Қаратал ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Қаратал аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 52-139 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Қаратал аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 6 348 404 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 1 334 336 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 55 552 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 1 224 421 мың теңге;
трансферттер түсімі 3 734095 мың теңге;
2) шығындар 5 459 402 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 42178 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 86 500 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 44 322 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) 958524 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 958524 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 86500 мың теңге;
қарыздарды өтеу 1045024 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 0 теңге.
2. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 63 795 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 335 861 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Үштөбе қаласына 0 теңге;
Бастөбе ауылдық округіне 0 мың теңге;
Балпық ауылдық округіне 44553 мың теңге;
Жолбарыс батыр ауылдық округіне 47709 мың теңге;
Ескелді ауылдық округіне 46470 мың теңге;
Елтай ауылдық округіне 39930 мың теңге;
Тастөбе ауылдық округіне 37640 мың теңге;
Айтуби ауылдық округіне 42280 мың теңге;
Байшегір ауылдық округіне 38466 мың теңге;
Қызылбалық ауылдық округіне 38813 мың теңге.

О бюджете Каратальского района на 2026-2028 годы
Решение Каратальского районного маслихата области Жетісу от 22 декабря 2025 года № 52-139
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Маслихат Каратальского района РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы 6 348 404 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 1 334 336 тысяч тенге;
неналоговые поступления 55 552 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 1 224 421 тысяч тенге;
поступления трансфертов 3 734 095 тысяч тенге;
2) затраты 5 459 402 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 42 178 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 86 500 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 44 322 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета 958 524 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 958 524 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 86 500 тысяч тенге;
погашение займов 1 045 024 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 0 тенге.
2. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 63 795 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сельских округов, в сумме 335861 тысяч тенге, в том числе:
городу Уштобе 0 тенге;
Бастобинскому сельскому округу 0 тысяч тенге;
Балпыкскому сельскому округу 44553 тысячи тенге;
Сельскому округу Жолбарыс батыр 47709 тысяч тенге;
Ескельдинскому сельскому округу 46470 тысяч тенге;
Ельтайскому сельскому округу 39930 тысяч тенге;
Тастобинскому сельскому округу 37640 тысяча тенге;
Айтубийскому сельскому округу 42280 тысяч тенге;
Байшегирскому сельскому округу 38466 тысяч тенге;
Кызылбалыкскому сельскому округу 38813 тысяч тенге;

4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру;
елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз етуге;
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру;
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Қаратал ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

4. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе на:
освещение улиц населенных пунктов;
обеспечение санитарии населенных пунктов;
благоустройство и озеленение населенных пунктов;
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяются на основании постановления акимата Каратальского района.

4475
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
229636
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
58367
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
58367
482
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және туризм бөлімі
34976
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және туризмді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34976
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
136293
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
47736
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
88557
2
Қорғаныс
590054
1
Әскери мұқтаждар
47180
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
47180
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
47180
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
542874
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
542874
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
500000
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
42874
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
3149
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
3149
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
3149
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
3149
6
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1181099
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
526090
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
526090
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
522064
019
Әлеуметтік қорғау саласында үйде қызмет көрсету жағдайында арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету
4026
2
Әлеуметтік көмек
483313
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
483313
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету

4475
9
Прочие государственные услуги общего характера
229636
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
58367
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
58367
482
Отдел предпринимательства и туризма района (города областного значения)
34976
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и туризма
34976
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
136293
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
47736
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
88557
2
Оборона
590054
1
Военные нужды
47180
122
Аппарат акима района (города областного значения)
47180
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
47180
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
542874
122
Аппарат акима района (города областного значения)
542874
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
500000
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
42874
3
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
3149
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
3149
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
3149
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
3149
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
1181099
1
Социальное обеспечение
526090
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
526090
005
Государственная адресная социальная помощь
522064
019
Предоставление специальных социальных услуг в условиях оказания услуг на дому в области социальной защиты
4026
2
Социальная помощь
483313
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
483313
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан

16089
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
12519
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
81375
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
3841
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
133508
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
235981
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
171696
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
166591
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53224
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
14121
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
89094
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
10152
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
5105
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5105
7
Тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық
1020126
1
Тұрғын үй шаруашылығы
855926
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
855926
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
359000
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
63406
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
433520
3
Елді-мекендерді көркейту
164200
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
164200
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
14200
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
0
018
Елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыру

16089
006
Оказание жилищной помощи
12519
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
81375
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3841
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
133508
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
235981
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
171696
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
166591
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
53224
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
14121
021
Капитальные расходы государственного органа
89094
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
10152
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
5105
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
5105
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
1020126
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
855926
1
Жилищное хозяйство
855926
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
359000
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
63406
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
433520
2
Коммунальное хозяйство
164200
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
164200
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
14200
3
Благоустройство населенных пунктов
0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
14121
015
Освещение улиц в населенных пунктах
89094
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
10152
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов