Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 199 бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 72-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 28 сәуірдегі
№ 199 бұйрығымен
бекітілген
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 72-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау тәртібін айқындайды.
2. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Қағидаларда белгіленген көлемде және нысандар бойынша республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.
3. Болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік бюджеттік және қаржылық есептілік негізінде қалыптастырылатын есептеу әдісі бойынша қаржылық жағдай, таза активтердің, міндеттемелердің, кірістер мен шығыстардың қозғалысы мен нәтижелері туралы макроэкономикалық көрсеткіштермен байланыстырылған ақпаратты білдіреді.
2-тарау. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктің көлемі мен нысандарын қалыптастыру тәртібі
4. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік республикалық бюджет туралы заң жобасының құрамына кіреді және:

Об утверждении Правил составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 199.
В соответствии с пунктом 6 статьи 72 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 апреля 2025 года № 199
Правила составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 72 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету.
2. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию составляет прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в объеме и по формам, установленным настоящими Правилами.
3. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность представляет собой увязанную с макроэкономическими показателями информацию о финансовом положении, движении и результатах чистых активов, обязательств, доходов и расходов по методу начисления, формируемую на основе бюджетной и финансовой отчетности.
Глава 2. Порядок формирования объема и форм прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету
4. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету входит в состав проекта закона о республиканском бюджете и включает:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-1РБ нысаны бойынша республикалық бюджет бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есепті (бұдан әрі – БШҚЕ-1РБ);
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-2РБ нысаны бойынша республикалық бюджет бойынша қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есепті (бұдан әрі – БШҚЕ-2РБ);
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-3РБ нысаны бойынша республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есепті (бұдан әрі – БШҚЕ-3РБ);
4) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-4РБ нысаны бойынша республикалық бюджет бойынша таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы болжамды шоғырландырылған есепті (бұдан әрі – БШҚЕ-4РБ);
5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны қамтиды.
5. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті:
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілігінің;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ДТ-1РБ нысаны бойынша бюджет құрылымы бойынша деректер тізбесінің (бұдан әрі – Тізбе);
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес МС-РБ нысаны (бұдан әрі – МС-РБ нысаны) бойынша үкіметтік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекет кепілгерліктері бойынша борыш жөніндегі ақпараттың;
осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес МЖӘ-РБ нысаны (бұдан әрі – МЖӘ-РБ нысаны) бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша мемлекеттік міндеттемелер жөніндегі ақпараттың;
осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес БК-РБ нысаны (бұдан әрі – БК-РБ нысаны) бойынша республикалық бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер жөніндегі ақпараттың негізінде жасайды.
6. Осы Қағидалардың 4-тармағында айқындалған нысандарға сәйкес республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру Тізбені жасау және өзара салыстыру жолымен қамтамасыз етіледі.
7. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік нақты (нақты), бағалау (бағалау), болжамды (болжам) ретінде ұсынылған нақты, өлшенетін және шынайы, жоспарланған кезеңмен шектелген көрсеткіштерді қамтиды.
Факті есептеу әдісі бойынша республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған нәтижелер мен тиісті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептің қорытындысын көрсетеді.
Бағалау ағымдағы қаржы жылындағы республикалық бюджеттің көрсеткіштерін көрсетеді.
Болжам жоспарланған кезеңге арналған республикалық бюджет жобасына сәйкес жоспарлы көрсеткіштерді көрсетеді.

1) прогнозный консолидированный отчет о финансовом положении по республиканскому бюджету по форме ПКФО-1РБ (далее - ПКФО-1РБ) согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) прогнозный консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету по форме ПКФО-2РБ (далее - ПКФО-2РБ) согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) прогнозный консолидированный отчет о движении денег по республиканскому бюджету по форме ПКФО-3РБ (далее - ПКФО-3РБ) согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) прогнозный консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала по республиканскому бюджету по форме ПКФО-4РБ (далее - ПКФО-4РБ) согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) пояснительную записку к прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию составляет прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету на основании:
прогнозной консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ;
Перечня данных по структуре бюджета по форме ПД-1РБ согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Перечень);
информации по правительственному и гарантированному государством долгу, долгу по поручительствам государства по форме ГЗ-РБ согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – форма ГЗ-РБ);
информации по государственным обязательствам по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии по форме ГЧП-РБ согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – форма ГЧП-РБ);
информации по бюджетным кредитам, предоставленным из республиканского бюджета по форме БК-РБ согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – форма БК-РБ).
6. Формирование прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету в соответствии с формами, определенными пунктом 4 настоящих Правил, обеспечивается путем составления и взаимной сверки Перечня.
7. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету содержит конкретные, измеримые и реалистичные, ограниченные планируемым периодом показатели, представленные как фактические (факт), оценочные (оценка), прогнозные (прогноз).
Факт отражает итоги результатов, представленных в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета по методу начисления и отчета об исполнении республиканского бюджета за соответствующий финансовый год.
Оценка отражает показатели республиканского бюджета за текущий финансовый год.
Прогноз отражает плановые показатели в соответствии с проектом республиканского бюджета на планируемый период.

8. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба есеп саясатының негізгі ережелерін және көрсеткіштердің өзгерістері ескеріле отырып, республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірмелерді қамтиды.
Активтер мен міндеттемелер бойынша түсіндірмелер республикалық бюджет бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Кірістер, шығыстар және қаржылық нәтижелер бойынша түсіндірмелер республикалық бюджет бойынша қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы жөніндегі түсініктемелер республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Таза активтердің/капиталдың баптары бойынша түсіндірмелер таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке ескертпелер осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген нысандардың тиісті жолдарының кодтарын көрсететін толассыз нөмірленеді.
3-тарау. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау тәртібі
9. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14, 1.15, 1.16, 1.17, 1.18, 1.19, 1.20, 1.21, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26, 1.27, 1.28, 1.29, 1.30 және 1.31-кестелерді қамтитын Тізбе негізінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастырады.
10. Бюджетті қазынашылық атқару жөніндегі уәкілетті органның функциялары жүктелген бюджетті қазынашылық атқару саласында басшылықты жүзеге асыратын бюджетті атқару жөніндегі орталық атқарушы органның ведомствосы (бұдан әрі – мемлекеттік қазынашылық) ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға мемлекеттік қазынашылықтың бірінші басшысының және мемлекеттік қазынашылықтың көрсеткіштердің толтырылуына жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының қолымен электрондық құжат түрінде ақпараттық жүйені (бұдан әрі – АЖ) пайдалану арқылы "факті" және "бағалау" бағандарын толтыра отырып, Тізбенің 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15, 1.16, 1.19, 1.21, 1.29 және 1.31-кестелерін, "бағалау" бағанын толтыра отырып, Тізбенің 1.4, 1.11, 1.12, 1.17, 1.22, 1.24, 1.25, 1.26 және 1.27-кестелерін, МЖӘ-РБ нысаны бойынша ақпаратты ұсынады.
МЖӘ-РБ нысаны бойынша деректерді қалыптастыруды мемлекеттік қазынашылық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен түскен ақпарат негізінде жүзеге асырады. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік міндеттемелерді төлеуді көздейтін мемлекеттік қазынашылықта тіркелген мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша ағымдағы қаржы жылының 1 мамырына МЖӘ-РБ нысаны бойынша ақпаратты АЖ пайдалану арқылы электрондық құжат түрінде мемлекеттік қазынашылыққа ұсынады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының 1 мамырына мемлекеттік қазынашылыққа және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға АЖ пайдалану арқылы электрондық құжат түрінде МС-РБ және БК-РБ нысандарын ұсынады.

8. Пояснительная записка к прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету включает основные положения учетной политики и пояснения к прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету с учетом изменений показателей.
Пояснения по активам и обязательствам представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету о финансовом положении по республиканскому бюджету.
Пояснения по доходам, расходам и финансовым результатам представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету.
Пояснения по движению денежных средств от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету о движении денег по республиканскому бюджету.
Пояснения по статьям чистых активов/капитала представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету об изменениях чистых активов/капитала.
Примечания в пояснительной записке к прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету имеют сквозную нумерацию, которая указывает на коды соответствующих строк форм, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету
9. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию формирует прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету на основе Перечня, включающего таблицы 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14, 1.15, 1.16, 1.17, 1.18, 1.19, 1.20, 1.21, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26, 1.27, 1.28, 1.29, 1.30 и 1.31 Перечня.
10. Ведомство центрального исполнительного органа по исполнению бюджета, осуществляющее руководство в сфере казначейского исполнения бюджета, на которое возложены функции уполномоченного органа по казначейскому исполнению бюджета (далее - государственное казначейство) представляет таблицы 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15, 1.16, 1.19, 1.21, 1.29, и 1.31 Перечня с заполнением граф "факт" и "оценка", таблицы 1.4, 1.11, 1.12, 1.17, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 и 1.27 Перечня с заполнением графы "оценка", информацию по форме ГЧП-РБ к 1 июля текущего финансового года в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию за подписью первого руководителя государственного казначейства и руководителя структурного подразделения государственного казначейства, ответственного за составление показателей, в виде электронного документа посредством использования информационной системы (далее – ИС).
Формирование данных по форме ГЧП-РБ осуществляется государственным казначейством на основе информации от администраторов бюджетных программ. Администраторы бюджетных программ по зарегистрированным в государственном казначействе договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии, предусматривающим выплату государственных обязательств, представляют информацию по форме ГЧП-РБ к 1 мая текущего финансового года в государственное казначейство в виде электронного документа посредством использования ИС.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета представляет формы ГЗ-РБ и БК-РБ к 1 мая текущего финансового года в государственное казначейство и центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в виде электронного документа посредством использования ИС.

11. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган "факт" және "бағалау" бағандары бойынша Тізбенің 1.18, 1.20, 1.28 және 1.30-кестелерін қалыптастыруды мемлекеттік қазынашылық ұсынған Тізбенің 1.19, 1.21, 1.29 және 1.31-кестелерінің деректері бойынша жүзеге асырады.
12. Тізбені қалыптастыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 және 1.16-кестелердің "факті" бағаны есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептің деректері негізінде толтырылады. Тізбенің 1.4, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14, 1.17, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 және 1.27-кестелерінің "факті" бағаны толтырылмайды. 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 және 1.16-кестелері "факті" бағаны бойынша кезеңдер бойынша деректерді салыстыру үшін толтырылады.
Тізбе кестелерінің "бағалау" бағаны түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың бекітілген жиынтық жоспарының және/немесе ағымдағы кезеңнің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебінің деректері негізінде толтырылады.
1.1, 1.5 және 1.15-кестелердің "болжам" бағаны Бюджет кодексінің 23-бабына сәйкес айқындалған республикалық бюджетке түсетін түсімдерді болжау деректері негізінде толтырылады.
1.15, 1.17, 1.18, 1.19, 1.20, 1.21, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26, 1.27, 1.28 және 1.29-кестелердің "бағалау" және "болжам" бағандары МК-РБ, МЖӘ-РБ және БК-РБ нысандарының деректерін қамтиды;
2) 1.3, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10 және 1.16-кестелер Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшеліктерімен байланыстырыла отырып, республикалық бюджеттің шығыстары бойынша толтырылады;
3) операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы бойынша 1.4, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14 және 1.17-кестелер 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 және 1.16-кестелерден деректерді көшіру жолымен толтырылады;
4) 1.18 және 1.19-кестелерде республикалық бюджет бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері (тікелей әдіс) қалыптастырылады;
5) 1.20 және 1.21-кестелерде республикалық бюджет бойынша қаржылық қызмет нәтижесі туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады;
6) активтер мен міндеттемелердегі өзгерістер бойынша 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 және 1.27-кестелер 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 және 1.16-кестелер деректерінің негізінде толтырылады;
7) 1.28 және 1.29-кестелерде республикалық бюджет бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады;

11. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию формирование таблиц 1.18, 1.20, 1.28 и 1.30 Перечня по графам "факт" и "оценка" осуществляет по данным таблиц 1.19, 1.21, 1.29 и 1.31 Перечня, предоставленных государственным казначейством.
12. Формирование Перечня осуществляется в следующем порядке:
1) графа "факт" таблиц 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 и 1.16 заполняется на основании данных отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год. Графа "факт" таблиц 1.4, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14, 1.17, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1,26 и 1.27 Перечня не заполняется. Таблицы 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 и 1.16 по графе "факт" заполняются для сравнения данных по периодам.
Графа "оценка" таблиц Перечня заполняется на основании данных утвержденного сводного плана поступлений и финансирования по платежам и/или отчета об исполнении республиканского бюджета текущего периода.
Графа "прогноз" таблиц 1.1, 1.5 и 1.15 заполняется на основании данных прогнозирования поступлений в республиканский бюджет, определяемых в соответствии со статьей 23 Бюджетного кодекса.
Графы "оценка" и "прогноз" таблиц 1.15, 1.17, 1,18, 1.19, 1.20, 1.21, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26, 1.27, 1.28 и 1.29 включают данные форм ГЗ-РБ, ГЧП-РБ и БК-РБ;
2) таблицы 1.3, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10 и 1.16 заполняются по расходам республиканского бюджета в увязке со спецификами экономической классификации расходов бюджета Единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
3) таблицы 1.4, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14 и 1.17 по движению денежных средств от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности заполняются путем переноса данных из таблиц 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 и 1.16;
4) в таблицах 1.18 и 1.19 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета о движении денежных средств (прямой метод) по республиканскому бюджету;
5) в таблицах 1.20 и 1.21 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета о результате финансовой деятельности по республиканскому бюджету;
6) таблицы 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 и 1.27 по изменениям в активах и обязательствах заполняются на основании данных таблиц 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 и 1.16;
7) в таблицах 1.28 и 1.29 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении по республиканскому бюджету;

8) 1.30 және 1.31-кестелерде таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады.
13. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген нысандарды толтыру үшін Тізбенің 1.18, 1.20, 1.28 және 1.30-кестелері пайдаланылады.
14. Жоспарланған кезеңге арналған бюджет параметрлерінің есебі Тізбенің 1.18, 1.20, 1.28 және 1.30-кестелерінде былайша жүргізіледі:
таза операциялық сальдоны және операциялық қызметтің нәтижесіне енгізілген өзге де экономикалық ағындарды қосумен айқындалатын операциялық қызметтің нәтижесі (34-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша қаржылық қызметтің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жол коды бойынша көрсетіледі);
мұнайлы кірістері мен мұнайлы шығыстары арасындағы айырманы операциялық қызмет нәтижесінен шегерумен айқындалатын операциялық қызметтің (мұнайға қатысты емес) нәтижесі (35-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жол коды бойынша көрсетіледі);
қаржылық емес активтерді таза сатып алудың таза операциялық сальдосынан шегерумен айқындалатын таза кредиттеу (қарыз алу) (36-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 900-жол коды бойынша көрсетіледі);
саясат шараларын жүзеге асыру үшін таза кредит беруді (қарыз алуды) және қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша ақша қаражатының таза қозғалысын қосумен айқындалатын бюджеттің жалпы сальдосы (37-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 920-жолының коды бойынша көрсетіледі);
мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырма мен қаржылық емес активтермен (мұнай) жасалатын операциялардан айырманы бюджеттің жалпы сальдосынан шегерумен айқындалатын бюджеттің жалпы сальдосы (мұнай емес) (республикалық бюджет бойынша қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 930-жол коды бойынша көрсетіледі);
қаржылық емес активтерге таза инвестицияларды операциялық қызметтен түсетін ақша қаражатының таза сомасынан шегерумен айқындалатын ақша профициті (тапшылығы) (42-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 940-жолының коды бойынша көрсетіледі);
саясат шараларын жүзеге асыру үшін ақша профицитін (тапшылығын) және қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша ақша қаражатының таза қозғалысын қосумен айқындалатын ақшаның жалпы профициті (тапшылығы) (43-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 950-жолының коды бойынша көрсетіледі);

8) в таблицах 1.30 и 1.31 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета об изменениях чистых активов/капитала.
13. Для заполнения форм, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил, используются таблицы 1.18, 1.20, 1.28 и 1.30 Перечня.
14. Расчет бюджетных параметров на планируемый период производится в таблицах 1.18, 1.20, 1.28 и 1.30 Перечня следующим образом:
результат операционной деятельности (отражается в примечании 34, по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету), определяемым сложением чистого операционного сальдо и прочих экономических потоков, включенных в результат операционной деятельности;
результат операционной деятельности (ненефтяной) (отражается в примечании 35, по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету), определяемый вычитанием из результата операционной деятельности разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами;
чистое кредитование (заимствование) (отражается в примечании 36, по коду строки 900 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету), определяемое вычитанием из чистого операционного сальдо чистого приобретения нефинансовых активов;
общее сальдо бюджета (отражается в примечании 37, по коду строки 920 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету), определяемое сложением чистого кредитования (заимствования) и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики;
общее сальдо бюджета (ненефтяной) (отражается в примечании 38, по коду строки 930 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету), определяемое вычитанием из общего сальдо бюджета разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами и разницы от операций с нефинансовыми активами (нефтяной);
профицит (дефицит) денег (отражается в примечании 42, по коду строки 940 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету), определяемый вычитанием из чистой суммы денежных средств от операционной деятельности чистых инвестиций в нефинансовые активы;
общий профицит (дефицит) денег (отражается в примечании 43, по коду строки 950 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету), определяемый сложением профицита (дефицита) денег и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики;

