Жеке тұлғалар үшін "Қазақстан Республикасы азаматтарының тұрғылықты жері бойынша тіркеу" және "Қазақстан Республикасы азаматтарының уақытша болатын (тұратын) жері бойынша уақытша тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көрсету жөніндегі пилоттық жобаны электрондық нысанда іске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2025 жылғы 7 қазандағы № 500/НҚ және Қазақстан Республикасы ішкі істер министрінің 2025 жылғы 31 қазандағы № 801 бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 30.06.2026 ж. дейін қолданылады.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтер процесін тұрақты жетілдіру, тиімділігін арттыру мақсатында және мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия отырысының 2024 жылғы 14 қазандағы № 5 хаттамасының 3-тармағының 1-тармағын орындау шеңберінде БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Жеке тұлғалар үшін "Қазақстан Республикасы азаматтарының тұрғылықты жері бойынша тіркеу" және "Қазақстан Республикасы азаматтарының уақытша болатын (тұратын) жері бойынша уақытша тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көрсету жөніндегі пилоттық жобаны электрондық түрде іске қосу.
2. Қоса беріліп отырған пилоттық жобаны іске асыру алгоритмі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
3. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы меншік иелері заңды, кәмелетке толмаған немесе әрекетке қабілетсіз адамдар болып табылатын тұрғын үйді айрықша іздеу бөлігінде халыққа қызмет көрсету орталықтарының интеграцияланған ақпараттық жүйесінде форматты-логистикалық бақылаулар белгілеуді қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрық бекітілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін қазақ және орыс тілдерінде жолдау;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру.
5. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасарына және жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.

О реализации пилотного проекта по оказанию государственных услуг "Регистрация по месту жительства граждан Республики Казахстан" и "Временная регистрация по месту временного пребывания (проживания) граждан Республики Казахстан" для физических лиц в электронной форме
Совместный приказ Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 7 октября 2025 года № 500/НҚ и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 октября 2025 года № 801
Примечание ИЗПИ!
Действует по 30.06.2026 г.
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" в целях постоянного совершенствования процесса, повышения эффективности оказания государственных услуг и в рамках исполнения пункта 1 подпункта 3 Протокола заседания Межведомственной комиссии по вопросам оказания государственных услуг № 5 от 14 октября 2024 года, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Запустить пилотный проект по оказанию государственных услуг "Регистрация по месту жительства граждан Республики Казахстан" и "Временная регистрация по месту временного пребывания (проживания) граждан Республики Казахстан" для физических лиц в электронной форме.
2. Утвердить прилагаемый Алгоритм реализации пилотного проекта согласно приложению.
3. Некоммерческому акционерному обществу "Государственная корпорация "Правительство для граждан" обеспечить установление форматно-логистических контролей в интегрированной информационной системе Центров обслуживания населения в части исключительного поиска жилья, где собственниками являются несовершеннолетние или недееспособные лица.
4. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня утверждения настоящего совместного приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования.
5. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.

6. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 30 маусымға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
ішкі істер министрі
______________ Е. Саденов
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
________________ Ж. Мәдиев
бұйрығына қосымша
Жеке тұлғалар үшін "Қазақстан Республикасы азаматтарының тұрғылықты жері бойынша тіркеу" және "Қазақстан Республикасы азаматтарының уақытша болатын (тұратын) жері бойынша уақытша тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көрсету жөніндегі пилоттық жобаның алгоритмі электрондық нысанда
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Алгоритм жеке тұлғалар үшін "Қазақстан Республикасы азаматтарының тұрғылықты жері бойынша тіркеу" және "Қазақстан Республикасы азаматтарының уақытша болатын (тұратын) жері бойынша уақытша тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көрсету жөніндегі пилоттық жобаны электрондық нысанда іске асыру тәртібін айқындайды.
2. Бұл алгоритмде келесі қысқартулар қолданылады:
1) Мемлекеттік корпорация – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
2) көрсетілетін қызмет – "Қазақстан Республикасы азаматтарының тұрғылықты жері бойынша тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметі;
3) ЖТ МДҚ – "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры;
4) АХАЖ АЖ – азаматтық хал актілерінің ақпараттық жүйесі;
5) Е-Собес – "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
6) ХҚКО ЫАЖ - Халыққа қызмет көрсету орталықтарының интеграцияланған ақпараттық жүйесі;
7) ЭҮП – "Электрондық үкімет" порталы;
8) ҰБДБ – ұлттық білім беру деректер базасы;
9) ЖБББП – жоғары білім берудің бірыңғай платформасы.
2 тарау. Көрсетілетін қызметті алушы мен Мемлекеттік корпорацияның өзара іс-қимыл тәртібі
3. Көрсетілетін қызметті алушы қызметті алу үшін жүгінген кезде Мемлекеттік корпорация бөлімінің ресепшн қызметкері тұрғылықты жері бойынша тіркеу жоспарланып отырған тұрғын үйдің меншік иесі кім болып табылатынын айқындайды.
4. Егер меншік иесі кәмелетке толмағандар немесе әрекетке қабілетсіз адамдар болса, Мемлекеттік корпорация бөлімінің ресепшн қызметкері көрсетілетін қызметті алушыны операциялық залға жолдайды.
5. Егер меншік иесі 4-тармақта көрсетілген санаттарға жатпаса, Мемлекеттік корпорация бөлімінің ресепшн қызметкері көрсетілетін қызметті алушыны онлайн форматта, оның ішінде Мемлекеттік корпорация бөлімінің өзіне-өзі қызмет көрсету секторына жүгіну арқылы алу қажеттілігі туралы хабардар етеді.
6. Кәмелетке толмаған немесе әрекетке қабілетсіз адамға тиесілі тұрғын үйге тіркеу бойынша қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкері меншік иесінің ЖСН-ін ЖТ МДҚ және Е-Собес мәліметтері бойынша ЖСН сәйкестігін тексеруді жүзеге асыратын ХҚКО ИАЖ-ға енгізеді.

6. Настоящий совместный приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и действует по 30 июня 2026 года.
Министр внутренних дел Республики Казахстан
______________ Е. Саденов
Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
________________ Ж. Мадиев
Приложение к приказу
Алгоритм пилотного проекта по оказанию государственных услуг "Регистрация по месту жительства граждан Республики Казахстан" и "Временная регистрация по месту временного пребывания (проживания) граждан Республики Казахстан" для физических лиц в электронной форме
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Алгоритм определяет порядок реализации пилотного проекта в части оказания государственной услуги "Регистрация по месту жительства граждан Республики Казахстан" и "Временная регистрация по месту временного пребывания (проживания) граждан Республики Казахстан" для физических лиц в электронной форме.
2. В настоящем Алгоритме используются следующие сокращения:
1) Госкорпорация – некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан";
2) услуга – государственная услуга "Регистрация по месту жительства граждан Республики Казахстан";
3) ГБД ФЛ – государственная база данных "Физические лица";
4) ИС ЗАГС – информационная система актов гражданского состояния;
5) Е-Собес – автоматизированная информационная система "Е-Собес";
6) ИИС ЦОН – интегрированная информационная система Центров обслуживания населения;
7) ПЭП – портал "электронного правительства";
8) НОБД – национальная образовательная база данных;
9) ЕПВО – Единая платформа высшего образования.
Глава 2. Порядок взаимодействия услугополучателя и Государственной корпорации
3. При обращении услугополучателя за получением услуги работник ресепшн отдела Госкорпорации определяет кто является собственником жилища в котором планируется регистрация по месту жительства.
4. В случае если собственником является несовершеннолетнее или недееспособное лицо, работник ресепшн отдела Госкорпорации направляет услугополучателя в операционный зал.
5. Если собственник не относится к категориям, указанным в пункте 4 работник ресепшн отдела Госкорпорации информирует услугополучателя о необходимости получения услуги в онлайн формате, в том числе путем обращения в сектор самообслуживания отдела Госкорпорации.
6. При оказании услуги по регистрации в жилье, принадлежащее несовершеннолетнему или недееспособному лицу работник Госкорпорации вводит ИИН собственника в ИИС ЦОН, который осуществляет проверку ИИН на соответствие ФЛК по сведениям из ГБД ФЛ и Е-Собес.

7. Тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда Мемлекеттік корпорация қызметкері меншік иесінің заңды өкілінің өкілеттігін растайтын құжаттарды тексеруді жүзеге асырады және олар сәйкес келген жағдайда ХҚКО ЫАЖ-ға өтінімді ресімдейді.
8. Тексеру нәтижесі теріс болған жағдайда ХҚКО ЫАЖ қызмет көрсетудің мүмкін остігі туралы ескерту береді және Мемлекеттік корпорация қызметкері ЭҮП, egovmobile мобильдік қосымшасы және өзге де ақпараттандыру объектілері арқылы қызметті онлайн форматта алу қажеттілігі туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, қызмет көрсетуден бас тартады, "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу мәселелері бойынша Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 267 бұйрығына сәйкес (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20192 тіркелген).
3-тарау. Астана қаласында тұрғылықты жері бойынша тіркелу ерекшеліктері.
9. Астана қаласында тұратын немесе уақытша болатын жері бойынша тіркеу осы алгоритмнің 4-тармағында сипатталған жағдайларды қоспағанда, тек қана онлайн форматта жүзеге асырылады.
10. ЭҮП немесе egovmobile мобильдік қосымшасы арқылы Астана қаласында тұрғылықты жері немесе уақытша болу бойынша тіркеу процесі мынадай қосымша кезеңдерді қамтиды:
1) тұрғын үйдің жалпы ауданы бойынша Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрына сұрау салу;
2) тұрғын үйде тіркелген азаматтардың саны бойынша ЖТ МДҚ-ға сұрау салу;
3) елорданың жергілікті өкілді органы бекіткен нормативтерге тұрғын үйде тіркелген азаматтардың санын салыстыру. Нормативке қол жеткізілмеген кезде келудің статистикалық талонын толтыру кезеңіне өту және одан әрі қол қою, нормативке қол жеткізген кезде келесі қадамға өту;
4) көрсетілетін қызметті алушының тұрғын үй иесімен туыстық дәрежесін немесе санатын таңдауы:
бала;
ата-ана;
жұбайы (зайыбы);
туған ағасы (әпкесі);
өгей ағасы (әпкесі) (ата-анасының қайсысы ортақ екенін көрсетуі);
атасы (әжесі) (әкесінің немесе анасының көрсетуі);
немересі (немересі) (әкесінің немесе анасының тарапынан көрсетуі);
жекеменшік;
күндізгі бөлімде оқитын студент.
5) туыстық дәрежесін көрсеткен кезде, оның ішінде Smart Data Ukimet ақпараттық-талдамалық жүйесінің деректер виртинасын қолдана отырып, тұрғын үй иесімен туыстығын растау үшін АХАЖ АЖ мәліметтерін сұрау:
бала, ата-ана, жұбайы (зайыбы) тікелей тексеру жүргізіледі;
туыстық дәрежесін көрсеткен кезде туған ағасы (әпкесі) ата-анасының иесімен және көрсетілетін қызметті алушымен туыстық байланысы бойынша кросс-тексеру жолымен (көрсетілетін қызметті алушының ата-анасымен ары қарай тұрғын үй иесінің ата-анасының балалары арасында іздеумен өзара байланысы желісі бойынша);
туыстық дәрежесін көрсеткен кезде жиынтық ағасы (әпкесі) көрсетілетін қызметті алушы көрсеткен ата-ананың иесімен және көрсетілетін қызметті алушымен туыстық байланысы бойынша кросс-тексеру жолымен (көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген Ата-анамен ары қарай тұрғын үй иесінің ата-анасының балалары арасында іздеумен өзара байланысы желісі бойынша);
көрсетілетін қызметті алушы көрсеткен Тараптың (әкесінің немесе анасының) иесімен және көрсетілетін қызметті алушымен туыстық байланысы бойынша (көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген тараптан кросс-тексеру жолымен атасы (әжесі), немересі (немересі)туыстық дәрежесін көрсеткен кезде (әкесінің немесе анасының) бұдан әрі балалар арасында тұрғын үй иесінің ата-анасын іздеумен өзара байланысы желісі бойынша);
туыстық дәрежесін көрсеткен кезде жекжат иесінің жұбайының (зайыбының) балаларын іздеумен өзара байланысы желісі бойынша көрсетілетін қызметті алушымен туыстық байланысы бойынша (көрсетілетін қызметті алушының иесінің жұбайының (зайыбының) ата-анасымен (ата-анасымен), одан әрі көрсетілетін қызметті алушының ата-анасының (бауырларының) немесе көрсетілетін қызметті алушының ата-анасының (атасының/әжесінің);

