Қарасай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Қарасай аудандық мәслихатының 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 49-4 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Қарасай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қарасай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Қарасай ауданы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қарасай аудандық мәслихатының төрағасы Б. Айнабеков
Қарасай аудандық мәслихатының 2025 жылғы "29"желтоқсан "Қарасай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 49-4 шешіміне қосымша
Қарасай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қарасай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдарды тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1. осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдалынушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2. осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3. осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасын;
4. осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Карасайскому району на 2026-2030 годы
Решение Карасайского районного маслихата Алматинской области от 29 декабря 2025 года № 49-4
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", маслихат Карасайского района РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Карасайскому району на 2026-2030 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима Карасайского района.
3. Настоящее решение вводится в действие после его первого официального опубликования.
Председатель Карасайского районного маслихата Б. Айнабеков
Приложение к решению Карасайского районного маслихата от 29 декабря 2025 года № 49-4 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Карасайскому району на 2026-2030 годы"
План по управлению пастбищами и их использованию по Карасайскому району на 2026-2030 годы
Настояший План по управлению пастбищами и их использованию по Карасайскому району на 2026-2030 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План:
1.схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категории земель, собствеников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2. приемлемую схему пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3. карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4. схему доступа пастбищепользователей к водоистчникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводительными каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;

5. осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жанурларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6. осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7. осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Ауданның әкімшілік-аумақтық бөлінісі 1 қалалық және 10 ауылдық округтен, 47 ауылдық елді мекеннен тұрады.
Қарасай ауданының жалпы көлемі - 200 952 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер - 75 320 гектар.
Қарасай ауданының климаты күртконтиненталды. Жылдық жауын-шашын мөлшері 300-310 миллиметр. Қаңтардың орташа температурасы -10-15°С, шілдеде +20+25°С.
Топырағы қызылқоңыр, оңтүстікте сортаң топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабатның қалындығы 40-50 сантиметр.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 223 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және жартылай бұталы шөптері.
Қарасай ауданында 42 ветеринариялық-санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде: 10 мал қорымдары, 12 сібір ошақтары, 11 ветеринариялық пунктері, 5 ірі қара малды қолдан ұрықтандыру пунктері, 4 ұсақ мүйізді малды қолдан ұрықтандыру пунктері.
Қарасай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қарасай ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

5. схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно 5 к настоящему Плану;
6. схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районого значения, поселка, селе, сельском округе, согласно приложеню 6 к настоящему Плану;
7. календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Администиративно-территориальное деление района состоит из 1 городского и 10 сельских округов, 47 сельских населенных пунктов.
Общая площадь земель Карасайского района - 200 952 гектаров, из них пастбищные земли -75 320 гектаров.
Климат района резко континентальный. Годовое количество осадков 300-310 миллиметров. Средние температуры января -10-15°С, июля +20+25°С.
Почвы светлокаштановые, на юге встречается солончаковые земли. Толщина плодородной почвы 40-50 сантиметров.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 223 видов. Самые распространенные из них зерновые и частично кустарниковые травы.
В Карасайском районе действуют 42 ветеринарно-санитарных объектов, из них: 10 скотомогильников, 12 сибирский очагов, 11 ветеринарных пунктов, 5 пунктов искусственного осеменения крупного рогатого скота, 4 пунктов искусственного осеменения мелкого рогатого скота.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию Карасайскому району на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Карасайского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

Қарасай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Қарасай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы жəне ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Қарасай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сəйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қарасай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қарасай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қарасай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымға малдарды айдан шығару және жайлымнан
қайтару мерзімі
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2026
Наурыздың ІІ он күндігінен
Мамырдың ІІ он күндігіне дейін
Мамырдың ІІ он күндігінен
Қазанның ІІ он күндігіне дейін
Қазанның ІІ он күндігінен
Қарашаның ІІІ он күндігіне дейін
Қарашаның ІІІ он күндігінен
Наурыздың ІІ он күндігіне дейін
2030
Наурыздың ІІ он күндігінен
Мамырдың ІІ он күндігіне дейін
Мамырдың ІІ он күндігінен
Қазанның ІІ он күндігіне дейін
Қазанның ІІ он күндігінен
Қарашаның ІІІ он күндігіне дейін
Қарашаның ІІІ он күндігінен
Наурыздың ІІ он күндігіне дейін

Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасайскому району на 2026-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасайскому району на 2026-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасайскому району на 2026-2030 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасайскому району на 2026-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасайскому району на 2026-2030 годы"
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, селе, сельском округе
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Карасайскому району на 2026-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима
2026
от ІІ декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІ декады ноября до ІІ-декады марта
2030
от ІІ декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІ декады ноября до ІІ-декады марта