Үлгілердегі карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің түрлік құрамын айқындауды және импорттық себу мен отырғызылатын материалдардағы карантиндік объектілермен және бөтен текті түрлермен жасырын залалдануды анықтауды жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдарды қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 140 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған үлгілердегі карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің түрлік құрамын айқындауды және импорттық себу мен отырғызылатын материалдардағы карантиндік объектілермен және бөтен текті түрлермен жасырын залалдануды анықтауды жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдарды қамтамасыз етудің заттай нормалары бекітілсін.
2. "Үлгілердегі карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің түрлік құрамын айқындауды және импорттық себу мен отырғызылатын материалдардағы карантиндік объектілермен және бөтен текті түрлермен жасырын залалдануды анықтауды жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдарды қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 463 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14517 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
А. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін
атқарушының
2025 жылғы 30 сәуірдегі
№ 140 бұйрығымен
бекітілген
Үлгілердегі карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің түрлік құрамын айқындауды және импорттық себу мен отырғызылатын материалдардағы карантиндік объектілермен және бөтен текті түрлермен жасырын залалдануды анықтауды жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдарды қамтамасыз етудің заттай нормалары
Заттай норманың атауы
Өлшем бірлігі
Сандық мәндегі норма
Пайдалану мерзімі (жыл)
Қолданылу саласы
Таралу саласы
Заттай нормаларды айқындауды және қолдануды нақтылайтын сипаттамалар
1
2
3
4
5
6
7
8

Об утверждении натуральных норм обеспечения государственных организаций, осуществляющих определение видового состава карантинных объектов и чужеродных видов в образцах и выявление скрытой зараженности карантинными объектами и чужеродными видами в импортном посевном и посадочном материалах
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 140
В соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы обеспечения государственных организаций, осуществляющих определение видового состава карантинных объектов и чужеродных видов в образцах и выявление скрытой зараженности карантинными объектами и чужеродными видами в импортном посевном и посадочном материалах.
2. Признать утратившим силу приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 ноября 2016 года № 463 "Об утверждении натуральных норм обеспечения государственных организаций, осуществляющих определение видового состава карантинных объектов и чужеродных видов в образцах и выявление скрытой зараженности карантинными объектами и чужеродными видами в импортном посевном и посадочном материалах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14517).
3. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2025 года № 140
Натуральные нормы обеспечения государственных организаций, осуществляющих определение видового состава карантинных объектов и чужеродных видов в образцах и выявление скрытой зараженности карантинными объектами и чужеродными видами в импортном посевном и посадочном материалах
Наименование натуральной нормы
Единица измерения
Норма в количественном выражении
Срок эксплуатации (год)
Область применения
Область распространения
Характеристики, конкретизирующие определение и применение натуральных норм
1
2
3
4
5
6
7
8

1-тарау. Автомобиль көлігінің тиесілілік нормалары
1
Жүріп өту мүмкіндігі жоғары жеңіл автомобиль
дана
27
7
Үлгілерді іріктеп алу және зерттеу үшін ауыл шаруашылығы өндірісі объектілеріне (элеваторлар, астық қабылдау кәсіпорындары, қоймалар, базарлар, танаптар) шығу (жылжымалы зертхана)
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті "Республикалық өсімдіктер карантині орталығы" мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – РӨКО ММ) аймақтық, шекаралық, карантиндік зертханалары және жеміс-жидек және дәнді дақылдарды жерсіндіру карантиндік питомнигі (бұдан әрі – карантиндік питомнигі)
Бензинді, қозғалтқышының көлемі 3000 текше сантиметрге дейін
(бұдан әрі – см3),
бес орынды
дана
1
7
Үлгілерді іріктеп алу және зерттеу үшін ауыл шаруашылығы өндірісі объектілеріне (элеваторлар, астық қабылдау кәсіпорындары, қоймалар, базарлар, танаптар) шығу (жылжымалы зертхана)
РӨКО ММ-ның орталық аппараты
Бензинді, қозғалтқышының көлемі 3000 см3 дейін,
бес орынды
2
Жолаушыларды тасымалдауға арналған жол талғамайтын шағын автобус
дана
3
7
Келіп түскен импорттық тұқымдар мен отырғызу материалдарының жасырын залалдануын вегетация кезінде анықтау бойынша дала жағдайында жұмыс істеу үшін
РӨКО ММ-ның карантиндік питомнигі
Бензинді, қозғалтқышының көлемі 3000 см3 дейін,
тоғыз орынды
3
Кезекші шағын автобус
дана
1
7
Тұрақты негізде фитосанитариялық тәуекелді талдауды (бұдан әрі – ФТТ) жүзеге асыру үшін
РӨКО ММ орталық аппаратының фитосанитариялық тәуекелді талдау және зертханалық сараптамалар бөлімі
Бензинді, қозғалтқышының көлемі 3000 см3 дейін,
он бір орынды
2-тарау. Машиналар мен жабдықтардың тиесілілік нормалары
Заттай норманың атауы
Өлшем бірлігі
Сандық мәндегі
норма
Пайдалану мерзімі (жыл)
Қолданылу
саласы
Таралу
саласы
Заттай нормаларды айқындауды және қолдануды нақтылайтын сипаттамалар
1
2
3
4
5
6
7
8
4
Далалық жағдайда жұмыс істеуге арналған доңғалақты трактор
дана
3
10
Үлкен учаскелерде көктемгі, жазғы, күзгі дала жұмыстарын (жер жырту, тырмалау, қопсыту, жинау, тасымалдау) орындау үшін
РӨКО ММ-ның карантиндік питомнигі
Дөңгелекті трактор
(қуаты 80 ат күші)
дана
3
10
Ұсақмөлдекті учаскелерде көктемгі, жазғы, күзгі дала жұмыстарын (жер жырту, тырмалау, қопсыту, жинау, тасымалдау) орындау үшін
Дөңгелекті трактор
(қуаты 30 ат күші)
5
Дөңгелекті шағын трактор
дана
3
8
Топырақ өңдеу үшін
Бензинді, цилиндрдің
жұмыс көлемі -
389 см3
6
Жеміс, жидек және орман дақылдарын отырғызуға арналған шұңқырларды жаппай қазатын механикалық шұңқырқазғыш
дана
1
7
Кәрі ағаштарды қазып алып тастау және жеміс дақылдарының жас көшеттіктері мен ағаштарын отырғызу және қайта отырғызу үшін

Глава 1. Нормы положенности автомобильного транспорта
1
Легковой автомобиль повышенной проходимости
штука
27
7
Выезды на объекты сельскохозяйственного производства (элеваторы, хлебоприемные предприятия, склады, рынки, поля) для отбора образцов и исследования (передвижная лаборатория)
Зональные, пограничные, карантинные лаборатории и интродукционно-карантинный питомник плодово-ягодных и зерновых культур (далее –карантинный питомник) государственного учреждения "Республиканский центр карантина растений" Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – ГУ РЦКР)
Бензиновый, объем двигателя –до 3000 тысяч кубических сантиметров (далее – см3), пятиместный
штука
1
7
Выезды на объекты сельскохозяйственного производства (элеваторы, хлебоприемные предприятия, склады, рынки, поля) для отбора образцов и исследования (передвижная лаборатория)
Центральный аппарат ГУ РЦКР
Бензиновый, объем двигателя – до 3000 см3, пятиместный
2
Микроавтобус- вездеход, предназначенный для перевозки пассажиров
штука
3
7
Для работы в полевых условиях, по выявлению скрытой зараженности поступающих импортных семян и посадочного материала в период вегетации
Карантинный питомник ГУ РЦКР
Бензиновый, объем двигателя – до 3000 см3, девятиместный
3
Дежурный микроавтобус
штука
1
7
Для осуществления анализа фитосанитарного риска (далее–АФР) на постоянной основе
Отдел Анализа фитосанитарного риска и лабораторных экспертиз центрального аппарата ГУ РЦКР
Бензиновый, объем двигателя – до 3000 см3, одиннадцатиместный
Глава 2. Нормы положенности машин и оборудования
Наименование натуральной нормы
Единица измерения
Норма в количественном выражении
Срок эксплуатации (год)
Область применения
Область распространения
Характеристики, конкретизирующие определение и применение натуральных норм
1
2
3
4
5
6
7
8
4
Трактор колесный для работы в полевых условиях
штука
3
10
Для выполнения весенних, летних, осенних полевых работ (вспашка, боронование, культивация, уборка, транспортировка) на больших участках
Карантинный питомник ГУ РЦКР
Трактор колесный (мощность 80 лошадиных сил)
штука
3
10
Для выполнения весенних, летних, осенних полевых работ (вспашка, боронование, культивация, уборка, транспортировка) на мелкоделяночных участках
Трактор колесный (мощность 30 лошадиных сил)
5
Мини-трактор колесный
штука
3
8
Для обработки почвы
Бензиновый, рабочий объем цилиндров – 389 см3
6
Ямокопатель механизированный массовой выкопки ям, под посадку плодовых, ягодных и лесных культур
штука
1
7
Для выкорчевки старых деревьев и пересадки и посадки молодых саженцев и деревьев плодовых культур