Мемлекеттік кірістер органдарында ұтқыр топтарды құру, олардың қызметі, жарақтандырылуы, оның ішінде көлік құралдарымен жарақтандыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 10 қазандағы № 592 бұйрығы
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 2-бабы 2-тармағының 14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кірістер органдарында ұтқыр топтарды құру, олардың қызметі, жарақтандырылуы, оның ішінде көлік құралдарымен жарақтандыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік және орыс тілінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін эталондық бақылау банкіне орналастыру және ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Д. Темірбеков
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін
атқарушының
2025 жылғы 10 қазандағы
№ 592 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік кірістер органдарында ұтқыр топтарды құру, олардың қызметі, жарақтандырылуы, оның ішінде көлік құралдарымен жарақтандыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарында ұтқыр топтарды құру, олардың қызметі, жарақтандырылуы, оның ішінде көлік құралдарымен жарақтандыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 2-бабы 2-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдарында ұтқыр топтарды құру, олардың қызметі, жабдықталуы, соның ішінде көлік құралдарымен жарақтандыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ұтқыр топ – мемлекеттік кірістер органы басшысының (оны алмастыратын адамның) бұйрығымен құрылған кедендік бақылау аймақтарында және олардан тыс жерлерде Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) кеден заңнамасының, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасының сақталуын қамтамасыз етуге уәкілетті лауазымды адамдардың көшпелі тобы;

Об утверждении Правил создания, деятельности, оснащения, в том числе транспортными средствами, мобильных групп в органах государственных доходов
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 10 октября 2025 года № 592
В соответствии с подпунктом 14) пункта 2 статьи 2 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания, деятельности, оснащения, в том числе транспортными средствами, мобильных групп в органах государственных доходов.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра финансов Республики Казахстан
Д. Темирбеков
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 10 октября 2025 года № 592
Правила создания, деятельности, оснащения, в том числе транспортными средствами, мобильных групп в органах государственных доходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания, деятельности, оснащения, в том числе транспортными средствами, мобильных групп в органах государственных доходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) пункта 2 статьи 2 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют порядок создания, деятельности, оснащения, в том числе транспортными средствами, мобильных групп в органах государственных доходов Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) мобильная группа – выездная группа должностных лиц, уполномоченная обеспечивать соблюдение международных договоров Республики Казахстан, таможенного законодательства Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, в зонах и вне зон таможенного контроля, создаваемые приказом руководителя (лица его замещающего) органа государственных доходов;

2) ұтқыр топ наряды – мемлекеттік кірістер органының басшысы (оны алмастыратын адам) жіберетін, автомобиль жолдары бойынша белгілі бір маршрут бойынша қозғалатын, ұтқыр топ құрамына кіретін лауазымды адамдар тобы (бұдан әрі – лауазымды адам).
3. ұтқыр топтардың негізгі міндеттері – ЕАЭО кедендік аумағындағы тауарлар мен көлік құралдарына қатысты бақылау жүргізу мемлекеттік кірістер органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының, ЕАЭО кеден заңнамасының, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету ұтқыр топтың негізгі міндеттері болып табылады.
4. Ұтқыр топ өз қызметінде, сақталуын бақылау мемлекеттік кірістер органдарына жүктелген, кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарды, Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын актілерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасын басшылыққа алады.
2-тарау. Ұтқыр топтарды құру, олардың қызметі, жарақтандырылуы, оның ішінде көлік құралдарымен жарақтандыру тәртібі
5. Ұтқыр топ мемлекеттік кірістер органында құрылады.
Ұтқыр топтың штат санын, құрамын, жұмыс кестесі мен іс-шаралар жоспарын мемлекеттік кірістер органының басшысы (оны алмастыратын адам) бекітеді.
6. Ұтқыр топ қызметін күнтізбелік жылға қалыптастырылған жұмыс кестесі мен іс-шаралар жоспарына сәйкес жүзеге асырады.
Іс-шаралар жоспарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге жол беріледі.
Ұтқыр топтың жұмыс кестесі "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленеді және лауазымды адамдардың жұмыс күндері мен сағаттарын, сондай-ақ демалыс пен тамақтануға арналған уақытын белгілейді.
7. Ұтқыр топ іс-шаралар жоспарында айқындалған қозғалыс маршруты бойынша автомобиль жолдарымен көлік құралдарында немесе жабдықталған көлік құралдарында қозғалады.
Бұл ретте жабдықталған көлік құралдарын ұтқыр топ кедендік бақылауды жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарында, қалалар шегінен тыс немесе өзге де елді мекендердегі автомобиль жолдарында жүзеге асыру кезінде пайдаланады.
Ұтқыр топ нарядының қозғалыс маршруты көлік құралдарының тәулік және жыл уақытына байланысты қозғалыс қарқындылығын ескере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік кірістер органының басшысы (оны алмастыратын адам) бекітетін ұтқыр топ нарядының қозғалыс маршруты карточкасында (бұдан әрі – маршрут карточкасы) айқындалады.
Маршрут карточкасы 2 (екі) данада жасалады, бір данасы мемлекеттік кірістер органында сақталады, екінші данасы ұтқыр топ нарядына беріледі.
Маршрут карточкасы арнайы тіркеу журналында (бұдан әрі – журнал) тіркеледі, ол күнтізбелік жылға ашылады және қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат нысанында жүргізіледі.
Қағаз жеткізгіштегі журнал нөмірленеді, тігiледі және мемлекеттік кірістер органы басшысының (оны алмастыратын адамның) қолымен және мемлекеттік кірістер органының мөрімен бекітіледі.

2) наряд мобильной группы – группа должностных лиц, входящая в состав мобильной группы (далее – должностное лицо), направляемых руководителем (лица, его замещающего) органа государственных доходов по определенным маршрутам перемещения по автомобильным дорогам.
3. Основными задачами мобильных групп является обеспечение соблюдения международных договоров Республики Казахстан, таможенного законодательства ЕАЭС, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на органы государственных доходов, в отношении товаров и транспортных средств, находящихся на таможенной территории ЕАЭС.
4. Мобильная группа в своей деятельности руководствуется регулирующими таможенные правоотношения международными договорами, и актами, составляющими право Евразийского экономического союза, а также таможенным и иным законодательством Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на органы государственных доходов.
Глава 2. Порядок создания, деятельности и оснащения мобильных групп, в том числе транспортными средствами
5. Мобильная группа создается в органе государственных доходов.
Штатная численность, состав, график работы и план мероприятий мобильной группы утверждается руководителем (лицом его замещающим) органа государственных доходов.
6. Мобильная группа осуществляет деятельность согласно графику работы и плану мероприятий, формируемому на календарный год.
В план мероприятий допускается внесение изменений и (или) дополнений.
График работы мобильной группы разрабатывается в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и устанавливает дни и часы работы, а также отведенное время для отдыха и приема пищи должностных лиц.
7. Мобильная группа перемещается по автомобильным дорогам на транспортных средствах или оборудованных транспортных средствах по маршрутам перемещения, определенным планом мероприятий.
При этом оборудованные транспортные средства используются мобильной группой при осуществлении таможенного контроля на автомобильных дорогах общего пользования, автомобильных дорогах в пределах границ городов или иных населенных пунктов.
Маршрут перемещения наряда мобильной группы определяется с учетом интенсивности перемещения транспортных средств в зависимости от времени суток и года в карточке маршрута перемещения наряда мобильных групп, утверждаемой руководителем (лицом его замещающим) органа государственных доходов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – карточка маршрута).
Карточка маршрута составляется в 2 (двух) экземплярах, один экземпляр которого хранится в органе государственных доходов, второй экземпляр передается наряду мобильной группы.
Карточка маршрута регистрируется в специальном журнале регистрации (далее – журнал), который заводится на календарный год, на бумажном носителе или в форме электронного документа.
Журнал на бумажном носителе пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется подписью руководителя (лица его замещающего) органа государственных доходов и печатью органа государственных доходов.

