Меркі аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 36-2 "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 2025 жылғы 12 тамыздағы № 43-2 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 109 бабы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы негізінде аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Меркі аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы №36-2 шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1- тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1,2,3–қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесіндей көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 10903879 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4084139 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 22142 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер –50000 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 6747598 мың теңге;
2) шығындар – 11293483 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу –1099479 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер –1192832 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу- 93353 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 128000 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 128000 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджеттің тапшылығы (профициті) – -1617083 мың теңге;

О внесении изменений в решение Меркенского районного маслихата от 23 декабря 2024 года № 36-2 "О районном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 12 августа 2025 года № 43-2
В соответствии со статьей 109 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат ПРИНЯЛ РЕШЕНИЕ:
1. Внести в решение Меркенского районного маслихата "О районном бюджете на 2025-2027 годы" от 23 декабря 2024 года №36-2 следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1.Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1,2,3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год, в следующих объемах:
1) доходы – 10903879 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4084139 тысяч тенге;
неналоговые поступления –22142 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 50000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6747598 тысяч тенге;
2) затраты – 11293483 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 1099479 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 1192832 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов –93353 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 128000 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 128000 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит бюджета (профицит) – -1617083 тысяч тенге;

6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) – 1617083 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі -1192832 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 93353 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары- 517604 мың теңге.
Көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Меркі аудандық мәслихатының төрағасы М. Көкрекбаев
Меркі аудандық мәслихатының
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 43-2 шешіміне қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы, мың теңге 2025
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
1
2
3

6) финансирование дефицита бюджета (использование профицита) – 1617083 тысяч тенге;
поступление займов -1192832 тысяч тенге;
погашение займов -93353 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств -517604 тысяч тенге".
Приложения 1к указанному решению изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Меркенского районного маслихата М. Кокрекбаев
Приложение к решению
маслихата Меркенского района
от 12 августа 2025 года № 43-2
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма, тысяч тенге 2025
Класс
Подкласс
Наименование
1
2
3

2635
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
2000
018
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
350
028
Коммуналдық меншікке мүлікті сатып алу
80000
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
591895
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
55832
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
55765
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
67
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
414187
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
96407
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
16200
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
301580
493
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
40205
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40205
02
Қорғаныс
57607
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
57607
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
24531
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
33076
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
72394
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
72394
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
72394
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1487884
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
516825
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
516825
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
299633
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
66090
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2997
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
140752
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету

2635
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
2000
018
Капитальные расходы государственного органа
350
028
Приобретение имущества в коммунальную собственность
80000
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
591895
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
55832
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
55765
004
Капитальные расходы государственного органа
67
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
414187
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
96407
013
Капитальные расходы государственного органа
16200
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
301580
493
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
40205
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
40205
02
Оборона
57607
122
Аппарат акима района (города областного значения)
57607
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
24531
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
33076
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
72394
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
72394
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
72394
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1487884
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
516825
005
Государственная адресная социальная помощь
516825
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
299633
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
66090
006
Оказание жилищной помощи
2997
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
140752
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому

3877
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
32252
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
53665
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
666426
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
166172
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4498
028
Зорлық-зомбылық немесе зорлық-зомбылық қаупі салдарынан қиын жағдайға тап болған Тәуекел тобындағы адамдарға көрсетілетін қызметтер
16167
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
422057
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
48602
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
8930
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2212132
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1238158
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
24100
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
67000
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
1143258
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
3300
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
500
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
214685
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алып қою
214685
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
759289
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
482928
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
276361
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк
1253234
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
489591
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
489591
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі

3877
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
32252
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
53665
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
666426
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
166172
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4498
028
Услуги, оказываемые лицам из группы риска, оказавшимся в трудной ситуации вследствие насилия или угрозы насилия
16167
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
422057
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
48602
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
8930
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5000
094
Выдача жилищных сертификатов в качестве социальной помощи
5000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2212132
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1238158
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
24100
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
67000
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
1143258
015
Освещение улиц в населенных пунктах
3300
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
500
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
214685
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
214685
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
759289
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
482928
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
276361
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1253234
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
489591
003
Поддержка культурно-досуговой работы
489591
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)

155096
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
155096
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
93696
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
61400
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
12
Көлік және коммуникация
655301
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
655301
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
256519
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
46000
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
222782
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
130000
13
Басқалар
568712
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
497657
062
"Ауыл-ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
406857
064
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
90800
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
71055
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
71055
14
Борышқа қызмет көрсету
249
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
249
013
Жергілікті атқарушы органдардың облыстық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
249
15
Трансферттер
2171559
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
2171559
006
Нысаналы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) трансферттерді қайтару
54360
054
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен республикалық бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердің сомасын қайтару
640550
024
Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер
1226813
038
Субвенциялар
249836
3. Таза бюджеттік кредит беру
1099479
Бюджеттік кредиттер
1192832
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
941184
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі

155096
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
155096
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
93696
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
61400
12
Транспорт и коммуникации
655301
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
655301
022
Развитие транспортной инфраструктуры
257548
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
46000
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
221753
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
130000
13
Прочие
568712
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
497657
062
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-ел бесігі"
406857
064
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта " Ауыл-Ел бесігі"
90800
452
Отдел финансов района (города областного значения)
71055
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
71055
14
Обслуживание долга
249
452
Отдел финансов района (города областного значения)
249
013
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из областного бюджета
249
15
Трансферты
2171559
452
Отдел финансов района (города областного значения)
2171559
006
Возврат целевых неиспользованных (недоиспользованных) трансфертов
54360
054
Возврат неиспользованных (неиспользованных) сумм целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
640550
024
Целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на возмещение затрат вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства
1226813
038
Субвенция
249836
3. Чистое бюджетное кредитование
1099479
Бюджетные кредиты
1192832
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
941184
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)