Еңбекшіқазақ ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 52-237 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 7-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 79,88,91-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына және Алматы облыстық мәслихатының 2025 жылғы 15 желтоқсанындағы №44-252 шешіміне сәйкес, Еңбекшіқазақ аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімінің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 55 414 364 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 21 372 510 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 4 258 319 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 5 964 255 мың теңге;
трансферттер түсімі 23 819 280 мың теңге;
2) шығындар 51 743 147 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 58 984 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 259 500 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 200 516 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 тенге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 3 612 233 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 3 612 233 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 259 500 мың теңге;
қарыздарды өтеу 3 871 733 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 0 теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтардың бюджеттерінен заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер көлемдері
3 574 276 мың теңге сомасында көзделген, оның ішінде:
Ават ауылдық округінен
Ақши ауылдық округінен
Бәйдібек би ауылдық округінен
Балтабай ауылдық округінен
Бәйтерек ауылдық округінен
Бөлек ауылдық округінен
Бартоғай ауылдық округінен
Есік қаласынан
Жаңашар ауылдық округінен
Қаратұрық ауылдық округінен
Қаракемер ауылдық округінен
Қорам ауылдық округінен
Көктөбе ауылдық округінен
Масақ ауылдық округінен
Рахат ауылдық округінен
Саймасай ауылдық округінен
Ташкенсаз ауылдық округінен
Түрген ауылдық округінен
Шелек ауылдық округінен
100 000 мың теңге;
15 000 мың теңге;
50 000 мың теңге;
50 000 мың теңге;

О бюджете Енбекшиказахского района на 2026-2028 годы
Решение Енбекшиказахского районного маслихата Алматинской области от 25 декабря 2025 года № 52-237
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 7 настоящего решения.
В соответствии со статьями 79, 88, 91, Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и решением маслихата Алматинской области от 15 декабря 2025 года №44-252, Енбекшиказахский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы 55 414 364 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления 21 372 510 тысяч тенге;
неналоговые поступления 4 258 319 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 5 964 255 тысяч тенге;
поступление трансфертов 23 819 280 тысяч тенге;
2) затраты 51 743 147 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 58 984 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 259 500 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 200 516 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 3 612 233 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 3 612 233 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 259 500 тысяч тенге;
погашение займов 3 871 733 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств 0 тенге.
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства из бюджетов города районного значения, сельских округов в районный бюджет в сумме 3 574 276 тысяч тенге, в том числе:
Аватского сельского округа
Акшийского сельского округа
Сельского округа Байдибек бия
Балтабайского сельского округа
Байтерекского сельского округа
Болекского сельского округа
Бартогайского сельского округа
Города Есик
Жанашарского сельского округа
Каратурукского сельского округа
Каракемерского сельского округа
Корамского сельского округа
Коктобинского сельского округа
Масакского сельского округа
Рахатского сельского округа
Саймасайского сельского округа
Ташкенсазского сельского округа
Тургенского сельского округа
Шелекского сельского округа
100 000 тысяч тенге;
15 000 тысяч тенге;
50 000 тысяч тенге;
50 000 тысяч тенге;

500 000 мың теңге;
50 000 мың теңге;
90 000 мың теңге;
1 394 276 мың теңге;
115 000 мың теңге;
35 000 мың теңге;
50 000 мың теңге;
15 000 мың теңге;
145 000 мың теңге;
85 000 мың теңге;
265 000 мың теңге;
160 000 мың теңге;
15 000 мың теңге:
190 000 мың теңге;
250 000 мың теңге.
1) 2027 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 4 902 151 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Ават ауылдық округінен
Асы ауылдық округінен
Ақши ауылдық округінен
Бәйдібек би ауылдық округінен
Балтабай ауылдық округінен
Бәйтерек ауылдық округінен
Бөлек ауылдық округінен
Бартоғай ауылдық округінен
Есік қаласынан
Жаңашар ауылдық округінен
Қаратұрық ауылдық округінен
Қаракемер ауылдық округінен
Қаражота ауылдық округінен
Қырбалтабай ауылдық округінен
Қорам ауылдық округінен
Қазақстан ауылдық округінен
Көктөбе ауылдық округінен
Малыбай ауылдық округінен
Масақ ауылдық округінен
Сөгеті ауылдық округінен
Рахат ауылдық округінен
Саймасай ауылдық округінен
Ташкенсаз ауылдық округінен
Түрген ауылдық округінен
Тескенсу ауылдық округінен
Шелек ауылдық округінен
136 648 мың теңге;
17 765 мың теңге;
30 289 мың теңге;
72 356 мың теңге;
74 672 мың теңге;
624 524 мың теңге;
73 806 мың теңге;
121 172 мың теңге;
1 860 723 мың теңге;
155 533 мың теңге;
63 098 мың теңге;
77 366 мың теңге;
16 893 мың теңге;
16 259 мың теңге;
34 525 мың теңге;
15 215 мың теңге;
188 541 мың теңге;
16 378 мың теңге;
113 688 мың теңге;
15 966 мың теңге;
343 216 мың теңге;
204 551 мың теңге;
36 910 мың теңге:
243 740 мың теңге;
13 183 мың теңге;
335 134 мың теңге.
2) 2028 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 6 408 875 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Ават ауылдық округінен
Асы ауылдық округінен
Ақши ауылдық округінен
Бәйдібек би ауылдық округінен
Балтабай ауылдық округінен
Бәйтерек ауылдық округінен
Бөлек ауылдық округінен
Бартоғай ауылдық округінен
Есік қаласынан
Жаңашар ауылдық округінен
Қаратұрық ауылдық округінен
Қаракемер ауылдық округінен
Қаражота ауылдық округінен
Қырбалтабай ауылдық округінен
Қорам ауылдық округінен
Қазақстан ауылдық округінен
Көктөбе ауылдық округінен
Малыбай ауылдық округінен
Масақ ауылдық округінен
Сөгеті ауылдық округінен
Рахат ауылдық округінен
Саймасай ауылдық округінен
Ташкенсаз ауылдық округінен
Түрген ауылдық округінен
Тескенсу ауылдық округінен
Шелек ауылдық округінен
178 037 мың теңге;
36 581 мың теңге;
51 827 мың теңге;
102 367 мың теңге;

500 000 тысяч тенге;
50 000 тысяч тенге;
90 000 тысяч тенге;
1 394 276 тысяч тенге;
115 000 тысяч тенге;
35 000 тысяч тенге;
50 000 тысяч тенге;
15 000 тысяч тенге;
145 000 тысяч тенге;
85 000 тысяч тенге;
265 000 тысяч тенге;
160 000 тысяч тенге;
15 000 тысяч тенге;
190 000 тысяч тенге;
250 000 тысяч тенге.
1) бюджетные изъятия на 2027 год в сумме 4 902 151 тысяча тенге, в том числе:
Аватского сельского округа
Асинского сельского округа
Акшийского сельского округа
Сельского округа Байдибек бия
Балтабайского сельского округа
Байтерекского сельского округа
Болекского сельского округа
Бартогайского сельского округа
Города Есик
Жанашарского сельского округа
Каратурукского сельского округа
Каракемерского сельского округа
Каражотинского скльского округа
Кырбалтабайского сельского округа
Корамского сельского округа
Казахстанского сельского округа
Коктобинского сельского округа
Малыбайского сельского округа
Масакского сельского округа
Согетинского сельского округа
Рахатского сельского округа
Саймасайского сельского округа
Ташкенсазского сельского округа
Тургенского сельского округа
Тескенсуского сельского округа
Шелекского сельского округа
136 648 тысяч тенге;
17 765 тысяч тенге;
30 289 тысяч тенге;
72 356 тысяч тенге;
74 672 тысячи тенге;
624 524 тысячи тенге;
73 806 тысяч тенге;
121 172 тысячи тенге;
1 860 723 тысячи тенге;
155 533 тысячи тенге;
63 098 тысяч тенге;
77 366 тысяч тенге;
16 893 тысячи тенге;
16 259 тысяч тенге;
34 525 тысяч тенге;
15 215 тысяч тенге;
188 541 тысяча тенге;
16 378 тысяч тенге;
113 688 тысяч тенге;
15 966 тысяч тенге;
343 216 тысяч тенге;
204 551 тысяча тенге;
36 910 тысяч тенге;
243 740 тысяч тенге;
13 183 тысячи тенге;
335 134 тысячи тенге.
2) бюджетные изъятия на 2028 год в сумме 6 408 875 тысяч тенге, в том числе:
Аватского сельского округа
Асинского сельского округа
Акшийского сельского округа
Сельского округа Байдибек бия
Балтабайского сельского округа
Байтерекского сельского округа
Болекского сельского округа
Бартогайского сельского округа
Города Есик
Жанашарского сельского округа
Каратурукского сельского округа
Каракемерского сельского округа
Каражотинского скльского округа
Кырбалтабайского сельского округа
Корамского сельского округа
Казахстанского сельского округа
Коктобинского сельского округа
Малыбайского сельского округа
Масакского сельского округа
Согетинского сельского округа
Рахатского сельского округа
Саймасайского сельского округа
Ташкенсазского сельского округа
Тургенского сельского округа
Тескенсуского сельского округа
Шелекского сельского округа
178 037 тысяч тенге;
36 581 тысяча тенге;
51 827 тысяч тенге;
102 367 тысяч тенге;

