"Еңбек мобильділігі орталығының үлгілік жарғысын, мансап орталығының үлгілік ережесін, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ережені, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 322 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 17 қазандағы № 324 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Еңбек мобильділігі орталығының үлгілік жарғысын, мансап орталығының үлгілік ережесін, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ережені, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 322 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33211 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбек мобильділігі орталығының үлгілік жарғысында:
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Директорды Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес уәкілетті орган лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады."
27-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы еңбек мобильділігі орталығының үлгілік жарғысына қосымшаға сәйкес Орталықтың құрылымы мен шекті штат санын бекітеді;";
осы бұйрыққа 1 қосымшаға сәйкес редакцияда қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мансап орталығының үлгілік ережесінде:
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Мансап орталығының құрылымын Мансап орталығының үлгілік ережесіне қосымшаға сәйкес Орталығының құрылымы шеңберінде Орталығы бекітеді.";
осы бұйрыққа 2 қосымшаға сәйкес редакцияда қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны мемлекеттік және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

О внесении изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 322 "Об утверждении типового устава центра трудовой мобильности, типового положения карьерного центра, типового положения о региональной комиссии по вопросам занятости населения, типового положения о районной (городской) комиссии по вопросам занятости населения"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 октября 2025 года № 324
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 322 "Об утверждении типового устава центра трудовой мобильности, типового положения карьерного центра, типового положения о региональной комиссии по вопросам занятости населения, типового положения о районной (городской) комиссии по вопросам занятости населения" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33211) следующие изменения и дополнения:
в Типовом уставе центра трудовой мобильности, утвержденном указанным приказом:
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Директор назначается на должность и освобождается от должности уполномоченным органом в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 6) пункта 27 изложить в следующей редакции:
"6) утверждает структуру согласно приложению к настоящему типовому уставу Центра и предельную штатную численность Центра;";
дополнить приложением в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Типовом положении карьерного центра, утвержденном указанным приказом:
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Структуру Карьерного центра утверждает Центр в рамках структуры Центра согласно приложению к Типовому положению карьерного центра.";
дополнить приложением в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2025 жылғы 17 қазандағы
№ 324 бұйрығына 1 қосымша
Еңбек мобильділігі
орталығының үлгілік жарғысына
қосымша
Облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қалалардың еңбек мобильділігі орталықтарының үлгілік құрылымы
Функционалдық бағыт
Құрылымдық бөлімше
Блок
Лауазымның атауы
Басшы
Орынбасары
Бөлім басшысы
Маман
Қызметті басқару
-
А – Басқарушы персонал
Еңбек мобильділігі орталығының директоры
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу
-
А – Басқарушы персонал
Директордың орынбасары
Өтініш берушілерді қолдау бөлімі
А – Басқарушы персонал
Бөлім басшысы
B – Негізгі персонал
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман
Оқыту бөлімі
А – Басқарушы персонал
Бөлім басшысы
B – Негізгі персонал
Кәсіптік даярлау жөніндегі маман
Мониторинг және әлеуметтік серіктестік
-
А – Басқарушы персонал
Жұмыс берушілерді қолдау бөлімі
А – Басқарушы персонал
Бөлім басшысы
B – Негізгі персонал
Жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жөніндегі маман
Болжау, мониторинг және талдау бөлімі
А – Басқарушы персонал
Бөлім басшысы
B – Негізгі персонал
Еңбек нарығының талдаушысы
Атаулы әлеуметтік көмек
-
А – Басқарушы персонал
Директордың орынбасары
Әлеуметтік жұмыс бөлімі
А – Басқарушы персонал
Бөлім басшысы
B – Негізгі персонал
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант
Әкімшілік, құқықтық, қаржылық қамтамасыз ету
Қаржы және бухгалтерлік есеп бөлімі
А - Басқарушы персонал
Бөлім басшысы – бас бухгалтер
С - Әкімшілік персонал
Экономист
Бухгалтер
Персоналды басқару бөлімі
А - Басқарушы персонал
Бөлім басшысы
С - Әкімшілік персонал
Кадрлар жөніндегі маман, кадрлар жөніндегі инспектор
Әкімшілік-құқықтық қамтамасыз ету және мемлекеттік сатып алу бөлімі
А - Басқарушы персонал
Бөлім басшысы
С - Әкімшілік персонал
Заңгер
Мемлекеттік сатып алулар жөніндегі менеджер
Аудармашы
Қоғаммен байланыс жөніндегі маман
Жүйелік әкімші
D - Қосалқы персонал
Іс жүргізуші
Хатшы
R – Білікті жұмысшы
Өндірістік және қызмет бөлмелерін тазалаушы
Күзетші (вахтер)
Аула сыпырушы, аумақты жинаушы
Жүргізуші
Ескертпе:

2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
С. Жакупова
Приложение 1 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 17 октября 2025 года № 324
Приложение к Типовому
уставу центра трудовой
мобильности
Типовая структура центров трудовой мобильности областей, столицы и городов республиканского значения
Функциональное направление
Структурное подразделение
Блок
Наименование должности
Руководитель
Заместитель
Руководитель отдела
Специалист
Управление деятельностью
-
А – Управленческий персонал
Директор центра трудовой мобильности
Содействие занятости
-
А – Управленческий персонал
Заместитель директора
Отдел поддержки соискателей
А – Управленческий персонал
Руководитель отдела
B – Основной персонал
Специалист по содействию занятости
Отдел обучения
А – Управленческий персонал
Руководитель отдела
B – Основной персонал
Специалист по профессиональной подготовке
Мониторинг и социальное партнерство
-
А – Управленческий персонал
Отдел поддержки работодателей
А – Управленческий персонал
Руководитель отдела
B – Основной персонал
Специалист по взаимодействию с работодателями
Отдел прогнозирования, мониторинга и анализа
А – Управленческий персонал
Руководитель отдела
B – Основной персонал
Аналитик рынка труда
Адресная социальная помощь
-
А – Управленческий персонал
Заместитель директора
Отдел по социальной работе
А – Управленческий персонал
Руководитель отдела
B – Основной персонал
Консультант по социальной работе
Административное, правовое, финансовое обеспечение
Отдел финансов и бухгалтерского учета
А - Управленческий персонал
Руководитель отдела-главный бухгалтер
С - Административный персонал
Экономист
Бухгалтер
Отдел управления персоналом
А - Управленческий персонал
Руководитель отдела
С - Административный персонал
Специалист по кадрам, инспектор по кадрам
Отдел административно-правового обеспечения и государственных закупок
А - Управленческий персонал
Руководитель отдела
С - Административный персонал
Юрист
Менеджер по государственным закупкам
Переводчик
Специалист по связям с общественностью
Системный администратор
D - Вспомогательный персонал
Делопроизводитель
Секретарь
R – Квалифицированный рабочий
Уборщик производственных и служебных помещений
Сторож (вахтер)
Дворник, уборщик территорий
Водитель
Примечания:

1. Еңбек мобильділігі орталығының құрылымында үлгілік ұйымдық құрылымда көзделгендерден басқа құрылымдық бөлімшелер мен лауазымдардың болуына жол берілмейді.
2. Тиісті функционалдық бағыт бойынша директордың орынбасары болмаған жағдайда құрылымдық бөлімше еңбек мобильділігі орталығының директорына тікелей бағынады.
3. Еңбек мобильділігі орталығының құрылымында әкімшілік, көмекші персонал және білікті жұмысшылар лауазымдары оларға қажеттілік болмаған кезде көзделмейді.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2025 жылғы 17 қазандағы
№ 324 бұйрығына 2 қосымша
Мансап орталығының үлгілік
жарғысына қосымша
Облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қалалардың мансап орталықтарының үлгілік құрылымы
Құрылымдық бөлімше
Блок
Лауазымның атауы
Басшы
Сектор басшысы
Маман
-
А – Басқарушы персонал
Мансап орталығының директоры
-
А – Басқарушы персонал
С - Әкімшілік персонал
Жұмыс іздеушілерді қолдау секторы
А – Басқарушы персонал
Сектор басшысы
B – Негізгі персонал
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман
Кәсіптік бағдарлау жөніндегі маман
Жұмысқа орналастыру жөніндегі консультант
Оқыту секторы
А – Басқарушы персонал
Сектор басшысы
B – Негізгі персонал
Кәсіптік даярлау жөніндегі маман
Жұмыс берушілерді қолдау секторы
А – Басқарушы персонал
Сектор басшысы
B – Негізгі персонал
Жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жөніндегі маман
Әлеуметтік жұмыс секторы
А – Басқарушы персонал
Сектор басшысы
B – Негізгі персонал
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант
D - Қосалқы персонал
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі ассистент
-
С - Әкімшілік персонал
Жүйелік әкімші
D - Қосалқы персонал
Іс жүргізуші
Хатшы
R – Білікті жұмысшы
Өндірістік және қызмет бөлмелерін тазалаушы
Күзетші (вахтер)
Аула сыпырушы, аумақты жинаушы
Жүргізуші
Қазандық операторы,
от жағушы
Ескертпе:
1. Аталған ұйымдық құрылым мансап орталығының штат саны 25 және одан да көп бірлікте болған кезде енгізіледі.
2. Мансап орталығының құрылымында үлгілік ұйымдық құрылымда көзделгендерден басқа құрылымдық бөлімшелер мен лауазымдардың болуына жол берілмейді.
3. Астанада және республикалық маңызы бар қалаларда аудандар деңгейінде қалаларда мансап орталықтарын құру кезінде олардың ұйымдық құрылымы аудандық маңызы бар қалалардың мансап орталықтарының ұйымдық құрылымына сәйкес келеді.
4. Секторды құру және "Сектор басшысы" - лауазымын енгізу үшін сектордың штат саны 4 және одан көп бірлікте болған кезде көзделеді.

1. В структуре центра трудовой мобильности не допускается наличие структурных подразделений и должностей, кроме тех, которые предусмотрены типовой организационной структурой.
2. При отсутствии заместителя директора по соответствующему функциональному направлению структурное подразделение подчиняется непосредственно директору центра трудовой мобильности.
3. В структуре центра трудовой мобильности должности административного, вспомогательного персонала и квалифицированные рабочие не предусматриваются при отсутствии потребности в них.
Приложение 2 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 17 октября 2025 года № 324
Приложение к Типовому
положению карьерного центра
Типовая структура карьерных центров столицы, городов республиканского и областного значения
Структурное подразделение
Блок
Наименование должности
Руководитель
Руководитель сектора
Специалист
-
А – Управленческий персонал
Директор карьерного центра
-
А – Управленческий персонал
С - Административный персонал
Сектор поддержки соискателей
А – Управленческий персонал
Руководитель сектора
B – Основной персонал
Специалист по содействию занятости
Специалист по профессиональной ориентации
Консультант по трудоустройству
Сектор обучения
А – Управленческий персонал
Руководитель сектора
B – Основной персонал
Специалист по профессиональной подготовке
Сектор поддержки работодателей
А – Управленческий персонал
Руководитель сектора
B – Основной персонал
Специалист по взаимодействию с работодателями
Сектор по социальной работе
А – Управленческий персонал
Руководитель сектора
B – Основной персонал
Консультант по социальной работе
D - Вспомогательный персонал
Ассистент по социальной работе
-
С - Административный персонал
Системный администратор
D - Вспомогательный персонал
Делопроизводитель
Секретарь
R – Квалифицированный рабочий
Уборщик производственных и служебных помещений
Сторож (вахтер)
Дворник, уборщик территорий
Водитель
Оператор котельной, машинист (кочегар) котельной, истопник
Примечания:
1. Указанная организационная структура, вводится при штатной численности карьерного центра от 25 и более единиц.
2. В структуре карьерного центра не допускается наличие структурных подразделений и должностей, кроме тех, которые предусмотрены типовой организационной структурой.
3. При создании карьерных центров в столице и городах республиканского значения на уровне районов в городах их организационная структура соответствует организационной структуре карьерных центров городов районного значения.
4. Создание сектора и введение должности "Руководитель сектора" предусматривается при штатной численности сектора от 4 и более единиц.

5. Тиісті сектор болмаған жағдайда маман мансап орталығының директорына бағынады.
6. Мансап орталығының құрылымында көмекші персонал лауазымдары мен білікті жұмысшылар оларға қажеттілік болмаған кезде көзделмейді.
Облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, аудандардың мансап орталықтарының үлгілік құрылымы
Блок
Лауазымның атауы
Басшы
Сектор басшысы
Маман
А – Басқарушы персонал
Мансап орталығының директоры
А – Басқарушы персонал
Сектор басшысы
B – Негізгі персонал
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман
Кәсіптік бағдарлау жөніндегі маман
Жұмысқа орналастыру жөніндегі консультант
Кәсіптік даярлау жөніндегі маман
Жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жөніндегі маман
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант
С - Әкімшілік персонал
Жүйелік әкімші
D - Қосалқы персонал
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі ассистент
Іс жүргізуші
R – Білікті жұмысшы
Өндірістік және қызмет бөлмелерін тазалаушы
Күзетші (вахтер)
Аула сыпырушы, аумақты жинаушы
Жүргізуші
Қазандық операторы, от жағушы
Ескертпелер:
1. Аталған ұйымдық құрылым мансап орталығының штаттың саны 10 және одан көп бірліктен болған кезде енгізіледі.
2. Мансап орталығының құрылымында үлгілік ұйымдық құрылымда көзделгендерден басқа құрылымдық бөлімшелер мен лауазымдардың болуына жол берілмейді.
3. Секторды құру және "сектор басшысы" лауазымын енгізу үшін сектордың штат саны 4 және одан көп бірлікте болған кезде көзделеді.
4. Мансап орталығының құрылымында көмекші персонал лауазымдары мен білікті жұмысшылар оларға қажеттілік болмаған кезде көзделмейді.
5. Білікті жұмысшылардың штат бірліктері 0,5 штат бірлігі есебінен белгіленеді.
Аудандардың мансап орталықтарының типтік ұйымдық құрылымы
Блок
Лауазымның атауы
Басшы
Маман
А – Басқарушы персонал
Мансап орталығының директоры
B – Негізгі персонал
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман
Жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жөніндегі маман
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант
D - Қосалқы персонал
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі ассистент
Іс жүргізуші
R – Білікті жұмысшы
Өндірістік және қызмет бөлмелерін тазалаушы
Күзетші (вахтер)
Аула сыпырушы, аумақты жинаушы
Жүргізуші
Қазандық операторы, от жағушы
Ескертпелер:
1. 4-тарауда көзделген ұйымдық құрылым мансап орталығының штатттың саны 9 және одан аз болған кезде енгізіледі.
2. Мансап орталығының құрылымында үлгілік ұйымдық құрылымда көзделгендерден басқа құрылымдық бөлімшелер мен лауазымдардың болуына жол берілмейді.

5. При отсутствии соответствующего сектора специалист подчиняется директору карьерного центра.
6. В структуре карьерного центра должности вспомогательного персонала и квалифицированные рабочие не предусматриваются при отсутствии потребности в них.
Типовая организационная структура карьерных центров городов областного и районного значения, районов
Блок
Наименование должности
Руководитель
Руководитель сектора
Специалист
А – Управленческий персонал
Директор карьерного центра
А – Управленческий персонал
Руководитель сектора
B – Основной персонал
Специалист по содействию занятости
Специалист по профессиональной ориентации
Консультант по трудоустройству
Специалист по профессиональной подготовке
Специалист по взаимодействию с работодателями
Консультант по социальной работе
С - Административный персонал
Системный администратор
D - Вспомогательный персонал
Ассистент по социальной работе
Делопроизводитель
R – Квалифицированный рабочий
Уборщик производственных и служебных помещений
Сторож (вахтер)
Дворник, уборщик территорий
Водитель
Оператор котельной, машинист (кочегар) котельной, истопник
Примечания:
1. Указанная организационная структура вводится при штатной численности карьерного центра от 10 и более единиц.
2. В структуре карьерного центра не допускается наличие структурных подразделений и должностей, кроме тех, которые предусмотрены типовой организационной структурой.
3. Создание сектора и введение должности "Руководитель сектора" предусматривается при штатной численности сектора от 4 и более единиц.
4. В структуре карьерного центра должности вспомогательного персонала и квалифицированные рабочие не предусматриваются при отсутствии потребности в них.
5. Штатные единицы квалифицированных рабочих устанавливаются из расчета от 0,5 штатной единицы.
Типовая организационная структура карьерных центров районов
Блок
Наименование должности
Руководитель
Специалист
А – Управленческий персонал
Директор карьерного центра
B – Основной персонал
Специалист по содействию занятости
Специалист по взаимодействию с работодателями
Консультант по социальной работе
D - Вспомогательный персонал
Ассистент по социальной работе
Делопроизводитель
R – Квалифицированный рабочий
Уборщик производственных и служебных помещений
Сторож (вахтер)
Дворник, уборщик территорий
Водитель
Оператор котельной, машинист (кочегар) котельной, истопник
Примечания:
1. Организационная структура, предусмотренная Главой 4, вводится при штатной численности карьерного центра 9 и менее единиц.
2. В структуре карьерного центра не допускается наличие структурных подразделений и должностей, кроме тех, которые предусмотрены типовой организационной структурой.