Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерін белгілеу және оларды шаруашылықта пайдалану режимі туралы
Абай облысы әкімдігінің 2025 жылғы 6 қазандағы № 172 қаулысы
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 27-бабының 1-тармағының 3-тармақшасы және 85-бабының 1, 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасы су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 120-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36238 болып тіркелген) бекітілген су қорғау аймақтары мен белдеулері шекараларын белгілеу қағидаларының 5-тармағына сәйкес, Абай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулері осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерін шаруашылықта пайдалану режимі осы қаулының 2- қосымшасына сәйкес белгіленсін.
3. "Абай облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Абай облысы бойынша филиалына ресми жариялауға және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілердің Эталондық бақылау банкіне енгізсін.
2) осы қаулыны оның ресми жарияланғаннан кейін Абай облысы әкімдігінің интернет - ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес, Абай облысы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Абай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
6. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысының әкімі Б. Уәли
КЕЛІСІЛДІ:
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігінің
Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау
комитетінің Абай облысы бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық бақылау
департаменті" РММ-нің басшысы
____________________ Н. Ноғайбаев
2025 жылғы "_____" _____________
"Қазақстан Республикасы Су ресурстары
және ирригация министрлігі Су ресурстарын
реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің
Су ресурстарын қорғау және пайдалануды
реттеу жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік
су инспекциясы" РММ-нің басшысы
____________________ С. Мейрамбеков
2025 жылғы "_____" _____________
"Қазақстан Республикасы Су ресурстары
және ирригация министрлігі Су ресурстарын
реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің
Су ресурстарын қорғау және пайдалануды
реттеу жөніндегі Ертіс бассейндік су
инспекциясы" РММ-нің басшысы
____________________ М. Жәдігер ұлы
2025 жылғы "_____" _____________
Абай облысы әкімдігінің
2025 жылғы "___" _________
№ _____________ қаулысына
1-қосымша
Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілерінің белдеулері
р/с
Су объектісінің атауы
Орналасқан жері
Су қорғау аймағының ауданы (гектар)
Су қорғау белдеуінің ауданы (гектар)
Су қорғау аймағының ені (метр)
Су қорғау белдеуінің ені (метр)
1
2
3
4
5
6
7
Семей қаласы
1.
Ертіс өзені
Приречный ауылдық округі, Гранитное ауылы

Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов области Абай и режима их хозяйственного использования
Постановление акимата области Абай от 6 октября 2025 года № 172
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 27 и пунктами 1, 2 статьи 85 Водного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 5 Правил установления границ водоохранных зон и полос, утвержденных приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 120-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36238), акимат области Абай ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить водоохранные зоны и полосы водных объектов области Абай, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Установить режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных объектов области Абай, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Абай" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на государственном и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан" области Абай для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата области Абай после его официального опубликования.
4. Признать утратившими силу постановления акимата области Абай, согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области Абай.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Абай Б. Уали
СОГЛАСОВАНО:
Руководитель "Департамента
санитарно-эпидемиологического
контроля области Абай Комитета
санитарно-эпидемиологического контроля
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан"
____________________ Н. Ногайбаев
"_____" _____________ 2025 года
Руководитель РГУ "Балхаш-Алакольская
бассейновая водная инспекция по охране и
регулированию использования водных ресурсов
Комитета по регулированию, охране и
использованию водных ресурсов Министерства
водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан"
____________________ С. Мейрамбеков
"_____" _____________ 2025 года
Руководитель РГУ "Ертисская бассейновая
водная инспекция по охране и регулированию
использования водных ресурсов Комитета по
по регулированию, охране и использованию
водных ресурсов Министерства водных
ресурсов и ирригации Республики Казахстан"
____________________ М. Жәдігер ұлы
"_____" _____________ 2025 года
Приложение 1 к постановлению
акимата области Абай
от " " ________2025 года
№ _________
Водоохранные зоны и полосы водных объектов области Абай
№ п/п
Наименование водного объекта
Месторасположение
Площадь водоохранной зоны (гектар)
Площадь водоохранной полосы (гектар)
Ширина водоохранной зоны (метр)
Ширина водоохран ной полосы (метр)
1
2
3
4
5
6
7
город Семей
1.
река Иртыш
Приречный сельский округ,
село Гранитное

1. Жерүсті су объектілерінде:
1) жерасты суларына іздеу-бағалау жұмыстарын және оларды өндіруді, Каспий теңізінің қазақстандық секторында көмірсутектерді барлау немесе алу жөніндегі операцияларды, сондай-ақ кен іздеушілікті, ас тұзын, емдік балшықтар өндіруді қоспағанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге;
2) радиоактивті және улы заттармен, тұрмыстық қатты және өндірістік қалдықтармен, улы химикаттармен, тыңайтқыштармен, мұнай, химиялық өнімдермен ластануға және қоқыстауға;
3) рұқсат етілген төгінділер нормативтеріне дейін тазартылмаған сарқынды суларды ағызуға;
4) бекітілген су режимі мен арнаулы су пайдалануға рұқсатсыз суды алуға және (немесе) пайдалануға;
5) ауыл шаруашылығы малын шомылдыру және санитариялық өңдеу;
6) бассейндік су инспекциясының келісімінсіз құрылыс қызметіне, ауыл шаруашылығы жұмыстарына, ұңғымаларды бұрғылауға, жерүсті су объектілерін санациялауға байланысты жұмыстарды және өзге де жұмыстарды жүргізуге;
7) пайдаланудан шығарылған (бүлінген) кемелерді және өзге де жүзу құралдарын, көлік құралдарын (олардың тетіктері мен бөліктерін) көмуге тыйым салынады.
2. Су қорғау белдеулері шегінде шаруашылық қызметтің кез келген түріне, сондай-ақ шаруашылық және өзге де қызметті жүргізу үшін жер учаскелерін беруге, мыналарды:
1) мыналарды:
су шаруашылығы құрылысжайлары мен олардың коммуникацияларын;
көпірлерді, көпір құрылысжайларын;
су көлігі, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, балық шаруашылығы мен аквашаруашылық қызметіне байланысты айлақтарды, порттарды, пирстерді және өзге де инфрақұрылым объектілерін;
балық өсіретін тоғандарды, балық өсіретін бассейндер мен балық өсіретін объектілерді, сондай-ақ оларға коммуникацияларды;
ғимараттар мен құрылысжайлардың күрделі құрылысынсыз балаларға арналған ойын алаңдары мен спорт алаңдарын, жағажайларды, аквапарктерді және басқа да рекреациялық аймақтарды;
су объектілері жай-күйінің көрсеткіштерін бақылау пункттерін салу мен пайдалануды;
2) жағалауды нығайтуды, ағаш өсіру мен көгалдандыруды;
3) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында рұқсат етілген қызметті қоспағанда, тыйым салынады.
3. Су қорғау аймақтары шегінде:
1) жерүсті су объектілері мен олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын және қоқыстануын болдырмайтын құрылысжайлармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) автожанармай құю станцияларын; мұнай өнімдерін сақтауға арналған қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасын техникалық байқау, қызмет көрсету, жөндеу және жуу пункттерін орналастыруға және салуға;

1. На поверхностных водных объектах запрещаются:
1) проведение операций по недропользованию, за исключением поисково-оценочных работ на подземные воды и их забора, операций по разведке или добыче углеводородов в казахстанском секторе Каспийского моря, а также старательства, добычи соли поваренной, лечебных грязей;
2) загрязнение и засорение радиоактивными и токсичными веществами, твердыми бытовыми и производственными отходами, ядохимикатами, удобрениями, нефтяными, химическими продуктами в твердом и жидком виде;
3) сброс сточных вод, не очищенных до нормативов допустимых сбросов;
4) забор и (или) использование вод без утвержденного водного режима и разрешения на специальное водопользование;
5) купание и санитарная обработка сельскохозяйственных животных;
6) проведение работ, связанных со строительной деятельностью, сельскохозяйственными работами, бурением скважин, санацией поверхностных водных объектов, и иных работ без согласования с бассейновой водной инспекцией;
7) захоронение выведенных из эксплуатации (поврежденных) судов и иных плавучих средств, транспортных средств (их механизмов и частей).
2. В пределах водоохранных полос запрещаются любые виды хозяйственной деятельности, а также предоставление земельных участков для ведения хозяйственной и иной деятельности, за исключением:
1) строительства и эксплуатации:
водохозяйственных сооружений и их коммуникаций;
мостов, мостовых сооружений;
причалов, портов, пирсов и иных объектов инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, охраны рыбных ресурсов и других водных животных, рыболовства и аквакультуры;
рыбоводных прудов, рыбоводных бассейнов и рыбоводных объектов, а также коммуникаций к ним;
детских игровых и спортивных площадок, пляжей, аквапарков и других рекреационных зон без капитального строительства зданий и сооружений;
пунктов наблюдения за показателями состояния водных объектов;
2) берегоукрепления, лесоразведения и озеленения;
3) деятельности, разрешенной подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи.
3. В пределах водоохранных зон запрещаются:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение поверхностных водных объектов, водоохранных зон и полос;
2) размещение и строительство автозаправочных станций, складов для хранения нефтепродуктов, пунктов технического осмотра, обслуживания, ремонта и мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники;

3) тыңайтқыштарды, пестицидтерді, улы химикаттарды, көңді сақтауға арналған қоймалар мен алаңдарды орналастыруға және салуға және оларды қолдануға тыйым салынады. Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған кезде аз және орташа уытты тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі;
4) тұрмыстық қатты және өнеркәсіптік қалдықтардың үйінділерін орналастыруға және жайғастыруға;
5) зираттарды орналастыруға;
6) жүктеме нормасынан асатын ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға, мал шаруашылығы шаруашылықтарын, сою алаңдарын (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарын), мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), пестицидтердің арнайы қоймаларын (көмінділерін) және олардың ыдыстарын орналастыруға;
7) сарқынды сулардың жинақтағыштарын, сарқынды сулармен суару алқаптарын, сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының радиациялық, химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық және паразитологиялық ластану қаупін туғызатын басқа да объектілерді орналастыруға тыйым салынады.
4. Орналастырылуы осы баптың ережелеріне қайшы келмейтін объектілер су объектілерінің, су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын, қоқыстануын және сарқылуын болдырмайтын, сондай-ақ сулардың зиянды әсерінің алдын алуды қамтамасыз ететін техникалық сумен жабдықтаудың тұйық (ағынсыз) жүйелерімен және (немесе) құрылысжайлармен және құрылғылармен қамтамасыз етілуге тиіс.
5. Су объектілеріндегі, су қорғау аймақтары мен белдеулеріндегі шаруашылық қызмет тәртібі бассейндік су инспекцияларымен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен және өзге де мүдделі мемлекеттік органдармен келісілген жобалар шеңберінде айқындалады.
6. Су объектілерінің аумағы арқылы көлік немесе инженерлік коммуникацияларды салу жобалары еріген қар суларының өтуін, су объектілерін пайдалану режимін, сулардың ластануын, қоқыстануын және сарқылуын болдырмауды, олардың зиянды әсерінің алдын алуды қамтамасыз ететін іс-шараларды жүргізуді көздеуге тиіс.
Абай облысы әкімдігінің
2025 жылғы "__" ______
№__________ қаулысына
3-қосымша
Абай облысы әкімдігінің күші жойылды деп танылған қаулыларының тізбесі:
1. "Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерін белгілеу және оларды шаруашылықта пайдалану режимі туралы" Абай облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 ақпандағы № 39 қаулысы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28-18 болып тіркелген).
2. "Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерін белгілеу және оларды шаруашылықта пайдалану режимі туралы" Абай облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 ақпандағы № 39 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Абай облысы әкімдігінің 2023 жылғы 18 тамыздағы № 146 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 109-18 болып тіркелген).

3) размещение и строительство складов и площадок для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов, навоза и их применение. При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов;
4) размещение и устройство свалок твердых бытовых и промышленных отходов;
5) размещение кладбищ;
6) выпас сельскохозяйственных животных с превышением нормы нагрузки, размещение животноводческих хозяйств, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), скотомогильников (биотермических ям), специальных хранилищ (могильников) пестицидов и тары из-под них;
7) размещение накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, а также других объектов, обусловливающих опасность радиационного, химического, микробиологического, токсикологического и паразитологического загрязнения поверхностных и подземных вод.
4. Объекты, размещение которых не противоречит положениям настоящей статьи, должны быть обеспечены замкнутыми (бессточными) системами технического водоснабжения и (или) сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение, засорение и истощение водных объектов, водоохранных зон и полос, а также обеспечивающими предупреждение вредного воздействия вод.
5. Порядок хозяйственной деятельности на водных объектах, в водоохранных зонах и полосах определяется в рамках проектов, согласованных с бассейновыми водными инспекциями, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы и иными заинтересованными государственными органами.
6. Проекты строительства транспортных или инженерных коммуникаций через территорию водных объектов должны предусматривать проведение мероприятий, обеспечивающих пропуск паводковых вод, режим эксплуатации водных объектов, предотвращение загрязнения, засорения и истощения вод, предупреждение их вредного воздействия.
Приложение 3 к постановлению
акимата области Абай
от " " _______2025 года
№ _____________
Перечень постановлений акимата области Абай, признанных утратившими силу:
1. Постановление акимата области Абай от 17 февраля 2023 года № 39 "Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов области Абай и режима их хозяйственного использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером № 28-18).
2. Постановление акимата области Абай от 18 августа 2023 года № 146 "О внесении изменений в постановление акимата области Абай от 17 февраля 2023 года № 39 "Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов области Абай и режима их хозяйственного использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 109-18).

3. "Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерін белгілеу және оларды шаруашылықта пайдалану режимі туралы" Абай облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 ақпандағы № 39 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Абай облысы әкімдігінің 2023 жылғы 16 қарашадағы № 200 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 154-18 болып тіркелген).
4. "Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерін белгілеу және оларды шаруашылықта пайдалану режимі туралы" Абай облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 ақпандағы № 39 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Абай облысы әкімдігінің 2024 жылғы 14 ақпандағы № 33 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 223-18 болып тіркелген).
5. "Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерін белгілеу және оларды шаруашылықта пайдалану режимі туралы" Абай облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 ақпандағы № 39 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Абай облысы әкімдігінің 2024 жылғы 14 маусымдағы № 111 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 291-18 болып тіркелген).
6. "Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерін белгілеу және оларды шаруашылықта пайдалану режимі туралы" Абай облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 ақпандағы № 39 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Абай облысы әкімдігінің 2025 жылғы 24 қаңардағы № 14 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 419-18 болып тіркелген).
7. "Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерін белгілеу және оларды шаруашылықта пайдалану режимі туралы" Абай облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 ақпандағы № 39 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Абай облысы әкімдігінің 2025 жылғы 22 мамырдағы № 81 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 468-18 болып тіркелген).

3. Постановление акимата области Абай от 16 ноября 2023 года № 200 "О внесении изменений в постановление акимата области Абай от 17 февраля 2023 года № 39 "Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов области Абай и режима их хозяйственного использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 154-18).
4. Постановление акимата области Абай от 14 февраля 2024 года № 33 "О внесении изменений в постановление акимата области Абай от 17 февраля 2023 года № 39 "Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов области Абай и режима их хозяйственного использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 223-18).
5. Постановление акимата области Абай от 14 июня 2024 года № 111 "О внесении изменений в постановление акимата области Абай от 17 февраля 2023 года № 39 "Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов области Абай и режима их хозяйственного использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 291-18).
6. Постановление акимата области Абай от 24 января 2025 года № 14 "О внесении изменений в постановление акимата области Абай от 17 февраля 2023 года № 39 "Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов области Абай и режима их хозяйственного использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 419-18).
7. Постановление акимата области Абай от 22 мая 2025 года № 81 "О внесении изменений в постановление акимата области Абай от 17 февраля 2023 года № 39 "Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов области Абай и режима их хозяйственного использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 468-18).