Облыстың мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ормандарды пайдаланудың кейбір түрлері үшін төлемақы мөлшерлемелерін бекіту туралы
Жамбыл облысы мәслихатының 2025 жылғы 27 қарашадағы № 28-3 шешімі
"Салық және бюджетке төленетін басқада міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексінің 587 бабына, Қазақстан Республикасының Орман кодексінің 14 бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабына сәйкес Жамбыл облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Облыстың мемлекеттік орман қоры учаскелерінде қосалқы сүрек ресурстарын дайындауға төлемақы мөлшерлемелері 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Облыстың мемлекеттік орман қоры учаскелерінде негізделген жанама орман пайдалану үшін төлемақы мөлшерлемелері 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
3. Аңшылық шаруашылығының қажеті үшін, ғылыми-зерттеу, сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттағы мақсаттарда, ағаш және бұта тұқымдарының отырғызу материалдары мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру бойынша облыстың мемлекеттік орман қоры учаскелерін пайдалану үшін төлемақы мөлшерлемелері 3-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
4. Облыстың мемлекеттік орман қоры учаскелерінде дәрілік өсімдіктерді, қамыс пен саңырауқұлақтарды жинау және дайындау үшін төлемақы мөлшерлемелерін 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
5. Осы шешімнің орындалуын бақылау Жамбыл облыстық мәслихаттың экология, өнеркәсіп, құрылыс, табиғи ресурстар, агроөнеркәсіпті және кәсіпкерлікті дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
6. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы А. Нұралиев
Жамбыл облысы маслихатының
2025жылғы "27" қарашадағы №28-3
шешіміне 1-қосымша
Облыстың мемлекеттік орман қоры учаскелерінде қосалқы сүрек ресурстарын дайындауға төлемақы мөлшерлемелері
Қосалқы сүрек ресурстары
Өлшем бірлігі
Ресурстарды дайындау үшін төлемақы мөлшерлемелері
(айлық есептік көрсеткіш)
1
Аққайың:
қабық
тонна

Об утверждении ставок платы за некоторые виды лесных пользований на участках государственного лесного фонда области
Решение маслихата Жамбылской области от 27 ноября 2025 года № 28-3
В соответствии со статьей 587 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", статьей 14 Лесного кодекса Республики Казахстан и статьей 6 Закона Республики Казахстана "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Жамбылский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить ставки платы за заготовку второстепенных древесных ресурсов на участках государственного лесного фонда области согласно приложению 1.
2. Утвердить ставки платы за побочные лесные пользования, основанные на использовании участков государственного лесного фонда области согласно приложению 2.
3. Утвердить ставки платы за пользование участками государственного лесного фонда области для нужд охотничьего хозяйства, для научно-исследовательских, оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей, на выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения согласно приложению 3.
4. Утвердить ставки платы за сбор и заготовку лекарственных растений, камыша и грибов на участках государственного лесного фонда согласно приложению 4.
5. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Жамбылского областного маслихата по вопросам экологии, промышленности, строительства, природных ресурсов, агропромышленности и предпринимательства.
6. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого офицального опубликования.
Председатель маслихата А. Нуралиев
Приложение 1 к решению
Жамбылского областного маслихата
от "27" ноября 2025 года №28 -3
Ставки платы за заготовку второстепенных древесных ресурсов на участках государственного лесного фонда области
Второстепенные древесные ресурсы
Единица измерения
Ставка платы за заготовку ресурса (месячный расчетный показатель)
1
Береза:
кора
тонна

268
3
Мемлекеттік орман қоры учаскелерін рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсатында пайдалану
1 гектар
1023
4
Мемлекеттік орман қоры учаскелерін ағаш және бұта тұқымдарының отырғызу материалдары мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру
1 гектар
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (2017 жылғы 25 желтоқсандағы №120-VI) 503 бабында белгіленген базалық мөлшерлемелер мен 506-бабында белгіленген мөлшерлемелер (жер салығы) деңгейінде айқындалады
Қысқа мерзімге пайдалану (1 жылға дейін)
5
Мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу, сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсатында пайдалану
1 күн
0,1
айлық есептік көрсеткіш
Жамбыл облысы маслихатының
2025 жылғы "27" қарашадағы №28-3
шешіміне 4-қосымша
Облыстың мемлекеттік орман қоры учаскелерінде дәрілік өсімдіктерді жинау және дайындау үшін төлемақы мөлшерлемелері
Өсімдіктің атауы
Шикізат түрі
Нарықтық бағасы тенге 1кг үшін
Есепке қолданы-латын баға, 1килограмм үшін теңгемен
Шаруашылық маңызы Төлем-ақы мөлшерлемелерінің деңгейі пайыз-бен
Есептелген төлемақы мөлшерлемелері, теңге
1
Дәрілік жалбызтікен
Тамырлары

268
3
Пользование участками государственного лесного фонда для рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей
1 гектар
1023
4
Выращивание посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения
1 гектар
Установливается статьей 503 Налогового кодекса
Кодекс Республики Казахстан (от 25 декабря 2017 года № 120-VI ЗРК) и
определяются на уровне статьей 506 (земельный налог).
Краткосрочное пользование (до 1 года)
5
Пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских, оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей
1 день
0,1
месячный расчетный показатель
Приложение 4 к решению
Жамбылского областного маслихата
от "27" ноября 2025 года №28-3
Ставки платы за сбор и заготовку лекарственных растений на участках государственного лесного фонда области
Наименование растений (русский)
Вид сырья
Рыночная цена в тенге за 1 килограмм (в сухом виде)
Цена для примене-нии в расчет, в тенге за
1 кило-грамм
Уровень ставки платы в процен-тах
Расчет-ные ставки платы в тенге
1
Алтей лекарственный
Корни