"Мемлекеттiк меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 87 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2025 жылғы 31 қазандағы № 595-НҚ бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 19.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттiк меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 87 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20396 болып тіркелген), мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелерін белгілеу туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған республикалық меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелері белгіленсін.";
Осы бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелерінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелері";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы республикалық меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелері (бұдан әрі – жалға алу ақысының мөлшерлемелері) "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 3) тармақшасына сәйкес белгіленеді және республикалық меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелерін айқындайды.";
Ескерту жолының бірінші және екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық меншіктегі тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері жалға алу ақысының мөлшерлемелерін жалға алынатын алаңның шаршы метрдегі көлеміне көбейту жолымен шығарылады.
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сай қалалар мен елді мекендердің санаттарын ескере отырып анықталады.".

О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 87 "Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности"
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 31 октября 2025 года № 595-НҚ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 87 "Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности" (зарегестрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20396) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Установить прилагаемые ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности.";
в ставках арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности (далее – ставки арендной платы) устанавливаются в соответствии с подпунктом 3) статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" и определяют ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности.";
в строке Примечание часть первую и вторую изложить в следующей редакции:
"Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности вычисляются путем умножения ставки арендной платы на количество арендуемой площади в квадратных метрах.
Ставки арендной платы определяются с учетом категории городов и населенных пунктов согласно Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".".

2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2026 жылғы 19 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушы
Қ. Ысқақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі

2. Комитету культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 19 января 2026 года.
Исполняющий обязанности
министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан