2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 52-2 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 6 тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 91-бабының 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасы негізінде аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2, 3 – қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесіндей көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 10817392 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5936755 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 28720 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер –75000 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 4776917 мың теңге;
2) шығындар –10817392 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 122897 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер –216250 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу- 93353 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо –0;
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджеттің тапшылығы (профициті) – - 122897 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) – 122897 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі - 216250 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 93353 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 0.

О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 22 декабря 2025 года № 52-2
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 6 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат ПРИНЯЛ РЕШЕНИЕ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год, в следующих объемах:
1) доходы – 10817392 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5936755 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 28720 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 75000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4776917 тысяч тенге;
2) затраты – 10817392 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 122897 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 216250 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 93353 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0;
приобретение финансовых активов – 0;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит бюджета (профицит) – - 122897 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита бюджета (использование профицита) – 122897 тысяч тенге;
поступление займов - 216250 тысяч тенге;
погашение займов - 93353 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств - 0.

2. Аудандық бюджеттен облыстық бюджетке 2026 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар - 983167 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
3. Аудандық жергілікті атқарушы органның резерві - 116000 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.
4. 2026 жылға көрсетілген нысаналы трансферттердің сомаларын ауылдық округтер бюджеттеріне бөлінуі аудан әкімінің қаулысы негізінде айқындалады.
5. Осы шешімнің орындалуына бақылау сегізінші шақырылған аудандық мәслихаттың экономика, бюджет, салық және құрылыс пен инфрақұрылымды дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.

2. Учесть, что бюджетные изъятия из районного бюджета в областной бюджет на 2026 год предусмотрены в сумме - 983 167 тысяч тенге.
3. Утвердить резерв местного исполнительного органа района в сумме - 116000 тысяч тенге.
4. Распределение сумм целевых трансфертов на 2026 год бюджетам сельских округов определяются на основании постановления акимата района.
5. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата восьмого созыва по вопросам экономики, бюджета, налогов и развития строительства и инфраструктуры.

385963
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
385963
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
322806
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
72695
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2997
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
149606
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
6228
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
32252
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
59028
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
652969
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
147893
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4498
028
Зорлық-зомбылық немесе зорлық-зомбылық қаупі салдарынан қиын жағдайға тап болған Тәуекел тобындағы адамдарға көрсетілетін қызметтер
32489
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
419487
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
48602
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
10000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
10000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
3119952
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2807215
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
515412
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
51000
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
2235303
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
5000
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
500
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі

385963
005
Государственная адресная социальная помощь
385963
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
322806
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
72695
006
Оказание жилищной помощи
2997
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
149606
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
6228
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
32252
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
59028
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
652969
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
147893
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4498
028
Услуги, оказываемые лицам из группы риска, оказавшимся в трудной ситуации вследствие насилия или угрозы насилия
32489
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
419487
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
48602
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
10000
094
Выдача жилищных сертификатов в качестве социальной помощи
10000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
3119952
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2807215
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
515412
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
51000
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
2235303
015
Освещение улиц в населенных пунктах
5000
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
500
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)

40216
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
2635
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
2000
028
Коммуналдық меншікке мүлікті сатып алу
227637
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
314232
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
53832
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
51836
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1996
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
48064
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
48064
493
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
40886
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40886
02
Қорғаныс
69682
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
69682
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
33134
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
36548
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
86000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
86000
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
86000
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1371738
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
385963
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
385963
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
322806
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
72695
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2997
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
149606
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
6228
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету

40216
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
2635
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
2000
028
Приобретение имущества в коммунальную собственность
227637
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
314232
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
53832
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
51836
004
Капитальные расходы государственного органа
1996
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
48064
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
48064
493
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
40886
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
40886
02
Оборона
69682
122
Аппарат акима района (города областного значения)
69682
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
33134
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
36548
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
86000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
86000
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
86000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1371738
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
385963
005
Государственная адресная социальная помощь
385963
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
322806
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
72695
006
Оказание жилищной помощи
2997
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
149606
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
6228
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому

32252
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
59028
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
652969
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
147893
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4498
028
Зорлық-зомбылық немесе зорлық-зомбылық қаупі салдарынан қиын жағдайға тап болған Тәуекел тобындағы адамдарға көрсетілетін қызметтер
32489
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
419487
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
48602
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
10000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
10000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
5500
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5500
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
5000
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
500
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк
1229471
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
460275
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
460275
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
171577
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
27344
005
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
129233
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
15000
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
273079
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
267579
007
Мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту
1500
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
4000
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі

32252
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
59028
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
652969
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
147893
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4498
028
Услуги, оказываемые лицам из группы риска, оказавшимся в трудной ситуации вследствие насилия или угрозы насилия
32489
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
419487
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
48602
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
10000
094
Выдача жилищных сертификатов в качестве социальной помощи
10000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
5500
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5500
015
Освещение улиц в населенных пунктах
5000
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
500
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1229471
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
460275
003
Поддержка культурно-досуговой работы
460275
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
171577
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
27344
005
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
129233
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
15000
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
273079
006
Функционирование районных (городских) библиотек
267579
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1500
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
4000
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)