4. Жергілікті бюджеттерде көзделетін шығыстардың көлемі. Жергілікті бюджеттердің шығыстарында осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі ескерілсін.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілісін, оның ішінде абаттандыруға 63 424 мың теңге, Заңнаманың өзгеруіне байланысты жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге өтемақыға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер 50 000 мың теңге.
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Еңбекшіқазақ ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

4. Объемы расходов, предусматриваемые в местных бюджетах. Учесть в расходах местных бюджетов объемы целевых трансфертов общего характера согласно приложению 4 к настоящему решению.
5. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе: на благоустройство в сумме 63 424 тысячи тенге, на компенсацию потерь в связи с принятием законодательства 50 000 тысяч тенге.
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяется на основании постановления акимата Енбекшиказахского района.

6. Осы шешімнің орындалуын бақылау Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының экономика, бюджет және қаржы мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
7. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының төрағасы Б. Ахметов
Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының 2025 жылғы "25" желтоқсандағы № VIII-52-237 шешіміне 1-қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы,
мың теңге
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
I. Кірістер

6. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Енбекшиказахского районного маслихата по вопросам экономики, бюджета и финансов.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Енбекшиказахского районного маслихата Б. Ахметов
Приложение 1 к решению Енбекшиказахского районного маслихата от "25" декабря 2025 года
№ VIII-52-237
Районный бюджет на 2026 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

281 468
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
32 905
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
188 400
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 553 263
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
232 732
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
182 732
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
87 962
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
14 652
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 500
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
49 529
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
29 089
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
50 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
50 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
19 701 613
1
Тұрғын үй шаруашылығы
6 664 815
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
127 665
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
64 241
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
63 424
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
6 470 346
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1 921 676
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
438 842
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
4 109 828
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
66 804
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
66 804
2
Коммуналдық шаруашылық
12 294 296
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
12 294 296
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі

281 468
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
32 905
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
188 400
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
1 553 263
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
232 732
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
182 732
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
87 962
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
14 652
021
Капитальные расходы государственного органа
1 500
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
49 529
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
29 089
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
50 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
50 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
19 701 613
1
Жилищное хозяйство
6 664 815
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
127 665
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда
64 241
113
Целевые текущие трасферты нижестоящим бюджетам
63 424
467
Отдел строительства района (города областного значения)
6 470 346
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1 921 676
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
438 842
098
Приобретения жилья коммунального жилищного фонда
4 109 828
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
66 804
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
66 804
2
Коммунальное хозяйство
12 294 296
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
12 294 296
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения