"Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормалар мен нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 24 шілдедегі № 257 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 8 шiлдедегi № 216 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормалар мен нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 24 шілдедегі № 257 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34804 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормалар мен нормативтер осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін осы бұйрықтың электрондық көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары
және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 216 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2024 жылғы 24 шілдедегі
№ 257 бұйрығымен
бекітілген
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормалар мен нормативтер
Нормаланатын көрсеткіштер
Химиялық символы
Өлшем бірлігі
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормалар мен нормативтер (жерүсті су объектілеріндегі немесе олардың балық шаруашылығында маңызы бар бөліктеріндегі судың сапасы)
2
сынып*
3
сынып *
1
Халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары
Ертіс өзені,
Бұқтырма,
Өскемен,
Шүлбі су қоймалары
Жайық, Қиғаш,
Есіл, Іле, Тобыл,
Сырдария, Нұра,
Сілеті өзендері,
Шардара,
Қапшағай су қоймалары,
Қаныш Сәтпаев
атындағы канал
Кислородтық режим шарттары
2
Температура
Tсу
0C
Жазда 20-28 °С
Қыста 5-8 °С
3
Еріген оттегі
О2
мг О2/л
≥4
≥4
4
Оттегімен қанығуы
О2
қанықтыру %
О2/л
≥80%
≥60%
5
Оттегіні биохимиялық тұтыну (5 тәулік)
БПК5
мг О2/л
2,1
3,0
6
Оттегіні биохимиялық тұтыну (толық)
БПКтолық
мг О2/л
3,0
6,0
7
Оттегіні химиялық тұтыну (перманганат)
ХПК (перм)
мг О2/л
7,0
15,0
8
Оттегін химиялық тұтыну (бихромат)
ХПК (бихр)
мг О2/л
15,0

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 июля 2024 года № 257 "Об утверждении норм и нормативов в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июля 2025 года № 216
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 июля 2024 года № 257 "Об утверждении норм и нормативов в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34804) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:";
нормы и нормативы в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 8 июля 2025 года № 216
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 июля 2024 года № 257
Нормы и нормативы в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных
Нормируемые показатели
Химический символ
Единица измерения
Нормы и нормативы в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных
(качество вод поверхностных водных объектов или их частей рыбохозяйственного значения)
2
класс*
3
класс *
1
Рыбохозяйственные водоемы международного и республиканского значения
Река Ертис, водохранилища Буктырма,
Усть-Каменогорское,
Шульбинское
Реки Жайык, Кигаш, Есиль, Тобыл, Сырдария, Иле, Нура, Силеты, водохранилища Шардара, Капшагай,
Канал имени Каныша Сатпаева
Условия кислородного режима
2
Температура
Tводы
0C
Летом 20-280С
Зимой 5-80С
3
Растворенный кислород
О2
мг О2/л
≥4
≥4
4
Насыщение кислородом
О2
% насыщения О2/л
≥80%
≥60%
5
Биохимическое потребление кислорода (5 суток)
БПК5
мг О2/л
2,1
3,0
6
Биохимическое потребление кислорода (полное)
БПКполн
мг О2/л
3,0
6,0
7
Химическое потребление кислорода (перманганатное)
ХПК (перм)
мг О2/л
7,0
15,0
8
Химическое потребление кислорода (бихроматное)
ХПК (бихр)
мг О2/л
15,0