Қаржылық мониторинг органдарының жедел-тергеу бөлімшелеріндегі қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2025 жылғы 31 наурыздағы № 87-НҚ бұйрығы
Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 36-бабы 3-тармағына, сондай-ақ, Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 20 ақпандағы №515 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі туралы ереженің 19-тармағы 27) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Қаржылық мониторинг органдарының жедел-тергеу бөлімшелеріндегі қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Кадр жұмысы департаменті осы бұйрықты Агенттіктің аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттіктің Аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
Төраға Ж. Элиманов
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг
агенттігінің
2025 жылғы 31 наурыздағы
№ 87-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Қаржылық мониторинг органдарының жедел-тергеу бөлімшелеріндегі қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру ережелері
1. Қаржылық мониторинг органдарының экономикалық тергеп-тексеру қызметі қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастырудың осы ережелері (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 36-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Кәсіби қызметтік дайындық – қаржылық мониторинг органдарының жедел-тергеу бөлімшелеріндегі экономикалық тергеп-тексеру қызметі (бұдан әрі – ЭТҚ) қызметкерлерінің жүктелген қызметтік міндеттерді сәтті атқару үшін қажетті кәсіби білімдер, машықтар мен дағдыларды тұрақты жетілдірудің және игерудің ұйымдастырылған әрі мақсатты процесі.
3. Кәсіби қызметтік дайындық жүктелген міндеттерді атқару үшін қызметтік әрекеттерінің ерекшелігі мен профилін ескере отырып, қызметкерлеріне қажетті білімді нығайтуға және жаңартуға бағытталған шаралар жүйесін көздейді.
4. Қаржылық мониторинг органдарының экономикалық тергеп-тексеру қызметі ЭТҚ қызметкерлерінің кәсіби қызметтік дайындығын дайындау және өткізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру қаржылық мониторинг органдарының кадр қызметіне жүктеледі.

Об утверждении Правил организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников оперативно-следственных подразделений органов по финансовому мониторингу
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 31 марта 2025 года № 87-НҚ
В соответствии с пунктом 3 статьи 36 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 27) пункта 19 Положения об Агентстве Республики Казахстан по финансовому мониторингу, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 20 февраля 2021 года № 515 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников оперативно-следственных подразделений органов по финансовому мониторингу.
2. Департаменту кадровой работы Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу довести настоящий приказ для сведения территориальных органов Агентства.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Агентства.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Председатель Ж. Элиманов
Утвержден
приказом Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 31 марта 2025 года № 87-НҚ
Правила организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников оперативно-следственных подразделений органов по финансовому мониторингу
1. Настоящие Правила организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников оперативно-следственных подразделений службы экономических расследований органов по финансовому мониторингу (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 36 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее – Закон) и определяют порядок организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников оперативно-следственных подразделений службы экономических расследований органов по финансовому мониторингу.
2. Профессиональная служебная подготовка – организованный и целенаправленный процесс овладения и постоянного совершенствования профессиональных знаний, умений и навыков, необходимых для успешного выполнения служебных задач, возложенных на сотрудников оперативно-следственных подразделений органов по финансовому мониторингу (далее – СЭР).
3. Профессиональная служебная подготовка предусматривает систему мероприятий, направленных на закрепление и обновление необходимых знаний сотрудников, с учетом специфики и профиля их служебной деятельности для выполнения возложенных задач.
4. Организация работы по подготовке и проведению профессиональной служебной подготовки сотрудников СЭР возлагается на кадровую службу органов по финансовому мониторингу.

5. Кәсіби қызметтік дайындық бойынша оқу өткізуге білім беру ұйымдарының профессорлық-оқытушылық құрамы, қаржылық мониторинг органдарының құрылымдық бөлімшелерінің қызметшілері мен қызметкерлері, өзге министрліктер мен ведомстволардың жұмыскерлері қызметшілері тартылады.
6. Кәсіби қызметтік дайындық бойынша оқыту қыркүйек айында басталады және тоғыз ай бойы жалғасады.
7. Оқу жылы аяқталғаннан кейін кадр қызметі ЭТҚ құрылымдық бөлімшелерінің, сондай-ақ басқа құрылымдық бөлімшелердің ұсыныстары негізінде келесі оқу жылына арналған кәсіби қызметтік дайындық бойынша оқыту жүргізудің тақырыптық жоспарын (бұдан әрі – Жоспар) қалыптастырады.
8. Кәсіби қызметтік дайындық бойынша оқыту сабақтары айына кемінде бір рет, кемінде екі тақырыпты көтерумен өткізіледі.
9. Бекітілген жоспарға сәйкес, оқудың басталуына дейін он жұмыс күннен кешіктірмей тиісті тақырып бойынша жауапты бөлімше дәрістік материалдарды осы Ережеде белгіленген талаптарға сәйкес келісу үшін кадр қызметіне ұсынады.
10. Дәріс материалын жауапты бөлімшенің қызметкері дайындайды. Дәрістерде ресми дереккөздердің, Жоғарғы Соттың және Конституциялық Кеңестің негізгі нормативтік қаулыларын іске асыру үшін қабылданған түсіндірмелер, түсініктемелер не туынды нормативтік құқықтық актілер, заңнамалық актілерге түсініктемелер, Бас прокуратураның, мемлекеттік органдардың түсіндірмелері және нормативтік құқықтық актілер қамтылады, сондай-ақ мүмкіндігінше жария етілетін мәселе бойынша халықаралық тәжірибенің мысалдары, ұсынымдары, құқық қолдану практикасының проблемалық мәселелері және оларды шешу жолдары, статистикалық ақпарат қамтылады.
Көзбен көріп қабылдау үшін дәріс материалдары компьютерлік бағдарламаларын не фото-видео материалдарын пайдалану арқылы презентация жасаумен сүйемелденеді.
Қаржылық мониторинг органдарының құрылымдық бөлімшелерінің басшылары дәріс материалдарының сапалы дайындалуына жауапты болып табылады.
11. Дәріс материалы осы ережелердің 10-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда аталған материал үш жұмыс күні ішінде жауапты бөлімшеге пысықтау үшін қайтарылады.
Жауапты бөлімше кемшіліктерді жойғаннан кейін дәріс материалын қаржылық мониторинг органдарының кадр қызметіне материалдар қайтарылған күннен кейін үш жұмыс күнінің ішінде қайта ұсынады.

5. К проведению занятий по профессиональной служебной подготовке привлекаются профессорско-преподавательский состав организаций образования, работники и сотрудники структурных подразделений органов по финансовому мониторингу, работники других министерств и ведомств.
6. Занятия по профессиональной служебной подготовке начинаются в сентябре месяце и продолжаются в течение девяти месяцев.
7. По истечении учебного года, кадровая служба на основании предложения структурных подразделений СЭР, а также других структурных подразделений формирует тематический план (далее – план) проведения занятий по профессиональной служебной подготовке на последующий учебный год.
8. Занятия по профессиональной служебной подготовке проводятся не менее одного раза в месяц, с освещением не менее двух тем.
9. Согласно утвержденному Плану, не позднее десяти рабочих дней до начала занятий, ответственное подразделение по соответствующей тематике представляет в кадровую службу лекционный материал на согласование согласно требованиям, установленным в настоящих Правилах.
10. Лекционный материал готовится сотрудником ответственного подразделения. В лекциях содержатся материалы официальных источников, толкования, применение, комментарии либо производные нормативные правовые акты, принятые в реализацию основного, нормативные постановления Верховного суда и Конституционного совета, комментарии к законодательным актам, разъяснения Генеральной прокуратуры, государственных органов и нормативные правовые акты, а также по возможности содержит примеры, рекомендации международного опыта по освещаемому вопросу, проблемные вопросы правоприменительной практики и пути их решения, статистическую информацию.
Для визуального восприятия лекционный материал сопровождается составлением презентации с использованием компьютерных программ либо фото-видео материалов.
Руководители структурных подразделений органов по финансовому мониторингу являются ответственными за качественную подготовку лекционных материалов.
11. В случае несоответствия лекционного материала требованиям, установленным в пункте 10 настоящих Правил, в течение трех рабочих дней данный материал возвращается ответственному подразделению для доработки.
После устранения недостатков лекционный материал повторно предоставляется в кадровую службу в течение трех рабочих дней со дня возвращения материалов.

12. Кадр қызметі ЭТҚ қызметкерлерінің оқуға қатысуына бақылауды қатысу журналын жүргізу арқылы жүргізеді.
13. Кәсіби қызметтік дайындық процесінде пайдаланылатын дәріс материалы жинақтау ісіне тігіледі және келесі оқу жылдың басына дейін кадр қызметінде сақталады. Көрсетілген материалды ақпараттардың тиісті электрондық тасымалдағыштарында (дискілер, сақтау құрылғылары) сақталуға жатады.
14. Оқу жылы ішіндегі кәсіби қызметтік дайындық қорытындысы бойынша кадр қызметі зерделенген оқу материалын білу деңгейін тексеру үшін тестілеу өткізеді.

12. Кадровые службы осуществляют контроль над посещением занятий сотрудниками СЭР с ведением журнала посещений.
13. Лекционный материал, используемый в процессе профессиональной служебной подготовки, подшивается в накопительное дело и хранится в кадровой службе до начала следующего учебного года. Хранение допускается указанного материала на соответствующих электронных носителях информации (диски, запоминающие устройства).
14. По итогам профессиональной служебной подготовки за учебный год кадровой службой проводится тестирование на знание изученных материалов.

15. Дене шынықтыру дайындығы күнделікті жұмыста қызметкердің бойында қызметтік міндеттерді атқару үшін қажетті дене шынықтыру дағдыларын қалыптастыруға бағытталған спорттық сабақтардың кешенінен тұрады.
16. Дене шынықтыру дайындығы бойынша оқытуларды ұйымдастыру үшін қаржылық мониторинг органдарының басшылары дене шынықтыру дайындығын жүргізуге жауапты бөлімшені бекітумен, тиісті шараларды жүргізу уақыты мен орнын анықтаумен жыл сайын тиісті бұйрық шығарады.

15. Физическая подготовка представляет собой комплекс спортивных занятий, направленных на формирование у сотрудника необходимых физических навыков для выполнения служебных задач в повседневной деятельности.
16. Для организации занятий по физической подготовке руководителями органов по финансовому мониторингу ежегодно издается соответствующий приказ, с закреплением ответственного подразделения за проведение физической подготовки, с определением времени и места проведения соответствующих мероприятий.

1) 100 метрге жүгіру стадионның жүгіруге арналған жолында немесе кез-келген жазық орында жүзеге асырылады;
2) қолды бүгу және жазу жатып тірелу қалпында орындалады – дене түзу қалпында, ерлерге – қолдарын кеуде жерге тірелгенге дейін бүгу.

1) бег на 100 метров проводится на беговой дорожке стадиона или на любой ровной местности;
2) сгибание и разгибание рук выполняется в упоре лежа – тело прямое, руки сгибать до касания грудью пола – для мужчин.