или световые индикаторы для старта/остановки
Ковер для борьбы
Размер: 9 м (с зоной безопасности 1,5 м); эффективная зона – 7 м
Материал: мягкий, эластичный (резина или спецматериал)
20.
Греко-римская борьба
Помещение: Площадь: не менее 100-150 м². Покрытие: Борцовский ковер (толщина 4-5 см). Вентиляция: Мощная, для интенсивных нагрузок. Освещение: Яркое, равномерное, без бликов. Безопасность: Отсутствие острых углов. Инвентарь: Манекены: Борцовские куклы для отработки бросков и приемов. Скакалки: Для разминки и выносливости. Гантели, штанги: Для силовых тренировок. Для ОВ по слуху: Визуальные маркеры (яркие линии, ленты на ковре), сигнальные флажки или световые индикаторы для старта/остановки
Ковер для борьбы
Размер: 9 м (с зоной безопасности 1,5 м); эффективная зона – 7 м
Материал: мягкий, эластичный (резина или спецматериал)
21.
Қазақ күресі
Помещение: Площадь: не менее 100-150 м². Покрытие: Борцовский ковер (толщина 4-5 см). Вентиляция: Мощная, для интенсивных нагрузок. Освещение: Яркое, равномерное, без бликов. Безопасность: Отсутствие острых углов. Инвентарь: Манекены: Борцовские куклы для отработки бросков и приемов. Скакалки: Для разминки и выносливости. Гантели, штанги: Для силовых тренировок. Для ОВ по слуху: Визуальные маркеры (яркие линии, ленты на ковре), сигнальные флажки или световые индикаторы для старта/остановки
Ковер для борьбы
Размер: 9 м (с зоной безопасности 1,5 м); эффективная зона – 7 м
Материал: мягкий, эластичный (резина или спецматериал)
2.4 Танцевальные виды спорта
22.
Спортивные танцы
Минимальная площадь: для тренировок — от 100 м², для соревнований — желательно не менее 12×24 м (стандарт размера площадки WDSF).
Высота потолков — не менее 3 метров, желательно 4 и выше, особенно для исполнения подъҰмов, вращений и презентации костюмов.
Деревянный паркет или ламинат, специально подготовленный (не скользкий и не липкий).
Без порогов, стыков и неровностей.
ЗапрещҰн кафель, бетон, ковровое покрытие — опасны для суставов и баланса.
Равномерное, достаточное по яркости освещение.
Предпочтительно — естественное + качественное искусственное (например, светодиодные лампы).
Без слепящих прожекторов (особенно на соревнованиях).
Установлены зеркала вдоль одной или двух стен.
Высота — от пола до 2 м.
Позволяют контролировать осанку и синхронность движений.
Музыкальное оборудование с хорошим качеством звука.
Возможность регулировки громкости.

2.5 Ойын спорты және стратегиялары
23.
Шахмат
Тақта 8×8; ойын фигуралары-бір жағына 16; материалдар-ағаш, пластик, металл
• Көру бойынша ТТО арналған:
• Тақта: тактильді, ақ түстен жоғары қара жиектер, саңылаулары бар.
• Фигуралар: белгілермен (қара үшін дөңес, ақ түс үшін тегіс).
• Сағаттар: Сөйлейтін, Брайл әрпімен.
• Есту бойынша ТТО арналған:
• өрнекі индикаторлар: жалаушалар, уақытқа арналған жарық сигналдары.
• ОДА бойынша ТТО арналған:
• Тақта: Кеңейтілген немесе электронды.
• Фигуралар: Үлкен, ыңғайлы немесе сандық.
24.
Ұлттық көрініс
Тоғыз құмалақ
Ойын үстелі / тақта (стандарт) — бір жиынтыққа 1
18 тесігі және 2 "қазаны" бар ағаш немесе пластикалық тақта
Шарлар/қиыршық тастар жиынтығы - 81 дана.
9×9 + қосалқы бөлшектер (әдетте пластиктен, ағаштан немесе керамикадан жасалған)
Шахмат таймері (міндетті емес) - екі ойыншыға 1
Жарыстар үшін (электронды немесе механикалық)
Шот-фактура кестесі (егер таймер болмаса) – 1
Таймерге альтернатива
Түгендеуді сақтауға арналған сөмке/контейнер - 1
Тасымалдау және сақтау үшін
25.
Ұлттық көрініс
Асық ату (бес асық)
Асыки (бір ойыншыға 5 дана жиынтығы) — 10–15 дана.
Жақсырақ табиғи (қос), сіз пластиктен жасай аласыз
Серіппе асык (ірі асық, "қалта") - 1 дана.
Ауыр-лақтыру үшін қолданылады
Ойын Ауданыы (кілем немесе белгілеу) - 1
Шектегіштері бар. Ауданы - жолақ немесе шеңбер
Контейнер / асықтарға арналған қап — 1
Сақтау және тасымалдау үшін
2.6 Күштік спорт түрлері
26.
Армспорт
Құрал-жабдық: армрестлингке арналған үстелдің ұзындығы-900 мм, ені-660 мм, биіктігі - 1040 мм.
Қосымша: жабдықталған тренажер/фитнес залы немесе армрестлингке арналған тренажерлер, күштік тренажерлер, штанга, резеңке таспалар.
27.
Ауыр атлетика
Олимпиадалық штанга (ерлер 20 кг немесе әйелдер 15 кг), әртүрлі салмақтағы дискілер жиынтығы, құлыптар (бекіткіштер), платформа (платформа), бор ұнтағы (магнезия), орындық немесе скват тірегі, алғашқы көмек жинағы және қажет болған жағдайда белбеулер, тізе жастықшалары мен манжеттер
2.7 Су спорты
28.
Жүзу
Бассейннің айналасындағы жабын: сырғанауға қарсы. Судың температурасы: 26–28°C. Ауа температурасы: 27–29°C. Желдету: жеткізу және шығару желдету жүйесі. Жарықтандыру: жарқын, жарқыраусыз-әсіресе нашар көретіндер үшін маңызды. Қауіпсіздік: кезекші медицина қызметкері. Құтқарушы-нұсқаушы. Құрал-жабдық: Жүзу тақталары, калабашкалар, жүзгіштер, белбеулер, жеңқаптарр. Арнайы көзілдірік, құлақ тығындары. Гидрокостюм және шляпалар бар болса. Жаттықтырушының / ассистенттің судағы көмегі - көрсеткіштер бойынша. Таймер, табло, ысқырық, визуалды сигналдар.
2.8 Қысқы спорт
түрлері
29.
Шайбалы хоккей
Жабық немесе ашық сот. Ауданының өлшемдері
Халықаралық стандарт (ISO): ұзындығы: 60 метр

2.5 Игровые виды спорта и стратегии
23.
Шахматы
Доска 8×8; играные фигуры — 16 на сторону; материалы — дерево, пластик, металл
• Для ОВ по зрению:
• Доска: Тактильная, черные поля выше белых, с отверстиями.
• Фигуры: С метками (выпуклые для черных, гладкие для белых).
• Часы: Говорящие, со шрифтом Брайля.
• Для ОВ по слуху:
• Визуальные индикаторы: Флажки, световые сигналы для времени.
• Для ОВ по ОДА:
• Доска: Увеличенная или электронная.
• Фигуры: Большие, удобные, или цифровые.
24.
Национальный вид
Тоғыз құмалақ
Игровой стол/доска (стандарт) — 1 на комплект
Деревянная или пластиковая доска с 18 лунками и 2 "казанами"
Комплект шаров/камешков — 81 шт.
9×9 + запасные (обычно из пластика, дерева или керамики)
Таймер шахматный (по желанию) — 1 на пару игроков
Для соревнований (электронный или механический)
Таблица счҰта (если нет таймера) — 1
Альтернатива таймеру
Сумка/контейнер для хранения инвентаря — 1
Для транспортировки и хранения
25.
Национальный вид
Асық ату(бес асық)
Асыки (набор из 5 штук на игрока) — 10–15 шт.
Желательно натуральные (овечьи), можно пластиковые
Бросковый асык (ірі асық, "қалта") — 1 шт.
Более тяжҰлый — используется для броска
Игровая площадка (коврик или разметка) — 1
Площадка с ограничителями — полоса или круг
Контейнер / мешочек для асыков — 1
Для хранения и транспортировки
2.6 Силовые виды спорта
26.
Армспорт
Инвентарь: стол для армрестлинга длина - 900 мм, ширина - 660 мм, высота - 1040 мм.
Дополнительно: оборудованные тренажерный/фитнес зал либо тренажеры для армрестлинга, силовые тренажеры, штанга, резиновые ленты.
27.
ТяжҰлая атлетика
Олимпийская штанга (мужская 20 кг или женская 15 кг), комплект дисков различного веса, замки (фиксаторы), помост (платформа), меловая пудра (магнезия), скамья или стойка для приседаний, аптечка и при необходимости — пояса, наколенники и манжеты
2.7 Водные виды спорта
28.
Плавание
Покрытие вокруг бассейна: Противоскользящее. Температура воды: 26–28°C. Температура воздуха: 27–29°C. Вентиляция: Система приточно-вытяжной вентиляции. Освещение: Яркое, без бликов — особенно важно для слабовидящих. Безопасность: Дежурный медработник. Спасатель-инструктор. Инвентарь: Плавательные доски, колобашки, ласты, пояса, нарукавники. Специальные очки, беруши. Гидрокостюмы и шапочки при наличии. Помощь тренера/ассистента в воде — по показаниям. Таймер, табло, свистки, визуальные сигналы.
2.8 Зимние виды спорта
29.
Хоккей с шайбой
Крытый или открытый корт. Размеры площадки
Международный стандарт (IIHF):
Длина: 60 метров

Ені: 28-30 метр
Солтүстік Америка (NHL) стандарты:
Ұұзындығы: 60,96 метр (200 фут)
Ені: 25,9 метр (85 фут)
11 жасқа дейінгі балаларға рұқсат етіледі корт мөлшері: 20 × 30 м, немесе 15 × 26 м/ 15 × 30 м форматтық жаттығулар мен кішігірім матчтар үшін. Кейде мектептің "үй" корты білім беру ойындары үшін 10 × 20 м құрайды.
Клюшка, шайба 7,6 см, 160 г; хоккей конькилері; қорғаныс: дулыға, кеудеше, шынтаққап, қолғап; қақпашы - арнайы қорғаныс, шайба
30.
Мәнерлеп сырғанау
Мұз аренасы; бүйірлері мен амортизациясы; бұйра коньки-икемді, берік, ұштары өткір
31.
Конькимен жүгіру спорты
Мұз аренасы немесе трасса, сапалы мұз; борт; коньки (қысқа / ұзақ қашықтық)
32.
Шаңғы жарысы
Шаңғы (тау/жүгіру), таяқтар, бекітпелер, шаңғы аяқ киімдері жәлы және ыңғайлы
2.9 Көру бойынша ТТО балаларына арналған
33.
Голбол [ТТО: көру бойынша]
Шылдырлау механизмі бар доп; тактильді таңбасы бар тайғақ емес Ауданы; көзге арналған маскалар; 9 м қақпа
34.
Дзюдо [ТТО: көру бойынша]
Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м². Еден: Татами (жұмсақ маттар), қалыңдығы 4–5 см, тайғақ емес, амортизациялық. Желдету: жабық зал, терезелер немесе кондиционер, 18–22°C. Жарықтандыру: Ашық, 500–800 люкс, біркелкі (дзюдо, есту бойынша ТТО). Жұмсақ, жарқылсыз, бағдарлауға арналған (көру үшін ОВ).
Қосымша: пандустар, кең кіреберістер (көру үшін ТТО). Тактильді немесе визуалды сигналдарға арналған аймақ (көру үшін ТТО, есту үшін ТТО). Құрал-жабдық: Көру үшін ТТО арналған: Тактильді маркерлер: бағдарлау үшін татамидегі текстуралы таспалар. Қоңыраулы доп: жылыту кезінде дыбыстық бағдар үшін. Партнер немесе гид: сүйемелдеу және түсіндіру үшін. Жаттығу: лақтыру жаттығуларына арналған манекендер (барлығы үшін). Конустар, текшелер, жұмсақ кедергілер (үйлестіру үшін).
35.
Жеңіл атлетика [Көру бойынша ТТО:]
Спринт жолдары-синтетикалық жабын; бастапқы блоктар; хронометраж; трассаларды конустармен/сымдармен белгілеу. Көру бойынша арналған: 1) Бағыттағыштар (тактильді жолдар, сымдар), 2) Көзге арналған таңғыштар (B1 сынып жарыстары үшін), 3) Дыбыстық сигналдар/маяктар, 4) Сөйлеу ескертуі бар секундомерлер
36.
Жүзу [Көру бойынша ТТО]
Бассейннің айналасындағы жабын: Сырғанауға қарсы. Судың температурасы: 26–28°C. Ауа температурасы: 27-29°C. Желдету: жеткізу және шығару желдету жүйесі. Жарықтандыру: жарқын, жарқыраусыз — әсіресе нашар көретіндер үшін маңызды. Қауіпсіздік: Кезекші медқызметкер. Құтқарушы-инструктор. Қолжетімділік: Пандустар, суға түсуге арналған лифт/көтергіш, Кең жолдар мен киім ауыстыратын бөлмелер, тұтқалары мен орындықтары бар душ кабиналары. Құрал-жабдық: жүзу тақталары, калабашкалар, жүзгіштер, белбеулер, жеңқаптар. Арнайы көзілдірік, құлақ тығындары. Су костюмдері мен шляпалар. Жаттықтырушының / ассистенттің судағы көмегі - көрсеткіштер бойынша. Таймер, табло, ысқырық, визуалды сигналдар.
37.
Шахмат [ТТО: көру бойынша]

Ширина: 28–30 метров
Североамериканский (NHL) стандарт:
Длина: 60,96 метров (200 футов)
Ширина: 25,9 метров (85 футов)
Допускается для детей до 11 лет размер корта : 20 × 30 м,
Или 15 × 26 м/ 15 × 30 м для форматных тренировок и маленьких матчей . Иногда школьный "домашний" корт — 10 × 20 м для развивающих игр .
Клюшка, шайба 7,6 см, 160 г; хоккейные коньки; защита: шлем, нагрудник, налокотники, налокотники, перчатки; вратарь – специальная защита, шайбодром
30.
Фигурное катание
Ледовая арена; борта и амортизация; фигурные коньки – гибкие, прочные, с острым носком
31.
Конькобежный спорт
Ледовая арена или трасса – ровный качественный лҰд; борта; коньки (короткая/длинная дистанция)
32.
Лыжные гонки
Лыжи (горные/беговые), палки, крепления, лыжная обувь теплая и удобная
2.9 Для детей с ОВ по зрению
33.
Голбол [ОВ: по зрению]
Мяч с гремящим механизмом; площадка нескользящая с тактильной разметкой; маски для глаз; ворота 9 м
34.
Дзюдо [ОВ: по зрению]
Помещение: Площадь: не менее 100-150 м². Пол: Татами (мягкие маты), толщина 4–5 см, нескользящие, амортизирующие. Вентиляция: Закрытый зал, окна или кондиционер, 18–22°C. Освещение: Яркое, 500–800 люкс, равномерное (дзюдо, ОВ по слуху). Мягкое, без бликов, для ориентации (ОВ по зрению).
Дополнительно: Пандусы, широкие входы (ОВ по зрению). Зона для тактильных или визуальных сигналов (ОВ по зрению, ОВ по слуху). Инвентарь: Для ОВ по зрению: Тактильные маркеры: текстурированные ленты на татами для ориентации. Мяч с бубенцами: для звуковой ориентации при разминке. Партнер или гид: для сопровождения и объяснений. Тренировочное: Манекены для отработки бросков (для всех). Конусы, фишки, мягкие барьеры (для координации).
35.
Легкая атлетика [ОВ: по зрению]
Спринтерские дорожки – синтетическое покрытие; стартовые блоки; хронометраж; разметка трасс конусами/шнурами
Для ОВ по зрению: 1) Направляющие (тактильные дорожки, шнуры), 2) Повязки на глаза (для соревнований B1 класса), 3) Звуковые сигналы/маяки, 4) Секундомеры с речевым оповещением
36.
Плавание [ОВ: по зрению]
Покрытие вокруг бассейна: Противоскользящее. Температура воды: 26–28°C. Температура воздуха: 27–29°C. Вентиляция: Система приточно-вытяжной вентиляции. Освещение: Яркое, без бликов — особенно важно для слабовидящих. Безопасность: o Дежурный медработник. Спасатель-инструктор. Доступность: Пандусы, лифт/подъҰмник для спуска в воду, Широкие проходы и раздевалки, Душевые кабины с поручнями и сиденьями. Инвентарь: Плавательные доски, колобашки, ласты, пояса, нарукавники. Специальные очки, беруши. Гидрокостюмы и шапочки. Помощь тренера/ассистента в воде — по показаниям. Таймер, табло, свистки, визуальные сигналы.
37.
Шахматы [ОВ: по зрению]

Тақта 8×8; ойын фигуралары — 16 жаққа; материалдар - ағаш, пластик, металл.
Тақта: Тактильді, ақ түстен жоғары қара өрістер, саңылаулары бар.
Фигуралар: Белгілермен (қара үшін дөңес, ақ үшін тегіс).
Сағат: Сөйлейтін, Брайл әрпімен.
38.
Шашка [ТТО: көру бойынша]
Тактильді дойбы тақтасы. Жанасу арқылы ажыратуға болатын көтерілген және ойық торлары бар тақта. Тактильді белгілері бар дойбы. Бедерлі белгілері бар дойбы, мысалы, кейбіреулерінде нүктелері немесе жоталары бар, ал басқаларында тегіс. Керіағар түстер. Нашар көретіндер үшін - жоғары контрастты тақта мен дойбы (қара/ақ, қызыл/қара). Дойбы ойнау кезінде сырғып кетпеуі үшін тақтаның шеттеріндегі қорғаныс шектеулері.
2.10 Есту бойынша ОВ балалар үшін
39.
Баскетбол [ТТО: есту бойынша]
Баскетбол ауданы
Үй-жай: Ауданы: 28x15 м, кемінде 22x12 м (жаттығу, инклюзия, есту бойынша ОВ).
Еден: Паркет, спорттық линолеум немесе резеңке, тайғақ емес, амортизациялағыш. Желдету: жабық зал, терезелер, сақина: биіктігі 3.05 м, диаметрі 45 см, торы бар. Қосымша: баскетболды белгілеу. Көрнекі сигналдарға арналған аймақ (есту, инклюзия).
Қалқан және себет
Қалқан: 1,8 м × 1,05 м; шығыршық биіктігі – 3,05 м; диаметрі – 45 см
40.
Армспорт [ТТО: есту бойынша]
Құрал-жабдық: армрестлинг үстелі, ұзындығы - 900 мм, ені - 660 мм, биіктігі - 1040 мм.
Қосымша: жабдықталған тренажер/фитнес залы немесе армрестлингке арналған тренажерлер, күштік тренажерлер, штанга, резеңке таспалар.
41.
Бадминтон [ТТО: есту бойынша]
Егер зал басқа спорт түрлеріне де қолданылса, жылжымалы тор (дөңгелектерде).
Синтетикадан немесе қауырсындардан жасалған шарлар (шаттлдар), ракеткалар — жеңілдетілген.
Шотты көрнекі түрде көрсетуге арналған табло.
Ойынның бейне талдауын қосу мүмкіндігі (қимылдар мен қимылдар бойынша кері байланыс үшін).
Ракетка (графит/алюминий), волан (16–17 қауырсынды), тор - 1,55 м (жиегі), 1,524 м (орталығы); беті - жұмсақ, сырғанамайтын
42.
Еркін күрес [ТТО: есту бойынша]
Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м². Жабын: Күрес кілемі (қалыңдығы 4-5 см). Желдету: күшті, қарқынды жүктемелер үшін. Жарықтандыру: жарқын, біркелкі, жарқылсыз. Қауіпсіздік: өткір бұрыштардың болмауы. Құрал-жабдақ: Манекендер: Лақтыру мен техниканы жаттықтыруға арналған күрес қуыршақтары. Секіргіштер: Жылыту және төзімділік үшін. Гантельдер, штангалар: күш жаттығуларына арналған. Есту бойынша ОВ арналған: Көрнекі маркерлер (жарқын сызықтар, кілемдегі таспалар), сигнал жалаулары немесе бастау/тоқтату шамдары.
Күреске арналған кілем
Өлшемі: 9 м (қауіпсіздік аймағы 1,5 м); тиімді аймақ – 7 м
Материалдары: жұмсақ, серпімді (резеңке немесе арнайы материал)
43.
Грек-рим күресі [ТТО: есту бойынша]

Доска 8×8; играные фигуры — 16 на сторону; материалы — дерево, пластик, металл Доска: Тактильная, черные поля выше белых, с отверстиями.
Фигуры: С метками (выпуклые для черных, гладкие для белых).
Часы: Говорящие, со шрифтом Брайля.
38.
Шашки [ОВ: по зрению]
Тактильная шашечная доска. Доска с приподнятыми и утопленными клетками, чтобы можно было различать на ощупь. Шашки с тактильными отметками. Шашки с рельефными метками, например, с точками или выступами на одних и гладкими на других. Контрастные цвета .Для слабовидящих — доска и шашки с высоким контрастом (чҰрное/белое, красное/чҰрное). Защитные ограничители По краям доски, чтобы шашки не соскальзывали во время игры.
2.10 Для детей с ОВ по слуху
39.
Баскетбол [ОВ: по слуху]
Баскетбольная площадка
Помещение: Площадь: 28x15 м , не менее 22x12 м (тренировки, инклюзия, ОВ по слуху).
Пол: Паркет, спортивный линолеум или резина, нескользящий, амортизирующий. Вентиляция: Закрытый зал, окна , Кольцо: Высота 3.05 м, диаметр 45 см, с сеткой. Дополнительно: Разметка для баскетбола. Зона для визуальных сигналов (ОВ по слуху, инклюзия).
Щит и корзина
Щит: 1,8 м × 1,05 м; высота кольца – 3,05 м; диаметр – 45 см
40.
Армспорт [ОВ: по слуху]
Инвентарь: стол для армрестлинга длина - 900 мм, ширина - 660 мм, высота - 1040 мм.
Дополнительно: оборудованные тренажерный/фитнес зал либо тренажеры для армрестлинга, силовые тренажеры, штанга, резиновые ленты.
41.
Бадминтон[ОВ: по слуху]
Мобильная сетка (на колҰсиках), если зал используется также для других видов спорта.
Мячи (воланы) из синтетики или перьев, ракетки — облегчҰнные.
Табло для визуального отображения счҰта.
Возможность подключения видеоанализа игры (для обратной связи по жестам и движениям).
Ракетка (графит/алюминий), волан (16–17 перьев), сетка — 1,55 м (края), 1,524 м (центр); поверхность — мягкая, нескользкая
42.
Вольная борьба [ОВ: по слуху]
Помещение: Площадь: не менее 100-150 м². Покрытие: Борцовский ковер (толщина 4-5 см). Вентиляция: Мощная, для интенсивных нагрузок. Освещение: Яркое, равномерное, без бликов. Безопасность: Отсутствие острых углов. Инвентарь: Манекены: Борцовские куклы для отработки бросков и приемов. Скакалки: Для разминки и выносливости. Гантели, штанги: Для силовых тренировок. Для ОВ по слуху: Визуальные маркеры (яркие линии, ленты на ковре), сигнальные флажки или световые индикаторы для старта/остановки
Ковер для борьбы
Размер: 9 м (с зоной безопасности 1,5 м); эффективная зона – 7 м
Материал: мягкий, эластичный (резина или спецматериал)
43.
Греко-римская борьба [ОВ: по слуху]

Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м². Жабын: Күрес кілемі (қалыңдығы 4-5 см).
Желдету: күшті, қарқынды жаттығулар үшін. Жарықтандыру: жарқын, біркелкі, жарқылсыз. Қауіпсіздік: өткір бұрыштардың болмауы. Қосымша: киім ауыстыратын бөлмелер, душ бөлмелері, демалыс аймағы. Құрал-жабдық: Киімдер: Күрес трико, күрес (тобыққа ыңғайлы жұмсақ аяқ киім). Қорғау: Тізеқаптары: Партерде жұмыс істеу кезінде қорғау үшін. Құлақ қорғағыштары: құлақ жарақаттарының алдын алу үшін (гематомалар). Таңғыш: Шапты қорғау үшін. Жаттығу: манекендер: лақтыруға арналған күрес қуыршақтары. Секіргіштер: Жылыту және төзімділік үшін. Гантельдер, штангалар: күш жаттығуларына арналған. Есту бойынша ТТО арналған: Көрнекі маркерлер (жарқын сызықтар, кілемдегі таспалар), сигнал жалаулары немесе бастау/тоқтату шамдары.
Жұмсақ сырғымайтын жабын (мата, резеңке);
44.
Волейбол [ТТО: есту бойынша]
Жабық спорт залы немесе жабық алаң: өлшемдері 18×9 м (стандартты волейбол алаңының өлшемі); төбелердің биіктігі - кемінде 6 м; Еден (резеңке, паркет немесе ПВХ жабыны). Спортық белгілердің болуы: волейбол алаңын нақты белгілеу; отырғанда волейболға уақытша белгілеуді орнату мүмкіндігі. Жарықтандыру: жасанды жарықтандыру кеминде 300 лк. Желдету және микроклимат: желдету жүйесінің немесе терезенің болуы; температура режимі: 18–20 °C.
Тор: биктігі – 2,43 м (ер), 2,24 м (әйел); ені – 9,5–10 м
1) Волейбол: стандартты жаттығу және бәсекеге қабілетті доптар (65-67 см, салмағы 260-280 г); жеңіл шарлар-жас және адаптивті топтарға арналған; саны: 2 қатысушыға 1 доп 2) Волейбол торы: биіктігі реттелетін (стандартты / балалар / отыратын волейбол); берік тіректер 3) Төреші мұнарасы: қорғаныш бүйірлерімен және сырғанамайтын бетімен; тасымалданатын немесе стационарлық 4) Жаттығуға арналған қосымша құрал-жабдықтар: арқан, текшелер, конустар-жылыту және дамыту жаттығуларына арналған; аялдамалар, жұмсақ модульдер және үлкен диаметрлі шарлар - бастауыш оқыту және ТТО балаларымен жұмыс істеу үшін; гимнастикалық төсеніштер-құлау және отыру жаттығулары кезінде қауіпсіздік үшін 5) Отыратын волейболға және адаптивті волейболға арналған жабдық: сырғанамайтын жабыны бар кілемшелер немесе төсеніштер; ~1 м биіктіктегі қысқартылған тіректер мен тор; қажет болған жағдайда жастықтар, арқаның астындағы тіректер 6)
45.
Дзюдо [ТТО: есту бойынша]
Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м². Еден: Татами (жұмсақ маттар), қалыңдығы 4–5 см, тайғақ емес, амортизациялық. Желдету: жабық зал, терезелер немесе кондиционер, 18–22°C. Жарықтандыру: Ашық, 500–800 люкс, біркелкі (дзюдо, есту бойынша ТТО).
Қосымша: тактильді немесе визуалды сигналдарға арналған аймақ (көру бойынша ТТО, есту бойынша ТТО). Құрал-жабдық: Есту бойынша ТТО арналған: Сигнальды: жалаушылар, жарық индикаторлары, нұсқаулық тақтасы. Серіктес немесе гид: сүйемелдеу және түсіндіру үшін. Жаттығу: лақтыру жаттығуларына арналған манекендер (барлығы үшін). Конустар, текшелер, жұмсақ кедергілер (үйлестіру үшін).
46.
Каратэ [ТТО: есту бойынша]

Помещение: Площадь: не менее 100-150 м². Покрытие: Борцовский ковер (толщина 4-5 см).
Вентиляция: Мощная, для интенсивных тренировок. Освещение: Яркое, равномерное, без бликов. Безопасность: Отсутствие острых углов. Дополнительно: Раздевалки, душевые, зона отдыха. Инвентарь: Одежда: Борцовский трико, борцовки (мягкая обувь с поддержкой голеностопа). Защита: Наколенники: Для защиты при работе в партере. Ушные протекторы: Для предотвращения травм ушей (гематом). Бандаж: Для защиты паха. Тренировочное: Манекены: Борцовские куклы для отработки бросков. Скакалки: Для разминки и выносливости. Гантели, штанги: Для силовых тренировок. Для ОВ по слуху: Визуальные маркеры (яркие линии, ленты на ковре), сигнальные флажки или световые индикаторы для старта/остановки.
Мягкое нескользящее покрытие (ткань, резина);
44.
Волейбол [ОВ: по слуху]
Закрытый спортивный зал или крытая площадка: размеры 18×9 м (размер стандартного волейбольного поля); высота потолков — не менее 6 м; пол (резиновое, паркетное или ПВХ-покрытие) . Наличие спортивной разметки: чҰткая разметка волейбольной площадки; возможность установки временной разметки для волейбола сидя . Освещение: искусственное освещение не менее 300 лк. Вентиляция и микроклимат: наличие системы вентиляции или окна; температурный режим: 18–20 °C.
Сетка: высота – 2,43 м (муж.), 2,24 м (жен.); ширина – 9,5–10 м
1) Волейбольные мячи : стандартные тренировочные и соревновательные мячи (65-67 см, весом 260–280 г); мячи облегчҰнные — для младших возрастов и адаптивных групп; количество: не менее 1 мяч на 2 участника 2) Сетка волейбольная: регулируемая по высоте (стандарт/дети/сидячий волейбол); прочные стойки с креплением 3) Судейская вышка: с защитными бортами и нескользящей поверхностью; переносная или стационарная 4) Дополнительный инвентарь для тренировки: скакалки, фишки, конусы — для разминок и развивающих упражнений; упоры, мягкие модули и мячи большого диаметра — для начального обучения и работы с детьми ОВС; маты гимнастические — для безопасности при падениях и упражнениях сидя 5) Снаряжение для волейбола сидя и адаптивного волейбола: коврики или маты с нескользящим покрытием; укороченные стойки и сетка на высоте ~1 м; подушки, опоры под спину при необходимости 6)
45.
Дзюдо [ОВ: по слуху]
Помещение: Площадь: не менее 100-150 м². Пол: Татами (мягкие маты), толщина 4–5 см, нескользящие, амортизирующие. Вентиляция: Закрытый зал, окна или кондиционер, 18–22°C. Освещение: Яркое, 500–800 люкс, равномерное (дзюдо, ОВ по слуху).
Дополнительно: Зона для тактильных или визуальных сигналов (ОВ по зрению, ОВ по слуху). Инвентарь: Для ОВ по слуху: Сигнальное: флажки, световые индикаторы, доска для инструкций. Партнер или гид: для сопровождения и объяснений. Тренировочное: Манекены для отработки бросков (для всех). Конусы, фишки, мягкие барьеры (для координации).
46.
Каратэ [ОВ: по слуху]

Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м². Еден жабыны: жастық пен жарақаттанудың алдын алу үшін татами (дәстүрлі төсеніштер) немесе қалыңдығы 2-4 см спорттық төсеніштер. Желдету: қарқынды жаттығулар кезінде жайлылық үшін жақсы желдету және кондиционерлеу жүйесі. Жарықтандыру: бағдарсыздықты болдырмау үшін жарқын, біркелкі, жарқылсыз. Айна: Нөзін өзі бақылауға және тұрған тұрысына арналған қабырға айналары. •Қолжетімділік: Құрал-жабдық: Макивара: Соққылардың күші мен дәлдігін жаттықтыруға арналған соққы тақтасы немесе жастық. Бокс сөмкелері: Соққылар мен соққыларды жаттықтыру үшін. • Табан және қалқан: Жұппен жұмыс істеу, жылдамдық пен реакцияны жаттықтыру үшін. Қосымша: адаптивті жаттығулар мен күшті дамытуға арналған серпімді жолақтар немесе салмақ.
47.
Таеквондо (WTF) [ТТО: есту бойынша]

Помещение: Площадь: не менее 100-150 м². Покрытие пола: Татами (традиционные маты) или спортивные маты толщиной 2-4 см для амортизации и предотвращения травм. Вентиляция: Хорошая система вентиляции и кондиционирования для комфорта во время интенсивных тренировок. Освещение: Яркое, равномерное, без бликов, чтобы исключить дезориентацию. Зеркала: Настенные зеркала для самоконтроля техники и поз. •Доступность: Инвентарь: Макивара: Ударная доска или подушка для отработки силы и точности ударов. Боксерские мешки: Для тренировки ударов руками и ногами. • Лапы и щиты: Для работы в парах, отработки скорости и реакции. Дополнительно: Эластичные ленты или утяжелители для адаптивных тренировок и развития силы.
47.
Таеквондо (WTF) [ОВ: по слуху]
Помещение:

Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м².
Жабын: Татами немесе спорттық төсеніштер, жастық үшін қалыңдығы 2,5-4 см. Желдету: қарқынды жаттығулар үшін жақсы ауа айналымы. Жарықтандыру: ашық, біркелкі, жарқылсыз. Айналар: техниканы өзін-өзі бақылау үшін. Құрал-жабдық: табан: Соққыларды жаттықтыру үшін. Бокс сөмкелері: күш пен дәлдікке арналған. Макивара: Соққы жастықтары. Кілем (татами); негізгі аймақ – 8×8 м; қауіпсіздік аймағы ≥1 м
48.
Жеңіл атлетика [ТТО: есту бойынша]
Спринтер жолдар – синтетикалық жабын; бастапқы блоктар; хронометраж; трассаларды конустармен/сымдармен белгілеу
Есту бойынша ОВ арналған: 1) Жарық сигнал беру құрылғылары (бастапқы тапаншаның орнына).2) судьяларға арналған ым-ишара көрсеткіштері 3) бастапқы төсемдер. 4) жүгіру, секіру, лақтыру снарядтары (кәдімгі жеңіл атлетикаға ұқсас).
49.
Жүзу [ТТО: есту бойынша]
Бассейннің айналасындағы жабын: сырғанауға қарсы. Судың температурасы: 26-28°C. Ауа температурасы: 27–29°C. Желдету: жеткізу және шығару желдету жүйесі. Жарықтандыру: жарқын, жарқыраусыз - әсіресе нашар көретіндер үшін маңызды. Қауіпсіздік: кезекші медициналық қызметкер. Құтқарушы-нұсқаушы. Құрал-жабдық: Жүзу тақталары, калабашкалар, жүзгіштер, белбеулер, жеңдер. Арнайы көзілдірік, құлақ тығындары. Су костюмдері мен шляпалар. Жаттықтырушының / ассистенттің судағы көмегі-көрсеткіштер бойынша. Таймер, табло, ысқырық, визуалды сигналдар.
50.
Теннис [ТТО: есту бойынша]
1) Ашық теннис корты: қамту: қатты, топырақ немесе шөп. Корт өлшемдері: 23,77 м × 10,97 м (қос ойын), 23,77 м × 8,23 м (жалғыз). Қауіпсіздік аймақтары бар жалпы аудандар: 36 м × 18 м. Суды бұру (дренаж), жарықтандыру жүйелерін орнату қажет (кешкі ойын кезінде).
2) Жабық теннис корты: Төбе — кемінде 9 м, дұрысырақ 10–12 м. Жарықтандыру — кемінде 750 люкс, біркелкі, Көлеңкесіз. Амортизациясы бар спорттық жабын (линолеум, резеңке, синтетика). Дыбыс оқшаулауының болғаны жөн. 3) Әмбебап спортзал: дайындық кезеңінде қолданылады, мобильді тор, белгілеу орнатылады. Ракетка, шарлар, тор және тіректер (ортасында тор – 0,91 м)
Контрастты белгілеу. Құрал-жабдық: 1) Теннис ракеткалары: Өлшемі: 21–27 дюйм (жасына және дайындық деңгейіне байланысты). Салмағы: 200 г (балаларға арналған) бастап 300–340 г (ересектерге арналған) дейін. Материалы: графит, алюминий, композитті. 2) Доптар: Стандартты (сары). Оқыту (балалар): қызыл (foam), қызғылт сары, жасыл. 3) тор және тіректер: ортадағы биіктік - 91,4 см. Жылжымалы немесе стационарлық құрылымдар. 4) қосымша: себеттер мен доп арбалары. Ұпай есептегіштері. Төрешілер мұнарасы. Орындықтар, су ұстағыштар және сүлгілер. Кедергілер (бөлу бөлімдері). Тренажерлер: нысаналар, қайтарылатын торлар, зеңбіректер. Ракетка, шарлар, тор және тіректер 5) жарық құрылғылары: ұтыс ойынының басталуы -жарық сигналы. 6) Жестау карточкалары, жалаушалар 7) ірі қаріппен электрондық таблолар - шот үшін
51.
Теннис настольный [ТТО: есту бойынша]

Площадь: не менее 100-150 м².
Покрытие: Татами или спортивные маты, толщина 2,5-4 см для амортизации. Вентиляция: Хорошая циркуляция воздуха для интенсивных занятий. Освещение: Яркое, равномерное, без бликов. Зеркала: Для самоконтроля техники. Инвентарь: Лапы: Для отработки ударов ногами. Боксерские мешки: Для силы и точности. Макивара: Ударные подушки. Коврик (татами); основная зона – 8×8 м; зона безопасности ≥1 м
48.
Легкая атлетика [ОВ: по слуху]
Спринтерские дорожки – синтетическое покрытие; стартовые блоки; хронометраж; разметка трасс конусами/шнурами
Для ОВ по слуху: 1) Световые сигнальные устройства (вместо стартового пистолета).2) Жестовые указатели для судей .3) Стартовые колодки. 4) Беговые, прыжковые, метательные снаряды (аналогично обычной лҰгкой атлетике).
49.
Плавание [ОВ: по слуху]
Покрытие вокруг бассейна: Противоскользящее. Температура воды: 26–28°C. Температура воздуха: 27–29°C. Вентиляция: Система приточно-вытяжной вентиляции. Освещение: Яркое, без бликов — особенно важно для слабовидящих. Безопасность: o Дежурный медработник. Спасатель-инструктор. Инвентарь: Плавательные доски, колобашки, ласты, пояса, нарукавники. Специальные очки, беруши. Гидрокостюмы и шапочки. Помощь тренера/ассистента в воде — по показаниям. Таймер, табло, свистки, визуальные сигналы.
50.
Теннис [ОВ: по слуху]
1) Открытый теннисный корт: Покрытие: хард, грунт или трава. Размеры корта: 23,77 м × 10,97 м (двойная игра), 23,77 м × 8,23 м (одиночная). Общая площадь с зонами безопасности: 36 м × 18 м. Требуется установка систем отвода воды (дренаж), освещения (при вечерней игре).
2) Крытый теннисный корт: Потолок — не менее 9 м, лучше 10–12 м. ОсвещҰнность — не менее 750 люкс, равномерное, без теней. Спортивное покрытие с амортизацией (линолеум, резина, синтетика). Желательно наличие звукоизоляции. 3) Универсальный спортзал: используется на этапе подготовки, устанавливаются мобильная сетка, разметка. Ракетка, мячи, сетка и столбы (сетка в центре – 0,91 м)
Контрастная разметка Инвентарь: 1) Теннисные ракетки: Размеры: 21–27 дюймов (в зависимости от возраста и уровня подготовки). Вес: от 200 г (для детей) до 300–340 г (для взрослых). Материал: графит, алюминий, композиты. 2) Мячи: Стандартные (жҰлтые). Обучающие (детские): красные (foam), оранжевые, зелҰные. 3) Сетка и стойки: Высота в центре — 91,4 см. Переносные или стационарные конструкции. 4) Дополнительно: Корзины и тележки для мячей. СчҰтчики очков. Судейская вышка. Скамейки, держатели для воды и полотенец. Барьеры (разделительные перегородки). ТренажҰры: мишени, возвратные сетки, пушки подачи. Ракетка, мячи, сетка и столбы 5) Световые устройства: старт розыгрыша — световой сигнал. 6) Жестовые карточки, флажки 7) Электронные табло с крупным шрифтом — для счҰта
51.
Теннис настольный [ОВ: по слуху]

Бөлме алаңы кемінде 6×4 метр үстел үстелінің 1 жиынтығы үшін (ыңғайлы жаттығулар мен жарыстар үшін 9×5 м ұсынылады). Төбенің биіктігі — кемінде 3 м ракетканың еркін қозғалысы үшін
Үстел 2,74×1,525×0,76 м; рефлекске қарсы жабын; тор 15,25 см; резинкалы ракетка, доптар 40 мм, 2,7 г
Тегіс, сырғанамайтын еден (спорттық линолеум, паркет, ағаш еден немесе резеңке жабын). Жарқылсыз және көлеңкесіз жақсы табиғи және жасанды жарықтандыру. Спортшылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ең аз бөгде заттар. Еркін қозғалуға және ойын қимылдарын орындауға арналған кеңістік. Шудың болмауы, ыңғайлы акустикалық орта құру (есту қабілеті нашар спортшылар үшін маңызды).
52.
Футбол [ТТО: есту бойынша]
Үй-жай: Ауданы: 40x20 м (ОВ есту бойынша)
Разметка (центр, штрафная, ворота) Жасанды газон (түтігі 20–60 мм), біркелкі, қауіпсіз. Альтернатива: табиғи газон, резеңке немесе паркет (зал үшін).
53.
Футзал (мини-футбол) [ТТО: есту бойынша]
Үй-жай: Ауданы: кемінде 25x16 м. Еден: тегіс, тайғақ емес: паркет, резеңке. Желдету: жабық зал, терезе қақпасы: 3x2 м, торлы. Қосымша: футзалға, бүйірлерге, визуалды сигналдарға арналған аймақ (ОВ есту бойынша). Құрал-жабдық: Доп: Өлшемі 4, төмен серпіліс, былғары немесе синтетикалық, жарқын цвет (ОВ есту бойынша). Сигналды: жалаушалар, жарық индикаторлары, нұсқаулық тақтасы (ОВ есту бойынша). Жаттығу: конустар, текшелер, үйлестіру баспалдақтары, кедергілер. №4 доп – жұмсақ, стандарттан аз; синтетикалық құю; белгілеу
54.
Шахмат [ТТО: есту бойынша]
Шахмат тақталары мен фигуралар
Классикалық, түстердің жақсы контрастымен (қара және ақ).
Демонстрациялық тақта
Магниттік немесе электронды, қозғалыстарды көрнекі көрсету үшін.
Қимылдар мен ережелер бар карталар
Көрнекі оқыту және негізгі ережелерді қайталау үшін.
Көрнекі индикаторы бар Таймер
Көрінетін уақыт шкаласы бар электронды немесе құм сағаты.
пішін материалдары - ағаш, пластик, металл
Көрнекі индикаторлар: жалаушалар, уақытқа арналған жарық сигналдары.
55.
Шашка [ТТО: есту бойынша]
Стандартты шашкалар (түсті, жақсы контрастпен).
Қажет болса - тактильді дойбы (көру қабілеті нашар және саңырау адамдар үшін):
әр түрлі текстурамен немесе белгілермен.
Үлкен дисплей тақтасы (магниттік/үстел үсті). Қозғалыс схемалары және тактикалық комбинациялар — пиктограммалар, карточкалар, субтитрлері бар бейнематериалдар түрінде.
Көрнекі индикаторлар: жалаушалар, уақыт үшін жарық сигналдары.
2.11 ОДА зақымдануымен ТТО бар балаларға арналған
56.
Волейбол отырып [ТТО: ОДА бойынша]
Жабық спорт залы немесе жабық алаң: өлшемдері 18×9 м (стандартты волейбол алаңының өлшемі); төбелердің биіктігі — кемінде 6 м; Еден (резеңке, паркет немесе ПВХ жабыны). Спорттық белгілердің болуы: волейбол алаңын нақты белгілеу; отырғанда волейболға уақытша белгілеуді орнату мүмкіндігі. Жарықтандыру: жасанды жарықтандыру кеминде 300 лк. Желдету және микроклимат: желдету жүйесінің немесе терезенің болуы; температура режимі: 18–20 °C. Қол жетімділігі: пандустар, кең есік ойықтары, лифтілер (егер ғимаратта бірнеше қабат болса); ХМТТ (халықтың мобильділігі төмен топтары) үшін санитарлық бөлмелердің болуы

Размер комнаты не менее 6×4 метра на 1 комплект настольного стола (рекомендуется 9×5 м для комфортных тренировок и соревнований). Высота потолка — не менее 3 м для свободного движения ракетки
Стол 2,74×1,525×0,76 м; антирефлексное покрытие; сетка 15,25 см; ракетки с резиной; мячи 40 мм, 2,7 г
Ровный, нескользящий пол (спортивный линолеум, паркет, пол деревянный или резиновое покрытие). Хорошее естественное и искусственное освещение без бликов и теней. Минимум посторонних предметов, обеспечивающих безопасность спортсменов. Простор для свободного перемещения и выполнения игровых движений. Отсутствие шумов, создание комфортной акустической среды (важно для спортсменов с нарушениями слуха).
52.
Футбол [ОВ: по слуху]
Помещение: Площадь: 40x20 м (ОВ по слуху)
Разметка (центр, штрафная, ворота) Искусственный газон (ворс 20–60 мм), ровный, безопасный. Альтернатива: натуральный газон, резина или паркет (для зала).
53.
Футзал (мини-футбол) [ОВ: по слуху]
Помещение: Площадь: не менее 25x16 м. Пол: Ровное, нескользящее: паркет, резина. Вентиляция: Закрытый зал, окна Ворота: 3x2 м, с сеткой. Дополнительно: Разметка для футзала, бортики, зона для визуальных сигналов (ОВ по слуху) Инвентарь: Мяч: Размер 4, низкий отскок, кожаный или синтетический, яркий цвет (ОВ по слуху). Сигнальное: Флажки, световые индикаторы, доска для инструкций (ОВ по слуху). Тренировочное: Конусы, фишки, лестницы координации, барьеры.
Мяч №4 – мягкий, меньше стандартного; синтетическая заливка; разметка
54.
Шахматы [ОВ: по слуху]
Шахматные доски и фигуры
Классические, с хорошим контрастом цветов (чҰрное и белое).
Демонстрационная доска
Магнитная или электронная, для наглядного показа ходов.
Карточки с жестами и правилами
Для визуального обучения и повторения ключевых правил.
Таймер с визуальной индикацией
Электронный или песочные часы с видимой шкалой времени.
материалы фигур — дерево, пластик, металл
Визуальные индикаторы: Флажки, световые сигналы для времени.
55.
Шашки [ОВ: по слуху]
Стандартные шашки (цветные, с хорошим контрастом).
При необходимости — тактильные шашки (для слабовидящих и тотально глухих):
с различной текстурой или маркировкой.
Большая демонстрационная доска (магнитная/настольная). Схемы ходов и тактических комбинаций — в виде пиктограмм, карточек, видеоматериалов с субтитрами.
Визуальные индикаторы: Флажки, световые сигналы для времени.
2.11 Для детей с ОВ с поражениями ОДА
56.
Волейбол сидя [ОВ: по ОДА]
Закрытый спортивный зал или крытая площадка: размеры 18×9 м (размер стандартного волейбольного поля); высота потолков — не менее 6 м; пол (резиновое, паркетное или ПВХ-покрытие) . Наличие спортивной разметки: чҰткая разметка волейбольной площадки; возможность установки временной разметки для волейбола сидя . Освещение: искусственное освещение не менее 300 лк. Вентиляция и микроклимат: наличие системы вентиляции или окна; температурный режим: 18–20 °C. Доступность: пандусы, широкие дверные проҰмы, лифты (если в здании несколько этажей); наличие санитарных комнат для МГН (маломобильных групп населения)

Тор: биіктігі – 2,43 м (ер), 2,24 м (әйелдер); ені – 9,5–10 м
1) Волейбол: стандартты жаттығу және бәсекеге қабілетті доптар (65-67 см, салмағы 260–280 г); жеңіл доптар-жас және бейімделу топтары үшін; Саны: кемінде 2 қатысушыға 1 доп
2) Волейбол торы: биіктігі бойынша реттеледі (стандартты / балалар / отырықшы волейбол); бекіткіші бар берік тіректер
3) Төреші мұнарасы: қорғаныш бүйірлерімен және сырғанамайтын бетімен; портативті немесе стационарлық, гимнастикалық төсеніштер-құлау және отыру жаттығулары кезінде қауіпсіздік үшін 4) Отыратын волейболға және адаптивті волейболға арналған жабдық: сырғанамайтын жабыны бар кілемшелер немесе төсеніштер; ~1 м биіктіктегі қысқартылған тіректер мен тор; қажет болған жағдайда жастықтар, арқаның астындағы тіректер
57.
Жеңіл атлетика [ОВ: ОДА бойынша]
Спринтер жолдар – синтетикалық жабын; бастапқы блоктар; хронометраж; трассаларды конустармен/сымдармен белгілеу.
1) Қол жетімді жеңіл атлетика манежі немесе стадион (пандустар, кең жолдар)
2) Бейімделген жабдықтары бар жаттығу залы
Құрал-жабдық: 1) Бастапқы қалыптар 2) Белгіленген жүгіру жолдары 3) Барьелер 4) Лақтыру құралдары (ядро, диск, найза, балға) 5) Секіру шұңқырлары мен жолақтар 6) Хронометрлер, секундомерлер 7) Қатысушыларға арналған нөмірлер
58.
Жүзу [ОВ: ОДА бойынша]
Бассейн айналасындаығ жабын: Сырғанауға қарсы. Судың температурасы: 26–28°C. Ауа температурасы: 27–29°C. Желдету: жеткізу және шығару желдету жүйесі. Жарықтандыру: жарқын, жарқыраусыз - әсіресе нашар көретіндер үшін маңызды. Қауіпсіздік: кезекші медициналық қызметкер.Құтқарушы-нұсқаушы. Қол жетімділік: пандустар, Лифт / лифт, кең жолдар мен киім ауыстыратын бөлмелер, тұтқалары мен орындықтары бар душ кабиналары. Құрал-жабдық: Жүзу тақталары, калабашкалар, жүзгіштер, белбеулер, жеңдер. Арнайы көзілдірік, құлақ тығындары. Су костюмдері мен шляпалар. Жаттықтырушының / ассистенттің судағы көмегі-көрсеткіштер бойынша. Таймер, табло, ысқырық, визуалды сигналдар.
59.
Үстел теннисі [ОВ: ОДА бойынша]
Бөлме алаңы кемінде 6×4 метр үстел үстелінің 1 жиынтығы үшін (ыңғайлы жаттығулар мен жарыстар үшін 9×5 м ұсынылады). Төбенің биіктігі— кемінде 3 м ракетканың еркін қозғалысы үшін
Үстел 2,74×1,525×0,76 м; рефлекске қарсы жабын; тор 15,25 см; резеңке ракеткалар; шарлар 40 мм, 2,7 г
Тегіс, сырғанамайтын еден (спорттық линолеум, паркет, ағаш еден немесе резеңке жабын). Жарқылсыз және көлеңкесіз жақсы табиғи және жасанды жарықтандыру.
Спортшылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ең аз бөгде заттар. Еркін қозғалуға және ойын қимылдарын орындауға арналған кеңістік. Шудың болмауы, ыңғайлы акустикалық орта құру (есту қабілеті нашар спортшылар үшін маңызды).

Сетка: высота – 2,43 м (муж.), 2,24 м (жен.); ширина – 9,5–10 м
1) Волейбольные мячи : стандартные тренировочные и соревновательные мячи (65-67 см, весом 260–280 г); мячи облегчҰнные — для младших возрастов и адаптивных групп; количество: не менее 1 мяч на 2 участника 2) Сетка волейбольная: регулируемая по высоте (стандарт/дети/сидячий волейбол); прочные стойки с креплением 3) Судейская вышка: с защитными бортами и нескользящей поверхностью; переносная или стационарная ,маты гимнастические — для безопасности при падениях и упражнениях сидя 4) Снаряжение для волейбола сидя и адаптивного волейбола: коврики или маты с нескользящим покрытием; укороченные стойки и сетка на высоте ~1 м; подушки, опоры под спину при необходимости
57.
Легкая атлетика [ОВ: по ОДА]
Спринтерские дорожки – синтетическое покрытие; стартовые блоки; хронометраж; разметка трасс конусами/шнурами.
1) Доступный легкоатлетический манеж или стадион (пандусы, широкие проходы)
2) ТренажҰрный зал с адаптированным оборудованием
Инвентарь: 1) Стартовые колодки 2) Беговые дорожки с разметкой 3) Барьеры 4) Метательные снаряды (ядро, диск, копьҰ, молот) 5) Прыжковые ямы и планки 6) Хронометры, секундомеры 7) Номера для участников
58.
Плавание [ОВ: по ОДА]
Покрытие вокруг бассейна: Противоскользящее. Температура воды: 26–28°C. Температура воздуха: 27–29°C. Вентиляция: Система приточно-вытяжной вентиляции. Освещение: Яркое, без бликов — особенно важно для слабовидящих. Безопасность: o Дежурный медработник. Спасатель-инструктор. Доступность: Пандусы, лифт/подъҰмник для спуска в воду, Широкие проходы и раздевалки, Душевые кабины с поручнями и сиденьями. Инвентарь: Плавательные доски, колобашки, ласты, пояса, нарукавники. Специальные очки, беруши. Гидрокостюмы и шапочки. Помощь тренера/ассистента в воде — по показаниям. Таймер, табло, свистки, визуальные сигналы.
59.
Теннис настольный [ОВ: по ОДА]
Размер комнаты не менее 6×4 метра на 1 комплект настольного стола (рекомендуется 9×5 м для комфортных тренировок и соревнований). Высота потолка — не менее 3 м для свободного движения ракетки
Стол 2,74×1,525×0,76 м; антирефлексное покрытие; сетка 15,25 см; ракетки с резиной; мячи 40 мм, 2,7 г
Ровный, нескользящий пол (спортивный линолеум, паркет, пол деревянный или резиновое покрытие). Хорошее естественное и искусственное освещение без бликов и теней. Минимум посторонних предметов, обеспечивающих безопасность спортсменов. Простор для свободного перемещения и выполнения игровых движений. Отсутствие шумов, создание комфортной акустической среды (важно для спортсменов с нарушениями слуха).

ОДА шектеулері бар адамдар үшін — қол жетімді орта, кедергілердің болмауы, еркін өту, көмекші құралдарды орнату мүмкіндігі. Ракетка, шарлар, тор және тіректер (ортасында тор – 0,91 м), ракетканы бекітуге арналған құрылғылар (қажет болса), сондай-ақ ыңғайлы креслолар немесе тірек.
60.
Шахмат [ТТО: ОДА бойынша]
ОДА шектеулері бар адамдар үшін - қол жетімді орта, кедергілердің болмауы, еркін өту, көмекші құралдарды орнату мүмкіндігі. Тақта 8×8; ойын фигуралары — 16 жаққа; материалдар — ағаш, пластик, металл.
Тақта: Үлкейтілген немесе электронды.
Фигуралар: Үлкен, ыңғайлы немесе сандық.
61.
Волейбол тұрып [ТТО: ОДА бойынша]
Жабық спорт залы немесе жабық алаң: өлшемі 18×9 м (стандартты волейбол алаңының өлшемі); төбенің биіктігі — кемінде 6 м; Еден (резеңке, паркет немесе ПВХ жабыны). Спорттық белгілердің болуы: волейбол алаңын нақты белгілеу; отырғанда волейболға уақытша белгілеуді орнату мүмкіндігі. Жарықтандыру: жасанды жарықтандыру кеминде 300 лк. Желдету және микроклимат: желдету жүйесінің немесе терезенің болуы; температура режимі: 18–20 °C. Мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін қауіпсіз қол жетімділік және жағдайлар: пандустар, кең есік ойықтары, лифтілер (егер ғимаратта бірнеше қабат болса); ХМТТ (халықтың мобильділігі төмен топтары) үшін санитариялық бөлмелердің болуы
Тор: биіктігі – 2,43 м (ер), 2,24 м (әйел); ені – 9,5–10 м
1) Волейбол: стандартты жаттығу және бәсекеге қабілетті доптар (65-67 см, салмағы 260-280 г); м жеңіл шарлар-жас және адаптивті топтарға арналған; саны: кемінде 2 қатысушыға 1 доп 2) Волейбол торы: биіктігі реттелетін (стандартты / балалар / отыратын волейбол); берік тіректер 3) Төреші мұнарасы: қорғаныш бүйірлерімен және сырғанамайтын бетімен; тасымалданатын немесе стационарлық
62.
Бочча [ТТО: ОДА бойынша]
Кеңістік Алаңы 12,5×6 м (дұрысы), тегіс жабын
Еден Тегіс линолеум, ПВХ немесе спорттық паркет
Жарықтандыру кемінде 300 люкс, жырқылсыз және көлеңкесіз
Қауіпсіздік. Қауіпсіз бұрыштар, тайғақ немесе дөңес аймақтар жоқ
Қолжетімділік. Арбаға арналған кіреберіс, кең есіктер (90 см-ден)
Жабдықтар: Доптар (6 қызыл, 6 көк, 1 ақжек), шектегіштер, рампа 6 үлкен шар, 1 кіші"пуп"; былғары/синтетикалық шарлар; алаңы 12,5×6 м
Доп жинағы (ресми немесе нұсқаулық, жұмсақ).
Еденді белгілеу (уақытша болуы мүмкін-таспадан).
Науалар (рампалар) — ауыр қозғалыс бұзылыстары бар балаларға арналған.
Таймер, табло, ұпай карталары.
Көмекші технологиялар (қажет болған жағдайда): лазерлік көрсеткіштер, стендтер, адаптивті ұстағыштар.
63.

Для лиц с ограничениями ОДА — доступная среда, отсутствие препятствий, свободный проход, возможность установки вспомогательных средств. Ракетка, мячи, сетка и столбы (сетка в центре – 0,91 м) , приспособления для крепления ракетки (если требуется), а также удобные кресла или поддержка.
60.
Шахматы [ОВ: по ОДА]
Для лиц с ограничениями ОДА — доступная среда, отсутствие препятствий, свободный проход, возможность установки вспомогательных средств. Доска 8×8; играные фигуры — 16 на сторону; материалы — дерево, пластик, металл.
Доска: Увеличенная или электронная.
Фигуры: Большие, удобные, или цифровые.
61.
Волейбол стоя [ОВ: по ОДА]
Закрытый спортивный зал или крытая площадка: размеры 18×9 м (размер стандартного волейбольного поля); высота потолков — не менее 6 м; пол (резиновое, паркетное или ПВХ-покрытие) . Наличие спортивной разметки: чҰткая разметка волейбольной площадки; возможность установки временной разметки для волейбола сидя . Освещение: искусственное освещение не менее 300 лк. Вентиляция и микроклимат: наличие системы вентиляции или окна; температурный режим: 18–20 °C. Безопасный доступ и условия для людей с ОВЗ: пандусы, широкие дверные проҰмы, лифты (если в здании несколько этажей); наличие санитарных комнат для МГН (маломобильных групп населения)
Сетка: высота – 2,43 м (муж.), 2,24 м (жен.); ширина – 9,5–10 м
1) Волейбольные мячи : стандартные тренировочные и соревновательные мячи (65-67 см, весом 260–280 г); мячи облегчҰнные — для младших возрастов и адаптивных групп; количество: не менее 1 мяч на 2 участника 2) Сетка волейбольная: регулируемая по высоте (стандарт/дети/сидячий волейбол); прочные стойки с креплением 3) Судейская вышка: с защитными бортами и нескользящей поверхностью; переносная или стационарная
62.
Бочча [ОВ: по ОДА]
Пространство Площадка 12,5×6 м (желательно), ровное покрытие
Пол Гладкий линолеум, ПВХ или спортивный паркет
ОсвещҰнность Не менее 300 люкс, без бликов и теней
Безопасность Безопасные углы, отсутствие скользких или выпуклых участков
Доступность Подъезд для колясочников, широкие двери (от 90 см)
Оборудование Мячи (6 красных, 6 синих, 1 белый джек), ограничители, рампы 6 больших шаров, 1 маленький "пуп"; шарики кожаные/синтетические; площадка 12,5×6 м
Комплект мячей (официальный или обучающий, мягкий).
Разметка на полу (можно временная — из ленты).
ЖҰлоба (рампы) — для детей с тяжҰлыми нарушениями движений.
Таймер, табло, карточки для подсчҰта очков.
Ассистивные технологии (при необходимости): лазерные указки, подставки, адаптивные держатели.
63.

Футбол 7х7 [ТТО: ОДА бойынша]
Үй-жай: Ауданы: 30x50 м (7х7 ТТО ОДА бойынша).
Белгілеу (орталық, айыппұл, қақпа). Жасанды газон (түгі 20–60 мм), тегіс, қауіпсіз. Балама: табиғи көгалдар, резеңке немесе паркет (зал үшін).
2.12 Интеграцияланған топтар үшін
64.
Жүзу бейімделгіш [инклюзия]
Бассейннің айналасындағы жабын: сырғанауға қарсы. Судың температурасы: 26–28°C. Ауа температурасы: 27-29°C. Желдету: жеткізу және шығару желдету жүйесі. Жарықтандыру: жарқын, жарқыраусыз — әсіресе нашар көретіндер үшін маңызды. Қауіпсіздік: Кезекші медицина қызметкері. Құтқарушы-нұсқаушы. Қол жетімділік: Пандустар, суға түсуге арналған лифт/көтергіш, кең жолдар мен киім ауыстыратын бөлмелер, тұтқалары мен орындықтары бар душ кабиналары. Құрал-жабдық: Жүзу тақталары, калабашкалар, жүзгіштер, белбеулер, жеңқаптар. Арнайы көзілдірік, құлақ тығындары. Су костюмдері мен шляпалар. Жаттықтырушының / ассистенттің судағы көмегі-көрсеткіштер бойынша. Таймер, табло, ысқырық, визуалды сигналдар.
65.
Бейімделме Каратэ [инклюзия]
Үй-жай: Ауданы: кемінде 100-150 м². Еден жабыны: Татами (дәстүрлі төсеніштер) немесе жарақаттанудың алдын алу үшін қалыңдығы 2-4 см болатын спорттық төсеніштер. Желдету: қарқынды жаттығулар кезінде жайлылық үшін жақсы желдету және кондиционерлеу жүйесі. Жарықтандыру: бағдарсыздықты болдырмау үшін жарқын, біркелкі, жарқылсыз. Айна: Өзін өзі және тұрған тұрысын бақылауға арналған қабырға айналары. •Қолжетімділік: Бейімделу үшін каратэ -пандустар, кең есіктер, қозғалғыштығы шектеулі адамдар үшін кедергілер жоқ. Құрал-жабдық: Макивара: Соққылардың күші мен дәлдігін жаттықтыруға арналған соққы тақтасы немесе жастық. Боксер қаптары: Соққылар мен соққыларды жаттықтыру үшін. • Табандар және қалқандар: Жұппен жұмыс істеу, жылдамдық пен реакцияны жаттықтыру үшін. Қосымша: адаптивті жаттығулар мен күшті дамытуға арналған серпімді жолақтар немесе салмақ. Инклюзия үшін: жұмсақ Кілем (татами), жұмсақ, халықаралық стандарттарға сәйкес
66.
Бейімделме Таеквондо [инклюзия]
Үй-жай:
Ауданы: кемінде 100-150 м².
Зал кең, шығыңқы заттарсыз болуы керек.
Жабын - жарақаттанудың алдын алатын жұмсақ татами (қалыңдығы 2 см-ден). Кедергісіз қол жетімділік
Кең есіктер (кемінде 90 см).
Кіру кезінде рампалар.
МГН үшін бейімделген жуынатын бөлмелер мен киім ауыстыратын бөлмелер.
Арба кеңістігі.
Желдету: қарқынды жаттығулар үшін жақсы ауа айналымы. Жарықтандыру: Жарқын, біркелкі, жарқылсыз. Айна: Техниканы өзіндік бақылауы үшін. Қолжетімділік: Пандустар, инклюзивті топтарға арналған кең есіктер. Құрал-жабдық: Табан: Соққыларды жаттықтыру үшін. Бокс қаптары: Күш пен дәлдік үшін. Макивара: Соққы жастықтары. Инклюзия үшін: тіректер, жұмсақ жастықтар, көрнекі маркерлер (таспалар, еден белгілері).

Футбол 7х7 [ОВ: по ОДА]
Помещение: Площадь: 30x50 м (7х7 ОВ по ОДА).
Разметка (центр, штрафная, ворота) Искусственный газон (ворс 20–60 мм), ровный, безопасный. Альтернатива: натуральный газон, резина или паркет (для зала).
2.12 Для интегрированных групп
64.
Плавание адаптивное [инклюзия]
Покрытие вокруг бассейна: Противоскользящее. Температура воды: 26–28°C. Температура воздуха: 27–29°C. Вентиляция: Система приточно-вытяжной вентиляции. Освещение: Яркое, без бликов — особенно важно для слабовидящих. Безопасность: o Дежурный медработник. Спасатель-инструктор. Доступность: Пандусы, лифт/подъҰмник для спуска в воду, Широкие проходы и раздевалки, Душевые кабины с поручнями и сиденьями. Инвентарь: Плавательные доски, колобашки, ласты, пояса, нарукавники. Специальные очки, беруши. Гидрокостюмы и шапочки. Помощь тренера/ассистента в воде — по показаниям. Таймер, табло, свистки, визуальные сигналы.
65.
Каратэ адаптивное [инклюзия]
Помещение: Площадь: не менее 100-150 м². Покрытие пола: Татами (традиционные маты) или спортивные маты толщиной 2-4 см для амортизации и предотвращения травм. Вентиляция: Хорошая система вентиляции и кондиционирования для комфорта во время интенсивных тренировок. Освещение: Яркое, равномерное, без бликов, чтобы исключить дезориентацию. Зеркала: Настенные зеркала для самоконтроля техники и поз. •Доступность: Для адаптивного каратэ — пандусы, широкие дверные проемы, отсутствие препятствий для людей с ограниченной подвижностью. Инвентарь: Макивара: Ударная доска или подушка для отработки силы и точности ударов. Боксерские мешки: Для тренировки ударов руками и ногами. • Лапы и щиты: Для работы в парах, отработки скорости и реакции. Дополнительно: Эластичные ленты или утяжелители для адаптивных тренировок и развития силы. Для инклюзии: Мягки
Коврик (татами), мягкий, по международным стандартам
66.
Таеквондо адаптивное [инклюзия]
Помещение:
Площадь: не менее 100-150 м².
Зал должен быть просторным, без выступающих предметов.
Покрытие — мягкие татами (толщина от 2 см), которые предотвращают травмы. Безбарьерная доступность
Широкие дверные проҰмы (не менее 90 см).
Рампы при входе.
Санузлы и раздевалки, приспособленные для МГН.
Пространство для колясок.
Вентиляция: Хорошая циркуляция воздуха для интенсивных занятий. Освещение: Яркое, равномерное, без бликов. Зеркала: Для самоконтроля техники. Доступность: Пандусы, широкие двери для инклюзивных групп. Инвентарь: Лапы: Для отработки ударов ногами. Боксерские мешки: Для силы и точности. Макивара: Ударные подушки. Для инклюзии: Опоры, мягкие подушки, визуальные маркеры (ленты, метки на полу).

Кілем (татами); негізгі аймақ-8×8 м; қауіпсіздік аймағы ≥1 м
67.
Бейімделме бочча [инклюзия]
Халықаралық стандарттар бойынша алаң:
Ойын аймағының алаңы: 12,5 × 6 м (қауіпсіздік аймағын есепке алмағанда).
Жабын — мүлдем тегіс және жылтыр.
Алаңның айналасындағы бос аймақ - кемінде 1 м барлық жағынан.
Ең аз өту ені: кемінде 1,2 м.
Есіктер-90 см, табалдырықсыз.
Биіктік айырмашылықтары кезінде пандустардың және/немесе лифттердің болуы.
Арбадағы қатысушылар үшін ыңғайлы кіреберіс және орынды белгілеу.
Төбелер - кемінде 3 м биіктікке, ілулі элементтер жоқ.
6 үлкен шарлар, 1 кішкентай "пуп"; былғары/синтетикалық шарлар; алаңы 12,5×6 м
68.
Бейімделме футбол [инклюзия]
Үй-жай: кемінде 30x20 м (адаптивті, инклюзия).
Белгі (орталық, айыппұл, қақпа). Жасанды газон (түгі 20-60 мм), тегіс, қауіпсіз. Альтернатива: табиғи газон, оезеңке және паркет (залға арналған).
Инклюзия үшін: Дыбыстық дабыл добы (B1–B3 үшін), мүгедектер арбасына арналған доп; кішірейтілген кең алаң; жұмсақ жабын; борт
69.
Бейімделме Баскетбол [инклюзия]
Баскетбол алаңы
Үй-жай: Ауданы: 28x15 м, кемінде 22x12 м (жаттығу, инклюзия, ОВ есту бойынша).
Еден: Паркет, спорттық линолеум немесе резеңке, тайғақ емес, амортизациялағыш. Желдету: жабық зал, терезелер, Шығыршық: биіктігі 3.05 м, диаметрі 45 см, торлы. Қосымша: баскетболды белгілеу. Пандустар, кең кіреберістер (инклюзия). Көрнекі сигналдар аймағы (ТТО есту бойынша, инклюзия).
Қалқан және себет
Қалқан: 1,8 м × 1,05 м; шығыршық биіктігі – 3,05 м; диаметрі – 45 см
70.
Бейімделме Бадминтон [инклюзия]
Ракетка (графит/алюминий), волан (16–17 қауырсын), тор — 1,55 м (жиегі), 1,524 м (орталық); беті - жұмсақ, тайғақ емес
Инклюзия үшңн: Ракетка 80–100 г, түсіру-қолдау; желбіршек; қысқартылған алаң; тор 1,55 м; спорттық мүгедектер арбасы
71.
Бейімделме Волейбол [инклюзия]
Жабық спорт залы немесе жабық алаң: өлшемдері 18×9 м (стандартты волейбол алаңының өлшемі); төбенің биіктігі — кемінде 6 м; Еден (резеңке, паркет немесе ПВХ жабыны). Спорттық белгілердің болуы: волейбол алаңын нақты белгілеу; отыру волейболына уақытша белгілеуді орнату мүмкіндігі. Жарықтандыру: жасанды жарықтандыру кемінде 300 лк. Желдету және микроклимат: желдету жүйесінің немесе терезенің болуы; температура режимі: 18–20 °C. Мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін қауіпсіз қол жетімділік және жағдайлар: пандустар, кең есік ойықтары, лифтілер (егер ғимаратта бірнеше қабат болса); МГН (халықтың мобильділігі төмен топтары) үшін санитариялық бөлмелердің болуы
Тор: биіктігі – 2,43 м (ер), 2,24 м (әйел); ені – 9,5–10 м
1) Волейбол доптары: стандартты жаттығу және бәсекеге қабілетті доптар (65-67 см, салмағы 260–280 г); жеңіл шарлар-жас және адаптивті топтарға арналған; количество: кемінде 2 қатысушыға 1 доп 2) Волейбол торы: биіктігі реттелетін (стандартты / балалар / отыратын волейбол); берік тіректер 3) Төреші мұнарасы: қорғаныш бүйірлерімен және сырғанамайтын бетімен; тасымалданатын немесе стационарлық 4) Отыратын волейбол және адаптивті волейбол жабдықтары: сырғанамайтын төсеніштер немесе төсеніштер; қысқартылған тіректер мен биіктіктегі тор ~1 м; қажет болса, жастықтар, артқы тіректер 6) Инклюзивті сабақтарға арналған жабдық: ортопедиялық креслоларды, орындықтарды пайдалану кезінде көмек; жеке бейімделгіш құрылғылар (көрсеткіштер бойынша)
72.
Бейімделме Теннис [инклюзия]

Коврик (татами); основная зона – 8×8 м; зона безопасности ≥1 м
67.
Бочча адаптивная [инклюзия]
Площадка по международным стандартам:
Размер игровой зоны: 12,5 × 6 м (без учҰта зоны безопасности).
Покрытие — абсолютно ровное и гладкое.
Свободная зона вокруг площадки — не менее 1 м со всех сторон.
Минимальная ширина проходов: не менее 1,2 м.
Двери — от 90 см, без порогов.
Наличие пандусов и/или лифтов при перепадах высот.
Удобный подъезд и разметка мест для участников на колясках.
Потолки — не менее 3 м в высоту, без подвесных элементов.
6 больших шаров, 1 маленький "пуп"; шарики кожаные/синтетические; площадка 12,5×6 м
68.
Футбол адаптивный [инклюзия]
Помещение: не менне 30x20 м (адаптивный, инклюзия).
Разметка (центр, штрафная, ворота) Искусственный газон (ворс 20–60 мм), ровный, безопасный. Альтернатива: натуральный газон, резина или паркет (для зала).
Для инклюзии: Мяч со звуковым сигналом (для B1–B3), мяч для инвалидов-колясочников; уменьшенная широкая площадка; мягкое покрытие; борта
69.
Баскетбол адаптивный [инклюзия]
Баскетбольная площадка
Помещение: Площадь: 28x15 м , не менее 22x12 м (тренировки, инклюзия, ОВ по слуху).
Пол: Паркет, спортивный линолеум или резина, нескользящий, амортизирующий. Вентиляция: Закрытый зал, окна , Кольцо: Высота 3.05 м, диаметр 45 см, с сеткой. Дополнительно: Разметка для баскетбола. Пандусы, широкие входы (инклюзия). Зона для визуальных сигналов (ОВ по слуху, инклюзия).
Щит и корзина
Щит: 1,8 м × 1,05 м; высота кольца – 3,05 м; диаметр – 45 см
70.
Бадминтон адаптивный [инклюзия]
Ракетка (графит/алюминий), волан (16–17 перьев), сетка — 1,55 м (края), 1,524 м (центр); поверхность — мягкая, нескользкая
Для инклюзии: Ракетка 80–100 г, захват-поддержка; волан; сокращенная площадка; сетка 1,55 м; спортивная инвалидная коляска
71.
Волейбол адаптивный [инклюзия]
Закрытый спортивный зал или крытая площадка: размеры 18×9 м (размер стандартного волейбольного поля); высота потолков — не менее 6 м; пол (резиновое, паркетное или ПВХ-покрытие) . Наличие спортивной разметки: чҰткая разметка волейбольной площадки; возможность установки временной разметки для волейбола сидя . Освещение: искусственное освещение не менее 300 лк. Вентиляция и микроклимат: наличие системы вентиляции или окна; температурный режим: 18–20 °C. Безопасный доступ и условия для людей с ОВЗ: пандусы, широкие дверные проҰмы, лифты (если в здании несколько этажей); наличие санитарных комнат для МГН (маломобильных групп населения)
Сетка: высота – 2,43 м (муж.), 2,24 м (жен.); ширина – 9,5–10 м
1) Волейбольные мячи : стандартные тренировочные и соревновательные мячи (65-67 см, весом 260–280 г); мячи облегчҰнные — для младших возрастов и адаптивных групп; количество: не менее 1 мяч на 2 участника 2) Сетка волейбольная: регулируемая по высоте (стандарт/дети/сидячий волейбол); прочные стойки с креплением 3) Судейская вышка: с защитными бортами и нескользящей поверхностью; переносная или стационарная 4) Снаряжение для волейбола сидя и адаптивного волейбола: коврики или маты с нескользящим покрытием; укороченные стойки и сетка на высоте ~1 м; подушки, опоры под спину при необходимости 6) Оборудование для инклюзивных занятий: помощь при использовании ортопедических кресел, стульев; индивидуальные адаптивные приспособления (по показаниям)
72.
Теннис адаптивный [инклюзия]

1) Ашық теннис корты: қамту: қатты, топырақ немесе шөп. Корт өлшемі: 23,77 м × 10,97 м (қос ойын), 23,77 м × 8,23 м (жалғыз). Жалпы ауданы қауіпсіздік аймағмен: 36 м × 18 м. Суды бұру (дренаж), жарықтандыру (кешкі ойын кезінде) жүйелерін орнату қажет.
2) Жабық теннис корты: Төбесі - кемінде 9 м, дұрысырақ 10–12 м. Жарықтандыру — кемінде 750 люкс, біркелкі, көлеңкесіз. Амортизациясы бар спорттық жабын (линолеум, резеңке, синтетика). Дыбыс оқшаулауының болғаны жөн.
3) Әмбебап спортзал: дайындық кезеңінде қолданылады, мобильді тор, белгілеу орнатылады.Ракетка, шарлар, тор және тіректер (ортасында тор – 0,91 м)
Контрасты белгілеу. Құрал-жабдық: 1) Теннис ракеткалар: өлшемі: 21–27 дюйм (жасына және дайындық деңгейіне байланысты). Салмағы: 200 г (балаларға) бастап 300–340 г (үлкендерге) дейін. Материал: графит, алюминий, композиттер. 2) Доптар: Стандартты (сары). Оқытылатын (балалар): қызыл (foam), қызғылт сары, жасыл. 3)
Тор және тіректер: ортадағы биіктік - 91,4 см. Жылжымалы немесе стационарлық құрылымдар. 4) Қосымша: себеттер мен доп арбалары. Ұпай есептегіштері. Төрешілер мұнарасы. Орындықтар, су ұстағыштар және сүлгілер. Кедергілер (бөлу бөлімдері). Тренажерлер: нысаналар, қайтарылатын торлар, ракерка, шарлар, тор және тіректер 5) Жарық құрылғылары: ұтыс ойынын бастау - жарық сигналы. 6) Ым-ишара карточкалары, 7) ірі қаріппен электрондық табло — шот үшін

1) Открытый теннисный корт: Покрытие: хард, грунт или трава. Размеры корта: 23,77 м × 10,97 м (двойная игра), 23,77 м × 8,23 м (одиночная). Общая площадь с зонами безопасности: 36 м × 18 м. Требуется установка систем отвода воды (дренаж), освещения (при вечерней игре).
2) Крытый теннисный корт: Потолок — не менее 9 м, лучше 10–12 м. ОсвещҰнность — не менее 750 люкс, равномерное, без теней. Спортивное покрытие с амортизацией (линолеум, резина, синтетика). Желательно наличие звукоизоляции.
3) Универсальный спортзал: используется на этапе подготовки, устанавливаются мобильная сетка, разметка.Ракетка, мячи, сетка и столбы (сетка в центре – 0,91 м)
Контрастная разметка Инвентарь: 1) Теннисные ракетки: Размеры: 21–27 дюймов (в зависимости от возраста и уровня подготовки). Вес: от 200 г (для детей) до 300–340 г (для взрослых). Материал: графит, алюминий, композиты. 2) Мячи: Стандартные (жҰлтые). Обучающие (детские): красные (foam), оранжевые, зелҰные. 3) Сетка и стойки: Высота в центре — 91,4 см. Переносные или стационарные конструкции. 4) Дополнительно: Корзины и тележки для мячей. СчҰтчики очков. Судейская вышка. Скамейки, держатели для воды и полотенец. Барьеры (разделительные перегородки). ТренажҰры: мишени, возвратные сетки, пушки подачи. Ракетка, мячи, сетка и столбы 5) Световые устройства: старт розыгрыша — световой сигнал. 6) Жестовые карточки, флажки 7) Электронные табло с крупным шрифтом — для счҰта

3. ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ҮЙІРМЕЛЕР
3.1 Бейнелеу өнері
73.
Кескіндеме, сурет салу
Мольберт, үстелдер, орындықтар, қылқалам, қарындаш, өшіргіш, сұйықтыққа араналған ыдыс.
74.
Графика
Мольберт, үстелдер, орындықтар, қарындаш, өшіргіш, сия.
75.
Көркем фотосурет
үстелдер, орындықтар, фото стендтер, компьютерлер, түрлі-түсті принтерлер, камералар.
3.2 Музыкалық шығармашылық
76.
Эстрадалық вокал
Үстелдер, орындықтар, микрофондары бар дыбыстық жабдықтар, фортепиано немесе басқа да байланысты аспаптар, қабырғалардағы дыбыс сіңіретін мата, айналар.
77.
Вокалдық, хор ансамблі
Үстелдер, орындықтар, фортепиано немесе басқа да байланысты аспаптар, қабырғалардағы дыбыс сіңіретін мата, айналар.
78.
Халық әні
Орындықтар, үстелдер, пюпитра, сүйемелдеу құралы (қажет болса), қабырғалардағы дыбыс сіңіретін мата, айналар.
79.
Пернетақта құралдары
Үстелдер, орындықтар, фортепиано немесе басқа да байланысты аспаптар, қабырғалардағы дыбыс сіңіретін мата.
80.
Ішекті аспаптар
Үстелдер, орындықтар, пюпитра, аспаптар, фортепиано немесе басқа да байланысты аспаптар, қабырғалардағы дыбыс сіңіретін мата.
81.
Үрмелі аспаптар
Үстелдер, орындықтар, пюпитра, аспаптар, фортепиано немесе басқа да байланысты аспаптар, қабырғалардағы дыбыс сіңіретін мата.
82.
Эстрадалық құралдар
Үстелдер, орындықтар, пюпитра, аспаптар, фортепиано немесе басқа да байланысты аспаптар, қабырғалардағы дыбыс сіңіретін мата.
83.
Ұрмалы аспаптар
Үстелдер, орындықтар, пюпитра, аспаптар, фортепиано немесе басқа да байланысты аспаптар, қабырғалардағы дыбыс сіңіретін мата.
84.
Халық аспаптары
Үстелдер, орындықтар, пюпитра, аспаптар, фортепиано немесе басқа да байланысты аспаптар, қабырғалардағы дыбыс сіңіретін мата.
85.
Аспаптық ансамбль
Үстелдер, орындықтар, пюпитра, аспаптар, фортепиано немесе басқа да байланысты аспаптар, қабырғалардағы дыбыс сіңіретін мата.
86.
Домбыра
Үстелдер, орындықтар, мектеп немесе маркер тақтасы, пюпитра, домбыра, қабырғалардағы дыбыс сіңіретін мата, айналар.
3.3 Би өнері
87.
Ұлттық (Халықтық) билер
Айналар, станоктар, дыбыстық жабдықтар, паркет немесе линолеум, арнайы кілемшелер.
88.
Балет
Айналар, станоктар, дыбыстық жабдықтар, балет линолеум немесе паркет, арнайы кілемшелер.
89.
Заманауи (эстрадалық) билер
Айналар, станоктар, дыбыстық жабдықтар, паркет немесе линолеум, арнайы кілемшелер.
90.
Хореографиялық ансамбль
Айналар, станоктар, дыбыстық жабдықтар, паркет немесе линолеум, арнайы кілемшелер.
3.4 Медиа және дизайн
91.
Бейне түсіру және монтаждау
Үстелдер, орындықтар, компьютерлер, бейнекамералар.
92.
Компьютерлік графика, анимация, мультипликация
Үстелдер, орындықтар, компьютерлер.

3. ТВОРЧЕСКИЕ КРУЖКИ
3.1 Изобразительное искусство
73.
Живопись, рисование
Мольберт, столы, стулья, кисти, карандаши, ластики, емкости для жидкостей.
74.
Графика
Мольберт, столы, стулья, карандаши, ластики, чернила.
75.
Художественная фотография
Столы, стулья, стенды для фото, компьютеры, цветные принтеры, фотоаппараты.
3.2 Музыкальное творчество
76.
Эстрадный вокал
Столы, стулья, звуковое оборудование с микрофонами, фортепиано или другой родственный инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах, зеркала.
77.
Вокальный, хоровой ансамбль
Столы, стулья, фортепиано или другой родственный инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах, зеркала.
78.
Народное пение
Стулья, столы, пюпитры, аккомпанирующий инструмент (если требуется), звукопоглощающая ткань на стенах, зеркала.
79.
Клавишные инструменты
Столы, стулья, фортепиано или другой родственный инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах.
80.
Струнные инструменты
Столы, стулья, пюпитры, инструменты, фортепиано или другой родственный инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах.
81.
Духовые инструменты
Столы, стулья, пюпитры, инструменты, фортепиано или другой родственный инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах.
82.
Эстрадные инструменты
Столы, стулья, пюпитры, инструменты, фортепиано или другой родственный инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах.
83.
Ударные инструменты
Столы, стулья, пюпитры, инструменты, фортепиано или другой родственный инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах.
84.
Народные инструменты
Столы, стулья, пюпитры, инструменты, фортепиано или другой родственный инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах.
85.
Инструментальный ансамбль
Столы, стулья, пюпитры, инструменты, фортепиано или другой родственный инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах.
86.
Домбыра
Столы, стулья, школьная или маркерная доска, пюпитры, домбра, звукопоглощающая ткань на стенах, зеркала.
3.3 Танцевальное искусство
87.
Национальные (народные) танцы
Зеркала, станки, звуковое оборудование, паркет или линолеум, индивидуальные коврики.
88.
Балет
Зеркала, станки, звуковое оборудование, балетный линолеум или паркет, индивидуальные коврики.
89.
Современные (эстрадные) танцы
Зеркала, станки, звуковое оборудование, паркет или линолеум, индивидуальные коврики.
90.
Хореографический ансамбль
Зеркала, станки, звуковое оборудование, паркет или линолеум, индивидуальные коврики.
3.4 Медиа и дизайн
91.
Видеосъемка и монтаж
Столы, стулья, компьютеры, видеокамеры.
92.
Компьютерная графика, анимация, мультипликация
Столы, стулья, компьютеры.

3.5 Театр және кино үйірмелері
93.
Актерлік және сахналық шеберлік
Үстелдер, орындықтар, экран, реквизиттер, костюмдер, айналар.
94.
Қуыршақтану, қуыршақ театры
Үстелдер, орындықтар, қуыршақтар, экрандар.
95.
Театр үйірмесі
Үстелдер, орындықтар, экран, реквизиттер, костюмдер, айналар.
96.
Цирк өнері
Түрлерге байланысты үстелдер, орындықтар, құралдар мен заттар.
3.6 Сәндік-қолданбалы өнер
97.
Ағаш ою
Үстелдер, орындықтар, қашаулар, балғалар, ара, жұқа ара, милка, пышақтар, станоктар, шағын бұрғылар (бормашиналар), оюға арналған фрезерлер, электр жұқ аралар, тегістеуіштер, қырғы, стусло, бұрандама қысқыштар, текшелер, қысқыштар, линейка,бұрыштық, транспортир, ярунка, малка, тіктеуіш, туралағыш, деңгей, кронциркуль, штангенциркуль, нутромер, рейсмус, циркуль, рулетка, қарындаш, сұйықтыққа араналған ыдыс,белдемше.
98.
Батик
стелдер, орындықтар, батик бояулары, щеткалар, суық және ыстық батик құралдары, сұйықтыққа арналған ыдыс, белдемше.
99.
Валяние шерсти/войлока
Үстелдер, орындықтар, инелер, субстраттар, ойықтар, сүзгі машинасы, пудерка, қайшы, қарындаш, сұйықтыққа араналған ыдыс, белдемше.

3.5 Кружки театра и кино
93.
АктҰрское мастерство и сценическая речь
Столы, стулья, ширма, реквизиты, костюмы, зеркала.
94.
Кукловождение, кукольный театр
Столы, стулья, куклы, ширмы.
95.
Театральный кружок
Столы, стулья, ширма, реквизиты, костюмы, зеркала.
96.
Цирковое искусство
Столы, стулья, инструменты и предметы в зависимости от вида.
3.6 Декоративно-прикладное искусство
97.
Резьба по дереву
Столы, стулья, стамески, молотки, пила, лобзик, милка, ножи, станки, мини-дрели (бормашины), фрезеры для резьбы, электролобзики, шлифовальные машины, скобель, стусло, струбцины, тиски, зажимы, линейка, угольник, транспортир, ярунок, малка, отвес, юстир, уровень, кронциркуль, штангенциркуль, нутромер, рейсмус, циркуль, рулетка, карандаши, емкости для жидкостей, фартуки.
98.
Батик
Столы, стулья, краски для батика, кисти, инструменты для холодного и горячего батика, емкости для жидкостей, фартуки.
99.
Валяние шерсти/войлока
Столы, стулья, иглы, подложки, наперстки, фильцевальная машинка, пуходерка, ножницы, карандаши, емкости для жидкостей, фартуки.

100.
Бисероплетение
Үстелдер, орындықтар, айналдыру дөңгелегі (спиннер), станок, бисер ине, жалпақ кескіндеме тоқу машинасы, ілмек, қайшы, дөңгелек тістеуік, тістеуік, сым кескіш, пинцет, түйреуіш, қылқалам, бисер, моншақ, шыны моншақ, кримп, қысқыш, мұнараша, құшақтағыш, байланыстырушы сақиналар, коннектор, аралық тізбек, карабин, бекіткіш құлып, ұшы, ұстағыш, зергерлік негіздер.
101.
Былғарыы өңдеу
Үстелдер, орындықтар, төсеніш, кескіш пышақтар, линейка, теріге арналған маркер, шило, қайшы, инелер, балға, қашау, тескіштер, текшелер, сұйықтыққа арналған ыдыс, белдемше.

100.
Бисероплетение
Столы, стулья, прялка (спиннер), станок, бисерная иголка, станок для плетения плоских картин, крючок, ножницы, круглогубцы, плоскогубцы, кусачки, пинцет, булавка, кисти, бисер, бусины, стеклярус, кримп, зажимы, пины, обниматели, соединительные колечки, коннектор, спейсер цепочка, карабин, замочек-застежка, концевик, держатель, основы для украшений.
101.
Обработка кожи
Столы, стулья, коврик-мат, ножи для резки, линейка, маркер для кожи, шило, ножницы, иглы, молоток, стамески, пробойники, тески, емкости для жидкостей, фартуки.

3.7 Қазіргі заманғы арт-индустрия үйірмелері
102.
Бет әрлеу, грим
Столы, стулья, кисти, лампа, зеркала.
103.
Киімді модельдеу, кесу және тігу
Үстелдер, орындықтар, тігін машиналары, шамдар, қайшы, торлағыш, үтік, манекен.
104.
Модельдік өнер
Подиум, орындықтар, дыбыстық жабдықтар.
3.8 Әдеби үйірмелер
105.
Айтыс
Үстелдер, орындықтар, әдебиет, домбра.
106.
Поэзия, проза
Үстелдер, орындықтар, әдебиет.
107.
Көркем сөз
Үстелдер, орындықтар, әдебиет.
Ескерту: Баланың заңды өкілдері үшін кемінде 4 ішкі іс-шараларды, оның ішінде жарыстық (конкурстық), есептік іс-шараларды және ашық сабақтарды міндетті түрде өткізу
Қарағанды облысы әкімдігінің

3.7 Кружки современной Арт-индустрии
102.
Визаж, грим
Столы, стулья, кисти, лампа, зеркала.
103.
Моделирование одежды, кройка и шитье
Столы, стулья, швейные машины, светильники, ножницы, оверлог, утюг, манекен.
104.
Модельное искусство
Подиум, стулья, звуковое оборудование.
3.8 Литературные кружки
105.
Айтыс
Столы, стулья, литература, домбра.
106.
Поэзия, проза
Столы, стулья, литература.
107.
Художественное слово
Столы, стулья, литература.
Примечание: Обязательное проведение не менее 4 внутренних мероприятий, в том числе соревновательных (конкурсных), отчетных мероприятий и открытых уроков для законных представителей ребенка
Приложение 5 к постановлению
акимата Карагандинской области

2025 жылғы "12" тамыздағы
№44/02 қаулысына 5-қосымша
Пилоттық жобаны іске асыру үшін бірыңғай мемлекеттік тапсырыс көлемі
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Қарағанды облысының әкімдігінің 26.12.2025 № 74/01 қаулысымен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік мекеменің атауы
Қаржыландыру көлемі
1.
"Қарағанды облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі
247 960 000
2.
"Қарағанды облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі

от "12" августа 2025 года
№44/02
Объем единого государственного заказа для реализации пилотного проекта
Сноска. Приложение 5 – в редакции постановления акимата Карагандинской области от 26.12.2025 № 74/01 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Наименование государственного учреждения
Объем финансирования
1.
Государственное учреждение "Управление образования Карагандинской области"
247 960 000
2.
Государственное учреждение "Управление физической культуры и спорта Карагандинской области"