Есепке алу саясатын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 сәуірдегі № 191 бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 130-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Есепке алу саясаты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін мемлекеттік және орыс тілінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 24 сәуірдегі
№ 191 бұйрығымен
бекітілген
Есепке алу саясаты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Есепке алу саясаты Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 130-бабының 4-тармағына және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Бухгалтерлік есеп қағидалары) сәйкес әзірленген.
2. Есепке алу саясаты мемлекеттік мекемелерде қаржы есептілігін құрастырғанда және ұсынғанда қолданылатын, барлық мемлекеттік мекемелерге бірыңғай болып табылатын принциптерді, негіздерді, ережелерді, қағидалар мен практиканы айқындайды.
2-тарау. Бухгалтерлік есеп пен қаржы есептілігін жасаудың принциптері мен негізгі сапалық сипаттамасы
3. Есептеу және қызметтің үздіксіздігі бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржы есептілігін жасаудың принциптері болып табылады.
4. Есептеу принципі төлем уақытына қарамастан, оларды жасау фактісі бойынша операция қорытындыларын танумен қамтамасыз етіледі.
5. Қызметтің үздіксіздік принципі мемлекеттік мекеме көз жетерлік болашақта жұмыс істеуге ниеті бар екенін, қызмет ауқымын тарату немесе елеулі қысқарту қажеттігі болмайтындығын білдіреді.
6. Қаржылық есептіліктің негізгі сапалық сипаттамалары түсініктілік, орындылық, сенімді ұсыну, салыстырмалылық, уақтылылық және тексерушілік болып табылады.
Орындылық – ақпарат шешім қабылдайтын пайдаланушылар үшін орынды болып табылады және оларға оқиғаларды бағалауға, олардың өткен бағаларын растауға немесе түзетуге көмектеседі;
Салыстырмалылық – түрлі кезеңдердегі және түрлі мемлекеттік мекемелердің ақпаратын салыстыру мүмкіндігі. Ұқсас операциялардың қаржылық нәтижелері барлық мемлекеттік мекемелер үшін ортақ әдіснама бойынша жүзеге асырылады.
Сенімді ұсыну – экономикалық немесе басқа құбылысты сенімді түрде білдіретін, мәміленің мәнін, басқа оқиғаны, қызметті немесе жағдайды көрсететін ақпарат, олардың құқықтық формасына әрдайым сәйкес келмейді.
Тексерушілік – пайдаланушыларды қаржылық есептіліктегі ақпараттың дұрыс екендігіне сендіруге көмектесетін ақпараттың сапасы.
Түсініктілік – қаржылық есептілікте ұсынылатын ақпарат пайдаланушыларға түсінікті.
Уақтылылық – есеп беру және шешім қабылдау мақсаттары үшін өзінің пайдалылығын жоғалтпас бұрын пайдаланушылар үшін ақпараттың қолжетімділігі.

Об утверждении Учетной политики
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2025 года № 191.
В соответствии с пунктом 4 статьи 130 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Учетную политику
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждена
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 апреля 2025 года № 191
Учетная политика
Глава 1. Общие положения
1. Учетная политика разработана в соответствии с пунктом 4 статьи 130 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и Правилами ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета (далее – Правила бухгалтерского учета).
2. Учетная политика определяет принципы, основы, положения, правила и практику, применяемую государственными учреждениями при составлении и представлении финансовой отчетности, которая является для всех государственных учреждений единой.
Глава 2. Принципы и основные качественные характеристики бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности
3. Принципами ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности являются начисление и непрерывность деятельности.
4. Принцип начисления обеспечивается признанием результатов операций по факту их совершения независимо от времени оплаты.
5. Принцип непрерывности деятельности означает, что государственное учреждение имеет намерение работать в обозримом будущем, не будет необходимости ликвидации или существенного сокращения масштабов деятельности.
6. Основными качественными характеристиками финансовой отчетности являются понятность, уместность, достоверное представление, сопоставимость, своевременность и проверяемость.
Уместность – информация является уместной для пользователей, принимающих решения, и помогает им оценивать события, подтверждать или исправлять их прошлые оценки.
Сопоставимость – возможность сравнивать информацию за разные периоды и различных государственных учреждений. Финансовые результаты аналогичных операций осуществляются по единой для всех государственных учреждений методологии.
Достоверное представление – информация, которая достоверно представляет собой экономическое или иное явление, отражает суть лежащей в основе сделки, другое событие, деятельность или обстоятельство, которые не обязательно всегда совпадают с их правовой формой.
Проверяемость – качество информации, которое помогает заверить пользователей в том, что информация, содержащаяся в финансовой отчетности достоверна.
Понятность – информация, предоставляемая в финансовой отчетности, понятна пользователям.
Своевременность – доступность информации для пользователей, прежде чем она утратит свою полезность для целей подотчетности и принятия решений.

3-тарау. Қаржылық есептілік элементтері мен оларды тану
7. Активтер, міндеттемелер және таза активтер/капитал қаржы жағдайын бағалауға байланысты қаржылық есептілік элементтері болып табылады.
Активтерге өткен оқиғалар нәтижесінде мемлекеттік мекеменің бақылауындағы ресурстар жатқызылады, олардан болашақта экономикалық пайда немесе сервистік әлеует күтіледі.
Мемлекеттік мекеменің реттелуі экономикалық пайданы немесе сервистік әлеуетті қамтитын ресурстардың шығып қалуына әкеп соқтыратын өткен оқиғалардан туындайтын елеулі міндеті міндеттеме болып табылады.
Барлық міндеттемелерді алып тастағаннан кейін қалатын активтердегі үлес таза активтер/капитал болып табылады.
8. Кірістер мен шығыстар қаржы қызметінің қорытындылары туралы есепте қызмет нәтижелерінің өлшемдеріне тікелей байланысты элементтері болып табылады.
Активтердің қосылуы немесе өсімі нысанында есепті кезең ішінде экономикалық пайданың немесе сервистік әлеуеттің өсуі немесе капиталға қатысатын тұлғалардың жарналарына байланысты өсуден өзгеше таза активтердің/капиталдың өсуіне әкеп соғатын міндеттемелердің азаюы кірістер болып табылады.
Активтердің азаюы немесе кетуі түрінде есепті кезең ішінде экономикалық пайданың немесе сервистік әлеуеттің азаюы немесе капиталға қатысатын тұлғалардың арасында бөлінуге байланысты азаюдан өзгеше таза активтердің/капиталдың азаюына әкелетін міндеттемелердің пайда болуы шығыстар болып табылады.
9. Қаржы есептілігі элементтерінің анықтамасына жауап беретін бап, егер:
1) бапқа байланысты кез келген болашақтағы экономикалық пайданы немесе сервистік әлеуетті мемлекеттік мекеме алады деген ықтималдық болса;
2) сатып алуға арналған іс жүзіндегі шығындар немесе объектінің құны сенімді түрде өлшене алатын болса актив ретінде танылады.
Қаржылық есептілік элементінің анықтамасына жауап беретін бап, егер:
1) субъектінің өткен оқиғаның нәтижесінде қазіргі міндеттемелері бар болса;
2) міндеттемені өтеу үшін өзінде экономикалық пайданы немесе сервистік әлеуетті қамтитын ресурстарды шығару талап етіледі деген ықтималдық бар болса;
3) міндеттемені сенімді айқындау мүмкін болса, міндеттеме ретінде танылады.
10. Актив мынадай кез келген өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда айналымды ретінде жіктеледі:
1) оның өткізілуі немесе сатылуы немесе қалыпты операциялық топтама барысында тұтыну үшін болжанады;
2) ол сауда мақсатына арналған;
3) есепті күннен кейінгі 12 (он екі) ай ішінде оны сату болжанады;

Глава 3. Элементы финансовой отчетности и их признание
7. Элементами финансовой отчетности, связанными с оценкой финансового положения, являются активы, обязательства и чистые активы/капитал.
К активам относятся ресурсы, контролируемые государственным учреждением в результате прошлых событий, от которых ожидается получение будущих экономических выгод или сервисного потенциала.
Существующая обязанность государственного учреждения, возникающая из прошлых событий, урегулирование которой приведет к выбытию ресурсов, содержащих экономические выгоды или сервисный потенциал, является обязательством.
Чистыми активами/капиталом является доля в активах государственного учреждения, остающаяся после вычета всех его обязательств.
8. Элементами, непосредственно связанными с измерениями результатов деятельности в отчете о результатах финансовой деятельности, являются доходы и расходы.
Доходом является увеличение экономических выгод или сервисного потенциала в течение отчетного периода в форме притока или прироста активов, или уменьшения обязательств, которые приводят к увеличению чистых активов/капитала, отличному от увеличения, связанного с взносами лиц, участвующих в капитале.
Расходом является уменьшение экономических выгод или сервисного потенциала в течение отчетного периода в форме оттока или уменьшения активов, или возникновения обязательств, которые приводят к уменьшению чистых активов/капитала, отличному от уменьшения, связанного с распределением лицам, участвующим в капитале.
9. Статья, отвечающая определению элемента финансовой отчетности, признается как актив, если:
1) существует вероятность того, что любая будущая экономическая выгода или сервисный потенциал, связанные со статьей, будут получены государственным учреждением;
2) фактические затраты на приобретение или стоимость объекта надежно измеряются.
Статья, отвечающая определению элемента финансовой отчетности, признается как обязательство, если:
1) у субъекта имеется существующее обязательство в результате прошлого события;
2) есть вероятность, что потребуется выбытие ресурсов, заключающих в себе экономические выгоды или сервисный потенциал, для погашения обязательства;
3) определена надежная оценка обязательства.
10. Актив классифицируется как оборотный, в случае если он соответствует любым из следующих критериев:
1) предполагается его реализация или продажа, или он предназначен для потребления в ходе нормального операционного цикла;
2) он предназначен для целей торговли;
3) предполагается его реализация в течение 12 (двенадцати) месяцев после отчетной даты;

4) есепті күннен кейінгі ең болмағанда 12 (он екі) айға оны айырбастауға немесе міндеттеме бойынша есептеу үшін қолдануға тыйым салынбаса, бұл ақшалай қаражаттар немесе ақша баламалары.
Өзге активтер ұзақ мерзімді ретінде жіктеледі.
11. Міндеттеме мынадай өлшемшарттардың кез келгенін қанағаттандырғанда, қысқа мерзімді ретінде:
1) оны өтеу қалыпты операциялық цикл шегінде жүргізу болжанған болса;
2) сауда мақсатына арналған болса;
3) есеп мерзімінен кейін 12 (он екі) ай ішінде өтелуі;
4) мемлекеттік мекеме есепті күннен кейінгі ең болмағанда, 12 (он екі) айға міндеттемені өтеуді кейінге қалдыру құқығына ие болса жіктеледі.
Өзге активтер ұзақ мерзімді ретінде жіктеледі.
12. Есепті жылдың соңында ұзақ мерзімді берешек ұзақ мерзімді берешектің қысқа мерзімді (ағымдағы) бөлігін бөліп шығару мақсатымен қайта қаралады.
4-тарау. Қаржылық есептілік
13. Мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілікті жасауы және ұсынуы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен нысандарға сәйкес жүзеге асырылады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасауы және ұсынуы бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті жасау және ұсыну бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен қаржылық есептілікті жасау мен ұсынудың нысандары мен қағидалары бойынша жүзеге асырылады.
14. Жылдық қаржылық есептілік үшін есепті кезең қаржы жылы болып табылады.
Қайта құрылған мемлекеттік мекеме үшін бірінші есептілік жыл оның мемлекеттік тіркеу кезінен сол жылдың 31 желтоқсанын қоса алғандағы кезден басталады.
Жылдық қаржылық есептілік ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жасалады. Жарты жылдық қаржылық есептілік ағымдағы қаржы жылының 30 маусымдағы жағдай бойынша жасалады.
Қаржылық есеп беру Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ұсынылады.
5-тарау. Бухгалтерлік есепті ұйымдастыру
15. Республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу тәртібі Бухгалтерлік есепке алу қағидаларына және Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

4) это денежные средства или денежные эквиваленты, если только его обмен или использование для расчета по обязательству не запрещено, по крайней мере, на 12 (двенадцать) месяцев после отчетной даты.
Все прочие активы классифицируются как долгосрочные.
11. Обязательство классифицируется как краткосрочное, когда оно удовлетворяет любым из следующих критериев:
1) его погашение предполагается произвести в пределах обычного операционного цикла;
2) оно предназначено для целей торговли;
3) погашено в пределах 12 (двенадцати) месяцев после отчетной даты;
4) государственное учреждение не обладает правом отсрочить погашение обязательства, по крайней мере, на 12 (двенадцать) месяцев после отчетной даты.
Все прочие обязательства классифицируются как долгосрочные.
12. На конец отчетного года долгосрочная задолженность пересматривается с целью выделения краткосрочной (текущей) части долгосрочной задолженности.
Глава 4. Финансовая отчетность
13. Составление и представление финансовой отчетности государственными учреждениями осуществляется в соответствии с формами, утвержденными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Составление и представление консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется в соответствии с Правилами составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, утвержденными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Составление и представление финансовой отчетности о состоянии задолженности осуществляется по формам и Правилам составления и представления финансовой отчетности, утвержденными центральным утвержденными уполномоченным органом по исполнению бюджета.
14. Отчетным периодом для годовой финансовой отчетности является финансовый год.
Первый отчетный год для вновь созданного государственного учреждения начинается с момента его государственной регистрации по 31 декабря того же года включительно.
Годовая финансовая отчетность составляется по состоянию на 31 декабря года текущего финансового года. Полугодовая финансовая отчетность составляется по состоянию на 30 июня текущего финансового года.
Финансовая отчетность представляется в национальной валюте Республики Казахстан.
Глава 5. Организация бухгалтерского учета
15. Порядок ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, осуществляется в соответствии с Правилами бухгалтерского учета и Планом счетов бухгалтерского учета, утвержденными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

16. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерінде олардың қызметінің ерекшелігін ескере отырып және мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізуді және осы есеп саясатын сақтай отырып, бухгалтерлік есеп жөніндегі жалпы ережелерді қолдану тәртібі туралы нұсқаулар шығаруы мүмкін.
Мемлекеттік мекеме бухгалтерлік есепті Бухгалтерлік есеп қағидаларына сәйкес бухгалтерлік есептің мемориалдық-ордерлік нысаны бойынша жүзеге асырады.
6-тарау. Ақша қаражаттары мен олардың баламалары
17. Мемлекеттік мекемелермен ақшалай қаражаттарды қолдану қатаң мақсатты тағайындау бойынша жүзеге асырылады. Ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанының аяғына дейінгі мерзімді қоса алғандағы қолданылмаған жоспарлы тағайындаулардың қалдықтары жойылады. Мемлекеттік мекеме тура әдісті қолдана отырып, қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің ақшалай қозғалысы туралы есепте операциялық қызметтен ақшалай қаражаттарының қозғалысы туралы деректерді ұсынады.
18. Мемлекеттік мекемеде ақша қаражатын және олардың баламаларын есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Ақша қаражатын және олардың баламаларын есепке алу тәртібі" 4-тарауында айқындалған.
7-тарау. Қаржы инвестициялары
19. Қаржылық инвестициялар (квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталына инвестициялардан басқа) бастапқы танылған кезде қаржылық нәтиже арқылы әділ құны бойынша есепке алынбайтын қаржылық актив жағдайында осы қаржылық активті сатып алумен тікелей байланысты мәміле бойынша шығындарды қосқанда әділ құны бойынша бағаланады.
20. Кейіннен бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі:
1) қаржылық нәтижені танығанда әділ құны бойынша ескерілетін қаржы инвестициялары;
2) таза активтерді/капиталды танығанда әділ құны бойынша – сатуға қолда бар қаржы инвестицияларының таза активтерді/капиталды;
3) пайыздың тиімді мөлшері әдісін қолдану арқылы амортизацияланған құн бойынша – өтегенге дейін ұсталатын қаржы инвестициялары;
4) квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржы инвестициялары – үлестік қатысу әдісі бойынша;
5) бюджеттік кредиттеу бойынша берілген қарыздар – өзіндік құны бойынша;
6) квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін қолдана отырып, амортизацияланған құн бойынша берілген қарыздар;
7) қауымдастырылған ұйымдар мен бірлескен кәсіпорындарға қаржы инвестициялары – үлестік қатысу әдісі бойынша жүзеге асырылады.
21. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне берілген қарыздар бойынша ақша ағындарының амортизацияланған құнын айқындау кезінде мемлекеттік мекеме дисконттаудың тиімді пайыздық мөлшерлемесі ретінде квазимемлекеттік сектор субъектілері қолданатын мөлшерлемені ескереді.

16. Администраторы бюджетных программ по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета могут издавать указания о порядке применения общих положений по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях своей системы с учетом специфики их деятельности и соблюдением порядка ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях и настоящей учетной политикой.
Государственное учреждение осуществляет бухгалтерский учет по мемориально-ордерной форме бухгалтерского учета в соответствии с Правилами бухгалтерского учета.
Глава 6. Денежные средства и их эквиваленты
17. Использование государственным учреждением денежных средств осуществляется строго по целевому назначению. Не использованные до конца 31 декабря текущего финансового года включительно остатки плановых назначений аннулируются. Государственное учреждение представляет данные о движении денежных средств от операционной деятельности в отчете о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования, используя прямой метод.
18. Порядок учета денежных средств и их эквивалентов в государственном учреждении определен главой 4 "Порядок учета денежных средств и их эквивалентов" Правил бухгалтерского учета.
Глава 7. Финансовые инвестиции
19. При первоначальном признании финансовые инвестиции (кроме инвестиций в уставной капитал субъектов квазигосударственного сектора) оцениваются по справедливой стоимости, в случае финансового актива, не учитываемого по справедливой стоимости через финансовый результат, затраты по сделке, которые напрямую связаны с приобретением такого финансового актива.
20. В последующем администратор бюджетных программ учитывает:
1) финансовые инвестиции, учитываемые по справедливой стоимости с признанием на финансовый результат;
2) финансовые инвестиции, имеющиеся в наличии для продажи – по справедливой стоимости с признанием на чистые активы/капитал;
3) финансовые инвестиции, удерживаемые до погашения – по амортизированной стоимости с применением метода эффективной ставки процента;
4) финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора – по методу долевого участия;
5) займы, предоставленные по бюджетному кредитованию – по себестоимости;
6) займы, предоставленные субъектам квазигосударственного сектора – по амортизированной стоимости с применением метода эффективной ставки процента;
7) финансовые инвестиции в ассоциированные организации и совместные предприятия – по методу долевого участия.
21. При определении амортизированной стоимости денежных потоков по займам, предоставленным субъектам квазигосударственного сектора, государственное учреждение в качестве эффективной процентной ставки дисконтирования учитывает ставку, применяемую субъектами квазигосударственного сектора.

22. Белсенді нарық болмаған жағдайда үлестік құралдарға қаржылық инвестициялар құнсызданудан болған шығындарға шегерім жасалғаннан кейін өзіндік құны бойынша ескеріледі.
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне берілген ұзақ мерзімді қарыздар, оларды элиминирлеу мақсатында, бюджет түсімдерінің бухгалтерлік есебін жүзеге асыратын уәкілетті органның қаржылық есептілігінде номиналды құны бойынша көрсетіледі.
23. Мемлекеттік мекемелердің қаржы инвестициялары мен қаржы міндеттемелерін есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Қаржы инвестициялары мен қаржы міндеттемелерін есепке алу тәртібі" 5-тарауында айқындалған.
8-тарау. Дебиторлық берешек
24. Нысаналы трансферттер бойынша дебиторлық берешектің сомалары қаражаттардың мақсатты қолдануы бойынша есептерді ұсынғанға дейін төменде тұрған бюджеттерге аударған кезден бастап бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің есебінде танылады.
25. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысулар бойынша дебиторлық берешек сомалары республикалық бюджетті атқару саласындағы уәкілетті органның және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бухгалтерлік есебінде, басқа мемлекеттік мекемелерді, заңды және жеке тұлғаларды қоса алғанда, шаруашылық операцияларының салдарынан пайда болған, оған басқа тұлғалардан тиесілі сома ретінде танылады.
26. Жергілікті бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдар банкроттардың және мәжбүрлеп таратылатын өзге де заңды тұлғалардың берешегін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңына күмәнді салық берешегі бойынша, сондай-ақ мемлекеттік кіріс органдары оларға қатысты мәжбүрлеп өндіріп алудың барлық шараларын қабылдаған салық берешегі бойынша резерв құрады. Бұл ретте күмәнді салық берешегін қайтаруды жүзеге асыру кезінде резервті құру бойынша есепті кезең ішінде танылған шығыс қалпына келтіріледі.
27. Әдеттегі операциялық цикл шеңберінде тіпті олардың есепті күннен бастап 12 (он екі) айдың ішінде өтелуі күтілмесе де, дебиторлық берешек (атап айтқанда, сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің, қызметкерлердің алатын сыйақылары бойынша) айналым активтеріне жатады.
28. Зейнетақы мен әлеуметтік жәрдемақыны төлеуге бағытталған қаражаттар "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына аударған сәттен бастап жеке тұлғаларға зейнетақы мен әлеуметтік жәрдемақыны төлеу туралы есептердің негізінде есептен шығарғанға дейін халықты әлеуметтік қорғау саласында реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органда көрсетіледі.

22. При отсутствии активного рынка финансовые инвестиции в долевые инструменты учитываются по себестоимости за вычетом убытков от обесценения.
Долгосрочные займы, предоставленные субъектам квазигосударственного сектора, отражаются в финансовой отчетности уполномоченного органа, осуществляющего бухгалтерский учет поступлений бюджета, по номинальной стоимости с целью их элиминирования.
23. Порядок учета финансовых инвестиций государственных учреждений определен в соответствии с главой 5 "Порядок учета финансовых инвестиций и финансовых обязательств" Правил бухгалтерского учета.
Глава 8. Дебиторская задолженность
24. Суммы дебиторской задолженности по целевым трансфертам признаются в учете администраторов бюджетных программ с момента перечисления в нижестоящие бюджеты до представления ими отчетов по целевому использованию средств.
25. Суммы дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по налоговым и другим обязательным платежам в бюджет, неналоговым поступлениям, поступлениям от продажи основного капитала, продажи финансовых активов государства признаются в бухгалтерском учете уполномоченного органа в сфере исполнения республиканского бюджета и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета как сумма, причитающаяся ему от других лиц, включая другие государственные учреждения, юридические и физические лица, образовавшаяся вследствие хозяйственных операций.
26. Уполномоченные органы по исполнению местных бюджетов создают резерв по сомнительной налоговой задолженности на конец отчетного периода, включая задолженность банкротов и иных принудительно ликвидируемых юридических лиц, а также по налоговой задолженности, в отношении которой органами государственных доходов приняты все меры принудительного взыскания. При осуществлении возврата сомнительной налоговой задолженности, признанный в течении отчетного периода расход по созданию резерва восстанавливается.
27. Дебиторская задолженность (в частности, покупателей и заказчиков, работников, по вознаграждениям к получению), которая образуется в рамках обычного операционного цикла, относится к оборотным активам даже когда их погашение в течение 12 (двенадцати) месяцев с отчетной даты не ожидается.
28. Средства, направленные на выплату пенсий и социальных пособий, отражаются в учете у государственного органа, осуществляющего регулирование в сфере социальной защиты населения, с момента перечисления в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" до списания на основании отчетов о выплате пенсий и социальных пособий физическим лицам.

29. Мемлекеттік мекеме дебиторлармен есеп айырысуларды түгендеу нәтижелері бойынша есепті кезеңнің соңына сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен жасалған шарттар бойынша күмәнді берешекті өндіріп алу жөніндегі жұмыстың нәтижелерін ескере отырып, түгендеу комиссиясының актісіне сәйкес қабылданған мемлекеттік мекеме басшысының шешімі негізінде:
1) төлеу мерзімін кешіктіру туындаған кезде күмәнді борыштар бойынша резерв құрайды:
180 күннен 1 жылға дейін – берешек сомасынан 50 пайыз мөлшерінде;
1 жылдан асқанда – берешек сомасынан 100 пайыз мөлшерінде.
Егер кейіннен күмәндіге жатқызылған дебиторлық берешекті қайтару жүзеге асырылса, онда күмәнді дебиторлық берешек бойынша резервтерді құру жөніндегі бұрын танылған шығысты қалпына келтіру керек.
2) өндіріп алу үшін мынадай үмітсіз дебиторлық берешекті есептен шығарады:
өндіріп алудан сот бас тартқан, оның ішінде талап арыздың мерзімі өтіп кету себебі бойынша;
борышкердің мүлкінің жеткіліксіздігіне байланысты оны тарату кезінде, сондай-ақ тарату балансы бекітілгенге дейін кредитор мәлімдеген кезде қанағаттандырылмаған;
егер міндеттеме борышкердің қайтыс болуымен тоқтатылса, егер орындау борышкердің жеке қатысуынсыз жүргізілмесе не міндеттеме борышкердің жеке басымен өзгеше түрде тығыз байланысты болған жағдайда;
төрелік шешімдерінің не тараптар арасында дауды бейбіт реттеу туралы келісім жасасу негізінде;
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 26-бабының 7-тармағына сәйкес оқудан шығарылған курсанттар мен кадеттерден қаражатты мемлекет кірісіне өндіріп алу мәселелері бойынша 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін заңды күшіне енген сот актілері бойынша қозғалған атқарушылық іс жүргізуді тоқтату негізінде.
30. Бюджеттік төлемдер, бюджетпен есеп айырысу, сатушылар мен тапсырыс берушілер, ведомстволық есеп айырысулар бойынша дебиторлық және кредиторлық берешекті есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Дебиторлық және кредиторлық берешекті есепке алу тәртібі" 6-тарауында айқындалған.
9-тарау. Қорлар
31. Қорлар бастапқы танылғанда, жас төлдің төлдеуі мен салмақ өсімін қоспағанда, олардың кіріске жазылуы жоспарланған өзіндік құн бойынша жүзеге асырылатын, олардың нағыз орны мен жағдайына қорлар келтіру үшін тартылған сатып алуға, қайта өндіруге және өзге де шығындарды қамтитын олардың нақты өзіндік құны бойынша көрсетіледі.
32. Басқа мемлекеттік мекемеден алынған қорлар тапсыратын мемлекеттік мекеме қорларының баланстық құны бойынша танылады. Мемлекеттік мекемелермен өтеусіз негізде үшінші тараптардан алынған қорлардың өзіндік құны болып оларды алған күнгі қорлардың әділ өзіндік құны танылады.

29. Государственное учреждение по результатам инвентаризации расчетов с дебиторами на основании решения руководителя государственного учреждения, принятого в соответствии с актом инвентаризационной комиссии с учетом результатов работы по взысканию сомнительной задолженности по договорам c покупателями и заказчиками, на конец отчетного периода:
1) создает резерв по сомнительным долгам при возникновении просрочки оплаты:
от 180 дней до 1 года – в размере 50 процентов от суммы задолженности;
более 1 года – в размере 100 процентов от суммы задолженности.
Если в последующем осуществляется возврат дебиторской задолженности, отнесенной к сомнительной, то ранее признанный расход по созданию резервов по сомнительной дебиторской задолженности следует восстановить;
2) списывает следующую безнадежную для взыскания дебиторскую задолженность:
во взыскании которой судом отказано, в том числе по причине истечения срока исковой давности;
неудовлетворенную при ликвидации должника в связи с недостатком его имущества, а также незаявленную кредитором до утверждения ликвидационного баланса;
в случае, если обязательство прекращается смертью должника, если исполнение не производится без личного участия должника либо обязательство иным образом неразрывно связано с личностью должника;
на основании арбитражных решений либо заключения соглашения о мирном урегулировании спора между сторонами;
на основании прекращения исполнительных производств, возбужденных по судебным актам, вступившим в законную силу до 1 января 2018 года, по вопросам взыскания в доход государства средств с отчисленных курсантов и кадетов согласно пункту 7 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".
30. Порядок учета дебиторской задолженности по бюджетным выплатам, расчетам с бюджетом, покупателей и заказчиков, ведомственным расчетам определен главой 6 "Порядок учета дебиторской и кредиторской задолженности" Правил бухгалтерского учета.
Глава 9. Запасы
31. Запасы при первоначальном признании отражаются по их фактической себестоимости, которая включает все затраты на приобретение, переработку и прочие затраты, понесенные для того, чтобы привести запасы к их настоящему местоположению и состоянию, за исключением привеса и приплода молодняка, оприходование которых осуществляется по запланированной себестоимости.
32. Запасы, полученные от другого государственного учреждения, признаются по балансовой стоимости запасов передающего государственного учреждения. Себестоимостью запасов, полученных государственным учреждением от третьих сторон на безвозмездной основе, признается справедливая стоимость запасов на дату их получения.

33. Ақысыз бөліп беру немесе номиналдық құны бойынша бөліп беру, өндіру процесінде ақысыз бөліп беру немесе номиналдық құны бойынша бөліп беруге жататын тауарларды тұтыну үшін сақталатын қорлар өзіндік құн мәндерінің ең азы бойынша және ағымдағы қалпына келтіру құны бойынша бағаланады. Қалған қорлар екі мәннің ең азы бойынша: өзіндік құны және таза сатылу құны бойынша бағаланады.
34. Қорларды сатудан, алмастырудан немесе беруден кейін олар есепке алынған сома тиісті табыс танылған кезеңде шығыс ретінде танылады. Егер осыған байланысты табыс жоқ болса, тауарлар берілген немесе қызметтер көрсетілген кезде шығыстар танылады.
35. Баланстан қорларды есептен шығару таңдау бойынша мынадай:
1) ерекшелікті сәйкестендіру;
2) орташа өлшем құны әдістерін қолдана отырып жүргізіледі.
36. Қорларды есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Қорларды есепке алу тәртібі" 8-тарауында айқындалған.
10-тарау. Негізгі құралдар
37. Негізгі құралдардың объектісі бастапқы танылғанда өзіндік құны бойынша, яғни іс жүзіндегі шығындар бойынша көрсетіледі.
Мемлекеттік мекеме басқа мемлекеттік мекемеден алынған негізгі құралдардың өзіндік құны ретінде негізгі құралдардың тапсырылатын баланстық құнын таниды. Үшінші тараптан қайтарусыз негізде мемлекеттік мекемемен алынған негізгі құралдардың өзіндік құны болып негізгі құралдардың түсу күніндегі әділ құны танылады.
38. Негізгі құралдардың келесі есебін мемлекеттік мекеме іс жүзіндегі шығындар бойынша есептеу моделін қолдана отырып жүзеге асырады: актив ретінде бастапқы танылғаннан кейін негізгі құралдар объектісін есепке алу оның кез келген амортизациясын немесе құнсызданудың нәтижесінде кез келген жинақталған шығындарды алып тастағанда оның өзіндік құны бойынша жүргізіледі.
39. Ғимараттардың баланстық құны нөлге тең болған кезде тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың құнын өзгертуге, бірақ объект экономикалық пайда немесе қызмет көрсету әлеуетін жалғастыра берсе, келесі жолдармен рұқсат етіледі:
1) Қазақстан Республикасының Салық кодексінде (бұдан әрі – Салық кодексі) көзделген әдістер мен есептерге сәйкес; не
2) "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бағалаушыны тарта отырып бағалау жолымен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың нормалары есепке алу моделін таңдауға қарамастан қолданылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

33. Запасы, которые хранятся для бесплатного распределения или распределения по номинальной стоимости, потребления в процессе производства товаров, подлежащих бесплатному распределению или распределению по номинальной стоимости, оцениваются по наименьшей из величин себестоимости и текущей восстановительной стоимости. Остальные запасы оцениваются по наименьшей из двух величин: себестоимости и чистой реализационной стоимости.
34. После продажи, обмена или передачи запасов сумма, по которой они учитывались, признается в качестве расхода в том периоде, в котором признается соответствующий доход. Если связанный с этим доход отсутствует, расход признается тогда, когда товары переданы или услуги оказаны.
35. Списание запасов с баланса производится с использованием по выбору методов:
1) специфической идентификации;
2) средневзвешенной стоимости.
36. Порядок учета запасов определен главой 8 "Порядок учета запасов" Правил бухгалтерского учета.
Глава 10. Основные средства
37. При первоначальном признании объект основных средств отражается по себестоимости, то есть по фактическим затратам.
Государственное учреждение признает себестоимостью основных средств, полученных от другого государственного учреждения, балансовую стоимость передаваемых основных средств. Себестоимостью основных средств, полученных государственным учреждением на безвозмездной основе от третьих сторон, признается справедливая стоимость основных средств на дату их поступления.
38. Последующий учет основных средств государственное учреждение осуществляет с использованием модели учета по фактическим затратам: после первоначального признания в качестве актива учет объекта основных средств производится по его себестоимости за минусом любой накопленной амортизации и любых накопленных в результате обесценения убытков.
39. Изменение стоимости жилых и нежилых зданий, когда балансовая стоимость зданий равна нулю, но объект продолжает приносить экономическую выгоду или сервисный потенциал, допускается следующими способами:
1) в соответствии с методами и расчетами, предусмотренными Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс); либо
2) путем оценки с привлечением оценщика в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан".
Нормы настоящего пункта применяются независимо от выбора модели учета.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

40. Объектінің техникалық жәй-күйін сақтап қалу мақсатында жүргізілетін ағымдағы жөндеуге арналған негізгі құрал объектілеріне қызмет көрсетуге және негізгі құралдарды пайдалануға арналған шығындар бастапқы құнды ұлғайтпайды, ал олардың пайда болу кезінде ағымдағы шығыстар ретінде танылады.
Негізгі құрал объектілерін салып бітіру, жабдықтап бітіру немесе реконструкциялау бойынша жұмыстарды жүргізу кезіндегі мемлекеттік мекеменің шығындары олардың құнын ұлғайтады. Кейін күрделі салымдардың нәтижесінде негізгі құралдар объектілерінің баланстық құнын ұлғайту, егер бастапқы бағаланған нормалардан артық болашақтағы экономикалық пайда мемлекеттік мекемеге түскен жағдайда жүргізіледі.
Болашақ экономикалық пайданы (күрделі салымдар) ұлғайтатын шығындар:
оның қуаттылығын арттыруды қоса алғанда, пайдалы қолданылу мерзімін ұзарту үшін негізгі құрал объектісін түрлендіруге;
өнім сапасын елеулі жақсартуға қол жеткізу үшін машиналардың бөлшектерін жетілдіруге;
бұрын бағаланған шығындарды елеулі қысқартуға мүмкіндік беретін жаңа өндірістік процестерді енгізуге жұмсалатын шығындар болып табылады.
41. Аяқталмаған құрылыс іс жүзіндегі шығындар бойынша өлшенеді.
Аяқталмаған және аяқталған, бірақ пайдалануға тапсырылмаған құрылыс және реконструкциялау объектілері бойынша шығындар келесі жылдың балансына ауысады. Аяқталған және пайдалануға тапсырылған құрылыстың объектілері қабылдау актілері негізінде оларға жүргізілген шығындардың толық көлемінде ұзақ мерзімді активтерді есепке алу шотына жатқызылады.
42. Мемлекеттік мекеме Бухгалтерлік есеп қағидаларында амортизацияның жылдық нормаларын қолдана отырып, біркелкі есептеу әдісі бойынша негізгі құралдардың амортизациясын ай сайын есептейді.
Сатып алынған негізгі құралдардың амортизациясын есептеу мынадай:
1) монтаж жүргізу талап етілмесе, сатып алулар;
2) егер монтаж өткізу керек болса, пайдалануға енгізу есептеу айының 1 бастап жүргізіледі.
Шығып қалған негізгі құралдардың амортизациясын есептеу негізгі құралдар объектісінің шығып қалған айынан, айдың 1 тоқтатылады.
43. Мемлекеттік мекеменің негізгі құралдарының таратушы құны нөлге тең.
Негізгі құралдың құнынан 100% асқан амортизацияға есептеу жүргізілмейді. Әрі қарай пайдалануға жарамды, негізгі құралдар объектілерінің құны 100 пайыз мөлшерде жинақталған амортизация толық тозу себебі бойынша есептен шығаруға негіз бола алмайды.
44. Негізгі құралдың объектісі тұрып қалса немесе белсенді қолданылмаса және шығып қалу үшін ұсталынса, амортизация толық амортизацияланғанға дейін тоқтатылмайды.

40. Затраты на обслуживание объекта основных средств, на текущий ремонт и эксплуатацию основных средств, производимые в целях сохранения и поддержания технического состояния объекта первоначальную стоимость не увеличивают, а признаются как текущие расходы в момент их возникновения.
Затраты государственного учреждения при проведении работ по достройке, дооборудованию или реконструкции объектов основных средств увеличивают их стоимость. Увеличение балансовой стоимости объектов основных средств в результате последующих капитальных вложений производится в случае, если будущие экономические выгоды сверх первоначально оцененных норм поступят в государственное учреждение.
Затратами, увеличивающих будущие экономические выгоды (капитальные вложения), являются затраты на:
модификацию объекта основных средств для продления срока его полезного использования, включая повышение его мощности;
усовершенствование деталей машин для достижения значительного улучшения качества продукции;
внедрение новых производственных процессов, позволяющих значительно сократить ранее оцененные затраты.
41. Незавершенное строительство измеряется по фактическим затратам.
Затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию объектам строительства и реконструкции переходят на баланс следующего года. Законченные и сданные в эксплуатацию объекты строительства на основании актов приемки относятся на счета учета долгосрочных активов в полной сумме произведенных на них затрат.
42. Государственное учреждение ежемесячно начисляет амортизацию основных средств методом равномерного начисления с использованием годовых норм амортизации в соответствии с Правилами бухгалтерского учета.
Начисление амортизации приобретенных основных средств производится с 1 числа месяца, следующего за месяцем:
1) приобретения, если не требуется осуществление монтажа;
2) ввода в эксплуатацию, если необходимо проведение монтажа.
Начисление амортизации выбывших основных средств прекращается с 1 числа месяца, следующего за месяцем выбытия объекта основного средства.
43. Ликвидационная стоимость основных средств государственного учреждения равна нулю.
Начисление амортизации свыше 100 процентов стоимости основных средств не производится. Накопленная амортизация в размере 100 процентов стоимости объектов основных средств, которые годны для дальнейшей эксплуатации, не является основанием для списания их по причине полного износа.
44. Когда объект основного средства простаивает или активно не используется и удерживается для выбытия, амортизация не прекращается, пока он полностью не амортизируется.

45. Негізгі құралдарды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Негізгі құралдар құнының құнсыздану есебі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Активтердің құнсыздануы" 24-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
46. Негізгі құралдарды баланстан шығару Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңына (бұдан әрі – Мемлекеттік мүлік туралы заң) және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарының – Қаржы министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 721 бұйрығымен бекітілген Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасына сәйкес жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 33019 болып тіркелген) (бұдан әрі – Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасы).
47. Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Негізгі құралдарды есепке алу тәртібі" 9-тарауында айқындалған.
11-тарау. Инвестициялық жылжымайтын мүлік
48. Инвестициялық жылжымайтын мүлiк бастапқы танылғанда өзiндiк құн бойынша, яғни іс жүзіндегі шығындар бойынша көрсетіледі.
Егер объектінің бөлігі жалақы алу үшін немесе капиталды өсіру үшін қолданылса, ал бөлігі – әкімшілік мақсаттарға, онда объектінің мұндай бөліктері бір-біріне қатыссыз іске асырылуы мүмкін болса, мемлекеттік мекеме объектінің көрсетілген бөліктерін бөлек-бөлек ескереді.
49. Инвестициялық жылжымайтын мүлікті келесі есепке алуды мемлекеттік мекеме іс жүзіндегі шығындар бойынша модельді қолдана отырып жүзеге асырады: актив ретінде танылғаннан кейін инвестициялық жылжымайтын мүлік объектісін есепке алу кез келген жинақталған амортизацияны және шығындардың құнсыздануы нәтижесінде жинақталған кез келген оның өзіндік құны бойынша жүргізіледі.
50. Мемлекеттік мекеме Бухгалтерлік есеп қағидаларымен бекітілген негізгі құралдар үшін амортизацияның жылдық нормаларын қолдана отырып ай сайын инвестициялық жылжымайтын мүліктің амортизациясын біркелкі есептеу әдісімен есептейді.
51. Инвестициялық жылжымайтын мүліктің таратушы құны нөлге тең.
Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнынан 100% асқан амортизацияға есептеу жүргізілмейді.
52. Инвестициялық жылжымайтын мүліктің объектісі тұрып қалғанда немесе белсенді қолданылмаса және шығып қалу үшін ұсталынса, амортизация толық амортизацияланғанға дейін тоқтатылмайды.

45. Инвентаризация основных средств проводится в соответствии с Правилами проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Учет обесценения стоимости основных средств осуществляется в соответствии с главой 24 "Обесценение активов" Правил бухгалтерского учета.
46. Списание основных средств с баланса осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее–Закон о государственном имуществе) и Правилами оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического или морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра–Министра финансов Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 721 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33019) (далее – Правила оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического или морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий).
47. Порядок учета основных средств определен главой 9 "Порядок учета основных средств" Правил бухгалтерского учета.
Глава 11. Инвестиционная недвижимость
48. При первоначальном признании инвестиционная недвижимость отражается по себестоимости, то есть по фактическим затратам.
Если часть объекта используется для получения арендной платы или прироста капитала, а другая часть – для административных целей и существует возможность реализации таких частей объекта независимо друг от друга, государственное учреждение учитывает указанные части объекта по отдельности.
49. Последующий учет инвестиционной недвижимости государственное учреждение осуществляет с использованием модели по фактическим затратам: после признания в качестве актива учет объекта инвестиционной недвижимости производится по его себестоимости за минусом любой накопленной амортизации и любых накопленных в результате обесценения убытков.
50. Государственное учреждение ежемесячно начисляет амортизацию инвестиционной недвижимости методом равномерного начисления с использованием годовых норм амортизации для основных средств в соответствии с Правилами бухгалтерского учета.
51. Ликвидационная стоимость инвестиционной недвижимости равна нулю. Начисление амортизации свыше 100 процентов стоимости инвестиционной недвижимости не производится.
52. Когда объект инвестиционной недвижимости простаивает или активно не используется и удерживается для выбытия, амортизация не прекращается, пока он полностью не амортизируется.

53. Есеп жылының соңында өткізілген түгендеу қорытындылары бойынша, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен келісілген, мемлекеттік мекеме басшысы бұйрығына сәйкес құрылған түгендеу комиссиясының актісі негізінде егер орны толтырылатын құн осы активтің баланстық құнынан төмен болса, есепте инвестициялық жылжымайтын мүлік объектісінің құнсыздану фактісі жазылады. Түгендеу актісінде құнсызданудың себептері көрсетіледі.
Негізгі инвестициялық жылжымайтын мүліктерді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Активтер құнының құнсыздану есебі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Активтердің құнсыздануы" 24-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
54. Инвестициялық жылжымайтын мүлік санатына ауыстыру немесе одан алып тастау тек оны қолдану тағайындауы өзгергенде жүргізіледі. Инвестициялық жылжымайтын мүлікті негізгі құралдар немесе қорлар не керісінше санатқа ауыстыру ауыстырылатын объектілердің баланстық құнын өзгертусіз жүргізіледі.
55. Инвестициялық жылжымайтын мүліктерді есептен шығару Мемлекеттік мүлік туралы заңына және Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасы сәйкес жүзеге асырылады.
56. Инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алу тәртібі" 10-тарауында айқындалған.
12-тарау. Биологиялық активтер
57. Бастапқы тану кезінде және әрбір есеп кезеңінде биологиялық актив сатуға қосымша шығындарды есептемегенде әділ құны бойынша өлшенеді.
Нарықтық баға немесе басқа да құн көрсеткіштері болмаған жағдайда биологиялық активті жинақталған амортизация мен оның құнсыздануынан шығындарды алып тастағандағы өзіндік құн бойынша бағаланады (іс жүзіндегі шығындар бойынша есептеу моделі).
58. Биологиялық активтерді сату не тапсыру негізгі құралдармен жүргізілетін операцияларға ұқсас ескеріледі.
Малдың құны сойғанда алынған өнімді кейіннен кіріске жазу арқылы есептен шығарылады.
59. Негізгі биологиялық активтерді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
60. Биологиялық активтерді есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Биологиялық активтерді есепке алу тәртібі" 11-тарауында айқындалған.

53. В конце отчетного года по результатам проведенной инвентаризации на основании согласованного с администратором бюджетных программ акта инвентаризационной комиссии, созданной в соответствии с приказом руководителя государственного учреждения, в учете фиксируется факт обесценения объекта инвестиционной недвижимости, если возмещаемая стоимость окажется ниже балансовой стоимости данного актива. В акте инвентаризации указываются причины обесценения.
Инвентаризация инвестиционной недвижимости проводится в соответствии Правилами проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Учет обесценения стоимости инвестиционной недвижимости осуществляется в соответствии с положениями главы 24 "Обесценение активов" Правил бухгалтерского учета.
54. Перевод в категорию инвестиционной недвижимости или исключение из нее производятся тогда, когда меняется назначение его использования. Перевод инвестиционной недвижимости в категорию основные средства или запасы и обратно производятся без изменения балансовой стоимости переводимых объектов.
55. Списание инвестиционной недвижимости осуществляется в соответствии с Законом о государственном имуществе и Правилами оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического или морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий.
56. Порядок учета инвестиционной недвижимости определен главой 10 "Порядок учета инвестиционной недвижимости" Правил бухгалтерского учета.
Глава 12. Биологические активы
57. В момент первоначального признания и на каждую отчетную дату биологический актив измеряется по справедливой стоимости за вычетом дополнительных затрат на продажу.
В случае отсутствия рыночных цен или других стоимостных показателей биологический актив оценивается по себестоимости за вычетом накопленной амортизации и убытков от его обесценения (модель учета по фактическим затратам).
58. Реализация и передача биологических активов учитывается аналогично операциям с основными средствами.
При забое стоимость животных списывается с последующим оприходованием полученной продукции.
59. Инвентаризация биологических активов проводится в соответствии с Правилами проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
60. Порядок учета биологических активов определен главой 11 "Порядок учета биологических активов" Правил бухгалтерского учета.

13-тарау. Материалдық емес активтер
61. Материалдық емес активтер бастапқыда нақты баға бойынша, яғни іс жүзіндегі шығындар бойынша танылады.
Мемлекеттік мекеме материалдық емес активтердің құны ретінде басқа мемлекеттік мекемеден алынған материалдық емес активтердің тапсырылатын баланстық құнын таниды. Үшінші тараптан өтеусіз негізде мемлекеттік мекемемен алынған материалдық емес активтердің өзіндік құны болып материалдық емес активтерді алу күніндегі әділ құны танылады.
62. Мемлекеттік мекемемен материалдық емес актив құрылғанда:
1) зерттеу кезеңінде ғылыми әзірлемелер бойынша шығындар үнемі шығындар болып танылады;
2) әзірлеу сатысындағы ғылыми әзірлемелер бойынша жұмыстарға арналған шығындар активтерді танудың өлшемшарттарына сәйкес келген кезде күрделі салымдар есебінің шотына жатқызылады.
63. Күрделі салымдар іс жүзіндегі шығындар бойынша өлшенеді.
Аяқталмаған және аяқталған, бірақ ғылыми әзірлемелердің қабылданбаған нәтижелері бойынша күрделі шығындар келесі жылдың балансына ауысады.
Ғылыми жұмыстардың аяқталған және қабылданған қорытындылары қабылдау актілері негізінде тану өлшемшарттарын сақтағанда материалдық емес есептің шотына жатады. Материалдық емес активтер тану өлшемшарттарына сәйкес болмаған жағдайда шегілген шығындар шығыстарға жатқызылады.
64. Материалдық емес активті кейіннен есепке алу іс жүзіндегі шығындар бойынша есептеу моделі бойынша: жинақталған амортизацияны және құнсызданудан жиналған шығындарды алып тастағанда өзіндік құн бойынша жүргізіледі.
65. Мемлекеттік мекеме Бухгалтерлік есеп қағидаларымен бекітілген негізгі құралдар үшін амортизацияның жылдық нормаларын қолдана отырып ай сайын материалдық емес активтердің амортизациясын біркелкі есептеу әдісімен есептейді.
66. Материалдық емес активтің жойылу бағасы нөлге тең.
Материалдық емес активтің құнынан 100% асқанда амортизацияны есептеу жүргізілмейді.
67. Есеп жылының соңында өткізілген түгендеу қорытындылары бойынша, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен келісілген, мемлекеттік мекеме басшысы бұйрығына сәйкес құрылған түгендеу комиссиясының актісі негізінде, егер орны толтырылатын құн осы активтің баланстық құнынан төмен болса, есепте материалдық емес активтің құнсыздану фактісі жазылады. Түгендеу актісінде құнсыздану себептері көрсетіледі.
Негізгі материалдық емес активтерді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады. сәйкес жүзеге асырылады.
68. Материалдық емес активтерді есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Материалдық емес активтерді есепке алу тәртібі" 12-тарауында айқындалған.
Материалдық емес активтер құнының құнсыздануын есепке алу Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Активтердің құнсыздануы" 24-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.

Глава 13. Нематериальные активы
61. Нематериальный актив первоначально признается по себестоимости, то есть по фактическим затратам.
Государственное учреждение признает себестоимостью нематериальных активов, полученных от другого государственного учреждения, балансовую стоимость передаваемых нематериальных активов. Себестоимостью нематериальных активов, полученных государственным учреждением на безвозмездной основе от третьих сторон, признается справедливая стоимость нематериальных активов на дату их получения.
62. При создании нематериального актива государственным учреждением:
1) затраты по научным разработкам на стадии исследования всегда признаются расходами;
2) затраты на стадии разработки на выполнение работ по научным разработкам относятся на счет учета капитальных вложений при соответствии критериям признания активов.
63. Капитальные вложения измеряются по фактическим затратам.
Капитализированные затраты по незаконченным и законченным, но не принятым результатам научных разработок переходят на баланс следующего года.
Законченные и принятые результаты научных работ на основании актов приемки относятся на счета учета нематериальных активов при соблюдении критериев признания. В случае несоответствия критериям признания нематериальных активов понесенные затраты относятся на расходы.
64. Последующий учет нематериального актива производится по модели учета по фактическим затратам: по себестоимости за вычетом накопленной амортизации и накопленных убытков от обесценения.
65. Государственное учреждение ежемесячно начисляет амортизацию нематериальных активов методом равномерного начисления с использованием годовых норм амортизации в соответствии с Правилами бухгалтерского учета.
66. Ликвидационная стоимость нематериального актива равна нулю.
Начисление амортизации свыше 100 процентов стоимости нематериального актива не производится.
67. В конце отчетного года по результатам проведенной инвентаризации на основании согласованного с администратором бюджетных программ акта инвентаризационной комиссии, созданной в соответствии с приказом руководителя государственного учреждения, в учете фиксируется факт обесценения нематериального актива, если возмещаемая стоимость окажется ниже балансовой стоимости данного актива. В акте инвентаризации указываются причины обесценения.
Инвентаризация нематериальных активов проводится в соответствии с Правилами проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
68. Порядок учета нематериальных активов определен главой 12 "Порядок учета нематериальных активов" Правил бухгалтерского учета.
Учет обесценения стоимости нематериальных активов осуществляется в соответствии с положениями главы 24 "Обесценение активов" Правил бухгалтерского учета.

69. Материалдық емес активтерді есептен шығару Мемлекеттік мүлік туралы Заңына және Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасы сәйкес жүзеге асырылады.
14-тарау. Қаржылық міндеттемелер
70. Қаржылық міндеттемелер бастапқы танылған кезде қаржылық нәтиже арқылы әділ құны бойынша есепке алынбайтын қаржылық міндеттеме жағдайында осы қаржылық міндеттемені сатып алумен тікелей байланысты мәміле бойынша шығындарды қосқанда әділ құны бойынша бағаланады.
71. Мемлекеттік мекеме бастапқы танығаннан кейін қаржылық міндеттемелер ескерілген қаржылық нәтижеге арналған қаржылық міндеттемелерді қоспағанда пайыздың тиімді мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып амортизациялық құны бойынша бағаланады.
72. Капиталдың ішкі нарығында орналастырылған мемлекеттік бағалы қағаздардың әділ құны ретінде олардың номиналды құны қабылданады.
73. Сыртқы қарыздар бойынша дисконттау мөлшерлемесі қолданыстағы сыртқы қарыздар портфелінің орташа өлшенген қарыз мөлшерлемесін пайдалана отырып, нарықтық шарттар негізінде айқындалады.
74. Мемлекеттік мекеме қаржылық міндеттемені (немесе қаржылық міндеттеменің бөлігін) ол толық өтелгенде, яғни шартта көрсетілген міндеттеме орындалғанда, жойылғанда немесе қызмет ету мерзімі өтіп кеткенде есептен шығарып тастайды.
75. Қаржылық міндеттемелерді есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Қаржы инвестициялары мен қаржы міндеттемелерін есепке алу тәртібі" 5-тарауында айқындалған.
15-тарау. Кредиторлық берешек
76. Мемлекеттік мекеме салықтар мен басқа да төлемдер сомаларын есептеуді Салық кодексіне сәйкес жүзеге асырады.
Жалақы және басқа операциялық шығындар сияқты қысқа мерзімді міндеттемелер мемлекеттік мекеменің операциялық циклында пайдаланылатын айналым капиталының бір бөлігін құрайды. Мұндай операциялық баптар, тіпті егер оларды есепті күннен бастап 12 (он екі) айдан астамнан кейін өтеуге жатса да қысқа мерзімді міндеттемелер ретінде жіктеледі.
77. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысулар бойынша кредиторлық берешек сомалары республикалық бюджетті атқару саласындағы уәкілетті органның және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бухгалтерлік есебінде уәкілетті орган заңды және жеке тұлғаларға шаруашылық операцияларының салдарынан пайда болған сома ретінде танылады.

69. Списание нематериальных активов осуществляется в соответствии с Законом о государственном имуществе и Правилами оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического или морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий.
Глава 14. Финансовые обязательства
70. При первоначальном признании финансовые обязательства оцениваются по справедливой стоимости плюс, в случае финансового обязательства, не учитываемого по справедливой стоимости через финансовый результат, затраты по сделке, которые напрямую связаны с выпуском такого финансового обязательства.
71. После первоначального признания государственным учреждением финансовые обязательства оценивается по амортизированной стоимости с использованием метода эффективной ставки процента, за исключением финансовых обязательств, учтенных по справедливой стоимости на финансовый результат.
72. В качестве справедливой стоимости государственных ценных бумаг, размещенных на внутреннем рынке капитала, принимается их номинальная стоимость.
73. Ставка дисконтирования по внешним займам определяется на основе рыночных условий, используя средневзвешенную ставку заимствования действующего портфеля внешних займов.
74. Государственное учреждение списывает финансовое обязательство (или часть финансового обязательства) с учета тогда, когда оно погашено, то есть когда указанное в договоре обязательство исполнено, аннулировано или срок его действия истек.
75. Порядок учета финансовых обязательств определен главой 5 "Порядок учета финансовых инвестиций и финансовых обязательств" Правил бухгалтерского учета.
Глава 15. Кредиторская задолженность
76. Начисление сумм налогов и других платежей в бюджет государственное учреждение осуществляет в соответствии с Налоговым кодексом.
Краткосрочные обязательства, такие как начисленная зарплата и другие операционные затраты, составляют часть оборотного капитала, используемого в операционном цикле государственного учреждения. Такие операционные статьи классифицируются как краткосрочные обязательства, даже если они подлежат погашению более чем через 12 (двенадцать) месяцев с отчетной даты.
77. Суммы кредиторской задолженности по расчетам с плательщиками по налоговым и другим обязательным платежам в бюджет, неналоговым поступлениям, поступлениям от продажи основного капитала, продажи финансовых активов государства признаются в бухгалтерском учете уполномоченного органа в сфере исполнения республиканского бюджета и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета как сумма, которую уполномоченный орган заплатит юридическим и физическим лицам, образовавшаяся вследствие хозяйственных операций.

78. Мемлекеттік мекеменің басшысы Есеп айырудың түгендеу актісі дебиторлармен және кредиторлармен Есеп айырудың актісіне анықтама сондай-ақ Түгендеу комиссиясының хаттамасы негізінде кредиторлық берешекті есептен шығару туралы бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне ол туралы он күннің мерзімінде хабарлай отырып шешім қабылдайды.
Түгендеу комиссиясының актісіне сәйкес мемлекеттік мекеме басшысының қабылданған шешімі негізінде мемлекеттік мекеме есепті жылдың соңында өндіріп алу үшін үмітсіз кредиторлық берешекті:
1) кредитор таратылған жағдайда;
2) кредитор қарызды кешірген жағдайда, егер қарыздан босату туралы шешімді кредитор мүлкінің меншік иесі немесе уәкілетті тұлға қабылдаған жағдайда;
3) мемлекеттік мекемеден өндіріп алудан сот бас тартқанда, оның ішінде талаптың мерзімі өтіп кету себебіне байланысты есептен шығарады.
79. Кредиторлық берешекті есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Дебиторлық және кредиторлық берешектерді есепке алу тәртібі" 6-тарауында айқындалған.
16-тарау. Қызметкерлермен есеп айырысу
80. Мемлекеттік мекеме есепті жылдың соңында қызметкерлердің пайдаланылмаған демалыстары бойынша резервті таниды.
Резервтің мөлшері ағымдағы жылдың 31 желтоқсанына демалыстың пайдаланылмаған күндері үшін демалыс күндерінің сомасын есептеу арқылы айқындалады.
81. Қызметкерлер алдындағы кредиторлық берешекті есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Қызметкерлермен есеп айырысуды есепке алу тәртібі" 7-тарауында айқындалған.
17-тарау. Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер мен шартты активтер
82. Бағалау міндеттемелері жыл соңында қайта қаралады және ағымдағы ең жақсы есептеу бағасын көрсету үшін түзетіледі. Егер бағалау міндеттемелері тану талаптарына жауап бермесе, онда бағалау міндеттемелері жойылады.
Мемлекеттік мекеме бағалау міндеттемелері мен шартты активтерді танымайды, қаржылық есептілікке олар туралы ақпаратты түсініктеме жазбада береді.
83. Бағалау міндеттемелерін есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Бағалау міндеттемелерін, шартты міндеттемелерді және шартты активтерді анықтау" 18-тарауында айқындалған.
18-тарау. Өзге активтер мен өзге де міндеттемелер
84. Мемлекеттік мекеменің өзге активтеріне берілген аванстар, болашақ кезеңдердің шығыстары мен өзге де активтер кіреді.
Мемлекеттік мекеменің өзге міндеттемелеріне алынған аванстар, болашақ кезеңдердің кірістері мен өзге де міндеттемелер кіреді.
85. Мемлекеттік мекемелер өзге активтер мен міндеттемелерді есепке алу тәртібін Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Өзге активтер мен міндеттемелерді есепке алу тәртібі" 14-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.

78. Руководитель государственного учреждения на основании акта инвентаризации расчетов, справки к акту инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами, а также протокола инвентаризационной комиссии принимает решение о списании кредиторской задолженности с сообщением об этом в десятидневный срок администратору бюджетных программ.
На основании решения руководителя государственного учреждения, принятого в соответствии с актом инвентаризационной комиссии, государственное учреждение на конец отчетного года списывает безнадежную для взыскания кредиторскую задолженность:
1) в случае ликвидации кредитора;
2) в случае прощения долга кредитором при условии, если решение об освобождении от долга принято собственником имущества кредитора или уполномоченным на, то лицом;
3) во взыскании с государственного учреждения которой судом отказано, в том числе по причине истечения срока исковой давности.
79. Порядок учета кредиторской задолженности определен главой 6 "Порядок учета дебиторской и кредиторской задолженности" Правил бухгалтерского учета.
Глава 16. Расчеты с работниками
80. Государственное учреждение признает на конец отчетного года резерв по неиспользованным отпускам работников.
Размер резерва определяется путем расчета суммы отпускных за неиспользованные дни отпуска на 31 декабря текущего года.
81. Порядок учета кредиторской задолженности перед работниками определен главой 7 "Порядок учета расчетов с работниками" Правил бухгалтерского учета.
Глава 17. Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы
82. Оценочные обязательства пересматриваются на конец года и корректируются для отражения текущей наилучшей расчетной оценки. Если оценочные обязательства больше не отвечают критериям признания, то оценочные обязательства аннулируются.
Государственное учреждение не признает условные обязательства и условные активы, а представляет информацию о них в пояснительной записке к финансовой отчетности.
83. Порядок учета оценочных обязательств определен главой 18 "Определение оценочных обязательств, условных обязательств и условных активов" Правил бухгалтерского учета.
Глава 18. Прочие активы и прочие обязательства
84. Прочие активы государственного учреждения включают выданные авансы, расходы будущих периодов и прочие активы.
Прочие обязательства государственного учреждения включают полученные авансы, доходы будущих периодов и прочие обязательства.
85. Порядок учета прочих активов и обязательств государственные учреждения осуществляют в соответствии с положениями главы 14 "Порядок учета прочих активов и обязательств" Правил бухгалтерского учета.

86. Концессия шарттары бойынша активтер мен міндеттемелерді есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Концессия шарттары бойынша активтер мен міндеттемелерді есепке алу тәртібі" 28-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
19-тарау. Валюталық бағамдардың өзгеруінің ықпалы
87. Бастапқыда бухгалтерлік есепте көрсетілгенде шетел валютасындағы операциялар шетел валютасындағы сомаға операция жасалған күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдану жолымен функционалдық валютада көрсетіледі.
Әрбір есепті күнге мемлекеттік мекеме есепте:
түпкі бағамды (есеп күндегі ағымдағы валюта бағамын) пайдалана отырып қайта есептелген - ақшалай (монетарлық) баптарды;
операция жасалған күнге айырбастау бағамы бойынша – шетел валютасындағы ақшалай емес (монетарлық емес) баптарды;
әділ құнын айқындау күніне қолданыстағы болған айырбастау бағамы бойынша қайта есептелген, әділ құны бойынша бағаланған шетел валютасындағы ақшалай емес (монетарлық емес) баптарды көрсетеді.
Шетел валютасындағы операцияларды және шетелдік қызметті есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есепке алу қағидаларының "Валюта бағамдары өзгерістерінің әсері" 19-тарауында айқындалған.
20-тарау. Жалдау операциялары
88. Қаржылық жалдауға актив алған мемлекеттік мекеме (жалдауға алушы) жалдау мерзімінің басында өз балансында:
1) активтердің объектілері ретінде – қаржылық жалдау шегінде сатып алынған активтерді;
2) жалдау міндеттемелеріне қатысты міндеттемелер ретінде таниды.
Активтер мен міндеттемелер жыл басындағы мерзімдегі жалдау мүлкінің әділ құнына тең сомада танылады.
Қаржылық жалдауға алынған активті жалға алушы өзіндік амортизациялау активтері үшін қабылданған амортизациялық саясатқа сәйкес амортизациялайды.
89. Мемлекеттік мекеменің активті жалдауға тапсыруы операциялық жалдау ретінде ескеріледі. Операциялық жалдауға берілген активтер жалдауға берушінің балансында ескеріледі. Операциялық жалдаудан түскен жалдау кірісі бюджеттің кірісі болып табылады.
Жалдауға берушілер жалдау төлемдерін жалдау мерзімі ішінде тікелей негізде бөлінген шығындар ретінде таниды.
Жалдауға берушіде жалдау активтері жалдауға беруші берген түгендеу нөмірлерімен 01 "Жалдау активтері" баланстан тыс шотында ескеріледі.
90. Жалдау операцияларын есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Жалдауды есепке алу тәртібі" 13-тарауында айқындалған.
21-тарау. Қаржыландыру мен резервтер
91. Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру мемлекеттік мекемеге сыртқы қарыздар мен күрделі сипаттағы байланысты гранттар есебінен жобалар бойынша міндеттемелер қабылдауға жоспарлы тағайындауларды бөлген кезде танылады.

86. Порядок учета активов и обязательств по договорам концессии осуществляется в соответствии с главой 28 "Порядок учета активов и обязательств по договорам концессии" Правил бухгалтерского учета.
Глава 19. Влияние изменений валютных курсов
87. При первоначальном отражении в бухгалтерском учете операции в иностранной валюте отражаются в функциональной валюте путем применения к сумме в иностранной валюте рыночного курса обмена валют на дату совершения операции.
На каждую отчетную дату государственное учреждение отражает в учете:
денежные (монетарные) статьи в иностранной валюте – пересчитанные с использованием конечного курса (текущего валютного курса на отчетную дату);
неденежные (немонетарные) статьи в иностранной валюте – по обменному курсу на дату совершения операции;
неденежные (немонетарные) статьи в иностранной валюте, оцененные по справедливой стоимости – пересчитанные по обменным курсам, которые действовали на дату определения справедливой стоимости.
Порядок учета операций в иностранной валюте и зарубежной деятельности определен главой 19 "Влияние изменений валютных курсов" Правил бухгалтерского учета.
Глава 20. Арендные операции
88. Государственное учреждение, получившее актив в финансовую аренду (арендатор), в начале срока аренды признает в своем балансе в качестве:
1) объекта активов - активы, приобретенные в рамках финансовой аренды;
2) обязательства - связанные с арендой обязательства.
Активы и обязательства признаются в сумме, равной справедливой стоимости арендуемого имущества на начальную дату аренды.
Актив, полученный в финансовую аренду, амортизируется арендатором в соответствии с амортизационной политикой, принятой им для собственных амортизируемых активов.
89. Передача государственным учреждением актива в аренду учитывается как операционная аренда. Активы, переданные в операционную аренду, учитываются на балансе арендодателя. Арендный доход от операционной аренды является доходом бюджета.
Арендаторы признают арендные платежи как расходы, распределенные на прямолинейной основе на протяжении срока аренды.
Арендованные активы у арендатора учитываются на забалансовом счете 01 "Арендованные активы" под инвентарными номерами, присвоенными им арендодателем.
90. Порядок учета арендных операций определен главой 13 "Порядок учета аренды" Правил бухгалтерского учета.
Глава 21. Финансирование и резервы
91. Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов признается при выделении государственному учреждению плановых назначений на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов капитального характера.

92. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. Күрделі салымдар мен мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін қайта бағалауға резервтерді қаржыландырудың есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Таза активтер\капиталдарды есепке алу тәртібі" 20-тарауында айқындалған.
22-тарау. Кірістер мен шығыстар
94. Мемлекеттік мекеме айырбасталмайтын және айырбасталатын операциялардан кірістер алады.
Айырбасталмайтын операциялардан түсетін кірістерге мыналар:
ағымдағы қызметті қаржыландыру;
күрделі салымдарды қаржыландыру;
трансферттер мен субсидиялар;
гранттар;
салықтық түсімдер;
демеушілік және қайырымдылық көмек;
өзге де айырбасталмайтын операциялар жатады.
Айырбасталатын операциялардан түсетін кірістерге мыналар:
активтерді басқару операциялары;
тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін түсімдер жатады.
Активті және кірістерді тану сәті салық операциясының нәтижесінде туындайды, өткен оқиға активті бақылау бойынша негіз болатын сәт болып табылады.
Корпоративтік табыс салығы (бұдан әрі – КТС) бойынша кірістер сомасын бағалау үшін уәкілетті орган кірістерді жеке шоттардан алынатын тиісті мәліметтер негізінде есепті күнге КТС бойынша таниды.
Қосылған құн салығы (бұдан әрі – ҚҚС) бойынша кірістер сомасын бағалау үшін есепке алуға есепті кезеңдегі салық төлеушілердің декларациялары бойынша ҚҚС-дан түсетін кірістерді есептеу фактісін тіркейтін жеке шоттардағы жазбалар болып табылады.
Дәл осындай тәсіл салық кезеңі күнтізбелік ай немесе күнтізбелік тоқсан болып белгіленген салық түсімдерінің басқа да түрлеріне (акциздер, пайдалы қазбаларды өндіру салығы, ойын бизнесі салығы) қолданылады.
Астана, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала бюджеті деңгейінде салық түсімдері бойынша дербес шоттарды қалыптастыру болмаған жағдайда, салық түсімдері бойынша кірістерді көрсету үшін бюджетке ақша қаражаты түсімдерінің деректері пайдаланылады.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 10.10.2025 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 369 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
95. Осы Есеп саясатының 94-тармағының 17-абзацын қоспағанда тиісті бюджетке салық түсімдері есептеу жүйесінде есептеледі және биржадан тыс операциялардан түсетін кірістер ретінде танылады.
Салық активі салық оқиғасы туындаған және тану өлшемшарттары сақталған кезде танылады.
Салық оқиғасынан бұрын алынған салықтар бойынша кірістер актив пен міндеттеме ретінде танылады (аванстық түсімдер), өйткені есеп беруші ұйымға салық түсімдерін алуға мүмкіндік беретін оқиға әлі пайда болған жоқ, ал салықтық кірістерді тану өлшемшарттары орындалмайды.
Аванстық салық түсімдері басқа аванстардан айтарлықтай ерекшеленбейді. Міндеттеме салық оқиғасына дейін танылады. Салық оқиғасының басталуымен міндеттеме жойылады және кіріс танылады.
Негізгі капиталды сатудан, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін кірістерді уәкілетті орган бюджетке қаражат түскен кезде кіріс ретінде таниды.
Негізгі капиталды сатудан, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер, айыппұлдар мен өсімпұлдардан басқа салықтық емес түсімдер бухгалтерлік есепте Бухгалтерлік есеп қағидаларында көзделген тәртіппен тиісті ақпарат негізінде көрсетіледі.

92. Исключен в соответствии с приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. Порядок учета финансирования капитальных вложений и резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения определен главой 20 "Порядок учета чистых активов/капитала" Правил бухгалтерского учета.
Глава 22. Доходы и расходы
94. Государственное учреждение получает доходы от необменных и обменных операций.
К доходам от необменных операций относятся:
финансирование текущей деятельности;
финансирование капитальных вложений;
трансферты и субсидии;
гранты;
налоговые поступления;
спонсорская и благотворительная помощь;
прочие необменные операции.
К доходам от обменных операций относятся:
операции от управления активами;
от реализации товаров (работ и услуг).
Момент признания актива и доходов по налоговым поступлениям возникает в результате налоговой операции, является моментом, с которого прошлое событие служит основанием по контролю над активом.
Для оценки суммы доходов по корпоративному подоходному налогу (далее – КПН) к начислению уполномоченный орган признает доходы на основании соответствующих сведений из лицевых счетов по КПН на отчетную дату.
Для оценки суммы доходов по налогу на добавленную стоимость (далее – НДС) к начислению являются записи в лицевых счетах, фиксирующие факт начисления доходов от НДС по декларациям налогоплательщиков отчетного периода.
Аналогичный подход применяется к другим видам налоговых поступлений, налоговый период для которых установлен календарный месяц или календарный квартал (акцизы, налог на добычу полезных ископаемых, налог на игорный бизнес).
В случае отсутствия формирования лицевых счетов по налоговым поступлениям на уровне бюджета столицы, областного бюджета, бюджета города республиканского значения, для отражения доходов по налоговым поступлениям используются данные поступлений денежных средств в бюджет.
В случае отсутствия формирования лицевых счетов по налоговым поступлениям на уровне областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, для отражения доходов по налоговым поступлениям используются данные поступлений денежных средств в бюджет.
Сноска. Пункт 94 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 10.10.2025 № 589 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №369
95. Налоговые поступления в соответствующий бюджет признаются в учете уполномоченным органом по методу начисления, за исключением абзаца 17 пункта 94 настоящей Учетной политики, и отражаются как доходы от необменных операций.
Налоговый актив признается при возникновении налогового события и соблюдении критериев признания.
Поступления от налогов, полученных до наступления налогового события, признаются активом и обязательством (авансовые поступления), поскольку событие, которое дает право получения отчитывающимся субъектом налоговых поступлений, еще не наступило, а критерии на признание налогового дохода не удовлетворяются.
Авансовые поступления по налогам не отличаются, по существу, от других авансовых поступлений. Обязательство признается до наступления налогового события. С наступлением налогового события обязательство ликвидируется и признается доход.
Поступления от продажи основного капитала, от продажи финансовых активов государства уполномоченный орган признает доход в момент поступления денежных средств в бюджет.
Поступления от продажи основного капитала, от продажи финансовых активов государства, неналоговые поступления, кроме штрафов и пени, отражаются в бухгалтерском учете на основании соответствующей информации в порядке, предусмотренном Правилами бухгалтерского учета.

Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 10.10.2025 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерден түскен кірістер (мемлекеттік баж, алымдар мен төлемақылар) уәкілетті мемлекеттік органдар Салық кодексінде көзделген тиісті декларацияларды, мәліметтерді немесе есеп айырысуларды ұсынған кезде туындайды.
Салықтық емес түсімдер (айыппұлдар мен өсімпұлдар) бюджетке ақшалай қаражат түскен кезде кіріс деп танылады.
Алынатын сома активті айқындауды қанағаттандыратын және активті тану өлшемшарттарын қанағаттандыратын жағдайда айыппұлдар мен өсімпұлдар кіріс ретінде танылады.
97. Активтерді сатудан түскен, түгендеу барысында анықталған жетіспеушіліктерді өтеу мен келтірілген залалдардан түскен, өткен жылдардың дебиторлық берешегін өтеуден түскен, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен ақшаның түсуі мен жұмсалуы жоспарымен қарастырылған сомалардан тыс түскен қаражаттар бюджет кірісі болып табылады.
98. Активтерді басқарудан кірістер, оның ішінде инвестиция объектісінің таза кірісі бөлігінің, акцияның мемлекеттік пакеттеріне дивидендтердің түсімі мен заңды тұлғаларда қатысудың үлесіне кірістер, мүлікті жалға беруден түскен кірістер Қазақстан Республикасы бюджетінің кірістері болып табылады.
Инвестициялар объектісінің таза табысының, акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтердің және заңды тұлғалардағы қатысу үлестеріне кірістердің бір бөлігінің түсімдері есептеу әдісі бойынша есепте танылады және мемлекеттік басқарудың тиісті саласын (аясын) басқару жөніндегі уәкілетті орган бюджетке төленуге жататын соманы бекіткен сәтте активтерді басқарудан түсетін кірістер ретінде көрсетіледі.
99. Мемлекеттік мекеме операциялық шығыстарды, бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды, активтерді басқару бойынша шығыстарды және өзге де шығыстарды жүргізеді.
Қарыздар бойынша шығындар олар жүргізілген кезеңдегі шығыстардың құрамында танылады.
100. Есеп кезеңі аяқталған соң мемлекеттік мекеме есеп кезеңінің қаржылық қорытындысына кірістер мен шығыстар шоттарының жабылуын жүргізеді.
101. Ақылы қызметтер көрсетуге байланысты кірістерді, шығыстар мен шығындарды, есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есеп қағидаларының "Кірістерді есепке алу тәртібі", 15-тарауында, "Шығыстарды есепке алу тәртібі" 16-тарауында және "Өндіріске шығындар мен басқа мақсаттарды есепке алу тәртібі" 17-тарауында айқындалған.
23-тарау. Есепті күннен кейінгі оқиғалар
102. Мемлекеттік мекеменің міндеттемелеріне немесе активтеріне елеулі қаржылық ықпалы бар есепті күннен кейінгі түзетпейтін оқиғалар Бухгалтерлік есепке алу қағидаларының "Есепті күннен кейінгі оқиғалар" 22-тарауына сәйкес тиісті ақпаратты ашып көрсету жолымен көрсетіледі. Қаржылық есептілікте есепті күннен кейінгі түзетуші оқиғаларды көрсету үшін танылған сомалар түзетілуге жатады.

Сноска. Пункт 95 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 10.10.2025 № 589 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Доход по другим обязательным платежам в бюджет (государственная пошлина, сборы и платы) наступает в момент предоставления уполномоченными государственными органами соответствующих деклараций, сведений или расчетов, предусмотренных Налоговым кодексом.
Неналоговые поступления (штрафы и пени) признаются доходом в момент поступления денежных средств в бюджет.
Штрафы и пени признаются в качестве дохода в случае, когда сумма к получению удовлетворяет определению актива и удовлетворяет критериям признания актива.
97. Средства, полученные от реализации активов, погашения недостач и причиненного ущерба, выявленных в ходе инвентаризации, погашения дебиторской задолженности прошлых лет, поступившие сверх сумм, предусмотренных планом поступлений и расходования денег от реализации товаров (работ, услуг), являются доходом бюджета.
98. Доходы от управления активами, в том числе поступления части чистого дохода объекта инвестиции, дивидендов на государственные пакеты акций и доходы на доли участия в юридических лицах, доходы от аренды имущества являются доходами бюджета Республики Казахстан.
Поступления части чистого дохода объекта инвестиции, дивидендов на государственные пакеты акций и доходы на доли участия в юридических лицах, признаются в учете по методу начисления и отражаются как доходы от управления активами в момент утверждения уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления суммы, подлежащей уплате в бюджет.
99. Государственное учреждение несет операционные расходы, расходы по бюджетным выплатам, по управлению активами и прочие расходы.
Затраты по займам признаются в составе расходов того периода, в котором они были произведены.
100. По окончании отчетного периода государственное учреждение производит закрытие счетов доходов и расходов на финансовый результат отчетного периода.
101. Порядок учета доходов, расходов и затрат, связанных с оказанием платных услуг, определены главой 15 "Порядок учета доходов", главой 16 "Порядок учета расходов" и главой 17 "Порядок учета затрат на производство и другие цели" Правил бухгалтерского учета.
Глава 23. События после отчетной даты
102. Некорректирующие события после отчетной даты, имеющие значительные финансовые действия на активы или обязательства государственного учреждения, отражаются путем раскрытия соответствующей информации в соответствии с положениями главы 22 "События после отчетной даты" Правил бухгалтерского учета. Суммы, признанные в финансовой отчетности для отражения корректирующих событий после отчетной даты, подлежат корректировке.

24-тарау. Баланстан тыс шоттар
103. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекемедегі уақытша және оған тиесілі емес, баланстан тыс шоттардағы активтердің есебін жүргізеді.
Баланстан тыс шоттардағы есеп жалғыз (қарапайым) жазу бойынша жүргізіледі.
Негізгі баланстан тыс шоттарда есепке алынған активтер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларына сәйкес түгендеу жүргізуге жатады.

Глава 24. Забалансовые счета
103. Государственное учреждение ведет учет активов, временно находящихся в государственном учреждении и не принадлежащих ему, на забалансовых счетах.
Учет на забалансовых счетах ведется по одинарной записи (простой).
Активы, учтенные на забалансовых счетах, подлежат инвентаризации в соответствии с Правилами проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.