Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 198 бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 72-бабы 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 28 сәуірдегі
№ 198 бұйрығымен
бекітілген
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 72-бабы 6-тармағына сәйкес әзірленген және облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Қағидаларда белгіленген көлемде және нысандар бойынша облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.
3. Болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік бюджеттік және қаржылық есептілік негізінде қалыптастырылатын есептеу әдісі бойынша қаржылық жағдай, таза активтердің, міндеттемелердің, кірістер мен шығыстардың қозғалысы мен нәтижелері туралы макроэкономикалық көрсеткіштермен байланыстырылған ақпаратты білдіреді.

Об утверждении Правил составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 198.
В соответствии с пунктом 6 статьи 72 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 апреля 2025 года № 198
Правила составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 72 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы.
2. Местный уполномоченный орган по государственному планированию составляет прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в объеме и по формам, установленным настоящими Правилами.
3. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность представляет собой увязанную с макроэкономическими показателями информацию о финансовом положении, движении и результатах чистых активов, обязательств, доходов и расходов по методу начисления, формируемую на основе бюджетной и финансовой отчетности.

2-тарау. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктің көлемі мен нысандарын қалыптастыру тәртібі
4. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімі жобасының құрамына кіреді және:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-1ЖБ нысаны бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есепті (бұдан әрі – БШҚЕ-1ЖБ);
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-2ЖБ нысаны бойынша қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есепті (бұдан әрі – БШҚЕ-2ЖБ);
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-3ЖБ нысаны бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есепті (бұдан әрі – БШҚЕ-3ЖБ);
4) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-4ЖБ нысаны бойынша таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы болжамды шоғырландырылған есепті (бұдан әрі – БШҚЕ-4ЖБ);
5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны қамтиды.
5. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті:
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілігінің;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ДТ-ЖБ нысаны бойынша Бюджет құрылымы бойынша деректер тізбесінің (бұдан әрі – Тізбе);
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес МС-ЖБ нысаны (бұдан әрі – МС-ЖБ нысаны) бойынша жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы бойынша ақпараттың;
осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес МЖӘ-ЖБ нысаны (бұдан әрі – МЖӘ-ЖБ нысаны) бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша мемлекеттік міндеттемелер жөніндегі ақпараттың;
осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес БК-ЖБ нысаны (бұдан әрі – БК-ЖБ нысаны) бойынша бюджеттік кредиттер жөніндегі ақпараттың негізінде жасайды.
6. Осы Қағидалардың 4-тармағында айқындалған нысандарға сәйкес облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру Тізбені жасау және өзара салыстыру жолымен қамтамасыз етіледі.
7. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік іс жүзінде (факт), бағалау (бағалау), болжамды (болжам) ретінде ұсынылған нақты, өлшенетін және нақты, жоспарланған кезеңмен шектелген көрсеткіштерді қамтиды.
Факті есептеу әдісі бойынша облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған нәтижелер мен тиісті қаржы жылындағы облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы есептің қорытындысын көрсетеді.
Бағалау ағымдағы қаржы жылындағы облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің көрсеткіштерін көрсетеді.
Болжам жоспарланған кезеңге арналған облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет жобасына сәйкес жоспарлы көрсеткіштерді көрсетеді.

Глава 2. Порядок формирования объема и форм прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы
4. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы входит в состав проекта решения маслихата о местном бюджете и включает:
1) прогнозный консолидированный отчет о финансовом положении по форме ПКФО-1МБ (далее - ПКФО-1МБ) согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) прогнозный консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности по форме ПКФО-2МБ (далее - ПКФО-2МБ) согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) прогнозный консолидированный отчет о движении денег по форме ПКФО-3МБ (далее - ПКФО-3МБ) согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) прогнозный консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала по форме ПКФО-4МБ (далее - ПКФО-4МБ) согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) пояснительную записку к прогнозной консолидированной финансовой отчетности согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Местный уполномоченный орган по государственному планированию составляет прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы на основании:
прогнозной консолидированной финансовой отчетности администраторов бюджетных программ;
Перечня данных по структуре бюджета по форме ПД-МБ согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Перечень);
информации по заимствованию местными исполнительными органами по форме ГЗ-МБ согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – форма ГЗ-МБ);
информации по государственным обязательствам по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии по форме ГЧП-МБ согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – форма ГЧП-МБ);
информации по бюджетным кредитам по форме БК-МБ согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – форма БК-МБ).
6. Формирование прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в соответствии с формами, определенными пунктом 4 настоящих Правил, обеспечивается путем составления и взаимной сверки Перечня.
7. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы содержит конкретные, измеримые и реалистичные, ограниченные планируемым периодом показатели, представленные как фактические (факт), оценочные (оценка), прогнозные (прогноз).
Факт отражает итоги результатов, представленных в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы по методу начисления и отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы за соответствующий финансовый год.
Оценка отражает показатели областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы за текущий финансовый год.
Прогноз отражает плановые показатели в соответствии с проектом областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на планируемый период.

8. Болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба есеп саясатының негізгі ережелерін және көрсеткіштердің өзгерістерін ескере отырып, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірмелерді қамтиды.
Активтер мен міндеттемелер бойынша түсіндірмелер қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Кірістер, шығыстар және қаржылық нәтижелер бойынша түсіндірмелер қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы жөніндегі түсіндірмелер ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Таза активтердің/капиталдың баптары бойынша түсіндірмелер таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбадағы ескертпелердің осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген нысандардың тиісті жолдарының кодтарын көрсететін толассыз нөмірленуі болады.
3-тарау. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау тәртібі
9. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Тізбенің 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14, 1.15, 1.16, 1.17, 1.18, 1.19, 1.20, 1.21, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26, 1.27, 1.28, 1.29, 1.30 және 1.31-кестелерін қамтитын Тізбе негізінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастырады.
10. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға көрсеткіштердің толтырылуына жауапты жергілікті атқарушы органның бірінші басшысының қолымен Тізбенің 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15, 1.16, 1.19, 1.21, 1.29 және 1.31-кестелерін "факті" және "бағалау" бағандарын толтыра отырып, Тізбенің 1.4, 1.11, 1.12, 1.17, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 және 1.27-кестелерін "бағалау" бағандарын толтыра отырып, МЖӘ-ЖБ нысаны бойынша ақпаратты ұсынады.
МЖӘ-ЖБ нысаны бойынша деректерді қалыптастыруды жергілікті атқарушы орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен түскен ақпарат негізінде жүзеге асырады. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік міндеттемелерді төлеуді көздейтін жергілікті атқарушы органға тіркелген мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша ағымдағы қаржы жылының 1 мамырына МЖӘ-ЖБ нысаны бойынша ақпаратты жергілікті атқарушы органға ұсынады.
Жергілікті атқарушы орган ағымдағы қаржы жылының 1 мамырына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға МС-ЖБ және БК-ЖБ нысандарын ұсынады.

8. Пояснительная записка к прогнозной консолидированной финансовой отчетности включает основные положения учетной политики и пояснения к прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы с учетом изменений показателей.
Пояснения по активам и обязательствам представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету о финансовом положении.
Пояснения по доходам, расходам и финансовым результатам представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету о результатах финансовой деятельности.
Пояснения по движению денежных средств от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету о движении денег.
Пояснения по статьям чистых активов/капитала представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету об изменениях чистых активов/капитала.
Примечания в пояснительной записке к прогнозной консолидированной финансовой отчетности имеют сквозную нумерацию, которая указывает на коды соответствующих строк форм, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы
9. Местный уполномоченный орган по государственному планированию формирует прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы на основе Перечня, включающего таблицы 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14, 1.15, 1.16, 1.17, 1.18, 1.19, 1.20, 1.21, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26, 1.27, 1.28, 1.29, 1.30 и 1.31 Перечня.
10. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета (далее – местный исполнительный орган) представляет таблицы 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15, 1.16, 1.19, 1.21, 1.29 и 1.31 Перечня с заполнением граф "факт" и "оценка", таблицы 1.4, 1.11, 1.12, 1.17, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 и 1.27 Перечня с заполнением графы "оценка", информацию по форме ГЧП-МБ к 1 июля текущего финансового года в местный уполномоченный орган по государственному планированию за подписью первого руководителя местного исполнительного органа, ответственного за составление показателей.
Формирование данных по форме ГЧП-МБ осуществляется местным исполнительным органом на основе информации от администраторов бюджетных программ. Администраторы бюджетных программ по зарегистрированным в местном исполнительном органе договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии, предусматривающим выплату государственных обязательств, представляют информацию по форме ГЧП-МБ к 1 мая текущего финансового года в местный исполнительный орган.
Местный исполнительный орган представляет формы ГЗ-МБ и БК-МБ к 1 мая текущего финансового года в местный уполномоченный орган по государственному планированию.

11. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган "факті" және "бағалау" бағандары бойынша Тізбенің 1.18, 1.20, 1.28 және 1.30-кестелерін қалыптастыруды жергілікті атқарушы орган ұсынған Тізбенің 1.19, 1.21, 1.29 және 1.31-кестелерінің деректері бойынша жүзеге асырады.
12. Тізбені қалыптастыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) 1.1 және 1.2-кестелердің "факті" бағаны есепті қаржы жылындағы облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы есептің деректері негізінде толтырылады. Тізбенің 1.1, 1.2, 1.19, 1.21, 1.29 және 1.31-кестелерін қоспағанда, кестелердің "факті" бағаны толтырылмайды.
Тізбе кестелерінің "бағалау" бағаны түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының және/немесе ағымдағы кезеңнің облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы есептің деректері негізінде толтырылады.
1.1, 1.5 және 1.15-кестелердің "болжам" бағаны Бюджет кодексінің 24 және 25-баптарына сәйкес айқындалатын облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетіне түсетін түсімдерді болжау деректері негізінде толтырылады;
2) 1.3, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10 және 1.16-кестелер Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшеліктерімен байланыстыра отырып, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің шығыстары бойынша толтырылады;
3) операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы бойынша 1.4, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14 және 1.17-кестелер 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 және 1.16-кестелерден деректерді көшіру жолымен толтырылады;
4) 1.18 және 1.19-кестелерде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады;
5) 1.20 және 1.21-кестелерде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық қызмет нәтижесі туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады;
6) активтер мен міндеттемелердегі өзгерістер бойынша 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 және 1.27-кестелер 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 және 1.16-кестелер деректерінің негізінде толтырылады;
7) 1.28 және 1.29-кестелерде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады;

11. Местный уполномоченный орган по государственному планированию формирование таблиц 1.18, 1.20, 1.28 и 1.30 Перечня по графам "факт" и "оценка" осуществляет по данным таблиц 1.19, 1.21, 1.29 и 1.31 Перечня, предоставленных местным исполнительным органом.
12. Формирование Перечня осуществляется в следующем порядке:
1) графа "факт" таблиц 1.1 и 1.2 заполняется на основании данных отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы за отчетный финансовый год. Графа "факт" таблиц Перечня, за исключением таблиц 1.1, 1.2, 1.19, 1.21, 1.29 и 1.31 не заполняется.
Графа "оценка" таблиц Перечня заполняется на основании данных сводного плана поступлений и финансирования по платежам и/или отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы текущего периода.
Графа "прогноз" таблиц 1.1, 1.5 и 1.15 заполняется на основании данных прогнозирования поступлений в областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы, определяемых в соответствии со статьями 24 и 25 Бюджетного кодекса;
2) таблицы 1.3, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10 и 1.16 заполняются по расходам областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы в увязке со спецификами экономической классификации расходов бюджета Единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
3) таблицы 1.4, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14 и 1.17 по движению денежных средств от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности заполняются путем переноса данных из таблиц 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 и 1.16;
4) в таблицах 1.18 и 1.19 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета о движении денежных средств по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы;
5) в таблицах 1.20 и 1.21 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета о результате финансовой деятельности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы;
6) таблицы 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 и 1.27 по изменениям в активах и обязательствах заполняются на основании данных таблиц 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 и 1.16;
7) в таблицах 1.28 и 1.29 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы;

8) 1.30 және 1.31-кестелерде таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады.
13. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген нысандарды толтыру үшін Тізбенің 1.18, 1.20, 1.28 және 1.30-кестелері пайдаланылады.
14. Жоспарланған кезеңге арналған бюджет параметрлерінің есебі Тізбенің 1.18, 1.20, 1.28 және 1.30-кестелерінде былайша жүргізіледі:
таза операциялық сальдоны және операциялық қызметтің нәтижесіне енгізілген өзге де экономикалық ағындарды қосумен айқындалатын операциялық қызметтің нәтижесі (33-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық қызметтің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жолының коды бойынша көрсетіледі);
операциялық қызмет нәтижесінен мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы шегерумен айқындалатын операциялық қызметтің (мұнай емес) нәтижесі (34-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық қызметтің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жолының коды бойынша көрсетіледі);
қаржылық емес активтерді таза сатып алуды таза операциялық сальдодан шегерумен айқындалатын таза кредиттеу (қарыз алу) (35-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық қызметтің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 900-жолының коды бойынша көрсетіледі);
саясат шараларын жүзеге асыру үшін таза кредит беруді (қарыз алуды) және қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша ақша қаражатының таза қозғалысын қосумен айқындалатын бюджеттің жалпы сальдосы (36-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 920-жолының коды бойынша көрсетіледі);
бюджеттің жалпы сальдосынан мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) жасалатын операциялардан айырманы шегерумен айқындалатын бюджеттің жалпы сальдосы (мұнай емес) (37-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 930-жолының коды бойынша көрсетіледі);
операциялық қызметтен түсетін таза ақша қаражатының сомасынан қаржылық емес активтерге таза инвестицияларды шегерумен айқындалатын ақша профициті (тапшылығы) (41-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 940-жол коды бойынша көрсетіледі);

8) в таблицах 1.30 и 1.31 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета об изменениях чистых активов/капитала.
13. Для заполнения форм, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил, используются таблицы 1.18, 1.20, 1.28 и 1.30 Перечня.
14. Расчет бюджетных параметров на планируемый период производится в таблицах 1.18, 1.20, 1.28 и 1.30 Перечня следующим образом:
результат операционной деятельности (отражается в примечании 33, по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемым сложением чистого операционного сальдо и прочих экономических потоков, включенных в результат операционной деятельности;
результат операционной деятельности (ненефтяной) (отражается в примечании 34, по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемый вычитанием из результата операционной деятельности разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами;
чистое кредитование (заимствование) (отражается в примечании 35, по коду строки 900 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемое вычитанием из чистого операционного сальдо чистого приобретения нефинансовых активов;
общее сальдо бюджета (отражается в примечании 36, по коду строки 920 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемое сложением чистого кредитования (заимствования) и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики;
общее сальдо бюджета (ненефтяной) (отражается в примечании 37, по коду строки 930 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемое вычитанием из общего сальдо бюджета разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами и разницы от операций с нефинансовыми активами (нефтяной);
профицит (дефицит) денег (отражается в примечании 41, по коду строки 940 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемый вычитанием из чистой суммы денежных средств от операционной деятельности чистых инвестиций в нефинансовые активы;

саясат шараларын жүзеге асыру үшін ақша профицитін (тапшылығын) және қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша ақша қаражатының таза қозғалысын қосумен айқындалатын ақшаның жалпы профициті (тапшылығы) (42-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 950-жолының коды бойынша көрсетіледі);
мұнай түсімдері мен операциялық қызметтен (мұнай) түсетін ақша қаражатының шығулары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) жасалатын операциялардан түсетін ақша қаражатының түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы жалпы профициттен (тапшылығынан) шегерумен айқындалатын ақшаның (мұнай емес) жалпы профициті (тапшылығы) (43-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 960-жолының коды бойынша көрсетіледі);
қарыз алу сомасы бойынша айқындалатын борыш (18-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жолының коды бойынша көрсетіледі);
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша борыш пен міндеттемелер сомасынан ақша қаражатын және олардың баламаларын шегерумен айқындалатын таза борыш (19-ескертпеде, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жолының коды бойынша көрсетіледі).
15. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындау және ұсыну мерзімдері облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті жобасын дайындау және ұсыну мерзіміне ұқсас.
Облыстық бюджет,
республикалық маңызы
бар қаланың, астананың
бюджеті бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
1-қосымша
БШҚЕ-1ЖБ нысан
Қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есеп ______________________________________ (жергілікті бюджеттің атауы) ____________________ жылдар
Өлшем бірлігі: мың теңге
Активтер
Ескертпе №
Жол коды
факті
бағалау
болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
I. Қаржы активтері
Ақша қаражаты және олардың баламалары
1

общий профицит (дефицит) денег (отражается в примечании 42, по коду строки 950 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемый сложением профицита (дефицита) денег и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики;
общий профицит (дефицит) денег (ненефтяной) (отражается в примечании 43, по коду строки 960 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемый вычитанием из общего профицита (дефицита) денег разницы между нефтяными поступлениями и выбытиями денежных средств от операционной деятельности (нефтяной) и разницы между поступлениями и выбытиями денежных средств от операций с нефинансовыми активами (нефтяной);
долг (отражается в примечании 18, по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемый по сумме заимствования;
чистый долг (отражается в примечании 19, по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы), определяемый вычитанием денежных средств и их эквивалентов из суммы долга и обязательств по договорам государственно-частного партнерства.
15. Сроки подготовки и представления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы аналогичны срокам подготовки и представления проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Приложение 1
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности по
областному бюджету, бюджету
города республиканского
значения, столицы
Форма ПКФО-1МБ
Прогнозный консолидированный отчет о финансовом положении
_________________________________________________________
(наименование местного бюджета)
_____________годы
Единица измерения: тысяч тенге
Активы
№ примечания
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
8
I. Финансовые активы
Денежные средства и их эквиваленты
1

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.03.2026 № 187 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы мәліметтер
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 72-бабында және 91-бабы 2-тармағында көзделген. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті жобасының құрамында ұсынылады.
Болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік ____________________ (жергілікті бюджеттің атауы) ______________ жылдар _________________________________ (жергілікті мемлекеттік органның атауы) кірістер болжамының деректері ________________________ (жергілікті бюджеттің атауы) және есептеу әдісі бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстары негізінде құрастырылды.
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке квазимемлекеттік сектор субъектілері енгізілмейді.
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктің өлшем бірлігі - мың теңге.
2-тарау. Есеп саясатының негізгі ережелері
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларына және "Есепке алу саясатын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 сәуірдегі № 191 бұйрығымен бекітілген есеп саясатының қағидаттарына сәйкес қалыптастырылады.
Ақша қаражаты және олардың баламалары
Бюджетке түсетін түсімдерді есепке алуға және бюджеттен төлемдерді жүзеге асыруға байланысты барлық операциялар Бірыңғай қазынашылық шотта көрсетіледі. Бірыңғай қазынашылық шот бойынша облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктегі ақша ағындары облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде көрсетілген. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты, ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шоты және ақша қаражатының басқа да шоттары бойынша ағындар облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде көрсетіледі.
Қаржылық инвестициялар
Қаржылық инвестицияларға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне және өзге де ұйымдарға қаржылық инвестициялар, бюджеттік кредиттер енгізіледі. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қауымдастырылған ұйымдар мен бірлескен кәсіпорындарға қаржылық инвестициялар – үлестік қатысу әдісі бойынша көрсетіледі. Бюджеттік кредиттеу бойынша берілген қарыздар өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне берілген қарыздар – тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін қолдана отырып, амортизацияланған құн бойынша көрсетіледі. Қаржылық инвестициялар облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың  бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Қорлар
Қорлар олардың нақты өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте жоспарланған кезеңнің қорларын сатып алу құны шығыстарда көрсетіледі. Қорлардың қалдықтары облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Негізгі құралдар
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте негізгі құралдар жинақталған амортизацияның бастапқы құнынан және тиісті жоспарланған кезеңнің есептелген амортизациясынан шегерумен айқындалатын теңгерімдік құны бойынша көрсетіледі.

Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра финансов РК от 17.03.2026 № 187 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие сведения
Формирование прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы предусмотрено статьями 72 и пункта 2 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс). Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы представляется в составе проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность ____________________ (наименование местного бюджета) на ______________ годы составлена _________________________________ (наименование местного государственного органа) на основании данных прогноза доходов ________________________ (наименование местного бюджета) и расходов администраторов местных бюджетных программ по методу начисления.
В прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы не включаются субъекты квазигосударственного сектора.
Единица измерения прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы - тысяч тенге.
Глава 2. Основные положения учетной политики
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы формируется в соответствии с Правилами составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы и принципами учетной политики, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2025 года № 191 "Об утверждении Учетной политики".
Денежные средства и их эквиваленты
Все операции, связанные с зачислением поступлений в бюджет и осуществлением платежей из бюджета, отражаются на Едином казначейском счете. Денежные потоки по Единому казначейскому счету в прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы отражены в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы. В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы отражаются потоки по контрольному счету наличности областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, контрольному счету наличности платных услуг и другим счетам денежных средств в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Финансовые инвестиции
В финансовые инвестиции включаются финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора и прочие организации, бюджетные кредиты. Финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора, в ассоциированные организации и совместные предприятия отражаются по методу долевого участия Займы, предоставленные по бюджетному кредитованию отражаются по себестоимости. Займы, предоставленные субъектам квазигосударственного сектора – по амортизированной стоимости с применением метода эффективной ставки процента. Финансовые инвестиции включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Запасы
Запасы отражаются по их фактической себестоимости. В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы стоимость приобретения запасов планируемого периода отражается в расходах. Остатки запасов включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Основные средства
В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы основные средства отражаются по балансовой стоимости, определяемой вычитанием из первоначальной стоимости накопленной амортизации и начисленной амортизации соответствующего планируемого периода.

Негізгі құралдардың амортизациясын есептеу кезінде "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 223 бұйрығымен (бұдан әрі – № 223 бұйрық) айқындалған амортизацияның жылдық нормалары пайдаланылады.
Негізгі құралдар облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістер туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Аяқталмаған құрылыс
Аяқталмаған құрылыс іс жүзіндегі шығындар бойынша өлшенеді. Аяқталмаған және аяқталған, бірақ пайдалануға берілмеген құрылыс және реконструкциялау объектілері бойынша шығындар келесі жылдың теңгеріміне өтеді. Аяқталған және пайдалануға берілген құрылыс объектілері қабылдау актілері негізінде ұзақ мерзімді активтерді есепке алу шоттарына оларға жүргізілген шығындардың толық сомасында жатқызылады. Аяқталмаған құрылыс облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Инвестициялық жылжымайтын мүлік
Инвестициялық жылжымайтын мүлік облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Материалдық емес активтер
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте материалдық емес активтер жинақталған амортизацияның бастапқы құнынан және тиісті жоспарланған кезең үшін есептелген амортизациядан шегерумен айқындалатын теңгерімдік құн бойынша көрсетіледі.
Материалдық емес активтердің амортизациясын есептеу кезінде № 223 бұйрықпен айқындалған амортизацияның жылдық нормалары пайдаланылады.
Материалдық емес активтер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Дебиторлық және кредиторлық берешек
Дебиторлық және кредиторлық берешек облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Қарыздар
Қаржылық міндеттемелер қаржылық нәтижеге әділ құн бойынша ескерілген қаржылық міндеттемелерді қоспағанда, пайыздың тиімді мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, амортизацияланған құны бойынша бағаланады. Капиталдың ішкі нарығында орналастырылған мемлекеттік бағалы қағаздардың әділ құны ретінде олардың номиналды құны қабылданады. Қарыздар облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер және шартты активтер
Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер мен шартты активтер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Зейнетақы міндеттемелері
Зейнетақы міндеттемелері облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Зейнетақы міндеттемелерінің өзгерістері бойынша болжамды көрсеткіштер жоспарланатын кезең шегінде көрсетілген.
Кірістер
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің кірістері бойынша болжамды деректер Кодекстің 52-бабына сәйкес айқындалатын облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетіне түсетін түсімдерді болжау деректерінің негізінде көрсетіледі.
Іс жүзіндегі деректер бойынша салықтық және салықтық емес түсімдерден түсетін кірістер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы есепте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Концессиялық активтер мен міндеттемелер
Концессиялық активтер мен міндеттемелер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.

При начислении амортизации основных средств используются годовые нормы амортизации, определенные приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 223 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (далее – Приказ № 223).
Основные средства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Незавершенное строительство
Незавершенное строительство измеряется по фактическим затратам. Затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию объектам строительства и реконструкции переходят на баланс следующего года. Законченные и сданные в эксплуатацию объекты строительства на основании актов приемки относятся на счета учета долгосрочных активов в полной сумме произведенных на них затрат. Незавершенное строительство включается в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Инвестиционная недвижимость
Инвестиционная недвижимость включается в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Нематериальные активы
В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы нематериальные активы отражаются по балансовой стоимости, определяемой вычитанием из первоначальной стоимости накопленной амортизации и начисленной амортизации за соответствующий планируемый период.
При начислении амортизации нематериальных активов используются годовые нормы амортизации, определенные Приказом № 223.
Нематериальные активы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Дебиторская и кредиторская задолженность
Дебиторская и кредиторская задолженность включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Займы
Финансовые обязательства оцениваются по амортизированной стоимости с использованием метода эффективной ставки процента, за исключением финансовых обязательств, учтенных по справедливой стоимости на финансовый результат. В качестве справедливой стоимости государственных ценных бумаг, размещенных на внутреннем рынке капитала, принимается их номинальная стоимость. Займы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы
Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Пенсионные обязательства
Пенсионные обязательства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
Прогнозные показатели по изменениям пенсионных обязательств отражены в пределах планируемого периода.
Доходы
Прогнозные данные по доходам областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы отражаются на основании данных прогнозирования поступлений в областной бюджет, бюджетов города республиканского значения, столицы, определяемых в соответствии со статьей 52 Кодекса.
Доходы от налоговых и неналоговых поступлений по фактическим данным включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в отчете об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
Концессионные активы и обязательства
Концессионные активы и обязательства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.

010
Ұлғайту
011
Азайту
барлығы, оның ішінде
012
Есептелген амортизация
013
Соңындағы сальдо
014
Түсіндірме: Негізгі құралдардың құрамына жер, ғимараттар, құрылыстар, беру құрылғылары, көлік құралдары, машиналар мен жабдықтар, аспаптар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал және өзге де негізгі құралдар, оның ішінде концессия шарттары бойынша қабылданған құралдар кіреді.
Жер амортизацияланбайды және деректер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
"Ұлғайту" жолы бойынша сомалар … нәтижесінде ескерілді.
"Азайту" жолы бойынша сомалар:
өтеусіз берілген объектілердің бастапқы құнын есептен шығару …
есептелген амортизация сомасы …
басқа өзгерістер … нәтижесінде ескерілді.
8-ескертпе.

010
Увеличение
011
Уменьшение всего, в том числе:
012
Начислено амортизации
013
Сальдо на конец
014
Пояснение: В состав основных средств, входят земля, здания, сооружения, передаточные устройства, транспортные средства, машины и оборудование, инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь и прочие основные средства, в том числе принятые по договорам концессии.
Земля не амортизируется и данные включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
Суммы по строке "Увеличение" учтены в результате …
Суммы по строке "Уменьшение" учтены в результате:
списание первоначальной стоимости переданных безвозмездно объектов
сумму начисленной амортизации
прочие изменения
Примечание 8.

100
Ұлғайту
200
Азайту
300
Соңындағы сальдо
400
Түсіндірме: *кезеңнің басындағы және аяғындағы концессия шарттары бойынша міндеттемелер сальдосы қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 210-жолы бойынша міндеттемелер сальдосының жалпы сомасына қосылады.
12.5-кесте. Концессия шарттары бойынша міндеттемелер (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 210-жол коды)
Концессия объектісінің атауы
Жол коды
Концессия шартының қол қойылған күні және нөмірі
Қазынашылық органдарында концессия шартының тіркелген күні және тіркеу нөмірі
Концессия шарты бойынша міндеттемелердің жалпы сомасы, барлығы, оның ішінде:
Факті
Бағалау
Болжам
инвестициялық шығындар
пайдалану шығындары
өзгелер
жалпы сомасы

100
Увеличение
200
Уменьшение
300
Сальдо на конец:
400
Пояснение: *сальдо обязательств по договорам концессии на начало и конец периода включается в общую сумму сальдо обязательств по строке 210 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении.
Таблица 12.5 Обязательства по договорам концессии (код строки 210 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование объекта концессии
Код строки
Дата подписания и номер договора концессии
Дата регистрации и регистрационный номер договора концессии в органах казначейства
Общая сумма обязательств по договору концессии всего, в том числе:
Факт
Оценка
Прогноз
инвестиционные затраты
эксплуатационные затраты
прочие

100
Ұлғайту
200
Азайту
300
Соңындағы сальдо
400
Түсіндірме: Өзге міндеттемелер бюджетке төленетін төлемдер бойынша, басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша, ведомстволық есеп айырысулар бойынша, жалдау және басқа да міндеттемелер бойынша кредиторлық берешекті қамтиды.
18-ескертпе.
"Борыш" көрсеткіші қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жол коды бойынша көрсетіледі және қарыз алу сомасы бойынша айқындалады.
19-ескертпе.
"Таза борыш" көрсеткіші Қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жол коды бойынша көрсетіледі және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша борыш пен міндеттемелер сомасынан ақша қаражаты мен олардың баламаларын шегерумен айқындалады.
20-ескертпе.
20.1-кесте Салық түсімдерінен түсетін кірістер (мұнай емес) (қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 021-жол коды)
Атауы
Жол коды
Факті
Бағалау
Болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
Салықтық түсімдерден түсетін кірістер, оның ішінде:
100
Табыс салығы
011
Әлеуметтік салық
012
Меншiкке салынатын салықтар
013
Акциздер
014
Табиғи және басқа да ресурстарды пайдаланғаны үшін түсетін түсімдер
015
Кәсіпкерлік және кәсіби қызметті жүргізгені үшін алымдар
016
Ойын бизнесіне салық
017
Басқа салықтар
019
Түсіндірме: Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің кірістері бойынша болжамды деректер Кодекстің 52-бабына сәйкес жүзеге асырылатын облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетке түсетін түсімдерді болжау деректерінің негізінде көрсетіледі.
Нақты деректер бойынша айырбастау және айырбас емес операциялардан түскен кірістер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
21-ескертпе.

100
Увеличение
200
Уменьшение
300
Сальдо на конец:
400
Пояснение: Прочие обязательства включают кредиторскую задолженность по платежам в бюджет, по другим обязательным и добровольным платежам, по ведомственным расчетам, по аренде и прочим обязательствам.
Примечание 18.
Показатель "Долг" отражается по коду строки 500 Прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении и определяется по сумме заимствования.
Примечание 19.
Показатель "Чистый долг" отражается по коду строки 600 Прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении и определяется вычитанием денежных средств и их эквивалентов из суммы долга и обязательств по договорам государственно-частного партнерства.
Примечание 20.
Таблица 20.1 Доходы от налоговых поступлений (ненефтяные) (код строки 021 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Доходы от налоговых поступлений, в том числе:
100
Подоходный налог
011
Социальный налог
012
Налоги на собственность
013
Акцизы
014
Поступления за использование природных и других ресурсов
015
Сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности
016
Налог на игорный бизнес
017
Прочие налоги
018
Пояснение: Прогнозные данные по доходам областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы отражаются на основании данных прогнозирования поступлений в областной бюджет, бюджетов города республиканского значения, столицы, осуществляемых в соответствии со статьей 52 Кодекса.
Доходы от обменных и необменных операций по фактическим данным включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
Примечание 21.

22.1-кесте Заңды тұлғаларға қатысу үлесіне дивидендтер мен кірістер, мемлекеттік кәсіпорындардың таза кіріс бөлігінің түсімдері (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 023-жол коды)
Атауы
Жол коды
Факті
Бағалау
Болжам
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
Заңды тұлғаларға қатысу үлесіне дивидендтер мен кірістер, мемлекеттік кәсіпорындардың таза кіріс бөлігінің түсуі
010
Түсіндірме: Коммуналдық меншітегі заңды тұлғаларға қатысу үлесіне дивидендтер мен кірістердің түсімдері, сондай-ақ коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кіріс бөлігінің түсімдері "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
23-ескертпе.
23.1-кесте Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен кірістер (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 024-жол коды)
Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрінің атауы
Жол коды
Факті
Бағалау
Болжам
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен барлық кірістер, оның ішінде:
100
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер
011
Мемлекеттік мекемелердің өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер
012
Түсіндірме: тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін кірістерге облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдерден және мемлекеттік мекемелердің өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдерден түсетін кірістер кіреді.
24-ескертпе.
24.1-кесте Өзге де кірістер (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 026-жол коды)
Атауы
Жол коды
Факті
Бағалау
Болжам
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
Басқа да кірістер барлығы, оның ішінде:
010
011
012
Түсіндірме: өзге кірістерге қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің басқа жолдары бойынша көрсетілмеген кірістер кіреді.
25-ескертпе.

Таблица 22.1 Дивиденды и доходы на доли участия в юридических лицах, поступление части чистого дохода государственных предприятий (код строки 023 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Дивиденды и доходы на доли участия в юридических лицах, поступление части чистого дохода государственных предприятий
010
Пояснение: Поступления дивидендов и доходов на доли участия в юридических лицах, находящихся в коммунальной собственности, а также поступление части чистого дохода коммунальных государственных предприятий осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Примечание 23.
Таблица 23.1 Доходы от реализации товаров (работ, услуг) (код строки 024 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование вида товаров (работ, услуг)
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Всего доходов от реализации товаров (работ, услуг), в том числе:
100
Поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы
011
Поступления от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
012
Пояснение: в доходы от реализации товаров (работ, услуг) включаются доходы от поступлений от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и доходы от поступлений от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.
Примечание 24.
Таблица 24.1 Прочие доходы (код строки 026 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Прочие доходы всего, в том числе:
010
011
012
Пояснение: В прочие доходы входят доходы, не отраженные по другим строкам прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности.
Примечание 25.

010
Түсіндірме: ішкі қарыздар бойынша сыйақыларды төлеу сомасы Қазақстан Республикасының Үкіметі ішкі капитал нарықтарында (мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында және басқа да нысандарда) қарызға алған қаражатты пайдаланғаны үшін сыйақыларды төлеуді қамтиды.
33-ескертпе.
"Операциялық қызмет нәтижесі" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жол коды бойынша көрсетіледі және операциялық қызмет нәтижесіне енгізілген таза операциялық сальдо мен өзге де экономикалық ағындарды қосумен айқындалады.
34-ескертпе.
"Операциялық қызметтің (мұнай емес) нәтижесі" көрсеткіші қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жолының коды бойынша көрсетіледі және мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы операциялық қызмет нәтижесінен шегерумен айқындалады.
35-ескертпе.
"Таза кредит беру (қарыз алу)" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 900-жолының коды бойынша көрсетіледі) және қаржылық емес активтерді таза сатып алудың таза операциялық сальдосынан шегерумен айқындалады.
36-ескертпе.
"Бюджеттің жалпы сальдосы" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 920-жолының коды бойынша көрсетіледі және саясат шараларын жүзеге асыру үшін қаржы активтерімен операциялар бойынша таза кредит беру (қарыз алу) мен ақша қаражатының таза қозғалысын қосу арқылы көрсетіледі.
37-ескертпе.
"Бюджеттің жалпы сальдосы (мұнай емес)" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 930-жолының коды бойынша көрсетіледі және мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) операциялардан айырманы бюджеттің жалпы сальдосынан шегерумен көрсетіледі.
38-ескертпе.
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы салықтар, баждар мен айыппұлдар түріндегі, тауарларды сатудан және қызметтер көрсетуден түскен ақша қаражатының түсімдерін, үкімет немесе қоғамдық сектордың басқа да субъектілері ұсынған гранттар немесе трансферттер түріндегі ақша қаражатының түсімдерін, тауарлар мен қызметтер үшін өнім берушілерге ақшалай төлемдерді; еңбекақы төлеу жөніндегі персоналға және Мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қызметі бойынша басқа да төлемдерді қамтиды.
39-ескертпе.
Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы ұзақ мерзімді активтерді (әзірлеуге капиталдандырылатын шығындарды қоса алғанда, негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және басқа да ұзақ мерзімді активтерді сатып алу жөніндегі төлемдер және негізгі құралдарды салу кезіндегі төлемдер; ұзақ мерзімді активтерді сатудан түсетін түсімдер), бюджеттік кредиттерді бере отырып, бюджеттік кредиттерді өтеу нәтижесінде және қаржылық инвестициялар бойынша басқа да операциялармен қаржылық инвестицияларды сатып ала отырып, сатып алуды және өткізуді қамтиды.
40-ескертпе
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы субъектінің қарыз қаражатының мөлшері мен құрамындағы өзгерістерді көрсетеді.
41- ескертпе.
"Ақша профициті (тапшылығы)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 940-жолының коды бойынша көрсетіледі және қаржылық емес активтерге таза инвестициялардың операциялық қызметінен ақша қаражатының таза сомасынан шегерумен айқындалады.
42-ескертпе.
"Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 950-жолының коды бойынша көрсетіледі және саясат шараларын жүзеге асыру үшін қаржы активтерімен операциялар бойынша ақша профицитін (тапшылығын) және ақша қаражатының таза қозғалысын қосу арқылы айқындалады.
43- ескертпе.
"Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы) (мұнай емес)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 960-жолының коды бойынша көрсетіледі және ақшаның жалпы профицитінен (тапшылығынан) операциялық қызметтен (мұнай емес) ақша қаражатының мұнай түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) операциялардан ақша қаражатының түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы шегерумен айқындалады.
Облыстық бюджет,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың бюджеті
бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
6-қосымша
ДТ-ЖБ нысан
Құрылым бойынша деректер тізбесі _______________ (жергілікті бюджеттің атауы) ______________ жылдар

010
Пояснение: Сумма выплат вознаграждений по внутренним займам включает выплаты вознаграждений за пользование средствами, заимствованными на внутренних рынках капитала (в форме размещения государственных эмиссионных ценных бумаг и других формах).
Примечание 33.
Показатель "Результат операционной деятельности" отражается по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и определяется сложением чистого операционного сальдо и прочих экономических потоков, включенных в результат операционной деятельности.
Примечание 34.
Показатель "Результат операционной деятельности (ненефтяной)" отражается по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности) и определяется вычитанием из результата операционной деятельности разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами.
Примечание 35.
Показатель "Чистое кредитование (заимствование)" отражается по коду строки 900 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности) и определяется вычитанием из чистого операционного сальдо чистого приобретения нефинансовых активов.
Примечание 36.
Показатель "Общее сальдо бюджета" отражается по коду строки 920 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и отражается сложением чистого кредитования (заимствования) и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики.
Примечание 37.
Показатель "Общее сальдо бюджета (ненефтяной)" отражается по коду строки 930 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и отражается вычитанием из общего сальдо бюджета разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами и разницы от операций с нефинансовыми активами (нефтяной).
Примечание 38.
Движение денежных средств от операционной деятельности включает поступления денежных средств в виде налогов, пошлин и штрафов, от продажи товаров и предоставления услуг, поступлениями денежных средств в виде грантов или трансфертов, предоставленных правительством или другими субъектами общественного сектора, денежными платежами поставщикам за товары и услуги; персоналу по оплате труда и другие платежи по текущей деятельности государственных учреждений.
Примечание 39.
Движение денежных средств от инвестиционной деятельности включает приобретение и реализацию долгосрочных активов (платежи по приобретению основных средств, нематериальных активов, и других долгосрочных активов, включая капитализируемые затраты на разработку, и платежи при строительстве основных средств; поступления от продажи долгосрочных активов), с приобретением финансовых инвестиций, с предоставлением бюджетных кредитов, с поступлениями в результате погашения бюджетных кредитов и другими операциями по финансовым инвестициям.
Примечание 40.
Движение денежных средств от финансовой деятельности отражает изменения в размере и составе заемных средств субъекта.
Примечание 41.
Показатель "Профицит (дефицит) денег" отражается по коду строки 940 прогнозного консолидированного отчета о движении денег и определяется вычитанием из чистой суммы денежных средств от операционной деятельности чистых инвестиций в нефинансовые активы.
Примечание 42.
Показатель "Общий профицит (дефицит) денег" отражается, по коду строки 950 прогнозного консолидированного отчета о движении денег и определяется сложением профицита (дефицита) денег и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики.
Примечание 43.
Показатель "Общий профицит (дефицит) денег (ненефтяной)" отражается по коду строки 960 прогнозного консолидированного отчета о движении денег и определяется вычитанием из общего профицита (дефицита) денег разницы между нефтяными поступлениями и выбытиями денежных средств от операционной деятельности (нефтяной) и разницы между поступлениями и выбытиями денежных средств от операций с нефинансовыми активами (нефтяной).
Приложение 6
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности
по областному бюджету,
бюджету города
республиканского значения,
столицы
Форма ПД-МБ
Перечень данных по структуре
_______________________________________________
(наименование местного бюджета)
__________годы

Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы (700-жол-800-жол)
900
Ақша қаражатының ұлғаюы +/- азаюы (300-жол +/- 600-жол +/- 900-жол)
910
Таза бағамдық айырма
911
Кезең басындағы ақша қаражаты*****
920
Кезең соңындағы ақша қаражаты
930
Көрсеткіштер:
Ақша профициті (тапшылығы) (Операциялық қызмет және қаржылық емес активтермен операциялар бойынша ақша қаражатының таза қозғалысы) (300-жол-550-жол)
940

Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности (строка 700 - строка 800)
900
Увеличение +/- уменьшение денежных средств (строка 300 +/- строка 600 +/- строка 900)
910
Чистая курсовая разница
911
Денежные средства на начало периода*****
920
Денежные средства на конец периода
930
Показатели:
Профицит (дефицит) денег (Чистое движение денежных средств по операционной деятельности и операций с нефинансовыми активами) (строка 300 - строка 550)
940

Кезең соңындағы борыш (3-баған қосу 4-баған алу 5-баған алу 6-баған қосу/алу 7-баған)
_______ жылғы сыйақы сомасы
облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаладан, астанадан
басқа көздерден
есептелгені
төлеуге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы алатын қарыздар
2
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару
Жиыны
Ескертпе: * - МҚ-ЖБ нысаны есепті қаржы жылына (факті), ағымдағы қаржы жылына (бағалау), жоспарланатын кезеңнің әрбір жылға (болжам) жеке жасалады.
Облыстық бюджет,
республикалық маңызы
бар қаланың, астананың
бюджеті бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
8-қосымша
МЖӘ-ЖБ нысан
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша ___________ жылғы мемлекеттік міндеттемелер бойынша ақпарат (факт, бағалау, болжам)* ______________________________________ (жергілікті бюджеттің атауы)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы, шарттың нөмірі мен жасалған және қазынашылықта тіркелген күні, төлем кезеңі (күні және жылдардың жалпы саны)
Концессия объектілері бойынша инвестициялық шығындар өтемақысының басталған жылы
Мемлекеттік қолдау шаралары
Шарт бойынша мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
Өтемақы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің және концессия объектілері бойынша инвестициялық шығындардың сомасы
Кезең басындағы өтелмеген мемлекеттік міндеттемелердің қалдығы
_жылғы мемлекеттік міндеттемелерді өтеуге төлемдер сомасы
Кезең соңындағы өтелмеген мемлекеттік міндеттемелердің қалдығы
Жобаны іске асыру басталғаннан бастап төленген мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1. Концессия шарттары бойынша
1.1
Инвестициялық шығындарды өтеу
Операциялық (пайдалану) шығындарды өтеу
ХХХ
Өзге де төлемдер **
ХХХ
Жиыны
1.2

Долг на конец периода (графа 3 плюс графа 4 минус графа 5 минус графа 6 плюс/минус графа 7)
Сумма вознаграждения за _______год
из областного бюджета, города республиканского значения, столицы
из других источников
начислено
к выплате
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Займы, получаемые местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы
2
Выпуск государственных ценных бумаг, выпускаемых местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы
Итого
Примечание: * - форма ГЗ-МБ составляется отдельно за отчетный финансовый год (факт), за текущий финансовый год (оценка), за каждый год планируемого периода (прогноз).
Приложение 8
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности по
областному бюджету, бюджету
города республиканского
значения, столицы
Форма ГЧП-МБ
Информация по государственным обязательствам по договорам государственно- частного партнерства, в том числе концессии за ___________год
(факт, оценка, прогноз)*
______________________________________________________
(наименование местного бюджета)
Единица измерения: тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Наименование проекта государственно-частного партнерства, номер и дата заключения договора и регистрации в казначействе, период выплат (даты и общее количество лет)
Год начала выплаты компенсации инвестиционных затрат по объектам концессии
Меры государственной поддержки
Сумма государственных обязательств по договору
Сумма государственных обязательств по компенсации инвестиционных затрат по объектам концессии
Остаток непогашенных государственных обязательств на начало периода
Сумма выплат в погашение государственных обязательств за _______ год
Остаток непогашенных государственных обязательств на конец периода
Сумма оплаченных государственных обязательств с начала реализации проекта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.По договорам концессии
1.1
Компенсация инвестиционных затрат
Компенсация операционных (эксплуатационных) затрат
ХХХ
Прочие выплаты**
ХХХ
Итого
1.2

100
Х
Х
Концессия шарттары бойынша міндеттемелердің барлығы, оның ішінде:
101
Х
Х
Инвестициялық шығындарды өтеу
102
Х
Х
Операциялық (пайдалану) шығындарды өтеу
ХХХ
ХХХ
Х
Х
Өзге де төлемдер **
ХХХ
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің өзге де шарттары бойынша
2.1
ХХХ
Инвестициялық шығындарды өтеу
ХХХ
Операциялық шығындарды өтеу
ХХХ
Өзге де төлемдер**
ХХХ
Жиыны
ХХХ
2.2
ХХХ
200
Х
Х
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің өзге де шарттары бойынша міндеттемелердің барлығы, оның ішінде:
ХХХ
201
Х
Х
Инвестициялық шығындарды өтеу
ХХХ
202
Х
Х
Операциялық шығындарды өтеу
ХХХ
203
Х
Х
Өзге де төлемдер**
ХХХ
Ескертпе: * - жергілікті атқарушы орган және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері есепті қаржы жылына (факті), ағымдағы қаржы жылына (бағалау), қазынашылықта тіркелген мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша жоспарланатын кезеңнің әрбір жылға (болжам) жеке жасалады.
Ескертпе: ** - өзге төлемдерге инвестициялық және операциялық шығындардың өтемақысын қоспағанда, сыйақылар сомасы, концессия объектісінің қолжетімділігі үшін төлем және "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған өзге де төлемдер енгізіледі.
Облыстық бюджет,
республикалық маңызы
бар қаланың, астананың
бюджеті бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
9-қосымша
БК-ЖБ нысан
_______ жылғы жергілікті бюджеттен берілетін бюджеттік кредиттер бойынша ақпарат (факті, бағалау, болжам)* _____________________________________________ __________________________ (жергілікті бюджеттің атауы)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштердің атауы
Шарт бойынша бюджеттік кредиттің сомасы
Кезең басындағы негізгі борыштың қалдығы
_____ жылға бюджеттік кредиттер беру
_______ жылғы өтеу
Кезең соңындағы негізгі борыштың қалдығы
_____жыл үшін алуға сыйақы сомасы
есептелген
алынған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Бюджеттік кредиттер, оның ішінде:
1.1
мамандандырылған ұйымдарға
1.2
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалар) жергілікті атқарушы органдарына
1.3
мамандандырылған ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларға
1.4
жеке тұлғаларға
Ескертпе: * - БК-ЖБ нысаны есепті қаржы жылы (факті) үшін, ағымдағы қаржы жылы (бағалау) үшін, жоспарланатын кезеңнің әрбір жылы (болжам) үшін жеке жасалады.

100
Х
Х
Всего обязательств по договорам концессии, в том числе:
101
Х
Х
Компенсация инвестиционных затрат
102
Х
Х
Компенсация операционных (эксплуатационных) затрат
ХХХ
ХХХ
Х
Х
Прочие выплаты**
ХХХ
2.По прочим договорам государственно-частного партнерства
2.1
ХХХ
Компенсация инвестиционных затрат
ХХХ
Компенсация операционных затрат
ХХХ
Прочие выплаты**
ХХХ
Итого
ХХХ
2.2
ХХХ
200
Х
Х
Всего обязательств по прочим договорам государственно-частного партнерства, в том числе:
ХХХ
201
Х
Х
Компенсация инвестиционных затрат
ХХХ
202
Х
Х
Компенсация операционных затрат
ХХХ
203
Х
Х
Прочие выплаты**
ХХХ
Примечание: * – составляется местным исполнительным органом и администраторами бюджетных программ отдельно за отчетный финансовый год (факт), за текущий финансовый год (оценка), за каждый год планируемого периода (прогноз) по зарегистрированным в казначействе договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии.
Примечание: ** – в прочие выплаты включаются суммы вознаграждений, плата за доступность объекта концессии и прочие платежи, определенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве", за исключением компенсации инвестиционных и операционных затрат.
Приложение 9
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности по
областному бюджету, бюджету
города республиканского
значения, столицы
Форма БК-МБ
Информация по бюджетным кредитам, предоставленным из местного бюджета за _________ год
(факт, оценка, прогноз) *
_______________________________________________________
(наименование местного бюджета)
Единица измерения: тысяч тенге
Наименование показателей
Сумма бюджетного кредита по договору
Остаток основного долга на начало периода
Предоставление бюджетных кредитов за ______ год
Погашение за ______ год
Остаток основного долга на конец периода
Сумма вознаграждения к получению за _____год
начислено
получено
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Бюджетные кредиты, в том числе:
1.1
специализированным организациям
1.2
местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
1.3
юридическим лицам, за исключением специализированных организаций
1.4
физическим лицам
Примечание: * – форма БК-МБ составляется отдельно за отчетный финансовый год (факт), за текущий финансовый год (оценка), за каждый год планируемого периода (прогноз).