8. Ұтқыр топтың басшысы мен ұтқыр топтың аға наряды аптасына 2 (екі) рет Тізбеге сәйкес құралдардың болуын, техникалық жай-күйін және жұмысқа жарамдылығын тексереді.
9. Фототүсірілімдер, аудио-, бейнежазбалар цифрлық форматта мемлекеттік кірістер органының серверлерінде 3 (үш) жыл бойы сақталады.
10. Ауысымды қабылдау және тапсыру кезінде ұтқыр топтың аға наряды мүлікті қабылдап алу-тапсыру актісін жасайды, ол мемлекеттік кірістер органында сақталады.
11. Ұтқыр топтың жұмысына ішкі істер органдарының, көлікті бақылау, ұлттық қауіпсіздік, прокуратура және экономикалық тергеп-тексеру қызметінің өкілдері тартылады.
12. Осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген міндеттерді орындау кезінде лауазымды адамдар:
1) "Нысанды киімнің үлгілерін, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары жұмыскерлерінің тізбесін, онымен қамтамасыз етудің заттай нормаларын және айырым белгілерін, сондай-ақ оны тағып жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 168 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 16435 болып тіркелген) нысан бойынша нысанды киім киеді;
2) кеудеге тағылатын бейнетіркегішті (бейнежетон) тағады және "Кедендік бақылаудың техникалық құралдарының тізбесі мен қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 30 қаңтардағы № 84 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 16504 болып тіркелген) Кедендік бақылаудың техникалық құралдарының тізбесіне енгізілген техникалық құралдарды қолданады;
3) әкімшілік мемлекеттік қызметшінің сәйкестендіру картасын өзімен бірге алып жүреді;
4) бейнетіркегішті (бейнежетон), бейнекамераны пайдалана отырып, фототүсірілімдер, аудио-, бейнежазба жүргізеді.
13. Ұтқыр топ нысанды киіммен, техникалық құралдармен, көлік құралдарымен, оның ішінде жабдықталған көлік құралдарымен және осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген Көлік, техникалық және өзге де құралдарының тізбесіне сәйкес өзге де құралдармен жарақтандырылады.
Бұл ретте жабдықталған көлік құралдары арнайы жарық немесе дыбыс дабылдарымен және арнайы түстік-графикалық схемалар бойынша бояумен жабдықталады, "Мемлекеттік кірістер органдарының Ұтқыр тобы" деген жазумен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің эмблемасымен белгіленеді.
Мемлекеттік кірістер
органдарында ұтқыр топтарды
құру, олардың қызметі,
жарақтандырылуы, оның ішінде
көлік құралдарымен
жарақтандыру қағидаларына
1-қосымша
Көлік, техникалық және өзге де құралдардың тізбесі

8. Руководитель мобильной группы и старший наряда мобильной группы 2 (два) раза в неделю проверяет наличие, техническое состояние и работоспособность средств согласно Перечня.
9. Хранение фотоснимков, аудио-, видеозаписей в цифровом формате осуществляется на серверах органов государственных доходов в течение 3 (трех) лет.
10. При приеме и передаче смены старшие наряда мобильной группы составляют акт о приеме-передаче имущества, который хранится в органе государственных доходов.
11. К участию в работе мобильной группы привлекаются представители органов внутренних дел, транспортного контроля, национальной безопасности, прокуратуры и службы экономических расследований.
12. Должностные лица при выполнении задач, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил:
1) носят форменную одежду по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 168 "Об утверждении образцов форменной одежды, перечня работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, натуральных норм обеспечения ею и знаков различия, а также Правил ее ношения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16435);
2) носят нагрудной (носимый) видеорегистратор (видеожетон) и применяют технические средства, включенные в Перечень технических средств таможенного контроля, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 января 2018 года № 84 "Об утверждении Перечня и Правил применения технических средств таможенного контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16504);
3) имеют при себе идентификационные карты административного государственного служащего;
4) ведут фотосъемку, аудио-, видеозапись с использованием видеорегистратора (видеожетона), видеокамеры.
13. Мобильная группа оснащается форменной одеждой, техническими средствами, транспортными средствами, в том числе оборудованными транспортными средствами, и иными средствами согласно Перечню транспортных, технических и иных средств, предусмотренного приложением 1 к настоящим Правилам.
Оборудованные транспортные средства оснащаются специальными световыми или звуковыми сигналами и окраской по специальным цветографическим схемам, обозначаются надписью "Мемлекеттік кірістер органдарыңын Ұтқыр тобы" и эмблемой Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
Приложение 1 к Правилам
создания, деятельности,
оснащения, в том числе
транспортными средствами,
мобильных групп в органах
государственных доходов
Перечень транспортных, технических и иных средств

