Қонаев қаласының 2025-2029 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын бекіту туралы
Алматы облысы Қонаев қалалық мәслихатының 2025 жылғы 8 мамырдағы № 44-153 шешімі
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 9 тамыздағы "Қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" № 318 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23917 болып тіркелген) негізінде, Қонаев қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:

Об утверждении Программы по управлению коммунальными отходами города Қонаев на 2025 – 2029 годы
Решение маслихата города Қонаев Алматинской области от 8 мая 2025 года № 44-153
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и на основании приказа исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года за № 318 "Об утверждении Правил разработки программы управления отходами" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23917) маслихат города Қонаев РЕШИЛ:

1. Қонаев қаласының 2025-2029 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қонаев қаласы мәслихатының төрағасы С.Нұрқадыров
Қонаев қаласы мәслихатының 2025 жылғы 8 мамырдағы № 44-153 шешіміне қосымша
Қонаев қаласының 2025-2029 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын бекіту туралы
Мазмұны
2
Бағдарлама паспорты
5
Кіріспе
7

1. Утвердить Программу по управлению коммунальными отходами города Қонаев на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Қонаев С.Нуркадыров
Приложение к решению маслихата города Қонаев от 8 мая 2025 года № 44-153
Об утверждении Программы по управлению коммунальными отходами города Қонаев на 2025-2029 годы
Оглавление
2
Паспорт программы
5
Введение
7

1.1.Қала туралы жалпы мәліметтер
8
1.2. Табиғи-климаттық жағдайлар
9
1.3.. Қаланың басым міндеттерінде қалдықтарды басқару
10
2.бөлім. Заңнамалық база
12
2.1. Қолданылатын НҚА
12
2.2. Қалдықтардың классификациясы
12
2.3. Бағдарламамен қамтылған қалдықтар
13
2.4. Полигондар, қоқыс тастайтын жерлер
13
2. 5. Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастырудағы жергілікті атқарушы органдардың рөлі
14
3. бөлім. Коммуналдық қалдықтарды басқарудың қазіргі жағдайын талдау
15
3.1. Аймақтағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын бағалау
15
3.2. Қалдықтарды шығару
22
3.3. Қалдықтарды сұрыптау, өңдеу, кәдеге жарату және кәдеге жарату нысандары
24
3.4. Жиналған және көмілген қалдықтар
27
3.5. Тарифтер
28
3.6. Коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының нормалары
28
3.7. Қалдықтардың сандық және сапалық көрсеткіштері
30
3.8. Қалдықтармен жұмыс істеудің тәсілдері, негізгі проблемалары, үрдістері мен алғышарттары
30
3.9. Бөлінген қаражатты сипаттау және талдау
32
4. бөлім. Мақсаттары, міндеттері және нысаналы көрсеткіштері
33
5. бөлім. Негізгі бағыттары, мақсатқа жетудің жолдары және тиісті шаралар
34
5.1. Техникалық және технологиялық шешімдер
34
5.1.1. Салыстырмалы талдау және қалдықтарды басқару жүйесін дамытудың әлеуметтік экономикалық қолайлы нұсқасын таңдау
38
5.1.2. Қалдықтарды түзілу көзіне бөлек жинау
38
5.2. Құрылыспен, үлкен көлемді және қауіпті тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеу схемалары
45
5.3. Материалдық-техникалық базаны жаңғырту және жақсарту
48
5.4. ТҚҚ шығару жүйесін ұйымдастыру
50
5.5. Қалдықтарды тасымалдау станциялары
51
5.6. Қалдық ағындарының қозғалысының логистикалық схемасы
52
5.6.1. ТҚҚ тасымалдаудың техникалық құралдары
53
5.6.2. Сұрыптауды, өңдеуді және кәдеге жаратуды ескере отырып, қалдықтарды басқару технологиясын жетілдіру
57
5.7. Тұрмыстық қауіпті қалдықтарды кәдеге жарату
59
5.8. Қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау жүйесін құру
60
5.9. Қатты тұрмыстық қалдықтар полигондары, көму технологиясы, пайдалану, рекультивациялау
62
5.9.1. ТҚҚ полигонының сыйымдылығын есептеу
75
5.9.2. Кешенді алаң
78
5.9.3. Қонаев қаласы әкімдігінің аумағында қалдықтарды өңдеу объектілерін орналастыру
81
5.9.4 .Қалдықтарды басқару бағдарламасының материалдық-техникалық базасы мен қаржылық шығындарының көрсеткіштерін есептеу
82
5.9.5. Қонаев қаласында қалдықтарды басқару жүйесінің материалдық-техникалық базасын және қаржылық көрсеткіштерін қалыптастыру
86
5.9.5.1. Қалдықтарды жинау жүйесі
86
5.9.5.2. Қайта өңдеу және қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау пункттері
88
5.9.5.3. Қалдықтарды тасымалдау
88
5.9.6. Қолданыстағы полигонды рекультивациялау
90
5.10. Институционалдық бөлім
90
5.10.1. Қонаев қаласындағы өңірлік қалдықтарды басқару жүйесінің ұйымдық моделі
91
5.10.2. Қалдықтарды басқару жүйесінің заманауи моделін таңдау негіздері
92
5.10.3. Қалдықтарды басқару жүйесіне қатысты міндеттемелер
92
5.10.4. Қолданыстағы ұйымдық модель және қалыптасқан қаржылық қатынастар шеңберінде міндеттерді шешу нұсқалары
93
5.10.5. Жүйенің ұйымдастыру үлгісіне сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару саласындағы функцияларды бөлу нұсқалары
93
5.10.5.1. Қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару сегментінің жұмысын ұйымдастыру үлгілері
93
5.10.5.2. Тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару саласында жеке капиталды тартудың халықаралық тәжірибесі
94
5.10.6. Уәкілетті ұйым – "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК
95
5.10.6.1. Қалдықтарды басқару жүйесіне жеке капиталдың қатысуының стратегиясы мен жүйесі
95
5.10.7. Міндеттерді шешу жолы ретінде ҚТҚ-ны қайта өңдеу_
96
5.10.8. Міндеттерді шешу нысаны ретінде жаңа ұйымдастырушылық модель
97
5.10.8.1. Ұйымдастырудың жаңа моделін құрудың алғы шарттары
97
5.10.8.2. Қалалар мен ауылдық елді мекендерде ҚТҚ-ны реттелген жинауды ұйымдастыру субъектілері ретінде тұрғын үй кондоминиумдары мен басқарушы компаниялар
97
5.10.8.3. Бірыңғай аумақтық оператор құру (жалпы қағидаттар)
98
5.10.8.4. Жаңа тарифтік саясат
99
5.10.8.5. Қалдықтарды басқару саласындағы шекті тарифтерді белгілеу бойынша ұсынымдар

1.1 Общая справка по городу
7
1.2 Природно-климатические условия
9
1.3 Управление отходами в приоритетных задачах области
10
2 раздел Законодательная база
12
2.1 Применяемые НПА
12
2.2 Классификация отходов
13
2.3 Отходы, рассматриваемые в Программе
13
2.4 Полигоны, свалки
13
2.5 Роль МИО в организации управления коммунальными отходами
14
3 раздел Анализ текущего состояния управления коммунальными отходами
15
3.1 Оценка текущего состояния управления коммунальными отходами в городе
16
3.2 Вывоз отходов
22
3.3 Объекты по сортировке, переработке, утилизации и захоронению отходов
24
3.4 Накопленные и захороненные отходы
28
3.5 Тарифы
29
3.6 Нормы образования и накопления коммунальных отходов
29
3.7 Количественные и качественные показатели отходов
31
3.8 Способы, основные проблемы, тенденции и предпосылки обращения с отходами
32
3.9 Описание и анализ выделенных средств
33
4 раздел Цель, задачи и целевые показатели
34
5 раздел Основные направления, пути достижения поставленных целей и соответствующие меры
36
5.1Технико-технологические решения
36
5.1.1 Сравнительный анализ и выбор социально-экономически приемлемого варианта схемы развития системы обращения с отходами
39
5.1.2 Раздельный сбор отходов у источника образования
42
5.2 Схемы обращения со строительными, крупногабаритными и опасными бытовыми отходами
48
5.3 Модернизация и совершенствование материально-технической базы
49
5.4 Организация системы вывоза ТБО
51
5.5 Мусороперегрузочные станции
52
5.6 Логистическая схема движения потоков отходов
53
5.6.1 Технические средства транспортирования ТБО
53
5.6.2 Совершенствование технологии обращения отходами с учетом сортировки, переработки и утилизации
57
5.7 Утилизация опасных бытовых отходов
59
5.8 Создание системы сбора опасных бытовых отходов
60
5.9 Полигоны твердо бытовых отходов, технология захоронения, эксплуатация, рекультивация
62
5.9.1 Расчет вместимости полигона ТБО
74
5.9.2 Комплексная площадка
75
5.9.3 Размещение объектов обращения отходами на территории городской администрации города Қонаев
87
5.9.4 Расчет показателей материально-технической базы и финансовых затрат программы управления отходами
87
5.9.5 Формирование материально-технической базы и финансовых показателей системы управления отходами города Қонаев
88
5.9.5.1 Система сбора отходов
88
5.9.5.2 Пункты приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов
89
5.9.5.3 Транспортирование отходов
90
5.9.6 Рекультивация существующего полигона
90
5.10 Институциональный раздел
91
5.10.1 Организационная модель системы управления отходами г.Қонаева
91
5.10 2 Основы выбора модели современной системы управления отходами
92
5.10 3 Задачи перед системой управления отходами
93
5.10 4 Варианты решения задачи в рамках имеющейся организационной модели и
сложившихся финансовых отношений
94
5.10.5 Варианты распределения функций в сфере обращения с твердо бытовых отходов в соответствии с организационной моделью системы
94
5.10.5.1 Модели организации работы сегмента управления твердо бытовых отходов
94
5.10.5.2 Международная практика привлечения частного капитала в сфере управления твердо бытовых отходов
95
5.10.6 Уполномоченная организация - ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту"
96
5.10.6.1 Стратегия и система участия частного капитала в системе управления отходами
96
5.10.7 Переработка ТБО, как путь к решению задачи
98
5.10.8 Новая организационная модель, как форма решения задачи
98
5.10.8.1 Предпосылки для создания новой организационной модели
98
5.10.8.2 Жилищные кондоминиумы и управляющие компании, как субъекты организации упорядоченного сбора ТБО в городах и сельских населенных пунктах
99
5.10.8.3 Создание единого территориального оператора (общие принципы)
99
5.10.8.4 Новая тарифная политика

100
5.10.8.6. Кәсіпкерлік субъектілерін қалдықтармен жұмыс істеуге тарту бойынша экономикалық ынталандыру бойынша ұсынымдар
102
5.10.8.7. Қалдықтарды басқару жүйесінің ұйымдық моделі
102
5.10.8.8. Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген жауапкершілігі қағидатын іске асыру
107
5.10.8.9. Қалдықтарды басқарудың функционалдық моделі
108
5.10.10. Қалдықтарды басқару моделін енгізу құралдары
109
5.11. Жүйені қаржыландыру көздері
113
5.11.1. Негізгі ережелер
113
5.11.2. Күрделі шығындарды қаржыландыру
114
5.11.3. Ағымдағы табыс көздері
115
5.11.4. Қалдықтарды басқару бойынша шығындарды өтеу принциптері
115
5.11.5. Ықтимал тарифтер мен төлемдерді жинау схемалары
115
6. бөлім. Қажетті ресурстар
115
7 бөлім. бағдарламаны іске асыру жоспары және басымдық әрекеттер
116
Қысқартулар тізімі
ӘАБ
Әкімшілік-аумақтық бірлік
БЫҚ
Биологиялық ыдырайтын қалдықтар
ВMR
Қосалқы материалдық ресурстар
га
гектар
қ.ә.
қала әкімшілігі
ЕО
Еуропа Одағы
ЖЭ
Жасыл экономика
ЖК
Жеке кәсіпкер
кг
килограмм
ІКҚ
Ірі көлемді қалдық
КМҚК
Коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын
ШЖҚ МКК
Шаруашылық жүргізу құқығындағы
мемлекеттік кәсіпорын
ІКҚ
Ірі көлемді қалдық
КМҚК
Коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын
ШЖҚ МКК
Шаруашылық жүргізу құқығындағы
мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын
м3
текше метр
ЖАО
Жергілікті атқарушы орган (әкімдік)
Медициналық қалдықтар
ЖУО
Жергілікті уәкілетті орган (мәслихат)
ҚСК
Қалдықтарды сұрыптау кешені
ЭжТРМ
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ҮЕҰ
Үкіметтік емес ұйымдар
ҚР
Қазақстан Республикасы
КӨЖ
Кеңейтілген өндірушінің жауапкершілігі
ҚСБҚ
Құрамында сынап бар қалдықтар
т
тонна
ТҚҚ
Тұрмыстық қатты қалдықтар
ТКҚ
Тұрмыстық коммуналдық қалдықтар
ЖШС
Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
АО
Аумақтық оператор
мың
мың
ТТӨ
Тұрақты тұтыну және өндіріс
қ.
қала
Бағдарламалық паспорт
Бағдарлама атауы
Қонаев қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы
Әзірлеу негізі
1)"Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI Кодексі (27-тарау).
2)Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы "Қазақстан-2050" Стратегиясы.
3)"Қазақстан Республикасының "Жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығы.
4)"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының "Жасыл экономикаға" көшу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 28 сәуірдегі №506-V Қазақстан Республикасының Заңы.
5)"Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 28 желтоқсандағы №508 бұйрығы.

100
5.10.8.5 Рекомендации по установлению предельных тарифов в области обращения с отходами
101
5.10.8.6 Рекомендации по экономическим стимулам для привлечения субъектов предпринимательства в сферу обращения с отходами
103
5.10.8.7 Организационная модель системы управления отходами
103
5.10.8.8 Реализация принципа расширенной ответственности производителей (импортҰров)
108
5.10.8.9 Функциональная модель обращения с отходами
110
5.10.8.10 Инструменты реализации модели управления отходами
110
5.11 Источники финансирования Системы
113
5.11.1 Основные положения
113
5.11.2 Финансирование капитальных затрат
115
5.11.3 Источники текущих доходов
115
5.11.4 Принципы возмещения затрат при обращении с отходами
115
5.11.5 Возможные схемы тарификации и сбора платежей
116
6 раздел Необходимые ресурсы
116
7 раздел Первоочередные мероприятия и план реализации программы
116
Список сокращений
АТЕ
административно-территориальная единица
БРО
биологически разлагаемые отходы
ВМР
вторичные материальные ресурсы
га
гектар
г.а.
городская администрация
ЕС
Европейский союз
ЗЭ
зеленая экономика
ИП
индивидуальный предприниматель
кг
килограмм
КГО
крупногабаритный отход
КГКП
коммунальное государственное казенное предприятие
КГП на ПХВ
Коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения
м3
метр кубический
МИО
местный исполнительный орган (акимат)
МО
медицинские отходы
МПО
местный представительный орган (маслихат)
МСК
мусоросортировочный комплекс
МЭиПР
Министерство экологии и природных ресурсов
НПО
неправительственные организации
РК
Республика Казахстан
РОП
расширенная ответственность производителей
РСО
ртутьсодержащий отход
т
тонны
ТБО
твердые бытовые отходы
ТКО
твердые коммунальные отходы
ТОО
Товарищество с ограниченной ответственностью
ТО
территориальный оператор
тыс.
тысяч
УПП
устойчивое потребление и производство
г.
город
Паспорт программы
Наименование программы
Программа управления коммунальными отходами города Қонаев на 2025-2029 годы
Основание для разработки
1)Кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI "Экологический кодекс Республики Казахстан" (Глава 27).
2)Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана Стратегия "Казахстан-2050".
3)Указ Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577 "О концепции по переходы Республики Казахстан к "Зеленой экономике".
4)Закон Республики Казахстан от 28 апреля 2016 года № 506-V "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода Республики Казахстан к "Зеленой экономике".
5)Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" от 28 декабря 2021 года № 508.

6)"Жергілікті атқарушы органдарға коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасын әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 154-п бұйрығы.
7)Қалдықтарды басқару саласындағы 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін іске асыру мақсатында бекітілген өзге де қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер.
Әзірлеуші жауапты
Қонаев қаласының әкімдігі
Орындауға жауапты
Қонаев қаласының әкімдігі, Қонаев қаласындағы қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау бойынша орталықтандырылған жүйенің мамандандырылған ұйымдары.
Бағдарлама мақсаттары
-тұтыну қалдықтарының қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына кері әсерін азайту;
-Алматы обылысының (Қонаев қ.) елді мекендерінде коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесінің үлгісін құру арқылы коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін кезең-кезеңмен азайтуға, сондай-ақ коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және полигондарды рекультивациялау үлесін арттыруға бағытталған белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізу және оны жүзеге асыру.
Тапсырмалар
1.Алматы облысы Қонаев қ. аумағында коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесінің моделін қалыптастыру, оның ішінде ҚР заңнамасының нормативтік талаптарына сәйкес және облыстың ерекшелігін (климат, география, халықтың өсу динамикасы, аумақты дамыту жоспарлары және басқалар) ескере отырып, коммуналдық қалдықтардың пайда болу, жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және көму процестерін қамтиды.
2.Бағдарламаны іске асыру үшін қажетті ресурстарды тарту.
3.Ұсынылған негізделген ұсыныстар негізінде коммуналдық қалдықтарды басқару саласында инфрақұрылым құру.
4.Қалалық қалдықтарды орналастыру орындарын азайту және рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын жою бойынша ұсыныстар беру.
Іске асыру
мерзімдері
2025-2029 жылдар
Мақсатты көрсеткіштер
2029 жылы Бағдарламаны аяқтауға:
- Қонаев қаласы тұрғындарының 80% ұдайы қоқыс шығарушы ұйыммен қызмет көрсетіледі;
- түзілудің жалпы көлеміндегі коммуналдық қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеуге/кәдеге жаратуға беру үлесі 25% -ға дейін;
- коммуналдық қалдықтарды орналастыратын 1 объект заңнама талаптарына сәйкес келеді;

6)Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 154-п "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами".
7)Иные действующие нормативные акты утвержденные в целях реализации Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года в сфере управления отходами.
Ответственный за разработку
Акимат города Қонаев
Ответственные за реализацию
Акимат города Қонаев, специализированные организации централизованной системы сбора твердых бытовых отходов города Қонаев.
Цели программы
-снижение негативного воздействия отходов потребления на окружающую среду и здоровье населения;
-достижение установленных показателей, направленных на постепенное сокращение объемов образования коммунальных отходов, а также, увеличение доли восстановления коммунальных отходов и рекультивации полигонов через создание модели эффективной системы управления коммунальными отходами в населенных пунктах Алматинской области (г.Қонаев) и ее реализацию.
Задачи
1)Формирование модели эффективной системы управления коммунальными отходами на территории Алматинской области (г. Қонаев), в том числе охватывающей процессы образования, сбора, транспортировки, утилизации, переработки и захоронения коммунальных отходов в соответствии с нормативными требованиями законодательства РК и с учетом специфики области (климат, география, динамика роста населения, планы развития территории и другое).
2)Привлечение ресурсов, необходимых для реализации Программы.
3)Создание инфраструктуры в сфере обращения с коммунальными отходами на основе представленных обоснованных рекомендаций.
4)Предоставление рекомендаций по минимизации количества мест захоронения коммунальных отходов, ликвидации несанкционированных
объектов размещения отходов.
Сроки реализации
2025-2029 годы
Целевые индикаторы
К завершению Программы в 2029 году:
-80% населения города Қонаев регулярно обслуживается мусоровывозящей организацией;
-доля сортировки и передачи на переработку/утилизацию коммунальных отходов в общем объеме образования до 25%;
-1 объект размещения коммунальных отходов соответствует требованиям законодательства;

129 660 мың. теңге ҚКҚ-ны ұтымды пайдалану және басқару жөніндегі шаралар туралы халықтың хабардарлығын арттыру үшін ақпараттық және білім беру іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге бөлінді (Бұл көрсеткіш Алматы облысының бюджеті шеңберінде іске асыру үшін белгіленген).
Қаржыландыру
көлемі және
көздері
Бағдарламаны іске асыруға 2025-2029 жылдары республикалық және Алматы облысының, Қонаев қаласының жергілікті бюджеттерінің қаражаты және басқа да көздер бағытталатын болады. Бағдарламаны іске асыруға жалпы шығындар 2,6 млрд. теңгені құрайды.

-129 660 тыс. тенге выделено на организацию и проведение информационных и образовательных мероприятий для повышения осведомлҰнности населения о мерах по рациональному обращению и управлению ТКО (Данный показатель определен для реализации в рамках бюджета Алматинской области).
Источники и объемы финансирования
На реализацию Программы в 2025-2029 годы будут направлены средства республиканского и местных бюджетов Алматинской области, орода Қонаев и иных источников. Общие затраты на реализацию Программы составят 2,6 млрд. тенге.

Нормативтік-құқықтық базаны жетілдіруді, ақпараттық-білім беру іс-шараларын, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді, ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және жобалау-іздестіру жұмыстарын қамтитын бүкіл облыс шеңберінде іске асырылатын Бағдарлама іс-шараларына арналған жалпы шығындар 0,29 млрд. теңгені құрайды.
ӨКМ ("Жасыл даму" АҚ) операторының құзыреті бөлігінде технологиялық қолдау және бірлесіп қаржыландыру мүмкін.

Общие затраты на мероприятия Программы, реализуемые в рамках всей области, включающие совершенствование нормативно-правовой базы, информационно-образовательные мероприятия, разработка проектно-сметной документации, научно- исследовательские, опытно-конструкторские и проектно-изыскательские работы составят 0,29 млрд. тенге. В части компетенции Оператора РОП (АО “Жасыл даму”) возможна технологическая поддержка и софинансирование.

Қонаев қаласында 2025-2029 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын (бұдан әрі - Бағдарлама) қаржыландыру көлемі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және жергілікті бюджеттердің кіріс бөлігінің мүмкіндіктеріне сүйене отырып, тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді (Қонаев қ.) бекіту кезінде нақтыланатын болады.
1 Кесте– 2025-2029 жылдар Қонаев қаласы бойынша жалпы шығындар
Қонаев қ. бойынша жалпы
шығындар, жыл бойынша
Барлығы, мың теңге
РБ, мың теңге
ЖБ, мың теңге
Басқа қаржыландыру
көздері, мың теңге
2025 ж.
388 199
-
388 199
-
2026 ж.

Объем финансирования Программы управления коммунальными отходами города Қонаев на 2025-2029 годы (далее – Программа) будет уточняться при утверждении местных бюджетов (г. Қонаев) на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и исходя из возможностей доходной части местных бюджетов.
Таблица 1 – Общие затраты в рамках города Қонаев Алматинской области на 2025-2029 годы
Общие затраты в рамках г. Қонаев,по годам
Всего, тыс. тенге
РБ,
тыс. тенге
МБ, тыс. тенге
Другие источники финансирования,
тыс. тенге
2025 г.
388 199
-
388 199
-
2026 г.

815 118
397 543
413 376
4 200
2027 ж.
766 993
270 830
385 584
110 580
2028 ж.
443 008
207 473
129 155
106 380
2029 ж.
183 210
26 920
2 000
154 290
Барлығы:
2 596 527
902 765
1 318 312
375 450
ҚР Экологиялық кодексінің ережелеріне сәйкес (388-бап) ӨКМ операторы ҚТҚ-ны жинаудың, тасымалдаудың, қайта пайдалануға дайындаудың, өңдеудің, сұрыптаудың, қайта өңдеудің және т.б. технологияларын енгізу арқылы өңірлік басқару жүйесін дамыта алады (немесе) қалдықтарды кәдеге жарату, қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, сұрыптауға дайындау жөніндегі зауыттарды (өндірістерді) салу және (немесе) қалдықтарды кәдеге жарату, қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын ұйымдардың материалдық-техникалық базасын жетілдіру.
Бағдарламаны қаржыландыру көздері
1 Кіріспе
Осы Бағдарлама техникалық ерекшелікке және Қонаев қаласы Әкімінің берілген тапсырмасына сәйкес әзірленді.
Бағдарламаны "Қонаев қаласының тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі әзірледі.
Бағдарламаны әзірлеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының, оның ішінде Алматы облысының әкімдіктері мен мәслихаттарының және Қонаев қаласының қабылдаған нормативтік құқықтық актілердің негізінде жүзеге асырылды:
1."Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" (2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI, 27-тарау).
2.Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы "Қазақстан-2050" Стратегиясы.
3."Қазақстан Республикасының "Жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығы.
4."Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының "Жасыл экономикаға" көшу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 28 сәуірдегі № 506-V Қазақстан Республикасының Заңы.
5.Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау және бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығы.

815 118
397 543
413 376
4 200
2027 г.
766 993
270 830
385 584
110 580
2028 г.
443 008
207 473
129 155
106 380
2029 г.
183 210
26 920
2 000
154 290
Итого:
2 596 527
902 765
1 318 312
375 450
В соответствии с положением Экологического кодекса РК (статья 388) Оператор РОП может развивать региональную систему управления ТБО через внедрение технологий сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, обработки, сортировки, переработки и (или) утилизации отходов, строительство заводов (производств) по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, сортировке и (или) утилизации отходов, совершенствование материально-технической базы организаций, осуществляющих сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку и (или) утилизацию отходов, организацию энергетической утилизации отходов.
Источники финансирования Программы.
1Введение
Настоящая Программа разработана в соответствии с технической спецификацией и поручения Акима города Қонаев.
Программа разработана Государственным учреждением "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Қонаев"
Разработка Программы велась на основе действующего законодательства Республики Казахстан, включая нормативные документы, принятые акиматами и маслихатами Алматинской области и города Қонаев:
1. "Экологический кодекс Республики Казахстан" (от 2 января 2021 года № 400-VI, Глава 27).
2. Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана Стратегия "Казахстан-2050".
3. Указ Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577 "О концепции по переходы Республики Казахстан к "Зеленой экономике".
4. Закон Республики Казахстан от 28 апреля 2016 года № 506-V "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода Республики Казахстан к "Зеленой экономике".
5. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования.

6. "Қалдықтар сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 6 тамыздағы № 314 бұйрығы.
7.Иесіз қауіпті қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі №373 бұйрығы.
8. "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығы.
9. "Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі №16-07/307 бұйрығы.
10."Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығы.
11. "Адамның өмір сүру ортасы мен денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-2 бұйрығы.
12."Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы"
13."Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығы.
14. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" " № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы.
15. "Алматы облысының 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын бекіту туралы" Алматы облысы мәслихатының 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 32-149 шешімі.
16. ҚР құрылыс нормалары 1.04.15.2013 "Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондар".
17. ҚР СТ 3780-2022 "Қалдықтар. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін контейнерлерді орналастыру алаңдарына қойылатын жалпы талаптар".
18. Қалдықтарды басқару саласындағы Қазақстан Республикасының басқа да қолданыстағы нормативтік құжаттары.

6. Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 314 "Об утверждении Классификатора отходов".
7. Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 373 "Об утверждении Правил управления бесхозяйными отходами".
8. Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" от 28 декабря 2021 года № 508.
9. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 16-07/307 "Об утверждении Правил утилизации, уничтожения биологических отходов".
10. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии".
11. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека".
12. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления".
13. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно- эпидемиологические требования к объектам здравоохранения".
14. Приказ и.о. Министра здравоохранения РК от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления".
15. Решение маслихата Алматинской области от 21 декабря 2022 года № 32-149 "Об утверждении стратегии развития Алматинской области до 2030 года".
16. Строительные нормы РК 1.04-15-2013 "Полигоны для твердых бытовых отходов".
17. СТ РК 3780-2022 "Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров для организации раздельного сбора коммунальных отходов".
18. Иные действующие нормативные документы РК в сфере управления отходами.

19. "Қонаев қаласының топографиялық түсірілімін жүзеге асыру арқылы Бас жоспарды және егжей-тегжейлі жоспарлау жобасын әзірлеу" жобасы.
Бағдарлама бес жылға есептелген, іске асыру мерзімі 2025-2029 жылдар.
1.1.Қала туралы жалпы мәліметтер
Қонаев қаласы және Қонаев қаласы әкімдігінің құрамына кіретін елді мекендер туралы жалпы мәліметтер бекітілген "Қонаев қаласының топографиялық түсірілімін жүзеге асыра отырып, бас жоспарын және егжей-тегжейлі жоспарлау жобасын әзірлеу" жобасынан алынды.
1 Сурет – Қонаев қаласындағы қалдықтарды орналастыру картасы
Қонаев қаласы – Алматы облысының әкімшілік орталығы және қала әкімдігінің әкімшілік орталығы.
Қала әкімшілігінің құрамына келесі елді мекендер кіреді.
− Қонаев қаласы - қала әкімдігінің әкімшілік орталығы болып табылады;
− Шеңгелді ауылы – Шеңгелді ауылдық округінің әкімшілік орталығы;
− Қосқұдық ауылы;
− Ақөзек ауылы;
− Кербұлақ ауылы;
− Сарыбұлақ ауылы;
− Бөктер ауылы;
− Құлантөбе ауылы;
− Тасқұм ауылы;
− Шолақ ауылы.
Қонаев қаласының әкімшілігіне кіретін елді мекендер бойынша бөлінген қала әкімшілігіндегі қазіргі халық саны төменде келтірілген (2 Кесте).
2 Кесте- Қонаев қаласы халқының саны
Ауылдық округ/елді мекен
Халық, адамдар
Қонаев қ.

19. Проект "Разработка Генерального плана и проекта детальной планировки с выполнением топографической съемки города Қонаев.
Программа рассчитана на пять лет, с плановым периодом реализации 2025- 2029 годы.
1.1 Общая справка по городу Қонаев
Общие сведения по городу Қонаев и по населенным пунктам, входящим в состав городской администрации Қонаев взяты из утвержденного проекта "Разработка генерального плана и проекта детальной планировки с выполнением топографической съемки города Қонаев.
Рисунок 1 – Карта местоположения отходов города Қонаев
Город Қонаев является административным центром Алматинской области и административным центром городской администрации.
В состав городской администрации входят следующие населенные пункты.
-город Қонаев – административный центр городской администрации;
-село Шенгельды - административный центр Шенгельдинского сельского округа;
-село Коскудук;
-село Акозек;
-село Кербулак;
-село Сарыбулак;
-село Боктер;
-село Кулантобе;
-село Таскум;
-село Шолак.
Существующая численность населения в пределах городской администрации с разбивкой по населенным пунктам, входящих в городскую администрацию города Қонаев приведены в ниже (Таблица 2).
Таблица 2 - Численность населения города Қонаев
Сельский округ/населенный пункт
Население, чел.
г. Қонаев

Қала айтарлықтай өнеркәсіптік-экономикалық әлеуетке ие және өнеркәсіп өнімінің көлемі бойынша Алматы облысының аймақтары арасында 3-ші орында. Басым орынды өңдеуші өнеркәсіп алады (жалпы көлемнің ¾ бөлігінен астам). Құрылыс материалдары өнеркәсібі құрылыс материалдары мен конструкцияларының 40 түрін шығарады, бұл аймақта табиғи құмның, қиыршық тастың, тас кен орындарының болуы айтарлықтай ықпал етеді. Фарфор бұйымдарын шығаратын жоғары сапалы балшық кен орны бар.
Өнеркәсіп саласындағы энергетикалық құрамдас бөлікті ерекше атап өткен жөн. Қонаев қаласында Қазақстанның оңтүстігіндегі ең ірі су электр станциясы - Іле өзеніндегі Қапшағай ГЭС-і, сондай-ақ Алматы облысындағы электр энергиясын өндірудің үштен бір бөлігін қамтамасыз ететін электр энергиясының жаңартылатын көздерін - жел және күн энергиясын өндіру жөніндегі қуаттар бар.
Қонаев қаласының Қапшағай су қоймасының жағалау аймағындағы географиялық орналасуы, оның аумағы арқылы республикалық маңызы бар автомобиль жолының өтуі қаланың демалыс аймағы тұрғысынан қазіргі мамандануын айқындайды және туризмді дамытуға қолайлы жағдай жасайды.
Тұрғын үй қорының сипаттамасы
Қонаевтағы тұрғын үй қорының жалпы ауданы (ҚР ұлттық статистика Бюросының 01.01.2024 жылғы мәліметі бойынша) – 999,2 мың ш. м. құрады, соның ішінде:
− көппәтерлі тұрғын үйлер үшін – 816,2 мың ш. м (81,7%);
− жеке тұрғын үйлер үшін – 183,0 мың ш.м. (18,3%).
− Қонаев қаласындағы тұрғын үйлердің жалпы саны (01.01.2024 ж.) 2515 бірлікті құрады,
соның ішінде:
− көппәтерлі тұрғын үйлер үшін – 730 бірлік;
− жеке тұрғын үйлер үшін – 1 785 бірлік.
Қонаев қаласындағы көпқабатты тұрғын үй қоры мынадай ғимараттардан тұрады:
а) 1970-1980 жж. салынған 5 қабатты панельді тұрғын үйлер;
б) 1980-1990 жж. салынған 9 қабатты панельді тұрғын үйлер;
в) 2003-2021 жж. салынған 5-6 қабатты монолитті үйлер.
Қонаев қаласының тұрғын үй қорының жақсару дәрежесі төмендегідей. Көппәтерлі тұрғын үй қоры инженерлік-техникалық жабдықтаудың барлық негізгі түрлерімен қамтамасыз етілген: сумен жабдықтау – 100%, кәріз – 97%, орталықтандырылған жылыту – 89%, орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау – 82%, газбен жабдықтау – 42%. Жеке тұрғын үйлер 100% дерлік сумен, 80% канализациямен қамтамасыз етілген; 70% - орталықтандырылған жылыту, 45,96% - орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау және 42% - газбен жабдықтау.
1.2 Табиғи-климаттық жағдайлар
Қарастырылып отырған өңір, Қонаев қаласы Алматы облысының құрамына кіреді және оның орталық бөлігінде солтүстік бағытта, Алматы қаласынан 70 км қашықтықта орналасқан. Қонаев қаласы географиялық жағынан Қапшағай су қоймасының жағалау аймағының батыс бөлігінде Іле өзені бойындағы Қараой шөлді үстірті мен Іле Алатауы тауларының Іле ойпатының тау етегі аңғарының түйіскен жерінде орналасқан.
Әрине, Қонаев аймағы күрт континенттік климаты бар жартылай шөлейт аймаққа жатады. Бұл аймақ жазда ылғалдың жетіспеушілігі, қыста орташа төмен температура, метеорологиялық элементтердің үлкен маусымдық және тәуліктік ауытқуы фонында инсоляциялық және жылу ресурстарының артық болуымен сипатталады.
Құрылыс және климаттық аймақтарға бөлу бойынша Қонаев қаласы IV-Г шағын ауданына жатқызылған.

Город обладает существенным промышленно-экономическим потенциалом и занимает 3-е место по объемам промышленной продукции среди регионов Алматинской области. Преобладающее место занимает обрабатывающая промышленность (более ¾ от общего объема). В сфере промышленности строительных материалов обеспечивается выпуск 40 видов строительных материалов и конструкций, к чему в немалой степени способствует наличие в городе месторождений природного песка, щебня, камня. Имеется месторождение качественной глины для производства фарфоровой продукции.
Особо следует отметить энергетическую составляющую в сфере промышленности. Город Қонаев имеет крупнейшую на юге Казахстана гидроэлектростанцию – Капшагайскую ГЭС на реке Иле, а также мощности по производству возобновляемых источников электроэнергии – ветровой и солнечной, которые обеспечивают треть производства электроэнергии в Алматинской области.
Географическое расположение города Қонаев в прибрежной зоне Капшагайского водохранилища, прохождение по его территории автотрассы республиканского значения определяют текущую специализацию города в плане зоны отдыха и создают благоприятные условия для развития туризма.
Характеристика жилищного фонда
Общая площадь жилищного фонда в города Қонаев составила (по данным Бюро национальной статистики РК на 01.01.20224г.) - 999,2 тыс. кв. м, в том числе:
-по многоквартирным жилым домам – 816,2 тыс. кв. м (81,7%);
-по индивидуальным жилым домам – 183,0 тыс. кв. м (18,3 %).
-общее количество жилых домов в города Қонаев (по состоянию на 01.01.2024 г.) составило 2 515 единиц, в том числе:
-по многоквартирным жилым домам – 730 единиц;
-по индивидуальным жилым домам – 1785 единиц. Многоэтажный жилищный фонд города Қонаев состоит из следующих зданий:
а) 5-этажные панельные жилые дома, построенные в 1970-1980 гг;
б) 9-этажные панельные жилые здания 1980-1990 г.г. постройки;
в) 5-6-этажные монолитные дома, построенные в 2003-2021 гг.
Степень благоустройства жилищного фонда в города Қонаев выглядит следующим образом. Многоквартирный жилищный фонд обеспечен всеми основными видами инженерного благоустройства: по водоснабжению – на 100%, по канализации – на 97%, по центральному отоплению – на 89%, центральным горячим водоснабжением – на 82%, по газоснабжению – на 42%. Индивидуальные жилые дома практически на 100% обеспечены водоснабжением, на 80% - канализацией; на 70% - центральным отоплением, на 45,96% - центральным горячим водоснабжением и на 42% - газоснабжением.
1.2 Природно-климатические условия
Рассматриваемый регион города Қонаев входит в состав Алматинской области и расположен в центральной ее части в северном направлении в 70 км от г. Географически города Қонаев расположен в западной части прибрежной зоны Капшагайского водохранилища на реке Иле в районе стыка пустынного плато Караой и предгорной долины Илийской впадины гор Заилийского Алатау.
В природном отношении регион города Қонаев относится к полупустынной зоне с резко континентальным климатом. Данной зоне присущи избыток инсоляции и тепловых ресурсов на фоне недостатка увлажнения летом, умеренно низкими температурами зимой, большими сезонными и суточными колебаниями метеоэлементов.
Согласно строительно-климатическому районированию города Қонаев отнесен к IV-Г подрайону.

Жылдық орташа температурасы плюс 9,7ºС. Жазда орташа температура плюс 25,5 ºС, орташа максимум плюс 33 ºС. Қыста теріс температура кезеңі 125 күнге созылады, орташа температура минус 7,6 ºС, орташа минимум минус 12 ºС, абсолюттік минимум минус 35 ºС.
Орташа жылдық ылғалдылық 63% құрайды. Жазда температура мен ылғалдылық жағдайына әсер ету аймағының ені 1,5-2 км болатын су қоймасы айтарлықтай әсер етеді. Бұл жағалау белдеуінде күндізгі температураның төмендеуі 3-6 ºС болуы мүмкін, ал түнде температураның 2-3 ºС жоғарылауы мүмкін. Ауаның салыстырмалы ылғалдылығының күндізгі уақытта 10-30%-ға жоғарылауын байқауға болады.
Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері 267 мм. Қыста қардың орташа қалыңдығы 15 см.
1.3 Аймақ басымдықтарында қалдықтарды басқару
ТДМ лар
Қазақстан қабылдаған БҰҰ Тұрақты даму мақсаттарының (ТДМ) ішінде қалдықтардың қоршаған ортаға және планета тұрғындарының денсаулығына кері әсерін азайтуға байланысты бірқатар мақсаттар мен міндеттер бар. Бұл мақсаттар мен оларға сәйкес міндеттер төменде көрсетілген (3 Кесте).
ТДМ ауқымы бойынша жаһандық құжат бола отырып, жекелеген мемлекеттердің ерекшеліктерін, қажетті инфрақұрылымның ағымдағы жағдайын және т.б. есепке алмастан жалпы шеңберді анықтайды.
Қазақстан ТДМ-ны қабылдады және тиісті мақсаттар мен міндеттерді ескере отырып, даму жоспарларын құруда.
3 Кесте– Қалдықтарды азайтуға байланысты ТДМ
ТДМ
Тапсырма
11.6 2030 жылға қарай жан басына шаққанда қалалардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайту, оның ішінде ауаның сапасына, қалалық және басқа да қалдықтарды басқаруға назар аудару арқылы.
11.6.1 Тұрақты түрде жиналатын және тиісті түрде жойылатын қатты тұрмыстық қалдықтардың жалпы коммуналдық қалдықтардағы үлесі.
12.3 2030 жылға қарай бөлшек және тұтынушылық деңгейде жан басына шаққандағы жаһандық азықтүлік қалдықтарын екі есе қысқарту және егін жинаудан кейінгі ысыраптарды қоса алғанда, құн тізбегіндегі азық-түлік шығындарын азайту.
12.3.1 Азық-түлік шығынының жаһандық индексі
12.5 2030 жылға қарай қалдықтардың пайда болуына жол бермеу, азайту, қайта өңдеу және қайта пайдалану шаралары арқылы олардың көлемін айтарлықтай азайту
12.5.1 Ұлттық қайта өңдеу нормасы, қайта өңделген материалдардың массасы
12.6 Компанияларды, әсіресе ірі және трансұлттық компанияларды тұрақты өндірістік тәжірибелерді қабылдауға және өз есептерінде тұрақтылық туралы есеп беруге ынталандыру

Среднегодовая температура воздуха – плюс 9,7ºС. В летнее время средняя температура составляет плюс 25,5 ºС, средний максимум – плюс 33 ºС. В зимнее время период с отрицательной температурой продолжается 125 дней со средней температурой минус 7,6 ºС, средний минимум составляет минус 12 ºС, абсолютный минимум – минус 35 ºС.
Среднегодовая влажность составляет 63%. В летний период существенное влияние на температурно-влажностный режим оказывает водохранилище, ширина зоны влияния которого составляет 1,5-2 км. В этой полосе побережья снижение дневной температуры может составить 3-6 ºС, а в ночное время может отмечаться повышение температуры на 2-3 ºС. Увеличение относительной влажности воздуха может отмечаться в дневное время на 10- 30%.
Среднегодовая сумма осадков равна 267 мм. В зимнее время средняя высота снежного покрова составляет 15 см.
1.3 Управление отходами в приоритетных задачах области
ЦУРы
Среди Целей устойчивого развития ООН (ЦУР), принятых Казахстаном, имеется ряд целей и задач, связанных с вопросами сокращения негативного влияния отходов на окружающую среду и здоровье населения планеты. Ниже выделены такие цели и соответствующие им задачи (Таблица 3).
ЦУР, являясь по своему охвату глобальным документом, определяет общую рамку без учета особенностей отдельных государств, текущее положение необходимой инфраструктуры и т.д.
Казахстан принял ЦУР и строит планы развития с учетом соответствующих целей и задач.
Таблица 3 – ЦУР, связанных с вопросами сокращения отходов
ЦУР
Задача
11.6 К 2030 году уменьшить негативное экологическое воздействие городов в пересчете на душу населения, в том числе посредством уделения особого внимания качеству воздуха и
удалению городских и других отходов.
11.6.1 Доля твердых бытовых отходов, которые регулярно собираются и надлежащим образом удаляются, в общей массе
городских отходов.
12.3 К 2030 году сократить вдвое в пересчете на душу населения общемировое количество пищевых отходов на розничном и потребительском уровнях и уменьшить потери продовольствия в производственно-сбытовых цепочках, в том числе
послеуборочные потери.
12.3.1 Глобальный индекс потерь продовольствия
12.5 К 2030 году существенно уменьшить объем отходов путем принятия мер по предотвращению их образования, их сокращению, переработке и
повторному использованию
12.5.1 Национальный уровень переработки отходов, масса утилизированных материалов
12.6 Рекомендовать компаниям, особенно крупным и транснациональным компаниям, применять устойчивые методы производства и отражать информацию о рациональном использовании
ресурсов в своих отчетах

12.6.1 Тұрақты даму туралы есептерді жариялайтын компаниялардың саны
12.7 Ұлттық стратегиялар мен басымдықтарға сәйкес мемлекеттік сатып алулардағы экологиялық тәжірибені ілгерілету*
12.7.1 Мемлекеттік сатып алуларды жасылдандыру стратегиялары мен іс-қимыл жоспарларын іске асыратын елдер саны
-Бұл тармақ қалдықтарды қайта өңдеуден кейін алынған өнімдерді "жасыл" сатып алуды қолдауға және дамытуға мүмкіндік береді, мысалы, жаңартылатын энергия көздерінен алынған электр және жылу, компост, қайта өңделген материалдардан жасалған өнімдер, қалдықтардан отын брикеттері және т.б.
Қазақстан Республикасының "Жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамалары (Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығымен бекітілген) еліміздің экология және ресурстарды тұтыну саласындағы одан әрі дамуының негізгі "тенденциясын" айқындайтынын көрсетеді. - өндірістік және коммуналдық қалдықтарды қамтитын қалдықтарды басқарудың кешенді жүйесін құру.
Тұжырымдамада сәйкес жүйені құру үшін келесі тәсілдерге сүйену керектігі айтылған:
− қызметтердің толық кешенін көрсете отырып және ландшафттарды кешенді қорғау арқылы қалдықтарды орналастырудың келісілген жүйесін құру;
− қайта өңдеу мен кәдеге жаратуды, сондай-ақ пайдалы заттар мен материалдарды өндіруді, қалдықтарды кәдеге жарату арқылы отын алуды кеңінен қолдануға көшумен полигондардың санын азайту;
− қосылған құн тізбегінің ішінде де, одан тысқары да өнімдерді қайта өңдеумен айналмалы экономиканы дамыту;
− экологиялық жағдайды жақсарту және қоршаған ортаға техногендік әсерді азайту.
Сондай-ақ құжатта қалдықтарды басқару саласындағы көрсеткіштерді қамтитын "Жасыл экономиканың" ұзақ мерзімді стратегиялық мақсаттары мен нысаналы индикаторлары (4 Кесте).
4 Кесте- Қазақстан Республикасы үшін қалдықтарды басқару саласындағы "Жасыл экономиканың" мақсаттары мен нысаналы индикаторлары
Сектор
Мақсаттың сипаттамасы
2030 ж.
2050 ж.
Қайта өңдеу
Тұрғындарды қатты тұрмыстық қалдықтарды шығарумен қамту
100%
Санитарлық қалдықтарды сақтау
95%
Қайта өңделген қалдықтардың үлесі
40%
50%
ҚТҚ проблемаларын шешу жөніндегі Тұжырымдаманың қорытынды ұсыныстары жергілікті бағдарламалар мен жобаларды әзірлеу кезінде ескерілуі тиіс келесі іс-шараларды қамтиды:
1)Барлық ірі қатты тұрмыстық қалдықтар үйінділеріне мұқият аудит жүргізу және оларды рекультивациялау шараларын анықтау.
2)Келесі аспектілерді қамтитын ҚТҚ өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі мемлекеттік бағдарламаны әзірлеу:
− 2050 жылға қарай қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеудің нысаналы деңгейін 50%-ға дейін және экологиялық және санитарлық талаптарға сәйкес келетін полигондарда қатты тұрмыстық қалдықтардың қалдық көлемін сақтау, олардың үлесі 2050 жылға қарай 100%-ға дейін артуы тиіс, бұл 2050 жылға қарай елдегі барлық полигондар ең заманауи экологиялық және санитарлық талаптарға сай болуы керек;
− тұтынушылардан тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинауды енгізу;
− өңделген материалдардан алынатын пайданы ескере отырып, белгілі бір табыстылық нормасымен осы саладағы операциялық шығындар мен инвестицияларды жабуға кепілдік беретін тарифті есептеу әдістемесін айқындау;
− орау, электрондық және электр жабдықтары, көлік құралдары, аккумуляторлар, жиһаз және басқа да тауарлар қалдықтарын пайдаланудан кейін жинау және қайта өңдеуге жұмсалған шығындардың бір бөлігін жабу мақсатында өндірушінің кеңейтілген жауапкершілігі қағидатын енгізу;
− саланы дамыту үшін бюджет қаражаты есебінен ірі қалаларда және муниципалдық деңгейде шағын елді мекендерде инвестицияларды, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік арқылы тарту механизмін әзірлеу;
− аумақты кең қамтумен конкурстық негізде тұрмыстық қалдықтарды өңдеуге шарттар жасасу;
− қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және орналастыру тарифтерін белгілеу кезінде халықтың әлеуметтік осал топтарын мемлекеттік қолдау шараларын айқындау.

12.6.1 Число компаний, публикующих отчеты о рациональном использовании ресурсов
12.7 Содействовать обеспечению экологической практики государственных закупок в соответствии с национальными стратегиями и приоритетами*
12.7.1 Число стран, осуществляющих стратегии и планы действий по экологизации
государственных закупок
*- данный пункт позволяет поддерживать и развивать “зеленые” закупки продукции, полученной после переработки отходов, такой как электроэнергия и тепло от ВИЭ, компост, продукция из вторсырья, топливные брикеты из отходов и т.д.
В Концепции по переходу Республики Казахстан к "Зеленой экономике" (утверждена Указом Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577), определяющей основной “тренд” дальнейшего развития страны в области экологии и потребления ресурсов, указывается, что стране необходимо заново выстроить комплексную систему управления отходами, охватывающую и промышленные и коммунальные отходы.
В Концепции сообщается, что для создания соответствующей системы необходимо опираться на следующие подходы:
-создание согласованной системы утилизации отходов с предоставлением полного спектра услуг и всесторонней охраной ландшафтов;
-сокращение числа полигонов с переходом к широкому применению переработки и вторичного использования, а также извлечения полезных веществ и материалов, получения топлива за счет утилизации отходов;
-развитие экономики замкнутого цикла с многооборотным использованием продукции как в рамках, так и вне цепочки создания стоимости;
-улучшение экологической ситуации и снижение техногенного влияния на окружающую среду.
Также в документе заявлены долгосрочные стратегические цели и целевые индикаторы "Зеленой экономики", которые включают и показатели в области управления отходами (Таблица 4).
Таблица 4 - Цели и целевые индикаторы "Зеленой экономики" в области управления отходами для Республики Казахстан
Сектор
Описание цели
2030 г
2050 г.
Утилизация отходов
Покрытие населения вывозом твердых бытовых отходов
100%
Санитарное хранение мусора
95%
Доля переработанных отходов
40%
50%
Итоговые рекомендации Концепции по решению проблем с ТБО включают следующие мероприятия, которые должны быть учтены при разработке локальных программ и проектов:
1)Проведение тщательного аудита по всем большим свалкам ТБО и определение мер по их рекультивации.
2)Разработка государственной программы по переработке и утилизации ТКО, покрывающей следующие аспекты:
-определение целевого уровня переработки ТБО в объеме до 50% к 2050 году и складирования остаточного объема ТБО на полигонах, отвечающих экологическим и санитарным требованиям, доля которых должна вырасти до 100% к 2050 году, то есть все полигоны в стране к 2050 году должны отвечать самым современным экологическим и санитарным требованиям;
-введение раздельного сбора бытовых отходов у потребителя;
-определение методики расчета тарифа, гарантирующего покрытие операционных затрат и инвестиций в эту сферу с определенной нормой рентабельности с учетом получаемой прибыли от переработанных материалов;
-внедрение принципа расширенной ответственности производителя с целью покрытия части расходов на сбор и утилизацию отходов упаковки, электронного и электрического оборудования, транспортных средств, аккумуляторов, мебели и других товаров после использования;
-разработка механизма привлечения инвестиций, в том числе через государственно-частное партнерство в больших городах и на уровне муниципальных образований в небольших населенных пунктах за счет бюджетных ресурсов для развития отрасли;
-заключение контрактов на управление бытовыми отходами на конкурентной основе с широким охватом территории;
-определение мер государственной поддержки для социально уязвимых слоев населения при установлении тарифов на сбор и утилизацию твердо бытовых отходов.

3)Анаэробтар, компосттау немесе биогаз сияқты жаңа технологияларды пайдалана отырып, ҚТҚ өңдеу және сақтау стандарттарын жаңарту.
4)2029 жылға дейін ҚТҚ жинау, тасымалдау, өңдеу, кәдеге жарату және сақтауды бақылаудың нормативтік құқықтық базасын құру.
5)ҚТҚ басқару саласындағы нысаналы индикаторларға қол жеткізуді бақылау үшін статистикалық ақпаратты жинауды, өңдеуді және қамтамасыз етуді жетілдіру.
Қонаев қаласы бойынша қоршаған орта сапасының мақсатты көрсеткіштері
Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері деп қоршаған ортаның жекелеген құрамдас бөліктері жай-күйінің сандық және сапалық сипаттамаларының және қоршаған ортаны қорғау және қалдықтарды тиімді басқару жөніндегі іс-шаралардың орындалу деңгейін сипаттайтын басқа да көрсеткіштердің жиынтығы түсініледі, олар белгілі бір кезең ішінде қол жеткізуге тиіс. (ҚР Экологиялық кодексінің 37-бабы).
Көрсеткіштер қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін, оның ішінде қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері белгіленетін индикаторлардың ең аз тізбесін әзірлеу қағидалары негізінде әзірленеді (ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шілдедегі № 257 бұйрығымен бекітілген).
Қонаев қаласы аумағына Бағдарламаны дайындау барысында қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері әзірленбеген және бекітілген жоқ.
Алматы облысының бюджетінен қаржыландырылатын 2023-2025 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау іс-шаралар жоспарында Қонаев қаласы бойынша 2023-2027 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу көзделген.
2023 жылғы түзетулермен нысаналы индикаторларды әзірлеу қағидалары индикаторлардың ең төменгі тізбесін айқындайды:
− қоршаған ауаның сапасы;
− жер үсті және жер асты суларының сапасы;
− жердің және топырақтың сапасы;
− әрбір жеке аймақтың климаты мен топырақ жағдайын ескере отырып, ормандар мен жасыл желектердің жалпы алаңдары;
− жердің тозуын және шөлейттенуін азайту;
− ластаушы заттардың түрлері бойынша жалпы шығарындылар;
− ластаушы заттардың түрлері бойынша және әрбір жеке су объектісі мен бассейні бойынша төгінділердің жалпы көлемі;
− коммуналдық қалдықтардың түрлері бойынша – оларды бөлек жинау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, кәдеге жарату және кәдеге жарату (жою және (немесе) көму) үлесі;
− парниктік газдар шығарындыларының жиынтық қысқаруы.
2 бөлім. Заңнамалық база
2.1 Қолданылатын нқа
Бағдарламаны әзірлеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының негізінде жүзеге асырылды:
1. "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI Кодексі (27тарау).

3)Обновление стандартов переработки и хранения ТБО с использованием новых технологий, таких как анаэробика, компостинг или биогаз.
4)Создание нормативной правовой базы для контроля за сбором, транспортировкой, переработкой, утилизацией и хранением ТБО до 2015 года.
5)Совершенствование сбора, обработки и предоставления статистической информации для мониторинга достижения целевых показателей в сфере обращения с ТБО.
Целевые показатели качества окружающей среды города Қонаев
Под целевыми показателями качества окружающей среды понимается совокупность количественных и качественных характеристик состояния отдельных компонентов окружающей среды и иных показателей, характеризующих уровень обеспечения мер по охране окружающей среды и эффективному управлению отходами, которые должны быть достигнуты за определенный период времени (статья 37 Экологического кодекса РК).
Показатели разрабатываются на основе Правил разработки целевых показателей качества окружающей среды, в том числе минимального перечня индикаторов, для которых устанавливаются целевые показатели качества окружающей среды (утверждены Приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 19 июля 2021 года № 257).
В период подготовки Программы для территории города Қонаев не были разработаны и утверждены целевые показателей качества окружающей среды.
В Плане мероприятий по охране окружающей среды, финансируемых из бюджета Алматинской области на 2023-2025 годы предусмотрена разработка целевых показателей качества окружающей среды города Қонаев на 2023-2027 годы.
Правила по разработке целевых показателей в редакции 2021 года определяют минимальный перечень индикаторов:
-качество атмосферного воздуха;
-качество поверхностных и подземных вод;
-качество земель и почв;
-совокупные площади лесов и озеленения с учетом условий климата и почв каждого отдельного региона;
-сокращение деградации и опустынивания земель;
-совокупный объем выбросов по видам загрязняющих веществ;
-совокупный объем сбросов по видам загрязняющих веществ и по каждому отдельному водному объекту и бассейну;
-по видам коммунальных отходов - доля их раздельного сбора, подготовки к повторному использованию, переработки, утилизации и удаления (уничтожения и (или) захоронения);
-совокупные объемы сокращения выбросов парниковых газов.
2.раздел Законодательная база
2.1 Применяемые нпа
Разработка Программы велась на основе действующего законодательства Республики Казахстан:
1. Кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI "Экологический кодекс Республики Казахстан" (Глава 27).

2. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы "Қазақстан-2050" Стратегиясы.
3. "Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығы.
4. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 28 сәуірдегі № 506-V Қазақстан Республикасының Заңы.
5. "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығы.
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы "Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау және бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы" № 129 бұйрығы;
7. "Қалдықтар сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрі м.а. 2021 жылғы 6 тамыздағы № 314 бұйрығы.
8."Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы.
9."Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі No 16-07/307 бұйрығы.
10. "Адамның өмір сүру ортасы мен денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-2 бұйрығы.
11.ҚР Құрылыс нормалары 1.04.15.2013 "Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондар".
12.ҚР СТ 3780-2022 "Қалдықтар. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін контейнерлерді орналастыру алаңдарына қойылатын жалпы талаптар".
13.Қалдықтарды басқару саласындағы Қазақстан Республикасының өзге де қолданыстағы нормативтік құқықтық актілері.
2.2 Қалдықтардың классификациясы
Қалдықтар адам денсаулығына және қоршаған ортаға әсер ету дәрежесі бойынша бес қауіптілік сыныбына бөлінеді (ҚР Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы. "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және орналастыруға қойылатын санитариялықэпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының:
− 1-сынып – аса қауіпті;
− 2-сынып – аса қауіпті;
− 3-сынып – орташа қауіпті;
− 4-сынып – шамалы қауіпті;
− 5-сынып – қауіпті емес.
Денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі кезінде пайда болатын медициналық қалдықтар (ҚТҚ) (пайдаланылған инелер мен шприцтер, ластанған киімдер, диагностикалық үлгілер, қан, химиялық, фармацевтикалық және радиоактивті материалдар, медициналық мақсаттағы бұйымдар) келесі қауіптілік сыныптарына бөлінеді:
− А класы – қауіпті емес МО, ҚТҚ ұқсас;
− В класы – қауіпті (эпидемиологиялық) МО;
− В класы – аса (эпидемиологиялық) қауіпті МО;
− G класы – токсикологиялық қауіпті МО, құрамы өнеркәсіптікке жақын;
− D класы – радиоактивті МО.

2. Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана Стратегия "Казахстан-2050".
3. Указ Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577 "О концепции по переходы Республики Казахстан к "зеленой экономике".
4. Закон Республики Казахстан от 28 апреля 2016 года № 506-V "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода Республики Казахстан к "зеленой экономике".
5. Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" от 28 декабря 2021 года № 508.
6. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования.
7. Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 314 "Об утверждении Классификатора отходов".
8. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления".
9. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 16-07/307 "Об утверждении Правил утилизации, уничтожения биологических отходов".
10. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека".
11. Строительные нормы РК 1.04-15-2013 "Полигоны для твердых бытовых отходов".
12. СТ РК 3780-2022 "Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров для организации раздельного сбора коммунальных отходов".
13. Иные действующие нормативные акты РК в сфере управления отходами.
1.1 Классификация отходов
Отходы по степени воздействия на здоровье человека и окружающую среду распределяются на пять классов опасности (Приказ и.о. Министра здравоохранения РК от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления"):
-1 класс - чрезвычайно опасные;
-2 класс - высоко опасные;
-3 класс - умеренно опасные;
-4 класс - мало опасные;
-5 класс - неопасные.
Медицинские отходы (МО), образовавшиеся в ходе деятельности организаций здравоохранения иглы (использованные и шприцы, загрязненная одежда, диагностические образцы, кровь, химические, фармацевтические и радиоактивные материалы, медицинские приборы) разделяют на следующие классы опасности:
-класс А – неопасные МО, подобные ТКО;
-класс Б - опасные (эпидемиологически) МО;
-класс В - чрезвычайно (эпидемиологически) опасные МО;
-класс Г - токсикологически опасные МО, по составу близкие к промышленным;
-класс Д – радиоактивные МО.

Әрбір сыныпқа жинауға және кәдеге жаратуға өз талаптары қойылады. Денсаулық сақтау мекемелерінің қызметі нәтижесінде пайда болатын қалдықтарды жинауды ҚКҚ-ны басқарумен айналысатын ұйымдар жүзеге асырады. Жұқпалы ретінде жіктелетін қалдықтар мұқият өңдеу мен стерилдеу жүргізілгеннен кейін қалдықтарды басқару жөніндегі компанияларға беріледі. Емдеу мекемелерінің қалдықтары (хирургиялық ауруханалар мен бөлімшелер, перзентханалар, инфекциялық ауруханалар және т.б.) ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығымен бекітілген "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережесіне сәйкес зарарсыздандырылады.
ҚР Экологиялық кодексінің 338-бабына сәйкес қалдықтар түрлері бойынша бөлінеді: қауіпті және қауіпсіз. Қалдықтардың түрлері қалдықтар жіктеуіші негізінде айқындалады (Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 6 тамыздағы № 314 бұйрығымен бекітілген). Қалдықтар жіктеуішіндегі қалдықтардың жекелеген түрлері олардағы қауіпті заттардың шоғырлану деңгейлеріне немесе қалдықтар түрінің қауіпті сипаттамаларының адамдардың өміріне және (немесе) денсаулығына және қоршаған ортаға әсер ету дәрежесіне қарай әртүрлі кодтар ("айналы" қалдықтар түрлері) бере отырып, қауіпті және қауіпсіз ретінде бір мезгілде айқындалуы мүмкін.
2.3. Бағдарламамен қамтылған қалдықтар
ҚР Экологиялық кодексіне сәйкес коммуналдық қалдықтарға келесі тұтыну қалдықтары жатады:
1. Қағаз және картон, шыны, металдар, пластмассалар, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма бұйымдары, қаптамалар, электр және электронды жабдықтардың, батареялар мен аккумуляторлардың қалдықтарын қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, аралас қалдықтар және бөлек жиналған тұрмыстық қалдықтар.
2. Аралас қалдықтар және басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар, егер мұндай қалдықтар табиғаты мен құрамы бойынша тұрмыстық қалдықтарға ұқсас болса.
3. Коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктері (электрондық және электр жабдықтары, құрамында сынап бар қалдықтар, аккумуляторлар, аккумуляторлар және басқа да қауіпті компоненттер) бөлек жиналып, қайта қалпына келтіру үшін мамандандырылған кәсіпорындарға берілуі керек.
Коммуналдық қалдықтарға жатпайды өндірістік, ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, балық аулау, септиктер мен кәріз желілерінің қалдықтары, сондай-ақ ағынды суларды тазарту қондырғыларының қалдықтары, соның ішінде ағынды сулардың шламы, пайдалану мерзімі біткен көліктер немесе құрылыс қалдықтары.
Тұтыну қалдықтарына өзінің тұтыну қасиеттерін толық немесе ішінара жоғалтқан, жарамдылық не пайдалану мерзімі агрегаттық жай-күйіне қарамастан өтіп кеткен, сондай-ақ меншік иесі өз бетінше жойылған не тұтыну қалдықтары разрядына құжатпен ауыстырылған өнімдер және (немесе) бұйымдар, олардың орамасы мен өзге де заттар немесе олардың қалдықтары адамның тіршілік әрекеті нәтижесінде пайда болған қалдықтар жатады.

К каждому классу предъявляются свои требования к сбору и утилизации. Сбор отходов, образуемых в результате деятельности учреждений здравоохранения, осуществляется теми же организациями, которые занимаются управлением ТКО. Отходы, которые классифицируются как инфекционные, передаются компаниям по управлению отходами после проведения тщательной обработки и стерилизации. Отходы лечебных учреждений (хирургические больницы и отделения, родильные дома, инфекционные больницы и др.) обеззараживаются, согласно санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения", утверждҰнных приказом Министра здравоохранения РК от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020.
Согласно статье 338 Экологического кодекса РК, отходы разделяются по видам: опасные и неопасные. Виды отходов определяются на основании классификатора отходов (утвержден Приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 314). Отдельные виды отходов в классификаторе отходов могут быть определены одновременно как опасные и неопасные с присвоением различных кодов ("зеркальные" виды отходов) в зависимости от уровней концентрации содержащихся в них опасных веществ или степени влияния опасных характеристик вида отходов на жизнь и (или) здоровье людей и окружающую среду.
2.3. Отходы, рассматриваемые в программе
Согласно Экологическому кодексу РК под коммунальными отходами понимаются следующие отходы потребления:
1. Смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы.
2. Смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
3. Опасные составляющие коммунальных отходов (электронное и электрическое оборудование, ртутьсодержащие отходы, батареи, аккумуляторы и прочие опасные компоненты) должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям.
Коммунальные отходы не включают отходы производства, сельского хозяйства, лесного хозяйства, рыболовства, септиков и канализационной сети, а также от очистных сооружений, включая осадок сточных вод, вышедшие из эксплуатации транспортные средства или отходы строительства.
К отходам потребления относятся отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности человека, полностью или частично утратившие свои потребительские свойства продукты и (или) изделия, их упаковка и иные вещества или их остатки, срок годности либо эксплуатации которых истек независимо от их агрегатного состояния, а также от которых собственник самостоятельно физически избавился либо документально перевел в разряд отходов потребления.

2.4 Полигондар, қоқыс тастайтын жер
Бағдарлама шеңберінде қалдықтарды көму полигоны (бұдан әрі - полигон) деп экологиялық, құрылыс және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келетін қалдықтарды алу ниетінсіз тұрақты орналастыратын арнайы жабдықталған орын түсініледі (ҚР Экологиялық кодексі, 348-бап).
Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондар - қатты тұрмыстық қалдықтарды оқшаулауға және залалсыздандыруға арналған арнайы құрылыстар ("Санитариялық қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы).
Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондарды орнату мен күтіп ұстаудың № 3.01.016.97 санитариялық ережесіне (Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері 1997 жылғы 29 сәуірде бекіткен) сәйкес полигондар әдеттегі жетілдірілген қоқыс тастайтын жерлермен салыстырғанда техникалық тұрғыдан неғұрлым заманауи болып табылады.
Қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарына қойылатын негізгі құрылыс талаптары:
1. Полигонның сыйымдылығы қалдықтарды жинақтау нормаларын ескере отырып анықталады. ҚКҚ жинақтау нормалары жергілікті атқарушы органдардың шешімдерімен бекітіледі.
2. Қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарын орналастыру қалалардан, өнеркәсіптік қалашықтардан және басқа да елді мекендерден тыс жерде жүзеге асырылады.
3. Тұрғын үй құрылысының шекарасынан қатты коммуналдық қалдықтар полигонының шекарасына дейінгі санитарлық-қорғау аймағы 1000 метрден кем емес деп есептеледі.
4. Автокөлік дөңгелектерін дезинфекциялау үшін полигоннан шыққанда ұзындығы 8 метр, тереңдігі 0,3 метр және ені 3 метр темірбетон ваннасы бар, 3% лизол ерітіндісімен және үгінділермен толтырылған дезинфекциялық аймақ болуы керек.
5. Сыртқы өрт сөндіру үшін сыйымдылығы кемінде 50 м3 құрамалы темірбетон резервуар немесе тоған жобаланған, су шығыны секундына 10 литр деп есептеледі.
6. Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының құрылымы келесі элементтерден тұрады:
− Көлік жолы;
− ҚҚҚ қоймасы;
− әкімшілік-экономикалық аймақ;
− қалдықтарды сұрыптау өндірісін орналастыру учаскесі;
− ағаш және өсімдік қалдықтарын компосттау алаңы;
− қалдықтарды өңдеу кешендерін қоса алғанда, инженерлік құрылымдардың ауданы;
− коммуникациялар;
− Кавалер аймағы (қабаттарды оқшаулау үшін топырақ үйіндісі); − санитарлық қорғау аймағы.
7. Мониторинг жобасы жер үсті және жер асты суларының, ауа атмосферасының, өсімдіктердің, топырақтың жай-күйін, сондайақ ТҚҚ полигонының әсер ету аймағында шудың ластануын бақылау үшін құрылғылар мен құрылыстарды орнатуды қамтитын шараларды әзірлеуі тиіс.

2.4.Полигоны, свалки
В рамках Программы под полигоном захоронения отходов (далее – полигон) понимается специально оборудованное место постоянного размещения отходов без намерения их изъятия, соответствующее экологическим, строительным и санитарно-эпидемиологическим требованиям (Экологический кодекс РК, статья 348).
Полигоны для твердых бытовых отходов – специальные сооружения, предназначенные для изоляции и обезвреживания твердых бытовых отходов (Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 “Об утверждении Санитарных правил “Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления”).
Согласно Санитарным правилам устройства и содержания полигонов для твердых бытовых отходов № 3.01.016.97 (утверждены Главным государственным санитарным врачом Республики Казахстан от 29 апреля 1997 г.) полигоны, являются более технически современными по сравнению с обычными усовершенствованными свалками.
Основные строительные требования к полигонам ТКО:
1. Мощность полигона определяется с учетом норм накопления отходов. Нормы накопления ТКО утверждаются решением местных исполнительных органов.
2. Размещение полигона твердых бытовых отходов выполняется за пределами городов, промышленных поселков и других населенных пунктов.
3. Санитарно-защитная зона от границ жилой застройки до границ полигона ТКО принимается не менее 1000 метров.
4. При выезде из полигона для дезинфекции колес автомобилей должна быть расположена дезинфицирующая зона с железобетонной ванной длиной 8 метров, глубиной 0,3 метра и шириной 3 метра, заполненная 3% раствором лизола и древесными опилками.
5. Для наружного пожаротушения проектируется сборный железобетонный резервуар или пруд емкостью не менее 50 м3, расход воды принимается 10 литров в секунду.
6. Структура полигона твердых бытовых отходов состоит из следующих элементов:
-подъездная дорога;
-участок складирования ТКО;
-административно-хозяйственная зона;
-участок для размещения производства по сортировке отходов;
-участок компостирования древесно-растительных отходов;
-зона инженерных сооружений, включая мусороперерабатывающие комплексы;
-коммуникации;
-зона кавальер (отвал грунта для изоляции слоев);
-санитарно-защитная зона.
7. Проект мониторинга должен разработать мероприятия, предусматривающие установку устройств и сооружений по контролю за состоянием поверхностных и подземных вод, воздушной атмосферы, растений, почвы, а также шумового загрязнения в зоне влияния полигона ТКО.

8. Әкімшілік-экономикалық аймақтың үйлері:
− әкімшілік үй-жайлар, зертхана;
− арнайы көліктер мен механизмдерге арналған жылы тұрақ (сарай);
− арнайы машиналар мен механизмдерді ағымдық жөндеу шеберханасы;
− жанар-жағармай қоймасы;
− жүк таразылары (жылына 100 мың тоннадан астам полигондарда);
− бақылау пункті;
− қазандық (қажет болса);
− бақылау-дезинфекциялық ванна;
− өрт сөндіру цистернасы;
− трансформаторлық қосалқы станция (дизельдік электр станциясы);
− ауыз су құдығы (полигонға қабылданған ТҚҚ көлемі жылына 100 мың тоннадан асса) немесе ауыз су қоймасы;
− тазарту құрылыстары (қажет болған жағдайда);
− қалдықтарды радиациялық бақылау аймағы, оның ішінде: радиациялық бақылау рамасы; егжей-тегжейлі радиациялық барлау үшін орын; фондық сәулеленуі жоғары жабдықтарға арналған тұрақ алаңы, контейнерлерді орнатуға арналған орын.
9. ҚКҚ жобалық деңгейге дейін төгілгеннен кейін полигон жабылады.
ҚР Экологиялық кодексінің 350-бабына сәйкес, қалдықтарды орналастыру полигонының жобасында полигон жабылғаннан кейін оны жабу, жерді рекультивациялау, қоршаған ортаға әсер ету мониторингі және ластануды бақылау үшін жою қорын құру көзделуі тиіс. Жою қоры жоқ қалдықтар полигонын пайдалануға тыйым салынады.
2.5 Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастырудағы жергілікті атқарушы органдардың рөлі
Қалдықтарды басқаруға қатысты заңнамалық талаптар әдетте қалдықтарды жинау, тасымалдау, өңдеу/көшіру және кәдеге жарату процестеріне тікелей қатысатын мамандандырылған ұйымдарға бағытталған. Оларға қойылатын талаптар әртүрлі деңгейдегі құжаттарда ұсынылған және жалпы мәселелерді де, жоғары мамандандырылған мәселелерді де қамтиды.
Сондай-ақ қалдықтарды өңдеу объектілеріне (контейнерлер, көліктер, полигондар, жабдықтар және т.б.) және қызмет көрсету жүйесіне (тарифтер, нормативтер) қойылатын талаптар бар.
Дегенмен, жергілікті басқару процестерінің негізгі ұйымдастырушысы рөлін ЖАО атқарады.
ҚР Экологиялық кодексіне сәйкес, коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдар:
− жергiлiктi атқарушы органдар қалдықтардың түзiлуiнiң көлемiн қысқартуды, түзiлетiн қалдықтарды қалпына келтiру үлесiн ұлғайтуды, олардың қауiптiлiк деңгейiн төмендетудi ынталандыру жөнiндегi шараларды, кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң шаруашылық қызметiн, қалдықтардың көлемiн қысқартуға бағытталған технологияларды енгiзудi айқындайды және жүзеге асырады. қалдықтардың түзілуін, өндіріс процесінде (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) пайда болған қалдықтарды қалпына келтіру жоспарын құру, осындай қалдықтарды жинау және дайындау, тиісті кәсіпорындар мен цехтарды салу, сондай-ақ қалдықтарды қайта өңдеуге арналған жабдықтар шығаруды ұйымдастыру, қалдықтардың түзiлуiнiң көлемiн қысқарту және түзiлетiн қалдықтарды қалпына келтiру үлесiн ұлғайту жөнiндегi iсшараларды қаржыландыру (341-бап);
− жергілікті атқарушы органдар биологиялық ыдырайтын қалдықтарды көмуді қысқартуды ынталандыру жөніндегі, оларды қайта өңдеу жөніндегі шараларды қоса алғанда, атап айтқанда, компосттау және кәдеге жарату әдісімен, оның ішінде биогаз және (немесе) энергия өндіру мақсатында іс-шараларды ұйымдастырады (351-бап);
− аудандардың, аудандық және облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (сондай-ақ ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдары) коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады. (365-бап).
3 бөлім. Коммуналдық қалдықтарды басқарудың қазіргі жағдайын талдау
Бұл бөлімде қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі және қалдықтарды одан әрі басқару үшін қажетті инфрақұрылым бағаланады.
ҚР Экологиялық кодексінің 367-бабына сәйкес, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі (бұдан әрі - орталықтандырылған жүйе) - меншік нысанына және қызмет түріне қарамастан, тұратын жеке және заңды тұлғаларды қамтамасыз ету шеңберінде жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыратын жүйе; (тұрған) және (немесе) өз қызметін тұрғын үйлерде не жеке тұрған ғимараттарда жүзеге асыратын (құрылыстарда) және меншік құқығында контейнерлік алаңдары мен контейнерлері жоқ, сондай-ақ меншік құқығында ортақ пайдаланылатын жерлерде орналасқан контейнерлік алаңдары мен контейнерлері бар қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау қызметтерімен қамтамасыз етіледі. Контейнерлік алаңдар - қатты тұрмыстық қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын мамандандырылған көлік үшін кірме жолдары бар, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер орналастырылатын қалдықтарды жинақтауға арналған арнайы алаңдар

8. В административно-хозяйственной зоне размещаются:
-административно-бытовые помещения, лаборатория;
-теплая стоянка для спецмашин и механизмов (навес);
-мастерская для текущего ремонта спецмашин и механизмов;
-склад горюче-смазочных материалов;
-автомобильные весы (на полигонах свыше 100 тыс. т/год);
-контрольно-пропускной пункт;
-котельная (при необходимости);
-контрольно-дезинфицирующая ванна;
-противопожарный резервуар;
-трансформаторная подстанция (дизельная электростанция);
-скважина питьевой воды (при объеме принимаемых на полигон ТКО свыше 100 тыс. т/год) или резервуар для питьевой воды;
-очистные сооружения (при необходимости);
-участок радиационного контроля за отходами, включая: рамку радиационного контроля; место более детального радиационного обследования; площадку для стоянки техники с повышенным радиационным фоном, место для установки контейнеров.
9. Закрытие полигона осуществляется после отсыпки ТКО на проектную отметку.
Согласно Статье 350 Экологического кодекса РК проектом полигона отходов должно быть предусмотрено создание ликвидационного фонда для его закрытия, рекультивации земель, ведения мониторинга воздействия на окружающую среду и контроля загрязнения после закрытия полигона. Эксплуатация полигона отходов без наличия ликвидационного фонда запрещена.
2.5 Роль мио в организации управления коммунальными отходами
В законодательных требованиях по управлению отходами, как правило основное внимание уделяется специализированным организациям, непосредственно занятым в процессах сбора, транспортировки, переработки/утилизации и уничтожения отходов. Требования к ним представлены в документах различных уровней и охватывают как общие вопросы, так и узко специализированные.
Также имеются требования к объектам управления отходами (контейнеры, транспорт, полигоны, оборудование и т.д.) и системе обслуживания (тарифы, нормы).
Однако, роль основного организатора процессов управления на местах выполняют МИО. Согласно Экологического кодекса РК в вопросах организации управления коммунальными отходами на МИО возлагается ответственность:
-местные исполнительные органы определяют и осуществляют мероприятия по стимулированию уменьшения объемов образования отходов, увеличения доли восстановления образуемых отходов, снижения уровня их опасности, хозяйственной деятельности субъектов предпринимательства, которые внедряют технологии, направленные на уменьшение объемов образования отходов, планируют восстановление отходов, образуемых в процессе производства продукции (выполнения работ, оказания услуг), осуществляют сбор и заготовку таких отходов, строительство соответствующих предприятий и цехов, а также организуют производство оборудования для восстановления отходов, принимают паевое участие в финансировании мероприятий по уменьшению объемов образования отходов и увеличению доли восстановления образуемых отходов (Статья 341);
-местные исполнительные органы организуют мероприятия по стимулированию сокращения захоронения биоразлагаемых отходов, включая меры по их переработке, в частности методом компостирования и утилизации, в том числе в целях производства биогаза и (или) энергии (Статья 351);
-местные исполнительные органы районов, городов районного и областного значения, городов республиканского значения, столицы (а также МИО сел, поселков, сельских округов) реализуют государственную политику в области управления коммунальными отходами. (Статья 365).
3 раздел Анализ текущего состояния управления коммунальными отходами
В данном разделе проводится оценка централизованной системы сбора твердых бытовых отходов и инфраструктуры, необходимой для дальнейшего управления отходами.
Согласно статье 367 Экологического кодекса РК, централизованная система сбора твердых бытовых отходов (далее – централизованная система) – система, организуемая местными исполнительными органами в рамках обеспечения физических и юридических лиц независимо от форм собственности и вида деятельности, проживающих (находящихся) и (или) осуществляющих свою деятельность в жилых домах либо отдельно стоящих зданиях (сооружениях) и не имеющих на праве собственности контейнерных площадок и контейнеров, а также имеющих на праве собственности контейнерные площадки и контейнеры, расположенные на землях общего пользования, услугами по сбору, транспортировке твердых бытовых отходов. Контейнерные площадки – специальные площадки для накопления отходов, на которых размещаются контейнеры для сбора твердых бытовых отходов, с наличием подъездных путей для специализированного транспорта, осуществляющего транспортировку твердых бытовых отходов.

3.1 Қонаев қаласындағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын бағалау
Қонаев қаласындағы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін бағалау тұтастай алғанда қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік экологиялық саясат қағидаттарын қолдануға сүйенеді:
− иерархия;
− көзге жақындығы;
− қалдықтарды өндірушінің жауапкершілігі;
− өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері.
Қалдықтарды басқару жүйесі ел тұрғындарының мүдделері мен экономикалық тиімділік басымдылығына қарай құрылуы керек.
Қазақстанда қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шаралардың басымдықтары ҚР Экологиялық кодексінің 329-бабында көрсетілген және қоршаған ортаны қорғау мен орнықты даму мүддесінде олардың артықшылығының кему ретімен реттелген иерархия болып табылады. Иерархия ресурстарды ұтымды басқару, шығарындыларды азайту, айналмалы экономика принциптерін қолдану мүмкіндігі тұрғысынан шаралардың экологиялық тазалығын анықтайды.
2 Сурет- қалдықтарды басқару шараларының иерархиясы
Қайнар көзге жақындық қалдықтарды өңдеу, кәдеге жарату немесе жою сияқты қалдықтарды одан әрі басқару үшін орынды таңдаудағы басымдылықты анықтайды. Басқа шарттар тең деп есептесек (өндірістік құрал-жабдық, персонал біліктілігі, баға саясаты және т.б.), мұнда тасымалдау кезінде тәуекелді азайту қажеттілігі маңызды рөл атқарады.
Ағымдағы жүйені бағалау кезінде сұрыпталған, өңделген/қайта өңделген немесе әрі қарай пайдалану үшін сатылатын ҚКҚ компоненттерінің түрлері мен көлемін қамту кеңдігі де маңызды.
ҚҚҚ өңдеу/ кәдеге жарату инфрақұрылымы
Бұл бөлімде қайталама шикізатты өңдеуге/кәдеге жаратуға немесе одан әрі басқа мамандандырылған ұйымдарға беру мақсатында Конаев қаласы мен Алматы облысындағы ұйымдар туралы ақпарат берілген.
Қалдықтардың бір бөлігін ҚР Экологиялық кодексінің 351-бабына сәйкес полигондарға орналастыруға тыйым салынады және одан әрі кәдеге жарату, қайта өңдеу немесе басқа мамандандырылған ұйымдарға беру үшін бөлек жиналуға тиіс.
2024 жылы облыста 12 кәсіпорын жалпы қуаттылығы жылына 343 мың тонна қалдықтарды қайта өңдеумен айналысты. Облыстағы ҚТҚ өңдеу үлесі 2024 жылдың қорытындысы бойынша 22,1 пайызды құрады. Алматы облысының әкімдігі өңірдің экологиялық жағдайын жақсарту шеңберінде:
− "Алматы қаласы мен Алматы облысының аумағында ҚТҚ мен құрылыс қалдықтарын рұқсатсыз орналастырудың алдын алу бойынша бірлескен іс-шаралар жоспары";
− "Қалдықтарды өндіру ұйымдарының тізіліміне енгізілмеген қоймалық тасымалдауды жүзеге асыратын тұлғаларды анықтау және жауапкершілікке тарту жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары" (Алматы облысы бойынша табиғатты қорғау басқармасымен бірлесіп);
− "Қалдық шығаратын ұйымдардың тізіліміне енгізілмеген тұлғаларды анықтау және жауапкершілікке тарту бойынша өзара ісқимыл алгоритмі".

