"Жетісу облысы мемлекеттік мекемелерінің ережелерін бекіту туралы" облыс әкімдігінің 2025 жылғы 16 мамырдағы № 153 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 405 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27, 37-баптарына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Жетісу облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жетісу облысы мемлекеттік мекемелерінің ережелерін бекіту туралы" облыс әкімдігінің 2025 жылғы 16 мамырдағы № 153 қаулысына келесі өзгеріс енгізілсін:
аталған қаулының 3-қосымшасы осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аумақтық әділет органдарында мемлекеттік мекеменің ережесін мемлекеттік қайта тіркеуден өткізсін және осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Б. Исабаев
Облыс әкімдігінің 2025 жылғы "____" "____________" № ____ қаулысына қосымша
"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Жетісу облысы аумағындағы мектеп жасына дейінгі оқыту мен тәрбие беру, қосымша білім беру, бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, білім беру қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау, балалардың құқықтарын қорғау, сондай-ақ кәмелетке толмағандарға қатысты қамқоршылық және қорғаншылық салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік-құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

О внесении изменения в постановление акимата области от 16 мая 2025 года № 153 "Об утверждении положений государственных учреждений области Жетісу"
Постановление акимата области Жетісу от 19 декабря 2025 года № 405
В соответствии со статьями 27, 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат области Жетісу ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата области от 16 мая 2025 года № 153 "Об утверждении положений государственных учреждений области Жетісу" следующее изменение:
приложения 3 указанного постановления изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление образования области Жетісу" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке произвести государственную перерегистрацию положений государственного учреждения в территориальных органах юстиции и принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Б. Исабаев
Приложение к постановлению акимата области от "___" "__________" 2025 года №___
Положение государственного учреждения "Управление образования области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление образования области Жетісу" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере дошкольного обучения и воспитания, дополнительного образования, начального, основного и общего среднего образования, технического и профессионального, послесреднего образования, переподготовки кадров и повышения квалификации работников образования, является государственным органом, осуществляющим функции государственного управления в сфере защиты прав детей, а также функций государства по опеке и попечительству в отношении несовершеннолетних на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Қабанбай батыр көшесі, 26.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарма қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқарманың өз өкілеттіктері болып саналатын міндеттерін орындау бойынша кәсіпкерлік субъектілермен шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) азаматтардың білім алуға конституциялық құқығын қамтамасыз етеді;
2) өңірлік, демографиялық және басқа ерекшеліктерді ескере отырып, мектеп жасына дейінгі оқыту мен тәрбие беру, қосымша білім беру, бастауыш, негізгі, негізгі орта және жалпы орта білім беру, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мәселелері бойынша бірыңғай мемлекеттік саясатты жүзеге асырады;
3) облыста білім жүйесінің қызметін мемлекеттік қамтамасыз ету, қоғам талабының өзгерісіне сай жаңа әлеуметтік-экономикалық жағдайларға сәйкес оның дамуын әлеуметтік қорғау;
4) балалар мен оқушы жастардың, білім саласындағы қызметкерлердің әлеуметтік қорғалуын қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасының Конституциясын, Баланың құқықтары туралы конвенцияны, Қазақстан Республикасының "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Заңдарын және балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелері бойынша өзге де заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерді іске асыруды қамтамасыз ету;

4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штамп со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности учреждения утверждаются в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, улица Кабанбай батыра, 26.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установленно законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия управления
13. Задачи:
1) обеспечение конституционного права граждан на образование;
2) осуществление единой государственной политики в области дошкольного обучения и воспитания, дополнительного образования, начального, основного среднего и общего среднего образования, технического и профессионального, послесреднего образования с учетом региональных, демографических и других особенностей;
3) государственное обеспечение функционирования системы образования в области и ее социальная защита в соответствии с изменяющимися потребностями общества и новыми социально-экономическими условиями его развития;
4) обеспечение социальной защиты детей, учащейся молодежи и работников образования;
5) обеспечение реализации Конституции Республики Казахстан, Конвенции о правах ребенка, Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Законов Республики Казахстан "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан" и иных законодательных и нормативных правовых актов по вопросам защиты прав и законных интересов детей;

6) аудандық (қалалық) білім бөлімдерімен бірлесе отырып, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмаған балаларды қамқорлық пен қорғаншылыққа алуды ұйымдастыру;
7) орта мектеп бітіруші түлектерін жұмысқа орналастыру және оларға кәсіптік-техникалық білім беру мәселелерін шешу жөніндегі аудандық, қалалық білім бөлімдерінің жұмысын жетілдіру;
8) облыстың білім беру саласында кадр саясатын қалыптастыру: орта білімді реформалау және нарықтық қатынастар жағдайында кадрларды қайта даярлау және педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін жоғарылатуды ұйымдастыру;
9) облыстық білім беру органдарының қоғаммен, ақпарат құралдарымен, басқа да мемлекеттік және жергілікті басқару органдарымен бірлескен жұмысының аясын кеңейту.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасымен, барлық тиісті мекемелер және ұйымдарымен бірлесіп, жастар мен жұмыстан босағандардың қажетіліктерін ескере отырып, өңірлік кәсіптік білім беру бағдарламасын әзірлейді және жүзеге асырады;
оқушыларды, тәрбиенушілерді және педагогикалық қызметкерлерді материалдық қамтамасыз етудің нормаларын, түрлерін және қосымша жеңілдіктер белгілеу жөнінде ұсыныс әзірлейді, сонымен қатар, оқушыларды оқыту және тәрбиелеу жөніндегі әлеуметтік-кепілдеме нормативтерін өзгерту туралы ұсыныс береді және ол мәселені облыс әкімдігінде көтереді;
облыстық әкімдіктің қарауына білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын сақтау және дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлейді және енгізеді. Білім беру ұйымдарын салуға, қайта жаңартуға, күрделі жөндеуге ұсыныстарды жоспарлап, орналастырады. Облыстық әкімдікке білім беру жүйесінің жаңа объектілерін салуды және жобалауды ұйымдастыру бойынша ұсыныстар енгізеді;
экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасымен бірлесіп, жергілікті ерекшеліктерді ескере отырып, барлық түрдегі білім мекемелерінде балаларды оқытуға қажетті әлеуметтік-кепілдеме нормативін жасайды және оны аудандық, қалалық білім бөлімдеріне жеткізеді. Жергілікті атқарушы органдарға білім беру бюджетінің жобасы бойынша ұсыныс енгізеді. Өңірлік білім жүйесінің қаржыландыруына талдау жасайды. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне, облыстық әкімдікке білім саласындағы мақсатты бағдарламаларды қаржыландыру мәселесі жөнінде ұсыныс жасайды, сонымен қатар, облыс аумағында орналасқан республикалық бағыныстағы объектілердің қаржыландырылуын қадағалайды. Өңірлік білім жүйесінің экономикалық механизмін жетілдіреді;
облыста жаңа ақпарат жүйелерін әзірлейді және құрады;
Біліммен мемлекеттік басқару жүйесін дамытады және жетілдіреді. Диагностика, талдау және алдын-ала болжау негізіне сүйене отырып, құрылымды қалыптастыру жөнінде ұсыныс жасайды;
Басқарманың қармағындағы мемлекеттік мекемелерді және кәсіпорындарды құру, қайта құру, қайта атау және тарату бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізеді және олардың Жарғылары мен Ережелерін бекітеді;
Басқармаға жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін белгіленген тәртіппен атқарушы органдардан, сондай-ақ ұйымдар, мекемелер мен кәсіпорындар, меншік нысанына қарамастан, қажетті құжаттар, ақпараттар, мәліметтер, анықтамалық және өзге материалдар сұрату және алу;
жедел басқару құқығындағы мүлікті пайдалануды жүзеге асыру;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша белгіленген тәртіпте конференциялар, семинарлар, кеңестер мен кездесулер ұйымдастыру және өткізу;
ішкі пайдалану үшін пайдаланылатын ұсынылған құжаттардың көшірмелерін растау;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша әдістемелік құралдар шығару, ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша құзыреті шегінде лауазымды тұлғалармен, қоғамдық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасасу;
білім беру мәселелерімен айналысатын мемлекеттік органдардан, білім беру ұйымдарында, мамандарды даярлауды, қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын әртүрлі ұйымдардың оқу курстарынан бітірушілердің жұмысқа орналасуы туралы мәліметтерді, оқыту жүргізілетін кәсіптер (мамандықтар), нақты кәсіптер (мамандықтар) бойынша даярланған және даярлауға жоспарланған мамандар саны туралы ақпаратты сұрату.

6) осуществление совместно с районными (городскими) отделами образования государственного обеспечения детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
7) контроль за деятельностью районных (городских) отделов образования по решению вопросов трудоустройства и профессионального образования выпускников общеобразовательной средней школы;
8) проведение кадровой политики в области образования: организация переподготовки кадров и повышения квалификации педагогических работников в условиях рыночных отношений и реформирования среднего образования;
9) расширение сферы совместной деятельности органов образования области с общественностью, средствами массовой информации, другими органами государственного и местного управления.
14. Полномочия:
1) Права:
совместно с управлением координации занятости и социальных программ, всеми заинтересованными предприятиями и организациями разрабатывает и реализует региональную программу профессионального образования молодежи и высвободившегося населения с учетом их потребности.
разрабатывает предложения по установлению дополнительных льгот, видов и норм материального обеспечения учащихся, воспитанников и педагогических работников, а также об изменении социально гарантированных нормативов на содержание учащихся и ставит их перед акиматом области;
разрабатывает и представляет на рассмотрение областного акимата предложения по сохранению и развитию материально-технической базы организаций образования. Планирует и размещает заявки по строительству, реконструкции, капитальному ремонту образовательных организаций. Вносит предложения в акимат по организации строительства и проектированию новых объектов системы образования;
совместно с управлением экономики и бюджетного планирования разрабатывает социально- гарантированные нормативы содержания детей и учащихся в общеобразовательных организациях всех типов с учетом местных особенностей и доводит до сведения районных и городских отделов образования. Вносит в местные исполнительные органы предложения по проекту бюджета образования. Анализирует финансовое обеспечение региональной системы образования. Разрабатывает и вносит в Министерство просвещения Республики Казахстан, акимат области предложения по вопросам финансирования целевых программ в сфере образования, а также объектов республиканского значения на территории области. Совершенствует экономический механизм в региональной системе образования;
разрабатывает и создает новые информационные образовательные системы в области;
развивает и совершенствует систему государственного управления образованием. На основе диагностики, анализа и прогноза вносит предложения по формированию структуры управления;
вносит предложения в акимат области по созданию, реорганизации, переименованию и ликвидации государственных учреждений и предприятий, находящихся в ведении Управление и утверждает их Уставов и Положения;
запрашивать и получать в установленном порядке от исполнительных органов области, а также организаций, учреждений и предприятий независимо от форм собственности документы, информации, справочные и иные материалы, необходимые для осуществления функций, возложенных на Управление;
осуществлять пользование имуществом, находящимся на праве оперативного управления;
организовывать и проводить в установленном порядке конференции, семинары, совещания и встречи по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
заверять копии представленных документов, используемых для внутреннего пользования;
проводить информационно-разъяснительные работы по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
взаимодействовать в пределах компетенции с должностными лицами, общественными организациями по вопросам входящих в компетенцию Управления;
заключать договоры, соглашения в пределах своей компетенции;
запрашивать у государственных органов, ведающих вопросами образования, в организациях образования, учебных курсов различных организаций, осуществляющих подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов, сведения о трудоустройстве выпускников, информацию о профессиях (специальностях), по которым ведҰтся обучение, количестве подготовленных и планируемых к подготовке специалистов по конкретным профессиям (специальностям).

2) Міндеттері:
Облыс көлемінде оқыту, тәрбиелеу, оқушылар өмірі мен денсаулығын қорғау мәселелері бойынша жүргізіліп жатқан эксперименттерді ғылыми-әдістемелік және психологиялық-медициналық-педагогикалық жағынан қамтамасыз етеді. Аудандық, қалалық білім бөлімдері мен облыстағы жалпы білім беретін мекемелерге көмек көрсететін психологиялық-педагогикалық, әлеуметтік, заң және диагностикалық орталықтар құрады (уақытша, түпкілікті, бюджеттік, бюджеттен тыс). Облыста білім саласында жаңалық енгізуге, оқыту мен тәрбиелеу жөнінде жаңа технология ендіру үшін сынақ алаңдарын ұйымдастырады. Жаңалықтардың кешенді, сарапталуын ұйымдастырады, жаңа оқу жоспарын, оқу бағдарламаларын, педагогикалық және басқару жаңалықтарын сынақтан өткізеді. Оларды іске асыру жөнінде ұсыныс жасайды. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне жаңа бағдарламалық-әдістемелік қамтамасыз ету туралы ұсыныс жасайды;
облыстағы білім мекемелерінің педагогикалық және басшылық мамандармен қамтамасыз етілуін зерттейді және олардың жаңа мамандар әзірлеуге сұранысын болжауды жүзеге асырады. Жоғары оқу орындары, колледждер, мамандар кәсіби біліктілігін арттыратын және қайта даярлайтын мекемелермен бірлесе облыстық педагогикалық білім беру қызметкерлерінің жүйесін құрады және жетілдіреді. Облыстық білім мекемелерінің басшылары мен педагог мамандарды аттестациядан өткізеді, білім беру органдары мен мекемелерінде аттестациялау ережесінің сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
өз құзыреті аясында білім мекемелерін оқулықтармен, оқу-әдістемелік әдебиеттермен қамтамасыз етеді. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне оларды басу, қайта басу жөнінде жоспар-ұсыныс әзірлейді. Мектепалды, бастауыш, жалпы орта және негізгі орта мектептерге жалпы білім беретін оқулықтарды тарататын аудандық және қалалық білім бөлімдерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз етілу ісіне бақылау жасайды;
Басқарма алқасының, өңірлік комиссияның отырыстарында меншік нысанына қарамастан ұйымдар, кәсіпорындар мен мекемелер басшыларының Басқарма құзыретіне жататын мәселелер бойынша есептерін тыңдау;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелерді талқылау бойынша комиссиялар мен жұмыс топтарының жұмысына қатысу;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер беру;
Басқарманың мүдделерін мемлекеттік органдарда, сотта білдіру;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктер шегінде өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.

2) Обязанности:
осуществляет научно-методическое, психолого- медико-педагогическое обеспечение проводимых в области экспериментов, касающихся обучения, воспитания, охраны жизни и здоровья учащихся. В помощь районного и городского отделами образования и общеобразовательным организациям области создает психолого-медико-педагогические, социологические, юридические, диагностические центры (временные, постоянные, бюджетные, внебюджетные), организует в области экспериментальные площадки на базе школ для проведения образовательных новаций, новых технологий обучения и воспитания. Проводит комплексную экспертизу нововведений, экспериментальную апробацию новых учебных планов и образовательных программ, педагогических и управленческих новаций, рекомендует их к внедрению. Вносит предложения в Министерство образования и науки Республики Казахстан по разработке нового программно-методического обеспечения;
изучает обеспеченность педагогическими и руководящими кадрами образовательных организаций области и осуществляет прогнозирование их потребности в подготовке новых специалистов. Совместно с высшими учебными заведениями, колледжами, организациями, занимающимися переподготовкой и повышением квалификации кадров создает и совершенствует кадровый состав системы образования в области. Проводит аттестацию руководителей организации образования и педагогических кадров, осуществляет контроль за соблюдением правил проведения аттестации органами и организациями образования области;
обеспечивает приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов организациям образования в пределах своей компетенции. Готовит план-заказ в Министерство просвещения Республики Казахстан на их издание и переиздание. Осуществляет контроль за обеспечением районными и городскими отделами образования учебниками и учебно-методических комплексами организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы предшкольной подготовки, начального, основного среднего и общего среднего образования;
заслушивать на заседаниях коллегии Управления, региональных комиссии отчеты руководителей организаций, предприятий и учреждений, независимо от форм собственности, по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
участвовать в работе комиссий и рабочих групп по обсуждению вопросов, входящих в компетенцию Управления;
давать разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
представлять интересы Управления в государственных органах, суде;
осуществлять иные обязанности в пределах полномочий, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.

15. Функциялары:
1) тиісті облыс аумағында білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органымен және білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім бөлімдерінің бірінші басшыларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасында, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен ведомстволық бағынысты мемлекеттік білім беру ұйымдарының басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) облыс аудандарының, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерін әкімшілендіру және қаржыландыру функцияларын орындайды;
5) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді қамтамасыз етеді;
6) балаларды арнайы оқу бағдарламалары бойынша оқытуды қамтамасыз етеді;
7) мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларды оқытуды қамтамасыз етеді;
8) облыс аумағында мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі, орта, жалпы орта, сондай-ақ қосымша білім беруді ұйымдастырады және оған жауапты болады;
9) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және негізгі орта, жалпы білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын солармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, облыстың жергілікті атқарушы органдарына білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерінің ұсынуы бойынша мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және балаларға қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, мамандандырылған жалпы білім білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы ұсыныстар енгізеді;
11) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімінің ұсынысы бойынша қолданыстағы заңнаманың талаптарын ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының мөлшерін, сондай ата-ананың ақы төлеу мөлшерін облыстың жергілікті атқарушы органдарының бекітуіне енгізеді;

15. Функции:
1) реализуют государственную политику в области образования на территории соответствующей области;
2) назначают на должности и освобождают от должностей первых руководителей отделов образования районов области, городов областного значения по согласованию с местным исполнительным органом района, города областного значения и уполномоченным органом в области образования;
3) назначают на должности и освобождают от должностей руководителей подведомственных государственных организаций образования в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, а также уполномоченным органом в области образования;
4) выполняют функции администрирования и финансирования отделов образования районов области, городов областного значения;
5) обеспечивают предоставление технического и профессионального, послесреднего образования;
6) обеспечивают обучение детей по специальным учебным программам;
7) обеспечивают обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
8) организуют и ответственны за предоставление дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, а также дополнительного образования на территории области;
9) организуют заказ и обеспечивают организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы специального, специализированного, дополнительного образования, технического и профессионального, послесреднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществляют контроль за их использованием;
10) вносят в местный исполнительный орган области предложения о создании, реорганизации и ликвидации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, дополнительные образовательные программы для детей по представлению отделов образования районов, городов областного значения, по согласованию с уполномоченным органом в области образования - государственных организаций образования, реализующих специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования;
11) вносят на утверждение местным исполнительным органам области размер государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, а также размер родительской платы с учетом требований действующего законодательства по представлению отделов образования районов, городов областного значения;

12) мемлекеттік білім беру ұйымдарында орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын облыстың жергілікті атқарушы органдарының бекітуіне енгізеді;
13) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын облыстың жергілікті атқарушы органдарының бекітуіне енгізеді;
14) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын облыстың жергілікті атқарушы органдарының бекітуіне енгізеді
15) мүдделі ұйымдардың ұсыныстарын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастырады;
16) білім алушылардың ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысуын ұйымдастырады;
17) облыстың білім беру саласындағы кадр саясатын іске асырады, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен білім беру ұйымдарының басшыларын тағайындау үшін педагогтерді аттестаттауды, тестілеуді өткізеді және ұйымдастырады;
18) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
19) жыл сайын 1 тамызға дейін мектепалды даярлықтың, бастауыш, негізгі, орта, жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін білім беру органдары оқу жылына болжайтын көлемде оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сатып алуды және жеткізуді қамтамасыз етеді;
20) орындаушылар конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарының жалпы білімі беретін пәндері бойынша облыстық мектеп олимпидаларын және ғылыми жобалар конкурстарын ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ балалар мен педагогтар арасында олимпиадалар мен конкурстар өткізуді ұйымдастырады;
21) облыстық деңгейлерде жүзеге асырылатын балаларға қосымша білім беруді қамтамасыз етеді;
22) бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрларын қайта даярлауды және қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
23) балалар мен жасөспірімдердің зерттеп-қарауды және психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсетуді үйлестіреді және қамтамасыз етеді;