1. Көлік құралдарын тоқтатуға арналған таяқшалар.
2. Ысқырықтар.
3. Дыбыстық сигнал жабдықтары (дауыс зорайтқыш құрылғы).
4. Нормативтік және техникалық құжаттама.
5. Планшеттер.
6. Арнайы бұғаттаушы құрылғылар (дөңгелек бұғаттағыш).
7. Өрт сөндіру және алғашқы медициналық көмек көрсету құралдары.
8. "Кедендік бақылаудың техникалық құралдарының тізбесі мен қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 30 қаңтардағы № 84 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 16504 болып тіркелген) Кедендік бақылаудың техникалық құралдарының тізбесіне енгізілген техникалық құралдар.
9. Көлік құралдары.
10. Жабдықталған көлік құралдары.
11. Қызғылт сары немесе сары түсті жарқылдауық шамдар.
Мемлекеттік кірістер
органдарында ұтқыр топтарды
құру, олардың қызметі,
жарақтандырылуы, оның ішінде
көлік құралдарымен
жарақтандыру қағидаларына
2-қосымша
нысан
"БЕКІТЕМІН"
Мемлекеттік кірістер органының
басшысы
(басшының орынбасары)
_______________________
(тегі, аты-жөні)
_______________________
(қолы) (күні)
Ұтқыр топ нарядының жүру маршрутының карточкасы
20_____ жылғы "____" __________ № ________
Ұтқыр топ наряды №_____________________________________________
_______________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Жүру маршруты:________________________________________________
_______________________________________________________________
(ауданның, елді мекеннің атауы, километрі көрсетіле отырып автомобиль жолының атауы)
Жүру кезеңі:
20__ жылғы "__" ________бастап 20__ жылғы "__" _______дейін
Наряд құрамы:
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе),
лауазымы)
Кезекшілікті қабылдады:
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе),
лауазымы, қолы, күні)

1. Жезлы для остановки транспортных средств.
2. Свистки.
3. Оборудования звуковых сигналов (громкоговорящее устройство).
4. Нормативная и техническая документация.
5. Планшеты.
6. Специальные блокирующие устройства (колесный блокиратор).
7. Средства пожаротушения и оказания первой медицинской помощи.
8. Технические средства, включенные в Перечень технических средств таможенного контроля, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 января 2018 года № 84 "Об утверждении Перечня и Правил применения технических средств таможенного контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16504).
9. Транспортные средства.
10. Оборудованные транспортные средства.
11. Проблесковые маячки оранжевого или желтого цвета.
Приложение 2 к Правилам
создания, деятельности,
оснащения, в том числе
транспортными средствами,
мобильных групп в органах
государственных доходов
форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Руководитель
(заместитель) органа
государственных доходов
(лица, их замещающие)
_________________
(фамилия, инициалы)
_________________
(подпись) (дата)
Карточка маршрута перемещения наряда мобильных групп
"____" __________ 20_____ года № ________
Наряд мобильной группы №_______________________________________
_______________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
Маршрут перемещения:__________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование района, населенного пункта, наименование автомобильной дороги
с указанием километра)
Период перемещения:
c "__" _______ 20___ года по "__" _______ 20___ года
Состав наряда:
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе удостоверяющем личность),
должность)
Дежурство принял:
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе удостоверяющем личность),
должность, подпись, дата)