Қаратал ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Қаратал аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 52-139 шешімі.
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Қаратал аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 11 249 231 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 1 378 289 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 810 289 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 1 698 266 мың теңге;
трансферттер түсімі 7 362 387 мың теңге;
2) шығындар 11 583 058 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 33 693 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 86 500 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 52 807 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 367 520 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 367 520 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 1 646 210 мың теңге;
қарыздарды өтеу 1 424 346 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 145 656 теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облысы Қаратал аудандық мәслихатының 17.04.2026 № 57-152 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 63 795 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 335 861 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Үштөбе қаласына 0 теңге;
Бастөбе ауылдық округіне 0 мың теңге;
Балпық ауылдық округіне 44553 мың теңге;
Жолбарыс батыр ауылдық округіне 47709 мың теңге;
Ескелді ауылдық округіне 46470 мың теңге;
Елтай ауылдық округіне 39930 мың теңге;
Тастөбе ауылдық округіне 37640 мың теңге;
Айтуби ауылдық округіне 42280 мың теңге;
Байшегір ауылдық округіне 38466 мың теңге;
Қызылбалық ауылдық округіне 38813 мың теңге.

О бюджете Каратальского района на 2026-2028 годы
Решение Каратальского районного маслихата области Жетісу от 22 декабря 2025 года № 52-139.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Маслихат Каратальского района РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы 11 249 231 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 1 378 289 тысяч тенге;
неналоговые поступления 810 289 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 1 698 266 тысяч тенге;
поступления трансфертов 7 362 387 тысяч тенге;
2) затраты 11 583 058 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 33 693 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 86 500 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 52 807 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 367 520 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 367 520 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 1 646 210 тысяч тенге;
погашение займов 1 424 346 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 145 656 тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Каратальского районного маслихата области Жетісу от 17.04.2026 № 57-152 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 63 795 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сельских округов, в сумме 335861 тысяч тенге, в том числе:
городу Уштобе 0 тенге;
Бастобинскому сельскому округу 0 тысяч тенге;
Балпыкскому сельскому округу 44553 тысячи тенге;
Сельскому округу Жолбарыс батыр 47709 тысяч тенге;
Ескельдинскому сельскому округу 46470 тысяч тенге;
Ельтайскому сельскому округу 39930 тысяч тенге;
Тастобинскому сельскому округу 37640 тысяча тенге;
Айтубийскому сельскому округу 42280 тысяч тенге;
Байшегирскому сельскому округу 38466 тысяч тенге;
Кызылбалыкскому сельскому округу 38813 тысяч тенге;

4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру;
елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз етуге;
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру;
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Қаратал ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

4. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе на:
освещение улиц населенных пунктов;
обеспечение санитарии населенных пунктов;
благоустройство и озеленение населенных пунктов;
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяются на основании постановления акимата Каратальского района.

5. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қаратал аудандық мәслихатының төрағасы М.Әкімжанов
Қаратал аудандық мәслихатының 2025 жылғы "22" желтоқсандағы №52-139 шешіміне 1-қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы Қаратал аудандық мәслихатының 17.04.2026 № 57-152 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Санаты
Сомасы (мың тенге)
Сынып
Ішкі сынып
Атауы

5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Каратальского районного маслихата М.Акимжанов
Приложение 1 к решению Каратальского районного маслихата от "22" декабря 2025 года № 52-139
Районный бюджет на 2026 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Каратальского районного маслихата области Жетісу от 17.04.2026 № 57-152 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование

483313
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
483313
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
16089
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
12519
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
81375
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
3841
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
133508
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
235981
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
172196
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
167091
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53224
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
14121
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
500
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
89094
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
10152
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
5105
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5105
7
Тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық
3494992
1
Тұрғын үй шаруашылығы
2447943
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
2229322
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
391307
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
63406
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
1774609
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

483313
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
483313
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
16089
006
Оказание жилищной помощи
12519
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
81375
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3841
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
133508
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
235981
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
172196
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
167091
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
53224
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
14121
021
Капитальные расходы государственного органа
500
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
89094
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
10152
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
5105
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
5105
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
3494992
1
Жилищное хозяйство
2447943
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
2229322
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
391307
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
63406
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
1774609
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)

93428
2
Қорғаныс
710655
1
Әскери мұқтаждар
49539
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
49539
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
49539
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
661116
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
661116
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
609716
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
51400
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
3322
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
3322
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
3322
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
3322
6
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1180565
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
501977
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
501977
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
497750
019
Әлеуметтік қорғау саласында үйде қызмет көрсету жағдайында арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету
4227
2
Әлеуметтік көмек
502770
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
502770
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
16893
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
13145
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
86923
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
4033
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
134625
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
247151
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
175818
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі

93428
2
Оборона
710655
1
Военные нужды
49539
122
Аппарат акима района (города областного значения)
49539
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
49539
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
661116
122
Аппарат акима района (города областного значения)
661116
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
609716
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
51400
3
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
3322
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
3322
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
3322
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
3322
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
1180565
1
Социальное обеспечение
501977
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
501977
005
Государственная адресная социальная помощь
497750
019
Предоставление специальных социальных услуг в условиях оказания услуг на дому в области социальной защиты
4227
2
Социальная помощь
502770
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
502770
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
16893
006
Оказание жилищной помощи
13145
007
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
86923
010
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
4033
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
134625
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
247151
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
175818
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)