12) вносят на утверждение местным исполнительным органам области размер государственного образовательного заказа на среднее образование в организациях образования;
13) вносят на утверждение местным исполнительным органам области размер государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием;
14) вносят на утверждение местным исполнительным органам области размер государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием;
15) размещают государственный образовательный заказ на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом предложений заинтересованных организаций;
16) организуют участие обучающихся в едином национальном тестировании;
17) реализуют кадровую политику в сфере образования области, а также проводят и организуют аттестацию педагогов, тестирование для назначения руководителей организаций образования в порядке, определенном уполномоченным органом в области образования;
18) осуществляют материально-техническое обеспечение государственных организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, а также специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы);
19) ежегодно до 1 августа обеспечивают приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов для организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы предшкольной подготовки, начального, основного среднего, общего среднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, образовательные программы технического и профессионального образования на основе государственного образовательного заказа в объеме, прогнозируемом органами образования на учебный год;
20) обеспечивают организацию и проведение областных школьных олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства для детей, а также координируют проведение олимпиад и конкурсов среди детей и педагогов;
21) обеспечивают дополнительное образование детей, осуществляемое на областном уровне;
22) организуют переподготовку кадров и повышение квалификации работников государственных организаций образования, финансируемых за счет бюджетных средств;
23) координируют и обеспечивают обследование детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи;

24) дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалтуды және әлеуметтік бейімдеуді қамтамасыз етеді;
25) жетім балалар мен ата-анаcының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін жетім балаларды, сондай-ақ ата-анаcының қамқорлығынсыз қалған балаларды белгіленген тәртіппен мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
26) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде бітірген адамдарды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
27) берілген өтінімдерге сәйкес кейіннен жұмысқа орналастыра отырып, ауылдық жердің кадрлар қажетсінуі туралы өтінімді білім беру саласындағы уәкілетті органдарға жыл сайын 15 сәуірге дейін ұсынады;
28) облыс мәслихатына білім алушылардың қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүруі туралы жергілікті атқарушы орган арқылы ұсыныс енгізеді;
29) білім беру мониторингін жүзеге асырады;
30) жыл сайын белгіленген мерзімдерде білім саласындағы уәкілетті органның ақпараттандыру объектілерінде статистикалық байқаулар деректерін жинауды қамтамасыз етеді;
31) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының және өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қолдау орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
32) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында және өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қолдау орталықтарында ұсталатын адамдарға жағдай жасайды;
33) облыс білім басқармасына ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдарында қамқоршылық кеңестерге жәрдем көрсетеді;
34) облыс білім басқармасына ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдарында Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен білім алушылардың жекелеген санаттарын жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастырады;
35) ведомстволық бағынысты мемлекеттік білім беру ұйымдарының тарификациялық тізімдерін, штат кестесін, жұмыс оқу жоспарларын, сондай –ақ сынып-жинақтардың, олардағы топтардың санын келіседі;
36) облыстың мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрмен қамтамасыз етуді ұйымдастырады және жүзеге асырады;
37) конкурстардың өткізілуін қамтамасыз етеді, конкурс жеңімпаздарына – мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына "Орта білім беретін үздік ұйым" грантын төлеуді ұйымдастырады;
38) негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарында, мамандырылған және арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, сондай-ақ мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат береді;

24) обеспечивают реабилитацию и социальную адаптацию детей и подростков с проблемами в развитии;
25) осуществляют в установленном порядке государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, а также воспитанников организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
26) содействуют трудоустройству лиц, окончивших на основе государственного образовательного заказа организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
27) ежегодно до 15 апреля предоставляют в уполномоченный орган в области образования заявки на потребность в кадрах, в т.ч. в сельской местности, с последующим трудоустройством согласно представленным заявкам;
28) вносят предложения в маслихат области о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте (кроме такси), через местный исполнительный орган;
29) осуществляют образовательный мониторинг;
30) ежегодно в установленные сроки обеспечивают сбор данных статистических наблюдений в объектах информатизации уполномоченного органа в области образования;
31) обеспечивают функционирование центров адаптации несовершеннолетних и центров поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации;
32) обеспечивают условия лицам, содержащимся в центрах адаптации несовершеннолетних и центрах поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации;
33) оказывают содействие в работе попечительских советов в организациях образования области;
34) организуют питание отдельных категорий обучающихся в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан в подведомственных государственных организациях образования;
35) согласовывают тарификационные списки, штатное расписание, рабочие учебные планы подведомственных государственных организаций образования, а также численность классов –комплектов, групп в них;
36) организуют и осуществляют кадровое обеспечение государственных организаций образования области;
37) обеспечивают проведение конкурсов, организуют выплату победителям конкурса – государственным организациям среднего образования грант "Лучшая организация среднего образования";
38) выдают разрешения на обучение в форме экстерната в организациях основного среднего, общего среднего образования, организациях образования, реализующих специализированные и специальные общеобразовательные учебные программы, а также образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта;

39) облыстық әдістемелік кабинеттің (орталықтың) материалдық-техникалық базасын қамтамасыз етеді;
40) орта білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызметтің жұмыс істеу қағидаларын бекітеді;
41) білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидаларын бекітеді;
42) дуальды оқыту бойынша білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандарын даярлауды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
43) конкурстардың өткізілуін қамтамасыз етеді, конкурс жеңімпаздарына – мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына "Техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі білім беретін үздiк ұйым" грантын төлеуді ұйымдастырады;
44) облыстың білім беру ұйымдарында ерекше білім беруіне қажеттілігі бар адамдардың (балалардың) білім алу үшін арнайы жағдайлар жасайды;
45) білім беру саласында мемлекеттік қызметтер көрсетеді және үйлестіреді;
46) облыстың коммуналдық қазыналық білім беру кәсіпорындары өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын бекітеді;
47) облыстың жергілікті атқарушы органына мемлекеттік қызметшілердің, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім бөлімдерінің штат санын бекіту туралы ұсыныстар енгізеді;
48) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерінің: басшының орынбасарының, бас бухгалтердің және әдістемелік кабинетті бастаушының жекелеген лауазымдарын (азаматтық қызметшілерін) тағайындауға келісім береді;
49) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі басшысының ұсынуы бойынша аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардағы білім бөлімінің құрылымын келіседі;
50) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша облыстың білім беруді басқару құрылымын бекітеді;
51) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімдерінің бірінші басшыларын және мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын тәртіптік жауаптылыққа тартады;
52) неғұрлым ерекшеленген білім беру қызметкерлерін көтермелейді және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік және ведомстволық наградалармен, жергілікті атқарушы органның ерекшелік белгілерімен марапаттауға, құрметті атақтар беруге кандидатураларды ұсынады;
53) мектепке дейiнгi тәрбие мен оқытуға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыруды қамтамасыз етеді;
54) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және негізгі орта, жалпы білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын солармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады;

39) обеспечивают материально-техническую базу областного методического кабинета (центра);
40) утверждают правила деятельности психологической службы в организациях среднего образования;
41) утверждают типовые правила внутреннего распорядка организации образования;
42) обеспечивают организацию подготовки квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена по дуальному обучению;
43) обеспечивают проведение конкурсов, организуют выплату – государственным организациям технического и профессионального, послесреднего образования грант "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования";
44) создают в организациях образования специальные условия для получения образования лицами (детьми) с особыми образовательными потребностями;
45) координируют и оказывают государственные услуги в сфере образования;
46) утверждают цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые коммунальными казенными предприятиями образования области;
47) вносят в местный исполнительный орган области предложения об утверждении штатной численности государственных служащих отделов образования районов и городов областного значения;
48) согласовывают назначение отдельных должностей (гражданские служащие) отделов образования районов, городов областного значения: заместителя руководителя, главного бухгалтера и заведущего методическим кабинетом;
49) согласовывают структуру отдела образования района, города областного значения по представлению руководителя отдела образования района, города областного значения;
50) утверждают структуру управления образованием области, по согласованию с уполномоченным органом в области образования
51) привлекают к дисциплинарной ответственности первых руководителей отделов образования районов, городов областного значения и первых руководителей подведомственных государственных организаций образования;
52) поощряют наиболее отличившихся работников образования, и вносят представления в установленном законодательством Республики Казахстан порядке кандидатуры к награждению государственными и ведомственными наградами, знаками отличия местного исполнительного органа, присвоению почетных званий;
53) обеспечивает размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение;
54) организует заказ и обеспечение организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществляет контроль за их использованием;

55) мектепке дейiнгi тәрбие мен оқытуға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын, ата-ана төлемақысының мөлшерін бекiтедi;
56) облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қала) ауқымдарда жалпы білім беретін пәндер бойынша мектеп олимпиадаларын және ғылыми жобалар конкурстарын, облыстық ауқымда орындаушылар конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарын, аудандық (қалалық) ауқымдағы конкурстар, облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қала) ауқымдарда бастапқы әскери даярлық бойынша жарыстар ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз етеді;
57) тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде бекітілген бюджет қаражатының көлемдері шегінде мүмкіндігі шектеулі балаларды арнаулы психологиялық-педагогикалық қолдауға мемлекеттік білім беру тапсырысын бекітеді және орналастырады;
58) тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде бекітілген бюджет қаражатының көлемдері шегінде бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын жүзеге асыратын жекеменшік білім беру ұйымдарына мемлекеттік білім беру тапсырысын бекітеді және орналастырады;
59) білім беру саласындағы жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасында жүктелетін және оларға қайшы келмейтін өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) басқарма басшысы орынбасарларын облыс әкімінің келісімімен тағайындайды және жұмыстан босатады.
2) басқармаға, оның құрылымдық бөлімшелері мен бағынысындағы мекемелерге басшылық етеді.
3) білім жүйесіндегі мекемелер мен барлық бөлімшелер үшін орындалуы міндетті болып саналатын, басқарманың құзырына жататын бұйрықтар, нұсқаулар шығарады, алқа шешімін бекітеді;
4) белгіленген тәртіпке сәйкес білім басқармасының құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдердің жобаларын облыстық әкімдіктің қарауына ұсыныс енгізеді;
5) облыс әкімі бекіткен құрылым мен аппараттық штат кестесіне сәйкес оның құрылымдық бөлімшелері туралы ережені, аппарат қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын, басқарманың жұмыс регламентін, сондай-ақ білім басқармасының аппаратын, облыстық білім беру қазыналық кәсіпорындарды ұстауға шығындар сметасын, облыстық білім мекемелері педагогикалық қызметкерлерінің жаңа оқу жылына арналған тарификациялық тізімін бекітеді;

55) утверждает государственный образовательный заказ на дошкольное воспитание и обучение, размер родительской платы;
56) обеспечивает организацию и проведение школьных олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам областного и районного (города областного значения) масштабов, конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства областного масштаба, конкурсов районного (городского) масштаба, соревнований по начальной военной подготовке областного и районного (города областного значения) масштабов;
57) утверждает и размещает государственный образовательный заказ на специальную психолого-педагогическую поддержку детей с ограниченными возможностями в пределах объемов бюджетных средств, утвержденных в местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
58) утверждает и размещает государственный образовательный заказ на частные организации образования реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования в пределах объемов бюджетных средств, утвержденных в местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
59) осуществление в интересах местного государственного управления в области образования иные функции, возлагаемые законодательством Республики Казахстан, и не противоречащие им.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) назначает и освобождает от должности заместителей руководителя управления образования по согласованию с акимом области.
2) осуществляет руководство управлением, его структурными подразделениями и подчиненными ему организациями;
3) издает приказы, инструкции, утверждает решения коллегии, которые обязательны к исполнению всеми подразделениями и организациями системы образования области;
4) вносит в установленном порядке на рассмотрение акима области проекты решений по вопросам, входящим в компетенцию областного управления образования;
5) в соответствии с утвержденной акимом области структурой, штатным расписанием аппарата, утверждает положения о его структурных подразделениях, должностные инструкции работников аппарата, регламент работы управления, а также смету расходов на содержание аппарата управления образования, областных казенных предприятий образования, тарификационные списки педагогических работников областных организаций образования на начало учебного года;

6) мемлекеттік бос лауазымдарға орналасу үшін кадрларды іріктеу конкурсының өткізілуін қамтамасыз етуді, мемлекеттік қызметшілердің ант қабылдауын, аттестациядан өтуін ұйымдастыруды жүзеге асырады;
7) лимиттен тыс жасалған келісімге жауапкершілікте болады;
8) басқармада жемқорлыққа қарсы бағытталған шараларды қабылдайды және жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауапкершілікте болады.
20. Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарма қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1)"Жетісу облысы білім басқармасының Ақсу ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
2)"Жетісу облысы білім басқармасының Алакөл ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
3)"Жетісу облысы білім басқармасының Ескелді ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
4)"Жетісу облысы білім басқармасының Қаратал ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
5)"Жетісу облысы білім басқармасының Кербұлақ ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
6)"Жетісу облысы білім басқармасының Көксу ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
7)"Жетісу облысы білім басқармасының Панфилов ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8)"Жетісу облысы білім басқармасының Сарқан ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
9)"Жетісу облысы білім басқармасының Талдықорған қаласы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;

6) осуществляет реализацию государственной политики в сферах государственной службы, обеспечивает конкурсный отбор кадров по занятию вакантных государственных должностей, принятие присяги государственными служащими, организации аттестации;
7) несет ответственность по сделкам, заключенным сверх лимита.
8) принимает меры направленные на противодействие коррупции в Управлении и несет персональную ответственность за непринятие антикоррупционных мер.
20. Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество управления
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение управления
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящхся в ведении Управления:
1) Государственное учреждение "Отдел образования по Аксускому району Управления образования области Жетісу";
2) Государственное учреждение "Отдел образования по Алакольскому району Управления образования области Жетісу";
3) Государственное учреждение "Отдел образования по Ескельдинскому району Управления образования области Жетісу";
4) Государственное учреждение "Отдел образования по Караталскому району Управления образования области Жетісу";
5) Государственное учреждение "Отдел образования по Кербулакскому району Управления образования области Жетісу";
6) Государственное учреждение "Отдел образования по Коксускому району Управления образования области Жетісу";
7) Государственное учреждение "Отдел образования по Панфиловскому району Управления образования области Жетісу";
8) Государственное учреждение "Отдел образования по Сарканскому району Управления образования области Жетісу";
9) Государственное учреждение "Отдел образования по городу Талдыкорган Управления образования области Жетісу";

10)"Жетісу облысы білім басқармасының Текелі қаласы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
11)"Жетісу облысының білім баскармасы" мемлекеттік мекемесінің "Әдістемелік орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12)"Жетісу дарыны" облыстық дарынды балалар мен талантты жастарды анықтау және қолдау оқу-әдістемелік орталығы;
13)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Дене тәрбиесі, спорт, алғашқы әскери дайындығы және қосымша білім берудің ғылыми тәжірибелік орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14)"Жетісу облысы білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Облыстық психологиялық қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Айналайын" арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу облысының кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
17)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Облыстық балаларды сауықтыру лагері" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
18)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Д. Рақышев атындағы облыстық қазақ мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
19)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған сервис және технология колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
20)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған индустриялық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
21)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Алакөл көпсалалы колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
22)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Қапал кәсіптік-техникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
23)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Сарқан көпсалалы колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
24)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Тоқжайлау көпсалалы колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
25)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Бастөбе сервистік-техникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

10) Государственное учреждение "Отдел образования по городу Текели Управления образования области Жетісу";
11) Коммунальное государственное учреждение "Методический центр" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
12) Областной учебно-методический центр по выявлению и поддержке одаренных детей и талантливой молодежи "Жетісу дарыны";
13) Коммунальное государственное учреждение "Научно-практический центр физической культуры, спорта, начальной военной подготовки и дополнительного образования" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
14) Коммунальное государственное учреждение "Областной центр психологической поддержки" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
15) Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах "Айналайын" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
16) Коммунальное государственное учреждение "Центр адаптации несовершеннолетних области Жетісу" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
17) Коммунальное государственное учреждение "Областной детский оздоровительный лагерь" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
18) Коммунальное государственное учреждение "Областная казахская школа – интернат имени Д. Ракишева" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
19) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганский колледж сервиса и технологий" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
20) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганский индустриальный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
21) Государственное коммунальное казенное предприятие "Алакольский многопрофильный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
22) Государственное коммунальное казенное предприятие "Капальский профессиональный-технический колледж" государственного учреждения "Управления образования области Жетісу";
23) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Сарканский многопрофильный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
24) Государственное коммунальное казенное предприятие "Токжайлауский многопрофильный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
25) Государственное коммунальное казенное предприятие "Бастобинский сервисно-технический колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";

26)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Текелі кәсіптік колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
27)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жаркент көпсалалы колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
28)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу құрылыс-техникалық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
29)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Ақсу агротехникалық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
30)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Көксу политехникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
31)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жаркент жоғары педагогикалық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
32)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған жоғары политехникалық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
33)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған жоғары аграрлықтехнологиялық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
34)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласындағы Қ.Байсейітов атындағы саз колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
35)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Көксу ауылшаруашылық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
36)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Сарқан көпсалалы колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
37) "Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Үштөбе қаласының гуманитарлық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
38)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласындағы № 20 мамандандырылған лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
39)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласындағы Мұхтар Арын атындағы № 24 мамандандырылған лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

26) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Текелийский профессиональный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
27) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жаркентский многопрофильный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
28) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Строительно-технический колледж Жетісу" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
29) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Аксуский агротехнический колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
30) Государственное коммунальное казенное предприятие "Коксуский политехнический колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
31) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жаркентский высший педагогический колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
32) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганский высший политехнический колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
33) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганский высший аграрно-технологический колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
34) Государственное коммунальное казенное предприятие "Талдыкорганский музыкальный колледж имени К.Байсеитова" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
35) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Коксуский сельскохозяйственный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
36) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Сарканский многопрофильный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
37) Государственное коммунальное казенное предприятие "Гуманитарный колледж города Уштобе" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
38) Коммунальное государственное учреждение "Специализированный лицей № 20 города Талдыкорган" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
39) Коммунальное государственное учреждение "Специализированный лицей № 24 имени Мухтара Арына города Талдыкорган" государственного учреждения "Управления образования области Жетісу";

40)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған дарынды балаларға арналған "БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ" мамандандырылған лицей-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
41)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Дарынды балаларға арналған Жыланды мамандандырылған лицей-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
42)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Талдықорған қаласының "№ 1 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
43)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Текелі қаласының "№ 2 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
44)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Қаратал ауданының "№ 3 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
45)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Сарқан ауданының "№ 4 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
46)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Алакөл ауданының "№ 5 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
47)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ақсу ауданының "№ 6 психолого-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
48)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Панфилов ауданының "№ 7 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
49)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ескелді ауданының "№ 8 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
50)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Кербұлақ ауданының "№ 9 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
51)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Көксу ауданының "№ 10 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
52)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласының № 1 облыстық психологиялық-медициналық-педагогтік консультациясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
53)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Көксу ауданының № 2 облыстық психологиялық-медициналық-педагогтік консультациясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

40) Коммунальное государственное учреждение "Талдыкорганский специализированный лицей-интернат "БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ" для одаренных детей" государственного учреждения "Управление образования Жетісу области";
41) Коммунальное государственное учреждение "Жыландинский специализированный лицей интернат для одаренных детей" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
42) Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции № 1" города Талдыкорган государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
43) Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции № 2" города Текели государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
44) Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции № 3" Каратальского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
45) Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции № 4" Сарканского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
46) Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции № 5" Алакольского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
47) Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции № 6" Аксуского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
48) Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции № 7" Панфиловского района" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
49) Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции № 8" Ескельдинского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
50) Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции № 9" Кербулакского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
51) Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции № 10" Коксуского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
52) Коммунальное государственное учреждение "Областная психолого-медико-педагогическая консультация № 1 города Талдыкорган" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
53) Коммунальное государственное учреждение "Областная психолого-медико-педагогическая консультация № 2 Коксуского района" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";

54)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жаркент қаласының № 3 облыстық психологиялық-медициналық-педагогтік консультациясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
55)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Үшарал қаласының № 4 облыстық психологиялық-медициналық-педагогтік консультациясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
56)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласының облыстық № 1 "балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешені" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
57)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласының облыстық № 2 арнайы мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
58)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Сарқан қаласының облыстық № 3 арнайы мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
59)"Жетісу облысы білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "№ 4 арнайы мектеп- интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

54) Коммунальное государственное учреждение "Областная психолого-медико-педагогическая консультация № 3 города Жаркент" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
55) Коммунальное государственное учреждение "Областная психолого-медико-педагогическая консультация № 4 города Ушарал" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
56) Коммунальное государственное учреждение "Областной специальный комплекс "детский сад-школа-интернат" № 1 города Талдыкорган" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
57) Коммунальное государственное учреждение "Областная специальная школа-интернат № 2 города Талдыкорган" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
58) Коммунальное государственное учреждение "Областная специальная школа-интернат № 3 города Саркан" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
59) Коммунальное государственное учреждение "Областная специальная школа интернат № 4 города Жаркент "Управление образования области Жетісу".