"Алматы облысы "Қарасай ауданының 2025-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасын бекіту туралы"
Алматы облысы Қарасай аудандық мәслихатының 2025 жылғы 16 маусымдағы № 37-4 шешімі
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365-бабы 3 тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" №148 Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы №154-п "Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны әзірлеу жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, Қарасай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қарасай ауданының 2025-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасы осы шешімнің №1 қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қарасай аудандық мәслихатының төрағасы Б. Айнабеков
Алматы облысы Қарасай
ауданында коммуналдық
қалдықтарды басқару бойынша
2025-2028 жылдарға арналған
бағдарламасы
2025
Қарасай аудандық мәслихатының 2025 жылғы "16" мамырындағы №37-4 шешіміне қосымша
БАҒДАРЛАМА
Алматы облысы Қарасай ауданының 2025-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша
Қаскелең – 2025 ж
МАЗМҰНЫ
БАҒДАРЛАМАЛЫҚ ПАСПОРТ 4
1КІРІСПЕ 7
1.1Қарасай ауданы туралы жалпы мәлімет 7
1.2Географиялық орны және табиғи-климаттық жағдайлары 8
1.3Ауданның/өңірдің басым міндеттерінде қалдықтарды басқару 8
2ЗАҢНАМАЛЫҚ БАЗА 15
2.1Қолданылатын ережелер 15
2.2Қалдықтардың классификациясы 16
2.3Бағдарламамен қамтылған қалдықтар 16
2.4Полигондар 17
2.5Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастырудағы жергілікті атқарушы органдардың рөлі 17
3КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ ҚАЗІРГІ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ 18
3.1Жалпы ақпарат 18
3.2ҚҚҚ өңдеу/ кәдеге жарату инфрақұрылымы 19
3.3ТҚҚ жинауды және шығаруды ұйымдастыру 21
3.4ҚҚҚ кәдеге жарату қондырғылары 26
3.4.1Қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны 26
3.4.2Табиғи (рұқсат етілмеген) полигондар 30
3.5Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және жою тарифі 32
3.6ТЖҚ қалыптастыру және жинақтау нормалары 33
3.7Сандық және сапалық көрсеткіштер 35
3.8Қалдық материалдармен жұмыс істеудің негізгі мәселелері және қорытындылар 36
3.9Бөлінген қаражатты сипаттау және талдау 38
3.10Ынталандыру шаралары 39
4МАҚСАТТАР, МІНДЕТТЕР ЖӘНЕ МАҚСАТТАР 42
4.1Бағдарлама мақсаттары 42

Об утверждении программы по управлению коммунальными отходами в Карасайском районе Алматинской области на 2025-2028 годы
Решение Карасайского районного маслихата Алматинской области от 16 июня 2025 года № 37-4
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казакстан, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казакстан", Приказом Министра экологии и природных ресурсов Республки Казахстан от 18 мая 2023 года №154-п "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами" Карасайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить программу по управлению коммунальными отходами Карасайского района на 2025-2028 годы, согласно приложению № 1 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по исчении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель Карасайского районного маслихата Б. Айнабеков
Программа
по управлению коммунальными
отходами в Карасайском районе Алматинской области
на 2025-2028 годы
2025
Приложение к решению Карасайского районного маслихата
от 16 июня 2025 года
№ 37-4
ПРОГРАММА
по управлению коммунальными отходами в Алматинской области на 2025- 2028 годы в части, касающейся Карасайского района
г. Каскелен - 2025 год
ОГЛАВЛЕНИЕ
ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ 4
1ВВЕДЕНИЕ 7
1.1Общие сведения по карасайскому району 7
1.2Географическое расположение и природно-климатические условия 8
1.3Управление отходами в приоритетных задачах района/области 8
2ЗАКОНОДАТЕЛЬНАЯ БАЗА 15
2.1Применяемые НПА 15
2.2Классификация отходов 16
2.3Отходы, рассматриваемые в Программе 16
2.4Полигоны, свалки 16
2.5Роль МИО в организации управления коммунальными отходами 17
3АНАЛИЗ ТЕКУЩЕГО СОСТОЯНИЯ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ 18
3.1Общие данные 18
3.2Инфраструктура для переработки/утилизации ТКО 19
3.3Организация сбора и вывоза ТКО 21
3.4Объекты захоронения ТКО 26
3.4.1Полигон ТБО 26
3.4.2Стихийные (несанкционированные) свалки 30
3.5Тариф на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов 32
3.6Нормы образования и накопления ТКО 33
3.7Количественные и качественные показатели 35
3.8Основные проблемы обращения с тко и выводы 36
3.9Описание и анализ выделенных средств 38
3.10Меры стимулирования 39
4ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ 42
4.1Цели Программы 42

4.2Бағдарлама мақсаттары 42
4.3Қарасай ауданы бойынша нысаналы индикаторлар 43
5НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, МАҚСАТҚА ЖЕТУДІҢ ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ ТИІСТІ ШАРАЛАР 45
5.1Техникалық және технологиялық шешімдер 45
5.1.1Негізгі ақпарат 45
5.1.2ТҚҚ басқару жүйесінің ағымдағы жағдайын талдау 46
5.1.3ҚҚҚ жинау және тасымалдау жүйесін жетілдіру 50
5.1.4Қалдықтарды жинау мен шығарудың логистикалық схемаларын әзірлеу 53
5.1.5Салыстырмалы талдау және қалдықтарды басқару жүйесін дамытудың әлеуметтік-экономикалық қолайлы нұсқасын таңдау 54
5.1.6Облыстық ТҚҚ басқару жүйесінің құрамында Қарасай ауданы 60
5.1.7Материалдық-техникалық база және қаржылық шығындар көрсеткіштерінің есебі 65
5.1.8Материалдық-техникалық базаны қалыптастыру бойынша негізгі іс- шаралар 74
5.2Институционалдық бөлім 78
5.2.1Қалдықтарды басқарудың аймақтық жүйесінің ұйымдық моделі 78
5.2.2Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген жауапкершілігі қағидатын іске асыру 91
5.2.3Қалдықтарды басқару моделін енгізу құралдары 91
6ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР 92
7БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ ЖОСПАРЫ ЖӘНЕ БАСЫМДЫҚ ӘРЕКЕТТЕР 92
БАҒДАРЛАМАЛЫҚ ПАСПОРТ
Бағдарлама атауы
Алматы облысы Қарасай ауданында 2025-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы
Даму негізі
-Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі (365-бап) 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI ҚРЗ.
-"Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығы.
-Әрекет ету тәртібі "Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 28 желтоқсандағы №508.
-"Жергілікті атқарушы органдарға коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасын әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 154-ө бұйрығы.
-Қалдықтарды басқару саласындағы Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экологиялық кодексін іске асыру мақсатында бекітілген өзге де қолданыстағы нормативтік құқықтық
актілер.
Дамытуға жауапты
Алматы облысының әкімдігі
Орындауға жауапты
1)Алматы облысы Қарасай ауданының әкімдігі;
2)Алматы облысы Қарасай ауданының әкімшілік- аумақтық бірліктерінің коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі мамандандырылған ұйымдары.
Бағдарлама мақсаттары
-тұтыну қалдықтарының қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына кері әсерін азайту;
-Қарасай ауданының ауданының елді мекендерінде коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесінің моделін құру және оны іске асыру арқылы коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін кезең-кезеңмен азайтуға, сондай-ақ коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және
полигондарды рекультивациялау үлесін арттыруға бағытталған белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізу.
Тапсырмалар

4.2Задачи Программы 42
4.3Целевые показатели для Карасайского района 43
5ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И СООТВЕТСВУЮЩИЕ МЕРЫ 45
5.1Технико-технологические решения 45
5.1.1Общие сведения 45
5.1.2Анализ существующего состояния системы управления ТКО 46
5.1.3Совершенствование системы сбора и транспортировки ТКО 49
5.1.4Разработка логистических схем сбора и вывоза отходов 52
5.1.5Сравнительный анализ и выбор социально-экономически приемлемого варианта схемы развития системы обращения с отходами 53
5.1.6Карасайский район как часть системы управления ТКО области 59
5.1.7Расчет показателей материально-технической базы и финансовых затрат 64
5.1.8Основные мероприятия по формированию материально-технической базы 73
5.2Институциональный раздел 77
5.2.1Организационная модель региональной системы управления отходами 77
5.2.2Реализация принципа расширенной ответственности производителей (импортҰров) 91
5.2.3Инструменты реализации модели управления отходами 91
6НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ 92
7ПЕРВООЧЕРЕДНЫЕ МЕРОПРИЯТИЯ И ПЛАН РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ 92
ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ
Наименование программы
Программа по управлению коммунальными отходами в Карасайском районе Алматинской области на 2025-2028 годы
Основание для разработки
-Экологический кодекс Республики Казахстан (ст.365) от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК.
-Указ Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577 "О концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике".
-Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" от 28 декабря 2021 года № 508.
-Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 154-п
"Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами".
-Иные действующие нормативные акты утвержденные в целях реализации Экологического
кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года в сфере управления отходами.
Ответственный за разработку
Акимат Алматинской области
Ответственные за реализацию
1)Акимат Карасайского района Алматинской области;
2)ТОО "Alatau Public Utilities";
3)Специализированные организации по управлению коммунальными отходами административно-
территориальных единиц Карасайского района Алматинской области.
Цели программы
- снижение негативного воздействия отходов потребления на окружающую среду и здоровье населения;
- достижение установленных показателей, направленных на постепенное сокращение объемов образования коммунальных отходов, а также, увеличение доли восстановления коммунальных отходов и рекультивации полигонов через создание модели эффективной системы управления коммунальными отходами в населенных
пунктах Карасайского района и ее реализацию.
Задачи

1) Қарасай ауданында коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесінің моделін қалыптастыру, оның ішінде Қазақстан Республикасы заңнамасының
нормативтік талаптарына сәйкес коммуналдық
қалдықтарды қалыптастыру, жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және кәдеге жарату процестерін қамту. аймақтың ерекшеліктерін ескере отырып (климат, география, халық санының өсу динамикасы, аумақты дамыту жоспарлары және т.б.);
2)Бағдарламаны іске асыру үшін қажетті ресурстарды тарту;
3)ұсынылған негізделген ұсыныстар негізінде коммуналдық қалдықтарды басқару саласында инфрақұрылым құру;

1) Формирование модели эффективной системы управления коммунальными отходами на территории Карасайского района, в том числе охватывающей процессы образования, сбора, транспортировки,
утилизации, переработки и захоронения коммунальных
отходов в соответствии с нормативными требованиями законодательства РК и с учетом специфики района (климат, география, динамика роста населения, планы развития территории и другое);
2)привлечение ресурсов, необходимых для реализации Программы;
3)создание инфраструктуры в сфере обращения с коммунальными отходами на основе представленных обоснованных рекомендаций;

4)коммуналдық қалдықтарды орналастыру орындарының санын азайту және рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын жою бойынша ұсыныстар беру.
Іске асыру мерзімдері
2025-2028 жж
Мақсатты индикаторлар
2028 жылы Бағдарламаның аяқталуына қарай:
-- Қарасай ауданы тұрғындарының 97,4% қалдықтарды жинау ұйымдарында тұрақты қызмет көрсетеді;
-- Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес салынған ТҚҚ орналастыру объектілері (полигон) – 1 дана.;
-- ТҚҚ сұрыптау қондырғылары салынды – 1 дана;
-- Қалдықтарды өңдеу кәсіпорындары салынды – 1 дана;
-- Биогаз қондырғысының құрылысы – 1 дана.
Қаржыландыру көздері мен көлемі
2025-2028 жылдарға арналған Бағдарламаны іске асыруға жергілікті бюджет қаражаты және өзге де (бюджеттік емес) қаржыландыру көздері (1-сурет). Бағдарламаны іске асырудың жалпы құны 31 002,4 млн теңгені құрайды.
РОП Операторының ("Жасыл Даму" АҚ) құзыреті бойынша технологиялық қолдау және бірлесіп қаржыландыру мүмкін.
мың теңге
Жылдар бойынша
Барлығы
Р.Б
МБ
Басқа
қаржыландыру көздері
2025

4)предоставление рекомендаций по минимизации количества мест захоронения коммунальных отходов, ликвидации несанкционированных объектов размещения
отходов.
Сроки реализации
2025-2028 годы
Целевые индикаторы
К завершению Программы в 2028 году:
- 97,4% населения Карасайского района регулярно обслуживается мусоровывозящими организациями;
-построено объектов размещения ТКО (полигон) в соответствии с требованиями законодательства РК – 1 шт.;
-построено объектов сортировки ТКО – 1 шт.
-построено объектов мусоропереработки – 1 комплекс
- строительство биогазовой установки – 1 шт.
Источники и объемы финансирования
На реализацию Программы в 2025-2028 годах будут направлены средства местного бюджета и иные (внебюджетные) источники финансирования. Общие затраты на реализацию Программы составят 31002,4 млн. тенге.
В части компетенции Оператора РОП (АО “Жасыл
даму”) возможна технологическая поддержка и софинансирование.
в тыс. тенге
По годам
Всего
РБ
МБ
Другие источники
финансирования
2025 г.

25 767 963
-
668 566
25 099 397
2026
2 347 089
-
668 566
1 678 523
2027
1 121 073
-
265 530
855 543
2028
338 730
-
2000
336 730
Барлығы:
29 574 856
1 604 663
27 970 193
Қарасай ауданында 2025-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын қаржыландыру көлемі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет бекітілген кезде және оның кіріс мүмкіндіктерін ескере отырып нақтыланатын болады (жергілікті бюджет).
Сурет 1- Бағдарламаны қаржыландыру көздері
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің (388- бап) ережелеріне сәйкес ЭҚҚ операторы технологияларды енгізу арқылы қатты тұрмыстық қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесін дамыта алады.қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, сұрыптау, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату, қалдықтарды қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, қайта өңдеуге, сұрыптауға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындауға арналған зауыттар (өндірістер) салу, материалды
және қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, кәдеге жаратуды және (немесе) кәдеге жаратуды және қалдықтарды энергиямен қалпына келтіруді ұйымдастыруды жүзеге асыратын ұйымдардың техникалық базасы.
1КІРІСПЕ
1.1АУДАН ТУРАЛЫ ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
Қарасай ауданы — Қазақстан Республикасы Алматы облысының оңтүстігіндегі әкімшілік бірлік (2-сурет). Әкімшілік орталығы – Қаскелең қаласы. Аудан құрамына 1 қалалық және 10 ауылдық округ, 47 ауылдық елді мекен кіреді. Ауданның жалпы ауданы 2,1 мың км2.
Сурет 2- Алматы облысының әкімшілік-аумақтық бөлінісі
Мемлекеттік статистикалық мәліметтерге сәйкес, 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша халық саны 338,0 мың адамды немесе облыс халқының 22,1 пайызын құрады. Ауданда облыстағы ең көп қала халқы бар – облыстың жалпы қалалық халқының 34% (84,2 мың адам).
Аудан аумағы 2,1 мың км2, бұл Алматы облысы аумағының 2,0% құрайды. Халық тығыздығы – 161,0 адам. км2 (Алматы облысындағы ең жоғары).
Ауданның әкімшілік-аумақтық бөлінісі (2022 жылға арналған негізгі көрсеткіштер)
Жоқ.
Ауылдық округтердің атауы
Ауылдық округ орталығы
Территория шаршы км.
Елді мекендердің саны
Халық саны, мың адам
1
Қарасай ауданы
2009.5
47
325.5
2
Әйтей а/о
Әйтей ауылы
71.2
5
16.9
3
Елтай а/о
Береке ауылы
168.8
9
20.7
4
Жамбыл а/о
Жамбыл ауылы
56.7
4
20.8
5
Жандосов а/о
Жандосов а/о
111,0
3
13.2
Жоқ.
Ауылдық округтердің атауы
Орталық ауылдық
округі
Территория шаршы км.
Елді мекендердің саны
Халық саны, мың адам
6
Жібек жолы а/о
Жібек жолы ауылы

25 767 963
-
668 566
25 099 397
2026 г.
2 347 089
-
668 566
1 678 523
2027 г.
1 121 073
-
265 530
855 543
2028 г.
338 730
-
2 000
336 730
Итого:
29 574 855
-
1 604 662
27 970 193
Объем финансирования Программы по управлению коммунальными отходами в Карасайском районе на 2025-2028 годы будет уточняться при утверждении местного бюджета на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и исходя из возможностей доходной части местного бюджета.
Рисунок 1 - Источники финансирования Программы
В соответствии с положением Экологического кодекса РК (статья 388) Оператор РОП может развивать региональную систему управления ТБО через внедрение технологий сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, обработки, сортировки, переработки и (или) утилизации отходов, строительство заводов (производств) по подготовке к повторному использованию,
обработке, переработке, сортировке и (или) утилизации отходов, совершенствование материально-технической базы организаций, осуществляющих сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку и (или) утилизацию отходов, организацию энергетической утилизации отходов.
1ВВЕДЕНИЕ
1.1ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ ПО КАРАСАЙСКОМУ РАЙОНУ
Карасайский район - административная единица на юге Алматинской области Республики Казахстан (Рисунок 2). Административный центр – г. Каскелен. Район включает 1 город и 10 сельских округов, 46 сельских населенных пунктов. Общая площадь района – 2,1 тыс км2.
Рисунок 2 - Административно-территориальное деление Алматинской области
По данным государственной статистики численность населения на 1 января 2024 г. составила 338,0 тыс. человек или 22,1% от населения области. В районе самая большая численность городского населения области – 34% (84,2 тыс.чел) от всего городского населения области.
Территория района составляет 2,1 тыс км2 , что составляет 2,0 % от территории Алматинской области. Плотность населения – 161,0 чел. на км2 (самая высокая в Алматинской области).
Административно-территориальное деление района (основные показатели на 2022 год)
Наименование сельских округов
Центр сельского
округа
Территория кв. км.
Количество населенных пунктов
Кол-во населения, тыс. человек
1
Карасайский район
2009,5
47
325,5
2
Айтейский с/о
с. Айтей
71,2
5
16,9
3
Ельтайский с/о
с. Береке
168,8
9
20,7
Наименование сельских округов
Центр сельского
округа
Территория кв. км.
Количество населенных пунктов
Кол-во населения, тыс. человек
4
Жамбылский с/о
с. Жамбыл
56,7
4
20,8
5
Жандосовский с/о
с. Жандосово
111,0
3
13,2
6
Жибек Жолы с/о
ст. Жибек Жолы

Аймақтың климаты шұғыл континенттік. Қаңтардың орташа температурасы -6-15 градус, шілдеде +22-34 градус. Жылдық жауын-шашын мөлшері 300-500 мм, тауларда 1000 мм-ге дейін жетеді.
1.3АУДАННЫҢ/ӨҢІРДІҢ БАСЫМ МІНДЕТТЕРІНДЕ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ
SDGs
Қазақстан қабылдаған БҰҰ Тұрақты даму мақсаттарының (ТДМ) ішінде қалдықтардың қоршаған ортаға және планета тұрғындарының денсаулығына кері әсерін азайтуға байланысты бірқатар мақсаттар мен міндеттер бар. Төмендегі кестеде (1-кесте) осындай мақсаттар мен соған сәйкес міндеттер белгіленеді.
Кесте 1– Қалдықтарды азайту мәселелеріне қатысты SDG.
SDGs
Тапсырма
11.6 2030 жылға қарай жан басына шаққанда қалалардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайту, оның ішінде ауаның сапасына,
қалалық және басқа да қалдықтарды басқаруға
11.6.1 Тұрақты түрде жиналатын және тиісті түрде жойылатын қатты тұрмыстық
қалдықтардың жалпы
SDGs
Тапсырма
назар аудару арқылы.
коммуналдық қалдықтардағы
үлесі.
12.3 2030 жылға қарай бөлшек және тұтынушылық деңгейде жан басына шаққандағы жаһандық азық-түлік қалдықтарын екі есе қысқарту және егін жинаудан кейінгі ысыраптарды қоса алғанда, құн тізбегіндегі
азық-түлік шығындарын азайту.
12.3.1 Азық-түлік шығынының жаһандық индексі
12.5 2030 жылға қарай қалдықтардың пайда болуына жол бермеу, азайту, қайта өңдеу және
қайта пайдалану бойынша шаралар қабылдау арқылы олардың көлемін айтарлықтай азайту.
12.5.1 Ұлттық қайта өңдеу нормасы, қайта өңделген материалдардың массасы
12.6 Компанияларды, әсіресе ірі және трансұлттық компанияларды тұрақты өндірістік тәжірибелерді қабылдауға және өз есептерінде
тұрақтылық туралы есеп беруге ынталандыру.
12.6.1 Тұрақты даму туралы есептерді жариялайтын компаниялардың саны
12.7 Ұлттық стратегиялар мен басымдықтарға сәйкес мемлекеттік сатып алудың жасыл тәжірибесін ілгерілету1
12.7.1 Мемлекеттік сатып алуларды жасылдандыру стратегиялары мен іс-қимыл жоспарларын іске асыратын елдер
саны
Елді одан әрі дамытудың негізгі "тенденциясын" айқындайтын Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығымен бекітілген) экология және ресурстарды тұтыну саласында елде өндірістік және коммуналдық қалдықтарды қамтитын қалдықтарды басқарудың кешенді жүйесін қайта құру қажет екенін көрсетеді.
Тұжырымдамада сәйкес жүйені құру үшін келесі тәсілдерге сүйену керектігі айтылған:
-қызметтердің толық кешенін көрсете отырып және ландшафттарды кешенді қорғау арқылы қалдықтарды орналастырудың келісілген жүйесін құру;
-қайта өңдеу мен кәдеге жаратуды, сондай-ақ пайдалы заттар мен материалдарды өндіруді, қалдықтарды кәдеге жарату арқылы отын алуды кеңінен қолдануға көшумен полигондардың санын азайту;
-қосылған құн тізбегінің ішінде де, одан тысқары да өнімдерді қайта өңдеумен айналмалы экономиканы дамыту;
-экологиялық жағдайды жақсарту және қоршаған ортаға техногендік әсерді азайту.
Сондай-ақ құжатта қалдықтарды басқару саласындағы көрсеткіштерді қамтитын
"жасыл экономиканың" ұзақ мерзімді стратегиялық мақсаттары мен нысаналы индикаторлары (кесте 2).
1Бұл тармақ қалдықтарды қайта өңдеуден кейін алынған өнімдерді "жасыл" сатып алуды қолдауға және дамытуға мүмкіндік береді, мысалы, жаңартылатын энергия көздерінен алынған электр және жылу, компост, қайта өңделген материалдардан жасалған өнімдер, қалдықтардан отын брикеттері және т.б.
Кесте 2- Қазақстан Республикасы үшін қалдықтарды басқару саласындағы "жасыл экономиканың" мақсаттары мен нысаналы индикаторлары
сектор
Мақсаттың сипаттамасы

Климат района резко континентальный. Средняя температура января составляет −6- 15 градусов, в июле +22-34 градусов. Годовое количество осадков 300—500 мм, в горах до 1000 мм.
1.3УПРАВЛЕНИЕ ОТХОДАМИ В ПРИОРИТЕТНЫХ ЗАДАЧАХ РАЙОНА/ОБЛАСТИ
ЦУРы
Среди Целей устойчивого развития ООН (ЦУР), принятых Казахстаном, имеется ряд целей и задач, связанных с вопросами сокращения негативного влияния отходов на окружающую среду и здоровье населения планеты. В таблице ниже (Таблица 1) выделены такие цели и соответствующие им задачи.
Таблица 1 – ЦУР, связанных с вопросами сокращения отходов.
ЦУР
Задача
11.6 К 2030 году уменьшить негативное экологическое воздействие городов в пересчете
11.6.1 Доля твердых бытовых отходов, которые регулярно
ЦУР
Задача
на душу населения, в том числе посредством уделения особого внимания качеству воздуха и
удалению городских и других отходов.
собираются и надлежащим образом удаляются, в общей массе
городских отходов.
12.3 К 2030 году сократить вдвое в пересчете на душу населения общемировое количество пищевых отходов на розничном и потребительском уровнях и уменьшить потери
продовольствия в производственно-сбытовых цепочках, в том числе послеуборочные потери.
12.3.1 Глобальный индекс потерь продовольствия
12.5 К 2030 году существенно уменьшить объем отходов путем принятия мер по предотвращению их образования, их
сокращению, переработке и повторному использованию.
12.5.1 Национальный уровень переработки отходов, масса утилизированных материалов
12.6 Рекомендовать компаниям, особенно крупным и транснациональным компаниям, применять устойчивые методы производства и
отражать информацию о рациональном использовании ресурсов в своих отчетах .
12.6.1 Число компаний, публикующих отчеты о рациональном использовании ресурсов
12.7 Содействовать обеспечению экологичной практики государственных закупок в соответствии с национальными стратегиями и
приоритетами1
12.7.1 Число стран, осуществляющих стратегии и планы действий по экологизации государственных закупок
В Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" (утверждена Указом Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577), определяющей основной “тренд” дальнейшего развития страны в области экологии и потребления ресурсов, указывается, что стране необходимо заново выстроить комплексную систему управления отходами, охватывающую и промышленные и коммунальные отходы.
В Концепции сообщается, что для создания соответствующей системы необходимо опираться на следующие подходы:
-создание согласованной системы утилизации отходов с предоставлением полного спектра услуг и всесторонней охраной ландшафтов;
-сокращение числа полигонов с переходом к широкому применению переработки и вторичного использования, а также извлечения полезных веществ и материалов, получения топлива за счет утилизации отходов;
-развитие экономики замкнутого цикла с многооборотным использованием продукции как в рамках, так и вне цепочки создания стоимости;
-улучшение экологической ситуации и снижение техногенного влияния на окружающую среду.
1 данный пункт позволяет поддерживать и развивать “зеленые” закупки продукции, полученной после переработки отходов, такой как электроэнергия и тепло от ВИЭ, компост, продукция из вторсырья, топливные брикеты из отходов и т.д.
Также в документе заявлены долгосрочные стратегические цели и целевые индикаторы "зеленой экономики", которые включают и показатели в области управления отходами (Таблица 2).
Таблица 2 - Цели и целевые индикаторы "зеленой экономики" в области управления отходами для Республики Казахстан
Сектор
Описание цели

2030
2050
Қайта өңдеу
Тұрғындарды қатты тұрмыстық қалдықтарды шығарумен қамту
100%
Санитарлық қалдықтарды сақтау
95%
Қайта өңделген қалдықтардың үлесі
40%
50%
Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу жөніндегі 2021 - 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген).
Жоспар қалдықтарды, оның ішінде қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару саласындағы экологиялық саясатты іске асыру жөніндегі шаралармен келесі бөлімдерді қамтиды (3-кесте):
Кесте 3
Жоқ.
Оқиға атауы
Толтыру формасы
Орындауға жауапты мемлекеттік
қызметшілер
Орындау уақыты
Қажетті қаржыландыру көлемі (млн.
теңге)
6. Қалдықтарды жинау, шығару, кәдеге жарату, өңдеу және кәдеге жарату
6.1. Тұрғындарды қатты тұрмыстық қалдықтарды шығарумен қамту
38
Қазақстан Республикасындағы қалдықтарды басқару жөніндегі мемлекеттік бағдарлама жобасының Тұжырымдамасын әзірлеу
Мемлекеттік бағдарлама жобасының тұжырымдамасы
МЭГПР
(жиынтық),
ЭМ, ДСМ,
Ауыл шаруашылығы министрлігі, ИДМ,
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
2021
қажет емес * (ескертуді қараңыз)
39
Елді мекендерде қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру
ақпарат MEGPR
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
қажет емес * (ескертуді қараңыз)
40
Энергия қалдықтарын кәдеге жарату объектілерінің құрылысын дамыту
ақпарат MEGPR
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының
2021 –
2025 жж
қажет емес * (ескертуді қараңыз)
Жоқ.
Оқиға атауы
Толтыру формасы
Орындауға жауапты мемлекеттік
қызметшілер
Орындау уақыты
Қажетті қаржыландыру көлемі (млн.
теңге)
және қолдау
әкімдіктері
6.1. Қатты қалдықтарды орналастыру орындары
41
Экологиялық талаптарға, санитарлық ережелерге және құрылыс нормаларына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жаратуды қамтамасыз ету
орындалған жұмыс туралы есеп беру
Облыстардың, Астана және Шымкент қалаларының әкімдіктері, Денсаулық сақтау министрлігі
жыл сайын
қажет емес * (ескертуді қараңыз)
42
Заң талаптары мен ережелеріне сәйкес келетін жаңа қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарын салу
орындалған жұмыс туралы есеп беру
Облыстардың, Астана және Шымкент қалаларының әкімдіктері
2021 –
2030
жылдар
қажет емес * (ескертуді қараңыз)
43
Қалдықтарды кейіннен сұрыптау және өңдеу пункттеріне апара отырып, заңсыз үйінділерді жою
орындалған жұмыс туралы есеп беру
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
қажет емес * (ескертуді қараңыз)
6.2. Қайта өңделген қалдықтардың үлесін арттыру
44
Қалдықтарды өңдеу өнеркәсібін, оның ішінде қайта өңдеуді дамытуды қолдаудың арнайы шараларын әзірлеу
орындалған жұмыс туралы есеп беру
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
2021 –
2030
жылдар
қажет емес * (ескертуді қараңыз)
45
Биогаз алу үшін органикалық қалдықтарды өңдеуді дамыту
орындалған жұмыс туралы есеп беру
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
2021 –
2030
жылдар
қажет емес * (ескертуді қараңыз)

2030
г.
2050
г.
Утилизация отходов
Покрытие населения вывозом твердых бытовых отходов
100%
Санитарное хранение мусора
95%
Доля переработанных отходов
40%
50%
План мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2021 - 2030 годы" (утвержден Постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2020 года № 479).
План включает следующие разделы с мероприятиями по реализации экологической политики в области управления отходами, включая твердыми бытовыми (Таблица 3):
Таблица 3
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные ГО за исполнение
Срок исполнения
Необходимый объем финансирования
(млн. тенге)
6. Сбор, вывоз, утилизация, переработка и захоронение отходов
6.1. Охват населения вывозом твердых бытовых отходов
38
Разработка Концепции проекта Государственной программы по обращению с отходами в Республике Казахстан
Концепция проекта Государственной программы
МЭГПР (свод), МЭ, МЗ, МСХ,
МИИР, акиматы областей, городов Нур- Султана, Алматы и Шымкента
2021 год
не требуется *
(см. примечание)
39
Организация раздельного сбора отходов в населенных пунктах
информация в МЭГПР
акиматы областей, городов Нур- Султана, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется *
(см. примечание)
40
Развитие и поддержка строительства объектов энергетической утилизации отходов
информация в МЭГПР
акиматы областей, городов Нур- Султана, Алматы и Шымкента
2021 – 2025
годы
не требуется *
(см. примечание)
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные ГО за исполнение
Срок исполнения
Необходимый объем финансирования
(млн. тенге)
6.1. Полигоны захоронения твердых бытовых отходов
41
Обеспечение захоронения твердых бытовых отходов в соответствии с экологическими требованиями, санитарным правилам, и строительным нормам
отчет о выполненных работах
акиматы областей, городов Нур- Султана и Шымкента, МЗ
ежегодно
не требуется *
(см. примечание)
42
Строительство новых полигонов твердых бытовых отходов, соответствующих требованиям и нормам законодательства
отчет о выполненных работах
акиматы областей, городов Нур- Султана и Шымкента
2021 – 2030
годы
не требуется *
(см. примечание)
43
Ликвидация незаконных свалок с последующим вывозом отходов на сортировочные, перерабатывающие пункты
отчет о выполненных работах
акиматы областей, городов Нур- Султана, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется *
(см. примечание)
6.2. Повышение доли переработанных отходов
44
Разработка специальных мер поддержки для развития отрасли по обращению с отходами, в том числе по их переработке
отчет о выполненных работах
акиматы областей, городов Нур- Султана, Алматы и Шымкента
2021 – 2030
годы
не требуется *
(см. примечание)
45
Развитие переработки органических отходов с получением биогаза
отчет о выполненных работах
акиматы, областей, городов Нур- Султана, Алматы и Шымкента
2021 – 2030
годы
не требуется *
(см. примечание)

Алматы облысының 2021-2025 жылдарға арналған даму жоспары (облыстық мәслихаттың 2022 жылғы 29 қарашадағы №30-139 шешімімен бекітілген).
Жоспар іс-шаралар мен мақсатты индикаторларды қамтиды. Іс-шаралардың бір бөлігі аймақтағы қалдықтармен жұмыс істеу жағдайларын жақсарту мәселелеріне қатысты және 2-мақсатта көрсетілген. "Іле-Балқаш аумағында экологиялық жағдайды жақсарту, жабайы жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерінің санын қалпына келтіру. Мемлекеттік табиғи қорық және су объектілері мен балық ресурстарының экожүйесін сақтау"4-кесте).
Даму жоспарына жету жолдары:

План развития Алматинской области на 2021-2025 годы (утвержден решением областного маслихата от 29 ноября 2022 года № 30-139).
В план включены мероприятия и целевые индикаторы. Часть мероприятий связанна с вопросами улучшения условий по управлению отходами в области и отражена в Цели
2. “Улучшение экологического состояния, восстановление численности редких и исчезающих видов диких животных на территории ГПР "Иле-Балхаш" и сохранение экосистем водных объектов и рыбных ресурсов”(Таблица 4).
Пути достижения Плана развития:

1)дәстүрлі және жаңа бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау, жергілікті деңгейде іс-шаралар мен акцияларды өткізу арқылы экологиялық ағарту және ақпараттандырудың медиа-жоспарын жүзеге асыру;
2)экологиялық құндылықтарды нығайту мақсатында "Birge-taza Qazaqstan"
экологиялық акциясын жүйелі негізде өткізу;
3)облыста қалдықтарды басқару жүйесінің 7 нысанының құрылысы (оның ішінде Еңбекшіқазақ ауданында 1 заманауи тұрмыстық қатты қалдықтар полигоны, Еңбекшіқазақ, Кеген, Райымбек, Ұйғыр аудандарында 4 сұрыптау желісі, Талғар ауданы мен қалада 2 қалдықтарды тасымалдау желілері) Қонаев атындағы), (2023 ж.- 3, 2024 ж. - 2, 2025 ж. - 2);

1)реализация медиаплана по экологическому образованию и просвещению через публикации в традиционных и новых СМИ, проведение мероприятий, акций на местном уровне;
2)проведение на системной основе экологической акции "Birge-taza Qazaqstan" для укрепления экологических ценностей;
3)строительство в области 7 объектов региональной системы управления отходами (в т.ч. 1 современного полигона ТБО в Енбекшиказахском районе, 4 сортировочных линий в Енбекшиказахском, Кегенском, Райымбекском, Уйгурском районах, 2 мусороперегрузочных линий в Талгарском районах и г.Конаев), (2023г.- 3, 2024г. - 2, 2025г. - 2);

4)Іле ауданында қоқыс өңдеу зауытының құрылысы, қуаттылығы жылына 120 мың тонна болатын "WasteEnergyKazakhstan" ЖШС қазақстандық-испандық компаниясымен бірлесіп "Мериолиз" технологиясын қолданатын толық циклді зауыт құрылысы, оның құрылысы өндіріс көлемін арттыруға мүмкіндік береді. қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және қайта өңдеу үлесі 26,4%-дан 30%- ға дейін (2023-2024 ж.);
5)барлық ауылдарға қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер орнату (2023- 600, 2024-500, 2025-500).

4)строительство мусороперерабатывающего завода в Илийском районе, завод полного цикла по технологии "Мериолизис" совместно с Казахстанско-испанской компанией ТОО "WasteEnergyKazakhstan" мощностью 120 тыс. тонн в год, строительство которого даст возможность довести долю утилизации и переработки ТБО с 26,4% до 30% (2023-2024гг.)2;
5)установки во всех селах контейнеров для раздельного сбора мусора (2023г.- 600, 2024г. - 500, 2025г. - 500).

6)131 сақтау орнының 70-ін қысқарту және оларды экологиялық талаптар мен санитарлық ережелерге сәйкес келтіру (жыл сайын – 2023 жылы – 20, 2024 жылы – 20, 2025 жылы – 30);
7)барлық рұқсат етілмеген полигондарды жою (жыл сайын кемінде 100 рұқсат етілмеген полигондар).
2https://ecoportal.kz/Public/PubHearings/PublicHearingDetail?hearingId=11453 ("Қалдықтарды қайта өңдеу зауытының құрылысы)
Кесте– Алматы облысының 2021-2025 жылдарға арналған даму жоспарының 2-мақсаты
оқ.
Мақсатты индикаторлар
Бірлік өзгерту
Ақпарат көзі
Есепті жыл
Ағымдағы жылға жоспар
(нақты).
Жоспарланған көрсеткіштер
Жауапты орындаушылар

6)сокращение 70 из 131 мест складирования и приведение их экологическим требованиям и санитарным правилам (ежегодно - 2023г. - 20, 2024г. - 20, 2025г. - 30);
7)ликвидации всех несанкционированных свалок (ежегодно не менее 100 несанкционированных свалок).
2 https://ecoportal.kz/Public/PubHearings/PublicHearingDetail?hearingId=11453 (Отчет о возможных воздействиях по намечаемой деятельности "Строительство мусороперерабатывающего завода)
Таблица 4 – Цель 2 Плана развития Алматинской области на 2021-2025 годы
Целевые индикаторы
Ед. изм.
Источник информац ии
Отчетны й год
План (факт) текущего
года
Плановые показатели
Ответственные исполнители

2.1ҚОЛДАНЫЛАТЫН ЕРЕЖЕЛЕР
Бағдарламаны әзірлеуге негіз болып табылады:
1)"Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI Кодексі (27-тарау);
2)Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы "Қазақстан-2050" Стратегиясы;
3)"Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығы ;
4)"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 28 сәуірдегі No 506-V Қазақстан Республикасының Заңы ;
5)Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 қаңтардағы кеңейтілген отырысының хаттамасы;
6)Әрекет ету тәртібі "Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 28 желтоқсандағы No 508;
7)05.05.2014 Жаңартылған 3 Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, сондай-ақ жоспарлау қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы No 129 бұйрығы. бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын қарау, іріктеу, мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау (2022 жылғы 13 сәуірдегі өзгерістер мен толықтырулармен);
8)20.05.2018 Жаңартылған 3 Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасын әзірлеу бойынша жергілікті атқарушы органдарға Әдістемелік
ұсынымдарды бекіту туралы Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы No 154б бұйрығы;
9)Қалдықтарды басқару саласындағы Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экологиялық кодексін іске асыру мақсатында бекітілген өзге де қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер.
2.2ҚАЛДЫҚТАРДЫҢ КЛАССИФИКАЦИЯСЫ
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 338-бабына сәйкес қалдықтар қауіпті және қауіпті емес болып бөлінеді. Қалдықтардың түрлері қалдықтар классификаторы негізінде айқындалады (Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 6 тамыздағы No 314 бұйрығымен бекітілген). Қалдықтардың классификаторындағы қалдықтардың жекелеген түрлері олардың құрамындағы қауіпті заттардың концентрация деңгейіне немесе қалдықтардың әсер ету дәрежесіне байланысты әртүрлі кодтар ("айна" қалдықтар) тағайындау арқылы бір мезгілде қауіпті және қауіпті емес деп анықталуы мүмкін. қалдықтар түрінің адамдардың өміріне және (немесе) денсаулығына және қоршаған ортаға қауіпті сипаттамалары.

2.1ПРИМЕНЯЕМЫЕ НПА
Основанием для разработки Программы являются:
1)Кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI "Экологический кодекс Республики Казахстан" (Глава 27);
2)Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана Стратегия
"Казахстан-2050";
3)Указ Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577 "О концепции по переходы Республики Казахстан к "зеленой экономике";
4)Закон Республики Казахстан от 28 апреля 2016 года № 506-V "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода Республики Казахстан к "зеленой экономике";
5)Протокол расширенного заседания Правительства РК от 27 января 2012 года;
6)Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" от 28 декабря 2021 года № 508;
7)Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отборо, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования (с изменениями и дополнениями по состоянию на 13.04.2022 г.);
8)Приказ Министра экологии и природных ресурсов РК №154п от 18.05.2023 года об утверждении Методических рекомендации местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами;
9)Иные действующие нормативные акты утвержденные в целях реализации Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года в сфере управления отходами.
2.2КЛАССИФИКАЦИЯ ОТХОДОВ
Согласно статье 338 Экологического кодекса РК, отходы разделяются по видам: опасные и неопасные. Виды отходов определяются на основании классификатора отходов (утвержден Приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 314). Отдельные виды отходов в классификаторе отходов могут быть определены одновременно как опасные и неопасные с присвоением различных кодов ("зеркальные" виды отходов) в зависимости от уровней концентрации содержащихся в них опасных веществ или степени влияния опасных характеристик вида отходов на жизнь и (или) здоровье людей и окружающую среду.

2.3БАҒДАРЛАМАМЕН ҚАМТЫЛҒАН ҚАЛДЫҚТАР
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес коммуналдық қалдықтарға келесі тұтыну қалдықтары жатады:
1)Қағаз және картон, шыны, металдар, пластмассалар, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма бұйымдары, қаптамалар, электр және электронды жабдықтардың, батареялар мен аккумуляторлардың қалдықтарын қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, аралас қалдықтар және бөлек жиналған тұрмыстық қалдықтар.
2)Аралас қалдықтар және басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар, егер мұндай қалдықтар табиғаты мен құрамы бойынша тұрмыстық қалдықтарға ұқсас болса.
3)Коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктері (электрондық және электр жабдықтары, құрамында сынап бар қалдықтар, аккумуляторлар, аккумуляторлар және басқа да қауіпті компоненттер) бөлек жиналып, қайта қалпына келтіру үшін мамандандырылған кәсіпорындарға берілуі керек.
Коммуналдық қалдықтарға жатпайды өндірістік, ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, балық аулау, септиктер мен кәріз желілерінің қалдықтары, сондай-ақ ағынды суларды тазарту қондырғыларының қалдықтары, соның ішінде ағынды сулардың шламы, пайдалану мерзімі біткен көліктер немесе құрылыс қалдықтары.
Тұтыну қалдықтарына адамның әрекеті нәтижесінде пайда болған қалдықтар, тұтынушылық қасиеттерін толық немесе ішінара жоғалтқан өнімдер және (немесе) өнімдер, олардың қаптамалары және басқа заттар немесе сақтау немесе пайдалану мерзіміне қарамастан олардың қалдықтары жатады. физикалық жай-күйі, сондай-ақ меншік иесінің өзі физикалық түрде кәдеге жарату немесе тұтыну қалдықтары санатына көшіру құжатталған.
2.4ПОЛИГОНДАР, ПОЛИГОНДАР
Бағдарлама шеңберінде қалдықтарды орналастыру полигоны (бұдан әрі – полигон) деп экологиялық, құрылыс және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға (Экологиялық кодекс) сәйкес қалдықтарды шығару мақсатынсыз тұрақты орналастыруға арналған арнайы жабдықталған орын түсініледі. Қазақстан Республикасының 348-бабы).
Тұрмыстық қатты қалдықтарға арналған полигондар– қатты тұрмыстық қалдықтарды оқшаулауға және залалсыздандыруға арналған арнайы құрылымдар (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 331/2020 бұйрығы. өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинау, пайдалану, қолдану, залалсыздандыру, тасымалдау, сақтау және кәдеге жарату").
№ 3.01.016.97 ҚТҚ полигондарын салу және күтіп ұстаудың санитарлық ережелеріне сәйкес (Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерімен 1997 жылғы 29 сәуірде бекітілген) полигондар әдеттегі жетілдірілгенмен салыстырғанда техникалық жағынан заманауи. полигондар.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 350-бабына сәйкес, қалдықтар полигонының жобасында полигон жабылғаннан кейін оны жабу, жерді рекультивациялау, қоршаған ортаға әсер ету мониторингі мен ластануды бақылау үшін жою қорын құру көзделуі тиіс. Жою қоры жоқ қалдықтар полигонын пайдалануға тыйым салынады.

2.3ОТХОДЫ, РАССМАТРИВАЕМЫЕ В ПРОГРАММЕ
Согласно Экологическому кодексу РК под коммунальными отходами понимаются следующие отходы потребления:
1)Смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы.
2)Смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
3)Опасные составляющие коммунальных отходов (электронное и электрическое оборудование, ртутьсодержащие отходы, батареи, аккумуляторы и прочие опасные компоненты) должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям.
Коммунальные отходы не включают отходы производства, сельского хозяйства, лесного хозяйства, рыболовства, септиков и канализационной сети, а также от очистных сооружений, включая осадок сточных вод, вышедшие из эксплуатации транспортные средства или отходы строительства.
К отходам потребления относятся отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности человека, полностью или частично утратившие свои потребительские свойства продукты и (или) изделия, их упаковка и иные вещества или их остатки, срок годности либо эксплуатации которых истек независимо от их агрегатного состояния, а также от которых собственник самостоятельно физически избавился либо документально перевел в разряд отходов потребления.
2.4ПОЛИГОНЫ, СВАЛКИ
В рамках Программы под полигоном захоронения отходов (далее – полигон) понимается специально оборудованное место постоянного размещения отходов без намерения их изъятия, соответствующее экологическим, строительным и санитарно- эпидемиологическим требованиям (Экологический кодекс РК, статья 348).
Полигоны для твердых бытовых отходов – специальные сооружения, предназначенные для изоляции и обезвреживания твердых бытовых отходов (Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 “Об утверждении Санитарных правил “Санитарно- эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления”).
Согласно Санитарным правилам устройства и содержания полигонов для твердых бытовых отходов № 3.01.016.97 (утверждены Главным государственным санитарным врачом Республики Казахстан от 29 апреля 1997 г.) полигоны, являются более технически современными по сравнению с обычными усовершенствованными свалками.
Согласно Статье 350 Экологического кодекса РК проектом полигона отходов должно быть предусмотрено создание ликвидационного фонда для его закрытия, рекультивации земель, ведения мониторинга воздействия на окружающую среду и контроля загрязнения после закрытия полигона. Эксплуатация полигона отходов без наличия ликвидационного фонда запрещена.

2.5КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРМЕН ЖҰМЫС ІСТЕУДІ ҰЙЫМДАСТЫРУДАҒЫ ЖЕРГІЛІКТІ АТҚАРУШЫ ОРГАНДАРДЫҢ РӨЛІ
Қалдықтарды басқаруға қатысты заңнамалық талаптар әдетте қалдықтарды жинау, тасымалдау, өңдеу/көшіру және кәдеге жарату процестеріне тікелей қатысатын мамандандырылған ұйымдарға бағытталған. Оларға қойылатын талаптар әртүрлі деңгейдегі құжаттарда ұсынылған және жалпы мәселелерді де, жоғары мамандандырылған мәселелерді де қамтиды.
Сондай-ақ қалдықтарды өңдеу объектілеріне (контейнерлер, көліктер, полигондар, жабдықтар және т.б.) және қызмет көрсету жүйесіне (тарифтер, нормативтер) қойылатын талаптар бар.
Дегенмен, жергілікті басқару процестерінің негізгі ұйымдастырушысы рөлін жергілікті атқарушы органдар атқарады. Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес, коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдар:
1)облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қоршаған орта сапасының бекітілген нысаналы индикаторларын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті деңгейде мемлекеттік экологиялық саясатты іске асыру үшін жауапты болады 28);
2)жергiлiктi атқарушы органдар қалдықтардың түзiлуiнiң көлемiн қысқартуды, түзiлетiн қалдықтарды қалпына келтiру үлесiн ұлғайтуды, олардың қауiптiлiгiнiң деңгейiн төмендетудi ынталандыру жөнiндегi шараларды, қалдықтардың көлемiн қысқартуға бағытталған технологияларды енгiзiлетiн кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң шаруашылық қызметiн айқындайды және жүзеге асырады. қалдықтардың түзілуін, өндіріс процесінде (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) пайда болған қалдықтарды қалпына келтіру жоспарын
құру, осындай қалдықтарды жинау және дайындау, тиісті кәсіпорындар мен цехтарды салу, сондай-ақ қалдықтарды қайта өңдеуге арналған жабдықтар шығаруды ұйымдастыру, қалдықтардың түзiлуiнiң көлемiн қысқарту және түзiлетiн қалдықтарды қалпына келтiру үлесiн ұлғайту жөнiндегi iс-шараларды қаржыландыру (341-бап);
3)жергiлiктi атқарушы органдар биогазды және (немесе) энергияны өндiру бойынша, оның iшiнде биогазды және (немесе) энергияны өндiру жөнiндегi iс- шараларды қоса алғанда, биологиялық ыдырайтын қалдықтарды орналастыруды қысқартуды ынталандыру жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастырады, оның iшiнде оларды қайта өңдеу, оның iшiнде компосттау және кәдеге жарату жолымен (351-бап);
4)аудандардың, аудандық және облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (сондай-ақ ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдары) коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады. (365-бап).
3КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ ҚАЗІРГІ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ

2.5РОЛЬ МИО В ОРГАНИЗАЦИИ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ
В законодательных требованиях по управлению отходами, как правило основное внимание уделяется специализированным организациям, непосредственно занятым в процессах сбора, транспортировки, переработки/утилизации и уничтожения отходов. Требования к ним представлены в документах различных уровней и охватывают как общие вопросы, так и узко специализированные.
Также имеются требования к объектам управления отходами (контейнеры, транспорт, полигоны, оборудование и т.д.) и системе обслуживания (тарифы, нормы).
Однако, роль основного организатора процессов управления на местах выполняют МИО. Согласно Экологического кодекса РК в вопросах организации управления коммунальными отходами на МИО возлагается ответственность:
1)местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы с учетом утвержденных целевых показателей качества окружающей среды несут ответственность за реализацию государственной экологической политики на местном уровне в соответствии с законодательством Республики Казахстан (Статья 28);
2)местные исполнительные органы определяют и осуществляют мероприятия по стимулированию уменьшения объемов образования отходов, увеличения доли восстановления образующихся отходов, снижения уровня их опасности, хозяйственной деятельности субъектов предпринимательства, которые внедряют технологии, направленные на уменьшение объемов образования отходов, планируют восстановление отходов, образующихся в процессе производства продукции (выполнения работ, оказания услуг), осуществляют сбор и заготовку таких отходов, строительство соответствующих предприятий и цехов, а также организуют производство оборудования для восстановления отходов, принимают паевое участие в финансировании мероприятий по уменьшению объемов образования отходов и увеличению доли восстановления образующихся отходов (Статья 341);
3)местные исполнительные органы организуют мероприятия по стимулированию сокращения захоронения биоразлагаемых отходов, включая меры по их переработке, в частности методом компостирования и утилизации, в том числе в целях производства биогаза и (или) энергии (Статья 351);
4)местные исполнительные органы районов, городов районного и областного значения, городов республиканского значения, столицы (а также МИО сел, поселков, сельских округов) реализуют государственную политику в области управления коммунальными отходами. (Статья 365).
3АНАЛИЗ ТЕКУЩЕГО СОСТОЯНИЯ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ

3.1ЖАЛПЫ АҚПАРАТ
Бұл бөлімде қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі және қалдықтарды одан әрі басқару үшін қажетті инфрақұрылым бағаланады.
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 367-бабына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі (бұдан әрі – орталықтандырылған жүйе) – бұл жеке және заңды тұлғаларды қамтамасыз ету шеңберінде жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыратын жүйе. меншік нысанына және қызмет түріне қарамастан, тұрғын үйлерде немесе жекелеген ғимараттарда (құрылыстарда) және меншік құқығы жоқ контейнерлік алаңдар мен контейнерлерде тұратын (орналасқан) және (немесе) өз қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ контейнерлер меншік құқығындағы жалпы пайдаланымдағы жерлерде орналасқан учаскелер мен контейнерлер, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша қызметтер. Контейнер алаңдары – қатты тұрмыстық қалдықтарды тасымалдайтын мамандандырылған көліктерге кіреберіс жолдары бар, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер орналастырылған, қалдықтарды жинақтауға арналған арнайы алаңдар.
Аудандағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын бағалау
Қарасай ауданындағы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін бағалау негізінен қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік экологиялық саясаттың қағидаттарын қолдануға негізделген:
1)иерархия;
2)көзге жақындығы;
3)қалдықтарды өндірушінің жауапкершілігі;
4)өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері.
Қалдықтарды басқару жүйесі ел тұрғындарының мүдделері мен экономикалық тиімділік басымдылығына қарай құрылуы керек.
Қазақстанда қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шаралардың басымдықтары Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 329-бабында көрсетілген және қоршаған ортаны қорғау мен орнықты даму мүддесінде олардың артықшылығының кему тәртібімен реттелген иерархия болып табылады (3-сурет). Иерархия ресурстарды ұтымды басқару, шығарындыларды азайту, айналмалы экономика принциптерін қолдану мүмкіндігі тұрғысынан шаралардың экологиялық тазалығын анықтайды.
Қайнар көзге жақындық қалдықтарды өңдеу, кәдеге жарату немесе жою сияқты қалдықтарды одан әрі басқару үшін орынды таңдаудағы басымдылықты анықтайды. Басқа шарттар тең деп есептесек (өндірістік құрал-жабдық, персонал біліктілігі, баға саясаты және т.б.), мұнда тасымалдау кезінде тәуекелді азайту қажеттілігі маңызды рөл атқарады.
Сурет 3- қалдықтарды басқару шараларының иерархиясы
Ағымдағы жүйені бағалау кезінде сұрыпталған, өңделген/кәдеге жаратылатын немесе одан әрі пайдалану үшін сатылатын ҚҚҚ құрамдас бөліктерінің түрлері мен көлемін қамту кеңдігі де маңызды.

3.1ОБЩИЕ ДАННЫЕ
В данном разделе проводится оценка централизованной системы сбора твердых коммунальных отходов и инфраструктуры, необходимой для дальнейшего управления отходами.
Согласно статье 367 Экологического кодекса РК, централизованная система сбора твердых бытовых отходов (далее – централизованная система) – система, организуемая местными исполнительными органами в рамках обеспечения физических и юридических лиц независимо от форм собственности и вида деятельности, проживающих (находящихся) и (или) осуществляющих свою деятельность в жилых домах либо отдельно стоящих зданиях (сооружениях) и не имеющих на праве собственности контейнерных площадок и контейнеров, а также имеющих на праве собственности контейнерные площадки и контейнеры, расположенные на землях общего пользования, услугами по сбору, транспортировке твердых бытовых отходов. Контейнерные площадки – специальные площадки для накопления отходов, на которых размещаются контейнеры для сбора твердых бытовых отходов, с наличием подъездных путей для специализированного транспорта, осуществляющего транспортировку твердых бытовых отходов.
Оценка текущего состояния управления коммунальными отходами в регионе
Оценка системы управления коммунальными отходами в Алматинской области в целом опирается на применение принципов государственной экологической политики в области управления отходами:
1)иерархии;
2)близости к источнику;
3)ответственности образователя отходов;
4)расширенных обязательств производителей (импортеров).
Система управления отходами должна быть выстроена в порядке приоритета интересов населения страны и экономической эффективности.
В Казахстане приоритеты мер управления отходами – иерархия, указаны в статье 329 Экологического кодекса РК и расположены в порядке убывания их предпочтительности в интересах охраны окружающей среды и обеспечения устойчивого развития (Рисунок 3). Иерархия определяет экологичность мер с точки зрения рационального обращения с ресурсами, снижения эмиссий, возможности применять принципы циркулярной экономики.
Близость к источнику определяет приоритетность в выборе места дальнейшего управления отходами, будь то переработка, утилизация, уничтожение. При равенстве прочих условий (оснащенность производства, квалификация персонала, ценовая политика и другие), здесь важную роль играет необходимость снижения риска при транспортировке.
Рисунок 3 - Иерархия мер управления отходами
Также важным при оценке действующей системы является широта охвата видов и объемов сортируемых, перерабатываемых/утилизируемых или реализуемых для дальнейшего использования компонентов ТКО.

3.2ҚҚҚ ӨҢДЕУ/ КӘДЕГЕ ЖАРАТУ ИНФРАҚҰРЫЛЫМЫ
РОП Операторы қызметін атқаратын "Жасыл Даму" АҚ ақпаратына сәйкес, 2021 жылы Алматы облысының Қарасай ауданында қайталама шикізатты өңдеу және кәдеге жаратуға маманданған кәсіпорын жұмыс істейді.3.
"Жасыл Даму" АҚ тізбесіне кірмейтін қайталама шикізатты қабылдау/өңдеу бойынша маманданған басқа компаниялар туралы мәліметтер төмендегі кестеде келтірілген (5-кесте).
Кесте5- қайталама шикізатты қабылдайтын/өңдейтін компаниялар
Бизнес атауы
Мамандық
Мекенжай
IP "Techplast"
PP, LDPE, HDPE қайталама түйіршіктерін өндіру
Абай ауылы, Абай көшесі, 3
"Лидер Кинг" ЖШС
PP, PVC, PS, LDPE жинау
және өңдеу.
Көксай ауылы, Арай көшесі, 119/1
"Демеу" ЖШС
Полистиролды қайта өңдеу. Көбіктелген полистирол парақтарын өндіру
(Penoplex)
Қаскелең қаласы
И.П.Шәмшидин Е.
Қайта өңдеу, LDPE, HDPE,
созылатын пленкаларды жинау
Абай ауылы
IP "LUK Polymer"
Полимерлі-құмды бұйымдарды өндіру
Шамалған ауылы
"Қазақстан Қағазы" АҚ
Қағаз қалдықтары, қағаз қалдықтары
Қарасай ауданы,
Абай ауылы, Алтын Орда, 2
"БетаПласт" ЖШС - Таза Қала
Бөлек қалдықтарды жинау орны (қағаз, пластмасса, шыны ыдыстар және
қалдықтар)
Абай ауылы, Сейфуллина, 13
IP "Үлкен мәміле"
Жасыл және даршын
куллетінің жинағы
Қаскелең қаласы
"АлматыСтекло" ЖШС
Шыны қаптамасының қалдықтарын кәдеге жарату
Қарасай ауданы, Жармұхамбет
ауылы. 1275 участок
Жоғарыдағы деректер облыс пен ауданда пластик қалдықтарын, шыны, макулатураны қабылдайтын ұйымдардың бар екенін көрсетеді. Қалдықтардың бір бөлігі облыста өңделеді немесе одан әрі сату үшін жиналады.
Қарасай ауданында қайта өңдеу/кәдеге жарату кәсіпорындары жоқ:
-тоқыма қалдықтары,
-құрылыс қалдықтары,
-тамақ қалдықтары.
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 351-бабына сәйкес бұл қалдықтарды көму үшін полигондарға қабылдауға тыйым салынады.
Құрамында сынап бар шамдар мен құрылғылар
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 351-бабына сәйкес, полигондарда құрамында сынап бар шамдар мен құрылғыларды көмуге тыйым салынады.
Алматы облысы Қарасай ауданы Әйтей ауылында "Вита Пром" ЖШС жұмыс істейді, оның негізінде қуаттылығы 345 тонна Экотром 2U қондырғысы бар люминесцентті лампалар мен құрамында сынап бар қалдықтарды демеркуризациялау алаңы бар/ жыл.
Медициналық қалдықтар
Медициналық қалдықтар ҚР Экологиялық кодексінің 351-бабына сәйкес оны полигондарға көмуге де тыйым салынады.
Әкімдік сайтындағы ақпаратқа сәйкес, 2022 жылы Қарасай аудандық медициналық 41 денсаулық сақтау мекемесі халыққа көмек көрсетеді, атап айтқанда; 1 – Қаскелең қаласындағы ауданаралық көпсалалы аурухана, 1 – ауылдық аурухана, 3 – МСАК, 18 – дәрігерлік амбулатория, 7 – фельдшерлік-акушерлік пункт, 7 – медициналық пункт және 5 – жекеменшік денсаулық сақтау ұйымдары.
Өңірдегі медициналық қалдықтармен жұмыс жүргізіледі:

3.2ИНФРАСТРУКТУРА ДЛЯ ПЕРЕРАБОТКИ/УТИЛИЗАЦИИ ТКО
Согласно информации АО "Жасыл даму", выполняющего функции Оператора РОП, на территории Карасайского района Алматинской области в 2021 году функционировало предприятие, специализирующееся на переработке и утилизации вторичного сырья4.
Данные по другим компаниям, специализирующимся на приеме/переработке вторичного сырья, не вошедшие в список АО "Жасыл Даму" представлены в таблице ниже (Таблица 5).
Таблица 5- Компании, принимающие/перерабатывающие вторичное сырье
Наименование предприятия
Специализация
Адрес
ИП "Техпласт"
Производство вторичной
гранулы ПП, ПВД, ПНД
Поселок Абай ул.
Абая,3
ТОО "Лидер Кинг"
Сбор и переработка ПП, ПВХ, ПС, ПВД.
Поселок Коксай, ул. Арай, 119/1
4 https://recycle.kz/ru/svedeniya
Наименование предприятия
Специализация
Адрес
ТОО "Демеу"
Переработка полистирола. Производство вспененных листов полистирола
(Пеноплекс)
Город Каскелен
ИП Шамшидин Е.
Переработка, сбор ПВД,
ПНД, стрейч пленки
Алматинская
область, пос.Абай
ИП "LUK Polimer"
Производство полимер- песчаных изделий
Алм.область, пос.Чемолган
АО "Казакстан Кагазы"
Макулатура, отходы бумажные
Карасайский район,
с. Абай, ул. Алтын орда, 2
ТОО "БетаPlast" - Taza Qala
Пункт приема раздельного мусора (макулатура, пластмасса, стеклотара и
стеклобой)
Алматинская область, с. Абай, ул. Сейфуллина, 13
ИП "Big Deal"
Сбор зеленого и коричного
стеклобоя
Алматинская
область, г. Каскелен
ТОО "АлматыСтекло"
Утилизация отходов стеклянной упаковки
Алматинская область, Карасайский район, село Жармухамбет.
участок 1275
Из представленных выше данных видно, что на территории области и района имеются организации по приему отходов пластика, стекла макулатуры. Часть отходов перерабатывается в области или компонуется для дальнейшей реализации.
На территории Карасайского района нет предприятий по переработке/утилизации:
-отходов текстиля,
-строительных отходов,
-пищевых отходов.
Согласно статье 351 Экологического кодекса РК указанные отходы запрещено принимать на полигоны для размещения.
Ртутьсодержащие лампы и приборы
В соответствии со статьей 351 Экологического кодекса РК ртутьсодержащие лампы и приборы запрещено захоранивать на полигонах.
В Айтейском с/о Карасайского района Алматинской области находится ТОО “Вита Пром”, на базе которой имеется участок демеркуризации люминисцентных ламп и ртутьсодержащих отходов с установкой Экотром 2У мощностью 345 т/год.
Медицинские отходы
Медицинские отходы согласно статьи 351 Экологического кодекса РК также запрещено захоранивать на полигонах.
Согласно информации на сайте акимата в 2022 году в Карасайском районе медицинскую помощь населению оказывают 41 учреждения здравоохранения, а именно; 1 – межрайонная многопрофильная больница в г. Каскелен, 1 – сельская больница, 3 – центра первичной медико-санитарной помощи, 18 – врачебных амбулаторий, 7 – фельдшерско-акушерских пунктов, 7 – медицинских пунктов и 5 – частных организаций здравоохранения.
Утилизацией медицинских отходов в области занимаются:

1)"МВ АРНА" ЖШС (Қонаев).
2)"Вита Пром" ЖШС биоорганикалық қалдықтарды (50 тонна/жылына), А, В, С, Д класты медициналық қалдықтарды қоса алғанда, қалдықтардың үлкен тізбесін кәдеге жарату үшін қуаттылығы жылына 4609 тонна Vesta+1,0 PIR дизельді иннераторы бар. (200 тонна/жыл).
Қалдық электр және электронды жабдық (WEEE)
Қалдықтардың бұл түрлерін полигондарға көмуге тыйым салынады (Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, 351-бап).
Қарасай ауданында электр және электронды жабдықтардың (ЭЭҚ) қалдықтарын қайта өңдеуге қабылдайтын ұйымдар бар ().
Кесте6– Электр және электронды жабдықтардың қалдықтарын қайта өңдеуге қабылдайтын кәсіпорын
Ұйымдастыру
Байланыстар және мамандандыру
"Technic
Destroy" ЖШС

1)ТОО "МВ АРНА" (г.Конаев).
2)ТОО “Вита Пром”, имеет печь-инсинератор “Веста+1.0 ПИР” на дизельном топливе мощностью 4609 т/год для утилизации большого перечня отходов, включающих биоорганические отходы (50т/год), медицинские отходы классов А, Б, В, Г (200 тонн/год).
Отходы электрического и электронного оборудования (ОЭЭО)
Данные виды отходов запрещено захоранивать на полигонах (Экологический кодекс РК, Статья 351).
В Карасайском районе имеется организации, принимающие на переработку отходы электрического и электронного оборудования (ОЭЭО) ().
Таблица 6 – Предприятие, принимающее на переработку отходы электрического и электронного оборудования
Организация
Контакты и специализация
ТОО "Technic
Destroy"

Алматы облысы, Қарасай ауданы, ауыл. Жармұхамбет тел.: 8 (7273) 29-27-95
Оргтехниканы, тұрмыстық техниканы қайта өңдеу
3.3ТҚҚ ЖИНАУДЫ ЖӘНЕ ШЫҒАРУДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының (бұдан әрі – ҚР Ұлттық статистика бюросы) мәліметтері бойынша 2022 жылы ТҚҚ жинау мен шығаруға 21 қалдықтарды жинау ұйымы тартылды. .
Аудан бойынша 2019-2022 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі ұйымдардың саны туралы мәліметтер төменде келтірілген.
Кесте7- ТҚҚ жинау және шығарумен айналысатын ұйымдардың саны
Аты
2019
2020
2021
2022
ТҚҚ жинаумен және жоюмен айналысатын ұйымдар
23
25
26
21
Дереккөз - ҚР АПР Ұлттық статистика бюросы
2019-2021 және 2023 жылдарға арналған қалдықтарды жинау ұйымдарының (бұдан әрі – ТҚҚ) тұрмыстық қатты қалдықтарды шығару жөніндегі қызметтерін алатын халық және ТҚҚ шығару бойынша орталықтандырылған қызметтерді алатын халықтың үлесі туралы мәліметтер төменде келтірілген (8-кесте).
Қарасай ауданы бойынша қалдықтарды жинау ұйымдарында тұрақты қызмет көрсетілетін халықтың орташа (базалық) пайызы 47,9% құрайды. Базалық көрсеткіш соңғы 3 жыл үшін есептеледі, бұл ретте 2022 жылы ТҚҚ шығарумен халықты қамту үлесі есепке алынбайды, бұл үшін Алматы облысының барлық өңірлері бойынша деректер жоқ.
Кесте 8– ҚШК тұрақты түрде қызмет көрсететін халық
Аты
2020
2021
2022
2023
Халқы, мың адам
206,97
217,88
Мәлімет
жоқ
-
Аудан тұрғындарының жалпы санынан ҚШК қызмет көрсететін
халықтың үлесі, %*
75,0%

Алматинская область, Карасайский р-н, с. Жармухамбет тел.: 8 (7273) 29-27-95
Переработка оргтехники, бытовой техники
3.3ОРГАНИЗАЦИЯ СБОРА И ВЫВОЗА ТКО
Согласно данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее - Бюро Национальной статистики АСПР РК) в 2022 году сбором и вывозом ТКО занимались 21 мусоровывозящая организация.
Данные по району о количестве организаций по сбору и вывозу коммунальных отходов на период 2019-2022 годы указаны ниже.
Таблица 7 - Количество организаций, занимающихся сбором и вывозом ТКО
Наименование
2019 г
2020 г
2021 г
2022 г
Организации, занимающиеся сбором и вывозом ТКО
23
25
26
21
Источник - Бюро Национальной статистики АСПР РК
Данные по численности населения, получающего услуги по вывозу ТКО мусоровывозящими организациями (далее МВО) за 2019-2021 и 2023 годы и доля населения, получающего централизованные услуги по вывозу ТБО представлены ниже (Таблица 8).
Средний показатель (базовый) доли населения, регулярно обслуживаемого мусоровывозящими организациями в Карасайском районе - 47,9%. Базовый показатель рассчитывается за последние 3 года, в данном случае без учета доли охвата населения вывозом ТКО в 2022 году, по которому нет данных для всех регионов Алматинской области.
Таблица 8 – Население, регулярно обслуживаемое МВО
Наименование
2020 г
2021 г
2022 г
2023 г
Население, тыс. человек
206,97
217,88
Нет
данных
-
Доля обслуживаемого МВО населения от общей численности жителей
района, %*
75,0%

76,7%
Мәлімет жоқ
-
2019-2021 жылдарға арналған деректер көзі – ҚР АПР Ұлттық статистика бюросы4, 2023 жылға арналған дерек көзі – аудан әкімдігі
* - көрсеткіш қалдықтарды жинайтын ұйым тұрақты түрде қызмет көрсететін адамдар санының аудан халқының жалпы санына қатынасы ретінде алынады.
ТҚҚ жинау, жинақтау және тасымалдау көлемдерінің толық есебі мен бақылауы жоқ. Жиналған ТҚҚ көлемінің динамикасы төмендегі кестеде берілген (9- кесте).
Кесте 9- жиналған ТҚҚ көлемінің динамикасы
Аты
2020
2021
2022
Жиналған ҚҚҚ көлемі, тмың тонна

76,7%
Нет данных
-
Источник данных за 2019-2021 годы - Бюро Национальной статистики АСПР РК 6, Источник данных за 2023 год – акимат района
*- показатель получен как соотношение количества населения, регулярно обслуживаемое мусоровывозящей организацией к общему населению данного района
Полноценного учета и контроля за объемами сбора, накопления и транспортирования ТКО нет. Динамика объема собранных ТКО представлен в таблице ниже (Таблица 9).
Таблица 9 - Динамика объема собранных ТКО
Наименование
2020 г
2021 г
2022 г
Объем собранных ТКО, тыс.тонн

74 624
82 863
73 963
Деректер көзі: Статистика бюросы.
Қарасай ауданының елді мекендеріндегі қатты тұрмыстық қалдықтарды шығарумен айналысатын кәсіпорындар туралы ақпарат төменде келтірілген (10- кесте).
Кесте 10– Мәскеу әскери округі туралы ақпарат
Бизнес атауы
Мекен-жайы мен байланыс деректері, толық аты-жөні және
менеджердің байланыстары
Қызмет көрсету аймағы
ИП "Касанов"
Мекен-жайы: Абай ауылы, Райымбек көшесі, No147 ғимарат Касанов Тахир тел.: 87072679557
Абай ауылы, Жаңатұрмыс және Қырғауылдының
IP "AAA-2000"
Мекен-жайы: Райымбек ауылы, көш. Алмалы, No2 үй тел.:
Әбдірәсіл Әуез 870707778868
ауылы Долан, Райымбек, Құмтоған
АЖ "Нұрайбат"

74,624
82,863
73,963
Источник данных Бюро статистики.
Информация по предприятиям, занимающимся вывозом ТКО на территории населенных пунктов Карасайского района представлена ниже (Таблица 10).
Таблица 10 – Сведения о МВО
Наименование предприятия
Адрес и контактные данные, ФИО и контакты
руководителя
Зона обслуживания
ИП"Касанов"
Адрес: село Абай, ул.Райымбек дом№147 Касанов Тахир тел.: 87072679557
с.Абай, Жанатурмыс и восточная часть Кыргауылды
ИП "ААА-2000"
Адрес: с.Райымбек, ул. Алмалы, дом №2 тел.: Абдрасил
Ауез870707778868
с.Долан, Райымбек, Кумтоган
6 https://taldau.stat.gov.kz/ru/NewIndex/GetIndex/19773508?keyword=
Наименование предприятия
Адрес и контактные данные,
ФИО и контакты руководителя
Зона обслуживания
ИП "Нурайбат"

ГАЗ 53 IP (Айдар-2000)
1992
30
нұсқаулық
7
ГАЗ 53 IP ("Нұрайбат")
1992
30
нұсқаулық
8
ГАЗ 53 IP ("Баймырза")
1992
30
нұсқаулық
Деректер көзі – аудан және ауылдық округ әкімдігі
Әкімдіктен алынған бастапқы мәліметтерді талдау тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару және басқару саласында жергілікті атқарушы органдар тарапынан есепке алу мен бақылаудың мүлдем жоқтығын көрсетті.
Бағдарламаны әзірлеу барысында облыстың елді мекендерінде орналасқан 109 контейнерлік алаң цифрлық форматқа көшірілді. Олардың тізілімі жасалды. Контейнер алаңдары мен пайдаланылған контейнерлердің күйі төмендегі суретте көрсетілген (4-сурет).
ТҚҚ жинау, жинақтау және олардың қалыптасу көздерінен алынуын есепке алу және бақылау жүргізілмейді.
Сурет 4– Контейнер алаңдарының ағымдағы жағдайы
Сурет 5 Контейнер алаңы (Заңды аумақ, Батан ауылы)
Сурет 6- Контейнер алаңы (Жамбыл ауылындағы орта мектеп)
Сурет 7- Тұрғын үй аулаларындағы контейнер алаңдары
Қорытынды: Қарасай ауданында әкімдік ұсынған халықты қамту мәліметтері Статистика бюросының мәліметтеріне сәйкес келмейді. Автокөлік паркі орташа қызмет ету мерзімі 30 жылдан асатын жабдықтардан тұрады, бұл оларды пайдалану құнына теріс әсер етуі керек. Қалдықтарды тиеу қолмен жүзеге асырылады. ТҚҚ түзілу, жинақтау және оларды өңдеу көлемін есепке алу бойынша дұрыс деректер жоқ.

ГАЗ 53 ИП ("Айдар-2000)
1992
30%
ручная
7
ГАЗ 53 ИП ("Нурайбат")
1992
30%
ручная
8
ГАЗ 53 ИП ("Баймырза")
1992
30%
ручная
Источник данных – акимат района и сельских округов
Анализ полученных от акимата исходных данных показал полное отсутствие учета и контроля со стороны МИО в сфере обращения с ТБО и управления ими.
В период разработки Программы была проведена цифровизация 109 контейнерных площадок, расположенных в населенных пунктах района. Создан их реестр. Состояние контейнерных площадок и используемых контейнеров представлены на рисунке ниже ( Рисунок 4).
Учет и контроль за сбором, накоплением и вывозом ТКО от источников их образования отсутствует.
Рисунок 4 – Современное состояние контейнерных площадок
Рисунок 5 Контейнерная площадка (ЮЛ. с.Батан)
Рисунок 6 - Контейнерная площадка (средняя школа с.Жамбыл)
Рисунок 7 - Контейнерные площадки в жилых районах
Выводы: в Карасайском районе данные по охвату населения, предоставленные акиматом, не соответствуют данным Бюро статистики. Автомобильный парк состоит из техники со средним сроком службы более 30 лет, что должно негативно сказываться на стоимости их эксплуатации. Загрузка отходов происходит вручную. Отсутствуют корректные данные по учету объемов образования, накопления ТКО и обращения с ними.

3.4ҚҚҚ КӘДЕГЕ ЖАРАТУ ҚОНДЫРҒЫЛАРЫ
3.4.1Қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны
Қарасай ауданының қатты тұрмыстық қалдықтарды (ТҚҚ) сақтауға арналған полигоны Алматы қаласынан 28 км (Сайын және Райымбек көшелерінің қиылысынан), Алматы-Бішкек тас жолынан солтүстікке қарай 2,3 км, Қарасай ауданында арнайы бөлінген аумақта орналасқан. Алматы облысының. Нысан 1000 м стандартты санитарлық қорғау аймағымен санитарлық қауіптілік I класына жатады.
Сурет 8– "Әйтей" қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының орналасқан жері
Аумақта жалпы ауданы 209 га 5 жер учаскесі тіркелген, оның ішінде:
1. Кадастрлық нөмірі 03-047-203-6457, уақытша өтеулі ұзақ мерзімді жер пайдалану құқығы негізінде (49 жыл), нысаналы мақсаты – қатты тұрмыстық қалдықтарды жағу зауытын орналастыру, санитарлық-өнеркәсіптік аудандарды қорғау, ауданы бар 147 га (9-сурет);
2. Кадастрлық нөмірі 03-047-625-264, уақытша өтеулі ұзақ мерзімді жер пайдалану негізінде (49 жыл), нысаналы мақсаты – қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына, құрылыс қалдықтарына, мал қорымына (Яма Беккари), ауданы 45,9 га (10-сурет);
3. Кадастрлық нөмірі 03-047-625-265, уақытша өтеулі ұзақ мерзімді жер пайдалану негізінде (49 жыл), нысаналы мақсаты – қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына, құрылыс қалдықтарына, мал қорымына (Яма Беккари), ауданы 10 га (11-сурет);
4. Кадастрлық нөмірі 03-047-203-4693, уақытша өтеулі ұзақ мерзімді жер пайдалану негізінде (49 жыл), нысаналы мақсаты – ауданы 1,4 га қоныстандыру учаскесін орналастыру үшін (12-сурет);
5. Кадастрлық нөмірі 03-047-203-4819, жеке меншік құқығы бойынша, нысаналы мақсаты – ауданы 4,7 га болатын қатты және құрылыс қалдықтарын өңдейтін цехты орналастыру (13-сурет).
Тәуліктік қабылданған қатты тұрмыстық қалдықтар көлемі 7500-10000 текше метрді құрайды. м., полигонның иесі – Қарасай ауданының әкімдігі. Полигон 2014 жылғы 24 ақпандағы №410 типтік жерді жалға алу шарты негізінде ұзақ жылдар бойы қатты тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жаратуға маманданған "KAZ Waste Conversion" ЖШС жұмыс істейді.
Полигонда көму әдісі – траншея, игерілген жылы – 1990 ж.
Полигон 1990 жылы пайдалануға берілген, жобаның аяқталу жылы – 2036 жыл.
Полигон аумағында екі аймақ бар: экономикалық және өндірістік. Коммуналдық аймақ полигонға қызмет көрсетуге арналған. Онда кеңсе және тұрмыстық үй-жайлар, құрал-жабдықтар сақталады. Өндірістік аймақ - орташа ауданы 2400 м2 бір жұмыс картасы бар 12 карточкасы бар қатты тұрмыстық қалдықтарды сақтауға арналған полигон. Қазіргі уақытта 9 карта толтырылған.
Қалдықтарды сақтау алаңы, биотермиялық шұңқыр (қазір жұмыс істемейді), құрылыс қалдықтарын өңдеу алаңы, жанармай құю станциясы.
Нысанның сыйымдылығы 20 миллион тоннадан асады.

3.4ОБЪЕКТЫ ЗАХОРОНЕНИЯ ТКО
3.4.1Полигон ТБО
Полигон для складирования твердых бытовых отходов (ТБО) Карасайского района размещается на специально отведенной для него территории в 28 км от г. Алматы (от пересечения улиц Саина и Райымбека), 2,3 км севернее автодороги Алматы-Бишкек, в Карасайском районе Алматинской области. Объект отнесен к I классу санитарной опасности с размерами нормативной СЗЗ - 1000 м.
Рисунок 8 – Местоположение полигона ТБО "Айтей"
Всего на территории оформлены 5 земельных участков общей площадью 209 га, в том числе:
1. Кадастровый номер 03-047-203-6457, на правах временного возмездного долгосрочного землепользования (49 лет), целевое назначение – для размещения завода по сжиганию ТБО, защита санитарных и производственных округов, площадью 147 га (Рисунок 9);
2. Кадастровый номер 03-047-625-264, на правах временного возмездного долгосрочного землепользования (49 лет), целевое назначение – под полигон ТБО, строительных отходов, скотомогильника (Яма Беккари), площадью 45,9 га (Рисунок 10);
3. Кадастровый номер 03-047-625-265, на правах временного возмездного долгосрочного землепользования (49 лет), целевое назначение – под полигон ТБО, строительных отходов, скотомогильника (Яма Беккари), площадью 10 га (Рисунок 11);
4. Кадастровый номер 03-047-203-4693, на правах временного возмездного долгосрочного землепользования (49 лет), целевое назначение – под размещение отстойной площадки, площадью 1,4 га (Рисунок 12);
5. Кадастровый номер 03-047-203-4819, на правах частной собственности, целевое назначение – для размещения цеха по переработке твердых и строительных отходов, площадью 4,7 га (Рисунок 13).
Ежедневный объем принимаемых ТБО составляет 7500-10000 куб. м. Собственником полигона является акимат Карасайского района. Эксплуатирует полигон ТОО "KAZ Waste Conversion", которая специализируется много лет на размещении ТБО, на основании типового договора аренды земельного участка №410 от 24.02.2014 года.
Способ захоронения, применяемый на полигоне - траншея, год разработки – 1990 г.
В эксплуатацию полигон введен в 1990 году, год окончания эксплуатации по проекту – 2036.
На территории полигона имеется две зоны: хозяйственная и производственная. Хозяйственная зона предназначена для обслуживания полигона. Там размещены офисные и бытовые помещения, хранится техника. Производственная зона - полигон для складирования ТБО с 12 картами со средней площадью одной рабочей карты 2400 м2. В настоящее время 9 карт уже заполнены.
Зона складирования отходов, биотермическая яма (в настоящее время не функционирует), участок переработки строительных отходов, автозаправочный пункт.
Вместимость объекта – свыше 20 млн. Тонн.

Нысанның қуаттылығы жылына 500 000 мың тоннаны құрайды, бар болғаны 12 миллион тонна ғана жинақталған. қалдықтарды жеткізетін кәсіпорындар – 11 дана, салмақ есебі жүргізіледі.
Сайтта бар:
-Сүзгілерді жинау және шығару жүйесі
-Биогазды кетіруге арналған ұңғымалар
-Гидрогеологиялық бақылау ұңғымалары
-Көліктердің/қоқыс таситын көліктердің дөңгелектерін жууға арналған дезинфекциялық ерітіндісі бар ванна
-Аумақты қоршау (бүкіл аумақтағы арық)
-Өрт сөндіру цистернасы (2 дана)
-Инженерлік-көліктік коммуникациялар (электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, жылумен жабдықтау, кірме жолдар).
Фильтратты жинауға және төгуге арналған дренаж жүйесі, соның ішінде. оны жинауға арналған булану тоғандары, жоқ.
2019 жылы тарату қоры құрылды.
Қабылданатын қатты қалдықтардың күтілетін көлемі жылына 620 000 тоннаны құрайды, оның ішінде: - бөгде ұйымдардың сұрыпталған қатты қалдықтарын орналастыру - 400 000 тонна; - сұрыптаусыз қабылданған қатты тұрмыстық қалдықтар – 220 000 тонна құрылыс қалдықтарын қабылдау және өңдеу – 100 000 тонна/жыл.
Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына түскен құрылыс қалдықтары 100% сұрыпталып, өңделіп, сатылып, өз қажеттіліктеріміз үшін қайта пайдаланылады. Алынған қатты тұрмыстық қалдықтар көлемінің 64,5%-ы сақтауға жататын сұрыпталған түрде (400 000 тонна) бөгде ұйымдардан келеді. Полигонға сұрыпталмай (220 000 тонна) түсетін қатты тұрмыстық қалдықтар үшін қағаз бен картон – 1,4%, полиэтилен – 0,2%, шыны – 1,9%, пластмасса – 1,6%, құрылыс қоқыстары – 3,5% алу үшін сұрыптау желісін орнату жоспарлануда. , түсті металл сынықтары - 0,8%, шүберектер - 0,6% кейіннен қайта өңдеуге және қалдықтарды қайта өңдеуге берумен.
Нысан 1000 м санитарлық-қорғау аймағы бар санитарлық қауіптіліктің I класына жатады, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес қоршаған ортаға әсер етуді бағалаудың маңыздылығы мен толықтығы бойынша I санатқа жатады.
Ең жақын елді мекен – Әйтей ауылы шығыс бағытта 1,5 км қашықтықта орналасқан.
Жұмыс уақыты: сақтау орны – жылына 365 күн, әкімшілік – жылына 305 күн. ҚТҚ полигонындағы жұмысшылардың жалпы саны 22 адамды құрайды.
Инженерлер – 7, жұмысшылар – 15.
Қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамыҚазақстан Республикасы Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 10 ақпандағы No 4 бұйрығымен бекітілген әдістемеге сәйкес айқындалады.
Әдістеме бойынша коммуналдық қалдықтардың морфологиялық құрамын келесі классификация бойынша анықтау ұсынылады:
-тамақ қалдықтары (көкөністер, жемістер және т.б.);
-қағаз және картон;
-полимерлер (пластик, пластмасса);
-шыны;
-қара металдар;
-түсті металдар;
-тоқыма;
-ағаш;
-қауіпті қалдықтар (батареялар, құрғақ және электролиттік аккумуляторлар, еріткіштерге арналған ыдыстар, бояулар, сынап шамдары, телевизиялық сурет түтіктері және т.б.);
-сүйектер, былғары, резеңке;
-құрамдас бөліктерді (ұсақ құрылыс қалдықтары, тастар, көше қоқыстары және т.б.) алып тастағаннан кейін коммуналдық қалдықтардың қалған бөлігі.
Полигонға қабылданған қалдықтардың морфологиялық құрамын полигонды пайдаланатын компания "KAZ Waste Conversion" ЖШС ұсынады (12-кесте).
Кесте12- қатты қалдықтардың орташа жылдық морфологиялық құрамы (%)
Коммуналдық қалдықтардың құрамдас бөліктері
Қатты қалдықтардың құрамы, %
Қағаз, картон

Мощность объекта - 500 000 тыс. т/год, накоплено всего 12 млн тн. отходы компании доставляющие отходы- 11шт., осуществляется весовой учет.
На полигоне имеются:
-Система сбора и отвода фильтрата
-Скважины для отвода биогаза
-Наблюдательные гидрогеологические скважины
-Ванна с дезинфицирующим раствором для мойки колес автотранспорта/мусоровозов
-Ограждение территории (ров по всей территории)
-Противопожарный резервуар (2 шт)
-Инженерно-транспортные коммуникации (электричество, водоснабжение, теплоснабжение, подъездные дороги).
Дренажной системы для сбора и отвода фильтрата, в т.ч. пруды-испарители для его сбора, нет.
В 2019 году создан ликвидационный фонд.
Ожидаемый объем принимаемых ТБО составляет 620000 т/год, в том числе: - размещение отсортированных ТБО от сторонних организаций – 400000 т; - принимаемые ТБО без сортировки – 220000 т. Прием и переработка строительных отходов – 100000 т/год.
Принимаемые строительные отходы на полигоне ТБО 100% сортируются, перерабатываются, реализуются и вторично используются для собственных нужд. Из объема принимаемых ТБО 64,5 % поступают от сторонних организаций в отсортированном виде (400000т), которые подлежат складированию. Для ТБО, поступающих на полигон без сортировки (220000 т), предусматривается установка сортировочной линии для извлечения бумаги и картона – 1,4%, полиэтилена – 0,2%, стекла – 1,9%, пластмассы – 1,6%, строительного мусора – 3,5%, цветного металлолома – 0,8%, ветошь - 0,6% с последующей передачей для вторичного использования и переработки отходов.
Объект относится к I классу cанитарной опасности с санитарно-защитной зоной 1000 м. По Экологическому Кодексу РК - к I категории по значимости и полноте оценки воздействия на окружающую среду.
Ближайшая селитебная зона - с. Айтей находится в восточном направлении на расстоянии 1,5км.
Режим работы: участок складирования – 365 дней в год, администрация – 305 дней в год.
Общая численность работающих на полигоне ТБО составляет 22 человека, в т.ч. ИТР – 7, рабочие - 15.
Морфологический состав ТБО определяется по методике, утвержденной приказом Председателя Агентства РК по делам строительства жилищно- коммунального хозяйства от 10 февраля 2012 года №4.
Согласно методике, морфологический состав коммунальных отходов рекомендуется определять по следующей классификации:
-пищевые отходы (овощи, фрукты и т.п.);
-бумага и картон;
-полимеры (пластик, пластмассы);
-стекло;
-черные металлы;
-цветные металлы;
-текстиль;
-дерево;
-опасные отходы (батарейки, сухие и электролитические аккумуляторы, тара от растворителей, красок, ртутные лампы, телевизионные кинескопы и др.);
-кости, кожа, резина;
-остаток коммунальных отходов после удаления компонентов (мелкий строительный мусор, камни, уличный смет и т.п.).
Морфологический состав принимаемых на полигон отходов представлен эксплуатирующей полигон компанией ТОО "KAZ Waste Conversion" (Таблица 12).
Таблица 12 - Среднегодовой морфологический состав ТБО (%)
Компоненты коммунальных отходов
Содержание в ТБО, %
Бумага, картон

11.2%
Басқалар -
23%
Қарасай ауданының елді мекендерінде түзілетін қалдықтардың құрамын дәлірек сипаттайтын көрсеткіштерді алу үшін қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамын анықтау әдістемесі бойынша ТҚҚ қалдықтарының құрамын жүйелі түрде талдау қажет. Мұндай деректер табиғатты қорғау шараларының көрсеткіштерін есептеу үшін және аудан мен облыстың елді мекендерінде қайталама шикізатты қайта өңдеудің инвестициялық тартымдылығын бастапқы бағалауда пайдаланылатын болады.

11,2%
Прочие -
23%
Для получения показателей, более точно описывающих состав отходов, образующихся в населенных пунктах Карасайского района необходимо систематически проводить анализ состава отходов ТКО, согласно методике определения морфологического состава твердых бытовых отходов. Такие данные будут применяться для расчета показателей природоохранных мер и в первичной оценке инвестиционной привлекательности переработки вторичного сырья населенных пунктов района и области.

3.4.2Табиғи (рұқсат етілмеген) полигондар
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің баяндамасына сәйкес, ғарыштық мониторинг аясында 2023 жылы Алматы облысында 375 полигон анықталып, оның 37%-ға жуығы (142 полигон) жойылды.5.
Ғарыш мониторингі мердігері "Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ-ның онлайн сервисі (https://wasteopen.gharysh.kz/) арқылы тұрғындардың полигондардың жағдайын бақылауға мүмкіндігі бар.
Рұқсат етілмеген қалдықтарды көму орындары (полигондар) тұрғындар мен жергілікті билік үшін үлкен мәселе.
Жағымсыз иістер, ауру қаупі, қоғамның құпиясыздандырылған элементтерінің (қаңғыбастар) ықтимал тартылу орны, құстардың (шағалалар, қарғалар және т.б.) және қаңғыбас жануарлардың шоғырлануы көрші үйлердегі өмірдің сыртқы аспектілеріне теріс әсер етеді. Бұл аудандағы жылжымайтын мүліктің құнын төмендетеді және әлеуетті инвесторларды коммерциялық жылжымайтын мүлікті сатып алудан бас тартады.
Сондай-ақ топырақтың, жер асты суларының және жақын жер үсті суларының, ал биологиялық ыдырайтын қалдықтар жағдайында атмосфераның ластану қаупі бар.
Әдетте, мұндай полигондар құрылыс немесе көлемді қалдықтарды тастаудан және/немесе қалдықтарды шығару кестесінде үзілістер болған кезде басталады. Полигондар пайда болатын негізгі орындар жеке немесе өндірістік сектордың игерілмеген аумақтары, іргелес жатқан бос жерлер, орманды немесе бұталы аумақтар болып табылады.
Полигондарды жою процесі қалдықтарды жинау, тасымалдау және сұрыптау, залалсыздандыру, өңдеу, кәдеге жарату немесе кәдеге жарату үшін мамандандырылған ұйымдарға беруді қамтиды.
5https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo/press/news/details/628615?lang=ru
Сурет 14- Алматы облысының әкімшілік аудандары контекстіндегі қалдықтарды орналастыру объектілері6
Стихиялық полигондардың пайда болуының алдын алу үшін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі заңнамалық деңгейде бірқатар шараларды қабылдады: шаруашылық жүргізуші субъектілерге қалдықтармен жұмыс істеуге лицензия беру және хабардар ету тәртібі енгізілді, міндеттеме жүктелді. қалдықтарды бөлу бойынша бөлек жинауға енгізілді, сондай- ақ қалдықтарды басқару талаптарын бұзғаны үшін жеке тұлғаларға айыппұлдар 10 АЕК-тен 50 АЕК-ке дейін (шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін – 100 АЕК, орта – 100 % және ірі – 200 АЕК) дейін өсірілді. пайдасы). Сондай-ақ, әкімдіктерге қалдықтарды жинайтын ұйымдарды "Е-құрылыс" ақпараттық жүйесінде жұмыс істеуге қосу ұсынылды", GPS сенсорларын пайдалану арқылы қоқыс шығаруға арналған арнайы жабдықтың қозғалысын бақылауға болады.7
Облыстағы қалдықтарды көму орындарын (полигондарын) далалық зерттеулер мен мәліметтерді талдау олардың заң талаптарына сәйкес келмеуі туралы қорытынды жасауға мүмкіндік береді.
Жаңа полигондардың пайда болуын болдырмау және ағымдағы полигондарды кеңейту ұсынылады:

3.4.2Стихийные (несанкционированные) свалки
Согласно докладу Министра экологии и природных ресурсов РК, в рамках космомониторинга, в 2023 году в Алматинской области выявлено 375 свалок, из них ликвидировано порядка 37% (142 свалки)7.
У населения имеется возможность следить за состоянием свалок с помощью онлайн сервиса (https://wasteopen.gharysh.kz/) АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары" - исполнителя космического мониторинга.
Места несанкционированного размещения отходов (свалки) являются большой проблемой для населения и МИО.
Неприятные запахи, риски заболеваний, место возможного притяжения деклассифицированных элементов общества (бродяги), скопление птиц (чайки, вороны и т.д.) и бездомных животных негативно сказываются на внешней стороне жизни соседствующих домов. Это удешевляет недвижимость в округе и отталкивает потенциальных инвесторов от приобретения коммерческой недвижимости.
Также есть риски загрязнения почв, грунтовых вод и близлежащих поверхностных вод, в случае наличия биоразлагаемых отходов – атмосферы.
Как правило, такие свалки начинаются с вываливания строительных или крупногабаритных отходов и/или при перебоях в графике вывоза отходов. Основные места формирования свалок – неосвоенные территории частного или промышленного сектора, прилегающие пустыри, лесистые или кустарниковые зоны.
Процесс ликвидации свалок включает сбор, транспортировку и передачу отходов специализированным организациям для сортировки, обезвреживания, переработки, утилизации или захоронения.
7 https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo/press/news/details/628615?lang=ru
Рисунок 14 - Объекты размещения отходов в разрезе административных районов Алматинской области8
Для предотвращения образования стихийных свалок Министерством экологии и природных ресурсов РК принят ряд мер на законодательном уровне: внедрено лицензирование и уведомительный порядок для субъектов предпринимательства по управлению отходами, введено обязательство по раздельному сбору отходов по фракциям, также увеличены штрафы за нарушение требований по обращению с отходами на физических лиц с 10 МРП на 50 МРП (для юридических лиц малого предпринимательства - 100 МРП, среднего – 100% и крупного – 200% от экономической выгоды). Кроме того, акиматам было рекомендовано подключить мусоровывозящие организации к работе в информационной системе "Е-курылыс", где при помощи GPS-датчиков можно будет отследить передвижение спецтехники по вывозу мусора.9
Анализ данных и натурные обследования объектов размещения отходов (полигонов) на территории области позволяет сделать выводы о их несоответствии требованиям законодательства.
Для предупреждения образования новых и расширения текущих свалок рекомендуется:

1. Қарасай ауданында қалдықтарды басқарудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – ААЖ) құру және оларға қызмет көрсету, қалдықтарды басқаруға кешенді және жүйелі көзқарасты қамтамасыз ету;
2. Ауданда қалдықтардың қозғалысының автоматтандырылған коммерциялық есебін енгізу және кез келген уақыт кезеңі үшін қалдықтар балансын алу мүмкіндігімен;
6https://wasteopen.gharysh.kz/ 7https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo/press/news/details/625253?lang=ru
3. қоса отырып, коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларына (Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы No 508 бұйрығы) сәйкес қалдықтарды жинауға арналған жабдықты спутниктік навигация жүйелерімен міндетті түрде қамтамасыз ету. олардың "Қалдық" ААЖ;
4. қалдықтарды көздерден шығарудың бекітілген кестесін қатаң сақтау;
5. рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын (полигондарды) тұрақты анықтау/бақылау;
6. аумақты рекультивациялай отырып, рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын (полигондарын) жою;
7. құрылыс және ірі көлемдегі қалдықтарды жинауды (учаскелерді, контейнерлерді) және шығаруды ұйымдастыру талаптарының сақталуы (ҚР СТ 3780-2022. "Қалдықтар. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін контейнерлерді орналастыру алаңдарына қойылатын жалпы талаптар");
8. Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде жауапкершілікті көрсете отырып, тиісті емес орындарға қалдықтарды орналастыруға жол бермеу бойынша халықпен және ұйымдармен жұмыс жүргізу;
9. жазалау шараларын қолдана отырып, қалдықтарды рұқсатсыз орналастырудың алдын алу немесе анықтау жағдайлары туралы халықты хабардар ету (полигонды табу және қабылданған шаралар туралы мақаланың мысалы:https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo/press/news/details/498656?lang =ru).
3.5ҚАТТЫ ТҰРМЫСТЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ ЖИНАУ, ТАСЫМАЛДАУ, СҰРЫПТАУ ЖӘНЕ ЖОЮ ТАРИФІ
Қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының бекітілген нормативтері, сондай-ақ облыстың елді мекендерінде оларды жинау, тасымалдау, сұрыптау және орналастыру тарифтері туралы мәліметтер ұсынылмаған.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму бойынша халыққа тарифті есептеу Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 14 қыркүйектегі бұйрығымен бекітілген әдістемеге сәйкес жүзеге асырылады. 2021 жылғы № 377.
Тарифті есептеу кезінде калькуляция баптары бойынша топтастырылған ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және кәдеге жарату бойынша нарық субъектілерінің нақты және/немесе нормативті шығындарының құны есепке алынады. Сонымен, тариф 3 бөліктен тұрады: 1) жинау және тасымалдау, 2) сұрыптау, 3) кәдеге жарату.
Қолданыстағы тарифтік әдістеме қалдықтарды өңдеу кезеңіне байланысты шығындарды есепке алуға мүмкіндік береді. Шығындарды сұрыпталған қайталама шикізатты сату және/немесе қызметтердің бір бөлігін ТҚҚ жинаудың орталықтандырылған жүйесіне кірмейтін үшінші тарап ұйымдарына беру арқылы оңтайландыруға болады. Бұл ретте тиісті инфрақұрылымды құру және/немесе
дамыту, арнайы жабдықталған көлік құралдарын және қаржыландыру көздерін міндетті түрде пайдалану қажеттілігін ескеру қажет.
Бастапқы мәліметтерді, соның ішінде статистикалық есептілік мәліметтерін талдау ауданда қалдықтарды басқару бойынша коммерциялық есепке алу және бақылау жүргізілмейтінін көрсетті. Демек, облыстың елді мекендерінде ТҚҚ жинау, әкету және кәдеге жарату бойынша жинақтау нормативтері мен "әділ" тарифтерінің негізділігі мәселесі өте өткір болып табылады және оны қалыптастыру және өңдеу үшін автоматтандырылған коммерциялық есепке алуды енгізу бойынша шаралар қабылдау қажет. ТҚҚ қозғалысын бақылау.
ТҚҚ жинауға, әкетуге және кәдеге жаратуға "әділ" тарифті анықтау үшін келесі шаралар қолданылуы мүмкін:
1.ТҚҚ генерациясының және қозғалысының көлемінің автоматтандырылған коммерциялық есебін енгізу.
Осы тармақ Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасының ережелерін іске асыру жөніндегі қажетті шаралардың бір бөлігі болып табылады, келесі мәселеде – "ТҚҚ проблемаларын шешу үшін келесі іс-шараларды жүзеге асыру қажет :

1. создание и ведение автоматизированной информационной системы обращения с отходами Алматинской области (далее АИС), обеспечивающей комплексный и системный подход за обращением с отходами;
2. внедрение автоматизированного коммерческого учета движения отходов на территории области и с возможностью получения баланса отходов за любой временной промежуток;
8 https://wasteopen.gharysh.kz/
9 https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo/press/news/details/625253?lang=ru
3. обязательное снабжение мусоровывозящей техники спутниковыми навигационными системами в соответствии с правилами управления коммунальными отходами (Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 28 декабря 2021 года № 508) с включением их АИС "Отходы);
4. неукоснительное соблюдение утвержденного графика вывоза отходов от источников;
5. постоянное выявление/мониторинг несанкционированных мест размещения отходов (свалок);
6. ликвидация несанкционированных мест размещения отходов (свалок) с рекультивацией территории;
7. выполнение требований по организации сбора (площадки, контейнеры) и вывоза строительных и крупногабаритных отходов (СТ РК 3780-2022. “Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров для организации раздельного сбора коммунальных отходов”);
8. проведение работы с населением и организациями о недопустимости размещения отходов в неположенных местах с указанием ответственности в рамках законодательства РК;
9. информирование общественности о случаях предотвращения или выявления несанкционированного размещения отходов с принятыми мерами наказания (пример статьи об обнаружении свалки и принимаемых мерах: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo/press/news/details/498656?lang=ru).
3.5ТАРИФ НА СБОР, ТРАНСПОРТИРОВКУ, СОРТИРОВКУ И ЗАХОРОНЕНИЕ ТВЕРДЫХ БЫТОВЫХ ОТХОДОВ
Данные по утвержденным нормам образования и накопления отходов, а также тарифам на их сбор, транспортировку, сортировку и захоронения по населенным пунктам района не предоставлены.
Расчет тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов производится по методике, утвержденной Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 14 сентября 2021 года № 377.
При расчете тарифа учитывается себестоимость фактических и/или нормативных затрат участников рынка, осуществляющих сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТКО, сгруппированные по статьям калькуляции. Таким образом, тариф состоит из 3-х частей: 1) сбор и транспортировка, 2) сортировка, 3) захоронение.
Действующая методика тарификации позволяет учитывать себестоимость в зависимости от этапа управления отходами. Затраты могут быть оптимизированы за счет реализации отсортированного вторичного сырья и/или при передаче части услуг сторонним организациям, не входящим в централизованную систему сбора ТКО. При этом необходимо учитывать потребность в создании и/или развитии соответствующей инфраструктуры, обязательное использование специально оборудованных транспортных средств и источников финансирования.
Проведенный анализ исходных данных, включая данные статистической отчетности, показал, что коммерческий учет и контроль за обращением с отходами в районе не ведется. Следовательно, вопрос обоснованности норм накопления и
"справедливого" тарифа за сбор, вывоз, захоронение ТКО в населенных пунктах района стоит очень остро и необходимо проведение мероприятий по внедрению автоматизированного коммерческого учета за образованием и контроля за движением ТКО.
Для определения "справедливого" тарифа на сбор, вывоз и захоронение ТКО могут быть применены следующие меры:
1.Внедрение автоматизированного коммерческого учета за объемом образования и движением ТКО.
Данный пункт является частью необходимых мер по выполнению положения Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" в следующем вопросе - “Для решения проблем с ТБО необходима реализация следующих мероприятий:

5)қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару саласындағы нысаналы индикаторларға қол жеткізуді бақылау үшін статистикалық ақпаратты жинауды, өңдеуді және ұсынуды жетілдіру"
2.Бәсекелестік нарықты дамыту үшін ТҚҚ жинаудың орталықтандырылған жүйесінің объектілерін конкурстық бөлу.
3.Өндіріс үшін қайталама шикізат ретінде одан әрі сатумен сұрыпталған қалдықтардың үлесін арттыруға ұмтылу.
4.ТҚҚ мен сұрыпталған қайталама шикізатты басқару процесінде шығындарды азайтуға ұмтылу, оның ішінде ең жақсы қолжетімді техникаларды (технологияларды) енгізу, қалдықтарды логистиканы оңтайландыру.
5.Триаждау процесіне тартылған халықтың үлесін арттыру.
3.6ТЖҚ ҚАЛЫПТАСТЫРУ ЖӘНЕ ЖИНАҚТАУ НОРМАЛАРЫ
Коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының нормалары үлгілік қағидалар негізінде есептеледі (Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі No 347 бұйрығымен бекітілген) және тұрғын үй объектілері мен тұрғын емес үй- жайлардың келесі түрлерін қамтуы тиіс. төмендегі кестеге сәйкес (13-кесте).
Қағидалардың 2014 жылдан бері (1-шығарылым) болғанына қарамастан, облыстың көптеген елді мекендерінде ТҚҚ түзілу және жинақтау нормаларын есептеу әлі жүргізілмеген.
Жоғарыда аталған стандарттар бекітілген Ережелерге сәйкес маусымдық өлшеулерден кейін анықталады, яғни. Есептеу үшін 11-12 айдан астам жұмысты орындау қажет. Олардың пайда болу көздерінде түзілетін қалдықтар көлемінің толық коммерциялық есебі жүргізілмеген жағдайда бекітілген нормативтердің
болмауы ТҚҚ жинауға, әкетуге, сұрыптауға және кәдеге жаратуға әділ тарифті есептеуге мүмкіндік бермейді.
Кесте 13- тұрғын үйлер мен тұрғын емес үй-жайлардың коммуналдық қалдықтарын қалыптастыру және жинақтау нормалары
Жоқ.
Коммуналдық қалдықтарды жинайтын мекеме
Есеп бірлігі
Есептелген нормалар жинақтау,
м3/жыл
1
Жақсы жабдықталған және
жабдықталмаған үй шаруашылықтары
1 тұрғын
2
Жатақхана, мектеп-интернат, балалар үйі, қарттар үйі, т.б.
1 орын
3
Қонақ үйлер, санаторийлер, демалыс үйлері
1 орын
4
Балабақшалар, балабақшалар
1 орын
5
Мекемелер, ұйымдар, кеңселер, кеңселер,
жинақ кассалары, пошта бөлімшелері
1 қызметкер
6
Клиникалар
1 келу
7
Ауруханалар, санаторийлер, басқа емдеу
мекемелері
1 төсек
8
Мектептер және басқа оқу орындары
1 оқушы
9
Мейрамханалар, кафелер, қоғамдық
тамақтану орындары
1 орын
10
Театрлар, кинотеатрлар, концерт залдары, түнгі клубтар, казинолар, ойын
автоматтары залдары
1 орын
он бір
Мұражайлар, көрмелер
Жалпы ауданы 1 м2
12
Стадиондар, спорт алаңдары
Жоба бойынша
1 орын
13
Спорт, би және ойын залдары
Жалпы ауданы
1 м2
14
Азық-түлік дүкендері
1 м2 сауда
алаңы
15
Машиналардан сауда жасау
1 м2 сауда
алаңы
16
Әмбебап дүкендер, супермаркеттер
1 м2 сауда
алаңы
17
Базарлар, сауда павильондары,
дүңгіршектер, науалар
1 м2 сауда
алаңы
18
Көтерме сауда орталықтары, азық-түлік қоймалары
Жалпы ауданы 1 м2
19
Көтерме сауда базалары, өнеркәсіптік
тауарлар қоймалары
Жалпы ауданы
1 м2
20
Тұрмыстық қызметтер: мемлекеттік
қызметтер
Жалпы ауданы
1 м2
21
Теміржол вокзалдары, автовокзалдар,
әуежайлар
Жалпы ауданы
1 м2
8Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларына 1-қосымша. 01.01.2021 Жаңартылған 3 Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуына нормативтерді есептеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі No 347 бұйрығы.
Жоқ.
Коммуналдық қалдықтарды жинайтын мекеме
Есеп бірлігі
Есептелген нормалар жинақтау,
м3/жыл
22
Жағажайлар
Жалпы ауданы
1 м2
23
Дәріханалар
1 м2 сауда алаңы
24
Автотұрақтар, көлік жуу орындары,
жанармай құю станциялары, гараждар
1 тұрақ орны
25
Автокөлік жөндеу шеберханалары
1 қызметкер
26
Гараждық кооперативтер
1 гараж үшін
27
Шаштараздар, сұлулық салондары
1 жұмыс орны
28
Кір жуу, химиялық тазалау, тұрмыстық
техника жөндеу, тігін ательелері
Жалпы ауданы
1 м2
29
Зергерлік бұйымдар, аяқ киім және сағат
жөндеу шеберханалары
Жалпы ауданы
1 м2
отыз
Шағын жөндеу және қызмет көрсету (кілттерді кесу және т.б.)
1 жұмыс орны
31
Ванналар, сауналар
Жалпы ауданы
1 м2
32
Облыс аумағында бұқаралық іс-шараларды
ұйымдастырушы заңды тұлғалар

5)совершенствование сбора, обработки и предоставления статистической информации для мониторинга достижения целевых показателей в сфере обращения с ТБО”.
2.Тендерное распределение объектов централизованной системы сбора ТКО для развития конкурентного рынка.
3.Стремление к увеличению доли сортированного утиля с дальнейшей реализацией в качестве вторичного сырья для производства.
4.Стремление к снижению себестоимости в процессе управления ТКО и отсортированного вторичного сырья, включая внедрение наилучших доступных техник (технологий), оптимизации логистики отходов.
5.Увеличение доли населения, вовлеченного в процесс сортировки.
3.6НОРМЫ ОБРАЗОВАНИЯ И НАКОПЛЕНИЯ ТКО
Нормы образования и накопления коммунальных отходов рассчитываются на основе типовых правил (утверждены Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 347) и должны охватывать следующие виды объектов жилищного фонда и нежилые помещения в соответствии с таблицей ниже (Таблица 13).
Несмотря на то, что правила существуют с 2014 года (1 редакция), во многих населенных пунктах района до сих пор расчет норм образования и накопления ТКО не произведен.
Вышеуказанные нормы, в соответствии с утвержденными Правилами, определяются после проведения сезонных замеров, т.е. для расчета необходимо проведение работ на протяжении 11-12 месяцев. В ситуации, когда полноценный коммерческий учет объемов образования отходов у источников их образования отсутствует, отсутствие утвержденных норм не позволяет рассчитать справедливый тариф на сбор, вывоз, сортировку и захоронение ТКО.
Таблица 13 - Нормы образования и накопления коммунальных отходов для объектов жилищного фонда и нежилых помещений10
Объект накопления коммунальных отходов
Расчетная единица
Расчетные нормы накопления,
м3/год
1
Домовладения благоустроенные и
неблагоустроенные
1 житель
2
Общежития, интернаты, детские дома, дома престарелых и т.п.
1 место
3
Гостиницы, санатории, дома отдыха
1 место
4
Детские сады, ясли
1 место
5
Учреждения, организации, офисы, конторы,
сбербанки, отделения связи
1 сотрудник
6
Поликлиники
1 посещение
7
Больницы, санатории, прочие лечебно-
профилактические учреждения
1 койко-место
8
Школы и другие учебные заведения
1 учащийся
9
Рестораны, кафе, учреждения
общественного питания
1 посадочное
место
10
Театры, кинотеатры, концертные залы, ночные клубы, казино, залы игровых
автоматов
1 посадочное место
11
Музеи, выставки
1 м2 общей площади
12
Стадионы, спортивные площадки
1 место по
проекту
13
Спортивные, танцевальные и игровые залы
1 м2 общей
площади
14
Продовольственные магазины
1 м2 торговой
площади
15
Торговля с машин
1 м2 торговое
место
16
Промтоварные магазины, супермаркеты
1 м2 торговой площади
17
Рынки, торговые павильоны, киоски, лотки
1 м2 торговой
площади
18
Оптовые базы, склады продовольственных товаров
1 м2 общей площади
19
Оптовые базы, склады промышленных
товаров
1 м2 общей
площади
20
Дома быта: обслуживание населения
1 м2 общей
площади
21
Вокзалы, автовокзалы, аэропорты
1 м2 общей
площади
22
Пляжи
1 м2 общей
площади
10 Приложение 1 к типовым правилам расчета норм образования и накопления коммунальных отходов. Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 347 Об утверждении Типовых правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
Объект накопления коммунальных отходов
Расчетная единица
Расчетные нормы накопления,
м3/год
23
Аптеки
1 м2 торговой
площади
24
Автостоянки, автомойки, АЗС, гаражи
1 машино- место
25
Автомастерские
1 работник
26
Гаражные кооперативы
на 1 гараж
27
Парикмахерские, косметические салоны
1 рабочее место
28
Прачечные, химчистки, ремонт бытовой
техники, швейные ателье
1 м2 общей
площади
29
Мастерские ювелирные, по ремонту обуви,
часов
1 м2 общей
площади
30
Мелкий ремонт и услуги (изготовление
ключей и т.д.)
1 рабочее место
31
Бани, сауны
1 м2 общей площади
32
Юридические, организующие массовые
мероприятия на территории района

1000
қатысушы
33
Бау-бақша кооперативтері
1 учаске
Ұсынылатын әрекеттер: Ауданда ТҚҚ басқару жүйесін құру, оның ішінде автоматтандырылған коммерциялық есепке алуды енгізу Қарасай ауданы аумағының ішкі жүйесін қамтитын "Қалдық" ААЖ құру болжанған кезде ТҚҚ-ның қалыптасуы мен қозғалысы туралы, бұл ТҚҚ көздерінде ағымдағы қалыптасу және жинақталу қарқынын анықтауға мүмкіндік береді. олардың қалыптасуына ықпал етеді және "әділ" тарифті анықтауға әсер етеді.

1000
участников
33
Садоводческие кооперативы
1 участок
Рекомендуемые мероприятия: Создание Системы управления ТКО на территории района, включающей внедрение автоматизированного коммерческого учета за образованием и движением ТКО в предлагаемой к созданию АИС
"Отходы", включающей подсистему территории Карасайского района, что позволит определять сложившуюся норму образования и накопления ТКО у источников их образования, и будет влиять на определение "справедливого" тарифа.

3.7САНДЫҚ ЖӘНЕ САПАЛЫҚ КӨРСЕТКІШТЕР
Ағымдағы бөлімде аудан әкімдігінен алынған қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару бойынша мәліметтер және Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы Ұлттық статистика комитеті) сайтынан алынған статистикалық мәліметтер берілген. ҚР Ұлттық статистикасы).
Облыстық статистика басқармасының мәліметі бойынша (Дереккөз - ҚР АПР Ұлттық статистика бюросы
15-сурет,14-кесте) 2022 жылы жиналған қалдықтардың жалпы көлемі 2021 жылмен салыстырғанда 1,7 есеге өсті, ал үй шаруашылықтарынан 49,6%-ға азайды; Қалдықтарды кәдеге жарату объектілері 45,6%-ға аз түсті, ал халық саны бір жылда 3,7%-ға өсті. Мәліметтерге сәйкес, үй шаруашылығынан жиналған және тасымалданатын қалдықтардың көлемі 2022 жылы 2020 жылмен салыстырғанда 4,8%-ға төмендесе, халық саны 15,1%-ға өсті. Мәліметтерді талдау қалдықтардың түзілу көлемін, оны өңдеу мен қозғалысын толық есепке алудың толық жоқтығы туралы қорытынды жасауға мүмкіндік береді. Бағдарламаны әзірлеу барысында әкімдіктен алынған мәліметтер ауданда қалдықтарды басқарудың толық болмауын
3растайды, бұл қалдықтарды басқару жүйесін құруға бағытталған шараларды әзірлеуді талап етеді.
Дереккөз - ҚР АПР Ұлттық статистика бюросы
Сурет 15– Аудандағы ТҚҚ басқару динамикасы
Заңнамада әлеуетті қайталама шикізатты кәдеге жаратуға тыйым салынған кезде ауданда жиналған коммуналдық қалдықтардың бір бөлігі сұрыпталмай полигондарға/полигондарға жіберіледі. Түзілген қалдықтардың бір бөлігі ҚҚҚ шығару қызметтерімен халықты толық қамтуға байланысты рұқсат етілмеген полигондарға түсуі мүмкін,шаруашылық учаскелерінде өртенген, ауылдық жерлерде азық-түлік қалдықтары әдетте малды азықтандыруға пайдаланылады.
3.8ҚАЛДЫҚ МАТЕРИАЛДАРМЕН ЖҰМЫС ІСТЕУДІҢ НЕГІЗГІ МӘСЕЛЕЛЕРІ ЖӘНЕ ҚОРЫТЫНДЫЛАР
"Сандық және сапалық көрсеткіштер" бөлімінде келтірілген деректер коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен өңделуінің жағдайын келесідей сипаттайды:
-қалалық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі облыс тұрғындары мен заңды тұлғаларын 100% қамтуды қамтамасыз етпейді;
-Мемлекеттік статистика органдарына тиісті есеп беру деректерінің және құрылыс салушының талабы бойынша әкімдік ұсынатын мәліметтердің болмауына байланысты аудандағы коммуналдық қалдықтарды басқаруға толық талдау жүргізу мүмкін емес.
Кесте14- Алматы облысы Қарасай ауданы бойынша жиналған коммуналдық қалдықтардың жалпы көлемі 2022 ж
Жоғарыда айтылғандардың негізінде Алматы облысының Қарасай ауданында ТҚҚ басқарудың қолданыстағы тәртібі туралы мынадай қорытынды жасауға болады:
1.Ауданда ТҚҚ басқару және өңдеу жүйесі жасалмаған. ТҚҚ қозғалысының коммерциялық есебі және олардың кез келген уақыт аралығындағы теңгеріміне мониторинг жүргізілмейді.
2.Әкімдіктің қарауындағы аумақтарда ТҚҚ-мен жұмыс істеу тәртібін айқындайтын жергілікті маңызы бар нормативтік құқықтық актілер әзірленбеген.
3.Әкімдіктерде ТҚҚ түзілу және жинақталу нормативтерін айқындау бойынша жүйелі жұмыс жүргізілмейді, бұл қалдықтарды жинау, шығару, сұрыптау және кәдеге жарату тарифтерін есептеу мен бекітуге кедергі келтіреді. Экология министрлігінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі No 347 және 2021 жылғы 14 қыркүйектегі No 377 бұйрықтары орындалмай отыр.
4.Қатты қалдықтардың қалыптасуы мен жинақталуының стандарттары болмаған кезде, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес бекітілген қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және жою тарифтері, жарыстар өткізу мүмкін емес. қалдықтарды жинайтын компанияларды анықтау.
5.Қалдықтарды жинау ұйымдарының қызметінің ережелері мен тәртібі, полигондар мен рұқсат етілген үйінділерді пайдалану ережелері әзірленбеген.
6.Қолданыстағы қалдықтарды орналастыру объектілері (полигондар, рұқсат етілген полигондар) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының, нормативтік- техникалық құжаттардың барлық талаптарына сәйкес келмейді. .
7.ТҚҚ басқару саласындағы мемлекеттік статистикалық есептілік деректері кәсіпорындар мен ұйымдардың қызметін талдауға мүмкіндік бермейді, бұл облыстың елді мекендерінде ТҚҚ басқару саласындағы қызметті жоспарлау мен болжамдауға кедергі келтіреді.
8.Полигонда биологиялық ыдырайтын қалдықтар компоненттерінің (тағамдық, өсімдік, органикалық) бақыланбайтын ыдырауы полигон газының (негізінен метан) бөлінуіне алып келеді және нәтижесінде полигон денесінде өрт шығу және парниктік газдармен ластану қаупі артады.
9.Өңірдегі коммуналдық қалдықтарды басқарудың қолданыстағы тәртібі қоршаған ортаны қорғау және қоршаған ортаны қорғаудың тұрақты дамуын қамтамасыз ету мүддесінде қалдықтардың түзілуін болдырмау және түзілетін қалдықтарды артықшылықтың кему тәртібімен басқару жөніндегі іс-шаралардың иерархиясы қағидатын толық сақтауға мүмкіндік бермейді. Қазақстан Республикасы.
10.ТҚҚ сұрыптауға және қайта өңдеуге мүдделі халықпен жұмыс жасау бойынша іс- шаралар әзірленбеген және жүргізілмейді.

3.7КОЛИЧЕСТВЕННЫЕ И КАЧЕСТВЕННЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ
В текущем разделе представлены данные по обращению с твердо- коммунальными отходами, полученные от районного акимата и статистические данные сайта Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее - Бюро Национальной статистики АСПР РК).
Согласно данным Бюро статистики на территории района (Источник - Бюро Национальной статистики АСПР РК
Рисунок 15 ,Таблица 14) общий объем собранных отходов в 2022 году увеличился в 1,7 раза по сравнению с 2021 годом, а от домашних хозяйств уменьшился на 49,6%; на объекты размещения отходов поступило на 45,6% меньше, в то же время численность населения за год выросла на 3,7%. По отчетным данным объем собранных и вывезенных отходов от домашних хозяйств в 2022 году по сравнению с 2020 годом снизился на 4,8% при увеличении численности населения на 15,1%. Анализ данных позволяет сделать вывод о полном отсутствии полноценного учета за объемом образования отходов, обращением с ними и их движением. Данные, поступившие от акимата во время разработки Программы, подтверждают полное отсутствие управления отходами на территории района, что требует разработки мероприятий, направленных на создание системы управления отходами.
Источник - Бюро Национальной статистики АСПР РК
Рисунок 15 – Динамика обращения с ТКО в районе
При запрете законодательством захоронения потенциального вторичного сырья, часть собираемых коммунальных отходов в районе направляется на полигоны/свалки без сортировки. Часть образующихся отходов, из-за неполного охвата населения услугами вывоза ТКО, может поступать на несанкционированные свалки, сжигаться на приусадебных участках, пищевые отходы в сельской местности, как правило, используются на корм скоту.
3.8ОСНОВНЫЕ ПРОБЛЕМЫ ОБРАЩЕНИЯ С ТКО И ВЫВОДЫ
Данные, представленные в разделе “Количественные и качественные показатели”, характеризуют ситуацию с образованием и управлением коммунальными отходами следующим образом:
-централизованная система сбора коммунальных отходов не обеспечивает охват 100% населения и юридических лиц района;
-полноценный анализ обращения с коммунальными отходами на территории района выполнить невозможно ввиду отсутствия надлежащих отчетных данных в органы государственной статистики и данных, предоставленных акиматом по запросу разработчика.
Таблица 14 - Общий объем собранных коммунальных отходов в Карасайском районе Алматинской области в 2022 году
Общий объем собранных отходов, с учетом отходов само- вывозящих предприятий
Из них
В том числе
Объем собранных отходов домашних хозяйств
объем собранных ТКО
пищевые отходы
макулатура, картон и отходы бумаги
Стекло-бой
отходы пластмассы, пластика, полиэтилена и полиэтилен-
электронное и электрическое оборудование
металлы
шины
одежда, текстиль
отходы уборки улиц
отходы рынков
прочие смешанные отходы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Карасайский район
73 963
32 595
-
-
-
-
-
-
32 595
21 964
Регионы
Объем транспортированных коммунальных отходов
В том числе
на полигоны для ТБО
передано сторонним организациям/ мусоро- перерабатывающим заводам
на собственные объекты по управлению отходами
прочие
16
17
18
19
20
21
Карасайский район
32 595
23 718
8 877
-
-
Источник - Бюро Национальной статистики АСПР РК
Исходя из вышеизложенного, можно сделать следующие выводы о существующем порядке управления ТКО в Карасайском районе Алматинской области:
1. В районе не создана система управления и обращения с ТКО. Отсутствует коммерческий учет за движением ТКО и ведение мониторинга их баланса за любой период времени.
2. Нормативно-правовые акты местного значения, определяющие порядок обращения с ТКО на подведомственных акимату территориях, не разработаны.
3. Системной работы в акиматах по определению норм образования и накопления ТКО не проводится, что сдерживает расчет и утверждение тарифа на сбор, вывоз, сортировку и захоронение отходов. Приказы Министерства экологии № 347 от 1 сентября 2021 года и № 377 от 14 сентября 2021 года не исполняются.
4. При отсутствии утвержденных в соответствии с требованиями действующего законодательства РК нормы образования и накопления ТКО, тарифа на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение отходов проведение конкурсов на определение мусоровывозящих компаний невозможно.
5. Правила и порядок деятельности мусоровывозящих организаций, правила эксплуатации полигонов и санкционированных свалок не разработаны.
6. Имеющиеся объекты захоронения отходов (полигоны, санкционированные свалки) не соответствуют всем требованиям природоохранного законодательства РК, нормативно-техническим документам. .
7. Данные государственной статистической отчетности в сфере обращения с ТКО не позволяют выполнить анализ деятельности предприятий и организаций, что препятствует планированию и прогнозу деятельности в сфере обращения с ТКО в населенных пунктах района.
8. Неконтролируемое разложение биоразлагаемых компонентов отходов (пищевые, растительные, органические) на полигоне будут вести к выделению свалочного газа (в основном метана) и, как следствие, повышается риск пожаров в теле полигона и загрязнение парниковыми газами.
9. Сложившийся порядок управления коммунальными отходами в районе не позволяет полноценно соблюдать принцип иерархии мер по предотвращению образования отходов и управления образовавшимися отходами в порядке убывания их предпочтительности в интересах охраны окружающей среды и обеспечения устойчивого развития РК.
10. Мероприятия по работе с населением, заинтересованного в сортировке и переработке ТКО, не разработаны и не проводятся.

3.9БӨЛІНГЕН ҚАРАЖАТТЫ СИПАТТАУ ЖӘНЕ ТАЛДАУ
Алматы облысының бюджетінен қаржыландырылатын 2023-2025 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау іс-шараларының жоспары қалдықтарды басқару жөніндегі іс- шараларды және тиісті бюджеттерді қамтиды (15-кесте).
Жоспарда Қарасай ауданында коммуналдық қалдықтарды басқару инфрақұрылымын дамытуға жеткілікті қаржыландыру қарастырылмаған.
9https://www.gov.kz/memleket/entities/almobl-tabigat/press/news/details/681777?lang=ru
Кесте 15- Алматы облысының қоршаған ортаны қорғау жоспарының қалдықтарын басқару бойынша іс-шаралар (2023-2025 жж.)
Оқиға атауы
Орындауға жауапты
Орын дау уақыт ы
Болжалды шығындар (мың теңге)
Қаржыландыру көздері
2023
2024
2025
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер сатып алу
Алматы облысының ТҮКШ және АБ
2023-
2025
жж
37000
000
200000
00
200000
00
Жергілікті бюджет
3.10ЫНТАЛАНДЫРУ ШАРАЛАРЫ
Экономиканың басым секторын субсидиялау
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген) кәсіпкерлікті дамытудың ұлттық жобасы шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды көздейді. 2021
-2025 жж. экономиканың басым секторларында, олар мыналарды қамтиды:
-қалдықтарды жинау, өңдеу және кәдеге жарату; материалдарды қайта өңдеу (қалпына келтіру);
-тазалау және басқа да қалдықтарды жою қызметтері.
Бұл мемлекеттік қолдау шаралары өңдеу өнеркәсібі мен қызмет көрсету саласындағы жобалар аясында несиелерді субсидиялауды көздейді:
-Қауіпті емес тұрмыстық және өндірістік қатты қалдықтарды (яғни қоқыстарды) жинақтау орындарынан, қоқыс жәшіктерінен, жылжымалы қоқыс контейнерлерінен, жәшіктерден, контейнерлерден және т.б. және аралас қайта өңдеуге болатын материалдардан жинау.
-Қайта өңдеуге болатын материалдарды жинау.
-Қоғамдық орындардағы қоқыс жәшіктерінен қалдықтарды жинау.
-Құрылыс және ыдырау қалдықтарын жинау. Қылшықтар және басқа құрылыс қоқыстары сияқты құрылыс қалдықтарын жинау және шығару. Тоқыма өнімдерінің өндірісінің қалдықтарын жинау. Қауіпті емес қалдықтарды қайта өңдеу орындарына қалдықтарды шығару бойынша іс-шаралар.
ТҚҚ басқару саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік (МЖӘ).
ТҚҚ басқару шараларын іске асырудың бұл нысаны Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылуы мүмкін (Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 366-бабы).
Іс-шаралар бастапқы кезеңдерді де қамтуы мүмкін - қалдықтарды және қайталама шикізатты басқару объектілерін жобалау, салу және тікелей іске асыру және пайдалану, сондай- ақ өздігінен пайда болатын полигондарды жою.
Жобалардың бастамашылары жергілікті атқарушы органдар болып табылады, олар сондай- ақ қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша конкурстық құжаттаманы әзірлейді және бекітеді.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары шеңберінде жеке әріптесті қаржыландыру халыққа қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және орналастыру тарифі, сондай-ақ басқа да көздер есебінен жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған қаржыландыру.
Жаңартылатын энергия көздерінен энергияны сатып алу
Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасына сәйкес энергия қалдықтарын кәдеге жарату объектілері өндіретін электр энергиясының жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі есеп айырысу-қаржы орталығының кепілдік берілген сатып алуы (Қазақстан Республикасының Заңы) Қазақстан Республикасының 21.01.21 № 401-VI "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы").
Қалдықтарды энергетикалық қайта өңдеу – қалдықтарды қайталама және (немесе) энергия ретінде пайдалануды қоса алғанда, олардың көлемін азайту және энергияны ("қалдықтардан энергияға" технологиясы – қалдықтарды энергияға айналдыру) өндіру мақсатында оларды термиялық өңдеу процесі. органикалық қалдықтардан биогаз және басқа да отын алуды қоспағанда, ресурстар (Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, 324-бап).
Әлемдік деңгейде бұл технология жаңартылмайды. Қазақстанда 2020 жылы қалдықтарды "термиялық қайта өңдеу" терминін қамтитын "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Заң қабылданды. Мұндай қайта өңдеудің негізгі мақсаты – полигондардағы/полигондардағы қалдықтардың көлемін азайту және энергияны қалпына келтіру.
Жасыл таксономия ("жасыл" жобалардың классификациясы)

3.9 ОПИСАНИЕ И АНАЛИЗ ВЫДЕЛЕННЫХ СРЕДСТВ
План мероприятий по охране окружающей среды, финансируемых из бюджета Алматинской области на 2023-2025 годы11 включает мероприятия по обращению с отходами и соответствующие бюджеты (Таблица 15).
Планом не предусмотрено достаточное финансирование развития инфраструктуры по управлению коммунальными отходами в Карасайском районе.
11 https://www.gov.kz/memleket/entities/almobl-tabigat/press/news/details/681777?lang=ru
Таблица 15 - Мероприятия по обращению с отходами из Плана по охране окружающей среды Алматинской области (2023-2025 годы)
Наименование мероприятия
Ответственные за исполнение
Срок исполн ения
Предполагаемые расходы (тыс.тенге)
Источники финансирования
2023
г
2024 г
2025 г
Приобретение контейнеров для сбора ТБО
Управление энергетики и жилищно- коммунального хозяйства Алматинской
области
2023-
2025
37000
,000
20000,
000
20000,
000
Местный бюджет
Строительство полигона ТБО в с.Ақбастау ауылы Енбекшиказахск ого района
Алматинской области
Управление энергетики и жилищно- коммунального хозяйства Алматинской области
2024-
2025
0,000
35463,
000
100000
0,000
Местный бюджет
Рекультивация стихийных свалок с.Шелек
Енбекшиказахск ого района
Акимат Енбекшиказахс кого района
2024-
2025
0
80 000
80 000
Местный бюджет
3.10МЕРЫ СТИМУЛИРОВАНИЯ
Субсидирование приоритетного сектора экономики
Мерами государственной поддержки частного предпринимательства (утверждены Постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060) предусмотрены субсидии части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы по приоритетным секторам экономики, куда входят:
-сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов;
-деятельность по ликвидации загрязнений и прочие услуги в области удаления отходов.
Указанные Меры государственной поддержки предусматривают субсидирование по кредитам в рамках проектов по обрабатывающей промышленности и услугам:
-Сбор неопасных твердых бытовых и промышленных отходов (то есть мусорных отходов) в местах накопления, мусорных контейнерах, передвижных мусорных контейнерах, баках, емкостях и т.д., и смешанных реверсируемых материалов. Сбор реверсируемых материалов.
-Сбор мусора из мусорных урн в общественных местах.
-Сбор строительных отходов и отходов разложения. Сбор и вывоз строительного мусора, таких как кисти и прочий строительный мусор. Сбор отходов от выпуска текстильных изделий. Деятельность по вывозу отходов к местам переработки для неопасных отходов. Государственно-частное партнерство (ГЧП) в области управления ТКО
Такая форма реализации мероприятий по управлению ТКО может быть осуществлена в соответствии с законодательством РК в области государственно-частного партнерства (статья 366 Экологического Кодекса РК).
Мероприятия могут включать как ранние этапы – проектирование, строительство, так и непосредственно реализацию и эксплуатацию объектов управления отходами и вторичным сырьем, а также ликвидацию стихийных свалок.
Инициаторами проектов выступают МИО, они же разрабатывают и утверждают конкурсную документацию по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Финансирование частного партнера в рамках проектов государственно-частного партнерства по управлению ТКО происходит за счет тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов, а также иных не запрещенных законодательством РК источников финансирования.
Закуп энергии от источников ВИЭ
Гарантирована покупка расчетно-финансовым центром по поддержке возобновляемых источников энергии электрической энергии, произведенной объектами по энергетической утилизации отходов в соответствии с законодательством РК в области поддержки использования ВИЭ (Закон РК от 02.01.21 г. № 401-VI “О поддержке использования возобновляемых источников энергии”).
Энергетической утилизацией отходов называется процесс термической обработки отходов с целью уменьшения их объема и получения энергии (так называемая технология "waste-to- energy" - отходы в энергию), в том числе использования их в качестве вторичных и (или) энергетических ресурсов, за исключением получения биогаза и иного топлива из органических отходов (Экологический кодекс РК, статья 324).
В общемировом пространстве данная технология не является возобновляемой. В Казахстане в 2020 году был принят Закон "О поддержке использования возобновляемых источников энергии", куда был включен термин "термической утилизации" отходов. Основной задачей такой утилизации является сокращение объемов отходов на полигонах/свалках и рекуперация энергии.
Зеленая таксономия (Классификация "зеленых" проектов)

Қазақстанда Жасыл таксономия әзірленді және бекітілді ("Жасыл облигациялар және жасыл несиелер арқылы қаржыландыруға жататын жасыл жобалардың сыныптамасын (таксономиясын) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 996 қаулысы. ).
Жасыл облигациялар мен жасыл несиелер арқылы қаржыландырылатын жасыл жобалардың жіктелуі (таксономиясы) суды және қалдықтарды тұрақты пайдалану санатын (тұрақты суды пайдалану және суды үнемдеу, ағынды және сарқынды суларды, ресурстарды сақтау және қалпына келтіру) қамтиды.
Құрылыс материалдарын, металл сынықтарын, пластмассаларды, шыныларды, қағазды, электрониканы (қауіпті компоненттерді қоспағанда), шиналардың қалдықтарын өңдеуге арналған жабдықты қоса алғанда, қайталама шикізатты (жануды қоспағанда), қайталама шикізатты қалпына келтіруге және қайталама шикізатты қайта өңдеуге арналған жабдықтар.
Шекті индикатор - кем дегенде 80% жиналған қайталама шикізатты өңдеу.
ROP операторы ("Жасыл Даму" АҚ)
2022 жылдың қаңтар айынан бастап "Жасыл Даму" АҚ ЭПР Операторының құзыреті шегінде қалдықтарды және қайталама шикізатты басқару инфрақұрылымын дамытумен айналысады.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің (388-бап) ережелеріне сәйкес ЭҚҚ операторы ТҚҚ басқарудың өңірлік жүйесінҚазақстан Республикасында қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, сұрыптау, қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату технологияларын енгізу, қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, қайта өңдеуге, сұрыптауға және (немесе) дайындауға арналған зауыттар (өндірістер) салу қалдықтарды кәдеге жарату, қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, қайта өңдеуді, қайта өңдеуді және (немесе) кәдеге жаратуды, қалдықтарды энергияны қалпына келтіруді ұйымдастыруды жүзеге асыратын ұйымдардың материалдық- техникалық базасын жақсарту.
Бағдарламаны әзірлеу бойынша жұмыстардың басталу күніне ЭПР Операторының Қазақстандағы қалдықтарды/қайта өңделетін заттарды басқару процесіне субсидиялауы ЭҮҚ операторының құқықтық мәртебесінің өзгеруіне және қажетті құжаттарды әзірлеуге байланысты тоқтатылды. . Қаржылық қолдаудың жоғалуы салаға кері әсерін тигізді және қайта өңделетін материалдарды жинауға және өңдеуге/сатуға маманданған кейбір компаниялар қалдықтарды сұрыптау және тасымалдау бойынша қызметін тоқтатты немесе толығымен аяқтады.
Экономикалық емес ынталандырулар
2021 жылы Қазақстан Республикасының жаңа Экологиялық кодексінің қолданысқа енгізілуімен қалдықтарды міндетті түрде бөлек жинау шараларын келесі фракцияларға бөлу көзделеді:

В Казахстане разработана и утверждена Зеленая таксономия (Постановление Правительства РК от 31 декабря 2021 года № 996 "Об утверждении классификации (таксономии) "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты").
Классификация (таксономия) "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты включает категорию устойчивое использование воды и отходов (устойчивое использование воды и водосбережение, отходы и сточные воды, сохранение и восстановление ресурсов).
Оборудование для восстановления вторичного сырья (исключая сжигание), повторного использования и переработки вторичного сырья, в том числе оборудование для переработки строительных материалов, металлического лома, пластмасс, стекла, бумаги, электроники (исключая опасные компоненты), отработанных шин.
Показатель порога - переработка собранного вторичного сырья не менее 80 %.
Оператор РОП (АО “Жасыл Даму”)
Вопросами развития инфраструктуры для управления отходами и вторичным сырьем с января 2022 года занимается АО "Жасыл Даму" в рамках компетенции Оператора РОП.
В соответствии с положением Экологического кодекса РК (статья 388) Оператор РОП может развивать региональную систему управления ТКО через внедрение в Республике Казахстан технологий сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, обработки, сортировки, переработки и (или) утилизации отходов, строительство заводов (производств) по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, сортировке и (или) утилизации отходов, совершенствование материально-технической базы организаций, осуществляющих сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку и (или) утилизацию отходов, организацию энергетической утилизации отходов.
На дату начала работ по разработке Программы субсидирование Оператором РОП процесса управления отходами/вторичным сырье по Казахстану было приостановлено, в связи с изменением юридического статуса Оператора РОП и разработки необходимых документов. Потеря финансовой поддержки негативно сказалась на отрасли и часть компаний, специализированных на сборе и переработке/реализации вторсырья, приостановила или полностью завершила свою деятельность по сортировке и передаче утиля.
Неэкономические стимулы
С введением в 2021 году нового Экологического кодекса РК предусмотрено усиление мер по обязательному раздельному сбору отходов по следующим фракциям:

1)"құрғақ" (қағаз, картон, металл, пластик және шыны);
2)"дымқыл" (тағам қалдықтары, органикалық заттар және т.б.).
Бөлек жинау қайталама шикізат көлемін ұлғайтады және нәтижесінде ТҚҚ шығару көлемін азайтады. Бұл қайта өңделетін материалдарды өңдеуге маманданған компаниялардың дамуына ықпал етеді.
ТҚҚ басқару жүйесін одан әрі дамыту үшін күшті ынталандыру азық-түлікті, құрылыс қалдықтарын және бірқатар басқа қалдықтарды – қайталама шикізат көздерін (картон, пластмасса, шыны) кәдеге жаратуға тыйым салуды енгізу болып табылады.
Биологиялық ыдырайтын қалдықтарды, оның ішінде азық-түлікті компостқа айналдыру немесе биогаз және баламалы энергия өндіру немесе қалдықтарды кәдеге жаратудан басқа басқа технологияларды пайдалану үшін заманауи технологияларды қолдану жоспарлануда.
Компостты химиялық тыңайтқыштарды толықтыру және кейіннен ығыстыру үшін пайдалануға болады. Топырақты байыту және жақсарту арқылы компост органикалық ауыл шаруашылығының және айналмалы экономиканың негізі болып табылатын жемшөп пен ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру процесіне қайтарылады.
"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 шілдедегі № 165-IV Заңы тамақ қалдықтарын, сондай-ақ биологиялық ыдырайтын қалдықтардың басқа да түрлерін (бақтар, саябақ қалдықтары) өңдеуді
ынталандыруға бағытталған. , тамақ дайындау, тамақ өнеркәсібінің қалдықтарымен салыстырылатын, макулатура) биогаз немесе баламалы энергия өндірумен.
Қоғамдық ақпарат
Елді мекендерде қалдықтарды ұтымды басқару, оларды азайтуға және қайталама материалдарды барынша көбейтуге ұмтылу Қазақстанның коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі мемлекеттік саясатының бір бөлігі болып табылады.
Техникалық жарақтандыру, әдістемелік материалды әзірлеу және заңнамалар үшін жағдай жасайдықажетті орталықтандырылған қалдықтарды жинау жүйесінің және кәдеге жаратудан кейін қалдықтарды басқару инфрақұрылымының пайда болуы.
Бұл ретте қайталама шикізат үлесін арттыру және рұқсат етілмеген үйінділерді азайту бойынша ең жоғары тиімділікке қалдықтардың пайда болу көзінде қол жеткізуге болады.
Сондықтан барлық деңгейдегі жергілікті атқарушы және өкілді органдардың халықты қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың, көмудің және қайта өңдеудің, оның ішінде бөлек жинаудың ұтымды жүйесі туралы ақпараттандыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруы маңызды (ҚР Экологиялық кодексінің 365-бабы). ).
4МАҚСАТТАР, МІНДЕТТЕР ЖӘНЕ МАҚСАТТАР
4.1БАҒДАРЛАМА МАҚСАТТАРЫ: -тұтыну қалдықтарының қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына кері әсерін азайту;
-Алматы облысының елді мекендерінде, оның ішінде Қарасайда коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесінің үлгісін құру арқылы коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін кезең-кезеңмен азайтуға, сондай-ақ коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және полигондарды рекультивациялау үлесін арттыруға бағытталған белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізу. оның есеп бірлігі ретінде аудан және оны жүзеге асыру.

1)"сухое" (бумага, картон, металл, пластик и стекло);
2)"мокрое" (пищевые отходы, органика и иное).
Раздельный сбор позволит увеличить объемы вторичного сырья и как следствие сократить объемы захоронения ТКО. Это будет способствовать развитию компаний, специализирующихся на переработке вторсырья.
Сильным стимулом для дальнейшего развития системы управления ТКО является введение запрета на захоронение пищевых, строительных отходов и ряда других отходов - источников вторичного сырья (картон, пластик, стекло).
Предполагается применение современных технологий по переработке биологически разлагаемых отходов, включая пищевые в компост или выработка биогаза и альтернативной энергии, либо применение иных технологий отличных от захоронения отхода.
Компост может быть применен для дополнения и последующего вытеснения химических удобрений. Обогащая и улучшая почву, компост возвращается в производственный процесс кормов и сельхозпродукции, что является основой органического сельского хозяйства и циркулярной экономики.
Закон РК от 4 июля 2009 года № 165-IV "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" направлен на стимулирование переработки пищевых отходов, также как и остальных видов биоразлагаемых отходов (отходы садов, парков, приготовления пищи, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, макулатура) с получением биогаза или альтернативной энергии. Информирование общественности
Рациональное обращение в населҰнных пунктах с отходами, стремление к их сокращению и максимальному извлечению вторичных материалов является частью государственной политики Казахстана по управления коммунальными отходами.
Техническое оснащение, развитие методического материала и законодательства создает условия для появления необходимой централизованной системы сбора отходов и инфраструктуры по управлению отходами после их отчуждения.
При этом наибольшая эффективность по увеличению доли извлекаемого вторичного сырья и сокращению несанкционированных свалок может быть достигнута на источнике образования отходов.
Поэтому важное значение имеет организация местными исполнительными и представительными органами всех уровней мероприятий по информированию населения о рациональной системе сбора, утилизации и переработки твердых бытовых отходов, включая раздельный сбор (статья 365 Экологического кодекса РК).
4ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ
4.1ЦЕЛИ ПРОГРАММЫ:
-снижение негативного воздействия отходов потребления на окружающую среду и здоровье населения;
-достижение установленных показателей, направленных на постепенное сокращение объемов образования коммунальных отходов, а также, увеличение доли восстановления коммунальных отходов и рекультивации полигонов через создание модели эффективной системы управления коммунальными отходами в населенных пунктах Алматинской области, включая Карасайский район как еҰ учетную единицу, и ее реализацию.

4.2БАҒДАРЛАМА МАҚСАТТАРЫ
Бағдарламаның негізгі мақсаттары:
1.нормативтік құқықтық актілерге сәйкес коммуналдық қалдықтарды қалыптастыру, жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және кәдеге жарату процестерін қоса алғанда, Алматы облысының аумағында, оның ішінде Қарасай ауданының аумағында коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесінің моделін қалыптастыру. Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары және аймақтың ерекшеліктерін ескере отырып (климат, география, халық санының өсу динамикасы, аумақты дамыту жоспарлары және т.б.);
2.бағдарламаны іске асыру үшін қажетті ресурстарды тарту;
3.ұсынылған негізделген ұсыныстар негізінде коммуналдық қалдықтарды басқару саласында инфрақұрылым құру;
4.коммуналдық қалдықтарды орналастыру орындарының санын азайту және рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын жою бойынша ұсыныстар беру.
Бағдарлама бес жылға есептелген, іске асыру мерзімі 2024-2028 жж. Бұл әдіснамалық ұсыныстарға сәйкес мұндай Бағдарламалар үшін ең аз қолайлы кезең (Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы №154п бұйрығымен бекітілген.).
Бағдарлама таратқан Алматы облысының тұрғын үй секторында және кәсіпорындарында тұтыну кезінде пайда болатын қатты тұрмыстық қалдықтарға (ҚТҚ). Құжатта сондай-ақ орталықтандырылған ҚТҚ жинау жүйесіне кіретін қалалық полигондар мен полигондар кіретін коммуналдық қалдықтарды өңдеу объектілеріндегі ағымдағы жағдайдың сипаттамасы да қамтылған. Өнеркәсіптік кәсіпорындар мен тазарту құрылыстарының ведомстволық қалдықтарды орналастыру орындары бұл құжатта қарастырылмаған.
Сонымен бірге, коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жай-күйін талдап, облыстағы қалдықтардың қозғалысының логистикалық моделін әзірлей отырып, Бағдарламаны іске асырудан максималды нәтиже алу үшін әзірлеушілер қалашық құрылысын салу туралы шешімді ұсынды. Қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) жеке аудандар мен қалаларда емес, және аймақтық деңгейде шешім қабылдау принципін қолдана отырып – жалпыдан нақтыға қарай. Әрбір әкімшілік аудан, қала және облыс орталығы дербес бірлік, бірақ жалпы Жүйенің элементтері болып табылады. Бұл кешенді және жүйелі тәсіл 2023 жылдың желтоқсан айында құрылған "Алатау коммуналдық шаруашылығы" ЖШС мамандандырылған мемлекеттік кәсіпорнымен байланысты. Оңтайлы логистикалық модельді әзірлеу критерийі қалдықтарды жинау, шығару, сұрыптау және кәдеге жарату тарифі болды, оның құны заң талаптарына сәйкес болуы керек. Инфрақұрылым объектілерін орналастыру аумақтық мүмкіндіктерге, көліктік қолжетімділікке, жобалау нормаларына, Қазақстан Республикасының санитарлық және экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкестігіне негізделеді. Жобалау нормаларына және Қазақстан Республикасының санитарлық және экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін қолданыстағы қалдықтарды орналастыру объектілері рекультивациялауға жатады. Сондай-ақ, күрделі учаскелердің (полигондар + сұрыптау/қалдықтарды өңдеу кешендері + құрылыс қалдықтарын орналастыру орындары + биологиялық ыдырайтын қалдықтарды қайта өңдеу алаңдары және т.б.) орналастыру орындарын таңдау кезінде оларды ауданаралық пайдалану туралы шешімдер қабылданғанын атап өткен жөн. Мұнда "көзге жақындық" принципі (ҚР Экологиялық кодексінің 328-бабы), аудандардың әкімшілік шекаралары соншалықты маңызды емес логистиканың экономикалық тиімділігі және инвестициялық тартымдылығы қолданылды. мұндай объектілер айтарлықтай артады, сонымен қатар Бағдарламада белгіленген нысаналы индикаторларға қол жеткізу ықтималдығы артады.
Облыстық коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы екі деңгейдегі іс-шараларды қамтиды: жалпы аймақтық іс-шаралар деңгейі және әрбір ауданның деңгейі, соның ішінде. Қарасай ауданы, сондай-ақ облыс бойынша нысаналы индикаторлар. Жалпы өңірлік бағдарламамен қатар әрбір әкімшілік аудан үшін олардың (аудандық) мақсатты көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша ұсыныстар мен іс-шаралар жоспары, сондай-ақ оларды іске асыру үшін қажетті бюджетті қамтитын Бағдарлама дайындалды. Нысаналы индикаторлар аудандағы коммуналдық қалдықтарды басқарудағы ағымдағы жағдайды, сондай-ақ технологиялық жабдықтау және қалдықтарды басқару процестерін ұйымдастыру бойынша таңдалған шешімдердің мүмкіндіктерін ескере отырып әзірленді.

4.2ЗАДАЧИ ПРОГРАММЫ
Основными задачами Программы являются:
1. формирование модели эффективной системы управления коммунальными отходами на территории Алматинской области, включая территорию Карасайского района, в том числе охватывающей процессы образования, сбора, транспортировки, утилизации, переработки и захоронения коммунальных отходов в соответствии с нормативными требованиями законодательства Республики Казахстан и с учетом специфики области (климат, география, динамика роста населения, планы развития территории и другое);
2. привлечение ресурсов, необходимых для реализации программы;
3. создание инфраструктуры в сфере обращения с коммунальными отходами на основе представленных обоснованных рекомендаций;
4. предоставление рекомендаций по минимизации количества мест захоронения коммунальных отходов, ликвидации несанкционированных объектов размещения отходов.
Программа рассчитана на пять лет, с плановым периодом реализации 2025-2028 годы. Это минимальный допустимый срок для подобных Программ, согласно методическим рекомендациям (утверждены Приказом Министра экологии и природных ресурсов РК №154п от 18.05.2023 года).
Программа распространяется на коммунальные отходы в твердом виде (ТКО), образованные в процессе потребления в жилом секторе и на предприятиях Алматинской области. Также документ включает описание текущей ситуации на коммунальных объектах управления отходами, куда входят городские полигоны и свалки, включенные в централизованную систему сбора ТКО. Ведомственные объекты размещения отходов промышленных предприятий и очистные сооружения не рассматриваются в настоящем документе.
В то же время, выполнив анализ современного состояния обращения с коммунальными отходами и разработав логистическую модель движения отходов на территории области, в целях получения максимального эффекта от реализации Программы, разработчиками предложено решение о построении Региональной системы управления отходами (далее Система) не в отдельно взятых районах и городах, а на областном уровне, применяя принцип принятия решений – от общего к частному. Каждый административный район, города и областной центр являются самостоятельными единицами, но элементами общей Системы. Такой комплексный и системный подход увязывается с созданным в декабре 2023 года специализированным государственным предприятием ТОО "Alatau Public Utilities". Критерием для разработки оптимальной логистической модели был принят тариф на сбор, вывоз, сортировку и захоронение отходов, величина которого должна соответствовать требованиям законодательства. Размещение объектов инфраструктуры принято исходя из территориальных возможностей, транспортной доступности, соблюдения норм проектирования, требований санитарного и природоохранного законодательства РК. Существующие объекты захоронения отходов, на которых не соблюдены нормы проектирования, требования санитарного и природоохранного законодательства РК, подлежат рекультивации. Также необходимо отметить, что при выборе локации комплексных объектов-площадок (полигоны + сортировочные /мусороперерабатывающие комплексы + площадки для строительных отходов
+ площадки переработки биоразлагаемых отходов и др.) приняты решения об их межрайонном использовании. Здесь был применен принцип “близости к источнику” (Статья 328 Экологического кодекса РК), экономическая эффективность логистики, при которых административные границы районов не столь значительны, а инвестиционная привлекательность таких объектов существенно повышается, как повышается и вероятность достижения установленных в Программе целевых показателей.
Программа управления коммунальными отходами области содержит мероприятия двух уровней: уровень общих областных мероприятий и уровень каждого района, в т.ч. Карасайского района,, а также целевые показатели для области. Наряду с общей областной Программой для каждого административного района подготовлена Программа, которая содержат рекомендации и план мероприятий по достижению своих (районных) целевых показателей, а также необходимый бюджет для их реализации. Целевые показатели разработаны с учетом текущей ситуации в управлении коммунальными отходами в районе, а также возможностей выбранных решений по технологическому оснащению и организации процессов управления отходами.

4.3ҚАРАСАЙ АУДАНЫ БОЙЫНША НЫСАНАЛЫ ИНДИКАТОРЛАР
Бағдарламада ұсынылған нысаналы индикаторлар Қазақстан Республикасы үшін қалдықтарды басқару саласындағы "жасыл экономиканың" мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізуге бағытталған (қараңыз).кесте 2). Негізгі мәндер Бағдарламаны әзірлеу жылының алдындағы үш жылдағы ТҚҚ басқарудағы ағымдағы жағдайды ескереді немесе қажетті деректер болмаған жағдайда базалық көрсеткіш анықталмайды.
Кесте 16– Бағдарлама бойынша Қарасай ауданының көрсеткіштері
Аймақ
Бағдарлам аны іске асыру басындағы базалық
көрсеткіш
Жыл бойынша көрсеткіш мәндері

4.3ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ДЛЯ КАРАСАЙСКОГО РАЙОНА
Предлагаемые в Программе целевые показатели ориентированы на достижение целей и целевых индикаторов "зеленой экономики" в области управления отходами для Республики Казахстан (см. Таблица 2). Базовые значения учитывают сложившуюся на сегодня ситуации по управлению ТКО за три года, предшествующие году разработки Программы, или, если необходимые данные отсутствуют, базовый показатель не определяется.
Таблица 16 – Показатели Карасайского района по Программе
Регион
Базовый показатель на начало реализации
Программы
Значения показателя по годам

**- полигондар құрылысының жоспарларына жобалық құжаттаманы әзірлеу (2024 ж.), 2025 жылы полигон құрылысын (негізгі инфрақұрылым және қалдықтарды қабылдауға арналған бірінші ұяшықтар) объектіні одан әрі дамытумен (2026-2028 жж.).
***- Бұл көрсеткіш Алматы облысының барлық аумағына ортақ болады және облыстық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
****- объектілерді салудың міндетті шарты мемлекеттік техникалық-экономикалық негіздемеден оң қорытынды алу болып табылады.
5НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, МАҚСАТҚА ЖЕТУДІҢ ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ ТИІСТІ ШАРАЛАР
5.1ТЕХНИКАЛЫҚ ЖӘНЕ ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ ШЕШІМДЕР
5.1.1Негізгі ақпарат
Бағдарламаның осы бөлімінде қалдықтарды басқару саласындағы қалыптасқан жағдайды және қабылданған даму моделін талдауды ескере отырып, алдын ала техникалық және технологиялық шешімдер қабылданды. ТҚҚ басқаруды дамыту моделінің негізгі бағыттарының белгіленген мақсаттары мен міндеттері негізінде техникалық шаралар мен оларды іске асыру құралдары әзірленетін болады.
Қарасай өңірінде өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару жүйесін құрудың қабылданған тұжырымдамалық тәсілдерін және қабылданған даму моделін ескере отырып, қалдықтарды басқарудың технологиялық схемасын құрудың келесі негізгі қағидаттарын тұжырымдауға болады.
Қалдықтардың ресурстық әлеуетін барынша пайдалану. Бұл принцип қалдықтарды түпкілікті кәдеге жарату алдында бөлек жинауды, механикалық өңдеуді және энергияны қалпына келтіруді енгізу арқылы қайталама шикізаттың максималды мөлшерін алуға бағытталған қалдықтарды басқару жүйесін құруды қамтиды.
Полигонға жіберілетін қалдықтардың көлемін азайту.Қалдықтарды орналастыру орындарының қоршаған ортаға кері әсерін азайтуға екіншілік шикізат түріндегі қалдықтардың фракцияларын таңдау арқылы қол жеткізуге болады деп болжануда.
Қалдықтарды орналастыру объектілерін шоғырландыру және объектілердің жалпы санын қысқарту.Саланы дамытуға бағытталған инвестициялардың экономикалық тиімділігі артып, неғұрлым жетілдірілген нысандарды салу және қалдықтарды кәдеге жарату сатысында жағымсыз әсерлерді барынша азайту болжануда.
Қалдықтарды өңдеудің заманауи технологияларын енгізу.Қомақты инвестиция қажет болады. Әртүрлі деңгейдегі бюджеттерге түсетін жүктемені азайту үшін қалдықтарды басқару жүйесін дамыту қалдықтарды басқару жүйесіне жеке инвесторларды барынша тартуға негізделуі керек.
Белгілі бір технологиялық шешімдерді енгізудің орындылығы жергілікті жағдайлар мен әлеуметтік аспектілерді ескере отырып, ең жақсы экологиялық және экономикалық тиімді технологияларды таңдау негізінде анықталады. Таңдалған технологиялардың аналогтары ретінде қалдықтарды басқарудың қолданыстағы интеграцияланған жүйелерінің жалпы қабылданған әлемдік тәжірибесі қабылданды. Еуропалық және ТМД елдеріндегі қатты тұрмыстық қалдықтарды өңдеу және өңдеу тәжірибесі егжей-тегжейлі зерттелген және қолданылған. Ресейлік және беларусьтік аймақтық операторлардың, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуы ұқсас елдердің тәжірибесін зерделеуге ерекше назар аударылды. Бұл бөлімде тұрмыстық қатты қалдықтарды (ҚҚҚ) жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және кәдеге жарату процестерінің қолданыстағы тәжірибесі қарастырылған.
Әзірлеудің мақсаты – тұрмыстық қатты қалдықтарды (ҚҚҚ) жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, өңдеу және кәдеге жарату процестерін қамтитын Қарасай өңірі үшін қалдықтарды басқару жүйесін құруға бағытталған шешімдерді саналы түрде таңдау. Қалдықтардың қоршаған ортаға тигізетін әсерін барынша азайту және оларды шаруашылық айналымға барынша тарту мақсатында шешімдер Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптарына
сәйкес қабылдануы тиіс.
Бөлім екі бөлікке бөлінеді:
Бірінші бөлімде қалдықтарды жинау, тасымалдау және қайта өңдеудің ең жақсы таралған технологиялары мен әдістерінің сипаттамасы берілген.
Екінші бөлімде қаланың әлеуметтік-экономикалық, жоспарлау және табиғи жағдайларын ескере отырып, қалдықтармен жұмыс істеудің ұсынылған әдістерін талдау нәтижелері бойынша жүйенің техникалық құралдарының технологиялық негізделген және экономикалық мақсатқа сай жиынтығы әзірленеді. ұсынылған.

**- планы строительства полигонов включают разработку проектной документации (2024 год), строительства полигона (основной инфраструктуры и первых ячеек для приема отходов) в 2025 году с дальнейшим развитием объекта (2026-2028 годы).
***- данный показатель является общим для всей территории Алматинской области и будет реализован в рамках бюджета области.
****- обязательным условием строительства объектов является получение положительного заключения государственной экспертизы ТЭО.
5ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И СООТВЕТСВУЮЩИЕ МЕРЫ
5.1ТЕХНИКО-ТЕХНОЛОГИЧЕСКИЕ РЕШЕНИЯ
5.1.1Общие сведения
В данном разделе Программы приняты предварительные технико-технологические решения с учетом анализа существующей ситуации и принятой модели развития в области обращения с отходами. На основании установленных целей и задач основных направлений модели развития обращения с ТКО будут разработаны технические мероприятия и инструменты по их реализации.
С учетом принятых концептуальных подходов построения системы обращения с отходами производства и потребления на территории Карасайского района и принятой модели развития можно сформулировать следующие основные принципы построения технологической схемы обращения с отходами.
Максимальное использование ресурсного потенциала отходов. Принцип предполагает построение системы обращения с отходами, направленной на извлечение максимального количества вторичного сырья за счет внедрения раздельного сбора, механобиологической переработки и энергетической утилизации отходов перед окончательным захоронением.
Минимизация количества отходов, направляемых на захоронение. Предполагается снижение негативного воздействия на окружающую среду объектов размещения отходов может быть достигнута за счет отбора утильных фракций в виде вторичного сырья.
Укрупнение объектов утилизации отходов и уменьшение общего числа объектов. Прогнозируется повышение экономической эффективности инвестиций в развитие отрасли, строительство более совершенных объектов и минимизация негативного воздействия на стадии утилизации отходов.
Внедрение современных технологий переработки отходов. Потребуется привлечение значительных инвестиций. С целью снижения нагрузки на бюджеты различных уровней развитие системы обращения с отходами должно быть основано на максимальном вовлечении частных инвесторов в систему обращения с отходами.
Целесообразность внедрения тех или иных технологических решений определяется на основе выбора наилучших с точки зрения экологии и экономически обоснованных технологий с учетом местных условий и социальных аспектов. В качестве аналогов выбранных технологий принималась общепринятая мировая практика действующих комплексных систем обращения с отходами. Подробно изучен и применен опыт обращения и управления ТБО в европейских странах и странах СНГ. Особое внимание уделили изучению опыта российских и белорусских региональных операторов, странах, близких по социально-экономическому и политическому развитию. Данный раздел приводит существующие практики процессов сбора, транспортировки, утилизации, переработки и захоронения твердых коммунальных отходов (ТКО).
Целью разработки является обоснованный выбор решений, направленных на создание системы управления отходами Карасайского района, охватывающей процессы сбора, транспортировки, утилизации, переработки и захоронения твердых коммунальных отходов (ТКО). Решения должны быть приняты в соответствии требований экологического законодательства Республики Казахстан, с целью минимизации воздействия отходов на окружающую среду и максимальное их вовлечение в хозяйственный оборот.
Раздел условно разделен на две части:
Первая часть содержит описание наиболее лучших распространенных технологий и методов сбора, транспортировки и утилизации отходов.
Во второй части по результатам анализа предлагаемых методов по обращению с отходами с учетом социально-экономических, планировочных и природных условий города предложен технологически обоснованный и экономически целесообразный комплекс технических средств системы.

5.1.2ТҚҚ басқару жүйесінің ағымдағы жағдайын талдау
Қарасай ауданы Алматы облысының оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқан, құрамына 10 ауылдық округ (47 елді мекен) және Қаскелең қаласы кіреді. Аудан орталығы – Қаскелең қаласы. Аудан аумағының үлкендігімен, елді мекендердің көптігімен және халықтың орташа тығыздығымен сипатталады. Орташа халық саны – Қаскелең қаласы және оған жақын орналасқан ауылдар. Сондай-ақ, елді мекендердің аудан бойынша орналасуының шамалы шашырандылығын және ауылдар арасындағы қашықтықты көрсетуге болады. Автомобиль көлігі желісінің дамуы мен жағдайы қанағаттанарлық.
Осы Бағдарламаның 3-бөлімінде өңірлік басқару жүйесіндегі ағымдағы жағдай бойынша негізгі қорытындылар берілген.
Негізгі қорытындылар облыс тұрғындары мен заңды тұлғаларын жинау және шығарумен төмен қамтуды, қалдықтарды тікелей шығарудың жоғары пайызын, қалдықтарды кәдеге жарату және кәдеге жарату үшін қажетті инфрақұрылымның жеткіліксіздігін көрсетеді.
Сондай-ақ, соңғы жылдары тұрғындардың қоқыс жинайтын компаниялармен қарым- қатынасының ретсіздігі мен негізсіз жоғары тарифтік ставкалардың салдарынан қалдықтарды жинау және сұрыптау көлемінің төмендеуі байқалғанын айта кеткен жөн. Коммуналдық қалдықтар бойынша есеп берудің қазіргі жағдайы толық коммерциялық есепке алуға мүмкіндік бермейді.
Қарасай ауданының полигондарына Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес көмуге тыйым салынған бақылаусыз қалдықтар түседі.
Төмендегі кестеде (17-кесте) Қарасай ауданындағы қалдықтардың қазіргі жағдайы туралы жалпы мәлімет береді.
Кесте 17- Қарасай ауданындағы қалдықтардың қазіргі жағдайы туралы жалпы мәлімет
Жарату
Жинау және
жинақтау
Өңдеу және жою
Тұрмыстық қатты қалдықтар
Контейнерлерге жинау, ыдыссыз жинау.
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына
сәйкес келмейтін қатты
тұрмыстық қалдықтарды полигонға шығару.
Көлемді қалдықтар
Контейнер алаңдарының жанында
сақтау.
Қосымша өңдеусіз қатты тұрмыстық қалдықтар
полигонына шығару.
Құрылыс қалдықтары
Көбінесе контейнер алаңдарының жанында сақтау, қалдықтарды
полигонға тікелей шығару.
Қалдықтарды тығыздаушы қабаттар ретінде ішінара пайдалана отырып,
Жарату
Жинау және
жинақтау
Өңдеу және жою
қатты тұрмыстық қалдықтар
полигонына орналастыру.
Көлік қалдықтары
Халықтан жинау жүйесі құрылмаған.
Кәсіпорындар қалдықтарды келісім-шарт негізінде
мамандандырылған ұйымдарға береді.
Батареяларды, қалдық майларды және т.б. пайдалану/
кәдеге жарату. Әрі қарай өңдеусіз қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына орналастыру.
Тұрмыстық қауіпті қалдықтар
Бөлек төлем жоқ.
Қосымша өңдеусіз қатты
тұрмыстық қалдықтар полигонына шығару.
Құрамында сынап бар қалдықтар
Халықтан жинау жүйесі құрылмаған.
Арнайы контейнерлер жоқ. Кәсіпорындар қалдықтарды келісім-шарт негізінде мамандандырылған
ұйымдарға береді.
Демеркуризация қондырғылары жоқ.
Медициналық қалдықтар
Медициналық мекемелерде кейіннен мамандандырылған ұйымға жеткізу үшін
бөлек жинау жүргізіледі.
Медициналық және қауіпті биологиялық
қалдықтарды термиялық бейтараптандыруға арналған
қондырғы.
Биологиялық қалдықтар
Халықтан жинау жүйесі құрылмаған.
Кәсіпорындар өз коллекциясын ұйымдастырады.
Мал қорымдары, биотермиялық шұңқырлар, термиялық бейтараптандыру
қондырғылары. Көбінесе табиғи полигондарға
орналастырылады.
Көше тазалаудан және аумақты
жөндеуден шыққан
қалдықтар
Осы аумақтарды тазалау және күтумен бір
мезгілде жинау
Өсімдік қалдықтарын компосттау жоқ. Қатты тұрмыстық қалдықтар
полигонына орналастыру.
Суды тазарту, сарқынды суларды тазарту және суды
пайдалану қалдықтары
Құбыр және арнайы көліктер арқылы
тасымалдау.
Шұңқырлы карталарда орналастыру. Қатты тұрмыстық
қалдықтар полигонына орналастыру.
Төменде аудандағы қалдықтарды жинау, тасымалдау және кәдеге жарату саласындағы ағымдағы жағдай туралы ақпарат берілген (18-кесте). Бағдарламаны әзірлеушінің сұранысы бойынша аудан әкімдігі ұсынған ақпарат.
Қолданыстағы полигон Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес емес, қажетті техникалық құрылымдар және бақылау құралдары жоқ;
ҚТҚ қалдықтарын басқару жағдайын талдау Алматы облысының Қарасай ауданында қалдықтардың қозғалысын толық есепке алу мен бақылауды қоса алғанда, тұтыну қалдықтарын (ТҚҚ) басқару жүйесі жоқ деген қорытындыға келуге мүмкіндік береді. мемлекеттік
статистикаға бастапқы деректер мен есеп беру деректерін берді. ТҚҚ қалыптастыру және жинақтау бойынша бекітілген нормативтердің, ТҚҚ қызметтеріне және полигонға тарифтердің болмауы ТҚҚ басқару саласындағы қызметтердің толыққанды нарығын құруға мүмкіндік бермейді.
Кесте 18- Алматы облысы Қарасай ауданындағы қалдықтарды жинау, шығару және кәдеге жарату саласындағы ағымдағы жағдай туралы ақпарат
Аты
Статус-кво
Қалдықтарды жинау
Қаскелең қаласы мен облыстағы ірі ауылдар түрлі сыйымдылықтағы контейнерлермен ішінара қамтамасыз етілген. 109 ұйымдасқан ҚТҚ жинау алаңының (контейнер алаңдарының) болуы туралы ақпарат берілген.
Қалдықтарды шығару
Жинау контейнерлермен қамтамасыз етілетін елді мекендерде қалдықтарды контейнерлерден шығаруды қалдықтарды жинайтын компания жүзеге асырады.
Шағын елді мекендерде ҚТҚ шығаруды үй шаруашылықтарымен және заңды тұлғалармен келісім бойынша жеке кәсіпкерлер жүзеге асырады.
Мәліметтерді аудан әкімдігі бермеген.
Қайта өңдеу

5.1.2Анализ существующего состояния системы управления ТКО
Карасайский район расположен в юго-западной части Алматинской области, включает в себя 10 сельских округов (60 населенных пунктов) и город Каскелен. Районный центр – город Каскелен. Район характеризуется в значительной площадью территории, большим количеством населенных пунктов и средней плотностью населения. Средние по численности населения пункты – город Каскелен и близлежащие поселки. Можно также обозначить незначительные разбросанность расположения населенных пунктов по территории района и расстояния между селами. Развитость и состояние дорожно-транспортной сети – удовлетворительное.
В разделе 3 данной Программы приведены основные выводы по сложившейся ситуации в системе управления области.
Основные выводы говорят о низком охвате сбором и вывозом населения и юридических лиц области, высоком проценте прямого захоронения отходов, недостаточности необходимой инфраструктуры для утилизации и переработке отходов.
Также стоит отметить, что в последние годы наблюдается спад объемов сбора и сортировки отходов из-за неупорядоченности отношений населения с мусоровывозящими компаниями и высокими необоснованными ставками тарифов. Текущее состояние отчетности по коммунальным отходам не позволяет вести полноценный коммерческий учет.
На полигоны Алматинской области неконтролируемо поступают отходы, которые согласно Экологического кодекса Республики Казахстан запрещены к захоронению.
В таблице ниже (Таблица 17) приведена общая информация о существующем состоянии с отходами в Алматинской области.
Таблица 17 - Общая информация о существующем состоянии с отходами на территории Алматинской области
Отходы
Сбор и накопление
Обработка и ликвидация
Твердые коммунальные отходы
Сбор в контейнеры, бесконтейнерный сбор.
Размещение на полигоне ТБО, не соответствующего
требованиям законодательства РК.
Крупногабаритные отходы
Складирование возле контейнерных площадок.
Размещение на полигоне ТБО без дальнейшей
переработки.
Строительные отходы
Зачастую складирование возле
контейнерных площадок, прямой вывоз отходообразователями на
полигон.
Размещение на полигоне ТБО с частичным
использованием отходов в качестве уплотняющих слоев.
Отходы автотранспорта
Система сбора от населения не налажена.
Предприятия на
Использование/ обезвреживание аккумуляторов,
отработанных масел и др.
Отходы
Сбор и накопление
Обработка и ликвидация
договорной основе сдают отходы специализированным
организациям.
Размещение на полигоне ТБО без дальнейшей переработки.
Опасные бытовые отходы
Отдельный сбор отсутствует.
Размещение на полигоне ТБО без дальнейшей
переработки.
Ртутьсодержащие отходы
Система сбора от населения не налажена. Специализированные контейнеры отсутствуют.
Предприятия на договорной основе сдают отходы
специализированным организациям.
Демеркуризационные установки отсутствуют.
Медицинские отходы
Раздельный сбор осуществляется в
медицинских учреждениях для последующей сдачи специализированной
организации.
Установка термического обезвреживания медицинских и
опасных биологических отходов.
Биологические отходы
Система сбора от населения не налажена.
Предприятия самостоятельно
организуют сбор.
Скотомогильники, биотермические ямы, установки термического обезвреживания.
Зачастую размещение на
стихийных свалках.
Отходы от уборки улиц и содержания
территории
Сбор одновременно с уборкой и содержанием
данных территорий
Компостирование растительных отходов
отсутствует. Размещение на
полигоне ТБО.
Отходы водоподготовки,
обработки сточных вод
и использования воды
Транспортирование по трубопроводам и спецтранспортом.
Размещение на иловых картах. Размещение на
полигоне ТБО.
Ниже приводится информация о существующем положении в области сбора, транспортировки и захоронении отходов в районе (Таблица 18). Сведения предоставлены акиматом района по запросу разработчика программы.
Существующий полигон не соответствуют законодательству Республики Казахстан, отсутствуют необходимые технические сооружения и средства контроля.
Проведенный анализ состояния обращения с отходами ТКО позволяет сделать вывод, что в Карасайском районе Алматинской области отсутствует система управления отходами потребления (ТКО), включая полноценный учет и контроль за движением отходов, что подтверждается предоставленными исходными данными и отчетными данными в государственную статистику. Отсутствие утвержденных норма образования и накопления ТКО, тарифа на услуги МВО и полигона не позволяет создать полноценный рынок услуг в сфере обращения с ТКО.
Таблица 18 - Информация о существующем положении в области сбора, вывоза и утилизации отходов в Карасайском районе Алматинской области
Наименование
Существующее положение
Сбор отходов
Контейнерами различной емкости частично обеспечены город Каскелен и крупные по численности населения села района. Представлена информация о наличии 109 организованных местах сбора ТКО (контейнерные площадки).
Вывоз отходов
В населенных пунктах, где сбор обеспечен контейнерами, вывоз отходов с контейнерных площадок осуществляется мусоровывозящей компанией.
В небольших населенных пунктах вывозом ТКО занимаются индивидуальные предприниматели по договоренности с домохозяйствами и юридическими лицами.
Данные акиматом района не предоставлены.
Утилизация отходов

Өтінімге сәйкес нысан бойынша Әйтей ауылы маңындағы қолданыстағы қоқыс полигоны (64,4 га) бойынша ақпарат берілді.
Операциялық компанияның бар-жоғы, жинақталған көлемі, техникалық жабдықталуы туралы ақпарат бар. Басқа елді мекендерде пайда болатын қалдықтарды сақтау орындары туралы ақпарат жоқ.
Қалдықтар сұрыпталмайды
Қалдықтардың түзілу көлемі
ТҚҚ басқару жүйесін құру бойынша Бағдарламаның қажетті іс-шараларын одан әрі негіздеу үшін ТҚҚ қалыптастыру мен жинақтаудың қолданыстағы және болжамды стандарттары бойынша есептелген деректер пайдаланылды.

Предоставлена информация по существующему участку для размещения отходов (64,4 га) рядом с селом Айтей по форме в соответствии с запросом
Имеются сведения о наличии эксплуатирующей компании, накопленных объемах, технической оснащенности. Сведения о местах складирования отходов, образующихся в остальных, населенных пунктах отсутствуют.
Сортировка отходов не производится
Объемы образования отходов
Для последующего обоснования необходимых мероприятий Программы для создания системы обращения с ТКО использованы расчетные данные по существующим и прогнозируемым нормам образования и накопления ТКО.

Осы Бағдарламаны іске асыру кезеңінде (2028 жылға дейін қоса алғанда) 2000 адамнан астам халқы бар елді мекендерді қалдықтарды орталықтандырылған жинаумен, тасымалдаумен және көмумен қамту жоспарлануда. Одан кейінгі кезеңдерде (2029 жылдан бастап немесе одан бұрын, Бағдарламаның нысаналы индикаторларына қол жеткізгеннен кейін) облыстың барлық елді мекендерінен ТҚҚ жинау мен әкетуді кезең-кезеңімен енгізу және ұйымдастыру қажет.
Төмендегі кестеде (19-кесте) Қарасай аймағындағы халықтық көрсеткіштер мен қалдықтардың түзілу көлемін көрсетеді.
Кесте 19- ТҚҚ басқару жүйесінің негізгі көрсеткіштері
Жоқ
.
Көрсеткіштердің атауы
Е.И

На период реализации настоящей Программой (до 2028 года включительно) предполагается охватить централизованным сбором, транспортировкой и утилизацией отходов населенные пункты с численностью населения свыше 2000 человек. На последующих этапах (с 2029 года или ранее, при достижении целевых показателей Программы) необходимо постепенное включение и организацию сбора и вывоза ТКО всех населенных пунктов района.
В таблице ниже (Таблица 19) приведены показатели населения и объемов образования отходов на территории Карасайского района.
Таблица 19 - Основные показатели Системы обращения с ТКО
Наименование показателей
ЕИ

Қолданылатын контейнерлердің екі нұсқасы қарастырылады - 0,75 м3 және 1,1 м3 жинақтау көлемі ең аз контейнер опциясы сатып алынатын контейнерлер санының ұлғаюын және контейнер алаңдарының құрылысын білдіреді. Қолданыстағы ескі контейнерлерді алдыңғы және артқы жағындағы қоқыс машиналарының тиеу құрылғылары арқылы босатылатын сыйымдылығы 1,1 м3 заманауи контейнерлерге кезең-кезеңімен ауыстыру жоспарлануда. Контейнерлік паркті сандық қамтамасыз ету туралы шешім ағымдағы жағдай мен экономикалық негізділік негізінде қабылданды.
Бағдарлама Қазақстан Республикасының заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын ескере отырып, контейнер алаңдарының схемасын әзірлеуді, оның ішінде қолданыстағы контейнер алаңдарына түгендеуді жүргізуді және жаңаларын салу орындарын анықтауды ұсынады. Схеманы жүзеге асыру үшін алдымен қолданыстағы контейнер алаңдарын міндетті сертификаттау арқылы орналастыру әдістемесі әзірленуі керек.
ТҚҚ бөлек жинауды ұйымдастыру үшін барлық жерде қайталама шикізатты және қауіпті қалдықтарды жылжымалы және стационарлық жинау орындарында жинауды ұйымдастырған жөн. Сонымен қатар, Бағдарламада Қарасай ауданы тұрғындарының экологиялық мәдениетінің деңгейін арттыру, қалдықтарды олардың пайда болу көздерінде бөлек жинау қажеттілігін ынталандыру бойынша іс-шаралар жүргізу ұсынылады.
Жаңадан салынған полигонда құрылыс, көлемді және қауіпті тұрмыстық қалдықтарды басқару үшін осындай қалдықтарды уақытша сақтау үшін қажетті жабдықтары бар учаске ұйымдастыру ұсынылады. Ұсақтау және сұрыптау кешендері ірі құрылыс қалдықтарын өңдеу үшін қолданылады. Қауіпті құрылыс қалдықтары түрлері бойынша бөлек контейнерлерде жиналып, кейіннен қауіпті қалдықтармен жұмыс істеуге тиісті рұқсаты/лицензиясы бар коммерциялық құрылымдарға берілуі керек.
Көлемді қалдықтарды (ҚТҚ) басқарудың заманауи схемасы ұсынылады, ол оларды жинау орындарын жабдықтау және шығаруды ұйымдастырудан тұрады. Қарасай ауданы бойынша контейнерлік алаңдарды орналастыру сызбасын іске асыру шеңберінде ірі көлемдегі қалдықтарды кейіннен қайта өңдей отырып жинау орындарын негіздеу және орналастыру ұсынылады. Көлік қалдықтары ҚГО-ның бөлшектеу учаскелеріне қабылдануы мүмкін, олар қолмен бөлшектеледі, түрі бойынша сұрыпталады және қажет болған жағдайда ұсақтағыштарда алдын ала ұсақтағаннан кейін өңдеуге жіберіледі.
Тұрмыстық қауіпті қалдықтарды (мысалы, жарамсыз майлар, май сүзгілері, дәрі-дәрмектер, бояулар, лактар мен еріткіштер, аккумуляторлар, сондай-ақ сынапты шамдар мен термометрлер) ұйымдасқан түрде жинау керек. Қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және қауіпті қалдықтарды жинау орындарында жинауды ұйымдастырған жөн.
Құрамында сынап бар қалдықтарды (RSW - пайдаланылған люминесцентті лампалар, құрамында сынап бар құрылғылар) жинау көліктік партияларды жинақтау және кейіннен кәдеге жарату үшін мамандандырылған кәсіпорындарға беру үшін бөгде адамдардың кіруін болдырмайтын орындарда арнайы контейнерлерде жүзеге асырылады. Ол үшін қайта өңделетін материалдар мен қауіпті қалдықтарды стационарлық және жылжымалы жинау орындарында ҚҚ жинауды ұйымдастырған жөн.
ЕО елдерінде тұрғындардан ірі көлемдегі қалдықтарды, соның ішінде жиһаз қалдықтарын, тұрмыстық заттарды (тоңазытқыштар және т.б.), көлік қалдықтарын (резеңке, аккумуляторлар), құрылыс қалдықтарын қабылдау үшін елді мекендерде арнайы алаңдарды құру және пайдалану тәжірибесі дамыған. және т.б. , сондай-ақ қауіпті тұрмыстық қалдықтар (улы сұйықтықтар, құрамында сынап бар шамдар, батареялар және т.б.). Осы Бағдарламаны іске асыру шеңберінде мұндай тәжірибені енгізу ұсынылып отыр.
Төмендегі кестелерде Қарасай ауданындағы ТҚҚ жинау жүйесінің негізгі техникалық- экономикалық көрсеткіштері көрсетілген.
Кесте 20- Контейнерлердің қажетті саны
Көрсеткіштердің атауы
Саны
Ескерту

Рассмотрено два варианта применяемых контейнеров - 0,75 м3 и 1,1 м3 вариант контейнеров наименьшего объема накопления подразумевает увеличение количества приобретаемых контейнеров и строительства контейнерных площадок. Предполагается постепенная замена имеющихся старых контейнеров на современные контейнеры емкостью 1,1 м3, которые опорожняются с помощью погрузочных устройств мусоровозов во фронтальной и задней части. Решение о количественном обеспечении контейнерного парка принято исходя из сложившейся ситуации и экономической целесообразности.
Программой рекомендуется разработать схему размещения контейнерных площадок с учетом требований законодательства и нормативов РК, включая проведение инвентаризации существующих контейнерных площадок и определение местоположения строительства новых. Для выполнения схемы предварительно должна быть разработана методика размещения с обязательной паспортизацией существующих контейнерных площадок.
Для организации раздельного сбора ТКО целесообразно организовать сбор вторичного сырья повсеместно на мобильных и стационарных пунктах приема вторичного сырья и опасных отходов. Кроме того, Программой рекомендовано проведение мероприятий по повышению уровня экологической культуры населения Карасайского района, пропаганды необходимости раздельного сбора отходов у источников их образования.
Для управления строительными, крупногабаритными и опасными бытовыми отходами на вновь строящемся полигоне предлагается организовать площадку с необходимым оборудованием для временного складирования таких отходов. Для переработки крупногабаритных строительных отходов используются дробильно-сортировочные комплексы. Опасные строительные отходы необходимо собирать по видам в раздельные Ұмкости с последующей передачей их коммерческим структурам, которые имеют соответствующее разрешение /лицензию на обращение с опасными отходами.
Предлагается современная схема обращения с крупногабаритными отходами (КГО), которая заключается в оборудовании мест для их сбора и организации вывоза. Для Карасайского района рекомендуется в рамках выполнения схемы размещения контейнерных площадок обосновать и расположить площадки для сбора крупногабаритных отходов с последующей их переработкой. Отходы автотранспорта могут приниматься на участках разборки КГО, где они разбираются вручную, сортируются по видам и отправляются на переработку, при необходимости после предварительного измельчения на шредерах.
Сбор опасных бытовых отходов, образовавшихся в домашнем хозяйстве (например, не пригодные для использования масла, масляные фильтры, лекарства, краски, лаки и растворители, батарейки, а также ртутные лампы и термометры) необходимо проводить в организованном порядке. Целесообразнее всего организовать сбор опасных бытовых отходов в пунктах приема вторсырья и опасных отходов.
Сбор ртутьсодержащих отходов (РСО - использованных люминесцентных ламп, ртутьсодержащих приборов) осуществляется в специальную тару в местах, исключающих проникновение посторонних лиц, для накопления транспортных партий и последующей передачи специализированным предприятиям для обезвреживания. Для этого целесообразно организовать сбор РСО в стационарных, а также мобильных пунктах приема вторсырья и опасных отходов.
В странах ЕС развита практика создания и использования в населенных пунктах специальных площадок для приема от населения крупногабаритных отходов, включая отходы мебели, бытовые предметы (холодильники и т.д.), отходы автотранспорта (резина, аккумуляторы), строительные отходы и т.п., а также опасные бытовые отходы (токсичные жидкости, ртутьсодержащие лампочки, батарейки и т.д.). Предлагается внедрить такую практику в рамках реализации данной Программы.
Ниже в таблицах приведены основные технико-экономические показатели системы сбора ТКО в Карасайском районе.
Таблица 20 - Необходимое количество контейнеров
Наименование показателей
Количество
Примечание

1-нұсқа (0,75 м3)
4408
Қара немесе тот баспайтын болаттан жасалған
Көрсеткіштердің атауы
Саны
Ескерту
2-нұсқа (1,1 м3)
3306
Қара немесе тот баспайтын болаттан жасалған
Контейнерді басқару сенсорлары
-
саны таңдалған контейнер түріне байланысты
Контейнер алаңдарын салу
716
түрі мен дизайны кейінгі жобалау кезеңдерінде анықталатын болады
Қайта өңдеу пункттері
4
қайталама шикізатты үш стационарлық және бір жылжымалы қабылдау пункті қарастырылған
Көлемді қалдықтарға арналған аумақ
2
түрі мен дизайны кейінгі жобалау кезеңдерінде анықталатын болады
Құрылыс қалдықтарына арналған алаң
1
жаңадан салынған полигонда учаскені қамтамасыз ету
ТҚҚ шығару жүйесін ұйымдастыру
Бұл бөлімде тек қана қалдықтарды тікелей шығару нұсқасы қарастырылады, бұл ұсыныстың екі сатылы нұсқасы қалдықтарды жинау мен шығарудың қысқа арақашықтықтарына байланысты экономикалық тұрғыдан мүмкін емес; Қоқыс шығаратын көліктерді (кузов көлемі 10-18 м3) жинау арқылы қалдықтарды тікелей шығару тек көму орнына дейінгі қашықтық 70 км-ге дейін болған жағдайда ғана қолданылады, әйтпесе оларды пайдалану экономикалық тұрғыдан тиімсіз болады.
Қоқыс контейнерлерінен қоқыс жинайтын көліктермен шығарылады. "Евроконтейнерлер" немесе GMT типті контейнерлер (60-240 л) арқылы жоғарыда сипатталған қатты қалдықтарды жинауға арналған контейнерлік паркке қызмет көрсету үшін артқы тиейтін қоқыс машиналарын пайдалану оңтайлы.
Қоқыс таситын көліктердің бір түрі – кузов түрі бойынша шешім қабылданды. Кузов қоқыс шығаратын көліктер – КО 427 сериясының жаңа буын машиналары қабылданды. Осылайша, легирленген болаттың 10 маркасы HSND екі корпустың қабығында да қолданылады, RAEX400 жоғары берік болат қабылдау бункерінде, престеу және қоректендіру тақталарында қолданылады.
Қоқыс таситын машина тұрмыстық қатты қалдықтарды (ҚҚҚ) жинауға, нығыздауға және көму орнына тасымалдауға арналған. Тұрмыстық қалдықтарды нығыздау итергіш пластинаның қысымымен жүзеге асырылады, бұл тиелген ҚҚҚ көлемін арттыруға мүмкіндік береді. Қоқыс таситын көліктер бүйірлік немесе артқы тиеу болуы мүмкін. Қоқыс таситын көліктер тиелген қалдықтардың сәйкесінше шанақ көлемі мен салмағы бойынша ерекшеленеді. Бұл көрсеткіштер сәйкесінше 7,5 м3-ден 20 м3-ге дейін, ал 3 тоннадан 9 тоннаға дейін өзгереді. Қоқыс шығаратын машинаның жұмысының тағы бір маңызды көрсеткіші тығыздау коэффициенті болып табылады - ол қарапайым машиналар үшін 2,5-тен көп функциялы қоқыс таситын машиналар үшін 6-ға дейін ауытқиды.
Соңғы кездері ауыстырылатын контейнерлерді артқы тиейтін қоқыс таситын көліктерге артықшылық берілуде. Бұл дизайнның артықшылықтары келесі факторларға байланысты:

Вариант 1 (0,75 м3)
4408
возможно исполнение из черного или нержавеющего металла
Наименование показателей
Количество
Примечание
Вариант 2 (1,1 м3)
3306
возможно исполнение из черного или нержавеющего металла
Датчики контроля контейнеров
-
количество в зависимости от выбранного типа контейнеров
Строительство контейнерных площадок
716
тип и конструкцию определить на последующих стадиях проектирования
Пункты приема вторичного сырья
4
предусматривается три стационарных и один мобильный пункт сбора вторичного сырья
Площадка для крупногабаритных отходов
2
тип и конструкцию определить на последующих стадиях проектирования
Площадка для строительных отходов
1
предусмотреть участок на вновь строящемся полигоне
Организация системы вывоза ТКО
Данным разделом рассматривается только вариант прямого вывоза отходов, двухэтапный вариант к предложению экономически нецелесообразен виду коротких расстояний плеча сбора и вывоза отходов. Прямой вывоз отходов собирающими мусоровозами (с объемом кузова 10-18 м3) применим только в том случае, если расстояние до объекта захоронения до 70 км, в противном случае их использование становится экономически нецелесообразным.
Вывоз отходов с контейнерных площадок осуществляется собирающими мусоровозами. Для обслуживания описанного выше контейнерного парка для сбора ТБО с помощью "евроконтейнеров" или контейнеров типа ГМТ (60-240 л) оптимальным является использование мусоровозов с задней загрузкой.
Решениями приняты один тип мусоровозов – кузовной. Кузовные мусоровозы - приняты машины нового поколения серии КО 427. В новой машине увеличен объем кузова до 18,5 м3 и объем ковша до 2 м3, усилена прочность оборудования за счет применения более качественных материалов. Так в обе чайки кузова применяется легированная сталь марки 10 ХСНД, в приемном бункере, прессующей и подающей плитах - высокопрочная сталь RAEX400.
Мусоровоз предназначен для сбора, уплотнения и транспортировки, твердых бытовых отходов (ТКО) к месту утилизации. Уплотнение бытового мусора достигается давлением толкающей плиты, что позволяет увеличить объем загружаемых ТКО. Мусоровозы могут быть с боковой и задней загрузкой. Мусоровозы отличаются по объему кузова и массе загружаемых отходов соответственно. Эти показатели изменяются от 7,5 м3 до 20 м3, и от 3 т до 9 т соответственно. Также важным показателем работы мусоровоза является коэффициент уплотнения – он колеблется от 2,5 у самых простых машин до 6 у многофункциональных мусоровозов.
В последнее время отдается предпочтение мусоровозам с задней загрузкой сменных контейнеров. Преимущества данной конструкции обусловлены следующими факторами:

-престеу жүйесі қалдықтарды нығыздау коэффициентін 5-ке дейін арттыруға мүмкіндік береді, ал бүйірлік жүктеме кезінде бұл коэффициент 1,5-2-ден аспайды;
-Контейнерді тиеу кезінде қоқыстың төгілуін жояды;
-Төңкеру механизмімен жұмыс істеу механизатор үшін әлдеқайда қауіпсіз, өйткені контейнер жерден тек 1,5-1,8 м биіктікке көтеріледі;
-доңғалақтардағы контейнерлерді пайдалану оларды көлік жақын жүре алмайтын жерлерден түсіру пунктіне жеткізуге мүмкіндік береді;
-әрбір нақты ҚҚҚ қабылдау пункті үшін контейнерлердің саны мен көлемін оңтайландыру мүмкіндігі;
Қолмен де, алдыңғы тиегішпен де жүктеу мүмкіндігі.
Төменде Алматы облысы Қарасай ауданының елді мекендерінде ТҚҚ жинау мен шығаруды ұйымдастыру үшін қоқыс шығаратын көліктердің қажетті саны көрсетілген.
Кесте 21- Қоқыс шығаратын көліктердің қажетті саны
Аты
Саны
Ескерту
Көлемі 18,5 м3 қоқыс таситын көлік
34
Көлікті басқару сенсоры
34
Қоқыс таситын көліктердің қозғалысын онлайн бақылау үшін
5.1.4Қалдықтарды жинау мен шығарудың логистикалық схемаларын әзірлеу
Қолданыстағы қалдықтарды логистика процедурасын талдау негізінде Қарасай ауданы, сондай-ақ өңірдегі елді мекендердің болашақтағы дамуы, қоқыс қозғалысының үлгісі өзгеріссіз қалып отыр. Инфрақұрылым объектілерінің орналасуы, оның ішінде жаңа полигонның құрылыс алаңының орналасқан жері өзгеріссіз қалды.
Осы Бағдарламаны іске асыру кезеңінде қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптау және көму орындылығы критерийі негізінде елді мекендердің орналасуына және олардан тұрақты жолдар бойында қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны орналасқан жерге дейінгі қашықтыққа талдау жүргізілді. Әйтей ауылында құрылысқа ұсынылған заманауи полигон. ТҚҚ басқарудың ағымдағы жай-күйін талдау ТҚҚ басқару жүйесін құрғаннан кейін, алдымен Қаскелең қаласының шекарасында елді мекендерді облыстың ықпал ету аймағына кезең-кезеңімен енгізу, оның ішінде кешенді құрылыс салу қажеттігін көрсетеді. учаскесі (заманауи полигон, қалдықтарды сұрыптау кешені, инженерлік-көліктік инфрақұрылым).
Ұсынылып отырған өңірлік деңгейдегі қалдықтарды басқару жүйесінде логистикалық тәсілді қолдану өңірдегі ТҚҚ қозғалысын болжау және мониторингілеу процестерін олардың қозғалысына және жекелеген субъектілерді ақпараттық қамтамасыз етуге шығындарды азайтумен байланыстыруға мүмкіндік береді. Логистикалық сызба қалдықтарды басқару жүйесінің техникалық операцияларының бүкіл кешенін Бағдарламаның техникалық шешімдеріне сәйкес ТҚҚ пайда болу көздерінен бастап оларды кәдеге жарату объектілеріне дейін қамтамасыз етеді.
Шешімдерде бірінші кезеңде бүкіл аумақты және екінші кезеңде оның әсер ету аймағын жоспарлы және жүйелі түрде тазартумен толық қамту үшін қажетті шаралар қарастырылған.
Аймақтарды бөлу схемасы қалдықтар көздерінің желісін, қайта өңдеу объектілерін және арнайы көліктерге арналған гараждарды орналастыруға арналған күрделі учаскелер желісін анықтайтын қатты қалдықтарды жинау аймақтарына бөлуді көздейді. Бағдарламаны әзірлеу кезінде аумақтық жол қозғалысы схемалары бойынша оңтайлы шешімдер қабылдау және қалдықтарды жинау мен тасымалдауға арналған жабдықты таңдау үшін ТҚҚ жинау мен шығарудың жалпы қабылданған әдістері ескерілді.
Жобалық аумақтардағы қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың оңтайлы бағыттарының ұзындығын есептеу үшін кіріс деректері Алматы облысының, оның ішінде Қарасай ауданындағы жолдардың сапалы графигі болып табылады. Желілік деректер жиынының негізгі элементтері қосылған жол сегменттері (екі түйін арасындағы жол учаскесі, түйіндер (жол сегменттерінің қиылысулары), жол сегменттерінің атрибуттары, топология. ArcGIS Pro үшін Network Analyst модулін пайдалану арқылы жол графигі құрылды - Network Dataset) және желі деректері конфигурацияланған атрибуттар болды - саяхат режимдері, шығындар, айналымдар, шектеулер және саяхат иерархиясы.
ГАЖ бағдарламалық кешенінің жол желісін кеңістіктік талдау алгоритмдерін қолдану әдісі қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және оларды күрделі учаскелерге жеткізу маршруттарының ұзындығын есептеуге мүмкіндік берді.
Бағдарлама шеңберінде Қарасай ауданындағы контейнерлік алаңдарда деректерді жинау үдерісі үшін ArcGIS Field Maps қолданбасы, ArcGIS Online бұлттық платформасы негізінде әзірленген мобильді қосымша құрылды. ArcGIS Field Maps – нақты уақытта орналасқан жерді түсіріп, мобильді құрылғылар арқылы жұмысшыларға деректерді жинауға және өңдеуге көмектесу үшін карталар мен теңшелген пішіндерді пайдаланатын барлығы бір қолданба.

-система прессования позволяет повысить коэффициент уплотнения мусора до 5, в то время как при боковой загрузке этот коэффициент не превышает 1,5-2;
-исключается просыпание мусора при загрузке контейнера;
-работа с механизмом опрокидывания значительно безопасней для оператора машины, т.к. подъем контейнера осуществляется на высоту всего 1,5-1,8 м от земли;
-применение контейнеров на колесах позволяет подавать их к месту разгрузки от мест, куда машина не может подъехать близко;
-возможность оптимизации количества и объема контейнеров по каждой конкретной точке сбора ТКО;
возможность загрузки как вручную, так и фронтальным погрузчиком.
Ниже приведено необходимое количество мусоровозов для организации сбора и вывоза ТКО в населенных пунктах Карасайского района Алматинской области.
Таблица 21 - Необходимое количество мусоровозов
Наименование
Количество
Примечание
Мусоровоз вместимостью 18,5 м3
34
Датчик контроля транспортных средств
34
Для онлайн контроля за передвижением мусоровозов
5.1.4Разработка логистических схем сбора и вывоза отходов
На основе анализа существующего порядка логистики отходов в Карасайском районе, а также перспективного развития населенных пунктов района, схема движения отходов остается без изменений. Размещение объектов инфраструктуры остается прежним, включая месторасположение участка строительства нового полигона.
На период реализации настоящей Программы выполнен анализ расположения населенных пунктов и расстояние от них до местоположения полигона ТБО по дорогам постоянного сообщения, исходя из критерия целесообразности сортировки и захоронения ТКО на предлагаемом к строительству современном полигоне села Айтей. Анализ современного состояния обращения с ТКО показывает необходимость поэтапного включения населенных пунктов зоны влияния района, после создания системы обращения с ТКО сначала в границах города Каскелен, включая строительство комплексной площадки (современный полигон, мусоросортировочный комплекс, инженерно-транспортная инфраструктура).
Использование логистического подхода в предложенной системе управления отходами регионального уровня позволяет увязать процессы прогнозирования и контроля за движением ТКО на территории региона с сокращением затрат на их перемещение и информационное обеспечение отдельных субъектов. Логистическая схема предусматривает весь комплекс технических операций работы системы управления отходами, начиная от источников образования ТКО до объектов их утилизации в соответствии с техническими решениями Программы.
Решениями предусмотрены мероприятия по необходимости полного охвата всей территории на первом этапе и на втором этапе - зоны его влияния планово-регулярной очисткой.
Схемой зонирования предполагается разделение на зоны сбора твердых бытовых отходов, в которых определены сеть источников отходов, сеть комплексных площадок для размещения объектов утилизации и гаражей для спецмашин. При разработке Программы учитывались общепринятые методы сбора и вывоза ТКО для принятия оптимальных решений по
территориальных дорожно-транспортных схем движения и подбору оборудования для сбора и транспортировки отходов.
Входными данными для расчета протяженности оптимальных маршрутов сбора ТКО проектных территорий является высококачественный граф дорог на территории Алматинской области, включая Карасайский район. Основные элементы Network Dataset – связанные сегменты дорог (участок дороги между двумя узлами, узлы (пересечения дорожных сегментов), атрибуты дорожных сегментов, топология. С помощью модуля Network Analyst для ArcGIS Pro создан граф дорог - набор данных сети (Network Dataset) и настроены сетевые атрибуты - режимы передвижения, стоимости, развороты, ограничения и иерархия проезда.
Методика использования алгоритмов пространственного анализа дорожной сети пакета ГИС-программ позволила рассчитать протяженность маршрутов сбора ТКО и доставки их на комплексные площадки.
В рамках Программы создано мобильное приложение для процесса сбора данных по контейнерным площадкам Карасайского района, которое разработано на основе приложения ArcGIS Field Maps, облачной платформы ArcGIS Online. ArcGIS Field Maps – это универсальное приложение, которое использует карты и настроенные формы, чтобы помочь сотрудникам с помощью мобильных устройств собирать и редактировать данные с регистрацией местоположения в режиме реального времени.

5.1.5Салыстырмалы талдау және қалдықтарды басқару жүйесін дамытудың әлеуметтік- экономикалық қолайлы нұсқасын таңдау.
Қалдықтарды басқару жүйесін құру принциптеріне сәйкес қалдықтарды өңдеу мен залалсыздандырудың бірнеше негізгі схемалары қарастырылған:
-кәдеге жарату жолының бойындағы даму схемасы;
-қалдықтарды қайта өңдеуді дамыту схемасы;
-механобиологиялық өңдеу жолы бойынша даму схемасын;
-энергияны қайта өңдеу жолындағы даму схемасы.
Экономикалық критерийлер бойынша ТҚҚ өңдеудің іргелі әдістерін салыстырмалы сапалық бағалау тікелей жану технологиясын, сондай-ақ ТҚҚ-ны тікелей компосттауды қолданатын зауыттарды салу экономикалық тұрғыдан ең аз орынды (ТМД тәжірибесі) екенін көрсетеді. Заманауи технологияларды қолдану және нормативтік техникалық талаптарды міндетті түрде орындау арқылы экологиялық проблемаларды жоюға болады.
Қалдықтарды басқару саласы мен оларды залалсыздандыру және қайта өңдеу технологиялары дамуының осы кезеңінде саланы дамытудың қазіргі кездегі ең қолайлы жолы болып түзілетін қалдықтарды сұрыптауға бағытталған қалдықтардың ресурстық әлеуетін пайдалану тұжырымдамасын жүзеге асыратын схема болып табылады. оның қалыптасу көзінде (біртіндеп дамыту), және қалдықтарды сұрыптау объектілерінде (қалдықтарды сұрыптау желілері, станциялар, кешендер) және ТҚҚ сұрыптағаннан кейін қалдық қоймаларын орналастыру және қазіргі заманғы полигондарда СМР өңдеу бойынша әзірлеу схемасы.
Талдау көрсеткендей, қазіргі уақытта Қарасай ауданында өнеркәсіпті дамытудың ең қолайлы жолы түзілетін қалдықтарды бастапқыда да сұрыптауға бағытталған қалдықтардың ресурстық әлеуетін пайдалану тұжырымдамасын біріктіретін кешенді модель болып табылады (ТҚҚ бөлек жинау). ) және қалдықтарды сұрыптау объектілерінде (қалдықтарды сұрыптау желілері, станциялары, кешендері), қалдықтарды бір уақытта орналастыру және ілеспе қалдықтардың ыдырау өнімдерін одан әрі залалсыздандыру (газсыздандыру, сүзу және басқа да шаралар) процестерімен заманауи жоғары технологиялық полигондарда.
Қазіргі уақытта қалдықтарды қайта өңдеу жүйесі заманауи аумақтық кешендер, соның ішінде полигондар мен сұрыптау станциялары немесе қалдықтарды өңдеу зауыттары үшін алаңдарды құру бағытында жаңғыртуды талап етеді. Кешендер қалдықтарды, қайталама шикізат қоспаларын сұрыптауға, қайталама шикізаттың әртүрлі фракцияларын өнімге және жартылай фабрикаттарға өңдеуге, сұрыпталғаннан кейін қалдықтарды жоюға мүмкіндік береді.
Болашақта бұл модель отын (сұйық/қатты), жылу және электр энергиясын өндіруге бағытталған энергияны пайдалану жолы бойынша (энергетикалық әлеуеті бар, бірақ екінші реттік шикізат болып табылмайтын кейбір фракциялар үшін) жергілікті даму схемаларымен толықтырылуы мүмкін. . Қазіргі уақытта отын мен энергия өндіру үшін қалдықтарды қайта өңдеу технологиялары әзірлеу/сынау сатысында, бұл бағыт ресурстарды үнемдейтін қалдықтарды басқарудың кешенді схемаларын құрудың негізгі бағыты болуы мүмкін;
Талдау көрсеткендей, қалдықтарды басқару саласы мен оларды залалсыздандыру және қайта өңдеу технологиялары дамуының қазіргі кезеңінде саланы дамытудың ең қолайлы жолы қазіргі уақытта қалдықтардың ресурстық әлеуетін пайдалану концепциясын жүзеге асыратын схема болып табылады. қалдықтардың түзілу көзі ретінде қалдықтарды сұрыптау бойынша (халық – кезең-кезеңмен даму), және қалдықтарды сұрыптау объектілерінде (қалдықтарды сұрыптау желілері, станциялар, кешендер) және қазіргі заманғы полигондарда орналастыру бағыты бойынша даму схемасы. Қалдықтарды сұрыптау кешені полигонды көму көлемін азайтуға, пайдалы фракцияларды оқшаулауға және оларды сатуға дайындауға, осылайша қалдықтарды басқару бизнесіне пайдалы заттарды енгізуге мүмкіндік береді.
Кіші бөлімде қолданыстағы технологиялық сұрыптау процестерінің, конструкторлық диаграммалардың және негізгі технологиялық жабдықтардың сипаттамасы берілген. Механикалық, жартылай автоматты және толық автоматтандырылған қалдықтарды сұрыптау кешендерінің салыстырмалы талдауы берілген.
Автоматтандырылған сұрыптау желісі жабдықтың бірнеше есе жоғары күрделі шығындарына ие, бірақ сонымен бірге қажетті персонал санының айтарлықтай қысқаруына байланысты пайдалану шығындарын айтарлықтай төмендетеді.
Бағдарламада қалдықтарды сұрыптау кешенін салудың екі нұсқасы қарастырылды – механикаландырылған және жартылай автомат. Техникалық мүмкіндіктерді салыстыру кезінде қайталама шикізатты іріктеудің жоғары пайызын (25%-ға дейін) ескере отырып, жартылай автоматты сұрыптау желісінің пайдасына таңдау жасалды.
Қалдықтарды басқару объектілерін орналастыруға арналған кешенді алаң.
Бағдарламаны әзірлеу барысында қалдықтарды өңдеу объектілерін, соның ішінде полигондарды, қалдықтарды сұрыптау пункттерін және арнайы көліктерге арналған гараждарды орналастыру үшін кешенді алаң құру қажеттілігі анықталды. Кешенді учаскені өзара байланысты тәртіпте ұйымдастырылған және қабылдау, тиеу және түсіру, сұрыптау, сақтау және одан әрі жөнелтуге арналған инженерлік құрылымдардың, техникалық және технологиялық құрылғылардың кешендері түріндегі көліктік-логистикалық тізбектің ажырамас буындары ретінде қарастырылуы керек. жарату.
Қалдықтарды басқару объектілерін орналастыруға арналған біріктірілген алаң (бұдан әрі – біріктірілген алаң) – қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдау, сұрыптау, қайта өңдеу, қайта тиеу және тасымалдауға арналған технологиялық өзара байланысты объектілердің, сондай-ақ орналасқан экономикалық инфрақұрылым объектілерінің бірыңғай кешені бір ортақ аумақта. Төменде Қарасай ауданында жиналған қалдықтардың салыстырмалы көлемімен бұрын әзірленген ұқсас жобаларға қатысты біріктірілген учаскенің сипаттамалары мен техникалық- экономикалық көрсеткіштері келтірілген.

5.1.5Сравнительный анализ и выбор социально-экономически приемлемого варианта схемы развития системы обращения с отходами.
В соответствии с принципами построения системы обращения с отходами рассмотрены несколько основных схем переработки и обезвреживания отходов:
-схема развития по пути захоронения;
-схема развития по пути вторичного использования отходов;
-схема развития по пути механобиологической переработки;
-схема развития по пути энергетической утилизации.
Сравнительная качественная оценка принципиальных способов переработки ТКО по экономическим критериям показывает, что строительство заводов по технологии прямого сжигания, а также прямого компостирования ТКО экономически наименее целесообразно (практика СНГ). Экологические проблемы устранимы при применении современных технологий и обязательном соблюдении нормативных технических требований.
На данном этапе развития сферы обращения с отходами и технологий их обезвреживания и утилизации наиболее приемлемым путем развития отрасли на в настоящее время является схема, реализующая концепцию использования ресурсного потенциала отходов, ориентированная на сортировку образующихся отходов как на у источнике источника их образования (постепенное развитие), так и на объектах по сортировке отходов (мусоросортировочные линии, станции, комплексы) и схема развития по пути захоронения хвостов после сортировки ТБО и переработки ВМР на современных полигонах.
Анализ показал, что наиболее приемлемым путем развития отрасли в Алматинской области на настоящее время является комплексная модель, совмещающая концепцию использования ресурсного потенциала отходов, ориентированную на сортировку образующихся отходов как на источнике (раздельный сбор ТКО), так и на объектах по сортировке отходов (мусоросортировочные линии, станции, комплексы), на современных высокотехнологичных полигонах с одновременными процессами захоронения оставшихся отходов и дальнейшей нейтрализации сопутствующих продуктов разложения отходов (дегазация, фильтрация и другие мероприятия).
В настоящее время система переработки отходов требует модернизации в сторону создания современных территориальных комплексов, включающих в себя полигоны и площадки для сортировочных станций или мусороперерабатывающих предприятий. Комплексы позволят обеспечить сортировку отходов, смеси вторичного сырья, переработку в продукты и полупродукты различных фракций вторичного сырья, захоронение хвостов после сортировки.
В дальнейшем указанная модель может быть дополнена локальными схемами развития по пути энергетической утилизации (для части фракций, обладающих энергетическим потенциалом, но не являющихся вторичным сырьем), направленным на получение топлива (жидкого/твердого), тепловой и электрической энергии. В настоящее время технологии утилизации отходов с получением топлива и энергии находятся на стадии разработки/апробации, в последующем данное направление может стать ключевым при построении строительстве комплексных ресурсосберегающих схем обращения с отходами.
Анализ показал, что на данном этапе развития сферы обращения с отходами и технологий их обезвреживания и утилизации наиболее приемлемым путем развития отрасли на настоящее время является схема, реализующая концепцию использования ресурсного потенциала отходов, ориентированная на сортировку отходов как на источнике образования отходов (население - постепенное развитие), так и на объектах по сортировке отходов (мусоросортировочные линии, станции, комплексы) и схема развития по пути захоронения на современных полигонах. Мусоросортировочный комплекс позволяет снизить объемы захоронения на полигоне, выделять полезные фракции и готовить их для реализации, тем самым внося прибыльные статьи в бизнес по управлению отходами.
В подразделе приводится описание существующих технологических процессов сортировки, конструктивных схем, основного технологического оборудования. Приведен сравнительный анализ механического, полуавтоматического и полностью автоматизированного мусоросортировочных комплексов.
Автоматизированная линия сортировки имеет в несколько раз большие капитальные затраты на оборудование, но, вместе с этим, существенно меньшие затраты при эксплуатации за счҰт уменьшенного в разы количества необходимого персонала.
Программой рассмотрены два варианта строительства мусоросортировочного комплекса - механизированный и полуавтоматический. При сравнении технических возможностей выбор был сделан в пользу полуавтоматической линии сортировки, с учетом более высокого процента отбора вторичного сырья (до 25%).
Комплексная площадка размещения объектов обращения с отходами.
В процессе разработки программы определена необходимость создания комплексной площадки для размещения объектов обращения с отходами, в том числе полигонов, мусоросортировочных станций и гаражей для спецмашин. Комплексную площадку следует рассматривать как неотъемлемые звенья транспортно-логистической цепи в виде комплексов инженерно-технических сооружений, технических и технологических устройств, организованно взаимосвязанных и предназначенных для приема, погрузки-разгрузки, сортировки, хранения и дальнейшей отправки отходов.
Комплексная площадка размещения объектов обращения с отходами (далее по тексту - комплексная площадка) – это единый комплекс технологически связанных между собой объектов по приему, сортировке, переработке, перегрузке и транспортированию твердых бытовых отходов, а также объектов хозяйственной инфраструктуры, размещенных на одной общей территории. Далее приведены характеристики и технико-экономические показатели комплексной площадки применительно к ранее разработанным аналогичным проектам с сопоставимым объемом собираемых отходов в Карасайском районе.

Осы Бағдарлама бойынша кешенді алаңды салу шығындары аудандық қалдықтарды басқару бағдарламасын іске асыру мерзіміне сәйкес қабылданады – 5 жыл (2028 жылға дейін).
Кесте 22– 2028 жылға арналған даму перспективасы бар Қарасай ауданындағы кешенді учаскенің есептік көрсеткіштері
Жиналған қалдықтардың көлемі, т/жыл
Полигон алаңы (қойма карталары), га
АЖЖ қуаты, мың тонна/жыл
193 952
14.8
200
ТҚҚ орналастыру орындарының оңтайлы орнын салыстыру және таңдау
Жаңадан анықталған жер учаскесінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін қатты тұрмыстық қалдықтарды орналастыруға арналған заманауи жоғары технологиялық полигонның құрамында қалдықтарды сұрыптау станцияларының кешенін қамтитын кешенді алаң салу ұсынылады. Қалдықтарды орналастыру объектілерінің шамамен орналасуын анықтау үшін облыс аумағын аймақтарға бөлу қолданыстағы әлеуметтік- экономикалық аймақтарды негізге ала отырып, бірнеше субъектілерді немесе елді мекендер тобын бір кәдеге жарату кешеніне (аудандық, ауданаралық аймақтарға бөлу) жатқызу қағидаты бойынша жүзеге асырылады. аймақтың табиғи-климаттық ерекшеліктері, қалдықтарды шығарудың ұтымды нұсқалары. Бұл ретте қалдықтарды өңдеудің жекелеген объектілерін және қалдықтарды шығару әдістерін жоспарлаудың ұтымдылығын ескеру қажет.

Для данной Программы принимаются затраты на строительство комплексной площадки в соответствии со сроком реализации программы по управлению отходами района – 5 лет (до 2028 года включительно).
Таблица 22 – Расчетные показатели комплексной площадки в Карасайском районе с перспективой развития на 2028 год
Объем собираемых отходов, т/год
Площадь полигона (карт складирования), га
Мощность МСС, тыс. т / год
193 952
14,8
200
Сравнение и выбор оптимального варианта расположения объектов размещения ТКО
Рекомендуется строительство на вновь определенном земельном участке комплексной площадки, включающую в себя комплекс мусоросортировочной станции в составе современного высокотехнологичного полигона для захоронения ТКО, отвечающим требованиям законодательства Республики Казахстан. Для определения ориентировочного расположения объектов утилизации отходов проводится зонирование территории района по принципу отнесения нескольких образований или групп поселений к одному утилизирующему комплексу (районное, межрайонное зонирование), основанное на существующих социально- экономических зонах, природно-климатических особенностях данного региона, рациональных плечах вывоза отходов. При этом следует принимать во внимание рациональность планирования тех или иных объектов обращения отходами и способов вывоза отходов.

Осы Бағдарлама бойынша қалдықтардың қайта өңделмейтін бөлігін қолданыстағы қалдықтарға сұрыптау және одан әрі кәдеге жарату үшін кешенді учаскеге (Әйтей ауылы ауданында) тасымалдау үшін ТҚҚ жинау аймақтары (елді мекендер) анықталды. "Әйтей" ТҚҚ полигоны (23-кесте,17-сурет). Қызмет көрсету аймағына Қарасай ауданының елді мекендерінен басқа Іле ауданы мен Алматы қаласының екі елді мекені кірді. Тасымалдау, сұрыптау және кәдеге жарату шығындарын қамтитын критерий ретінде шартты шығындар қабылданды.
Сұрыптауға түсетін, соның ішінде Алматыдан келетін ТҚҚ-ның үлкен көлемін ескере отырып, қалдықтарды қайта өңдеу нысандарын салу ұсынылуда. Қалдықтарды қайта өңдеу технологияларының қымбат тұратынын, ал олардың рентабельділігі өңдеуге алынған СМР көлеміне байланысты екенін ескере отырып, Әйтей кешені учаскесіндегі қалдықтарды қайта өңдеу кәсіпорындары облыстың басқа аудандарынан және республика аймақтарынан СМР қабылдай алады.
Қазіргі уақытта ТҚҚ өңдеудің ең перспективалы технологиялары күрделі болып көрінеді, оның ішінде қалдық фракцияларын алдын ала таңдау, ТҚҚ механикалық/жартылай автоматты/автоматты сұрыптау, қалдықтарды қайта тиеу және престеу, өнеркәсіптік өңдеу және қалдықтарды полигонға шығару.
"Әйтей" полигонының (кешенінің) қызмет көрсету аймағына кіретін елді мекендер:
Қарасай ауданы: Қаскелең қаласы, Абай, Әйтей, Алмалыбақ, Батан, Бекболат, Береке, Бұлақты, Долан, Елтай, Еңбекші, Жалпақсай, Жамбыл, Жаңатұрмыс, Жандосов, Жармұхамбет, Жібек Жолы, Іргелі, Исаев, Қайнар, Қаратөбе, Кемертоған, Көкөзек, Көксай, Көлащы, Қошмамбет, Қырғауылды, Мерей, Райымбек, Тұрар, Ұлан, Шалқар, Шамалған.
Іле ауданы: Боролдай, Екпінді Әйтей полигонының қызмет көрсету аймағының диаграммасы төмендегі суретте көрсетілген.
Сурет 17- Әйтей полигонының қызмет көрсету аймағы
Қатты тұрмыстық қалдықтар полигондары – қатты тұрмыстық қалдықтарды орталықтандырылған қабылдау, залалсыздандыру және көму функцияларын орындайтын, қауіпті заттардың қоршаған ортаға түсуіне жол бермейтін, топырақты, атмосфераны, жер асты және жер үсті суларын ластайтын, олардың таралуын болдырмайтын экологиялық ғимараттар мен құрылыстардың кешендері, патогенді организмдер, кеміргіштер мен жәндіктер (ҚР ҚН 5.1 тармақ 1.04.15.2013).
Заманауи полигонның бөліктерін (қойма карталарын), қалдықтарды сұрыптау станциясын және қайта өңдеу объектілерін салуды қамтитын кешенді алаңды орналастыру үшін Әйтей ауылы ауданындағы қолданыстағы полигонда учаске ұсынылуда.
Қарасай ауданында қалдықтарды басқару жүйесін дамытуға ниет білдірген әлеуетті инвесторларға қалдықтарды қайта өңдеу зауыты мен полигон газын қалпына келтіру стансасын ЭҮК ("кілт тапсыру") негізінде салу ұсынылады.
ҚТҚ полигонын орналастыру үшін учаскені таңдау.
ҚТҚ полигондарын орналастыру Қазақстан Республикасы облыстарының аумақтарын дамыту және елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу мәселелерін қарау кезінде көзделуі тиіс.
Полигонның сыйымдылығын есептеу және құрылымдардың құрамын анықтау кезінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік-құқықтық базасының және табиғатты қорғау заңнамасының талаптары ескерілді. Тұрмыстық қатты қалдықтар полигонын салу кезінде жер асты және жер үсті суларының, атмосфералық ауаның, топырақ пен өсімдіктердің жай-күйін, сондай-ақ шуылдың ластануын бақылайтын құрылғылар мен құрылыстарды қамтитын экологиялық жағдайды бақылау жүйесін құру жоспарлануда. полигонның ықтимал әсер ету аймағы. Газсыздандыру, сүзінді жинау және булану тоғандарына төгу жүйелерін салу жоспарлануда.
Бағдарлама полигондарды сақтау картасын рекультивациялауды және рұқсат етілген қатты тұрмыстық қалдықтар үйінділерін рекультивациялау қажеттілігін қарастырады, бұл қалпына келтірілген аумақтардың өнімділігі мен экономикалық құндылығын қалпына келтіруге, сондай- ақ қоршаған ортаның сапасын жақсартуға бағытталған жұмыстар кешені. . Бұл жұмыстарға полигонды салу, пайдалану және жабу кезінде жүргізілетін және жабық полигондарды тұрақтандыру – полигон топырағын нығайту және тұрақты тұрақты күйге жету процесі аяқталғаннан кейін жүргізілетін экологиялық және инженерлік іс-шаралар жатады.
Полигонның сыйымдылығы ҚР ҚН 1.04-15-2013 "Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондар" талаптарына сәйкес, полигонды пайдаланудың стандартты мерзімі – 15 жыл бойынша есептелген. Осы Бағдарлама бойынша полигонның бір бөлігін салу шығындары Бағдарламаны іске асыру мерзіміне сәйкес қабылданады – 5 жыл (2028 жылға дейін).
Шығындар қалдықтарды сұрыптайтын жабдықтың түрі мен қуатын таңдау бойынша Бағдарламаның ұсынымдарына сәйкес қабылдануы тиіс. Қарасай ауданы үшін қуаттылығы жылына 200 мың тонна жартылай автоматты сұрыптау стансасын салу жоспарлануда.
Қарасай ауданында ТҚҚ басқару жүйесін дамытуға қатысуды жоспарлап отырған әлеуетті инвесторларға қалдықтарды орналастыруға арналған заманауи полигон картасын салу, қалдықтарды сұрыптау стансасын және қайта өңдеу зауыттарын салу ұсынылады.
2038 жылға (нормативтік кезең) даму перспективасымен Қарасай ауданындағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының есептік көрсеткіштері төмендегі кестеде берілген (24- кесте).
Кесте 24 – 2038 жылға арналған даму перспективаларымен Қарасай ауданындағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының есептік көрсеткіштері
Параметр
Аты
Өлшем бірлігі
Индекс
Em
Сұрыптаусыз есептік кезеңдегі полигон сыйымдылығы
м3

Для данной Программы определены зоны сбора ТКО (населенные пункты) для транспортирования их на комплексную площадку (в районе с.Айтей) для сортировки и дальнейшего захоронения не утильной части отходов на существующем полигоне ТБО "Айтей" (Таблица 23, Рисунок 17). Кроме населенных пунктов Карасайского района в зону обслуживания вошли два населенных пункта Илийского района и г.Алматы. В качестве критерия приняты условные затраты, которые включают в себя затраты на транспортировку, сортировку и захоронение.
Учитывая большой объем поступающих на сортировку ТКО, в т.ч., поступающие из г.Алматы, предлагаются к строительству объекты переработки отходов. Принимая во внимание, что технологии переработки отходов являются дорогостоящими, а их рентабельность зависит от количества поступающих на переработку ВМР, предприятия переработки отходов на комплексной площадке "Айтей" могут принимать ВМР из других районов области и регионов страны.
В настоящее время наиболее перспективными представляются комплексные технологии переработки ТКО, предусматривающие предварительный отбор утильных фракций, механическую/полуавтоматическую/автоматическую сортировку ТКО, перегрузку и прессование отходов, промышленную переработку и захоронение остатков на полигоне
Таблица 23 - Населенные пункты, вошедшие в зону обслуживания полигона (комплексной площадки) "Айтей"
Схема зоны обслуживания полигона "Айтей" представлена на рисунке ниже.
Рисунок 17 - Зона обслуживания полигона "Айтей"
Полигоны твердых бытовых отходов - комплексы природоохранных зданий и сооружений, выполняющие функции централизованного приема, обезвреживания и утилизации ТКО, препятствующие попаданию опасных веществ в окружающую природную среду, загрязнению почвы, атмосферы, грунтовых и поверхностных вод, не дающие распространяться болезнетворным организмам, грызунам и насекомым (п.5.1 СН РК 1.04-15-2013).
Для размещения комплексной площадки, включающей в себя части современного полигона (карт складирования) , сооружения мусоросортировочной станции и объектов переработки предполагается участок на действующем полигоне в районе села Айтей.
Потенциальным инвесторам, предполагающим развитие системы обращения с отходами в Карасайском районе, предлагается строительство мусороперерабатывающего завода и станции по утилизации свалочного газа на условиях ЕРС ("под ключ").
Выбор участка для размещения полигона ТКО.
Размещение полигонов ТБО должно быть предусмотрено при рассмотрении вопросов развития территорий регионов Республики Казахстан и разработке генеральных планов населенных пунктов.
При расчҰтах вместимости полигона, определении состава сооружений учитывались требования действующих нормативно-правовой базы и природоохранного законодательства Республики Казахстан. При строительстве полигона ТКО предусмотрено создание системы мониторинга экологической обстановки, которая включает в себя устройства и сооружения по контролю состояния подземных и поверхностных вод, атмосферного воздуха, почвы и растений, а также шумового загрязнения в зоне возможного влияния полигона. Предполагается строительство систем дегазации, сбора и отвода фильтрата в пруды-испарители.
Программой предусмотрена рекультивация карты складирования полигона и необходимость рекультивации санкционированных свалок ТБО, которая представляет собой комплекс работ, направленных на восстановление продуктивности и народнохозяйственной ценности восстанавливаемых территорий, а также на улучшение качества окружающей среды. Эти работы включают природоохранные и инженерно- технические мероприятия, которые осуществляются в период строительства, эксплуатации и закрытия полигона и проводятся по окончании стабилизации закрытых полигонов - процесса упрочнения свалочного грунта и достижения им постоянного устойчивого состояния.
Расчет мощности полигона произведен в соответствии с требованиями СН РК 1.04-15-2013
"Полигоны для твердых бытовых отходов" в части нормативного срока эксплуатации полигона – 15 лет. Для данной Программы принимаются затраты на строительство части полигона в соответствии со сроком реализации Программы – 5 лет (до 2028 года включительно).
Затраты должны быть приняты в соответствии с рекомендациями Программы по выбору типа и мощности мусоросортировочного оборудования. Для Карасайского района предполагается строительство полуавтоматической станции сортировки мощностью 200 тысяч тонн в год.
Потенциальным инвестором, предполагающему участвовать в развитии системы обращения с ТКО в Карасайском районе, предлагается строительство карты современного полигона для захоронения отходов, строительство мусоросортировочной станции и перерабатывающих предприятий.
Расчетные показатели полигона ТБО в Карасайском районе с перспективой развития на 2038 год (нормативный срок) представлены в таблице ниже (Таблица 24).
Таблица 24 – Расчетные показатели полигона ТБО в Карасайском районе с перспективой развития на 2038 год
Параметр
Наименование
Единица измерения
Показатель
Еm
Вместимость полигона на расчетный срок без сортировки
м3

5273887.21
Ема
Жартылай автоматты сұрыптауды ескере отырып, болжамды кезеңдегі полигон сыйымдылығы – 25%
м3
4482804.13
Т
Полигонның есептік қызмет ету мерзімі
жылдар
15
Ф
Полигон аймағы
м2
632 866
FP
Бағдарламаның әрекет ету мерзіміне жер көлемі (2028 жылға дейін қоса алғанда)
м2
148 000
Жабық полигондарды рекультивациялаудың технологиялық шешімдері
Қалдықтарды басқарудың ұсынылып отырған схемасы қазіргі заманғы нормативтік талаптарға сәйкес келмейтін орналастыру орындарын кезең-кезеңмен жабу және рекультивациялау қажеттілігін қарастырады.
Жабық ТҚҚ полигондарын және рұқсат етілмеген үйінділерді рекультивациялау – қалпына келтірілген аумақтардың өнімділігі мен экономикалық құндылығын қалпына келтіруге, сондай- ақ қоршаған ортаның сапасын жақсартуға бағытталған жұмыстар кешені. Бұл жұмыстарға полигонды салу, пайдалану және жабу кезінде жүргізілетін және жабық полигондарды тұрақтандыру – полигон топырағын нығайту және тұрақты тұрақты күйге жету процесі аяқталғаннан кейін жүргізілетін экологиялық және инженерлік іс-шаралар жатады. Оның үстіне бұл іс-шараның шығындары тіпті ТҚҚ полигондарын жобалау кезеңінде де бағаға қосылуы керек.
Мелиорацияға дайындық кезеңінде жұмыс көлемін анықтау, технология мен құрал- жабдықты таңдау үшін полигон арнайы көліктердің, абаттандыру зауыттарының және т.б есеп беру деректері бойынша аттестацияланады. бағыныстылығы бойынша жабық полигонды пайдаланудың барлық кезеңіне. Бастапқыда рекультивациялау үшін жобалық-сметалық құжаттар әзірленеді. Полигон алаңының геометриялық көрсеткіштері және материалдар қабаттарының мөлшері, тасымалдау қашықтығы, полигонның жұмыс істеу уақыты, өсімдіктердің түрлері, климаттық аймақты ескере отырып, жабық полигондар үшін тұрақтандыру кезеңдері рекультивацияның негізгі бастапқы деректері болып табылады.
Бүлінген жерлерді рекультивациялау бойынша жұмыстар кезең-кезеңімен жүзеге асыруды және Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын сақтауды талап ететін іс-шаралар жүйесін құрайды.
Мелиорацияланатын аумақтарды одан әрі мақсатты пайдалануды (ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, рекреациялық немесе құрылыс) анықтайтын рекультивациялау бағыттары әрқашан екі кезеңде жүзеге асырылады және мелиорациялау жұмыстарының дәйекті орындалатын кешендерін білдіреді - техникалық, оны пайдаланушы ұйым жүзеге асырады. мелиорацияны жүзеге асыратын кәсіпорынның қаражаты есебінен мамандандырылған коммуналдық, ауыл шаруашылығы немесе орман шаруашылығы кәсіпорындары жүзеге асыратын полигон және биологиялық.

5273887,21
Еma
Вместимость полигона на расчетный срок с учетом полуавтоматической сортировки - 25%
м3
4482804,13
Т
Расчетный срок эксплуатации полигона
лет
15
Ф
Площадь земельного участка полигона
м2
632 866
Фп
Площадь земельного участка на на срок действия Программы (до 2028 года включительно)
м2
148 000
Технологические решения по рекультивации закрытых полигонов Предполагаемая схема управления отходами предусматривает необходимость постепенного закрытия и рекультивации объектов захоронения, не отвечающих нормативным современным требованиям.
Рекультивация закрытых полигонов ТКО и несанкционированных свалок представляет собой комплекс работ, направленных на восстановление продуктивности и народнохозяйственной ценности восстанавливаемых территорий, а также на улучшение качества окружающей среды. Эти работы включают природоохранные и инженерно- технические мероприятия, которые осуществляются в период строительства, эксплуатации и закрытия полигона и проводятся по окончании стабилизации закрытых полигонов - процесса упрочнения свалочного грунта и достижения им постоянного устойчивого состояния. Причем, расходы на данное мероприятие должны закладываться в стоимость еще на том этапе, когда осуществляется проектирование полигонов ТКО.
Для определения объемов работ, выбора технологии и оборудования в период подготовки к проведению рекультивации производится паспортизация полигона по отчетным данным спецавтохозяйства, комбинатов благоустройства и т.д. по подчиненности, за весь период эксплуатации закрытого полигона. Первоначально для проведения рекультивации разрабатывается проектно-сметная документация. Основными исходными данными для проведения рекультивации являются геометрические показатели участка полигона и размеров слоев материалов, расстояний транспортировки времени работы полигона, видов растительности, сроки стабилизации закрытых полигонов с учетом климатической зоны.
Работы по рекультивации нарушенных земель составляют систему мероприятий, которые требуют поэтапного выполнения и соблюдения положений законодательства Республики Казахстан.
Направления рекультивации, которые определяют дальнейшее целевое использование (сельскохозяйственное, лесохозяйственное, рекреационное или строительное) рекультивируемых территорий, всегда проходят в два этапа и представляют последовательно выполняемые комплексы работ по рекультивации земель – технический, который выполняет организация, эксплуатирующая полигон, и биологический, который выполняется специализированными предприятиями коммунального, сельскохозяйственного или лесохозяйственного профиля за счет средств предприятия, проводящего рекультивацию.

Бағдарлама Әйтей ауылы ауданындағы алаңы 42,8 га қолданыстағы полигонды рекультивациялауды көздейді.
Қорытындылар мен ұсыныстар
Ауданда "Сұрыптау-қайта өңдеу" схемасы бойынша қалдықтарды басқару жүйесін дамыту арқылы ол:
-полигонға жіберілетін қалдықтардың көлемін барынша азайту;
-қалдықтардың 30%-ға дейін ресурстық айналымға қайтарылуы (қайталама шикізат түрінде);
-қоршаған ортаға ең аз шығарындыларды қамтамасыз ету;
-барынша әлеуметтік қолдауға қол жеткізу;
-қайта өңдеу объектілерін шоғырландыру үшін жағдай жасау;
-қалдықтарды өңдеу/көшіру қондырғылары орналасқан жерлерде әлеуметтік және экологиялық шиеленістерді жеңілдету.
-Ұсынылып отырған нұсқа коммуналдық қалдықтарды басқару жүйелерін және нормативтік талаптар деңгейіне (тұрғындық қалдықтарды жоспарлы және жүйелі түрде жинау және шығарумен халықты 100%-ға дейін қамту, қазіргі заманғы қоқыс полигондарын салу); ҚҚҚ полигондарын рекультивациялау, заманауи арнайы техника алу) .
- аудан аумағында Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін ТҚҚ жинау, тасымалдау (алып тастау), сұрыптау, өңдеу және ТҚҚ қалдықтарын кәдеге жарату объектілерінің кешенін құру.
Ауданның елді мекендерінде келесі іс-шаралар жоспарланған:
1)контейнерлердің қажетті санын алу және орналастыру;
2)мамандандырылған кәсіпорындарды қалдықтарды шығаруға арналған заманауи жабдықтармен жабдықтау;
3)облыста түзілетін ТҚҚ-ның барлық көлемін сұрыптауға арналған қалдықтарды сұрыптау кешенінің біріктірілген алаңында салу;
4)қайталама шикізатты қабылдау үшін жылжымалы және стационарлық пункттер желісін құру;
5)қайта өңдеуге жатпайтын қалдықтарды орналастыру үшін заманауи жоғары технологиялық полигон құру.
Бағдарламаның іс-шаралары Әйтей полигоны аймағындағы қолданыстағы жер учаскелерінде күрделі тұрмыстық қатты қалдықтарды орналастыруға арналған заманауи жоғары технологиялық полигонның бөлігі ретінде қалдықтарды сұрыптау станциясының кешенін қамтитын біріктірілген учаскенің құрылысын қарастырады. Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары, сондай-ақ СМР өңдеу объектілері.
5.1.6Облыстық ТҚҚ басқару жүйесінің құрамында Қарасай ауданы
Объектілерді орналастыруды оңтайландырудың негізгі көрсеткіштері жүйелік объектілерді орналастырудың қабылданған тұжырымдамасын және елді мекендерді қалдықтарды орталықтандырылған жинаумен барынша қамтуды ескере отырып таңдалады. Осы мақсатта Қарасай ауданында мынадай негізгі оңтайландыру шарттары белгіленген:
1)түзілетін қалдықтарды барынша орталықтандырылған жинау;

Программой предполагается рекультивация существующего полигона в районе села Айтей, площадью участка 42,8 гектара.
Выводы и рекомендации
При развитии системы обращения с отходами в районе по схеме "Сортировка-Вторичное использование" позволит:
-минимизировать количество отходов, направляемых на захоронение;
-возвращать в ресурсный цикл до 30% отходов (в виде вторичного сырья);
-обеспечить минимальные эмиссии в окружающую среду;
-достичь максимальной социальной поддержки;
-создать условия для укрупнения объектов переработки;
-снять социальную и экологическую напряженность в местах размещения объектов переработки/захоронения отходов.
-предлагаемый вариант обеспечивает первый этап реализации мероприятий по совершенствованию коммунальных систем обращения с отходами и до уровня нормативных требований (до 100% -й охват населения планово-регулярным сбором и вывозом коммунальных отходов, строительство современных полигонов ТКО, рекультивация свалок ТКО, приобретение современной специальной техники).
- создать на территории района комплекс объектов для сбора, транспортировки (вывозу), сортировке, переработке ВМР и захоронению хвостов ТКО, соответствующих требованиям законодательства РК.
В населенных пунктах района предусматривается осуществление следующих мероприятий:
1)приобретение и размещение необходимого количества контейнеров;
2)оснащение специализированных предприятий современной мусоровывозящей техникой;
3)строительство на комплексной площадке мусоросортировочного комплекса, рассчитанного на сортировку всего объема ТКО, образующихся на территории района;
4)создание сети передвижных и стационарных пунктов по приему вторичного сырья;
5)создание современного высокотехнологичного полигона для захоронения не утильной части отходов.
Мероприятиями Программы предусмотрено строительство на существующих земельных участках в районе полигона "Айтей" комплексной площадки, включающую в себя комплекс мусоросортировочной станции в составе современного высокотехнологичного полигона для захоронения ТКО, отвечающим требованиям законодательства Республики Казахстан, а также объектов переработки ВМР.
5.1.6Карасайский район как часть системы управления ТКО области
Основные показатели оптимизации размещения объектов выбираются с учетом принятой концепции схемы размещения объектов системы и максимального охвата населенных пунктов централизованным сбором отходов. Для этого на территории Алматинской области устанавливаются следующие главные условия оптимизации:
1)максимальный централизованный сбор образующихся отходов;

2)қалдықтарды жаңа немесе реконструкцияланған заманауи полигондарға орналастыру;
3)қалдықтарды жинау, шығару, кәдеге жарату және кәдеге жарату бойынша шығындарды оңтайландыру.
4)Қалдықтарды басқару жүйесінің объектілерін орналастыру кезінде келесі сандық және сапалық көрсеткіштер ескеріледі:
5)барлық елді мекендердің халқы;
6)қалдықтардың түзілу көлемдерін есептеу;
7)жинау және жинақтау орындарынан қалдықтарды көму (көшіру) орындарына дейінгі қашықтық;
8)жүйелік объектілерді орналастыру аймақтарын анықтаудың оңтайлы критерийлері.
Қарасай ауданының географиялық жағдайының ерекшелігі (еуропалық стандарттар бойынша облыстың үлкен аумағы, дала және шөлейт жерлермен қиылысатын таулы рельеф және сәйкесінше елді мекендердің айтарлықтай шашыраңқы орналасуы) макетті салу үшін аудандастыру принципін таңдауды алдын ала анықтады. қалдықтарды басқару объектілерінің (18-сурет).
Бұл принцип қалдықтар ағынының көздерін және бағытын анықтауға ыңғайлы болу үшін облыс аумағын аумақтық аймақтарға бөлуді болжайды, оның шекарасын анықтаудың негізгі критерийі ТҚҚ жинау және тасымалдау тарифі болып табылады.
Бағдарламаны әзірлеу барысында жоғарыда аталған критерийлер ескеріле отырып, Қарасай ауданының елді мекендері мен қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару үшін қажетті инфрақұрылымның орналасуы қарастырылды. Қарасай ауданының қалдықтарды басқару жүйесіне оның дербес бөлімшесі ретінде енгізілген, бұл Алматы облысының қалдықтарды басқару жүйесін құру және дамыту бойынша ұсынылған шараларда (7-бөлім) көрсетілген. Әйтей полигонының (кешенді учаске) қызмет көрсету аймағына кіретін елді мекендердің тізімі жоғарыдағы кестеде келтірілген (23-кесте 57 бетте).
ТҚҚ полигондарының оңтайлы схемасын анықтау
Полигондардың оңтайлы орналасуын анықтау үшін келесі факторлар ескерілді:
-полигондардың болжамды орналасқан жері ретінде аумақтық бірліктің әкімшілік орталығының мәртебесі;
-ықтимал полигон қызмет көрсететін елді мекендердегі халық саны мен қалдықтардың массасы;
-логистикалық желілердің болуы және қызмет көрсетілетін елді мекендердің полигонға дейінгі қашықтығы;
-полигондар үшін бос жердің болуы, әсіресе халық тығыз орналасқан жерлерде;
-басқа факторлар.
Осы өлшемдерді талдау нәтижесінде аудан аумағында полигондардың орналасуы және олардың оңтайлы саны белгіленді.
Сурет 18- Алматы облысында кешенді учаскелерді және оларға қызмет көрсету аймақтарын орналастыру
Қарасай ауданындағы қалдықтарды өңдеу объектілерінің аумақтық схемасы
Алматы облысы үшін әзірленген аймақтарға бөлу схемасы негізінде аумақтық кешендер анықталды, оның ішінде Қарасай ауданы. Жаңа картаның техникалық- экономикалық көрсеткіштері 5 жыл (Бағдарламаның әрекет ету мерзімі) талап етілетін есептік қызмет мерзіміне қабылданды.
Қарасай ауданының аумағында аудандағы 47 елді мекенге және Алматы облысының Іле ауданындағы 2 елді мекенге (Боралдай ауылы мен Екпенді ауылы) қызмет көрсететін аумақтық кешен құрылуда.

2)размещение отходов на новых или реконструируемых современных полигонах;
3)оптимизация затрат на сбор, вывоз, утилизацию и захоронения отходов.
4)при размещении объектов системы обращения с отходами учитываются следующие количественные и качественные показатели:
5)численность населения всех населенных пунктов;
6)расчет объемов образования отходов;
7)расстояния от мест сбора и накопления до мест утилизации (захоронения) отходов;
8)оптимальные критерии определения зон размещения объектов системы.
Особенность географических условий Алматинской области (большая по европейским меркам территория области, горная местность вперемежку со степными и полупустынными землями и соответственно значительная разбросанность населенных пунктов) предопределило выбор принципа зонирования для построения схемы размещения объектов обращения с отходами (Рисунок 18).
Данный принцип предполагает для удобства установления источников и направления потоков отходов разделение территории области на территориальные зоны, основным критерием определения границ которых является тариф на сбор и транспортировку ТКО.
Населенные пункты Карасайского района и размещение необходимых объектов инфраструктуры обращения с ТКО при разработке Программы рассмотрены с учетом указанных выше критериев. Карасайский район входит в систему управления ТКО Алматинской области, как еҰ самостоятельная единица, что отражено в предлагаемых мероприятиях по созданию и развитию Системы управления отходами Алматинской области (Раздел 7). Перечень населенных пунктов, входящих в зону обслуживания полигона (комплексной площадки) "Айтей" приведены в таблице выше (Таблица 23 на стр.56).
Определение оптимальной схемы размещения полигонов ТКО
Для определения оптимальной схемы размещения полигонов были учтены следующие факторы:
-статус административного центра территориального образования, как вероятного места расположения полигонов;
-численность населения и масса отходов в населенных пунктах, обслуживаемых вероятным полигоном;
-наличие логистических сетей и расстояние обслуживаемых населенных пунктов до полигона;
-наличие свободных участков земли для размещения полигонов, особенно в густонаселенных районах;
-другие факторы.
В результате проведения анализа указанных критериев было установлено место расположения полигонов на территории района и их оптимальное количество.
Рисунок 18 - Размещение комплексных площадок и зоны их обслуживания на территории Алматинской области
Территориальная схема размещения объектов обращения с отходами Карасайского района
На основе разработанной схемы зонирования Алматинской области были выделены территориальные комплексы, в т.ч. Карасайский. Технико-экономические показатели новой карты приняты на требуемый расчетный срок еҰ эксплуатации в 5 лет (время действия Программы).
На территории Карасайского района создается территориальный комплекс, в который входит обслуживание 33 населенных пунктов района и 2 населенных пунктов Илийского района алматинской области (поселок Боралдай и село Екпенди).

Қарасай ауданының қалдықтарды басқару жүйесінің "Әйтей" кешенді алаңын құру бойынша объектілер мен іс-шаралардың тізбесі төмендегі кестеде келтірілген.(25-кесте,19- сурет).
Кесте 25- Қарасай аудандық аумақтық кешені объектілерінің тізбесі – Әйтей кешені учаскесі
Аты
ТҚҚ басқару құралдары
Қолданыстағы нысандар
Аумағы 64,4 га (Әйтей ауылы) қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны.
Қажетті әрекеттер
1.Жаңа ТҚҚ полигоны салынғаннан кейін қолданыстағы полигонның қалдықтар карталарын жабу және рекультивациялау.
2."Әйтей" ТЖҚ Қарасай аудандық кешенді полигонының картасын салу.
Карточканың жалпы болжамды сыйымдылығы сұрыптауды (15%) есепке алғанда -1 233 196 м³ (246 639 тонна) құрайды
– 1 048 217 м³.
Жаңа картаның болжалды қызмет ету мерзімі – 5 жыл.
Жаңа полигон картасының бағдарламаны жүзеге асыру мерзіміне қажетті жер көлемі 14,8 гектарды құрайды.
2.Кешенге сонымен қатар мыналар кіреді:
-қалдықтарды сұрыптау станциясы (жылына 200 мың тонна)
-ауыр жүктер мен көлік қалдықтарын бөлшектеу алаңы:
-құрылыс қалдықтарын жинақтау және өңдеу алаңы
-жылжымалы ұнтақтау және іріктеу кешені.
-VMR өңдеу
3.Жоба техникалық және экономикалық негізделген (кешен құрылысының техникалық-экономикалық негіздемесіне мемлекеттік сараптама органдарының оң қорытындысы) болған жағдайда қалдықтарды қайта өңдеу/өрту кешенін салу ұсынылады (ЕПК шарттарында). Дәл осындай жағдайда қолданыстағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигонында биогаз қондырғысын салу ұсынылады.
4.Қаскелең қаласы:
-қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды екі стационарлық жинау пункті.
Аты
ТҚҚ басқару құралдары
- қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинайтын бір жылжымалы пункт.
5. Ауылда Шамалған қамтамасыз етеді:
- қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау пункттері - 2 балл.
Сурет 19- Қарасай аудандық аумақтық кешенінің ТҚҚ басқару жүйесінің объектілерінің макетін.
5.1.7Материалдық-техникалық база және қаржылық шығындар көрсеткіштерінің есебі
5.1.7.1Кешенді учаскенің объектілері
Тұрмыстық қатты қалдықтар полигондары
Полигон құрылымдарының құны оның құрылысы мен пайдалануының нақты шарттарына, технологиялық қажеттіліктеріне және орналасуына (қолданыстағы электр және сумен жабдықтау желілеріне қатысты) және т.б. байланысты, сондықтан осы кезеңде шығындарды тек шамамен бағалауға болады.
Ауданда қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын салуға қажетті сметалық шығындар төмендегі кестеде келтірілген (26-кесте).

Перечень объектов и мероприятий по созданию комплексной площадки "Айтей" системы обращения с отходами Карасайского района приведены в таблице ниже (Таблица 25, Рисунок 19).
Таблица 25 - Перечень объектов Карасайского районного территориального комплекса – комплексной площадки "Айтей"
Наименование
Объекты по обращению с ТКО
Существующие объекты
Полигон ТБО площадью 64,4 га (село Айтей).
Необходимые мероприятия
1.Закрытие и рекультивация отработанных карт существующего полигона после строительства нового полигона ТКО.
2.Строительство карты Карасайского районного комплексного полигона ТКО "Айтей"
Общая расчетная вместимость карты -1 233 196 м³ (246 639
тонн), с учетом сортировки (15%) – 1 048 217 м³. Расчетный срок эксплуатации новой карты –5 лет.
Требуемая площадь земельного участка новой карты полигона на срок действия программы – 14,8 га.
2.В составе комплекса также предусмотрены:
-мусоросортировочная станция (200 тыс. т/год)
-участок разборки КГО и отходов автотранспорта:
-участок для накопления и переработки строительных отходов
-мобильный дробильно-сортировочный комплекс.
-переработка ВМР
3.Рекомендуется строительство мусороперерабатыващего
/мусоросжигающего комплекса (на условиях ЕРС), в случае технической и экономической обоснованности проекта (положительное заключение органов госэкспертизы на ТЭО строительства комплекса). На тех же условиях рекомендуется строительство биогазовой установки на существующем полигоне ТБО.
4.В городе Каскелене предусмотрены:
-два стационарных пунктов приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов.
-один мобильный пункт приема вторичного сырья и
Наименование
Объекты по обращению с ТКО
опасных бытовых отходов.
5. В с. Шамалган предусмотрены:
- пункты приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов – 2 пункта.
Рисунок 19 - Схема расположения объектов системы управления ТКО Карасайского районного территориального комплекса.
5.1.7Расчет показателей материально-технической базы и финансовых затрат
5.1.7.1Объекты комплексной площадки
Полигоны твердых коммунальных отходов
Стоимость сооружений полигона зависит от конкретных условий его строительства и эксплуатации, технологических потребностей и мест расположения (относительно существующих сетей электро- и водоснабжения) и т.п., поэтому на данной стадии затраты можно оценить лишь приблизительно.
Ориентировочные капитальные затраты на строительство полигонов захоронения ТКО определены в соответствии с затратами на строительство объектов-аналогов (Рабочий проект строительства полигона захоронения ТКО в с. Б.Момышулы, Жувалинского района Жамбылского района и ТЭО строительства полигона для складирования ТБО в с.Чунджа Уйгурского района Алматинской области).
Ориентировочные затраты, которые необходимы для строительства полигона ТКО на территории района, приведены в таблице ниже (Таблица 26).

Кесте 26 - 2028 жылға дейін (қоса алғанда) қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының картасын салуды қаржыландырудың жалпы қажеттілігі.
Қажетті сыйымдылық, мың м³ (т)
Қажетті сақтау алаңы, га
Құны, миллион теңге
1233195,7 (246639,1)
14.8
930.8
Қайта өңдеу және қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау пункттері
Қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды қабылдаудың бір стационарлық пунктін құруға арналған сметалық шығындар шамамен 4 200 мың теңгені құрайды және модульдік ғимараттың, оны жайластырудың және қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтардың әртүрлі түрлеріне арналған мамандандырылған контейнерлердің шығындарын қамтиды.
Қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды жинаудың бір жылжымалы пунктін құруға арналған сметалық шығындар шамамен 12 450 мың теңгені құрайды және оған көлік пен оның жабдықтарының құны кіреді. Бұл жылжымалы пункттер шағын қалалардағы қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған.
Қарасай ауданы аумағында қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды қабылдау үшін 4 стационарлық пункт пен 1 жылжымалы пунктті ұйымдастыру қажет.
Құрылыс және сусымалы қалдықтарды және көлік қалдықтарын өңдеуге арналған қондырғылар
Құрылыс қалдықтарының негізгі көлемі, әсіресе ірі құрылыс қалдықтары, әдетте, ірі елді мекендерде түзіледі. Сонымен қатар, әрбір ірі елді мекенде стационарлық кешендерді орналастыру құрылыс қалдықтарының ретсіз түзілуіне және жабдықтың бос тұрып қалу ықтималдығына байланысты тиімсіз. Сонымен бірге жылжымалы ұсақтау және сүзгілеу кешендерін қолдану көптеген мәселелерді шешеді. Біріншіден, олар стационарлықтарға қарағанда бірнеше есе арзан, екіншіден, олар бірнеше елді мекенге қызмет көрсете алады.
Қарасай ауданы мен Алматы қалаларының аумақтық даму перспективалары мен құрылыс көлемін ескере отырып, қалдықтардың түзілу көзі ретінде Алматы облысында одан әрі кәдеге жаратумен кешенде құрылыс және үйінді қалдықтарын өңдеуге арналған нысанды орналастыру ұсынылады.
5.1.7.2Қалдықтарды жинау
ТҚҚ-ның қалыптасу көздерінде жиналуын қамтамасыз ету Бағдарламасын әзірлеу кезінде ТҚҚ жинау жүйесін контейнерлермен жабдықтау нұсқалары қарастырылды, қазақстандық өндірушілердің кез келген сыйымдылығы бар машиналарға жарамды әр түрлі көлемдегі типтік жобалары ұсынылды.
Алдыңғы және артқы жағындағы қоқыс таситын көліктердің тиеу құрылғылары арқылы босатылатын сыйымдылығы 1,1 м3 заманауи контейнерлерді сатып алу жоспарлануда. Контейнерлер жоғары сапалы болаттан жасалған және орташа қалыңдығы 80 шақырым болатын коррозияға қарсы қорғаныс жабынымен жабылған, ыстық мырышпен қапталған. Контейнердің төрт тұтқасы, төрт өздігінен жүретін дөңгелектері бар, олардың біреуінде тежегіш бар. Сондай-ақ ылғалды кетіруге арналған дренаждық құрылғы бар. Тапсырыс берушінің өтініші бойынша контейнер қабырғаларын қосымша нығайту немесе тігістерді тығыздау мүмкін. Контейнердің корпусын RAL түс кестесінде кез келген түске бояуға болады, сонымен қатар қоқыс жинайтын компанияның логотипін және сериялық нөмірін қолдануға болады;
Мырышпен қапталған болат нұсқасы ауданның табиғи-климаттық жағдайлары - жауын-шашынның айтарлықтай мөлшері бар күрт континенттік климат, тәуліктік температураның кенеттен өзгеруі және жел жағдайлары негізінде қабылданды. Сонымен қатар, контейнерлер жақсы эстетикалық көрініс пен ұтқырлыққа ие.
Барлық контейнерлер басқару сенсорларымен (ONLINE) жабдықталған, олар орналасу деректерін, сәйкестендіру деректерін, контейнердің толтырылуын жібереді және контейнерді босату туралы ақпаратты көрсетеді. Сонымен қатар, әрбір контейнерге көлік келген кезде ғана ақпаратты жіберетін сенсорларды (OFFLINE) орнатуға болады. Танкті басқару деректеріне мыналар кіреді: танк координаттары, мекен-жайы, шағын аудан, қала, географиялық қоршау атауы, танк нөмірі, танктің меншік құқығы туралы ақпарат.
Қызмет көрсету аймақтарының айтарлықтай бөлшектенуін, аулалардағы тар және апатқа бейім жол төсемдерін, техникалық қызмет көрсетудің қарапайымдылығын және қызмет ету мерзімін ұзарту мүмкіндігін ескере отырып, әзірлеуші көлемі 1,1 м3 контейнерлерді пайдалану нұсқасын ұсынады. Бөлек жинауды енгізудің кезең-кезеңімен жүргізілетін үдерісін, сондай-ақ ТҚҚ өңдеудің халықаралық тәжірибесін ескере отырып, контейнерлер санын 10-15%-ға арттыру қажет. Облыстағы елді мекендер үшін көлемі 1,1 м3 3306 контейнер сатып алу қажет.

Таблица 26 - Общая потребность в финансировании строительства карты полигона ТБО до 2028 года (включительно).
Необходимая мощность, тыс. м³ (т)
Необходимая площадь участка складирования, га
Стоимость, млн. тенге
1233195,7 (246639,1)
14,8
930,8
Мусоросортировочные станции Мусоросортировочные станции в составе комплексных полигонов и в составе мусороперегрузочных станций оборудуются мусоросортировочными линиями различной комплектации в зависимости от производительности сортировки. Ориентировочные капитальные затраты на строительство мусоросортировочных станций определены на основании данных по затратам на аналогичные объекты хозяйственных зон (Рабочий проект строительства полигона захоронения ТКО в с. Б. Момышулы, Жувалинского района Жамбылского района и ТЭО строительства полигона для складирования ТКО в с.Чунджа Уйгурского района Алматинской области) и прайс-листов на оборудование.
Общие ориентировочные затраты на устройство зданий и сооружений мусоросортировочной станции производительностью 200 тыс тонн в год в составе комплексной площадки составит ориентировочно 780,0 млн. тенге.
Пункты приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов
Ориентировочные затраты на создание одного стационарного пункта приема вторичного сырья и опасных отходов составляют около 4 200 тыс. тенге и включают в себя затраты на модульное здание, его обустройство и специализированные контейнеры для разных видов вторичного сырья и опасных отходов.
Ориентировочные затраты на создание одного мобильного пункта приема вторичного сырья и опасных отходов составляют около 12 450 тыс. тенге и включают стоимость транспортного средства и его оборудование. Эти мобильные пункты предназначены для сбора вторичного сырья и опасных бытовых отходов в малых населенных пунктах.
На территории Карасайского района необходимо организовать 4 стационарных пункта и 1 мобильный пункт приема вторичного сырья и опасных отходов
Установки для переработки строительных и крупногабаритных отходов и отходов автотранспорта
Основной объем строительных, особенно крупногабаритных строительных отходов, как правило, образуется в крупных населенных пунктах. При этом размещение стационарных комплексов в каждом крупном населенном пункте невыгодно из-за нерегулярности образования строительных отходов и возможной вероятности простаивания оборудования. В то же время использование мобильных дробильно- сортировочных комплексов решает многие проблемы. Во-первых, они в несколько раз дешевле стационарных, во-вторых, могут обслуживать несколько населенных пунктов.
Учитывая перспективу территориального развития и объемы строительства в Карасайском районе и г.Алматы, как источника образования отходов с дальнейшей их утилизацией на территории Алматинской области, на комплексной площадке Карасайского района предлагается разместить установку по переработке строительных и крупногабаритных отходов.
5.1.7.2Сбор отходов
При разработке Программы для обеспечения сбора ТКО у источников их образования рассмотрены варианты оснащения системы сбора ТКО контейнерами, предложены стандартные конструкции разного объема от казахстанских производителей, которые подходят для машин с любой посадкой.
Предполагается приобретение современных контейнеров емкостью 1,1 м3, которые опорожняются с помощью погрузочных устройств мусоровозов во фронтальной и задней части. Контейнеры изготавливаются из высококачественной стали и покрываются защитным антикоррозийным покрытием средней толщиной 80 мкм, методом горячего оцинкования. Контейнер имеет четыре ручки, четыре самонаправляющих колеса, одно из которых имеет тормоз. Также есть сливное устройство для удаления влаги. По желанию заказчика возможно дополнительное усиление стенок контейнера или герметизация швов. Корпус контейнера может быть окрашен в любой цвет в цветовой таблице RAL, также можно нанести логотип мусоровывозящей компании и порядковый номер.
Вариант исполнения из оцинкованной стали принят исходя из природно-климатических условий района – резко-континентальный климат со значительным количеством осадков, возможными резкими перепадами суточных температур, ветровым режимом. Кроме того, контейнеры обладают хорошим эстетичным внешним видом и мобильностью.
На все контейнеры устанавливаются датчики контроля (ONLINE), которые передают данные о местоположении, идентификационные данные, наполненность контейнера, отображает информацию о опорожнении контейнера. Кроме того, возможна установка датчиков (OFFLINE)для каждого контейнера, которые передают информацию только по приезду транспортного средства. Данные о контроле баков включают: координаты бака, адрес, микрорайон, город, название геозоны, номер бака, информацию о принадлежности бака.
С учетом значительной разрозненности участков обслуживания территорий, стесненности и аварийности покрытий проездов во внутренних дворах, удобства обслуживания и возможности увеличения срока эксплуатации, разработчик предлагает вариант применения контейнеров объемом 1,1 м3. Учитывая постепенный процесс внедрения раздельного сбора, а также международный опыт по обращению с ТКО, количество контейнеров должно быть увеличено на 10-15%. Для населенных пунктов
района необходимо приобретение 3306 контейнеров объемом 1,1 м3.

Сонымен қатар, уақытша қалдықтарды жинақтау орындарында болашақта көлемі 8 м3, бункерлік типті контейнерлерді пайдалануды болжауға болады.
Барлығы MSW көлемі кіреді халықтан және заңды тұлғалардан жинақталған қалдықтардың көлемін қамтиды. Төмендегі кестеде (27-кесте) облыс бойынша және елді мекендер жағдайында ТҚҚ жинау жүйесін контейнерлермен жабдықтаудың техникалық- экономикалық көрсеткіштері келтірілген (27-кесте).
Кесте 27 – ТҚҚ жинау жүйесін контейнерлермен жабдықтаудың техникалық- экономикалық көрсеткіштері
Аты
Өлшенген бірлік.
Бірлі ктің құны, теңге
Саны
Жалпы құны, мың теңге
Қарасай ауданы
Контейнер 1,1 м3 қалыңдығы
2 мм мырышталған ST3
парақтан жасалған
ДК.

Кроме того, на площадках временного накопления отходов возможно в перспективе предположить использование контейнеров объемом 8 м3, бункерного типа.
Суммарный объем ТКО включает в себя объемы накопления отходов от населения и юридических лиц. В таблице ниже (Таблица 28) приведены технико-экономические показатели оснащения контейнерами системы сбора ТКО района и в разрезе населенных пунктов (Таблица 27).
Таблица 27 – Технико-экономические показатели оснащения системы сбора ТКО контейнерами
Наименование
Единица измерен.
Стои мость
единицы, тенге
Ко л-во
Общая стоимость, тыс. тенге
Карасайский район
Контейнер 1,1 м3 из оцинкованного листа марки СТ3, толщиной 2 мм
шт.

489 288 000
Елді мекендердегі жергілікті атқарушы органдар (шаруашылықтардың, ұйымдардың, мәдениет мекемелерінің, демалыс орындарының және т.б. аумақтарында) тұрғын үйлер мен қоғамдық орындардан санитарлық алшақтықты қамтамасыз ете отырып, ғимараттардың, көппәтерлі үйлердің және жеке тұрғын үйлердің маңында учаскелер салуды (қайта жаңартуды) ұйымдастырады. ғимараттар, балалар мекемелері, спорт алаңдары мен тұрғындар үшін демалыс аймақтары және мамандандырылған көлікке ыңғайлы асфальт қолжетімділігі. Учаскенің негізі қатты, асфальтталған немесе бетонды, температураның өзгеруіне төзімді болуы керек, жабынның қалыңдығы кемінде 100 мм алаңға еркін қол жеткізуге қарай еңіспен.
Пайдаланылатын қалдықтардың құрамдас бөліктерін бөлу тиімділігін арттыру ұсынылады, бастапқы кезеңде ТҚҚ бөлек жинауды қамтамасыз ету.
-ТҚҚ жалпы көлемінің 30%-ын құрайтын "дымқыл" қалдықтарды (негізінен тамақ қалдықтары) жинауға арналған контейнерлер.
-ТҚҚ жалпы көлемінің 70%-ын құрайтын "құрғақ қалдықтарды" жинауға арналған контейнерлер.
Халықтың қауіпті тұрмыстық қалдықтары қауіпті тұрмыстық қалдықтарды стационарлық немесе жылжымалы жинау пункттерімен (облыстың шалғай елді мекендерінде) қабылданады.
Контейнерлерді орналастыру алаңдарының орны мен саны, олардың дизайны мен жабдықталуы бағдарламаның келесі кезеңдерінде анықталады. Облыстағы елді мекендер аумағындағы контейнерлік алаңшалардың схемасы санитарлық нормалар мен қала құрылысы нормаларына сәйкес әзірленуі тиіс. Сондай-ақ контейнерлік алаңдардың электрондық төлқұжатын әзірлеу және автоматтандырылған тізілімді жүргізу жүйесін енгізу қажет.
Облыстағы елді мекендер үшін сыйымдылығы 4 және 6 контейнерлік контейнер алаңдарының түрі қабылданды (контейнер алаңдарының схемасын әзірлеу кезінде әрбір контейнер алаңының өлшемдері мен сыйымдылығы анықталып, негізделуі керек) (28- кесте). Контейнер алаңдарының макетін әзірлеу кезінде қолданыстағылардың алдын ала түгендеуімен құрылымдардың қажетті саны есептелуі керек.
Жобалаудың кейінгі кезеңдерінде қалдықтардың желмен таралуын және аумақтың ретсіз көрінісін болдырмайтын, жақсырақ жабық типтегі контейнер алаңдарының типтік жобаларын жасауды қамтамасыз ету қажет.
Кесте 28 – Қарасай аймағындағы контейнерлік алаңшалар құрылысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Аты
Өлшенген бірлік.
Бірліктің құны, теңге
Саны
Жалпы құны, мың теңге
4 контейнерді орналастыруға арналған контейнерлік платформалар
ДК.

489 288 000
Местные исполнительные органы в населенных пунктах (на территории домовладений, организаций, культурно-массовых учреждений, зон отдыха и т.д.) организуют строительство (реконструкцию) площадок около зданий, многоквартирных и индивидуальных жилых домов обеспечением санитарного разрыва от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения и удобного асфальтированного подъезда для специализированного транспорта. Основание площадки должно быть твердым, асфальтированным или бетонным, устойчивым к температурным перепадам с толщиной покрытия не менее 100 мм с уклоном в сторону свободного доступа к площадке.
Рекомендуется для повышения эффективности выделения компонентов отходов, подлежащих использованию, на первоначальном этапе предусмотреть для раздельного сбора ТКО.
-контейнеры для сбора "влажных" отходов (в основном – пищевые), составляющих до 30% общего объема ТКО.
-контейнеры для сбора "сухих отходов", составляющих до 70% общего объема ТКО.
Опасные бытовые отходы от населения принимают стационарные или мобильные пункты приема опасных бытовых отходов (в отдаленных населенных пунктах района).
Расположение и количество площадок для размещения контейнеров, их конструкция и оснащение определяется на последующих стадиях реализации программы. Схема размещения контейнерных площадок на территории населенных пунктов области должна быть разработана в соответствии с санитарными нормами и градостроительными нормативами. Необходимо также ввести систему разработки электронных паспортов контейнерных площадок и ведения автоматизированного реестра.
Для населенных пунктов района принят тип контейнерных площадок вместимостью 4 и 6 контейнера (при разработке схемы расположения контейнерных площадок размеры и вместимость каждой контейнерной площадки должны быть определены и обоснованы) (Таблица 29). Необходимое количество сооружений должно быть рассчитано при разработке схемы размещения контейнерных площадок с предварительной инвентаризацией существующих.
На последующих стадиях проектирования необходимо предусмотреть создание типовых проектов контейнерных площадок, желательно закрытого типа, исключающего разнос ветром отходов и неопрятный вид территории.
Таблица 28 – Технико-экономические показатели строительства контейнерных площадок в Карасайском районе
Наименование
Единица измерен.
Стоимость единицы, тенге
Кол-во
Общая стоимость, тыс. тенге
Контейнерные площадки для размещения 4 контейнеров
шт.

287 000
496
142 352
6 контейнерді орналастыруға арналған контейнерлік платформалар
ДК.
362 200
220
79 464
Барлығы
221 816
Ескерту: * - Қазақстандық өндірушінің жабдықтары қабылданды.
5.1.7.3Қалдықтарды тасымалдау
Артқы тиейтін қоқыс таситын көліктер жинау көлігі ретінде ұсынылады, өйткені олар қоқыс жинайтын контейнерлерге қызмет көрсетуге мүмкіндік береді және бүйірден тиейтін қоқыс таситын көліктерге қарағанда айқын артықшылықтарға ие.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға және шығаруға арналған машиналарға арналған арнайы жабдық әдетте әртүрлі жүк көтергіштігі бар көлік шассиіне орнатылады, сондықтан қоқыс машиналарын олардың жүк көтергіштігіне, тасымалдау жүйесіне және тиеу принципіне негіздеген жөн. дене. Қоқыс таситын көліктерге кейбір озық техникалық шешімдер енгізілді: қоректендіру тақтасын жылжыту үшін роликтердің орнына фторопластикалық сырғытпалар қолданылады; эжектор тақтасы тек бір орталық бағыттаушы арқалық бойымен қозғалады, бұл пластинаның кептелу мүмкіндігін болдырмайды және оған техникалық қызмет көрсетуді жеңілдетеді; престеу гидравликалық цилиндрлердің поршеньдік қуысымен қамтамасыз етіледі, бұл престеу күшін 27 тоннадан 35 тоннаға дейін арттырады; гидравликалық цилиндр штангалары қатты қалдықтармен жанасу аймағынан шығарылады. Көліктің гидравликалық жүйесі де жетілдірілді.
Қоқыс таситын көліктерді: сапарларды, тұрақтарды, тоқтауларды, тоқтап тұруды, жүгірістерді, қозғалтқыш сағаттарын, сапарлар санын, рұқсат етілген және тыйым салынған полигондарға баруды, көлік салмағын онлайн бақылауға мүмкіндік беретін заманауи көлік құралдарын бақылау жүйесін енгізу ұсынылады. Сонымен қатар, жүйе жанармай құюды, отын шығынын, отынның төгілуін және техникалық қызмет көрсетуді бақылауға мүмкіндік береді.
Аудандар бойынша деректердің толық болмауы жалпы облыс бойынша ТҚҚ жою жүйесін бағалауды қиындатады. ТҚҚ морфологиялық құрамы туралы ақпарат алу үшін орташа алынған статистикалық мәліметтер пайдаланылды. Ауданда түзілетін қалдықтардың құрамын дәлірек сипаттайтын көрсеткіштерді алу үшін қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамын анықтау әдістемесі бойынша ТҚҚ қалдықтарының құрамын талдау қажет.
Жалпы облыс бойынша есептеулер үшін "КОММАШ" зауытында (Ресей) шығарылған, техникалық сипаттамалары қалдықтарды 6 есе нығыздауға мүмкіндік беретін шанақ көлемі 18,5 м3 КО 427 сериялы қоқыс таситын көліктер пайдаланылды. Бағдарламаны әзірлеу
кезінде қалдықтарды басқарудың қолданыстағы өңірлік бағдарламалары аясында шығаруды жүзеге асыратын ресейлік және беларусь компанияларының тәжірибесі зерттелді. Сондай-ақ Қарасай ауданында жұмыс істейтін қалдықтарды жинайтын компаниялардың тәжірибесі де назарға алынды. Негізінен ауылдық жерлерде пайда болатын қоқыс шығаратын көліктің бұл түрімен қалдықтарды нығыздау іс жүзінде 2-3 есеге жетеді.
Аудан бойынша ТҚҚ шығаруды ұйымдастыру үшін ТҚҚ шығару көлемдерін және олардың қозғалысын есепке алатын және бақылайтын қондырғылармен жабдықталған 34 қоқыс шығаратын көлік қажет. Техникалық-экономикалық көрсеткіштер төмендегі кестеде берілген (29-кесте).
Кесте 29– Тасымалдау жүйесін қоқыс таситын машиналармен және бақылау құралдарымен жабдықтаудың техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Аты
Өлшенге н бірлік.
Бірліктің құны, теңге
Саны
Жалпы құны, мың теңге
Қарасай ауданы

287 000
496
142 352
Контейнерные площадки для размещения 6 контейнеров
шт.
362 200
220
79 464
Итого
221 816
Примечание: * - Принято оборудование казахстанского производителя.
5.1.7.3Транспортирование отходов
В качестве собирающих транспортных средств рекомендуется использовать мусоровозы с задней загрузкой, так как они позволяют обслуживать контейнеры для сбора отходов и обладают очевидными преимуществами по сравнению с мусоровозами с боковой загрузкой.
Специальное оборудование машин для сбора и вывоза твердых бытовых отходов монтируют, как правило, на автомобильном шасси различной грузоподъемности, поэтому в основу классификации мусоровозов целесообразно положить их грузоподъемность, систему перевозки, принцип загрузки кузова. В мусоровозы внедрены некоторые передовые технические решения: для перемещения подающей плиты вместо роликов используются фторопластовые ползуны; выталкивающая плита движется только по одной центральной направляющей балке, что исключает вероятность подклинивания плиты и облегчает ее техническое обслуживание; прессование обеспечивается поршневой полостью гидроцилиндров, что увеличивает усилие прессования с 27 до 35 тонн; штоки гидроцилиндров выведены из зоны контакта с ТКО. В машине также улучшена гидросистема.
Предлагается внедрение современной системы мониторинга транспортных средств, позволяющих осуществлять контроль мусоровозов онлайн: поездки, стоянки, остановки, простой, пробег, моточасы, количество рейсов, посещение разрешенных и запрещенных полигонов, вес ТС. Кроме того, система позволяет контролировать производимые заправки топлива, расход топлива, слив топлива, проводимое техобслуживание.
Отсутствие полноты данных по районам затрудняет оценку системы вывоза ТКО в целом по области. Для получения информации о морфологическом составе ТКО приняты усредненные статистические данные. Для получения показателей, более точно описывающих состав отходов, образующихся в районе, необходимо провести анализ состава отходов ТКО согласно методике определения морфологического состава твердых бытовых отходов.
Для расчетов в целом по области приняты мусоровозы серии КО 427, завода КОММАШ (Россия), с объемом кузова 18,5 м3, технические характеристики которого позволяют уплотнять отходы в 6 раз. При разработке программы был изучен опыт российских и белорусских компаний, которые осуществляют вывоз в рамках действующих региональных программ по управлению отходов. Также принят во внимание опыт мусоровывозящих компаний,, работающих в Алматинской области. Уплотнение отходов данным типом мусоровозов, образующихся преимущественно в сельской местности, на практике составляет в 2-3 раза.
Для организации вывоза ТКО на территории района требуется 34 мусоровоза, оснащенных оборудованием для учета и контроля за объемами вывоза ТКО и их движением. Технико-экономические показатели представлены в таблице ниже (Таблица 30).
Таблица 29 – Технико-экономические показатели оснащения системы вывоза мусоровозами и контрольным оборудованием
Наименование
Единица измерен.
Стоимост ь единицы,
тенге
К
ол-во
Общая стоимость, тыс. тенге
Карасайский район

Қоқыс тасушы КО 427-73 МАЗ автокөлігінің негізінде, артқы тиеумен, шанақ көлемі 18,5 м3
ДК.
45 900 000,00
4
3
1560600
Көлікті басқару сенсоры
ДК.
60 000,00
4
3
2040
Жанармай деңгейінің сенсоры
ДК.
70 000,00
4
3
2380
Көлік сенсорын басқару блогы
ДК.
35 000,00
3
105
Барлығы
1 795 275
ЕСКЕРТУ: * - Қазақстандық өндірушінің болмауына байланысты жабдықтың құны коммерциялық ұсыныстарға сәйкес ресейлік өндірушіден қабылданды.
5.1.7.4Қалдықтарды сұрыптау және кәдеге жарату кешені
Қазіргі уақытта облыстардың көпшілігінде сұрыптау кешендерінің болмауы, облыста бар сұрыптау желілерінің қуаттылығы мен технологиялық жарақтану дәрежесі осы Бағдарламада белгіленген нысаналы индикаторларға қол жеткізуге мүмкіндік бермейді.
Техникалық-экономикалық көрсеткіштерді талдау негізінде қазіргі заманғы қалдықтарды сұрыптау орнында орналасқан қалдықтарды сұрыптау объектілерінде түзілетін қалдықтарды сұрыптауға бағытталған даму сызбасы (Қарасай ауданындағы қалдықтарды басқару секторының дамуының осы кезеңінде ең қолайлысы) таңдалды. кешенді және заманауи полигонда "құйрықтарды" жою.
Әзірлеуші технологиялық жабдықтардың әртүрлі комбинацияларын, салынып жатқан құрылымдардың техникалық көрсеткіштерін және қалдықтардың қозғалысының ұйымдық моделін қамтитын кешен құрылысының нұсқаларын ұсынады.
Қоқыс сұрыптау механикаландырылған станса кешенін, қоқыс таситын көліктерге арналған гараждарды (пайдалану қажет болған жағдайда), қайталама материалдық
ресурстар қоймасын салу нұсқасы қарастырылды. Кешен өндіріс технологиясының талаптарына, өнеркәсіптік қауіпсіздікке, персонал үшін жағдайларды қамтамасыз етуге, өндірістік қызмет көрсету қажеттілігіне және т.б. талаптарға жауап беретін барлық негізгі құрылымдармен және қондырғылармен жабдықталған.
Қалдықтарды сұрыптау станциясының қуаттылығы мен жабдықталуы минималды және қатты тұрмыстық қалдықтардың жалпы көлемінен қайталама шикізатты таңдаудың 10% - нан аспауға мүмкіндік береді. Сондай-ақ, Қазақстан Республикасы заңнамасының барлық стандарттары мен талаптарына сәйкес келетін сұрыпталмаған қалдықтарды орналастыруға арналған кешенді полигон салу жоспарлануда. Полигонды есептеуде қайталама шикізатты жинаудың болжамды көлемі ескерілді.
Екінші нұсқа үшін алдыңғы нұсқадағыдай сұрыптау станциясы мен полигон кешеніне арналған құрылымдар құрылысының жоспарлы тізбесі қабылданады. Айырмашылық сұрыптау жабдығының конфигурациясының және сыйымдылығының артуы болып табылады. Бұл СМР іріктеу көлемін 25%-ға дейін арттыруды және ТҚҚ шығару көлемінің пайыздық үлесін азайтуды қамтамасыз етеді. Опция ықтимал қолайсыз табиғи жағдайлармен (жер асты суларының төмен деңгейі, оқшаулағыш қабат үшін топырақты өңдеу және импорттау қажеттілігі) байланысты полигонды салудың жоғары күрделі шығындарын айтарлықтай төмендетеді.
Кесте 30 – Қалдықтарды сұрыптау станциясы мен қалдықтарды орналастыру алаңы кешені
Аты
Бірлік өлшемдер
Индекс
Әйтей (Қарасай ауданы)
Полигон аймағы
га

Мусоровоз КО 427-73 на базе автомобиля МАЗ, с задней загрузкой, объемом кузова 18,5 м3
шт.
45 900
000,00
3
4
1560600
Датчик контроля транспортных средств
шт.
60 000,00
3
4
2040
Датчик уровня топлива
шт.
70 000,00
3
4
2380
Блок контроля датчиков транспортных средств
шт.
35 000,00
3
105
Итого
1 795 275
ПРИМЕЧАНИЕ: * - Ввиду отсутствия казахстанского производителя стоимость оборудования принята от российского производителя в соответствии с коммерческими предложениями.
5.1.7.4Комплекс сортировки и захоронения отходов
В настоящее время отсутствие в большинстве районов сортировочных комплексов, мощность и степень технологической оснащенности имеющихся в области сортировочных линий не позволит достичь намечаемых в настоящей Программе целевых показателей (Раздел 4).
На основе анализа технико-экономических показателей была выбрана схема развития (наиболее приемлемая на данном этапе развития сферы обращения с отходами в Алматинской области), ориентированная на сортировку образующихся отходов на объектах по сортировке отходов, расположенных на современном мусоросортировочном комплексе и захоронение "хвостов" на современном полигоне.
Разработчик предлагает варианты строительства комплекса, включающего различные комбинации по технологической оснащенности, техническим показателям строящихся сооружений и организационной модели движения отходов.
Рассмотрен вариант строительства комплекса мусоросортировочной механизированной станции, гаражей для мусоровозов (при эксплуатационной необходимости), склада вторичных материальных ресурсов. Комплекс оснащен всеми основными сооружениями и установками, обеспечивающими требования технологии производства, промышленной безопасности, обеспечения условий для персонала, необходимость обслуживания производства, и т.д.
Мощность и комплектация мусоросортировочной станции является минимальной и позволяет обеспечить не более 10 % отбора вторичного сырья от общего объема ТБО. Здесь же предполагается строительство комплекса полигона для захоронения не сортируемых отходов, отвечающего всем нормам и требованиям законодательства Республики Казахстан. Расчет полигона принят с учетом прогнозируемого объема отбора вторичного сырья.
Для второго варианта планируемый перечень строительства сооружений комплекса сортировочной станции и полигона принят как в предыдущем варианте. Отличием является увеличение комплектации и мощности сортировочного оборудования. Это позволит обеспечить увеличить объем отбора ВМР до 25 % и уменьшить процент объема захоронения ТКО. Вариант значительно снижает высокие капитальные затраты на строительство полигона, связанные с возможными неблагоприятными природными условиями (низкий уровень залегания грунтовых вод, необходимостью разработки и завоза грунта для изоляционного слоя).
Таблица 30 – Комплекс мусоросортировочной станции и полигона для захоронения отходов
Наименование
Ед. измерения
Показатель
Айтей (Карасайский район)
Площадь полигона
га

14.8
Қуаттылығы жылына 60 мың тонна
қоқыс сұрыптау кешені
га
2.5
Қалдықтарды өңдеу/өрту кешені
учаскесі10
га
3.0
Сұрыптау процесінің технология нұсқасын таңдау 5.1.4 бөлімінде анықталған. Бағдарламаны іске асырудың бірінші кезеңінде Қарасай ауданына қалдықтарды сұрыптау кешеніне арналған жартылай автоматтар жабдықталды. Полигон картасын және қалдықтарды сұрыптау станциясының сыйымдылығын есептеу үшін осы Бағдарламаның қолданылу мерзіміне (2028 жылды қоса алғанда) бастапқы деректер алынды.
Төмендегі кестеде (31-кесте)қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеу кешендерін салу бойынша техникалық-экономикалық көрсеткіштер қарастырылған.
Кесте 31 – Кешенді учаске объектілерін салудың техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Аты
Индекс
Бағасы, мың теңге
10Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу кезеңінде нақтылау қажет
Полигон картасының құрылысы
14,8 га
930 800
АЖ учаскелерінің құрылымдарын салу
200 мың тонна/жыл
831 600
Жартылай автоматты АЖ жабдығы
200 мың тонна/жыл

14,8
Площадка мусоросортировочного комплекса производительностью 60
тыс. тонн/год
га
2,5
Площадка мусороперерабатыващего
/мусоросжигающего комплекса12
га
3,0
Выбор варианта технологии процесса сортировки определен в разделе 5.1.4. На первом этапе реализации Программы для Карасайского района предусматривается полуавтоматическое оборудование для мусоросортировочного комплекса. Для расчетов карты полигона и мощности мусоросортировочной станции приняты исходные данные на период действия данной Программы (2028 год включительно).
В таблице ниже (Таблица 32) приводятся технико-экономические показатели строительства комплексов по сортировке и утилизации отходов.
Таблица 31 – Технико-экономические показатели строительства объектов комплексной площадки
Наименование
Показатель
Стоимость, тыс. тенге
Строительство карты полигона
14,8 га
930 800
12 Требуется уточнение на стадии разработки ТЭО
Строительство сооружений площадки МСС
200 тыс.т/год
831 600
Оборудование полуавтоматической МСС
200 тыс.т/год

3 387 930
Қалдықтарды өңдеу/өрту кешенінің құрылысы (ҚОҚ шарттары бойынша)**
-
5 115 000
Қолданыстағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигонында биогаз қондырғысын салу (ЭҚК шарттары бойынша)**
-
19 400 000
Барлығы
29 665 330
ЕСКЕРТПЕ: * - Құрылыс құны мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын алған ұқсас жобалар бойынша қабылданды, жабдық құны коммерциялық ұсыныстарға сәйкес қабылданды.
Қарасай ауданында қалдықтарды басқару жүйесін дамытудың перспективалық жоспарында ұсынылған үлгіні толықтыруға болатыны (тиісті негіздемемен) атап өтілген.жергілікті тізбектер:
-қайталама шикізатты өңдеу;
-отын (сұйық/қатты) және жылу және электр энергиясын өндіруге бағытталған энергияны пайдалану жолындағы даму (энергетикалық әлеуеті бар, бірақ екінші реттік шикізат болып табылмайтын кейбір фракциялар үшін);
-биологиялық ыдырайтын қалдықтарды кәдеге жаратуды қысқартуды ынталандыру, оның ішінде оларды қайта өңдеу, оның ішінде тыңайтқыштарды, биогазды және (немесе) энергияны өндіруді қоса алғанда, компосттау және қайта өңдеу жолымен жүзеге асыру.
Қайта өңдеуге болатын материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды стационарлық және жылжымалы жинау пункттерін құруға кеткен шығындар
Төмендегі кестеде (32-кесте) Қарасай ауданында қалдықтарды басқару жүйесін қайталама шикізат пен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинаудың жылжымалы пункттерімен қамтамасыз етудің техникалық-экономикалық көрсеткіштері берілген. Аталған бағдарламаны жүзеге асыру аясында ауданда стационарлық пункттер салу қарастырылмаған.
Кесте 32 – Қайталама шикізат пен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қабылдау пункттерінің техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Аты
Өлшенге н бірлік.
Бірліктің
құны, мың теңге
Саны
Жалпы
құны, мың теңге
Қайта өңдеуге болатын материалдар мен қауіпті қалдықтарды жинаудың
стационарлық пункті
бірлік

3 387 930
Строительство мусороперерабатыващего
/мусоросжигающего комплекса (на условиях ЕРС)**
-
5 115 000
Строительство биогазовой установки на существующем полигоне ТБО (на условиях ЕРС)**
-
19 400 000
Итого
29 665 330
ПРИМЕЧАНИЕ: * - Стоимость строительства принята по проектам-аналогам, получившим положительное заключение Госэкспертизы, стоимость оборудования принята в соответствии с коммерческими предложениями.
В перспективном плане развития системы управления отходами в Алматинской области отмечено, что предложенная модель может быть дополнена (при соответствующем обосновании) локальными схемами:
-по переработке вторичного сырья;
-развития по пути энергетической утилизации (для части фракций, обладающих энергетическим потенциалом, но не являющихся вторичным сырьем), направленным на получение топлива (жидкого/твердого) и тепловой и электрической энергии;
-по стимулированию сокращения захоронения биоразлагаемых отходов, включая меры по их переработке, в частности методом компостирования и утилизации, в том числе в целях производства удобрений, биогаза и (или) энергии.
Затраты на устройство стационарных и мобильных пунктов приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов
В таблице ниже (Таблица 33) приведены технико-экономические показатели обеспечения системы управления отходами мобильными пунктами приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов в Карасайском районе. Строительство стационарных пунктов на территории района в рамках реализации данной программы не предусматривается.
Таблица 32 – Технико-экономические показатели пунктов приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов
Наименование
Единица измерен.
Стоимость
единицы, тыс. тенге
Кол- во
Общая
стоимость, тыс. тенге
Стационарный пункт приема
вторичного сырья и опасных отходов
ед.

578 000
-
-
-
-
-
Жергілікті бюджет
-
-
-
-
--
Басқа көздер
-
-
173 400
173 400
231 200
Бөлім бойынша жалпы
30 077 422
668 566
25 667 000
2 283 089
1 121 073
336 730
Оқиғалар бойынша жалпы
31 002 422
4 427 566
25 767 923
2 347 089
1 121 073
332 730
Ескерту: объектілерді салу құны мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын алған ұқсас жобаларға негізделген.
5.2ИНСТИТУЦИОНАЛДЫҚ БӨЛІМ
5.2.1Қалдықтарды басқарудың аймақтық жүйесінің ұйымдық моделі
Бұл бөлімде Қарасай ауданы үшін тұтыну қалдықтарын басқарудың өңірлік жүйесін (бұдан әрі – Өңірлік жүйе) әзірлеу ведомстволық бағынысты аумақта қалдықтарды экологиялық қауіпсіз басқаруды қамтамасыз етудің стратегиялық мақсатын және оған қол жеткізу құралдарын анықтайды. Қарасай ауданының облыстық жүйесі Алматы облысының коммуналдық қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесінің дербес бірлігі және құрамдас бөлігі болып табылады.
Өңірлік жүйені енгізудің негізгі бағыттары:
1.елді мекендердің аумақтық орналасуын және көліктік байланыстардың, оның ішінде шағын елді мекендер үшін қалдықтарды өңдеу объектілерін орналастырудың өңірлік қағидатын ескере отырып, қолжетімді үздік технологияларды пайдалана отырып, қалдықтарды басқару технологияларын әзірлеу;
2.қалдықтарды экологиялық қауіпсіз басқаруды қамтамасыз етудің экономикалық және қаржылық тетіктерін;
3.қалдықтарды экологиялық таза басқаруды ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
4.экологиялық білім беру және қалдықтарды басқару саласында білім беру.

578 000
-
-
-
-
-
Местный бюджет
-
-
-
-
--
Иные источники
-
-
173 400,0
173 400,0
231 200,0
Всего по разделу
30 077
422
668 566
25 667
963
2 283
089
1 121
073
336
730
Всего по мероприятиям
31 002
422
1 427
566
25 767
963
2 347
089
1 121
073
338
730
Примечание: Стоимость строительства объектов приведена на основе аналогичных проектов, получивших положительное заключение государственной экспертизы.
5.2 ИНСТИТУЦИОНАЛЬНЫЙ РАЗДЕЛ
5.2.1 Организационная модель региональной системы управления отходами
В данном разделе развитие Региональной системы управления отходами потребления (ТБО) для Алматинской области (далее по тексту – Региональная система) определяет стратегическую цель обеспечения экологически безопасного обращения с отходами на территории подчинения и средства ее достижения. Региональная система Карасайского района является самостоятельной единицей и неотъемлемой частью Региональной системы управления коммунальными отходами Алматинской области.
Основные направления по реализации Региональной системы:
1. развитие технологий обращения с отходами с использованием наилучших доступных технологий с учетом территориального размещения населенных пунктов и наличия транспортного сообщения, в том числе для малых населенных пунктов, с учетом регионального принципа размещения объектов обращения с отходами;
2. экономические и финансовые механизмы обеспечения экологически безопасного обращения с отходами;
3. информационно-аналитическое обеспечение экологически безопасного обращения отходов;
4. экологическое образование и просвещение в области обращения с отходами.

5.2.1.1Аудандық қалдықтарды басқару жүйесіне қатысты мәселелер
Қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесін құруға қойылатын талаптар келесі міндеттерді анықтайды:
1)ауданда коммуналдық қалдықтарды басқару саласында тиімді басқару жүйесін құру;
2)коммуналдық қалдықтарды басқару саласында инфрақұрылым құру;
3)рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын жою
Әйтей кешені учаскесінде аудан аумағында инфрақұрылым нысандарын салу ұсынылды
1)жаңа полигон карталарын салу және толтырылғандарын рекультивациялау;
2)қуаттылығы жылына 200 мың тонна қоқыс сұрыптау кешенін салу;
3)азаматтық және көлік қалдықтарын бөлшектеу және қайта өңдеу учаскесі
4)құрылыс қалдықтарын жинақтау және өңдеу алаңы
5)ЭКОТЕХНОПАРК, соның ішінде қалдықтарды өңдеу кешенінің құрылысы
6)BW компостқа өңдеуге арналған біріктірілген алаң
7)биогаз қондырғысы
8)жылжымалы ұсақтау және іріктеу кешені
9)Алматы облысының Өңірлік қалдықтарды басқару жүйесінің бірлігі ретінде қалдықтарды басқарудың ең прогрессивті моделін құру.
Бұл ретте, Қарасай ауданы үшін қалдықтарды басқарудың түпкілікті нәтижесі және оны бағалау тиімдірек болатынын атап өткен жөн, егер облыстың елді мекендері ӨҚҚ ӨБ құруға қажетті құрамдас бөлігі болған жағдайда. Алматы облысының жүйесі. Алматы облысында ТҚҚ басқарудың өңірлік жүйесін құру өкілеттігі мемлекеттік кәсіпорын –
"Алатау" коммуналдық шаруашылығы ЖШС. Облыс бойынша жиналған қалдықтардың көлемі, сондай-ақ Алматы қаласынан келіп түсетін қалдықтарды ескере отырып, қатты тұрмыстық қалдықтарды басқарудың толық циклін
құруға мүмкіндік береді: жинау – шығару – сұрыптау – қалдықтарды өңдеу – өнімді өндіру және өткізу. Сонымен бірге, жоспарланған мерзімде (2029 жылға дейін) экономиканың "Қалдықтарды басқару" толыққанды секторын құрудың одан әрі процесіне ауыртпалықсыз кірісу үшін осы Бағдарламада ұсынылған шараларды жүзеге асыруды ұсынамыз. Алматы облысының аумағы және оның аумақтық бірлігі ретінде Қарасай ауданы.
5.2.1.2Уәкілетті ұйым – "Алатау" коммуналдық шаруашылық ЖШС
Алматы облысы әкімдігінің 2023 жылғы 7 желтоқсандағы № 431 қаулысымен
"Алатау" коммуналдық шаруашылық" ЖШС құрылды, оның міндеттерінің бірі Алматы облысында қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесін құру болып табылады. Компания 2023 жылдың 11 желтоқсанында тіркелген.
Қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпорынның субъектілері мен қызметі:

5.2.1.1 Задачи перед системой управления отходами района
В требования по разработке создания региональной системы управления отходами определены задачи:
1)создание эффективной системы управления в области обращения с коммунальными отходами на территории района;
2)создание инфраструктуры в сфере обращения с коммунальными отходами;
3)ликвидация несанкционированных объектов размещения отходов
Для чего на территории района предлагается строительство объектов инфраструктуры на комплексной площадке "Айтей":
1)строительство новых карт полигона и рекультивация заполненных;
2)строительство современного мусоросортировочного комплекса мощностью 200 тыс. тн/год;
3)участок разборки и переработки КГО и отходов автотранспорта
4)участок для накопления и переработки строительных отходов
5)ЭКОТЕХНОПАРК, включающий строительство мусороперерабатыващего комплекса
6)комплексная площадка переработки БРО в компост
7)биогазовая установка
8)мобильный дробильно-сортировочный комплекс
9)создание наиболее прогрессивной модели управления отходами, как единицы Региональной системы управления ТКО Алматинской области.
В то же время, необходимо отметить, что для Карасайского района конечный результат обращения с отходами и его оценка будут более эффективными при условии, что населенные пункты района будут частью необходимой к созданию Региональной системы управления ТКО Алматинской области. Полномочия по созданию Региональной системы управления ТКО на территории Алматинской области возложены на государственное предприятие - ТОО "Alatau Public Utilities" (Ошибка! Источник ссылки не найден.). Объемы собираемых отходов на территории района, а также учитывая поступаемые отходы из г.Алматы, позволяют создать полный цикл обращения с ТБО: сбор – вывоз – сортировка - переработка ВМР – выпуск и реализация продукции. Одновременно, на планируемом временном отрезке (до 2029 года) предлагаем выполнить рекомендуемые настоящей Программой мероприятия для безболезненного вхождения в дальнейший процесс создания полноценной отрасли экономики
"Обращение с отходами" на территории Алматинской области и Карасайского района как еҰ территориальной единицы.
5.2.1.2Уполномоченная организация - ТОО "Alatau Public Utilities"
Постановлением акимата Алматинской области № 431 от 07 декабря 2023 года образовано ТОО "Alatau Public Utilities", одной из задач которого является создание Региональной системы управления отходами на территории Алматинской области. Компания зарегистрирована 11 декабря 2023 года.
Предметами и видами деятельности предприятия в области управления отходами являются:

1)Қалдықтарды жинау, шығару, кәдеге жарату, көму, қайта өңдеу, кәдеге жарату, залалсыздандыру, орналастыру және сақтау жүйесін ұйымдастыру;
2)Кәсіпкерлік субъектілерін қалдықтарды жинауға, шығаруға және өңдеуге тарту;
3)Қалдықтарды шығару схемаларын әзірлеу және бекіту;
4)Қалдықтарды жинау, шығару, кәдеге жарату, көму, қайта өңдеу, шығару, залалсыздандыру, орналастыру және сақтау жүйесін жаңғырту және жетілдіру;
5)Қалдықтарды жинау, шығару, көму, көму, қайта өңдеу, кәдеге жарату, залалсыздандыру, орналастыру және сақтау бойынша орталықтандырылған мониторингті ұйымдастыру;
6)Қалдықтардың пайда болуы мен пайдаланылуын есепке алу жүйесін ұйымдастыру;
7)Қалдықтарды басқару саласындағы шаруашылық қызметінің табыстылығы үшін жағдай жасау;
8)Рұқсат етілмеген полигондарды қалпына келтіру бойынша іс-шараларды жоспарлауды және жүзеге асыруды ұйымдастыру;
9)Қалдықтарды басқару және өңдеу бойынша кеңес беру орталығын құру және пайдалану
10)Алматы облысында қалдықтарды басқарудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесін құру және жүргізу
11)Алматы облысында қалдықтарды басқаруды жақсарту бойынша ғылыми- зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға қолдау көрсету;
12)Қалдықтарды өңдеумен айналысатын барлық ұйымдар мен жеке тұлғалар үшін міндетті нұсқаулықтар мен әдістемелік құжаттарды белгіленген тәртіппен әзірлеуге және бекітуге бастамашылық ету;
13)Қалдықтарды басқаруға байланысты объектілерді салуды, реконструкциялауды, жөндеуді қамтамасыз ету үшін инвестицияларды тарту;
14)Қалдықтарды басқарумен байланысты салаларда МЖӘ тетіктерін пайдалану үшін жағдай жасау.
15)PR науқандарын ұйымдастыру, соның ішінде қалдықтарды іріктеп жинау бойынша халықпен жұмыс.
16)автоматтандыру және цифрландыру, қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру
17)Бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық науқан
18)Қалдықтар туралы ақпараттық ресурсты құру және қолдау
19)Қалдықтарды басқару және өңдеу бойынша көрмелер ұйымдастыру, көрмелер мен конференцияларға қатысу, соның ішінде. Халықаралық деңгейде
20)Қалдықтарды басқару жүйесін дамытуды ынталандыру бойынша өңірлік конкурстар өткізу
Берілген өкілеттіктерге сәйкес "Алатау" коммуналдық шаруашылығы" ЖШС аумақтық оператор/үйлестіру агенті функцияларын ала отырып, Алматы облысында Өңірлік ТҚҚ басқару жүйесін құру және қолдау бойынша жұмыстарды жүргізетін болады.
Қарасай ауданының елді мекендері Алматы облысы бойынша Өңірлік ТҚҚ басқару жүйесінің құрылымына кіреді.
Коммерциялық құрылымдар мен "Алатау" коммуналдық шаруашылық" ЖШС арасындағы өзара іс-қимылдың ұсынылатын схемасы (20-сурет):
Сурет 20– Коммерциялық құрылымдар мен "Алатау" коммуналдық шаруашылық ЖШС-нің өзара әрекеттесуінің ұсынылған схемасы
Коммерциялық құрылымдардың "Алатау" коммуналдық шаруашылық ЖШС-мен өзара әрекеттесуінің ұсынылатын нұсқасы (ұсынылады):
аймақтағы қатты тұрмыстық қалдықтарды басқарудың бүкіл процесін толық есепке алуды және бақылауды көздейді. "Алатау коммуналдық шаруашылығы" ЖШС (бұдан әрі – ЖШС) бастапқы шикізаттың да (жинақталатын қатты қалдықтар) да, өңделген өнімдердің де.
ЖШС қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығару, сұрыптау, қайта өңдеу және кәдеге жарату бойынша қызметтерді көрсетуге келісім-шарттар жасайды, бұл ретте аралық және түпкілікті өңдеу өнімдерінің, сондай-ақ олардың қалдықтарының меншік иесі болып қалады. ЖШС халықтан және заңды тұлғалардан тарифтердің алынуын қамтамасыз етеді және Жүйе бюджетіне жауапты. Сонымен қатар, Жүйені дамыту үшін өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген жауапкершілігі қағидаты қолданылуы мүмкін/қажет.
Өз кезегінде ЖШС шарт жасалған Жүйе объектілерінің иелеріне шикізатпен қамтамасыз ету және көрсетілген қызметтерге ақы төлеуге кепілдік береді.
Бұл опция полигондарды дұрыс игеру және ТҚҚ өңдеуді ұйымдастыру мақсатында тарифтік қорларды, бюджеттік және басқа да инвестицияларды шоғырландыруға және оңтайлы маневр жасауға мүмкіндік беретін ЖШС-нің айрықша ұстанымы болып табылады. ТО-ның айрықша позициясы оған шағын ЖШҚ немесе жеке меншік иелерінің қазіргі кезде қолданылып жүрген тек жартылай, шағын көлемді және ең тиімді қалдықтарды іріктеп өңдеуді жоюға мүмкіндік береді, үздіксіз жаппай өңдеуді жолға қояды, бұл үшін қосымша қаржылық ресурс жасайды. жүйенің жалпы дамуы. Кәдеге жаратуға жатпайтын қалдықтардың ең аз мөлшері. Полигондардың ауданын қысқарту. Сонымен қатар, Жүйені құрудың бастапқы кезеңінде қалдықтарды басқарудың барлық кезеңдерінде есепке алу және бақылау функцияларын бір қолға шоғырландыру барлық технологиялық кезеңдердегі шығындарды, шикізат пен өнімдердің саны мен сапасын анықтауға мүмкіндік береді. барлық кезеңдерді қамтиды және өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген жауапкершілігі қағидатын қолдануды және тиісінше РОП Операторымен қарым-қатынасты жеңілдетеді.
Ойластырылған құқықтық механизмді қажет етеді.

1)Организация системы по сбору, вывозу, утилизации, захоронению, переработке, удалению, обезвреживанию, размещению и хранения отходов;
2)Привлечение субъектов предпринимательства к сбору, вывозу и переработке отходов;
3)Разработка и утверждение схем движения отходов;
4)Модернизация и улучшение системы по сбору, вывозу, утилизации, захоронению, переработке, удалению, обезвреживанию, размещению и хранения отходов;
5)Организация централизованного мониторинга сбора, вывоза, утилизации, захоронения, переработки, удаления, обезвреживания, размещения и хранения отходов;
6)Организация системы учета образования и использования отходов;
7)Создание условий для доходности хозяйственной деятельности в области обращения с отходами;
8)Организация планирования и реализации мероприятий по реабилитации несанкционированных свалок;
9)Создание и функционирование консультационного центра по управлению и обращению с отходами
10)Создание и ведение автоматизированной информационной системы обращения с отходами Алматинской области
11)Поддержка исследований и разработок по совершенствование обращению с отходами в Алматинской области;
12)Инициирование разработки и утверждения в установленном порядке инструктивной и методической документации, обязательной для всех организаций и физических лиц, занимающихся обращением с отходами;
13)Привлечение инвестиций для обеспечения строительства, реконструкции, ремонта объектов, связанных с обращением с отходами;
14)Создание условий для применения механизмов ГЧП по направлениям, связанным с обращением с отходами.
15)Организация в проведении PR-компаний, включая работу с населением по селективному сбору отходов.
16) автоматизация и цифровизация, совершенствование системы учета оборота отходов
17)Информационная кампания в средствах массовой информации
18)Создание и поддержка информационного ресурса об отходах
19)Организация выставок по вопросам управления и обращения с отходами , участие в выставках и конференциях, в т.ч. В международных
20)Проведение региональных конкурсов, стимулирующих развитие системы обращения с отходами
В соответствии с наделенными полномочиями ТОО "Alatau Public Utilities" будет осуществлять работы по созданию и ведению Региональной системы управления ТКО на территории Алматинской области, взяв на себя функции территориального оператора/координационного агента.
Населенные пункты Карасайского района входят в структуру Региональной системы управления ТКО на территории Алматинской области.
Предлагаемая схема взаимодействия коммерческих структур с ТОО "Alatau Public Utilities" (Рисунок 20):
Рисунок 20 – Предлагаемая схема взаимодействия коммерческих структур с ТОО "Alatau Public Utilities"
Предлагаемый вариант (рекомендуемый)взаимодействия коммерческих структур с ТОО "Alatau Public Utilities":
Вариант (Рисунок 21) предполагает полный учет и контроль всего процесса обращения с ТБО в области. ТОО "Alatau Public Utilities" (далее ТОО) является владельцем как первичного сырья (собранных ТБО), так и продуктов переработки, в т.ч. промежуточных.
ТОО заключает контракты на оказание услуг по сбору и вывозу, сортировке, переработке и захоронению ТБО, оставаясь собственником промежуточных, окончательных продуктов переработки, а также их хвостов. ТОО обеспечивает сбор тарифа от населения и юридических лиц и отвечает за бюджет Системы. Кроме того, на развитие Системы может /должен использоваться принцип расширенной ответственности производителей (импортеров).
В свою очередь, ТОО гарантирует собственникам объектов Системы, с которыми заключены контракты, обеспечением сырьем и оплату оказанных услуг.
Плюсом такого варианта является эксклюзивное положение ТОО, позволяющее ему осуществлять концентрацию и оптимальный маневр тарифными средствами, бюджетными и иными инвестициями на цели должного обустройства полигонов и организацию переработки ТКО. Эксклюзивное положение ТО позволит ему исключить практикуемую сейчас лишь частичную, мелкомасштабную и выборочную переработку только самых выгодных отходов небольшими ТОО или отдельными частниками, наладив поточную массовую переработку, создающую дополнительный финансовый ресурс для общего развития Системы. Минимальное количество неперерабатываемых хвостов для захоронения. Уменьшение площади полигонов. Кроме того, на начальном этапе создания Системы, сосредоточение функций учета и контроля на всех стадиях обращения с отходами в одних руках позволит определить затраты на всех технологических стадиях, количество и качество сырья и продукции на всех стадиях, упростит применение принципа расширенной ответственности производителей (импортеров) и, соответственно, взаимоотношения с Оператором РОП.
Минусом - требует продуманного юридического механизма.

5.2.1.3ТҚҚ-ны қайта өңдеу мәселені шешу жолы ретінде
Тапсырыс беруші мен "Алатау" коммуналдық шаруашылық ЖШС алдында күрделі міндет тұр – бизнеске қосымша қаржыландыру көздерін табу, егер оны дереу және толық шешпесе (бұл шындыққа жанаспайды), ең болмағанда бастауға мүмкіндік беретіндей жағдай жасау. жетістіктерге жету перспективасымен оларға қатысты айтарлықтай прогресс. Мұндай қосымша көздерді іздеу ТҚҚ шығару және кәдеге жарату жүйесінің өзінде ғана мүмкін, өйткені тарифтік алымдарды немесе бюджеттік инвестицияларды түбегейлі арттыруға деген үміт мәселені белгісіз болашаққа итермелейді.
Несиелер немесе бюджеттік емес инвестициялар арқылы қаржыландыру сияқты, біз онсыз мәселені шеше алмайтынымыз анық, қатты тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеу жүйесінде несие берушілермен және инвесторлармен ымырасыз есеп айырысу үшін алынуы мүмкін қосымша пайда болған жағдайда ғана мүмкін болады. одан әрі тұрақты жұмыс және даму.
Сонымен, негізгі технологиялық – бұл экономикалық және сонымен бірге стратегиялық – міндет: қалдықтарды пайдалы қайта өңдеу.
Бұл ретте қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату бойынша алдын ала белгіленген белгілі бір технологияларды енгізу аса сенімді емес екені ескеріледі.
Қарасай өңірінде қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару және өңдеу жүйесін дамыту бойынша ұсыныстар алға қойылған мақсаттарға қол жеткізуге – қалдықтарды қайта өңдеуге барынша мүмкін болатын материалдарды қамтамасыз етуге бағытталған. Ауданда түзілетін ТҚҚ көлемі аз болғандықтан және тиісінше алынған ТҚҚ, СМР өңдеудің инвестициялық тартымдылығы жоғары емес. Қарасай ауданының кешенді полигонында сұрыпталған ТҚҚ алынған СМР Алматы облысының РСТУ құрамына кіретін басқа кәсіпорындарға өңдеуге берілуі мүмкін.
Сурет 21- Опция (ұсынылады). Барлық процестерді "Алатау" коммуналдық шаруашылық ЖШС басқарады
5.2.1.4Институционалдық схема
Алматы облысының аймақтық қалдықтарды басқару жүйесінің институционалдық схемасы төмендегі диаграммаларда көрсетілген (22-сурет,23-сурет,35-кесте).
Сурет 22- - Алматы облысының облыстық коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесінің институционалдық моделі
Сурет 23- Жүйенің ұсынылатын негізгі моделі
Кесте 35- Қарасай ауданындағы қалдықтарды басқарудың аймақтық жүйесі институционалдық схемасы
Жоқ.
Жобаға қатысушының
аты
Жобаға қатысушы
туралы ақпарат
Жобаға қатысушының
функциялары
Жобаға қатысушының
жауапкершілігі
1.
Бағдарлама әкімшісі
ТҮКШжТҮИб
Тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару және өңдеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
"Алатау" коммуналдық шаруашылық" ЖШС құру, қолдау және қызметін бақылау
2.
Бағдарламаның тең әкімшісі
"Табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі

5.2.1.3Переработка ТКО, как путь к решению задачи
Перед Заказчиком и ТОО "Alatau Public Utilities" стоит сложная задача – создать такие условия для бизнеса, чтобы найти дополнительные источники финансирования, позволяющие если и не решить сразу и полностью (это не реально), то хотя бы начать существенное продвижение в сторону с перспективой их достижения. Поиск таких дополнительных источников возможен только внутри самой системы вывоза и утилизации ТКО, поскольку надежды на кардинальное повышение тарифных сборов или бюджетных вложений отодвигают вопрос на неопределенное будущее.
Равно как и финансирование за счет кредитов или не бюджетных инвестиций, - без чего вопрос тоже заведомо не решаем, также возможно только в случае появления внутри самой системы работы с ТБО той дополнительной прибыли, которая может быть извлечена для расчетов с кредиторами и инвесторами без ущерба для дальнейшей устойчивой работы и развития.
Таким образом, главная технологическая, - она же экономическая и она же стратегическая – задача: полезная переработка отходов.
При этом учитывается, что закладывание тех или иных заранее определенных технологий, переработки и утилизации ТБО – не слишком надежно.
Предложения по развитию системы управления и обращения с ТБО в Карасайском районе направлены на достижение поставленных целей – обеспечение максимально возможной передаче на переработку ВМР. Ввиду небольших объемов, образуемых на территории района ТКО и, соответственно, полученных ВМР, инвестиционная привлекательность переработки ВМР не высокая. ВМР, полученные после сортировки
ТКО на комплексном полигоне Карасайского района, могут быть переданы на переработку другим предприятиям, входящим в РСУО Алматинской области.
Рисунок 21 - Вариант (рекомендуемый). Всеми процессами управляет ТОО "Alatau Public Utilities"
5.2.1.4Институциональная схема
Институциональная схема Региональной системы управления отходами Алматинской области представлена на схемах ниже (Рисунок 22, Рисунок 23, Таблица 36).
Рисунок 22 - - Институциональная модель Региональной системы управления коммунальными отходами Алматинской области
Рисунок 23 - Рекомендуемая принципиальная модель Системы
Таблица 35 - Институциональная схема Региональная система управления отходами в Алматинской области
№ п/п
Название участника
проекта
Информация об
участнике проекта
Функции участника проекта
Ответственность участника проекта
1.
Администратор программы
ГУ "Управление энергетики и водоснабжения"
Проведение государственной политики в области управления и
обращения с твердо- коммунальными отходами
Создание, обеспечение и контроль деятельности ТОО "Alatau Public Utilities"
2.
Соадминистратор программы
ГУ "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования"

1)Облыста қалдықтарды басқару саласында мемлекеттік экологиялық саясатты жүзеге асыру.
2)Қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу
"Алатау" коммуналдық шаруашылық" ЖШС ағымдағы қызметіне экологиялық мониторинг
3
Жобаға қатысушы 1 (инвестициядан кейінгі кезеңдегі теңгерім ұстаушы)
"Алатау коммуналдық шаруашылығы" ЖШС
1)Қалдықтарды және қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін ұйымдастыру, басқа қатысушылардың қызметін бақылау, үйлестіру.
2)Автоматтандырылған ақпараттық жүйені құру (Қалдықтарды басқарудың аймақтық жүйесі).
3)Облыстық қалдықтарды басқару және қалдықтарды басқару жүйесі объектілерін инвестициялау, жобалау және салу.
4)Облыстағы филиалдардың/өкілдіктердің жұмысын ұйымдастыру.
1)Жүйелік инфрақұрылым объектілерін басқару үшін операторларды конкурстық іріктеу үшін құжаттар пакетін әзірлеу (біліктілік талаптары, конкурстық құжаттама, аумақтық лоттарды бөлу және негіздеумен аумақтық қалдықтарды басқару схемасы).
2)Тендер өткізу және операторларды таңдау
3)Өз құзыреті шегінде Жүйені нормативтік-құқықтық және қаржылық қамтамасыз ету
4)Жүйелік қондырғы операторларының ағымдағы қызметін бақылау
Жоқ.
Жобаға қатысушының
аты
Жобаға қатысушы
туралы ақпарат
Жобаға қатысушының
функциялары
Жобаға қатысушының
жауапкершілігі
5)Тиісті ғылыми-зерттеу және тәжірибелік- конструкторлық жұмыстарды жүргізу
6)Қалдық ағындарын басқару, қызмет көрсетудің барлық түрін жеткізушілерді таңдау, халық үшін тарифтік саясатты қалыптастыру.
7)Аймақты тазалау, тазалау.
8)Коммуналдық қалдықтарды қалыптастыру және жинақтау нормативтерін, халыққа арналған тарифтерді әзірлеу және Мәслихатқа бекітуге ұсыну.
9)Контейнер алаңдарын орналастыру схемасын әзірлеу және бекіту, оның ішінде ірі көлемдегі қалдықтарды жинау және СМР жинау алаңдары.
10)Контейнер алаңдарын күтіп ұстауды бақылау.
11)ROP-пен әрекеттесу.
5)МЖӘ қағидаттарын енгізу.
6)Қалдықтарды басқарудың аймақтық жүйесін (ҚҚБЖ) құру.
7)Қалдықтарды басқарудың өңірлік бағдарламасын іске асыру.
8)Қалдықтарды, соның ішінде ҚҚҚ басқаруды бақылау.
9)Аумақты санитарлық
тазалауды дамыту бағдарламалары мен жоспарларын қалыптастыру және іске асыру, қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру, оның ішінде Алматы облысында қалдықтарды басқару саласында бірыңғай техникалық және тарифтік саясатты қалыптастыру.
10)Қалдықтардың пайда болу көлемдері мен көздері, оларды қайта өңдеу және орналастыру объектілері, сондай-ақ қалдықтарды орналастыру үшін төлемдерді жинау туралы бірыңғай дерекқорды қамтитын
"Қалдықтарды басқару" ААЖ құру және жүргізу.
11)Қалдықтарды рұқсатсыз тастау мүмкіндігін жою.

1)Проведение государственной природоохранной политики в области обращения с отходами на территории области.
2)Разработка природоохранных мероприятий
Природоохранный мониторинг текущей деятельности ТОО "Alatau Public Utilities"
3
Участник Проекта 1 (Балансодержатель в постинвестиционный период)
ТОО "Alatau Public
Utilities"
1)Организация эффективной системы управления отходами и ВМР, контроль, координация деятельности других участников.
2)Создание Автоматизированной Информатизационной Системы (Региональной
системы управления отходами).
3)Инвестирование, проектирование и
строительство объектов
региональной системы управления отходами и ВМР.
1)Разработка пакета документов для конкурсного отбора операторов по управлению объектами инфраструктуры системы (квалификационные требования, тендерная документация, территориальная схема управления отходами с разбивкой и обоснованием территориальных лотов).
2)Проведение тендеров и выбор операторов
3)Нормативно-правовое и финансовое обеспечение Системы в рамках своей компетенции
№ п/п
Название участника
проекта
Информация об
участнике проекта
Функции участника проекта
Ответственность участника проекта
4)Организация работы филиалов/представительств на территории области.
5)Проведение соответствующих научно- исследовательских и опытно- конструкторских работ
6)Распоряжение потоками отходов, выбор исполнителей всех видов услуг, формирование тарифной политики для населения.
7)Очистка территории, уборка.
8)Разработка и представление на утверждение Маслихата норм образования и накопления коммунальных отходов, тарифов для населения.
9)Разработка и утверждение схемы размещения контейнерных площадок, включая площадки для сбора крупногабаритных отходов, сбора ВМР.
10)Контроль за содержанием контейнерных площадок.
11)Взаимодействие с РОП.
4)Мониторинг текущей деятельности операторов объектов системы
5)Реализация принципов ГЧП.
6)Создание Региональной системы управления отходами (РСУО).
7)Исполнение Региональной программы обращения с отходами.
8)Контроль за обращением с отходами, включая ТКО.
9)Формирование и реализация программ и планов развития санитарной очистки территории, совершенствование нормативно- правовой базы в сфере обращения с отходами, в т. ч. формирование единой технической и тарифной политики в сфере управления отходами Алматинской области.
10)Создание и ведение АИС
"Обращение с отходами", включая единую базу данных по объемам и источникам образования отходов, объектам их переработки и обезвреживания, а также сбору платежей за размещением отходов.
11)Исключение возможности несанкционированного размещения отходов.
№ п/п
Название участника
проекта
Информация об
участнике проекта
Функции участника проекта
Ответственность участника проекта

12)Облыста қалдықтарды, қайталама шикізатты және қайталама өнімдерді басқару
Жоқ.
Жобаға қатысушының
аты
Жобаға қатысушы
туралы ақпарат
Жобаға қатысушының
функциялары
Жобаға қатысушының
жауапкершілігі
объектілерінің кешенін құру, олардың экологиялық және экономикалық тиімді жұмыс істеуін кейіннен қамтамасыз ету, тиісті есепке алу мен мониторингті ұйымдастыру бойынша инвестициялық және құрылыс процесі.
13)РОП-пен келісімдер жасау.
14)PR компаниясы
4.
Жобаға қатысушы 2 (Операциялық ұйым)
"Алатау коммуналдық шаруашылығы" ЖШС / тендер негізінде келісім- шарт бойынша тартылған мамандандырылған
компаниялар.
Өңірлік қалдықтарды басқару жүйесі мен СМР АЭҚ объектілерінің аумақтарында тиімді жүйенің жұмыс істеуін техникалық қамтамасыз ету.
Облыстағы қалдықтарды және қайталама ресурстарды басқару жүйесінің объектілерін басқару.
5.
Жобаға қатысушы 3
Алматы облысы бойынша экология департаменті
1)Өз құзыреті шегінде қалдықтарды басқаруға бақылауды жүзеге асыру.
2)Қалдықтарды басқару және қалдықтарды басқару жүйесін консультативтік және әдістемелік қамтамасыз ету
1)"Алатау" коммуналдық шаруашылық" ЖШС ағымдағы қызметіне экологиялық мониторинг.
2)Тұтыну қалдықтарын есепке алу, қайта өңдеу және кәдеге
жарату бойынша белгіленген нормалар мен ережелерді сақтау.
6.
4 жобаның қатысушысы
Қарасай ауданының жергілікті атқарушы органдары
1)АТЭ аумағында қалдықтар мен қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін ұйымдастыру.
2)АТЭ аумағында қалдықтарды басқарудың аумақтық схемасын әзірлеу және бекіту.
1)АТЭ аумағында Аймақтық бағдарламаны және қалдықтарды басқару схемасын іске асыру.
2)РМУО объектілерін орналастыру үшін жер телімдерін бөлу, учаскені таңдау актілерін
дайындау, қоғамдық тыңдаулар мен талқылаулар өткізу.
Жоқ.
Жобаға қатысушының
аты
Жобаға қатысушы
туралы ақпарат
Жобаға қатысушының
функциялары
Жобаға қатысушының
жауапкершілігі
3) Қызметтердің тұтынушысы (қоғамдық орындардан қоқыс шығару, аумақты тазалау, мемлекеттік сектор қызметтері)
3)АТЭ аумағында облыстық Схемаға сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды және қайталама шикізатты есепке алуды, бақылауды, экологиялық қауіпсіз және экономикалық тұрғыдан тиімді жинауды, жинақтауды, әкетуді (тасымалдауды), залалсыздандыруды және пайдалануды ұйымдастыру.
4)АТЭ инфрақұрылым объектілерін санитарлық тазалауды қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
5)Әрбір АТҚ-да қалдықтарды басқарудың аумақтық схемаларын әзірлеу және бекіту.
6)Облыста және елді мекендердің аумақтарында қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесі объектілерінің (контейнер алаңдарының, қатты тұрмыстық қауіпті қалдықтарға арналған контейнерлердің, бункерлердің, уақытша жинақталатын орындардың, лагуналардың) орналасуын көрсете отырып, қалдықтармен жұмыс істеу тәртібін жергілікті атқарушы органдармен әзірлеу және бекіту. ,
полигондар, ақпараттық стендтер және т.б.).
Жоқ.
Жобаға қатысушының
аты
Жобаға қатысушы
туралы ақпарат
Жобаға қатысушының
функциялары
Жобаға қатысушының
жауапкершілігі

12)Инвестиционно-строительный процесс по созданию на территории области комплекса объектов по обращению с отходами, вторичным сырьем и вторичной продукцией, последующему обеспечению их эколого-экономически эффективной эксплуатации, организации соответствующего учета и мониторинга.
13)Заключение соглашений с РОП.
14)PR-компания
4.
Участник Проекта 2 (Эксплуатирующая организация)
ТОО "Alatau Public Utilities" / привлеченные по контракту на основе тендера
специализированные компании.
Техническое обеспечение функционирования эффективной системы на территориях АТЕ объектов региональной системы управления отходами и ВМР.
Управление объектами системы обращения с отходами и вторичными ресурсами на территории области.
5.
Участник Проекта 3
Департамент экологии по Алматинской области
1)Осуществление контроля за обращением с отходами в рамках своих компетенций.
2)Консультативно- методическое обеспечение системы управления отходами
и ВМР
1)Экологический мониторинг текущей деятельности ТОО
"Alatau Public Utilities".
2)Соблюдение установленных норм и правил учета, утилизации и обезвреживания отходов
потребления.
6.
Участник Проекта 4
Местные исполнительные органы Карасайского района
1)Организация эффективной системы управления отходами и ВМР на территории АТЕ.
2)Разработка и утверждение территориальной схемы
1)Реализация Региональной программы и схемы обращения с отходами" на территории АТЕ.
2)Выделение земельных участков под места размещения объектов РСУО, подготовка актов выбора
№ п/п
Название участника
проекта
Информация об
участнике проекта
Функции участника проекта
Ответственность участника проекта
обращения с отходами на территории АТЕ.
3) Заказчик услуг (вывоз мусора из общественных мест, уборке территорий, обслуживание бюджетной сферы)
участка, проведение общественных слушаний и обсуждения.
3)Организация учета, контроля, экологически безопасного и экономически обоснованного сбора, накопления, вывоза (транспортирования), обезвреживания и использования ТБО и вторичного сырья в соответствии с региональной Схемой на территории АТЕ.
4)Организация работ по обеспечению санитарной очистки АТЕ объектов инфраструктуры АТЕ.
5)Разработка и утверждение территориальных схем обращения с отходами в каждой АТЕ.
6)Разработка и утверждение МИО порядка обращения с отходами на территории области и территориях населенных пунктов со схемой размещения объектов региональной системы
управления отходами
(размещение контейнерных площадок, контейнеров для опасных ТБО, бункеров, площадок временного накопления, лагун, полигонов,
информационных стендов и пр.).
№ п/п
Название участника
проекта
Информация об
участнике проекта
Функции участника проекта
Ответственность участника проекта

7) Тәрбие және үгіт-насихат жұмыстары.
7
5 жобаның қатысушысы
Алматы облысының қадағалау органдарының аумақтық бөлімшелері
Қалдықтарды басқару және SMR бойынша нормативтік талаптардың сақталуын бақылау
Қазақстан Республикасының қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы заңнамасының қолданыстағы талаптарын сақтау, олардың өкілеттіктері мен құзыреттеріне сәйкес қалдықтарды өңдеу объектілерін орнату және
оларға техникалық қызмет көрсету.
8
6 жобаның қатысушысы
ROP операторы ("Жасыл Даму" АҚ)
Қалдықтарды басқаруды жетілдіру, сондай-ақ EPR принципін енгізу.
1)Қайта өңдеуді қамтамасыз ету ең үнемді және экологиялық тиімді жолмен жүзеге асырылады.
2)Кәдеге жарату ақысы төленген қаптаманы таңбалау.
3)Бекітілген таңбамен белгіленген қаптама қалдықтарын жинау, жою және кейіннен қайта өңдеу.
4)Қалдықтарды дұрыс жинаудың маңыздылығы туралы халықты
хабардар ету мақсатында ақпараттық науқандарды өткізу.
9
7 жобаның қатысушысы
Алматы облысындағы кәсіпкерлік субъектілері, соның ішінде. Қарасай ауданы
ТҚҚ экологиялық қауіпсіз басқаруды қамтамасыз ету.
1)ТҚҚ есепке алуды, өндірістік бақылауды және экологиялық қауіпсіз басқаруды ұйымдастыру.
2)ТҚҚ жинау және шығару бойынша келісім-шарттар жасау
3)Инфрақұрылым қалдықтарын бөлек жинау
Жоқ.
Жобаға қатысушының
аты
Жобаға қатысушы
туралы ақпарат
Жобаға қатысушының
функциялары
Жобаға қатысушының
жауапкершілігі
4) Өндірістік қалдықтарды басқару бағдарламаларын әзірлеу
Қарасай ауданы үшін Алматы облысының қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесін құрудың нәтижелері:
1.Тұрмыстық қатты қалдықтардың пайда болуы мен қозғалысының автоматтандырылған коммерциялық есебі.
2.Қалдықтардың ағынын, оларды өңдеу және кәдеге жарату әдістерін бақылауды қамтамасыз ету.
3.Табиғи ортаға теріс әсерді азайту.
4.Барлық деңгейдегі бюджеттерге қалдықтарды орналастыру үшін төлемдерді жинауды ұлғайту.
5.Қалдықтардың пайда болу көлемдері мен көздері, оларды қайта өңдеу және орналастыру объектілері, сондай-ақ қалдықтарды орналастыру үшін төлемдерді жинау туралы бірыңғай деректер базасын құру.
6.Спонтанды полигондарды жоюға арналған бюджеттік шығындарды жою.

7) Воспитательно- пропагандистская работа.
7
Участник Проекта 5
Территориальные подразделения надзорных органов Алматинской области
Контроль соблюдения нормативно-правовых требований при обращении с отходами и ВМР
Соблюдение действующих требований законодательства РК в области обращения с отходами, устройства и содержания объектов по обращению с отходами в
соответствии со своими полномочиями и компетенциями.
8
Участник Проекта 6
Оператор РОП (АО
"Жасыл Даму)
Совершенствование сферы управления отходами, а также внедрение принципа РОП.
1)Обеспечение переработки наиболее экономически и экологически эффективным способом.
2)Маркировка упаковки, утилизация которой оплачена.
3)Сбор, вывоз и последующая переработка отходов упаковки, помеченной утвержденным символом.
4)Проведение информационных компаний, призванных повысить осведомленность населения о важности осуществления
надлежащего сбора отходов.
9
Участник Проекта 7
Хозяйствующие субъекты на территории Алматинской области, вкл. Карасайский район
Обеспечение экологически безопасного обращения с ТКО.
1)Организация учета, производственного контроля и экологически безопасного обращения с ТКО.
2)Заключение договоров на сбор и вывоз ТКО
3)Раздельный сбор отходов инфраструктуры
№ п/п
Название участника
проекта
Информация об
участнике проекта
Функции участника проекта
Ответственность участника проекта
4) Разработка программ
управления отходами производственной деятельности
Результаты создания Региональной системы управления отходами Алматинской области для Карасайского района:
1. Автоматизированный коммерческий учет образования и движения ТБО.
2. Обеспечение управляемости потоками отходов, способами их переработки и обезвреживания.
3. Снижение негативного воздействия на окружающую природную среду.
4. Увеличение собираемости платежей за размещение отходов в бюджеты всех уровней.
5. Создание единой базы данных по объемам и источникам образования отходов, объектам их переработки и обезвреживания, а также сбору платежей за размещение отходов.
6. Исключение бюджетных затрат на ликвидацию стихийных свалок.

5.2.2Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген жауапкершілігі қағидатын іске асыру
Өндірушінің (импорттаушының) кеңейтілген жауапкершілігі қағидатын (бұдан әрі –
ЭПР) тиімді іске асыру мыналардысыз мүмкін емес:
1.Аумақтық оператор институтын құру – оның қызмет ету аймағында қатты тұрмыстық қалдықтарды басқаруға жауапты ұйым ("Алатау" коммуналдық шаруашылық" ЖШС).
2.Қалдықтарды басқарудың аймақтық схемасы стратегиялық жоспарлау мен бақылау құралы болып табылады.
3.Өңірлік қалдықтарды басқару бағдарламасы аймақтық схеманы қаржыландыру құралы болып табылады.
4.Өндірушінің кеңейтілген жауапкершілігі тұтыну қалдықтарын қайта өңдеуге арналған қаражат көзі болып табылады.
5.Қалдықтарды басқару мемлекеттік қызмет ретінде – қалдықтармен жұмыс істеуге арналған бірыңғай тарифтер.
Аумақтық оператор – инвестициялауды, Жүйе объектілерін жобалауды және салуды, қалдықтарды басқарудың басқа қатысушыларының қызметін бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, "Алатау" коммуналдық шаруашылығы" ЖШС базасында Алматы облысының әкімдігі құратын құрылым. Әкімдікпен әзірленген және келісілген аймақтарға бөлу схемасына сәйкес облыстағы "Алатау" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қалдықтармен жұмыс істеу қызметін МЖӘ форматында ұйымдастыру ұсынылады.

5.2.2 Реализация принципа расширенной ответственности производителей (импортҰров)
Эффективная реализация принципа расширенной ответственности производителей (импортеров) (далее РОП) невозможна без:
1. Создания института территориального оператора – организации, ответственной за обращение с ТБО в своей зоне деятельности (ТОО "Alatau Public Utilities").
2. Региональной схемы обращения с отходами – инструмент стратегического планирования и контроля.
3. Региональной программы обращения с отходами – инструмент финансирования региональной схемы.
4. Расширенная ответственность производителей – источник средств для переработки отходов потребления.
5. Обращение с отходами как коммунальная услуга – единые тарифы на обращение с отходами.
Территориальный оператор - структура, создаваемая Акиматом Алматинской области на базе ТОО "Alatau Public Utilities", включая инвестирование, проектирование и строительство объектов Системы, контроль и координацию деятельности других участников при обращении с отходами. Деятельность ТОО "Alatau Public Utilities" по управлению отходами в области предлагается организовать в формате ГЧП, в соответствии с разработанной и согласованной с акиматом Схемой зонирования.