мұнай түсімдері мен операциялық қызметтен (мұнай) түсетін ақша қаражатының шығулары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) жасалатын операциялардан түсетін ақша қаражатының түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы жалпы профициттен (тапшылығынан) шегерумен айқындалатын ақшаның (мұнай емес) жалпы профициті (тапшылығы) (44-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 960-жолының коды бойынша көрсетіледі);
қарыз алу сомасы бойынша айқындалатын борыш (18-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жолының коды бойынша көрсетіледі);
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша борыш пен міндеттемелер сомасынан ақша қаражатын және олардың баламаларын шегерумен айқындалатын таза борыш (19-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жолының коды бойынша көрсетіледі).
15. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындау және ұсыну мерзімдері республикалық бюджет жобасын дайындау және ұсыну мерзіміне ұқсас.
Республикалық бюджет
бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
1-қосымша
БШҚЕ-1РБ нысан
Республикалық бюджет бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есеп
Өлшем бірлігі: мың теңге
Активтер
Ескертпе №
Жол коды
Факті
Бағалау
Болжам
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
I. Қаржы активтері
Ақша қаражаты және олардың баламалары
1

общий профицит (дефицит) денег (ненефтяной) (отражается в примечании 44, по коду строки 960 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету), определяемый вычитанием из общего профицита (дефицита) денег разницы между нефтяными поступлениями и выбытиями денежных средств от операционной деятельности (нефтяной) и разницы между поступлениями и выбытиями денежных средств от операций с нефинансовыми активами (нефтяной);
долг (отражается в примечании 18, по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении по республиканскому бюджету), определяемый по сумме заимствования;
чистый долг (отражается в примечании 19, по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении по республиканскому бюджету), определяемый вычитанием денежных средств и их эквивалентов из суммы долга и обязательств по договорам государственно-частного партнерства.
15. Сроки подготовки и представления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету аналогичны срокам подготовки и представления проекта республиканского бюджета.
Приложение 1
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности по
республиканскому бюджету
Форма ПКФО-1 РБ
Прогнозный консолидированный отчет о финансовом положении по республиканскому бюджету
Единица измерения: тысяч тенге
Активы
№ примечания
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
8
I. Финансовые активы
Денежные средства и их эквиваленты
1

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.03.2026 № 187 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы мәліметтер
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 72-бабында және 90-бабының 2-тармағында көзделген. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік республикалық бюджет туралы заң жобасының құрамында ұсынылады.
______________ жылдарға арналған республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Республикалық бюджеттің кірістері мен республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстары болжамының деректері негізінде есептеу әдісі бойынша жасады. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке квазимемлекеттік сектор субъектілері енгізілмейді.
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктің өлшем бірлігі - мың теңге.
2-тарау. Есеп саясатының негізгі ережелері
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларына және "Есепке алу саясатын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 сәуірдегі № 191 бұйрығымен бекітілген есеп саясатының қағидаттарына сәйкес қалыптастырылады.
Ақша қаражаты және олардың баламалары
Бюджетке түсетін түсімдерді есепке алумен және бюджеттен төленетін төлемдерді жүзеге асырумен байланысты барлық операциялар Бірыңғай қазынашылық шотта көрсетіледі. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте Бірыңғай қазынашылық шот бойынша ақша ағындары республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде көрсетілген. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық, республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты, ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты және ақша қаражатының басқа да шоттары бойынша ағындар көрініс табады.
Қаржылық инвестициялар
Қаржылық инвестицияларға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне және өзге де ұйымдарға қаржылық инвестициялар, бюджеттік кредиттер енгізіледі. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қауымдастырылған ұйымдар мен бірлескен кәсіпорындарға қаржылық инвестициялар – үлестік қатысу әдісі бойынша көрсетіледі. Бюджеттік кредиттеу бойынша берілген қарыздар өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне берілген қарыздар – тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін қолдана отырып, амортизацияланған құн бойынша көрсетіледі. Қаржылық инвестициялар республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Қорлар
Қорлар олардың нақты өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте жоспарланған кезеңнің қорларын сатып алу құны шығыстарда көрсетіледі. Қорлардың қалдықтары республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Негізгі құралдар
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте негізгі құралдар жинақталған амортизацияның бастапқы құнынан және тиісті жоспарланған кезеңнің есептелген амортизациясынан шегерумен айқындалатын баланстық құны бойынша көрсетіледі.

Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2026 № 187 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие сведения
Формирование прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету предусмотрено статьями 72 и пункта 2 статьи 90 Бюджетного кодекса Республики Казахстан. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету представляется в составе проекта закона о республиканском бюджете.
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету на ______________годы составлена Министерством финансов Республики Казахстан на основании данных прогноза доходов республиканского бюджета и расходов ____ администраторов республиканских бюджетных программ по методу начисления. В прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету не включаются субъекты квазигосударственного сектора.
Единица измерения прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету - тысяч тенге.
Глава 2. Основные положения учетной политики
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету формируется в соответствии с Правилами составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету и принципами учетной политики, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2025 года № 191 "Об утверждении Учетной политики".
Денежные средства и их эквиваленты
Все операции, связанные с зачислением поступлений в бюджет и осуществлением платежей из бюджета, отражаются на Едином казначейском счете. Денежные потоки по Единому казначейскому счету в прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету отражены в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета. В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету отражаются потоки по контрольному счету наличности республиканского бюджета, контрольному счету наличности платных услуг и другим счетам денежных средств в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Финансовые инвестиции
В финансовые инвестиции включаются финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора и прочие организации, бюджетные кредиты. Финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора, в ассоциированные организации и совместные предприятия отражаются по методу долевого участия. Займы, предоставленные по бюджетному кредитованию отражаются по себестоимости. Займы, предоставленные субъектам квазигосударственного сектора – по амортизированной стоимости с применением метода эффективной ставки процента. Финансовые инвестиции включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Запасы
Запасы отражаются по их фактической себестоимости. В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету стоимость приобретения запасов планируемого периода отражается в расходах. Остатки запасов включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Основные средства
В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету основные средства отражаются по балансовой стоимости, определяемой вычитанием из первоначальной стоимости накопленной амортизации и начисленной амортизации соответствующего планируемого периода.

Негізгі құралдардың амортизациясын есептеу кезінде "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 223 бұйрығымен (бұдан әрі – № 223 бұйрық) айқындалған амортизацияның жылдық нормалары пайдаланылады.
Негізгі қаражат республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Аяқталмаған құрылыс
Аяқталмаған құрылыс нақты шығындар бойынша өлшенеді. Аяқталмаған және аяқталған, бірақ пайдалануға берілмеген құрылыс және реконструкциялау объектілері бойынша шығындар келесі жылдың балансына өтеді. Аяқталған және пайдалануға берілген құрылыс объектілері қабылдау актілері негізінде ұзақ мерзімді активтерді есепке алу шоттарына оларға жүргізілген шығындардың толық сомасында жатқызылады. Аяқталмаған құрылыс республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Инвестициялық жылжымайтын мүлік
Инвестициялық жылжымайтын мүлік республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Материалдық емес активтер
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте материалдық емес активтер жинақталған амортизацияның бастапқы құнынан және тиісті жоспарланған кезең үшін есептелген амортизациядан шегерумен айқындалатын баланстық құны бойынша көрсетіледі.
Материалдық емес активтердің амортизациясын есептеу кезінде № 223 бұйрықпен айқындалған амортизацияның жылдық нормалары пайдаланылады.
Материалдық емес активтер республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Дебиторлық және кредиторлық берешек
Дебиторлық және кредиторлық берешек республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Қарыздар
Мемлекеттік мекеме бастапқы танығаннан кейін қаржылық міндеттемелер ескерілген қаржылық нәтижеге арналған қаржылық міндеттемелерді қоспағанда пайыздың тиімді мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып амортизациялық құны бойынша бағаланады. Капиталдың ішкі нарығында орналастырылған мемлекеттік бағалы қағаздардың әділ құны ретінде олардың номиналды құны қабылданады. Қарыздар республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер және шартты активтер
Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер мен шартты активтер республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Зейнетақы міндеттемелері
Зейнетақы міндеттемелері республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Зейнетақы міндеттемелерінің өзгерістері бойынша болжамды көрсеткіштер жоспарланатын кезең шегінде көрсетілген.
Кірістер

При начислении амортизации основных средств используются годовые нормы амортизации, утвержденные приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 223 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (далее – Приказ № 223).
Основные средства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Незавершенное строительство
Незавершенное строительство измеряется по фактическим затратам. Затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию объектам строительства и реконструкции переходят на баланс следующего года. Законченные и сданные в эксплуатацию объекты строительства на основании актов приемки относятся на счета учета долгосрочных активов в полной сумме произведенных на них затрат. Незавершенное строительство включается в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Инвестиционная недвижимость
Инвестиционная недвижимость включается в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Нематериальные активы
В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету нематериальные активы отражаются по балансовой стоимости, определяемой вычитанием из первоначальной стоимости накопленной амортизации и начисленной амортизации за соответствующий планируемый период.
При начислении амортизации нематериальных активов используются годовые нормы амортизации, утвержденные Приказом № 223.
Нематериальные активы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Дебиторская и кредиторская задолженность
Дебиторская и кредиторская задолженность включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Займы
Финансовые обязательства оцениваются по амортизированной стоимости с использованием метода эффективной ставки процента, за исключением финансовых обязательств, учтенных по справедливой стоимости на финансовый результат. В качестве справедливой стоимости государственных ценных бумаг, размещенных на внутреннем рынке капитала, принимается их номинальная стоимость. Займы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы
Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Пенсионные обязательства
Пенсионные обязательства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Прогнозные показатели по изменениям пенсионных обязательств отражены в пределах планируемого периода.
Доходы

Республикалық бюджеттің кірістері бойынша болжамды деректер "Бюджет кірістерін болжау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 138 бұйрығымен (бұдан әрі – № 138 бұйрық) айқындалған республикалық бюджетке түсетін түсімдерді болжау деректерінің негізінде көрсетіледі.
Нақты деректер бойынша салықтық және салықтық емес түсімдерден түсетін кірістер республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Концессиялық активтер мен міндеттемелер
Концессиялық активтер мен міндеттемелер республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.

Прогнозные данные по доходам республиканского бюджета отражаются на основании данных прогнозирования поступлений в республиканский бюджет, осуществляемых в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 138 "Об утверждении Методики прогнозирования доходов бюджета" (далее – Приказ № 138).
Доходы от налоговых и неналоговых поступлений по фактическим данным включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в отчете об исполнении республиканского бюджета.
Концессионные активы и обязательства
Концессионные активы и обязательства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.

