Үржар ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Абай облысы Үржар аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 31-615/VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 15 наурыздағы Бюджет кодексінің 88, 91 баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Үржар аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Үржар ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2, 3 және 4 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 7 874 477,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 313 868,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 46 936,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 60 000,0 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 6 453 673,0 мың теңге;
2) шығындар – 6 503 597,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 54 514,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер –95 150,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 40 636,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 1 316 366,0 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 1 316 366,0 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 1 316 366,0 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 95 150,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 1 411 516,0 мың теңге;
бюджет каражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0,0 мың теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемi 290 666,0 мың теңге сомасында қарастырылсын, оның ішінде:
Алтыншоқы ауылдық округіне – 29 712,0 мың теңге;
Барқытбел ауылдық округіне – 19 328,0 мың теңге;
Бестерек ауылдық округіне – 14 338,0 мың теңге;
Егинсу ауылдық округіне – 22 519,0 мың теңге;
Елтай ауылдық округіне – 28 455,0 мың теңге;
Жаңа тілек ауылдық округіне – 21 624,0 мың теңге;
Жоғарғы Егінсу ауылдық округіне – 23 027,0 мың теңге;
Көкөзек ауылдық округіне – 12 588,0 мың теңге;
Көлденең ауылдық округіне – 24 469,0 мың теңге;
Қарақол ауылдық округіне – 27 626,0 мың теңге;
Науалы ауылдық округіне – 8 261,0 мың теңге;
Салқынбел ауылдық округіне – 27 772,0 мың теңге;

О бюджете Урджарского района на 2026-2028 годы
Решение Урджарского районного маслихата области Абай от 18 декабря 2025 года № 31-615/VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьями 88, 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 15 марта 2025 года и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Урджарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Урджарского района на 2026-2028 годы, согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 7 874 477,0 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 313 868,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 46 936,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 60 000,0 тысяч тенге;
специальные поступления – 0,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6 453 673,0 тысяч тенге;
2) затраты – 6 503 397,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 54 514,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 95 150,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 40 636,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 1 316 366,0 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит ( профицит) бюджета – 1 316 366,0 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 1 316 366,0 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 95 150,0 тысяч тенге;
погашение займов – 1 411 516,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0,0 тысяч тенге.
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 290 666,0 тысяч тенге, в том числе:
Алтыншокинскому сельскому округу – 29 712,0 тысяч тенге;
Баркытбельскому сельскому округу – 19 328,0 тысяч тенге;
Бестерекскому сельскому округу – 14 338,0 тысяч тенге;
Егинсуйскому сельскому округу – 22 519,0 тысяч тенге;
Ельтайскому сельскому округу – 28 455,0 тысяч тенге;
Жана Тилекскому сельскому округу – 21 624,0 тысяч тенге;
Жогаргы Егинсуйскому сельскому округу – 23 027,0 тысяч тенге;
Кокозекскому сельскому округу – 12 588,0 тысяч тенге;
Колдененскому сельскому округу – 24 469,0 тысяч тенге;
Қаракольскому сельскому округу – 27 626,0 тысяч тенге;
Науалинскому сельскому округу – 8 261,0 тысяч тенге;
Салкынбельскому сельскому округу – 27 772,0 тысяч тенге;

Шолпан ауылдық округіне – 30 947,0 мың теңге.
2027 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемi 285 430,0 мың теңге сомасында қарастырылсын, оның ішінде:
Алтыншоқы ауылдық округіне – 29 503,0 мың теңге;
Барқытбел ауылдық округіне – 18 842,0 мың теңге;
Бестерек ауылдық округіне – 13 186,0 мың теңге;
Егинсу ауылдық округіне – 22 221,0 мың теңге;
Елтай ауылдық округіне – 28 401,0 мың теңге;
Жаңа тілек ауылдық округіне – 21 306,0 мың теңге;
Жоғарғы Егінсу ауылдық округіне – 22 813,0 мың теңге;
Көкөзек ауылдық округіне – 12 268,0 мың теңге;
Көлденең ауылдық округіне – 24 437,0 мың теңге;
Қарақол ауылдық округіне – 27 384,0 мың теңге;
Науалы ауылдық округіне – 5 786,0 мың теңге;
Салқынбел ауылдық округіне – 28 134,0 мың теңге;
Шолпан ауылдық округіне – 31 149,0 мың теңге.
2028 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемi 279 038,0 мың теңге сомасында қарастырылсын, оның ішінде:
Алтыншоқы ауылдық округіне – 29 224,0 мың теңге;
Барқытбел ауылдық округіне – 18 273,0 мың теңге;
Бестерек ауылдық округіне – 11 871,0 мың теңге;
Егинсу ауылдық округіне – 21 852,0 мың теңге;
Елтай ауылдық округіне – 28 295,0 мың теңге;
Жаңа тілек ауылдық округіне – 20 912,0 мың теңге;
Жоғарғы Егінсу ауылдық округіне – 22 532,0 мың теңге;
Көкөзек ауылдық округіне – 11 890,0 мың теңге;
Көлденең ауылдық округіне – 24 377,0 мың теңге;
Қарақол ауылдық округіне – 27 055,0 мың теңге;
Науалы ауылдық округіне – 2 949,0 мың теңге;

Шолпанскому сельскому округу – 30 947,0 тысяч тенге.
Предусмотреть в районном бюджете на 2027 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 285 430,0 тысяч тенге, в том числе:
Алтыншокинскому сельскому округу – 29 503,0 тысяч тенге;
Баркытбельскому сельскому округу – 18 842,0 тысяч тенге;
Бестерекскому сельскому округу – 13 186,0 тысяч тенге;
Егинсуйскому сельскому округу – 22 221,0 тысяч тенге;
Ельтайскому сельскому округу – 28 401,0 тысяч тенге;
Жана тилекскому сельскому округу – 21 306,0 тысяч тенге;
Жогаргы Егинсуйскому сельскому округу – 22 813,0 тысяч тенге;
Кокозекскому сельскому округу – 12 268,0 тысяч тенге;
Колдененскому сельскому округу – 24 437,0 тысяч тенге;
Қаракольскому сельскому округу – 27 384,0 тысяч тенге;
Науалинскому сельскому округу – 5 786,0 тысяч тенге;
Салкынбельскому сельскому округу – 28 134,0 тысяч тенге;
Шолпанскому сельскому округу – 31 149,0 тысяч тенге.
Предусмотреть в районном бюджете на 2028 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 279 038,0 тысяч тенге, в том числе:
Алтыншокинскому сельскому округу – 29 224,0 тысяч тенге;
Баркытбельскому сельскому округу – 18 273,0 тысяч тенге;
Бестерекскому сельскому округу – 11 871,0 тысяч тенге;
Егинсуйскому сельскому округу – 21 852,0 тысяч тенге;
Ельтайскому сельскому округу – 28 295,0 тысяч тенге;
Жана тилекскому сельскому округу – 20 912,0 тысяч тенге;
Жогаргы Егинсуйскому сельскому округу – 22 532,0 тысяч тенге;
Кокозекскому сельскому округу – 11 890,0 тысяч тенге;
Колдененскому сельскому округу – 24 377,0 тысяч тенге;
Қаракольскому сельскому округу – 27 055,0 тысяч тенге;
Науалинскому сельскому округу – 2 949,0 тысяч тенге;

Салқынбел ауылдық округіне – 28 490,0 мың теңге;
Шолпан ауылдық округіне – 31 318,0 мың теңге.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемі 136 000,0 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Үржар ауылдық округінен – 136 000,0 мың теңге.
4. Ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 2026 жылға 52 000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.

Салкынбельскому сельскому округу – 28 490,0 тысяч тенге;
Шолпанскому сельскому округу – 31 318,0 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных изьятий из бюджетов сельских округов в районный бюджет в сумме – 136 000 тысяч тенге, в том числе:
Урджарский сельский округ – 136 000,0 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 52 000,0 тысяч тенге.

5. Әлеуметтік сала мамандарын қолдау шараларын іске асыру үшін 2026 жылға аудандық бюджетке республикалық бюджеттен кредиттер көлемі 95 150,0 мың теңге және аудандық бюджеттен көтерме жәрдем ақы көлемі 3 893,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
6. Бюджеттік инвестициялық жобаларды жүзеге асыруға бағытталған 2026-2028 жылдарға Үржар ауданы бюджетінің даму бағдарламаларының тізбесі 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.

5. Учесть в районном бюджете на 2026 год кредиты из республиканского бюджета в сумме 95 150,0 тысяч тенге и подъемное пособие за счет районного бюджета в сумме 3 893,0 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
6. Утвердить перечень программ развития бюджета Урджарского района на 2026-2028 годы, направленных на реализацию бюджетных инвестиционных проектов согласно приложения 4.

126 610,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
300,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
104 024,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
7 785,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
231 771,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
42 174,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
253 747,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
253 747,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74 442,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 227,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
175 078,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 163 895,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
289 972,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
38 000,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
38 000,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
251 972,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
251 972,0
2
Коммуналдық шаруашылық
573 923,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
80 819,0
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
73 981,0
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
5 900,0
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
938,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
493 104,0
006
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
11 619,0
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
481 485,0
3
Елді-мекендерді көркейту
300 000,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
300 000,0
018
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру

126 610,0
006
Оказание жилищной помощи
300,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
104 024,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
7 785,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
231 771,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
42 174,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
253 747,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
253 747,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
74 442,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 227,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
175 078,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 163 895,0
1
Жилищное хозяйство
289 972,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
38 000,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
38 000,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
251 972,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
251 972,0
2
Коммунальное хозяйство
573 923,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
80 819,0
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
73 981,0
028
Развитие коммунального хозяйства
5 900,0
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
938,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
493 104,0
006
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
11 619,0
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
481 485,0
3
Благоустройство населенных пунктов
300 000,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
300 000,0
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов