"Нысанды киімнің үлгілерін, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары жұмыскерлерінің тізбесін, онымен қамтамасыз етудің заттай нормаларын және айырым белгілерін, сондай-ақ оны тағып жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 168 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 8 тамыздағы № 431 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Нысанды киімнің үлгілерін, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары жұмыскерлерінің тізбесін, онымен қамтамасыз етудің заттай нормаларын және айырым белгілерін, сондай-ақ оны тағып жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 168 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16435 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 10-бабы 5-тармағына және "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-5-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген мемлекеттік кірістер органы қызметкерлерінің нысанды киім үлгілері осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген нысанды киімді киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік кірістер органы қызметкерлерінің тізбесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген мемлекеттік кірістер органы қызметкерлерін нысанды киіммен қамтамасыз етудің заттай нормалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген мемлекеттік кірістер органы қызметкерлерінің нысанды киімінің айырым белгiлерi осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Осы бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кірістер органы қызметкерлерінің нысанды киімді киіп жүру қағидалары осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялану және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 168 "Об утверждении образцов форменной одежды, перечня работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, натуральных норм обеспечения ею и знаков различия, а также Правил ее ношения"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 8 августа 2025 года № 431
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 168 "Об утверждении образцов форменной одежды, перечня работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, натуральных норм обеспечения ею и знаков различия, а также Правил ее ношения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16435) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии c пунктом 5 статьи 10 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и пунктом 2 статьи 7-5 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:";
образцы форменной одежды работников органов государственных доходов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
перечень работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
натуральные нормы обеспечения форменной одеждой работников органов государственных доходов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
знаки различия форменной одежды работников органов государственных доходов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
Правила ношения форменной одежды работников органов государственных доходов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Біржанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2025 жылғы "08" тамызындағы
№ 431 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 12 ақпандағы
№ 168 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киім үлгілері
1-тарау. Ерлерге арналған нысанды киімнің үлгісі
1. Ерлерге арналған нысанды киім жиынтығына мыналар кіреді (1, 2, 3-сурет):
1) ерлерге арналған шалбары бар пиджак (пиджак көк түсті, шалбары сұр түсті) ;
2) ерлерге арналған қысқа жеңді жейде;
3) ерлерге арналған ұзын жеңді жейде;
4) галстук;
5) қысқа жеңді сұр және ақ түсті поло;
6) ұзын жеңді сұр және ақ түсті поло;
7) шалбары бар камуфляж;
8) кардиган;
9) болонь күрте (көктем–күз);
10) шалбары бар қысқы ұзын күрте;
11) сигналдық кеудеше;
12) белдік;
13) қысқы тоқыма құрақшын;
14) бейсболка;
15) фуражка;
16) ерлерге арналған табиғи былғарыдан жасалған қысқы бәтеңке;
17) жазғы аяқкиім (мокасиндер).
1-сурет
2-сурет
3-сурет
2-тарау. Әйелдерге арналған нысанды киім жиынтығына мыналар кіреді (4, 5, 6-сурет):
1) әйелдерге арналған юбкасы бар пиджак (пиджак көк түсті, юбкасы сұр түсті);
2) әйелдерге арналған классикалық сұр түсті шалбар;
3) әйелдерге арналған ұзын жеңді ақ түсті жейде;
4) әйелдер арналған қысқа жеңді ақ түсті жейде;
5) қысқа жеңді сұр және ақ түсті поло;
6) ұзын жеңді сұр және ақ түсті поло;
7) шалбары бар камуфляж;
8) кардиган;
9) болонь күрте (көктем–күз);
10) шалбары бар қысқы ұзын күрте;
11) сигналдық кеудеше;
12) құлақшын;
13) кепка;
14) сұр түсті берет;
15) әйелдерге арналған табиғи былғарыдан жасалған қысқы бәтеңке;
16) әйелдерге арналған жазғы туфли.
1-сурет
2-сурет
3-сурет
3-тарау. Нысанды киім кеудешесінің үлгісі
3. Ерлерге және әйелдерге арналған қалтасы бар қою графит түсті кеудеше (7-сурет)
4-сурет
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2025 жылғы "08" тамызындағы
№ 431 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 12 ақпандағы
№ 168 бұйрығына
2-қосымша
Нысанды киімді киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік кірістер органы жұмыскерлерінің тізбесі
1. Кеден саласындағы уәкілетті органдағы бөлімшенің басшысы.
2. Кеден саласындағы уәкілетті органдағы бөлім басшысының орынбасары.
3. Кеден саласындағы уәкілетті органның бас сарапшысы.

2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Биржанов
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от "08" августа 2025 года № 431
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 февраля 2018 года № 168
Образцы форменной одежды работников органов государственных доходов
Глава 1. Образцы мужской форменной одежды
1. В комплект мужской форменной одежды входят (рисунок 1, 2, 3):
1) пиджак мужской с брюками (пиджак синий, брюки серого цвета);
2) рубашка с коротким рукавом мужская;
3) рубашка с длинным рукавом мужская;
4) галстук;
5) поло с коротким рукавом серой и белой расцветки;
6) поло с длинным рукавом серой и белой расцветки;
7) камуфляж с брюками;
8) кардиган;
9) куртка болоньевая (осень-весна);
10) зимняя удлиненная куртка с брюками;
11) жилет сигнальный;
12) ремень;
13) зимняя трикотажная шапка;
14) бейсболка;
15) фуражка;
16) ботинки зимние мужские натуральная кожа;
17) летняя обувь (мокасины).
Рисунок 1
Рисунок 2
Рисунок 3
Глава 2. Образцы женской форменной одежды
2. В комплект женской форменной одежды входят (рисунок 4, 5, 6):
1) пиджак женский с юбкой (пиджак синий, юбка серого цвета);
2) брюки классические серого цвета женские;
3) рубашка белая с длинным рукавом женская;
4) рубашка белая с коротким рукавом женская;
5) поло с коротким рукавом серой и белой расцветки;
6) поло с длинным рукавом серой и белой расцветки;
7) камуфляж с брюками;
8) кардиган;
9) куртка болоньевая (осень-весна);
10) зимняя удлиненная куртка с брюками;
11) жилет сигнальный;
12) шапка;
13) кепка;
14) берет серого цвета;
15) ботинки зимние женские натуральная кожа;
16) женские туфли.
Рисунок 4
Рисунок 5
Рисунок 6
Глава 3. Образец жилета форменной одежды
3. Жилет темно-графитового цвета с карманами для мужчин и женщин (рисунок 7)
Рисунок 7
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от "08" августа 2025 года № 431
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 февраля 2018 года № 168
Перечень работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды
1. Руководитель подразделения в уполномоченном органе в таможенной сфере.
2. Заместитель руководителя подразделения в уполномоченном органе в таможенной сфере.
3. Главный эксперт уполномоченного органа в таможенной сфере.

1. Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органының логотипі және пиджактың оң жақтағы және жиденің сол жақтағы қалталарының қақпаларында орналасқан "КЕДЕН CUSTOMS" (1-сурет) жазбасы нысанды киімді киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдарының кеден саласындағы жұмыскерлерінің нысанды киімінің айырым белгiлерi болып табылады. Жазба мен логотип пиджак пен жейде қалтасының қақпасына алтын түсті жібек жіппен кестеленіп тігіледі. Белгідегі алтын түсті суреттер тоқу тәсілімен жасалады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары жұмыскерлерінің нысанды киімі. Жапсырма ортасында мемлекеттік кірістер органдарының логотипі бейнеленген, үстіңгі бөлігінде – "QAZAQSTAN" (2-сурет), төменде "MEMLEKETTIK KIRISTER ORGANDARY" деген жазуы бар, қара түсте қалқан нысанда, мөлшері 100 х 80 миллиметр материал тәріздес негізде дайындалады. Жазба мен логотип пиджак пен жейде қалтасының қақпасына алтын түсті жібек жіппен кестеленіп тігіледі. Белгідегі алтын түсті суреттер тоқу тәсілімен жасалады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын және нысанды киімді киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары жұмыскерлерінің нысанды киімінің айырым белгісінің үлгісі (1-сурет, 2-сурет):
1-сурет
2-сурет
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2025 жылғы "08" тамызындағы
№ 431 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 12 ақпандағы
№ 168 бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киімді киіп жүру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдары жұмыскерлерінің нысанды киімді киіп жүру қағидалары (бұдан әрі - нысанды киім) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 10-бабы 5-тармағына және "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-5 бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және функционалдық міндеттеріне кедендік операцияларды және (немесе) кедендік бақылауды жүзеге асыру, сондай-ақ кедендік операцияларды және (немесе) кедендік бақылауды тікелей жүзеге асыру жөніндегі аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының қызметін үйлестіру және бақылау кіретін мемлекеттік кірістер органы жұмыскерлерінің, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар нысанды киім кию тәртібін айқындайды.

1. Знаком различия форменной одежды работников таможенных служб органов государственных доходов имеющих право ношения форменной одежды являются логотип органа государственных доходов Республики Казахстан и надпись "КЕДЕН CUSTOMS" (рисунок 1), которые располагаются на накладном кармане пиджака с правой стороны и на рубашке с левой стороны. Нашивки изготавливаются на матерчатой основе на черном фоне в форме щита, размером 100 x 80 миллиметров. Надпись и логотип вышиваются на накладном кармане пиджака и рубашки шелковыми нитями золотистого цвета. Изображения на знаке - золотистого цвета, изготавливается ткацким способом.
2. Знаком различия форменной одежды работников таможенных служб органов государственных доходов имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза является логотип органов государственных доходов в середине, в верхней части – надпись "QAZAQSTAN" (рисунок 2), снизу "MEMLEKETTIK KIRISTER ORGANDARY". Нашивки изготавливаются на матерчатой основе на черном фоне в форме щита, размером 100 x 80 миллиметров. Надпись и логотип вышиваются на накладном кармане пиджака и рубашки шелковыми нитями золотистого цвета. Изображения на знаке – золотистого цвета, изготавливается ткацким способом.
Для всех работников органов государственных доходов имеющих право ношения форменной одежды являются различия надпись "MEMLEKETTIK KIRISTER ORGANDARY" со светоотражающей отделкой на спине полушубков, зимних курток, демисезонных курток. Надписи и изображения на знаке - золотистого цвета, изготавливается ткацким способом.
3. Образцы знаков различия форменной одежды работников органов государственных доходов имеющих право ношения форменной одежды и осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза (рисунок 1, рисунок 2):
Рисунок 1
Рисунок 2
Приложение 5 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от "08" августа 2025 года № 431
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 февраля 2018 года № 168
Правила ношения форменной одежды работников органов государственных доходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ношения форменной одежды работников органов государственных доходов (далее - форменная одежда) разработаны в соответствии c пунктом 5 статьи 10 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и пунктом 2 статьи 7-5 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" определяют порядок ношения форменной одежды работниками органов государственных доходов, в том числе имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза, в функциональные обязанности которых входит координация и контроль за деятельностью территориальных органов государственных доходов по осуществлению таможенных операций и (или) таможенного контроля, а также непосредственно осуществляющих таможенные операции и (или) таможенный контроль.

2. Нысанды киім ерлерге және әйелдерге арналған болып бөлінеді.
3. Нысанды киімді және оның заттарын киіп жүру мерзімдері оның берілген күнінен бастап саналады.
4. Нысанды киіммен қамтамасыз ету кеден ісі саласындағы уәкілетті органы ведомствосының есебінен жүргізіледі.
5. Мемлекеттік кірістер органдары жұмыскерлеріне берілетін нысанды киім кеден ісі саласындағы уәкілетті органы ведомствосының меншігі болып табылады және қызметкерді жұмыстан босату кезінде қайтарылуға жатады.
2-тарау. Мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киімді киіп жүру тәртібі
6. Қызметтік міндеттерді орындау кезінде нысанды киім киюге міндетті.
7. Нысанды киімнің барлық заттары тазартылған және үтіктелген. Пиджак қалталарының қақпалары сыртқа шығарылған.
8. Құлақшын, фуражка, берет төменгі жиегі қастың үстінен бір-екі елі биіктікте болатындай етіп, ал фуражканың күн қағары – қастың деңгейінде киіледі. Кокарданың ортасы қастың ортасына орналасады. Барлық бас киімдер қисайтылмай тік киіледі.
9. Пиджак, шалбар, жейде, поло, бомбер және далалық күртенің барлық түймелеріне салынады және сыдырмасы бекітіледі.
10. Аяқ киім тазаланған.
11. Жазғы уақытта пиджаксыз галстукпен ұзын жеңді жидені, сондай-ақ галстуксыз, үстіңгі түймесін ағытып, қысқа жеңді жидені киюге рұқсат етіледі.
12. Мемлекеттік кірістер органдарының үй-жайынан тыс жерлерде кедендік операцияларды және (немесе) кедендік бақылауды орындау кезінде мемлекеттік кірістер органының жұмыскерлері кеудеше киеді.
13. Бұл ретте кедендік бақылау аймағынан тыс жерлерде көлік құралдарын тоқтатқан және кедендік операцияларды және (немесе) кедендік бақылауды жүзеге асырған кезде, сондай-ақ нашар көріну (тұман, жаңбыр) жағдайында және тәуліктің қараңғы уақытында (ымырт, түн) мемлекеттік кірістер органдарының үй-жайынан тыс жерлерде кедендік операцияларды және (немесе) кедендік бақылауды жүзеге асырған кезде мемлекеттік кірістер органының жұмыскерлері кеудеше киеді.
14. Кеудеше және сигналдық кеудеше нысанды киімнің сыртынан киіледі.

2. Форменная одежда подразделяется на мужскую и женскую.
3. Сроки ношения форменной одежды и ее элементов исчисляются со дня ее выдачи.
4. Обеспечение форменной одеждой производится за счет ведомства уполномоченного органа в сфере таможенного дела.
5. Форменная одежда, выдаваемая работникам органов государственных доходов, считается собственностью ведомства уполномоченного органа в сфере таможенного дела и подлежит возврату при увольнении работника.
Глава 2. Порядок ношения форменной одежды работников органов государственных доходов
6. Ношение форменной одежды обязательно при исполнении служебных обязанностей.
7. Все предметы форменной одежды вычищены и выглажены. Накладные карманы пиджака выпускаются наружу.
8. Шапка, фуражка и кепка носятся так, чтобы нижний край находился на ширине одного – двух пальцев, горизонтально приложенных над бровями, а козырьки фуражки – на уровне бровей. Центр кокарды располагается над переносицей. Все головные уборы надеваются прямо без наклона.
9. Пиджак, брюки, рубашки, поло, бомбер и полевая куртка застегиваются на все пуговицы и молнии.
10. Обувь начищена.
11. В летнее время сезона допускается ношение рубашки с короткими рукавами с расстегнутой верхней пуговицей без галстука, с длинными рукавами с галстуком без пиджака.
12. Жилет носится работниками органов государственных доходов при выполнении таможенных операций и (или) таможенного контроля вне помещения органов государственных доходов.
При этом сигнальный жилет носится работниками органов государственных доходов при остановке транспортных средств и осуществлении таможенных операций и (или) таможенного контроля вне зон таможенного контроля, а также при осуществлении таможенных операций и (или) таможенного контроля в условиях плохой видимости (туман, дождь) и в темное время суток (сумерки, ночь) вне помещения органов государственных доходов.
Жилет и сигнальный жилет носятся поверх форменной одежды.