Ұлытау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Ұлытау облысының әкімдігінің 2025 жылғы 3 қазандағы № 78/01 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы", "Құқықтық актілер туралы" заңдарына сәйкес Ұлытау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Ұлытау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.

Об утверждении государственного списка памятников истории и культуры местного значения области Ұлытау
Постановление акимата области Ұлытау от 3 октября 2025 года № 78/01
В соответствии c законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", "О правовых актах" акимат области Ұлытау ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить государственный список памятников истории и культуры местного значения области Ұлытау согласно приложению к настоящему постановлению.

2. "Ұлытау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлытау облысының әкімінің м.а. А.Ыдырысов
Ұлытау облысы әкімдігінің
2025 жылғы 03.10
№ 78/01 қаулысы
Ұлытау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің Мемлекеттік тізімі
Ескерткіш атауы
Ескерткіш түрі
Ескерткіштің мекені
1
2
3
4
Жаңаарқа ауданы
1.
Өлке некрополі, ХІ-ХІІ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шалғы селосынан батысқа қарай 85 шақырым жерде, Көктас өзенінің жағасында
1.
1 кесенесі, ХІХ ғасыр.
Шалғы селосынан батысқа қарай 85 шақырым жерде, Көктас өзенінің жағасында
2.
2 кесенесі, ХІХ ғасыр.
Шалғы селосынан батысқа қарай 85 шақырым жерде, Көктас өзенінің жағасында
3.
3 кесенесі, ХІХ ғасыр.
Шалғы селосынан батысқа қарай 85 шақырым жерде, Көктас өзенінің жағасында
4.
4 кесенесі, ХІХ ғасыр.
Шалғы селосынан батысқа қарай 85 шақырым жерде, Көктас өзенінің жағасында
5.
5 кесенесі, ХІХ ғасыр.
Шалғы селосынан батысқа қарай 85 шақырым жерде, Көктас өзенінің жағасында
6.
6 кесенесі, ХІХ ғасыр.
Шалғы селосынан батысқа қарай 85 шақырым жерде, Көктас өзенінің жағасында
7.
7 кесенесі, ХІХ ғасыр.
Шалғы селосынан батысқа қарай 85 шақырым жерде, Көктас өзенінің жағасында
8.
8 кесенесі, ХІХ ғасыр.
Шалғы селосынан батысқа қарай 85 шақырым жерде, Көктас өзенінің жағасында
9.
9 кесенесі, ХІХ ғасыр.
Шалғы селосынан батысқа қарай 85 шақырым жерде, Көктас өзенінің жағасында
10.
10 кесенесі, ХІХ ғасыр.
Шалғы селосынан батысқа қарай 85 шақырым жерде, Көктас өзенінің жағасында
2.
Қарағаш қорғаны, ерте темір ғасыр
археология

2. Государственному учреждению "Управление культуры, развития языков и архивного дела области Ұлытау" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. акима области Ұлытау А.Ыдырысов
Постановление акимата
области Ұлытау
от 03.10.2025 года № 78/01
Государственный список памятников истории и культуры местного значения области Ұлытау
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
Жанааркинский район
1.
Некрополь Ольке, ХІ-ХІІ века.
ансамбли и комплексы
в 85 километрах к западу от села Шалгинск, на берегу реки Коктас
1.
Мавзолей 1, ХІХ век.
в 85 километрах к западу от села Шалгинск, на берегу реки Коктас
2.
Мавзолей 2, ХІХ век.
в 85 километрах к западу от села Шалгинск, на берегу реки Коктас
3.
Мавзолей 3, ХІХ век.
в 85 километрах к западу от села Шалгинск, на правом берегу реки Коктас
4.
Мавзолей 4, ХІХ век.
в 85 километрах к западу от села Шалгинск, на берегу реки Коктас
5.
Мавзолей 5, ХІХ век.
в 85 километрах к западу от села Шалгинск, на берегу реки Коктас
6.
Мавзолей 6, ХІХ век.
в 85 километрах к западу от села Шалгинск, на берегу реки Коктас
7.
Мавзолей 7, ХІХ век.
в 85 километрах к западу от села Шалгинск, на берегу реки Коктас
8.
Мавзолей 8, ХІХ век.
в 85 километрах к западу от села Шалгинск, на берегу реки Коктас
9.
Мавзолей 9, ХІХ век.
в 85 километрах к западу от от села Шалгинск, на берегу реки Коктас
10.
Мавзолей 10, ХІХ век.
в 85 километрах к западу от от села Шалгинск, на берегу реки Коктас
2.
Курган Карагаш, ранний железный век
археология

Қарағаш селосынан оңтүстікке 4,1 шақырым жерде
3.
(Қарағаш) қорғандары, ерте темір ғасыр
археология
Айдысты тауынан солтүстік-шығысқа 2 шақырым жерде, Қарағаш сайынан солтүстік-шығысқа 4,5 шақырым жерде
4.
Суландыру жүйесінің қалдықтары
археология
Сарысу өзені орта қалып ағысымен, Сарысу өзенінің жоғарғы ағысымен солтүстікке 2 шақырым жерде
5.
Қарағаш қорғандары (қорым), ерте темір ғасыр
археология
Сарыкөл көлі Қараоба төбесінен солтүстікке 4,5 шақырым жерде, Қарағаш сайында
6.
"Мұртты" қорған, ерте темір ғасыр
археология
Ералиев селосынан солтүстік-шығысқа 16 шақырым жерде, Аралтөбе бөлімшесінен оңтүстікке 1,5 шақырым жерде
7.
Тас қорғандар
археология
Қарағаш тауының батыс бөктерінде, Қарағаш селосының аймағында
8.
(Қарабек 1,2) қорғандары, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстік, оңтүстік-шығысқа 8,5 шақырым жерде, Қарабек бұлағынан оңтүстік-шығысқа 4 шақырым жерде
9.
(Қарағаш 3) қорғандары
археология
Атасу және Сарысу өзендерінің құйылыс орындарынан 4 шақырым жерде, Қарағаш тауларында
10.
(Атасу) қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Атасу және Сарысу өзендерінің құйылыс орындарынан оңтүстік-батысқа 3 шақырым жерде
11.
(Әулиетас) тас қорғандары, ерте темір ғасыр
археология
Әулиетас сайында, Ералиев селосынан солтүстік-шығысқа 10 шақырым жерде
12.
Қорған, ерте темір ғасыр
археология
Ералиев селосынан солтүстік-шығысқа 14 шақырым жерде
13.
(Тереңбұтақ қорымы) қорғандары, ерте темір ғасыр
археология
Тереңбұтақ өзенінің оң жақ жағасында, Ералиев селосының аумағында
14.
Қорым, ерте темір ғасыр
археология
Ералиев селосынан солтүстік-шығысқа 7 шақырым жерде
15.
Жер және тас үйінділерінен тұратын қорғандар (Манадыр), ерте темір ғасыр, ортағасыр
археология
Манадыр теміржол бекетінен солтүстік-батысқа 2 шақырым жерде, автожолдан оңтүстікке 1,5 шақырым жерде, Сарысу өзенінен солтүстік-батысқа 1 шақырым жерде, теміржолдан солтүстікке 3,5 шақырым жерде
16.
Жер және тас үймелерінен тұратын қорғандар (Қостал)
археология
Қостал сайында, Атасу кентінен батысқа 45 шақырым жерде, Атасу өзенінің оң жақ жағасында
17.
(Өркендеу) қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш селосынан Өркендеу бөлімшесінен шығысқа 3 шақырым жерде, Құдайменде өзенінің оң жақ жағасында 100 метр жерде
18.
Тас қорғандар (Манадыр 2), ерте темір ғасыр, ортағасыр
археология
Манадыр теміржол бекетінен солтүстік-батысқа 2 шақырым жерде, автожолдан оңтүстікке 1,5 шақырым жерде, Сарысу өзенінен солтүстік-батысқа 1 шақырым жерде, теміржолдан солтүстікке 3,5 шақырым жерде
19.
Тас қорған (Манадыр 3)
археология
Сарысу өзенінен батысқа 100 метр жерде, Манадыр теміржол бекетінен батысқа 2 шақырым жерде, теміржолдан солтүстікке 3 шақырым жерде
20.
Тас қоршаулары (түрік қоршаулары) (Ақтүбек), ортағасыр
археология
Ақтүбек селосынан солтүстік-шығысқа 7 шақырым жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында
21.
Жеке тұрған құрылыс
археология
Қойтас өзені ойпаңында Өлке жазығында
Ынталы селосынан оңтүстік-шығысқа 1 шақырым жерде,
22.
Тас қорғандар (Құдайменде), ерте темір ғасыр
археология
Құдайменде өзенінің аумағында
23.
Қорған, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш кентінен солтүстік-шығысқа 6 шақырым жерде
24.
Қорғандар (Атасу қорымы)
археология

в 4,1 километрах к югу от села Карагаш
3.
Курганы (Карагаш), ранний железный век
археология
в 2 километрах к северо-востоку от горы Айдысты, в 4,5 километрах к северо-востоку от урочища Карагаш
4.
Остатки оросительной системы
археология
на среднем течении реки Сарысу, в 2 километрах к северу от верхнего течения реки Сарысу
5.
Курганы Карагашские (могильник), ранний железный век
археология
в урочище Карагаш, в 4,5 километрах к северу от озера Сарыколь на сопке Караоба
6.
Курган с "Усами"
археология
в 16 километрах к северо-востоку от села Ералиев, в 1,5 километрах к югу от отделения Аралтобе
7.
Курганы каменные
археология
на западных склонах горы Карагаш, на территории села Карагаш
8.
Курганы (Карабек 1, 2), ранний железный век
археология
в 8,5 километрах югу, юго-востоку от села Карагаш, в 4 километрах к юго-востоку от родника Карабек
9.
Курганы (Карагаш 3)
археология
в 4 километрах от места слияния рек Атасу и Сарысу в горах Карагаш
10.
Могильник (Атасу), ранний железный век
археология
в 3 километрах к юго-западу от слияния рек Атасу и Сарысу
11.
Курганы каменные (Аулиетас), ранний железный век
археология
в урочище Аулиетас, в 10 километрах к северо-востоку от села Ералиева
12.
Курган, ранний железный век
археология
в 14 километрах к северо-востоку от села Ералиев
13.
Курганы (Могильник Теренбутак), ранний железный век
археология
на правом берегу реки Теренбутак, на территории села Ералиев
14.
Могильник, ранний железный век
археология
в 7 км к северо-востоку от села Ералиев
15.
Курганы с насыпью из земли и камня (Манадырь), ранний железный век, средневековье
археология
в 2 километрах к северо-западу от железнодорожной станции Манадырь, в 1,5 километрах к югу от трассы, в 1 километре к северо-западу от реки Сарысу, в 3,5 километрах к северу от железной дороги
16.
Курганы с насыпью из земли и камня (Костал)
археология
урочище Костал, на правом берегу реки Атасу, в 45 километрах к западу от поселка Атасу
17.
Курган (Оркендеу), ранний железный век
археология
в 3 километрах к востоку от отделения Оркендеу села Карагаш, в 100 метрах на правом берегу реки Кудайменде
18.
Курганы каменные (Манадырь 2), ранний железный век, средневековье
археология
в 2 километрах к северо-западу от железнодорожной станции Манадырь, в 1,5 километрах к югу от трассы, в 1 километре к северо-западу от реки Сарысу, в 3,5 километрах к северу от железной дороги
19.
Курган каменный (Манадырь 3)
археология
в 100 метрах к западу от реки Сарысу, в 2 километрах к западу от железнодорожной станции Манадырь, в 3 километрах к северу от железной дороги
20.
Каменные ограды (ограды тюркские) (Актубек), средневековье
археология
в 7 километрах к юго-востоку от села Актубек, на левом берегу реки Сарысу
21.
Отдельное сооружение
археология
в низовьях реки Койтас на равнине Ольке
22.
Курганы каменные (Кудайменде), ранний железный век
археология
в районе реки Кудайменде в 1 километре к юго-востоку от села Ынталы
23.
Курган, ранний железный век
археология
в 6 километрах к северо-востоку от поселка Карагаш
24.
Курганы (Могильник Атасу)
археология

Атасу кентінен солтүстік-батысқа 3 шақырым ж е р д е , Жезқазған-Қарағанды автожолынан солтүстікке 1 шақырым жерде
25.
Суландыру жүйесінің қалдықтары
археология
Жаңаарқа теміржол бекетінен Сарысу өзенінің жоғарғы ағысымен, Жақсы-Жаман аңғарында
26.
Қорғандар
археология
Жаңаарқа теміржол бекетінен солтүстік-шығысқа 10 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында
27.
Қорған (Ақтасты), ерте темір ғасыр
археология
Ақтасты селосынан оңтүстік-батысқа 4 шақырым жерде
28.
Тас қоршауларынан тұратын қорым, ортағасыр
археология
Дарат тауынан солтүстік-батысқа 30 шақырым жерде, Ақтау селосынан солтүстік-шығысқа 15,2 шақырым жерде, Қызылтас тауынан шығысқа 2 шақырым жерде, Ақсай қыстағынан солтүстікке 10 шақырым жерде
29.
Тас қорғандары, Х-ХІ ғасырлар
археология
Қаражартас сайында, Ақтау тауынан шығысқа 20 шақырым жерде
30.
Тас мүсіндер және қоршаулар (Шален 2), ортағасыр
археология
Ақтау селосынан солтүстік-шығысқа 21 шақырым жерде, Қызылтас тауынан оңтүстік-шығысқа 2 шақырым жерде, Қарасөзек сайында, Ақсай мен Атасу өзендерінің құйылысынан солтүстік-шығысқа 31 шақырым жерде
31.
Тас қорғандары, ерте темір ғасыр, (Үсенсай)
археология
Сарытөбе сайында Терісөзек өзені жоғарғы жағында, Дарат тауынан батысқа 31 шақырым жерде
32.
Қорған, ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан солтүстікке 20 шақырым жерде
33.
Тасқа салынған сурет (Қаражартас, Мұңлы)
археология
Шалғы селосынан солтүстік, солтүстік-шығысқа 6 шақырым жерде, Қаражартас сайында, Мұңлы тауында
Қостал сайында, Атасу кентінен батысқа 45 шақырым
34.
Қола дәуірінің қорымы, (Қостал 2)
археология
жерде, Атасу өзенінің оң жақ жағасында
35.
Қорым (Атасу теміржол бекеті)
археология
Атасу кентінен батысқа 35 шақырым жерде
36.
Қола дәурінің қонысы (Манадыр теміржол бекеті)
археология
Манадыр теміржол бекетінен оңтүстік-шығысқа 5 шақырым жерде, Ералиев селосының Атасу өзенінің аңғарында
37.
Тас мүсіндері, ортағасыр
археология
Атасу өзенінің құйылысынан солтүстікке 1,5 шақырым жерде, Ақсай өзенінің жоғарғы ағысымен
38.
Меңгірлер (2) (Ақсай), қола дәуірі
археология
Ақтау селосынан солтүстік-шығысқа 10,8 шақырым жерде
39.
Меңгірлер (Ақтаулық " ару"), қола дәуірі
археология
Дарат селосынан солтүстік-батысқа 31 шақырым жерде, Терісөзек өзенінің жоғары ағысымен, Ақтау селосынан солтүстік-шығысқа 13,5 шақырым жерде
40.
Қоршаулар (Ақтау 1 қорымы), ортағасыр
археология
Дарат селосынан солтүстік-батысқа 31 шм жерде, Терісөзек өзенінің жоғарғы ағысымен, Ақтау селосынан солтүстік-шығысқа 13,6 шақырым жерде
41.
Меңгірлер (3) (Ақсай), қола дәуірі
археология
А т а с у ө з е н і құйылысынан солтүстікке 1,5 шақырым жерде, жоғары Ақсай өзені ағысымен, Ақтау селосынан солтүстік-шығысқа 9,7 шақырым жерде, Ақсай сайынан оңтүстік-батысқа 4 шақырым жерде
42.
Мұртты тас қорғандар, ерте темір ғасыр (Ақтау қорымы)
археология

в 3 километрах к северо-западу от поселка Атасу, в 1 километре к северу от трассы Жезказган-Караганда
25.
Остатки оросительной системы
археология
в верхнем течении реки Сарысу близ железнодорожной станции Жанаарка, в долине Жаксы - Жаман
26.
Курганы
археология
на правом берегу реки Сарысу, в 10 километрах к северо-востоку от станции Жана-Арка
27.
Курган (Актасты) (ранний железный век)
археология
в 4 километрах к юго-западу от села Актасты
28.
Могильник из каменных оград, средневековье
археология
в 30 километрах к северо-западу от горы Дарат, в 15,2 километрах к северо-востоку от села Актау, в 2 километрах к востоку от горы Кызылтас, в 10 километрах к северу от зимовки Аксай
29.
Курганы каменные, Х-ХІ века.
археология
в урочище Каражартас, в 20 километрах к востоку от горы Актау
30.
Каменное изваяние и ограды (Шален 2), средневековье
археология
в 21 километрах к северо-востоку от села Актау, в 2 километрах к юго-востоку от горы Кызылтас, урочище Карасозек, в 31 километрах к северо-востоку от места слияния рек Аксай и Атасу
31.
Курганы каменные, ранний железный век (Усенсай)
археология
в урочище Сарытобе в верховьях реки Терисозек, в 31 километрах к западу от горы Дарат
32.
Курган, ранний железный век
археология
в 20 километрах к северу от села Актау
33.
Изображение наскальное (Каражартас, Мунлы)
археология
в 6 километрах к северу, северо-востоку от села Шалгинск, гора Мунлы, урочище Каражартас
34.
Могильник эпохи бронзы (Костал 2)
археология
урочище Костал, на правом берегу реки Атасу, в 45 километрах к западу от поселка Атасу
35.
М о г и л ь н и к (железнодорожная станция Атасу)
археология
в 35 километрах к западу от поселка Атасу
36.
Поселение эпохи бронзы (железнодорожная станция Манадырь)
археология
в 5 километрах к юго-востоку от железнодорожной станции Манадырь, в долине реки Атасу села Ералиева
37.
Изваяния каменные, средневековье
археология
в верхнем течении реки Аксай, в 1,5 километрах к северу от слияния реки Атасу
38.
Менгиры (2) (Аксай), эпоха бронзы
археология
в 10,8 километрах к северо-востоку от села Актау
39.
Менгиры (Актауская " красавица"), эпоха бронзы
археология
в верхнем течении реки Терисозек, в 31 километрах к северо-западу от села Дарат, в 13,5 километрах к северо-востоку от села Актау
40.
Ограды (Могильгник Актау 1), средневековье
археология
в верхнем течении реки Терисозек, в 31 километрах к северо-западу от села Дарат, в 13,6 километрах к северо-востоку от села Актау
41.
Менгиры (3) (Аксай), эпоха бронзы
археология
в верхнем течении реки Аксай, в 1,5 километрах к северу от места слияния ее с рекой Атасу, в 9,7 километрах к северо-востоку от села Актау, в 4 километрах к юго-западу от урочища Аксай
42.
Курганы каменные с усами, ранний железный век (Могильник Актау)
археология

Ақтау селосынан солтүстік-шығысқа 13,7 шақырым жерде, Ақсай сайынан солтүстік-шығысқа 4 шақырым жерде Ақсай өзенінің жоғарғы ағысымен, Атасу өзенінің құйылысынан солтүстікке 4,5 шақырым жерде
43.
Қола дәуірінің қорымы ( Телжанқажы)
археология
Ақсай өзені жоғары ағысымен, Атасу өзенінің құйылысынан солтүстікке 3 шақырым жерде
44.
(Телжанқажы 1) қорымы, қола дәуірі
археология
Телжанқажы зиратынан оңтүстікке 0,3 шақырым жерде, Ақтау селосынан солтүстікке 5 шақырым жерде
45.
Атасу қорымы
археология
Атасу теміржол бекетінен оңтүстік-батысқа 1,5 шақырым жерде, Атасу өзенінің сол жақ жағасында
46.
(Ақтүбек 2) қорымы, қола дәуірі
археология
Атасу кентінен оңтүстік-батыс, батысқа 23 шақырым жерде
47.
Еркебұлан қорымы
археология
Қозы селосынан оңтүстік-батысқа 29 шақырым жерде, Мыңсай өзені жоғары ағысымен
48.
Жер және тас үймелерінен тұратын қорғандар
археология
Дарат тауынан оңтүстік-батысқа 15 шақырым жерде, Атасу өзені жоғары ағысымен
49.
Мамырхан 1, 2 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан шығыс, солтүстік-шығысқа 39 шақырым жерде, Мыржық қыстағынан солтүстік-шығысқа 2,5 шақырым жерде
50.
Ақмола кесенесі, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Шалғы селосынан батысқа 27 шақырым жерде, Көктас өзенінің оң жақ жағасында
51.
Киізүйбейнелі 1 кесенесі, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Шалғы селосынан батысқа 49 шақырым жерде, Көктас өзенінің оң жақ жағасында
52.
Ақан сағанасы, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Ералиев селосынан солтүстік-шығысқа 15 шақырым жерде
53.
Су мұнарасы, 1932 ж.
қала құрылысы және сәулет
Атасу кентіндегі теміржол бекетінде
54.
Асқарбек мешіті, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Ақтүбек селосынан батысқа 2 шм жерде
55.
Кесене, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Шалғы селосынан батысқа 70 шақырым жерде, Көксай өзенінің сол жақ жағасынан 2 шақырым жерде
56.
Суландыру жүйесінің қалдықтары
қала құрылысы және сәулет
Қойтас өзенінің жағасында
57.
Кесене, (XIX ғасыр екінші жартысы)
қала құрылысы және сәулет
Ақтау селосынан шығысқа 26 шақырым жерде, Айшырақ қыстағынан шығысқа 13 шақырым жерде
58.
Шоң Телғозыұлының құлпытасы №167, 1901 ж.
қала құрылысы және сәулет
Айнабұлақ селосынан оңтүстік-батысқа 19 шақырым жерде
59.
Кесене құландылары
қала құрылысы және сәулет
Атасу өзенінің Сарысу өзеніне 6 шақырым төмен түсуінде
60.
Кесене 1, (ХІХ ғасыр)
қала құрылысы және сәулет
Шалғы селосынан батысқа 49 шақырым жерде, Көктас өзенінің жағасында
61.
Қартабай кесенесі, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қызылжар теміржол бекетінен солтүстік-шығысқа 36 шақырым жерде
62.
С.Сейфуллинге арналған мүсіндік-монументальді ескерткіш, 1970 ж.
монументтік өнер құрылысы
Атасу кенті, Мәдениет үйі ғимаратының жанында
63.
189 теміржол бекет қорғаны, ерте темір ғасыр
археология

в 13,7 километрах северо-востоку от села Актау, в 4 километрах к северо-востоку от урочища Аксай, в верхнем течении реки Аксай, в 4,5 километрах к северу от места слияния ее с рекой Атасу
43.
Могильник эпохи бронзы (Тельжанкажы)
археология
в верхнем течении реки Аксай в 3 километрах к северу от места слияния ее с рекой Атасу
44.
М о г и л ь н и к (Тельжанкажы 1), эпоха бронзы
археология
в 0,3 километрах к югу от могилы Тельжанкажы, в 5 километрах к северу от села Актау
45.
Могильник Атасуйский
археология
на левом берегу реки Атасу, в 1,5 километрах к юго-западу от железнодорожной станции Атасу
46.
Могильник (Актубек 2), эпоха бронзы
археология
в 23 километрах к юго-западу, западу от поселка Атасу
47.
Могильник Еркебулан
археология
в верхнем течении реки Мынсай, в 29 километрах к юго-западу от села Козы
48.
Курганы с насыпью из земли и камня
археология
в верхнем течении реки Атасу, в 15 километрах к юго-западу от горы Дарат
49.
Могильник Мамырхан 1, 2, (ранний железный век)
археология
в 39 км к востоку, северо-востоку от села Актау, в 2,5 км к северо-востоку от зимовки Мыржык
50.
Мавзолей Акмола, (ХІХ век.)
градостроительство и архитектура
в 27 километрах к западу от села Шалгинск на правом берегу реки Коктас
51.
Мавзолей Юртообразный 1, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 49 километрах к западу от села Шалгинск на правом берегу реки Коктас
52.
Сагана Ахан, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 15 километрах к северо-востоку от села Ералиев
53.
Водонапорная башня, 1932 год.
градостроительство и архитектура
поселок Атасу, у железнодорожной станции
54.
Мечеть Аскарбека, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 2 километрах к западу от села Актубек
55.
Мавзолей, XIX век.
градостроительство и архитектура
в 70 километрах к западу от села Шалгинск, на левом берегу в 2 километрах от реки Коксай
56.
Остатки оросительной системы
градостроительство и архитектура
в долине реки Койтас
57.
Мавзолей (вторая половина XIX век.)
градостроительство и архитектура
в 26 километрах к востоку от села Актау, в 13 километрах к востоку от зимовки Айшырак
58.
Кулпытас №167, Шону Телгозыулы, 1901 год.
градостроительство и архитектура
в 19 километрах к юго-западу от села Айнабулак
59.
Развалины мавзолея
градостроительство и архитектура
в 6 километрах ниже впадения реки Атасу в реку Сарысу
60.
Мавзолей 1, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 49 километрах к западу от села Шалгинск, на берегу реки Коктас
61.
Мавзолей Картабай, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 36 километрах к северо - востоку от железнодорожной станции Кызыл-Жар
62.
Скульптурно - монументальный памятник Сакену Сейфуллину, 1970 год.
с о о р у ж е н и я монументального искусства
поселок Атасу, возле здания Дома культуры
63.
Курган 189 разъезд, ранний железный век
археология

Ералиев селосынан оңтүстік-шығысқа 13 шақырым жерде, 189 теміржол бекеттен солтүстік-шығысқа 1 шақырым жерде
64.
Ақерек қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан оңтүстік-шығысқа 8 шақырым жерде, Атасу өзенінен оңтүстікке 3 шақырым жерде
65.
Ақсай қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан солтүстік-шығысқа 13,7 шақырым жерде, Ақсай сайынан солтүстік-шығысқа 4 шақырым жерде
66.
Ақсай 2 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан солтүстік-шығысқа 13,7 шақырым жерде, Ақсай сайынан солтүстік, солтүстік-шығысқа 4 шақырым жерде
67.
Ақтау қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан солтүстік-батысқа 1,5 шақырым жерде, тасжолдан солтүстік-батысқа 0,8 шақырым жерде
68.
Ақтау 2 қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан солтүстік-батысқа 2 шақырым жерде
69.
Бекбай қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Айшырақ селосынан солтүстікке 6 шақырым жерде
70.
Дарат 3 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан шығыс, солтүстік-шығысқа 39,1 шақырым жерде
71.
Дарат 4 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан шығыс, солтүстік-шығысқа 39,5 шақырым жерде, Дарат қыстағынан солтүстік-батысқа 0,7 шақырым жерде
72.
Дарат 5 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан шығыс, солтүстік-шығысқа 39 шақырым жерде, Дарат қыстағынан оңтүстікке 2 шақырым жерде
73.
Кезен қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Ералиев селосынан оңтүстік-батысқа 14 шақырым жерде, Қарағанды-Жезқазған теміржолынан оңтүстікке 8 шақырым жерде
74.
Кезен 2 қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Ералиев селосынан оңтүстік-батысқа 14,5 шақырым жерде, Қарағанды-Жезқазған теміржолынан оңтүстікке 8,5 шақырым жерде, Кезен селосынан оңтүстікке 2,3 шақырым жерде
75.
Комсомол қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан солтүстік-батысқа 15 шақырым жерде
76.
Қосағалы 1 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Қосағалы қыстағынан батысқа 1,7 шақырым жерде, Ақтау селосынан солтүстік-батысқа 8 шақырым жерде
77.
Қосағалы 2 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Атасу өзенінен батысқа 0,8 шақырым жерде, Қосағалы қыстағынан оңтүстік-батысқа 2,1 шақырым жерде, Ақтау селосынан батысқа, солтүстік-батысқа 8,3 шақырым жерде
78.
Мәуленберлі 1 қорымы, ортағасыр
археология
Ералиев селосынан батысқа 20 шақырым жерде
79.
Мәуленберлі 2 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Ералиев селосынан батысқа 20 шақырым жерде
80.
Мәуленберлі 3 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Ералиев селосынан батысқа 20 шақырым жерде
81.
Ұзынжал 1 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Атасу өзенінен оңтүстік батыс 2 шақырым жерде, Ұзынжал тауынан солтүстік шығысқа 4 шақырым жерде, Ақтау селосынан батыстан солтүстік -батысқа 8 шақырым жерде
82.
Ұзынжал 2 қорымы, ерте темір ғасыр
археология

в 13 километрах к юго-востоку от села Ералиев, в 1 километре к северо-востоку от 189 разъезда
64.
Могильник Акерек, ранний железный век
археология
в 8 километрах к юго-востоку от села Актау, в 3 километрах к югу от реки Атасу
65.
Могильник Аксай, ранний железный век
археология
в 13,7 километрах к северо-востоку от села Актау, в 4 километрах к северо-востоку от урочища Аксай
66.
Могильник Аксай 2, ранний железный век
археология
в 13,7 километрах к северо-востоку от села Актау, в 4 километрах к северу, северо-востоку от урочища Аксай
67.
Курган Актау, ранний железный век
археология
в 1,5 километрах к северо-западу от села Актау, в 0,8 километрах к северу, северо-западу от грейдера
68.
Курган Актау 2, ранний железный век
археология
в 2 километрах к северо-западу от села Актау
69.
Могильник Бекбай, ранний железный век
археология
в 6 километрах к северу от села Айшырак
70.
Могильник Дарат 3, ранний железный век
археология
в 39,1 километрах к востоку, северо-востоку от села Актау
71.
Могильник Дарат 4, ранний железный век
археология
в 39,5 километрах к востоку, северо-востоку от села Актау, в 0,7 километрах к северо-западу от зимовки Дарат
72.
Могильник Дарат 5, ранний железный век
археология
в 39 километрах к востоку, северо-востоку от села Актау, в 2 километрах к югу от зимовки Дарат
73.
Могильник Кезен, ранний железный век
археология
в 14 километрах к юго-западу от села Ералиев, в 8 километрах к югу от железной дороги Караганды-Жезказган
74.
Курган Кезен 2, ранний железный век
археология
в 14,5 километрах к юго-западу от села Ералиев, в 8,5 километрах к югу от железной дороги Караганды-Жезказган, в 2,3 километрах к югу от села Кезен
75.
Курган Комсомол, ранний железный век
археология
в 15 километрах к северу, северо-западу от села Актау
76.
Могильник Косагалы 1, ранний железный век
археология
в 1,7 километрах к западу от зимовки Косагалы, в 8 километрах к северо-западу от села Актау
77.
Могильник Косагалы 2, ранний железный век
археология
в 0,8 километрах к западу от реки Атасу, в 2,1 километрах к юго-западу от зимовки Косагалы, в 8,3 километрах к западу, северо-западу от села Актау
78.
Могильник Мауленберлы 1, средневековье
археология
в 20 километрах к западу от села Ералиев
79.
Могильник Мауленберлы 2, ранний железный век
археология
в 20 километрах к западу от села Ералиев
80.
Могильник Мауленберлы 3, ранний железный век
археология
в 20 километрах к западу от села Ералиев
81.
Могильник Узынжал 1, ранний железный век
археология
в 2 километрах к юго-западу от реки Атасу, в 4 километрах к северо-востоку от горы Узынжал, в 8 километрах к западу, северо-западу от села Актау
82.
Могильник Узынжал 2, ранний железный век
археология

Атасу өзенінен оңтүстік батысқа 3 шақырым жерде, Ұзынжал тауынан солтүстікке 2,6 шақырым жерде, Ақтау селосынан батыстан солтүстік -батысқа 9,8 шақырым жерде
83.
Айғыржал қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Ескене селосынан солтүстік батысқа 16 шақырым жерде
84.
Ескене қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Ескене селосының шеткі үйлерінен оңтүстік батысқа 0,5 шақырым жерде
85.
Қызылшоқы қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Қызылшоқы селосынан солтүсік шығысқа 1 шақырым жерде
86.
Санқай қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Ескене селосынан солтүстік шығысқа 3,5 шамқырым жерде
87.
"Мұртты" тас қорған Бекбай 1, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстіктен оңтүстік-шығысқа 13,2 шақырым жерде
88.
"Мұртты" тас қорған Бекбай 2, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстіктен оңтүстік-батысқа 13,6 шақырым жерде
89.
Бөгдешоқы қорғаны, ортағасыр
археология
Қарағаш селосынан шығысқа 5,5 шақырым жерде
90.
Жаманадыр 1 қорғаны, ортағасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстікке 11,7 шақырым жерде
91.
Жаманадыр 2 қорғаны, ортағасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстікке 11,7 шақырым жерде
92.
Жаманадыр 3 қорғаны, ортағасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстікке 11,7 шақырым жерде
93.
Ахметқазған қорғаны, ортағасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстікке 12,9 шақырым жерде
94.
Қужал 3 қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстік шыңысқа 8,3 шақырым жерде
95.
Дара Ақтау қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан солтүстік шығысқа 6,7 шақырым жерде, Ақсай сайынан оңтүстік батысқа 5 шақырым жерде
96.
Ерте темір ғасыр қорғаны және " Қыпшақ қорғаны", ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан солтүстік шығысқа 13,6 шақырым жерде, Ақсай сайынан солтүстік шығысқа 4 шақырым жерде
97.
"Мұртты" тас қорған Ақсай, ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан солтүстік шығысқа 13,7 шақырым жерде, Ақсай сайынан солтүстік шығысқа 4 шақырым жерде
98.
Тұяқ 1 қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстікке 11,5 шақырым жерде
99.
Тұяқ 2 қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстікке 11,2 шақырым жерде
100.
Ынталы 4 қорғаны, ортағасыр
археология
Қарағаш селосынан батысқа 7,4 шақырым жерде
101.
Қужал қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстік шығысқа 8,4 шақрым жерде
102.
Қужал 1 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстікке 8,4 шақырым жерде
103.
Қужал 2 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстік шығысқа 8,4 шақырым жерде
104.
Қужал 3 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстік шығысқа 8 шақырым жерде
105.
Қужал 4 қорымы, ерте темір ғасыр
археология

в 3 километрах к юго-западу от реки Атасу, в 2,6 километрах к северу от горы Узынжал, в 9,8 километрах к западу, северо-западу от села Актау
83.
Курган Айгыржал, ранний железный век
археология
в 16 километрах к северо-западу от села Ескене
84.
Могильник Ескене, ранний железный век
археология
в 0,5 километрах к юго-западу от крайних домов села Ескене
85.
Могильник Кызылшокы, ранний железный век
археология
в 1 километрах к северо-востоку от села Кызылшокы
86.
Могильник Санкай, ранний железный век
археология
в 3,5 километрах к северо-востоку от села Ескене
87.
Курган с "Усами" Бекбай 1, ранний железный век
археология
в 13,2 километрах к югу, юго-востоку от села Карагаш
88.
Курган с "Усами" Бекбай 2, ранний железный век
археология
в 13,6 километрах к югу, юго-западу от села Карагаш
89.
Курган Богдешокы, средневековье
археология
в 5,5 километрах к востоку от села Карагаш
90.
Курган Жаманадыр 1, средневековье
археология
в 11,7 километрах к югу от села Карагаш
91.
Курган Жаманадыр 2, средневековье
археология
в 11,7 километрах к югу от села Карагаш
92.
Курган Жаманадыр 3, эпохи средневековье
археология
в 11,7 километрах к югу от села Карагаш
93.
Курган Ахметказган, средневековье
археология
в 12,9 километрах к югу от села Карагаш
94.
Курган Кужал 3, ранний железный век
археология
в 8,3 километрах к юго-востоку от села Карагаш
95.
Курган одиночный Актау, ранний железный век
археология
в 6,7 километрах к северо-востоку от села Актау, в 5 километрах к юго-западу от урочища Аксай
96.
Курган РЖВ и " Кипчакский курган"
археология
в 13,6 километрах к северо-востоку от села Актау, в 4 километрах к северо-востоку от урочища Аксай
97.
Курган с "Усами" (Аксай), ранний железный век
археология
в 13,7 километрах к северо-востоку от села Актау, в 4 километрах к северо-востоку от урочища Аксай
98.
Курган Туяк 1, ранний железный век
археология
в 11,5 километрах к югу от села Карагаш
99.
Курган Туяк 2, ранний железный век
археология
в 11,2 километрах к югу от села Карагаш
100.
Курган Ынталы 4, средневековье
археология
в 7,4 километрах к западу от села Карагаш
101.
Могильник Кужал, ранний железный век
археология
в 8,4 километрах к юго-востоку от села Карагаш
102.
Могильник Кужал 1, ранний железный век
археология
в 8,4 километрах к югу от села Карагаш
103.
Могильник Кужал 2, ранний железный век
археология
в 8,4 километрах к юго-востоку от села Карагаш
104.
Могильник Кужал 3, ранний железный век
археология
в 8 километрах к юго-востоку от села Карагаш
105.
Могильник Кужал 4, ранний железный век
археология

Қарағаш селосынан оңтүстік шығысқа 8,7 шақырым жерде
106.
Қужал 5 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстік шығысқа 8,9 шақырым жерде
107.
Қужал 6 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Қарағаш селосынан оңтүстікке 9,4 шақырым жерде
108.
Мыржық 1 қорымы, кейінгі қола дәуірі
археология
Ақтау селосынан шығыстан солтүстік шығысқа 38,6 шақырым жерде
109.
Мыржық 2 қорымы, кейінгі қола дәуірі
археология
Ақтау селосынан шығыстан солтүстік шығысқа 38,1 шақырым жерде, Мыржық қыстағынан шығысқа 12 шақырым жерде
110.
Мыржық 3 қорымы, кейінгі қола дәуірі
археология
Ақтау селосынан шығыстан солтүстік шығысқа 38,9 шақырым жерде
111.
Мыржық 4 қорымы, кейінгі қола дәуірі
археология
Ақтау селосынан шығыстан солтүстік шығысқа 38,9 шақырым жерде
112.
Мыржық 5 қорымы, кейінгі қола дәуірі
археология
Ақтау селосынан шығыстан солтүстік шығысқа 39,1 шақырым жерде
113.
Мыржық қонысы, кейінгі қола дәуірі
археология
Ақтау селосынан шығыстан солтұстік шығысқа 37,6 шақырым жерде
114.
Дуан бекінісі, XVIII-XIX ғасырлар
археология
Ақтау тауынан шығыстан солтүстік шығысқа 9 шақырым жерде, Манақа өзенінің оң жақ жағасында, Қужал селосынан шығыстан оңтүстік шығысқа 19 шақырым жерде
115.
Шален 1 қорымы, ортағасыр
археология
Ақтау селосынан солтүстік шығысқа 15,2 шақырым жерде, Қызылтас тауынан шығысқа 2 шм жерде, Ақсай қыстағынан солтүстікке 10 шақырым жерде
116.
"Мұртты" қорған (Қиратылған), ерте темір ғасыр
археология
Ақтау селосынан солтүстік шығысқа 10,8 шақырым жерде
117.
Дарат 1 қорымы, кейінгі қола дәуірі
археология
Ақтау селосынан шығыстан солтүстік шығысқа 39,1 шақырым жерде, Дарат қыстағынан солүстікке 0,2 шақырым жерде
118.
Дарат 2 қорымы, ортағасыр
археология
Ақтау селосынан шығыстан солтүстік шығысқа 39,2 шақырым жерде, Дарат тауынан батысқа 0,2 шақырым жерде
119.
Айшырақ қорымы, қола дәуірі
археология
Айшырақ селосынан оңтүстік шығысқа 5 шақырым жерде, Атасу өзенінен оңтүстікке 0,7 шақырым жерде
120.
Айдарлы 1 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Айшырақ селосынан солтүстік-батысқа 3 шақырым жерде
121.
Айдарлы 2 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Айшырақ селосынан солтүстік-батысқа 3 шақырым жерде
122.
Айдарлы 3 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Айшырақ селосынан солтүстік-батысқа 3 шақырым жерде
123.
Айдарлы 4 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Айшырақ селосынан солтүстік-батысқа 3 шақырым жерде
124.
Айдарлы 5 қорымы, қола дәуірі
археология
Айшырақ селосынан солтүстік-батысқа 3 шақырым жерде
125.
Айдарлы 6 қорымы, қола дәуірі
археология
Айшырақ бөлімшесінен солтүстік-батысқа 2,6 шақырым жерде
Жезқазған қаласы
126.
Тоқсан кесенесі, ХХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Жезқазған қаласы, орталық зираттың аймағында

в 8,7 километрах к юго-востокуот села Карагаш
106.
Могильник Кужал 5, ранний железный век
археология
в 8,9 километрах к юго-востоку от села Карагаш
107.
Могильник Кужал 6, ранний железный век
археология
в 9,4 километрах к югу от села Карагаш
108.
Могильник Мыржык 1, эпоха поздней бронзы
археология
в 38,6 километрах к востоку, северо-востоку от села Актау
109.
Могильник Мыржык 2, эпоха поздней бронзы
археология
в 38,1 километрах к востоку, северо-востоку от села Актау, в 12 километрах к востоку от зимовки Мыржык
110.
Могильник Мыржык 3, эпоха поздней бронзы
археология
в 38,9 километрах к востоку, северо-востоку от села Актау
111.
Могильник Мыржык 4, эпоха поздней бронзы
археология
в 38,9 километрах к востоку, северо-востоку от села Актау
112.
Могильник Мыржык 5, эпоха поздней бронзы
археология
в 39,1 километрах к востоку, северо-востоку от села Актау
113.
Поселение Мыржык, эпоха поздней бронзы
археология
в 37,6 км к востоку, северо-востоку от села Актау
114.
Крепость Дуан, XVIII-XIX века.
археология
правый берег реки Манака, в 9 километрах к востоку, северо-востоку от горы Актау, в 19 километрах к востоку, юго-востоку от села Кужал
115.
Могильник Шален 1, средневековье
археология
в 15, 2 километрах к северо-востоку от села Актау, в 2 километрах к востоку от горы Кызылтас, в 10 километрах к северу от зимовки Аксай
116.
Курган с "Усами" (разрушенный), ранний железный век
археология
в 10,8 километрах к северо-востоку от села Актау
117.
Могильник Дарат 1, эпоха поздней бронзы
археология
в 39,1 километрах к востоку, северо-востоку от села Актау, в 0,2 километрах к северу от зимовки Дарат
118.
Могильник Дарат 2, средневековье
археология
в 39,2 километрах к востоку, северо-востоку от села Актау, в 0,2 километрах к западу от гор Дарат
119.
Могильник Айшырак, эпоха бронзы
археология
в 5 километрах к юго-востоку от села Айшырак, в 0,7 километрах к югу от реки Атасу
120.
Могильник Айдарлы 1, ранний железный век
археология
в 3 километрах к северо-западу от села Айшырак
121.
Могильник Айдарлы 2, ранний железный век
археология
в 3 километрах к северо-западу от села Айшырак
122.
Могильник Айдарлы 3, ранний железный век
археология
в 3 километрах к северо-западу от села Айшырак
123.
Могильник Айдарлы 4, ранний железный век
археология
в 3 километрах к северо-западу от села Айшырак
124.
Могильник Айдарлы 5, эпоха бронзы
археология
в 3 километрах к северо-западу от села Айшырак
125.
Могильник Айдарлы 6, эпоха бронзы
археология
в 2,6 километрах к северо-западу от отделения Айшырак
город Жезказган
126.
Мавзолей Токсана, ХХ век.
градостроительство и архитектура
город Жезказган, на территории центрального кладбища

127.
Досмырза кесенесі, ХХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Жезқазған қаласы, орталық зираттың аймағында
128.
1941-1945 жж. Ұлы Отан соғыс майданында қаза болған Жезқазған жауынгерлеріне арналған ескерткіш, 1965 ж.
монументтік өнер құрылысы
Гагарин көшесі
129.
" К о с м о с " көркем-архитектуралық композициясы, 1976 ж. Авторлары: суретші Л.Пак, сәулетші К.Тұрлыбаев,
монументтік өнер құрылысы
С.Сейфуллин бульвары (Космонавт бульвары)
130.

127.
Мавзолей Досмырзы, ХХ век.
градостроительство и архитектура
город Жезказган, на территории центрального кладбища
128.
Памятник обелиск воинам-жезказганцам, павшим на фронтах Великой Отечественной войны 1941-1945 годов. 1965 год.
с о о р у ж е н и я монументального искусства
улица Гагарина
129.
Архитектурно-художеств енная композиция "Космос", 1976 год. Художник Л. Пак, архитектор К. Турлыбаев
с о о р у ж е н и я монументального искусства
бульвар С. Сейфуллина (бульвар Космонавтов)
130.

1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысы жеңісінің 30 жылдығына арналған ескерткіш, 1979 ж. Авторлар: суретші Л.Пак, сәулетші К.Тұрлыбаев
монументтік өнер құрылысы
Жеңістің 30-жылдық көшесі
131.
Көтерілісші сарбаздар монументі. Авторлар: мүсінші Н.Андреев, сәулетші К.Тұрлыбаев, суретші Л.Пак, 1982 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жезқазған қаласынан оңтұстік шығыс бағытта 1шақырым жерде, әуежай жолында
132.
А л ғ а ш қ ы құрылысшыларға ескерткіш, 1978 ж. Авторлар суретші К.Пак, мүсінші Н.Андреев, сәулетші К.Тұрлыбаев
монументтік өнер құрылысы
Алғашқұрылысшылар алаңы (Театр алаңы)
Сәтбаев қаласы
133.
Қ.И.Сәтбаев мүсіні
монументтік өнер құрылысы
Сәтбаев көшесі

Памятник 30-лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 ггодов. 1979 год. Авторы: художник Л. Пак, архитектор К. Турлыбаев
с о о р у ж е н и я монументального искусства
улица 30-лет Победы
131.
М о н у м е н т повстанцам-сарбазам. Авторы: скульптор Н. Андреев, архитектор К. Турлыбаев, художник Л. Пак, 1982 год.
с о о р у ж е н и я монументального искусства
в 1 километре к юго-востоку от города Жезказган, по дороге в аэропорт
132.
Памятник-обелиск первостроителям, 1978 год. Авторы художник – К. Пак скульптор Н. Андреев, архитектор К. Турлыбаев
с о о р у ж е н и я монументального искусства
п л о щ а д ь Первостроителей (Театральная площадь)
город Сатпаев
133.
Бюст К. И. Сатпаеву
с о о р у ж е н и я монументального искусства
улица Сатпаева

134.
Неолит тұрағы
археология
Жезқазған қаласынан солтүстікке 6 шақырым жерде
Ұлытау ауданы
135.
Келінтам некрополі
ансамбль мен кешен
Қаракеңгір және Сарыкеңгір өзендері құйылысында
1.
Сағанатам 1
Жезді кентінен солтүстікке 25 шақырым жерде, Жезді өзені сол жақ жағасында
136.
Елубай некрополі
ансамбль мен кешен
Малшыбай селосынан солтүстік- шығысқа 37 шақырым жерде
1.
Елубай кесенесі
Малшыбай селосынан солтүстік шығысқа 37 шақырым жерде
2.
Күйдірілмеген кірпіштен салынған кесене
Малшыбай селосынан солтүстік- шығысқа 37 шақырым жерде

134.
Стоянка неолитическая
археология
в 6 километрах к северу от города Жезказган
Улытауский район
135.
Некрополь Келинтам
ансамбли и комплексы
при слиянии рек Каракенгир и Сарыкенгир
1.
Саганатам 1
в 25 километрах к северу от поселка Жезды, на левом берегу реки Жезды
136.
Некрополь Елюбая
ансамбли и комплексы
в 37 километрах к северо-востоку от села Малшибай
1.
Мавзолей Елюбая
в 37 километрах к северо-востоку от села Малшибай
2.
Сырцовый мавзолей
в 37 километрах к северо-востоку от села Малшибай

137.
Жақсылық некрополі (кесене)
ансамбль мен кешен
Жезқазған қаласынан солтүстік- шығысқа 60 шақырым жерде, Қаракеңгір және Сарыкеңгір өзендері құйылысында
1.
Кесене 1
Жезқазған қаласынан солтүстік -шығысқа 60 шақырым жерде, Қаракеңгір және Сарыкеңгір өзендері құйылысында
2.
Кесене 2
Жезқазған қаласынан солтүстік -шығысқа 60 шақырым жерде, Қаракеңгір және Сарыкеңгір өзен құйылысында
3.
Кесене 3
Жезқазған қаласынан солтүстік шығысқа 60 шақырым жерде, Қаракеңгір және Сарыкеңгір өзендері құйылысында
4.
Кесене 4
Жезқазған қаласынан солтүстік шығысқа 60 шақырым жерде, Қаракеңгір және Сарыкеңгір өзендері құйылысында
138.
Ерден некрополі
ансамбль мен кешен
Бозтұмсық селосынан солтүстік шығысқа 18 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің және Қарағансай өзенінің құйылысында
1.
Ерден некрополі, Сауқым Ерденұлы кесенесі
Бозтұмсық селосынан солтүстік шығысқа 18 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің және Қарағансай өзенінің құйылысында
2.
Ерден некрополі, Ерден Сандыбайұлы кесенесі
Бозтұмсық селосынан солтүстік шығысқа 18 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің және Қарағансай өзенінің құйылысында
139.
Тілеубай некрополі
ансамбль мен кешен
Бозтұмсық селосынан солтүстікке 3 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
1.
Тілеубай кесенесі
Бозтұмсық селосынан солтүстікке 3 шақырым жерде,
Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
2.
Ақмешіт кешені
Бозтұмсық селосынан солтүстікке 3 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында

137.
Некрополь (мавзолей) Жаксылык
ансамбли и комплексы
в 60 километрах к северо-востоку от города Жезказган, у слияния реки Каракенгир и Сарыкенгир
1.
Мавзолей 1
в 60 километрах к северо-востоку от города Жезказган, у слияния реки Каракенгир и Сарыкенгир
2.
Мавзолей 2
в 60 километрах к северо-востоку от города Жезказган, у слияния реки Каракенгир и Сарыкенгир
3.
Мавзолей 3
в 60 километрах к северо-востоку от города Жезказган, у слияния реки Каракенгир и Сарыкенгир
4.
Мавзолей 4
в 60 километрах к северо-востоку от города Жезказган, у слияния реки Каракенгир и Сарыкенгир
138.
Некрополь Ердена
ансамбли и комплексы
в 18 километрах к северо-востоку села Бозтумсык при впадении реки Каракенгир и реки Карагансай
1.
Некрополь Ердена, мавзолей Сакума Ерденулы
в 18 километрах к северо-востоку от села Бозтумсык, при впадении реки Каракенгир и реки Карагансай
2.
Некрополь Ердена, мавзолей Ердена Сандыбайулы
в 18 километрах к северо-востоку от села Бозтумсык, при впадении реки Каракенгир и реки Карагансай
139.
Некрополь Тлеубая
ансамбли и комплексы
в 3 километрах к северу от села Бозтумсык, на левом берегу реки Каракенгир
1.
Мавзолей Тлеубая
в 3 километрах к северу от села Бозтумсык, на левом берегу реки Каракенгир
2.
Комплекс Акмечеть
в 3 километрах к северу от села Бозтумсык, на левом берегу реки Каракенгир

145.
Кесене некрополі
ансамбль мен кешен
№ 5 Баймырза фермасынан оңтүстік батысқа 32 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында, Жетіқоңыр селосы
1.
Кесене1
№ 5 Баймырза фермасынан оңтүстік батысқа 32 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында, Жетіқоңыр селосы
2.
Кесене 5
№ 5 Баймырза фермасынан оңтүстік батысқа 32 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында, Жетіқоңыр селосы
146.
Темірдің жазбасы бар тас тақта орны 1391 ж.
археология
Ұлытау селосынан солтүстік шығысқа 30 шақырым жерде, Алтыншоқы тауының басында
147.
"Дың" тас пирамидасы
археология
Жамантау сайы
148.
Жал
археология
Жезқазған қаласы мен Қарабұлақ селосынан солтүстік шығысқа 45 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
149.
Тас қорғандары
археология
Ұлытау селосынан оңтүстікке 4 шақырым жерде
150.
Тас қорғандары
археология
Қаракеңгір өзенінің жоғарғы ағысында, Қаракеңгір селолық округі
151.
Тасқа салынған сурет
археология
Ұлытау тауының оңтүстік батыс бөлігінде
152.
Тасқа салынған сурет
археология
Ұлытау тауынан батысқа 35 шақырым жерде, Жетіқыз өзенінің төменгі ағысында
153.
Дындар (2)
археология
Қарадырдан оңтүстік батысқа 20 шақырым жерде
154.
"Мұртты" қорғандар
археология
Ұлытау тауының солтүстік баурайынан 4 шақырым жерде
155.
Тас қорғандар (3)
археология
Едіге тауынан батысқа 5 шақырым жерде, Төртқара кесенесінен солтүстікке 3 шақырым жерде
156.
Тасқа салынған сурет
археология
Шиғырлы-Жыланшық өзенінің сол жақ жағасының ағысында, Жанабай сайында
157.
Неолит тұрағы
археология
Жезді кентінен оңтүстік шығысқа 17 -18 шақырым жерде, Қосқұдық сайында
158.
Неолит тұрағы
археология
Жезді кентінен батысқа 3-4 шақырым жерде
159.
Неолит тұрағы
археология
Жезді кентінен шыңысқа 25 шақырым ж е р д е , Петро-Покрово шахта аймағында, Қаракеңгір өзенінің бойында
160.
Қорған
археология
Үлкентерісаққан және Балатерісаққан өзендерінің құйылысында
161.
Соғыс белгісіндегі қорған
археология
Қаракеңгір селолық округінен солтүстік шығысқа 8,4 шақырым жерде
162.
Тас қорғаны
археология
Бозтұмсық селосынан оңтүстік батысқа 2 шақырым жерде
163.
Тас және жер үйінділерінен құралған қорған
археология
Телан сайынан оңтүстікке 15 шақырым жерде, Терісаққан өзенінің оң жақ жағасында
164.
Тас және жер үйінділерінен құралған қорған
археология
Телан сайынан оңтүстікке 27 шақырым жерде, Терісаққан өзенінің оң жақ жағасында
165.
Тас және жер үйінділерінен құралған Үкібас қорғаны
археология
Телан сайынан солтүстікке 10 шақырым жерде, Терісаққан өзенінің оң жақ жағасында
166.
"Мұртты" қорғаны
археология
Жақсы Арғанаты тауында, Домбауыл сайында жол бойында
167.
Түрік кезіндегі тас қоршаулар
археология
Айыроқшы тауынан оңтүстік батысқа 2 шақырым жерде, тауларда

145.
Некрополь Мавзолей
ансамбли и комплексы
в 32 километрах к юго-западу от фермы №5 Баймырзы, на правом берегу реки Сарысу, село Жетыконыр
1.
Мавзолей 1
в 32 километрах к юго-западу от фермы №5 Баймырзы, на правом берегу реки Сарысу, село Жетыконыр
2.
Мавзолей 5
в 32 километрах к юго-западу от фермы №5 Баймырзы, на правом берегу реки Сарысу, село Жетыконыр
146.
Место плиты с надписью Тимура, 1391 год.
археология
в 30 километрах к северо-востоку от села Улытау, вершина горы Алтыншокы
147.
Каменная пирамида "Дын"
археология
урочище Жаман-тау
148.
Вал
археология
в 45 километрах к северо-востоку от города Жезказган и села Карабулак, на левом берегу реки Каракенгир
149.
Курганы каменные
археология
В 4 километрах к югу от села Улытау
150.
Курганы каменные
археология
в верхнем течении реки Каракенгир, сельский округ Каракенгирский
151.
Изображение наскальное
археология
в юго-западной части горы Улытау
152.
Наскальное изображение
археология
в 35 километрах к западу от горы Улытау, в нижнем течении реки Жетыкыз
153.
Дыны (2)
археология
в 20 километрах к юго-западу от Карадыра
154.
Курганы с "Усами"
археология
в 4 километрах к северу подножия горы Улытау
155.
Курганы каменные (3)
археология
в 5 километрах к западу от горы Едыге, в 3 километрах к северу от мавзолея Торткара
156.
Наскальное изображение
археология
на левом берегу притока реки Шигырлы Жыланшык, в урочища Жанабай
157.
Стоянка неолитическая
археология
в 17-18 километрах к юго-востоку от поселка Жезды, в урочище Коскудук
158.
Стоянка неолитическая
археология
в 3-4 километрах к западу от поселка Жезды
159.
Стоянка неолитическая
археология
в 25 километрах к востоку от поселка Жезды, в районе шахты Петро-Покрово, на берегу реки Каракенгир
160.
Курган
археология
у слияния рек Улкентерисаккан и Балатерисаккан
161.
Курган боевого назначения
археология
в 8,4 километрах к северо-востоку от сельского округа Каракенгирский
162.
Каменный курган
археология
в 2 километрах к юго-западу от села Бозтумсык
163.
Курган с насыпью из камня и земли
археология
в 15 километрах к югу от урочища Телан, на правом берегу реки Терсаккан
164.
Курган с насыпью из камня и земли
археология
в 27 километрах к югу от урочища Телан, на правом берегу реки Терсаккан
165.
Курган с насыпью из камня и земли Укибас
археология
в 10 километрах к северу от урочища Телан, на правом берегу реки Терсаккан
166.
Курган с "Усами"
археология
в горах Жаксы Арганаты в урочища Домбаул по дороге
167.
Ограды каменные тюркского времени
археология
в 2 километрах к юго-западу от горы Айрокшы, в горах

168.
Қоршаулар (2)
археология
Айыроқшы тауынан 3 шақырым жерде, Жақсы Арғанаты тауында, Қараторғай сайы
169.
Қоршаулар
археология
Айыроқшы тауынан 3,5 шақырым жерде, Жақсы Арғанаты тауын да, Қараторғай сайы
170.
Топ қоршаулары (10)
археология
Жақсы Арғанаты тауында, Атбасар тауы жолынан алыс емес
171.
Тас мүсін
археология
Айроқшы тауынан оңтүстік - батысқа 2,5 шақырым жерде
172.
Түрік заманындағы жал, тас қоршаулар
археология
Айроқшы тауынан оңтүстікке 0,7 шақырым жерде, Жақсы Арғанаты тауында
173.
Тас мүсін
археология
Барақкөл көлінен оңтүстік-батысқа 8,0 шақырам жерде, Жақсы Арғанаты тауы бөктерінде
174.
Топырақтан үйілген жал
археология
Барақкөл көлінің солтүстік жағасында
175.
Тас және жер үймелерінен құралған "Мұртты" қорғаны
археология
Сарытоған шатқалынан оңтүстікке 7 шақырым жерде, Терісаққан өзенінің жоғарғы ағысының сол жақ жағасында
176.
Қорғансыз қоныс
археология
Баракөл көлінен оңтүстік-батысқа 25 шақырым жерде , Қаракеңгір-Торғай өзенінің жоғарғы ағысында
177.
Тас және жер үйінділерінің қорғаны
археология
Бозбайкөл (Баракөл) көлінің сол жақ жағасында
178.
Кен орындары
археология
Бек-Болатсай (Бекболат) шатқалында, Арғанаты тауы
179.
Тас қорғандары
археология
Қаракеңгір селосы аумағында, Қаракеңгір өзенінің жоғарғы ағысында
180.
Суландыру жүйесінің қалдықтары
археология
Қаракеңгір селосы а у м а ғ ы н д а , Киікбай-Тоғай жерінде, Қаракеңгір өзенінің жоғары ағысында
181.
"Мұртты" қорған
археология
Ұлытау селосынан солтүстік батысқа 2 шақырым жерде
182.
Қараоба қорғаны
археология
Ұлытау селосынан солтүстіке 8 шақырым жерде
183.
"Мұртты" қорған
археология
Ұлытау селосынан сотлтүстікке 8 шақырым жерде
184.
"Мұртты" қорған
археология
Ұлытау селосынан оңтүстік-батысқа 6 шақырым жерде, Құлынтумас өзенінің оң жақ жағасында
185.
Сарытөбе қорғаны
археология
Ұлытау селосынан оңтүстік-батысқа 6 шақырым жерде, Құлантумас өзенінің оң жақ жағасында
Ұлытау селосынан оңтүстік -батысқа 6 шақырым жерде, Құлантумас
186.
Қорған (7)
археология
өзенінің оң жақ жағасында
187.
Қосүйтас дыны
археология
Ұлытау селосынан 20 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің жоғарғы ағысында
188.
Қола дәуір қонысы
археология
Ұлытау селосы шетінің солтүстік-батысқа, Қарағанды өзенінің сол жақ жағасында
189.
Тас және жер үйінділерінің қорғандары, ІІІ ғасыр
археология
Ұлытау селосынан солтүстік-батысқа 15 шақырым жерде
190.
Тас қорғандары (6)
археология
Ұлытау селосы шетінде
191.
Тас және жер үйінділерінің жасалған қорғандар
археология
Ұлытау селосынан оңтүстікке 4 шақырым жерде
192.
Тас қорғандары
археология
Ұлытау селосынан оңтүстікке 4 шақырым жерде
193.
Тас және жер үйінділерінің қорғандары
археология
Алаша хан кесенесінен батысқа 3 шақырым жерде

168.
Ограды (2)
археология
в 3 километрах от горы Айырокшы, в горах Жаксы Арганаты, урочища Караторгай
169.
Ограды
археология
в 3,5 километрах от горы Айрокшы, в горах Жаксы Арганаты, урочища Караторгай
170.
Ограды (10) групп
археология
в горах Жаксы Арганаты, недалеко от дороги в горы Атбасар
171.
Каменные изваяния
археология
в 2,5 километрах к юго-западу от горы Айршокы
172.
Ограды каменные, вал тюркского времени
археология
в 0,7 километрах к югу от горы Айрокшы, в горах Жаксы Арганаты
173.
Каменное изваяние
археология
в 8,0 километрах к юго-западу от озера Баракколь, в предгорье Жаксы Арганаты
174.
Вал земляной
археология
на берегу озера Баракколь
175.
Курган с насыпью из камня и земли с "Усами"
археология
в 7 километрах к югу от урочища Сартоган, в верхнем течению реки Терсаккан, на левом берегу
176.
Неукрепленное поселение
археология
в 25 километрах к юго-западу от озера Баракколь, в верхнем течению Каракенгир - Торгай
177.
Курган с насыпью из камня и земли
археология
на левом берегу озера Бозбайколь (Баракколь)
178.
Рудные выработки
археология
урочище Бек - Булатсай (Бекболат), в горах Арганаты
179.
Каменные курганы
археология
в верхнем течении реки Каракенгир, на территории села Каракенгирский
180.
Остатки оросительной системы
археология
местность Кикпай-Тогай, в верхним течении реки Каракенгир, на территории села Каракенгирский
181.
Курган с "Усами"
археология
в 2 километрах к северо-западу от села Улытауский
182.
Курган Караоба
археология
в 8 километрах к северу от села Улытауский
183.
Курган с "Усами"
археология
в 8 километрах к северу от села Улытауский
184.
Курган с "Усами"
археология
в 6 километрах к юго-западу от села Улытауский, на правом берегу реки Кулантумас
185.
Курган Сартобе
археология
в 6 километрах к юго-западу от села Улытауский, на правом берегу реки Кулантумас
186.
Курган (7)
археология
в 6 километрах к юго-западу от села Улытауский, на правом берегу реки Кулантумас
187.
Дын Косуйтас
археология
в 20 километрах от села Улытау в верхнем течении реки Каракенгир
188.
Поселение эпохи бронзы
археология
на левом берегу реки Караганды, к северо-западу от окраины села Улытау
189.
Курганы с насыпью из земли и камня, ІІІ век.
археология
в 15 километрах к северо-западу от села Улытау
190.
Курганы каменные (6)
археология
на окраине села Улытау
191.
Курганы с насыпью из земли и камня
археология
в 4 километрах к югу от села Улытау
192.
Курганы каменные
археология
в 4 километрах к югу от села Улытау
193.
Курганы с насыпью из земли и камня
археология
в 3 километрах к западу от мавзолея Алаша хана

194.
Дың
археология
Ұлытау селосынан оңтүстікке 40 шақырым жерде, Жезді өзені жағасында
195.
Ақмешіт Әулие 1
археология
Ақмешіт тауының шыңында, Ұлытау тауларынан биік
196.
Тас қорған 2 (мұртты) (Қарауылтас)
археология
Жезді кентінен солтүстікке 15 шақырым жерде
197.
Ақмешіт 3 тас шеңберлі кешені
археология
Ақмешіт тауының шыңы, Ұлытау таулары
198.
Тас бейіті 4
археология
Ақмешіт тауының шыңы, Ұлытау таулары
199.
Тас бейіті 5
археология
Ақмешіт тауының шыңы, Ұлытау таулары
200.
Тас бейіті 6
археология
Ақмешіт тауының шыңы, Ұлытау таулары
201.
Тас бейіті 7
археология
Ақмешіт тауының шыңы, Ұлытау таулары
202.
Ақмешіт Әулие үңгірі
археология
Ақмешіт тауының шыңы, Ұлытау таулары
203.
Едіге зираты (тас қорғаны)
археология
Едіге тауының шыңы, Ұлытау таулары
204.
Тас қорғаны
археология
Едіге тауының шыңы, Ұлытау таулары
205.
Қарауылтас кешені (Қарағантас, Қарасызмола)
археология
Жезді кентінен солтүстікке 15 шақырым жерде
206.
Қарауыл мұнарасы
археология
Жезді кентінен солтүстікке 15 шақырым жерде
207.
Тас қорған 3
археология
Жезді кентінен солтүстікке 15 шақырым жерде
208.
Тас мүсін
археология
Баракөл көлінен оңтүстік-шығысқа 5 шақырым жерде, Адамтас қайнар көзінен
209.
Бейіт 1 (Қорғантас қорымы) тас мүсін
археология
Сарлық селосынан оңтүстікке 30 шақырым жерде, Қорғантас селосынан солтүстікке 1 шақырым жерде
210.
Бейіт 2 (Қорғантас қорымы) тас мүсін
археология
Сарлық селосынан оңтүстікке 30 шақырым жерде, Қорғантас селосынан солтүстікке 1 шақырым жерде
211.
Бейіт 3 (Қорғантас қорымы) тас мүсін
археология
Сарлық селосынан оңтүстікке 30 шақырым жерде, Қорғантас селосынан солтүстікке 1 шақырым жерде
212.
Бейіт 4 (Қорғантас қорымы) тас мүсін
археология
Сарлық селосынан оңтүстікке 30 шақырым жерде, Қорғантас селосынан солтүстікке 1 шақырым жерде
213.
Бейіт 5 (Қорғантас қорымы) тас мүсін
археология
Сарлық селосынан оңтүстікке 30 шақырым жерде, Қорғантас селосынан солтүстікке 1 шақырым жерде
214.
Тас қорғандары
археология
Ұлытау-Сарлық жолының 5 шақырым оңтүстікке 1 шақырым жерде
215.
Тасқа салынған сурет
археология
Сарлық селосынан батысқа 20 шақырым жерде, Жетіқыз өзенінің оң жақ жағасында
216.
Тоғызкөл көліндегі қорғандар (Тоғызбайкөл)
археология
Тоғызкөл көлі маңында
217.
Тоғызкөл 1 көліндегі қорғандар (Тоғызбайкөл)
археология
Тоғызкөл көлінен 2 шақырым жерде
218.
Көне бекіністер қирандылары
археология
Ұлытау селосынан солтүстік-батысқа қарай жерде, Жанғабыл өзенінің сол жақ жағасында
219.
"Мұртты" қорған 2, Тоғызкөл көліндегі қорғандар (Тоғызбайкөл)
археология
Тоғызкөл көлінен шығысқа 1,5 шақырым жерде
220.
Тамды петроглифі
археология
Ұлытау селосынан солтүстік-шығысқа 55 шақырым жерде, Тасөткел жерінде, Тамзы өзенінің сол жақ жағасында

194.
Дын
археология
в 40 километрах к югу от села Улытау, на берегу реки Жезды
195.
Акмечеть Аулие 1
археология
на вершине горы Акмечеть, выше Улытауских гор
196.
Каменный курган 2 (с усами) (Карауылтас)
археология
в 15 километрах к северу от поселка Жезды
197.
Каменное кольцевое сооружение комплекса Акмечеть 3
археология
горы Улытау, вершина горы Акмечеть
198.
Каменное захоронение 4
археология
Улытауские горы, вершина горы Акмечеть
199.
Каменное захоронение 5
археология
Улытауские горы, вершина горы Акмечеть
200.
Каменное захоронение 6
археология
Улытауские горы, вершина горы Акмечеть
201.
Каменное захоронение 7
археология
Улытауские горы, вершина горы Акмечеть
202.
Пещера Акмечеть Аулие
археология
Улытауские горы, вершина горы Акмечеть
203.
Могила Едыге (каменный курган)
археология
Улытауские горы, вершина горы Едиге
204.
Каменный курган
археология
Улытауские горы, вершина горы Едиге
205.
Комплекс Караултас ( Карагантас, Карасызмола)
археология
в 15 километрах к северу от поселка Жезды
206.
Караульная башня
археология
в 15 километрах к северу от поселка Жезды
207.
Каменный курган 3
археология
в 15 километрах к северу от поселка Жезды
208.
Каменное изваяние
археология
в 5 километрах к юго-востоку от озера Бараколь, у источника Адамтас
209.
Захоронение 1 (Могильник Коргантас) каменные изваяние
археология
в 30 километрах к югу от села Сарлык, в 1 километре к северу от села Коргантас
210.
Захоронение 2 (Могильник Коргантас) каменные изваяние
археология
в 30 километрах к югу от села Сарлык, в 1 километре к северу от села Коргантас
211.
Захоронение 3 (Могильник Коргантас) каменные изваяние
археология
в 30 километрах к югу от села Сарлык, в 1 километре к северу от села Коргантас
212.
Захоронение 4 (Могильник Коргантас) каменные изваяние
археология
в 30 километрах к югу от села Сарлык, в 1 километре к северу от села Коргантас
213.
Захоронение 5 (Могильник Коргантас) каменные изваяние
археология
в 30 километрах к югу от села Сарлык, в 1 километре к северу от села Коргантас
214.
Каменные курганы
археология
в 1 километре к югу от 5 километра трассы Улытау-Сарлык
215.
Наскальное изображение
археология
в 20 километрах к западу от села Сарлык, на правом берегу реки Жетыкыз
216.
Курганы озера Тогызколь (Тогызбайколь)
археология
у озера Тогызколь
217.
Курганы озера Тогызколь 1 (Тогызбайколь)
археология
в 2 километрах от озера Тогызколь
218.
Развалины древнего укрепления
археология
к северо-западу от села Улытау, на левом берегу реки Жангабыл
219.
Курган с "Усами" 2 Курганы озера Тогызколь (Тогызбайколь)
археология
в 1,5 километрах к востоку от озера Тогызколь
220.
Петроглифы Тамды
археология
в 55 километрах к северо-востоку от села Улытау, в местности Тасоткель, на левом берегу реки Тамды

221.
Ұлытау сайының петроглифтері
археология
Ұлытау селосынан солтүстік-батысқа 18 шақырым жерде, Шеңбер селосынан (Қорғасын) солтүстік-шығысқа 8 шақырм жерде
222.
Бұланты петроглифі
археология
Байқоңыр селосынан оңтүстік-батысқа 20 шақырым жерде, Бұланты өзенінің жанында
223.
Теректісай петроглифі
археология
Теректі селосынан солтүстік-шығысқа 18 шақырым жерде
224.
Ортағасырлық бекініссіз қоныстарының қалдықтары
археология
Жезді кентінен 8 шақырым жерде, Жезді өзенінің сол жақ жағасында
225.
Тас қорғаны 3, Тоғызкөл көліндегі қорғандар ( Тоғызбайкөл)
археология
Тоғызкөл көлінен оңтүстікке 500 м жерде
226.
Тас қорғаны 4, Тоғызкөл көліндегі қорғандар (Тоғызбайкөл)
археология
Тоғызкөл көлінен батысқа 5 шақырым жерде
227.
Сынтас тас бағанасы
археология
Аралтөбе селосы аймағында, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында
228.
Торта тас қорғаны
археология
Аралтөбе селосы аймағында, Сымтас шатқалында
229.
"Мұртты" қорғаны
археология
Елшібек селосынан оңтүстікке 15 шақырым жерде, Дүйсенбұлақ шатқалында
230.
Қола дәуірінің тас қоршаулары
археология
Қызылжар теміржол бекетінен оңтүстік-батысқа, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында, Борбас шатқалында
231.
Тасқа салынған сурет
археология
Талдықопа өзені аймағында, оның Қосай өзеніне құйылысында
232.
Кен орындары
археология
Бетпақдаланың ортасында, Қайрем ( Жайрем) шатқалында
233.
Кен орындары
археология
Жезді кентінен 15,5 шақырым жерде, Сарықұдық шатқалында
234.
Кен орындары
археология
Жезді кентінен 9,5 шақырым жерде, Сарықұдық шатқалында
235.
Кен орындары
археология
Жезді кентінен 15,5 шақырым жерде, Сарықұдық шатқалында
236.
Кен орындары
археология
Жезді кентінен батысқа 3-4 шақырым жерде
237.
VII-VIII ғасырлар. Үйтас
археология
Байқоңыр селосынан 10 шақырым жерде
238.
Неолиттік тұрағы
археология
Сәтбаев қаласынан оңтүстікке 26 шақырым жерде, Милықұдық шатқалында
239.
Неолиттік мекен
археология
Сәтбаев қаласынан батысқа 40 шақырым жерде, Шайқұнтас шатқалында
240.
Дың
археология
Қарсақбай селосы аумағында
241.
Ерте көшпенділер дәуірінің қорғандары
археология
Байқоңыр селосынан оңтүстік-батысқа 16 шақырым жерде, Үйтас шатқалында
242.
Тасқа салынған сурет
археология
Теректі теміржол бекетінен оңтүстік-батысқа 1,5 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасынан 30 шақырым жерде
243.
Тасқа салынған сурет (Бұланты)
археология
Байқоңыр селосынан солтүстік-батысқа 22 шақырым жерде, Бұланты өзені жағасында
244.
Кесене қирандылары
қала құрылысы және сәулет
Жезқазған қаласынан солтүстік-шығысқа 45 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
245.
Қосүйтас кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Қаракеңгір селосы, Жыланды шатқалы
246.
Төртқара кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Амангелді селосы, Шиғырлы-Жыланшық өзенінің оң жақ жағасында

221.
Петроглифы урочища Улытау
археология
в 18 километрах к северо-западу от села Улытау, в 8 километрах к северо-востоку от села Шенбер (Коргасын)
222.
Петроглифы Буланты
археология
в 20 километрах к юго-западу от села Байконур, у реки Буланты
223.
Петроглифы Теректысай
археология
в 18 километрах к северо-востоку от села Теректы
224.
Остатки средневекового неукрепленного поселения
археология
в 8 километрах от поселка Жезды, на левом берегу реки Жезды
225.
Каменный курган 3 Курганы озера Тогызколь (Тогызбайколь)
археология
в 500 метрах к югу от озера Тогызколь
226.
Каменный курган 4 Курганы озера Тогызколь (Тогызбайколь)
археология
в 5 километрах к западу от озера Тогызколь
227.
Каменный столб Сынтас
археология
в районе села Аралтобе, на правом берегу реки Сарысу
228.
Курган каменный Торта
археология
в урочище Сымтас, в районе села Аралтобе
229.
Курган с "Усами"
археология
в урочище Дюсенбулак, в 15 километрах к югу от села Ельшибек
230.
Каменная ограда эпохи бронзы
археология
на левом берегу реки Сарысу, в урочище Борбас к юго-западу от железнодорожной станции Кызылжар
231.
Наскальное изображение
археология
в районе реки Талдыкопа, при впадении ее в реку Косай
232.
Рудные выработки
археология
в центре Бетпакдала, в урочище Кайрем (Жайрем)
233.
Рудные выработки
археология
в 15,5 километрах от поселка Жезды, в урочище Сарыкудук
234.
Рудные выработки
археология
в 9,5 километрах от поселка Жезды, в урочище Сарыкудук
235.
Рудные выработки
археология
в 15,5 километрах от поселка Жезды, в урочище Сарыкудук
236.
Рудные выработки
археология
в 3-4 километрах к западу от поселка Жезды
237.
Уйтас, VII-VIII века.
археология
в 10 километрах от села Байконур
238.
Стоянка неолитическая
археология
в урочище Миликудук, в 26 километрах к югу от города Сатпаев
239.
Стоянка неолитическая
археология
в 40 километрах к западу от города Сатпаев, в урочище Шайкунтас
240.
Дын
археология
на территории села Карсакпай
241.
Курганы эпохи ранних кочевников
археология
в 16 километрах к юго-западу от села Байконур, в урочище Уйтас
242.
Изображение наскальное
археология
в 1,5 километрах к юго-западу от станции Теректы, в 30 километрах от правого берега реки Сарысу
243.
Изображение наскальное (Буланты)
археология
на берегу реки Буланты, в 22 километрах к юго-западу от села Байконур
244.
Развалины мазаров
градостроительство и архитектура
на левом берегу реки Каракенгир, в 45 километрах к северо-востоку от города Жезказган
245.
Мавзолей Косуйтас
градостроительство и архитектура
село Каракенгирский, урочища Жыланды
246.
Мавзолей Торткара
градостроительство и архитектура
на правом берегу реки Шигырлы-Жыланшык, сельский округ Амангельды

247.
Қозыбай (Кесене) күмбезі
қала құрылысы және сәулет
Амангелді селосы, Шиғырлы-Жыланшық өзенінің оң жақ жағасында
248.
Досмағанбет кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Қаракеңгір селосы, Арғанат тауы
249.
Қазақ мазарлары мен тас ғимараттар тобы
қала құрылысы және сәулет
Қаражыланды өзенінің жағасында
250.
Омар кесенесі.
қала құрылысы және сәулет
Шеңбер селосы ( Қорғасын селосы)
251.
Шаңыраққорған қирандылары
қала құрылысы және сәулет
Темірқұлақ кесенесінен жоғары 2 шақырым жерде
252.
Ақмешіт сопыханасы және мазар қирандылары
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау селосынан солтүстік-батысқа 5 шақырым жерде, Ұлытау таулары шыңында
253.
Кесенелер
қала құрылысы және сәулет
Телан жері, Терісаққан шатқалы
254.
Еден пеші бар кесене
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау селосынан 60 шақырым жерде, Бозай өзені сол жақ жағасында
255.
Төртқара кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Айнабұлақ шатқалынан батысқа 6 шақырым жерде
256.
Ақмешіт кесенесі (Кешен)
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау селосынан солтүстік-шығысқа 16 шақырым жерде, Қышақбай қыстағынан 2 шақырым жерде
257.
Қаптайтам кесенесі (Көптайтам)
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан солтүстікке 6 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің оң жақ жағасында
258.
Бостам қирандылары (Бесоба)
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосы, Қаракеңгір өзенінің оң жақ жағасында
259.
Жекеленген Лабақ іргетасы
қала құрылысы және сәулет
Жошыхан кесенесінен солтүстік-батысқа 20-30 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің оң жақ жағасында
260.
Оспан кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Қорғасын селосынан солтүстік-шығысқа 13 шақырым жерде
261.
Айранбай мазарының жанындағы кесене
қала құрылысы және сәулет
Малшыбай селосынан солтүстік-шығысқа 40 шақырым жерде, Сарыкеңгір өзенінің оң жақ жағасында
262.
Борсанай-Асанай сағанатамы
қала құрылысы және сәулет
Малшыбай селосынан солтүстік-шығысқа 6 шақырым жерде
263.
Әли кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосы
264.
Көкақ кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Сарлық селосы
265.
Жақып кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан 16 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
266.
Көшербай кесенесі, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Алғабас селосынан оңтүстік-шығысқа 20 шақырым жерде, Тоқтыбас қыстағынан 3 шақырым жерде
267.
Қасқабай кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан оңтүстікке 4 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
268.
Нұрман кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Қорғасын селосынан оңтүстік-шығысқа 20 шақырым жерде
269.
Есенбек кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Қорғасын селосынан оңтүстікке 13 шақырым жерде

247.
Кумбез (Мавзолей) Козыбая
градостроительство и архитектура
на правом берегу реки Шигырлы-Жыланшык, село Амангельды
248.
Мавзолей Досмагамбета
градостроительство и архитектура
гора Арганаты, село Каракенгир
249.
Группа казахских мазаров и каменных зданий
градостроительство и архитектура
на берегу реки Каражиланды
250.
Мавзолей Омара
градостроительство и архитектура
село Шенбер (село Коргасын)
251.
Р а з в а л и н ы Шаныраккурган
градостроительство и архитектура
в 2 километрах выше мавзолея Темиркулак
252.
Развалины монастыря и гробницы (Акмечеть)
градостроительство и архитектура
на вершине горы Улытау, в 5 километрах к северо-западу от села Улытау
253.
Мавзолей
градостроительство и архитектура
урочища Терсаккан, местность Телан
254.
Мавзолей с напольной печью
градостроительство и архитектура
на левом берегу реки Бозаи, в 60 километрах от села Улытау
255.
Мавзолей Торткара
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к западу от урочища Айнабулак
256.
Мавзолей (Комплекс) Акмечеть
градостроительство и архитектура
в 16 километрах к северо-востоку от села Улытауский, в 2 километрах от зимовки Кишакпай
257.
Мавзолей Каптайтам (Коптайтам)
градостроительство и архитектура
на правом берегу реки Каракенгир, в 6 километрах к северу от села Бозтумсык
258.
Развалины Бостам (Бесоба)
градостроительство и архитектура
на правом берегу реки Каракенгир, у села Бозтумсык
259.
Отдельное сооружение Лабака
градостроительство и архитектура
на правом берегу реки Каракенгир, в 20-30 километрах к северо-западу от мавзолея Жошы хана
260.
Мавзолей Оспана
градостроительство и архитектура
в 13 километрах к северо-востоку от села Коргасын
261.
Мавзолей у мазара Айранбая
градостроительство и архитектура
в 40 километрах к северо-востоку от села Малшибай, на правом берегу реки Сарыкенгир
262.
С а г а н а т а м Борсаная-Асаная
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к северо-востоку от села Малшибай
263.
Мавзолей Али
градостроительство и архитектура
село Бозтумсук
264.
Мавзолей Кокак
градостроительство и архитектура
село Сарлык
265.
Мавзолей Жакыпа
градостроительство и архитектура
в 16 километрах от села Бозтумсук, на левом берегу реки Каракенгир
266.
Мавзолей Кошербая, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 20 километрах к юго-востоку от села Алгабаский, в 3 километрах от зимовки Токтыбас
267.
Мавзолей Каскабая
градостроительство и архитектура
в 4 километрах к югу от села Бозтумсук, на левом берегу реки Каракенгир
268.
Мавзолей Нурмана
градостроительство и архитектура
в 20 километрах к юго-востоку от села Коргасын
269.
Мавзолей Есенбека
градостроительство и архитектура
в 13 километрах к югу от села Коргасын

270.
Бұзау кесенесі 14
қала құрылысы және сәулет
Малшыбай селосынан оңтүстік шығысқа 2 шақырым жерде
271.
Жансейіт кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Малшыбай селосынан оңтүстік-батысқа 2 шақырым жерде
272.
Шотқара кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Жезқазған қаласынан батысқа 47 шақырым жерде
273.
Қарадын кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Қаражыланды тауынан солтүстік-батысқа 5 шақырым жерде
274.
Бекқожа кесенесі, 1895 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сарыкеңгір өзенінің сол жақ жағасында
275.
Асанқожа тұрғын үйі
қала құрылысы және сәулет
Сарыкеңгір өзенінің сол жақ жағасында, Қаракеңгір және Сарыкеңгір өзендерінің құйылысында
276.
Өсербай қыстағы
қала құрылысы және сәулет
Талдысай өзеніндегі көпірден солтүстік-шығысқа 10 шақырым жерде
277.
Тұрғын үй 1
қала құрылысы және сәулет
Талдысай өзеніндегі көпірден солтүстік-шығысқа 10 шақырым жерде
278.
Тұрғын үй 2
қала құрылысы және сәулет
Талдысай өзеніндегі көпірден солтүстік-шығысқа 10 шақырым жерде
279.
Тұрғын үй 3
қала құрылысы және сәулет
Талдысай өзеніндегі көпірден солтүстік-шығысқа 10 шақырым жерде
280.
Сандыбай Белгісі
қала құрылысы және сәулет
Терісаққан селосынан 5 шақырым жерде, Терісаққан өзенінің сол жақ жағасында
281.
Қасен Қасқабайұлының тұрғын үйі
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан 8 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
282.
Ахмет ишанның тұрғын үйі
қала құрылысы және сәулет
Сарлық селосынан оңтүстікке 30 шақырым жерде, Қорғантас селосы
283.
Бименді Ерденұлының (Көкүй) тұрғын үйі
қала құрылысы және сәулет
Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасындағы 1 ферма, Қаракеңгір селолық округі
284.
Бөкебайдың тұрғын үйі
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан оңтүстікке 22 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
285.
Мақат Ерденұлының тұрғын үйі
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан 12 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
286.
Тілеубай тұрғын үйі
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан солтүстік-батысқа 1 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
287.
Қыстақ
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан оңтүстікке 27 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
288.
Тұрғын үйі 1
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан оңтүстікке 27 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
289.
Тұрғын үйі 2
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан оңтүстікке 27 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
290.
Тұрғын үйі 3
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан оңтүстікке 27 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
291.
Ш а л д ы б а й Бөрібасұлының тұрғын үйі
қала құрылысы және сәулет
Амантөбе №3 фермасы, Қаракеңгір селолық округі

270.
Мавзолей 14 Бузау
градостроительство и архитектура
в 2 километрах к юго-востоку от села Малшибай
271.
Мавзолей Жансеита
градостроительство и архитектура
в 2 километрах к юго-западу от села Малшибай
272.
Мавзолей Шоткара
градостроительство и архитектура
в 47 километрах к западу от города Жезказган
273.
Мавзолей Карадын
градостроительство и архитектура
в 5 километрах к северо-западу от горы Каражиланды
274.
Мавзолей Беккожа, 1895 год.
градостроительство и архитектура
на левом берегу реки Сарыкенгир
275.
Жилой дом Асанкожи
градостроительство и архитектура
на левом берегу реки Сарыкенгир, у слияния рек Каракенгир и Сарыкенгир
276.
Зимовка Осербая
градостроительство и архитектура
в 10 километрах к северо-востоку от моста через реку Талдысай
277.
Жилой дом 1
градостроительство и архитектура
в 10 километрах к северо-востоку от моста через реку Талдысай
278.
Жилой дом 2
градостроительство и архитектура
в 10 километрах к северо-востоку от моста через реку Талдысай
279.
Жилой дом 3
градостроительство и архитектура
в 10 километрах к северо-востоку от моста через реку Талдысай
280.
Сандыбай Белгиси
градостроительство и архитектура
в 5 километрах от села Терсакканский, на левом берегу реки Терсаккан
281.
Жилой дом Касена Каскабайулы
градостроительство и архитектура
в 8 километрах от села Бозтумсык, на левом берегу реки Каракенгир
282.
Жилой дом Ахмета ишана
градостроительство и архитектура
в 30 километрах к югу от села Сарлык, село Коргантас
283.
Жилой дом Бименды Ерденулы (Кокуй)
градостроительство и архитектура
1 ферма, на левом берегу реки Каракенгир, сельский округ Каракенгир
284.
Жилой дом Бокебая
градостроительство и архитектура
в 22 километрах к югу от села Бозтумсык, на левом берегу реки Каракенгир
285.
Жилой дом Маката Ерденулы
градостроительство и архитектура
в 12 километрах от села Бозтумсук, на левом берегу реки Каракенгир
286.
Жилой дом Тлеубая
градостроительство и архитектура
в 1 километрах к северо-западу от села Бозтумсук, на левом берегу реки Каракенгир
287.
Зимовка
градостроительство и архитектура
в 27 километрах к югу от села Бозтумсук, на левом берегу реки Каракенгир
288.
Жилой дом 1
градостроительство и архитектура
в 27 километрах к югу от села Бозтумсук, на левом берегу реки Каракенгир
289.
Жилой дом 2
градостроительство и архитектура
в 27 километрах к югу от села Бозтумсук, на левом берегу реки Каракенгир
290.
Жилой дом 3
градостроительство и архитектура
в 27 километрах к югу от села Бозтумсук, на левом берегу реки Каракенгир
291.
Жилой дом Шалдыбая Борибасулы
градостроительство и архитектура
Ферма №3 Амантобе, сельский округ Каракенгир

292.
Ибажан Әбіжанның тұрғын үйі
қала құрылысы және сәулет
А м а н т ө б е № 3 фермасынан 18 шақырым жерде, Қаракеңгір селосы
293.
Қызтам кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Қорғасын селосынан оңтүстікке 12 шақырым жерде
294.
Кесене
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау селосынан оңтүстік-батысқа 6 шақырым жерде, Құланөтпес өзенінің оң жақ жағасында
295.
Қыстаубай кесенесі, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Жезқазған қаласынан солтүстікке 70 шақырым жерде
296.
Жансейіттам кесенесі (Некрополь)
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан оңтүстік-батысқа 2 шақырым жерде
297.
Уәли кесенесі XIX ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Сарлық селосынан оңтүстікке 30 шақырым жерде, Қорғантас селосынан солтүстікке 20 шақырым жерде
298.
Смайыл кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан оңтүстік-батысқа 17 шақырым жерде
299.
Кәрібал Қаришал тұрғын үйінің қирандылары
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан солтүстікке 46 шақырым жерде, кесене жанында
300.
Ешібай бөлек құрылысы
қала құрылысы және сәулет
Қарадыр селосынан батысқа 2-3 шм жерде, Талды өзенінің аңғарында
301.
Белкебай бөлек құрылысы
қала құрылысы және сәулет
Қарадыр селосынан 15-16 шақырым жерде, Талды өзенінің шатқалында
302.
Жансақал кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Жезқазған қаласынан солтүстік-шығысқа 42 шақырым жерде
303.
Ахмет және Сәлібек тұрғын үйі (Сәдібек)
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан солтүстікке 42 шақырым жерде
304.
Балқожа сағанатамы
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан солтүстік-батысқа 42 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
305.
Малшыбай кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында, Сарыкенгір селосы
306.
Жансейітам некрополі
қала құрылысы және сәулет
Бозтұмсық селосынан оңтүстік-батысқа 2 шақырым жерде, Сарыкеңгір селосы
307.
Даби кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Шеңбер селосы
308.
Салт құрылысы Дінмола VIII-IX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Егінді селосынан шығысқа 3 шақырым жерде
309.
Үйтас кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Алтыбай қыстағынан 2 шақырым жерде, Қарадыр шатқалында, Қаракеңгір селосы
310.
Жеке құрылыс қирандылары
қала құрылысы және сәулет
Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында, оның Сарыкеңгір өзенінің құйылысынан 6 шақырым төмен жерде
311.
Жеке құрылыс қирандылары
қала құрылысы және сәулет
Аманбай дуалынан 2 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің оң жақ жағасында, Қаракеңгір өзенінің Сарысу өзініне құйылысы аймағында
312.
Аманбай дуалы
қала құрылысы және сәулет
Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында, оның Сарысу өзенінің құйылысының жоғары жағы
313.
Ақайдар кесенесі, ХІХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Түйемойнақ селосы

292.
Жилой дом Ибажана Абижан
градостроительство и архитектура
в 18 километрах от Фермы Амантобе №3, село Каракенгир
293.
Мавзолей Кызтам
градостроительство и архитектура
в 12 километрах к югу от села Коргасын
294.
Мавзолей
градостроительство и архитектура
на правом берегу реки Кулантумас, в 6 километрах к юго-западу от села Улытауский
295.
Мавзолей Кыстаубая ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 70 километрах к северу от города Жезказган
296.
Мавзолей (Некрополь) Жансеиттам
градостроительство и архитектура
в 2 километрах к юго-западу от села Бозтумсык
297.
Мавзолей Уали, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 30 километрах к югу от села Сарлык, в 20 километрах к северу от села Коргантас
298.
Мавзолей Смаила
градостроительство и архитектура
в 17 километрах к юго-западу от села Бозтумсык
299.
Остатки жилого дома Карибалы Каришала
градостроительство и архитектура
в 46 километрах к северу от села Бозтумсык, у мавзолея
300.
Отдельное сооружение Ешибай
градостроительство и архитектура
в 2-3 километрах к западу от села Карадыр, в долине реки Талды
301.
Отдельное сооружение Белкебай
градостроительство и архитектура
в 15-16 километрах от села Карадыр, в урочище реки Талды
302.
Мавзолей Жансакала
градостроительство и архитектура
в 42 километрах к северо-востоку от города Жезказган
303.
Жилой дом Ахмета и Салибека (Садыбека)
градостроительство и архитектура
в 42 километрах к северу от села Бозтумсык
304.
Саганатам Балгожи
градостроительство и архитектура
на левом берегу реки Каракенгир, в 42 километрах к северо-западу от села Бозтумсык
305.
Мавзолей Малшибай
градостроительство и архитектура
на левом берегу реки Каракенгир, село Сарыкенгир
306.
Некрополь Жансеитам
градостроительство и архитектура
в 2 километрах к юго-западу от села Бозтумсык, село Сарыкенгир
307.
Мавзолей Даби
градостроительство и архитектура
Село Шенбер
308.
Ритуальное строение Дынмола, VIII-IX века.
градостроительство и архитектура
в 3 километрах к востоку от села Егинди
309.
Мавзолей Уйтас
градостроительство и архитектура
в 2 километрах от зимовки Алтыбай, урочища Карадыр, село Каракенгир
310.
Развалины отдельного сооружения
градостроительство и архитектура
на левом берегу реки Каракенгир, в 6 километрах ниже ее впадения в реку Сарыкенгир
311.
Развалины отдельного сооружения
градостроительство и архитектура
в районе впадения реки Каракенгир в реку Сарысу, в 2 километрах от Дувала Аманбая, на правом берегу реки Каракенгир
312.
Дувал Аманбай
градостроительство и архитектура
на левом берегу реки Каракенгир, выше ее впадения в реку Сарысу
313.
Мавзолей Акайдар, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
село Туйемойнак

314.
Қаракеңгір және Сарысу өзенінің құйылысы,
Аманбай кесенесі және тас ғимараттарының тобы
қала құрылысы және сәулет
Сарысу өзенінің оң жақ жағасында, Сарысу селосы
315.
Жаманқара кесенесі, Оқсан ХІХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Сарысу өзені жағасында
316.
Оғайбек күмбезі, ХХ ғасырдың басында
қала құрылысы және сәулет
Бірлестік шатқалында, Сарысу өзені жағасында, Сарысу селолық округі
317.
Рахметолла кесенесі, ХХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Сарысу өзенінің жағасында, Жетіқоңыр селосы
318.
Тасыбай кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Сарысу өзенінің жағасында, Сарысу селолық округі
319.
Күзбек және Жұмабек кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Сарысу өзенінің жағасында, Сарысу селолық округі
320.
Қалманбай тұрғын үйі
қала құрылысы және сәулет
Аралтөбе селосынан оңтүстікке 29 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында
321.
Байсымақ кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Сымтас №2 фермасынан оңтүстік батысқа 4 шақырым жерде, Аралтөбе селосы
322.
Құнайқара кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Бірлестік шатқалынан 11 шақырым жерде, Сарысу селосы
323.
Кесене
қала құрылысы және сәулет
Сымтас №2 фермасынан оңтүстік-батысқа 4 шақырым жерде, Аралтөбе селосы
324.
Баймырза кесенесі
қала құрылысы және сәулет
№ 3 Баймырза фермасының аумағында, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында, Жетіқоңыр селосы
325.
Кесене 1
қала құрылысы және сәулет
Баймырза№ 5 фермасынан оңтүстік -батысқа 6 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында, Жетіқоңыр селосы
326.
Күйдірілмеген кірпіштен салынған кесене
қала құрылысы және сәулет
Баймырза № 5 фермасынан оңтүстік-батысқа 6 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында, Жетіқоңыр селосы
327.
Қуанқара кесенесі (некрополь) 1920 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сарысу селосынан оңтүстікке 8 шақырым жерде
328.
Алдажұман Атабайұлы кесенесі, 1919 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сарысу селосынан оңтүстікке 6 шақырым жерде
329.
Жатақай кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Жезқазған қаласынан оңтұстік-шығысқа 15 шақырым жерде
330.
Сұлтангелді кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Жезқазған қаласынан солтүстікке 15 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында
331.
Үйтас кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Байқоңыр селосынан оңтүстік-батысқа 20 шақырым жерде
332.
Бекжан кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Жезқазған қаласынан оңтүстік-шығысқа 10 шақырым жерде
333.
Қаныбек кесенесі
қала құрылысы және сәулет
Қызылжар теміржол бекетінен оңтүстік-шығысқа 46 шақырым жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында
334.
Кесене№1
қала құрылысы және сәулет
Жезқазған қаласынан оңтүстік-батысқа 32 шақырым жерде
335.
Ақайдар Байнаұлы кесенесі, 1920 ж.
қала құрылысы және сәулет

314.
Мавзолей Аманбая и группа каменных зданий
градостроительство и архитектура
на месте слияния рек Каракенгир и Сарысу, на правом берегу реки Сарысу, село Сарысуский
315.
Мавзолей Жаманкара, Оксаны, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
на берегу реки Сарысу
316.
Кумбез Огайбека, начало ХХ век.
градостроительство и архитектура
урочище Бирлестик, на берегу реки Сарысу, сельский округ Сарысу
317.
Мавзолей Рахметоллы ХХ век.
градостроительство и архитектура
на берегу реки Сарысу, село Жетыконурский
318.
Мавзолей Тасыбая
градостроительство и архитектура
на правом берегу реки Сарысу, сельский округ Сарысу
319.
Мавзолей Кузбека и Жумабека
градостроительство и архитектура
на правом берегу реки Сарысу, сельский округ Сарысу
320.
Жилой дом Калманбая
градостроительство и архитектура
в 29 километрах к югу от села Аралтобе, на правом берегу реки Сарысу
321.
Мавзолей Байсымака
градостроительство и архитектура
в 4 километрах к юго-западу от фермы № 2 Сымтас, село Аралтобе
322.
Мавзолей Кунайкара
градостроительство и архитектура
в 11 километрах от урочища Бирлестик, село Сарысу
323.
Мавзолей
градостроительство и архитектура
в 4 километрах к юго-западу от фермы № 2 Сымтас, село Аралтобе
324.
Мавзолей Баймырзы
градостроительство и архитектура
на территории фермы №3 Баймырзы, село Жетыконыр, на правом берегу реки Сарысу
325.
Мавзолей 1
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к юго-западу от фермы №5 Баймырзы, село Жетыконыр, на правом берегу реки Сарысу
326.
Сырцовый мавзолей
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к юго-западу от фермы №5 Баймырзы, село Жетыконыр, на правом берегу реки Сарысу
327.
Мавзолей (Некрополь) Куанкара, 1920 год.
градостроительство и архитектура
в 8 километрах к югу от села Сарысу
328.
Мавзолей Алдажумана Атабайулы, 1919 год.
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к югу от села Сарысу
329.
Мавзолей Жатакай
градостроительство и архитектура
в 15 километрах к юго-востоку от города Жезказган
330.
Мавзолей Султангельды
градостроительство и архитектура
в 15 километрах к северу от города Жезказган, на левом берегу реки Каракенгир
331.
Мавзолей Уйтас
градостроительство и архитектура
в 20 километрах к юго-западу от села Байконур
332.
Мавзолей Бекжана
градостроительство и архитектура
в 10 километрах к юго-востоку от города Жезказган
333.
Мавзолей Каныбека
градостроительство и архитектура
в 46 километрах к юго-востокуот железнодорожной станции Кызылжар, на левом берегу реки Сарысу
334.
Мавзолей №1
градостроительство и архитектура
в 32 километрах юго-западу от города Жезказган
335.
Мавзолей Акайдара Байнаулы, 1920 год.
градостроительство и архитектура

Баймырза № 5 фермасынан оңтүстік-батысқа 25 шақырым жерде, Жетіқоңыр селосы
336.
Жеңіске 40 жыл толуына байланысты майданда қаза болған Жезқазған жауынгерлерінің даңқ ескерткіші
монументтік өнер құрылысы
Жезді кенті, бұрынғы аудандық партия комитетінің ғимараты алдында
337.
ҚазКСР алғашқы түсті металлургия зауыты
қала құрылысы және сәулет
Қарсақбай кенті
338.
А . И м а н о в мүсінді-монументальды ескерткіші (гипс)
монументтік өнер құрылысы
Амангелді селосы
339.
А.Имановтың туған және өскен үйі
қала құрылысы және сәулет
№ 2 о р т а л ы қ бөлімшесінен солтүстік-батысқа 9 шақырым жерде, Байқоңыр селосы
340.
А. Имановтың алғашқы дәріс алған Дулығалы мешіті
қала құрылысы және сәулет
№ 2 о р т а л ы қ бөлімшесінен солтүстік-батысқа 9 шақырым жерде, Байқоңыр селосы
341.
А. Имановтың бірнеше жыл оқыған Дулығалы медресесі
қала құрылысы және сәулет
№ 2 о р т а л ы қ бөлімшесінен солтүстік-батысқа 9 шақырым жерде, Байқоңыр селосы
342.
Ортағасырлық қамал және Барақ кесенесінің қирандылары
қала құрылысы және сәулет
Барақкөл көлінің солтүстік шығыс аймағында
343.
Барақ 1 кесенесінің (ортағасырлық қамалдың қирандылары)
қала құрылысы және сәулет
Барақкөл көлінің солтүстік шығыс аймағында
344.
Барақ 2 кесенесінің (ортағасырлық қамалдың қирандылары)
қала құрылысы және сәулет
Барақкөл көлінің солтүстік шығыс аймағында
345.
Қоңырат қорғаны, ортағасыр
археология
Қоңырат қыстағынан оңтүстіктен оңтүстік шығысқа 4 шақырым жерде, Байқоңыр селолық округі
346.
Қоңырат 1 қорғаны, ортағасыр
археология
Қоңырат қыстағынан оңтүстік-батысқа 8 шақырым жерде, Байқоңыр селосы
347.
"Үйтас-1" қорғаны, ортағасыр
археология
Байқоңыр селосынан оңтүстік-батысқа 9 шақырым жерде Бұланты өзенінің оң жақ жағасында
348.
"Сарысу-1" қорғандар тобы, ерте темір ғасыр
археология
Сарысу өзенінің оң жақ жағасында, оның Кеңгір өзенімен қосылатын жерден солтүстікке 0,6 шақырым жерде
349.
Ақжар қорғаны, ортағасыр
археология
Ақжар қыстағынан солтүстікке 1 шақырым жерде, Байқоңыр селосы
350.
Байқоңыр 1 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Байқоңыр селосынан солтүстік шығысқа 4 шақырым жерде
351.
Байқоңыр 3 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Байқоңыр селосынан солтүстіктен солтүстік батысқа 13 шақырым жерде
352.
Қорғантас қорымы, қола дәуірі
археология
Сарлық селосынан оңтүстікке 30 шақырым жерде, Қорғантас селосынан солтүстікке 1 шақырым жерде
353.
Лақбай 2 қорымы, ортағасыр
археология
Байқоңыр селосы, Лақбай қыстағынан солтүстік-батысқа 3 шақырым жерде
354.
Лақбай 3 қорымы, қола дәуірі, ерте темір ғасыр
археология
Лақбай қыстағынан оңтүстік-батысқа 500 метр жерде, Байқоңыр селосы

в 25 километрах к юго-западу от фермы №5 Баймырзы, село Жетыконыр
336.
Обелиск боевой славы п о г и б ш и м воинам–жезкаганцам в честь 30 летия Победы
с о о р у ж е н и я монументального искусства
перед бывшим зданием районного комитета, поселок Жезды
337.
Завод-Первенец цветной металлургии КазССР
градостроительство и архитектура
поселок Карсакпай
338.
Скульптурно - монументальный памятник А. Иманову (гипс)
с о о р у ж е н и я монументального искусства
Сельский округ Амангельды, село Сарлык
339.
Дом, где родился и рос А.Иманов
градостроительство и архитектура
в 9 километрах к северо-западу от центрального отделения №2, село Байконыр
340.
Дулыгалинская мечеть, г д е п р о ш е л первоначальный курс обучения А.Иманов
сакральные объекты
в 9 километрах к северо-западу от центрального отделения №2, село Байконыр
341.
Дулыгалинская медресе, где А. Иманов несколько лет обучался грамоте
градостроительство и архитектура
в 9 километрах к северо-западу от центрального отделения №2, село Байконыр
342.
Р а з в а л и н ы средневекового замка и мавзолея Барака
градостроительство и архитектура
к севро-востоку берегу озера Бараколь
343.
Развалины мавзолея (средневекового замка) Барак 1
градостроительство и архитектура
к севро-востоку берегу озера Бараколь
344.
Развалины мавзолея (средневекового замка) Барак 2
градостроительство и архитектура
к севро-востоку берегу озера Бараколь
345.
Курган Конурад, средневековье
археология
в 4 километрах к югу, юго - западу от зимовки Конырад, сельский округ Байконур
346.
Курган Конурад 1, средневековье
археология
в 8 километрах к юго - западу от зимовки Конурад, село Байконур
347.
Курган "Уйтас-1", средневековье
археология
на правом берегу реки Буланты, в 9 километрах к юго - западу от села Байконыр
348.
Курганная группа "Сарысу-1", ранний железный век
археология
правый берег реки Сарысу, в 0,6 километрах к северу от места слияние с рекой Кенгир
349.
Курганы Акжар, средневековье
археология
в 1 километре к северу от зимовки Акжар, село Байконур
350.
М о г и л ь н и к Байконурский 1, ранний железный век
археология
в 4 километрах к севро-востоку от села Байконур
351.
М о г и л ь н и к Байконурский 3, ранний железный век
археология
в 13 километрах к северу, северо - западу от села Байконур
352.
Могильник Коргантас, эпоха бронзы
археология
в 30 километрах к югу от села Сарлык, в 1 километре к северу от села Коргантас
353.
Могильник Лакпай 2, средневековье
археология
в 3 километрах к северо - западу от зимовки Лакпай, село Байконур
354.
Могильник Лакпай 3, эпоха бронзы, ранний железный век
археология
в 500 метрах к юго - западу от зимовки Лакпай, село Байконур

355.
Лақбай 1 қорғаны, ортағасыр
археология
Байқоңыр селосынан оңтүстік-батысқа 14 шақырым жерде, Бұланты өзенінің оң жақ жағасында
356.
Бәлкімбай 1 қорғаны, ортағасыр
археология
Байқоңыр селосынан оңтүстіктен оңтүстік батысқа 2,3 шақырым жерде
357.
Лақбай қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Байқоңыр селосынан оңтүстіктен оңтүстік батысқа 18 шақырым жерде
358.
Лақбай 4 қорымы, қола дәуірі
археология
Байқоңыр селосынан оңтүстік-батысқа 18 шақырым жерде
359.
Тоғызбайкөл көліндегі тас мүсіні
археология
Тоғызбайкөл көлінен шығысқа 1,5 шақырым жерде
360.
XV ғ. Тас қорған №3 (Едіге тауы)
археология
Ұлытау тауының шыңы
361.
Гранитті күмбез, ортағасыр
археология
Барақкөл көлінен оңтүстік-батысқа 2 шақырым жерде
362.
VI-IX ғасырлар тас қорғаны (Жансейіт некрополі)
археология
Бозтұмсық селосынан оңтүстік-батысқа 2 шақырым жерде
363.
Қарабұлақ қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Қарабұлақ қыстағынан оңтүстік-батысқа 1,5 шақырым жерде, Ұлытау селолық округі
364.
Жезді қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Қарабұлақ қыстағынан солтүстік-шығысқа 10 шақырым жерде
365.
Жезді 2 қорғаны, ортағасыр
археология
Қарабұлақ қыстағынан батысқа 200 м жерде, Ұлытау селосы
366.
Тасмола дын қирандылары, қола дәуірі
археология
Қарабұлақ және Жанасай селоларының арасында, Жезді шатқалы
367.
1 петроглифтер орны, қола дәуірі, ерте темір ғасыр
археология
Байқоңыр селосынан оңтүстік-батысқа 2,8 шақырым жерде
368.
Балқымбай қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Байқоңыр селосынан оңтүстік-батысқа 1 шақырым жерде
369.
Лақбай қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Лақбай қыстағынан шығысқа 2,5 шақырым жерде, Байқоңыр селолық округі
370.
Лақбай 2 қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Лақбай қыстағынан оңтүстік-шығысқа 0,5 шақырым жерде, Байқоңыр селолық округі
371.
Лақбай 1 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Байқоңыр селосынан оңтүстік-батысқа 20 шақырым жерде
372.
Лақбай 5 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Байқоңыр селосынан оңтүстік-батысқа 18 шақырым жерде
373.
Ақжар 2 қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Ақжар қыстағынан солтүстік-шығысқа 3 шақырым жерде, Байқоңыр селолық округі
374.
Сарысай қорғаны, ортағасыр
археология
Байқоңыр селосынан оңтүстік-батысқа 32 шақырым жерде
375.
Байқоңыр 1 қорғаны, ортағасыр
археология
Байқоңыр селосынан солтүстікке 2 шақырым жерде
376.
Байқоңыр 2 қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Байқоңыр селосынан солтүстік-шығысқа 12 шақырым жерде
377.
Байқоңыр 3 қорғаны, ерте темір ғасыр
археология
Байқоңыр селосынан солтүстікке 3,5 шақырым жерде
378.
Байқоңыр қоршалымы, қола дәуірі
археология
Байқоңыр селосынан солтүстік-шығысқа 11 шақырым жерде
379.
Қызыладыр 1 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Школа қыстағынан солтүстік-батысқа 3 шақырым жерде, Қарсақбай селолық округі

355.
Курган Лакпай 1, средневековье
археология
на правом берегу реки Буланты, в 14 километрах к юго - западу от села Байконур
356.
Курган Балкимбай 1, средневековье
археология
в 2,3 километрах к югу, юго-западу от села Байконур
357.
Могильник Лакпай, ранний железный век
археология
в 18 километрах к югу, юго-западу от села Байконур
358.
Могильник Лакпай 4, эпоха бронзы
археология
в 18 километрах к юго - западу от села Байконур
359.
Каменное изваяния озера Тогызбайколь
археология
в 1,5 километрах к востоку от озера Тогызбайколь
360.
Каменный курган №3 (гора Едыге), XV век.
археология
вершина горы Улытау
361.
Гранитное надгробие, средневековье
археология
в 2 километрах к юго - западу от озера Баракколь
362.
Каменный курган (некрополь Жансеиттам), VI- IX века.
археология
в 2 километрах к юго - западу от села Бозтумсык
363.
Курган Карабулак, ранний железный век
археология
в 1,5 километрах к юго - западу от зимовки Карабулак, сельский округ Улытау
364.
Курган Жезды, ранний железный век
археология
в 10 километрах к севро-востоку от зимовки Карабулак
365.
Курган Жезды 2, средневековье
археология
в 200 метрах к западу от зимовки Карабулак, село Улытау
366.
Развалины Дына Тасмола, эпоха бронзы
археология
урочища Жезды, между селами Карабулак и Жанасай
367.
Пункт с петроглифами 1, эпоха бронзы, ранний железный век
археология
в 2,8 километрах к юго-западу от села Байконыр
368.
Курган Балкимбай, ранний железный век
археология
в 1 километре к юго-западу от села Байконыр
369.
Курган Лакпай, ранний железный век
археология
в 2,5 километрах к востоку от зимовки Лакпай, сельский округ Байконыр
370.
Курган Лакпай 2, ранний железный век
археология
в 0,5 километрах к юго-востоку от зимовки Лакпай, сельский округ Байконыр
371.
Могильник Лакпай 1, ранний железный век
археология
в 20 километрах к юго-западу от села Байконыр
372.
Могильник Лакпай 5, ранний железный век
археология
в 18 километрах к юго-западу от села Байконыр
373.
Курган Акжар 2, ранний железный век
археология
в 3 километрах к севро-востоку от зимовки Акжар, сельский округ Байконыр
374.
Курган Сарысай, средневековье
археология
в 32 километрах к юго-западу от села Байконыр
375.
Курган Байконур 1, эпоха средневековье
археология
в 2 километрах к северу от села Байконыр
376.
Курган Байконур 2, ранний железный век
археология
в 12 километрах к севро-востоку от села Байконур
377.
Курган Байконур 3, ранний железный век
археология
в 3,5 километрах к северу от села Байконур
378.
Ограда Байконур, эпоха бронзы
археология
в 11 километрах к севро-востоку от села Байконур
379.
Могильник Кызыладыр 1, ранний железный век
археология
в 3 километрах к северо-западу от зимовки Школа, сельский округ Карсакпайский

380.
Мектеп қоршауы, қола дәуірі
археология
Школа қыстағынан оңтүстік-шығысқа 1,2 шақырым жерде, Қарсақбай селолық округі
381.
Мектеп қорғаны, ортағасыр
археология
Школа қыстағынан оңтүстіік-шығысқа 2 шақырым жерде, Қарсақбай селолық округі
382.
Ақтас қорғаны, ортағасыр
археология
Ақтас селосынан оңтүстік-батысқа 6 шақырым жерде, Қарсақбай селолық округі
383.
Ақтас 1 қорғаны, ортағасыр
археология
Қызыладыр қыстағынан солтүстік-шығысқа 7,2 шақырым жерде, Қарсақбай селолық округі
384.
Ақтас қорымы, ерте темір ғасыр
археология
ЭЖЖ-нен оңтүстікке 1,2 шақырым жерде, Қарсақбай селолық округі
385.
Ақтас 1 қорымы, ортағасыр
археология
Ақтас селосынан оңтүстік-шығысқа 4,5 шақырым жерде, Қарсақбай селолық округі
386.
Ақтас 3 қорымы, ерте темір ғасыр
археология
Ақтас селосынан оңтүстік шығысқа 6 шақырым жерде, Қарсақбай селолық округі

380.
Ограда Школа, эпоха бронзы
археология
в 1,2 километрах к юго-востоку от зимовки Школа, сельский округ Карсакпайский
381.
Курган Школа, средневековье
археология
в 2 километрах к юго-востоку от зимовки Школа, сельский округ Карсакпайский
382.
Курган Актас, средневековье
археология
в 6 километрах к юго-западу от села Актас, сельский округ Карсакпайский
383.
Курган Актас 1, средневековье
археология
в 7,2 километрах к северо-западу от зимовки Кызыладыр, сельский округ Карсакпайский
384.
Могильник Актас, ранний железный век
археология
в 1,2 километрах к югу от линии электро - передач, сельский округ Карсакпай
385.
Могильник Актас 1, средневековье
археология
в 4,5 километрах к юго-востоку от села Актас, сельский округ Карсакпайский
386.
Могильник Актас 3, ранний железный век
археология
в 6 километрах к юго-востоку от села Актас, сельский округ Карсакпайский

396.
Нысаналы некрополі, ХІХ ғасыр.
ансамбль мен кешен
Жезқазған қаласынан оңтүстік-шығысқа 32 шақырым жерде
1.
№1 кесенесі, (Нысаналы некрополі), ХІХ ғасыр.
Жезқазған қаласынан оңтүстік-шығысқа 32 шақырым жерде
2.
№2 кесенесі, (Нысаналы некрополі), ХІХ ғасыр.
Жезқазған қаласынан оңтүстік-шығысқа 32 шақырым жерде
397.
№1 кесенесі (Барақбай ( Ирубай) некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Тасоба селосынан оңтүстіктен оңтүстік-батысқа 17 шақырым жерде
398.
№2 кесенесі (Шыныбай некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Тасоба бөлімшесінен оңтүстікке 7,5 шақырым жерде
399.
№2 кесенесі Барақбай ( Ирубай) некрополінде, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Тасоба селосынан оңтүстіктен оңтүстік батысқа 17 шақырым жерде
400.
№3 кесене Көкиірім II некрополінде, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Тасоба селосынан шығыстан оңтүстік шығысқа 46 шақырым жерде
401.
Жақсыбай кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Милыбұлақ селосынан оңтүстікке 12 шақырым жерде
402.
№3 Қызылмола кесенесі, ХІХ ғасырдың, басында.
қалақұрылысы және архитектура
Тезекбай селосынан батысқа 3 шақырым жерде
403.
Шайкөз кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған қаласынан оңтүстік-шығысқа 26 шақырым жерде
404.
Күйдірілмеген кірпіштен салынған кесене
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған қаласынан оңтүстік-шығысқа 26 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің оң жақ жағасында
405.
№3 сырцовый кесенесі (Рахметолла некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жыланды селосынан оңтүстік-батысқа 7 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында
406.
№2 Төртқұлақ Табан некрополінде, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
№3 бөлімшеден оңтүстік-батысқа 24 шақырым жерде, Жетіқоңыр селолық округі
407.
Күйдірілмеген кірпіштен салынған кесене, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Сарлық селосынан оңтүстікке 17 шақырым жерде
408.
Тенбай некрополі, 1 кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Сарыкеңгір селосынан солтүстік-шығысқа 26 шақырым жерде
409.
Батырбек сағанатамы, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қаракеңгір селосынан оңтүстік-шығысқа 30 шақырым жерде, Калинин фермасы
410.
Бүркітбай сағанатамы, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Алғабас селосынан оңтүстік -шығысқа 10 шақырым жерде
411.
Түйебай сағанатамы, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қаракеңгір селосынан оңтүстік-шығысқа 23 шақырым жерде
412.
Шағыр сағанатамы, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған қаласынан солтүстікке 42 шақырым жерде
413.
Балқожа некрополі, сағанатам, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Бозтұмсық селосынан солтүстік-батысқа 6 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында

396.
Некрополь Нысаналы, ХІХ век.
ансамбли и комплексы
в 32 километрах к юго-востоку от города Жезказган
1.
Мавзолей №1, (Некрополь Нысаналы), ХІХ век.
в 32 километрах к юго-востоку от города Жезказган
2.
Мавзолей №2, (Некрополь Нысаналы), ХІХ век.
в 32 километрах к юго-востоку от города Жезказган
397.
Мавзолей №1, некрополь Баракбай (Ирюбай), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 17 километрах к югу, юго-западу от села Тасоба
398.
Мавзолей №2 (Некрополь Шиныбай), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 7 , 5 километрах к югу от отделения Тасоба
399.
Мавзолей №2 на некрополе Баракбай (Ирюбай), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 17 километрах к югу, юго-западу от села Тасоба
400.
Мавзолей №3 на некрополе Кокирюм II, начало ХІХ века.
градостроительство и архитектура
в 46 километрах к востоку, юго-востоку от села Тасоба
401.
Мавзолей Жаксыбая, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 12 километрах к югу от села Милыбулак
402.
Мавзолей Кызылмола №3, начало ХХ век.
градостроительство и архитектура
в 3 километрах к западу от села Тезекпай
403.
Мавзолей Чайкоз, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 26 километрах к юго-востоку от города Жезказган
404.
Сырцовый мавзолей
градостроительство и архитектура
в 26 километрах к юго-востоку от города Жезказган, на правом берегу реки Каракенгир
405.
Сырцовый мавзолей №3 (некрополь Рахметоллы), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 7 километрах к юго-западу от села Жыланды, на правом берегу реки Сарысу
406.
Торткулак №2 на некрополе Табан, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 24 километрах к юго-западу от отделения №3, сельский округ Жетыконур
407.
Сырцовый мавзолей, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 17 километрах к югу от села Сарлык
408.
Некрополь Тенбай, Мавзолей 1, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 26 километрах к северо-востоку от села Сарыкенгир
409.
Саганатам Батырбек, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 30 километрах к юго-востоку от села Каракенгир, ферма Калинин
410.
Саганатам Буркутбай, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 10 километрах к юго-востоку от села Алгабас
411.
Саганатам Туйебай, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 23 километрах к юго-востоку от села Каракенгир
412.
Саганатам Шагыр, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 42 километрах к северу от города Жезказган
413.
Саганатам, Некрополь Балгожи, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к северо-западу от села Бозтумсык, на левом берегу реки Каракенгир

414.
Сағанатам 4 (Жақұт некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қорғасын селосынан батысқа 16 шақырым жерде
415.
Сағанатам, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Бозтұмсық селосынан 14,5 шақырым жерде
416.
Сатын кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қорғасын селосынан оңтүстік-шығысқа 7 шақырым жерде
417.
Сағанатам, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Малшыбай селосынан батысқа 11 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің оң жақ жағасында
418.
Ажұғым сағанатамы, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Малшыбай селосынан солтүстік-шығысқа 6 шақырым жерде
419.
Әбдікәрім кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Малшыбай селосынан солтүстікке 109 шақырым жерде (жол бойында)
420.
Шалық кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Бозтұмсық селосынан оңтүстікке 1 шақырым жерде
421.
Сағанатам (Қасқабай некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Бозтұмсық селосынан оңтүстікке 4 шақырым жерде
422.
Жәнібек кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Терісаққан селосынан оңтүстік-шығысқа 12 шақырым жерде
423.
Ахмет кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Терісаққан селосынан оңтүсік шығысқа 28 шақырым жерде
424.
Майке кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Шеңбер селосынан солтүстік-шығысқа 15 шақырым жерде
425.
Жамантас кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қорғасын селосынан оңтүстік шығысқа 15 шақырым жерде
426.
Келебейіл кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Бозтұмсық селосынан оңтүстікке 20 шақырым жерде
427.
Дәбей Бегенұлы кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қорғасын селосы
428.
Сағанатам 2 (Жақұт ишан некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қорғасын селосынан батысқа 16 шақырым жерде
429.
Сағанатам 3 (Жақұт ишан некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қорғасын селосынан батысқа 16 шақырым жерде
430.
Тенбай сағанатамы, (Тенбайтамы) ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Малшыбай селосынан солтүстік-батысқа 33 шақырым жерде
431.
Мейрам тұрғын үйі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Терісаққан селосынан оңтүстікке 4 шақырым жерде, Терісаққан өзенінің оң жақ жағасында
432.
Бірманхамит сағанатамы, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қаракеңгір селосынан солтүстікке 15 шақырым жерде
433.
Ағыбай кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Бозтұмсық селосынан оңтүстікке 25 шақырым жерде
434.
Сағанатам 5 (Жақұт ишан некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Шеңбер селосынан батысққа 18 шақырым жерде
435.
Кесене 2 (Қосқыз некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Бозтұмсық селосынан солтүстік-шығысқа 25 шақырым жерде

414.
Саганатам 4 (некрополь Жакуда), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 16 километрах к западу от села Коргасын
415.
Саганатам, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 14,5 километрах от села Бозтумсук
416.
Мавзолей Сатына, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 7 километрах к юго-востоку от села Коргасын
417.
Саганатам, ХІХ век.
Градостроительство и архитектура
в 11 километрах к западу от села Малшибай, на правом берегу реки Каракенгир
418.
Саганатам Ажугум, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к юго-востоку от села Малшыбай
419.
Мавзолей Абдикарим, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 109 километрах к северу от села Малшыбай (по трассе)
420.
Мавзолей Шалик, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 1 километре к югу от села Бозтумсык
421.
Саганатам (некрополь Каскабая), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 4 километрах к югу села от Бозтумсык
422.
Мавзолей Жанибек, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 12 километрах к юго-востоку от села Терсаккан
423.
Мавзолей Ахмед, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 28 километрах к юго-востоку от села Терсаккан
424.
Мавзолей Майке, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 15 километрах к северо-востоку от села Шенбер
425.
Мавзолей Жамантас, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 15 километрах к юго-востоку села Кургасын
426.
Мавзолей Келебеил, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 20 километрах к югу от села Бозтумсык
427.
Мавзолей Дабея Бегенулы, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
село Коргасын
428.
Саганатам 2 (некрополь Жакуда ишана), ХІХ вк.
градостроительство и архитектура
в 16 километрах к западу от села Коргасын
429.
Саганатам 3 (некрополь Жакуда ишана), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 16 километрах к западу от села Коргасын
430.
Саганатам Тенбая (Тенбайтамы), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 33 километрах к северо-западу от села Малшибай
431.
Жилой дом Мейрама, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 4 километрах к югу от села Терсаккан, на правом берегу реки Терсаккан
432.
Саганатам Бирманхамит, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 15 километрах к северу от села Каракенгир
433.
Мавзолей Агыбай, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 25 километрах к югу от села Бозтумсык
434.
Саганатам 5 (Некрополь Жакуда ишана), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 18 километрах к западу от села Шенбер
435.
Мавзолей 2 (Некрополь Коскыз), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 25 километрах к северо-востоку от села Бозтумсык

436.
Атауы жоқ кесене, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Ұлытау-Арқалық жолы бойының 170 шақырым жерде
437.
Жаманбай кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған қаласынан солтүстікке 40 шақырым жерде
438.
Оразалы сағанатамы (Оразалы некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған қаласынан солтүстікке 60 шақырым жерде
439.
Әже кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған қаласынан солтүстік-шығысқа 66 шақырым жерде
440.
Кәрібай кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Сарықамыс селосы
441.
Наурызбай кесенесі, (Қалманбай некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Сарықамыс селосынан батысқа 11 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында
№2 Сымтас фермасынан оңтүстік батысқа 4 шақырым жерде, Сарықамыс бөлімшесі,
442.
Майсымақ кесенесі, Байсымақ некрополі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Сарысу өзенінің жағасында, Борсеңгір селосы
443.
Баймырза кесенесі, Баймырза некрополі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Баймырза селосынан оңтүстік-батысқа 6 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында
444.
№2 сағанатам (Баймырза некрополі)
қалақұрылысы және архитектура
Баймырза селосынан оңтүсік-батысқа 6 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында
445.
№3 сырцовый кесенесі (Баймырза некрополі)
қалақұрылысы және архитектура
Баймырза селосынан оңтүстік-баттысқа 6 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында
446.
№4 сырцовый кесенесі (Баймырза некрополі)
қалақұрылысы және архитектура
Баймырза селосынан оңтүсік-батысқа 6 шақырым жерде Сарысу өзенінің оң жақ жағасында
447.
Жабай Жұлмақұлы кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жыланды селосынан оңтүстікке 6 шақырым жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында
448.
Сауытбай кесенесі (Сауытбай некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жыланды селосынан оңтүстікке 2 шақырым жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында
449.
Әлсейіт, Қожантай кесенесі (Сауытбай некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жыланды селосынан оңтүстікке 2 шақырым жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында
450.
Жақсыбейіл Бостанұлы кесенесі (Сауытбай некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Сарысу селосынан 6 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында
451.
Отызбай кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жыланды селосынан оңтүстікке 6 шақырым жерде
452.
Кәрібай некрополі
қалақұрылысы және архитектура
Сарықамыс бөлімшесі, Борсеңгір селосы
453.
Аманбай кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қаракеңгір өзенінің оң жақ жағасында, Қаракеңгір және Сарысу өзендерінің құйылыстарында

436.
Мавзолей безымянный, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 170 километрах по трассе Улытау - Аркалык
437.
Мавзолей Жаманбай, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 40 километрах к северу от города Жезказган
438.
Саганатам Оразалы (Некрополь Оразалы), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 60 километрах к северу от города Жезказган
439.
Мавзолей Аже, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 66 километрах к северо-востоку от города Жезказган
440.
Мавзолей Карибая, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
Село Сарыкамыс
441.
Мавзолей Наурызбая (Некрополь Калманбая), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 11 километрах к западу от села Сарыкамыс, на правом берегу реки Сарысу
442.
Некрополь Байсымака. Мавзолей Майсымака, XIX век.
градостроительство и архитектура
село Борсенгир, в 4 километрах к юго-западу от фермы №2 Сымтас, отделения Сарыкамыс, на берегу реки Сарысу
443.
Мавзолей Баймырзы. Некрополь Баймырзы, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к юго-западу от села Баймырза, на правом берегу реки Сарысу
444.
Саганатам №2 (некрополь Баймырзы)
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к юго-западу от села Баймырза, на правом берегу реки Сарысу
445.
Сырцовый мавзолей №3 ( некрополь Баймырзы)
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к юго-западу от села Баймырза, на правом берегу реки Сарысу
446.
Сырцовый мавзолей №4 (некрополь Баймырзы)
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к юго-западу от села Баймырза, на правом берегу реки Сарысу
447.
Мавзолей Жабая Жулмакулы, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к югу от села Жыланды, на левом берегу реки Сарысу
448.
Мавзолей Саутбай (Некрополь Сауытбая), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 2 километрах к югу от села Жыланды, на левом берегу реки Сарысу
449.
Мавзолей Алсеита, Кожантая (некрополь Саутбая), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 2 километрах к югу от села Жыланды, на левом берегу реки Сарысу
450.
Мавзолей Жаксыбеила Бостанулы (Некрополь Саутбая), XIX век.
градостроительство и архитектура
в 6 километрах от села Сарысу, на правом берегу реки Сарысу
451.
Мавзолей Отызбай, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к югу от села Жыланды
452.
Некрополь Карибая
градостроительство и архитектура
село Борсенгир, отделения Сарыкамыс
453.
Мавзолей Аманбая, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
у слияния рек Каракенгир и Сарысу, на правом берегу реки Каракенгир

454.
Тойқұл кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Сарысу селосынан оңтүстікке 5 шақырым жерде
455.
Қойбақ кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Сарысу селосынан шығысқа 300 м жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында
456.
Күйдірілмеген кірпіштен салынған Бөжімбай кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Сарысу селосынан солтүстік-шығысқа 1 шақыры жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында
457.
Тоғызбай кесенесі (Тойқұл некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Сарысу селосынан шығысқа 5 шақырым жерде
458.
Кесене, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Сәтбаев қаласынан солтүтік-шығысқа 25 шақырым жерде, Қаракеңгір және Жыланды өзендерінің құйылысында
459.
№2 кесене, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған-Қарағанды жолы бойының 50 шақырым жерінде
460.
Қышымбай кесенесі, ХVІІІ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Кеңгір және Сарысу өзендерінің құйылыстарынан 29 шақырым жерде
461.
Тапел кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Сарысу селосынан солтүстік-шығысқа 4 шақырым жерде
462.
Кесене, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Сарысу селосынан оңтүстікке 6 шақырым жерде
463.
Сағанатам (Асан некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Теректі селосынан шығысқа 8 шақырым жерде
464.
Кесене (Үлкенбөрібас некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қызылжар теміржол бекетінен батысқа 25 шақырым жерде
465.
Біләл күмбезі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қызылжар теміржол бекетінен батысқа 20 шақырым жерде
466.
№2 кесене (Шал некрополі)
қалақұрылысы және архитектура
Қызылжар теміржол бекетінен оңтүстік-батысқа 23 шақырым жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында
467.
№3 кесене (Шал некрополі)
қалақұрылысы және архитектура
Қызылжар теміржол бекетінен оңтүстік -батысқа 23 шақырым жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында
468.
№4 кесене (Шал некрополі)
қалақұрылысы және архитектура
Қызылжар теміржол бекетінен оңтүстік-батысқа 23 шақырым жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында
469.
№10 аты жоқ кесене
қалақұрылысы және архитектура
Қызылжар теміржол бекетінен оңтүстік -батысқа 34 шақырым жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында
470.
Елеу кесенесі
Қызылжар теміржол бекетінен оңтүстік -батысқа 38 шақырым
қалақұрылысы және архитектура
жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында
471.
Қалау кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған қаласынан оңтүстік-шығысқа 10 шақырым жерде
472.
Көлшекбай кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қызылжар теміржол бекетінен оңтүстік-шығысқа 41 шақырым жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында
473.
Жамбек кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қызылжар теміржол бекетінен оңтүстік-шығысқа 46 шақырым жерде, Сарысу өзенінің сол жақ жағасында

454.
Мавзолей Тойкула, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 5 километрах к югу от села Сарысу
455.
Мавзолей Койбак, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 300 метрах к востоку от села Сарысу, на левом берегу реки Сарысу
456.
Сырцовый мавзолей Божимбая, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 1 километре к северо-востоку от села Сарысу, на левом берегу реки Сарысу
457.
Мавзолей Тогызбая (Некрополь Тойкула), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 5 километрах к югу от села Сарысу
458.
Мавзолей, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 25 километрах к северо-востоку от города Сатпаев, у слияния рек Каракенгир и Жиланды
459.
Мавзолей №2, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 50 километрах по трассе Жезказган - Караганда
460.
Мавзолей Кышимбая, ХVІІІ век.
градостроительство и архитектура
в 29 километрах от слияния рек Кенгир и Сарысу
461.
Мавзолей Тапель, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 4 километрах к северо-востоку от села Сарысу
462.
Мавзолей, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к югу от села Сарысу
463.
Саганатам (некрополь Асан), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 8 километрах к востоку от села Теректы
464.
Мавзолей (некрополь Улькенборибас), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 2 5 километрах к западу от железнодорожной станции Кызылжар
465.
Надгробие Биляль, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 2 0 километрах к западу о т железнодорожной станции Кызылжар
466.
Мавзолей №2 (некрополь Шал)
градостроительство и архитектура
в 23 километрах к юго-западу от железнодорожной станции Кызылжар, на левом берегу реки Сарысу
467.
Мавзолей №3 (некрополь Шал)
градостроительство и архитектура
в 23 км к юго-западу от железнодорожной станции Кызылжар, на левом берегу реки Сарысу
468.
Мавзолей №4 (некрополь Шал)
градостроительство и архитектура
в 23 километрах к юго-западу от железнодорожной станции Кызылжар, на левом берегу реки Сарысу
469.
Безымянный мавзолей № 10
градостроительство и архитектура
в 34 километрах к юго-западу от железнодорожной станции Кызылжар, на левом берегу реки Сарысу
470.
Мавзолей Елеу
градостроительство и архитектура
в 38 километрах к юго-западу от железнодорожной станции Кызылжар, на левом берегу реки Сарысу
471.
Мавзолей Калау, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 10 километрах к юго-востоку от города Жезказган
472.
Мавзолей Кольшекбай, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 41 километрах к юго-востоку от железнодорожной станции Кызылжар, на левом берегу реки Сарысу
473.
Мавзолей Жамбек, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 46 километрах к юго-востоку от железнодорожной станции Кызылжар, на левом берегу реки Сарысу

474.
№1 кесене (Күзенбай некрополі), ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған қаласынан оңтүстік шығысқа 12 шақырым жерде
475.
Екікүмбезді кесене (Күзенбай некрополі)
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған қаласынан оңтүстік-шығысқа 12 шақырым жерде
476.
Сазанбай кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған қаласынан оңтүстік-шығысқа 16 шақырым жерде
477.
Қырқы кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған қаласынан оңтүстік-шығысқа 20 шақырым жерде
478.
№1 кесене (Нысаналы некрополі)
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған-Қарағанды жолының 46 шақырым жерінде
479.
Қауқай кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған-Қарағанды жолының 46 шақырым жерінде
480.
Кесене (Бодық некрополі) ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған-Қарағанды теміржолының 366 разъездінен 10 шақырым жерде
481.
Жәкен кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған-Қарағанды теміржолының 366 разъездінен шығысқа 10 шақырым жерде
482.
Есен кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған-Қарағанды теміржолының 366 разъездінен оңтүстік-шығысқа 15 шақырым жерде
483.
Мәндіайғақ кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Жезқазған-Қарағанды теміржолының 366 разъездінен оңтүстік-шығысқа 35 шақырым жерде
484.
Тоқтар кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қызылжар теміржол бекетінен оңтүстік-батысқа 11 шақырым жерде
485.
Жарқымбай кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Баймырза селосынан оңтүстік-батысқа 27 шақырым жерде, Сарысу өзенінің оң жақ жағасында
Қаракеңгір және Сарысу ө з е н д е р і құйылыстарынан
486.
Күйдірілмеген кірпіштен салынған кесене, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
жоғарғы 18 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің оң жақ жағасында
487.
Күйдірілмеген кірпіштен салынған мешіт, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Терісаққан селосынан оңтүстіктен оңтүстік-шығысқа 18 шақырым жерде
488.
Мейрамқажы мазары, ХІХ ғасыр.
киелі объекті
Терісаққан селосынан 1,5 шақырым жерде
489.
Шегір би кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Амангелді селосы
490.
Қонысбай кесенесі, ХІХ ғасыр.
қалақұрылысы және архитектура
Қаракеңгір және Сарыкеңгір өзендері құйылысынан төмен 10 шақырым жерде, Қаракеңгір өзенінің сол жақ жағасында

474.
Мавзолей №1 (некрополь Кузенбай) , ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 12 километрах юго-востоку от города Жезказган
475.
М а в з о л е й двухкупольный (некрополь Кузенбая)
градостроительство и архитектура
в 12 километрах юго-востоку от города Жезказган
476.
Мавзолей Сазанбай, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 16 километрах юго-востоку от города Жезказган
477.
Мавзолей Кыркы, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 20 километрах юго-востоку от города Жезказган
478.
Мавзолей №1 (некрополь Нысаналы), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 46 километрах по трассе Жезказган-Караганда
479.
Мавзолей Каукай, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 46 километрах по трассе Жезказган-Караганда
480.
Мавзолей (некрополь Бодык), ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 10 километрах от 366 разъезда, железной дороги Жезказган-Караганда
481.
Мавзолей Жакен, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 10 километрах к востоку от 366 разъезда, железной дороги Жезказган-Караганда
482.
Мавзолей Есен, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 15 километрах к юго-востоку от 366 разъезда, железной дороги Жезказган-Караганда
483.
Мавзолей Мандыайгак, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 35 километрах к юго-востоку от 366 разъезда, железной д о р о г и Жезказган-Караганда
484.
Мавзолей Токтара, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 11 километрах к юго-западу от железнодорожной станции Кызылжар
485.
Мавзолей Жаркымбай, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
на правом берегу реки Сарысу, в 27 километрах к юго-западу от села Баймырза
486.
Сырцовый Мавзолей, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
на правом берегу реки Каракенгир, в 18 километрах выше слияния рек Каракенгир и Сарысу
487.
Мечеть сырцовая, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 18 километрах к югу, юго-востоку от села Терсаккан
488.
Мазар Мейрам кажы, ХХ век.
сакральные объекты
в 1,5 километрах от села Терсаккан
489.
Мавзолей Шегир бия, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
Сельский округ Амангелды
490.
Мавзолей Конысбая, ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 10 километрах ниже слияния реки Каракенгир и Сарыкенгир, на левом берегу реки Каракенгир