3.1 Оценка текущего состояния управления коммунальными отходами в городе Қонаев
Оценка системы управления коммунальными отходами в городе Қонаев в целом опирается на применение принципов государственной экологической политики в области управления отходами:
-иерархии;
-близости к источнику;
-ответственности образователя отходов;
-расширенных обязательств производителей (импортеров).
Система управления отходами должна быть выстроена в порядке приоритета интересов населения страны и экономической эффективности.
В Казахстане приоритеты мер управления отходами – иерархия, указаны в статье 329 Экологического кодекса РК и расположены в порядке убывания их предпочтительности в интересах охраны окружающей среды и обеспечения устойчивого развития. Иерархия определяет экологичность мер с точки зрения рационального обращения с ресурсами, снижения эмиссий, возможности применять принципы циркулярной экономики.
Рисунок 2 - Иерархия мер управления отходами
Близость к источнику определяет приоритетность в выборе места дальнейшего управления отходами, будь то переработка, утилизация, уничтожение. При равенстве прочих условий (оснащенность производства, квалификация персонала, ценовая политика и другие), здесь важную роль играет необходимость снижения риска при транспортировке.
Также важным при оценке действующей системы является широта охвата видов и объемов сортируемых, перерабатываемых /утилизируемых или реализуемых для дальнейшего использования компонентов ТКО.
Инфраструктура для переработки/утилизации ТКО
В данном разделе представлена информация по организациям города Қонаев и Алматинской области, принимающим вторичное сырье на переработку/ утилизацию, либо с целью дальнейшей передачи другим специализированным организациям.
Часть отходов запрещены к захоронению на полигонах согласно статье 351 Экологического кодекса РК и должны собираться отдельно для дальнейшей утилизации, переработке или передачи другим специализированным организациям.
В 2024 году в области 12 предприятий занимались переработкой отходов общей мощностью 343 тыс. тонн в год. Доля переработки ТБО в области по итогам 2024 года составляла 22,1%. Акиматом Алматинской области в рамках улучшения экологического состояния области были разработаны:
-"Совместный план мероприятий по предупреждению несанкционированного размещения ТБО и строительного мусора на территории города Алматы и Алматинской области";
-"План мероприятий на 2025-2026 годы по выявлению и привлечению к ответственности лиц, осуществляющих складские перевозки, не включенных в реестр организаций по производству отходов" (совместно с управлением экологии по Алматинской области);
-"Алгоритм взаимодействия по выявлению и привлечению к ответственности лиц, не включенных в реестр мусорообразующих организаций".

5 Кесте- Алматы облысы бойынша 2024 жылы қайталама шикізат қалдықтарын қайта өңдеуші мамандандырылған кәсіпорындардың тізілімі
Іс шара атауы
Екінші шикізат түрі
Жылына қуат
Аймақ
1
"АлматыСтекло"
ЖШС
Шыны
қаптамасының қалдықтарын кәдеге жарату
20 000
Алматы облысы, Қарасай ауданы, Жармұхамбет ауылы. 1275 учаске
2
"Qazaq Glass Company" ЖШС
Шыны
қаптамасының қалдықтарын кәдеге жарату
2023 ж. 20 000; 2024 ж. 25 000
Алматы облысы, Іле ауданы,
Каззиковский ауылдық округі, КазЦик ауылы, Өндірістік аймақ, 33-бөлім.
3
"Дорпласт-инвест" өндірістік
компаниясы" ЖШС
Пластикалық қаптаманың
қалдықтарын кәдеге жарату
900
Алматы облысы, Қонаев қаласы, Заречный ауылы,
Заречное ауылы, көш. Абай,
67 ғимарат
4
"NUR
KAGAZY"
ЖШС
Картон және
қағаз қаптамасының қалдықтарын кәдеге жарату
2023 ж. 30 000;
2024 ж. 40 000
Алматы облысы, Талғар ауданы, ауыл. Панфилово, көш. Жамбыл, 121
* Сондай-ақ "Жасыл Даму" АҚ тізіміне кірмейтін қайталама шикізатты қабылдау/өңдеу бойынша маманданған басқа да компаниялар туралы деректер бар (6 Кесте).
6 Кесте– Қайталама шикізатты қабылдайтын/өңдейтін компаниялар
Іс шара атауы
Мамандандыру
Мекенжай
"Техпласт" ЖК
PP, LDPE, HDPE қайталама түйіршіктерін өндіру
Абай ауылы Абай көш., 3
"Лидер Кинг"
PP, PVC, PS, LDPE жинау және өңдеу.
Көксай ауылы, Арай көш., 119/1
"Демеу" ЖШС
Полистиролды қайта өңдеу. Көбіктелген полистирол парақтарын өндіру (Penoplex)
Қаскелең қаласы
"Сапаров Р" ЖК
Қайта өңдеу, LDPE, HDPE, созылатын пленкаларды жинау
Талғар қ.
"Шәмшидин Е" ЖК
Қайта өңдеу, LDPE, HDPE, созылатын пленкаларды жинау
Алматы облысы, Абай ауылы
"ECOLINE" ЖШС
Алюминийді қабылдау және өңдеу
КазЦик ауылы
" LUK Polimer " ЖК
Полимерлі-құмды бұйымдарды өндіру
Алм. облыс, Шамалған ауыл
"Қазақстан
Қағазы" АҚ
Қағаз қалдықтары, қағаз қалдықтары
Қарасай ауданы, Абай а., Алтын Орда көш., 2
"БетаPlast"- Taza Qala"
ЖШС
Бөлек қалдықтарды жинау орны (қағаз, пластмасса, шыны ыдыстар және қалдықтар)
Алматы облысы, Абай а., Сейфуллина көш., 13
"ADC Taza
Alem" ЖШС
Шыны, пластик, қағаз, металл
Алматы облысы, Іле ауданы, Өтеген батыр а., Заманбек Батталханов көш., 22
" Эмкор
Тобакко Пэкеджинг Казахстан " ЖШС
Қағаз және картон ыдыстар өндірісі
Алматы облысы, Іле ауданы, Өтеген батыр а.,
Жансүгіров көш., 3
"ЭкоПромПерераб отка" ЖШС
Қағаз қалдықтары (мұрағат, газеттер, журналдар, брошюралар, полиграфиялық қалдықтар, кітаптар және т.б.)
Алматы облысы, Іле ауданы, Өтеген батыр ауылы,
Калинина көш., 17А
"Zeco" ЖШС
Шыны ыдыстар және кесектер, макулатуралар, Пластмассалар:
PET, HDPE, LDPE, PVC
Алматы облысы, Талғар ауданы, Кендалинский а.о., Еңбекші а.
" Talgar-Trade " ЖК
Қағаз қалдықтары,
Пластмассалар: ПЭТ, HDPE, LDPE, ПВХ, Қара металл сынықтары
Алматы облысы,
Еңбекшіқазақ ауданы, Азат а., Қонаева көш., 1
"Kagazy Recycling"
ЖШС
Гофрленген картон, қағаз жеңдер, ақ қағаз, кітаптар, газеттер, целлофан (LDPE, HDPE, полипропилен, стрейч), тетрапакет, полиэтилентерефталат (ПЭТ бөтелкелер), алюминий банка, шыны бөтелке/құмыра
Алматы облысы, Жамбыл ауданы, Қарғалы а.,
(Айсұлу базары)
"P.T.Z" ЖШС
Пластикалық қаптамалардың қалдықтары
Алматы облысы, Талғар ауданы, Талғар к. Рысқұлова көш, 19
"Das Gold" ЖШС
Пластмассалар: PET, HDPE, PVD, PVC
Алматы облысы, Талғар ауданы, Кеңдалы ауылдық округі
"Big De" ЖК
Жасыл және даршын куллетінің жинағы
Алматы облысы, Қаскелең қ.
Ұсынылған тізімдерден облыста пластик, шыны, макулатура, алюминий ыдыстар қалдықтарын қабылдайтын мекемелер бар екені анық. Қалдықтардың бір бөлігі облыста өңделеді немесе одан әрі сату үшін жиналады.
Құрамында сынап бар шамдар мен құрылғылар
Қалдықтардың бұл түрлерін полигондарға көмуге тыйым салынады (ҚР Экологиялық кодексі, 351-бап).
Алматы облысында, ашық дереккөздерден алынған мәліметтерге сәйкес, құрамында сынап бар құрылғылар мен жабдықтарды жинау пункттері мен қайта өңдеу/кәдеге жарату пункттері жоқ, Алматы қ. қалдықтарды кәдеге жаратуға болатын осындай пункттер бар (7 Кесте).
7 Кесте- Алматы қаласындағы құрамында сынап бар материалдарды қабылдау және өңдеу/кәдеге жарату пункттері
Ұйымдастыру
Байланыстар және мамандандыру
"Eco Almaty" ЖШС

Таблица 5 - Реестр специализированных предприятий – утилизаторов отходов вторичного сырья в 2024 году на территории Алматинской области
Наименование предприятия
Вид втор. сырья
Мощность в год
Регион
1
ТОО АлматыСтекло
Утилизация отходов стеклянной
упаковки
20 000
Алматинская область, Карасайский район, село Жармухамбет. участок 1275
2
ТОО Qazaq Glass Company
Утилизация отходов стеклянной
упаковки
20 000 в 2023
г.;25 000 в 2024
г.
Алматинская область, Илийская район, сельский округ Казциковский, село
КазЦик, Промзона, участок 33
3
ТОО
Производственная компания
"Дорпласт-инвест"
Утилизация отходов пластмассовой
упаковки
900
Алматинская область, г. Капшагай, Заречный с/о, село Заречное, ул. Абая, строение
67
4
ТОО "NUR
KAGAZY"
Утилизация отходов картонно- бумажной упаковки
30 000 в 2023 г.;
40 000 в 2024 г.
Алматинская область, Талгарский район, с. Панфилово, ул. Жамбыла, 121
*-Также имеются данные по другим компаниям, специализирующимся на приеме/переработке вторичного сырья, не вошедшие в список АО "Жасыл Даму" (Таблица 6).
Таблица 6 – Компании, принимающие/перерабатывающие вторичное сырье
Наименование предприятия
Специализация
Адрес
ИП "Техпласт"
Производство вторичной гранулы ПП, ПВД, ПНД
Поселок Абай ул. Абая,3
ТОО "Лидер Кинг"
Сбор и переработка ПП, ПВХ,
ПС, ПВД.
Поселок Коксай, ул. Арай,
119/1
ТОО "Демеу"
Переработка полистирола. Производство вспененных листов полистирола
(Пеноплекс)
Город Каскелен
ИП Сапаров Р.
Переработка, сбор ПВД, ПНД, стрейч пленки
г. Талгар
ИП Шамшидин Е.
Переработка, сбор ПВД, ПНД, стрейч пленки
Алматинская область, пос. Абай
ТОО "ECOLINE"
Прием и переработка алюминия
Пос. КазЦик
ИП "LUK Polimer"
Производство полимер-
песчаных изделий
Алм. область, пос. Чемолган
АО "Казакстан Кагазы"
Макулатура, отходы бумажные
Карасайский район, с. Абай,
ул. Алтын орда, 2
ТОО "БетаPlast"- Taza Qala
Пункт приема раздельного мусора (макулатура, пластмасса, стеклотара и
стеклобой)
Алматинская область, с. Абай, ул. Сейфуллина, 13
ТОО "ADC Taza Alem"
Стекло, пластик, бумага, металл
Алматинская область, Илийский район, с. Отеген батыра, ул. Заманбека
Батталханова, 22
ТОО " Эмкор Тобакко Пэкеджинг Казахстан"
Производство бумажной и картонной тары
Алматинская область,
Илийский р-н, с. Отеген Батыра, ул. Жансугурова, 3
ТОО "ЭкоПромПерерабо тка"
Макулатура (архив, газеты, журналы, брошюры,типографская обрезь, книги и т.д.)
Алматинская область, Илийский район, п. Отеген батыр, ул. Калинина, 17А
ТОО "Zeco"
Стеклотара и стеклобой, Макулатура, Пластмассы: ПЭТ,
ПНД, ПВД, ПВХ
Алматинская область, Талгарский район, с.о.
Кендалинский, с. Енбекши
ИП "Talgar-Trade"
Макулатура, Пластмассы: ПЭТ, ПНД, ПВД, ПВХ, Черный металлолом
Алматинская область,
Енбекшиказахский район п. Азат, ул. Қонаева, 1
ТОО "Kagazy
Recycling"
Гофрокартон, втулки бумажные, белая бумага, книги, газеты, целлофан (ПВД, ПНД, полипропилен, стрейч), тетрапак, полиэтилентерефталат (ПЭТ - бутылки), алюминиевая банка, стеклянная бутылка/банка
Алматинская область, Жамбылский р-н, с. Каргалы (рынок "Айсулу")
ТОО "P.T.Z."
Отходы пластиковой упаковки
Алматинская область,
Талгарский район, г. Талгар, ул. Рыскулова, 19
ТОО "Das Gold"
Пластмассы: ПЭТ, ПНД, ПВД, ПВХ
Алматинская область, Талгарский район, Кендалинский сельский
округ
ИП "Big Deal"
Сбор зеленого и коричного
стеклобоя
Алматинская область, г.
Каскелен
Из представленных списков видно, что на территории области имеются организации по приему отходов пластика, стекла макулатуры, алюминиевой тары. Часть отходов перерабатывается в области или компонуется для дальнейшей реализации.
Ртутьсодержащие лампы и приборы
Данные виды отходов запрещено захоранивать на полигонах (Экологический кодекс РК, Статья 351).
В Алматинской области, согласно данным из открытых источников, нет пунктов приема и переработки/утилизации ртутьсодержащих приборов и оборудования, такие пункты есть в г. Алматы, куда отходы могут быть вывезены на утилизацию (Таблица 7).
Таблица 7 - Пункты приема и переработки/утилизации ртутьсодержащих материалов в г. Алматы
Организация
Контакты и специализация
ТОО "Eco Almaty"

Алматы қ., 9 ықшамаудан, көш. Юрий Кима, 9 жаста веб-сайт: http://eco-almaty.kz/
Құрамында сынап бар құрылғылар мен бұйымдарды жинау және жою
"ПромТехноРесурсKZ" ЖШС
Алматы, Іле трактісі, 11
веб-сайт: http://tresurs.kz/rastsenki-na-uslugi-utilizatsii
Флуоресцентті лампаларды жою
"Алматыекологострой" ЖШС
Алматы қ.
Құрамында сынап бар шамдар мен құрылғыларды қайта өңдеңіз
"Сынап плюс" ЖШС
Алматы қ.
Құрамында сынап бар шамдар мен құрылғыларды қайта өңдеңіз
Иондаушы көздер көздерін – радиоактивті қалдықтарды кәдеге жаратуды Алматы қаласындағы "Ядролық физика институты" мемлекеттік кәсіпорны жүзеге асырады.
Медициналық қалдықтар
Қалдықтардың бұл түрлерін полигондарға көмуге тыйым салынады (ҚР Экологиялық кодексі, 351-бап).

г. Алматы, 9 мкр-н, ул. Юрия Кима, 9 сайт: http://eco-almaty.kz/ Сбор и утилизация ртутьсодержащих приборов и изделий
ТОО "ПромТехноРесурсKZ"
г. Алматы, Илийский тракт, 11 сайт: http://tresurs.kz/rastsenki-na-uslugi-utilizatsii Утилизация люминесцентных ламп
ТОО "Алматыэкологострой"
г. Алматы Утилизируют ртутьсодержащие лампы и приборы
ТОО "Сынап плюс"
г. Алматы Утилизируют ртутьсодержащие лампы и приборы
Захоронение источников ионизирующих источников - радиоактивных отходов производится ДГП "Институт ядерной физики" г.Алматы.
Медицинские отходы
Данные виды отходов запрещено захоранивать на полигонах (Экологический кодекс РК, Статья 351).

Әкімдік сайтындағы ақпаратқа сәйкес, 2024 жылы облыста 562 денсаулық сақтау мекемесі (мемлекеттік – 440, жекеменшік – 122) болған.
Алматы облысы бойынша медициналық қалдықтарды кәдеге жаратумен "МВ АРНА" ЖШС (Қонаев қ.) айналысады.
Алматы облысы бойынша 2022-2024 жылдарға арналған медициналық қалдықтардың көлемі төмендегі кестеде көрсетілген ( 8 Кесте).
Кесте 8– 2022-2024 жылдарға арналған Алматы облысындағы медициналық қалдықтар туралы ақпарат
Жыл
А класы, (мың м3)
В класы,
(мың тонна)
В класы, (мың тонна)
Г сыныбы
D класы, (кг)
Құрамында сынап бар заттар (дана)
Дәрілік заттар сұйық (л), қатты (тонна)

Согласно информации на сайте акимата, в 2024 году в области было 562 учреждений здравоохранения (государственные - 440, частные – 122).
Утилизацией медицинских отходов в области занимается ТОО "МВ АРНА" (г. Қонаев).
Объем образовавшихся медицинских отходов в области за 2022-2024 годы представлен в таблице ниже (Таблица 8).
Таблица 8 – Информация по медицинским отходам Алматинской области за 2022-2024 годы
Год
Класс А, (тыс. м3)
Класс Б, (тыс. тонн)
Класс В, (тыс. тонн)
Класс Г
Класс Д, (кг)
Ртутьсодержа щие предметы (шт.)
Лекарственные средства жидкие (л), твердые (тонн)

2024
789,520
628,22
536,23
*
1 288
0,600
420,000
2023
631,493
540,914
237,679
3 268
0,550
326,050
2022
579,311
2851,345
1574715,4
772
0,520
300,000
- "В" сыныбы бойынша 2022 жылға ұсынылған деректер қате болып табылады, өйткені олар қайта есептеу кезінде Қазақстанда түзілетін осы сыныптағы қалдықтардың жалпы көлемінің 99,96%-ын құрайды.
Дереккөз – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Қоршаған ортаны қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі.
Дереккөз – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Қоршаған ортаны қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі.
3-сурет
Қалдықтардың бұл түрлерін полигондарға көмуге тыйым салынады (ҚР Экологиялық кодексі, 351-бап).
Алматы облысындағы электр және электрондық жабдықтардың қалдықтарын қайта өңдеуге қабылдайтын ұйымдар төмендегі кестеде көрсетілген (9 Кесте).
9 Кесте– Алматы облысындағы электр және электронды жабдықтардың қалдықтарын қайта өңдеуге қабылдайтын ұйымдар
Ұйымдар
Байланыстар және мамандандыру
"ECOLINE
TABIGAT CO"
ЖШС
Алматы облысы, Іле ауданы, Өтеген батыр ауылы, Калинина көш., 167 тел.: 8 (7273) 11-54-52; Ecoline.tabigat@gmail.com
Аудио-бейне техниканы, компьютерлік техниканы,
радиотехниканы, тұрмыстық техниканы қайта өңдеу және қайта өңдеу; өнеркәсіптік машиналар мен медициналық жабдықтарды қайта өңдеу
"Technic Destroy" ЖШС

2024
789,520
628,22
536,23
*
1 288
0,600
420,000
2023
631,493
540,914
237,679
3 268
0,550
326,050
2022
579,311
2851,345
1574715,4
772
0,520
300,000
*- Представленные данные за 2022 год по классу “В” являются ошибкой, так как в пересчете составляют 99,96% от общего объема образованных в Казахстане отходов данного класса
Источник – (Единая информационная система охраны окружающей среды Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК.
Рисунок 3.
Источник - Единая информационная система охраны окружающей среды Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК.
Рисунок 3 - Информация по медицинским отходам Алматинской области за 2024 год
Отходы электрического и электронного оборудования
Данные виды отходов запрещено захоранивать на полигонах (Экологический кодекс РК, Статья 351).
Организации в Алматинской области принимающие на переработку отходы электрического и электронного оборудования (ОЭЭО) представлены в таблице ниже (Таблица 9).
Таблица 9– Организации в Алматинской области, принимающие на переработку отходы электрического и электронного оборудования
Организация
Контакты и специализация
ТОО "ECOLINE
TABIGAT CO"
Алматинская область, Илийский район, ГРЭС, п. Отеген батыра, ул. Калинина, 167
тел.: 8 (7273) 11-54-52; Ecoline.tabigat@gmail.com
Утилизация и переработка аудио-видео техники, компьютерной
техники, радиотехники, бытовой техники; утилизация промышленной техники и медицинского оборудования
ТОО "Technic
Destroy"

Алматы облысы, Қарасай ауданы, Жармұхамбет ауыл. тел.: 8 (7273) 29-27-95
Оргтехниканы, тұрмыстық техниканы қайта өңдеу
Алматы қ. ОЭЭО қайта өңдеуге маманданған ұйымдар да бар, онда пайдаланылған жабдықты жеткізуге болады (10 Кесте).
10 Кесте- Қазақстандағы электр және электрондық жабдықтардың қалдықтарын қайта өңдеушілер
WEEE қайта өңдеушілері
Орналасқан жері
"ПромТехноРесурсКЗ" ЖШС
Алматы қ.
"ЭкоЛайн Табигат" ЖШС
Алматы қ.
"БетаПласт" ЖШС - Таза Қала
Алматы қ.
"Waste Management Company PHOENIX" Феникс ЖШС
Алматы қ.
"Қызыл бел" ЖШС
Алматы қ.
Тоқыма
Алдын ала тазалаудан/жуудан кейін қажет емес немесе пайдаланылған тоқыма бұйымдарын бастапқы мақсаты үшін немесе сынықтар ретінде қайта пайдалануға болады. Қайта өңделетін тоқыма бұйымдары мен басқа материалдарды одан әрі таратуға көмектесетін қайырымдылық ұйымдары бар.
Төменде қалдықтарды/пайдаланылғандарды қабылдай алатын ұйымдардың байланыстары берілген. қайта өңдеуге немесе қайырымдылық мақсаттарға арналған тоқыма бұйымдары. Тоқыма қалдықтарын қабылдайтын ұйымдардың тізімі төмендегі кестеде келтірілген (11 Кесте).
11 Кесте– Қолданылған тоқыма бұйымдарын қабылдау жөніндегі ұйымдар
Ұйымдар
Байланыстар және мамандандыру
"TEPLO"
Әлеуметтік қайырымдылық жобасы
Алматы қ., Розыбакиева көш., 247а (Mega Center Alma-Ata ОСО)
Алматы қ., Әл-Фараби даңғылы, 77/8 ("ESENTAI MALL" ТК) веб-сайты: https://teplocharity.kz/; warmthcharity@gmail.com Мұқтаж жандарға киім жинау
H&M (H&M
Hennes & Maurits) ЖШС
Алматы қ., Розыбакиева көш., 247а тел.: 8 (7273) 21-05-34;
Қайта өңдеуге кез келген маркадағы және кез келген күйдегі бұйымдар қабылданады (аяқ киімді, шынайы былғарыдан және табиғи үлбірді қоспағанда)
АФНМ "Бірлесу" ЖШС
Алматы қ., Қазыбаева көш., 7 тел.: 8(7272) 33-63-90, 33-64-41; веб-сайт: http://birlesu.kz/; afnm.birlesu@mail.ru
Тек мақта кескіндері, жүн, жүн қоспасы тігін цехтарынан қабылданады
Құрылыс қалдықтары
Қалдықтардың бұл түрлерін полигондарға көмуге тыйым салынады (ҚР Экологиялық кодексі, 351-бап).
Құрылыс және бөлшектеу қалдықтары, сондай-ақ ірі көлемдегі қалдықтар, соның ішінде жиһаздар Қазақстанның барлық жерінде дерлік қоқыс алаңындағы жәшіктердің жанына орналастырылады. Кейбір жағдайларда қоқыс иелері жарнама негізінде қалдықтарды шығару қызметтеріне тапсырыс береді (4 Сурет ).
Таза (мұнай өнімдерімен және химиялық қалдықтармен ластанбай) құрылыс қалдықтарын ұсақтау және оны жолдар мен полигондарды толтыру үшін пайдалану жақсы тәжірибе болып табылады.
4 Сурет – Құрылыс қалдықтарын шығару қызметтері туралы хабарландыру
Биологиялық ыдырайтын қалдықтар
ҚР Экологиялық кодексінде биологиялық ыдырайтын қалдықтар (БЫҚ) – анаэробты немесе аэробты ыдырауға ұшырауы мүмкін қалдықтар, оның ішінде бақшалардың, саябақтардың, тамақ өнімдерінің, тамақ өнеркәсібінің қалдықтарымен салыстырылатын тамақ өнеркәсібінің қалдықтарымен, макулатураның қалдықтарын анықтайды.

Алматинская область, Карасайский р-н, с. Жармухамбет тел.: 8 (7273) 29-27-95
Переработка оргтехники, бытовой техники
Также имеются организации, специализирующиеся на переработке ОЭЭО в г.Алматы, куда использованное оборудование может быть доставлено (Таблица 10).
Таблица 10 - Переработчики отходов электрического и электронного оборудования в Казахстане
Переработчики ОЭЭО
Местонахождение
ТОО "ПромТехноРесурсKZ"
г. Алматы
ТОО "ЭкоЛайн Табигат"
г. Алматы
ТОО "БетаPlast" - Taza Qala
г. Алматы
ТОО "Waste Management Company" PHOENIX" Феникс
г. Алматы
ТОО "Кызыл Бель"
г. Алматы
Текстиль
Ненужные или бывшие в употреблении изделия из текстиля после предварительной очистки/стирки могут быть переданы для вторичного использования с первоначальной целью или в качестве утиля. Существуют благотворительные организации, которые могут помочь в дальнейшем распределении пригодных для употребления изделий из текстиля и других материалов.
Далее представлены контакты организаций, которые могут принять отходы/б.у. изделия из текстиля для переработки или для благотворительных целей. Перечень организаций, принимающих отходы текстиля, представлены в таблице ниже (Таблица 11).
Таблица 11 – Организации по приему б/у текстиля
Организация
Контакты и специализация
Социально- благотворительный проект "ТЕПЛО"
г. Алматы, ул. Розыбакиева, 247а (ТРЦ "Mega Center Alma- Ata")
г. Алматы, пр. Аль-Фараби, 77/8 (ТЦ "ESENTAI MALL") сайт: https://teplocharity.kz/; teplocharity@gmail.com
Сбор одежды для нуждающихся
ТОО "H&M" (Эйчэнд Эм Хеннес энд Мауриц)
г. Алматы, ул. Розыбакиева, 247а тел.: 8 (7273) 21-05-34;
На переработку принимаются вещи любых брендов и в любом состоянии (исключение составляет обувь, натуральная кожа и
натуральный мех)
ТОО АФНМ
"Бирлесу"
г. Алматы, ул. Казыбаева, 7
тел.: 8(7272) 33-63-90, 33-64-41; сайт: http://birlesu.kz/;
afnm.birlesu@mail.ru
Прием только от швейных цехов, обрезки хлопок, шерсть, полушерсть
Строительные отходы
Данные виды отходов запрещено захоранивать на полигонах (Экологический кодекс РК, статья 351).
Отходы строительства и демонтажа, так же, как и крупногабаритные отходы, включая мебель, практически везде по территории Казахстана размещаются рядом с баками на мусорной площадке. В некоторых случаях владельцы отходов заказывают услуги вывоза отходов по объявлению (Рисунок 4).
Хорошей практикой является дробление чистых (без загрязнения нефтепродуктами и остатками химии) строительных отходов и использование их для отсыпки дорог, полигонов.
Рисунок 4 – Объявление об услугах вывоза строительных отходов
Биологически разлагаемые отходы
В Экологическом кодексе РК дается определение биоразлагаемых отходов (БРО) - отходы, которые способны подвергаться анаэробному или аэробному разложению, в том числе отходы садов, парков, пищевых продуктов, приготовления пищи, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, макулатура.

2021 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстанда тамақ қалдықтарын полигондарға шығаруға тыйым салынды (ҚР Экологиялық кодексі, 351-бап).
Осы тыйымға байланысты республика аймақтарында тиісті инфрақұрылымның болмауына байланысты екі рет тоқтата тұру ережесі қабылданды:
− 2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін ("Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2018 жылғы 24 мамырдағы № 156-VI Заңы).
Тоқтату шаралары талапты жүзеге асырудың нақты құралдарының жоқтығының көрсеткіші болып табылады.
Қайталама ресурстарды тиімді пайдаланудың негізі қалдықтарды бөлек жинау болып табылады. Бұл әдіс Циркулярлық экономиканың негізін құрайды және тұрақты өндіріс пен тұтыну құралдарының бірі болып табылады.
Тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жаратуды ынталандыру үшін Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінде ҚТҚ келесі фракцияларға бөліп жинау талабы енгізілген: "құрғақ" (қағаз, картон, металл, пластмасса және шыны) және "ылғалды" (тамақ). қалдықтар, органикалық заттар және т.б.) (ҚР Экологиялық кодексі, 321-бап).
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығымен қалдықтарды бөлек жинауға, оның ішінде техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығын ескере отырып, міндетті түрде бөлек жинауға жататын қалдықтардың түрлеріне немесе топтарына (түрлерінің жиынтығына) қойылатын талаптар бекітілді.
Инфекциялық, оның ішінде туберкулезге қарсы, тері-венерологиялық стационарлардың тамақ қалдықтарын қоспағанда, тамақ қалдықтарын мал азығына пайдалануға жол беріледі.

С 1 января 2021 года в Казахстане введен запрет на захоронение пищевых отходов на полигонах (Экологический кодекс РК, Статья 351).
В отношении указанного запрета принималась отлагательная норма в связи с отсутствием в регионах Республики соответствующей инфраструктуры:
-до 31 декабря 2020 года (Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 156-VI "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности").
Отлагательные меры являются индикатором отсутствия реальных инструментов реализации требования.
Основой эффективного использования вторичных ресурсов является раздельный сбор отходов. Этот метом входит в основу Циркулярной экономики и является одним из инструментов устойчивого производства и потребления.
Для стимулирования вторичной переработки коммунальных отходов в Экологический кодекс РК включено требование о раздельном сборе ТБО по следующим фракциям: "сухая" (бумага, картон, металл, пластик и стекло) и "мокрая" (пищевые отходы, органика и иное) (Экологический кодекс РК, Статья 321).
Приказом Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года № 482 утверждены требования к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащих обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности.

"Санитариялық қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ331/2020 өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын эпидемиологиялық талаптар ".
ҚР Экологиялық кодексі сондай-ақ қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарының операторларын биологиялық ыдырайтын қалдықтарды орналастыру көлемін азайту және полигон газын жинау және кәдеге жарату арқылы полигондағы метан шығарындыларын азайтуды міндеттейді (ҚР Экологиялық кодексі, 1-бап). 350).
ҚР Экологиялық кодексінен басқа, қалдықтарды басқарудың бұл әдісіне басқа да бірнеше нормативтік құжаттарда сілтеме жасалған. Мысалыға:
− "Полигондағы қалдықтарды залалсыздандыру үшін үйінділерде далалық компосттау әдістері қолданылады, жылына 120 000 м3ден аз қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдайтын полигондар үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды траншеялық сақтау жүйесі қолданылады" (Республика Денсаулық сақтау министрінің м.а.) Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және орналастыруға қойылатын санитариялықэпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы.

Пищевые отходы, за исключением пищевых отходов инфекционных стационаров, в том числе противотуберкулезных, кожно-венерологических, допускаются использовать на корм скоту (Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ- 331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно- эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления").
Экологический кодекс РК также обязует операторов полигонов ТБО уменьшать выбросы метана на полигоне путем сокращения объемов захоронения биоразлагаемых отходов и с помощью сбора и утилизации свалочного газа (Экологический кодекс РК, Статья 350).
Экологического кодекса РК, на данный метод управления отходами имеются отсылки в нескольких других регламентирующих документах. К примеру:
"Для обеззараживания отходов на полигоне используют методы полевого компостирования в буртах, для полигонов, принимающих менее 120000 м3 ТБО в год, применяют траншейную схему складирования ТБО" (Приказ и.о. Министра здравоохранения РК от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления").

− "Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының құрылымы келесі элементтерден тұрады: - кірме жол, - қатты тұрмыстық қалдықтар қоймасы, - әкімшілік-экономикалық аймақ, - қалдықтарды сұрыптау өндірісін орналастыру алаңы, - ағаш және өсімдік қалдықтарын компосттау алаңы". (Құрылыс стандарты ҚР ҚН 1.04- 15-2013 "Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондар").
Қайта өңдеуге және кәдеге жаратуға тамақ және құрылыс қалдықтарын қабылдайтын ұйымдар болмаған жағдайда, Алматы облысындағы олардың негізгі көлемі болжам бойынша полигондарға/қоқыс тастайтын жерлерге түседі.
Инфрақұрылымды дамыту
Бұдан әрі сату үшін өнім немесе шикізат алу үшін қалдықтарды қайта өңдеу инфрақұрылымын дамытуда шектеулер болуы мүмкін екендігіне назар аудару қажет.
Қалдықтарды сақтау мерзімдеріне байланысты инфрақұрылымды дамыту бойынша шектеулер бар.
Айталық, тамақ қалдықтары қысқа мерзім ішінде қайта өңдеу немесе кәдеге жарату бойынша шешімдерді талап етеді, бұл оларды алыс қашықтыққа, мысалы, отын брикеттерін немесе мал азығын дайындаушы кәсіпорындарға тасымалдау мүмкіндігін айтарлықтай шектейді.
Шыныны, электроника қалдықтарын немесе макулатураны қайта өңдеуді әлеуетті инвесторлар бір облыс шеңберінде қарамауы мүмкін. Мысалы, "KZ Recycling" ЖШС Алматы зауыты - Қазақстан мен Орталық Азиядағы ыдыс картонын, гофр орау қағазын ірі өндіруші шикізат сатып алуға да, өнім өткізуге де кең аумақта жұмыс істейді (6-сурет).
Қалдықтарды қайта өңдеуге арналған жоқ қуаттар әрдайым бір облыстың міндеттері шеңберінде толық іске асырыла алмайды. Мұндай мәселелерді шешу үшін қалдықтарды өңдеуге немесе инфрақұрылымды жайластыруға маманданған және шикізат желісін қалыптастыру үшін бірқатар өңірлерге қызмет көрсетуге қосылуға дайын, сондай-ақ өнімді одан әрі өткізу бойынша шешімдері бар халықаралық деңгейдегі ірі компаниялар сияқты салалық "ойыншылардың" қатысуы қажет.
Ірі компанияларды тарту, облыстар арасындағы өзара іс-қимыл, бір инвестициялық жоба шеңберінде бірнеше өңірлердің атынан сұрау салуды қалыптастыру үйлестіру мен өкілеттіктерді талап ететін күрделі процесс болып табылады. "Жасыл Даму" АҚ-ның бүкіл Қазақстан шеңберінде қайталама шикізатты басқару "саласы" үшін инфрақұрылымды қалыптастыру бойынша белгілі бір өкілеттіктері мен міндеттемелері бар.
5 Сурет -"KZ Recycling" ЖШС сату географиясы
Бағдарламаны жетілдірудің қисынды жалғасы инфрақұрылымның жетіспейтін элементтерін және қайта өңделген өнімдер нарығын бірлесіп дамыту мүмкіндігін анықтау үшін байланысты салалармен және "Жасыл Даму" АҚ-мен өзара іс-қимыл болуы мүмкін.

"Структура полигона твердых бытовых отходов состоит из следующих элементов: - подъездная дорога, - участок складирования ТБО, - административно-хозяйственная зона, - участок для размещения производства по сортировке отходов, - участок компостирования древесно-растительных отходов" (Строительная норма СН РК 1.04-15-2013 "Полигоны для твердых бытовых отходов").
При отсутствии организаций, принимающих на переработку и утилизацию пищевые и строительные отходы, основной их объем в Алматинской области, предположительно, поступает на полигоны/свалки.
Развитие инфраструктуры
Необходимо обратить внимание на то, что развитие инфраструктуры для переработки отходов с получением продукции или сырья для дальнейшей реализации могут иметь ограничения.
Имеются ограничения по развитию инфраструктуры, связанные со сроками хранения отходов. Скажем, пищевые отходы требуют решений по переработке или утилизации в короткий срок, что сильно ограничивает возможности по их транспортировке на большие расстояния, к примеру – на предприятия по изготовлению топливных брикетов или пищевых кормов для скота.
Переработка стекла, отходов электроники или макулатуры скорее всего не будут рассматриваться потенциальными инвесторами в рамках одной области. К примеру, Алматинский завод ТОО "KZ Recycling" - крупнейший производитель тарного картона, гофроупаковкии бумаги в Казахстане и Центральной Азии работает на обширной территории, как на приобретение сырья, так и на реализацию продукции (Рисунок 6).
Отсутствующие мощности для переработки отходов ни всегда могут быть полностью реализованы в рамках задач одной области. Для решения таких вопросов необходимо участие отраслевых “игроков”, таких как крупные компании международного уровня, специализирующихся на переработке отходов или обустройстве инфраструктуры и готовых подключиться к обслуживанию ряда регионов для формирования сырьевой сети, а также имеющих решения по дальнейшей реализации продукции.
Привлечение крупных компаний, взаимодействие между областями, формирование запроса от имени нескольких регионов в рамках одного инвестиционного проекта является сложным процессом, требующим координации и полномочий. АО “Жасыл Даму” имеет определенные полномочия и обязательства по формированию инфраструктуры для “отрасли” управления вторичным сырьем в рамках всего Казахстана.
Рисунок 5 - География продаж ТОО "KZ Recycling"
Логичным продолжением улучшения Программы может быть взаимодействие со смежными областями и АО “Жасыл Даму” для выявления возможности совместного развития недостающих элементов инфраструктуры и рынка продукции из вторсырья.

2020 – 2023 жылдарға арналған деректер көзі – ҚР АПР Ұлттық статистика бюросы, 2024 жылға арналған деректер көзі – Қонаев қаласының әкімдігі
ТҚҚ шығару бойынша орталықтандырылған қызметтерді алатын халықтың үлесі төменде көрсетілген.
13 Кесте- Қонаев қаласындағы қалдықтарды жинау ұйымдары тұрақты қызмет көрсететін тұрғындардың үлесі
Аймақ
2021
2022
2023
2024
Қонаев қ.
60,1%
59,2%
мәлімет жоқ
37,7%
Дереккөз – Статистика бюросы, Қонаев қаласының әкімдігі

Источник данных за 2020-2023 годы - Бюро Национальной статистики АСПР РК, источник данных за 2024 год – акимат г. Қонаев
Доля населения, получающего централизованные услуги по вывозу ТБО представлена ниже.
Таблица 13 - Доля населения, регулярно обслуживаемого мусоровывозящими организациями в города Қонаев
Регион
2021 г.
2022 г.
2023 г.
2024 г.
г. Қонаев
60,1%
59,2%
нет данных
37,7%
Источник - Бюро статистики, Акимат г.Қонаев

Қалаға бағынысты аумақта орналасқан елді мекендердің тұрғындарының статистикалық мәліметтері. Қоқыс шығаратын ұйымдардың коммуналдық қалдықтарды шығару бойынша қызметтерін алатын Қонаев төмен қамтуды көрсетеді – 37,7%. Сонымен қатар, хабарланған мәліметтерге сәйкес, көшіру қызметтерін алатын халық санының айтарлықтай төмендеуі байқалады - 2022 жылғы 601%-дан 2024 жылы 37,7%-ға дейін.
Сонымен бірге, Статистика бюросының мәліметі бойынша, 2022-2024 жылдар аралығында жиналған коммуналдық қалдықтар көлемінің өсімі 39,8% (+7119 тонна) құрады. 6 сурет – Жинақталған КҚҚ көлемінің динамикасы, мың тонна.
Бұл факт қалдықтардың түзілуі мен жинақталуын және олардың қозғалысын есепке алу жүйесінің жоқтығын, сондай-ақ Білім және ғылым министрлігінің мемлекеттік статистика органдарына тиісті деңгейде есеп бермеуін көрсетеді.
Әкімдіктің мәліметінше, Қонаев қалалық әкімшілігінің құрамына кіретін аумақта қалдықтарды шығарумен "Алтын Тазалық" ЖШС және "Қапшағай АТО" ЖШС айналысады. Төмендегі кестеде кәсіпорындар бойынша деректер келтірілген (14-кесте).
14 Кесте Қонаев қаласының аумағында ҚКҚ шығарумен айналысатын кәсіпорындар және қоқыс шығару техникасы туралы ақпарат
Кәсіпорын атауы
Автокөлік маркасы
Шыққан жылы
Қоқыс шығаратын
көліктердің жағдайы
Жүктеп
алу әдісі
"Алтын Тазалық" ЖШС
ISUZU NQR 71 PL.
2021
жақсы
Артқы жүктеу
ISUZU NQR 71 PL.
2021
жақсы
Камаз КО-440.
2012
Қанағаттану
FES320 Volvo
2009
жақсы
HYUNDAI-65.
2005
Жөндеу қажет
"Қапшағай АТО" ЖШС
Камаз-53215, 309 YK05
2001
Орташа
жағы
Камаз-43253, 150 AR05
2012
Орташа
жағы
Зил-130, 198 АЙ05
1990
Орташа
артқы
Газ 330700-1012, 178 AY05
2007
Орташа
жағы
МТЗ-82.1, В 853 AXD тракторы
2005
Орташа
бортында
Зил ММЗ 554, 403 АО 05
1980
Орташа
бортында
Қалдықтарды жинауға арналған техниканың орташа қызмет ету мерзімі, жыл
18
"Қапшағай АТО" ЖШС арнайы автокөлік паркі ресейлік өндірістің техникасымен ұсынылған. Кестеде көрсетілген қоқыс тасығыштарды пайдаланудың орташа мерзімі - 24 жыл.
Ресейде қатты коммуналдық қалдықтарды (қоқыс тасығыш) тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдары үшін пайдалы пайдалану мерзімі қоса алғанда 5-7 жылды құрайтынын атап өту қажет. Пайдаланудың бұрынғы мерзімі (10 жыл) агрессивті ортаның әсерін, техниканың тозуын, бөлшектерді жөндеуге немесе ауыстыруға қаражаттың ұлғаюын ескере отырып, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылды және соңғы қорытынды ретінде - тұрақты жөндеуге жұмсалатын шығыстардың жаңа көлік сатып алуға жұмсалатын шығыстардан асып түсуі.
Сондай-ақ, ресейлік көліктерді шығаратын ЗИЛ (Лихачев атындағы зауыт) 2013 жылдан бастап жабылғанын атап өткен жөн, бұл қоқыс және самосвалдарға арналған бөлшектерді жеткізуде қосымша қиындықтар тудыруы мүмкін.

Статистические данные по численности населения населенных пунктов, находящихся на территории в подчинении г.Қонаев, получающему услуги по вывозу коммунальных отходов мусоровывозящими организациями, показывают низкий охват – 37,7%. Причем, по отчетным данным происходит значительное снижение численности населения, получающими услуги вывоза – от 601% в 2022 году до 37,7% в 2024 г.
В то же время, по данным Бюро статистики с 2022 по 2024 годы увеличение объема собранных коммунальных отходов составило 39,8% (+ 7119тонн).
Данный факт показывает отсутствие системы учета за образованием и накоплением отходов и их движением, а также предоставление ненадлежащей отчетности МВО в органы госстатистики.
Рисунок 6 – Динамика объема собранных ТКО, тыс.тн
По данным акимата вывозом отходов на территории, входящей в состав городской администрации Қонаев, занимаются ТОО "Алтын Тазалық" и ТОО "Капшагай АТО". В таблице ниже приведены данные по предприятиям (Таблица 14).
Таблица 14 Информация по предприятиям, занимающимся вывозом ТКО на территории города Қонаев и мусоровывозящей технике
Наименование предприятия
Марка автомобилей
Год выпуска
Состояние мусоровозов
Способ загрузки
ТОО "Алтын Тазалық"
ISUZU NQR 71 PL.
2021 г.
Хорошее
Задняя загрузка
ISUZU NQR 71 PL.
2021 г.
Хорошее
Камаз КО-440.
2012 г.
Удов-е
FES320 Volvo
2009 г.
Хорошее
HYUNDAI-65.
2005 г.
Требует ремонта
ТОО "Капшагай АТО"
Камаз-53215, 309 YK05
2001 г
Среднее
боковой
Камаз-43253, 150 AR05
2012 г
Среднее
боковой
Зил-130, 198 AY05
1990г
Среднее
задний
Газ 330700-1012, 178 AY05
2007 г
Среднее
боковой
Трактор МТЗ-82.1, B 853 AXD
2005 г
Среднее
бортовой
Зил ММЗ 554, 403 AO 05
1980 г
Среднее
бортовой
Средний срок эксплуатации мусоровывозящей техники, лет:
18
Источник данных – акимат г.Қонаев
Парк спецавтомобилей ТОО "Капшагай АТО" представлен техникой российского производства. Средний срок эксплуатации указанных в таблице мусоровозов – 24 года.
Необходимо отметить, что для транспортных средств, используемых для перевозки твердых коммунальных отходов (мусоровоз) в России срок полезного использования составляет 5 - 7 лет включительно. Прежний срок использования (10 лет) был сокращен с 1 января 2023 года с учетом влияния агрессивной среды, изнашивания техники, увеличения средств на ремонт или замену деталей и как конечный итог – превышение расходов на постоянный ремонт над расходами на покупку нового транспорта.
Также важно отметить, что производитель российского автотранспорта ЗИЛ (завод имени ЛихачҰва) закрыт с 2013 года, что может создать дополнительные сложности с поставкой комплектующих на мусоровозы и самосвалы.

Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша деректердің толық болмауына байланысты базалық көрсеткіш 2023 жылға – 37,7% деректер ретінде алынды.
Қонаев қаласының елді мекендерінің аумағында қатты тұрмыстық қалдықтар контейнерлік учаскелерге контейнерлерге жиналады, ал маршруттық жинау кезінде қалдықтар қаптарға жиналады. Контейнер алаңдары туралы ақпарат төменде берілген (15 Кесте).
15 Кесте- Қонаев қала аумағындағы контейнерлік алаңдардың тізімі (қала әкімшілігінің шекарасына кіретін елді мекендер жағдайында)
Елді мекеннің атауы
Тұрғын үй қоры
Ұйымдар және басқа да заңды тұлғалар
Контейнер алаңдарын ың саны
Контей нерлер дің саны
Ыдыстардың түрі, олардың сыйымдылығ
ы
Контейнер
алаңдарыны ң саны
Контейн ерлердің саны
Ыдыстарды ң түрі,
олардың
сыйымдылы
ғы
Қонаев қ., ықшам ауданы. 1-ден 5-ке дейін
62
225
еуро контейнерле
рі көлемі 1,1 м3
94
278
еуро
контейнерл ері көлемі
1,1 м3
Қонаев қ., (жеке тұрғын үй құрылысы)
шағын
ауданы. 8, 10, 12А, 12Б, Шығыс, Арна, Қарлығаш
Жоқ
--
сөмкелер
Шеңгелді а
Жоқ
--
сөмкелер
Кесте 16- Қонаев қ. елді мекендерінің аумағында ТҚҚ жинау тәртібі
Елді мекеннің атауы
Қызмет көрсетілетін
тұрғындар саны, адам.
Қатты қалдықтард
ы шығару кестесі
2024 жылға шығарылған қатты қалдықтардың көлемі
(01.07.2024 ж. бастап 31.12.2024
ж. дейін), м3
халықтан
кәсіпорындардан
Қонаев қ., (МЖК) шағын ауданы. 1ден 5-ке дейін
24 080
күнделікті алып кету
34 680
Қонаев қ.,
(МЖК) шағын ауданы. 1-ден 5-ке дейін
Қонаев қ., (жеке тұрғын үй құрылысы) шағын
ауданы. 8, 10, 12А,
2 506
аптасына бір рет
4 800
Қонаев қ., (жеке тұрғын үй құрылысы) шағын ауданы.
Шеңгелді а.
3 503
аптасына бір рет
10.01.2023 бастап қызмет етеді
Шеңгелді а.
Жоғарыдағы кестеге сәйкес ҚКҚ шығару Шеңгелді ауылдық округіне қарасты ауылдарды (Ақөзек, Кербұлақ, Қосқұдық, Сарбұлақ, т.б.) қамтымайды.
Жиналған қалдықтар Қонаев қ. полигонына көму үшін тасымалданады.
3.3 Қалдықтарды сұрыптау, өңдеу, кәдеге жарату және кәдеге жарату мәселелері
Қонаев қ. аумағында қалдықтарды сұрыптап, қайта өңдейтін қондырғылар жоқ. Қолданылатын бір ғана әдіс – қалдықтарды полигонға шығару. Қолданыстағы қалдықтарды орналастыру алаңы туралы деректер төмендегі кестеде келтірілген (17 Кесте). Қалдықтардың пайда болу көздерінде сұрыптау КТЖ контейнерлік алаңдарындағы торлы контейнерлерге жүргізіледі.
Аумағы 19,7 га өндірістік және тұтыну қалдықтарын орналастыруға арналған қолданыстағы полигон Қонаев қаласынан оңтүстік-батысқа қарай үш шақырым жерде орналасқан (кадастрлық нөмірі - 03-055-020-344 7 Сурет ) қала ішінде. Жер учаскесiнiң нысаналы мақсаты объектiге – өндiрiстiк және тұтыну қалдықтарын көмуге арналған полигонға қызмет көрсету болып табылады. Берілген құқық тұрақты жер пайдалану болып табылады.
Полигон Қонаев қаласының әкімдігінің балансында. Полигонға іргелес Іле ауданы Жетіген ауылының аумағында орналасқан ауданы 15 га жеке меншік жер учаскесі орналасқан. (кадастрлық нөмірі – 03-046-309-002 8 Сурет ). Жер учаскесінің мақсаты - өндiрiстiк және тұтыну қалдықтарын көму.
7 сурет 8 сурет
Полигон 2007 жылдан бері жұмыс істейді, 300 м санитарлық қорғау аймағы бар (9 Сурет). Экологиялық рұқсаттар жоқ.
Полигонды зерттеу қоршаған ортаны қорғау жүйелеріне байланысты жағалаудың бар екенін көрсетті.
Булану тоғандары, биогазды кетіруге арналған ұңғымалар, гидрогеологиялық бақылау ұңғымалары, таразы тоғандары немесе радиациялық бақылау аймағы жоқ. Кіретін қара жол, электр және су құбыры бар. Қолда бар құралжабдықтар: қоқыс таситын машиналар, бульдозер, тиегіш.
9 Сурет– Қонаев қ. полигонның орналасқан жері
ҚКҚ сұрыпталмаған. Қайта өңделетін материалдарды (пластик ыдыстар) ішінара тұрғындар тікелей полигонға жинайды. Полигон аумағында мал жайылады. Полигон аумағының бір бөлігі ғана тегістеліп, топырақпен жабылған. Жалпы алғанда, полигон Қазақстан Республикасының ҚТҚ орналастыру объектілерін жайластыру және күтіп-ұстауға қатысты заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді.
17 Кесте- Қонаев қ. қалдықтарды кәдеге жарату мекемесінің сипаттамасы
Атауы
Сипаттама
1
Полигон сыныбын көрсететін құжаттар бойынша (полигон, рұқсат етілген полигон, рұқсат етілмеген полигон) қалдықтарды орналастыру объектісінің түрі (полигондар үшін)
Полигон, рұқсат етілген үйінді Нысанның мекенжайы: Алматы облысы, Қонаев қ., №25 учаске
2
Жер учаскесіне құқық белгілейтін құжат, меншік құқығын көрсетеді
жерге мемлекеттік акт бар, меншік иесі-мемлекет
3
Заңды тұлғаның атауы – полигон/қоқыс үйіндісінің иесі, жауапты тұлғаның байланыс деректері
"Қонаев қаласының ТҮКШ және ТҮИ бөлімі" ММ
4
Полигонды/үйіндіні пайдаланатын заңды тұлғаның атауы, жауапты тұлғаның байланыс деректері
"Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК
5
Полигонды/үйіндіні пайдаланудың негізгі құжаты (құжаттың атауы, күні, оны кім бергені немесе келісімге қатысушыларды көрсету)
Қонаев қаласы әкімдігінің

В связи с неполными данными по обслуживанию населения, базовым показателем принимаются данные за 2023 год – 37,7%.
На территории населенных пунктов города Қонаев сбор ТБО производится на контейнерных площадках в контейнерах, а при маршрутном сборе отходы собираются в мешках. Сведения по контейнерным площадкам приведены ниже ( таблица15).
Таблица 15 - Перечень контейнерных площадок на территории города Қонаев (в разрезе населенных пунктов, входящих в границы городской администрации)
Наименование населенного пункта
Жилищный фонд
Организации и другие Юридические лица
Кол-во контейнер ных площадок
Кол-во контей- неров
Тип контейнеров, их емкость
Кол-во контейнерных площадок
Кол-во контей- неров
Тип контейнеров,
их емкость
г. Қонаев, мкр. с 1 по 5
62
225
евро контейнеры объемом 1,1
м3
94
278
евро контейнер ы объемом 1,1 м3
г. Қонаев, (ИЖС) мкр. 8,10, 12А, 12Б,
Восточный, Арна,
Карлыгаш
нет
--
мешки
с. Шенгельды
нет
--
мешки
--
--
--
Таблица 16 Порядок сбора ТКО на территории населенных пунктов г. Қонаев
Наименование населенного пункта
Число обслуживаемых жителей, чел.
График вывоза ТБО
Объем вывезенных ТБО за 2024 (с 01.07.2024 по 31.12.2024), м3
от населения
от предприятий
г. Қонаев, (МЖК) мкр. с 1 по 5
24 080
ежедневны й вывоз
34 680
г. Қонаев, (МЖК) мкр. с 1 по 5
г. Қонаев, (ИЖС) мкр. 8, 10, 12А,12Б, Восточный, Арна, Карлыгаш
2 506
один раз в неделю
4 800
г. Қонаев, (ИЖС) мкр. 8,10, 12А, 12Б,
Восточный, Арна,
с. Шенгельды
3 503
один раз в неделю
На обслуживани и с 01.10.2023г
с. Шенгельды
Согласно вышеприведенной таблице, вывозом ТКО не охвачены села Шенгельдинского сельского округа ( Акозек, Кербулак, Коскудук, Сарбулак и др).
Собираемые отходы транспортируются для захоронения на полигоне г.Қонаев.
3.3Объекты по сортировке, переработке, утилизации и захоронению отходов
На территории г. Қонаев отсутствуют какие-либо мощности по сортировке и утилизации отходов. Применяется лишь один способ – это захоронение отходов на полигоне. Данные по существующему полигону для захоронения отходов приведены в таблице ниже (Таблица 17). Сортировка у источников образования отходов производится в сетчатые контейнеры на контейнерных площадках МЖД.
Существующий полигон по размещению отходов производства и потребления площадью 19.7 га расположен в трех километрах юго-западнее г.Қонаева (кадастровый номер - 03-055-020-344, Рисунок 7) на территории города. Целевое назначение земельного участка – для обслуживания объекта – полигон по размещению отходов производства и потребления. Предоставленное право– постоянное землепользование. Полигон находится на балансе акимата города Қонаев. К полигону примыкает земельный участок на правах частной собственности, площадью 15 га, находящийся на территории Жетыгенского с.о. Илийского района (кадастровый номер – 03-046-309-002, Рисунок 8). Целевое назначение участка – для обслуживания места размещения и удаления отходов потребления.
Рисунок 7 – Размещение полигона ТБО, участок 2 Рисунок 8 – Размещение полигона ТБО
Полигон действует с 2007 года, имеет СЗЗ 300 м (Рисунок 8). Экологические разрешительные документы отсутствуют. Обследование полигона показало, что из систем защиты окружающей среды имеется обваловка. Пруда-испарителя для сбора фильтрата, скважин для отвода биогаза, наблюдательных гидрогеологических скважин, весовой и участка радиационного контроля нет. Имеется подъездная грунтовая дорога, электричество и водоснабжение. Имеется техника: мусоровозы, бульдозер, погрузчик.
Рисунок 9 – Местоположение полигона г.Қонаев
Сортировка ТКО не производится. Частично отбирает вторсырье (пластиковую тару) население непосредственно на полигоне. На территории полигона пасҰтся скот. Только часть площади полигона разравнена и покрыта грунтом. В целом, полигон не отвечает требованиям законодательства РК в части обустройства и содержания объектов размещения ТБО.
Таблица 17 - Характеристика объекта размещения отходов г. Қонаев
Наименование
Характеристика
1
Тип объекта размещения отходов по документам (полигон, санкционированная свалка, несанкционированная свалка) с указанием класса полигона (для полигонов)
Полигон, санкционированная свалка
Адрес объекта: Алматинская область, г. Қонаев, участок № 25
2
Правоустанавливающий документ на земельный участок, указать право
собственности
имеется государственный акт на землю, право собственности
- государственная
3
Наименование юридического лица –
собственника полигона/свалки, контакты ответственного лица
ГУ "Отдел ЖКХ и ЖИ города Қонаев"
4
Наименование юридического лица, эксплуатирующего полигон/свалку, контакты ответственного лица
ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту"
5
Документ-основание для эксплуатации полигона/свалки (наименование документа, дата, кем выдан или указать стороны
договора)

шамамен 4-6 метр
33
Қабылданған қалдықтар (қатты қалдықтар, медициналық, құрылыс және т.б.)
ҚТҚ (қағаз, шыны, пластмасса, целлофан, қала аудандарының қалдықтары) құрылыс
34
Сұрыптаудың (қолмен/механикалық/аралас, пайдаланылған жабдықты көрсетіңіз) және қайта өңделетін материалдардың таңдалған түрлерінің (макулатура, полимерлер, шыны, сынықтар және т.б.) болуы.
жоқ
35
Қабылданатын қалдықтардың морфологиялық құрамы (түрлері мен құрамының пайызы)
қағаз, картон, шыны ыдыстар, пластмасса, пластмасса, целлофан, банкалар, тамақ қалдықтары, қала аудандарының қалдықтары, шлактар, топырақ, ағаш бұтақтары
36
Биологиялық қалдықтарды термиялық бейтараптандыруға арналған алаң бар ма (иә/жоқ).
жоқ
37

примерно- 4-6 метров
33
Принимаемые отходы (ТБО, медицинские, строительные и пр.)
ТБО (бумага, стекло, пластик,
целлофан, смет с территорий города) строительный
34
Наличие сортировки (указать ручная/ механическая/смешанная, используемое оборудование) и отбираемые виды вторсырья
(макулатура, полимеры, стекло, лом и пр.)
отсутствует
35
Морфологический состав принимаемых отходов (виды и процент содержания)
бумага, картон, стеклотара, пластик, пластмасса, целлофан, жестяные банки, пищевой отход, смет с территорий города, шлак, грунт, ветки- деревья
36
Имеется ли участок термического обезвреживания биологических отходов
(да/нет).
не имеется
37
Данные об инсинерации отходов по объему и

2021 жылдан 2024 жылға дейін көлемі мен түрі бойынша қалдықтарды жағу деректері, тонна/м3
жоқ
38
Қалдықтарды жеткізетін көлік компаниясының атауы
-"Алтын Тазалық" ЖШС,
-"Қапшағай АТО" ЖШС,
- "Қапшағай Кнауф Гипс" ЖШС,
-"Альянс Центр" ЖШС,
-"Наурыз Агро" ЖШС,
-"LST Market" ЖШС, LST
Agro,
-"Бағашар" ЖШС
39
Қалдықтар қайдан келеді (кәсіпорындар, саяжай және бау-бақша учаскелері, тізімге алынатын елді мекендер, басқалар)
Қонаев қаласы, қала кәсіпорындары, саяжайлар, Алатау қаласы.
40
Кіріс қалдықтары қалай есепке алынады?
Арнайы көліктерді тіркеу журналы жүргізіледі
41
Мониторинг жүргізетін ұйымды көрсете отырып, жүргізілетін мониторинг түрінің атауы (су, ауа, топырақ және т.б.) немесе оның болмауы (келісімшарт нөмірі, күні, фирма атауы)
мониторинг жүргізілген жоқ
42
Көгалдандырудың болуы (диаграммада
көрсетіңіз)
өндірілмеген
43
Қолданылатын жабдықтың саны мен түрі
бульдозер, тиегіш, Камаз, су тасығыш
44
жұмыс істейтін персонал саны, адам (қызмет түрі мен лауазымы бойынша ауысым санын, ауысым ұзақтығын, ауысымдағы жұмысшылар санын сипаттау
3 адам негізгі құрам, 10 адам. жалданған
45
Тарату қорын құру күні
құрылмаған
3.4 Жиналған және көміген қалдықтар
Қонаев қаласында 2024 жылда КТЖ-да тұратын тұрғындардан 95 241 м3 немесе қала бойынша барлық көлемнің 88,5% -ы шығарылды. Заңды тұлғалардан әкетілген ҚТҚ саны халықтан әкетілген қалдықтар көлемінің 40% -ын құрады.
ҚКҚ қозғалысының толық коммерциялық есебінсіз берілген деректерді объективті деп санауға болмайды.
Қонаев қ. аумағында тұратын тұрғындардан ҚКҚ шығару деректері. төменде келтірілген (18 Кесте), заңды тұлғалардан – 19 Кесте.
18 Кесте– Қонаев қ. аумағында тұратын тұрғындарды ҚКҚ шығару.
Елді мекеннің атауы
Жыл бойынша ҚКҚ шығару (м3)
2023 (01.07.2023 бастап
31.12.2023 дейін)
2024 (01.01.2024 бастап
31.12.2024 дейін)
Қонаев қ.
Көп пәтерлі үйлер
44 680
87 014
Жеке тұрғын үй секторы
6 800
8 200
19 Кесте- заңды тұлғалардан ҚКҚ шығару
Елді мекеннің атауы
Жыл бойынша ҚҚҚ шығару (м3)
2023 (01.07.2023 бастап 31.12.2023 дейін)
2024 (01.01.2024 бастап
31.12.2024 дейін)
Қонаев қ.
22 191
23 201
3.5 Тарифтер
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тарифті есептеу ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген әдістеме бойынша жүргізіледі.
Тарифті есептеу кезінде калькуляция баптары бойынша топтастырылған ҚКҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және кәдеге жарату бойынша нарық субъектілерінің нақты және/немесе нормативті шығындарының құны есепке алынады. Сонымен, тариф 3 бөліктен тұрады: 1) жинау және тасымалдау, 2) сұрыптау, 3) кәдеге жарату.
Қолданыстағы тарифтік әдістеме қалдықтарды өңдеу кезеңіне байланысты шығындарды есепке алуға мүмкіндік береді. Шығындарды сұрыпталған қайталама шикізатты сату және/немесе қызметтердің бір бөлігін ҚКҚ жинаудың орталықтандырылған жүйесіне кірмейтін үшінші тарап ұйымдарына беру арқылы оңтайландыруға болады. Бұл ретте тиісті инфрақұрылымды құру және/немесе дамыту, арнайы жабдықталған көлік құралдарын және қаржыландыру көздерін міндетті түрде пайдалану қажеттілігін ескеру қажет.
Бүгінгі күні Қонаев қ. ҚТҚ шығару тарифтері ресми түрде бекітілмеген және қалдықтарды шығару қызметінің нарықтық бағасы болып табылады.
2008 жылдан бастап Қонаев қаласындағы тұрмыстық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары, ҚТҚ жинау, шығару, кәдеге жарату, қайта өңдеу және көму тарифтеріне қатысты әзірленіп жатқан жобалардың мұрағаты бар. Әкімдік ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және кәдеге жарату тарифтерін заңнамада белгіленген тәртіппен бекітуді растауды қамтамасыз еткен жоқ.
Бастапқы мәліметтерді, соның ішінде статистикалық есептілік мәліметтерін талдау Қонаев қаласының аумағында қалдықтарды басқару бойынша коммерциялық есепке алу және бақылау жүргізілмейтінін көрсетті. Демек, облыста ҚКҚ жинау, әкету және кәдеге жарату бойынша жинақтаушы нормалар мен "әділ" тарифтердің негізділігі мәселесі өте өткір болып табылады және ТҚҚ-ның қалыптасуы мен қозғалысының автоматтандырылған коммерциялық есебін енгізу бойынша шаралар қабылдау қажет.
ҚКҚ жинауға, әкетуге және кәдеге жаратуға "әділ" тарифті анықтау үшін келесі шаралар қолданылуы мүмкін:
1.ҚКҚ генерациясының және қозғалысының көлемінің автоматтандырылған коммерциялық есебін енгізу.
Осы тармақ Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасының ережелерін іске асыру жөніндегі қажетті шаралардың бір бөлігі болып табылады, келесі мәселеде – "ТҚҚ проблемаларын шешу үшін келесі іс-шараны жүзеге асыру қажет :
- қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару саласындағы нысаналы индикаторларға қол жеткізуді бақылау үшін статистикалық ақпаратты жинауды, өңдеуді және ұсынуды жетілдіру.
2.Бәсекелестік нарықты дамыту үшін ҚКҚ жинаудың орталықтандырылған жүйесінің объектілерін конкурстық бөлу.

видам с 2021 г. по 2024 года, тонн/м3
отсутствует
38
Наименование транспортной компании, доставляющая отходы
-ТОО "Алтын Тазалық",
-ТОО "Капшагай АТО",
-ТОО "Капшагай Кнауф Гипс",
-ТОО "Альянс Центр",
-ТОО "Наурыз Агро",
-ТОО "ЛСТ Маркет", ЛСТ
Агро",
-ТОО "Багашар"
39
Откуда поступают отходы (предприятия,
дачные и садоводческие участки, населенные пункты перечислить, прочие)
город Қонаев, предприятия города, дачные массивы, город Алатау.
40
Как осуществляется учет поступающих отходов
ведется журнал учета регистрации спецавтомашин
41
Наименование вида осуществляемого мониторинга (вода, воздух, почвы, др.) или его отсутствие с указанием организации, проводящей мониторинг (№ договора, дата, наименование компании)
мониторинг не производился
42
Наличие озеленения (указать на схеме)
не производилось
43
Количество и тип используемой техники
бульдозер, погрузчик, Камазы,
водовоз
44
Количество рабочего персонала, чел (расписать количество смен, продолжительность смены, количество работающих в смену по видам их
деятельности и должностей)
3 чел. основной состав, 10 чел. наемный
45
Дата создания ликвидационного фонда
не создавалось
3.4Накопленные и захороненные отходы
В городе Қонаев за 2024 год от населения, проживающего в МЖД, вывезено 95 241 м3 ТКО или 88,5% от всего объема по городу. Количество вывезенных ТКО от юридических лиц составило 40% от объема вывезенных отходов от населения.
Без ведения полноценного коммерческого учета за движением ТКО предоставленные данные не могут считаться объективными.
Данные по вывозу ТКО от населения, проживающего на территории г. Қонаев приведены ниже (Таблица 18), от юридических лиц - Таблица 19.
Таблица 18 – Вывоз ТКО от населения, проживающего на территории г. Қонаев
Наименование населенного пункта
Вывоз ТКО по годам (м3)
2023 г. (с 01.07.2023 по 31.12.2023)
2024 г. (с 01.01.2024 по 31.12.2024)
г. Қонаев
Многоквартирные дома
44 680
87 014
Индивидуальный жилищный сектор
6 800
8 200
Таблица 19 - Вывоз ТКО от юридических лиц
Наименование населенного пункта
Вывоз ТКО по годам (м3)
2023 г. (с01.07.2023 по
31.12.2023)
2024 г. (с 01.01.2024 по 31.12.2024)
г. Қонаев
22 191
23 201
3.5Тарифы
Расчет тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов производится по методике, утвержденной Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 14 сентября 2021 года № 377.
При расчете тарифа учитывается себестоимость фактических и/или нормативных затрат участников рынка, осуществляющих сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТКО, сгруппированные по статьям калькуляции. Таким образом, тариф состоит из 3-х частей: 1) сбор и транспортировка, 2) сортировка, 3) захоронение.
Действующая методика тарификации позволяет учитывать себестоимость в зависимости от этапа управления отходами. Затраты могут быть оптимизированы за счет реализации отсортированного вторичного сырья и/или при передаче части услуг сторонним организациям, не входящим в централизованную систему сбора ТКО. При этом необходимо учитывать потребность в создании и/или развитии соответствующей инфраструктуры, обязательное использование специально оборудованных транспортных средств и источников финансирования.
На сегодня тарифы на вывоз ТБО в г. Қонаев не утверждены официально и являются рыночной ценой за услуги вывоза отходов.
Имеется архив от 2018 года разрабатываемых проектов нормы образования и накопления коммунальных отходов, тарифов на сбор, вывоз, утилизацию, переработку и захоронение ТБО по г. Қонаев. Подтверждения об утверждении в установленном законодательством порядке тарифов на сбор, транспортировку, сортировку и захоронения ТКО акиматом не предоставлено.
Проведенный анализ исходных данных, включая данные статистической отчетности, показал, что коммерческий учет и контроль за обращением с отходами на территории г.Қонаев не ведется. Следовательно, вопрос обоснованности норм накопления и "справедливого" тарифа за сбор, вывоз, захоронение ТКО в области стоит очень остро и необходимо проведение мероприятий по внедрению автоматизированного коммерческого учета за образованием и движением ТКО.
Для определения "справедливого" тарифа на сбор, вывоз и захоронение ТКО могут быть применены следующие меры:
1. Внедрение автоматизированного коммерческого учета за объемом образования и движением ТКО.
Данный пункт является частью необходимых мер по выполнению положения Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" в следующем вопросе - “Для решения проблем с ТБО необходима реализация следующее мероприятия:
- совершенствование сбора, обработки и предоставления статистической информации для мониторинга достижения целевых показателей в сфере обращения с ТБО.
2. Тендерное распределение объектов централизованной системы сбора ТКО для развития конкурентного рынка.

2023 жылғы 19 қарашадағы Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларына (Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығымен бекітілген) тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және тасымалдаумен айналысатын қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерімен конкурс (тендер) өткізу ережелері мен үлгілік шарт енгізілді.
3.Консорциум - заңды тұлғалар қандай да бір ресурстарды біріктіретін және нақты шаруашылық міндеттерді шешу үшін күш-жігерді үйлестіретін бірлескен шаруашылық қызмет туралы шарт негізінде уақытша ерікті тең құқықты одақ (бірлестік) (Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (Жалпы бөлім), Одан әрi өндiрiс үшiн қайталама шикiзат ретiнде өткiзе отырып, сұрыпталған кәдеге жарату үлесiн ұлғайтуға ұмтылу.
4.ТКҚ мен сұрыпталған қайталама шикізатты басқару процесінде шығындарды азайтуға ұмтылу, оның ішінде ең жақсы қолжетімді техникаларды (технологияларды) енгізу, қалдықтарды логистиканы оңтайландыру.
5.Бастапқыда сұрыптау процесіне қатысатын халықтың үлесін арттыру.
3.6 Коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының нормалары
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары үлгілік қағидалар негізінде есептелуі мүмкін (Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 347 бұйрығымен бекітілген) және тұрғын үй қоры объектілерінің мынадай түрлерін және тұрғын емес үй-жайларды қамтуы тиіс: (20-кесте):
20 Кесте- тұрғын үйлер мен тұрғын емес үй-жайлардың коммуналдық қалдықтарын қалыптастыру және жинақтау нормалары
Коммуналдық қалдықтарды жинайтын мекеме
Есеп бірлігі
Есептелген
нормалар жинақтау, м3/жыл
1
Жақсы жабдықталған және жабдықталмаған үй шаруашылықтары
1 тұрғын
2
Жатақхана, мектеп-интернат, балалар үйі, қарттар үйі, т.б.
1 орын
3
Қонақ үйлер, санаторийлер, демалыс үйлері
1 орын
4
Балабақшалар, балабақшалар
1 орын
5
Мекемелер, ұйымдар, кеңселер, кеңселер, жинақ кассалары, пошта бөлімшелері
1 қызметкер
6
Клиникалар
1 келу
7
Ауруханалар, санаторийлер, басқа емдеу мекемелері
1 төсек
8
Мектептер және басқа оқу орындары
1 оқушы
9
Мейрамханалар, кафелер, қоғамдық тамақтану орындары
1 орын
10
Театрлар, кинотеатрлар, концерт залдары, түнгі клубтар, казинолар, ойын автоматтары залдары
1 орын
11
Мұражайлар, көрмелер
Жалпы ауданы 1 м2
12
Стадиондар, спорт алаңдары
Жоба бойынша 1 орын
13
Спорт, би және ойын залдары
Жалпы ауданы 1 м2
14
Азық-түлік дүкендері
1 м2 сауда алаңы
15
Машиналардан сауда жасау
1 м2 сауда алаңы
16
Әмбебап дүкендер, супермаркеттер
1 м2 сауда алаңы
17
Базарлар, сауда павильондары, дүңгіршектер, науалар
1 м2 сауда алаңы
18
Көтерме сауда орталықтары, азық-түлік қоймалары
Жалпы ауданы 1 м2
19
Көтерме сауда базалары, өнеркәсіптік тауарлар қоймалары
Жалпы ауданы 1 м2
20
Тұрмыстық қызметтер: мемлекеттік қызметтер
Жалпы ауданы 1 м2
21
Теміржол вокзалдары, автовокзалдар, әуежайлар
Жалпы ауданы 1 м2
22
Жағажайлар
Жалпы ауданы 1 м2
23
Дәріханалар
1 м2 сауда алаңы
24
Автотұрақтар, көлік жуу орындары, жанармай құю станциялары, гараждар
1 тұрақ орны
25
Автокөлік жөндеу шеберханалары
1 қызметкер
26
Гараждық кооперативтер
1 гараж үшін
27
Шаштараздар, сұлулық салондары
1 жұмыс орны
28
Кір жуу, химиялық тазалау, тұрмыстық техника жөндеу, тігін ательелері
Жалпы ауданы 1 м2
29
Зергерлік бұйымдар, аяқ киім және сағат жөндеу шеберханалары
Жалпы ауданы 1 м2
30
Шағын жөндеу және қызмет көрсету (кілттерді кесу және т.б.)
1 жұмыс орны
31
Ванналар, сауналар
Жалпы ауданы 1 м2
32
Облыс аумағында бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырушы заңды тұлғалар
1000 қатысушы
33
Бау-бақша кооперативтері
1 учаске

Правила управления коммунальными отходами от 19 ноября 2023 года (утверждены Приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 28 декабря 2021 года № 508) включены положения по проведению конкурса (тендера) и предоставлен типовой договор на сбор и транспортировку ТБО с субъектами предпринимательства в сфере управления отходами, осуществляющими сбор и транспортировку ТБО.
3. Консорциум — это временный добровольный равноправный союз (объединение) на основе договора о совместной хозяйственной деятельности, в котором юридические лица объединяют те или иные ресурсы и координируют усилия для решения конкретных хозяйственных задач (Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), Стремление к увеличению доли сортированного утиля с дальнейшей реализацией в качестве вторичного сырья для производства.
3.Стремление к снижению себестоимости в процессе управления ТКО и отсортированного вторичного сырья, включая внедрение наилучших доступных техник (технологий), оптимизации логистики отходов.
4.Увеличение доли населения, вовлеченного в процесс сортировки на источнике.
5.Приложение 1 к типовым правилам расчета норм образования и накопления коммунальных отходов. Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 347 Об утверждении Типовых правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
3.6Нормы образования и накопления коммунальных отходов
Нормы образования и накопления коммунальных отходов могут быть рассчитаны на основе типовых правил (утверждены Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 347) и должны охватывать следующие виды объектов жилищного фонда и нежилые помещения: (Таблица 20):
Таблица 20 - Нормы образования и накопления коммунальных отходов для объектов жилищного фонда и нежилых помещений
Объект накопления коммунальных отходов
Расчетная единица
Расчетные нормы накопления, м3/год
1
Домовладения благоустроенные и неблагоустроенные
1 житель
2
Общежития, интернаты, детские дома, дома престарелых и т.п.
1 место
3
Гостиницы, санатории, дома отдыха
1 место
4
Детские сады, ясли
1 место
5
Учреждения, организации, офисы, конторы, сбербанки, отделения связи
1 сотрудник
6
Поликлиники
1 посещение
7
Больницы, санатории, прочие лечебно- профилактические учреждения
1 койко-место
8
Школы и другие учебные заведения
1 учащийся
9
Рестораны, кафе, учреждения общественного питания
1 посадочное место
10
Театры, кинотеатры, концертные залы, ночные клубы, казино, залы игровых автоматов
1 посадочное место
11
Музеи, выставки
1 м2 общей площади
12
Стадионы, спортивные площадки
1 место по проекту
13
Спортивные, танцевальные и игровые залы
1 м2 общей площади
14
Продовольственные магазины
1 м2 торговой площади
15
Торговля с машин
1 м2 торговое
место
16
Промтоварные магазины, супермаркеты
1 м2 торговой
площади
17
Рынки, торговые павильоны, киоски, лотки
1 м2 торговой площади
18
Оптовые базы, склады продовольственных товаров
1 м2 общей площади
19
Оптовые базы, склады промышленных товаров
1 м2 общей
площади
20
Дома быта: обслуживание населения
1 м2 общей площади
21
Вокзалы, автовокзалы, аэропорты
1 м2 общей площади
22
Пляжи
1 м2 общей площади
23
Аптеки
1 м2 торговой
площади
24
Автостоянки, автомойки, АЗС, гаражи
1 машино-место
25
Автомастерские
1 работник
26
Гаражные кооперативы
на 1 гараж
27
Парикмахерские, косметические салоны
1 рабочее место
28
Прачечные, химчистки, ремонт бытовой техники, швейные ателье
1 м2 общей площади
29
Мастерские ювелирные, по ремонту обуви, часов
1 м2 общей площади
30
Мелкий ремонт и услуги (изготовление ключей и т.д.)
1 рабочее место
31
Бани, сауны
1 м2 общей площади
32
Юридические, организующие массовые
мероприятия на территории района
1000 участников
33
Садоводческие кооперативы
1 участок

Ұсынылған деректер бойынша (5-нысан) КТЖ-да тұратын және қоқыс шығарушы компания қызмет көрсететін 9892 адамнан шығарылған қалдықтар көлемі 13 140 тоннаны құрады, сәйкесінше, қалдықтардың түзілу нормасы 1 адамға жылына 6,64 м3 құрауы тиіс, бұл ҚТҚ түзілу және қозғалыс көлемін есепке алу мен бақылаудың жоқтығын көрсетеді. Заңды тұлғалардан ҚТҚ-ға теңестірілген қалдықтарды қоқыс шығарушы компаниялар шарт негізінде шығарады және шығару көлеміне бақылауды, әдетте, кәсіпорындар мен ұйымдардың өздері жүргізеді.
Ұсынылатын іс-шара: "Қалдықтар" ААЖ құруға ұсынылатын ҚКҚ пайда болуы мен қозғалысын автоматтандырылған коммерциялық есепке алуды енгізу, бұл ҚКҚ пайда болу көздерінен олардың пайда болуы мен жинақталуының қалыптасқан нормасын айқындауға мүмкіндік береді, бұл да "әділ" тарифті айқындауға ықпал ететін болады.
3.7 Қалдықтардың сандық және сапалық көрсеткіштері
2023 жылдан 2024 жылға дейін ТҚҚ-ны халықтан шығару 4,55%-ға өсті. Осы кезеңде көппәтерлі үйлерден қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару 24,66%-ға, ал жеке тұрғын үй құрылысында тұратын тұрғындардан 20,59%-ға артты. 2024 жылы 2023 жылмен салыстырғанда ТҚҚ шығару сәйкесінше 6%-ға және 4%-ға артты.
Заңды тұлғалардан ТҚҚ шығару бес жыл ішінде 56%-ға, 2023 жылмен салыстырғанда 2024 жылы 17%-ға өсті. Сурет 10.
10 Сурет– Тұрғындар мен заңды тұлғалардан ҚКҚ шығару динамикасы.
ҚКҚ (ПЭТ, пластик) көппәтерлі үйлердің контейнерлік алаңдарында торлы контейнерлерге сұрыпталады.
3.8 Қалдықтарды басқару әдістері, негізгі мәселелері, тенденциялары және алғышарттары
Қонаев қ. тұрмыстық қатты қалдықтарды басқарудың жай-күйі туралы алынған бастапқы мәліметтерді талдау негізінде қалдықтарды басқаруға талдау жүргізілді (21 Кесте).
21 Кесте- Қонаев қаласындағы қалдықтарды басқару жүйесінің жағдайы туралы ақпарат
Қалдық атауы
Жинау және жинақтау
Қайта өңдеу және кәдеге жарату деңгейі
Тұрмыстық қатты қалдықтар
Контейнерлерге жинау, ыдыссыз жинау
Қатты тұрмыстық қалдықтарды алдын ала өңдеусіз үйіндіге шығару. ҚТҚ полигоны ҚР заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді.
Көлемді қалдықтар
Контейнер алаңдарының жанында сақтау.
Алдын ала өңдеусіз қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына шығару.
Құрылыс қалдықтары
Көбінесе контейнер алаңдарының жанында сақтау, қоқыс генераторлары арқылы қалдықтарды полигонға тікелей шығару.
Қалдықтарды тығыздаушы қабаттар ретінде ішінара пайдалана отырып, қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына орналастыру.
Көлік қалдықтары
Халықтан жинау жүйесі құрылмаған. Кәсіпорындар қалдықтарды келісімшарт негізінде мамандандырылған ұйымдарға береді.
Батареяларды, қалдық майларды және т.б. пайдалану/ кәдеге жарату. Алдын ала өңдеусіз қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына орналастыру.
Тұрмыстық қауіпті қалдықтар
Бөлек төлем жоқ.
Алдын ала өңдеусіз қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына шығару.
Құрамында сынап бар қалдықтар
Халықтан жинау жүйесі құрылмаған. Арнайы контейнерлер жоқ. Кәсіпорындар қалдықтарды келісімшарт негізінде мамандандырылған ұйымдарға береді.
Демеркуризация қондырғылары жоқ.
Медициналық қалдықтар
Медициналық мекемелерде кейіннен мамандандырылған ұйымға жеткізу үшін бөлек жинау жүргізіледі.
ҚТҚ полигонында медициналық және қауіпті биологиялық қалдықтарды термиялық залалсыздандыру қондырғысы жоқ.
Биологиялық қалдықтар
Халықтан жинау жүйесі құрылмаған. Кәсіпорындар өз коллекциясын ұйымдастырады.
Мал қорымдары, биотермиялық шұңқырлар, термиялық залалсыздандыру қондырғылары жоқ. Көбінесе табиғи полигондарға орналастырылады.
Көше тазалаудан және аумақты жөндеуден шыққан қалдықтар
Осы аумақтарды тазалау және күтумен бір мезгілде жинау
Өсімдік қалдықтарын компосттау жоқ. ҚТҚ полигонына орналастыру.
Суды тазарту, сарқынды суларды тазарту және суды пайдалану қалдықтары
Құбыр және арнайы көліктер арқылы тасымалдау.
Шұңқырлы карталарда орналастыру. ҚТҚ полигонына орналастыру.
Қонаев қ. бойынша қолданыстағы қалдықтармен жұмыс істеу тәртібін талдау ведомстволық бағынысты қалалық әкімшіліктің аумағында ҚКҚ-ның қалыптасуы мен жинақталуын есепке алу, олардың қозғалысына бақылау жүргізілмейтінін көрсетті.
"Алтын Тазалық" ЖШС қоқыс жинайтын кәсіпорын жұмыс істейтін Қонаев қаласында ғана кәсіпорын қалдықтардың қозғалысын есепке алып, бақылайды.
ТҚҚ басқару саласындағы негізгі проблемалар:

По предоставленным данным (форма 5) объем вывезенных отходов от населения 9892 человека, проживающих в МЖД и обслуживаемых мусоровывозящей компанией, составил 13 140 тонн, то, соответственно, норма образования отходов на 1 человека в год должна составить 6,64 м3 , что говорит об отсутствии учета и контроля за объемом образования и движения ТКО. Отходы, приравненные к ТБО, от юридических лиц мусоровывозящие компании вывозят на договорной основе и контроль за объемами вывоза ведут, как правило, сами предприятия и организации.
Рекомендуемое мероприятие: внедрение автоматизированного коммерческого учета за образованием и движением ТКО в предлагаемой к созданию АИС "Отходы", что позволит определять сложившуюся норму образования и накопления ТКО у источников их образования, что также будет влиять на определение "справедливого" тарифа.
3.7Количественные и качественные показатели отходов
Вывоз ТКО от населения с 2023 по 2024 годы увеличился на 4,55 %. Вывоз ТКО от многоквартирных домов вырос за этот период на 24,66%, а от населения, проживающего в ИЖС – 20,59%. В 2024 году по отношению к 2023 году вывоз ТКО увеличился соответственно на 6% и 4%.
Вывоз ТКО от юридических лиц за пять лет вырос на 56%, а за 2024 год по отношению к 2023 году – на 17%. Рисунок 10.
Рисунок 10 – Динамика вывоза ТКО от населения и юридических лиц
Сортировка ТКО (ПЭТ, пластик) производится в сетчатые контейнеры на контейнерных площадках многоквартирных домов.
2023Юридические лица
Рисунок 10 – Динамика вывоза ТКО от населения и юридических лиц
3.8Способы, основные проблемы, тенденции и предпосылки обращения с отходами
На основе проведенного анализа полученных исходных данных о состоянии обращения с отходами ТБО в г. Қонаев был проведен анализ обращения с отходами (Таблица 21).
Таблица 21 - Информация о состоянии системы обращения с отходами в г.Қонаев
Наименование отходов
Сбор и накопление
Степень переработки и ликвидации
Твердые бытовые отходы
Сбор в контейнеры, бесконтейнерный сбор
Размещение на полигоне ТБО общей массой без предварительной переработки. Полигон ТБО не соответствует требованиям законодательства
РК.
Крупногабаритные отходы
Складирование возле контейнерных площадок.
Размещение на полигоне ТБО без предварительной
переработки.
Строительные отходы
Зачастую складирование возле контейнерных площадок, прямой вывоз
образователями отходов на полигон.
Размещение на полигоне ТБО с частичным использованием отходов в качестве уплотняющих слоев.
Отходы автотранспорта
Система сбора от населения не налажена. Предприятия на договорной основе сдают
отходы
Использование/ обезвреживание аккумуляторов, отработанных масел и др. Размещение на
Специализированным организациям.
полигоне ТБО без
предварительной переработки.
Опасные бытовые отходы
Отдельный сбор отсутствует.
Размещение на полигоне ТБО
без предварительной переработки.
Ртутьсодержащие отходы
Система сбора от населения не налажена. Специализированные контейнеры отсутствуют. Предприятия на договорной основе сдают отходы специализированным организациям.
Установки демеркуризации отсутствуют.
Медицинские отходы
Раздельный сбор
осуществляется в медицинских учреждениях для последующей сдачи специализированной организации.
Установка термического обезвреживания медицинских и опасных биологических отходов на полигоне ТБО отсутствует.
Биологические отходы
Система сбора от населения не налажена. Предприятия самостоятельно организуют сбор.
Скотомогильники,
биотермические ямы, установки термического обезвреживания отсутствуют. Зачастую размещение на стихийных свалках.
Отходы от уборки улиц и содержания территории
Сбор одновременно с уборкой и содержанием данных территорий
Компостирование
растительных отходов отсутствует. Размещение на полигоне ТБО.
Отходыводоподготовки, обработки сточных вод и использования воды
Транспортирование по трубопроводам и спецтранспортом.
Размещение на иловых картах. Размещение на полигоне ТБО.
Анализ существующего порядка обращения с отходами в г. Қонаеве показал, что на территории подчиненной городской администрации отсутствует учет образования и накопления ТКО, контроль за их движением.
В г.Қонаев, где работают мусоровывозящие компаний ТОО "Алтын Тазалық", ТОО "Капчагай АТО" ведется учет и контроль за движением отходов силами компании.
Основными проблемами в сфере обращения с ТКО являются:

1) тиісті есеп беру деректерінің болмауы;
2) ҚКҚ-ны ұйымдасқан түрде шығару қызметтері қала әкімдігінің аумағында тұратын халықтың 67,7%-ын қамтиды;
3) қалаға қарасты елді мекендердегі контейнерлік алаңдарды цифрландыру жүргізілді. Қонаев қ. тізілімді құру және оларды орналастыру схемасын әзірлеу қажеттілігін көрсетті, соның ішінде. ҚР заңнамасының талаптарына сәйкес болуы тиіс қолданыстағы учаскелерге түгендеу жүргізу және жаңаларын орналастыру;
4) қалдықтарды жинаудың маңызды критерийлерінің бірі – қалдықтарды шыққан жерде уақтылы сұрыптау. Сұрыптауды ұйымдастыру әлеуетті қайта өңдеуге болатын заттардың ішінара ластануын және бүлінуін болдырмайды. Мұндай қадам қайталама шикізатты түпкілікті өңдеуге немесе мүдделі кәсіпорындарға беруге дайындау үшін ресурстарды өндіруді жеңілдетеді. Қазақстанда осы мақсатта ресурстық әлеуеті бар қалдықтарды орналастыруды шектеумен бөлек жинау енгізілді (ҚР Экологиялық кодексінің 351-бабы);
5) Қонаев қ. Экологиялық кодекске сәйкес кәдеге жаратуға тыйым салынған қалдықтардың барлық түрлері (азық-түлік, құрылыс) кәдеге жаратуға немесе өңдеуге қабылданбағанын ескере отырып, бұл қалдықтар қазіргі ҚКҚ полигонына немесе рұқсат етілмеген полигондарға түседі деген қорытынды жасауға болады. Құрылыс қалдықтарының бір бөлігін үйлердің іргетасын толтыруға, жолдардағы шұңқырларды жабуға және басқа да қажеттіліктерге пайдалануға болады. Азық-түлік қалдықтарын жеке секторда тұратын халықтың үлкен пайызын ескере отырып, халық малды азықтандыру үшін пайдалана алады;
6) қалдықтарды орналастыру алаңы (полигон/қоқыс тастайтын жерлер) ҚР заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді, сондықтан оны рекультивациялау және қалдықтарды сұрыптау кешені бар жаңа заманауи кешенді полигон салу қажет;
7) рұқсат етілмеген полигондардың болуы;
8) қалдықтарды басқару мәдениетінің төмендігі және ашық емес есеп беру инвесторлардың қалдықтарды өңдеуге әлсіреуіне әкелуі мүмкін.
Осылайша, Қонаев қаласындағы қалдықтарды басқарудың қолданыстағы тәртібі түбегейлі өзгертуді және қалдықтарды басқаруды дамытудың келесі тенденцияларын ескере отырып, қалдықтарды басқарудың заманауи үлгілерін енгізуді талап етеді:
1) дәстүрлі жалпы жинау жүйесінен қалдықтарды бөлек жинау жүйесіне көшу;
2) қалдықтарды тасымалдаудың оңтайлы жүйесін ұйымдастыру және қалдықтарды шығару бойынша көлік қызметін жақсарту;
3) қалдықтардың пайда болу көзінде де, полигонның кешенді учаскесінде де қалдықтарды сұрыптау процестерін енгізу;
4) қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинауды, шығаруды, кәдеге жаратуды, өңдеуді, сақтауды, орналастыруды немесе кәдеге жаратуды ұйымдастыру;

1)отсутствие надлежащих отчетных данных;
2)услугами организованного вывоза ТКО охвачено 67,7% населения, проживающего на территории городской администрации;
3)проведенная цифровизация контейнерных площадок в населенных пунктах, находящихся в подчинении г. Қонаев показала необходимость создания реестра и разработки схемы их размещения, в т.ч. проведение инвентаризации существующих и размещение новых площадок, которые должны соответствовать требованиям законодательства РК.
4)одним из важных критериев сбора отходов является своевременная сортировка отходов у источника. Организация сортировки может предотвратить частичное загрязнение и порчу потенциального вторичного сырья. Такой шаг будет способствовать извлечению ресурсов для подготовки вторичного сырья к окончательной переработке или передаче заинтересованным предприятиям. В Казахстане для этой цели введен раздельный сбор с ограничением захоронения отходов, имеющих ресурсный потенциал (статья 351 Экологического кодекса РК).
5)с учетом того, что в г.Қонаев принимают на утилизацию или переработку не все виды отходов, запрещенных к захоронению согласно Экологического кодекса (пищевые, строительные), можно сделать вывод, что данные отходы поступают на текущий полигон ТКО или несанкционированные свалки в округе. Часть строительных отходов может быть использована для отсыпки фундаментов домов, закрытия ям на дорогах и других нужд. Пищевые отходы, с учетом большого процента проживания населения в частном секторе, могут использоваться населением для кормления скота.
6)объект размещения отходов (полигон/свалка) не соответствует требованиям законодательства РК, в связи с чем требуется его рекультивация и строительство нового современного комплексного полигона с мусоросортировочным комплексом.
7)наличие несанкционированных свалок;
8)низкая культура управления отходами и непрозрачной отчетности возможен слабый интерес инвесторов в переработку отходов.
Таким образом, существующий порядок обращения с отходами в городе Қонаеве требует кардинального изменения и внедрения современных моделей управления отходами с учетом следующих тенденций в сфере развития управления отходами:
1)переход от традиционной системы общего сбора к системе раздельного сбора отходов;
2)организацию оптимальной системы транспортировки отходов и усовершенствование транспортного обслуживания вывоза отходов;
3)внедрение процессов сортировки отходов, как у источника их образования, так и на комплексной площадке полигона;
4) организацию сбора, вывоза, утилизации, переработки, хранения, размещения или удаления опасных бытовых отходов;
3)контроль современными средствами за объемами образования, движения, переработки, захоронения отходов, включая коммунальные отходы;
4)условия для внедрения "зеленых" технологий переработки отходов;

5) қалдықтардың, оның ішінде коммуналдық қалдықтардың түзілу, тасымалдау, қайта өңдеу, көму көлемдерін заманауи құралдармен бақылау;
6) қалдықтарды қайта өңдеудің "жасыл" технологияларын енгізу шарттары;
7) рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын жою және олардың пайда болуына жол бермеу, рұқсат етілмеген және рұқсат етілмеген қалдықтар үйінділерін рекультивациялау;
8) құрылыс қалдықтарының, биологиялық ыдырайтын қалдықтардың түзілуін, көлемін, қозғалысын, көмілуін бақылау;

5)ликвидацию несанкционированных объектов размещения отходов и недопущение их образования, рекультивацию санкционированных и несанкционированных свалок отходов;
6)контроль за образованием, объемами, движением, утилизацией строительных отходов, биоразлагаемых отходов;
7)предложения по совершенствованию действующих нормативно- правовых документов, связанных с отходами с ориентацией на лучшие мировые практики;
8)разработку юридического механизма взаимодействия всех участников процесса обращения с отходами;

9) озық әлемдік тәжірибеге назар аудара отырып, қалдықтарға қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды жетілдіру бойынша ұсыныстар;
10) қалдықтарды басқару процесінің барлық қатысушыларының өзара ісқимылының құқықтық механизмін әзірлеу;
11) коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесінің дамуын бақылауға арналған нысаналы индикаторлар кешені.
3.9. Бөлінген қаражатты сипаттау және талдау
2023-2025 жылдарға арналған Алматы облысының бюджетінен қаржыландырылатын қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі іс-шараларды және тиісті бюджеттерді қамтиды (22-кесте).
22 Кесте- Қонаев қаласының қоршаған ортаны қорғау жоспарының қалдықтарын басқару бойынша іс-шаралар (2023-2025 жылдар)
Іс шаралар атауы
Орындауға жауапты
Орында
у
уақыты
Болжалды шығындар. (мың теңге)
Қаржылан дыру көзі
2023
2024
2025
ҚТҚ жинауға арналған контейнерлер сатып алу*
ТҮКШ және ТҮИ бөлімі
2023-2025
37000,000
20000,000
20000,000
Жергілікті бюджет
Алматы облысы Қонаев қаласында қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының құрылысы
Энертегика және ТҮКШ басқармасы
2023-2025
1000, 000
24000,000
700000,000
Жергілікті бюджет
ҚТҚ полигонын салу жөніндегі жоспарланған жұмыстар Бағдарламада ұсынылған бірқатар шараларды толықтыратын болады. Алайда, бұл ҚТҚ мен қайталама шикізатты басқарудың толыққанды инфрақұрылымын құру үшін жеткіліксіз.
4 бөлім. Мақсат, міндеттер және мақсатты көрсеткіштер
Бағдарлама мақсаттары:
− тұтыну қалдықтарының қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына кері әсерін азайту;
− Қонаев қаласының елді мекендерінде коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесінің үлгісін құру арқылы коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін кезең-кезеңмен азайтуға, сондай-ақ коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және полигондарды рекультивациялау үлесін арттыруға бағытталған белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізу (Қонаев) және оны жүзеге асыру.
Мақсат қоюдағы негізгі басымдықтар коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін кезең-кезеңмен қысқарту, сондай-ақ коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және полигондарды рекультивациялау үлесін арттыру болып табылады.
Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1.Қазақстан Республикасының заңнамасының нормативтік талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтарды қалыптастыру, жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және кәдеге жарату процестерін қоса алғанда, Алматы облысының (Қонаев) аумағында коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесінің үлгісін қалыптастыру. Қазақстан Республикасы және аймақтың ерекшеліктерін ескере отырып (климат, география, халық санының өсу динамикасы, аумақты дамыту жоспарлары және т.б.).
2.Бағдарламаны іске асыру үшін қажетті ресурстарды тарту.
3.Ұсынылған негізделген ұсыныстар негізінде коммуналдық қалдықтарды басқару саласында инфрақұрылым құру.
4.Қалалық қалдықтарды орналастыру орындарын азайту және рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын жою бойынша ұсыныстар беру.
Мақсатты көрсеткіштер:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінің қолданыстағы құжаттарын, аумақтарды дамыту жоспарларын және басқа да осыған ұқсас құжаттарды ескере отырып, жергілікті атқарушы органдармен айқындалады.

9)набор целевых показателей для контроля за развитием системы управления коммунальными отходами;
3.9описание и анализ выделенных средств
План мероприятий по охране окружающей среды, финансируемых из бюджета Алматинской области на 2023-2025 годы включает мероприятия по обращению с отходами и соответствующие бюджеты (Таблица 22).
Таблица 22 - Мероприятия по обращению с отходами из Плана по охране окружающей среды города Қонаев (2023-2025 годы)
Наименование мероприятия
Ответственн ые за исполнение
Срок исполне ния
Предполагаемые расходы. (тыс. тенге)
Источник финансиро вания
2023 г.
2024 г.
2025 г.
Приобретение контейнеров для сбора ТБО*
Отдел "ЖКХ и ЖИ города Қонаев"
2023-2025
37000,000
20000,000
20000,000
Местный бюджет
Строительство полигона ТБО в г. Қонаев Алматинской
области
УЭиЖКХ
2023-2025
1000,000
24000,000
700000,000
Местный бюджет
Запланированные работы по строительству полигона ТБО будут дополнять тот ряд мер, которые предложены в Программе. Однако, этого недостаточно для создания полноценной инфраструктуры управления ТБО и вторичным сырьем.
4Раздел. Цель, задачи и целевые показатели
Цели Программы:
-снижение негативного воздействия отходов потребления на окружающую среду и здоровье населения;
-достижение установленных показателей, направленных на постепенное сокращение объемов образования коммунальных отходов, а также, увеличение доли восстановления коммунальных отходов и рекультивации полигонов через создание модели эффективной системы управления коммунальными отходами в населенных пунктах города Қонаев и ее реализацию.
Основные приоритеты в целеполагании - постепенное сокращение объемов образования коммунальных отходов, а также, увеличение доли восстановления коммунальных отходов и рекультивации полигонов.
Задачи Программы
В соответствии с техническим заданием основными задачами Программы являются:
1. Формирование модели эффективной системы управления коммунальными отходами на территории Алматинской области (г. Қонаев), в том числе охватывающей процессы образования, сбора, транспортировки, утилизации, переработки и захоронения коммунальных отходов в соответствии с нормативными требованиями законодательства РК и с учетом специфики области (климат, география, динамика роста населения, планы развития территории и другое).
2. Привлечение ресурсов, необходимых для реализации Программы.
3. Создание инфраструктуры в сфере обращения с коммунальными отходами на основе представленных обоснованных рекомендаций.
4. Предоставление рекомендаций по минимизации количества мест захоронения коммунальных отходов, ликвидации несанкционированных объектов размещения отходов.
Целевые показатели определяются местными исполнительными органами с учетом действующих документов системы государственного планирования Республики Казахстан, территориальными планами развития и другими аналогичными документами.

Облыс бойынша қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері негізгілерінің бірі болып табылады. Көрсеткіштер қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін, оның ішінде қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері белгіленетін индикаторлардың ең аз тізбесін әзірлеу қағидалары негізінде әзірленеді (ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шілдедегі № 257 бұйрығымен бекітілген). Бағдарламаны дайындау кезеңінде Қонаев қаласы үшін қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері әзірленбеген және бекітілмеген.
Қоршаған орта сапасының оларды әзірлеу процесінде айқындалатын нысаналы көрсеткіштерінен басқа аумақтық даму жоспарларына және басқа да осыған ұқсас құжаттарға байланысты нысаналы көрсеткіштер ұсынылуы мүмкін. Бағдарламада ұсынылатын нысаналы көрсеткіштер бағдарлы болып табылады және Бағдарламаны әзірлеу және келісу кезеңіне ұсынылған. Бұдан әрі Алматы облысының Мәслихаты Алматы облысы үшін қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін ресми мақұлдағаннан кейін Бағдарламада ұсынылған көрсеткіштер (23-кесте) түзетілуі мүмкін.

Одними из основных являются целевые показатели качества окружающей среды по области. Показатели разрабатываются на основе Правил разработки целевых показателей качества окружающей среды, в том числе минимального перечня индикаторов, для которых устанавливаются целевые показатели качества окружающей среды (утверждены Приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 19 июля 2021 года № 257). В период подготовки Программы для города Қонаев не были разработаны и утверждены целевые показателей качества окружающей среды.
Помимо целевых показателей качества окружающей среды, которые будут определены в процессе их разработки, могут быть предложены целевые показатели, связанные с территориальными планами развития и другими аналогичными документами. Предлагаемые в Программе целевые показатели являются ориентировочными и представлены на период разработки и согласования Программы. В дальнейшем, после официального одобрения Маслихатом города Қонаев целевых показателей качества окружающей среды для города Қонаев, представленные в Программе показатели (Таблица 23) могут быть скорректированы.

Бағдарламада ұсынылатын нысаналы көрсеткіштер Қазақстан Республикасы үшін қалдықтарды басқару саласындағы "жасыл экономиканың" мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізуге бағдарланған (5-кестені қараңыз). Базалық мәндер Бағдарламаны әзірлеу жылының алдындағы үш жыл ішінде ТКО-ны басқару бойынша бүгінгі қалыптасқан жағдайды ескереді немесе, егер қажетті деректер болмаса, базалық көрсеткіш айқындалмайды. Жағдайды жақсартудың жыл сайынғы серпіні Бағдарлама іс-шараларының іске асырылуын ескереді (7-бөлімді қараңыз)Қонаев қ. коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы
23 Кесте- Бағдарламаның нысаналы индикаторлары
Көрсеткіштер
Бағдарламаны іске асыру
басындағы базалық көрсеткіш
Жыл бойынша көрсеткіш мәндері
2025
2026
2027
2028
2029
№1 көрсеткіш.*
Қонаев қ. тұрғындарына қалдықтарды жинайтын ұйымдар тұрақты түрде қызмет көрсетеді.
37,70%
46,2%
54,6%
63,1%
71,5%
80,0%
№ 2 көрсеткіш.**
Қонаев қ., сондай-ақ басқа облыстардан жеткізілетін коммуналдық қалдықтарды одан әрі өңдеуге/кәдеге жаратуға және басқа да мақсаттарға олардың түзілудің жалпы көлеміне сұрыптау үлесі.
-
-
6,3%
12,5%

Целевые показатели, предлагаемые в Программе, ориентированы на достижение целей и целевых индикаторов "зеленой экономики" в сфере управления отходами для Республики Казахстан (см. таблицу 5). Базовые значения учитывают текущее состояние управления твердыми коммунальными отходами (ТКО) за три года, предшествующие году разработки Программы, либо, при отсутствии необходимых данных, базовый показатель не устанавливается. Ежегодная динамика улучшения ситуации учитывает реализацию мероприятий Программы (см. раздел 7).
Таблица 23 Программа управления коммунальными отходами города Конаев.
Показатель
Базовый показатель на начало реализации Программы
Значения показателя по годам
2025 г.
2026 г.
2027 г.
2028 г.
2029 г.
Показатель №1.Население г. Қонаев, регулярно обслуживаемое мусоровывозящими организациями.
37,70%
46,2%
54,6%
63,1%
71,5%
80,0%
Показатель №2.Доля сортировки коммунальных отходов для дальнейшей передачи на переработку/ утилизацию и другие цели к общему объему их образования в г.Қонаев, а также доставленных из других регионов.
-
-
6,3%
12,5%

- №2 көрсеткіш үшін ҚКҚ сұрыптау деңгейі ұсынылған технология бойынша анықталады ("Қалдықтарды сұрыптау және кәдеге жарату кешені" бөлімін 5.1.9. қараңыз). Бағдарламада ұсынылған жартылай автоматты сұрыптау технологиясының күтілетін тиімділігі 25%-ға дейін.
- Полигон құрылысының жоспарларына жобалық құжаттаманы әзірлеу (2024 жыл.), 2025 жылы полигонның құрылысы (негізгі инфрақұрылым және қалдықтарды қабылдауға арналған алғашқы ұяшықтар) объектіні одан әрі дамытумен (2026-2028 жж.).
- №4 көрсеткіш Алматы облысының барлық аумағына ортақ және облыстық бюджет аясында жүзеге асырылатын болады.
5 бөлім. Негізгі бағыттары, мақсатқа жетудің жолдары және тиісті шаралар
5.1 Техникалық және технологиялық шешімдер
Бағдарламаның осы бөлімінде қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы қазіргі жағдайды және қабылданған даму моделін талдауды ескере отырып, алдын ала техникалық шешімдер қабылданды. ҚКҚ-мен жұмыс iстеудi дамыту моделiнiң негiзгi бағыттарының белгiленген мақсаттары мен мiндеттерi негiзiнде оларды iске асыру жөнiндегi техникалық iс-шаралар мен құралдар әзiрленетiн болады.
Қонаев қаласы әкімшілігінің аумағында өндіріс және тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеу жүйесін құрудың қабылданған тұжырымдамалық тәсілдерін және қабылданған даму моделін ескере отырып, қалдықтармен жұмыс істеудің технологиялық схемасын құрудың мынадай негізгі қағидаттарын тұжырымдауға болады.
Қалдықтардың ресурстық әлеуетін барынша пайдалану. Бұл принцип қалдықтарды түпкілікті кәдеге жарату алдында сұрыптау, механикалық өңдеуді және энергияны қалпына келтіруді енгізу арқылы қайталама шикізаттың максималды мөлшерін алуға бағытталған қалдықтарды басқару жүйесін құруды қамтиды.
Полигонға жіберілетін қалдықтардың көлемін азайту.Қалдықтарды орналастыру орындарының қоршаған ортаға кері әсерін азайтуға екіншілік шикізат түріндегі қалдықтардың фракцияларын таңдау арқылы қол жеткізуге болады деп болжануда.
Қалдықтарды орналастыру объектілерін шоғырландыру және объектілердің жалпы санын қысқарту.Саланы дамытуға бағытталған инвестициялардың экономикалық тиімділігі артып, неғұрлым жетілдірілген нысандарды салу және қалдықтарды кәдеге жарату сатысында жағымсыз әсерлерді барынша азайту болжануда.
Қалдықтарды өңдеудің заманауи технологияларын енгізу.Қомақты инвестиция қажет болады. Әртүрлі деңгейдегі бюджеттерге түсетін жүктемені азайту үшін қалдықтарды басқару жүйесін дамыту қалдықтарды басқару жүйесіне жеке инвесторларды барынша тартуға негізделуі керек.
Заманауи кешенді сынақ алаңы.Көпбұрышты тікелей біріктіруқалдықтарды шығару мақсатынсыз тұрақты орналастыру орны, экологиялық, құрылыс және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сай және коммуналдық қалдықтарды сұрыптауға, ірі көлемді, құрылыс, автомобиль (шиналар) қалдықтарын өңдеуге арналған жоғары технологиялық жабдықтары бар кешенді сұрыптау алаңы.
Белгілі бір технологиялық шешімдерді енгізудің орындылығы жергілікті жағдайлар мен әлеуметтік аспектілерді ескере отырып, ең жақсы экологиялық және экономикалық тиімді технологияларды таңдау негізінде анықталады.
Әзірлеудің мақсаты – тұрмыстық қатты қалдықтарды (ҚКҚ) жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, өңдеу және кәдеге жарату процестерін қамтитын қалалық қалдықтарды басқару жүйесін құруға бағытталған шешімдерді саналы түрде таңдау. Осы мақсатқа қол жеткізу шеңберінде қатты тұрмыстық қалдықтарды, оның ішінде қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және кәдеге жарату бойынша көрсетілетін қызметтер спектрінің тиімділігін, сенімділігін, экологиялық және әлеуметтік қолайлылығын қамтамасыз ету және олардың үлесін арттыру міндеттері қойылды. ҚКҚ қайта өңдеу мәселесін шешу қажет. Сондай-ақ қалдықтарды қауіпсіз кәдеге жаратуды және қазіргі заманғы технологиялар мен басқару әдістеріне негізделген ҚКҚ секторын жаңғыртуды қамтамасыз ету қажет. Қалдықтардың қоршаған ортаға тигізетін әсерін барынша азайту және оларды шаруашылық айналымға барынша тарту мақсатында шешімдер Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес қабылдануы тиіс.
Бұл бөлімде тұрмыстық қатты қалдықтарды (ҚКҚ) жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және кәдеге жарату процестерінің қолданыстағы тәжірибесі қарастырылған.
Қалдықтарды басқарудың ұсынылған әдістерін талдау нәтижелері бойынша қаланың әлеуметтік-экономикалық, жоспарлау және табиғи жағдайларын ескере отырып, жүйенің техникалық құралдарының технологиялық негізделген және экономикалық мақсатқа сай жиынтығы ұсынылады. (24 Кесте).
24 Кесте- ҚТҚ жинау және шығарудың негізгі көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Бірлік өзгерту
Барлығы
Ескерту

Для Показателя №2 уровень сортировки ТКО обусловлен предлагаемой технологией (см. раздел 5.1.9., часть “Комплекс сортировки и захоронения отходов”). Ожидаемая эффективность предлагаемой в Программе технологии полуавтоматической сортировки - до 25%.
- Планы строительства полигона включают разработку проектной документации (2024 год), строительство полигона (основной инфраструктуры и первых ячеек для приема отходов) в 2025 году с дальнейшим развитием объекта (2026-2028 годы).
- Показатель №4 является общим для всей территории Алматинской области и будет реализован в рамках бюджета области.
5Раздел. Основные направления, пути достижения поставленных целей и соответствующие меры
5.1 Технико-технологические решения
В данном разделе Программы приняты предварительные технические решения с учетом анализа существующей ситуации и принятой модели развития в области обращения с отходами. На основании установленных целей и задач основных направлений модели развития обращения с ТКО будут разработаны технические мероприятия и инструменты по их реализации.
С учетом принятых концептуальных подходов построения системы обращения с отходами производства и потребления на территории города и городской администрации г. Қонаев и принятой модели развития можно сформулировать следующие основные принципы построения технологической схемы обращения с отходами.
Максимальное использование ресурсного потенциала отходов. Принцип предполагает построение системы обращения с отходами, направленной на извлечение максимального количества вторичного сырья за счет внедрения сортировки, механобиологической переработки и энергетической утилизации отходов перед окончательным захоронением.
Минимизация количества отходов, направляемых на захоронение. Предполагается снижение негативного воздействия на окружающую среду объектов размещения отходов может быть достигнута за счет отбора утильных фракций в виде вторичного сырья.
Укрупнение объектов утилизации отходов и уменьшение общего числа объектов. Прогнозируется повышение экономической эффективности инвестиций в развитие отрасли, строительство более совершенных объектов и минимизация негативного воздействия на стадии утилизации отходов.
Внедрение современных технологий переработки отходов. Потребуется привлечение значительных инвестиций. С целью снижения нагрузки на бюджеты различных уровней развитие системы обращения с отходами должно быть основано на максимальном вовлечении частных инвесторов в систему обращения с отходами.
Современный комплексный полигон. Полигон, совмещающий непосредственно место постоянного размещения отходов без намерения их изъятия, соответствующее экологическим, строительным и санитарно- эпидемиологическим требованиям и комплексную сортировочную
площадку с высокотехнологичным оборудованием для сортировки коммунальных отходов, переработки крупногабаритных, строительных, автомобильных (авторезина) отходов.
Целесообразность внедрения тех или иных технологических решений определяется на основе выбора наилучших с точки зрения экологии и экономически обоснованных технологий, с учетом местных условий и социальных аспектов.
Целью разработки является обоснованный выбор решений, направленных на создание системы управления отходами города, охватывающей процессы сбора, транспортировки, утилизации, переработки и захоронения твердых коммунальных отходов (ТКО). В рамках достижения указанной цели должны быть решены задачи по обеспечению эффективности, надежности, экологической и социальной приемлемости комплекса услуг по сбору, транспортировке, утилизации, переработке и захоронению твердых коммунальных отходов, в том числе и опасных бытовых отходов, увеличение доли переработки ТКО. Также необходимо обеспечить безопасное захоронение отходов, модернизацию сектора ТКО на основе современных технологий и методов управления. Решения должны быть приняты в соответствии с требованиями экологического законодательства Республики Казахстан, с целью минимизации воздействия отходов на окружающую среду и максимальное их вовлечение в хозяйственный оборот.
Данный раздел приводит существующие практики процессов сбора, транспортировки, утилизации, переработки и захоронения твердых коммунальных отходов (ТКО).
По результатам анализа предлагаемых методов по обращению с отходами с учетом социально-экономических, планировочных и природных условий города будет предложен технологически обоснованный и экономически целесообразный комплекс технических средств системы. (Таблица 24).
Таблица 24 - Основные показатели по сбору и вывозу ТБО
Показатели
Ед. изм
Всего
Примечание

Жыл ішінде шығарылған ҚТҚ, соның ішінде: (01.01.2024 бастап 31.12.2024 ж. дейін)
текше метр
118 415
Көп пәтерлі үйлер
текше метр
87 014
Жеке сектор
текше метр
8 200
Заңды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер
текше метр
23 201
ҚТҚ шығаруға арналған көліктер паркі, соның ішінде маркасы бойынша:
бірлік
5
ISUZU NQR 71 PL
бірлік
1
ISUZU NQR 71 PL
бірлік
1
Камаз КО-440
бірлік
1
FES320 Volvo
бірлік
1
Жалға алу
HYUNDAI-65
бірлік
1
Жөндеуде
Маркасы бойынша арнайы көліктердің қызмет ету мерзімі
жылдар
ISUZU NQR 71 PL
жылдар
10
ISUZU NQR 71 PL
жылдар
10
Камаз КО-440
жылдар
FES320 Volvo
жылдар
Жалға алу
HYUNDAI-65
жылдар
10
Жөндеуде
Ауысым ұзақтығы
сағат
8
Автомобиль маркасы бойынша шанақтың (бункерлік) сыйымдылығы
текше метр
ISUZU NQR 71 PL
текше метр
7
ISUZU NQR 71 PL
текше метр
7
Камаз КО-440
текше метр
19
FES320 Volvo
текше метр
13.5
HYUNDAI-65
текше метр
4.5
Жөндеуде
ҚТҚ шығарылды, барлығы автомобиль маркасы бойынша
текше метр
ISUZU NQR 71 PL
текше метр
Ақпарат жоқ
ISUZU NQR 71 PL
текше метр
Ақпарат жоқ
Камаз КО-440
текше метр
Ақпарат жоқ
FES320 Volvo
текше метр
Ақпарат жоқ
HYUNDAI-65
текше метр
Ақпарат жоқ
Автокөлік құны
мың
теңге
ISUZU NQR 71 PL
мың
теңге
39 100 000
ISUZU NQR 71 PL
мың
теңге
39 100 000
Камаз КО-440
мың
теңге
Ескі технология. Жиі бұзылады
FES320 Volvo
мың
теңге
Жалға алу
HYUNDAI-65
мың
теңге

Вывезено ТБО, всего за год, в том числе: (с 01.01.2024 по 31.12.2024 г.)
куб.м.
118 415
Многоквартирные дома
куб.м.
87 014
Частный сектор
куб.м.
8 200
Юридические лица, ИП
куб.м.
23 201
Парк автомашин на вывозе ТБО, в т.ч.
по маркам:
единиц
5
ISUZU NQR 71 PL
единиц
1
ISUZU NQR 71 PL
единиц
1
Камаз КО-440
единиц
1
FES320 Volvo
единиц
1
Аренда
HYUNDAI-65
единиц
1
На ремонте
Срок эксплуатации специальных
машин по маркам
лет
ISUZU NQR 71 PL
лет
10
ISUZU NQR 71 PL
лет
10
Камаз КО-440
лет
10
FES320 Volvo
лет
Аренда
HYUNDAI-65
лет
10
На ремонте
Продолжительность смены
час
8
Вместимость кузова(бункера) по
маркам машин
куб.м.
ISUZU NQR 71 PL
куб.м.
7
ISUZU NQR 71 PL
куб.м.
7
Камаз КО-440
куб.м.
19
FES320 Volvo
куб.м.
13,5
HYUNDAI-65
куб.м
4,5
На ремонте
Вывезено ТБО, всего по маркам
машин
куб.м.
ISUZU NQR 71 PL
куб.м.
Нет информаций
ISUZU NQR 71 PL
куб.м.
Нет
информаций
Камаз КО-440
куб.м.
Нет информаций
FES320 Volvo
куб.м.
Нет информаций
HYUNDAI-65
куб.м.
Нет информаций
Стоимость автомобиля
тыс.тенге
ISUZU NQR 71 PL
тыс.тенге
39 100 000
ISUZU NQR 71 PL
тыс.тенге
39 100 000
Камаз КО-440
тыс.тенге
Старая техника. Часто ломается
FES320 Volvo
тыс.тенге
Аренда
HYUNDAI-65
тыс.тенге

2 000 000
Жөндеуде
Базадан жинау орнына дейінгі қашықтық
км.
--
жинау қашықтығы (Қонаев қ. КТҮ - полигон)
км
6.4
жинау қашықтығы (Қонаев қ. ЖТҮҚ – полигон)
км
6.9
жинау қашықтығы ( ЖТҮҚ – полигон)
км
24
жинау қашықтығы (ЖТҮҚ полигон)
км
17.2
жинау қашықтығы (Шеңгелді а. ЖТҮҚ – полигон)
км
46
жинау аймағынан полигонға дейінгі арақашықтық немесе (МЖ), км.
км
--
полигоннан базаға дейінгі қашықтық, км.
км
10.1
ҚТҚ жинауға қызмет көрсететілетін халық саны (жеке сектор)
Адам
8 749
Қонаев қ. ЖТҮҚ +
Шеңгелді а.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға қызмет көрсететін халық саны (көп пәтерлі үйлер).
Адам

2 000 000
На ремонте
Расстояние от базы до пункта сбора
км.
--
расстояние по сбору (г. Қонаев МЖК
– полигон)
км
6,4
расстояние по сбору (г. Қонаев ИЖС –
полигон)
км
6,9
расстояние по сбору (с. Шенгельды
ИЖС – полигон)
км
46
расстояние от зоны сбора до полигона
или (МСС), км.
км
--
расстояние от полигона до базы, км.
км
10,1
Численность населения (частный сектор), обслуживаемое сбором ТБО
человек
8 749
г. Қонаев ИЖС+ с. Шенгельды
Численность населения (многоквартирные дома),
обслуживаемое сбором ТБО
человек

25 815
Қонаев қ. МЖК.
1 адамға/жылға жинақтау коэффициенті (жеке сектор) (бекіту күні)
текше метр
1.79
Тұрғын үй коммуналдық
шаруашылықпен
бірлесіп нормативтер есебі мәслихат шешімімен бекітілмеген
1 адамға/жылға жинақтау коэффициенті (көп пәтерлі) (бекіту күні
текше метр
1.79
Бекітілген тариф, бір адамға/айға (жеке сектор)
теңгені құрады
370
Бекітілген тариф, бір адамға/ай, көппәтерлі үйлер
теңгені құрады
370
Ұлттық статистика департаментінің 2025 жылғы 27 наурыздағы мәліметтері бойынша Қонаев қаласы бойынша 65 877 адам болса, оның 8070-і жеке секторда тұрады.
Бағдарламаны іске асыру кезеңіне халық санының болжамы Қонаев қаласының бас жоспарына енгізілген түзетулер негізінде қабылданды.
Ірі қалдықтардың түзілу көлемі ТҚҚ көлемінің 8% деңгейінде қабылданады (анықтамалық мәліметтер бойынша қалдықтардың үлесі ҚКҚ көлемінің 5тен 15%-ға дейін), қауіпті тұрмыстық қалдықтардың түзілуі ҚКҚ массасының 1%-ға дейінгі деңгейінде қабылданады.
25 Кесте- Қонаев қ. бойынша есептік көрсеткіштер (қала әкімшілігінің шекарасындағы елді мекендер жағдайында)
Атауы
Бірлік өзгерту
Көрсеткіш
Ескертпелер
2025 жылға арналған қолданыстағы көрсеткіштер
Жалпы халық саны
адам.
65 877
Статистика бюросының мәліметі бойынша
КТҮ халық саны
адам
52 223
ЖТҮҚ халық саны
адам
18 267
Тұрғындарды ҚКҚ орталықтандырылған жинаумен қамту
адамда р
34 564
Халықты ҚКҚ орталықтандырылған жинаумен қамту пайызы
%
49
Жойылған ҚКҚ, жыл ішінде барлығы, соның ішінде: (01.01.2025 бастап
31.03.2025 ж. дейін)
текше
метр
25 500 (100%)
Көп пәтерлі үйлер
текше
метр
12 022
(71,2%)
-“-
Жеке сектор
текше
метр
8 400
(10,8%)
-“-
Заңды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер
текше
метр
5 078 (18%)
-“-
2025 жылға арналған қалдықтардың жинақталуының қабылданған нормасы
м3/адам/жыл
1.79
-“-
2028 жылға арналған болжамды көрсеткіштер
Халықтың жыл сайынғы 6% өсімін ескере отырып, анықтамалық жылдағы халық саны (2028 ж.)
мың адам
89 000
"Қонаев қ. бас жоспары"
құжатының өсу
динамикасының мәліметтері бойынша
Есептік жылға көпқабатты үйлерде тұратын адамдар саны (2028)
мың адам
67 900
Есептік жылға жеке тұрғын үйлер мен ауылдық елді мекендерде тұратын халық саны (2028)
мың адам
21 100
3% көлемінің жыл сайынғы өсуін ескере отырып, 2028 жылға арналған қалдықтардың жинақталуының болжамды деңгейі
2.01
Есепті жылдағы қалдықтардың түзілу мөлшері (2028)
м3/жыл
178 890
т/жыл
35 778
Көп пәтерлі үйлер
м3/жыл
127 370 (71,2%)
Жеке сектор
м3/жыл
19 320
(10,8%)
Заңды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер
м3/жыл
32 200 (18%)
Есептік жылға (2028) ірі көлемдегі қалдықтардың түзілуін қоса алғанда
м3/жыл
12 461
(жалпы көлемнің 8%)
Есептік жылға (2028 ж.) түзілетін қауіпті тұрмыстық қалдықтардың көлемін қоса алғанда
м3/жыл

25 815
г. Қонаев МЖК
Норма накопления (частный сектор)
на 1 чел./год (дата утверждения)
куб.м.
1,79
Расчет норм совместно с ЖКХ
отработано не утвержден решением маслихата
Норма накопления (многоквартир.) на
1 чел./год (дата утверждения
куб.м.
1,79
Утвержденный тариф, на одного
человека/ месяц (частный сектор)
тенге
370
Утвержденный тариф, на одного
человека/ месяц, многоквартирные дома
тенге
370
По данным Департамента Бюро национальной статистики на 27.03.2025 г. в г. Қонаев проживает 65 887 чел, из них в частном секторе проживает 8070 чел.
Прогноз численности населения на период действия Программы принята по данным корректировки генерального плана г.Қонаев.
Объемы образования крупногабаритных отходов принимаются на уровне 8% от объема ТКО (по справочным данным доля КГО составляют от 5 до 15% от объема ТКО), образование опасных бытовых отходов принимаются на уровне до 1% от массы ТКО.
Таблица 25 - Расчетные показатели по г. Қонаев (в разрезе населенных пунктов, входящих в границы городской администрации)
Наименование
Ед. изм.
Показатель
Примечания
Существующие показатели на 2025 г
Общее количество населения
чел.
65 887
По данным Бюро статистики
количество населения в МЖД
чел.
52 223
количество населения в ИЖС
чел.
18 267
Охват населения централизованным
сбором ТКО
чел.
34 564
Процент охвата населения
централизованным сбором ТКО
%
49
Вывезено ТКО, всего за год, в том числе:
(с 01.01.2025 по 31.03.2025 г.)
куб.м.
25 500 (100%)
Многоквартирные дома
куб.м.
12 022
(71,2%)
-"-
Частный сектор
куб.м.
8 400
(10,8%)
-"-
Юридические лица, ИП
куб.м.
25 500 (100%)
-"-
Принятая норма накопления отходов на
2025 год
м3/чел./
год
1,79
-"-
Расчетные показатели на 2028 год
Количество населения на расчетный год с учетом ежегодного роста населения на 6% (2028 год)
тыс. чел.
89 000
Согласно данным динамики роста из документа "Генплан
г. Қонаев"
Количество населения, проживающего в многоэтажных застройках на расчетный
год (2028 г.)
тыс. чел.
67 900
Количество населения, проживающего в индивидуальных домах и сельской
местности на расчетный год (2028 г.)
тыс. чел.
21 100
Расчетная норма накопления отходов на 2028 год с учетом ежегодного роста по
объему на 3 %
2,01
Количество образования отходов на расчетный год (2028 год)
м3/год
178 890
т/год
35 778
Многоквартирные дома
м3/год
127 370
(71,2 %)
Частный сектор
м3/год
19 320
(10,8 %)
Юридические лица, ИП
м3/год
32 200
(18 %)
В том числе, количество образования крупногабаритных отходов на расчетный
год (2028 год)
м3/год
12 461
(8 % от общего объема)
В том числе, количество образования опасных бытовых отходов на расчетный
год (2028 год)
м3/год

779
(жалпы көлемнің 0,5%)
5.1.1Салыстырмалы талдау және қалдықтарды басқару жүйесін дамытудың әлеуметтік-экономикалық қолайлы нұсқасын таңдау
Қалдықтарды басқару жүйесін құру принциптеріне сәйкес қалдықтарды өңдеу мен залалсыздандырудың бірнеше негізгі схемаларын бөлуге болады:
− қазіргі заманғы полигондардағы кәдеге жарату трассасы бойынша даму схемасы;
− қалдықтарды қайта өңдеуді дамыту схемасы;
− механобиологиялық өңдеу жолы бойынша даму схемасын; − энергияны пайдалану жолындағы даму схемасы.
Даму схемасы: "қазіргі заманғы полигондарға кәдеге жарату"
Барлық нормативтік талаптарға жауап беретін заманауи ҚКҚ полигоны қоршаған ортаның ластануынан қорғауды қамтамасыз ететін қатты тұрмыстық қалдықтарды сақтауға, оқшаулауға және залалсыздандыруға арналған экологиялық құрылымдар кешені ретінде ұсынылған.
Қала аумағында барлық экологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз ететін заманауи полигон салу жоспарлануда.
Полигон құрылымдарының құрамы оны пайдаланудың нақты жағдайларына, технологиялық қажеттіліктеріне, орналасуына (қолданыстағы электр және сумен жабдықтау желілеріне қатысты) және т.б. Сондықтан, бұл кезеңде шығындарды тек шамамен бағалауға болады.
Даму схемасы: "ресурстарды қайта өңдеу"
Қайталама шикізатты таңдауды ұйымдастырудың үш негізгі тәсілі бар:
5.1.1.5. бастапқыда сұрыптау (орталықтандырылмаған);
5.1.1.6. орталықтандырылған сұрыптау;
5.1.1.7. қайталама шикізатты сатып алу.
Перспективті нұсқа ретінде аралас сұрыптау схемасы таңдалды, оны іске асыру кезінде қалдықтарды пайдалы фракцияға және аралас қалдықтарға бөлу күтілуде. Бұл жағдайда аралас қалдықтар кәдеге жаратуға жіберіледі, ал пайдаланылған фракция қолмен немесе жартылай автоматты сұрыптауға жіберіледі.
Ықтимал сұрыптау технологияларын талдау қалдықтарды бөлек жинау жағдайында ең тиімді технология екінші шикізатты қолмен іріктеуді қамтитын технология екенін көрсетті, өйткені ол ең таза өнімді алуға мүмкіндік береді. Даму схемасы: "механобиологиялық өңдеу"
Механикалық және биологиялық қалдықтарды қайта өңдеу нұсқалары:
1. Процесс қалдықтарды полигондарға одан әрі тастамас бұрын тұрақтандыруға арналған. Технология органикалық заттардың барынша толық ыдырауын және жанғыш компоненттердің бөлінуін қамтамасыз етеді. Перколяция процесімен толықтырылған бұл технология шығарындылары аз шектеулі кеңістікте қалдықтарды орналастыру орнында тұрақтандыру уақытын қысқартуға мүмкіндік береді. Сонымен қатар, технология компост өндіруге мүмкіндік береді. Технологияның артықшылығы қоқыс алаңының қызмет ету мерзімін ұлғайту, көмілген қалдықтардың массасының азаюы, кәдеге жарату шығындарын азайту және қалдықтарды тұрақтандыру болып табылады.
2. Процесс қалдықтардың энергетикалық әлеуетін оңтайлы пайдалануға бағытталған. Технология полигонға шығарылатын қалдықтардың көлемін азайтып, мүмкіндігінше біркелкі ететіндей етіп жасалған. Жоғары жылу құндылығы бар фракцияны өнеркәсіп үшін қайталама қатты отын ретінде пайдалануға немесе электр станцияларында жағуға болады. Артықшылықтары: кәдеге жаратуға жіберілетін қалдықтардың көлемін азайту, кәдеге жарату шығындарын азайту, өнімділікті арттыру, электр станциялары үшін біртекті отын өндіру.
Процесс қалдықтарды орналастыру көлемін барынша азайтуға бағытталған. Негізгі шығыс ағындарының екеуі де (жоғары энергетикалық және аэробты тұрақтандырылған фракциялар) қосымша дайындықтан кейін (кептіру, ұнтақтау және т.б.) пиролиз, газдандыру, цемент пештерінде жану және т.б.
Тиiмдiлiк тұрғысынан алғанда, қаланың әлеуметтiк-экономикалық дамуының осы кезеңiнде органикалық фракция мен қатты отын алу үшiн қалдықтарды механикалық өңдеу мынадай себептерге байланысты орынсыз деп санауға болады:
− технология қатты отынды өндіруге бағытталған, оның жоғары құны өнімді тұтынушылар үшін бәсекеге қабілетсіз етеді;
− нарықта салыстырмалы түрде жоғары құны бар компост және механикалық қалдықтарды өңдеу зауыттарының еуропалық аналогтары ғана бар;
− ұйымдасқан сұрыптау жүйесінсіз осы технологияны енгізу қайталама шикізаттың 2%-дан аспайтын бөлігін (мысалы, металдар түрінде) қалпына келтіруге мүмкіндік береді.
Даму схемасы: "энергия қалдықтарын қайта өңдеу"
Барлық энергия қалдықтарын қалпына келтіру қондырғыларын келесідей жіктеуге болады:
− қатты, сұйық немесе газ тәріздес отынды өндіруге арналған қондырғылар;
− жылу, бу және электр энергиясын өндіру үшін қалдықтарды тікелей жағуға арналған қондырғылар.
Пиролиз және газдандыру қондырғылары тұтынушыларға берілуі мүмкін жоғары калориялы қатты (кокс, көмір тәрізді қалдық), сұйық (гудрондар, биодизель) және газ тәрізді (пиролиз, газ генераторы газы) отын өндіруге мүмкіндік береді. Қатты отынды қалдықтардан термиялық дайындықсыз (отын брикеттері, түйіршіктер) ұнтақтау, престеу арқылы да алуға болады.
Қалдықтарды жағу қондырғылары суды, ауаны немесе басқа салқындатқышты жылыту үшін қалдық энергияны пайдаланады.
Жанғыш қалдықтарды кәдеге жарату үшін тиімді газды тазарту жүйесі бар жағу қондырғыларын пайдалануға болады. Қалдықтардың энергетикалық әлеуетін пайдалану мүмкіндіктері үнемі кеңеюде, жаңа технологиялар пайда болуда, сондықтан техникалық енгізу уақытына қарай тиімдірек қондырғыларды таңдауға болады.

779
(0,5 % от общего объема)
5.1.1Сравнительный анализ и выбор социально-экономически приемлемого варианта схемы развития системы обращения с отходами
В соответствии с принципами построения системы обращения с отходами можно выделить несколько основных схем переработки и обезвреживания отходов:
-схема развития по пути захоронения на современных полигонах;
-схема развития по пути вторичного использования отходов;
-схема развития по пути механобиологической переработки;
-схема развития по пути энергетической утилизации.
Схема развития: "захоронение на современных полигонах"
Современный полигон ТКО, соответствующий всем нормативным требованиям, представляется как комплекс природоохранительных сооружений, предназначенных для складирования, изоляции и обезвреживания твердых бытовых отходов, обеспечивающий защиту от загрязнения окружающей среды.
На территории города планируется строительство современного полигона, обеспечивающего соблюдение всех природоохранных требований.
Состав сооружений полигона зависит от конкретных условий его эксплуатации, технологических потребностей, расположения (относительно существующих сетей электро- и водоснабжения) и т.п. Поэтому на данной стадии затраты можно оценить лишь приблизительно.
Схема развития: "вторичное использование ресурсов"
Существует три основных подхода к организации отбора вторичного сырья:
5.1.1.5. сортировка у источника (децентрализованная);
5.1.1.6. централизованная сортировка;
5.1.1.7. заготовка вторичного сырья.
В качестве перспективного варианта выбрана смешанная схема сортировки, при внедрении которой отходы предполагается разделять на используемую фракцию и смешанные отходы. При этом смешанные отходы направляются на захоронение, а используемая фракция - на ручную или полуавтоматическую сортировку.
Анализ возможных технологий сортировки показал, что в условиях раздельного сбора отходов наиболее эффективной является технология, включающая в себя ручной отбор вторичного сырья, так она позволяет получать наиболее чистый продукт.
Схема развития: "механобиологическая переработка"
Варианты механико-биологической переработки отходов:
1.Процесс предназначен для стабилизации отходов перед дальнейшим захоронением на полигонах. Технология обеспечивает максимально полное разложение органических веществ и отделение горючих компонентов. Дополненная процессом перколяции, данная технология позволяет на ограниченном пространстве с низкими эмиссиями сократить время стабилизации отходов на полигоне захоронения. Кроме того, технология позволяет получать компост. Преимущества технологии – увеличение срока эксплуатации полигона захоронения, сокращение массы захораниваемых отходов, снижение затрат на захоронение, стабилизация отходов.
2.Процесс нацелен на оптимальное использование энергетического потенциала отходов. Технология разработана таким образом, чтобы снизить сократить объемы захораниваемых отходов и максимально их гомогенизировать. Фракция с высокой теплотворной способностью может быть использована как вторичное твердое топливо для промышленности или сожжена в энергетических установках. Преимущества: сокращение объемов отходов, направляемых на захоронение, снижение затрат на захоронение, увеличение производительности, получение однородного топлива для энергетических установок.
Процесс ориентирован на максимальное сокращение объемов захоронения отходов. Оба основных выходящих потока (высокоэнергетическая и аэробно-стабилизированная фракции) после дополнительной подготовки (сушки, измельчения и т.п.) могут быть переработаны путем пиролиза, газификации, сжигания в цементных печах и т.п.
При ближайшем рассмотрении механобиологическая переработка отходов с получением органической фракции и твердого топлива может быть признана с точки зрения эффективности нецелесообразной на данной стадии социально-экономического развития города по следующим причинам:
-технология нацелена на получение твердого топлива, высокая стоимость которого делает продукцию не конкурентоспособной для потребителей;
-на рынке имеются только европейские аналоги заводов по компостированию и механобиологической переработке отходов, имеющих относительно высокую стоимость;
-внедрение данной технологии без наличия организованной системы сортировки позволит извлекать не более 2% вторичного сырья (например, в виде металлов).
Схема развития: "энергетическая утилизация отходов"
Все установки энергетической утилизации отходов можно классифицировать следующим образом:
-установки для получения твердого, жидкого или газообразного топлива;
-установки прямого сжигания отходов с получением тепла, пара, электроэнергии.
Пиролизные и газификационные установки позволяют получать высококалорийное твердое (коксовый, углеподобный остаток), жидкое (смолы, биодизель) и газообразное (пиролизный, газогенераторный газ) топливо, которое может быть передано потребителям. Твердое топливо может быть также получено из отходов путем измельчения, прессования без термической подготовки (топливные брикеты, пеллеты).
Установки для сжигания отходов позволяют использовать энергию отходов для нагрева воды, воздуха или другого теплоносителя.
Установки сжигания с эффективной системой газоочистки могут быть использованы для утилизации горючих отходов. Возможности использования энергетического потенциала отходов постоянно расширяются, появляются новые технологии, поэтому к моменту технической реализации могут быть подобраны более эффективные установки.

Қалдықтарды жағудың үлестік шығындары кәдеге жарату шығындарынан 4-6 есе асып түседі (қондырғының қуатына байланысты). Бұл факт қалдықтарды жағудың жоғары операциялық шығындарымен байланысты. Сонымен қатар, жылу қалдықтарын өңдеу қондырғыларының жұмысы технологиялық процесс бұзылған жағдайда жоғары экологиялық тәуекелдермен байланысты. Атап айтқанда, өртенетін қалдықтардың құрамын (мысалы, ауыр металдар және құрамында хлор бар материалдар сияқты қауіпті компоненттердің құрамы) және температуралық жағдайларды сақтамау қауіпті ластаушы заттардың айтарлықтай шығарындыларына әкелуі мүмкін.
Осыған байланысты, жергілікті шағын қалдықтарды жағу зауыттарынан бас тартып, қайталама шикізатты барынша қайтаратын шағын елді мекендерге орналастыруға көңіл бөлу туралы шешім қабылданды.
ҚКҚ өңдеудің әртүрлі технологияларының техникалық, экономикалық және экологиялық көрсеткіштері (ресейлік зерттеулер мен өзіміздің есептеулеріміз бойынша) төменде келтірілген (26 Кесте).
26 Кесте- Қалдықтарды өңдеу технологиясын әзірлеу схемаларының салыстырмалы техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіші
Механобиологиялық өңдеу
Энергияны қайта өңдеу
Қалдықтарды қайта өңдеу
Қалдықта
ды кәдеге жарату
Механобиологиялық өңдеу зауыты
Қалдықтарды өртеу зауыты
Қалдықтарды сұрыптау желісі
және заманауи полигон
Заманауи жаттығу алаңы
Өндірістік аспектілер
Нақты күрделі салымдар, жылына $/1т ҚТҚ

Удельные затраты на сжигание отходов превышают затраты на захоронение в 4-6 раз (в зависимости от мощности установки). Данный факт связан с высокими эксплуатационными затратами на сжигание отходов. Кроме того, эксплуатация установок термического обезвреживания отходов связана с высокими экологическими рисками в случае нарушения технологического процесса. В частности, несоблюдение состава сжигаемых отходов (например, содержание таких опасных компонентов, как тяжелые металлы и хлорсодержащие материалы) и температурного режима может привести к значительным выбросам опасных загрязняющих веществ.
В связи с чем, принято решение отказаться от малых локальных установок по сжиганию отходов и ориентироваться в малых населенных пунктах на захоронение с максимальным извлечением вторичного сырья.
Технико-экономические и экологические показатели различных технологий переработки ТКО (по данным российских исследований и собственных расчетов) приведены ниже (Таблица 26).
Таблица 26 - Сравнительные технико-экономические показатели схем развития технологий обращения с отходами
Показатель эффективности
Механобиологиче кая переработка
Энергетическая утилизация
Вторичное использование отходов
Захоронение отходов
Предприятие по механобиологичекой переработке
Предприятие по сжиганию отходов
Мусоросортировочная линия и современный полигон
Современный полигон
Производственные аспекты
Удельные капитальные вложения, $/1т ТБО в год

175
450
90
50
Нақты операциялық шығындар, жылына $/1т ҚТҚ
25
36
14
3.5
Меншікті энергия шығыны, жылына кВт/1т ҚТҚ
25
38
15
5-6
Ерекше еңбек. шығындар, еңбек күн/1т ҚТҚ
0.3
0.4
0.2
0.1
1 тонна қатты тұрмыстық қалдықтардан өнімдерді сатудың жалпы көлемі, $/1 тонна ҚТҚ
9.2
23.7
34
-
Экологиялық аспектілер
Өндіріс қалдықтарының болуы, ҚТҚ салмағы бойынша %
20-25
18-23
(күл, шлак)
65-75
-
Топырақтың ластануы
Өте сирек
Күл үйіндісі
Полигонның ішінара ластануы
Полигонның толық ластануы
Жер асты суларының ластануы
Жоқ
Жоқ
Мүмкін, аз дәрежеде
Мүмкін
Ауаның ластануы
Жоқ
Диоксиндер,
фурандар және PAH
Мүмкін, аз дәрежеде
Мүмкін
Экономикалық критерийлер бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеудің іргелі әдістерін салыстырмалы сапалық бағалау тікелей жану технологиясын, сондай-ақ қатты тұрмыстық қалдықтарды тікелей компосттауды қолданатын зауыттарды салу экономикалық тұрғыдан ең аз орынды (ТМД тәжірибесі) екенін көрсетеді. Заманауи технологияларды қолдану және нормативтік техникалық талаптарды міндетті түрде орындау арқылы экологиялық проблемаларды жоюға болады.
Салыстырмалы техникалық-экономикалық талдау қалдықтарды өңдеу және оларды залалсыздандыру және кәдеге жарату технологиялары дамуының осы деңгейінде Алматы облысында, соның ішінде қалада екенін көрсетті. Қонаевтың пікірінше, қазіргі уақытта саланы дамытудың ең қолайлы жолы – қалдықтардың ресурстық әлеуетін пайдалану тұжырымдамасын біріктіретін, түзілетін қалдықтарды көзде де (ҚКҚ бөлек жинау) және қалдықтарды сұрыптау объектілерінде (қалдықтар) сұрыптауға бағытталған кешенді модель. ілеспе қалдықтардың ыдырау өнімдерін одан әрі залалсыздандырумен (газсыздандыру, сүзу және басқа да шаралар) қалған ("құйрықтар") қалдықтарды бір мезгілде кәдеге жарату процестерімен заманауи жоғары технологиялық полигондарда сұрыптау желілерін, станцияларын, кешендерін).
Қонаев қаласындағы қалдықтарды басқарудың қолданыстағы жүйесін жаңғырту қалдықтарды, қайталама шикізат қоспаларын сұрыптауды, қайталама шикізаттың әртүрлі фракцияларын өнімге және жартылай өнімдерге қайта өңдеуді және сұрыптау қалдықтарын кәдеге жаратуды қамтамасыз ететін күрделі процестерді қарастырады, заманауи көп функционалды полигон.
Осындай заманауи кешенді полигондарды құру қажеттігі, түптеп келгенде, объектілерді құруға арналған меншікті күрделі шығындардың ұлғаюына байланысты қайта өңдеу кәсіпорындарын ұлғайту қажеттілігіне әкеледі. Көлік шығындарын азайту үшін өңдеу кәсіпорындарын ірі қалалар мен агломераттардың жанында орналастыру керек.
Ұсынылып отырған үлгі заманауи талаптарға сай келмейтін қалдықтарды орналастыру орындарын кезең-кезеңмен жабу және рекультивациялау қажеттілігін қарастырады.
Қонаев қаласында "қайта пайдалану" схемасы бойынша қалдықтарды басқару жүйесін дамыту арқылы ол:
− полигонға жіберілетін қалдықтардың көлемін барынша азайту;
− қалдықтардың 30% дейін ресурстық айналымға қайтару (қайталама шикізат түрінде);
− қоршаған ортаға ең аз шығарындыларды қамтамасыз ету;
− барынша әлеуметтік қолдауға қол жеткізу;
− қайта өңдеу объектілерін шоғырландыру үшін жағдай жасау;
− қалдықтарды өңдеу/көшіру қондырғылары орналасқан жерлерде әлеуметтік және экологиялық шиеленістерді жеңілдету.
Болашақта бұл модельді механикалық өңдеу және энергияны одан әрі пайдалану (энергетикалық әлеуеті бар, бірақ екінші реттік шикізат болып табылмайтын кейбір фракциялар үшін) үшін отын (сұйық/қатты) алуға бағытталған жол бойындағы жергілікті даму схемаларымен толықтырылуы мүмкін. жылу және электр энергиясын өндіру. Қазіргі уақытта отын және энергия өндіру үшін қалдықтарды кәдеге жарату технологиялары әзірлеу/сынау сатысында, болашақта бұл бағыт ресурстарды үнемдейтін қалдықтарды басқарудың кешенді схемаларын құруда шешуші рөл атқаруы мүмкін.

175
450
90
50
Удельные эксплуатационные затраты, $/1т ТБО в год
25
36
14
3,5
Удельныеэнергозатраты, кВт.ч/1т ТБО вгод
25
38
15
5-6
Удельные труд.затраты, раб. день/1т ТБО
0,3
0,4
0,2
0,1
Суммарная реализация продукции из 1 тТБО, $/1т ТБО
9,2
23,7
34
-
Экологические аспекты
Наличие отходов производства, % от массы ТБО
20-25
18-23
(зола, шлак)
65-75
-
Загрязнение почвы
Практически нет
Золоотвал
Частичное загрязнение полигона
Полное загрязне ние полигона
Загрязнение грунтовых вод
нет
нет
Возможно в меньшей
степени
Возмож но
Загрязнение атмосферы
нет
Диоксины, фураны и ПАУ
Возможно в меньшей степени
Возможно
Сравнительная качественная оценка принципиальных способов переработки ТБО по экономическим критериям показывает, что строительство заводов по технологии прямого сжигания, а также прямого компостирования ТБО экономически наименее целесообразно (практика СНГ). Экологические проблемы устранимы при применении современных технологий и обязательном соблюдении нормативных технических требований.
Сравнительный технико-экономический анализ показал, что на данном уровне развития сферы обращения с отходами и технологий их обезвреживания и утилизации в Алматинской области, в том числе г. Қонаев, наиболее приемлемым путем развития отрасли на настоящее время является комплексная модель, совмещающая концепцию использования ресурсного потенциала отходов, ориентированную на сортировку образующихся отходов как на источнике (раздельный сбор ТКО), так и на объектах по сортировке отходов (мусоросортировочные линии, станции, комплексы) на современных высокотехнологичных полигонах с одновременными процессами захоронения оставшихся ("хвостов") отходов с дальнейшей нейтрализацией сопутствующих продуктов разложения отходов (дегазация, фильтрация и другие мероприятия).
Модернизация существующей системы обращения отходами в г.Қонаев предусматривает комплексные процессы, обеспечивающие сортировку отходов, смеси вторичного сырья, переработку в продукты и полупродукты различных фракций вторичного сырья, захоронение хвостов сортировки на современном многофункциональном полигоне.
Потребность в создании подобных современных комплексных полигонов в конечном итоге приведет к необходимости укрупнения объектов переработки в силу возрастания удельных капитальных затрат на создание объектов. С целью снижения транспортных затрат объекты переработки должны размещаться вблизи крупных городов и агломератов.
Предлагаемая модель предусматривает необходимость постепенного закрытия и рекультивации объектов захоронения, не отвечающих современным требованиям.
При развитии системы обращения с отходами в области по схеме
"вторичное использование" позволит:
-минимизировать количество отходов, направляемых на захоронение;
-возвращать в ресурсный цикл до 30% отходов (в виде вторичного сырья);
-обеспечить минимальные эмиссии в окружающую среду;
-достичь максимальной социальной поддержки;
-создать условия для укрупнения объектов переработки;
-снять социальную и экологическую напряженность в местах размещения объектов переработки/захоронения отходов.
В дальнейшем указанная модель может быть дополнена локальными схемами развития по пути механобиологической переработки и дальнейшей энергетической утилизации (для части фракций, обладающих энергетическим потенциалом, но не являющихся вторичным сырьем), направленным на получение топлив (жидкого/твердого) для выработки тепловой и электрической энергии. В настоящее время технологии утилизации отходов с получением топлив и энергии находятся на стадии разработки/апробации, в последующем данное направление может стать ключевым при построении комплексных ресурсосберегающих схем обращения с отходами.

5.1.2Қалдықтарды түзілу көзіне бөлек жинау
Қатты тұрмыстық қалдықтар екінші реттік шикізаттың ең кең тараған және тұрақты көздерінің бірі болып табылады: қағаз және картон, полимерлі материалдар, шыны, тоқыма, қара және түсті металдар, олар негізінен бизнестің сұранысына ие. Алайда, егер ҚКҚ құрамында дымқыл тамақ қалдықтары, дымқыл өсімдік қалдықтары, майлар және басқа сұйықтықтар болса, екінші реттік шикізат ретінде ҚКҚ толық пайдалану мүмкін емес. Аралас ҚКҚ құрамынан бір қайта өңделетін материал ретінде макулатураның 1/7, полимерлердің 1/4 және шынының 1/2 ғана алуға болады. КҚҚ бизнес үшін болашақта тартымдылығын жоғалтпау үшін қалдықтарды бөлек жинау қажет.
Еуропалық Одақ елдерінде ҚКҚ-ны бөлек жинау он жылдан астам уақыт бойы тәжірибеден өтіп келеді, жалпы нәтиже оң, дегенмен заттардың санын шамадан тыс көбейтуден бас тарту жағдайлары бар. Біздің елде заттар саны көп қалдықтарды бөлек жинауды енгізу одан да тиімсіз.
Төмендегі суретте (11 сурет) қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнер алаңының мысалын көрсетеді.
Пайдалынылатын қалдықтардың құрамдас бөліктерін оқшаулау тиімділігін арттыру үшін ҚКҚ –ның үш негізгі фракциясын ажырату жеткідікті: 30% дейін) - ылғалдылығымен, консистенциясымен және тез компоненттердің қағаздың, полимерлердің, тоқыма бұйымдарының және т.б. күйән айтарлықтай нашарлататын тамақ қалдықтары, органикалық заттар және т.б.
− "құрғақ" фракция (ТКҚ жалпы көлемінің шамамен 70%-ға дейін) қолмен немесе автоматты сұрыптау арқылы бөлуге болатын қағаз және картон, полимерлер, тоқыма, былғары, резеңке, пластмасса, металл, шыны және т.б.;
− тамақ қалдықтары мен өсімдік органикалық заттардың (батареялар, аккумуляторлар, қышқылдар мен сілтілер, химиялық заттар, уланулар және т.б.) компосттелуіне жол бермейтін қауіпті тұрмыстық қалдықтар (ҚКҚ жалпы көлемінің шамамен 1% дейін).
Жинау жабдығы:
− "дымқыл" фракция – қақпағы бар ыдыстар, тамақ қалдықтарын жинауға және шығаруға арналған дөңгелектердегі контейнерлер;
− "құрғақ" фракция – кәдімгі ыдыстар мен бункерлер (қақпақтары бар);
− қауіпті тұрмыстық қалдықтар – қауіпті тұрмыстық қалдықтарды (шалғай елді мекендерде) стационарлық немесе жылжымалы жинау пункттері.
Экспорттау режимі:
− "дымқыл" фракция - қатаң түрде күнделікті;
− құрғақ фракция – жинақтау көлеміне байланысты оператор бекіткен кесте бойынша, мысалы, күн сайын, екі күн сайын, 3 күнде бір рет;
− қауіпті тұрмыстық қалдықтар – олар жинақталатындықтан, мысалы, айына бір немесе екі рет.
Халықты экологиялық оқыту мен оқыту қалдықтарды қауіпсіз басқаруды және оны барынша пайдалануды қамтамасыз ететін маңызды әлеуметтік фактор, қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастырудың негізгі құралы болып табылады.
Облыс тұрғындарына экологиялық білім беру, білім беру және оқыту жүйесі мектепке дейінгі, жалпы және кәсіптік білім беру үдерісін, білім беру ұйымдарында мамандарды даярлау және қайта даярлауды, бұқаралық ақпарат құралдары, мәдениет мекемелері арқылы халықты оқытуды, сондай-ақ облыс тұрғындарының қызметін қамтуы тиіс. қоғамдық ұйымдар.
12 Сурет - ҚКҚ бөлек жинау алаңы
Қалдықтарды басқару бойынша қалаларда экологиялық білім беру мен халықты ақпараттандыруды ұйымдастыру мыналарды көздейді:
− қалдықтарды басқару мәселелері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында материалдарды дайындау және жариялау;
− қалдықтарды қауіпсіз басқару саласында баспа және панорамалық жарнамалық материалдарды дайындау және басып шығару;
− экологиялық қауіпсіз қалдықтармен жұмыс істеу мәселелері бойынша экологиялық-ағартушылық және экологиялық-ағарту элементтерін пайдалана отырып, халықты үздіксіз экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық ағарту және ағарту жұмыстарын қамтамасыз ету;
− экологиялық науқандарды, конкурстарды және басқа да бұқаралық іс-шараларды, соның ішінде қалдықтармен жұмыс істеу мәселелері бойынша ұйымдастыру және өткізу;
− қалдықтарды басқару саласында оқыту, қайта даярлау және сертификаттау арқылы қызметтің әртүрлі салаларындағы басшылар мен орындаушыларды кәсіби даярлау деңгейін арттыруды ұйымдастыру.
Бұл іс-шаралар қалада бөлек жинау тәжірибесін сәтті жүзеге асыру үшін қажет.Төменде (13 Сурет) қалалық ортада қалдықтардың пайда болу көзінде "құрғақ" фракцияны бөлек жинау үшін жабдықталған учаскенің мысалын береді.
Алайда, Қонаев қаласында тұрғындар арасында қалдықтарды басқару мәдениетін дамытудың осы кезеңінде қалдықтардың қазірдің өзінде "құрғақ" бөлігін (құрғақ" фракцияны) кезінде бөлудің бұо схемасы тек жергілікті жерде және эксперименттік негізде, халыөты арнайы оқытудан кейін. Жалпы, қала үшін, жоғарыда айтылғанда қазіргі уақытта қалдықтардың барлық "құрғақ" бөлігін бір контейнерге (немесе бірнеше) жинап, кейән мамандандырылған сұрыптау орындарында ұсынылады.
Ауылдық елді мекендерде қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинау ерекшеліктері
Еліміздегі ауылдық елді мекендерде табиғатқа жақын типтік өмір салты сақталған. Бұл жабдықтаудың барлық түрлерінен (азық-түлік, жылу, материалдық ресурстар, орталықтандырылған сумен жабдықтау және канализация және т.б.) белгілі бір қашықтыққа және бұл тапшылықты тең алмасу түрінде табиғи көздерден толықтыру мүмкіндігіне байланысты.
Осылайша, энергиямен қамтамасыз етудің жетіспеушілігі жаңартылатын энергия ресурстарын пайдалану арқылы оңай өтеледі, азық-түлікпен қамтамасыз етілмеуі бау-бақшаларды күтіп-баптау және мал өсіру арқылы өтеледі, сумен жабдықтаудың жетіспеушілігі құдықтарды пайдалану арқылы өтеледі, кәріздің жетіспеушілігі. органикалық қалдықтарды компосттау арқылы өтеледі. Табиғатпен бұл алмасу табиғи қалдықтарды басқару болып табылады.
Іс жүзінде ауылдық жерлерде қалдықтардың түзілуі қалаға қарағанда түбегейлі төмен. Ауылдық қалдықтардың құрамында қыздыру пештерінде жағылатын айтарлықтай аз жанғыш фракция (қағаз, картон, ағаш және кейбір полимерлі қаптамалар) бар. Сондай-ақ, ауылдық қалдықтарда малға немесе компостқа берілетін азық-түлік және өсімдік қалдықтары іс жүзінде жоқ, полимерлі қаптамалар айтарлықтай аз (барлық өнімдер дүкендерде және гипермаркеттерде сатып алынбайды) және ірі материалдар қалдықтарда өте сирек кездеседі.

5.1.2Раздельный сбор отходов у источника образования
Твердые бытовые отходы – один из самых массовых и постоянных источников вторичного сырья: бумаги и картона, полимерных материалов, стекла, текстиля, черного и цветных металлов, которые в значительной мере востребованы бизнесом. Однако, при наличии в составе ТКО влажных пищевых отходов, влажных растительных отходов, масел и других жидкостей, полноценное использование ТКО в качестве вторичного сырья становится невозможным. Из состава смешанных ТКО можно извлечь в качестве одного вторсырья только 1/7 часть макулатуры, 1/4 часть полимеров, 1/2 часть стекла. Для того чтобы не потерять привлекательность ТКО для бизнеса в будущем необходим раздельный сбор отходов.
В странах Евросоюза раздельный сбор ТКО практикуется уже не одно десятилетие, в целом результат положительный, однако, есть случаи отказа от чрезмерного увеличения числа позиций. В нашей стране тем более нецелесообразно внедрение раздельного сбора отходов с большим числом позиций. На рисунке ниже (Рисунок 11) показан пример контейнерной площадки для раздельного сбора отходов.
Рисунок 11- Площадка с пунктом раздельного сбора ТКО
Для повышения эффективности выделения компонентов отходов, подлежащих использованию, достаточно выделить три сновные фракции ТКО: "мокрая" фракция (ориентировочно до 30%)
-это пищевые отходы, органика и т.д., которые своей влажностью, консистенцией и способностью к быстрому разложению значительно ухудшают состояние других компонентов – бумаги, полимеров, текстиля и др.;
-"сухая" фракция (ориентировочно до 70% общего объема ТКО) – это бумага и картон, полимеры, текстиль, кожа, резина, пластик, металл, стекло и др., которые можно разделить ручной или автоматической сортировкой;
-опасные бытовые отходы (ориентировочно до 1% общего объема ТКО), которые препятствуют компостированию пищевых отходов и растительной органики (батарейки, аккумуляторы, кислоты и щҰлочи, химикаты, яды и пр.).
Оборудование для сбора:
-"мокрая" фракция – емкости с крышками, контейнеры на колесах для сбора и вывоза пищевых отходов;
-"сухая" фракция – обычные контейнеры и бункеры (с крышками);
-опасные бытовые отходы –стационарные или мобильные пункты приема опасных бытовых отходов (в отдаленных населенных пунктах).
Режим вывоза:
-"мокрая" фракция - строго ежедневно;
-сухая фракция – согласно утвержденному оператором графику в зависимости от объемов накопления, к примеру, ежедневно, через день, 1 раз в 3 дня;
-опасные бытовые отходы – по мере накопления, к примеру, один-два раза в месяц.
Экологическое обучение и просвещение населения является важным социальным фактором, обеспечивающим безопасное обращение с отходами и максимально полное их использование, основной инструмент в организации раздельного сбора отходов.
Система экологического просвещения, образования и воспитания жителей области должна охватить процесс дошкольного, общего и профессионального образования, подготовки и переподготовки специалистов в учебных заведениях, просвещение населения через средства массовой информации, учреждения культуры, деятельность общественных организаций.
Рисунок 12 - Площадка для раздельного сбора ТКО
Организация экологического образования и просвещения населения в города обращения с отходами предусматривает:
-подготовку и публикацию материалов по вопросам обращения с отходами в средствах массовой информации;
-подготовку и издание печатных и панорамных рекламных материалов в области безопасного обращения с отходами;
-обеспечение непрерывного экологического и санитарно- эпидемиологического образования и просвещения населения с использованием эколого-образовательных и эколого- просветительских элементов об экологически безопасном обращении с отходами;
-организация и проведение экологических акций, конкурсов и других массовых мероприятий, в том числе по вопросам, связанным с обращением отходов;
-организацию повышения уровня профессиональной подготовки руководящих работников и исполнителей различных сфер деятельности через подготовку, переподготовку и аттестацию в области обращения с отходами.
Эти мероприятия являются необходимыми для успешного внедрения практики раздельного сбора в городе. На рисунке ниже (Рисунок 13) приведен пример площадки, оборудованного для раздельного сбора "сухой" фракции у источника образования отходов в городской среде.
Однако на данном этапе развития культуры обращения отходами у населения в г. Қонаев данная схема разделения уже "сухой" части отходов ("сухая" фракция) у источника может быть применена только локально и в экспериментальном порядке, после специальной подготовки населения. В целом по городу,
как было указано выше, предлагается пока собирать всю "сухую" фракцию отходов в одну емкость (или несколько) с последующей сортировкой на специализированных объектах по сортировке.
Рисунок 13- Площадка для раздельного сбора "сухой" фракции ТКО
Особенности раздельного сбора твердых бытовых отходов в сельских поселениях
В сельских поселениях в нашей стране сохраняется типичный, приближенный к природе уклад жизни. Это связано с определенной удаленностей от всех видов снабжения (продовольствия, тепловой энергии, материальных ресурсов, централизованной подачи воды и канализации и др.) и возможностью восполнения этой недостаточности за счет природных источников в виде равноправного обмена.
Так, недостаток поставок энергии легко возмещается использованием возобновляемых энергоресурсов, недостаток поставки продовольствия возмещается содержанием огородов и разведением скота, недостаток подачи воды – использованием колодцев, недостаток канализации – компостированием органических отходов. Естественным в этом обмене с природой является и обращение с отходами.
Практически, в селе образование отходов принципиально является более низкой величиной, чем в городе. В сельских отходах значительно меньше горючей фракции (бумага, картон, дерево и некоторые полимерные упаковки), которая сжигается в отопительных печах. Также, в сельских отходах практически нет пищевых и растительных отходов, которые скармливаются скоту или компостируются, значительно меньше полимерных упаковок (не все продукты приобретаются в магазинах и гипермаркетах), очень редко встречаются в отходах крупногабаритные материалы.

Орташа алғанда (Алматы облысы бойынша есептік деректер бойынша ауылдық елді мекендердің қалдықтары салмағы бойынша келесі морфологиялық құрамымен сипатталады: 5% шыны, 2% металдар, 6% полимерлер, 3% тоқыма, 2% былғары, резеңке және т.б. (40%) .
Ауылдық жерлерде қалдықтарды басқарудың келесі жүйесі орынды: біріншіден, қалдықтарды "дымқыл" және "құрғақ" фракцияларға бөлек жинау, екіншіден, органикалық заттарды компосттау (негізінен тамақ қалдықтары), үшіншіден, барлық жанғыш компоненттерді жағу, төртінші – сатылған компоненттер мен қауіпті қалдықтарды (құрамында сынап бар, улы, агрессивті, резеңке, кейбір полимерлер) бөлу.
Ауылда бөлек жинау үнемі дерлік жүргізіледі. Қалдықтарды компосттау – жанғыш қалдықтарды (қағаз, картон, ағаш) жағу сияқты органикалық заттарды өңдеудің әдетте ауылдық технологиялық әдісі. Сатылған фракцияны (металл, шыны, пластмасса) жинақтап, жылына бір немесе екі рет сату үшін экспорттаған жөн. Тұрмыстық қауіпті қалдықтарды сол әдіспен жақын жердегі тұрақты немесе жылжымалы қайта өңдеу және тұрмыстық қауіпті қалдықтарды өңдеу станцияларына тасымалдау керек.
Ауылдық жерлерде осындай қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыру үшін халыққа және әкімшілікке түсіндірме жұмыстарын жүргізу, шағын материалдық ресурстар мен айтарлықтай үгіт-насихат жұмыстары да қажет.
Екіншілік шикізатты алудың ұсынылатын схемалары ҚҚҚ-дан қайталама шикізатты алудың жалпы тиімді схемасы келесідей:
− стационарлық және жылжымалы қабылдау-дайындау пункттерінде халық пен ұйымдардан қайталама шикізатты қабылдау;
− екі ағынды бөлу арқылы халықтың қалдықтарды бөлек жинауы ("қос" бөлек жинау схемасы деп аталады): пайдаланылған фракция (кейде "құрғақ" қалдықтар деп те аталады, қайталама шикізат қоспасы) және аралас қалдықтар (" дымқыл" қалдықтар, ҚКҚ);
− қалдықтарды инфрақұрылымдық және ресурстық әлеуеті жоғары шаруашылық жүргізуші субъектілерден бөлек ағынға бөлу;
− қалдықтарды сұрыптау кешендерінде қайталама шикізаттың жекелеген компоненттерін алу.
Осылайша, кейіннен қайта өңдеу үшін әлеуетті құнды болып табылатын үш ағынның ішінде (қайта өңделген шикізат, жоғары ресурстық әлеуеті бар бөлек жинаудың және инфрақұрылымдық қалдықтардың пайдаланылған үлесі) тек халық пен ұйымдардан, әдетте, қайталама шикізат қажет емес. қосымша сұрыптау және, демек, жинақ сұрыптауға арналған объектілермен байланысты емес. Сондықтан қайталама шикізатты жинауды барлық жерде жылжымалы және стационарлық қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды жинау пункттерінде ұйымдастырған жөн.
Қалған екі ағынның құрамында екінші реттік шикізаттың айтарлықтай мөлшері болғанымен, қосымша сұрыптауды қажет етеді.
Қалалық қалдықтардан қайта өңделетін материалдарды қалпына келтіру жүйесі ірі қалдықтарды тасымалдау станцияларында да қамтамасыз етілуі мүмкін. Тиісінше, қалдықтар ағынының схемасы оларды күрделі полигондарға тасымалдауды көздейтін барлық елді мекендерде бөлек жинау жүйесін, сондай-ақ жеке ағынға инфрақұрылымдық қалдықтарды бөлек енгізу қажет. Егер осындай елді мекенде қалдықтарды тасымалдау станциясы құрылса, оған қалдықтарды сұрыптау пункті мәртебесін берген жөн.
Қайта өңдеу және қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау пункттері
Қайталама шикізат пен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қабылдау пункттерін құру қайталама ресурстардың фракцияларын (қайта өңдеу фракцияларын) бөліп, оларды жинақтап, қайта өңдеуге жіберу арқылы ҚКҚ ішінара бөлек жинауға мүмкіндік береді. Бұл нүктелер ішінара қалдықтарды сұрыптау кешеніне балама бола алады. Қайта өңдеуге болатын материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау пункттерін екі жолмен ұйымдастыруға болады:
− қайталама шикізат пен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қабылдаудың стационарлық пункттерін құру;
− қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинаудың жылжымалы пункттерін ұйымдастыру.
Стационарлық қабылдау пункттері мемлекеттік санитарлықэпидемиологиялық қадағалау органдарымен келісім бойынша құрғақ қайталама шикізатты жинауға және уақытша сақтауға арналған. Қайта өңдеу пункттері қазіргі уақытта негізінен келесі материалдар мен өнімдерді қабылдайды: макулатура, картон, қалайы және алюминий банка қоспалары, ПЭТ бөтелкелер, шыны ыдыстар, тоқыма бұйымдары, аккумуляторлар, электр кабельдері және түсті металл бұйымдары. 14 Суретте Екінші шикізат пен қауіпті қалдықтар үшін стационарлық пункт орнатудың мысалы келтірілген.
Қайта өңдеудің негізгі көздері: халықтың аз қамтылған топтары, бөлшек сауда кәсіпорындары, шағын өндірістік кәсіпорындар мен кеңселер. Стационарлық қабылдау пункттерінде қайталама шикізатты қабылдауға арналған басқа үй-жайлардан оқшауланған үй-жай, қайталама шикізаттың әртүрлі түрлерін уақытша сақтауға арналған бөлімдерге бөлінген қоймалар болуы тиіс. Санитарлық-эпидемиологиялық талаптар ванна бөлмесінің, қабылдау жұмысшыларының таза және жұмыс киімдерін сақтауға арналған шкафтың және персонал үшін жеке кіреберістің болуын қарастырады.
Жинақталған қайталама шикізаттың көлемін азайту және оны шығару үшін сапарлар санын азайту үшін стационарлық жинау пунктін прес-пресспен немесе тығыздағышпен жабдықтау ұсынылады
14 Сурет Қауіпті қалдықтарды қайта өңдеуге арналған стационарлық жинау пункті
Санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сай келмейтін қайта өңдеуге болатын материалдар дереу оқшаулануға және залалсыздандыруға жатады. Қайталама шикізатты қабылдау және сақтау қайталама шикізатта патогенді бактериялардың болу мүмкіндігін ескере отырып, барлық қажетті сақтық шараларын (маска және дәке таңғыш түріндегі арнайы киім және жеке қорғаныс құралдары) сақтай отырып жүзеге асырылуы тиіс. Қайта өңделген материалдарды қабылдаудың стационарлық пункттерін пайдалану кезінде жеке және заңды тұлғалар мыналарға міндетті:
− қабылданған қайталама шикізатты жүйелі түрде шығаруды қамтамасыз ету;
− Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгiленген тәртiппен қайталама шикiзатты қабылдауға және сақтауға байланысты есептер мен ақпаратты беруге;
− коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеуге байланысты жазатайым оқиғалардың алдын алу жөніндегі талаптарды сақтауға және оларды жою бойынша шұғыл шаралар қабылдауға;
− Қоршаған ортаға, жеке немесе заңды тұлғалардың денсаулығына немесе мүлкіне зиян келтіретін немесе келтіруі мүмкін қалдықтармен жұмыс істеуге байланысты жазатайым оқиғалар орын алған немесе қауіп төнген жағдайда бұл туралы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға және уәкілетті органға дереу хабарлау қажет. санитарлықэпидемиологиялық қадағалау саласындағы мемлекеттік орган және жергілікті атқарушы органдар.

В среднем (по Алматинской области по расчетным данным для отходов от сельских поселений характерен следующий морфологический состав по массе: 5% стекла, 2% металлов, 6% полимеров, 3% текстиля, 2 % кожа, резина, и пр. (40%).
В сельской местности целесообразна следующая система обращения с отходами: в первую очередь раздельный сбор отходов с разделением на "мокрую" и "сухую" фракцию, второе это – компостирование органики (в основном пищевых отходов), третье – сжигание всех горючих компонентов, четвертое – выделение продаваемых компонентов и опасных отходов (ртутьсодержащих, ядовитых, агрессивных, резину, некоторые полимеры).
Раздельный сбор в селе практически всегда ведется. Компостирование отходов – это типично сельский технологический прием обращения с органикой, как и сжигание горючих отходов (бумага, картон, древесина). Продаваемую фракцию (металл, стекло, пластик) целесообразно накапливать и один или два раза в году вывозить на реализацию. Теми же средствами следует вывозить опасные бытовые отходы на ближайшие стационарные или мобильные пункты вторичного сырья и опасных бытовых отходов.
Для организации такого обращения с отходами на селе также необходима разъяснительная работа с населением и администрацией, небольшие материальные средства и значительная агитационная работа.
Рекомендуемые схемы извлечения вторичного сырья
Общая эффективная схема извлечения вторичного сырья из ТКО выглядит следующим образом:
-прием вторичного сырья у населения и организаций на стационарных и передвижных приемно-заготовительных пунктах;
-раздельный сбор отходов населением с выделением двух потоков (так называемая "дуальная" схема раздельного сбора): используемой фракции (называемых иногда также "сухие" отходы, смесь вторичного сырья) и смешанных отходов ("мокрые" отходы, ТКО);
-выделение отходов инфраструктуры и хозяйствующих субъектов с высоким ресурсным потенциалом в отдельный поток;
-извлечение отдельных компонентов вторичного сырья на мусоросортировочных комплексах.
Таким образом, из трех потоков, потенциально представляющих ценность для последующей переработки (вторичное сырье, используемая фракция раздельного сбора и отходы инфраструктуры с высоким ресурсным потенциалом) только вторичное сырье от населения и организаций, как правило, не нуждается в дополнительной сортировке и, следовательно, его сбор не завязан на объектах для сортировки. Поэтому, целесообразно организовать сбор вторичного сырья повсеместно на мобильных и стационарных пунктах приема вторичного сырья и опасных отходов.
Оставшиеся два потока хотя и содержат значительное количество вторичного сырья, требуют дополнительной сортировки.
Система извлечения вторичного сырья из коммунальных отходов также может быть предусмотрена на крупных мусороперегрузочных станциях. Соответственно, во всех населенных пунктах, схема движения отходов в которых предусматривает их транспортирование на комплексные полигоны, необходимо внедрять систему раздельного сбора, а также выделять отходы инфраструктуры в отдельный поток. В случае, если в таком населенном пункте устраивается мусороперегрузочная станция, то целесообразно придать ей статус мусоросортировочной станции.
Пункты приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов
Создание пунктов приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов позволяет проводить частичный раздельный сбор ТКО с выделением фракций вторичных ресурсов (утильных фракций), их накоплением и отправкой на вторичную переработку. Эти пункты могут частично стать альтернативой мусоросортировочному комплексу.
Пункты приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов могут быть организованы двумя способами:
создание стационарных приемных пунктов приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов;
организация передвижных пунктов сбора вторичного сырья и опасных бытовых отходов.
Стационарные приемные пункты предназначены для сбора и временного хранения сухого вторичного сырья, по согласованию с государственными органами санитарно-эпидемиологического надзора. В пункты приема вторсырья в настоящее время поступают в основном следующие материалы и изделия: макулатура, картон, смеси жестяных и алюминиевых банок, ПЭТ- бутылки, стеклотара, текстиль, аккумуляторы, электрические кабели и изделия из цветных металлов. На Рисунок 14 приведен пример устройства стационарного пункта вторичного сырья и опасных отходов.
Основные источники поступления вторсырья: малоимущие слои населения, предприятия розничной торговли, мелкие производственные предприятия и конторы.
Стационарные приемные пункты должны иметь изолированную от других помещений комнату для приема вторичного сырья, складские помещения, разделенные на отсеки для временного хранения различных видов вторичного сырья. Санитарно-эпидемиологические требования предусматривает наличие санузла, шкафа для хранения чистой и рабочей одежды рабочих-приемщиков, самостоятельного входа для персонала.
Для уменьшения объема накапливаемого вторичного сырья и уменьшения числа рейсов для его вывоза стационарный приемный пункт рекомендуется оборудовать пресс-пакетировщиком или компактором.
Рисунок 14 - Стационарный пункт приема вторичного сырья опасных отходов
Вторичное сырье, не соответствующее санитарно-эпидемиологическим требованиям, подлежит немедленной изоляции и обезвреживанию. Прием и складирование вторичного сырья следует проводить с соблюдением всех необходимых мер предосторожности, (специальная одежда и индивидуальные средства защиты в виде масок и марлевых повязок) учитывая возможность наличия во вторичном сырье бактерий- возбудителей болезней. Физические и юридические лица при эксплуатации стационарных приемных пунктов вторичного сырья обязаны:
обеспечить регулярный вывоз принятого вторичного сырья;
предоставлять в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан отчеты, информацию, связанную с приемом и хранением вторичного сырья;
соблюдать требования по предупреждению аварий, связанных с обращением с коммунальными отходами, и принимать неотложные меры по их ликвидации;
в случае возникновения или угрозы аварий, связанных с обращением с отходами, которые наносят или могут нанести ущерб окружающей среде, здоровью или имуществу физических либо юридических лиц, необходимо немедленно информировать об этом уполномоченный орган в области охраны окружающей среды и государственный орган в области санитарно-эпидемиологического надзора и местные исполнительные органы.

Ауылдық елді мекендерде құрылыс тығыздығының төмендігін ескере отырып, стационарлық пункттер салу әрқашан орынды бола бермейді. Ауылдық елді мекендерде жеке тұрғын үй қорының басым болуын ескере отырып, айына 1-2 рет жинау жиілігімен жылжымалы жылжымалы қабылдау пункттерін пайдалана отырып, қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинауды ұйымдастырған жөн.
Жылжымалы жинау пункті белгілі бір қалдықтар мен қайта өңделетін материалдарды қабылдау және тасымалдау үшін ғана жабдықталған және пайдаланылатын көлік құралы. Жылжымалы жинау пунктімен қалдықтарды жинау және тасымалдау шарттары қалдықтар мен қайта өңдеуге жарамды заттардың араласуын, қалдықтар мен қайта өңдеуге жарамды заттардың сапасының өзгеруін және транзиттік жоғалтуларды болдырмауы керек. 15 Суретте қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинайтын жылжымалы пункттің мысалын көрсетіледі.
15 Сурет - Қайта өңделген материалдарды жинаудың мобильді пункті
20-дан 40 мыңға дейін тұрғыны бар елді мекендерде қайталама шикізат пен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қабылдау пункттері 20 мың адамға 1 пункттен, 40 мың және одан да көп халқы бар ірі елді мекендерде жинау пункттері құрылады. қайталама шикізат пен қауіпті тұрмыстық қалдықтарға 30 мың адамға 1 баллдан ұпай.
5.2 Құрылыспен, үлкен көлемді және қауіпті тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеу схемалары.
Құрылыс қалдықтарын басқару схемалары. Ғимараттар мен құрылыстарды салу, жөндеу, реконструкциялау, демонтаждау немесе бұзу кезінде пайда болатын құрылыс қалдықтары олардың пайда болу орны бойынша түрлері бойынша сұрыпталуға тиіс.
Сұрыптау кезінде қалдықтарды қайта өңдеу мүмкіндігінен шығу керек. Сіз бөлек жинауыңыз керек:
− ағаш;
− пленкасыз қағаз және картон;
− металл (қара және түсті металдар бөлек);
− минералды қалдықтар (тас, құрылыс тасы және кірпіш, сылақ, бетон, гипс, қаңылтыр шыны және т.б.);
− темірбетон және бетон бөлшектері;
− шайыры жоқ асфальт;
− қабықша (пленка).
Құрылыс қалдықтары әдетте келесі әдістердің бірімен жиналады:
− ауыстырылатын жәшіктерге жинау және кейіннен көп көтергіш жүйесі бар көлік құралдарымен шығару;
− қаптарға жинау, содан кейін оларды борттық немесе самосвалға тиеу;
− қалдықтарды кейіннен борттық немесе автосамосвалға қайта тией отырып, үйіндіде сақтау.
Салмағы мен көлеміне байланысты контейнерге салуға болмайтын және қалдықтарды қайта өңдеушіге дереу берілмейтін ірі құрылыс қалдықтары кейіннен қалдықтарды өңдеу орындарына тасымалдау үшін белгіленген аумақта мүліктің шегінде орнатылады.
Ластанбаған топырақтың пайда болуына байланысты қазу жұмыстарын жүргізу кезінде оларды сақтау үшін арнайы алаң бөлінеді немесе олар дереу белгіленген орындарға тасымалданады.
Басымдылық бойынша (ең қолайлыдан ең аз қолайлыға қарай) құрылыс қалдықтары келесі әдістердің бірімен жойылады:
− орнында пайдалану;
− дайындықсыз қолдану;
− қайталама материалдарды (қиыршық тас және т.б.) өндіру және пайдалану;
− ҚКҚ полигондарында қалдықтарды толтыру үшін оқшаулағыш қабат ретінде пайдалану (инертті қалдықтар үшін);
− ҚКҚ полигондарына шығару (қауіпсіз қалдықтар үшін);
− полигондарға өндірістік қалдықтарды залалсыздандыру және көму (қауіпті қалдықтар үшін).
Көлемді қалдықтармен бірге жиналған құрылыс қалдықтарын кәдеге жарату ірі көлемді қалдықтарды бөлшектеу орындарында, оның ішінде ұсақтағыштар мен ұсақтағыштарды қолдану арқылы жүзеге асырылады.
Ұсақтау және сұрыптау кешендері ірі құрылыс қалдықтарын өңдеу үшін қолданылады.
Қауіпті құрылыс қалдықтары – құрылыс кезінде пайда болатын, қауіпті қасиеттеріне байланысты денсаулық пен қоршаған ортаға зиян келтіретін және ерекше өңдеуді қажет ететін қалдықтар. Қауіпті құрылыс қалдықтарына мыналар жатады:
− құрамында асбесті бар қалдықтар – шифер немесе этернит, асбест-цемент плиталары, асбест- цемент құбырлары, оқшаулағыш материалдар және т.б.;
− бояулардың, лактардың, желімдердің, шайырлардың қалдықтары, оның ішінде олар бар бос ыдыстар және аталған қалдықтармен сіңдірілген материалдар және т.б.;
− құрамында мұнай өнімдері бар қалдықтар – рубероид, сіңдірілген оқшаулағыш материалдар, құрамында шайыр бар асфальт және т.б.;
− ластанған топырақ.
Қауіпті құрылыс қалдықтары, ластанған топырақтан басқа, түрі бойынша бөлек контейнерлерде жиналуы керек. Бояулар, лактар, ерітінділер және желімдер сияқты сұйық қауіпті қалдықтарды қауіпті құрылыс қалдықтары бар контейнерлерге құюға болмайды. Жарамсыз бояулар, лактар, ерітінділер және желімдер сияқты сұйық қауіпті қалдықтар өздерінің түпнұсқалық ыдыстарында немесе дұрыс таңбаланған, тығыз жабылған контейнерлерде жиналуы керек. Қауіпті құрылыс қалдықтары қалдықтарды өңдеуге тиісті рұқсат және қауіпті қалдықтармен жұмыс істеу лицензиясы берілген жұмыс берушіге берілуі керек.
Көлемді қалдықтарды өңдеу.
Көлемді қалдықтармен жұмыс істеу схемасы ауыр қалдықтарды жинау және шығаруды ұйымдастыру орындарын жабдықтаудан тұрады.
Көлемді қалдықтарды жинау келесі схемалардың біріне сәйкес жүзеге асырылады:
ҚКҚ жинауға арналған әрбір контейнер алаңының жанында еуроконтейнерлермен жабдықталған қалдықтарды кәдеге жарату жабдығына арналған қойма ұйымдастырылған;
СГМ қабылдау пункттерінен шағын механикаландыру арқылы арнайы жабдықталған КГС жинау алаңына тасымалданады, онда ол үлкен сыйымдылықтағы бункерге немесе контейнерге орналастырылады; толтырылған ыдыс сұрыптау үшін немесе өңдеу кешеніне тасымалданады;
ТҚҚ жинаудың контейнерлік жүйесі пайдаланылмайтын елді мекендерде ҚКҚ халықпен белгіленген уақытта белгіленген орындарға жүргізіледі.
КБҰ-ны жою олардың демонтаждау учаскелерінде жүзеге асырылады, олар реттеледі:
барлық ҚКҚ полигондарында;
барлық қалдықтарды сұрыптау станцияларында.
Бөлшектеу орнында қолмен бөлшектеу де, сұрыптау да, механикалық ұсақтау да жүргізіледі, ол үшін арнайы құрал-жабдықтар қолданылады: әмбебап ұсақтағыштар, ағаш қалдықтарын ұсақтағыштар. Көлік қалдықтары ҚБҰ бөлшектеу орындарында қабылдануы керек.
Барлық көлік қалдықтарын екі топқа бөлуге болады, олар әдетте әртүрлі схемалар бойынша жиналады:
− көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде пайда болатын көлік құралдарын пайдалану қалдықтары - бұл халық пен инфрақұрылым қалдықтарының тобы қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды жинау орындарында қабылданады немесе жиналады және иесі пайдалануға/кәдеге жаратуға жіберіледі. жарату;көлік құралдарының пайдалану мерзімі аяқталғаннан кейін қалдықтарды, талап етілмеген көлік құралдарын пайдалану мерзімі аяқталғаннан кейін және олардың жекелеген бөліктерін, иесі не қалдықтардың түрлері бойынша өз бетінше бөлшектеуге және қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды қабылдау пунктіне жеткізуге міндетті, немесе көлік құралын немесе оның бөлшектерін көлік қалдықтарын бөлшектейтін жерге жеткізіңіз.
Автокөлік құралдарын бөлшектеу орындарында қалдықтардың бұл түрі қолмен бөлшектенеді, түрі бойынша сұрыпталады және қажет болған жағдайда ұсақтағыштарда алдын ала ұсақтағаннан кейін өңдеуге жіберіледі.
Әрбір ауданаралық кешенді ҚКҚ полигонында көлік қалдықтарын бөлшектеу алаңдары орнатылған.
Тұрмыстық қауіпті қалдықтарды басқару
Тұрмыстық қауіпті қалдықтарды (мысалы, жарамсыз майлар, май сүзгілері, дәрі-дәрмектер, бояулар, лактар мен еріткіштер, аккумуляторлар, сондайақ сынапты шамдар мен термометрлер) ұйымдасқан түрде жинау керек.
Қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және қауіпті қалдықтарды жинау орындарында жинауды ұйымдастырған жөн.
Қауіпті тұрмыстық қалдықтар арнайы контейнерлерге бөлек жиналады. Мерзімді түрде контейнерлер толтырылған кезде арнайы көлік контейнерлерді жинап, ауыстырады.
Контейнерлер, өз кезегінде, осы қалдықтарды сақтауға арналған мамандандырылған аймақтарға жеткізіледі және көліктік жөнелтілімдер жинақталуына қарай, бірақ кемінде 6 айда бір рет қайта өңдеу зауытына тасымалданады.
Құрамында сынап бар қалдықтарды басқару.
Құрамында сынап бар қалдықтарды жинау (пайдаланылған люминесцентті лампалар, құрамында сынап бар құрылғылар) көліктік партияларды жинақтау және кейіннен кәдеге жарату үшін мамандандырылған кәсіпорындарға беру үшін бөгде адамдардың кіруін болдырмайтын орындарда арнайы контейнерлерде жүзеге асырылады.
Қалдықтарды экологиялық қауіпсіз басқару жүйесін ұйымдастырудағы негізгі міндет – халықтан қалдықтарды түзілетін жерге барынша жақын және халық үшін қолайлы етіп жинауды қамтамасыз ету. Ол үшін қайта өңделетін материалдар мен қауіпті қалдықтарды стационарлық және жылжымалы жинау орындарында ҚҚ жинауды ұйымдастырған жөн.
Құрамында сынап бар қалдықтарды жинау қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды қабылдау пункттерінде жүргізіледі.
Үлкен және қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау үшін бөлек алаң. ЕО елдерінде қала аудандарында тұрғындардан ірі көлемдегі қалдықтарды, соның ішінде жиһаз қалдықтарын, тұрмыстық заттарды (тоңазытқыштар және т.б.), көлік қалдықтарын (резеңке, аккумуляторлар), құрылыс қалдықтарын қабылдау үшін арнайы алаңдарды құру және пайдалану тәжірибесі дамыған. т.б. , сондай-ақ қауіпті тұрмыстық қалдықтар (улы сұйықтықтар, құрамында сынап бар шамдар, батареялар және т.б.).

В сельских поселениях, учитывая низкую плотность застройки, строительство стационарных пунктов не всегда целесообразно. Учитывая преобладание индивидуального жилищного фонда в сельских поселениях, сбор вторичного сырья и опасных бытовых отходов целесообразно организовывать с помощью мобильных передвижных пунктов приема с периодичностью сбора 1-2 раза в месяц.
Передвижной приемный пункт это транспортное средство, оборудованное и используемое только для приема и транспортирования определенных видов отходов и вторичного сырья. Условия сбора и транспортировки отходов передвижным приемным пунктом должны предотвращать смешивание отходов и вторичного сырья, изменение качеств отходов и вторичного сырья, потерю в пути. На рисуноке 15 показан пример передвижного приемного пункта вторичного сырья и опасных бытовых отходов.
Рисунок 15 - Передвижной приемный пункт вторичного сырья
В населенных пунктах с населением от 20 до 40 тыс. человек устраиваются пункты приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов из расчета 1 пункт на 20 тыс. человек, в крупных населенных пунктах с населением от 40 тыс. человек и более устраиваются пункты приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов из расчета 1 пункт на 30 тыс. человек.
5.2Схемы обращения со строительными, крупногабаритными и опасными бытовыми отходами
Схемы обращения со строительными отходами. Строительные отходы, образующиеся при строительстве, ремонте, реконструкции, разборке или сносе зданий и сооружений, следует сортировать по видам на месте их образования. При сортировании следует исходить из возможности вторичного использования отходов. Отдельно следует собирать:
-древесину;
-не содержащие пленки бумагу и картон;
-металл (раздельно черные и цветные металлы);
-минеральные отходы (камень, строительный камень и кирпич, штукатурка, бетон, гипс, листовое стекло и т.д.);
-железобетонные и бетонные детали;
-не содержащий смолы асфальт;
-пленку.
Сбор строительных отходов осуществляется, как правило, одним из следующих способов:
-сбор в сменные бункеры и последующий вывоз автомобилями с системой мультилифт;
-сбор в мешки с последующей их загрузкой в бортовой или самосвальный автомобиль;
-складирование отходов навалом с последующей перегрузкой в бортовой или самосвальный автомобиль.
Крупногабаритные строительные отходы, которые из-за веса или объема невозможно разместить в Ұмкости и которые не сразу передаются переработчику отходов, устанавливаются в пределах участка недвижимости на отведенной для этого территории для их последующей транспортировки в места переработки отходов.
При проведении земляных работ, связанных с образованием незагрязненных грунтов, для их складирования отводится специальная площадка, либо сразу производится вывоз в установленные места.
В порядки приоритетности (от более предпочтительного к менее предпочтительному) строительные отходы ликвидируют одним из следующих способов:
-использование на месте;
-использование без подготовки;
-производство и использование вторичных материалов (щебня и т.п.);
-использование в качестве изолирующего слоя для пересыпки отходов на полигонах ТКО (для инертных отходов);
-захоронение на полигонах ТКО (для неопасных отходов);
-обезвреживание и размещения на полигонах промышленных отходов (для опасных отходов).
Ликвидация строительных отходов, собираемых совместно с крупногабаритными отходами, осуществляется на участках разборки крупногабаритных отходов, в том числе с использованием шредеров и дробилок.
Для переработки крупногабаритных строительных отходов используются дробильно-сортировочные комплексы.
Опасными строительными отходами являются отходы, образующиеся при строительстве, которые из-за опасных свойств могут стать причиной нанесения ущерба здоровью и окружающей среде и требуют особого обращения с ними. К опасным строительным отходам относятся:
- отходы, содержащие асбест – шифер или этернит, асбестоцементные плиты, асбестоцементные трубы, изоляционные материалы и т.п.;
-отходы красок, лаков, клеев, смол, в том числе содержавшая их пустая тара и материалы, пропитанные названными отходами и т.п.;
-отходы, содержащие нефтепродукты - толь, пропитанные изоляционные материалы, содержащий смолы асфальт и т.п.;
-загрязненная почва.
Опасные строительные отходы, кроме загрязненной почвы, необходимо собирать по видам в раздельные Ұмкости. В Ұмкости с опасными строительными отходами нельзя выливать жидкие опасные отходы - такие, как краски, лаки, растворы и клеи. Жидкие опасные отходы, к примеру, негодные к использованию краски, лаки, растворы и клеи, следует собирать в их изначальные упаковки или в соответственно обозначенные надежно закрывающиеся Ұмкости.
Опасные строительные отходы следует передавать предпринимателю, которому выданы соответствующее разрешение на обращение с отходами и лицензия на обращение с опасными отходами.
Обращение с крупногабаритными отходами
Схема обращения с крупногабаритными отходами заключается в оборудовании мест для сбора и организации вывоза КГО.
Сбор крупногабаритных отходов осуществляется по одной из следующих схем:
-рядом с каждой контейнерной площадкой для сбора ТКО устраивается место для складирования КГО, оборудованных евроконтейнерами;
-от мест сбора КГО перевозится средствами малой механизации на специально оборудованную площадку сбора КГО, где помещается в крупнотоннажный бункер либо контейнер; заполненный контейнер вывозится на сортировку либо на перерабатывающий комплекс;
-в тех населенных пунктах, в которых не применяется контейнерная система сбора ТКО, КГО выносятся населением в установленные места в установленное время.
Ликвидация КГО осуществляется на участках их разборки, которые устраиваются:
на всех полигонах ТКО;
на всех мусоросортировочных станциях.
На участке разборки КГО проводится как ручная их разборка и сортировка, так и механическое измельчение, для чего используется специальное оборудование: универсальные шредеры, дробилки для древесных отходов.
Отходы автотранспорта должны приниматься на участках разборки КГО.
Все отходы автотранспорта можно условно поделить на две группы, которые в целом собираются по разным схемам:
-отходы эксплуатации транспортных средств, которые образуются при операциях по техническому обслуживанию автомобиля и его ремонту – данная группа отходов от населения и объектов инфраструктуры принимается на пунктах приема вторичного сырья и опасных отходов, либо собирается и отправляется на использование/обезвреживание собственником отходов;
-отходы после окончания срока эксплуатации транспортных средств, невостребованные транспортные средства после окончания их эксплуатации и их отдельных части собственник обязан либо самостоятельно разобрать по видам отходов и сдать в пункт приема вторичного сырья и опасных отходов, либо доставить транспортное средство или его части на участок разборки отходов автотранспорта.
На участках разборки автотранспорта данный вид отходов разбирается вручную, сортируется по видам и отправляется на переработку, при необходимости после предварительного измельчения на шредерах.
Участки разборки отходов автотранспорта устраиваются на каждом из межрайонных комплексных полигонов ТКО.
Обращение с опасными бытовыми отходами
Сбор опасных бытовых отходов, образовавшихся в домашнем хозяйстве (например, не пригодные для использования масла, масляные фильтры, лекарства, краски, лаки и растворители, батарейки, а также ртутные лампы и термометры) необходимо проводить в организованном порядке.
Целесообразнее всего организовать сбор опасных бытовых отходов в пунктах приема вторсырья и опасных отходов.
Сбор опасных бытовых отходов проводится отдельно в специальные контейнеры. Периодически, при заполнении контейнеров специальный транспорт осуществляет сбор и замену контейнеров.
Контейнеры, в свою очередь, доставляются на специализированные участки накопления данных отходов и по мере накопления транспортных партий, но не реже 1 раза в 6 месяцев, вывозятся на перерабатывающее предприятие.
Обращение с ртутьсодержащими отходами (РСО)
Сбор ртутьсодержащих отходов (использованных люминесцентных ламп, ртутьсодержащих приборов) осуществляется в специальную тару в местах, исключающих проникновение посторонних лиц, для накопления транспортных партий и последующей передачи специализированным предприятиям для обезвреживания.
Основная задача при организации системы экологически безопасного обращения с РСО заключается в том, чтобы обеспечить сбор отходов от населения максимально близко к месту образования и удобно для населения. Для этого целесообразно организовать сбор РСО в стационарных, а также мобильных пунктах приема вторсырья и опасных отходов.
Сбор ртутьсодержащих отходов производится на пунктах приема вторичного сырья и опасных отходов.
Площадка раздельного сбора крупногабаритных и опасных бытовых отходов.

Бұл Бағдарлама 5 жылдық Бағдарлама аясындағы іс-шараларды дамыту тәжірибесіне сүйене отырып, алдағы уақытта мұндай тәжірибені Қонаев қаласында енгізуді ұсынады. 16 Суретте Мұндай сайттың шамамен диаграммасы мен суреті көрсетілген.
16сурет- Үлкен және қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау үшін бөлек алаң
5.3Материалдық-техникалық базаны жаңғырту және жақсарту
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға қажетті контейнерлік паркті есептеу. Қалдықтарды басқару жүйесін ұйымдастырудың бастапқы кезеңі үшін елді мекендерді жоспарлы және жүйелі тазалаумен толық қамту қажеттілігін ескере отырып, ауыстырылмайтын контейнерлерді пайдалана отырып жинау схемасы қарастырылған.
Қолданыстағы қоқыс контейнерлерін V =3 м3 жер астында жерленген контейнерлерге ауыстыру әрі қарай оларға қызмет көрсету, сонымен қатар қоқыс шығару ұсынылады. Қолданыстан шығарылған контейнерлер, Қонаев қаласының жеке секторларына орнатылады, өйткені жеке секторларда қоқыс контейнерлерінің мүлдем жоқ екені байқалады, әрі қарай оларғада "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК қызмет көрсетеді.
Жер асты төмендетілген контейнерлері, Европада қоқыс және қалдықтарды жинаудың танымал түрі. Технологияның уәдесі перспективасы мен практикалық мүмкіндіктерін және оның уәде ететін артықшылықтарын ескергенде, бұл таңқаларлық емес. Біз тек айқын және белгілі айырмашылықтар туралы ғана емес, сонымен қатар бір қарағанда байқалмайтын, бірақ аудан тұрғындары мен қалдықтарды жинайтын компаниялардың өмірлерін айтарлықтай жеңілдететін нәрселер туралы айтып отырмыз. Қоқыстарды жинау және сақтауға арналған тереңдетілген типтегі жер асты контейнерлерін орнату - ол ұтымды, тиімді және ыңғайлы.
Мұндай шешімнің сөзсіз артықшылықтары мыналарды қамтиды:
1.Контейнердің тозуға төзімділіктің жоғарылауы, бұл қызмет мерзімін ұзартады;
2.Бірдей қалдық аймағын сақтай отырып, сыйымдылықты арттырады;
3. Үйлердің тұрғындары, контейнерлермен қолданғанда жағымсыз иістің болмағанын ерекше бағалайды.
4.Қосымша элементтердің қажеті жоқ: қоршаулар, шатырлар жоқ;
5.Дизайнерская привлекательность. Контейнерлер стильді және заманауи көрінеді, арқашан тұрғын үйдің көрінісіне сәйкес келетін түсті таңдай аласыз.
6.Резрвуарды 100% тазалауға болады. Кеміргіштерді жинап, ұсақ қоқыстар жиналып қалмайды.
7.Қауіпсіздік. Контейнерлерде, ауыр қақпақ, шалшық, өткір бұрыш және т.б. қауіпті элементтердің болмауына байланысты ешкім жарақат алмайды.
Тұрғындар туралы қамқорлық – ол әрине маңызды, бірақ басқару компаниялары және қоқыс жинау фирмалары жиі бірінші кезекте экономикалық жағын басшылыққа алады. Жер асты тереңдетілген контейнерлер орнату оларға қымбат болып көрінеді, салынған ақша ақталмайды деп ойлайды. Ол бірақ олай емес.
Жер асты тереңдетілген контейнерлердің экономикалық пайдасы.
Басқа шешімдер мақтана алмайтын, тереңдетілген типтегі жер асты резервуарларының бір қатар экономикалық артықшылықтары бар:
1.Орнату жылдамдығы және бағасы жағынан орнатуға арналған элементтерінің аздығына байланысты іс жүзінде айырмашылығы жоқ.

В странах ЕС развита практика создания и использования в городских округах специальных площадок для приема от населения крупногабаритных отходов, включая отходы мебели, бытовые предметы (холодильники и т.д.), отходы автотранспорта (резина, аккумуляторы), строительные отходы и т.п., а также опасные бытовые отходы (токсичные жидкости, ртутьсодержащие лампочки, батарейки и т.д.). В настоящей Программе предлагается в дальнейшей перспективе на основе опыта отработки мероприятий по 5-летней Программе внедрить такую практику в г. Қонаев. На рисунке ниже (Рисунок 16) приведена примерная схема и изображение такой площадки.
Рисунок 16 - Площадка раздельного сбора крупногабаритных и опасных бытовых отходов
5.3Модернизация и совершенствование материально-технической базы
Расчет необходимого контейнерного парка для сбора твердых бытовых отходов
Для первоначального этапа организации системы управления отходами с учетом необходимости полного охвата населенных пунктов планово- регулярной очисткой предусматривается схема сбора с использованием несменяемых контейнеров.
Предлагаем замену имеющихся контейнеров на подземные заглубленные контейнеры V =3 м3 с последующим их обслуживанием, в том числе и вывозом мусора.
Контейнеры, которые будут выведены из обращения будут устанавливаться в частных секторах г. Қонаев, так как частном секторе наблюдается полное отсутствие мусорных контейнеров, которые в дальнейшем будут также обслуживаться ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту".
Подземный заглубленный контейнер, – популярный в Европе тип сбора мусора и отходов. Это неудивительно, учитывая перспективность и практичность технологии, те выгоды, что она сулит. И речь идет не только очевидных и общеизвестных преимуществах, но и тех, что на первый взгляд не заметны, но существенно облегчают жизнь жителям района и мусороуборочным компаниям.
Установка подземных заглубленных контейнеров для сбора и хранения мусора – это рационально, выгодно и удобно.
К числу неоспоримых преимуществ такого решения можно отнести:
1.Увеличенная износоустойчивость контейнера, что продляет срок службы;
2.Увеличенная вместимость при сохранении той же площади для мусорной площадки;
3.Отсутствие неприятных запахов, что особо ценят жильцы домов, которые используют контейнеры.
4.Отсутствие необходимости в установке дополнительных элементов: никаких оград, навесов.
5.Дизайнерская привлекательность. Контейнеры выглядят стильно и современно, всегда есть возможность выбрать цвет, который впишется в облик жилого района.
6.Возможна 100% очистка резервуара. Мелкий мусор не будет скапливаться, привлекая грызунов.
7.Безопасность. Об контейнеры никто не поранится, так как нет опасных элементов – таких как тяжелая крышка, лужи, острые углы и т.д.
Забота о жильцах – это, безусловно, важно, однако управляющие компании и мусороуборочные фирмы часто руководствуются в первую очередь экономической целесообразностью. Установка заглубленного контейнера кажется им дорогим удовольствием, которое не оправдывает вложений. Это совершенно не так.
Экономическая выгода заглубленных контейнеров.
У подземного накопителя заглубленного типа есть ряд экономических преимуществ, которыми не могут похвастаться другие решения:
1.Установка практически не отличается по скорости и стоимости из-за меньшего количества элементов для монтажа.
2.Всего 1 контейнер заглубленного типа заменяет собой 5 классических контейнеров.
3.Для обслуживания контейнера и сбора мусора достаточно всего 1 человека – водителя.
4.Сбор мусора можно проводить реже, потому что всего 3 контейнера обеспечат вместимость 15 классических.

2.Жер асты тереңдетілген контейнердің біреуі ғана 5 классикалық контейнерді алмастырады:
1.Контейнерге қызмет көрсету және қоқысты жинау үшін 1 адам - жүргізуші жеткілікті.
2.Қоқыс жинауды азырақ жасауға болады, өйткені барлығы 3 контейнер 15 классикалық контейнердің сыйымдылығын қамтамасыз етеді.
3.Компания жағармайдан үнемдейді (2 аптада бір келу, бірнеше күнде бір келуден арзан).
4.Жер асты тереңдетілген контейнерлер қосымша күтімді қажет етпейді. Оларды қайта бояу қажет емес.
5.Осы түрдегі контейнерлер 30 жылға жуық қызмет етеді. Классикалық түрдегі бір де бір контейнер мұндай ұзақ қызмет мерзімімен мақтана алмайды.
Осының арқасында тереңдетілген типтегі жер асты резервуарлары жұмыс кезінде барлық бастапқы шығындарды артығымен өтейді: экономикалық тұрғыдан қарағанда осы технологияны ұзақ мерзімді пайдалану тиімді.
Көлемі 0,75 м3 және 1,1 м3 болатын контейнерлердің болжалды саны келесі алгоритм бойынша алынды:
nc = (Qгt/Vk2)х k3 = (pmk1t/365Vk2)k3, мұндағы
nc – контейнерлердің қажетті саны;
Qg – жылына тұрмыстық қалдықтардың есептік жинақталуы, м3;
t – қалдықтарды сақтаудың максималды мерзімі (қалдықтарды шығару жиілігі), күндер;
V – 1 контейнердің сыйымдылығы, м3;
k2 – коллекторды толтыру коэффициенті 0,9-ға тең;
k3 – жуылатын, жөнделетін және т.б. ыдыстарды есепке алатын коэффициент 1,05-ке тең;
p – бір адамға/жылға жинақтау коэффициенті, м3;
m – шағын ауданның, тұрғын ауданның, қаланың халық саны;
k1 – қоқыс жиналуының тәуліктік біркелкі емес коэффициенті, 1,2 - 1,3 тең.
Төмендегі кестеде контейнерлердің қажетті санының екі нұсқасы көрсетілген:
1 нұсқа – көлемі 3 м³ контейнерлер;
2-нұсқа – ағымдағы және есептік жылдарға сәйкес көлемі 1,1 м3 еуро контейнерлері.
27 Кесте- Қалдықтарды жинауға арналған контейнерлердің қажетті саны
Есепті кезең
Контейнерлердің қажетті саны
1-нұсқа: V =0,75 м3
2-нұсқа: V =1,1 м3
2025 жыл

5.Компания экономит деньги на горючем (приезжать раз в 2 недели дешевле, чем раз в несколько дней).
6.Заглубленные контейнеры не требуют дополнительного ухода. Их не нужно перекрашивать.
7.Контейнеры подобного типа служат около 30 лет. Ни один классический вариант не сможет похвастаться столь долгим периодом эксплуатации.
Благодаря этому подземные накопители заглубленного типа в процессе эксплуатации компенсируют все начальные издержки с лихвой: в долгосрочной перспективе пользоваться данной технологией выгоднее с экономической точки зрения.
Расчетное количество контейнеров объемом 3 м3 принималось по следующему алгоритму:
nc = (Qгt/Vk2)х k3 = (pmk1t/365Vk2)k3, где
nc - необходимое количество контейнеров;
Qг – расчетное накопление домового мусора в год, м3;
t – предельный срок хранения мусора (периодичность удаления отходов), сут;
V – емкость 1 контейнера, м3;
k2 – коэффициент наполнения сборника, равный 0,9;
k3 – коэффициент, учитывающий контейнеры, которые находятся в мойке, ремонте и пр., равный 1,05;
p – норма накопления на 1 чел./год, м3;
m – численность населения микрорайона, жилого района, города;
k1 – коэффициент суточной неравномерности накопления мусора, равный 1,2 - 1,3.
В таблице ниже приведены два варианта показателей необходимого количества контейнеров:
вариант 1 – контейнеры объемом 3 м³; вариант
вариант 2 - евроконтейнеры объемом 1,1 м3, соответственно на текущий и расчетные годы.
Таблица 27 - Необходимое количество контейнеров для сбора мусора
Отчетный период
Необходимое количество контейнеров
Вариант 1:V =3 м3
Вариант 2: V =1,1 м3
2025 год

225
440
2029 жыл
420
724
Контейнер алаңдарының нақты орналасуы, олардың дизайны мен жабдықталуы елді мекеннің аумағын тазалаудың Бас схемасын әзірлеу кезінде анықталады. Қалдықтардың желмен таралуын және аумақтың ретсіз көрінісін болдырмайтын жабық типті контейнерлік алаңдардың типтік жобаларын жасауды қамтамасыз ету қажет. Сондай-ақ контейнерлік алаң төлқұжаттарын әзірлеу жүйесін енгізу қажет.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау жүйесін ұйымдастыруды жақсарту бойынша ұсынылатын шаралардың негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері төмендегі кестеде келтірілген (28 Кесте).

225
440
2029 год
420
724
Конкретное местоположение контейнерных площадок, их конструкция и оснащение определяется при разработке Генеральной схемы очистки территории населенного пункта. Необходимо предусмотреть создание типовых проектов контейнерных площадок, желательно закрытого типа, исключающего разнос ветром отходов и неопрятный вид территории. Необходимо также ввести систему разработки паспортов контейнерных площадок.
Основные технико-экономические показатели по предлагаемым мероприятиям совершенствования организации системы сбора ТБО приведены в таблице ниже (Таблица-28).

28 Кесте- 2025 – 2029 жылдарға арналған қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау жүйесін жетілдірудің негізгі техникалық көрсеткіштері.
Көрсеткіштердің атауы
Саны
Ескерту
Контейнер паркін ауыстыру
1-нұсқа 1 (3 м3)
420
Қара немесе тот баспайтын болаттан жасалған
2-нұсқа (1,1 м3)
724
Қара немесе тот баспайтын болаттан жасалған
Контейнерді басқару сенсорлары
-
Таңдалған контейнер түріне байланысты мөлшерді анықтаңыз
Контейнер алаңдарын салу
-
Түрі мен дизайны келесі жобалау кезеңдерінде анықталады
Қайта өңдеу пункттері
3 (1)
Қонаев қаласының шекарасында қамтамасыз етсін; түрі мен дизайны жобалау кезеңдерінде анықталатын болады
Көлемді қалдықтарға арналған аумақ
1
Қонаев қаласының шекарасында қамтамасыз етсін; түрі мен дизайны жобалау кезеңдерінде анықталатын болады
Көлемді қалдықтарға арналған аумақ
1
Жаңа заманауи полигонды қамтамасыз ету; түрі мен дизайны жобалау кезеңдерінде анықталатын болады
Құрылыс қалдықтарына арналған алаң
1
Жаңа заманауи жаттығу алаңын қамтамасыз етіңіз
5.4 ТҚҚ шығару жүйесін ұйымдастыру
Қалдықтарды біріктіру жағдайында шығарудың екі нұсқасы мүмкін:
− қоқыс машиналарын жинау арқылы тікелей шығару;
− аралық қайта жүктеумен екі сатылы жою.
ТҚҚ-ны тікелей жою.
Қоқыс шығаратын көліктерді (кузов көлемі 12-18 м3) жинау арқылы қалдықтарды тікелей шығару тек көму орнына дейінгі қашықтық 30 км-ге дейін болған жағдайда ғана қолданылады, әйтпесе оларды пайдалану экономикалық тұрғыдан тиімсіз болады.
Артқы қоқыс тиейтін көліктер сізге мыналарды жасауға мүмкіндік береді:
− әртүрлі конфигурациядағы қызмет көрсету контейнерлері (0,1ден 2 м3-ге дейін);
− қалдықтарды тиеу шығындарын барынша азайту (контейнерді көтеру биіктігін төмендету);
− арнайы техникаға қызмет көрсететін жұмысшыларға неғұрлым қолайлы еңбек жағдайларын қамтамасыз ету;
− төгілген қалдықтардың мөлшерін азайту.
Қалдықтарды шығару үшін көлікті таңдау негізінен қабылданған жинау жүйесімен анықталады. Сонымен қатар, жабдықты таңдаған кезде мыналарды ескеру қажет:
− жол бетіндегі рұқсат етілген шекті жүктемелер;
− жабдыққа қол жеткізу және айналдыру мүмкіндігі (көшелердің ені, бұрылыс алаңдарының, көпірлердің, тоннельдердің, аркалардың және т.б. болуы);
− түзілетін қалдықтардың саны мен сапасы.
Қоқыс контейнерлерінен қоқыс жинайтын көліктермен шығарылады. Контейнерден ТҚҚ тиеу әдісіне қарай қоқыс жинайтын көліктер екі топқа бөлінеді – артқа тиейтін қоқыс және бүйірден тиейтін қоқыс машиналары. "Евроконтейнерлер" немесе тереңдетілген типті контейнерлерді (60-240 л) пайдаланып, жоғарыда сипатталған қатты қалдықтарды жинауға арналған контейнерлік паркке қызмет көрсету үшін артқы тиейтін қоқыс машиналарын пайдалану оңтайлы.
Артқы жүктеу технологиясының негізгі артықшылықтары:

Таблица 28 - Основные технические показатели совершенствования системы сбора ТБО на период 2025 – 2029 г.г.
Наименование показателей
Количество
Примечание
Замена контейнерного парка
Вариант 1 (3 м3)
420
Возможно исполнение из черного
или нержавеющего металла
Вариант 2 (1,1 м3)
724
возможно исполнение из черного
или нержавеющего металла
Датчики контроля контейнеров
-
Количество определить в зависимости от выбранного типа контейнеров
Строительство контейнерных площадок
-
Тип и конструкцию определить на последующих стадиях
проектирования
Пункты приема вторичного сырья, (в т.ч. мобильный)
3 (1)
Предусмотреть в пределах границ г. Қонаев; тип и конструкцию определить на стадиях
проектирования
Площадка для крупногабаритных отходов
1
Предусмотреть в пределах границ г. Қонаев; тип и конструкцию определить на стадиях проектирования
Площадка для крупногабаритных отходов
1
Предусмотреть на новом современном полигоне; тип и конструкцию определить на стадиях проектирования
Площадка для строительных отходов
1
Предусмотреть на новом современном полигоне
5.4Организация системы вывоза ТБО
В условиях укрупнения объектов отходов возможна реализация двух вариантов вывоза:
-прямой вывоз собирающими мусоровозами;
-двухэтапный вывоз с промежуточной перегрузкой.
Прямой вывоз ТКО
Прямой вывоз отходов собирающими мусоровозами (с объемом кузова 12- 18 м3) применим только в том случае, если расстояние до объекта захоронения до 30 км, в противном случае их использование становится экономически нецелесообразным.
Мусоровозы с задней загрузкой позволяют:
-обслуживать контейнеры различной конфигурации (от 0,1 до 3 м3);
-минимизировать затраты на загрузку отходов (меньшая высота подъема контейнера);
-обеспечить более комфортные условия труда для работников, обслуживающих спецтехнику;
-уменьшить количество просыпающихся отходов.
Подбор транспорта для вывоза отходов во многом определяется принятой системой сбора. Кроме того, при подборе оборудования следует учитывать:
-максимально разрешенные нагрузки на дорожное полотно;
-возможность подъезда и разворота техники (ширина улиц, наличие разворотных площадок, мостов, тоннелей, арок и т.п.);
-количество и качество образующихся отходов.
Вывоз отходов с контейнерных площадок осуществляется собирающими мусоровозами. По способу погрузки ТКО из контейнера собирающие мусоровозы делятся на две группы - мусоровозы задней загрузки и мусоровозы боковой загрузки. Для обслуживания описанного выше контейнерного парка для сбора ТБО с помощью "евроконтейнеров" или контейнеров заглублҰнного типа оптимальным является использование мусоровозов с задней загрузкой
Основные преимущества технологии задней загрузки:

− Қоқыс тиейтін көліктерде қоқыс нығыздау коэффициенті 5-ке жетеді, ал бүйірден тиейтін қоқыс тасу машиналарында бұл коэффициент 1,5-2-ден аспайды, сондықтан қоқыс контейнерінің бірдей көлемімен сәйкес шассиді пайдаланған кезде қоқыс жинағыштың жүк көтергіштігі қоқыс таситын көлік 2,5-3 есе артады, бұл арнайы техниканың қажетті паркін пропорционалды түрде азайтуға мүмкіндік береді;
− артқы тиеу технологиясы контейнерді тиеу кезінде қоқыстың төгілуін жою арқылы экологиялық мәселелерді шешуге мүмкіндік береді, өйткені тиеу қоқыс жинағыштың төбесіндегі шағын шұңқыр арқылы емес, қоқыс контейнерінің өлшемдерінде жүзеге асырылады, мысалы, бүйірлік тиеу сияқты;
− артқы тиейтін қоқыс таситын машиналарда аударылатын механизммен жұмыс істеу механизатор үшін әлдеқайда қауіпсіз, өйткені контейнер бүйірлік тиеудегідей 2,5-4 м емес, жерден 1,51,8 м биіктікке көтеріледі;
− Қатты тұрмыстық қалдықтарды артқы тиеу кезінде қоқыс машинасын қолмен де, бүйірден тиеу кезінде жоқ алдыңғы тиегішпен де тиеуге болады.
ҚҚҚ-ны екі кезеңді жою
Тәжірибе көрсеткендей, ТҚҚ шығару қашықтығы 25-30 км-ден асатын болса, ҚҚҚ қайта тиеу және ауыр жүк тиегіш машиналарды пайдалана отырып, екі сатылы ҚҚ тасымалдауды енгізу арқылы айтарлықтай экономикалық және экологиялық тиімділікке қол жеткізуге болады.
Жеткізу қалдықтарды қалдықтарға тасымалдау станциялары шағын коллекторлармен жүзеге асырылады қоқыс таситын көліктер. Қалдықтар қоқыс тасымалдау пунктінен 20-30 м алмалы-салмалы контейнерлері бар қоқыс машиналарымен шығарылады.3тығыздалған күйде.
Қазіргі уақытта ТҚҚ қайта тиеу технологиялары нарықта үш негізгі жолмен ұсынылған:
− қалдықтарды тасымалдау станциясына ТҚҚ қайта тиеу;
− қайта өңделмейтін фракцияларды престеу жабдығына (брикеттелген немесе жоқ) одан әрі тией отырып, қалдықтарды өңдеу кешенінде ТҚҚ сұрыптау және ауыр жүкті арнайы машиналармен шығару;
− жеңіл жүкті артқы тиейтін қоқыс таситын көліктерден қоқыс тасу станциясын салмай, ауыр жүк таситын көліктерге ауыстырып тиеу.
5.5 Қалдықтарды тасымалдау станциялары
Қалдықтарды тасымалдау станцияларын салу мыналарға мүмкіндік береді:
− азайту көлік шығындары (уақытша шығындар қалдықтарды шығаруға, жанар-жағармай материалдарына эксплуатациялық шығындар және қоқыс шығаратын көліктер паркін жөндеуге);
− өңдеу кәсіпорындарын ұлғайту;
− қалдықтарды тасымалдау станциясында қайталама шикізат пен компост фракцияларының көліктік партияларын жинақтау;
− бастапқы қалдықтарды өңдеуді жүзеге асыру (экономика бойынша мүмкін болған жағдайда престеу, орау).
Төмендегі суретте (17 Сурет) Қалдықтарды тасымалдау станциясындағы әдеттегі қалдықтарды тасымалдау процесінің схемалық көрінісі ұсынылған.
17 Сурет - Қалдықтарды тасымалдау станциясында қалдықтарды тасымалдау схемасы
Екі сатылы жүйеде қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау қызметін қалдықтарды тасымалдау станциясына тасымалдайтын жүк көтергіштігі аз қоқыс машиналары атқарады.
Бір деңгейлі қоқысты қайта өңдеу жүйесі схемаларының әртүрлі нұсқаларының ортақ бөлігі келесі технологиялық процесс болып табылады:
1. Қоқыс жинайтын көлік қатты тұрмыстық қалдықтарды Темір жол министрлігінің қабылдау бөлімінің бетондалған алаңына түсіреді.
2. Қабылдау орнында көлемді қалдықтар мен металл сынықтарын қолмен іріктеу жүргізіледі; таңдалған ресурстар жиналады және олардың өңдеу орындарына тасымалданады.
3. Жүк көтергіш ҚҚҚ-ны көлбеу қабылдау пластинасының конвейерінің ойық бөлігіне тиейді.
4. Көлбеу қабылдау конвейерінен келесі ҚҚҚ шығарылады:

-коэффициент уплотнения мусора в мусоровозах с задней загрузкой достигает 5, в то время как в мусоровозах с боковой загрузкой этот коэффициент не превышает 1.5-2, поэтому при одном и том же объеме мусоросборника при применении соответствующего шасси грузоподъемность мусоровоза увеличивается в 2.5-3 раза, что позволяет пропорционально сократить требуемый парк спецтехники;
-технология задней загрузки позволяет решать экологические проблемы за счет исключения просыпания мусора при загрузке контейнера, так как загрузка осуществляется в габаритах мусороприемника, а не через небольшую воронку на крыше мусоросборника, как при боковой загрузке;
-работа с механизмом опрокидывания на мусоровозах с задней загрузкой значительно безопасней для оператора машины, так как подъем контейнера осуществляется на высоту 1.5-1.8 м от земли, а не на 2.5-4 м, как при боковой загрузке;
-при задней загрузке твердыми бытовыми отходами мусоровоз может загружаться и вручную, и фронтальным погрузчиком, что исключено при боковой погрузке.
Двухэтапный вывоз ТКО
Как показывает практика, при дальности вывоза ТКО более 25-30 км значительный экономический и экологический эффект может быть получен при внедрении двухэтапной транспортировки ТКО с использованием перегрузки ТКО и большегрузных мусоровозов.
Доставка отходов на мусороперегрузочные станции осуществляется малыми собирающими мусоровозами. Вывоз отходов из мусороперегрузочного пункта осуществляется мусоровозами со съемными контейнерами 20-30 м3 в уплотненном состоянии.
В настоящее время технологии перегрузки ТКО на рынке представлены тремя основными способами:
-перегрузка ТКО на мусороперегрузочной станции;
-сортировка ТКО на мусороперерабатывающем комплексе с дальнейшей загрузкой неутильных фракций в прессовальное оборудование (с брикетированием или нет) и вывозом большегрузными спецмашинами;
-перегрузка из малотоннажных мусоровозов с задней загрузкой в большегрузные мусоровозы без строительства мусороперегрузочной станции.
5.5Мусороперегрузочные станции
Устройство мусороперегрузочных станций позволяет:
-снизить транспортные расходы (временные затраты на вывоз отходов, эксплуатационные затраты на ГСМ и ремонт парка мусоровозов);
-укрупнить объекты переработки;
-накапливать транспортные партии вторичного сырья и компостных фракций на мусороперегрузочной станции;
-производить первичную обработку отходов (прессование, тюкование при экономической целесообразности).
На рисунке ниже (Рисунок 17 представлено схематичное изображение типичного процесса перегрузки отходов на мусороперегрузочной станции.
Рисунок 17 - Схема перегрузки отходов на мусороперегрузочной станции
Функцию сбора твердых бытовых отходов при двухэтапной системе выполняют мусоровозы с небольшой грузоподъемностью, которые везут отходы на станцию перегруза.
Общей частью различных вариантов схем одноуровневых мусороперерабатывающая станция является следующий технологический процесс:
1.Собирающий мусоровоз выгружает ТКО на бетонированную площадку приемного отделения МПС.
2.На площадке приемного отделения производится ручной отбор крупногабаритных отходов и металлолома; отобранные ресурсы собираются и вывозятся к объектам их переработки.
3.Автопогрузчиком ТКО сгружаются на заглубленную часть наклонного приемного пластинчатого конвейера.
4.С наклонного приемного конвейера ТКО сбрасываются:

− 1 нұсқа – қабылдау конвейері бар қатты тұрмыстық қалдықтарды мөлшерлеп беру арқылы сақтау шұңқыры арқылы ауыр жүкті қоқыс таситын көлікке тасымалдау; ауыр жүк таситын көліктің салмағы 24 тоннаға дейін жетеді;
− 2 нұсқа - пресс-контейнерге, сондай-ақ стационарлық тығыздағышпен әрқайсысының көлемі 35 м3 дейін буферлік сақтау бункеріне және кейіннен пресс-контейнерді көп көтергіш механизммен жабдықталған ауыр жүк көлігіне тиеу, кабель немесе тізбек құрылғысы. Станция өнімділігі төмен және полигонға дейін қысқа (шамамен 5 - 10 км) қашықтыққа 2 нұсқаға сәйкес қоқысты қайта өңдеу жүйесі схемасын орындау ұсынылады;
− 3 нұсқа - қалдықтарды 3-4 рет нығыздауға арналған арнайы престер. Толтыру кезеңінде олар 27 м3 қоқыс орнына 90 м3 дейін үш осьті қоқыс таситын көліктермен және 120 м3 дейін төрт осьті қоқыс таситын көліктермен тасымалдауға мүмкіндік береді. Автопоезд құрамында көлік құралдарын пайдаланған кезде полигонға 250 м3 дейін қалдықтарды тасымалдауға болады. Ал ауыр жүк таситын көліктер қатты тұрмыстық қалдықтарды тасымалдау станциясынан көму орындарына тасымалдау қызметін атқарады. Үлкен көлемдегі қалдықтар бір контейнерлерде тасымалданады;
− 4-нұсқа - 4 - 5 қатар сымдарды автоматты түрде байлаумен және тығыздығы 1 т/текшеге дейін қалыптасатын дестелерді кейіннен тиеумен ТҚҚ үшін стационарлық дестелеу пресіне. м ауыр жүкті көлікте бүйірлік тиегішті пайдалану.
Аралас шығару жүйесін ұйымдастыру үлкен аумақтарда ТҚҚ басқару жүйесін құру үшін оңтайлы болып табылады, онда қалдықтарды тасымалдау станциялары экономикалық тұрғыдан қолайлы жерде орнатылады және қалдықтардың бір бөлігі тікелей шығарылады.
Артқы тиейтін қоқыс таситын көліктерді жинау көлігі ретінде пайдалану ұсынылады, өйткені олар қоқыс жинауға арналған еуроконтейнерлерге қызмет көрсетуге мүмкіндік береді және бүйірден тиейтін қоқыс таситын көліктерге қарағанда айқын артықшылықтарға ие. Қалдықтарды сұрыптау станциясын немесе полигонды салу үшін қолайлы критерийлер болмаған жағдайда қалдықтарды тасымалдау станцияларының құрылысын қарастыру ұсынылады.
Әртүрлі типтегі қоқыс жинайтын және тасымалдайтын көліктердің техникалық сипаттамаларын талдау көрсеткендей, пресс-көліктерді пайдалану кезіндегі шығындар пресссіз машиналарды пайдаланумен салыстырғанда жоғары, қалғандары бірдей. Сонымен қатар, қалдықтарды кейіннен сұрыптау тұрғысынан пресссіз қалдықтарды тасымалдау станцияларын пайдалану қолайлы - егер қалдықтар шамадан тыс тығыздалмаған болса, таңдалған қайталама шикізаттың сапасы жоғары болады.

-вариант 1 - в транспортный большегрузный мусоровоз через накопительную воронку путем дозированной подачи ТКО приемным конвейером; масса большегрузного мусоровоза может доходить до 24 т.;
-вариант 2 - в пресс-контейнер, а также в буферный накопительный бункер объемом до 35 м3 каждый со стационарным компактором и последующей погрузкой пресс- контейнера на большегрузное транспортное средство, оборудованное механизмом "мультилифт", тросовым или цепным устройством. Реализация схемы мусороперерабатывающая станция по варианту 2 рекомендуется при невысокой производительности станции и небольшом (порядка 5 - 10 км) расстоянии до полигона;
-вариант 3 - специальные пресса для уплотнения мусора в 3-4 раза. На стадии пересыпки они позволяют вместо 27 м3 отходов вывозить трехосными мусоровозами до 90 м3 за ходку и до 120 м3 четырехосными мусоровозами. При применении транспортных машин в составе автопоезда, на свалку может транспортироваться до 250 м3 отходов. А мусоровозы большой грузоподъемности выполняют функции транспортирования ТКО со станции перегрузки на места утилизации. Крупногабаритные отходы вывозятся в тех же контейнерах;
-вариант 4 - в стационарный пакетирующий пресс для ТКО с автоматической обвязкой 4 - 5 рядами проволоки и последующей погрузкой сформированных тюков плотностью до 1 т/куб. м с помощью погрузчика с боковым захватом на большегрузное транспортное средство.
Организация смешанной системы вывоза является оптимальной для создания системы управления ТКО на значительных по площади территориях, при которой мусороперегрузочные станции устанавливаются там, где это экономически целесообразно, а часть отходов вывозится напрямую.
В качестве собирающих рекомендуется использовать мусоровозы с задней загрузкой, так как они позволяют обслуживать евроконтейнеры для сбора отходов и обладают очевидными преимуществами по сравнению с мусоровозами с боковой загрузкой. Строительство мусороперегрузочных станций рекомендуется к рассмотрению при отсутствии благоприятствующих критериев для строительства мусоросортировочной станции или полигона.
Как показывает анализ технических характеристик различных видов собирающих и транспортных мусоровозов, разных видов МПС, затраты при использовании прессовых выше, чем при использовании не прессовых при прочих равных условиях. Кроме того, использование безпрессовых мусороперегрузочных станций предпочтительнее с точки зрения последующей сортировки отходов – качество отбираемого вторичного сырья выше, если отходы не подвергались излишнему прессованию.

Ең үлкен алып кету қашықтығы Шеңгелді ауылдық округіне қарай ауылдың әкімшілік орталығына дейінгі бір ғана бағыт болып табылады. Шеңгелді – 46 км. Бір бағыт үшін екі сатылы алып тастау құрылғысы экономикалық тиімді емес. Кәдеге жарату алаңына баратын барлық басқа жолдар 25 км-ден аспайды және орташа 13 км.
Қонаев қаласы мен қала әкімшілігіне кіретін ауылдық елді мекендер үшін қалдықтарды тікелей шығару нұсқасы ұсынылады.
5.6 Қалдық ағындарының қозғалысының логистикалық схемасы
Қалдықтарды тікелей шығару және Қонаев қаласындағы қалдықтарды логистикалық қамтамасыз ету тәртібін талдау, сондай-ақ қаланың және оның әкімшілік бағыныстағы аймағының болашақтағы дамуы туралы қабылданған шешімнің негізінде қалдықтарды жинау ағымының схемасы жалпы өзгеріссіз қалды. Сонымен қатар, бұрын орталықтандырылған жинаумен қамтылмаған Шеңгелді ауылдық округінің ауылдық елді мекендеріне бағыттар қалдықтарды жинау қозғалысының қолданыстағы үлгісіне қосылады.
Қазақстан Республикасының заңнамасы мен нормативтік-құқықтық базасының барлық талаптарына жауап беретін жаңа полигон салуды есепке алғанның өзінде инфрақұрылым объектілерінің аумақтық орналасуы, негізінен, өзгеріссіз қалады. 18 суретте Қонаев қ. әкімшілігінің аумағында ұсынылатын қалдықтар ағынының схемасы көрсетілген.
18 Сурет - қалдықтарды жинау және қалдықтарды басқару инфрақұрылымының объектілерін орналастыру қозғалысының схемасы
Логистикалық сызба қалдықтарды басқару жүйесінің техникалық операцияларының барлық кешенін Бағдарламаның техникалық шешімдеріне сәйкес қалдықтар көздерінен бастап кәдеге жарату немесе жою объектілеріне дейін қамтамасыз етеді.
Алайда, осы Бағдарламада (4-бөлім) белгіленген мақсаттарға қол жеткізу қажеттілігін ескере отырып, мыналар қажет болады:
− "Қалдықтарды басқару" автоматтандырылған ақпараттық жүйесін құру және оның көмегімен логистикалық шығындарды азайту (оңтайландырылған қозғалыс бағыттары, контейнерлік алаңдарды орналастыру, қалдықтардың пайда болуы мен қозғалысын коммерциялық есепке алу және т.б. есебінен);
− қуаттылықты арттыру және қалдықтарды сұрыптаудың жаңа технологияларын қолдану;
− қалдықтардың пайда болу көздерінде ТҚҚ-ны тереңірек бөлек жинауды енгізу.
5.6.1 ТҚҚ тасымалдаудың техникалық құралдары
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға және шығаруға арналған машиналарға арналған арнайы жабдық әдетте әртүрлі жүк көтергіштігі бар көлік шассиіне орнатылады, сондықтан қоқыс машиналарын олардың жүк көтергіштігіне, тасымалдау жүйесіне және тиеу принципіне негіздеген жөн.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды (ҚҚҚ) жинауға және шығаруға арналған машиналар мыналарға бөлінеді:
− жеңіл, жүк көтергіштігі 4 тоннаға дейін;

Самое большое плечо вывоза представляет только один маршрут по направлению к Шенгельдинскому сельскому округу к административному центру с. Шенгельды – 46 км. Устройство двухэтапного вывоза для одного маршрута экономически невыгодно. Все остальные маршруты до объекта захоронения не превышают 25 км и в среднем составляет 13 км.
Для г. Қонаев и входящих в городскую администрацию сельских населенных пунктов предлагается вариант прямого вывоза отходов.
5.6Логистическая схема движения потоков отходов
На основе принятого решения о прямом вывозе отходов и анализа существующего порядка в г. Қонаев логистики отходов, а также перспективного развития города и зоны его административного подчинения, схема движения сбора отходов в целом остается без изменений. Дополнительно только к существующей схеме движения сбора отходов добавляются направления к сельским населенным пунктам Шенгельдинского сельского округа, которые были ранее не охвачены централизованным сбором. Даже учитывая строительство нового полигона, соответствующего всем требованиям законодательства и нормативной базы РК, территориальное размещение объектов инфраструктуры в принципе остается прежней. На рисунке ниже приведена предлагаемая схема движения отходов на территории г. Қонаев.
Рисунок 18 - Схема движения сбора отходов и размещения объектов инфраструктуры обращения с отходами
Логистическая схема предусматривает весь комплекс технических операций работы системы управления отходами, начиная от источников мусора до объектов утилизации или уничтожения в соответствии с техническими решениями Программы.
Однако, учитывая необходимость достижения целевых показателей, заложенных в настоящей Программе (раздел 4), необходимо будет:
Создавать автоматизированную информационную систему
"Обращение с отходами" и с еҰ помощью снижать затраты на логистику (за счет оптимизированных маршрутов движения, размещения контейнерных площадок, коммерческого учета за образованием и контроль за движением отходов, и т.д);
-увеличивать мощность и применять новые технологии сортировки отходов;
-внедрять более глубокий раздельный сбор ТКО у источников образования отходов.
5.6.1Технические средства транспортирования ТБО
Специальное оборудование машин для сбора и вывоза твердых бытовых отходов монтируют, как правило, на автомобильном шасси различной грузоподъемности, поэтому в основу классификации мусоровозов целесообразно положить их грузоподъемность, систему перевозки, принцип загрузки кузова.
Машины для сбора и вывоза твердых бытовых отходов (ТБО) по грузоподъемности подразделяются на:
-легкие, грузоподъемностью до 4 т;

− орташа, жүк көтергіштігі 4-5,5 тонна;
− ауыр, жүк көтергіштігі 5 тоннадан астам.
Қоқыс машиналарын жинау немесе тасымалдау мақсатында пайдалануға болады. Қоқыс таситын көліктер конструкциясы бойынша мыналарға бөлінеді:
− контейнер;
− дене;
− тасымалдау.
Қоқыс таситын машина тұрмыстық қатты қалдықтарды (ҚҚҚ) жинауға, нығыздауға және көму орнына тасымалдауға арналған. Тұрмыстық қалдықтарды нығыздау итергіш пластинаның қысымымен жүзеге асырылады, бұл тиелген ҚҚҚ көлемін арттыруға мүмкіндік береді. Қоқыс таситын көліктер бүйірлік немесе артқы тиеу болуы мүмкін. Қоқыс таситын көліктер тиелген қалдықтардың сәйкесінше шанақ көлемі мен салмағы бойынша ерекшеленеді. Бұл көрсеткіштер сәйкесінше 7,5 м3-ден 20 м3-ге дейін, ал 3 тоннадан 9 тоннаға дейін өзгереді. Қоқыс шығаратын машинаның жұмысының тағы бір маңызды көрсеткіші тығыздау коэффициенті болып табылады - ол қарапайым машиналар үшін 2,5-тен көп функциялы қоқыс таситын машиналар үшін 6-ға дейін ауытқиды.
Кузов қоқыс машиналары қалдықтарды коллекторлардан көліктің шанағына механикаландырылған және механикаландырылмаған қайта тиеу арқылы шығарылады. Бұл машиналардың жұмыс жабдығы фургон кузовынан, қабылдау бункерінен, итергіш (тиеу) пластинкасынан және шанақты тиеу және түсіру механизмдерінен тұрады.
Механикаландырылған тасымалдануы бар машиналарда қалдықтар қоқыс таситын машинада орнатылған айналмалы кранның көмегімен стандартты қоқыс контейнерлерінен алынады және қабылдау бункеріне тиеледі, ол жерден итергіш пластинаның көмегімен корпусқа араластырылады. Денені толтырған кезде қоқыс тығыздалады. Қоқыс таситын машина шанақ артқа қарай қисайған кезде немесе шанақтың күйі өзгеріссіз тұрғанда ондағы шығару механизмдерінің әсерінен өз салмағымен түсіріледі.
Бұл ретте жоба КМУ бар артқы тиейтін қоқыс машиналарын сатып алуды көздейді - бұл қатты тұрмыстық қалдықтарды (ҚТҚ) жинауға, нығыздауға, тасымалдауға және түсіруге арналған арнайы жабдық. Артқы тиеу машиналарын қалалар мен елді мекендердің коммуналдық қызметтері контейнерлерден қалдықтарды тиімді және экологиялық таза түрде шығару үшін пайдаланады.
Қоқыс тиейтін көліктердің конструктивтік ерекшеліктері
Қоқыс тиейтін көліктің арнайы жабдығына мыналар кіреді:
•Дене берік және ұзақ мерзімді пайдалануға арналған. Дене тығыздалған, бұл сұйықтықтың ағып кетуіне және жағымсыз иістердің шығуына жол бермейді.
•Артқы тиеу қақпасы - қалдықтарды корпусқа тиеуге арналған контейнерлерді көтеруге және бұруға мүмкіндік беретін арнайы механизм. Бұл жұмысты жеңілдетеді және процесті автоматтандырады.
•Қалдықтарды нығыздаушы – қалдықтарды нығыздауға, қуаттылықтыарттыруға және бір сапарда көбірек қалдықтарды тасымалдауға мүмкіндік беретін қуатты механизм.
• Гидравликалық жүйе - артқы қақпақ және тығыздау механизмі сияқты барлық қозғалатын бөліктерге қуат береді. Бұл жабдықты басқаруды оператор үшін оңай және ыңғайлы етеді.
• Қалдықтарды түсіру жүйесі – қалдықтарды кәдеге жарату орындарында шанақты аударып тастау арқылы механикалық жолмен түсіріледі, бұл түсіру уақытын едәуір қысқартады және еңбек шығындарын азайтады.
Қоқысты артынан тиейтін көліктердің артықшылығы
•Қалдықтарды нығыздаудың жоғары коэффициенті. Тиімді нығыздау жүйесінің арқасында қоқыс таситын көліктер бір сапарда көбірек қалдықтарды тасымалдай алады. Бұл сапарлар санын және операциялық шығындарды азайтып, қалдықтарды шығару процесін үнемді етеді.
•Қоршаған ортаның тазалығы мен қауіпсіздігі. Тығыздалған корпус қалдық сұйықтықтардың ағып кетуіне және жағымсыз иістердің шығуына жол бермейді, бұл қалдықтарды тасымалдау кезінде жоғары экологиялық қауіпсіздік стандарттарын сақтауға мүмкіндік береді.
•Пайдалану оңай. Артқы тиеу машиналары пайдаланушыға ыңғайлы басқару жүйесімен жабдықталған, ол операторға қалдықтарды тиеу, нығыздау және түсірумен оңай айналысуға мүмкіндік береді. Пайдаланудың қарапайымдылығы оқу талаптарын азайтады және өнімділікті арттырады.
•Сенімділік пен төзімділік. КАМАЗ, МАЗ, УРАЛ, ГАЗ, ISUZU, JAC және КОМПАС негізіндегі қоқыс таситын көліктер жоғары сапалы материалдардан жасалған және қатаң сапа бақылауынан өтеді. Бұл машиналардың ұзақ қызмет ету мерзімін және минималды пайдалану шығындарын қамтамасыз етеді.
•Пайдаланудағы үнемділігі. Машиналар отынның ең аз мөлшерін тұтынатын заманауи қозғалтқыштармен жабдықталған, бұл пайдалану шығындарын азайтады. Бұл, әсіресе, жоғары жүктемеде және тұрақты жұмыс ағынында жұмыс істейтін коммуналдық қызметтерге қатысты.
Артқы тиейтін қоқыс машиналарын КМУ-мен қолдану
Артқы қоқыс тиейтін көліктер тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында тұрғын үйлерден, қоғамдық орындардан, коммерциялық нысандар мен кәсіпорындардан қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару үшін кеңінен қолданылады. Бұл машиналар маневрлігі мен әмбебаптығына және көмілген контейнерлерге қызмет көрсетуге байланысты қалалық ортада жұмыс істеу үшін өте қолайлы.
Қоқыс таситын көліктер сонымен қатар үлкен көлемдегі қалдықтарды жүйелі түрде шығаруды қажет ететін шағын қалалардағы, аз қабатты тұрғын аудандардағы және өнеркәсіптік кәсіпорындардағы контейнер алаңдарына қызмет көрсету үшін қолданылады.
КМО-мен артқы тиейтін қоқыс машиналарының техникалық сипаттамалары

-средние, грузоподъемностью 4-5,5 т;
-тяжелые, грузоподъемностью более 5 т.
По назначению мусоровозы бывают собирающими и транспортными. Мусоровозы подразделяются по конструктивному признаку на:
-контейнерные;
-кузовные;
-транспортные.
Мусоровоз предназначен для сбора, уплотнения и транспортировки, твердых бытовых отходов (ТКО) к месту утилизации. Уплотнение бытового мусора достигается давлением толкающей плиты, что позволяет увеличить объем загружаемых ТКО. Мусоровозы могут быть с боковой и задней загрузкой. Мусоровозы отличаются по объему кузова и массе загружаемых отходов соответственно. Эти показатели изменяются от 7,5 м3 до 20 м3, и от 3 т до 9 т соответственно. Также важным показателем работы мусоровоза является коэффициент уплотнения – он колеблется от 2,5 у самых простых машин до 6 у многофункциональных мусоровозов.
Кузовные мусоровозы выпускают с механизированной и немеханизированной перегрузкой отходов из сборников в кузов машины. Рабочее оборудование этих машин состоит из кузова-фургона, приемного бункера, толкающей (загрузочной) плиты, механизмов загрузки и разгрузки кузова. В машинах с механизированной перегрузкой отходы забирают из стандартных мусоросборников с помощью установленного на мусоровозе поворотного крана и загружают в приемный бункер, откуда их перемешают в кузов с помощью толкающей плиты. По мере наполнения кузова мусор уплотняется. Мусоровоз разгружается под действием собственного веса при наклоне кузова назад или за счет воздействия на него выталкивающих механизмов при неизменном положении кузова.
Вместе с тем, проектом предполагается приобретение Мусоровозов с задней загрузкой с КМУ— это специализированная техника, предназначенная для сбора, уплотнения, транспортировки и выгрузки твердых бытовых отходов (ТБО). Машины с задней загрузкой используются коммунальными службами в городах и поселках для эффективного и экологически чистого вывоза мусора из контейнеров.
Особенности конструкции мусоровозов с задней загрузкой
В состав специального оборудования мусоровоза с задней загрузкой входят:
• Кузов — прочная конструкция, рассчитанная на долговременную эксплуатацию. Кузов герметичен, что предотвращает утечку жидкости и выброс неприятных запахов.
• Задний загрузочный борт — специальный механизм, который позволяет поднимать и опрокидывать контейнеры для загрузки мусора в кузов. Это упрощает работу и делает процесс автоматизированным.
• Уплотнитель отходов — мощный механизм для уплотнения мусора в кузове, что увеличивает вместимость и позволяет перевозить большее количество отходов за одну поездку.
• Гидравлическая система — обеспечивает работу всех подвижных элементов, таких как задний борт и механизм уплотнения. Это делает управление техникой легким и удобным для оператора.
• Система выгрузки отходов — отходы выгружаются механизированным способом путем опрокидывания кузова в местах утилизации, что значительно сокращает время разгрузки и уменьшает трудозатраты.
Преимущества мусоровозов с задней загрузкой
• Высокий коэффициент уплотнения отходов. Благодаря эффективной системе уплотнения мусоровозы могут транспортировать большее количество отходов за одну поездку. Это снижает количество рейсов и затраты на эксплуатацию, делая процесс вывоза мусора более экономичным.
• Экологическая чистота и безопасность. Герметичный кузов предотвращает утечку мусорных жидкостей и выброс неприятных запахов, что позволяет соблюдать высокие стандарты экологической безопасности при транспортировке отходов.
• Простота в эксплуатации. Машины с задней загрузкой оснащены удобной системой управления, которая позволяет оператору легко справляться с загрузкой, уплотнением и выгрузкой отходов. Простота в управлении снижает требования к обучению персонала и повышает производительность.
• Надежность и долговечность. Мусоровозы на базе КАМАЗ, МАЗ, УРАЛ, ГАЗ, ISUZU, JAC и КОМПАС производятся из качественных материалов и проходят строгий контроль качества. Это обеспечивает долгий срок службы машин и минимальные эксплуатационные расходы.
• Экономичность эксплуатации. Машины оснащены современными двигателями, которые потребляют минимальное количество топлива, что позволяет снизить эксплуатационные затраты. Это особенно актуально для коммунальных служб, работающих в условиях высоких нагрузок и постоянного потока работы.
Применение мусоровозов с задней загрузкой с КМУ
Мусоровозы с задней загрузкой широко применяются в сфере жилищно-коммунального хозяйства для вывоза твердых бытовых отходов из жилых районов, общественных мест, коммерческих объектов и предприятий. Эти машины идеально подходят для работы в городских условиях благодаря своей маневренности и универсальности и обслуживание заглубленых контейнеров.
Мусоровозы также используются для обслуживания контейнерных площадок в небольших населенных пунктах, в зонах малоэтажной застройки и на территории промышленных предприятий, где требуется регулярный вывоз больших объемов мусора.
Технические характеристики мусоровозов с задней загрузкой с КМУ

•Тиеу сыйымдылығы: қоқыс таситын машинаның үлгісіне байланысты тиеу сыйымдылығы 5-тен 15 тоннаға дейін болуы мүмкін. Бұл жоюды қажет ететін қалдықтардың көлеміне сәйкес келетін жабдықты таңдауға мүмкіндік береді.
•Кузов көлемі: Қоқыс шығаратын көліктердің кузов көлемі 8-ден 20 текше метрге дейін өзгереді, бұл шағын қалаларда да, ірі нысандарда да тиімді жұмыс істеуге мүмкіндік береді.
•Доңғалақтардың орналасуы: жабдықты әртүрлі доңғалақ қондырғыларымен (мысалы, 4х2, 6х4) жабдықтауға болады, бұл жоғары кросс мүмкіндігін және кез келген жол жағдайында жұмыс істеу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
•Жүктеу түрлері: машиналар әртүрлі сыйымдылықтағы контейнерлерді өңдей алады, бұл оларды кез келген тапсырма үшін жан-жақты етеді. Көлемі 1,1 м³ дейінгі стандартты контейнерлер механикаландырылған жағы арқылы оңай жүктеледі.
КМО бар JAC N200 жүйесіне кейбір озық техникалық шешімдер енгізілді: беру тақтасын жылжыту үшін роликтердің орнына фторопластикалық сырғытпалар қолданылады; итеріп шығару тақтасы тек бір орталық бағыттаушы арқалық бойымен қозғалады, бұл пластинаның кептелу мүмкіндігін болдырмайды және оған техникалық қызмет көрсетуді жеңілдетеді; престеу гидравликалық цилиндрлердің поршеньдік қуысымен қамтамасыз етіледі, бұл престеу күшін 27 тоннадан 35 тоннаға дейін арттырады; гидравликалық цилиндр штангалары қатты қалдықтармен жанасу аймағынан шығарылады. Көліктің гидравликалық жүйесі де жетілдірілді. Euro-4 стандартты шассиде жасалған.
19 Сурет - Қоқыс тасушы КО-427-73 артқы тиеумен
Маневр жасауға кеңістігі шектеулі аймақтарға (жеке ғимараттар, тар өткелдері бар орта қабатты үйлер, саябақтар және т.б.) қызмет көрсету үшін КО-456-10 шанақ сыйымдылығы 10 м3 қоқыс тиеу машиналары (20 Сурет ).
20 Сурет - Қоқыс тасушы КО-456-10 артқы тиеумен
Көлік қоқыс машиналары екі сатылы АЖҚ жинау және шығару жүйелерінде пайдалануға арналған. Қоқыс таситын көліктер қоқыс тасымалдайтын станцияларға тиеледі, ол жерге қоқыс жинау машиналары арқылы жеткізіледі. Қалдықтарды тасымалдау станцияларында немесе конвейер арқылы тиелген нығыздалмаған қалдықтарды тасымалдау үшін қоқысты қайта өңдеу жүйесі жобалауға болады.
МКТ-150 қоқыс таситын көліктерде қалдықтардың бірнеше рет нығыздалуын қамтамасыз ететін шанаққа салынған нығыздау және түсіру механизмі бар. Жүктеу үздіксіз автоматты циклде жүзеге асырылады. Тракторға орнатылған гидростанцияны электр станциясы ретінде пайдалануға болады. Дегенмен, стационарлық гидравликалық станцияны пайдалану тиімдірек. Бұл жағдайда трактор өз мақсаты бойынша пайдаланылады - жүк тиелген жартылай тіркемені полигонға тасымалдау.
Қоқыс жинау паркінің ағымдағы жағдайы және оны ауыстыру бойынша ұсыныстар төмендегі кестеде көрсетілген (29 Кесте).
29 Кесте- Қонаев қаласындағы қалдықтарды жинау паркінің ағымдағы жағдайының көрсеткіштері
Жабдықтар мен құралдар
Бар жағдай
Бағдарлама оқиғалары
Қоқыс таситын көліктер паркі
Бүгінгі таңда "Алтын Тазалық" ЖШС балансында 5 бірлік
арнайы техника (қоқыс шығаратын көліктер)
бар, оның 1-і жөндеуді қажет етеді.

• Грузоподъемность: в зависимости от модели мусоровоза грузоподъемность может составлять от 5 до 15 тонн. Это позволяет выбрать технику, которая соответствует объемам отходов, требующим вывоза.
• Объем кузова: объем кузова мусоровозов варьируется от 8 до 20 кубометров, что дает возможность эффективно работать как в небольших городах, так и на крупных объектах.
• Колесная формула: техника может быть оснащена различной колесной формулой (например, 4х2, 6х4), что обеспечивает высокую проходимость и возможность работы в любых дорожных условиях.
• Типы загрузки: машины могут работать с контейнерами различной емкости, что делает их универсальными для любых задач. Стандартные контейнеры объемом до 1,1 м³ легко загружаются с помощью механизированного борта.
В JAC N200 с КМУ внедрены некоторые передовые технические решения: для перемещения подающей плиты вместо роликов используются фторопластовые ползуны; выталкивающая плита движется только по одной центральной направляющей балке, что исключает вероятность подклинивания плиты и облегчает ее техническое обслуживание; прессование обеспечивается поршневой полостью гидроцилиндров, что увеличивает усилие прессования с 27 до 35 тонн; штоки гидроцилиндров выведены из зоны контакта с ТКО. В машине также улучшена гидросистема. Изготавливается на шасси стандарта евро-4.
Рисунок 19 - МУСОРОВОЗ С КМУ НА БАЗЕ JAC N200 (N944S)
Для обслуживания районов с ограниченным пространством для маневра (частная застройка, среднеэтажная застройка с узкими проездами, парки и т.п.) может быть рассмотрены мусоровозы с задней загрузкой КО-456-10, с вместимостью кузова 10 м3 (Рисунок 20).
Рисунок 20 - Мусоровоз КО-456-10 с задней загрузкой
Транспортные мусоровозы предназначаются для использования в системах двухэтапного сбора и вывоза ТКО. Загрузка мусоровозов осуществляется на мусороперегрузочных станциях, куда мусор доставляется собирающими мусоровозами. Возможен вариант устройства мусороперерабатывающая станция для перевозки неуплотненного мусора, загружаемого на мусороперегрузочных станциях или с помощью конвейера.
Транспортные мусоровозы МКТ-150 имеют встроенный в кузов уплотнительно-разгрузочный механизм, обеспечивающий многократное уплотнение мусора. Загрузка осуществляется в непрерывном автоматическом цикле. В качестве силовой установки может использоваться гидравлическая станция, установленная на тягаче. Однако более эффективным является использование стационарной гидравлической станции. В этом случае тягач используется по своему прямому назначению - транспортировка загруженного полуприцепа на полигон.
На текущий момент существующее состояние автопарка по вывозу мусора и рекомендации по его замене приведены в таблице ниже (Таблица 29).
Таблица 29 - Показатели существующего состояния автопарка по вывозу мусора г. Қонаев
Оборудование и сооружения
Существующее состояние
Мероприятия программы
Парк мусоровозов
На сегодняшний день на балансе ТОО "Алтын Тазалық" числится 5 единиц спецтехники (мусоровозы) из которых 1 требуют ремонта

Қоқыс шығаратын көліктердің басқа түрлерімен салыстырғанда техникалық мүмкіндіктері жоғары және тығыздау коэффициенті жоғары (К = 4-5) артқа тиейтін қоқыс таситын көліктердің
пайдасына ұсыныстармен паркті кезеңкезеңімен ауыстыру.
Төменде ТҚҚ жинауға және тасымалдауға арналған қоқыс шығаратын көліктердің қажетті санының күнделікті жүру саны – 2 есебі берілген.
n = Qc/Bkeexp
Мұнда:
Qc – біркелкі емес жинақтауды ескере отырып, тұрмыстық қалдықтардың есептік орташа тәуліктік жинақталуы, м3;
В – 1 жұмыс күніндегі 1 қоқыс тасушы немесе контейнерлік көліктің
өнімділігі, м3;
K isp – 0,7 – 0,9 тең автопарктегі автомобильдерді пайдалану коэффициенті;
Қоқыс тасушы машинаның бір жұмыс күніндегі өнімділігі (В), м3.
B = r*C,
Мұнда:
r – 1 жұмыс күні ішінде қалдықтарды тиеу аймағынан жинау орнына дейін және кері сапарлар саны;
С – қоқыс тасушы шанақтың пайдалы сыйымдылығы, м3.
Бір жұмыс күніндегі рейстер саны
r = t/tr = [60(T – ln/v)/tn + 60*ln*2/v + tp]
Мұнда:
t – таза жұмыс уақытының ұзақтығы, мин.;
tr – бір рейстің ұзақтығы, мин.;
Т – жұмыс күнінің ұзақтығы, сағат;
lo – қоқыс таситын автопарктен қалдықтарды жинау алаңының орталығына дейінгі қашықтық, км; v – қоқыс таситын машинаның орташа жылдамдығы, км/сағ".
tn – қоқыс жинайтын жерге қоқыс машинасын тиеудің жалпы уақыты, оның ішінде бір тиеу пунктінен екіншісіне жол жүру және жинау орындарына жақындау, мин.;
tp – қоқыс жинау орнында қоқыс таситын машинаны түсіру уақыты.
Қоқыс таситын көліктердің санын есептеу кезінде екі нұсқа ескерілді: 1нұсқа – шанақ көлемі 18,5 м3 қоқыс таситын көліктерді игерудің барлық түрлерінде пайдалану (көп қабатты, жеке, ауылдық); 2-нұсқа – сараланған қолдану, онда жеке және ауылдық аумақтарды дамыту үшін шанақ көлемі 10 м3 қоқыс шығаратын көліктер, ал көп қабатты үйлер үшін шанағы 18,5 м3 қоқыс шығаратын көліктер қолданылады.
Төмендегі кестеде (30 Кесте) Қонаев қаласында тұратын халық санының жоғарыда келтірілген есептеулерін ескере отырып, қоқыс шығаратын көліктердің саны туралы есептік деректер келтірілген.
30 Кесте- ҚҚҚ тасымалдауға арналған қоқыс машиналарының қажетті саны
Есепті кезең
нұсқа
Қоқыс тасығыштардың қажетті саны

Постепенная замена парка с рекомендациями в пользу мусоровозов задней загрузки с более высокими техническими возможностями и более высоким коэффициентом уплотнения (K= 4-5) относительно других типов мусоровозов
Далее приводится расчет необходимого количества мусоровозов для сбора и транспортировки ТКО при ежедневном числе рейсов – 2.
n = Qc/Bkисп
где:
Qc – расчетное среднесуточное накопление домового мусора с учетом неравномерности накопления, м3;
B – производительность 1 мусоровоза или контейнерной машины за 1 рабочий день, м3;
K исп - коэффициент использования автомобилей в парке, равный 0,7 –
0,9;
Производительность работы мусоровоза за один рабочий день (В), м3.
B = r*C,
Где:
r – число рейсов из района погрузки мусора в пункт приема и обратно в течение 1 рабочего дня;
C – полезная вместимость кузова мусоровоза, м3.
Число рейсов за рабочий день
r = t/tr = [60(T – lo/v)/tn + 60*ln*2/v + tp]
где:
t – продолжительность чистого рабочего времени, мин.;
tr – продолжительность одного рейса, мин.;
T – продолжительность рабочего дня, ч.;
lo – расстояние от парка мусоровозов до центра района сбора мусора, км;
v – средняя скорость мусоровоза, км/ч."
tn – суммарное время загрузки мусоровоза в районе сбора мусора, включая переезды от одного пункта загрузки к другому и подъезды к местам нахождения сборников, мин.;
tp – время разгрузки мусоровоза в пункте приема мусора.
При вычислении количества мусоровозов учтены два варианта: вариант 1 - применение мусоровозов объемом кузова 18,5 м3 во всех типах застройки (многоэтажная, индивидуальная, сельская); вариант 2 - дифференцированное применение, при котором для индивидуальной и сельской застройки применяется мусоровозы объемом кузова 10 м3, а для многоэтажной застройки используются мусоровозы объемом кузова 18,5 м3.
В таблице ниже (Таблица 30) приведены расчетные данные по количеству мусоровозов с учетом вышеприведенных расчетов количества населения, проживающих в г. а. Қонаев.
Таблица 30 - Необходимое количество мусоровозов для транспортировки ТКО
Отчетный период
Вариант
Необходимое количество мусоровозов

V =18,5 м3
V = 10 м3
2029 жыл
1
18
-
2
14
7
Қоқыс тасығыштар шанақ көлемі мен тиелетін қалдықтардың салмағы бойынша сәйкесінше ерекшеленеді. Маневр үшін кеңістігі шектеулі аудандарға қызмет көрсету үшін (жеке құрылыс, тар өтетін жолдары бар орта қабатты құрылыс, саябақтар және т.б.) шанақ сыйымдылығы 10 м3 артқы тиелетін қоқыс тасығыштар қаралуы мүмкін.
Бұл жағдайда көп қабатты, сондай-ақ жеке тұрғын үй құрылыстары үшін неғұрлым оңтайлы және жарамды 2-нұсқа ұсынылады. Төмендегі кестеде (31-кесте) 2-нұсқа бойынша қоқыс тасығыштар бойынша көрсеткіштер келтірілген.

V =18,5 м3
V = 10 м3
2029 год
1
18
-
2
14
7
Мусоровозы отличаются по объему кузова и массе загружаемых отходов соответственно. Для обслуживания районов с ограниченным пространством для маневра (частная застройка, среднеэтажная застройка с узкими проездами, парки и т.п.) могут быть рассмотрены мусоровозы с задней загрузкой с вместимостью кузова 10 м3.
В данном случае предлагается вариант 2, более оптимальный и пригодный как для многоэтажных, так и индивидуальных жилых застроек. В таблице ниже (Таблица 31) приведены показатели по мусоровозам по варианту 2.

31-кесте - Қонаев қ. бойынша 2029 жылға қоқыс тасығыштардың негізгі техникалық көрсеткіштері
Көрсеткіштердің атауы
Саны
Ескерту
Қалдықтарды жинау машиналарын ауыстыру
Көлемі 18,5 м3 қоқыс таситын көлік
10
Көпқабатты тұрғын аудандарға қызмет көрсету
Көлемі 10 м3 қоқыс таситын көлік
7
Жеке және ауылды дамыту аймақтарына қызмет
көрсету
Көлікті басқару сенсоры
17
Қоқыс таситын көліктердің қозғалысын онлайн бақылау үшін
5.6.2 Сұрыптауды, өңдеуді және кәдеге жаратуды ескере отырып, қалдықтарды басқару технологиясын жетілдіру
Салыстырмалы талдау негізінде (5.1.1 тарауды қараңыз) қалдықтардың пайда болу көзінде бөлек жинау әдісіне бағытталған қалдықтардың ресурстық әлеуетін пайдалану тұжырымдамасын іске асыру схемасын біріктіретін кешенді модель таңдалды. қалдықтарды сұрыптау объектілерінде (қалдықтарды сұрыптау желілері, станциялар, кешендер) қалдықтарды қайта өңдеуге жатпайтын қалдықтарды одан әрі кәдеге жаратумен заманауи кешенді полигондардағы қалдықтарды бөлу процесі.
Даму схемасы: "ресурстарды қайта өңдеу"
Қайталама шикізатты таңдауды ұйымдастырудың үш негізгі тәсілі бар:
1)бастапқыда "ылғалды" және "құрғақ" фракцияларға сұрыптаумен бөлек жинау (орталықтандырылмаған);
2)орталықтандырылған сұрыптау;
3) қайталама шикізатты сатып алу;
Перспективті нұсқа ретінде аралас сұрыптау схемасы таңдалды, оны іске асыру кезінде қалдықтарды пайдалы фракцияға және аралас қалдықтарға бөлу күтілуде. Бұл жағдайда аралас қалдықтар кәдеге жаратуға жіберіледі, ал пайдаланылған фракция қолмен немесе жартылай автоматты сұрыптауға жіберіледі;
4) ықтимал сұрыптау технологияларын талдау қалдықтарды бөлек жинау жағдайында ең тиімді технология екінші шикізатты қолмен іріктеуді қамтитын технология екенін көрсетті, өйткені ол ең таза өнімді алуға мүмкіндік береді.
Даму схемасы: "қазіргі заманғы полигондарға кәдеге жарату"
Барлық нормативтік талаптарға жауап беретін заманауи ҚКҚ полигоны қоршаған ортаның ластануынан қорғауды қамтамасыз ететін қатты тұрмыстық қалдықтарды өңдеуге, сақтауға, оқшаулауға және залалсыздандыруға арналған экологиялық құрылымдар кешені ретінде ұсынылған.
Қала аумағында барлық экологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз ететін заманауи кешенді полигон салу жоспарлануда.
Полигон құрылымдарының құрамы оны пайдаланудың нақты жағдайларына, технологиялық қажеттіліктеріне, орналасуына (қолданыстағы электр және сумен жабдықтау желілеріне қатысты) және т.б.
Сондықтан, бұл кезеңде шығындарды тек шамамен бағалауға болады.
Даму схемасы: "Ресурстарды қайта өңдеу".

Таблица 31 - Основные технические показатели мусоровозов по г. Қонаев на 2029 г.
Наименование показателей
Количество
Примечание
Замена мусоровывозящего автопарка
Мусоровоз вместимостью 18,5 м3
10
Для обслуживания районов многоэтажной застройки
Мусоровоз вместимостью 10 м3
7
Для обслуживания районов индивидуальной и сельской застройки
Датчик контроля транспортных средств
17
Для онлайн контроля за передвижением мусоровозов
5.6.1Совершенствование технологии обращения отходами с учетом сортировки, переработки и утилизации
На основе проведенного сравнительного анализа (см. раздел 5.1.1) была выбрана комплексная модель, совмещающая схему реализации концепции использования ресурсного потенциала отходов, ориентированная на способ раздельного сбора у источника образования отходов с последующим процессом разделения отходов на объектах по сортировке отходов (мусоросортировочные линии, станции, комплексы) на современных комплексных полигонах с дальнейшим захоронением оставшихся неутильных отходов.
Схема развития: "вторичное использование ресурсов"
Существует три основных подхода к организации отбора вторичного сырья:
1)раздельный сбор с сортировкой на "мокрую" и "сухую" фракции у источника (децентрализованная);
2)централизованная сортировка;
3)заготовка вторичного сырья.
В качестве перспективного варианта выбрана смешанная схема сортировки, при внедрении которой отходы предполагается разделять на используемую фракцию и смешанные отходы. При этом смешанные отходы направляются на захоронение, а используемая фракция - на ручную или полуавтоматическую сортировку.
Анализ возможных технологий сортировки показал, что в условиях раздельного сбора отходов наиболее эффективной является технология, включающая в себя ручной отбор вторичного сырья, так она позволяет получать наиболее чистый продукт.
Схема развития: "захоронение на современных полигонах"
Современный полигон ТКО, соответствующий всем нормативным требованиям, представляется как комплекс природоохранительных сооружений, предназначенных для переработки, складирования, изоляции и обезвреживания твердых бытовых отходов, обеспечивающий защиту от загрязнения окружающей среды.
На территории города планируется строительство современного комплексного полигона, обеспечивающего соблюдение всех природоохранных требований.
Состав сооружений полигона зависит от конкретных условий его эксплуатации, технологических потребностей, расположения (относительно существующих сетей электро- и водоснабжения) и т.п. Поэтому на данной стадии затраты можно оценить лишь приблизительно.
Схема развития: "Вторичное использование ресурсов"
Технологии сортировки ТКО

Қоқысты қайта өңдеу жүйесі сұрыптау технологиялары. ҚКҚ және ұқсас өндірістік қалдықтардың көлемі, егер олар қайта пайдалану үшін материалдық құндылықтар (темір, алюминий, шыны, пластмасса, тоқыма, қағаз, ағаш қалдықтары, резеңке және т.б.). Сонымен қатар, қайта өңделген материалдардан алынған металл, шыны, пластмасса, қағаз және басқа да материалдардың құны оларды бастапқы шикізаттан, кеннен және т.б. өндіруге жұмсалған шығындардың 20-30% құрайтыны белгілі. оларды алу, өңдеу және тасымалдау.
Қалдықтардың фракциялық құрамы ең алдымен қалдықтарды жинау және тасымалдау технологиясы мен ұйымдастыруына әсер ететін қалдықтардың сипаттамасы болып табылады. Құрамдас құрамның қалдықтарды механикалық өңдеу технологияларын енгізу кезінде, атап айтқанда, қайталама шикізатты бөлу арқылы ҚКҚ сұрыптау кезінде маңызды. Қалдықтарды сұрыптауды тікелей қалдықтар түзілетін жерлерде және арнайы сұрыптау кешендерінде (Қалдықтарды сұрыптау станциялары немесе қалдықтарды сұрыптау зауыттары) ҚКҚ мәселесін шешудің бірінші кезеңі ретінде қарастыруға болады.
Қалдықтарды сұрыптау станциялары
Қалдықтарды сұрыптау және олардан пайдалы фракцияларды бөлу үшін қалдықтарды сұрыптау станциялары мен кешендер пайдаланылады, мысалы, картон, пленка, ПЭТ бөтелкелер, металл, пластмасса, пластик қаптамалар, консервілер, шыны және т.б. Қалдықтарды сұрыптау кешені қоқыстан пайдалы фракцияның 15% немесе одан да көп бөлігін таңдауға мүмкіндік береді. Қалдықтарды сұрыптау кешені полигонға түсетін жүктемені азайтуға, пайдалы фракцияларды оқшаулауға және оларды сатуға дайындауға мүмкіндік береді, осылайша қалдықтарды басқару бизнесіне пайдалы заттарды енгізуге мүмкіндік береді.
Құрылымдық тұрғыдан алғанда, қалдықтарды сұрыптау кешені кіріс конвейері, сұрыптау конвейері, шығыс конвейері, сұрыптау кабинасы және бірқатар жабдықтар, соның ішінде екінші шикізатты прес, сепараторлардың әртүрлі түрлері: магниттік, құйынды ток, діріл, сондай-ақ полигонға тасымалданатын қалдықтардың көлемін азайту үшін престеу жабдығы. Тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу үшін сұрыптау процесі қалдықтарды тізбекті конвейерге беруді, одан кейін оны сұрыптау кабиналарында сұрыптауды қамтиды (желілік жұмысшы конвейер бойымен қозғалатын қалдықтардан қажетті пайдалы фракцияны таңдап, оны арнайы терезеге тастайды). Әрі қарай, сұрыптауға жарамсыз, "құйрықтар" деп аталатын қалдықтар реверсивті конвейер арқылы нығыздау үшін пресске түседі және автомобильмен полигонға немесе кейіннен термиялық өңдеуге тасымалданады. Қалдықтарды сұрыптау кешенінің жалпы технологиялық схемасы көрсетілген.
Сұрыптау платформасының астында арнайы бөлімшелерде немесе бигпакеттерде жиналған пайдалы фракция екінші реттік шикізатқа арналған пресстерде престеледі және сақтау қоймасына жіберіледі. Қалдықтарды сұрыптау кешені қызметкерлердің қалдықтарды сұрыптау кезінде ыңғайлы жұмысын қамтамасыз етеді. Сұрыптау кабинасы жабық нұсқада, соның ішінде ауаны жылыту және озондау және желдету жүйесімен дайындалуы мүмкін.
21 Сурет - Қалдықтарды сұрыптау станциясының технологиялық схемасы

Объем ТКО и приравненным к ним промышленным отходам может и должен быть резко уменьшен если подвергать их сортировке, в процессе которой извлекаются представляющие материальные ценности для повторного использования (железо, алюминий, стекло, пластмассы, текстиль, бумага, древесные отходы, резина и т.д.). Кроме того, известно, что себестоимость металла, стекла, пластика, бумаги и прочего получаемого из вторичного сырья, составляет 20-30% от себестоимости их получения из первичного сырья, руды и т.д., включая также затраты на их добычу, переработку и транспортировку.
Фракционный состав отходов - характеристика отходов, оказывающая влияние, в первую очередь, на технологию и организацию сбора и транспортировки отходов. Компонентный состав принципиален при реализации технологий механической обработки отходов, в частности при сортировке ТКО с выделением вторичного сырья. Сортировку отходов можно рассматривать как первый этап решения проблемы ТКО непосредственно в местах образования отходов и на специальных сортировочных комплексах (Мусоросортировочные станции или мусоросортировочные предприятия).
Мусоросортировочные станции
Мусоросортировочные станции, комплексы используются для сортировки отходов и выделения из них полезной фракции, например, такой как картон, пленка, бутылка ПЭТ, металл, пластик, пластиковая упаковка, жестяные банки, стекло и прочее. Мусоросортировочный комплекс позволяет отбирать от 15% и более полезной фракции из мусора. Мусоросортировочный комплекс позволяет снижать нагрузку на полигон, выделять полезные фракции и готовить их для реализации, тем самым внося прибыльные статьи в бизнес по управлению отходами.
Конструктивно мусоросортировочный комплекс состоит из линии, в которой установлены подающий конвейер, сортировочный конвейер, выходящий конвейер, сортировочная кабина и ряд оборудования включая пресс для вторичного сырья, различные типы сепараторов: магнитный, вихретоковый, вибрационный, а также прессовальное оборудование для снижения объема мусора, подлежащего вывозу на полигон. Процесс сортировки бытовых отходов для вторичной переработки предполагает подачу отходов на цепной конвейер, его последующую сортировку в сортировочных кабинах (работник линии выбирает из идущего по конвейеру мусора необходимую полезную фракцию и сбрасывает ее в специальное окно). Далее мусор непригодный к сортировке, так называемые "хвосты" через реверсивный конвейер попадают в пресс, для прессования и вывоз автотранспортом на полигон или на последующую термическую переработку. На приведена общая технологическая схема мусоросортировочного комплекса.
Полезная фракция, собранная под сортировочной платформой в специальных отсеках или биг-бэгах прессуется в прессах для вторичного сырья и отправляется на склад хранения. Мусоросортировочный комплекс предполагает комфортную работу персонала на сортировке отходов. Сортировочная кабина может быть изготовлена в закрытом исполнении, в том числе с подогревом воздуха и озонацией и системой вентиляции.
Рисунок 21 - Технологическая схема мусоросортировочной станции

Қалдықтарды сұрыптау кешенінің өнімділігі жылына 20 000 тоннадан 400 000 тоннаға дейін болуы мүмкін. қалдықтарды сұрыптау кешені өнімділігі конвейер жабдығының көлеміне, персонал жұмысына арналған посттардың санына және орнатылған жабдықтың қуаттылығына байланысты. Қалдықтарды сұрыптау кешенін ангардағы арнайы алаңға немесе тікелей полигонға орнатуға болады. ҚКҚ көлемінің ұлғаюын және әлемдегі экологиялық жағдайды жақсартуға деген ұмтылысты ескере отырып, қалдықтарды сұрыптау кешендерінің рөлін асыра бағалау мүмкін емес.
Алдын ала қойма бөлімшелерінде жинақталған қайта өңделетін материалдар мезгіл-мезгіл тиегішпен пластиналық конвейерге тасымалданады, ол оларды белгіленген өлшемдегі, пішіндегі және салмақтағы дестелерге престеуге арналған гидравликалық көлденең пресске береді. Қағаз, картон, тоқыма, пластик пленка және пластик бөтелкелер бумаларға пресстеледі. Шыны ыдыстарда жиналады.
Ферромагниттік қара металдардың фракциясы автоматты магниттік сепаратор арқылы таңдалады және контейнерлерде жинақталады. Түсті металдардың сынықтары (негізінен алюминий банкілері) тұтынушыға жөнелтпес бұрын да престеледі.
Сұрыпталмаған "қалдықтар" содан кейін оларды нығыздау бөліміне жіберетін конвейер лентасына ауыстырылады, содан кейін олар полигонға немесе кейіннен термиялық өңдеуге тасымалданады.
Қоқыс сұрыптау кешендері немесе қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптауға арналған желілер жылжымалы болуы мүмкін және сыйымдылығы 5 мың тонна.
ҚҚС сұрыптаудың автоматтандырылған линиясы – бұл конвейерлердің, әртүрлі типтегі сепараторлардың, сұрыптау платформалары мен кабиналарының, сондай-ақ ҚКҚ-ның ұсақ, балласттық үлесін, жалпы ҚКҚ ағынынан автоматтандырылған бөлуге арналған басқа да көптеген жабдықтардың жиынтығы. және қайталама материалдардың көптеген түрлері, тек таңдалған пайдалы фракциялардың сапасын бақылау үшін қолмен жұмыс істейтін адамдарды пайдаланады.
Қолданылатын сепараторлардың түрлері: барабанды экрандар, дискілік сепараторлар, баллистикалық сепараторлар, ауа сепараторлары,оптикалық сепараторлар, магниттік сепараторлар, құйынды ток сепараторлары.
Қалдықтарды автоматты сұрыптау қондырғысы іріктеу мақсатында материал ағынын оптикалық сканерлеу негізінде соңғы іріктеу сепараторларына дейін аралас ҚҚ ағынын кезең-кезеңімен бөлуге арналған конвейерлермен өзара байланыстырылған әр түрлі конструкциядағы дәйекті орналасқан сепараторлардан тұрады. белгілі бір пайдалы фракциялар.
Автоматтандырылған желіде жабдыққа арналған күрделі шығындар бірнеше есе жоғары, бірақ сонымен бірге қажетті персонал санының айтарлықтай төмендеуіне байланысты пайдалану шығындары айтарлықтай төмендейді.
Өнеркәсіптік оптикалық-механикалық сұрыптау қондырғысы скринингтерді, тегіс (негізінен пленкалар мен қағаз) және сусымалы фракцияларды (негізінен полиэтилен және ПЭТ бөтелкелерін) бөлуге мүмкіндік беретін баллистикалық сепараторды қамтиды. Көлемді немесе жалпақ фракцияны тану сенсорлары мен ауаны бөлу құрылғысы арқылы оптикалық-механикалық сұрыптауға кезекпен жатқызуға болады.

Производительность мусоросортировочного комплекса может быть от 20 000 тонн до 400 000 тонн в год. Производительность мусоросортировочный комплекс зависит от размеров конвейерного оборудования, количества постов для работы персонала и мощности установленного оборудования. Мусоросортировочный комплекс может быть установлен на специальной площадке в ангаре или непосредственно на полигоне. Учитывая возрастающие объемы ТКО и стремление улучшить экологическую ситуацию в мире роль мусоросортировочных комплексов трудно переоценить.
Накопленные в отделениях предварительного складирования вторичные материалы периодически сдвигаются погрузчиком на пластинчатый конвейер, который подает их на гидравлический горизонтальный пресс для прессования в тюки заданных размеров, формы и веса. Бумага, картон, текстиль, полиэтиленовая пленка и пластиковые бутылки прессуются в кипы. Стекло накапливается в контейнерах.
Фракция ферромагнитных черных металлов отбирается автоматическим магнитным сепаратором, накапливается в контейнерах. Лом цветных металлов (в основном алюминиевые банки) перед отправкой потребителю также прессуются.
Неотсортированные отходы "хвосты" далее перемещаются на ленточный конвейер, направляющий их в прессовочное отделение, после чего они вывозятся на полигон для захоронения или на последующую термическую переработку.
Мусоросортировочные комплексы или линии сортировки твердых коммунальных отходов могут быть выполнены передвижными в мобильном исполнении и иметь производительность от 5 тыс. тонн.
Автоматизированная линия сортировки ТКО - совокупность конвейеров, различного типа сепараторов, сортировочных платформ и кабин, равно как и большого количества единиц иного оборудования для автоматизированного отделения из общего потока ТКО как мелкой, балластной фракции ТКО, так и большинства видов вторичных материалов, с использованием ручной работы людей только на контроле качества отобранных полезных фракций.
Виды используемых сепараторов: барабанные грохоты, дисковые сепараторы, баллистические сепараторы, воздушные сепараторы, оптические сепараторы, магнитные сепараторы, вихретоковые сепараторы.
Автоматический завод сортировки отходов представляет собой последовательно расположенные сепараторы разной конструкции, связанные между собой конвейерами, для поэтапного разделения потока смешанных ТКО перед последними сепараторами отбора, основанными на оптическом сканировании потока материалов с целью отбора определҰнных полезных фракций.
Автоматизированная линия имеет в несколько раз большие капитальные затраты на оборудования, но, вместе с этим, существенно меньшие затраты при эксплуатации за счҰт уменьшенного в разы количества необходимого персонала.
Промышленная установка оптико-механической сортировки включает в себя баллистический сепаратор, позволяющий выделять отсев, плоскую (преимущественно пленки и бумага) и объемную фракции (преимущественно полиэтиленовые и ПЭТ- бутылки). Объемная или плоская фракция могут поочередно подвергаться оптико- механической сортировке с использованием распознающих датчиков и устройства воздушной сепарации.

2029 жылға дейін 5 жылға есептелген бұл Бағдарламада қажетті тиімділікке ие бола отырып, неғұрлым нақты және үнемді нұсқа қайта өңделетін материалдарды және жартылай автоматты таңдау деп аталатын желіні пайдалану нұсқасы болады. Толық автоматтандырылған желідегі 7-9 сепаратордың орнына 2-3 оптикалық сепаратордан тұратын RDF (қалдықтан өндірілген отын).
Қайталама шикізатты іріктеуден кейін RDF (Refuse Derived Fuel- қалдықтан өндірілген отын) таңдау полигондық қалдықтардың массасын тағы 12-20%-ға (ТҚҚ морфологиясына және қайта өңделетін материалдарды іріктеу дәрежесіне байланысты) азайтуға мүмкіндік береді, сонымен қатар өндірістік жобаның жалпы табыстылығын арттыруға мүмкіндік береді. Қайта өңделетін материалдарды таңдаудың жартылай автоматты схемасында адам еңбегі бұрын дайындалған ағыннан, бөлек қағаздан, бөлек пластмассадан қайта өңделетін материалдарды таңдаудың негізгі операцияларында қолданылады.
Төмендегі суретте (22 Сурет) жартылай автоматты сұрыптау сызығының жалпы көрінісін көрсетеді.
22 Сурет - Жартылай автоматты сұрыптау сызығының жалпы көрінісі
5.7. Тұрмыстық қауіпті қалдықтарды кәдеге жарату
Қауіпті қалдықтар – өз бетінше немесе басқа заттармен жанасқанда қоршаған ортаға және адам денсаулығына тікелей немесе ықтимал қауіп төндіретін қауіпті қасиеттері бар зиянды заттардан тұратын зиянды қалдықтар. Бұл қалдықтар қауіптілік деңгейіне қарай қызыл, сары немесе жасыл болып жіктеледі. Қауіпті қалдықтардың тізбесін қалыптастыру В, С және Г қосымшаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Тұрмыстық қауіпті қалдықтарға мыналар жатады:
− пайдаланылған батареялар мен аккумуляторлар;
− электр және электрондық жабдықтардың қалдықтары;
− құрамында сынап бар қалдықтар (флуоресцентті лампалар мен термометрлер);
− медициналық және ветеринариялық қалдықтар; − тұрмыстық химия қалдықтары;
− асбесті бар қалдықтар.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында халықтан қауіпті тұрмыстық қалдықтардың түзілу және жиналу көлемінің есебі жүргізілмейді. Медициналық мекемелерде жиналған медициналық қалдықтарды есепке алу ерекшелік болып табылады. Дегенмен, әлемдік тәжірибе көрсеткендей, қауіпті тұрмыстық қалдықтар әдетте халықтан, кәсіпорындар мен ұйымдардан жиналған ҚКҚ жалпы массасының шамамен 1% құрайды.
Қазіргі уақытта тұрмыстық қауіпті қалдықтарды басқару саласындағы келесі негізгі проблемаларды анықтауға болады:
− қауіпті тұрмыстық қалдықтардың түзілуін есепке алу жүйесінің болмауы;
− белгіленген бөлек жинау жүйесінің толық дерлік болмауы;
− құрамында сынап бар тұрмыстық қалдықтарды қоспағанда, қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу немесе жою бойынша кәсіпорындар мен құрылыстардың болмауы;
− қауіпті тұрмыстық қалдықтарды көмуге арналған арнайы қондырғылардың болмауы;
− есепке алу, жинау, өңдеу, жою және кәдеге жарату саласындағы нормативтік құқықтық базаның дамымауы;
− қауіпті тұрмыстық қалдықтарды орналастыру үшін өндірушілер мен жеткізушілердің кеңейтілген жауапкершілігінің болмауы.

В настоящей Программе, рассчитанной на 5 лет до 2029 г. включительно, более реальным и экономичным, в то же время обладающим необходимой эффективностью будет вариант использования линии с так называемым полуавтоматическим отбором вторсырья и RDF (Refuse Derived Fuel-топливо из отходов), имеющая в составе 2-3 оптических сепаратора, вместо 7-9 сепараторов в составе полностью автоматизированной линии.
Отбор RDF после отбора вторичного сырья позволяет уменьшить массу захораниваемых отходов ещҰ на 12-20% (в зависимости от морфологии ТКО и степени отбора вторсырья) а также позволяет повысить общую рентабельность проекта производства.
В полуавтоматической схеме отбора вторсырья человеческий труд используется на основных операциях отбора вторсырья уже из предварительно подготовленного потока, отдельно бумага, отдельно пластики. На рисунке ниже (Рисунок 22) приведен общий вид полуавтоматической линии сортировки.
Рисунок 22 - Общий вид полуавтоматической линии сортировки
5.7Утилизация опасных бытовых отходов
Опасные отходы -содержащие вредные вещества, обладающие опасными свойствами, представляющими непосредственную или потенциальную опасность для окружающей среды и здоровья человека самостоятельно или при вступлении в контакт с другими веществами. Указанные отходы относятся к красному, янтарному или зеленому спискам отходов в соответствии с их уровнем опасности. Формирование списка опасных отходов проводится согласно приложений Б, В и Г.
"Полигоны для твердых бытовых отходов".
К опасным бытовым отходам относятся:
-использованные батарейки и аккумуляторы;
-использованное электрическое и электронное оборудование;
-ртутьсодержащие отходы (люминесцентные лампы и термометры);
-медицинские и ветеринарные отходы;
-отходы бытовой химии;
-отходы, содержащие асбест.
В настоящее время в Республике Казахстан не ведется какого-либо учета объемов образования и сбора у населения опасных бытовых отходов. Исключение составляет учет медицинских отходов, собираемых в медицинских учреждениях. Тем не менее, мировой опыт показывает, что опасные бытовые отходы обычно составляют порядка 1 % от общей массы ТКО, собираемых у населения, предприятий и организаций.
Можно выделить следующие ключевые проблемы в сфере обращения с опасными бытовыми отходами на текущий момент:
-отсутствие системы учета образования опасных бытовых отходов;
-практически полное отсутствие налаженной системы раздельного сбора;
-отсутствие предприятий и объектов по переработке либо уничтожению опасных бытовых отходов, за исключением ртутьсодержащих бытовых отходов;
-отсутствие специальных объектов захоронения опасных бытовых отходов;
-неразвитость нормативно-правовой базы в сфере учета, сбора, переработки, уничтожения и захоронения;
-отсутствие расширенной ответственности производителей и поставщиков за утилизацию отработанных опасных бытовых отходов.

5.8 Қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау жүйесін құру
Бұл бағыттағы жұмыс келесі механизм бойынша жүзеге асырылады:
1. Батареялар, құрамында сынап бар шамдар, электронды және электр жабдықтары (ЭҚҚ) сияқты қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау пункттерін құру. Қоғамдық орындарда бұл қалдықтарды жинайтын пункттер құрылып, тұрғындар мұндай қалдықтарды оларға өз бетінше жеткізеді. Бұл ретте осы шамдарды сататын дүкендерде (дүкен бөлімшелері, сауда нүктелері) немесе пәтер иелері кооперативтерінің (ПИК) аумағында қалдықтардың осы түрлерін стационарлық қабылдау пункттері құрылуы мүмкін. Стационарлық шамдарды қабылдау пункттерінің орналасқан жері мен санын анықтау кезінде олардың халыққа қолжетімділігі мен ыңғайлылығын ескеру қажет (стационарлық шамдарды қабылдау пункттерінде рұқсат етілмеген адамдар кірмейтін жеке кіреберіс болуы керек).
2. Қажетті құжаттарды дайындай отырып, тиісті қорытындылар мен рұқсаттарды ала отырып, шамдарды жинауға арналған арнайы контейнерлердің қажетті санымен шамдарды қабылдау пункттерін қамтамасыз ету, шамдарды уақытша сақтау орындарын құру.
3. Құрамында сынап бар энергияны үнемдейтін лампалардың қалдықтарын жинау пункттерінің ұйымдастырылуы туралы халықты хабардар етуді қамтамасыз ету және оларды қауіпсіз өңдеуге ықпал ету.
Осы іс-шараларды жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органдар "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қайта өңдеуге арналған шамдарды жинау, уақытша сақтау және алып тастау бойынша жұмыстар мен қызметтерді көрсетеді. Бұл ретте конкурстық құжаттамада және жұмыстарды орындауға және қызметтерді көрсетуге арналған мемлекеттік сатып алу туралы шарт мынадай талаптарды көздейді:
− облыс тұрғындары мен бюджеттік ұйымдарынан шамдарды жинау;
− қызмет көрсетілетін елді мекендердің саны, олардың атауы, аймақтық тиесілілігі, шамдарды қабылдау пункттерінің саны мен орналасқан жері;
− стационарлық шамдарды жинау орындарынан жиналған шамдарды алу жиілігі;
− ауылдық елді мекендерде, аулаларды автокөлікпен аралайтын қалаларда шамдарды жинау үшін жылжымалы пункттер
ұйымдастыру; келу жиілігін белгілеу;
− шамдарды қауіпсіз сақтауды, тасымалдауды және кәдеге жаратуды қамтамасыз ету;
− Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау;
− орындалған жұмыс туралы есеп беру, оны беру мерзімі мен кезеңділігін көрсету.
Шамдарды жинау, сақтау, тасымалдау және кәдеге жарату қауіпсіздігі мен талаптарының сақталуын бақылауды жергілікті атқарушы органдар, сондайақ экологиялық және санитарлық қызметтер жүзеге асырады.
Құрамында сынап бар қалдықтар.Пайдаланылған құрамында сынап бар люминесцентті лампалар (RLL) өте қауіпті. Мұндай қалдықтардың қоршаған ортаға зиянды әсер ету дәрежесі экологиялық жүйелерге қайтымсыз зиян келтірумен өте жоғары деп бағаланады, мұндай қалдықтармен бұзылған экожүйелер үшін қалпына келтіру кезеңі жоқ. Колбаның зақымдануы кезінде сынаппен уланудың алдын алу және қауіпсіз пайдалану маңызды мәселе болып табылады. Демек, қауіп пайдаланылған шамдарды қайта өңдеуден ғана емес, сонымен қатар оларды жеке абайсызда ұстаудан да туындайды. Сынған немесе зақымдалған шам шамы қатты улануды тудыруы мүмкін сынап буын шығарады. Сынаптың ағзаға енуі көбінесе оның иіссіз буларын ингаляциялау арқылы жүреді, одан әрі жүйке жүйесін, бауырды, бүйректі және асқазан-ішек жолдарын зақымдайды.
Қауіпті тұрмыстық және құрамында сынап бар қалдықтарды орталықтандырылған жинау үшін түрлері бойынша қауіпті қалдықтарды жинауға арналған контейнерлермен жабдықталған қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды қабылдау пункттерін құру жоспарлануда. Сондай-ақ қайта өңделетін материалдар мен қауіпті қалдықтарды жинаудың жылжымалы пункттерін ұйымдастыру қажет. Жылжымалы қабылдау пункті – облыстың елді мекендерін кезеңді түрде (айына бір реттен кем емес) аралайтын арнайы жабдықталған көлік. Шамдарды жинау тәртібі мен шарттары, қабылдау пункттері, қабылдау кестесі туралы ақпарат жергілікті бұқаралық ақпарат құралдары арқылы да, қоғамдық орындарда плакаттар ілу арқылы да халыққа жеткізіледі. Тұрақты нүктелердегі пайдаланылған шамдар тығыздықты қамтамасыз ететін және қоршаған ортаның ластану мүмкіндігін болдырмайтын және 6 айдан аспайтын уақытқа жиналуы мүмкін арнайы контейнерлерде сақталуы керек. Пайдаланылған құрамында сынап бар шамдарды сақтау осы мақсат үшін арнайы бөлінген, химиялық агрессивті заттардан, жауын-шашыннан, жер үсті және жер асты суларынан қорғалған бөлмеде, сондай-ақ ыдыстың зақымдалуын болдырмайтын орындарда жүзеге асырылады.
Пайдаланылған құрамында сынап бар шамдарды жинақтау қалдықтардың басқа түрлерінен бөлек жүзеге асырылады. Зақымдалған және зақымданбаған құрамында сынап бар шамдарды біріктіріп сақтауға жол берілмейді. Қолданылған құрамында сынап бар шамдарды жаңа сынапты шамдардан бүлінбеген ыдыстарда немесе сақтау, өңдеу және тасымалдау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ететін басқа ыдыстарда сақтауға рұқсат етіледі. Демеркуризация қондырғыларының жұмыс принципі істен шыққан шамдарды өңдеудің термиялық, термиялық вакуумдық және гидрометаллургиялық әдістеріне негізделген. Сынапты шамдарды демеркуризациялаудың термиялық әдісі шыны мен металл сынықтары қоспасынан сынапты сублимациялауға, содан кейін оның буларын ұстауға және конденсациялауға негізделген. Экотром-2 типті вибро-пневматикалық қондырғылардың жұмыс принципі сынапты шамдарды негізгі құрамдас бөліктерге бөлуге негізделген: шыны, металл негіздер және құрамында сынап бар фосфор. Қайталама шикізат ретінде сынаптан тазартылған шыны кесек және металл негіздер (алюминий және болат) пайдаланылады. Фосфор мамандандырылған кәсіпорындарда сынап өндіру үшін де шикізат бола алады.
Медициналық қалдықтар.Медициналық қалдықтардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайту және өңірде қолайлы санитарлық-эпидемиологиялық жағдайды қалыптастыру үшін денсаулық сақтау мекемелерінде түзілетін қалдықтарды түгендеу, олардың түзілу, жинақталуы және шығарылу көлемінің есебін енгізу қажет. қалдықтарды жою, құрамында фармацевтикалық өнімдер бар қалдықтарды кәдеге жаратуды ұйымдастыру және мамандандырылған автокөліктермен денсаулық сақтау мекемелерінен қалдықтарды шығаруды қамтамасыз ету. Мұндай қалдықтарға мыналар жатады:
− жарамдылық мерзімі ұзақ дәрілер;
− сусындар мен таблеткалардың қалдықтары;
− әртүрлі дәрілік заттарға арналған қаптама материалдары.
Қалада түзілетін медициналық қалдықтардың барлық көлемін кәдеге жарату үшін "В" (қауіпті) және "С" (аса қауіпті) класындағы медициналық қалдықтарды кәдеге жарату жөніндегі бірыңғай орталық құру және орталықтандырылған жүйені енгізу қажет. медициналық қалдықтарды жинау, тасымалдау және кәдеге жарату үшін.
Жинаудан кәдеге жаратуға дейінгі процесс бірнеше кезеңнен өтеді:
− ұйымдар қалдықтарды жинауды ұйымдастырады;
− содан кейін қалдықтар уақытша орналастыру үшін бөлек бөлмеге ауыстырылады;
− содан кейін олар дезинфекцияланады немесе зиянсыз болады;
− белгілі бір уақыттан кейін мекеме аумағынан қоқыс шығарылады;
− Ол арнайы орындарға көміледі немесе жойылады.
Жұқпалы аурулардың таралуын болдырмау үшін қауіпті медициналық қалдықтарды тасымалдау арнайы көліктермен жүзеге асырылуы тиіс.
Медициналық құрылғылар мен қалдықтарды жою маңызды процесс болып табылады. Осы себепті СанПиН бірнеше ережелерді, нұсқауларды және ережелерді әзірледі. Төменде СанПиН реттейтін медициналық қалдықтарды жоюдың негізгі әдістері келтірілген. Бір ұйым жоғарыда аталған әдістердің барлығын қолдана алады. Термиялық және балама әдістер бар. Бірінші түрге жатады:
− жағу (жану);
− жоғары температурада бейтараптандыру (пиролиз – газдандыру – плазмалық технология);
− микротолқынды өңдеу; − бумен зарарсыздандыру; − химиялық өңдеу.
Қалдықтарды өңдеу қондырғыларын залалсыздандырудың термиялық әдістері. В және С класындағы медициналық мекемелердің қалдықтарын залалсыздандыру үшін өнімділігі орташа және төмен жылжымалы және стационарлық қондырғылар – иннераторлар қолданылады.
Қатты қалдықтарды термиялық өңдеудің дәстүрлі әдістеріне балама болып қалдықтардың органикалық фракциясының оттегісіз атмосферада (пиролиз) алдын ала ыдырауын қамтамасыз ететін технологиялар болып табылады, содан кейін алынған концентрленген бу-газ қоспасы (СГМ) жіберіледі. газ тәріздес өнімдердің бақыланатын жану режимінде улы заттар аз немесе толық қауіпсізге айналатын жану камерасы.
Медициналық қалдықтарды плазмалық доғада 4000 градус температурада бейтараптандыруға болады. C, плазматрондағы электр доғасының энергиясына байланысты оттегі мен қалдық молекулалар атомдарға, радикалдарға, электрондарға және иондарға бөлінеді.
Химиялық кәдеге жарату орындарында медициналық қалдықтар дезинфекциялық химиялық заттардың әсеріне ұшырайды, соның салдарынан эпидемиологиялық қауіптілігін жоғалтады. Ең сәтті әзірлемелердің бірі химиялық утилизер "Стеримед-1" және оның кішірек нұсқасы "Sterimed-Junior" (Израиль) деп санауға болады. Бұл құрылғыларда тиелген қалдықтар механикалық түрде ұсақталады (бұл оны қайта пайдалануға жарамсыз етеді) глутаральдегидтен, төрттік аммоний қосылыстарынан және спирттен тұратын "Стерицид" дезинфекциялық сұйықтықпен бір мезгілде өңделеді.
Термохимиялық қондырғылар қалдықтарды жылытуды дезинфекциялық қосылыстармен өңдеуді біріктіреді. Қалдықтарды залалсыздандыру оның қыздырылуына және гипохлориттің ыдырау өнімдерімен (хлор газы және хлор оксиді) жанасуына байланысты болады. Бөлінетін газдардың уыттылығы мен жарылғыштығы қуатты сүзгі-желдеткіш құрылғыларды орнатуды қажет етеді, бұл оны пайдаланудағы шектеу болып табылады.
Термохимиялық утилизаторлар класына дезинфекциялау принципі суды жылыту үшін микротолқынды (микротолқынды) сәулелену қасиетіне негізделген қондырғыларды шартты түрде жатқызуға болады. Шетелде микротолқынды қондырғылар медициналық қалдықтарды өңдеу және кәдеге жарату жүйесіндегі буындардың бірі болып табылады. Дезинфекцияланбаған түрдегі қалдықтар медициналық мекеменің қабырғаларынан шыға алмайды деген қағиданы басшылыққа ала отырып, мамандандырылған компаниялар қалдықтарды түзу орындарында тікелей бастапқы дезинфекциялау үшін осындай қондырғыларды ұсынады. Содан кейін қалдықтар шығарылады, сұрыпталады, өңделеді немесе жойылады.
Медициналық мекемелерде бумен автоклавтау кең тарады. Автоклавтар хирургиялық аспаптарды, медициналық бұйымдарды, ыстыққа төзімді сұйықтықтарды зарарсыздандыру үшін қолданылады және медициналық зертханалар мен өнеркәсіпте кеңінен қолданылады. Автоклавтаудың басқа әдістерге қарағанда артықшылығы болғанымен, стандартты автоклавтарды қалдықтарды өңдеу үшін қолдануға болмайтындығы да бар, өйткені орамасыз қалдықтарды тиеу және түсіру механизмін жасау өте қиын.
Бу утилизаторлары пластмасса бұйымдарын өңдей алады (таблеткалар, контейнерлер, катетерлер және т.б., соның ішінде гемодиализерлер); шыныдан жасалған бұйымдар (құтылар, бөтелкелер, ампулалар, шыны слайдтар, зертханалық шыны ыдыстар және т.б.); резеңкеден (латекстен), ағаштан, қағаздан және картоннан жасалған бұйымдар; таңғыштар; бір рет қолданылатын құралдар (скальпельдер, ұстаралар, ланцеттер, қайшылар); Петри табақшалары, шприцтер, инелер, ине қораптары; санитарлық жастықшалар, жаялықтар (жөргектер); қан мен зәр және сол сияқтыларға, сондай-ақ қалдықтардың басқа түрлеріне арналған ыдыстар. Ерекшеліктер - құрамында сынап бар және басқа да улы компоненттер, массивтік металл бөлшектер, сәулелену көздері, телефон анықтамалары және басқа да қалың кітаптар, сондай-ақ қалдықтардың эпидемиологиялық қауіпсіздігіне қол жеткізілмейтіндіктен биомассаның айтарлықтай мөлшері.

5.8Создание системы сбора опасных бытовых отходов
Работа в данном направлении будет проведена по следующему механизму:
1.Создание пунктов сбора опасных бытовых отходов, таких как батарейки, ртутьсодержащие лампы, электронное и электрическое оборудование (МИО). Пункты сбора этих отходов будут создаваться в общественных местах, и население будет самостоятельно доставлять в них такие отходы. При этом стационарные пункты приема данных видов отходов могут быть созданы в магазинах (отделах магазинов, торговых точках), осуществляющих реализацию указанных ламп, либо на территории кооперативов собственников квартир (КСК). При определении места расположения и количества стационарных пунктов приема ламп должны учитываться их доступность и удобство населению (стационарные пункты сбора ламп должны быть с отдельным входом, недоступные для посторонних лиц).
2.Обеспечение пунктов приема ламп необходимым количеством специальных контейнеров, предназначенных для сбора ламп, при этом создание пунктов временного хранения ламп с оформлением необходимых документов, получением соответствующих заключений и разрешений
3.Обеспечение информирования населения об организованных пунктах приема, отработанных энергосберегающих ртутьсодержащих ламп и пропаганды безопасного обращения с ними.
Для реализации указанных мероприятий местные исполнительные органы обеспечивают выполнение работ и услуг по сбору, временному хранению, вывозу на утилизацию ламп в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках". При этом в конкурсной документации и договоре о государственных закупках на выполнение работ, оказание услуг предусматриваются следующие требования:
-сбор ламп от населения и бюджетных организаций региона;
-количество обслуживаемых населенных пунктов с указанием их названия, региональной принадлежности, количества и места расположения пунктов приема ламп;
-периодичность вывоза собранных ламп со стационарных пунктов сбора ламп;
-организация мобильных пунктов для сбора ламп в сельских населенных пунктах, в городах с объездом дворов на машинах; установление периодичности выездов;
-обеспечение безопасного хранения, транспортировки и утилизации ламп;
-соблюдение требований законодательства Республики Казахстан;
-представление отчета о выполненной работе с указанием сроков его предоставления и периодичности.
Контроль за соблюдением безопасности и требований по сбору, хранению, транспортировке и утилизации ламп осуществляется местными исполнительными органами, а также экологическими и санитарными службами.
Ртутьсодержащие отходы. Отработанные ртутьсодержащие люминесцентные лампы (РЛЛ) - чрезвычайно опасные. Степень вредного воздействия таких отходов на окружающую среду оценивается как очень высокая с необратимым нарушением в экологических системах, период восстановления нарушенных такими отходами экосистем отсутствует. Важной по значимости является проблема безопасного использования и предотвращения отравления ртутью в случае повреждения колбы. Поэтому опасность представляет не только процесс утилизации отработанных ламп, но и частное неаккуратное обращение с ними. Разрушенная или поврежденная колба лампы высвобождает пары ртути, которые могут вызвать тяжелое отравление. Проникновение ртути в организм чаще происходит именно при вдыхании ее паров, не имеющих запаха, с дальнейшим поражением нервной системы, печени, почек, желудочно- кишечного тракта.
Для централизованного сбора опасных бытовых и ртутьсодержащих отходов предусмотрено устройство пунктов приема вторичного сырья и опасных отходов, оборудованных контейнерами для сбора опасных отходов по видам. Так же необходима организация мобильных пунктов приемки вторичного сырья и опасных отходов. Мобильный пункт сбора представляет собой специально оборудованное транспортное средство, которое периодически (не реже 1 раза в месяц) осуществляет объезд населенных пунктов района. Информация о порядке и условиях сбора ламп, местах сбора, графике приема доводится до населения как через местные СМИ, так и путем размещения афиш в местах массового посещения людей. Отработанные лампы на стационарных пунктах должны храниться в специальных контейнерах, обеспечивающих герметичность и исключающих возможность загрязнения окружающей среды и могут накапливаться не более 6 месяцев. Хранение отработанных ртутьсодержащих ламп производится в специально выделенном для этой цели помещении, защищенном от химически агрессивных веществ, атмосферных осадков, поверхностных и грунтовых вод, а также в местах, исключающих повреждение тары.
Накопление отработанных ртутьсодержащих ламп производится отдельно от других видов отходов. Не допускается совместное хранение поврежденных и неповрежденных ртутьсодержащих ламп. Допускается хранение отработанных ртутьсодержащих ламп в неповрежденной таре из- под новых ртутьсодержащих ламп или в другой таре, обеспечивающей их сохранность при хранении, погрузо-разгрузочных работах и транспортировании. В основу принципа работы демеркуризационных установок положены термические, термовакумные, гидрометаллургические способы переработки вышедших из строя ламп. Термический метод демеркуризации ртутных ламп основан на возгонке ртути из смеси стеклянного и металлического лома с последующим улавливанием и конденсацией ее паров. Принцип действия вибропневматических установок типа "Экотром-2" основан на разделении ртутных ламп на главные составляющие: стекло, металлические цоколи и ртутьсодержащий люминофор. Очищенные от ртути стеклобой и металлические цоколи (алюминиевые и стальные) используются как вторичное сырье. Люминофор также может, является сырьем для получения ртути на специализированных предприятиях.
Медицинские отходы. Для снижения негативного воздействия медицинских отходов на окружающую природную среду и созданию благоприятной санитарно- эпидемиологической обстановки на территории области необходимо провести инвентаризацию образующихся отходов ЛПУ, ввести учет объемов образования, накопления и вывоза отходов, организовать утилизацию отходов, содержащих фармацевтическую продукцию, обеспечить вывоз отходов ЛПУ специализированными автотранспортными средствами. К таким отходам относятся:
-медикаменты с давним сроком годности;
-остатки микстур и таблеток;
-упаковочные материалы различных лекарств.
Для утилизации всего объема образующихся медицинских отходов на территории города необходимо создание единого центра по утилизации медицинских отходов классов "Б" (опасные) и "В" (чрезвычайно опасные), введение централизованной системы по сбору, транспортировке и утилизации медицинских отходов.
Процесс от сбора до утилизации проходит в несколько этапов:
-организации налаживают у себя сбор мусора;
-затем остатки перемещаются в отдельное помещение на временное размещение;
-потом происходит их обеззараживание или обезвреживание;
-через определенное время мусор вывозят с территории учреждения;
-производится его захоронение или утилизация отходов на отведенных местах.
Перевозка опасных медицинских отходов для предотвращения распространения инфекционных заболеваний должна осуществляться специальным автотранспортом.
Уничтожение медицинских изделий и отходов важный процесс. По этой причине СанПиН разработал множественные правила, инструкции и нормы. Ниже перечислены основные способы утилизации медицинских отходов, которые на настоящий момент регламентированы СанПиН. Одна и та же организация может использовать все перечисленные способы. Разделяют термические и альтернативные способы. Первому виду принадлежат:
-инсинерация (сжигание);
-высокотемпературное обезвреживание (пиролиз – газификация
- плазменная технология);
-микроволновая обработка;
-паровая стерилизация;
-химическая обработка.
Термические методы обезвреживания переработки отходов ЛПУ. Для обезвреживания отходов лечебных профилактических учреждений класса Б и В используются мобильные и стационарные установки средней и малой производительности - инсинераторы.
Альтернативой обычным методам термической переработки твердых отходов являются технологии, предусматривающие предварительное разложение органической фракции отходов в бескислородной атмосфере (пиролиз), после чего образовавшаяся концентрированная парогазовая смесь (ПГС) направляется в камеру дожигания, где в режиме управляемого дожига газообразных продуктов происходит перевод токсичных веществ в менее или полностью безопасные.
Медицинские отходы могут подвергаться обезвреживанию в плазменной дуге при температурах в 4000 град. C за счет энергии электрической дуги в плазмотроне молекулы кислорода и отходов расщепляются на атомы, радикалы, электроны, ионы.
В химических утилизаторах медицинские отходы подвергаются воздействию обеззараживающих химических веществ, в результате чего утрачивают свою эпидемиологическую опасность. Одной из наиболее удачных разработок можно считать химический утилизатор "Стеримед-1" и его уменьшенный вариант "Стеримед-юниор" (Израиль). В этих аппаратах происходит механическое измельчение загружаемых отходов (что делает их непригодными для повторного использования) с одновременной обработкой дезинфицирующей жидкостью "Стерицид", состоящей из глютарового альдегида, составов четвертичного аммония и алкоголя.
Термохимические установки сочетают в себе нагревание отходов с их обработкой дезинфицирующими составами. Обеззараживание отходов происходит вследствие их нагрева и контакта с продуктами распада гипохлорита (газообразным хлором и окисью хлора). Токсичность и взрывоопасность выделяющихся газов обусловливают необходимость оснащения установки мощными фильтровентиляционными устройствами, что является ограничением в ее применении.
К классу термохимических утилизаторов условно можно отнести и установки, принцип обеззараживания которых построен на свойстве микроволнового (сверхвысокочастотного - СВЧ) излучения нагревать воду. За рубежом СВЧ - установки - одно из звеньев системы переработки и удаления медицинских отходов. Следуя принципу, что отходы в необеззараженном виде не могут покинуть стены лечебного учреждения, специализированные компании предоставляют такие установки для первичного обеззараживания отходов непосредственно в местах их образования. Потом отходы вывозятся, сортируются, перерабатываются или уничтожаются.
Автоклавирование паром получило широкое распространение в медицинских учреждениях. Автоклавы используются для стерилизации хирургических инструментов, медицинских устройств, термостабильных жидкостей и широко применяются в медицинских лабораториях и промышленности. Хотя автоклавирование имеет преимущество перед другими методами, у него есть и недостаток: стандартные автоклавы не могут использоваться для обезвреживания отходов вследствие того, что чрезвычайно сложно разработать механизм загрузки и выгрузки неупакованных отходов.
В паровых утилизаторах можно обрабатывать изделия из пластика (планшеты, емкости, катетеры и другие, в том числе гемодиализаторы); изделия из стекла (флаконы, бутылки, ампулы, предметные стекла, лабораторная посуда и др.); изделия из резины (латекса), дерева, бумаги и картона; перевязочные материалы; одноразовые инструменты (скальпели, бритвы, ланцеты, ножницы); чашки Петри, шприцы, иглы, коробки из-под игл; гигиенические прокладки, пеленки (памперсы); емкости для крови и мочи и им подобные, а также другие виды отходов. Исключением являются ртутьсодержащие и другие токсические компоненты, массивные металлические детали, источники радиации, телефонные справочники и другие толстые книги, а также значимые количества биомассы по той причине, что при этом не будет достигнута эпидемиологическая безопасность отходов.

5.9 Қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны, көму технологиясы, пайдалану, рекультивациялау
ҚҚҚ полигоны үшін орынды таңдау
ҚТҚ полигондарын орналастыру Қазақстан Республикасы облыстарының аумақтарын дамыту және елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу мәселелерін қарау кезінде көзделуі тиіс.
Полигондарды жобалау үшін перспективалық аумақтарды анықтау аумақты аймақтарға бөлу картасын талдау негізінде жүзеге асырылады, аймақтарға бөлу картасын жасау кезінде әдетте бағалау критерийлерінің екі түрі талданады:
1.Көпбұрыштарды орналастыру мүмкіндігін қоспағанда.
2.Полигондарды орналастыруға қолайлы. Көпбұрыштарды орналастыруға тыйым салынады:
− Қазақстан Республикасының табиғи және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарының аумақтарында;
− курорттық, балаларды сауықтыру және емдеу-сауықтыру аймақтарының санитарлық-қорғау аумақтары шегінде, халықтың жаппай демалу орындарында;
− елді мекендердің санитарлық-қорғау аймақтарының аумағында;
− ормандар алып жатқан аумақтарда, орман саябақтарында және санитарлық-гигиеналық, қорғау және рекреациялық функцияларды орындайтын басқа да жасыл алқаптарда;
− сапасы нашар ауыл шаруашылығы алқаптарында;
− тарихи-мәдени маңызы бар аумақтарда;
− су объектілерінің күзет аймақтарының шегінде, жер асты ауыз су көздерінің қоректену аймақтарында;
− жер асты сулары бұлақ түрінде шығатын жерлерде;
− шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын су объектілерінің санитарлық-қорғау аймақтарының I және II аймақтары шегінде;
− минералды су көздерінің санитарлық-қорғау аймақтарының белдеулері шегінде;
− қала шегінде;
− радиоактивті және органикалық қалдықтармен ластанған жерлерде, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдары белгілеген мерзімдер өткенге дейін;
− қиын геологиялық жағдайлары бар аймақтарда (көшкіндердің дамуы, тұрақсыз топырақтардың болуы және т.б.);
− қар көшкіні мен сел болуы мүмкін аймақтарда;
− әуежайлардан 15 километрден жақын жерде орналасқан жерлерде.
Полигондарды орналастыру үшін жер учаскелерін таңдау үшін келесі аумақтар қолайлы болып саналады:
− қоршаған ортаның ластануын болдырмау бойынша инженерлік іс-шараларды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ашық, су баспайтын және су баспайтын, желдетілетін;
− беткей жағындағы елді мекендерге қатысты орналасқан;
− шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз ету үшін су алатын орындардың, балық өсіру шаруашылықтарының, уылдырық шашатын орындардың, балықтардың жаппай қоректенетін және қыстайтын жерлерінің төменгі ағысында орналасқан;
− ауыл шаруашылығы алқаптарынан және транзиттік автомобиль жолдарынан 200 метрге, ормандар мен орман белдеулерінен 50 метрге қашық;

5.9Полигоны тбо, технология захоронения, эксплуатация, рекультиваци
Выбор участка для размещения полигона ТКО
Размещение полигонов твердых бытовых отходов должно быть предусмотрено при рассмотрении вопросов развития территорий регионов Республики Казахстан и разработке генеральных планов населенных пунктов.
Выявление перспективных участков для проектирования полигонов производится на основании анализа карты зонирования территории, при составлении карты зонирования обычно анализируется два вида оценочных критериев:
1.Исключающие возможность размещение полигонов.
2.Благоприятствующие для размещения полигонов. Размещение полигонов запрещено:
-на территориях природного и заповедного фонда Республики Казахстан;
-в пределах территорий санитарной охраны курортных, детских оздоровительных и лечебно-оздоровительных зон, в местах массового отдыха населения;
-в пределах территории санитарно-защитных зон населенных пунктов;
-на территориях, занятых лесами, лесопарками и другими зелеными насаждениями, выполняющими санитарно- гигиенические, защитные, и рекреационные функции;
-на землях сельскохозяйственного назначения худшего качества;
-на территориях историко-культурного назначения;
-в пределах охранных зон водных объектов, в зонах питания подземных источников питьевой воды;
-на участках выхода подземных вод в виде родников;
-в пределах I и II поясов зон санитарной охраны водных объектов, использующихся для хозяйственно-питьевого водоснабжения;
-в пределах поясов зон санитарной охраны минеральных источников;
-в пределах городской черты;
-на землях, загрязненных радиоактивными и органическими отходами, до истечения сроков, определенных органами санитарно-эпидемиологического контроля;
-на территориях со сложными геологическими условиями (развитие оползневых явлений, наличие неустойчивых грунтов, и т.д.);
-в зонах возможных снежных лавин и селевых потоков;
-на землях, находящихся ближе 15 километров от аэропортов.
Благоприятными для выбора земельных участков под размещение полигонов признаются территории:
-открытые, незатопляемые и не подтопляемые, проветриваемые, допускающие выполнение инженерных мероприятий по исключению загрязнения окружающей среды;
-расположенные по отношению к населенным пункта с подветренной стороны;
-расположенные ниже мест водозаборов хозяйственного и питьевого водоснабжения, хозяйств по разведению рыбы, мест нереста, массового нагула и зимовки рыбы;
-удаленные от сельскохозяйственных угодий и транзитных магистральных дорог на 200 метров, от лесных массивов и лесополос на 50 метров;

− бүйір жағына еңіспен, өнеркәсіптік кәсіпорындар, елді мекендер, ормандар, ауыл шаруашылығы жерлері 1,5%-дан аспайтын;
− қауіпті геологиялық құбылыстардың (көшкін, карст, жыралар және т.б.) болмауымен;
− геологиялық учаскеде сүзу коэффициенті 10-7 м/с аспайтын сүзгілеуші тау жыныстары шөгінділерінің болуымен (соның ішінде мореналық саздақтар, саздар);
− жер асты суларының ең жоғары көтерілуінде, ТҚҚ полигонының жұмысын ескере отырып, көмілетін қалдықтардың төменгі деңгейінен кемінде 2 метр.
ҚТҚ полигондарын орналастыру қалалардан, өнеркәсіптік қалашықтардан және басқа да елді мекендерден тыс жерде жүзеге асырылады. Тұрғын үй құрылысының шекарасынан қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының шекарасына дейінгі санитарлық-қорғау аймағы 1000 метрден кем емес деп есептеледі. Атмосфераға газ тәріздес шығарындыларды есептеу кезінде санитарлық қорғау аймағының мөлшері көрсетіледі. Бұл ретте, санитарлыққорғау аймағының шекарасы, егер ол 1000 метр нормативтiк белдеуден асатын болса, рұқсат етiлген шектi шоғырланудың 1 оқшаулау сызығы бойынша айқындалады. Санитарлық-қорғау аймағын 1000 метрден кем азайтуға жол берілмейді.
ҚТҚ полигондарына инженерлік зерттеулер жүргізілуі тиіс. Инженерлік іздестіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу тәртібі жобалық құжаттаманы дайындау, қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарын салу және рекультивациялау үшін қажет. Қатты тұрмыстық қалдықтар полигондары жоғары әлеуметтік және экологиялық қауіпті құрылымдар болып саналады. Жобалау бойынша инженерлікіздестіру жұмыстарын осы жұмыс түрлерін орындауға құқығы бар мамандандырылған ұйымдар жүргізуі керек.
Полигондарда ҚҚҚ-ны жою технологиясы
Қазіргі уақытта қалдық фракцияларын алдын ала іріктеуді, ҚКҚ механикалық сұрыптауды, қалдықтарды қайта тиеуді және престеуді, өнеркәсіптік өңдеуді және қалдықтарды полигонға шығаруды қамтитын ҚКҚ өңдеудің күрделі технологиялары қазіргі уақытта ең перспективалы болып табылады.
Қатты тұрмыстық қалдықтар полигондары – қатты тұрмыстық қалдықтарды орталықтандырылған қабылдау, залалсыздандыру және кәдеге жарату функцияларын орындайтын, қоршаған ортаға зиянды заттардың түсуіне, топырақтың, атмосфераның, жер асты және жер үсті суларының ластануына жол бермейтін, қоршаған ортаның ластануын болдырмайтын экологиялық ғимараттар мен құрылыстардың кешендері. патогендік организмдердің, кеміргіштер мен жәндіктердің таралуы.
Алынған тұрмыстық қалдықтардың құрамына қарай полигондар екі санатқа бөлінеді. 1 санаттағы тұрмыстық қалдықтар полигондары мыналарды қабылдайды:
− тұрмыстық қалдықтар мен тұрғын үйлердің, азық-түлік және өнеркәсіп тауарларының көтерме және бөлшек сауда дүкендерінің, мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың
қалдықтары, көше, аула және бақша сметалары;
− медициналық мекемелердің қауіпті емес қалдықтары;
− қалдықтардағы жалпы органикалық құрамы 25%-дан аспауы керек, ал түзілетін шығарындылар полигонның санитарлыққорғау аймағының шекарасында рұқсат етілген шекті концентрация шегінде болуы тиіс.
2-санат полигондары жоғарыда аталған тұрмыстық қалдықтарды қабылдайды, сонымен қатар:
− елеулі физикалық, химиялық немесе биологиялық өзгерістерге ұшырамайтын және қоршаған ортаға немесе адам денсаулығына кері әсерін тигізбейтін инертті қалдықтар.;
− мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалаудың бақылаушы органдарымен және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мекемелерімен келісім бойынша қауіптілік дәрежесі жасыл сыныптағы қатты құрылыс және өндірістік қалдықтар. Бұл ретте құрылыс қалдықтары басқа қалдықтардан тікелей құрылыс алаңында немесе арнайы орында бөлінуі тиіс және құрылыс қалдықтарын басқа қалдықтармен араластыруға жол берілмейді;
− Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарымен және аумақтық департаментімен келісілген жеке жоба бойынша радиоактивті қалдықтарға арналған мәндерден аспайтын көлемде радионуклидтері бар қауіпті жасыл сыныптағы топырақ және топырақ, қатты құрылыс және өндірістік қалдықтар Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі;
− сыныбы эксперименттік әдістермен анықталатын және белгіленетін қауіпті емес қалдықтар. Бұл қалдықтардың тізбесі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарымен сәйкес келеді.
Мыналар кәдеге жаратуға жатпайды және ҚКҚ полигонында қабылданбайды:
− Қоршаған ортаға және адам денсаулығына дербес немесе басқа заттармен жанасқанда тікелей немесе ықтимал қауіп төндіретін қауіпті қасиеттері бар зиянды заттардан тұратын қауіпті қалдықтар.
− өндірістік және тұрмыстық қалдықтар, егер оларды қайта өңдеу мүмкіндігі болса, мұндай қалдықтар қайталама шикізат ретінде пайдаланылады;
− өлген жануарлардың мәйіттері, сою орындары мен ет комбинаттарының қалдықтары, ветеринариялық қызметтердің биологиялық қалдықтары. Оларды жою биотермиялық камераларда жағу арқылы жүзеге асырылады. Биотермиялық камераны учаскеде орналастыру жобалық шарттарда көрсетілген;
− медициналық мекемелердің, хирургиялық және жұқпалы аурулар ауруханаларының, перзентханалардың және т.б. биологиялық қалдықтар. Мұндай қалдықтарды залалсыздандыру арнайы қондырғыларда жүргізіледі;
− пайдаланылған шиналар, оларды рекультивациялау кезінде тұрақтандырушы материал ретінде пайдалануды қоспағанда.
ҚКҚ полигонының құрамы
ҚКҚ полигондары өндірістік қалдықтарды оқшаулауға және залалсыздандыруға арналған арнайы құрылыстар болып табылады және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздігіне кепілдік беруі керек. Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының құрылымы келесі элементтерден тұрады:
− көлік жолы;
− ҚҚҚ қоймасы;
− әкімшілік-экономикалық аймақ;
− инженерлік құрылыстар аймағы;
− коммуникациялар;
− кавалер аймағы (қабаттарды оқшаулау үшін топырақ үйіндісі); − санитарлық қорғау аймағы.
Полигонға кіру жолы қолданыстағы жол желісін қатты тұрмыстық қалдықтар қоймасымен байланыстырады. Кірме жол екі жақтағы көлік қозғалысына арналған. Автокөлік кірме жолының категориясы мен негізгі сипаттамалары көлік құралдарының тәуліктік қозғалысының есептелген қарқындылығына сәйкес анықталады.

-с уклоном в сторону, промышленных предприятий, населенных пунктов, лесных массивов, сельскохозяйственных угодий не более 1,5 %;
-с отсутствием опасных геологических явлений (оползни, карсты, овраги и т.д.);
-с наличием в геологическом разрезе отложений экранирующих пород (в т.ч. мореные суглинки, глины), с коэффициентом фильтрации не более 10-7 м/с;
-с залеганием грунтовых вод при их наибольшем подъеме, с учетом работы полигона ТКО, не менее 2 метров от нижнего уровня утилизируемых отходов.
Размещение полигона твердых бытовых отходов выполняется за пределами городов, промышленных поселков и других населенных пунктов. Санитарно-защитная зона от границ жилой застройки до границ полигона ТКО принимается не менее 1000 метров. При расчете газообразных выбросов в атмосферу размер санитарно-защитной зоны уточняется. При этом, граница санитарно-защитной зоны определяется на изолинии 1 ПДК, если она выходит за пределы нормативной зоны в 1000 метров. Сокращение санитарно-защитной зоны менее 1000 метров не допускается.
Инженерные изыскания под полигоны ТКО должны быть выполнены. Организация и порядок проведения инженерных изысканий необходимы для составления проектной документации, строительства и рекультивации полигонов ТКО. Полигоны твердых бытовых отходов относятся к сооружениям повышенной социальной и экологической опасности. Выполнение работ по инженерным изысканиям для проектирования необходимо осуществлять специализированными организациями, имеющими право выполнять данные виды работ.
Технология захоронения ТКО на полигонах
В настоящее время наиболее перспективными представляются комплексные технологии переработки ТКО, предусматривающие предварительный отбор утильных фракций, механическую сортировку ТКО, перегрузку и прессование отходов, промышленную переработку и захоронение остатков на полигоне.
Полигоны твердых коммунальных отходов - комплексы природоохранных зданий и сооружений, выполняющие функции централизованного приема, обезвреживания и утилизации ТКО, препятствующие попаданию опасных веществ в окружающую природную среду, загрязнению почвы, атмосферы, грунтовых и поверхностных вод, не дающие распространяться болезнетворным организмам, грызунам и насекомым.
В зависимости от состава принимаемых бытовых отходов полигоны делятся на две категории. На полигоны бытовых отходов 1 категории принимаются:
-бытовые отходы и отходы из жилых зданий, магазинов оптово- розничной торговли продовольственными и промышленными товарами, учреждений и предприятий общественного назначения, уличный, дворовой и садово-парковый смет;
-не опасные отходы лечебных учреждений;
-суммарное содержание органики в отходах не должно превышать 25 %, а образуемые выбросы должны находиться в пределах ПДК на границе санитарно-защитной зоны полигона.
На полигонах 2 категории поступают бытовые отходы, перечисленные выше, а также:
-инертные отходы, которые не подвергаются существенным физическим, химическим или биологическим преобразованиям и не оказывают неблагоприятного воздействия на окружающую среду и здоровье человека.
-твердые строительные и промышленные отходы зеленого класса опасности по согласованию с контролирующими органами государственного санитарно- эпидемиологического надзора и учреждениями жилищно-коммунальной службы. При этом строительные отходы обязательно отделяются от других видов отходов непосредственно на строительной площадке или в специальном месте, а также не допускается смешивание строительного мусора с другими отходами;
-почва и грунты, твердые строительные и промышленные отходы зеленого класса опасности, имеющие в своем составе радионуклиды в объеме, не превышающем для радиоактивных отходов значений, по отдельному проекту, согласованному с органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора и территориальным департаментом Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан;
-неопасные отходы, класс которых определяется и устанавливается экспериментальными методами. Перечень этих отходов согласуется с органами государственного санитарно- эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
Не подлежат утилизации и не принимаются на полигоне ТКО:
-опасные отходы, содержащие вредные вещества, обладающие опасными свойствами, представляющими непосредственную или потенциальную опасность для окружающей среды и здоровья человека самостоятельно или при вступлении в контакт с другими веществами.
-промышленные и бытовые отходы при возможности их вторичной переработки, такие отходы используются как вторичное сырье;
-трупы павших животных, отходы скотобоен и мясокомбинатов, биологические отходы ветеринарных служб. Их утилизация осуществляется в биотермических камерах путем сжигания. Размещение биотермической камеры на полигоне оговаривается в задании на проектирование;
-биологические отходы лечебных учреждений, хирургических и инфекционных больниц, родильных домов и т.д. Обезвреживание таких отходов производится на специальных сооружениях;
-использованные шины, за исключением их применения в качестве стабилизирующего материала при рекультивации.
Состав полигона ТКО
Полигоны ТКО - это специальные сооружения, предназначенные для изоляции и обезвреживания промышленных отходов, и должны гарантировать санитарно-эпидемиологическую безопасность населения. Структура полигона твердых бытовых отходов состоит из следующих элементов:
-подъездная дорога;
-участок складирования ТКО;
-административно-хозяйственная зона;
-зона инженерных сооружений;
-коммуникации;
-зона кавальер (отвал грунта для изоляции слоев);
-санитарно-защитная зона.
Подъездная дорога к полигону соединяет существующую автомобильную сеть дорог с участком складирования твердых бытовых отходов. Подъездная автомобильная дорога проектируется на движение с двух сторон. Категория и основные характеристики автомобильной подъездной автодороги определяются в соответствии с принятой в расчет интенсивностью движения автомашин в сутки.

Қойма алаңы полигонның негізгі аумағын алып жатыр - 95% дейін. ҚҚ қоймасы бірінші кезеңнің сақтау карталарында ҚКҚ қалдықтарын қабылдауды қамтамасыз ету 3-5 жылға жүргізілетінін ескере отырып, пайдалану кезеңдері бойынша бөлінген; бірінші кезеңнің сақтау алаңдарының құрылымында ҚКҚ қалдықтарын қабылдауды қамтамасыз ету. сатысында алғашқы 1-2 жылда іске қосу кешені анықталады.
Полигонды одан әрі пайдалану ҚКҚ үйіндісін жобалық деңгейге жеткізуден тұрады. ҚКҚ қоймасын кезекке бөлу ландшафт пен жер бедерін ескере отырып жүзеге асырылады. Қойма алаңдары биіктік (дренаждық) арық салу арқылы биік жерлерден нөсер суының ағуынан қорғалуы керек.
Полигондарды пайдалану
Полигонда мынадай негізгі жұмыс түрлері жүргізіледі: қабылдау, сақтау және экологиялық жағдайды бақылау.
ТЖҚ қабылдау.
Қабылданған ҚКҚ есебі қазіргі уақытта нығыздалмаған күйде көлемі бойынша жүргізіледі. "ҚКҚ тіркеу журналына" қабылданған ҚКҚ саны туралы белгі енгізілуі тиіс.
Қалдықтарды бақылау және есепке алу бағдарламасы аясында "Қалдықтар" ААЖ цифрлық платформасын енгізу ұсынылады, онда келесідей мүмкіндіктер жүзеге асырылған:
1) таразылау журналын автоматты түрде генерациялайтын диспетчердің (немесе диспетчерсіз) минималды қатысуымен жұмыс істеуге мүмкіндік беретін таразы функционалдық блогын басқаруды автоматтандыру;
2) Жүргізушіге өзінің рейсі үшін түсіру нүктелеріне автоматты түрде купон беруге мүмкіндік беретін электронды купон жүйесі.
Драйверден түсіру нүктесіне дейін экспортты басқарудың барлық процесін түпкілікті автоматтандыру экспорттық көлемдерді автоматты түрде тексеруге және растауға мүмкіндік береді, бұл жүйе ішінде электрондық құжат айналымын құруға мүмкіндік береді.
Үздік автоматтандыру және аспаптық бақылау жүргізуші және жүк түсіру учаскелеріндегі бұзушылықтарды жояды.
Жүйе барлық сала қатысушыларының функциялары бойынша бөлінген бір ортақ жүйе аясында өзара әрекеттесуіне мүмкіндік береді. Түсіру пунктінде алынған салмақ ұшуларға байланысты таразы журналының қалыптасуымен автоматты түрде ұшумен байланыстырылады.
Жүйені енгізу үшін сынақ алаңында жабдық болуы және оған Жүйені қосу қажет (23 Сурет ).
Полигонның жұмысы, қалдықтарды кәдеге жарату, қалдықтарды қабылдаудан бас тарту қалдықтардың рұқсат етiлген түрлерiн қабылдау жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлермен реттелуi тиiс. Тек рұқсат етілген қалдықтардың сақталуын қамтамасыз ету үшін полигон қызметкерлері бақылау шараларын талап етеді.
Жеткізілген қалдықтарды бақылау мыналарды қамтиды:
− тасымалдаушының ілеспе құжаттарын тексеру;
− қалдықтардың көлемі мен салмағын анықтау;
− визуалды тексеру жүргізу;
− радиометриялық бақылауды жүзеге асыру.
Ілеспе құжаттарды тексеру және салмағын өлшеу кірген кезде жүргізіледі. Жеткізілген қалдықтар сыртқы түрі, консистенциясы, түсі мен иісі бойынша бақыланатын визуалды бақылау таразылау кезінде және машиналарды түсіру кезінде жүзеге асырылады. Күмәндансаңыз, импортталатын материалдан сынама алу қажет. Сақтауға рұқсат етілмеген полигонға әкелінген қалдықтар қабылданбайды.
23 Сурет – "Қалдық – инфрақұрылым" ААЖ
Жүк түсіру көлігі. Полигонда қоқыс тасымалдайтын көліктерді үздіксіз түсіру ұйымдастырылған. Полигонға келген қоқыс машиналары жұмыс картасы бойынша түсіріледі. Жұмыс картасының алдындағы қоқыс машиналарын түсіруге арналған алаң екі бөлікке бөлінген: бір бөлімде қоқыс таситын көліктер, екіншісінде бульдозер немесе нығыздаушы роликтер жұмыс істейді. Топтаманы түсіріп, қайта тексергеннен кейін машина бірден түсіру орнынан шығады.

Участок складирования занимает основную площадь полигона - до 95%. Участок складирования ТКО делится на очереди эксплуатации с учетом того, что обеспечение приема отходов ТКО на картах складирования первой очереди осуществляется в течение 3- 5 лет, в структуре участков складирования первой очереди на первые 1-2 года определяется пусковой комплекс.
Дальнейшая эксплуатация полигона состоит в том, что насыпь ТКО доводится до проектной отметки. Деление участка складирования ТКО на очереди осуществляется с учетом ландшафта и рельефа местности. Участки складирования обязательно защищаются от стоков ливневых вод с расположенных выше территорий путем устройства нагорной (водоотводной) канавы.
Эксплуатация полигонов
На полигоне выполняются следующие основные виды работ: прием, складирование и мониторинг экологической обстановки.
Прием ТКО. Учет принимаемых ТКО в настоящее время ведется по объему в неуплотненном состоянии. Отметка о принятом количестве ТКО должна быть занесена в "Журнале регистрации ТКО".
Программой для контроля и учета отходов предлагается внедрение цифровой платформы АИС "Отходы", в которой реализована:
1)автоматизация управления функциональным блоком взвешивания, который позволяет работать с минимальным участием диспетчера (или без диспетчера), автоматически формируя журнал взвешиваний.
2)Система электронного талона, позволяющая возчику автоматически выписывать по своим рейсам талоны на места разгрузки.
Сквозная автоматизация всего процесса управления вывозом от возчика до места разгрузки позволяет автоматически сверять и подтверждать объемы вывоза, что дает возможность формировать электронный документооборот внутри системы.
Сквозная автоматизация и инструментальный контроль позволяют исключить нарушения со стороны возчика и мест разгрузки.
Система позволяет вести взаимодействие всех участников отрасли внутри одной общей системы, разделенной по функциям. Вес, полученный на месте разгрузки, автоматически привязывается к рейсу с формированием журнала взвешиваний с привязкой к рейсам.
Для внедрения Системы требуется наличие оборудования на полигоне и подключение к нему Системы (Рисунок 23).
Эксплуатация полигона, утилизация отходов, а также отказ от приемки отходов должны регулироваться регламентом по приему разрешенных видов отходов. Для того, чтобы обеспечить складирование только разрешенных отходов, необходимы контрольные мероприятия со стороны персонала полигона.
Контроль доставленных отходов включает в себя следующее:
-проверка сопроводительных документов перевозчика;
-определение объема и веса отходов;
-проведение визуального контроля;
-выполнение радиометрического контроля.
Проверка сопроводительных документов и замер веса производятся при въезде. Визуальный контроль, при котором привезенные отходы контролируются по виду, консистенции, цвету и запаху, производится при взвешивании и при разгрузке машин. При сомнении необходим отбор пробпривезенного материала. Привезенные неразрешенные для складирования отходы на полигон не принимаются.
Рисунок 23 – АИС "Отходы – инфраструктура"
Разгрузка транспорта. На полигоне организуется бесперебойная разгрузка мусоровозов. Прибывающие на полигон мусоровозы разгружаются у рабочей карты. Площадка разгрузки мусоровозов перед рабочей картой разбивается на два участка: на одном участке разгружаются мусоровозы, на другом работают бульдозеры или катки- уплотнители. После разгрузки и повторного контроля партии машина сразу же покидает место разгрузки.

Қалдықтарды кәдеге жарату (сақтау). Автокөліктерден түсірілген ҚКҚ жұмыс картасында сақталады. Полигонның бүкіл аумағында, белгілі бір күнге бөлінген аумақтан (жұмыс карталары) тыс жерде ҚКҚ-ны ретсіз сақтауға жол берілмейді. Жұмыс картасының келесі өлшемдері белгіленеді: ені 5 м (траншеялық карталар үшін - 12 м), ұзындығы 30-150 м.
"Итеру" әдісімен қалдықтарды сақтау. Бульдозерлер 0,5 м биіктікке дейінгі қабаттарды құра отырып, жұмыс картасына ҚКҚ жылжытады.5-10 нығыздалған қабаттардың арқасында қоқыс машинасын түсіру алаңының деңгейінен биіктігі 2 м жұмсақ еңісі бар білік жасалады. Келесі жұмыс картасының білігі алдыңғысына қарай "итеріледі". Бұл әдіспен қалдықтар төменнен жоғары қарай орналастырылады. Биіктігі 2 м болатын ҚКҚ тығыздалған қабаты қалыңдығы 0,25 м топырақ қабатымен оқшауланады (3,5 есе немесе одан да көп тығыздау кезінде оқшаулағыш қабаттың қалыңдығы 0,15 м болады).
Жұмыс картасының алдында қоқыс таситын көліктерді түсіру қатты тұрмыстық қалдықтардың қабатында жүргізілуі керек, оны төсеу және оқшаулау уақытынан бері 3 айдан астам уақыт өтті. (карталар толтырылған кезде жұмыс фронты алдыңғы күні орналастырылған MSW-дан алыстайды).
"Итеру" әдісімен ТҚҚ сақтау жоғарыдан төменге қарай жүргізіледі. Еңістің биіктігі 2 - 3 м-ден аспауы керек."Итеру" әдісімен "итеру" әдісінен айырмашылығы, қоқыс машинасы алдыңғы күні қалыптасқан жұмыс картасының жоғарғы оқшауланған бетіне түсіріледі. Карталар толтырылған кезде жұмыс фронты алдыңғы күні салынған ҚКҚ бойынша алға жылжиды.
Қоқыс машиналарымен түсірілген ҚКҚ-ны жұмыс картасына ауыстыру барлық түрдегі бульдозерлермен жүзеге асырылады. Бульдозерлердің өнімділігін арттыру үшін (30-40%) ені мен биіктігі үлкенірек қалақтарды пайдалану қажет.
Жұмыс картасына 0,5 м қабаттармен төселген ҚКҚ-ны нығыздау салмағы 14 тонна ауыр бульдозерлермен және қуаты 75...100 кВт (100...130 а.к.) тракторлар негізінде жүргізіледі. 0,5 м-ден асатын қабаттарда тығыздауға жол берілмейді. Тығыздау бульдозерді бір жерден 2...4 рет өткізу арқылы жүргізіледі. ҚКҚ нығыздайтын бульдозерлер картаның ұзын жағымен қозғалуы керек. Бульдозердің 2 еселік өтуімен қатты қалдықтарды нығыздау 570...670 кг/куб. м, 4 еселік өтумен - 670...800 кг/куб. м.
Полигон корпусының біркелкі шөгуін қамтамасыз ету үшін (жылына екі рет) ҚКҚ-ның нығыздалу дәрежесіне бақылау анықтамасын жасау қажет.
Жазда ҚКҚ-ны ылғалдандыру өрт қауіпті кезеңде жүргізілуі керек. Суару үшін су шығыны 1 текше метрге 10 литр деп есептеледі. m MSW.
Тығыздықтың өзгеруін анықтау кезінде ТҚҚ-ның негізгі физикалық параметрі сығымдау сипаттамасы болып табылады, яғни ҚҚҚ тығыздалу дәрежесінің қысымға тәуелділігі. Қалдықтарды сақтаудың дәстүрлі әдісінен айырмашылығы, бұл жұмыс жерлеуді ұсынады
ҚКҚ жоғары қысымда престеу арқылы ірі габаритті блоктарды өндіру полигондардың жұмыс жағдайын жақсартудың бір жолы болып табылады. Тығыздалған ҚҚҚ аз сілті суы мен газ шығарындыларын шығарады, бұл өрттің шығу ықтималдығын азайтады және полигон аумағын тиімдірек пайдаланады.

Размещение (складирование) отходов. ТКО, выгруженные из машин, складируются на рабочей карте. Не допускается беспорядочное складирование ТКО по всей площади полигона, за пределами площадки, отведенной на данные сутки (рабочие карты). Устанавливаются следующие размеры рабочей карты: ширина 5 м (для траншейных карт – 12 м), длина 30-150 м.
Складирование отходов методом "надвига". Бульдозеры сдвигают ТКО на рабочую карту, создавая слои высотой до 0,5 м. За счет 5-10 уплотненных слоев создается вал с пологим откосом высотой 2 м над уровнем площадки разгрузки мусоровозов. Вал следующей рабочей карты "надвигают" к предыдущему. При этом методе отходы укладывают снизу- вверх. Уплотненный слой ТКО высотой 2 м изолируется слоем грунта толщиной 0,25 м (при уплотнении в 3,5 раза и более толщина изолирующего слоя составит 0,15 м).
Разгрузка мусоровозов перед рабочей картой должна осуществляться на слое ТКО, со времени укладки и изоляции которого прошло более 3 мес. (по мере заполнения карт фронт работ отступает от ТКО, уложенных в предыдущие сутки).
Складирование ТКО методом "сталкивания" осуществляется сверху вниз. Высота откоса должна быть не более 2 - 3 м. При методе "сталкивания", в отличие от метода "надвига", мусоровозный транспорт разгружается на верхней изолированной поверхности рабочей карты, образованной в предыдущий день. По мере заполнения карт фронт работ движется вперед по уложенным в предыдущие сутки ТКО.
Сдвигание разгруженных мусоровозами ТКО на рабочую карту осуществляется бульдозерами всех типов. Для повышения производительности бульдозеров (на 30-40%) необходимо применять отвалы, имеющие большую ширину и высоту.
Уплотнение уложенных на рабочей карте ТКО слоями по 0.5 м осуществляется тяжелыми бульдозерами массой 14 т и на базе тракторов мощностью 75...100 кВт (100...130 л. с.). Уплотнение слоями более 0.5 м не допускается. Уплотнение осуществляется 2...4- кратным проходом бульдозера по одному месту. Бульдозеры, уплотняющие ТКО, должны двигаться вдоль длинной стороны карты. При 2-кратном проходе бульдозера уплотнение ТКО составляет 570...670 кг/куб. м, при 4-кратном проходе - 670...800 кг/куб. м.
Для обеспечения равномерной просадки тела полигона необходимо (два раза в год) делать контрольное определение степени уплотняемости ТКО.
Увлажнение ТКО летом необходимо осуществлять в пожароопасные периоды. Расход воды на полив принимается 10 л на 1 куб. м ТКО.
Основной физический параметр ТКО при определении изменения плотности – это компрессионная характеристика, то есть зависимость степени уплотнения ТКО от давления. В отличие от традиционного метода складирования отходов настоящей работой предлагается захоронение
Изготовление крупногабаритных блоков путем прессования ТКО при высоких давлениях - один из способов улучшения условий эксплуатации полигонов. Уплотненные ТКО выделяют меньше фильтрата и газовых выбросов, при этом снижается вероятность пожаров, эффективнее используется площадь полигонов.

Эксперименттік мәліметтерге сәйкес, қалдықтардың көлемі (оның құрамы мен ылғалдылығына байланысты) престің жүктемесіне байланысты 5...8 есе азаяды, бұл пресстегі сығылған материалдың соңғы тығыздығын арттыруға мүмкіндік береді. десте 0,8...1 т/м3 дейін. Престеу процесінде сүзінді сығып шығарылады, престелген материалдар массасының 2 - 5% құрайды. Осылайша, сұрыптау және брикеттеуден кейін қалдықтардың биологиялық және химиялық белсенділігі төмендейді. Престерді пайдалану полигондардың қызмет ету мерзімін ұзартады, бірақ сонымен бірге топыраққа түсетін үлес салмағын арттырады.
Осылайша, полигонның қорғаныс экранының сипаттамалары қосымша жүктеме талаптарына сәйкес болуы керек.
ҚКҚ нығыздалған қабатын аралық және соңғы оқшаулау топырақпен жүргізіледі. Ашық, көмілмейтін қоймаларда ҚКҚ сақтау кезінде аралық оқшаулау күн сайын жылы мезгілде, ал суық мезгілде үш күннен аспайтын аралықпен жүргізіледі. Аралық оқшаулау қабаты 0,25 м, ҚКҚ КМ-305 типті роликтермен тығыздау кезінде - 0,75 м.
Топырақты өңдеу және оны жұмыс картасына жеткізу қырғыштармен жүзеге асырылады.
Қыс мезгілінде оқшаулағыш материал ретінде құрылыс қалдықтары мен өндірістік қалдықтарды (әк қалдықтары, бор, сода, гипс, графит және т.б.) пайдалануға рұқсат етіледі. Ерекшелік ретінде, қыста оқшаулау үшін жақын маңдағы аудандардан бульдозермен жеткізілетін қарды пайдалануға рұқсат етіледі. Көктемде ауа температурасы 50С-тан жоғары көтерілгенде, қардан оқшаулау жүргізілген жерлер топырақ қабатымен жабылады. Қардың оқшаулағыш қабатына ҚКҚ келесі қабатын төсеуге жол берілмейді. Траншеялық қалдықтарды сақтау жүйесі жылына 20 мың м³ дейін немесе одан аз ҚКҚ алатын полигондар үшін қолданылады.
24 Сурет - Қалдықтарды орналастыру үшін полигон салу
Бақылау жүйесі
Қоршаған ортаны бақылау жүйесі мыналарды қамтуы керек:
− ұйымдық құрылым;
− жалпы жүйе моделі;
− техникалық құралдардың жиынтығы;
− жағдай үлгілері;
− бақылау, мәліметтерді өңдеу, жағдайды талдау және болжау әдістері;
− ақпараттық жүйе.
ҚКҚ полигоны үшін арнайы мониторинг жобасы әзірленуде, оның құрамына келесі бөлімдер кіреді: жер асты және жер үсті су объектілерінің, атмосфералық ауаның, топырақ пен өсімдіктердің жай-күйін, полигонның мүмкін болатын жағымсыз әсер ету аймағында шудың ластануын бақылау; Полигондағы технологиялық процестерді бақылау, жер асты және жер үсті су объектілерінің, атмосфералық ауаның, топырақ пен өсімдіктердің ластануын болдырмауды және полигондардың ластаушы әсері анықталған жағдайларда шуды рұқсат етілген шектен жоғары ластануды болдырмауды қамтамасыз ететін жүйе.
Мониторинг жүйесі жер асты және жер үсті суларының, атмосфералық ауаның, топырақ пен өсімдіктердің жай-күйін, сондай-ақ полигонның ықтимал әсер ету аймағында шудың ластануын бақылауға арналған құрылғылар мен құрылыстарды қамтуы керек.
Мониторинг жүйесі ауа ортасының жай-күйін тұрақты бақылауды қамтуы тиіс. Осы мақсаттар үшін полигонның қалдық учаскелерінің үстінде және санитарлық-қорғау аймағының шекарасында атмосфералық ауа сынамаларына ҚКҚ биохимиялық ыдырау процесін сипаттайтын және үлкен қауіп төндіретін қосылыстардың құрамына тоқсан сайын талдау жүргізу қажет.
Атмосфераның ластануы санитарлық-қорғау аймағының шекарасында шекті рұқсат етілген концентрациядан жоғары және рұқсат етілген шекті концентрациядан жоғары болса. полигондағы жұмыс орнында ластану сипаты мен деңгейін ескере отырып, тиісті шаралар қабылдануы тиіс.
Мониторинг жүйесі полигонның ықтимал әсер ету аймағындағы топырақ жағдайын тұрақты бақылауды қамтуы керек. Осы мақсатта топырақ пен өсімдіктердің сапасы экзогендік химиялық заттардың (ЭКС) құрамы бойынша бақыланады, ол топырақтағы шекті рұқсат етілген концентрациядан аспауы керек және тиісінше өндірістік өсімдік массасындағы зиянды ЭКС қалдық мөлшері болуы керек. рұқсат етілген шектен аспауы керек. Анықталған химиялық заттардың көлемі және мониторинг жүргізу кезеңділігі полигон мониторингі жобасында айқындалады және қоршаған ортаны қорғау саласындағы арнайы уәкілетті органдармен келісіледі.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасының аумағында тиісті технологиялар мен қуаттардың болмауына байланысты ҚКҚ іс жүзінде жойылмайды, бірақ полигондар мен полигондарда көміліп жатыр. Полигондар мен игерілмеген полигондар тек өрт шығуы және инфекциялардың таралуы тұрғысынан ғана қауіпті емес, сонымен қатар қоршаған ортаны ластау көздері болып табылады. Дегенмен, осының бәріне қарамастан, төмен (қалдықтарды өңдеу зауыттарымен салыстырғанда) күрделі шығындарды ескере отырып, полигондарды жою көптеген жылдар бойы қатты тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жаратудың ең кең таралған әдісі болып қала береді. Қалдықтардың (қалдықтардың) қалдық бөлігін кәдеге жарату қажеттілігі сәтті жұмыс істейтін жағу, қайта өңдеу және компосттау жүйелерін құру кезінде де сақталады. Сондықтан полигон тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және шығарудың заманауи жүйесінің қажетті құрамдас бөлігі болып табылады.
Полигон газын жинау және кәдеге жарату

По экспериментальным данным, объем отходов (в зависимости от его состава и влажности) в зависимости от нагрузки пресса уменьшается в 5...8 раз, что позволяет довести конечную плотность спрессованного материала в кипе до 0,8...1 т/м3. В процессе прессования выдавливается фильтрат, составляющий 2 - 5% массы прессуемых материалов. Таким образом, после сортировки и брикетирования биологическая и химическая активность отходов уменьшается. Применение прессов продлевает жизнь полигонов, однако, в то же время повышает удельную нагрузку на почву. Таким образом, характеристики защитного экрана полигона должны отвечать требования дополнительной нагрузки.
Промежуточная и окончательная изоляция уплотненного слоя ТКО осуществляется грунтом. При складировании ТКО на открытых, незаглубленных картах промежуточная изоляция в теплое время года осуществляется ежесуточно, в холодное время года - с интервалом не более трех суток. Слой промежуточной изоляции составляет 0,25 м, при уплотнении ТКО катками типа КМ-305 - 0,75 м.
Разработка грунта и доставка его на рабочую карту производится скреперами.
В зимний период в качестве изолирующего материала разрешается использовать строительные отходы, отходы производства (отходы извести, мела, соды, гипса, графита и т.д.). В виде исключения в зимний период допускается применять для изоляции снег, подаваемый бульдозерами с ближайших участков. В весенний период с установлением температуры свыше 50C площадки, где была применена изоляция снегом, покрываются слоем грунта. Укладка следующего яруса ТКО на изолирующий слой из снега недопустима.
Траншейная схема складирования отходов применяется для полигонов, принимающих до 20 тыс. м³/год ТКО и менее.
Рисунок 24- Строительство полигона для размещения отходов
Система мониторинга
Система мониторинга экологической обстановки должна содержать:
-организационную структуру;
-общую модель системы;
-комплекс технических средств;
-модели ситуации;
-методы наблюдений, обработки данных, анализа ситуаций и прогнозирования;
-информационную систему.
Для полигона ТКО разрабатывается специальный проект мониторинга, включающий разделы: контроль состояния подземных и поверхностных водных объектов, атмосферного воздуха, почв и растений, шумового загрязнения в зоне возможного неблагоприятного влияния полигона; система управления технологическими процессами на полигоне, обеспечивающая предотвращение загрязнения подземных и поверхностных водных объектов, атмосферного воздуха, почв и растений, шумового загрязнения выше допустимых пределов в случаях обнаружения загрязняющего влияния полигонов.
Система мониторинга должна включать устройства и сооружения по контролю состояния подземных и поверхностных вод, атмосферного воздуха, почвы и растений, а также шумового загрязнения в зоне возможного влияния полигона.
Система мониторинга должна включать постоянное наблюдение за состоянием воздушной среды. В этих целях необходимо ежеквартально производить анализы проб атмосферного воздуха над отработанными участками полигона и на границе санитарно- защитной зоны на содержание соединений, характеризующих процесс биохимического разложения ТКО и представляющих большую опасность.
В случае установления загрязнения атмосферы выше ПДК на границе санитарно- защитной зоны и выше ПДКр.з. на рабочем месте полигона, должны быть приняты соответствующие меры, учитывающие характер и уровень загрязнения.
Система мониторинга должна включать постоянное наблюдение за состоянием почвы в зоне возможного влияния полигона. С этой целью контролируется качество почвы и растений на содержание экзогенных химических веществ (ЭХВ), которые не должны превышать ПДК в почве и, соответственно, не превышать остаточные количества вредных ЭХВ в растительной товарной массе выше допустимых пределов. Объем определяемых ЭХВ и периодичность контроля определяются в проекте мониторинга полигона и согласовываются со специально уполномоченными органами по охране окружающей среды.
В настоящее время на территории Республики Казахстан ТКО практически не утилизируются, из-за отсутствия соответствующих технологий и мощностей, а захораниваются на полигонах и свалках. Полигоны и не обустроенные свалки не только потенциально опасны в отношении пожаров и распространения инфекций, но и являются источниками загрязнения окружающей среды. Однако, несмотря на все это, с учетом невысоких (по сравнению с мусороперерабатывающими заводами) капитальных затрат, захоронение на полигонах еще многие годы будет оставаться самым распространенным методом обезвреживания ТКО. Необходимость захоронения остаточной части отходов (хвостов) остается даже при создании успешно функционирующих систем сжигания, вторичной переработки и компостирования. Поэтому полигон является необходимым компонентом современной системы сбора и удаления твердых бытовых отходов.
Сбор и отведение свалочного газа

Полигон газы биохимиялық ыдырау процестері кезінде полигон денесінде орналасқан органикалық қалдықтар компоненттерінің ашыту нәтижесінде пайда болады. Полигонның корпусында пайда болатын газдар мен булар ылғалды газ қоспасын құрайды, оның негізгі компоненттері метан СН және көмірқышқыл газы CO2. Биогаздың көзі тағам қалдықтары, бау-бақша қалдықтары, макулатура және құрамында целлюлоза бар басқа да қалдықтарды қамтитын ҚКҚ массасының орта есеппен 60-80%-ын құрайтын биоыдырайтын қалдықтар фракциялары болып табылады. Қалдықтардың биологиялық бұзылу процестерінің жылдамдығы мен толықтығы морфологиялық, химиялық құрамға, климаттық-географиялық жағдайларға және полигонның өмірлік циклінің кезеңіне байланысты. Газ ұңғымаларының жеткілікті санын (яғни, бүкіл жер бетінде) ескере отырып, уақыт бірлігінде айдалатын газдың нақты көлемі көп жағдайда полигонның құрылымы мен жабылу дәрежесіне байланысты, бұл денедегі ылғалдылық жағдайларымен байланысты. қолданылатын ұңғыма жүйесі. Анаэробты процестер ластаушы заттардың негізгі шығарындыларын анықтайды. Аэробты фазаның ұзақтығы алдын ала өңдеуге және ҚКҚ сақтау әдісіне байланысты.
Полигон газының құрамында басқа компоненттер болуы мүмкін. Биогаздың физикалық қасиеттері: тығыздығы, p (биогаз) = 1,07*10-4 кг/м³; тұтқырлық c (биогаз) = 1,15-10-5 Не/м²; қоспалардан тазартылған биогаздың жылулық құндылығы 1800-25100 кДж/м³ құрайды, бұл табиғи газдың жартысы. Метан мөлшері 50% және көмірқышқыл газы 45% болса, 1 мᵌ биогаздың жылулық құндылығы шамамен 18 500 кДж (5,14 Вт) болады.
Биогаздың атмосфераға шығарылу деңгейіне және ауамен сұйылту дәрежесіне байланысты биогаз тірі ағзалар мен өсімдіктерге улы әсер етіп, ескеру және алдын алу қажет қауіпті құбылыстарды тудыруы мүмкін:
− жарылыс, жану, түтін қаупі;
− полигонның рекультивациясына кедергі жасау;
− сәйкес иістің таралуы;
− улы немесе қауіпті компоненттерді шығару; − климатқа зиянды әсер етеді.
Полигон газын шығару кезінде қоршаған ортаның ықтимал ластануын және қауіптілігін, сондай-ақ оның ықтимал энергетикалық әлеуетін бағалау үшін әдетте кешенді газ инженерлік зерттеулер жүргізіледі. Алынған нәтижелер полигон газын жинау және тазарту жүйелерін әзірлеуге немесе таңдауға негіз болады.
Бастапқы зерттеулер ретінде FID (жалынның ионизациясы) және топырақ бетіндегі өлшемдерден тұратын газ өлшемдерін қолдануға болады. Өлшеу нәтижесінде алынған көрсеткіштерді ескере отырып, көп айлық газды алу тәжірибесі жоспарланған, оның барысында полигонның демонстрациялық бөлігінде газ белсенді түрде сорылады.
Биогаз қысым градиенттерінің және молекулалық диффузияның әсерінен ұзақ қашықтыққа қозғалуға қабілетті. Биогаздың бақыланбайтын қозғалысы (миграциясы) қабаттардың шөгуінен, соңғы жабындағы жарықтар мен үзілулерден туындайды. Көлденең көшу жол төсемінің өткізгіштігі нашар (синтетикалық) және полигонның негізі тығыздалмаған кезде болады. Тік көші-қон полигон негізі жақсы нығыздалған және беті өте жақсы өткізгіш болған кезде болады.
Газдың бақылаусыз бөлінуі полигонды рекультивациялауды қиындатады немесе қиындатады немесе мүмкін емес етеді. Сондықтан рекультивацияны тездету және жағымсыз иістерді жою, жанып тұрған өрттер мен қыдырғыш газдардың алдын алу үшін газды ұстау керек, егер негізделген болса, оны энергия тасымалдаушы ретінде пайдалануға болады.
Газсыздандыру жүйелерін таңдау. ҚКҚ полигондарында биогаз шығарындыларын азайтудың негізгі құралдарының бірі газсыздандыру болып табылады. ҚКҚ полигондарының өрт-жарылыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету, траншеяларда, ғимараттардың жертөлелерінде және рельефті ойыстарда биогаздың бақылаусыз қозғалуын және жиналуын болдырмау үшін полигон корпусын газсыздандыру қажет. Пассивті және белсенді газсыздандыру әдістері метан және органикалық қосылыстардың шығарындыларын азайтуға, газ жарқырауын, жарылыстар мен өрттерді болдырмауға және биогаздың миграциясын бақылауға мүмкіндік береді. Газсыздандыру әдісін таңдау полигонның дизайны мен жасы сияқты факторларға байланысты; қалдық түрі (органикалық құрамы); көлемі мен сақтау тереңдігі; жергілікті жағдай (геологиясы, орналасқан жері, айналадағы аумақты пайдалану және демографиялық). Бірақ ең маңызды фактор - өндірілетін биогаз мөлшері.
Биогазды жинау және шығару қондырғылары 10 мыңнан астам халқы бар елді мекендерге қызмет көрсететін полигондарға арналған.
Биогаз жинау жүйесінің дизайны әдетте мыналарды қамтиды:
− ұңғымалар;
− ұңғымалардан биогаз құбырлары бар газ жинау пункттері;
− аралық және магистральдық газ құбырлары;
− ұңғымалардан биогаз алуға арналған газсыздандыру қондырғысы (негізінен сұйық сақиналы вакуумдық сорғылар);
− биогазды кәдеге жаратуға дайындау қондырғысы (кептіру және тазалау);
− биогазды сақтауға арналған резервуар (газ ұстағыш);
− электр станциялары (қазандықтар, өнеркәсіптік пештер, стационарлық қозғалтқыш генераторлары) немесе цилиндрлерге толтыру үшін.

Свалочный газ образуется в результате брожения органических составляющих отходов, находящихся в теле полигона в ходе процессов биохимического разложения. Возникающие в теле полигона газы и пары образуют собой влажную газовую смесь основным составляющими которой являются метан СН и диоксид углерода СО2. Источником биогаза являются биоразлагаемые фракции отходов, составляющие в среднем 60-80% от массы ТКО, к которым относятся пищевые отходы, садово-парковые, макулатура и другие целлюлозосодержащие отходы. Скорость и полнота протекания процессов биодеструкции отходов зависят от морфологического, химического состава, климатогеографических условий, стадии жизненного цикла полигона. При достаточном количестве (т.е. по всей поверхности) газовых колодцев реальные объемы откачиваемого газа за единицу времени зависят большей частью от строения и степени покрытия полигона, связанных с этими условиями влажности в теле и от используемой системы колодцев. Анаэробные процессы обусловливают основные эмиссии загрязняющих веществ. Длительность аэробной фазы зависит от предварительной обработки и способа складирования ТКО.
Свалочный газ может содержать и другие компоненты. Физические свойства биогаза: плотность, р (биогаз) = 1,07*10-4кг/м³; вязкость ц (биогаз)
= 1,15-10-5 Не/м²; теплота сгорания очищенного от примесей биогаза 1800- 25100 кДж/м³, что составляет половину аналогичного показателя природного газа. При содержании метана 50% и содержании углекислого газа 45% 1 mᵌ биогаза имеет теплоту сгорания около 18 500 кДж (5,14 Вт).
В зависимости от уровня эмиссии биогаза в атмосферу и степени разбавления воздухом, биогаз может оказывать токсическое воздействие на живые организмы и растения, вызывать опасные явления, которые необходимо учитывать и предупреждать:
-опасности взрыва, горения, задымления;
-помехи рекультивации полигона;
-распространения соответствующего запаха;
-выделения токсичных или опасных для здоровья составляющих;
-вредного влияния на климат.
Для оценки вероятного загрязнения окружающей среды и опасности в ходе эмиссии свалочного газа, а также его возможного энергетического потенциала, как правило, проводятся комплексные газотехнические исследования. Полученные результаты являются основой для разработки или выбора систем по сбору и обработке свалочного газа.
В качестве первичных исследований могут использоваться газотехнические замеры, состоящие из FID (пламенной ионизации), и замеры у поверхности почвы. С учетом полученных при замерах показателей происходит планирование многомесячного опыта по вытяжке газа, при котором на показательном участке полигона активно происходит откачка газа.
Биогаз способен перемещаться на большие расстояния под действием градиента давления и молекулярной диффузии. К неконтролируемому движению (миграции) биогаза приводят усадка слоев, трещины и разрывы окончательного покрытия. Горизонтальная миграция возникает при слабопроницаемом (синтетическом) покрытии и неуплотненном основании полигона. Вертикальная миграция возникает при хорошо уплотненном основании полигона и высокопроницаемом покрытии.
Бесконтрольно выделяющийся газ осложняет или делает невозможной рекультивацию свалки. Поэтому для ускорения рекультивации и в целях устранения неприятных запахов, предупреждения тлеющих пожаров и блуждания газов, газ необходимо улавливать, при обосновании он может быть использован в качестве энергоносителя.
Выбор систем дегазации. Одним из главных инструментов минимизации эмиссий биогаза на полигонах ТКО является дегазация. Для обеспечения пожаро-взрыво-безопасности полигонов ТКО, предупреждения неконтролируемого перемещения и накопления биогаза в траншеях, подвалах сооружений и понижениях рельефа необходимо осуществлять дегазацию тела полигона. Пассивные и активные методы дегазации позволяют уменьшить эмиссию метана и органических соединений, предотвратить газовые вспышки, взрывы и пожары, управлять миграцией биогаза. Выбор метода дегазации зависит от таких факторов, как конструкция и возраст свалки; тип отходов (содержание органических веществ); объем и глубина складирования; локальное состояние (геология, местоположение, использование прилегающей территории и демография). Но наиболее важным фактором является количество образующего биогаза.
Сооружения по сбору и удалению биогаза проектируются для полигонов, обслуживающих населенные пункты с числом жителей более 10 000 чел.
В проект системы сбора биогаза, как правило, входят:
-скважины;
-газосборные пункты с трубопроводами биогаза от скважин;
-промежуточные и магистральный газопроводы;
-дегазационная установка для извлечения биогаза из скважин (преимущественно – водокольцевые вакуумные насосы);
-узел подготовки биогаза к утилизации (осушка и очистка);
-накопительная емкость биогаза (газгольдер);
-энергетические установки (котлоагрегаты, промышленные печи, стационарные двигатели-генераторы) или для заправки в баллоны.

ТҚҚ полигоны аумағының схемасын ескере отырып, әрқайсысы 3-5 жыл ішінде ТҚҚ қабылдауды қамтамасыз ететін кезектер жүргізіледі, ұңғымалардың орналасуын, газ жинау пункттерінің оңтайлы орналасуын анықтау үшін газ құбырлары қадағаланады, жалпы магистральдық газ құбыры, және ұңғымалардың топтарын қосу тәртібі.
Биогаз жинау жүйесін жобалау және салу нұсқалардың біріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) ҚКҚ сақтаумен бір мезгілде;
2)жұмыскартасын толтырғаннан кейін, газды құрамды қалыптастыру аяқталғаннан кейін.
Полигон газының құрамында зиянды қоспалар мен су буларының көп мөлшері бар, сондықтан оны отын ретінде пайдалану мүмкін емес. Биогазды балласт пен күкіртсутектен тазарту, сондай-ақ оны кептіру үшін айналма жолға биогазды тазалау және кептіру аппараты орнатылған. Бұл әдіс газдан аэрозоль мен шаң бөлшектерін толығымен жоюға мүмкіндік береді, ал полигон газында зиянды заттар болмайды. Бұл тазартудан кейін полигон газын келесі жолдармен пайдалануға болатындығын білдіреді:
1) жылу энергиясын өндіру үшін алауда тікелей жану.
2) жылу мен электр энергиясын өндіру үшін қозғалтқыштар мен турбиналар үшін отын ретінде пайдаланылады.
Биогаздағы метанның мөлшері 30%-дан аз және газдың шығуы 30 м3/сағ аз болған кезде газсыздандыруды метан тотықтыратын оқшаулағыш жабындарды (биофильтрлер) қолдану арқылы қолдануға болады. Биофильтрдің жұмысы метанотропты микроорганизмдердің метанды энергия мен көміртегі көзі ретінде пайдалану және метанды көміртегі тотығы мен суға толығымен ыдырату қабілетіне негізделген. Тотықтырғыш биосүзгілер ретінде шымтезек, үгінділер және компостты пайдалануға болады.
Фильтратты жинау, жою және тазарту.
Фильтратты жинау және жою.
Сағынды сулар қойма аймағында дренаждық құрылғылар арқылы жиналады және диагональ бойынша орналасқан ағынды суларды жинау жүйелері арқылы шығарылады. Сүзінді шығару жүйесінің ең аз еңісі 1% құрайды. Жартылай перфорацияланған құбырлар фильтрациялық суды ағызу жүйесі мен су асты су бұру жүйелері үшін қарастырылған. Сақтау алаңынан тыс сүзгі суы кәріз құбырлары арқылы коллекторларға жіберіледі.
Жер асты суларының деңгейі болжамды түрде жоғары салыстырмалы тегіс аумақта терең шұңқырлардың пайда болуын болдырмау үшін ағынды су жабық құбырлар арқылы сорғы ұңғымаларына шығарылады. Бұл жерден қысымды құбыр арқылы тазарту қондырғысына жіберіледі.
Фильтрациялық суды жинау және ағызу жүйесінің соңғы есебі одан әрі жобалау кезінде жүргізіледі. Гидравликалық есеп сүзгілеу суын болжау үшін негіз ретінде басқа нәрселермен қатар осы орынның ауа райы деректеріне (жауын-шашын, температура және т.б.) негізделген. Сонымен қатар, беткейлерге қатысты, сүзгі суын кетіру және айдау ұңғымаларын орнату жүйесін төсеу кезінде аумақты топографиялық өлшеу және құрылыс алаңының топырағын зерттеу нәтижелері де ескеріледі.
Жиналған фильтрациялық суды полигон денесіне бүрку үшін қолданылатын суару жүйесіне пайдалану жоспарлануда. Осыған байланысты ҚКҚ органикалық компоненттерінің ыдырау процесі жеделдетіледі, бұл өз кезегінде кейінгі өңдеу мерзімінің қысқаруына әкеледі. Сонымен қатар, сүзу суын айналымда пайдалану оның булануына ықпал етеді.
Сүзгіден тазарту.
Негізінде, нәтижесінде пайда болған ағынды суды заң талаптарына сәйкес тазартатын тазарту жүйесі орнатылуы керек. Тазартылған су одан әрі өңдеу үшін тазарту құрылыстарына жіберіледі. Жаңбыр немесе қар түріндегі қатты жауын-шашын жағдайында үлкен көлемдегі фильтрациялық суды коллекторларда біраз уақыт ұстауға және қондырғыда біртіндеп тазартуға болады. Сонымен қатар, бұл коллекторлардың суын суаруға пайдалануға болады.
Жобаланған фильтрациялық суды тазарту жүйесі заңнамаға сәйкес және биологиялық тазарту, ультрафильтрация және белсендірілген көмірді қолдану арқылы сіңіру кезеңдерімен жоспарланған полигонның сүзу суын өңдеу ерекшеліктерін ескере отырып жабдықталған. Бұл жағдайда ағынды суларды биологиялық тазарту ең алдымен органикалық және азотты қосылыстарды жоюға қызмет етеді. Тазалау табиғи процестерге ұқсас және қалалық суды тазарту саласында жақсы қалыптасқан процестерге негізделген.
26 Сурет - Сүзгілерді тазарту станциясы
Тазарту процесінің технологиялық кезеңдері: денитрификация, нитрификация, ультрафильтрация және абсорбция.
Денитрификация. Денитрификация процесінде арнайы бактериялардың көмегімен ауа беруді тоқтатқанда нитраттар молекулалық азотқа айналады. Бұл технологиялық кезеңде ауа болмаған кезде белгілі бір бактериялар химиялық байланысқан оттегінің тыныс алуына айналатын және сол арқылы нитраттың азаюын қамтамасыз ететін табиғи процесті пайдаланады. Егер фильтрация суында қоректік заттар аз болса, денитрификация сатысында метанол және фосфор қышқылы қосылады.
Нитрификация. Бұл кезеңде сүзу суының құрамындағы аммоний бактериялар арқылы нитратқа дейін тотығады. Бұл бактериялар үшін қоректік заттар нитрификация процесінде түзілетін субстраттар болып табылады. Бұл бактериялар оттегімен тыныс алатындықтан, процесс аэробты болып табылады. Нитрификация және денитрификация арқылы фильтрациялық судың айналымын тазалау қажеттіліктеріне оңтайлы реттеуге болады, нәтижесінде, мысалы, аз жүктеме кезінде энергия мен қосалқы заттардың шығыны азаяды.
Ультрафильтрация. Ультрафильтрация мембрананы тазарту әдісі болып табылады. Белсенді биологиялық тұнба құрылымның мембраналарына шөгеді, ол қайтадан денитрификацияға жіберіледі, нәтижесінде құрылымның жұмыс дәрежесі жергілікті техникалық құралдармен салыстырғанда айтарлықтай жақсарады. Бақыланатын айналым арқылы нитрификация кезінде тұндырылған қалған органикалық заттар денитрификация кезінде бактериялардың қоректік заттары ретінде қайта пайдаланылады, нәтижесінде органикалық заттар азаяды.
Абсорбция. Ультрафильтрация процесінде мембраналар арқылы өтетін су ағыны сіңіру жүйесіне түседі, бұл жойылуы қиын заттардың мөлшерін азайтады. Белсендірілген көмір сіңген кезде нашар шығарылатын молекулалар түйіршікті көміртектің бетімен байланысады (сіңеді). Фильтрациялық суды тазарту кейін жиналған түйіршікті белсендірілген көмір арнайы жоғары температура әдісімен жойылады және тазартылады және ерімейтін (десорбцияланған) зиянды заттардың толық алмасу реакциясы қалдықсыз жүреді. Тазартылған көміртекті қайтадан фильтрациялық суды тазарту үшін пайдалануға болады.
ҚҚҚ орналастыру орындарын жабу және рекультивациялау
Жабық ҚКҚ полигондарын және рұқсат етілмеген үйінділерді рекультивациялау – қалпына келтірілген аумақтардың өнімділігі мен экономикалық құндылығын қалпына келтіруге, сондай-ақ қоршаған ортаның сапасын жақсартуға бағытталған жұмыстар кешені. Бұл жұмыстарға полигонды салу, пайдалану және жабу кезінде жүргізілетін және жабық полигондарды тұрақтандыру – полигон топырағын нығайту және тұрақты тұрақты күйге жету процесі аяқталғаннан кейін жүргізілетін экологиялық және инженерлік іс-шаралар жатады. Оның үстіне бұл ісшараның шығындары тіпті ҚКҚ полигондарын жобалау кезеңінде де бағаға қосылуы керек.
Жұмыс көлемін анықтау үшін мелиорацияға дайындық кезеңінде технология мен құрал-жабдықты таңдау, полигонды аттестациялау арнайы көліктердің, абаттандыру зауыттарының және т.б. есеп деректері бойынша жүргізіледі. бағыныстылығы бойынша жабық полигонды пайдаланудың барлық кезеңіне. Бастапқыда рекультивациялау үшін жобалық-сметалық құжаттар әзірленеді. Полигон алаңының геометриялық көрсеткіштері және материалдар қабаттарының мөлшері, тасымалдау қашықтығы, полигонның жұмыс істеу уақыты, өсімдіктердің түрлері, климаттық аймақты ескере отырып, жабық полигондар үшін тұрақтандыру кезеңдері рекультивацияның негізгі бастапқы деректері болып табылады.
Бүлінген жерлерді рекультивациялау бойынша жұмыстар кезең-кезеңімен жүзеге асыруды және Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын сақтауды талап ететін іс-шаралар жүйесін құрайды.
Мелиорацияланатын аумақтарды одан әрі мақсатты пайдалануды (ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, рекреациялық немесе құрылыс) анықтайтын рекультивациялау бағыттары әрқашан екі кезеңде жүзеге асырылады және мелиорациялау жұмыстарының дәйекті орындалатын кешендерін білдіреді - техникалық, оны пайдаланушы ұйым жүзеге асырады. мелиорацияны жүзеге асыратын кәсіпорынның қаражаты есебінен мамандандырылған коммуналдық, ауыл шаруашылығы немесе орман шаруашылығы кәсіпорындары жүзеге асыратын полигон және биологиялық.
Рекультивацияның техникалық кезеңі
Техникалық кезеңде полигонның негізі мен бетіне қорғаныс экрандарын орнату, биогазды жинау, тазарту және кәдеге жарату, ағынды және жер үсті ағынды суларды жинау және тазарту бойынша технологиялық және құрылыс шараларын, құрылымдық шешімдерді әзірлеу жүзеге асырылады. жерді одан әрі пайдаланатын кәсіпорынның қатысуымен шығарылады. Осылайша, ҚКҚ полигонын рекультивациялаудың техникалық кезеңі келесі іс-шараларды қамтиды:
− полигон корпусын тұрақтандыру (саңылаулар мен жарықтарды толтыру үшін топырақты жеткізу, оны жоспарлау және қажетті көлбеу бұрышы бар еңістерді құру және т.б.);
− полигон газын жинау үшін газсыздандыру жүйесін салу; − сүзінді мен жер үсті ағынын жинау және жою жүйесін құру; − көп функциялы культивациялық қорғаныс экранын жасау.
Рекультивацияның техникалық кезеңі полигонның жай-күйін және оның табиғи ортаға әсерін зерттеуді, полигон аумағын кейіннен мақсатты пайдалануға дайындауды қамтиды. Оған мыналар кіреді: полигон учаскесінің геологиялық, гидрогеологиялық, геофизикалық, ландшафттықгеохимиялық, газ-химиялық және басқа да жағдайлары туралы жан-жақты мәліметтер алу, көп функциялы мелиоративтік жабын жасау, еңістерді жоспарлау, қалыптастыру, технологиялық қабаттарды әзірлеу, тасымалдау және қолдану және потенциалды құнарлы топырақтар, жолдар, гидротехникалық және басқа құрылыстар салу.
27 Сурет – Полигон техникалық рекультивациялаудың соңғы сатысында

С учетом распланировки территории полигона ТКО на очереди, обеспечивающие прием ТКО в течение 3-5 лет каждая, проводится трассирование газопроводов с определением мест устройства скважин, оптимального расположения газосборных пунктов, общего магистрального газопровода, порядка подключения групп скважин.
Проектирование и строительство системы сбора биогаза проводят по одному из вариантов:
1)одновременно со складированием ТКО;
2)после заполнения рабочей карты, по завершению формирования газоносного пласта.
Рисунок 25 - Установка высокотемпературного сжигания свалочного газа
Свалочный газ содержит в своем составе большое количество вредных примесей и водяного пара, поэтому использовать его в качестве топлива не представляется возможным. Для очистки биогаза от балласта и сероводорода, а также его осушки на байпасе устанавливают аппарат по очистке и осушке биогаза. Данный метод позволяет полностью удалить из газа частицы аэрозолей и пыли, и свалочный газ перестает содержать вредные вещества. А значит, после очистки свалочный газ может быть использован следующими способами:
1)прямым сжиганием в факелах для производства тепловой энергии.
2)применен в качестве топлива для двигателей и турбин с целью получения тепла и электроэнергии.
При содержании метана в биогазе менее 30% и выходе газа менее 30 м3/час, может применяться дегазация с помощью метан окисляющих изолирующих покрытий (биофильтров). Работа биофильтра основана на способности метанотрофных микроорганизмов использовать метан в качестве источника энергии и углерода, и полностью разлагать метан на оксид углерода и воду. В качестве окислительных биофильтров могут использоваться торф, опилки, компост.
Сбор и отведение фильтрата
Фильтрационная вода собирается в районе складирования через дренажные устройства и выводится через диагонально расположенные системы сбора фильтрата. Минимальный наклон системы вывода фильтрата - 1 %. Для системы вывода фильтрационной воды и подводных дренажных систем предусматриваются полуперфорированные трубы. За районом складирования фильтрационная вода выводится в коллекторы по канализационным трубам.
Во избежание образования глубоких котлованов на относительно ровной территории с предположительно высоким уровнем грунтовых вод фильтрационная вода выводится через закрытые трубопроводы в насосные колодцы. Отсюда по напорному трубопроводу она направляется на очистительную установку.
Окончательный расчет системы сбора и вывода фильтрационной воды производится в ходе дальнейшего проектирования. За основу гидравлического расчета берутся, в числе прочего, данные погодных сведений по этому месту (осадки, температуры и т.д.) как база для прогнозирования фильтрационной воды. Кроме того, в отношении наклонов при заложении системы вывода фильтрационной воды и установления насосных колодцев учитываются также результаты топографических измерений территории и исследований грунта строительного участка.
Предусматривается применение собранной фильтрационной воды для системы орошения, применяемой для обрызгивания корпуса полигона. За счет этого ускоряется процесс разложения органических компонентов ТКО, что в свою очередь приводит к снижению периода последующей обработки. Кроме того, циркуляционное использование фильтрационной воды способствует еҰ испарению.
Очистка фильтрата
Принципиально должна быть установлена очистная система, которая очищает образующуюся фильтрационную воду в соответствии с требованиями законодательства. Очищенная вода подается на очистные сооружения для последующей обработки. При сильных осадках в виде дождя или снега большие объемы фильтрационной воды можно некоторое время держать в коллекторах и постепенно очищать в установке. Кроме того, воду из этих коллекторов можно использовать для орошения.
Проектируемая система очистки фильтрационной воды оснащается в соответствии с законодательством и с учетом специфики обработки фильтрационной воды планируемого полигона с этапами биологической очистки, ультрафильтрации и абсорбции с применением активированного угля. При этом биологическая очистка сточных вод служит преимущественно выведению органических и азотных соединений. В основе очистки заложены процессы, подобные естественным и хорошо отработанные в сфере коммунальной очистки воды.
Рисунок 26 - Станция очистки фильтрата
Технологические этапы процесса очистки: денитрификация, нитрификация, ультрафильтрация и абсорбция.
Денитрификация. В процессе денитрификации с помощью специальных бактерий в условиях прекращения подачи воздуха происходит превращение нитратов в молекулярный азот. На этом технологическом этапе используется естественный процесс, в котором при отсутствии воздуха определенные бактерии перестраиваются на дыхание химически связным кислородом и обеспечивают тем самым восстановление нитрата. Если в фильтрационной воде мало питательных веществ, то туда на этапе денитрификации добавляются метанол и фосфорная кислота.
Нитрификация. На этом этапе содержащийся в фильтрационной воде аммоний окисляется с помощью бактерий в нитрат. Питательным веществом для этих бактерий являются субстраты, образующиеся в процессе нитрификации. Поскольку эти бактерии дышат кислородом, процесс является аэробным. Циркуляцию фильтрационной воды через нитрификацию и денитрификацию можно оптимально настроить на потребности очистки, в результате чего, например, при меньшей нагрузке можно сокращать потребление энергии и вспомогательных веществ. Ультрафильтрация - это мембранный метод очистки. На мембранах сооружения оседает активный биологический осадок, который снова направляется в денитрификацию, в результате чего значительно улучшается степень действия сооружения по сравнению с местными техническими средствами. Благодаря регулируемой циркуляции остатки органических веществ, отложившиеся в процессе нитрификации, повторно используются в виде питательных веществ для бактерий в ходе денитрификациии, что приводит к сокращению органических веществ.
Абсорбция. Поток воды, проходящий через мембраны в процессе ультрафильтрации, поступает в систему абсорбции, которая уменьшает количество трудновыводимых веществ. При поглощении активированного угля плохо выводимые молекулы связываются на поверхности зернистого угля (абсорбируются). Абсорбция с помощью активированного угля при очистке фильтрационной воды зарекомендовала себя как надежное и дешевое средство. Скопившийся через некоторое время зернистый активированный уголь выводится и очищается особым высокотемпературным методом, при этом происходит реакция полного обмена обратнорастворимых (десорбированных) вредных веществ без каких-либо остатков. Очищенный уголь снова можно использовать для очистки фильтрационной воды.
Закрытие и рекультивация объектов размещения ТКО
Рекультивация закрытых полигонов ТКО и несанкционированных свалок представляет собой комплекс работ, направленных на восстановление продуктивности и народнохозяйственной ценности восстанавливаемых территорий, а также на улучшение качества окружающей среды. Эти работы включают природоохранные и инженерно- технические мероприятия, которые осуществляются в период строительства, эксплуатации и закрытия полигона и проводятся по окончании стабилизации закрытых полигонов - процесса упрочнения свалочного грунта и достижения им постоянного устойчивого состояния. Причем, расходы на данное мероприятие должны закладываться в стоимость еще на том этапе, когда осуществляется проектирование полигонов ТБО.
Для определения объемов работ, выбора технологии и оборудования в период подготовки к проведению рекультивации производится паспортизация полигона по отчетным данным спецавтохозяйства, комбинатов благоустройства и т.д. по подчиненности, за весь период эксплуатации закрытого полигона. Первоначально для проведения рекультивации разрабатывается проектно-сметная документация. Основными исходными данными для проведения рекультивации являются геометрические показатели участка полигона и размеров слоев материалов, расстояний транспортировки времени работы полигона, видов растительности, сроки стабилизации закрытых полигонов с учетом климатической зоны. Работы по рекультивации нарушенных земель составляют систему мероприятий, которые требуют поэтапного выполнения и соблюдения положений законодательства Республики Казахстан.
Направления рекультивации, которые определяют дальнейшее целевое использование (сельскохозяйственное, лесохозяйственное, рекреационное или строительное) рекультивируемых территорий, всегда проходят в два этапа и представляют последовательно выполняемые комплексы работ по рекультивации земель – технический, который выполняет организация, эксплуатирующая полигон, и биологический, который выполняется специализированными предприятиями коммунального, сельскохозяйственного или лесохозяйственного профиля за счет средств предприятия, проводящего рекультивацию.
Технический этап рекультивации
На техническом этапе осуществляется разработка технологических и строительных мероприятий, конструкционных решений по устройству защитных экранов для основания и поверхности полигона, сбора, очистки и утилизации биогаза, сбора и обработки фильтрата и поверхностных сточных вод, с участием предприятия, выполняющего дальнейшее использование земель. Таким образом, к техническому этапу рекультивации полигона ТКО относятся следующие мероприятия:
-стабилизация тела полигона (завоз грунта для засыпки провалов и трещин, его планировка и создание откосов с необходимым углом наклона и т.д.);
-сооружение системы дегазации для сбора свалочного газа;
-создание системы сбора и удаления фильтрата и поверхностного стока;
-создание многофункционального культивационного защитного экрана.
Технический этап рекультивации включает исследования состояния свалочного тела и его воздействия на окружающую природную среду, подготовку территории полигона (свалки) к последующему целевому использованию. К нему относятся: получение исчерпывающих данных о геологических, гидрогеологических, геофизических, ландшафтно- геохимических, газохимических и других условий участка размещения полигона (свалки), создание рекультивационного многофункционального покрытия, планировка, формирование откосов, разработка, транспортировка и нанесение технологических слоев и потенциально- плодородных почв, строительство дорог, гидротехнических и других сооружений.
Рисунок 27 - Полигон в завершающей стадии технической рекультивации

Полигон жер деңгейінен 1,5 м-ден жоғары шығып тұрса, оны тегістейді және қажет болған жағдайда (көп қабатты полигондар үшін) террассалайды. Жабық полигондардың жоғарғы мелиоративтік қабаты астындағы топырақ қабатынан және құнарлы топырақтың көлемді қабатынан тұрады. Жасанды астарлы қабат (өткізгіштігі төмен жабын) ретінде мыналар қолданылады: қабатының қалыңдығы кемінде 200 мм және сүзу коэффициенті 10-3 см/с аспайтын тығыз саздақтар мен саздар; IIIIV санатты битуммен байланған қалыңдығы кемінде 150 мм құм негізі; бентонит төсеніштері мен сүзу коэффициенті 10-3 см/с геомембраналар. Мелиорацияның биологиялық кезеңі.
Мелиорацияның биологиялық кезеңі жабық полигондардың (бұзылған жерлер) аумағын 4 жыл бойы қалпына келтіру бойынша агротехникалық және фитомелиоративтік шаралар кешенін қамтиды және келесі жұмыстарды қамтиды: көпжылдық шөптер ассортиментін таңдау, топырақ дайындау, егістік және дақылдарды күту.
Биологиялық кезеңнің бірінші жылында топырақты дайындау, оның ішінде 10 см тереңдікте дискілеу, негізгі тыңайтқышты енгізу, содан кейін 2 ізге тырмалау және егіс алдындағы илемдеу жүргізіледі.
Содан кейін дайындалған шөп қоспасы қатарға бөлек себіледі. Шөп қоспасы екі, үш және одан да көп шөп құрамдастарынан тұрады, олар рекультивацияланған полигон аумағының жақсы көгалдануын, аязға және құрғақшылыққа төзімділігін, ұзақ мерзімділігін және шабудан кейін тез өсуді қамтамасыз етуі керек. Ауылшаруашылық дақылдарын күтіп-баптау топырақтың 35-40% ылғалдылығын қамтамасыз ету үшін суаруды қамтиды, қайталап суару жергілікті климаттық жағдайға байланысты, 10-15 см биіктікте шабу және тыңайтқыш нормасына сәйкес минералды тыңайтқыштармен тыңайтқыш беру, содан кейін тырмалау.
28 Сурет - Рекультивацияланған полигон
Одан кейін көпжылдық шөптерді өсірудің 2, 3, 4-ші жылдарында көктемде азотты тыңайтқыштармен тыңайтқышпен тыңайтқышпен тыңайтып, 3-5 см тереңдікке отырғызып, 5-6 см биіктікте шабады және толық минералды тыңайтқышпен тыңайтады. 140-200 кг/га, содан кейін 3-5 см тереңдікте тырмалау және 200 текше метр суару. м/га бір реттік суарумен.
Шөптер егілгеннен кейін 4 жыл өткен соң рекультивацияланған полигонның аумағы жерді кейіннен нысаналы пайдалану үшін ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, құрылыс немесе рекреациялық аймақтардағы жұмыстарды жүзеге асыру үшін тиісті бөлімге беріледі.
Жабық полигондарды рекультивациялаудың ауылшаруашылық бағыты, егер полигон бүлінген жерлерде егістік немесе шабындық жерлерді құру мақсатында сол немесе басқа ауыл шаруашылығы кәсіпорнының жер пайдалану аймағында орналасқан болса (жабылғаннан кейін 1-3 жыл өткен соң) жүзеге асырылады. полигон аумақтары), суармалы көкөніс өсіру немесе ұжымдық бау-бақша өсіру үшін (10-15 жылға дейін).
Орман шаруашылығы бағыты полигондармен бүлінген жерлерде мелиоративтік, эрозияға қарсы, егіс алқаптарын қорғау немесе ландшафтыкөгалдандыру мақсатындағы орман дақылдарын жасау мен өсіруді білдіреді.
Жабық полигон аумағын өнеркәсіптік және азаматтық құрылысқа жарамды жағдайға келтіруді көздейтін құрылыс бағыты екі жолмен жүзеге асырылады: полигонның топырағын алып тастамай және полигонды алып тастай отырып, жабық полигон аумағында құрылыстар салу. топырақ. Полигонның топырағын алып тастамай, жабық полигон аумағында жертөлелері (тұрғын үйлер, балалар және емдеу мекемелері) бар азаматтық құрылыс салуға жол берілмейді. Полигонның топырағын шығару кезінде тұрғын үй құрылысына тиісті санитарлық-бактериологиялық зерттеулер жүргізілгеннен кейін ғана рұқсат етіледі.
Уақытша және тұрақты рекультивация.

В случае, если полигон выступает над уровнем земли выше 1,5 м, производится его выполаживание и при необходимости (для высотных полигонов) террасирование. Верхний рекультивационный слой закрытых полигонов состоит из слоя подстилающего грунта и насыпного слоя плодородной почвы. В качестве искусственного подстилающего слоя (слабопроницаемое покрытие) применяются: плотные суглинки и глины толщиной слоя не менее 200 мм и с коэффициентом фильтрации не более 10-3 см /с; песчаное основание толщиной не менее 150 мм, связанное битумом III-IV категории; бентонитовые маты и геомембраны, имеющие коэффициент фильтрации 10-3 см/с.
Биологический этап рекультивации
Биологический этап рекультивации включает комплекс агротехнических и фитомелиоративных мероприятий по восстановлению территории закрытых полигонов (нарушенных земель) в течение 4 лет и включает следующие работы: подбор ассортимента многолетних трав, подготовку почвы, посев и уход за посевами.
В первый год проведения биологического этапа производится подготовка почвы, включающая в себя дискование на глубину до 10 см, внесение основного удобрения с последующим боронованием в 2 следа и предпосевное прикатывание.
Затем производится раздельно-рядовой посев подготовленной травосмеси. Травосмесь состоит из двух, трех и более компонентов трав, которые должны обеспечивать хорошее задернение территории рекультивируемого полигона, морозо- и засухоустойчивость, долговечность и быстрое отрастание после скашивания. Уход за посевами включает в себя полив из расчета обеспечения 35-40% влажности почвы, повторность полива зависит от местных климатических условий, скашивание на высоте 10- 15 см и подкормку минеральными удобрениями в соответствии с нормой подкормки с последующим боронованием.
Рисунок 28 - Рекультивированный полигон
В последующем на 2, 3 и 4 годы выращивания многолетних трав производится их подкормка азотными удобрениями в весенний период, бронирование на глубину 3-5 см, скашивание на высоту 5-6 см и подкормка полным минеральным удобрением из расчета 140-200 кг/га с последующим боронованием на глубину 3-5 см и поливом из расчета 200 куб. м/га при одноразовом поливе.
Через 4 года после посева трав территория рекультивируемого полигона передается соответствующему ведомству для осуществления сельскохозяйственного, лесохозяйственного, строительного или рекреационного направлений работ для последующего целевого использования земель.
Сельскохозяйственное направление рекультивации закрытых полигонов осуществляется в случае расположения полигона в зоне землепользования того или иного сельскохозяйственного предприятия с целью создания на нарушенных землях пахотных или сенокосно-пастбищных угодий (через 1-3 года после закрытия полигона площадей), для поливного овощеводства или коллективного садоводства (через 10-15 лет).
Лесохозяйственное направление представляет создание и выращивание на нарушенных полигонами землях лесных культур мелиоративного, противоэрозионного, полезащитного или ландшафтно-озеленительного назначения.
Строительное направление, которое представляет подготовку территории закрытого полигона в состояние, пригодное для промышленного и гражданского строительства, осуществляется двумя способами: строительство объектов на территории закрытого полигона без вывоза свалочного грунта и с вывозом свалочного грунта. Гражданское строительство с подвальными помещениями (жилые здания, детские и лечебно- профилактические учреждения) на территории закрытого полигона без вывоза свалочного грунта не допускается. При вывозе свалочного грунта жилищное строительство может быть разрешено только после проведения соответствующих санитарно-бактериологических исследований.
Временная и окончательная рекультивация

ҚКҚ-ның негізгі құрамдас бөлігі болып табылатын органикалық қалдықтар полигондар мен полигондарда 20 жыл ішінде ыдырайды. Сақталатын қалдықтардың негізгі массасындағы белсенді газдың түзілуі сақтау басталғаннан бастап шамамен үшінші жылы басталады, бірте-бірте ұлғаяды және 10-15 жылға созылады, содан кейін процесс біртіндеп баяулайды. Сондықтан уақытша кезеңді айналып өтіп, рекультивацияны бір кезеңде жүргізуге техникалық мүмкіндік бар. Бір кезеңде рекультивациялау негізінен биогаз ағынының төмендеуі қауіпсіз метан концентрациясына жеткен немесе биологиялық инерция кезеңі басталған ескі полигондар мен полигондар үшін жүргізіледі. Бірақ, экологиялық қауіпсіздік тұрғысынан алғанда, екі кезеңнен тұратын түпкілікті рекультивация ең қолайлы нұсқа болып табылады.
Уақытша рекультивация полигондағы анаэробты микробиологиялық процестер аяқталмаған және полигон газының түзілуі әлі жалғасып жатқанда қолданылады. Уақытша жабу қабатының ең маңызды мақсаты - жүйенің жабу қабатын түпкілікті қалыптастыру үшін жеткілікті судың енуіне мүмкіндік беру, осылайша қалдықтардағы органикалық компоненттердің биодеградациясына және полигон корпусын тұрақтандыруға мүмкіндік беру. Полигондағы газды өндіру аяқталғаннан кейін түпкілікті қалпына келтіру жұмыстары жүргізілуі керек. Сонымен қатар, рекультивация келесі мәселелерден аулақ бола алады:
− жабуға және рекультивациялауға рұқсаттың болмауы;
− жерлеу орнын болашақта пайдалану мүмкіндігімен жерлеуді тоқтата тұру ниеті;
− полигон денесінің шөгуі және белсенді қалыптасуы;
− полигон газының айтарлықтай бөлінуі. Уақытша рекультивацияның әсері;
− қазіргі уақытта экологиялық және санитарлық талаптарға сәйкес пайдаланылмайтын полигонды жабу нәтижесінде қоршаған ортаға теріс әсер ету қаупін уақытша төмендету;
− полигон жабылғаннан кейін қоршаған ортаға әсерінің мониторингін қамтамасыз ету.
Уақытша рекультивация мыналарды қамтиды:
− қолданыстағы полигонды 40 см топырақ қабатымен және 20 см қарашірік қабатымен жабу;
− жаңбыр суын басқару жүйесін (каналдар) орнату;
− ұңғымаларды бақылау мен сынамаларды алуды қоса алғанда, қоршаған ортаны бақылау жүйесін орнату;
− қолданыстағы полигонды пайдаланудың барлық кезеңінде кезең-кезеңмен жабу және рекультивациялау.
Рұқсат етілмеген полигондарды рекультивациялау.
Осы уақытқа дейін рұқсат етілмеген полигондардың көпшілігі пайдаланылмайтын жерлерде, жыраларда, жайылмаларда, елді мекендердің маңында немесе ішінде орналасқан. Қалдықтар дайын емес аумақта (инженерлік дайындық тұрғысынан) сақталған және, әдетте, ешқандай алдын ала негіздемесіз ұйымдастырылған, олардың қоршаған ортаға теріс әсерін анықтау үшін инженерлік-экологиялық зерттеулер толық жүргізілмеген. Осыған байланысты жердің бастапқы экономикалық құндылығы бұзылған. Бүлінген жерлердің типтік өкілдері және қоршаған ортаға әсер ететін қолайсыз факторлардың бірі өндірістік және тұтыну қалдықтарының рұқсат етілмеген үйінділері болып табылады.

Органические отходы, являясь основным компонентом ТКО, разлагаются на свалках и полигонах в течение 20 лет. Активное газообразование в толще складируемых отходов начинается примерно с третьего года от начала складирования, постепенно нарастая, и продолжается 10-15 лет, после чего процесс постепенно замедляется. Поэтому технически возможно осуществить рекультивацию в один этап минуя временный. Рекультивация в один этап осуществляется преимущественно для старых свалок и полигонов, где снижение потока биогаза достигла безопасных концентраций по метану или наступила стадия биологической инертности. Но, с точки зрения экологической безопасности, окончательная рекультивация в два этапа является предпочтительным вариантом.
Временная рекультивация применяется, когда анаэробные микробиологические процессы в теле свалки не завершены и образование свалочного газа еще продолжается. Важней шей задачей временного верхнего слоя является попадание достаточного количества воды для того, чтобы окончательно сформировался верхний слой системы, тем самым обеспечивая биологическое разложение органических компонентов в отходах и стабилизации тела свалки. После того, как образование свалочного газа завершится, должна быть выполнена окончательная рекультивация. Кроме того, рекультивация может позволить избежать такие проблемы как:
-отсутствие разрешения на закрытие и рекультивацию;
-намерение приостановить захоронение с возможностью будущего использования места захоронения;
-оседание и активное формирование тела свалки;
-значительное выделение свалочного газа. Эффект временной рекультивации;
-временное снижение рисков негативного воздействия на окружающую среду в результате закрытия свалки, эксплуатируемой на данный момент не в соответствии с экологическими и санитарными требованиями;
-обеспечения мониторинга воздействия свалки на окружающую среду после еҰ закрытия.
Временная рекультивация включает:
-покрытие существующей свалки 40 см. слоем грунта и 20 см. слоем гумуса;
-установка системы управления дождевой водой(каналов);
-установка системы экологического мониторинга, включая мониторинг скважин и забор проб;
-поэтапное закрытие и рекультивация существующей свалки на всем периоде еҰ действия.
-Демонтаж ограждения после выполнения работ по рекультивации по согласовании с Управлением Экологии и СЭС.
Рекультивация несанкционированных свалок
До настоящего времени большинство несанкционированных свалок расположены на неиспользованных землях, в оврагах, поймах рек, вблизи или в черте населенных пунктов. Отходы складировались на неподготовленную территорию (с точки зрения инженерной подготовки) и, как правило, организовывались без какого-либо предварительного обоснования, полностью отсутствовали инженерно-экологические проработки по определению их негативного воздействия на окружающую среду. В связи с чем была нарушена первоначальная хозяйственная ценность земель. Типичными представителями нарушенных земель и одним из неблагоприятных факторов, воздействующих на окружающую среду, являются несанкционированные свалки отходов производства и потребления.

Рұқсат етілмеген полигондар үлкен қауіп төндіреді, өйткені олар қоршаған ортаның барлық компоненттеріне айтарлықтай әсер етеді және атмосфералық ауаны (метан, күкірт диоксиді және т.б.), топырақты, жер үсті және жер асты суларын (ауыр металдар, еріткіштер, полихлорлы бифенил диоксиді, инсектицидтер және т.б.). Полигондардың жанындағы табиғи ортаның құрамдас бөліктері 1,5 км-ге дейінгі қашықтықта ластанады.
Полигондарда органикалық қалдықтардың болуы кеміргіштер мен жәндіктердің көбеюіне әкеліп соғады және қаладағы эпидемиологиялық жағдайдың шиеленісуіне ықпал етеді. Үлкен қауіп - метанның бөлінуі, ол өздігінен тұтанып, жер бедерінің төмен бөліктерінде, инженерлік коммуникацияларда және т.б. жер астындағы өрт пен жарылғыш заттардың концентрациясы.
Нақты жағдайларға қарамастан, ескі жерлеу орындарын бейтараптандыру және рекультивациялау әдістері мен шешімдері жалпы қабылданған инженерлік қағидаларға негізделуі керек.
Полигонды залалсыздандырудың қолданыстағы жалпы қабылданған әдісі келесі қадамдарды қамтиды:
− полигонның қауіптілік деңгейін анықтау;
− баламаларды бағалау;
− бейтараптандыру және рекультивациялау технологиясын әзірлеу.
Рұқсат етілмеген полигон алып жатқан аумақты игеру жұмыстарын бастамас бұрын осы полигонның табиғи ортаға кері әсер ету дәрежесін анықтау қажет. Осы мақсатта рұқсат етілмеген үйінді алып жатқан аумақта инженерлік және инженерлік-экологиялық барлау жұмыстары жүргізілуде.
Зерттеу нәтижелері бойынша мыналарды анықтау керек:
− қалдықтардың морфологиялық құрамы;
− жер асты және жер үсті суларының, топырақтың, түп шөгінділерінің, өсімдіктердің зиянды заттармен ластану дәрежесі;
− газдың химиялық ластану дәрежесі;
− радиоактивтілігі жоғары аймақтар;
− гельминт жұмыртқаларының, егеуқұйрықтар мен шыбындардың колонияларының көп мөлшері бар бактериялық ластану аймақтары;
− рекультивациялау әдістері бойынша ұсыныстар;
− рекультивация кезеңінде іргелес аумақтарды инженерлік қорғау әдістері бойынша ұсыныстар;
− рекультивациялау процесінде қоршаған ортаның мониторингін ұйымдастыру бойынша ұсыныстар;
− мелиоративтік жұмыстарды жүргізу кезеңінде іргелес аумақтар мен халықты инженерлік-санитариялық қорғау әдістері бойынша ұсыныстар.
Мәселені анықтағаннан кейінгі келесі қадам полигонды бейтараптандыру және қалпына келтіру әдісін таңдау болып табылады. Рұқсат етілмеген үйінділер алып жатқан аумақтарды рекультивациялау және залалсыздандырудың барлық әдістерін үш негізгі топқа бөлуге болады: − өндіру, кәдеге жарату және қауіпсіз кәдеге жарату;
− орнында жою;
− ластаушы заттарды орнында бекіту.
Әрбір әдіс қабылданған шаралардың сенімділігі және қаржылық шығындар тұрғысынан белгілі бір артықшылықтар мен кемшіліктерге ие және нақты жағдайды, ресурстар мен материалдардың болуын, қоршаған орта жағдайларын, химиялық заттардың табиғатын, тиісті ережелер мен шығындарды ескере отырып бағалануы керек.
Рұқсат етілмеген полигондарды рекультивациялау бойынша техникалық шешімдер рекультивациядан кейінгі аумақтың функционалдық мақсаты мен пайдаланылуына байланысты қабылданады. Бұл шарттар полигондарға байланысты барлық қолайсыз факторларды (техногенді топырақты толық немесе ішінара жою, стандартты таза топырақпен ауыстыру, алып тастамай жабу және т.б.) ескере отырып, рекультивация кезіндегі жұмыс көлемін анықтайды.
Бүгінгі таңда қалдықтарды кәдеге жаратудың ең кең таралған әдісі - полигон. Ал жақын болашақта бұл оларды дезинфекциялаудың ең кең таралған тәсілі болып қала бермек.
Барлық рұқсат етілмеген қалалық үйінділерді олардың қалыптасу әдісі бойынша ажырату керек:
− I тип – қалдықтарды орталықтандырылған шығару үшін аумақтар ретінде бірнеше жылдар бойы қалыптасқан және негізінен бұрынғы карьерлердің орналасқан жерлерімен шектелген полигондар (көмілген). Олардың тұрақты шекаралары және салыстырмалы түрде үлкен көлемі мен аудандары бар;
− II тип – қалдықтардың өздігінен және кездейсоқ шығарылуына байланысты рұқсат етілмеген полигондар. Мұндай полигондар, әдетте, муниципалитеттің бүкіл аумағында мерзімді түрде пайда болады және жойылады.
Қарапайым жағдайда шағын полигонды экскаватормен алып тастауға болады және қалдықтарды лицензиясы бар полигонға тасымалдауға болады (алу, шығару және қауіпсіз көму, бұрынғы полигон аумағын дезинфекциялау және оны топырақтың құнарлы қабатымен жабу) . Нашар сценарийде шешім интенсивті сүзу және полигон газын басқарумен (ластаушы заттарды орнында ұстау) үйлесетін қымбат тұратын түпкілікті жабуды қамтуы мүмкін.
Соңғы уақытта кеңінен қолданылып келе жатқан ескі жерлеу орындарын рекультивациялаудың ең перспективалы әдісіне - полигон денелерін кейіннен өңдеумен (жерде жою) кеңейтуге ерекше назар аудару керек. Әдіс полигонның топырағын ұйымдасқан түрде қазуды және оны кейіннен өңдеуді қамтиды. Әдіс ескі полигондарды, сондай-ақ экологиялық және халықтың денсаулығын сақтау талаптарына сәйкес келмейтін нашар жобаланған немесе тиімсіз жұмыс істейтін полигондарды жою әдісі ретінде қолданылуы мүмкін.
Рұқсат етілмеген полигондардың көптігі және олардың салыстырмалы түрде аз көлемдегі (ауылдық аумақтар мен қала маңындағы шағын полигондар) жылжымалы механикаландырылған колонна құру арқылы айтарлықтай нәтижеге қол жеткізуге болады. Пеш колоннасы барлық қажетті жылжымалы құралдармен жабдықталуы керек: технологиялық жабдықтар мен механизмдер, көлік құралдары, тұрмыстық заттар және алдын алу шаралары.
Әдістің қолданылуы келесі себептерге байланысты перспективалы болып табылады:
− қазу, қалдықтарды лицензияланған полигонға тасымалдау, алынған қайталама материалдарды сұрыптау және кейіннен өңдеу полигонды кейіннен шаруашылыққа пайдалану үшін таза аумаққа айналдыруға мүмкіндік береді;
− Экологиялық қауіпті полигондарды рекультивациялау жұмыстары жүргізілуде.

Несанкционированные свалки представляют серьезную опасность, так как существенно влияют на все компоненты окружающей среды и являются мощным загрязнителем атмосферного воздуха (метан, сернистый газ и др.), почвы, поверхностных и грунтовых вод (тяжелые металлы, растворители, полихлорбифенилы – диоксиды, инсектициды и др.). Компоненты природной среды вблизи свалок загрязняются на расстоянии до 1,5 км.
Наличие на свалках органических отходов приводит к образованию очагов размножения грызунов и насекомых и способствует обострению эпидемиологической обстановки в городе. Большую опасность представляет выделение метана, способного самовозгораться и накапливаться в пониженных частях рельефа, инженерных коммуникациях и тех. подпольях до пожаро-взрывоопасных концентраций.
Независимо от конкретных условий, способы и решения по обезвреживанию и рекультивации старых мест захоронения должны быть основаны на общепринятых инженерных принципах.
Существующая общепринятая методика обезвреживания свалки включает следующие этапы:
-определение степени опасности свалки;
-оценка альтернативных вариантов;
-разработка технологии обезвреживания и рекультивации.
Перед началом работ по освоению территории, занятой несанкционированной свалкой, необходимо определить степень негативного воздействия данной свалки на природную среду. Для этого на территории занятой несанкционированной свалкой проводятся инженерные и инженерно-экологические изыскания.
По результатам изысканий должно быть определены:
-морфологический состав отходов;
-степень загрязненности вредными веществами подземных и поверхностных вод, почвогрунтов, донных отложений, растительности;
-степень по газ химическому загрязнению;
-участки с повышенной радиоактивностью;
-участки бактериального загрязнения, с повышенным содержанием яиц гельминтов, колониями крыс и мух;
-рекомендации по способам рекультивации;
-рекомендации по способам инженерной защиты прилегающих территорий в период рекультивации;
-рекомендации по организации экологических режимных наблюдений в процессе рекультивации;
-рекомендации по способам инженерной и санитарной защиты прилегающих территорий и населения в период производства работ по рекультивации.
Следующим шагом после обозначения проблемы является выбор метода обезвреживания и рекультивации свалки. Все методы рекультивации и обезвреживания территорий, занятых несанкционированными свалками, можно разделить на три основные группы:
-извлечение, удаление и надежное захоронение;
-уничтожение на месте;
-фиксация загрязнителей на месте.
Каждый метод обладает определенными достоинствами и недостатками с точки зрения надежности принимаемых мер и финансовых издержек и должен быть оценен с учетом конкретной ситуации, наличия ресурсов и материалов, условий окружающей среды, характера химических веществ, соответствующих нормативных документов и затрат.
Технические решения по рекультивации несанкционированных свалок принимаются в зависимости от функционального назначения и использования территории после рекультивации. Эти условия определяют объем работ при рекультивации с учетом всех неблагоприятных факторов, сопутствующих свалкам (с полным или частичным удалением техногенного грунта, заменой нормативно чистым грунтом, перекрытием без удаления и др.).
На сегодняшний день наиболее широко практикуемым методом размещения отходов является захоронение. И в ближайшем будущем оно будет оставаться самым распространенным способом их обеззараживания.
Все несанкционированные городские свалки следует различать по способу их образования:
-I тип – свалки (погребенные), образованные как территории централизованного вывоза отходов в течение нескольких лет и преимущественно приурочены к местам расположения бывших карьеров. Они имеют постоянные границы и относительно большие объемы и площади;
-II тип – свалки, образованные как несанкционированные при стихийном и эпизодическом вывозе мусора. Такие свалки, как правило, периодически возникают и ликвидируются по всей территории муниципального образования.
В самом простом случае, небольшую свалку можно удалить экскаватором и перевезти отходы на лицензированный полигон (извлечение, удаление и надежное захоронение, дезинфекция территории бывшей свалки и ее покрытии плодородным слоем грунта). В худшем случае, для решения проблемы можно предусмотреть устройство дорогостоящего финального покрытия в сочетании с интенсивными мероприятиями по управлению фильтратом и свалочным газом (фиксация загрязнителей на месте).
Особое внимание следует уделить наиболее перспективному методу рекультивации старых захоронений, получившему широкое применение в последнее время - эскалация свалочных тел с последующей их переработкой (уничтожение на месте). Метод представляет собой организованную выемку свалочного грунта и его последующую переработку. Метод может использоваться как способ ликвидации старых захоронений, а также неудачно спроектированных или неэффективно функционирующих полигонов, которые не отвечают требованиям охраны окружающей среды и здоровья населения.
При большом количестве несанкционированных свалок и относительно их небольших объемах (сельские районы и мелкие пригородные свалки) значительного эффекта можно достичь созданием передвижной механизированной колонны. Мехколонна должна быть оснащена всей необходимыми мобильными средствами: технологическим оборудованием и техникой, транспортными средствами, бытовыми принадлежностями и профилактическими средствами
Применение метода перспективно по следующим причинам:
-выемка, перевозка отходов на лицензированный полигон, сортировка и последующая переработка извлекаемых вторичных материалов позволяет превратить свалку в чистую территорию, для последующего хозяйственного использования;
-проводится рекультивация экологически опасных свалок.

Қолда бар ақпаратқа және қалпына келтірілетін материал жеткілікті тұрақты және механикалық сұрыптау жеткілікті тиімді деген болжамға сүйене отырып, қайталама ресурстарды алу қазылған қалдықтар массасының 30-40% құрауы мүмкін.
Бұл жұмыс облыстағы жоба негізінде әзірленген және салынған және инженерлік іздестіру жұмыстарының міндетті кешенін жүргізгеннен кейін бір немесе бірнеше ескі полигондар аумағында рұқсат етілмеген полигондардан қалдықтарды шығаруды, шығаруды және сенімді көмуді қамтамасыз етеді.
Елді мекендерде жаңа полигондардың пайда болуының алдын алу шаралары:
− өндірістік және тұрмыстық қалдықтардың мониторингін, сақтауды, қайта өңдеуді, шығаруды және жоюды қоса алғанда, қалдықтарды басқарудың мемлекеттік жүйесін құру;
− өндірістік және тұрмыстық қалдықтарды басқаруды жетілдіру бойынша салалық және өңірлік бағдарламаларды әзірлеу;
− өндірістік және тұрмыстық қалдықтардың жиналу көлемін азайту;
− табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу;
− жаңа полигондардың пайда болуының алдын алу шараларын шешу жолдары;
− экологиялық қауіпсіздік, мемлекеттік экологиялық бақылау және экологиялық мониторинг саласындағы заңнаманы жетілдіру;
− экологиялық бағалау мен қоршаған ортаны басқарудың рұқсат беру жүйесін оңтайландыру;
− экологиялық абардарлықты тарату және жұртшылықтың қатысуы;
− қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату кәсіпорындарын ұлғайту және қалдықтарды рекультивациялау және кәдеге жарату бойынша жаңа технологияларды пайдалана отырып қайта өңдеумен айналысатын субъектілерге қолдау көрсету.
5.9.1 ҚКҚ полигонының сыйымдылығын есептеу.
Полигонның жобалық сыйымдылығы ҚКҚ сақтауға қажетті аумақты анықтау үшін қажет. Есептеу бір тұрғынға шаққандағы ҚКҚ жинақталуының нақты жалпыланған жылдық нормасын, елді мекенде тұратын халық санын, ҚКҚ полигонын пайдаланудың болжамды мерзімін және полигондағы тұрмыстық қалдықтардың тығыздалу дәрежесін пайдалана отырып жүргізіледі.
Қатты тұрмыстық қалдықтардың жинақталуының нормалары және полигонды пайдаланудың бірінші жылына қатысты ҚКҚ жинақтау нормаларының ұлғаюы (%-бен) жобалық тапсырмада келтіріліп, тапсырыс беруші бекітеді. Қолданылатын машиналар мен механизмдердің техникалық сипаттамаларын ескере отырып, мың м3/жылына алынған ТҚҚның жылдық көлеміне қарай полигондарды бөлу енгізілді: 10, 20, 30, 60, 120, 240, 360,800, 1000,1500 , 2000 және 3000 м3/жыл.
Биіктігі (шұңқырлар мен жыралар үшін – тереңдігі) 20 метрден жоғары және жүктемесі 10 т/м2-ден жоғары немесе 100 мың т/га полигондар жоғары жүктемелі санатқа жатады.
Полигонды жобалау бөлінген жер учаскесінің жоспары негізінде жүзеге асырылады. ҚКҚ полигонының нақты сыйымдылығы технологиялық учаскелер мен жоспарлар негізінде анықталады.
Қала бойынша ҚКҚ полигонының есебі. Қонаев полигонның стандартты пайдалану мерзімі бойынша шығарылды - 15 жыл "Қатты тұрмыстық қалдықтар полигондары" (32-кесте).
Бағдарламаның шаралары оның әрекет ету мерзіміне қайта өңделмейтін қалдықтардың көлемін орналастыру картасы бар полигон салуды көздейді.

По имеющейся информации и на основании предположения, что извлекаемый материал достаточно стабилен, а механическая сортировка достаточно эффективна, регенерация вторичных ресурсов может составлять 30-40 % вынутой массы отходов.
Настоящей работой предусмотрено извлечение, удаление и надежное захоронение мусора несанкционированных свалок на территории одной или нескольких старых свалок района разработанных и построенных на основании проекта и после проведения обязательного комплекса инженерных изысканий.
Меры по предотвращению образования новых свалок в населенных пунктах:
-создание государственной системы управления отходами, включающей мониторинг, хранение, переработку, вывоз и утилизацию промышленных и бытовых отходов;
-разработка отраслевых, региональных программ по совершенствованию управления промышленными и бытовыми отходами;
-сокращение объемов накопления промышленных и бытовых отходов;
-предупреждение чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
-пути решения мер по предотвращению возникновения новых свалок;
-совершенствование законодательства в области экологической безопасности, государственного экологического контроля и экологического мониторинга;
-оптимизации разрешительной системы экологической экспертизы и природопользования;
-распространение экологической пропаганды и участия общественности;
-увеличение предприятий по переработке и вторичному использованию отходов и предоставление поддержки субъектам, осуществляющим переработку по новым технологиям рекультивации и утилизации отходов.
5.9.1Расчет вместимости полигона ТБО
Проектируемая вместительность полигона необходима для определения необходимой площади участка для складирования ТКО. Расчет выполняется с применением удельной обобщенной годовой нормы накопления ТКО на одного жителя, количества проживающих в населенном пункте людей, расчетного периода эксплуатации полигона ТКО, степени уплотнения бытовых отходов на полигоне.
Нормы накопления твердых бытовых отходов и показатель увеличения норм накопления ТКО (в %) относительно первого года эксплуатации полигона приводится в задании на проектирование и утверждается заказчиком. С учетом технических характеристик применяемых машин и механизмов вводится разделение полигонов по годовому объему принимаемых ТКО в тыс. м3/год: 10, 20, 30, 60, 120, 240, 360,800, 1000,1500,
2000 и 3000 м3/год.
Полигоны, имеющие высоту (для котлованов и оврагов - глубину) более 20 метров и нагрузку более 10 т/м2, или 100 тыс. т/га, принадлежат к разряду высоконагружаемых.
Проект полигона выполняется на основании плана выделенного участка земли. Фактическая вместительность полигона ТБО принимается на основании технологических разрезов и планов.
Расчет полигона ТБО для г. Қонаев произведен в части нормативного срока эксплуатации полигона – 15 лет.
"Полигоны для твердых бытовых отходов" (Таблица 32).
В Программе мероприятиями предусмотрено строительство полигона с картой для захоронения объема неутильной части отходов на срок еҰ действия.

32 Кесте- 2028 жылға арналған нормативтік кезеңге ҚКҚ полигонының сыйымдылығын есептеу
Параметр
Атауы
Бірлік өлшемі
Көрсеткіш
Em
Сұрыптаусыз стандартты кезеңдегі полигон сыйымдылығы
м3/жыл (т/жыл)
1709532 (341 907)
Em
Жартылай автоматты сұрыптауды ескере отырып, стандартты кезеңдегі полигон сыйымдылығы
м3/жыл (т/жыл)
1453102 (290 621)
Т
Полигонды пайдаланудың нормативтік мерзімі
жыл
15
Ф
Полигонның жер учаскесінің ауданы
га
20,51
Шығындар қалдықтарды сұрыптау жабдықтарының (механикаландырылған немесе жартылай автомат) ұсынылған түріне сәйкес қабылдануы керек. Қонаев қ. бойынша Бағдарламада 25%-ға дейін СМР іріктеуін қамтамасыз ететін жартылай автоматты қондырғылар арқылы қалдықтарды сұрыптау кешенінің құрылысы қабылданды.
Төмендегі кестеде (Кесте 33) Бағдарламаны іске асыру кезеңіне (2029 ж.) ҚКҚ полигонының құрылысына қажетті параметрлерді есептеу көрсеткіштері келтірілген.
33 Кесте- 2029 жылдың болжамды кезеңіне ҚКҚ полигонының өткізу қабілетін есептеу
Параметр
Атауы
Бірлік өлшемі
Көрсеткіш
Em
Сұрыптаусыз есептік кезеңдегі полигон сыйымдылығы
м3/жыл (т/жыл)
356 897
(71 379)
Em
Жартылай автоматты сұрыптауды ескере отырып, есептік кезеңдегі полигон сыйымдылығы
м3/жыл (т/жыл)
303 362
(60 672)
Т
Полигонның есептік қызмет ету мерзімі
жылдар
5
Ф
Полигон аймағы
га
4.28
5.9.2 Күрделі сайт
Қалдықтарды басқару объектілерін орналастыруға арналған біріктірілген алаң
Тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеудің әлемдік тәжірибесі қалдықтарды өңдеу объектілерін, оның ішінде полигонды, қалдықтарды сұрыптау кешенін және жылжымалы құрамға арналған гараждарды орналастыру үшін кешенді алаң құру қажеттілігін анықтады. Кешенді учаскені өзара байланысты тәртіпте ұйымдастырылған және қабылдау, тиеу және түсіру, сұрыптау, сақтау және одан әрі жөнелтуге арналған инженерлік құрылымдардың, техникалық және технологиялық құрылғылардың кешендері түріндегі көліктік-логистикалық тізбектің ажырамас буындары ретінде қарастырылуы керек. жарату.
Қалдықтарды басқару объектілерін орналастыруға арналған біріктірілген алаң (бұдан әрі – біріктірілген алаң) – қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдау, сұрыптау, қайта өңдеу, қайта тиеу және тасымалдауға арналған технологиялық өзара байланысты объектілердің, сондай-ақ орналасқан экономикалық инфрақұрылым объектілерінің бірыңғай кешені. бір ортақ аумақта.
Кешенді учаске (КП) келесі негізгі объектілерден тұрады:
− қалдықтарды сұрыптау станциясы (ҚҚС);
− арнайы көліктерге арналған гараждар;
− әкімшілік ғимарат;
− басқа экономикалық объектілер.
Кешенді учаскенің негізгі нысаны – қалдықтарды сұрыптау станциясы.
Толығырақ төмендегі кестеде (Кесте 34) Қонаев қаласында жиналған қалдықтардың салыстырмалы көлемімен бұрын әзірленген ұқсас жобаларға қатысты біріктірілген учаскенің құрамындағы қалдықтарды сұрыптау станциясының (ҚҚС) сипаттамалары мен техникалықэкономикалық көрсеткіштері ұсынылған.
34 Кесте- Қалдықтарды сұрыптау станциясының сипаттамасы
Әкімшілік-аумақтық бірлік
Жиналған қалдықтардың көлемі, т/жыл
АЖЖ қуаты, мың тонна/жыл
Бақылау пунктінің жоспарланған орны
Қонаев қ.

Таблица 32 - Расчет вместимости полигона ТКО на нормативный срок до 2028 года
Параметр
Наименование
Ед. изм.
Показатель
Еm
Вместимость полигона на нормативный срок без сортировки
м3/год (т/год)
1709532
(341 907)
Еmm
Вместимость полигона на нормативный срок с учетом полуавтоматической
сортировки
м3/год (т/год)
1453102
(290 621)
Т
Нормативный срок эксплуатации полигона
лет
15
Ф
Площадь земельного участка полигона
га
20,51
Затраты должны быть приняты в соответствии с рекомендуемым типом мусоросортировочного оборудования (механизированная или полуавтоматическая). В Программе для г. Қонаева принято строительство мусоросортировочного комплекса с использованием полуавтоматического оборудования, обеспечивающего до 25% отбора ВМР.
В таблице ниже (Таблица 33) приведены показатели расчетов необходимых параметров строительства полигона для ТКО на период действия Программы (2029 год).
Таблица 33 - Расчет вместимости полигона ТКО на расчетный срок на 2029 год
Параметр
Наименование
Ед. изм.
Показатель
Еm
Вместимость полигона на расчетный срок без сортировки
м3/год (т/год)
356 897
(71 379)
Еmm
Вместимость полигона на расчетный срок с учетом полуавтоматической сортировки
м3/год (т/год)
303 362
(60 672)
Т
Расчетный срок эксплуатации полигона
лет
5
Ф
Площадь земельного участка полигона
га
4,28
5.9.2Комплексная площадка
Комплексная площадка размещения объектов обращения с отходами
В мировой практике управления отходами потребления определена необходимость создания комплексной площадки для размещения объектов обращения с отходами, в том числе полигона, мусоросортировочного комплекса и гаражей для подвижного состава. Комплексную площадку следует рассматривать как неотъемлемые звенья транспортно-логистической цепи в виде комплексов инженерно- технических сооружений, технических и технологических устройств, организованно взаимосвязанных и предназначенных для приема, погрузки-разгрузки, сортировки, хранения и дальнейшей отправки отходов.
Комплексная площадка размещения объектов обращения с отходами (далее по тексту - комплексная площадка) – это единый комплекс технологически связанных между собой объектов по приему, сортировке, переработке, перегрузке и транспортированию твердых бытовых отходов, а также объектов хозяйственной инфраструктуры, размещенных на одной общей территории.
Комплексная площадка (КП) состоит из следующих основных объектов:
-мусоросортировочная станция (МСС);
-гаражи для спецтранспорта;
-административно-бытовой корпус;
-другие хозяйственные объекты.
Основным объектом комплексной площадки является мусоросортировочная станция.
Далее в таблице ниже (Таблица 34) приведены характеристики и технико- экономические показатели мусоросортировочной станции (МСС) в составе комплексной площадки применительно к ранее разработанным аналогичным проектам с сопоставимым объемом собираемых отходов в г. Қонаев.
Таблица 34 - Характеристики мусоросортировочной станции
Административно- территориальное образование
Объем собираемых отходов, т/год
Мощность МСС, тыс.т/год
Планируемое месторасположение КП
г. Қонаев

71 400
60
Қолданыстағы полигонның жанында
Қалдықтарды сұрыптайтын кешенді құрылымдардың құрамы. Өндіріс технологиясының талаптары, өнеркәсіптік қауіпсіздік, персонал үшін жағдайларды қамтамасыз ету, өндірістік қызмет көрсету қажеттілігі және т.б. Біріктірілген учаскеде қарастырылған келесі негізгі құрылымдар мен қондырғыларды анықтайды:
− сарайлары бар қалдықтарды сұрыптау станциясының цехы; − әкімшілік ғимарат;
− арнайы көліктерге арналған гараждар;
− бақылау пункті;
− радиометриялық бақылау нүктесі бар таразылау бөлмесі;
− қазандық;
− өртке қарсы және техникалық суға арналған резервуарлар;
− трансформаторлық қосалқы станция;
− арнайы көліктердің дөңгелектеріне арналған дезинфекциялық ванна;
− қоқыс және өндірістік қалдықтарды тазарту құрылыстары;
− жер үсті канализациялық сорғы станциясы;
− автотұрақ.
29 Сурет - Біріктірілген қалдықтарды сұрыптау кешені учаскесі
Біріктірілген алаңдар аумағында жоспарланған объектілерді орналастыру кезінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің талаптары, оның ішінде өрт қауіпсіздігі, көліктердің жүру бағыттарын оңтайландыру талаптары және аумақ бойынша персонал қозғалысы ескерілді. Кешенді учаскелер, жарылыс және өрт қауіптілігі бойынша ғимараттардың категориялары, өндірісті одан әрі кеңейту мүмкіндігін қамтамасыз ету және т.б.
Біріктірілген учаскелердің ғимараттары мен құрылыстары арасындағы қашықтық өртке қарсы үзілістердің талаптары және арнайы көліктердің өтуі және желілерді төсеу үшін жеткілікті дәлізді қамтамасыз ету ескерілген.
Өндірістік ғимарат өндірістік аймақта бөлек орналасқан, ғимараттың айналасында көліктерге арналған айналмалы жол қарастырылған.
Өндірістік ғимарат келесі өндірістік және қосалқы аумақтарды орналастыруды қарастырады:
− көлемі оның өнімділігіне байланысты қалдықтарды сұрыптауға арналған жабдық орнатылған өндіріс алаңы;
− ҚКҚ түсіру алаңы;
− көлемді қалдықтарды жинау алаңы; − қайталама шикізатты уақытша сақтау алаңы; − ҚКҚ қалдықтарын тиеу алаңы.
Арнайы көліктерге арналған гараждар қосалқы аймақта орналасқан және ұзын жағында учаскенің шекарасына іргелес, үш жағынан бір-бірімен байланысты гараждар көліктерге қол жетімді. Арнайы көліктерге арналған гараждарда келесі үй-жайлар бар:
− тұрақ жәшіктері;
− тексеру тесігі бар қораптар;
− машиналарды жууға арналған жәшіктер.
Әкімшілік-қызметтік ғимарат әкімшілік-экономикалық аймақта орналасқан.
Әкімшілік ғимараттарда келесі үй-жайлар қарастырылған:
− ерлер мен әйелдердің гардеробтары;
− кезекші персонал;
− тамақтану;
− менеджер;
− мамандар;
− күзетші;
− жұмыс киімі;
− кір және кептіргіш;
− тазалау жабдықтары;
− желдету камералары;
− тыныс алу;
− дәретханалар;
− дәліз және вестибюль.
Кешен учаскесінің ғимараттары мен құрылыстарының шамамен құрылымдық, жоспарлау және инженерлік сипаттамалары

71 400
60
Рядом с существующим полигоном
Состав сооружений мусоросортировочного комплекса. Требования технологии производства, промышленной безопасности, обеспечения условий для персонала, необходимость обслуживания производства, и т.д., определяют следующие основные сооружения и установки, предусматриваемые на Комплексной площадке:
-цех мусоросортировочной станции с навесами;
-административно-бытовой корпус;
-гаражи для спецтранспорта;
-контрольно-пропускной пункт;
-весовая с пунктом радиометрического контроля;
-котельная;
-резервуары пожарной и технической воды;
-трансформаторная подстанция;
-дезинфицирующая ванна для колес спецтранспорта;
-выгреб и очистные сооружения производственных стоков;
-канализационная насосная станция поверхностных стоков;
-стоянка автомашин.
Рисунок 29 - Комплексная площадка мусоросортировочного комплекса
При размещении объектов, намечаемых на территории Комплексных площадок учитывались требования нормативов Республики Казахстан, в том числе по пожарной безопасности, требования по оптимизации маршрутов автотранспорта и передвижения персонала по территории. Комплексных площадок, категории зданий по взрывопожарной опасности, обеспечение возможности дальнейшего расширения производства и др.
Расстояния между зданиями и сооружениями Комплексных площадок приняты с учетом требований противопожарных разрывов и обеспечения достаточного коридора проезда спецавтотранспорта и для прокладки сетей.
Производственное здание располагается отдельно в производственной зоне, вокруг здания обеспечивается круговой проезд для автотранспорта.
В производственном здании предусматривается размещение следующих производственно-вспомогательных зон:
-производственная зона, в котором устанавливается мусоросортировочное оборудование, размеры которого зависят от его производительности;
-зона разгрузки ТКО;
-зона отбора крупногабаритных отходов;
-участок временного хранения вторичного сырья;
-зона погрузки "хвостов" ТКО.
Гаражи для спецавтотранспорта размещаются во вспомогательной зоне и примыкает по длинной стороне к границе участка, с трех сторон к сблокированным гаражам обеспечивается проезд автотранспорта. В гаражах для спецавтотранспорта размещаются следующие помещения:
-боксы для стоянки машин;
-боксы со смотровой ямой;
-боксы для мытья машин.
Административно-бытовой корпус располагается в административно- хозяйственной зоне. В административно-бытовых корпусах предусматривается размещение помещений:
-мужского и женского гардеробов;
-дежурного персонала;
-приема пищи;
-руководителя;
-специалистов;
-вахтера;
-спецодежды;
-прачечной и сушилки;
-уборочного инвентаря;
-венткамеры;
-респираторной;
-туалетов;
-коридора и тамбура.
Ориентировочные конструктивно-планировочные и инженерные характеристики зданий и сооружений комплексной площадки

Бақылау пункті кірпішпен толтырылған темірбетон жақтаудан жасалған. Ғимарат бір қабатты, жертөлесіз, осьтердегі өлшемдері 5,4 х 3,4 м, төбесі еңісті, гофрленген қаңылтырмен жабылған. Бақылау пунктінің ғимаратында вестибюль және күзет бөлмелері бар.
Салмақ өлшейтін бөлме – көмілген таразы жабдығын орнатуға арналған өлшемі 18 х 3 метр болатын В25 маркалы монолитті бетоннан жасалған іргетас. Екі жағынан өтуді қамтамасыз ету үшін темірбетон пандустар орнатылған. Жабдықты орнатуға арналған плитаның қалыңдығы 300 мм. Негізі тығыздалған құм мен қиыршық тас қоспасы. Технологиялық жабдыққа металл қаңқа, салмақ қабылдау платформалары, тензометрлер жиынтығы, орнатуға арналған керек-жарақтар, дербес компьютер және бағдарламалық қамтамасыз ету кіреді.
Радиациялық бақылау пункті әрбір кешенді учаскеге әкелінетін қалдықтардың радиоактивтілігін бақылауға арналған портал типті рамалық жабдық болып табылады. Бақылау адамның қатысуынсыз құрылғылармен жүзеге асырылады, егер белгіленген параметрлерден асып кетсе, дыбыс және жарық дабылдары іске қосылады.

Контрольно-пропускной пункт выполнен в железобетонном каркасе с кирпичным заполнением. Здание одноэтажное, без подвала, размерами в осях 5,4 х 3,4 м, кровля односкатная, с покрытием из профлиста. В здании КПП предусмотрены помещения тамбура и комнаты охраны.
Весовая – фундамент из монолитного бетона марки В25 размером 18 х 3 метра для установки весового оборудования заглубленного типа. Для обеспечения проезда с двух сторон выполняются железобетонные пандусы. толщина плиты для установки оборудования – 300 мм. Основание – уплотненная песчано-гравийная смесь. В состав технологического оборудования входят металлическая рама, весоприҰмные платформы, комплект тензометрического оборудования, монтажные аксессуары, персональный компьютер и программное обеспечение.
Пункт дозиметрического контроля представляет собой рамочное оборудование портального типа для мониторинга радиоактивности завозимого мусора на каждую комплексную площадку. Контроль осуществляется приборами без вмешательства человека, при превышении установленных параметров срабатывает звуковая и световая сигнализация.

Полигоннан шығатын жерде монолитті темірбетоннан жасалған шұңқыр түріндегі ашық ваннаны салу жоспарлануда. Ұзындығы 8,0 м, ені 3 м, тереңдігі 0,3 м болатын монолитті темір бетоннан жасалған конструкция полигоннан шыққанда қоқыс таситын көліктердің дөңгелектерін жууға арналған.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес кешен алаңында құрылыстар кешенінің толыққанды жұмыс істеуі үшін қажетті инженерлік желілер мен құрылыстардың орнында құрылысы қарастырылған.
Жобаланған ғимараттар келесі ішкі инженерлік сумен жабдықтау және кәріз жүйелерімен жабдықталған:
− әкімшілік ғимарат – суық және ыстық сумен жабдықтау жүйелері;
− автокөлік жуу орны бар гараж - өндірістік және өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелері, өндірістік кәріз жүйесі және қайта өңдеу сумен жабдықтау жүйесі;
− қалдықтарды сұрыптау кешенінің цехы – өнеркәсіптік және өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелері, өндірістік және тұрмыстық кәріз жүйелері, қайталама сумен жабдықтау жүйелері.
Қайта пайдалану сумен жабдықтау жүйесі сыртқы сумен жабдықтау жүйесінен суды тұтынуды үнемдеуге арналған.
Қалдықтарды сұрыптау стансасынан жер үсті ағындары жаңбыр суы ұңғымалары орнатылған, жоспарланған аумақтағы төмен нүктелерге жіберіледі. Әрі қарай жер үсті ағыны нөсерлі кәріз желісі арқылы канализациялық сорғы станциясына жіберіледі және булану қоймаларына жіберіледі.
Жобаланатын учаскелердің өртке қарсы сумен жабдықтау жүйесі сыртқы және ішкі өрт сөндіруді қамтамасыз етуді ескере отырып жобаланады.
35 Кесте- Сумен жабдықтау және су бұрудың негізгі көрсеткіштері
Жүйенің атауы
Кірістегі есептік қысым
Есептік қысым, м3/тәу
Ескерту
Сумен жабдықтау, коммуналдық және ауыз сумен жабдықтау, оның ішінде:

На выезде из полигона предусматривается строительство открытой ванны в виде корыта из монолитного железобетона. Сооружение - из монолитного железобетона длиной 8,0 м, шириной 3 м и глубиной 0,3 м. Служит для мойки колес мусоровозов при выезде из полигона.
В соответствии с действующим законодательством РК на комплексной площадке предусмотрено строительство внутриплощадочных инженерных сетей и сооружений, необходимых для полноценного функционирования комплекса сооружений.
Проектируемые здания оборудуются следующими внутренними инженерными системами водоснабжения и канализации:
-административно-бытовой корпус - системами холодного и горячего водопровода;
-гараж с автомойкой – системами производственного и противопожарного водопровода, системой производственной канализации и системой оборотного водоснабжения;
-цех мусоросортировочного комплекса - системами производственного и противопожарного водопровода, системой производственной и хозяйственно-бытовой канализации, системой оборотного водоснабжения.
Система оборотного водоснабжения проектируется с целью экономии расходов воды из системы внешнего водоснабжения.
Поверхностные стоки с мусоросортировочной станции отводятся в пониженные точки спланированной территории, где установлены дождеприемные колодцы. Далее поверхностный сток по сети ливневой канализации направляется в канализационную насосную станцию и сбрасывается в пруды-накопители-испарители.
Система противопожарного водоснабжения проектируемых площадок запроектирована с учетом обеспечения наружного и внутреннего пожаротушения.
Таблица 35 - Основные показатели водопровода и канализации
Наименование системы
Расчетный напор на вводе
Расчетный напор, м3/сутки
Примечание
Водопровод, хозяйственно-питьевой, в том числе:

15-20
6.96
-
суық су
-
4.96
-
ыстық су
-
2.00
-
өңдеу суы
15-20
652.6
Қайтымсыз тұтыну
(суару және толтыру)
Сыртқы сумен жабдықтау желілерінен барлығы
-
665.8
Өрт сөндіру
30-50
-
2x5,0+15л/с
Сумен жабдықтауды қайта өңдеу
20-40
44.2
-
Канализация
-
6.96
-
Қалдықтарды сұрыптау цехының ғимаратында жылыту құрылғылары ретінде ауа өңдеу қондырғысының Р1 құрамына кіретін арналық ауа жылытқышы қолданылады. Тегіс құбырлардан жасалған регистрлер де беріледі. Гараж үй-жайлары да жылыту регистрлері арқылы жылытылады. Әкімшілік ғимаратты (АБК), гаражды және бақылау-өткізу пунктін жылыту аналогты жоба бойынша қабылданды. Әкімшілік ғимаратта биметалдық радиаторлар бар. Есіктердің үстінде термиялық перделер қарастырылған. Үй-жайларды жылыту үшін судың байланысты қозғалысы бар екі құбырлы көлденең жүйе жобаланған. Баспалдақтарды жылыту жүйесі бір құбырлы тік.
Сұрыптау цехының үй-жайларында механикалық қоректендіру және сору желдету қарастырылған. Бөлмедегі ауа алмасу үш есе қамтамасыз етіледі. Станцияға ауа ағыны суық мезгілде жылыту және жылы мезгілде салқындату бар ауа беру қондырғысының көмегімен жүзеге асырылады. Ауа салқындатқыштары мен ауа жылытқыштары ауа өңдеу қондырғысы жинағының бөлігі ретінде жеткізіледі. Жеткізу ауасы желдету камерасында орналасқан ауа беру қондырғысында өңделеді. Ауа бөлмеден желдеткіштер арқылы шығарылады. Желдету жүйесінің ауа өткізгіштері мырышталған болаттан жасалған.
Салыстырмалы талдау кезінде таңдалған блок-модульдік қазандықтар учаскелерде жылу көздері ретінде қарастырылған. Жақын жерде табиғи газ құбырлары жоқ учаскелерде қатты отынмен жұмыс істейтін қазандықтар орнатылған. Табиғи газ құбырлары жақын орналасқан жерлерде қазандықтар газбен қамтамасыз етіледі.
36 Кесте- инженерлік желілерге арналған объектілердің негізгі көрсеткіштері.
Жүйе атауы
Жылыту және желдету үшін жылу қуаты, Вт
Ыстық сумен жабдықтауға
арналған жылу қуаты, Вт
Жалпы жылу қуаты, Вт
ABK
36 888
54 000
90 888
Арнайы көліктерге арналған гараж
144 156
-
144 156
Қалдықтарды сұрыптау кешені цехы
573 394
-
573 394
Барлығы:

15-20
6,96
-
холодная вода
-
4,96
-
горячая вода
-
2,00
-
техническая вода
15-20
652,6
Безвозвратное потребление (полив и подпитка)
Всего из сетей системы внешнего водоснабжения
-
665,8
Пожаротушение
30-50
-
2х5,0+15л/с
Оборотное водоснабжение
20-40
44,2
-
Канализация
-
6,96
-
В здании мусоросортировочного цеха в качестве нагревательных приборов применяется канальный воздухонагреватель, входящий в состав приточной установки П1. Так же предусмотрены регистры из гладких труб. Помещения гаражей отапливаются так же отопительными регистрами. Отопление административно-бытового корпуса (АБК) гаража и КПП принято по проекту-аналогу. В административно-бытовом корпусе предусмотрены биметаллические радиаторы. Над дверными проемами предусмотрены тепловые завесы. Для отопления помещений запроектирована двухтрубная горизонтальная система, с попутным движением воды. Система отопления лестничных клеток - однотрубная вертикальная.
В помещении сортировочного цеха предусматривается механическая приточно-вытяжная вентиляция. Воздухообмен в помещении предусмотрен трехкратный. Приток воздуха в станцию осуществляется с помощью приточной установки с подогревом в холодный период года и с охлаждением в теплый. Воздухоохладители и воздухонагреватели поставляются в комплекте приточной установки. Обработка приточного воздуха осуществляется в приточной установке, расположенной в помещении венткамеры. Удаление воздуха из помещения осуществляется через канальные вентиляторы. Воздуховоды системы вентиляции выполняются из оцинкованной стали.
В качестве теплоисточников на площадках предусмотрены, выбранные при сравнительном анализе, блочно-модульные котельные. На площадках, не имеющих поблизости трубопроводов природного газа – устанавливаются котельные на твердом топливе. В тех же местах, где в непосредственной близости проложены трубопроводы природного газа котельные поставляются газовые.
Таблица 36 - Основные показатели объектов по инженерным сетям
Наименование системы
Тепловая мощность на отопление и вентиляцию, Вт
Тепловая мощность на горячее водоснабжение, Вт
Общая тепловая мощность, Вт
АБК
36 888
54 000
90 888
Гараж для спецмашин
144 156
-
144 156
Цех мусоросортировочного комплекса
573 394
-
573 394
Всего:

754 438
54 000
808 438
Күрделі учаскелерді телефонмен монтаждау жобалық қуаттылықтағы талшықты-оптикалық кабельді (ТОК) тарту арқылы жүзеге асырылады.
Нысанның электрмен жабдықтауы жобаланған екі трансформаторлы қосалқы станцияның төмен вольтты тарату қалқанынан жобаланған ғимараттар мен құрылыстардың кіріс тарату құрылғыларына (БТҚ) қабылданады, АВВбШв-1 жобалық қимадағы кабельдер траншеяларға салынады. Траншеядағы кабельді төсеу тереңдігі кемінде 0,7 м.Қоректендіру санаты –I, қоректендіру кернеуі 380/220В.
Аймақ биіктігі 7 м металл тіректерге орнатылған консоль түріндегі шамдармен жарықтандырылады.

754 438
54 000
808 438
Телефонизация комплексных площадок осуществляется путем прокладки волоконно-оптического кабеля (ВОК) проектной емкости.
Электроснабжение объекта принимается от низковольтного щита проектируемой двухтрансформаторной подстанции до вводно- распределительных устройств (ВРУ) проектируемых зданий и сооружений в траншеях прокладываются кабели марки АВБбШв-1 расчетных сечений. Глубина прокладки кабелей в траншее не менее 0.7 м. Категория электроснабжения –I, напряжение питания 380/220В.
Освещение территории выполняется светильниками консольного типа, устанавливаемыми на металлических опорах высотой 7 м.

Ғимаратты найзағайдан қорғау III санат бойынша жүргізіледі. Табиғи найзағай ретінде металл шатырдың қоршау конструкциялары қолданылады. Фарадей торы жасанды найзағай ретінде пайдаланылады. Найзағайдан қорғайтын тор диаметрі 6 мм2, қадамы 6х6 м дөңгелек болаттан жасалған. Барлық қосылымдар дәнекерлеу арқылы жүзеге асырылады. Үстіне тор төселеді. Найзағайдан қорғайтын тордан төмен өткізгіштер барлық периметрі бойынша кемінде 15 м сайын бағаналардың арматурасына дәнекерленген. Төбенің үстіне шығып тұрған барлық металл элементтер найзағайдан қорғайтын торға қосылуы керек, ал барлық металл емес элементтер қосымша найзағаймен жабдықталған, сонымен қатар найзағайдан қорғайтын торға қосылған.
Қалдықтарды орналастыру орындарының құрылымдарының шамамен инженерлік-техникалық көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының заңнамалық нормаларының талаптарына сәйкес ҚКҚ полигондарының есептік қызмет ету мерзімі 15 жылды құрайды. Полигон салудың технологиялық шешімдері қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етуге, құрылымның бірлік ауданына түсетін жүктемені арттыруға және пайдаланушы персоналдың қауіпсіздігіне бағытталған және қабаттың биіктігін және сақталатын қалдықтардың еңістерін, тығыздалу дәрежесін реттеуден тұрады. , және қалдықтарды инертті материалдармен толтыру тәртібі (оқшаулағыш құрылғы).
Қонаев қаласы полигонының сыйымдылығына қажетті қойма алаңы ҚКҚ сақтау үшін 4 кезеңге (картаға) бөлінген. ҚКҚ сақтаудың бірінші кезеңі, сондай-ақ кейінгілері қалдықтарды 5 жыл бойы қабылдауды қамтамасыз етуге арналған, сәйкесінше бірінші кезеңнің қоймаларының құрылымы полигондарды салу үшін негізгі іске қосу кешенін анықтайды. ұзақтығы 1-2 жыл.
Шұңқырдың түбі көлденең жобаланған, шұңқырдың табанында біртұтас топырақ қабаты бар. Экономикалық негізділігін, техникалық мүмкіндігін, жұмыс істеудің қарапайымдылығын негізге ала отырып, полигонның негізіне қалыңдығы кемінде 0,5 м болатын су өткізбейтін саз торын орнату жоспарлануда.Телефонды қалыңдықтағы ұсақ түйіршікті топырақпен жабу керек. үстіңгі жағынан кемінде 0,3 м.
ҚКҚ полигонының бүкіл аумағының периметрі бойынша қалдықтардың жеңіл фракцияларын ұстап тұру үшін және полигонның экономикалық аймағына бейтаныс адамдардың кіруін шектеу үшін тізбекті тордан жасалған қоршау жобалануы керек. Қойма алаңының қоршауының биіктігі 1,8 м.Қоршауға айналмалы қақпалар кіреді.
Полигонда бүкіл қойма алаңының периметрі бойынша айналма жолды және қалдықтарды сақтау карталары арасындағы учаске ішілік жолдарды қамтамасыз ету қажет, жолдардың ені 5 м деп есептеледі.

Молниезащита здания выполняется по III категории. В качестве естественных молниеприемников приняты металлические конструкции ограждения кровли. В качестве искусственного молниеприемника выполняется сетка Фарадея. Молниеприемная сетка выполняется из круглой стали диаметром 6 мм2 с шагом 6х6м. Все соединения выполнить сваркой. Сетка укладывается сверху. Токоотводы от молниеприемной сетки привариваются к арматуре колонн не реже чем через 15 м по всему периметру. Все выступающие над крышей металлические элементы должны быть присоединены к молниеприемной сетке, а все неметаллические элементы оборудованы дополнительными молниеприемниками, также присоединенными к молниеприемной сетке.
Ориентировочные инженерно-технические показатели сооружений полигона для захоронения отходов
Расчетный срок эксплуатации полигонов ТКО в соответствии с требованиями законодательных норм Республики Казахстан принят 15 лет. Технологические решения по устройству полигона направлены на обеспечение охраны окружающей среды, повышения нагрузки на единицу площади сооружения, на безопасность работы эксплуатационного персонала и заключается в нормировании высоты слоя и откосовскладируемых отходов, степени их уплотнения, порядке засыпки отходов инертными материалами (устройство изоляции).
Площадь складирования аналогичного требуемому для г.Қонаев мощности полигона разбита на 4 очереди (карты) складирования ТКО. Первая очередь складирования ТКО, как и последующие, рассчитана на обеспечение приема отходов в течение 5 лет, соответственно в структуре участков складирования первой очереди определяется основной пусковой комплекс строительства полигонов продолжительностью 1-2 года.
Днище котлована проектируется горизонтальным, основание котлована имеет слой связанного грунта. Исходя из экономической целесообразности, технической возможности, удобства производства работ предусмотрено устройство в основании полигона противофильтрационного экрана из глины толщиной не менее 0,5 м. Поверху экран следует засыпать мелкозернистым грунтом толщиной не менее 0,3 м.
По периметру всей территории полигона ТКО должно быть запроектировано ограждение из сетки "рабица" для задержания легких фракций отходов и для ограничения доступа посторонних на хозяйственную зону полигона. Высота ограждения зоны складирования 1,8 м. В составе ограждения предусмотрены распашные ворота.
На полигоне необходимо предусмотреть объездную дорогу по периметру всей площади складирования и внутриплощадочные дороги между картами складирования отходов, ширина дорог принята 5 м.

Аумақтың периметрі бойынша стандартты 8 метрлік белдеуде қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны үшін санитарлық-қорғау аймағы қарастырылған (5 қатар қарағаштан тұратын қорғаныш орман белдеуі). Бүкіл ені бойынша көпжылдық шөптердің көгалдары төселген.
Өнеркәсіптік сумен жабдықтау жүйесі үшін су технологиялық су құбыры (В3) арқылы учаскеден тұтынушыларға өтеді: жуу процестері, аумақты және жасыл алқаптарды суару, полигондардағы ҚКҚ ылғалдандыру, айналым жүйелерін толықтыру. Құбыр айналма жолдың бойымен полигонның периметрі бойынша жер астынан тартылған. Құбырларды төсеу тереңдігі берілген аумақтағы сумен жабдықтау желілерін пайдалану тәжірибесінен және Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің нормаларының талаптарына сәйкес алынды.
Аумақты сыртқы жарықтандыру ~220В кернеуде жүзеге асырылады. Аймақты жарықтандыру үшін DNAT шамы бар ЖКУ-30-250 маркалы шамдар пайдаланылады, олар СТ-8 типті металл тіректерге орнатылады. Сыртқы жарықтандыру құрылғыларының қоректендіруі жобаланған трансформаторлық қосалқы станциялардың РУ-0,4 кВ-тан жасалған. Шамдарды қуаттандыруға арналған сымдар (SIP-5, 4x16) анкерлік қысқыштар арқылы жарықтандыру тірегіне бекітіледі. Электрлік жарықтандыру фотореле арқылы автоматты түрде басқарылады.
Аумақты сыртқы жарықтандыру ~220В кернеуде жүзеге асырылады. Аймақты жарықтандыру үшін DNAT шамы бар ЖКУ-30-250 маркалы шамдар пайдаланылады, олар СТ-8 типті металл тіректерге орнатылады. Сыртқы жарықтандыру құрылғыларының қоректендіруі жобаланған трансформаторлық қосалқы станциялардың РУ-0,4 кВ-тан жасалған. Шамдарды қуаттандыруға арналған сымдар (SIP-5, 4x16) анкерлік қысқыштар арқылы жарықтандыру тірегіне бекітіледі. Электрлік жарықтандыру фотореле арқылы автоматты түрде басқарылады.
Ішкі дренаж және ағынды суларды кетіру жүйесі. Фильтратты жинауға және төгуге арналған дренаж жүйесі келесі элементтерден тұрады:
− полигон шұңқырының төменгі экранының жоғарғы жағындағы бастапқы дренаж жүйесі;
− полигон шұңқырының төменгі экранының жоғарғы жағындағы бастапқы дренаж жүйесі;
− дренаждық құбыр жүйесі – фильтратты айдауға арналған сорғы станциясы.
Полигонды газсыздандыру. Полигоннан газды шығару тік ұңғымалардан (ұңғымалардан) айдау арқылы қамтамасыз етіледі, бұл полигонның әртүрлі учаскелерінің үлкен аумақтарынан газды шығаруға мүмкіндік береді. Әрбір тік ұңғыма клапан арқылы бөлек реттеледі және сорғы құбыры арқылы жинаушы газ құбырына қосылады. Ұңғымалардағы газ жинағыш газ құбырына түседі де, одан аралас газ түрінде биогазды өңдеу қондырғысына беріледі. Полигон газын айдау және кәдеге жарату сорғы станциясы арқылы жүзеге асырылады.

По периметру территории в нормативной 8-метровой полосе предусмотрена санитарно-защитная зона полигона твердых бытовых отходов (защитная лесополоса по 5 рядов из вяза-карагача). По всей ширине устраивается газон из посева многолетних трав.
Для системы производственного водоснабжения вода поступает по трубопроводу технической воды (В3) с территории площадки к потребителям: моечные процессы, полив территории и зеленых насаждений, увлажнение ТКО на полигонах, подпитка оборотных систем. Трубопровод проложен в подземном исполнении по периметру полигона вдоль кольцевой дороги. Глубина заложения трубопроводов принята из условия опыта эксплуатации сетей водопровода в данном районе и в соответствии с требованием норм СН РК.
Наружное освещение территории выполнено на напряжение ~220В. Для освещения территории приняты светильники марки ЖКУ-30-250 с лампой ДНаТ, которые устанавливаются на металлических опорах типа СТ-8. Электроснабжение светильников наружного освещения выполнено от РУ- 0,4кВ проектируемых ТП. Провода для питания светильников (СИП-5, 4х16) крепится к опоре освещения при помощи анкерных зажимов. Управление электроосвещением осуществляется, в автоматическом режиме от фотореле.
Наружное освещение территории выполнено на напряжение ~220В. Для освещения территории приняты светильники марки ЖКУ-30-250 с лампой ДНаТ, которые устанавливаются на металлических опорах типа СТ-8. Электроснабжение светильников наружного освещения выполнено от РУ- 0,4кВ проектируемых ТП. Провода для питания светильников (СИП-5, 4х16) крепится к опоре освещения при помощи анкерных зажимов. Управление электроосвещением осуществляется, в автоматическом режиме от фотореле.
Внутренний дренаж и система удаления фильтрата. Дренажная система для сбора и отведения фильтрата состоит из следующих элементов:
-первичная система дрен поверх нижнего экрана котлована полигона;
-первичная система дрен поверх нижнего экрана котлована полигона;
-система отводящих трубопроводов-насосная перекачки фильтрата.
Дегазация полигона. Отвод газа с полигона предусмотрен за счет откачки из вертикальных скважин (колодцев), что дает возможность отвода газа с больших площадей различных участков полигона. Каждый вертикальный колодец с помощью задвижки регулируется отдельно и связан откачивающей трубой с собирающим газопроводом. Газ из скважин поступает в собирающий газопровод, а из него в виде смешанного газа подается блоку переработки биогаза. Откачка и утилизация свалочного газа происходят через станцию откачки.

Жаңа полигондардың биогаз өңдеу қондырғысының түпкілікті құрамы биогазды шығарудың басталуымен 2-3 жылдан кейін газ-химиялық зерттеулер жүргізгеннен кейін егжей-тегжейлі жобамен анықталады. Зерттеулер келіп түсетін ҚКҚ құрамы мен қасиеттерін анықтайды, қалдықтарды сығындыларды, биогаздың құрамы мен қасиеттерін, жер учаскесінің гидрогеологиялық жағдайын зерттейді, сонымен қатар биогаз полигонының су балансының теңдеуін құрастырады. Көрсетілген материалдар негізінде 1 тонна ҚКҚ-дан биогаз түзілудің сандық болжамы дайындалып, оны өңдеу бойынша қорытынды жасалады. Биогазды кәдеге жарату әдісі нақты ҚҚҚ полигоны үшін анықталады.
Қонаев қаласында қатты тұрмыстық қалдықтарды орналастыру полигонын салу қажеттілігін ескере отырып, техникалықкөрсеткіштер (Кесте 37). Жобалықсметалық құжаттаманы әзірлемес бұрын қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын орналастыру және іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін учаскені таңдау қажет. Қолданыстағы қалдықтарды көму орнына жақын жер учаскелерінде жаңа полигонды алдын ала салу күтілуде. Жаңа полигон пайдалануға берілген кезде қолданыстағы қалдықтарды орналастыру орны Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес рекультивациялануға жатады.
37 Кесте- Қонаев қ. полигон құрылысының инженерлік-техникалық көрсеткіштері
Атауы
Бірлік өлшемдер
Көрсеткіш
Полигон аймағы
га

Окончательный состав блока переработки биогаза новых полигонов определяются рабочим проектированием после проведения газовых и химических исследований через 2-3 года с началом выделения биогаза. Исследованиями определяется состав и свойства поступающих ТКО, изучаются вытяжки из отходов, состав и свойства биогаза, гидрогеологические условия земельного участка, а также составляется уравнение водного баланса биогаза полигона. На основании перечисленных материалов подготавливают количественный прогноз образования биогаза с 1 тонны ТКО и дают заключение о его переработки. Метод утилизации биогаза определяется для конкретного полигона ТКО.
Учитывая необходимость строительства полигона для захоронения ТКО в г. Қонаев, рассчитаны технические показатели (Таблица 37). Перед разработкой проектно-сметной документации необходимо выполнить выбор участка для размещения полигона ТКО и изыскательские работы. Предварительно строительство нового полигона предполагается на прилегающих к существующему объекту размещения отходов земельных участках. При введении в эксплуатацию нового полигона существующий объект размещения отходов подлежит рекультивации в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
Таблица 37 - Инженерно-технические показатели строительства полигона в г. Қонаев
Наименование
Ед. измерения
Показатель
Площадь земельного участка полигона
га

5.9.3 Қонаев қ. әкімдігінің аумағында қалдықтарды өңдеу объектілерін орналастыру
Қонаев қаласы әкімдігінің аумағында 2029 жылға дейін қалдықтарды басқару жүйесін дамыту перспективасымен келесі қалдықтарды өңдеу объектілерін орналастыру жоспарлануда (38 Кесте).
38 Кесте қала аумағындағы объектілердің тізімі. Қонаевтың 2029 жылға дейінгі даму перспективасымен.
Әкімшілік орталықтар мен елді
мекендердің
атаулары
ҚКҚ басқару құралдары
Қонаев қаласының әкімдігі
Қонаев қ.
Қолданыстағы нысандар:
Аумағы 19,7 га (Қонаев) ҚКҚ полигоны.
Қажетті әрекеттер:
1.Жаңа ҚКҚ полигоны салынғаннан кейін қолданыстағы полигонды жабу және рекультивациялау.
2.Жартылай автоматты сұрыптауды (15%) ескере отырып, сметалық қуаты 356 897 м³ жаңа заманауи кешенді полигон салу – 303 362 м³. Полигонның стандартты пайдалану мерзімі - 15 жыл.
Кешенді полигонның жер көлемі осы бағдарламаның әрекет ету мерзімі аясында 5 жылдық пайдалану мерзіміне 4,28 гектарды құрайды.
3.Кешенді учаске мыналардан тұратын кешенді учаскемен қамтамасыз етіледі:
-қалдықтарды сұрыптау станциясы (қуаты – 60 мың тонна/жыл).
Қонаев қаласы қамтамасыз етеді:
-қайталама шикізат пен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қабылдаудың стационарлық пункттері – 2 балл;
-қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинаудың жылжымалы пункті – 1 балл.
Инфрақұрылым объектілерінің схемасы (30 Сурет) көрсетілген.
30 Сурет - Қонаев қ. ҚКҚ нысандарының схемасы.
5.9.4 Қалдықтарды басқару бағдарламасының материалдықтехникалық базасы мен қаржылық шығындарының көрсеткіштерін есептеу.
Тұрмыстық қатты қалдықтар полигондары
Полигон құрылымдарының құны оның құрылысы мен пайдалануының нақты шарттарына, технологиялық қажеттіліктеріне және орналасуына (қолданыстағы электр және сумен жабдықтау желілеріне қатысты) және т.б. байланысты, сондықтан осы кезеңде шығындарды тек шамамен бағалауға болады.
ҚКҚ полигондарын салуға арналған болжамды күрделі шығындар (39 Кесте) ұқсас объектілерді салу шығындарына сәйкес айқындалады (Жамбыл облысы Жуалы ауданы Б.Момышұлы ауылында қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының құрылысының егжей-тегжейлі жобасы және полигон құрылысының техникалық-экономикалық негіздемесі. Алматы облысы Ұйғыр ауданы Чунджа ауылында қатты тұрмыстық қалдықтарды сақтау).
39 Кесте- ҚКҚ полигондарын салу шығындарының негіздемесі
Атауы
Шығындар
Тұрақты шығындар, мың теңге
ҚТҚ қоймасына
жатқызылатын
шығындар, мың теңге
1-тарау. Құрылыс алаңын дайындау
721
1-тарауға барлығы
721

5.9.3Размещение объектов обращения отходамина территории городской администрации г. Қонаев
На территории городской администрации г. Қонаев планируется разместить следующие объекты по обращению с отходами с перспективой развития системы управления отходами до 2029 год включительно (Таблица 38).
Таблица 38 - Перечень объектов на территории г. Қонаев с перспективой развития на период на 2029 г.
Наименование административных центров и населенных пунктов
Объекты по обращению с ТКО
Городская администрация Қонаев
г.Қонаев
Существующие объекты:
Полигон ТКО площадью 19,7 га (г.Қонаев). Необходимые мероприятия:
1.Закрытие и рекультивация существующего полигона после строительства нового полигона ТКО.
2.Строительство нового современного комплексного полигона расчетной вместимостью 356 897 м³, с учетом полуавтоматической сортировки (15%) – 303 362 м³. Нормативный срок эксплуатации полигона – 15 лет.
Площадь земельного участка комплексного полигона - 4,28 га на 5- летний срок эксплуатации в рамках срока действия данной программы.
3.При комплексном полигоне предусмотрена комплексная площадка в составе:
-мусоросортировочной станции (мощность - 60 тыс т/год).
В г. Қонаев предусмотрены:
-стационарные пункты приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов – 3 пункта;
-мобильный пункт приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов – 1 пункт.
Схема расположения объектов инфраструктуры приведена ниже (Рисунок30).
Рисунок 30 - Схема расположения объектов ТКО г. Қонаев
5.9.4Расчет показателей материально-технической базы и финансовых затрат Программы управления отходами.
Полигоны твердых коммунальных отходов
Стоимость сооружений полигона зависит от конкретных условий его строительства и эксплуатации, технологических потребностей и мест расположения (относительно существующих сетей электро- и водоснабжения) и т.п., поэтому на данной стадии затраты можно оценить лишь приблизительно.
Ориентировочные капитальные затраты на строительство полигонов захоронения ТКО (Таблица 39) определены в соответствии с затратами на строительство объектов-аналогов (Рабочий проект строительства полигона захоронения ТКО в с. Б.Момышулы, Жувалинского района Жамбылского района и ТЭО строительства полигона для складирования ТБО в с.Чунджа Уйгурского района Алматинской области).
Таблица 39 - Обоснование затрат на строительство полигонов ТКО
Наименование
Затраты
Постоянные затраты, тыс. тенге
Затраты, приходящиеся на участок складирования ТБО, тыс. тенге
Глава 1. Подготовка территории строительства
721
итого по главе 1
721

345 883
тұрақты шығындар
411 030
Қалдықтарды сақтау алаңының бірлігіне шығындар, дмың теңге/га
62 890
*Шығындар сомасы рекультивация шығындарын есепке алмай алынады
Осылайша, қалдықтарды сақтау алаңына тәуелді емес шығындар тұрақты (411,03 млн. теңге) болып қабылданады және іс жүзінде полигонның экономикалық аймағын орналастырумен байланысты, ол ірі және шағын полигондар үшін де ерекшеленуі мүмкін. Сақтау алаңы 5 гектардан аз жергілікті шағын полигондар үшін 205 миллион теңге көлемінде тұрақты құрамдас бөлік алынады. 1 га қойма алаңына шаққандағы шығындар 62,89 млн.теңге/га құрады. Қонаев аумағында қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын салуға қажетті сметалық шығындар төменде келтірілген (40 Кесте және 41 Кесте).

345 883
постоянные затраты
411 030
Затраты на единицу площади складирования отходов , в тыс. тенге/га
62 890
*Сумма затрат принята без учета затрат на рекультивацию
Таким образом, затраты, не зависящие от площади складирования отходов, принимаются постоянными (411,03 млн. тенге) и практически связаны с обустройством хозяйственной зоны полигона, которое также может отличаться для крупных и малых полигонов. Для локальных малых полигонов, площадью складирования менее 5 га, постоянную составляющую принимаем в размере 205 млн. тенге. Затраты на 1 га площади складирования составили 62,89 млн тенге/га. Ориентировочные затраты, которые необходимы для строительства полигона ТКО на территории г.Қонаева, приведены ниже (Таблица 40 и Таблица 41).

104 000
146 000
300 000
390 000
Ескерту: Бұл бағалауға технологиялық жабдық кірмейді.
(Полигондары бар іргелес жер учаскелерінде) қалдықтарды сұрыптау станцияларын салуға арналған жалпы сметалық шығындар.
43 Кесте- ҚКҚ полигондарының бөлігі ретінде ҒЖ құрылысын қаржыландырудың жалпы қажеттілігі.
Нысан атауы/орны
Қалдықтарды сұрыптау желісінің өнімділігі, т/жыл
Құны, миллион теңге
Ескертпелер
Құрылыс
60 000
305,0
Жартылай автоматты
жабдықтың құны

104 000
146 000
300 000
390 000
Примечание: Данная смета не включает технологическое оборудование
Общие ориентировочные затраты на устройство мусоросортировочных станций в составе (на смежных земельных участках с полигонами) полигонов приведены в Таблица 43.
Таблица 43 - Общая потребность в финансировании строительства МСС в составе полигона ТБО
Наименование/размещение объекта
Производительнось мусоросортировочной линии, т/год
Стоимость, млн. тенге
Примечания
Строительство
60 000
305,0
Стоимость полуавтоматического оборудования

328,6
Барлығы:
633,6
Қайта өңдеу және қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау пункттері
Аумақтық субъекті бойынша қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды қабылдау пункттерінің жалпы саны Кесте 44.
44 Кесте- Қайта өңдеуге болатын материалдар мен қауіпті қалдықтарды жинау орындарының саны
Әкімшілік аумақтық құрылымдар
Қайталама шикізат пен қауіпті
Қалдықтарды қабылдаудың
стационарлық пункттері, дана.
Қайта өңдеуге болатын
материалдар мен қауіпті
қалдықтарды жинайтын
жылжымалы пункттер
Қонаев қ.
3
1
Қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды қабылдаудың бір стационарлық пунктін құруға арналған сметалық шығындар шамамен 4 200 мың теңгені құрайды және модульдік ғимараттың, оны жайластырудың және қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтардың әртүрлі түрлеріне арналған мамандандырылған контейнерлердің шығындарын қамтиды.
Қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды жинаудың бір жылжымалы пунктін құруға арналған сметалық шығындар шамамен 12 450 мың теңгені құрайды және оған көлік пен оның жабдықтарының құны кіреді. Бұл жылжымалы пункттер шағын қалалардағы қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған.
Қайта өңдеуге болатын материалдар мен қауіпті қалдықтарды жинау орындарын ұйымдастыруға арналған жалпы сметалық шығындар көрсетілген 45-кесте – Қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды қабылдаудың стационарлық және жылжымалы пункттерін ұйымдастыруға арналған сметалық шығындар.
45-кесте – Қайталама шикізат пен қауіпті қалдықтарды қабылдаудың стационарлық және жылжымалы пункттерін ұйымдастыруға арналған сметалық шығындар
Атауы
Құны, мың теңге
Саны
Жалпы шығындар, мың теңге
Қайта өңдеуге болатын материалдар мен қауіпті қалдықтарды жинаудың
стационарлық пункттері
4200
2
8400
Қайта өңделгенматериалдарды
жинаудың мобильді пункттері
12450
1
12450
барлығы
20 850
Қосөзен кешені учаскесінде (Іле ауданы) құрылыс және ірі көлемдегі қалдықтарды және көлік қалдықтарын өңдеу жүзеге асырылады.
5.9.5 Қонаев қаланың қалдықтарды басқару жүйесінің материалдықтехникалық базасын және қаржылық көрсеткіштерін қалыптастыру.
5.9.5.1 Қалдықтарды жинау жүйесі
ҚҚҚ жинау жүйесін (контейнерлерді) жабдықтау нұсқалары қарастырылды, қазақстандық өндірушілердің кез келген қонуы бар машиналарға жарамды әртүрлі көлемдегі типтік жобалары ұсынылды.
Қолданыстағы ескі контейнерлерді алдыңғы және артқы жағындағы қоқыс машиналарының тиеу құрылғылары арқылы босатылатын сыйымдылығы 1,1 м3 заманауи контейнерлерге кезең-кезеңімен ауыстыру жоспарлануда.
Контейнерлер жоғары сапалы болаттан жасалған және ыстық мырышпен қаптауды қолдана отырып, орташа қалыңдығы 80 мкм болатын коррозияға қарсы қорғаныс жабынымен жабылған. Контейнердің төрт тұтқасы, төрт өздігінен жүретін дөңгелектері бар, олардың біреуінде тежегіш бар. Сондай-ақ ылғалды кетіруге арналған дренаждық құрылғы бар. Тапсырыс берушінің өтініші бойынша контейнер қабырғаларын қосымша нығайту немесе тігістерді тығыздау мүмкін. Контейнердің корпусын RAL түс кестесінде кез келген түске бояуға болады, сонымен қатар қалдықтарды жинайтын компанияның логотипін және сериялық нөмірін қолдануға болады.
Мырышталған болаттан жасалған нұсқасы қаланың табиғи-климаттық жағдайлары - жауын-шашынның айтарлықтай мөлшері бар күрт континенттік климат, тәуліктік температураның кенеттен өзгеруі және жел жағдайлары негізінде қабылданды. Сонымен қатар, контейнерлер жақсы эстетикалық көрініс пен ұтқырлыққа ие.
Барлық контейнерлер басқару сенсорларымен (ONLINE) жабдықталған, олар орналасу деректерін, сәйкестендіру деректерін, контейнердің толтырылуын жібереді және контейнерді босату туралы ақпаратты көрсетеді. Сонымен қатар, әрбір контейнерге көлік келген кезде ғана ақпаратты жіберетін сенсорларды (OFFLINE) орнатуға болады. Танкті басқару деректеріне мыналар кіреді: танк координаттары, мекен-жайы, шағын аудан, қала, географиялық қоршау атауы, танк нөмірі, танктің меншік құқығы туралы ақпарат.

328,6
итого:
633,6
Пункты приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов
Общее число пунктов приема вторичного сырья и опасных отходов по территориальным образованиям приведено в Таблица 44.
Таблица 44 - Количество пунктов приема вторичного сырья и опасных отходов
Административные территориальные образования
Стационарные пункты приема вторичного сырья и опасных отходов, шт.
Мобильные пункты приема вторичного сырья и опасных
отходов
г. Қонаев
3
1
Ориентировочные затраты на создание одного стационарного пункта приема вторичного сырья и опасных отходов составляют около 4 200 тыс. тенге и включают в себя затраты на модульное здание, его обустройство и специализированные контейнеры для разных видов вторичного сырья и опасных отходов.
Ориентировочные затраты на создание одного мобильного пункта приема вторичного сырья и опасных отходов составляют около 12 450 тыс. тенге и включают стоимость транспортного средства и его оборудование. Эти мобильные пункты предназначены для сбора вторичного сырья и опасных бытовых отходов в малых населенных пунктах.
Общие ориентировочные затраты на организацию пунктов приема вторичного сырья и опасных отходов приведены в Таблица -45 .
Таблица 45 - Ориентировочные затраты на организацию стационарных и мобильных пунктов приема вторичного сырья и опасных отходов
Наименование
Стоимость, тыс. тенге
Кол-во
Общие затраты, тыс. тенге
Стационарные пункты приема вторичного сырья и опасных отходов
4200
2
8400
Мобильные пункты приема вторичного сырья
12450
1
12450
итого
20 850
Переработка строительных и крупногабаритных отходов и отходов автотранспорта будет осуществляться на комплексной площадке
"Косозень" (Илийский район).
5.9.5Формирование материально-технической базы и финансовых показателей системы управления отходами г. Қонаев
5.9.5.1Система сбора отходов
Рассмотрены варианты оснащения системы сбора ТКО (контейнеры), предложены стандартные конструкции разного объема от казахстанских производителей, которые подходят для машин с любой посадкой.
Предполагается постепенная замена имеющихся старых контейнеров на современные контейнеры емкостью 1,1 м3, которые опорожняются с помощью погрузочных устройств мусоровозов во фронтальной и задней части. Контейнеры изготавливаются из высококачественной стали и покрываются защитным антикоррозийным покрытием средней толщиной 80 мкм, методом горячего оцинкования. Контейнер имеет четыре ручки, четыре самонаправляющих колеса, одно из которых имеет тормоз. Также есть сливное устройство для удаления влаги. По желанию Заказчика возможно дополнительное усиление стенок контейнера или герметизация швов. Корпус контейнера может быть окрашен в любой цвет в цветовой таблице RAL, также можно нанести логотип мусоровывозящей компании и порядковый номер.
Вариант исполнения из оцинкованной стали принят исходя из природно- климатических условий города – резко-континентальный климат со значительным количеством осадков, возможными резкими перепадами суточных температур, ветровым режимом. Кроме того, контейнеры обладают хорошим эстетичным внешним видом и мобильностью.
На все контейнеры устанавливаются датчики контроля (ONLINE), которые передают данные о местоположении, идентификационные данные, наполненность контейнера, отображает информацию о опорожнении контейнера. Кроме того, возможна установка датчиков (OFFLINE)для каждого контейнера, которые передают информацию только по приезду транспортного средства. Данные о контроле баков включают: координаты бака, адрес, микрорайон, город, название геозоны, номер бака, информацию о принадлежности бака.

Қызмет көрсету аймақтарының айтарлықтай бөлшектенуін, аулалардағы тар және апатқа бейім жол төсемдерін, техникалық қызмет көрсетудің қарапайымдылығын және қызмет ету мерзімін ұзарту мүмкіндігін ескере отырып, әзірлеуші көлемі 1,1 м3 контейнерлерді пайдалану нұсқасын ұсынады. Бөлек жинауды енгізудің кезең-кезеңімен жүргізілетін үдерісін, сондай-ақ ҚКҚ өңдеудің халықаралық тәжірибесін ескере отырып, контейнерлер санын 10-15%-ға арттыру қажет. Қонаев қаласы, контейнерлер саны 15 пайызға ұлғайтылды ( 46 Кесте).
46 Кесте- контейнерлермен жабдықтаудың техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
Атауы
Бірлік өзгерт у
Бірліктің құны, теңге
Саны
Жалпы құны, теңге
Есептеу бойынша
Контейнер 1,1 м3 қалыңдығы 2 мм мырышталған СT3 парақтан
жасалған
дана.

С учетом значительной разрозненности участков обслуживания территорий, стесненности и аварийности покрытий проездов во внутренних дворах, удобства обслуживания и возможности увеличения срока эксплуатации, разработчик предлагает вариант применения контейнеров объемом 1,1 м3. Учитывая постепенный процесс внедрения раздельного сбора, а также международный опыт по обращению с ТКО, количество контейнеров должно быть увеличено на 10-15%. Для г. Қонаев количество контейнеров увеличено на 15%. Таблица 46.
Таблица 46 - Технико-экономические показатели оснащения контейнерами*
Наименование
Ед. изм.
Стоимость единицы, тенге
Кол-во
Общая стоимость, тенге
По расчету
Контейнер 1,1 м3 из оцинкованного листа марки СТ3, толщиной 2 мм
шт.

2 800 000
225
630 000 000
Контейнерлерді бақылау сенсоры (ONLINE)
дана
35 000
225
7 875 000
Жалпы сома:
637 875 000
*Ескерту: - Қазақстандық өндірушінің жабдықтары қабылданды.
Елді мекендердегі жергілікті атқарушы органдар (шаруашылықтардың, ұйымдардың, мәдениет мекемелерінің, демалыс орындарының және т.б. аумақтарында) тұрғын үйлер мен қоғамдық орындардан санитарлық алшақтықты қамтамасыз ете отырып, ғимараттардың, көппәтерлі үйлердің және жеке тұрғын үйлердің маңында учаскелер салуды (қайта жаңартуды) ұйымдастырады. ғимараттар, балалар мекемелері, спорт алаңдары мен тұрғындар үшін демалыс аймақтары және мамандандырылған көлікке ыңғайлы асфальт қолжетімділігі. Учаскенің негізі қатты, асфальтталған немесе бетонды, температураның өзгеруіне төзімді болуы керек, жабынның қалыңдығы кемінде 100 мм алаңға еркін қол жеткізуге қарай еңіспен.
Пайдаланылатын қалдықтардың құрамдас бөліктерін бөлу тиімділігін арттыру ұсынылады, бастапқы кезеңде ҚКҚ бөлек жинауды қамтамасыз ету.
− ҚКҚ жалпы көлемінің 30% дейін құрайтын қалдықтардың "дымқыл" фракцияларын (негізінен азық-түлік) жинауға арналған контейнерлер.
− ҚКҚ жалпы көлемінің 70%-ын құрайтын қалдықтардың "құрғақ" фракцияларын жинауға арналған контейнерлер.
Халықтың қауіпті тұрмыстық қалдықтары қауіпті тұрмыстық қалдықтарды стационарлық немесе жылжымалы жинау пункттерімен (қаланың шалғай аудандарында) қабылданады.
Контейнерлерді орналастыру алаңдарының орны мен саны, олардың дизайны мен жабдықталуы бағдарламаның келесі кезеңдерінде анықталады. Қонаевтағы елді мекендер аумағындағы контейнерлік алаңшалардың схемасы санитарлық нормалар мен қала құрылысы нормаларына сәйкес әзірленуі тиіс. Қалдықтардың желмен таралуын және аумақтың ретсіз көрінісін болдырмайтын жабық типті контейнерлік алаңдардың типтік жобаларын жасауды қамтамасыз ету қажет. Сондай-ақ контейнерлік алаңдардың электрондық төлқұжатын әзірлеу және автоматтандырылған тізілімді жүргізу жүйесін енгізу қажет.
Қонаев қаласы бойынша көпқабатты және жеке үйлерде тұратын тұрғындардың болжамды кезеңге бөлінуіне сәйкес контейнерлік алаңдардың үш түрі (2; 4; 6 контейнер) қабылданды. Контейнер алаңдарының қажетті саны оларды орналастыру схемасын әзірлеу кезінде қолданыстағы учаскелерді алдын ала түгендеу арқылы нақтылануы керек.
47 Кесте- Контейнер алаңдарын салудың техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
Атауы
Бірлік өзгерту
Саны
Бірліктің құны, теңге
Жалпы құны, теңге

2 800 000
225
630 000 000
Датчик мониторинга на контейнеры (ONLINE)
шт.
35 000
225
7 875 000
Общая сумма:
637 875 000
*Примечание: - Принято оборудование казахстанского производителя.
Местные исполнительные органы в населенных пунктах (на территории домовладений, организаций, культурно-массовых учреждений, зон отдыха и т.д.) организуют строительство (реконструкцию) площадок около зданий, многоквартирных и индивидуальных жилых домов обеспечением санитарного разрыва от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения и удобного асфальтированного подъезда для специализированного транспорта. Основание площадки должно быть твердым, асфальтированным или бетонным, устойчивым к температурным перепадам с толщиной покрытия не менее 100 мм с уклоном в сторону свободного доступа к площадке.
Рекомендуется для повышения эффективности выделения компонентов отходов, подлежащих использованию, на первоначальном этапе предусмотреть для раздельного сбора ТКО.
-контейнеры для сбора "мокрых" фракций отходов (в основном –
пищевые), составляющих до 30% общего объема ТКО.
-контейнеры для сбора "сухих" фракций отходов, составляющих до 70% общего объема ТКО.
Опасные бытовые отходы от населения принимают стационарные или мобильные пункты приема опасных бытовых отходов (в отдаленных территориях города).
Расположение и количество площадок для размещения контейнеров, их конструкция и оснащение определяется на последующих стадиях реализации программы. Схема размещения контейнерных площадок на территории населенных пунктов г. Қонаев должна быть разработана в соответствии с санитарными нормами и градостроительными нормативами. Необходимо предусмотреть создание типовых проектов контейнерных площадок, желательно закрытого типа, исключающего разнос ветром отходов и неопрятный вид территории. Необходимо также ввести систему разработки электронных паспортов контейнерных площадок и ведения автоматизированного реестра.
Для г. Қонаев приняты три типа контейнерных площадок (2; 4; 6 контейнеров) в соответствии с прогнозируемым разделением на расчетный срок численности населения, проживающего в многоэтажной и индивидуальной застройке. Необходимое количество контейнерных площадок должно быть уточнено при разработке схемы их размещения с предварительной инвентаризацией существующих площадок.
Таблица 47 - Технико-экономические показатели строительства контейнерных площадок*
Наименование
Ед. изм.
Количество
Стоимость единицы, тенге
Общая стоимость, тенге

Қонаев қ. 6 контейнерге арналған контейнер алаңдары (20%)
ДК.
40
800 000
320000000
Қонаев қ. 4 контейнерге арналған контейнер алаңдары (60%)
ДК.
128
600 000
76800000
2 контейнерге арналған жеке тұрғын үй құрылысындағы контейнер алаңдары (20%)
ДК.
40
500 000
20000000
Барлығы:
208
416000000
*Ескерту: - Қазақстандық өндірушінің жабдықтары қабылданды
5.9.5.2 Қайта өңдеу және қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау пункттері
Қалдықтарды сұрыптау станцияларында қалдықтарды сұрыптауды ұйымдастырумен қатар, қайталама ресурстарды өндірудің келесі схемасы қабылданған: халқы 20-дан 40 мың адамға дейін елді мекендерде. қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қабылдау пункттері 20 мың адамға 1 пункттен, 40 мың және одан да көп адам тұратын ірі елді мекендерде құрылады. және одан да көп қайта өңдеуге жарамды материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қабылдау пункттері 30 мың адамға 1 пункт есебінен құрылады. Осылайша, Қонаев қ. 2028 жылға қарай қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қабылдайтын 3 пункт қажет болады (2028 жылы Қонаев қаласының тұрғындарының саны 89 мың адам).

Контейнерные площадки в МЖД на 6 контейнеров (20%)
шт.
40
800 000
320000000
Контейнерные площадки в МЖД на 4 контейнера (60%)
шт.
128
600 000
76800000
Контейнерные площадки в ИЖС на 2 контейнера (20%)
шт.
40
500 000
20000000
Всего:
208
416000000
* Примечание: - Принято оборудование казахстанского производителя
5.9.5.2Пункты приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов
Помимо организации сортировки отходов на мусоросортировочных станциях принимается следующая схема извлечения вторичных ресурсов: в населенных пунктах с населением от 20 до 40 тыс. чел. устраиваются пункты приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов из расчета 1 пункт на 20 тыс. человек, в крупных населенных пунктах с населением от 40 тыс. чел. и более устраиваются пункты приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов из расчета 1 пункт на 30 тыс. человек. Таким образом, для г. Қонаев потребуется 3 пункта приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов с перспективой на 2029 год (количество населения г. Қонаев на 2029 год – 89 тыс.).

Сонымен қатар, облыс және әр аудан орталығында қайталама шикізат пен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қабылдау үшін 1 жылжымалы пункт және құрамында сынап бар қалдықтарды залалсыздандыру үшін демеркуризация қондырғысы қажет. Қонаев қ. қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинайтын 1 жылжымалы пункт қажет. Төмендегі кестеде (48-кесте) қайта өңделетін материалдар мен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау орындарының сандық көрсеткіштері көрсетілген.
48 Кесте- қайталама шикізат пен қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қабылдау пункттерінің көрсеткіштері.
Әкімшілік аумақтық құрылымдар
Қайталама шикізат пен қауіпті
қалдықтарды
қабылдаудың
стационарлық пункттері, дана.
Қайталама шикізат пен қауіпті
қалдықтарды жинаудың
жылжымалы пункті, дана.
Демеркуризация станциясы, дана.
Қонаев қ.
3
1
1

Кроме того, в областном и в каждом районном центре необходим 1 мобильный пункт приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов и установка по демеркуризации по обезвреживанию ртутьсодержащих отходов. Для г. Қонаев необходим 1 мобильный пункт приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов. В таблице ниже (Таблица 48) приведены количественные показатели по пунктам приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов.
Таблица 48 - Показатели по пунктам приема вторичного сырья и опасных бытовых отходов
Административные территориальные образования
Стационарные пункты приема вторичного сырья и опасных отходов, шт.
Мобильный пункт приема вторичного сырья и опасных отходов, шт.
Демеркуризационная станция, шт.
г. Қонаев
3
1
1

5.9.5.3 Қалдықтарды тасымалдау
Артқы тиейтін қоқыс таситын көліктер жинау көлігі ретінде ұсынылады, өйткені олар қоқыс жинайтын контейнерлерге қызмет көрсетуге мүмкіндік береді және бүйірден тиейтін қоқыс таситын көліктерге қарағанда айқын артықшылықтарға ие.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға және шығаруға арналған машиналарға арналған арнайы жабдық әдетте әртүрлі жүк көтергіштігі бар көлік шассиіне орнатылады, сондықтан қоқыс машиналарын олардың жүк көтергіштігіне, тасымалдау жүйесіне және тиеу принципіне негіздеген жөн. дене. Қоқыс таситын көліктерге кейбір озық техникалық шешімдер енгізілді: қоректендіру тақтасын жылжыту үшін роликтердің орнына фторопластикалық сырғытпалар қолданылады; эжектор тақтасы тек бір орталық бағыттаушы арқалық бойымен қозғалады, бұл пластинаның кептелу мүмкіндігін болдырмайды және оған техникалық қызмет көрсетуді жеңілдетеді; престеу гидравликалық цилиндрлердің поршеньдік қуысымен қамтамасыз етіледі, бұл престеу күшін 27 тоннадан 35 тоннаға дейін арттырады; гидравликалық цилиндр штангалары қатты қалдықтармен жанасу аймағынан шығарылады. Көліктің гидравликалық жүйесі де жетілдірілді.

5.9.5.3Транспортирование отходов
В качестве собирающих транспортных средств рекомендуется использовать мусоровозы с задней загрузкой с КМУ, так как они позволяют обслуживать контейнеры для сбора отходов и обладают очевидными преимуществами по сравнению с мусоровозами с боковой загрузкой.
Специальное оборудование машин для сбора и вывоза твердых бытовых отходов монтируют, как правило, на автомобильном шасси различной грузоподъемности, поэтому в основу классификации мусоровозов целесообразно положить их грузоподъемность, систему перевозки, принцип загрузки кузова. В мусоровозы внедрены некоторые передовые технические решения: для перемещения подающей плиты вместо роликов используются фторопластовые ползуны; выталкивающая плита движется только по одной центральной направляющей балке, что исключает вероятность подклинивания плиты и облегчает ее техническое обслуживание; прессование обеспечивается поршневой полостью гидроцилиндров, что увеличивает усилие прессования с 27 до 35 тонн; штоки гидроцилиндров выведены из зоны контакта с ТКО. В машине также улучшена гидросистема.

Тапсырыс берушінің орта және жеке тұрғын үйлерде тұратын халық туралы берген мәліметтеріне сәйкес, әр түрлі шанақ сыйымдылығы бар қоқыс шығаратын көліктерді пайдалану ұсынылады. Шағын ауданды дамыту үшін "КОММАШ" зауытында (Ресей) шығарылған, шанағы 18,5 м3 дейін және шелек көлемі 2 м3 дейін болатын КО 427 сериялы қоқыс машиналары ұсынылады.
Шектеулі маневр кеңістігі бар аймақтарға қызмет көрсету үшін (жеке ғимараттар, тар өткелдері бар орта қабатты үйлер, саябақтар және т.б.) KOMMASH (Ресей) шығарған шанағы 10 м3 артқа тиейтін қоқыс таситын машиналар қарастырылуы мүмкін.
Қоқыс таситын көліктерді онлайн бақылауға мүмкіндік беретін заманауи көлік құралдарын бақылау жүйесін енгізу ұсынылады: сапарлар, тұрақтар, аялдамалар, тоқтап қалулар, жүгіріс, қозғалтқыш сағаттары, сапарлар саны, рұқсат етілген және тыйым салынған полигондарға бару, көлік салмағы және т.б. жүйе отынның толтырылуын, отын шығынын, отынның төгілуін, орындалған техникалық қызмет көрсетуді бақылауға мүмкіндік береді.
49 Кесте- қоқыс таситын машиналарды жабдықтаудың техникалық экономикалық көрсеткіштері
Атауы
Бірлік өзгерту
Бірліктің құны, теңге
Саны
Жалпы құны, теңге
Қоқыс тасушы КО 427-73 МАЗ автокөлігі негізінде, артқы
тиеумен, шанақ көлемі 18,5 м3, нығыздау коэффициенті – 6.
дана

В соответствии с предоставленными Заказчиком данными по численности населения, проживающего в среднеэтажной и индивидуальной жилых застройках, рекомендуется применение мусоровозов различного объема вместимости кузова. Для микрорайонной застройки рекомендуются мусоровозы серии КО 427, завода КОММАШ (Россия), с объемом кузова до 18,5 м3 и объемом ковша до 2 м3.
Для обслуживания районов с ограниченным пространством для маневра (частная застройка, средне этажная застройка с узкими проездами, парки и т.п.) может быть рассмотрены мусоровозы с задней загрузкой с вместимостью кузова 10 м3 производства КОММАШ (Россия).
Предлагается внедрение современной системы мониторинга транспортных средств, позволяющих осуществлять контроль мусоровозов онлайн: поездки, стоянки, остановки, простой, пробег, моточасы, количество рейсов, посещение разрешенных и запрещенных полигонов, вес ТС и пр. Кроме того, система позволяет контролировать производимые заправки топлива, расход топлива, слив топлива, проводимое техобслуживание.
Таблица 49 - Технико-экономические показатели оснащения мусоровозами
Наименование
Ед. изм.
Стоимость единицы, тенге
Кол.
Общая стоимость, тенге
Мусоровоз, с задней загрузкой, объем кузова 14 м3, коэффициент уплотнения до 7
шт.

