Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2025 жылғы 29 мамырдағы № 11-1-4/323 бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына және 16-бабының 4 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Валюта-қаржы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат Институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрық ресми түрде жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
М. Нұртлеу
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2025 жылғы 29 мамырдағы
№ 11-1-4/323 бұйрығымен
бекітілді
Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына және 16-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтер) құнын айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) тікелей шығыстар – көрсетілетін қызметтердің ерекшелігіне тікелей байланысты шығыстар;

Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 29 мая 2025 года № 11-1-4/323
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 и пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания.
2. Валютно-финансовому департаменту Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после подписания настоящего приказа обеспечить представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
М. Нуртлеу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 29 мая 2025 года
№ 11-1-4/323
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14 и пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – услуги).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) прямые расходы – расходы, непосредственно связанные со спецификой оказываемых услуг;

2) шартты-тұрақты шығыстар – қызметті жүзеге асыру, оның ішінде көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін жағдайлар жасау жөніндегі шығыстар.
2- тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібі
3. Көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау кезінде осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған шығындар құрылымында көрсетілген, негіздеуші құжаттармен расталған тікелей және шартты-тұрақты шығыстар ескеріледі.
4. Тікелей шығыстар осы көрсетілетін қызметтерге тікелей байланысты шығындар жататын, қызметтерді көрсету үшін қажетті ресурстар негізге алына отырып айқындалады.
Шартты-тұрақты шығыстарды көрсетілетін қызметтер құнына қосу үшін қызметтерді орындаушының даму жоспарының көрсеткіштері негізге алынады.
5. Келесі жоспарлы кезеңге көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау кезінде қаржы нарығының валюталардың айырбастау бағамдарына әсері, инфляция коэффициенті және шарттық міндеттемелерді орындау мерзімінің ұзақтығы ескеріледі.
6. Көрсетілетін қызметтер құны осы Қағидалардың 2-қосымшасына сай көрсетілетін қызметтер құнының есебіне сәйкес айқындалады.
Зерттеулердің, консалтингтік
көрсетілетін қызметтер мен
мемлекеттік тапсырманың
құнын айқындау қағидаларына
1-қосымша
Көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған шығындардың құрылымы
Көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған шығындардың құрылымы мыналарды қамтиды:
1) тікелей шығыстар:
қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстар (лауазымдық жалақы, қосымша ақылар, үстемеақылар, сауықтыруға арналған жәрдемақылар, сыйлықақылар);
жұмыс берушiлердiң жарналары (әлеуметтік салық, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары);
іссапар шығыстары;
көрсетілетін қызметті іске асыру үшін қосалқы мердігер ретінде тартылатын сыртқы сарапшыларды тарту бойынша шығыстар;
тікелей қызметті орындау үшін қажетті (оның ішінде конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу кезінде) полиграфиялық шығыстар (бланк өнімдерін: сауалнамаларды, бағыт парақтарын, карточкаларды, зерттеу есептерін, тест тапсырмаларын көбейту, құжаттарды түптеу, тігу және өңдеу);
конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу үшін үй-жайлар мен жабдықтарды жалға алу бойынша шығыстар;
конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу кезіндегі көлік қызметтері;
конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізуге байланысты шығыстар (дәйекті және ілеспе аударма қызметтері, шақырылған сарапшылардың қаламақылары, бөтелкедегі су, бір реттік стақандар);
ақпараттық қызметтер (мерзімді, оның ішінде электрондық басылымдарға және ақпараттық жүйелерге жазылу);
аударма қызметтері (жазбаша аударма);

2) условно-постоянные расходы – расходы по созданию условий для осуществления деятельности, в том числе предоставлению услуг.
Глава 2. Порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
3. При определении стоимости услуг учитываются прямые и условно-постоянные расходы, подтвержденные обосновывающими документами, которые указаны в структуре затрат на предоставление услуг согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Прямые расходы определяются исходя из необходимых ресурсов для оказания услуг, к которым относятся затраты, непосредственно связанные с данными услугами.
Для включения условно-постоянных расходов в стоимость услуг за основу берутся показатели плана развития исполнителя услуг.
5. При определении стоимости услуг на следующий плановый период учитывается влияние финансового рынка на обменные курсы валют, коэффициент инфляции и длительность срока исполнения договорных обязательств.
6. Стоимость услуг определяется в соответствии с расчетом стоимости услуг согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам определения
стоимости исследований,
консалтинговых услуг и
государственного задания
Структура затрат на предоставление услуг
Структура затрат на предоставление услуг включает в себя:
1) прямые расходы:
расходы по оплате труда работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуги (должностной оклад, доплаты, надбавки, пособия на оздоровление, премии);
взносы работодателей (социальный налог, социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования);
командировочные расходы;
расходы по привлечению внешних экспертов, привлекаемых для реализации услуги в качестве субподрядчика;
полиграфические расходы (тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов исследований, тестовых заданий, переплет, подшивка и обработка документов), необходимые непосредственно для выполнения услуги (в том числе при проведении конференций, семинаров, круглых столов);
расходы по аренде помещений и оборудований для проведения конференций, семинаров, круглых столов;
транспортные услуги при проведении конференций, семинаров, круглых столов;
расходы, связанные с проведением конференций, семинаров, круглых столов (услуги последовательного и синхронного перевода, гонорары приглашенных экспертов, вода в бутылках, одноразовые стаканы);
информационные услуги (подписка на периодические издания, в том числе электронные и информационные системы);
переводческие услуги (письменный перевод);

4. Қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге сағаттық мөлшерлеме мына формула бойынша есептеледі:
ЕА – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстар, жұмыс берушiлердiң жарналары;
ШТШа – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге айына келетін шартты-тұрақты шығыстар;
ЖСО – тиісті жылға арналған жұмыс уақытының балансына сәйкес жұмыс сағаттарының орташа айлық саны.
5. Қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге келетін шартты-тұрақты шығыстар айына мына формула бойынша есептеледі:
ШТШж – жылына қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге келетін шартты-тұрақты шығыстар.
6. Қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге келетін шартты-тұрақты шығыстар жылына мына формула бойынша есептеледі:
ШТШд – даму жоспары бойынша шартты-тұрақты шығыстар;
С – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің саны.

4. Почасовая ставка на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги рассчитывается по следующей формуле:
ОТ – расходы по оплате труда работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуги, взносы работодателей;
УПРМ – условно-постоянные расходы, приходящиеся на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги, в месяц;
CРЧ – среднемесячное количество рабочих часов согласно балансу рабочего времени на соответствующий год.
5. Условно-постоянные расходы, приходящиеся на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги, в месяц рассчитываются по следующей формуле:
УПРг – условно-постоянные расходы, приходящиеся на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги в год.
6. Условно-постоянные расходы, приходящиеся на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги, в год рассчитываются по следующей формуле:
УПРп – условно-постоянные расходы по плану развития;
Ч – численность работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуги.