Меркі аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 36-2 "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 2025 жылғы 31 наурыздағы № 40-3 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 109 бабы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы негізінде аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Меркі аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 36-2 шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1,2,3–қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесіндей көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 10508339 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4084139 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 22142 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер –50000 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 6352058 мың теңге;
2) шығындар – 10945943 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу –158295 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер –251648 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу- 93353 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 80000 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 80000 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджеттің тапшылығы (профициті) – -675899 мың теңге;

О внесении изменений в решение Меркенского районного маслихата от 23 декабря 2024 года № 36-2 "О районном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 31 марта 2025 года № 40-3
В соответствии со статьей 109 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат ПРИНЯЛ РЕШЕНИЕ:
1. Внести в решение Меркенского районного маслихата "О районном бюджете на 2025-2027 годы" от 23 декабря 2024 года № 36-2 следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год, в следующих объемах:
1) доходы – 10508339 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4084139 тысяч тенге;
неналоговые поступления –22142 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 50000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6352058 тысяч тенге;
2) затраты – 10945943 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование –158295 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 251648 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов –93353 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 50000 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 50000 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит бюджета (профицит) – -675899 тысяч тенге;

6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) – 675899 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі -251648 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 93353 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 517604 мың теңге.
Көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Меркі аудандық мәслихатының төрағасы М. Көкрекбаев
Меркі аудандық мәслихатының
2025 жылғы 31 наурыздағы
№ 40-3 шешіміне қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы, мың теңге 2025
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
1
2
3

6)финансирование дефицита бюджета (использование профицита) – 675899 тысяч тенге;
поступление займов -251648 тысяч тенге;
погашение займов -93353 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств -517604 тысяч тенге".
Приложения 1 к указанному решению изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель
Меркенского районного маслихата М. Кокрекбаев
Приложение к решению
маслихата Меркенского района
от 31 марта 2025 года № 40-3
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма, тысяч тенге 2025
Класс
Подкласс
Наименование
1
2
3

2635
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
2000
018
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
350
028
Коммуналдық меншікке мүлікті сатып алу
220000
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
564895
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
50046
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
49979
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
67
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
393108
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
72407
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
320701
493
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
35705
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
35705
02
Қорғаныс
72607
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
72607
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
39531
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
33076
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
40794
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
40794
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
40794
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1579511
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
639282
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
639282
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
288344
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
60253
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2997
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
140752
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету

2635
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
2000
018
Капитальные расходы государственного органа
350
028
Приобретение имущества в коммунальную собственность
220000
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
564895
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
50046
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
49979
004
Капитальные расходы государственного органа
67
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
393108
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
72407
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
320701
493
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
35705
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
35705
02
Оборона
72607
122
Аппарат акима района (города областного значения)
72607
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
39531
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
33076
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
40794
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
40794
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
40794
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1579511
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
639282
005
Государственная адресная социальная помощь
639282
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
288344
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
60253
006
Оказание жилищной помощи
2997
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
140752
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому

3877
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
26800
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
53665
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
646885
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
156872
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4498
028
Зорлық-зомбылық немесе зорлық-зомбылық қаупі салдарынан қиын жағдайға тап болған Тәуекел тобындағы адамдарға көрсетілетін қызметтер
15378
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
422057
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
39850
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
8230
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2297390
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1639416
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
549512
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
67000
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
1019104
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
3300
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
500
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
214685
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алып қою
214685
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
443289
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
426928
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
16361
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк
1202938
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
478933
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
478933
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі

3877
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
26800
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
53665
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
646885
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
156872
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4498
028
Услуги, оказываемые лицам из группы риска, оказавшимся в трудной ситуации вследствие насилия или угрозы насилия
15378
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
422057
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
39850
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
8230
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5000
094
Выдача жилищных сертификатов в качестве социальной помощи
5000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2297390
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1639416
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
549512
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
67000
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
1019104
015
Освещение улиц в населенных пунктах
3300
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
500
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
214685
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
214685
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
443289
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
426928
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
16361
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1202938
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
478933
003
Поддержка культурно-досуговой работы
478933
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)

161130
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23682
005
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
126448
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
11000
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
6998
008
Cпорт объектілерін дамыту
6998
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
282642
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
264052
007
Мемлекеттік тілді және Қазақстан халқының басқа да тілдерін дамыту
1500
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
17090
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
40000
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
40000
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
28366
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28366
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
204869
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
81405
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
122597
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
867
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
125057
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
42047
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40047
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2000
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
43837
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
43137
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
700
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
39173
099
Мамандардың әлеуметтік көмек көрсетуі жөніндегі шараларды іске асыру
39173
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
110615
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
110615
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер

161130
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
23682
005
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
126448
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
11000
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
6998
008
Развитие объектов спорта
6998
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
282642
006
Функционирование районных (городских) библиотек
264052
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1500
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
17090
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
40000
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
40000
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
28366
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
28366
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
204869
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
81405
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
122597
006
Капитальные расходы государственного органа
867
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
125057
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
42047
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
40047
006
Капитальные расходы государственного органа
2000
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
43837
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
43137
007
Капитальные расходы государственного органа
700
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
39173
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
39173
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
110615
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
110615
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)