100
Ұлғайту
200
Азайту
300
Соңындағы сальдо:
400
Түсіндірме: *кезеңнің басындағы және аяғындағы концессия шарттары бойынша міндеттемелер сальдосы қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 210-жолы бойынша міндеттемелер сальдосының жалпы сомасына қосылады.
12.5-кесте. Концессия шарттары бойынша міндеттемелер (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 210-жол коды)
Концессия объектісінің атауы
Жол коды
Концессия шартының қол қойылған күні және нөмірі
Қазынашылық органдарында концессия шартының тіркелген күні және тіркеу нөмірі
Концессия шарты бойынша міндеттемелердің жалпы сомасы, барлығы, оның ішінде:
Факті
Бағалау
Болжам
инвестициялық шығындар
пайдалану шығындары
өзгелер

100
Увеличение
200
Уменьшение
300
Сальдо на конец:
400
Пояснение: *сальдо обязательств по договорам концессии на начало и конец периода включается в общую сумму сальдо обязательств по строке 210 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении.
Таблица 12.5 Обязательства по договорам концессии (код строки 210 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование объекта концессии
Код строки
Дата подписания и номер договора концессии
Дата регистрации и регистрационный номер договора концессии в органах казначейства
Общая сумма обязательств по договору концессии всего, в том числе:
Факт
Оценка
Прогноз
инвестиционные затраты
эксплуатационные затраты
прочие

010
011
Барлығы
100
Түсіндірме: 12.9-кестеде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бөлінісінде өзге де мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелер және шарттар туралы ақпарат көрсетілген.
12.10-кесте. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің өзге де шарттары бойынша анықтамалық ақпарат
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің атауы
Жол коды
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қол қойылған күні және нөмірі
Қазынашылық органдарында мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тіркелген күні және тіркеу нөмірі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарты бойынша міндеттемелердің жалпы сомасы, барлығы, оның ішінде:
Өспелі қорытындымен жалпы өтеу сомасы

010
011
Всего
100
Пояснение: В таблице 12.9 отражены обязательства по прочим договорам государственно-частного партнерства в разрезе объектов государственно-частного партнерства и информации о договорах.
Таблица 12.10 Справочная информация по прочим договорам государственно-частного партнерства
Наименование объекта государственно-частного партнерства
Код строки
Дата подписания и номер договора государственно-частного партнерства
Дата регистрации и регистрационный номер договора государственно-частного партнерства в органах казначейства
Общая сумма обязательств по договору государственно-частного партнерства всего, в том числе:
Общая сумма погашения с нарастающим итогом

010
Түсіндірме: Ішкі қарыздар бойынша сыйақыларды төлеу сомасы Қазақстан Республикасының Үкіметі ішкі капитал нарықтарында (мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында және басқа да нысандарда) қарызға алған қаражатты пайдаланғаны үшін сыйақыларды төлеуді қамтиды.
Сыртқы қарыздар бойынша сыйақыларды төлеу сомасы капиталдың сыртқы нарықтарында Қазақстан Республикасының Үкіметі қарызға алған қаражатты пайдаланғаны үшін сыйақыларды (мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында, халықаралық қаржы ұйымдарынан, шет мемлекеттердің үкіметтерінен және басқа да нысандарда) төлеуді қамтиды.
34-ескертпе.
"Операциялық қызмет нәтижесі" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жол коды бойынша көрсетіледі және операциялық қызмет нәтижесіне енгізілген таза операциялық сальдо мен өзге де экономикалық ағындарды қосумен айқындалады.
35-ескертпе.
"Операциялық қызметтің (мұнай емес) нәтижесі" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жолының коды бойынша көрсетіледі және мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы операциялық қызмет нәтижесінен шегерумен айқындалады.
36-ескертпе.
"Таза кредиттеу (қарыз алу)" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 900-жол коды бойынша көрсетіледі) және қаржылық емес активтерді таза сатып алудың таза операциялық сальдосынан шегерумен айқындалады.
37-ескертпе.
"Бюджеттің жалпы сальдосы" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 920-жолының коды бойынша көрсетіледі және саясат шараларын жүзеге асыру үшін қаржы активтерімен операциялар бойынша таза кредит беру (қарыз алу) мен ақша қаражатының таза қозғалысын қосу арқылы көрсетіледі.
38-ескертпе.
"Бюджеттің жалпы сальдосы (мұнай емес)" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 930-жолының коды бойынша көрсетіледі және мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) операциялардан айырманы бюджеттің жалпы сальдосынан шегерумен көрсетіледі.
39-ескертпе.
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы салықтар, баждар мен айыппұлдар түріндегі, тауарларды сатудан және қызметтер көрсетуден түскен ақша қаражатының түсімдерін, үкімет немесе қоғамдық сектордың басқа да субъектілері ұсынған гранттар немесе трансферттер түріндегі ақша қаражатының түсімдерін, тауарлар мен қызметтер үшін өнім берушілерге ақшалай төлемдерді; еңбекақы төлеу жөніндегі персоналға және мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қызметі бойынша басқа да төлемдерді қамтиды.
40-ескертпе.
Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы ұзақ мерзімді активтерді (әзірлеуге капиталдандырылатын шығындарды қоса алғанда, негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және басқа да ұзақ мерзімді активтерді сатып алу жөніндегі төлемдер және негізгі құралдарды салу кезіндегі төлемдер; ұзақ мерзімді активтерді сатудан түсетін түсімдер), бюджеттік кредиттерді бере отырып, бюджеттік кредиттерді өтеу нәтижесінде және қаржылық инвестициялар бойынша басқа да операциялармен қаржылық инвестицияларды сатып ала отырып, сатып алуды және өткізуді қамтиды.
41-ескертпе
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы субъектінің қарыз қаражатының мөлшері мен құрамындағы өзгерістерді көрсетеді.
42-ескертпе.
"Ақша профициті (тапшылығы)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 940-жолының коды бойынша көрсетіледі және қаржылық емес активтерге таза инвестициялардың операциялық қызметінен ақша қаражатының таза сомасынан шегерумен айқындалады.
43-ескертпе.
"Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 950-жолының коды бойынша көрсетіледі және саясат шараларын жүзеге асыру үшін қаржы активтерімен операциялар бойынша ақша профицитін (тапшылығын) және ақша қаражатының таза қозғалысын қосу арқылы айқындалады.
44-ескертпе.
"Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы) (мұнай емес)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 960-жолының коды бойынша көрсетіледі және ақшаның жалпы профицитінен (тапшылығынан) операциялық қызметтен (мұнай емес) ақша қаражатының мұнай түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) операциялардан ақша қаражатының түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы шегерумен айқындалады.
Республикалық бюджет
бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
6-қосымша
ДТ-1РБ нысаны
Республикалық бюджет құрылымы бойынша деректер тізбесі

010
Пояснение: Сумма выплат вознаграждений по внутренним займам включает выплаты вознаграждений за пользование средствами, заимствованными Правительством Республики Казахстан на внутренних рынках капитала (в форме размещения государственных эмиссионных ценных бумаг и других формах).
Сумма выплат вознаграждений по внешним займам включает выплаты вознаграждений за пользование средствами, заимствованными Правительством Республики Казахстан на внешних рынках капитала (в форме размещения государственных эмиссионных ценных бумаг, кредитов от международных финансовых организаций, правительств иностранных государств и других формах).
Примечание 34.
Показатель "Результат операционной деятельности" отражается по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и определяется сложением чистого операционного сальдо и прочих экономических потоков, включенных в результат операционной деятельности.
Примечание 35.
Показатель "Результат операционной деятельности (ненефтяной)" отражается по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности) и определяется вычитанием из результата операционной деятельности разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами.
Примечание 36.
Показатель "Чистое кредитование (заимствование)" отражается по коду строки 900 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности) и определяется вычитанием из чистого операционного сальдо чистого приобретения нефинансовых активов.
Примечание 37.
Показатель "Общее сальдо бюджета" отражается по коду строки 920 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и отражается сложением чистого кредитования (заимствования) и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики.
Примечание 38.
Показатель "Общее сальдо бюджета (ненефтяной)" отражается по коду строки 930 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и отражается вычитанием из общего сальдо бюджета разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами и разницы от операций с нефинансовыми активами (нефтяной).
Примечание 39.
Движение денежных средств от операционной деятельности включает поступления денежных средств в виде налогов, пошлин и штрафов, от продажи товаров и предоставления услуг, поступлениями денежных средств в виде грантов или трансфертов, предоставленных правительством или другими субъектами общественного сектора, денежными платежами поставщикам за товары и услуги; персоналу по оплате труда и другие платежи по текущей деятельности государственных учреждений.
Примечание 40.
Движение денежных средств от инвестиционной деятельности включает приобретение и реализацию долгосрочных активов (платежи по приобретению основных средств, нематериальных активов, и других долгосрочных активов, включая капитализируемые затраты на разработку, и платежи при строительстве основных средств; поступления от продажи долгосрочных активов), с приобретением финансовых инвестиций, с предоставлением бюджетных кредитов, с поступлениями в результате погашения бюджетных кредитов и другими операциями по финансовым инвестициям.
Примечание 41.
Движение денежных средств от финансовой деятельности отражает изменения в размере и составе заемных средств субъекта.
Примечание 42.
Показатель "Профицит (дефицит) денег" отражается по коду строки 940 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету и определяется вычитанием из чистой суммы денежных средств от операционной деятельности чистых инвестиций в нефинансовые активы.
Примечание 43.
Показатель "Общий профицит (дефицит) денег" отражается, по коду строки 950 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету и определяется сложением профицита (дефицита) денег и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики.
Примечание 44.
Показатель "Общий профицит (дефицит) денег (ненефтяной)" отражается по коду строки 960 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету) и определяется вычитанием из общего профицита (дефицита) денег разницы между нефтяными поступлениями и выбытиями денежных средств от операционной деятельности (нефтяной) и разницы между поступлениями и выбытиями денежных средств от операций с нефинансовыми активами (нефтяной).
Приложение 6
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности по
республиканскому бюджету
Форма ПД-1РБ
Перечень данных по структуре республиканского бюджета

Үкіметтік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекет кепілгерлігі бойынша борыш жиыны (1- жол + 2- жол+ 3- жол), оның ішінде:
4.1
ішкі (1.1-жол + 2.1-жол + 3.1-жол)
4.2
сыртқы (1.2-жол + 2.2-жол + 3.2-жол)
Анықтама: кезеңнің басына теңгенің АҚШ долларына шаққандағы бағамы ___________, кезеңнің соңына теңгенің АҚШ долларына шаққандағы бағамы ___________
Ескертпе: * - МС-РБ нысаны есепті қаржы жылы (факт) үшін, ағымдағы қаржы жылы (бағалау) үшін, жоспарланатын кезеңнің әрбір жылы (болжам) үшін жеке жасалады
Ескертпе: ** - республикалық бюджет қаражаты есебінен сыйақы сомасы
Ескертпе: аббревиатураның толық жазылуы:
АҚШ - Америка Құрама Штаттары
Республикалық бюджет
бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
8-қосымша
МЖӘ-РБ нысан
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша мемлекеттік міндеттемелер жөніндегі ___________ жылдағы ақпарат (факт, бағалау, болжам)*
мың теңге
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы, шарттың нөмірі мен жасалған және қазынашылықта тіркелген күні, төлем кезеңі (күні және жылдардың жалпы саны)
Концессия объектілері бойынша инвестициялық шығындар өтемақысының басталған жылы
Мемлекеттік қолдау шаралары
Шарт бойынша мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
Өтемақы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің және концессия объектілері бойынша инвестициялық шығындардың сомасы
Кезең басындағы өтелмеген мемлекеттік міндеттемелердің қалдығы
_____жылдағы мемлекеттік міндеттемелерді өтеуге төлемдер сомасы
Кезең соңындағы өтелмеген мемлекеттік міндеттемелердің қалдығы***
Жобаны іске асыру басталғаннан бастап төленген мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

Итого правительственный и гарантированный государством долг, долг по поручительствам государства (строка 1+строка 2+ строка3), в том числе:
4.1
внутренний (строка 1.1 + строка 2.1 + строка 3.1)
4.2
внешний (строка 1.2 + строка 2.2 + строка 3.2)
Справочно: курс тенге к доллару США на начало периода ___________, курс тенге к доллару США на конец периода___________
Примечание: * - форма ГЗ-РБ составляется отдельно за отчетный финансовый год (факт), за текущий финансовый год (оценка), за каждый год планируемого периода (прогноз)
Примечание: ** - сумма вознаграждения за счет средств республиканского бюджета
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
США – Соединенные Штаты Америки
Приложение 8
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности по
республиканскому бюджету
Форма ГЧП-РБ
Информация по государственным обязательствам по договорам государственно- частного партнерства, в том числе концессии за ___________год (факт, оценка, прогноз)*
тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Наименование проекта государственно-частного партнерства, номер и дата заключения договора и регистрации в казначействе, период выплат (даты и общее количество лет)
Год начала выплаты компенсации инвестиционных затрат по объектам концессии
Меры государственной поддержки
Сумма государственных обязательств по договору
Сумма государственных обязательств по компенсации инвестиционных затрат по объектам концессии
Остаток непогашенных государственных обязательств на начало периода
Сумма выплат в погашение государственных обязательств за _____ год
Остаток непогашенных государственных обязательств на конец периода***
Сумма оплаченных государственных обязательств с начала реализации проекта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

1. Концессия шарттары бойынша
1.1
Инвестициялық шығындарды өтеу
Операциялық (пайдалану) шығындарды өтеу
ХХХ
Өзге де төлемдер**
ХХХ
Жиыны
1.2
100
Х
Х
Концессия шарттары бойынша міндеттемелердің барлығы, оның ішінде:
101
Х
Х
Инвестициялық шығындарды өтеу
102
Х
Х
Операциялық (пайдалану) шығындарды өтеу
ХХХ
103
Х
Х
Өзге де төлемдер**
ХХХ
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша
2.1
ХХХ
Инвестициялық шығындарды өтеу
ХХХ
Операциялық шығындарды өтеу
ХХХ
Өзге де төлемдер**
ХХХ
Жиыны
ХХХ
2.2
ХХХ
200
Х
Х
Өзге де мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелердің барлығы, оның ішінде:
ХХХ
201
Х
Х
Инвестициялық шығындарды өтеу
ХХХ
202
Х
Х
Операциялық шығындарды өтеу
ХХХ
203
Х
Х
Өзге де төлемдер**
ХХХ
*Ескертпе: мемлекеттік қазынашылық және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері есепті қаржы жылы үшін (факт), ағымдағы қаржы жылы үшін (бағалау), қазынашылықта тіркелген мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша жоспарланатын кезеңнің әрбір жылы үшін (болжам) жеке жасалады.
**Ескертпе: өзге төлемдерге инвестициялық және операциялық шығындардың өтемақысын қоспағанда, сыйақылар сомасы, концессия объектісінің қолжетімділігі үшін төлем және "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған өзге де төлемдер енгізіледі.
***Ескертпе: 10-баған бойынша деректерді есептеу:

1. По договорам концессии
1.1
Компенсация инвестиционных затрат
Компенсация операционных (эксплуатационных) затрат
ХХХ
Прочие выплаты**
ХХХ
Итого
1.2
100
Х
Х
Всего обязательств по договорам концессии, в том числе:
101
Х
Х
Компенсация инвестиционных затрат
102
Х
Х
Компенсация операционных (эксплуатационных) затрат
ХХХ
103
Х
Х
Прочие выплаты**
ХХХ
2. По договорам государственно-частного партнерства
2.1
ХХХ
Компенсация инвестиционных затрат
ХХХ
Компенсация операционных затрат
ХХХ
Прочие выплаты**
ХХХ
Итого
ХХХ
2.2
ХХХ
200
Х
Х
Всего обязательств по прочим договорам государственно-частного партнерства, в том числе:
ХХХ
201
Х
Х
Компенсация инвестиционных затрат
ХХХ
202
Х
Х
Компенсация операционных затрат
ХХХ
203
Х
Х
Прочие выплаты**
ХХХ
Примечание: * – составляется государственным казначейством и администраторами бюджетных программ отдельно за отчетный финансовый год (факт), за текущий финансовый год (оценка), за каждый год планируемого периода (прогноз) по зарегистрированным в казначействе договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии.
Примечание: ** – в прочие выплаты включаются суммы вознаграждений, плата за доступность объекта концессии и прочие платежи, определенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве", за исключением компенсации инвестиционных и операционных затрат.
Примечание: *** – расчет данных по графе 10:

- мемлекеттік міндеттемелерді өтеуге төлемдерді жүзеге асырудың бірінші жылында концессия шарттары бойынша инвестициялық шығындар өтемақысының деректері тең: 7-баған алу 9-баған;
- мемлекеттік міндеттемелерді өтеуге төлемдерді жүзеге асырудың бірінші жылында концессия шарттары және өзге де мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша операциялық (пайдалану) шығындар мен өзге де төлемдер өтемақысының деректері тең: 6-баған алу 9-баған;

данные компенсации инвестиционных затрат по договорам концессии в первый год осуществления выплат в погашение государственных обязательств равны: графа 7 минус графа 9;
данные компенсации операционных (эксплуатационных) затрат и прочим выплатам по договорам концессии и прочим договорам государственно-частного партнерства в первый год осуществления выплат в погашение государственных обязательств равны: графа 6 минус графа 9;