7. В случае положительного результата проверки работник Госкорпорации осуществляет проверку документов, подтверждающих полномочия законного представителя собственника и при их соответствии оформляет заявку в ИИС ЦОН.
8. В случае отрицательного результата проверки ИИС ЦОН выдает предупреждение о невозможности оказания услуги и работник Госкорпорации отказывает в оказании услуги с информированием услугополучателя о необходимости получения услуги в онлайн формате посредством ПЭП, мобильного приложения EgovMobile и иных объектов информатизации, согласно приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 267 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг по вопросам документирования и регистрации населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под №20192).
Глава 3. Особенности регистрации по месту жительства в городе Астана.
9. Регистрация по месту жительства или временного пребывания в городе Астана осуществляется исключительно в онлайн формате за исключением случаев, описанных в пункте 4 настоящего Алгоритма.
10. Процесс регистрации по месту жительства или временного пребывания в городе Астана посредством ПЭП или мобильного приложения EgovMobile включает дополнительные следующие этапы:
1) запрос в Единый государственный кадастр недвижимости по общей площади жилья;
2) запрос в ГБД ФЛ по количеству зарегистрированных граждан в жилье;
3) сопоставление количества зарегистрированных граждан в жилье нормативам, утвержденным местным представительным органом столицы. При недостижении норматива переход к этапу заполнения статистического талона прибытия и дальнейшего подписания, при достижении норматива переход к следующему шагу;
4) выбор услугополучателем степени родства с владельцем жилья или категории:
ребенок;
родитель;
супруг (супруга);
родной брат (сестра);
сводный брат (сестра) (указать кто из родителей общий);
дедушка (бабушка) (указать со стороны отца или матери);
внук (внучка) (указать со стороны отца или матери);
свойственник;
студент очной формы обучения.
5) запрос сведений в ИС ЗАГС для подтверждения родства с владельцем жилья, при указании степени родства, в том числе с применением витрины данных информационно-аналитической системы Smart Data Ukimet:
ребенок, родитель, супруг (супруга) производится прямая проверка;
при указании степени родства родной брат (сестра) путем перекрестной проверки по родственной связи родителя с владельцем и услугополучателем (по линии взаимосвязи услугополучателя с родителем с дальнейшим поиском среди детей родителя владельца жилища);
при указании степени родства сводный брат (сестра) путем перекрестной проверки по родственной связи указанного услугополучателем родителя с владельцем и услугополучателем (по линии взаимосвязи услугополучателя с указанным родителем с дальнейшим поиском среди детей родителя владельца жилища);
при указании степени родства дедушка (бабушка), внук (внучка) путем перекрестной проверки по родственной связи указанного услугополучателем стороны (отца или матери) с владельцем и услугополучателем (по линии взаимосвязи услугополучателя с указанной стороны (отца или матери) с дальнейшим поиском среди детей родителя владельца жилища);
при указании степени родства свойственник путем перекрестной проверки по родственной связи супруга (супруги) владельца с услугополучателем (по линии взаимосвязи услугополучателя с родителем супруга (супруги) владельца (родители), с дальнейшим поиском детей родителей услугополучателя (братья/сестры) или родителей родителей услугополучателя (дедушки/бабушки);

6) туыстық байланыс расталған кезде келудің статистикалық талонын толтыру кезеңіне өту, теріс нәтиже болған кезде туыстық байланыстың жоқтығы және актілік жазбаны өзектендіру қажеттілігі туралы хабарламаны шығару;
7) күндізгі оқу нысанының студенті мәртебесін таңдау кезінде, елордада күндізгі оқу нысаны бойынша оқуды растау кезінде келудің статистикалық талонын толтыру кезеңіне өту кезінде, елордада күндізгі оқу нысаны бойынша оқу туралы мәліметтер болмаған кезде растау үшін ҰБДБ немесе ЖБББП-ға сұрау салу қызмет көрсетудің мүмкін остігі туралы хабарламаны шығару.

6) при подтверждении родственной связи переход к этапу заполнения статистического талона прибытия, при отрицательном результате выведение уведомления об отсутствии родственной связи и необходимости актуализации актовой записи;
7) запрос в НОБД или ЕПВО для подтверждения при выборе статуса студент очной формы обучения, при подтверждении обучения по очной форме в столице переход к этапу заполнения статистического талона прибытия, при при отсутствии сведений об обучении по очной форме в столице выведение уведомления о невозможности оказания услуги.