Бородулиха аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 27-2-VIII "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Абай облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 35-2-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 2- тармақтан караңыз.
Бородулиха аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Бородулиха аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 27-2-VIII "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6019603,8 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 3052047 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 19805 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 697 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 2947054,8 мың теңге;
2) шығындар – 6841812 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 34947 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 104198 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 69251 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 60978 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерді сатып алу – 60978 мың теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 918133,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 918133,2 мың теңге, соның ішінде:
қарыздар түсімі – 852198 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 69251 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 135186,2 мың теңге.";
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Абай облысы мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 23/154-VIII шешімімен бекітілген, 2025 жылға аудан бюджетіне әлеуметтік салық 56,6%, төлем көзінен салық салынатын кірістерден жеке табыс салығы 57,2%, төлем көзінен салық салынбайтын кірістерден жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетел азаматтарының кірістерінен жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлу, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы 100 пайыз мөлшерінде нормативтерді орындауға қабылдансын.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 3048887,8 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер мен кредиттер көзделсін.";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в решение Бородулихинского районного маслихата от 24 декабря 2024 года № 27-2-VIII "О районном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Бородулихинского районного маслихата области Абай от 26 сентября 2025 года № 35-2-VIII
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего решения см. в п.2.
Бородулихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Бородулихинского районного маслихата "О районном бюджете на 2025-2027 годы" от 24 декабря 2024 года № 27-2-VIII следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 6019603,8 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3052047 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 19805 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 697 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2947054,8 тысяч тенге;
2) затраты – 6841812 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 34947 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 104198 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 69251 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 60978 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 60978 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 918133,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 918133,2 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 852198 тысяч тенге;
погашение займов – 69251 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 135186,2 тысяч тенге.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Принять к исполнению на 2025 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу 56,6%, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты 57,2%, индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора в размере 100 процентов, установленные решением маслихата области Абай от 13 декабря 2024 года № 23/154-VIII "Об областном бюджете на 2025-2027 годы.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты и кредиты из областного бюджета в сумме 3048887,8 тысяч тенге.";
пункт 9 изложить в новой редакции:

"9. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы даму трансферттері 114142 мың теңге сомасында көзделсін.";
10-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"10. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен 112675 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін.";
осы шешімнің қосымшасына сәйкес көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасының өкілеттігін уақытша жүзеге асырушы В. Мокроусова
Бородулиха аудандық
мәслихатының

"9. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты на развитие из областного бюджета в сумме 114142 тысяч тенге.";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в сумме 112675 тысяч тенге.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Временно осуществляющая полномочия председателя районного маслихата В. Мокроусова
Приложение к решению
Бородулихинского районного
маслихата

10936
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
4422
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерге өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
6514
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
900
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
900
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
900
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
900
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
847260,7
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
235137
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
235137
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
235137
2
Әлеуметтік көмек
437843,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
437843,5
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
79230
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
20
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi
бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
77923,2
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
13410
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
238766,3
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
28494
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
174280,2
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
173250,2
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62417,2
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1496
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер

10936
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
4422
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
6514
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
900
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
900
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
900
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
900
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
847260,7
1
Социальное обеспечение
235137
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
235137
005
Государственная адресная социальная помощь
235137
2
Социальная помощь
437843,5
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
437843,5
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
79230
006
Оказание жилищной помощи
20
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
77923,2
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
13410
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
238766,3
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
28494
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
174280,2
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
173250,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
62417,2
011
Оплата услуг по зачислению выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1496
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия

30479
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
130479,7
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) iшкi саясат бөлiмi
84487
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38274
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
46213
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
45992,7
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29276
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
1200
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
15516,7
10
Ауыл, су орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
77097,1
1
Ауыл шаруашылығы
8580
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
8580
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
8580
6
Жер қатынастары
39328,1
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлiмi
39328,1
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28628,1
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
10700
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы және қоршаған ортаны қорғау мен жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
29189
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
29189
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
29189
11
Өнеркәсiп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi
131645
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi
131645
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
131645
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендердің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
39961
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
91684
12
Көлiк және коммуникация
1060896,3
1
Автомобиль көлiгi
1060896,3

30479
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
130479,7
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
84487
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
38274
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
46213
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
45992,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
29276
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
1200
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
15516,7
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
77097,1
1
Сельское хозяйство
8580
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
8580
010
Развитие объектов сельского хозяйства
8580
6
Земельные отношения
39328,1
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
39328,1
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
28628,1
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
10700
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
29189
453
Отдел экономики и бюджетного
планирования района (города областного значения)
29189
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
29189
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
131645
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
131645
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
131645
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
39961
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
91684
12
Транспорт и коммуникации
1060896,3
1
Автомобильный транспорт
1060896,3