Мемлекеттік кірістер органының азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргiзу кезінде шетелдiк авиакомпания әуе кемесiнiң рейстi жүзеге асыру фактiсiн және өткiзiлген жанар-жағармай материалдарының (авиакомпаниялар бөлінісінде) мөлшерiн растайтын қорытындыны ұсыну бойынша өзара іс-қимыл қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 қазандағы № 612 және Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 16 қазандағы № 343 бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 52-бабы 2-тармағының 3)-тармақшасына және 469-бабы 3-тармағының 4)-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органының азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргiзу кезінде шетелдiк авиакомпания әуе кемесiнiң рейстi жүзеге асыру фактiсiн және өткiзiлген жанар-жағармай материалдарының (авиакомпаниялар бөлінісінде) мөлшерiн растайтын қорытындыны ұсыну бойынша өзара іс-қимыл қағидаларын туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрілігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
_________Н. Сауранбаев
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________М. Такиев
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2025 жылғы 16 қазандағы
№ 343 мен
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қазандағы
№ 612 Бірлескен бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік кірістер органының азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргiзу кезінде шетелдiк авиакомпания әуе кемесiнiң рейстi жүзеге асыру фактiсiн және өткiзiлген жанар-жағармай материалдарының (авиакомпаниялар бөлінісінде) мөлшерiн растайтын қорытындыны ұсыну бойынша өзара іс-қимыл қағидалары

Об утверждении Правил взаимодействия органа государственных доходов с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации по представлению заключения при проведении тематической проверки по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленных к возврату, подтверждающего факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний)
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 октября 2025 года № 612 и Министра транспорта Республики Казахстан от 16 октября 2025 года № 343
Ввводится в действие с 1 января 2026 года.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 52 и подпунктом 4) пункта 3 статьи 469 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить Правила взаимодействия органа государственных доходов с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации по представлению заключения при проведении тематической проверки по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленных к возврату, подтверждающего факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний) согласно приложению к настоящему совместному приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течении пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр транспорта
Республики Казахстан
__________Н. Сауранбаев
Министр финансов
Республики Казахстан
__________М. Такиев
Приложение
к совместному приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 16 октября 2025 года № 343 и
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 октября 2025 года № 612
Правила взаимодействия органа государственных доходов с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации по представлению заключения при проведении тематической проверки по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленных к возврату, подтверждающего факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы, Мемлекеттік кірістер органының азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы (бұдан әрі – ҚҚС) сомасының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргiзу кезінде шетелдiк авиакомпания әуе кемесiнiң рейстi жүзеге асыру фактiсiн және өткiзiлген жанар-жағармай материалдарының (авиакомпаниялар бөлінісінде) мөлшерiн растайтын қорытындыны ұсыну бойынша өзара іс-қимыл қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 52-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына және 469-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомаларының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргізуге қатысатын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым қызметшісінің шетелдік авиакомпания әуе кемесінің рейсті жүзеге асыру және өткізілген жанар-жағармай материалдарының мөлшері фактісінің анықтығын растайтын қорытындысын (бұдан әрі – Қорытынды) ұсыну бойынша мемлекеттік кірістер органы мен азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымының арасындағы өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды.
Қорытынды салық органына өз құзыреті шегінде міндеттерді орындау және оларға жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті тапсырмаларды ұсыну бөлігінде қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомаларының дұрыстығын растау бойынша тақырыптық салықтық тексеру (бұдан әрі – тақырыптық тексеру) жүргізу кезінде ұсынылады.
2-тарау. Мемлекеттік кірістер органы мен азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның тақырыптық аудит жүргізу кезінде қорытынды беру жөніндегі өзара іс-қимыл тәртібі
2. Мемлекеттік кірістер органдары тақырыптық тексеру басталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымына тақырыптық тексеру жүргізуге қатысу үшін өкілдің кандидатурасы ұсыну туралы сұрау салуды (бұдан әрі – Сұрау) жолдайды.
3. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым Сұранымды салуды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тақырыптық тексеру жүргізуге қатысу үшін өкілдің кандидатурасы ұсынады.
4. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның тақырыптық тексеруге қатысатын қызметшісі Салық кодескінің 469-бабы 3-тармағының 4-тармақшасына сәйкес Қорытындыны ұсынуды қамтамасыз етеді.
5. Мемлекеттік кірістер органының сұрау салуды алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде салықтық тексеруге қатысушы болып табылатын мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамына қорытынды табыс етіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия органа государственных доходов с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации по представлению заключения при проведении тематической проверки по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость (далее – НДС), предъявленных к возврату, подтверждающего факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 52 и подпунктом 4) пункта 3 статьи 469 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок взаимодействия органа государственных доходов с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации по представлению заключения служащего уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, участвующего в проведении тематической проверки по подтверждению достоверности сумм НДС, предъявленных к возврату, подтверждающего факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний) (далее – Заключение), по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Заключение представляется при проведении тематической налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм НДС, предъявленных к возврату (далее – тематическая проверка) в части представления налоговому органу необходимых для выполнения задач и осуществления, возложенных на них функций в пределах своей компетенции.
Глава 2. Порядок взаимодействия органа государственных доходов с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации по представлению заключения при проведении тематической проверки
2. Органы государственных доходов в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты начала тематической проверки направляют в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации запрос о представлении кандидатуры представителя для участия в проведении тематической проверки (далее – Запрос).
3. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения Запроса предоставляет кандидатуру представителя для участия в проведении тематической проверки.
4. Служащий уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, обеспечивает представление Заключения, указанного в подпунктом 4) пункта 3 статьи 469 Налогового кодекса.
5. Заключение представляется должностному лицу органа государственных доходов, являющемуся участником тематической проверки, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения Запроса.

6. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның қызметшісі Қорытындыға қол қояды.
Мемлекеттік кірістер органының
азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті органмен қайтаруға
ұсынылған қосылған құн салығы
сомасының анықтығын растау
бойынша тақырыптық тексеру
жүргiзу кезінде шетелдiк
авиакомпания әуе кемесiнiң
рейстi жүзеге асыру фактiсiн
және өткiзiлген жанар-жағармай
материалдарының (авиакомпаниялар бөлінісінде)
мөлшерiн растайтын
қорытындыны ұсыну бойынша
өзара іс-қимыл қағидаларына
қосымша.
нысан

6. Заключение подписывается служащим уполномоченной организации в сфере гражданской авиации.
Приложение
к Правилам взаимодействия
органа государственных доходов
с уполномоченным органом в
сфере гражданской авиации по
представлению заключения
при проведении тематической
проверки по подтверждению
достоверности сумм налога
на добавленную стоимость,
предъявленных к возврату,
подтверждающего факт
осуществления рейса
воздушным судном иностранной
авиакомпании и количество
реализованных горюче-
смазочных материалов
(в разрезе авиакомпаний)
форма

20__ жылғы "__" ____ бастап 20___ жылғы "__" ___ аралығындағы кезеңге Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргізуге қатысатын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым қызметшісінің шетелдік авиакомпания әуе кемесінің рейсті жүзеге асыру және өткізілген жанар-жағармай материалдарының мөлшері фактісінің анықтығын растайтын қорытындысы
Шетелдік авиакомпанияның атауы
Рейс нөмірі
Ұшып келген күні
Ұшып кеткен күні
Әуе кемесінің түрі
Шетелдік авиакомпаниямен шарттың нөмірі және күні (өтінімнің деректемелері)
Құйылған жанар-жағармай материалдары
Ескертпе
Мөлшері (тоннамен)
маркасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиынтығы:
х
х
х
х
х
х
х
20___ жылғы _________ "____" _______________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым қызметшісінің лауазымы)
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (егер бұл жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе))
________________ (қолы)
Ескертпе: Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргізуге қатысатын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым қызметшісінің шетелдік авиакомпания әуе кемесінің рейсті жүзеге асыру және өткізілген жанар-жағармай материалдарының (авиакомпаниялар бөлінісінде) мөлшері фактісін растайтын қорытынды нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме, осы бұйрыққа қосымшада келтірілген.
Қайтаруға ұсынылған қосылған
құн салығы сомаларының
анықтығын растау бойынша
тақырыптық тексеру жүргізуге
қатысатын азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті ұйым
қызметшісінің шетелдік
авиакомпания әуе кемесінің
рейсті жүзеге асыру және
өткізілген жанар-жағармай
материалдарының (авиакомпаниялар бөлінісінде)
мөлшері фактісін растайтын
қорытынды нысанына
қосымша
Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргізуге қатысатын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым қызметшісінің шетелдік авиакомпания әуе кемесінің рейсті жүзеге асыру және өткізілген жанар-жағармай материалдарының (авиакомпаниялар бөлінісінде) мөлшері фактісін растайтын қорытынды нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргізуге қатысатын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым қызметшісінің шетелдік авиакомпания әуе кемесінің рейсті жүзеге асыру және өткізілген жанар-жағармай материалдарының (авиакомпаниялар бөлінісінде) мөлшері фактісін растайтын қорытынды нысаны (бұдан әрі – нысан) тақырыптық тексеруді жүргізуге қатысатын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым қызметшісімен толтырылады.

Заключение служащего уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, участвующего в проведении тематической проверки по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленных к возврату, подтверждающего факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний) за период с "___" _____ 20___ года по "___" _____ 20___ года
№№
Наименование иностранной авиакомпании
Номер рейса
Дата прилета
Дата вылета
Тип воздушного судна
№, дата договора с иностранной авиакомпанией (реквизиты заявки)
Заправлено горюче-смазочных материалов
Примечание
Количество (тонна)
Марка
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого:
х
х
х
х
х
х
х
"___"________ 20___ год
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(должность служащего , уполномоченной организации в сфере гражданской авиации)
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность))
____________________________
(подпись)
Примечание: пояснение по заполнению формы заключения служащего уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, участвующего в проведении тематической проверки по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленных к возврату, подтверждающего факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний) приведено в приложении к настоящему заключению.
Приложение
к форме заключения служащего
уполномоченной организации
в сфере гражданской авиации,
участвующего в проведении
тематической проверки по
подтверждению достоверности
сумм налога на добавленную
стоимость, предъявленных
к возврату, подтверждающего
факт осуществления рейса
воздушным судном иностранной
авиакомпании и количество
реализованных горюче-
смазочных материалов
(в разрезе авиакомпаний)
Пояснения по заполнению формы заключения служащего уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, участвующего в проведении тематической проверки по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленных к возврату, подтверждающего факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний)
1. Форма заключения служащего уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, участвующего в проведении тематической проверки по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленных к возврату, подтверждающего факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний) (далее – форма) составляется служащим уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, участвующим в проведении тематической проверки.

2. Нысан, мемлекеттік кірістер органына табыс етіледі.
3. Нысан мына үлгіде толтырылады:
нысанда салық төлеушінің атауы, заңды мекенжайы және бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН);
нысанның 1 – бағанында қатардың рет саны көрсетіледі;
нысанның 2 – бағанында авиакомпанияның атауын көрсете отырып, оның тіркелінген мемлекеті көрсетіледі;
нысанның 3 – бағанында рейстің нөмірі көрсетіледі;
нысанның 4 – бағанында ұшып келген күні көрсетіледі;
нысанның 5 – бағанында ұшып кеткен күні көрсетіледі;
нысанның 6 – бағанында әуе кемесінің үлгісі көрсетіледі;
нысанның 7 – бағанында шетелдік авиакомпаниямен шарттың күні, нөмірі (өтінім деректемелері) көрсетіледі;
нысанның 8 – бағанында жанар-жағармай материалдарының мөлшері (тоннамен) көрсетіледі;
нысанның 9 – бағанында жанар-жағармай материалдарының маркасы көрсетіледі;
нысанның 10 – бағанында ескертпе көрсетіледі.

2. Форма предоставляется в органы государственных доходов.
3. Форма заполняется следующим образом:
в форме указываются наименование налогоплательщика, юридический адрес и бизнес-идентификационный номер (БИН);
в графе 1 формы указывается порядковый номер строки;
в графе 2 формы указывается наименование иностранной авиакомпании с указанием государства, в котором она зарегистрирована;
в графе 3 формы указывается номер рейса;
в графе 4 формы указывается дата прилета;
в графе 5 формы указывается дата вылета;
в графе 6 формы указывается тип воздушного судна;
в графе 7 формы указывается номер, дата договора с иностранной авиакомпанией (реквизиты заявки);
в графе 8 формы указывается количество горюче-смазочных материалов (тонна);
в графе 9 формы указывается марка горюче-смазочных материалов;
в графе 10 формы указывается примечание.