Қонаев қаласы әкімдігінің мәліметі бойынша, қолданыстағы полигон Қонаев қаласы, №24 учаске, атауы: "Полигон, рұқсат етілген полигон" мекенжайында орналасқан, нысанның ауданы 19,7 га.: Қолданыстағы полигон құрылысының жобасы жоқ. Алаңды қалдықтарды орналастыру үшін пайдалану мүмкіндігін инженерлік-геологиялық және гидрогеологиялық негіздеу жүргізілмеген, іргетастың инженерлік дайындығы жүргізілмеген. Мониторинг немесе қоршаған ортаны қорғау жүйесі жоқ. Санитарлық аймақтың көлемі қолданыстағы санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келмейді. Іске қосылған алғашқы күндерден дерлік полигонның қоршаған ортаға кері әсері басталып, күні бүгінге дейін жалғасуда.
Учаскеде салмақ өлшейтін станция, көлік дөңгелектерін залалсыздандыруға арналған ванна, айналаны торлы қоршау бар.
Жоспарланған полигонды рекультивациялау іс-шараларының негізгі мақсаттары:
− полигонның өзінің және полигонға іргелес аумақтардың экологиялық жағдайын жақсарту;
− полигонды рекультивациялау және кейіннен мүмкін болатын аумақты кешенді абаттандыру және ландшафты ұйымдастыру арқылы аумақтың жоспарлау құрылымын оңтайландыру.
Орналасу учаскесінің инженерлік-геологиялық және гидрогеологиялық жағдайын алдын ала бағалау аумақтарды рекультивациялау және залалсыздандыру әдісі ретінде ластаушы заттарды (қалдықтарды) учаскеде бекітуді пайдалану мүмкіндігін ұсынады.
Рұқсат етілмеген полигондарды рекультивациялау бойынша техникалық шешімдер рекультивациядан кейінгі аумақтың функционалдық мақсаты мен пайдаланылуына байланысты қабылданады. Қазақстан Республикасы заңнамасының барлық нормалары мен талаптарына сәйкес жүргізілетін полигонды рекультивациялаудың егжей-тегжейлі жобасын әзірлеу қажет. Талдау техникалық және экологиялық шешімдер кешенін негізді қабылдауға мүмкіндік беретін инженерлік-экологиялық зерттеулердің қажетті көлемінің пайдалылығы тұрғысынан жобалаудың дайындық кезеңіне ерекше назар аудару қажет.
Бүлінген жерлерді рекультивациялау саласындағы заңнамаға сәйкес қолданыстағы полигонды рекультивациялауға қойылатын алдын ала талаптар:
− топырақтың жай-күйіне, құрамы мен қасиеттеріне, табиғиклиматтық жағдайларға, техникалық-экономикалық көрсеткіштерге байланысты бұзылған жерлерді сақтау (бекіту) құралдарын таңдау;
− қазу жұмыстарының ең аз көлемімен тік және көлденең жоспарлау;
− қоршаған ортаға теріс әсер етпейтін және температураның ауытқуына жеткілікті беріктігі мен төзімділігі бар полигонның бетін бекіту үшін арнайы технологиялар мен материалдарды қолдану;
− биологиялық рекультивацияға жарамсыз техногендік топырақтар мен қалдықтардан тұратын полигонның бетіне скринингтік қабат жағу;
− рекультивацияланған полигон корпусының және жобаланған құрылыстардың рекультивациядан кейінгі кезеңде тұрақты жағдайын қамтамасыз ету.
Полигонды рекультивациялауға арналған болжамды шығындар бастапқы деректердің бөлігі ретінде тапсырыс беруші ұсынған алдын ала көрсеткіштерге негізделеді. Құрылыс көлемдері мен сметалық шығындар бойынша түпкілікті жобалық шешімдер жобалаудың келесі кезеңдерінде (ежей-тегжейлі жобалау) қабылдануы тиіс.
50 Кесте- Полигонды рекультивациялауға арналған сметалық шығындар
Атауы
Бірлік өлшемдер
Индекс
Жаңа полигон салуға дейінгі пайдалануды ескере отырып, жинақталған қалдықтардың көлемі
мың тонна

По информации, предоставленной акиматом г. Қонаев существующий полигон находится по адресу: г. Қонаев, участок № 24, название: "Полигон, санкционированная свалка", площадь объекта – 19,7 га.. Проект строительства существующего полигона отсутствует. Инженерно-геологическое и гидрогеологическое обоснование возможности использования площадки для захоронения отходов выполнено не было, какая-либо инженерная подготовка основания не проводилась. Мониторинг, системы защиты окружающей среды отсутствуют. Размер санитарной зоны не соответствует существующим санитарно-эпидемиологическим требованиям. Практически с первых дней эксплуатации началось и по сей день продолжается негативное воздействие полигона на окружающую среду.
На полигоне имеются весовая, ванна для дезинфекции колес автотранспорта, сетчатое ограждение территории.
Основные цели планируемой деятельности по рекультивации полигона:
-улучшение экологической обстановки территории непосредственно полигона и прилегающих к полигону территорий;
-оптимизация планировочной структуры территории за счет рекультивации полигона и последующего возможного комплексного благоустройства и ландшафтной организации территории.
Предварительная оценка инженерно-геологических и гидрогеологических условий площадки расположения позволяет предположить возможность применения в качестве метода рекультивации и обезвреживания территорий фиксацию загрязнителей (отходов) на месте.
Технические решения по рекультивации несанкционированных свалок принимаются в зависимости от функционального назначения и использования территории после рекультивации. Необходима разработка рабочего проекта рекультивации полигона, выполненного в соответствии со всеми нормами и требованиями законодательства Республики Казахстан. Особенно необходимо уделить особое внимание на подготовительный период проектирования, в части полноценности требуемого объема инженерных и экологических изысканий, анализ которых позволит обоснованно принять комплекс технических и природоохранных решений.
Предварительный состав требований по рекультивации существующего полигона в соответствии с законодательством в области рекультивации нарушенных земель:
-выбор средств консервации (укрепления) нарушенных земель в зависимости от состояния, состава и свойств грунтов, природно- климатических условий, технико-экономических показателей;
-вертикальную и горизонтальную планировку с минимальным объемом земляных работ;
-применение специальных технологий и материалов для закрепления поверхности полигона, не оказывающих отрицательного воздействия на окружающую среду и обладающих достаточной прочностью и устойчивостью к температурным колебаниям;
-Ориентировочные затраты по рекультивации полигона приняты по предварительным показателям, нанесение экранирующего слоя на поверхности полигона, сложенного техногенными грунтами и отходами, непригодными для биологической рекультивации;
-обеспечение стабильного состояния тела рекультивированного полигона и проектируемых сооружений в пострекультивационный период.
предоставленными заказчиком в составе исходных данных. Окончательные проектные решения по объемам строительства и сметной стоимости должны быть приняты на последующих стадиях проектирования (рабочий проект).
Таблица 50 - Ориентировочные затраты по рекультивации полигона
Наименование
Ед. измерения
Показатель
Объем накопленных отходов с учетом использования до строительства нового полигона
тыс. тонн

246,0
Учаскенің жалпы ауданы, оның ішінде:
га
19.7
Қалпына келтірілген жердің жалпы ауданы
га
-
Жұмыстың жалпы сметалық құны
мың теңге
354 600
5.10 Институционалдық бөлім
5.10.1 Қонаев атындағы облыстық қалдықтарды басқару жүйесінің ұйымдық моделі
Бұл бөлімде Қонаев қаласы бойынша тұтыну қалдықтарын басқарудың өңірлік жүйесін (бұдан әрі – Өңірлік жүйе) әзірлеу ведомстволық бағыныстағы (қала әкімшілігі) және аумақтарында қалдықтарды экологиялық таза басқаруды қамтамасыз етудің стратегиялық мақсатын айқындайды. оған қол жеткізудің құралы. Қонаев қаласының өңірлік жүйесі – Алматы облысының коммуналдық қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесінің ажырамас бөлігі болып табылады. Өңірлік жүйені енгізудің негізгі бағыттары:
− елді мекендердің аумақтық орналасуын және көліктік байланыстардың, оның ішінде шағын елді мекендер үшін қалдықтарды өңдеу объектілерін орналастырудың өңірлік қағидатын ескере отырып, қолжетімді үздік технологияларды пайдалана отырып, қалдықтарды басқару технологияларын әзірлеу;
− қалдықтарды экологиялық қауіпсіз басқаруды қамтамасыз етудің экономикалық және қаржылық тетіктерін;
− қалдықтарды экологиялық таза басқаруды ақпараттықталдамалық қамтамасыз ету;
− экологиялық білім беру және қалдықтарды басқару саласында білім беру.
5.10.2 Қалдықтарды басқару жүйесінің заманауи моделін таңдау негіздері
Қалдықтарды басқарудың шетелдік тәжірибесін талдау Қазақстан үшін ең басым бағыт ЕО елдерінің тәжірибесі болып табылатынын көрсетті. Бұл келесі себептерге байланысты:
− 1998–2000 жылдардағы Қазақстанға ұқсас бастапқы шарттары болған бірқатар ЕО елдерінің қалдықтарды басқару жүйесі әртүрлі іске қосу жағдайларына қарамастан өзінің тиімділігі мен қолданылуын дәлелдеді;
− Қазақстандық заңнамалық нормалар еуропалық заңнамаға бағытталған, мысалы, техникалық реттеу саласындағы нормалар мен стандарттарды үйлестіру саласында (реттеу объектілері – өнімдер, қызметтер, процестер);
− ЕО елдерінде қабылданған статистикалық есепке алу жүйесі мен қалдықтарды басқарудың әдіснамалық негізі қолданыстағы ең егжей-тегжейлі болып табылады және қажет болған жағдайда ЕО-ның әрбір елінде қалдықтарды басқарудың әрбір әдісі туралы деректерге қол жеткізуді қамтамасыз ете алады.
Жоғарыда аталған факторларды ескере отырып, Алматы облысында және Қонаев қаласында қалдықтарды басқару саясатын әзірлеудің негізі ретінде оның құрамдас бөлігі ретінде қалдықтарды басқару жүйесін құрудың еуропалық үлгісі ұсынылады.
Қалдықтарды басқару жүйесін құру принциптері
Қалдықтарды басқару саласындағы ЕО заңнамасына сәйкес (Еуропа Одағының директива 75/442/EEC) қалдықтарды басқарудың принциптері алғаш рет тұжырымдалып, заңдастырылды – қалдықтарды басқару иерархиясы.
Білім беруді болдырмау немесе азайту қалдықтар әдістер иерархиясында бірінші орында. Бұл тәсіл қалдықтарды басқару іс-шараларына ақша үнемдеуге мүмкіндік береді, сонымен қатар өнімділікті арттыруға және нақты ресурстарды пайдалануды азайтуға әкеледі. Қалдықтарды азайтуға өндіріс пен тұтынуды қалдықтарды аз шығаратын өнімдер мен қаптамаларға қайта бағыттау арқылы қол жеткізуге болады (мысалы, өнімді қайта пайдалануды ынталандыру, өндірушілерді қаптаманың көлемін азайтуға ынталандыру және т.б.).
Бөлу немесе таңдаулы жинау халықты экономикалық ынталандыруды және қалдықтарды бөлек контейнерлерде жинау жүйесін ұйымдастыруды көздейді. Қазақстан қалаларында заманауи жағдайларда іріктеп жинау жүйесін енгізу үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды іріктеп жинауды жүзеге асыру үшін қажетті өзара байланысты шаралар кешенін қамтитын тиісті экономикалық және ұйымдастырушылық механизмді қалыптастыру қажет. Қалдықтарды іріктеп жинау ұзақ уақыт бойы сәтті қолданылған Еуропада қалдықтарды бөлу үшін арнайы түстер қабылданған (51 кесте).
Қайта өңдеу -келесі ең қолайлы технология. Қайта өңдеу материалдардың маңызды қайта өңдеусіз қайта пайдалануын білдіреді. Қайта пайдаланудың мысалы ретінде қайта өңделген қаптаманы айтуға болады.
Қайта өңдеу - Пөндіріс және тұтыну қалдықтарын қайта өнеркәсіптік пайдалану. Қалдықтарды қайта өңдеу қалдықтарды сол мақсатта қайта пайдалану арқылы жүзеге асырылады, мысалы, шыны бөтелкелер оларды тиісті қауіпсіз өңдеуден және таңбалаудан (таңбалаудан) кейін немесе қалдықтарды тиісті өңдеуден кейін өндірістік циклге қайтару (мысалы, консервілер – болат өндірісіне; макулатура - өндірістік қағазға және картонға және т.б.
31 Сурет - қалдықтарды басқару иерархиясы
Қалдықтардың материалдық потенциалын пайдалану: Шикізат ретінде қайта өңделген материалдарды пайдалану. Қалдықтардың материалдық потенциалын пайдалану әдістеріне қалдық фракцияларын кейіннен қайта өңдеу арқылы тауарлық өнімге бөлу және компосттау жатады.
51 Кесте- Еуропа елдеріндегі қалдықтарды бөлуге арналған контейнерлердің біркелкі түстері
Түс
Қалдық түрі
Қайта өңдеуге жарамды
Жасыл
Шыны (бөтелкелер, стақандар)
Бар
Көк
Газеттер, журналдар және басқа да баспа басылымдары
Бар
Сары
Картон, бос картон қаптама
Бар
Қара
Органикалық қалдықтар, тамақ қалдықтары (мысалы, компост)
Бар
Қоңыр
Қауіпті қалдықтар (батареялар)
Бар
Қызыл
Қайта өңдеуге болмайтын қалдықтар
Жоқ
Қызғылт сары
Пластикалық бөтелкелер және пластик қаптамалар
Бар
Қалдықтардың энергетикалық потенциалын пайдалану: қалдықтардан энергия алу. Орналастыру/жерлеу қалдықтарды басқару ең аз рұқсат етілген қалдықтарды басқару технологиясы болып табылады және бұдан былай қоршаған ортадағы қалдықтар иерархиясының басқа нұсқаларына қосылмайтын қалдықтарды қауіпсіз кәдеге жаратуды білдіреді. Қоқысқа тастамас бұрын қалдықтарды алдын ала дайындау қажет. Алдын ала өңдеуге жоюға жіберілетін қалдықтардың мөлшері мен уыттылығын азайту мақсатында қалдықтарды физикалық, термиялық, химиялық және биологиялық өңдеу кіреді.
Осы қағидаттар мен оларды іске асыру бағыттары негізінде қалдықтарды басқару саласындағы қалыптасқан жағдайды талдауды және қабылданған даму моделін ескере отырып, осы саланы дамытудың мақсаттары мен міндеттері белгіленеді, оларға сәйкес техникалық іс-шаралар жүзеге асырылады. және оларды жүзеге асыру құралдары әзірленетін болады.
Алматы облысында өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару жүйесін құрудың қабылданған тұжырымдамалық тәсілдерін және қабылданған даму моделін ескере отырып, қалдықтарды басқарудың технологиялық схемасын құрудың негізгі принциптерін тұжырымдауға болады.
1.Қалдықтардың ресурстық әлеуетін барынша пайдалану. Бұл принцип қалдықтарды түпкілікті кәдеге жарату алдында бөлек жинауды, механикалық өңдеуді және энергияны қалпына келтіруді енгізу арқылы қайталама шикізаттың максималды мөлшерін алуға бағытталған қалдықтарды басқару жүйесін құруды қамтиды.
2.Қалдықтарды орналастыру орындарының қоршаған ортаға теріс әсерін азайту мақсатында кәдеге жаратуға жіберілетін қалдықтардың көлемін азайтуға қайталама шикізат түріндегі қалдықтар фракцияларын таңдау арқылы қол жеткізуге болады.
3.Уытты қалдықтарды жинау сатысында жою арқылы кәдеге жаратуға жіберілетін қалдықтардың уыттылығын төмендету. Қалдықтарды кәдеге жаратудың негізгі талабы ресурстық әлеуеті бар қалдықтарды кәдеге жаратуды болдырмау қағидаты болуы керек.
4.Саланы дамытуға инвестициялардың экономикалық тиімділігін арттыру, анағұрлым жетілдірілген нысандарды салу және қалдықтарды кәдеге жарату сатысындағы жағымсыз әсерді барынша азайту мақсатында қалдықтарды орналастыру объектілерін шоғырландыру және объектілердің жалпы санын қысқарту. Бұл принцип қалдықтарды шығарудың екі сатылы жүйесіне көшуді және ауданаралық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату қондырғыларын енгізуді көздейді.
5.Қалдықтарды өңдеудің заманауи технологияларын енгізу қомақты инвестицияны қажет етеді. Әртүрлі деңгейдегі бюджеттерге түсетін жүктемені азайту үшін қалдықтарды басқару жүйесін дамыту қалдықтарды басқару жүйесіне жеке инвесторларды барынша тартуға негізделуі керек.

246,0
Общая площадь земель участка в том числе:
га
19,7
Общая площадь рекультивируемых земель
га
-
Общая сметная стоимость производства работ
тыс. тенге
354 600
5.10Институциональный раздел
5.10.1Организационная модель системы управления отходами г. Қонаев
В данном разделе развитие системы управления отходами потребления (ТБО) для г. Қонаев (далее по тексту – Региональная система) определяет стратегическую цель обеспечения экологически безопасного обращения с отходами на территории подчинения (городской администрации) и средства ее достижения. Региональная система г. Қонаева является неотъемлемой частью Региональной системы управления коммунальными отходами Алматинской области.
Основные направления по реализации системы:
-развитие технологий обращения с отходами с использованием наилучших доступных технологий с учетом территориального размещения населенных пунктов и наличия транспортного сообщения, в том числе для малых населенных пунктов, с учетом регионального принципа размещения объектов обращения с отходами;
-экономические и финансовые механизмы обеспечения экологически безопасного обращения с отходами;
-информационно-аналитическое обеспечение экологически безопасного обращения отходов;
-экологическое образование и просвещение в области обращения с отходами.
5.10.2Основы выбора модели современной системы управления отходами
Анализ зарубежной практики управления отходами показал, что наиболее приоритетным ориентиром для Казахстана является опыт стран ЕС. Это обусловлено следующими причинами:
-система управления отходами ряда стран ЕС, имевшие в 1998– 2000 годах сходные с Казахстаном начальные условия, доказала свою эффективность и применимость несмотря на различные стартовые условия;
-Казахстанские законодательные нормы ориентированы на европейское законодательство, к примеру, в сфере гармонизации норм и стандартов в области технического регулирования (объекты регулирования - продукция, услуги, процессы);
-система статистического учета и методологическая база обращения с отходами, принятая в странах ЕС, является, возможно, самой детализированной из существующих и может, при необходимости, обеспечить доступ к данным о каждом способе обращения с отходами в каждой из стран ЕС.
Учитывая вышеприведенные факторы в качестве основы для разработки политики управления отходами в Алматинской области и в г. Қонаев, как неотъемлемой еҰ части, предлагается европейская модель построения системы управления отходами.
Принципы построения системы обращения с отходами
В соответствии с законодательными актами ЕС в области управления отходами (Директива Европейского Союза 75/442/ЕЭС) впервые были сформулированы и законодательно закреплены принципы обращения с отходами – так называемая Иерархия управления отходами (Ошибка! Источник ссылки не найден.).
Предотвращение или минимизация образования отходов занимает первое место в иерархии методов. Данный подход позволяет экономить средства на проведение мероприятий по обращению с отходами, а также приводит к повышению производительности и снижению удельного использования ресурсов. Снижение количества отходов может быть достигнуто за счет переориентирования производства и потребления на продукцию и упаковку, приводящую к образованию меньшего количества отходов (например, пропагандой многократного использования продукции, мотивирование производителей к снижению количества упаковки и т.п.).
Разделение или селективный сбор подразумевает экономическое стимулирование населения и организацию системы сбора отходов в раздельные контейнеры. Для внедрения системы селективного сбора в современных условиях в городах Казахстана необходимо формирование соответствующего экономико-организационного механизма, включающего комплекс взаимосвязанных мероприятий, необходимых для внедрения селективного сбора твердых бытовых отходов. В Европе, где уже давно и успешно используется селективный метод сбора отходов, приняты специальные цвета для разделения отходов (табл. ниже, Таблица 51).
Вторичное использование - следующая наиболее приемлемая технология. Вторичное использование подразумевает повторное использование материалов без каких-либо существенных переделов. Примером повторного использования является вторичная тара.
Рециклинг - повторное промышленное использование отходов производства и потребления. Рециклинг отходов осуществляется повторным использованием отходов по тому же назначению, например, стеклянных бутылок после их соответствующей безопасной обработки и маркировки (этикетирования), либо путҰм возврата отходов после соответствующей обработки в производственный цикл (например, жестяных банок — в производство стали; макулатуры — в производство бумаги и картона и т. п.
Рисунок 31 - Иерархия обращения с отходами
Использование материального потенциала отходов: использование вторичных материалов в качестве сырья. К методам использования материального потенциала отходов относят выделение утильных фракций с последующей переработкой в товарную продукцию, компостирование.
Таблица 51 - Униформизированные цвета контейнеров для разделения мусора в странах Европы
Цвет
Тип отходов
Возможность переработки
ЗелҰный
Стекло (бутылки, стаканы)
Есть
Синий
Газеты, журналы и другие печатные издания
Есть
Желтый
Картон, пустые картонные упаковки
Есть
Черный
Органические остатки, пищевые отходы (например, компост)
Есть
Коричневый
Опасные отходы (батарейки)
Есть
Красный
Неперерабатываемые отходы
Нет
Оранжевый
Пластиковые бутылки и пластиковые упаковки
Есть
Использование энергетического потенциала отходов: получение энергии из отходов.
Размещение/захоронение отходов является наименее приемлемой технологией обращения с отходами и подразумевает безопасное размещение отходов, которые уже не могут быть вовлечены в иные опции иерархии отходов в окружающей среде. Перед захоронением требуется предварительная подготовка отходов. Предварительная подготовка включает физическую, термическую, химическую и биологическую обработку отходов с целью снижения количества и токсичности отходов, направляемых на захоронение.
На основании данных принципов и направлений их реализации, с учетом анализа существующей ситуации в области обращения с отходами и принятой модели развития, будут установлены цели и задачи развития данного направления, в соответствии с которыми будут разработаны технические мероприятия и инструменты по их реализации.
С учетом принятых концептуальных подходов построения системы обращения с отходами производства и потребления на территории Алматинской области и принятой модели развития можно сформулировать основные принципы построения технологической схемы обращения с отходами.
1.Максимальное использование ресурсного потенциала отходов. Данный принцип предполагает построение системы обращения с отходами, направленной на извлечение максимального количества вторичного сырья за счет внедрения раздельного сбора, механобиологической переработки и энергетической утилизации отходов перед окончательным захоронением.
2.Минимизация количества отходов, направляемых на захоронение, с целью снижения негативного воздействия на окружающую среду объектов размещения отходов может быть достигнута за счет отбора утильных фракций в виде вторичного сырья.
3.Снижение токсичности отходов, направляемых на захоронение, за счет извлечения токсичных отходов на стадии сбора. Основным требованием к захоронению отходов должен стать принцип исключения захоронения отходов, обладающих ресурсным потенциалом.
4.Укрупнение объектов утилизации отходов и уменьшение общего числа объектов с целью повышения экономической эффективности инвестиций в развитие отрасли, строительства более совершенных объектов и минимизации негативного воздействия на стадии утилизации отходов. Данный принцип подразумевает переход к двухэтапной системе вывоза отходов и внедрению межрайонных объектов по переработке и обезвреживанию отходов.
5.Внедрение современных технологий переработки отходов потребует значительных инвестиций. С целью снижения нагрузки на бюджеты различных уровней развитие системы обращения с отходами должно быть основано на максимальном вовлечении частных инвесторов в систему обращения с отходами.

5.10.3 Қалдықтарды басқаруд жүйесіне қатысты мәселелер
Қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесін құруға қойылатын талаптар келесі міндеттерді анықтайды:
− қала аумағында коммуналдық қалдықтарды басқару саласында тиімді басқару жүйесін құру. Қонаев;
− коммуналдық қалдықтарды басқару саласында инфрақұрылым құру;
− рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындарын жою неліктен қала аумағында Қонаевқа ұсынылады:
− полигон салу және барын рекультивациялау;
− заманауи қалдықтарды сұрыптау кешенін салу;
− Алматы облысының Өңірлік қалдықтарды басқару жүйесінің бірлігі ретінде қалдықтарды басқарудың ең прогрессивті моделін құру;
− сала объектілерін қаржыландыру тетіктерін әзірлеу;
− коммуналдық қалдықтарды шығару және кәдеге жарату жөніндегі қызметтерді реттеудің жаңа саясатының іске асырылуын қоғамдық бақылау тетіктерін құру.
Сонымен бірге, Қонаев қаласы үшін қалдықтарды басқарудың және оны бағалаудың түпкілікті нәтижесі, егер қала ҚКҚ-ны басқарудың өңірлік жүйесін құруға қажетті құрамдас бөлігі болған жағдайда тиімдірек болатынын атап өткен жөн. Қонаев қаласының әкiмшiлiгi аумағында жиналатын қалдықтардың көлемi ҚКҚ-мен жұмыс iстеудiң толық циклiн құруға мүмкiндiк бермейдi: жинау - әкету - сұрыптау - ВМР-дың барлық түрлерiн өңдеу - олардың шамалы мөлшерiне байланысты өнiмдi шығару және сату (шамамен жылына 40 мың тонна). Бір мезгілде, жоспарланған уақыт аралығында (2029 жылға дейін) Алматы облысы мен Қонаев қаласының аумақтарында оның аумақтық бірлігі ретінде экономиканың толыққанды саласын құру процесіне ауыртпалықсыз кіру үшін осы Бағдарламада ұсынылған іс-шараларды орындауды ұсынамыз.
5.10.4 Қолданыстағы ұйымдық модель және қалыптасқан қаржылық қатынастар шеңберінде мәселені шешу нұсқалары
Қонаев қаласындағы ҚТҚ жинау, қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін қолданыстағы заңнама нормаларына және қазіргі заманғы талаптарға сәйкес келтіру үшін орын алған жағдайды сипаттаудан шыға отырып, іс жүзінде "нөлден" шешуге тура келеді. Өйткені өзінің бірде-бір элементінде қолданыстағы жүйе қазіргі заманғы нормалар мен талаптарға сәйкестікке жай ғана жетпейді.
Қалаға қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жүйесін енгізудің ықтимал нұсқаларын қарастыру. Қонаев талаптарға сәйкес осыған қажетті күрделі және операциялық шығындарды, сондай-ақ тиісті инвестициялардың қайтарымдылығын бағалаудан бастайды.
5.10.5 Жүйенің ұйымдастыру үлгісіне сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару саласындағы функцияларды бөлу нұсқалары

5.10.3Задачи перед системой управления отходами
В требования по разработке создания системы управления отходами определены задачи:
-создание эффективной системы управления в области обращения с коммунальными отходами на территории г. Қонаев;
-создание инфраструктуры в сфере обращения с коммунальными отходами;
-ликвидация несанкционированных объектов размещения отходов
Для чего на территории г. Қонаев предлагается:
-строительство полигона и рекультивация существующего;
-строительство современного мусоросортировочного комплекса;
-создание наиболее прогрессивной модели управления отходами, как единицы Региональной системы управления ТКО Алматинской области;
-разработка механизмов финансирования объектов отрасли;
-создание механизмов общественного контроля реализации новой политики по регулированию услуг вывоза и захоронения коммунальных отходов.
В то же время, необходимо отметить, что для г. Қонаев конечный результат обращения с отходами и его оценка будут более эффективными при условии, что город будет частью необходимой к созданию Региональной системы управления ТКО Алматинской области. Объемы собираемых отходов на территории городской администрации Қонаев не позволяют создать полный цикл обращения с ТБО: сбор – вывоз – сортировка - переработка всех видов ВМР – выпуск и реализация продукции, в связи с их незначительным количеством (ок. 40 тыс тонн/год). Одновременно, на планируемом временном отрезке (до 2029 года) предлагаем выполнить рекомендуемые настоящей Программой мероприятия для безболезненного вхождения в дальнейший процесс создания полноценной отрасли экономики "Обращение с отходами" на территориях Алматинской области и г. Қонаев как еҰ территориальной единицы.
5.10.4Варианты решения задачи в рамках имеющейся организационной модели и сложившихся финансовых отношений
Отталкиваясь от описания имеющейся ситуации для приведения системы сбора, переработки и утилизации ТБО в г. Қонаева в соответствии с нормами действующего законодательства и с современными требованиями приходится решать фактически "с нуля". Поскольку ни в одном своем элементе действующая система не просто не дотягивает до соответствия современным нормам и требованиям, а элементарно им противоречит.
Рассмотрение возможных вариантов приведения системы управления ТБО в г.а. Қонаеве в соответствии с требованиями, начинается с оценки необходимых для этого капитальных и эксплуатационных затрат, а также окупаемости соответствующих вложений.
5.10.5Варианты распределения функций в сфере обращения с ТБО в соответствии с организационной моделью Системы

5.10.5.1 Қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару сегментінің жұмысын ұйымдастыру үлгілері
Халықаралық тәжірибеде қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару сегментінің жұмысын ұйымдастырудың үш негізгі моделі пайда болды: жеке компанияларға аутсорсингтік қызмет көрсету моделі, аралас үлгі және қатты қалдықтарды басқару объектілеріне концессия:
− қызметтерді аутсорсинг үлгісі ҚТҚ жеке компанияларға ҚТҚ қызметтерінің толық спектрін ұсыну жауапкершілігін беруді қамтиды. Жеке компанияны таңдау әдетте тендер ұйымдастыру арқылы жүзеге асырылады және белгілі бір мерзімге бекітіледі. Қатты қалдықтарды басқару нарығында жеке сегменттің дамуына байланысты кезең айтарлықтай өзгеруі мүмкін. Жеке мамандандырылған қатты қалдықтарды өңдеу кәсіпорындарының қомақты инвестицияларының қажеттілігі орта және ұзақ мерзімді мерзімге келісім-шарттар жасауды анықтайды. Бұл модель Ұлыбритания, Таллин (Эстония), Барселона (Испания) қалаларында қолданылған.
− аралас модельәдетте жеке және мемлекеттік компаниялардың қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару қызметтерін көрсетуге қатысуын қамтамасыз етеді. Әдетте, жеке компаниялар бірінші кезекте қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығару қызметтерін көрсетумен айналысады, ал қалдық қалдықтарды кәдеге жарату және кәдеге жарату бойынша қызметті мемлекеттік компаниялар жүзеге асырады. Мұндай модель іске асырылған қалалардың мысалдарына, атап айтқанда, Будапешт (Венгрия) және Вена (Австрия) жатады.
− концессиялық модельҚТҚ-ның кейбір объектілерін, әдетте, қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеу объектілерін жеке кәсіпкерлерге концессияға беруді қарастырады. Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметтерін мемлекеттік және жеке компаниялар да көрсете алады. Концессия шартының мерзімі оның шарттарына, атап айтқанда, концессионердің инфрақұрылымды дамытуға инвестициялау жөніндегі міндеттемелеріне тікелей байланысты және 25-30 жылға жетуі мүмкін. Бұл модель, мысалы, Парижде (Франция) және Делиде (Үндістан) қолданылады.
Ұсынылған модельдердің әрқайсысының өзіндік артықшылықтары мен кемшіліктері бар.
52 Кесте қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару сегментінің жұмысын ұйымдастыру үлгілері
Модель
Артықшылықтары
Кемшіліктер
Аутсорсинг
үлгісі
Инвестицияларды жеке компаниялар жасайды және қаржыландырады;
Қаланың тиімді мониторингі жағдайында қызмет көрсетудің жоғары деңгейін қамтамасыз ету;
Жаңа технологияларды өндіріске дер кезінде енгізу.
Жеке кәсiпкердiң инвестицияларын жабу және кәсiпорынның пайда күтуiн қамтамасыз ету үшiн тарифтiң едәуiр ұлғаюы;
Тарифтерді белгілеу кезінде қала билігі мен жеке компаниялар арасындағы қақтығыстар мүмкіндігі;
Нарықты монополиялау қаупі және оның салдары ретінде төмен деңгейде қызмет көрсету және мамандандырылған компаниямен келіссөздер жүргізу кезінде қаланың позициясының әлсіреуі.
Аралас модель
Мөлдірлік жинау, қайта өңдеу және кәдеге жарату функцияларын бөлген жағдайда қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру кезінде;
Санитарлық және экологиялық бақылаудың қарапайымдылығы; ҚТҚ қызметтеріне тариф деңгейін бақылауды жүргізу;
Қажетті инвестицияларды қаржыландыру шығындарының төмендеуіне байланысты төмен тариф деңгейі.
Жеке капиталға шектеулі қолжетімділік;
Мамандандырылған компаниялардың өз жұмысын жақсартуға мотивациясының салыстырмалы түрде төмен деңгейі.
Концессиялық модель
Қала мен жеке компаниялар арасында инвестицияны қаржыландыру ауыртпалығын бөлісу; қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару сегментінде озық технологияларды қолдануды қамтамасыз ету;
ҚТҚ қызметтерін көрсетудің жеке кезеңдеріндегі кіріс ағынының ашықтығы; Әкімдік пен жеке компаниялар арасындағы тәуекелдерді қайта бөлу, мысалы, қайталама ресурстарға сұраныс бойынша тәуекелдер және оларды сатып алу бағасының өзгеруі.
Инвестицияларды қаржыландыру және жеке кәсіпкер үшін күтілетін пайданы қамтамасыз ету қажеттілігіне байланысты жоғары тариф деңгейі;
Институционалдық құрылымның күрделенуі және қаланың нарыққа қатысушыларды басқару қажеттілігі;
Нарықты монополиялау қаупі және оның салдары ретінде төмен деңгейде қызмет көрсету және мамандандырылған компаниямен келіссөздер жүргізу кезінде әкімдіктің позициясының әлсіреуі.

5.10.5.1Модели организации работы сегмента управления ТБО
В международной практике сформировалось три основные модели организации работы сегмента управления ТБО: модель аутсорсинга услуг частным компаниям, смешанная модель и концессия на объекты управления ТБО:
-модель аутсорсинга услуг ТБО предполагает передачу обязанностей по предоставлению полного спектра услуг ТБО частным компаниям. Выбор частной компании, как правило, производится путем организации тендера и закрепляется на определенный срок. Срок может значительно варьироваться в зависимости от развитости частного сегмента на рынке управления ТБО. Необходимость осуществления значительных инвестиций частными специализированными компаниями ТБО обуславливает заключение договоров на средне- и долгосрочную перспективу. Такая модель применена в городах Великобритании, в Таллине (Эстония), Барселоне (Испания).
-смешанная модель обычно обеспечивает участие как частных, так и государственных компаний в предоставлении услуг по управлению ТБО. Как правило, частные компании участвуют, в первую очередь, в предоставлении услуг по сбору и вывозу ТБО, в то время как деятельность по утилизации и захоронению остаточных отходов осуществляется государственными компаниями. К примерам городов, где внедрена такая модель, относятся, в частности, Будапешт (Венгрия) и Вена (Австрия).\
-концессионная модель предусматривает передачу некоторых объектов управления ТБО в концессию частным предпринимателям, как правило, объекты по сортировке и утилизации ТБО. Услуги по сбору и транспортировке ТБО могут осуществляться как государственными, так и частными компаниями. Срок концессионного договора напрямую зависит от его условий, в частности, от обязательств концессионера по осуществлению инвестиций в развитие инфраструктуры и может достигать 25-30 лет. Данная модель применена, например, в Париже (Франция) и Дели (Индия).
Каждая из представленных моделей имеет свои преимущества и недостатки.
Таблица 52 - Модели организации работы сегмента управления ТБО
Модель
Преимущества
Недостатки
Модель аутсорсинга
Инвестиции осуществляются и финансируются частными компаниями; Обеспечение высокого уровня предоставления услуг при условии
Значительное повышение тарифа для покрытия инвестиций частного предпринимателя и обеспечения ожиданий по прибыли предприятия; Возможность формирования конфликта между городскими
обеспечения эффективного их мониторинга со стороны города; Своевременное внедрение новых технологий в отрасли.
властями и частными компаниями при установлении тарифа; Риск монополизации рынка и, как возможное следствие, предоставление услуг на невысоком уровне и ослабление позиции города при ведении переговоров соспециализированной компанией.
Смешанная модель
Прозрачность в осуществлении деятельности по управлению ТБО в случае разделения функций сбора, переработки и захоронения;
Простота осуществления санитарного и экологического контроля; Сохранение контроля над уровнем тарифа на услуги ТБО;
Более низкий уровень тарифа благодаря меньшим затратам на финансирование необходимых
инвестиций.
Ограниченный доступ к частному капиталу;
Относительно низкий уровень мотивации специализированных компаний повышать эффективность деятельности.
Концессионная модель
Разделение бремени финансирования инвестиций между городом и частными компаниями; Обеспечение использования передовых технологий в сегменте управления ТБО;
Прозрачность потока доходов на отдельных этапах предоставления услуг ТБО;
Более высокий уровень тарифа из-за необходимости финансировать инвестиции и обеспечивать ожидаемую прибыль для частного предпринимателя;Повышение сложности институционального устройства и необходимости со стороны города управления участниками рынка; Риск монополизации рынка и, как возможное следствие, предоставление услуг на невысоком уровне и ослабление позиции акимата при ведении переговоров со специализированной компанией.
Перераспределение рисков между акиматом и частными компаниями, например, рисков на спрос на вторичные ресурсы и изменения закупочных цен на них.

5.10.5.2 ҚТҚ басқару саласында жеке капиталды тартудың халықаралық тәжірибесі.
Әлемдік тәжірибеде тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару саласында қызмет көрсету үшін жеке капиталды тартудың төрт тетігі пайда болды: келісімшарттық негізде, франчайзинг, мемлекеттік-жекешелік әріптестік (МЖӘ) және ашық бәсекелестік.
Қолдану жағдайында шарттық Тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару сегментіне жеке капиталды тарту негіздері Жергілікті атқарушы орган (ЖАО), әдетте, тендер өткізеді және таңдалған бір немесе бірнеше жеке компаниялармен қызметтерді көрсету, мысалы, тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау бойынша келісімге қол қояды. Бұл ретте ЖАО тұтынушылар үшін тарифтерді белгілеу құқығын өзіне қалдырады және төлемдерді жинауға жауапты. Әдетте, мұндай жағдайларда төлемдерді бірнеше коммуналдық қызметтер үшін бір орталық жинайды, осылайша есепшот пен инкассо шығындарын азайтады. Сонымен қатар, коммуналдық қызметтер қызмет көрсету сапасын және жеке кәсіпкерлердің экологиялық және санитарлық талаптарды сақтауын тұрақты түрде қадағалап отырады. Бұл жүйе әртүрлі көлемдегі жеке компанияларды тартуға және бәсекелестік арқасында осы сегменттегі компаниялардың орташа тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Ең табысты және ең аз тәуекелді схема муниципалды компанияның белгілі бір нарық үлесін сақтайтын схема болып саналады; бұл муниципалдық мүмкіндіктерді сақтауға мүмкіндік береді, муниципалды компанияны тиімділікті арттыруға ынталандырады және қызмет көрсете алмау қаупін азайтады. жеке компания шарт талаптарын орындамаған немесе орындамаған жағдайда тұтынушылар.
Франчайзинг жүйесі жеке капиталды тарту қаланың белгілі бір ауданда (ауданда) жиналған қатты тұрмыстық қалдықтарды иелену және кәдеге жарату құқықтарын белгілі бір ақыға жеке кәсіпкерге беруін білдіреді. Төлем әдетте шарттың мәні болып табылатын қалдықтардың көлеміне (нақты өлшемдерге немесе бағалауларға негізделген) негізделеді. Бұл ретте есеп айырысу және төлемдерді өндіріп алу жауапкершілігі жеке кәсіпкерге жүктеледі, бұл тұтынушылар үшін қызмет құнының шамалы өсуіне әкеледі. Қалдықтарды жинау бойынша қоғамдық қызметтерді көрсету кезінде франчайзинг жүйесін пайдалану тұтынушылар көрсетілген қызметтер үшін тұрақты түрде төлеуге дайын болған жағдайда ғана мүмкін болады. Бұл схема коммерциялық құрылымдардан қалдықтарды жинау бойынша жеке компаниялардың қызметтерін көрсетуде сәтті қолданылды. Әдетте, ЖАО қызметтерді тұтынушылар үшін, әсіресе жеке тұлғалар үшін шекті рұқсат етілген тарифтерді белгілеу құқығын сақтайды. Келісім-шарт схемасын қолдану сияқты, ЖАО жеке кәсіпорындар көрсететін қызметтердің сапасын бақылауды жүзеге асырады. Жергілікті атқарушы органдардың мониторинг бойынша шығындары жеке компаниялардың қызметтерін көрсету құқығы үшін алымдар есебінен жабылады.
Мемлекеттік-жекеменшік әріптестік (МЖӘ)-Бұл, көп жағдайда, бір жағынан, мемлекеттік атқарушы органдар мен экономиканың жеке секторы арасындағы, екінші жағынан, келісіммен қамтамасыз етілген ұзақ мерзімді ынтымақтастық, онда өзара пайда алу үшін қажетті ресурстар (мысалы, -қалай, өндіріс құралдары, капитал, персонал және т.б.) белгілі ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған бірлескен кәсіпорынға капитал ретінде енгізіледі және жобаның бар тәуекелдері құзыретіне сәйкес оңтайлы түрде бөлінеді және басқарылады. серіктестер. Коммуналдық шаруашылық саласында, атап айтқанда, қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару сегментінде оператор үлгісі мен концессиялық моделі жиі қолданылады.
Оператор үлгісінде жеке ұйым инфрақұрылымдық нысанды салады және пайдаланады, әзірлеуші ретінде әрекет етеді және байланысты тәуекелдерді қабылдайды. Қаржыландыру нысанды пайдаланушылардан алымдарды алу арқылы жүзеге асырылады. Жеке оператор нысанды пайдаланушыларға өз атынан қызмет көрсетеді. Пайдалану туралы келісімде ЖАО, атап айтқанда, объектінің дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін бақылау және қажет болған жағдайда араласу құқығын өзіне қалдырады. Операторлық модельден айырмашылығы, концессиялық модельді пайдалану кезінде муниципалдық серіктес объектінің иесі және операторы болып қалады. Жеке серіктес ақылы шарт негізінде тек мемлекеттік әріптестің тапсырмасы бойынша мемлекеттік немесе қалалық құрылымның меншігіндегі объектіні пайдалануды жүзеге асырады. Екі модельде де тұтынушылардан есеп айырысу және төлемдерді жинау жеке компаниялармен айналысады. Жеке капиталды тартудың бұл әдісі қолданылған жағдайда жергілікті атқарушы орган тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің құнын реттеуге және қызмет көрсету сапасын бақылауға құқылы.
Ашық жарыс қалдықтарды басқару сегментінде ашық нарықтық қатынастарды қамтамасыз етеді, яғни тұтынушылар (жеке тұлғалар да, шаруашылық субъектілері де) қызмет көрсетушіні таңдауға құқылы. Қалдықтарды жинау сатысында мұндай схема қызмет көрсету құнын (белгілі бір аумақта қалдықтарды жинау арқылы шығындарды азайту мүмкіндігі жоғалады) және сәйкесінше тұтынушыларға қызмет көрсету құнын айтарлықтай арттырады. ҚКҚ тек экологиялық және санитарлық талаптардың сақталуын бақылау құқығын өзіне қалдырады. Жеке компаниялар арасында аумақтар немесе аймақтар бойынша жауапкершілікті нақты бөлу болмағандықтан, қызмет көрсету сапасын бақылау айтарлықтай қиын.

5.10.5.2Международная практика привлечения частного капитала в сфере управления ТБО
В мировой практике сформировалось четыре механизма привлечения частного капитала для предоставления услуг в сфере управления твердыми отходами: контрактная основа, франчайзинг, государственно-частное партнерство (ГЧП) и открытая конкуренция.
В случае использования контрактной основы привлечения частного капитала в сегмент управления твердыми отходами местный исполнительный орган (МИО), как правило, проводит тендер и подписывает договор с выбранной одной или несколькими частными компаниями на предоставление услуг, например, сбор твердых бытовых отходов. При этом МИО оставляет за собой право устанавливать тарифы для потребителей и несет ответственность за сбор платежей. Обычно в таких случаях платежи собираются единым центром за несколько коммунальных услуг, что позволяет снизить затраты на выставление счетов и сбор платежей. Кроме того, муниципальные службы осуществляют регулярный мониторинг качества предоставления услуг и соблюдения частным предпринимателем экологических и санитарных требований. Такая система позволяет привлечь частные компании различного размера и благодаря конкуренции поднять в среднем эффективность компаний в данном сегменте. Наиболее удачной и наименее рискованной считается схема, при которой за муниципальной компанией сохраняется определенная доля рынка, это позволяет сохранить муниципальные мощности, мотивировать муниципальную компанию повышать эффективность и снижает риск невозможности предоставления услуг потребителям в случае неудачи или невыполнения контрактных условий частной компанией.
Франчайзинговая система привлечения частного капитала предусматривает передачу городом прав на владение и распоряжение твердыми отходами, собранными на определенном участке (районе), частному предпринимателю за определенную плату. Плата, как правило, зависит от объемов отходов (на основании фактических замеров или оценок), которые являются предметом договора. При этом ответственность за выставление счетов и сбор платежей лежит на частном предпринимателе, что приводит к некоторому повышению стоимости услуги для потребителей. Применение франчайзинговой системы в сфере предоставления услуг по сбору отходов населения возможно только в случае готовности потребителей регулярно оплачивать предоставленные услуги. Данная схема успешно применяется в сфере предоставления услуг частными компаниями по сбору отходов коммерческих субъектов. Обычно MИО сохраняют за собой право устанавливать максимально допустимые тарифы для потребителей услуг, особенно для физических лиц. Как и при применении контрактной схемы, МИО осуществляет контроль за качеством предоставления услуг частными предприятиями. Затраты МИО на проведение мониторингов покрывается за счет взносов за право предоставления услуг частными компаниями.
Государственно-частное партнерство (ГЧП) - это в большинстве случаев закреплҰнное договором долгосрочное сотрудничество государственных исполнительных органов с одной стороны, и частного сектора экономики - с другой, при котором необходимые для получения взаимной выгоды ресурсы (например, "ноу-хау", средства производства, капитал, персонал и т.д.) вносятся в качестве капитала в совместное предприятие, создаваемое в определҰнной организационно-правовой форме, а имеющиеся риски проекта оптимально распределяются и управляются в соответствии с компетентностью партнҰров. В области коммунального хозяйства и, в частности, в сегменте управления ТБО чаще всего используются модель оператора и модель концессии.
В модели оператора частная структура возводит и эксплуатирует объект инфраструктуры, выступает в роли застройщика и берҰт на себя связанные с этим риски. Финансирование осуществляется путҰм взимания платы с пользователей объекта. Частный оператор оказывает услуги пользователям объекта от своего имени. В договоре об эксплуатации МИО, в частности, оставляет за собой права контроля и при необходимости вмешательства с целью обеспечения надлежащего функционирования объекта. В отличие от модели оператора, при использовании модели концессии муниципальный партнҰр остаҰтся собственником и оператором объекта. Частный партнҰр на основе договора за плату лишь осуществляет от имени государственного партнҰра эксплуатацию объекта, принадлежащего государственной или городской структуре. В обоих моделях выставление счетов и сбор платежей с потребителей осуществляются частными компаниями. В случае применения данного метода привлечения частного капитала МИО оставляет за собой право регулирования стоимости услуг для потребителей и мониторинга качества предоставления услуг.
Открытая конкуренция предусматривает открытые рыночные отношения в сегменте управления отходами, то есть потребители (как физические лица, так и хозяйствующие субъекты) имеют право выбора поставщика услуг. На этапе сбора отходов такая схема существенно повышает затраты на предоставление услуг (утрачивается возможность сокращения затрат за счет сбора отходов в определенном участке) и соответственно на стоимость услуг для потребителей. МИО сохраняет за собой только право контроля за соблюдением экологических и санитарных требований. Мониторинг качества предоставления услуг значительно затруднен вследствие отсутствия четкого разграничения ответственности между частными компаниями по участкам или районам. Стратегия и система участия частного капитала в управлении и обращении с ТКО на территории г. Қонаев рассматривается разработчиками Программы в рамках единой Региональной Системы управления отходами г.Қонаев.

5.10.6 Уәкілетті ұйым – "Қонаев көркейту" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын
Қонаев қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 2 тамызында № 709 қаулысымен "Қонаев көркейту" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын қайта тіркеуден өтті, оның міндеттерінің бірі қоқыс полигонына қызмет көрсету, ұстау және қоқыс шығару, Кәсіпорын мен Құрылтайшының еңбек ұжымының әлеуметтік және экономикалық мүдделерін қанағаттандыру үшін пайда алу.
5.10.6.1 Коммерциялық құрылымдар мен "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК арасындағы өзара іс-қимылдың ұсынылатын нұсқалары:
1-нұсқа (Ұсынылатын) Қонаев қаласындағы ҚТҚ-мен жұмыс істеудің барлық процесін толық есепке алуды және бақылауды көздейді. "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК бастапқы шикізаттың (жиналған ҚТҚ), сондай-ақ қайта өңдеу өнімдерінің, оның ішінде аралық шикізаттың иесі болып табылады.
"Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығару, сұрыптау, қайта өңдеу және кәдеге жарату бойынша қызметтерді көрсетуге келісім-шарттар жасайды, бұл ретте аралық және түпкілікті өңдеу өнімдерінің, сондай-ақ олардың қалдықтарының меншік иесі болып қалады. "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК коммуналдық қалдықтарды басқару" ҚЭН әзірледі, оған қалдықтарды жинау және сұрыптау жүйесін жаңарту кіреді.
"Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК халықтан және заңды тұлғалардан тарифтердің алынуын қамтамасыз етеді және Жүйе бюджетіне жауапты. Сонымен қатар, Жүйені дамыту үшін өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген жауапкершілігі қағидаты қолданылуы мүмкін/қажет.
Өз кезегінде "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК шарт жасалған Жүйе объектілерінің иелеріне шикізатпен қамтамасыз ету және көрсетілген қызметтерге ақы төлеуге кепілдік береді.
Плюсы Мұндай нұсқаның артықшылығы оған полигондарды тиісті жайластыру және ҚТҚ қайта өңдеуді ұйымдастыру мақсаттарына тарифтік қаражатпен, бюджеттік және өзге де инвестициялармен шоғырландыруды және оңтайлы маневр жасауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК эксклюзивті жағдайы болып табылады. ҚКК-нің эксклюзивті жағдайы оған Жүйенің жалпы дамуы үшін қосымша қаржы ресурсын жасайтын ағынды жаппай қайта өңдеуді жолға қоя отырып, шағын ЖШС немесе жекелеген жекеменшіктердің қазір қолданылып жүрген ең тиімді қалдықтарды ішінара, шағын ауқымды және іріктеп өңдеуін болдырмауға мүмкіндік береді.
Көмуге арналған өңделмейтін қалдықтардың ең аз саны. Полигондар алаңын азайту. Бұдан басқа, Жүйенi құрудың бастапқы кезеңiнде қалдықтармен жұмыс iстеудiң барлық сатыларында есепке алу және бақылау функцияларын бiр қолға шоғырландыру барлық технологиялық сатылардағы шығындарды, барлық сатылардағы шикiзат пен өнiмнiң саны мен сапасын айқындауға мүмкiндiк бередi, өндiрушiлердiң (импорттаушылардың) кеңейтiлген жауапкершiлiгi қағидатын қолдануды және тиiсiнше МКК өзара қарым-қатынасты оңайлатады.
Минус -ойластырылған құқықтық механизмді қажет етеді.

5.10.6Уполномоченная организация - ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту"
На основании Постановления акимата города Қонаев № 709 от 2 августа 2024 года ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту" прошла перерегистрацию, одним из его обязанностей является обслуживание и содержание мусорного полигона и вывоз мусора. Предприятие и Основатели могли извлечь выгоду для удовлетворения социальных и экономических интересов трудового коллектива.
5.10.6.1 Предлагаемая схема взаимодействия коммерческих структур с Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Қонаев көркейту"
Вариант 1 (Рекомендуемый) ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту" является владельцем как первичного сырья (собранных ТБО), так и продуктов переработки, в т.ч. промежуточных. ГКП на ПХВ "Қонаев Көркейту"разработало ФЭО "Управление коммунальными отходам ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту", которое включает в себя модернизацию системы сбора и сортировки мусора.
ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту" заключает контракты на оказание услуг по сбору и вывозу, сортировке, переработке и захоронению ТБО, оставаясь собственником промежуточных, окончательных продуктов переработки, а также их хвостов. ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту" обеспечивает сбор тарифа от населения и юридических лиц и отвечает за бюджет Системы. Кроме того, на развитие Системы может /должен использоваться принцип расширенной ответственности производителей (импортеров). В свою очередь, ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту" гарантирует собственникам объектов Системы, с которыми заключены контракты, обеспечением сырьем и оплату оказанных услуг.
Плюсом такого варианта является эксклюзивное положение ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту", позволяющее ему осуществлять концентрацию и оптимальный маневр тарифными средствами, бюджетными и иными инвестициями на цели должного обустройства полигонов и организацию переработки ТКО. Эксклюзивное положение ТО позволит ему исключить практикуемую сейчас лишь частичную, мелкомасштабную и выборочную переработку только самых выгодных отходов небольшими ТОО или отдельными частниками, наладив поточную массовую переработку, создающую дополнительный финансовый ресурс для общего развития Системы. Минимальное количество не перерабатываемых хвостов для захоронения. Уменьшение площади полигонов. Кроме того, на начальном этапе создания Системы, сосредоточение функций учета и контроля на всех стадиях обращения с отходами в одних руках позволит определить затраты на всех технологических стадиях, количество и качество сырья и продукции на всех стадиях, упростит применение принципа расширенной ответственности производителей (импортеров) и, соответственно, взаимоотношения с Оператором РОП.
Минусом - требует продуманного юридического механизма.

2-нұсқа.1-нұсқаға ұқсас, бірақ қалдықтарды басқару қалдықтарды сұрыптау мен көмуден тұрады (қайта өңделмейтін фракциялар). Тұрмыстық қатты қалдықтарды терең өңдеу және өнім өндіру жоқ.
Плюс жүйені жеңілдету және ақшаны үнемдеу, бүкіл технологиялық процесті бақылау болып табылады.
Минус– өнімді терең өңдеу және сату арқылы Жүйені дамыту үшін ресурстарды өндіру мүмкін еместігі. Полигонға тастауға арналған қалдықтардың көп мөлшері. Санитарлық полигондарды салу және пайдалану шығындарының артуы. Принципін қолдануды азайтады.
2-нұсқа, қалдықтарды өңдеу/өрту зауыты жоқ (MPP/MSZ)
3-нұсқа.1-нұсқаға ұқсас, бірақ қалдықтарды басқару қалдықтарды өңдеу/өртеу зауытының болуын және қалдықтарды кәдеге жаратуды қамтиды.
Плюс жүйені жеңілдету және ақшаны үнемдеу, бүкіл технологиялық процесті бақылау болып табылады.
Минус– қалдықтарды жағу арқылы сұрыптамайды және өңдемейді. Күл түріндегі қалдықтарды қабылдау, олар да жоюды қажет етуі мүмкін. Қалдық материалдарды өңдеу және өнімді өткізу арқылы Жүйені дамыту үшін ресурстарды өндіру мүмкін емес. РОП принципін қолдануды азайтады. Көтерілген "жасыл" тарифтер бойынша электр энергиясын алу және оны сату мәселесі. Экологиялық қауіптер.
3-нұсқа МПЗ/МСЗ құрамындағы қалдықтарды сұрыптау кешені
4-нұсқа. МКК қалдықтарды өңдеу/өрту зауытымен шарт жасасады, ол өз кезегінде Жүйенің басқа субъектілерімен келісім-шартқа отырады.
Плюс Бұл опция қалдықтарды қайта өңдеу зауытының басым позициясы болып табылады. Мемлеккттік коммуналдық кәсіпорынға жүктемені азайту.
Минус зауыттың өз жағдайын теріс пайдалану қаупі болып табылады. Технологиялық процесте қалдықтарды сұрыптау жоқ. Қалдықтарды басқарудың технологиялық процесін есепке алу және бақылау МКК үшін қиын. Зауыттың қызметі тоқтаса, Жүйеде ақау болады.
Нұсқа 4. "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК қалдықтарды сұрыптаусыз МСЗ арқылы жұмыс істейді
5-нұсқа. МКК қалдықтарды өңдеу/өртеу зауытымен шарт жасасады, ол өз кезегінде Жүйенің басқа субъектілерімен, оның ішінде сұрыптаумен келісімшартқа отырады. РОП принципін қолдануды азайтады. Көтерілген "жасыл" тарифтер бойынша электр энергиясын алу және оны сату мәселесі.
Плюс Бұл опция қалдықтарды қайта өңдеу зауытының басым позициясы болып табылады. МКК жүктемені азайту.
Минус зауыттың өз жағдайын теріс пайдалану қаупі болып табылады. Қалдықтарды сұрыптау технологиялық процесте номиналды түрде болуы мүмкін. Қалдықтарды басқарудың технологиялық процесін есепке алу және бақылау "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК үшін қиын. Зауыттың қызметі тоқтаса, Жүйеде ақау болады.
6-нұсқа. "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК қалдықтарды сұрыптау станциясымен шарт жасасады, ол өз кезегінде Жүйенің басқа субъектілерімен келісім-шартқа отырады.
Плюс Бұл опция қалдықтарды сұрыптау станциясының басым позициясы болып табылады. "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК жүктемені азайту.
Минус "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК өз қызметін асыра пайдалану қаупі болып табылады. Қалдықтарды өңдеу/өртеу зауытының қызметі әрқашан қалдықтардың көлеміне байланысты болады. Қалдықтарды басқарудың технологиялық процесін есепке алу және бақылау "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК үшін қиын. АЖ қызметі тоқтатылған жағдайда Жүйеде ақаулық орын алады. "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК МСС арқылы жұмыс істейді.

Вариант 2. Аналогичен варианту 1, но обращение с отходами заключается в их сортировке и захоронении хвостов (неутильных фракций). Отсутствует глубокая переработка ТБО и выпуск продукции.
Плюсом является упрощение системы и экономия средств, контроль за всем технологическим процессом.
Минусом – отсутствие возможности извлечения ресурсов для развития Системы за счет глубокой переработки и продажи продукции. Большое количество хвостов для их захоронения на полигоне. Увеличенные расходы на строительство, эксплуатацию санитарных полигонов. Снижает применение принципа РОП.
Вариант 2, без мусороперерабатывающего/мусорожигательного завода (МПЗ/МСЗ)
Вариант 3. Аналогичен варианту 1, но обращение с отходами заключается в наличии мусороперерабатывающего/мусоросжигательного заводов и захоронении хвостов.
Плюсом является упрощение системы и экономия средств, контроль за всем технологическим процессом.
Минусом – отходы не сортируются, перерабатываются методом сжигания. Получение хвостов в виде золы, которые также могут потребовать захоронения. Отсутствие возможности извлечения ресурсов для развития Системы за счет переработки ВМР и продажи продукции. Снижает применение принципа РОП. Получение электроэнергии по повышенным "зеленым" тарифам и проблема с еҰ сбытом. Экологические риски.
Вариант 3. Мусоросортировочный комплекс в составе МПЗ/МСЗ.
Вариант 4. ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту" заключает контракт с мусороперерабатывающим/ мусоросжигательным заводом, который, в свою очередь, заключает контракты с остальными субъектами Системы.
Плюсом такого варианта является доминантное положение мусороперерабатывающего завода. Снижение нагрузки на ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту".
Минусом является риск злоупотребления заводом своим положением. Сортировка отходов в технологическом процессе отсутствует. ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту" сложно осуществлять учет и контроль за технологическим процессом обращения с отходами. В случае прекращения деятельности завода – сбой в Системе.
Вариант 4. ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту" работает через МСЗ без сортировки отходов
Вариант 5. ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту" заключает контракт с мусороперерабатывающим/ мусоросжигательным заводом, который, в свою очередь, заключает контракты с остальными субъектами Системы, включая сортировку. Снижает применение принципа РОП. Получение электроэнергии по повышенным
"зеленым" тарифам и проблема с еҰ сбытом.
Плюсом такого варианта является доминантное положение мусороперерабатывающего завода. Снижение нагрузки на ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту".
Минусом является риск злоупотребления заводом своим положением. Сортировка отходов в технологическом процессе может присутствовать номинально. ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту" сложно осуществлять учет и контроль за технологическим процессом обращения с отходами. В случае прекращения деятельности завода – сбой в Системе.
Вариант 6. ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту" заключает контракт с мусоросортировочной станцией, которая, в свою очередь, заключает контракты с остальными субъектами Системы.
Плюсом такого варианта является доминантное положение мусоросортировочной станции. Снижение нагрузки на ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту".
Минусом является риск злоупотребления МСС своим положением. Деятельность мусороперерабатывающего/ мусоросжигательного завода всегда будет зависеть от объемов МСС. ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту" сложно осуществлять учет и контроль за технологическим процессом обращения с отходами. В случае прекращения деятельности МСС – сбой в Системе.
ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту" работает через МСС

5.10.7 ҚҚҚ-ны қайта өңдеу мәселені шешу жолы ретінде
Тапсырыс беруші мен "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК алдында күрделі міндет тұр – бизнеске қосымша қаржыландыру көздерін табу, егер оны дереу және толық шешпесе (бұл шындыққа жанаспайды), ең болмағанда бастауға мүмкіндік беретіндей жағдай жасау. жетістіктерге жету перспективасымен оларға қатысты айтарлықтай прогресс. Мұндай қосымша көздерді іздеу ҚКҚ шығару және кәдеге жарату жүйесінің өзінде ғана мүмкін, өйткені тарифтік алымдарды немесе бюджеттік инвестицияларды түбегейлі арттыруға деген үміт мәселені белгісіз болашаққа итермелейді. Несиелер немесе бюджеттік емес инвестициялар арқылы қаржыландыру сияқты, біз онсыз мәселені шеше алмайтынымыз анық, қатты тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеу жүйесінде несие берушілермен және инвесторлармен ымырасыз есеп айырысу үшін алынуы мүмкін қосымша пайда болған жағдайда ғана мүмкін болады. одан әрі тұрақты жұмыс және даму.
Сонымен, негізгі технологиялық – бұл экономикалық және сонымен бірге стратегиялық – міндет: қалдықтарды пайдалы қайта өңдеу.
Бұл ретте қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату бойынша алдын ала белгіленген белгілі бір технологияларды енгізу аса сенімді емес екені ескеріледі.
Объективті жағдайлар, қатты тұрмыстық қалдықтарды өңдеу саласындағы ең озық технологиялардың өзі келесіге тез ауысатындығы, сонымен бірге басқа жерлерде және елдерде белгілі бір дәлелденген схемаларды қолданудың орындылығы әлі де нақты жағдайда практикалық растауды қажет етеді. Қазақстанның, оның ішінде Алматы облысының, оның ішінде оның облыс орталығындағы жағдайлары. Сонымен қатар, өзгермелі нарықтық конъюнктура жағдайында, әсіресе дағдарыс пен айырбас бағамының құбылмалылығымен қиындаса, тіпті экономикалық тиімділік пен инвестицияның кірістілігін ең мұқият үстелдік есептеу әлі күнге дейін тәжірибе мұны қалай растайтынын немесе жоққа шығаратынын алдын ала болжауға қабілетті емес.
ҚКҚ басқару жүйесі таза нарықтық те, нарықтық емес тетіктер мен талаптардың ажырамас қоспасы болып табылады. Мысалы, егер қалдықтарды олардан қайта өңдеуге болатын компоненттерді алу үшін бөлек жинау немесе сұрыптау таза экономикалық негіздемеге ие болса - тек соңғы пайда әкелетін нәрсе бөлуге және өңдеуге тұрарлық болса, онда, мысалы, полигон газын жағу бұдан былай талап етілмейді. экономикалық, бірақ экологиялық тұрғыдан. Сол сияқты, қалдықтарды өртеу тек жылу немесе электр энергиясын алудың экономикалық тиімді тәсілі ретінде ғана емес, сонымен қатар аумақты үнемдеу және полигондардың көлемін азайту құралы ретінде қарастырылуы керек.
Осылайша, Қонаев қаласындағы ҚТҚ-ны басқару және онымен айналысу жүйесін дамыту бойынша ұсыныстар қойылған мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған – қайталама шикізатты (ҚШ) мүмкіндігінше көп көлемде қайта өңдеуге беру.
Қонаев қаласының аумағында түзілетін ҚТҚ көлемінің аздығына және тиісінше алынатын ҚШ мөлшерінің төмендігіне байланысты, ҚШ-ны қайта өңдеудің инвестициялық тартымдылығы жоғары емес.
Қонаев қаласындағы кешенді полигонда ҚТҚ-ны сұрыптау нәтижесінде алынған ҚШ Алматы облысының РҚБЖ-на (регионалдық қалдықтарды басқару жүйесі) кіретін басқа кәсіпорындарға қайта өңдеуге берілуі мүмкін.

5.10.7Переработка ТБО, как путь к решению задачи
Перед Заказчиком и ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту" стоит сложная задача – создать такие условия для бизнеса, чтобы найти дополнительные источники финансирования, позволяющие если и не решить сразу и полностью (это не реально), то хотя бы начать существенное продвижение в сторону с перспективой их достижения. Поиск таких дополнительных источников возможен только внутри самой системы вывоза и утилизации ТКО, поскольку надежды на кардинальное повышение тарифных сборов или бюджетных вложений отодвигают вопрос на неопределенное будущее.
Равно как и финансирование за счет кредитов или не бюджетных инвестиций,
- без чего вопрос тоже заведомо не решаем, также возможно только в случае появления внутри самой системы работы с ТБО той дополнительной прибыли, которая может быть извлечена для расчетов с кредиторами и инвесторами без ущерба для дальнейшей устойчивой работы и развития.
Таким образом, главная технологическая, - она же экономическая и она же стратегическая – задача: полезная переработка отходов.
При этом учитывается, что закладывание тех или иных заранее определенных технологий, переработки и утилизации ТБО – не слишком надежно.
Объективные обстоятельства таковы, что даже самые прогрессивные технологии в области переработки ТБО достаточно быстро меняются на следующих и при этом целесообразность применения тех или иных хорошо рекомендовавших себя в иных местах и странах схем все равно нуждается в практическом подтверждении в конкретных условиях Казахстана, включая Алматинскую область, включая еҰ областной центр. К тому же, в переменчивых условиях рынка, тем более усугубленных кризисом и волатильностью валютного курса, даже самый тщательный кабинетный расчет экономической эффективности и окупаемости инвестиций все равно не способен предвосхитить то, как это подтвердит или опровергнет практика.
Система обращения с ТКО являет собой нераздельную смесь как чисто рыночных, так нерыночных механизмов и требований. Например, если раздельный сбор или сортировка отходов с целью извлечения из них перерабатываемых компонентов имеет чисто экономическую подоплеку – выделять и перерабатывать стоит лишь то, что приносит конечную прибыль, то, например, сжигание свалочного газа диктуется уже не экономическими, а экологическими соображениями. Точно также устройство мусоросжигания следует рассматривать не только как экономически окупаемый способ получения тепловой или электрической энергии, а еще и как средство экономии территорий и сокращения объемов захоронений.
Таким образом, предложения по развитию системы управления и обращения с ТБО в г. Қонаев направлены на достижение поставленных целей – обеспечение максимально возможной передаче на переработку ВМР. Ввиду небольших объемов, образуемых на территории г.а. Қонаев ТКО и, соответственно, полученных ВМР, инвестиционная привлекательность переработки ВМР не высокая. ВМР, полученные после сортировки ТКО на комплексном полигоне г. Қонаев, могут быть переданы на переработку другим предприятиям, входящим в РСУО Алматинской области.

5.10.8 Жаңа ұйымдық модель мәселені шешу формасы ретінде.
5.10.8.1 Жаңа ұйымдастыру моделін құрудың алғы шарттары.
Айта кету керек, қатты тұрмыстық қалдықтарды өңдеу және өңдеу процесі жергілікті атқарушы органның алдында тұрған басқа да міндеттермен – аумақты абаттандыру және санитарлық тазалау, тұрғындардың өмір сүруіне қолайлы жағдай жасаумен тығыз байланысты.
Мұны анық түсіну керек: қазіргі жүйенің толығымен қанағаттанарлықсыз өнімі - елді мекендерден азды-көпті қалыптасқан қалдықтарды шығару, қарабайыр көму және ауылдық жерлерде мұндайдың жалпы болмауы - органикалық нәтиже және оның мүмкіндіктерінің шегі. Мұндай жүйе кез келген көлемде қосымша қаржыландыруды қабылдауға қабілетті, бірақ ол жаңа инвестицияларға сапалы түрде жақсартылған нәтижемен жауап бере алмайды. Өйткені географиялық жағынан да, қаржылық-технологиялық жағынан да объективті түрде бөлшектенген қолданыстағы жүйе жаңғырту мәселесін шешу нысаны емес, ҚКҚ-мен жұмыс істеудің заманауи технологияларына көшудің бірінші және негізгі кедергісі болып табылады. Ол қажетті субъектілердің, институттардың және процедуралардың болмауына байланысты қалдықтарды бөлек жинау мен өңдеуді немесе полигондарға заманауи кәдеге жаратуды енгізу әрекеттерін байқаусызда қабылдамайды және бұғаттайды.
ҚТҚ кәдеге жаратуды қайта өңдеу есебінен алынатын пайданың дербес көзіне айналдырудың негізгі анықталған міндетінен шыға отырып, мұндай міндетті шешу ең алдымен масштабтауды талап етеді деген қорытынды шығарамыз. Өйткені, ұсақ-бұталы іріктеу, мысалы, жекелеген қоқыс тастайтын жерлердегі пластик, шыны немесе макулатура осы қоқыс тастайтын жерлерге жапсарлас орналасқан ЖШС/ЖК қандай да бір жеке пайда әкеле алады, бірақ тұтас жүйе үшін қажетті ресурсты қамтамасыз етуге мүлде қабілетсіз. Бұл жерде масштабтау ТКО ағындарын географиялық қамту үшін де, не қайталама шикізаттан дайын өнім, не қайта өңдеудің жоғары дәрежелі жартылай фабрикаттарын шығару бойынша индустриялық логистикалық желілерді құру үшін де қажет.
Сондықтан әзірлеушілер ұсынып отырған жаңа ұйымдық схеманың әмбебап мақсаты бар: оны дұрыс құру нақты нарықтық жағдайларға икемді бейімделетін, біріншіден, билік талап ететін экологиялық, санитарлық, экономикалық немесе өзге де тапсырысты орындауға қабілетті кешенді жүйе құруға мүмкіндік береді, екіншіден, қазіргі уақытта КО-мен жұмыс істеудің неғұрлым тиімді және өзін-өзі ақтайтын әдістерін өз ішінде қабылдауға және енгізуге мүмкіндік береді Қолда бар қаржылық мүмкіндіктер шеңберінде БҚ.
Тұтастай алғанда, ұсынылып отырған жаңа ұйымдастыру схемасы облыстық және қалалық биліктің ҚТҚ пайда болуы мен кәдеге жаратудың барлық саласын толық жабатын шаруашылық жүргізуші субъектілердің қажетті және жеткілікті санын құруына және тиісінше олардың өз әріптестері болуына негізделген.

5.10.8Новая организационная модель, как форма решения задачи.
5.10.8.1Предпосылки для создания новой организационной модели.
Необходимо отметить, что процесс обращения и управление ТБО неразрывно связан с другими задачами, стоящими перед местным исполнительным органом, - благоустройство и санитарная очистка территории, создание комфортной среды жизнедеятельности населения.
Следует ясно понимать: совершенно неудовлетворительный продукт сложившейся ныне системы – более-менее налаженный вывоз отходов из населенных пунктов, с примитивным его захоронением и отсутствие такового вообще в сельской местности – это органичный итог и предел ее возможностей. Дополнительное финансирование такая система воспринимать способна, - в любых поддающихся воображению объемах, отвечать же на новые вложения качественно улучшенным результатом – нет.
Поскольку сложившаяся, объективно разрозненная как географически, так и финансово-технологически, система сама есть не объект решения модернизационной задачи, а первый и главный барьер для перехода к современным технологиям работы с ТКО. Она будет невольно отвергать и блокировать любые попытки внедрения раздельного сбора и переработки отходов, устройства современной утилизации на полигонах – по факту отсутствия в ней необходимых субъектов, институтов и процедур.
Отталкиваясь же от ключевой выявленной задачи превращения утилизации ТКО в самостоятельный источник извлекаемой за счет переработки прибыли, сделаем вывод, что решение такой задачи требует, прежде всего, масштабирования. Поскольку мелко-кустарный отбор, например, пластика, стекла или макулатуры на отдельных свалках способен принести какую-то частную прибыль, в лучшем случае, неким пристроившимся к этим свалкам ТОО/ИП, но принципиально неспособно обеспечить нужный ресурс для всей системы. Здесь масштабирование необходимо как для географического охвата потоков ТКО, так и для выстраивания индустриальных логистико- технологических линий по выпуску либо готовой продукции из вторичного сырья, либо полуфабрикатов высокой степени переработки.
Поэтому предлагаемая разработчиками новая организационная схема имеет универсальное назначение: правильное ее построение позволит создать гибко адаптируемую к конкретным рыночным обстоятельствам комплексную систему, способную, во-первых, исполнять диктуемый властями экологический, санитарный, экономический или иной заказ, во-вторых, перенимать и внедрять внутри себя наиболее эффективные и окупаемые на данный момент методы работы с ТБО в рамках имеющихся финансовых возможностей.
В целом предлагаемая новая организационная схема построена на том, что областные и городские власти создают и, соответственно, имеют своими партнерами необходимое и достаточное число хозяйствующих субъектов, полностью покрывающих всю сферу появления и утилизации ТБО.

5.10.8.2 Тұрғын үй кондоминиумдары мен басқарушы компаниялар қалалар мен ауылдық елді мекендерде қатты тұрмыстық қалдықтарды тәртіппен жинауды ұйымдастыру субъектілері ретінде
Қонаев қ. қалдықтарды бөлек жинауды дереу бастапқы деңгейде ұйымдастыру – кейінгі сұрыптау шығындарын айтарлықтай азайтуға мүмкіндік беретін өте маңызды процесс.
Бір қоқыс қапшығына алуан түрлі қоқыстарды жинайтын үй шаруасындағы әйел бастапқыда не одан кейінгі барлық нәрсеге қарапайым жалпы көмуді, немесе қатты қалдықтардың фракцияларын бөлу процестерінде қосымша қиындықтар мен шығындарды арттырады.
Дегенмен, жеке жинақтарды ұйымдастыру үшін халықпен "жаппай" жұмыс істеу, әрине, сенімсіз. Бөлек жинауға арналған контейнерлерді үй иелерінің санасына әсер етуді күтумен орнату, айтарлықтай аз әсер ететін айтарлықтай қосымша шығындарға әкеледі, сонымен қатар, жұмыс барысында жоққа шығарылады. Тұрғындар ҚКҚ-ны жоюмен айналысатын ұйымның серіктесі бола алмайды – олар құм сияқты, оның үстіне және одан тұрақты құрылыстар салу мүмкін емес.
Сондықтан көппәтерлі тұрғын үйлері бар елді мекендерде қатты тұрмыстық қалдықтарды контейнерлік алаңдарда тиімді бөлек жинауды және бүкіл аумақта қалдықтарды шығаруды жүзеге асыруға қабілетті "екі деңгейлі субъектілер жүйесін" - қалдықтарды шығару ұйымының серіктестерін құру ұсынылады. қалалық аймақ.
Мұндай пәндердің бірінші деңгейі– МИҚ (мүлік иелерінің қауымдастығы) немесе ЖС (жай серіктестіктер) ретінде тіркелген әрбір жеке тұрғын үй. Оларды меншік объектілері – кондоминиумдар ретінде қатар тіркей отырып.
Тиісінше, тұрғындар мен қызмет көрсететін коммуналдық кәсіпорындардың өзара іс-қимылының "есіктен есікке" принципі "үйме-үй" форматына көшірілді. Атап айтқанда, қоқыс шығару төлемі пәтер бойынша алынатынына қарамастан, әрбір МИҚ/ЖС және онымен байланысты контейнер алаңына (немесе екі немесе үш көршілес) байланысты. Бұл схема арқылы контейнерлерді бөлек толтыру үшін сараланған тарифтерді - кәдімгі (оларды, мысалы, екі есе арттыруға болады) және жеңілдетілген тарифтерді енгізу мүмкін болады. Сонымен қатар, ынталандыру тарифінің бенефициарлары жеке пәтер иелері емес, бүкіл МИҚ/ЖС кондоминиумдары немесе белгілі бір контейнер алаңымен байланысты олардың тобы болады. Бұл жағдайда контейнер алаңын қайта жабдықтау, оның қауіпсіздігін ұйымдастыру және дұрыс қызмет көрсету МИҚ/ЖС -тің тікелей мүддесіне айналады.
Екінші деңгейде қалалық шағынаудандарды, ал шағын елді мекендерде – олардың барлығын қамтитын басқарушы компанияларды (МК) ұйымдастыру ұсынылады. Мұндай басқарушы компаниялардың функцияларына олармен жасалған шарттар бойынша МИҚ/ЖС кондоминиумдарына үй-үйге қызмет көрсету кіреді, атап айтқанда, коммуналдық қызметтерді жеткізушілермен қарым-қатынаста олардың мүдделерін білдіреді. Сондай-ақ, қалалық аумақтарды таза ұстауға және оларды абаттандыруға тікелей жауапкершілік. Соның ішінде әкімдіктің тапсырыстары бойынша.
Тұрғындар да, билік органдары да жұмысына көңілі толмайтын қазіргі "көп үйлік" және шын мәнінде нашар қабілетті МИҚ/ЖС -тен айырмашылығы, бұл бір жағынан шынымен жұмыс істейтін жүйені құруға мүмкіндік береді. , көпқабатты үйлердің тұрғындарының бақылауында, ал екінші жағынан, қала билігі.
МИҚ/ЖС кеңесін үй-үйді аралап сайлаудың қарапайым схемасы төрағалардың бақылау мен жауапкершілігінің жоқтығына қатысты шағымдарды жояды. Адами және қаржылық ресурстарды шоғырландыратын Басқарушы компанияның болуы ("мақсаттылардың" белгіленген бөлігін қоса алғанда) "Үйден үйге" МИҚ/ЖС қызметін қоғамдық негізде орналастыруға мүмкіндік береді, бұл талап етілмейді. ақылы қызметкерлерді ұстау.
Маңызды ескерту
Ұсынылып отырған көппәтерлі қалалық тұрғын үй қорын басқарудың екі деңгейлі схемасы тек қатты тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеу проблемаларына ғана бағытталған емес. Дәл осылай электр, жылу, ыстық су, су және кәріз, газбен жабдықтаушылармен қарым-қатынасты ретке келтіреді. Жалпы, жаңа ұйымдастыру схемасы үш өзгерісті көздейді:
− қолданыстағы "көп үйлік" ПИК-ны есіктен есікке (ОСИ) форматына көшіру;
− ең сәтті қолданыстағы ПИК форматына аударуБасқарушы компаниялар;
− коммуналдық қызметтерді жеткізушілермен өзара қатынастарды пәтерлік есептен үйлік есеп қағидатына көшіру.

5.10.8.2Жилищные кондоминиумы и управляющие компании, как субъекты организации упорядоченного сбора ТКО в городах и сельских населенных пунктах
Предлагается создание в населенных пунктах с многоквартирными жилыми домами “двухуровневой системы субъектов” – партнеров вывозящей отходы организации - способных осуществлять эффективный раздельный сбор ТБО на контейнерных площадках и очистку от мусора по всей городской территории.
Первый уровень таких субъектов – каждый отдельный многоквартирный дом, зарегистрированный как ОСИ (объединения собственников имущества) или ПТ (простые товарищества). С параллельным оформлением их как объекты собственности – кондоминиумы.
Соответственно, поквартирный принцип взаимодействия жильцов и оказывающих услуги коммунальных предприятий переводится на подомовой формат. В частности, плата за вывоз мусора, хотя и взимается поквартирно, привязывается к каждому ОСИ/ПТ и к относящейся к нему (или двум-трем соседним) контейнерной площадке. При такой схеме появляется возможность введения дифференцированных тарифов – обычных (как раз их можно было бы повысить, например, удвоить) и льготных - за раздельное наполнение контейнеров. Причем бенефициаром поощрительного тарифа станут не отдельные квартировладельцы, а ОСИ/ПТ-кондоминиумы целиком, или их группа, привязанная к данной контейнерной площадке. В таком случае переоборудование контейнерной площадки, организация ее охраны и правильного содержания становится прямым интересом самих ОСИ/ПТ.
На втором уровне предлагается организовать управляющие компании (УК) – с охватом городских микрорайонов, а в меньших поселениях – их целиком. Функциями таких УК становится обслуживание подомовых ОСИ/ПТ- кондоминиумов по договорам с ними, в частности, представление их интересов в отношениях с поставщиками коммунальных услуг. А также и непосредственная ответственность за содержание в чистоте городских территорий и их благоустройство. В том числе – по заказам акимата.
В отличие от нынешних "многодомных" и фактически мало дееспособных ОСИ/ПТ, работой которых недовольны как жильцы, так и власти, это позволит создать действительно работоспособную систему, находящуюся, с одной стороны, под контролем жителей многоквартирных домов, с другой – городских властей.
Простая схема подъездного избрания правления ОСИ/ПТ устранит жалобы на не подконтрольность и не подотчетность председателей. Наличие же Управляющей компании, концентрирующей кадровые и финансовые ресурсы (включая установленную часть "целевых") позволит поставить деятельность подомовых ОСИ/ПТ на общественную основу, не требующую содержания оплачиваемого штата.
Важное примечание
Предлагаемая двухуровневая схема управления многоквартирным городским жилым фондом ориентирована отнюдь не только на проблемы работы с ТБО. Точно также это позволит упорядочить отношения с поставщиками электроэнергии, тепла, горячей воды, водоснабжения и водоотведения, газоснабжения. В целом новая организационная схема предусматривает три преобразования:
перевод существующих "многодомных" КСК в подомовой формат (ОСИ);
перевод наиболее успешных из имеющихся КСК в формат Управляющих компаний;
перевод отношений с поставщиками коммунальных услуг с поквартирного на подомовой принцип.

5.10.8.3 Қонаев қаласының аумағында бірыңғай аумақтық оператор құру (жалпы қағидаттар)
Қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару және кәдеге жарату функциясы МИҚ/ЖС және Management Company жауапкершілігіндегі қалалар мен елді мекендердегі контейнерлік алаңдар мен басқа да ұйымдастырылған қалдықтарды жинау орындарынан қалдықтарды жинаудан басталады және полигондарды тиісті түрде күтіп ұстаумен аяқталады. толығымен қайта өңделетін өнімдерді өндіру. Осының барлығын елді мекендерден қалдықтарды шығару, сұрыптау, өңдеу және кәдеге жарату үшін жауапты бір мекемеге біріктіру ұсынылып отыр.
Бұл белгілі бір аумақта пайда болған қалдықтарды кәдеге жаратуға айрықша немесе ішінара құқығы бар жеке құрылым немесе коммерциялық емес ұйым ретінде ТҚҚ-мен жұмыс Бірыңғай үйлестіруші агенттің қызметіне негізделген көптеген еуропалық елдердің озық тәжірибесіне сәйкес келеді. . Агент қызмет көрсететін және инфрақұрылымды пайдаланатын ұйымдармен шарттар жасасады және есеп айырысуды жүзеге асырады.
Біздің жағдайда біз мыналарды ұсынамыз:
1.Жауапкершілікті атқаратын "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК-ның жүктеңіз аумақтық оператордың функциялары, осы құжатта ұсынылған жаңа ұйымдық модельді және төлем қатынастарын іске асыру үшін.
2.Осы Бағдарламада әзірленген Аймақтарды бөлу схемасына және іс-шараларға сәйкес қалдықтарды басқару бойынша "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК-ның қызметін ұйымдастыру. Ықтимал нұсқа – бәсекелестік процедуралар негізінде бизнеспен коммерциялық қатынастарды құру.
Әрбір филиал үшін ең қолайлы серіктестер қатты тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істейтін немесе осыған байланысты маманданған жеке кәсіпкерлердің арасынан алдын ала таңдалады. Түпкілікті іріктеу ұзақ мерзімді (бес жылға, серіктестіктің барлық шарттарын орындаған кезде ұзарту құқығымен) МЖӘ шартын жасау арқылы тендер нысанында жүзеге асырылады.
Мемлекеттік реттеу "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК-ға бүкіл қала және әкімшілік аудан аумағы бойынша ҚТҚ-ны шығару мен өңдеуге арналған жалпы ұзақмерзімді тарифті, сондай-ақ қайта өңдеу мен кәдеге жарату бойынша ең төменгі нормативтер түріндегі нысаналы индикаторлар форматындағы мемлекеттік тапсырмаларды бекіту арқылы жүзеге асырылады. Сонымен қатар, "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК-ның МЖӘ Келісімінің талаптары қалдықтарды өңдеуге және полигондарды абаттандыруға бюджеттік немесе басқа да инвестициялар арқылы мемлекеттік үлесті арттыруды қамтиды. Бұл бізге жауапты жеке кәсіпкерлікті, тұрақты және ұзақ мерзімді мемлекеттік-жекеменшік әріптестік орнатуға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік реттеу "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК -нің қаланың және әкімшілік ауданның бүкіл аумағында қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару мен өңдеудің жалпы ұзақ мерзімді тарифін, сондай-ақ нысаналы индикаторлар түріндегі мемлекеттік тапсырмаларды бекіту арқылы жүзеге асырылады. - өңдеу мен кәдеге жаратудың минималды стандарттары. Тарифті есептеу кезінде ТҚҚ қабылдау пункттерінің, елді мекендердің және полигондардың саны олардың санын көбейтуді ынталандыру мақсатында есепке алынады. Тарифтік сметада халықтан, кәсіпорындардан және ұйымдардан алынатын тарифтік төлемдер, сондай-ақ "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК өңделген өнімді өткізуден түсетін жоспарлы түсімдері – өңдеу көлемдерінің ұлғаюын ынталандыру үшін енгізілген. Тарифтік сметаға полигондарды пайдалануға және жаңғыртуға арналған бюджеттік инвестициялар да кіреді. "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК басқа серіктестерді жұмысқа тарту мәселелерін және олармен есеп айырысудың нысандарын өзінің бірыңғай тарифі шегінде дербес шешеді.

5.10.8.3Создание единого территориального оператора на территории г.Қонаев (общие принципы)
Функция вывоза и утилизации ТБО начинается с забора отходов с контейнерных площадок и других точек организованного сбора отходов в городах и поселениях, находящихся в ответственности ОСИ/ПТ и УК, и завершается должным содержанием полигонов с производством перерабатываемой продукции целиком. Все это предлагается объединить в одном субъекте, отвечающем за вывоз мусора из населенных пунктов, сортировку, переработку и утилизацию.
Это соответствует передовой практике многих европейских стран, где работа с ТБО выстроена на деятельности Единого Координационного Агента, как обособленной структуры либо некоммерческой организации, обладающей эксклюзивным либо частичным правом распоряжаться отходами, сформировавшимися на определенной территории. Агент заключает договоры и осуществляет расчеты с оказывающими услуги и эксплуатирующими инфраструктуру организациями.
В нашем случае предлагается:
1.Возложить ответственность на ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту", выполняющего в т.ч. функции территориального опреатора, за внедрение новой организационной модели и платежных отношений, рекомендуемых в данном документе.
2.Организовать деятельность ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту", по управлению отходами в соответствии с разработанной и согласованной Схемой зонирования и разработанными в настоящей Программе мероприятиями. Возможно, как вариант, пойти по пути выстраивание коммерческих отношений с бизнесом на основе конкурсных процедур.
Кроме того "Қонаев көркейту", в условия Договора на ГЧП входит наращивание государственной доли через бюджетное или иное инвестирование переработки отходов и благоустройство полигонов. Это позволит наладить ответственное со стороны частного предпринимательства, устойчивое и долговременное государственно-частное партнерство.
Государственное регулирование осуществляется через утверждение ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту" общего на вывоз и обработку ТБО по всей территории города и административного района долгосрочного тарифа, а также государственных заданий в форме целевых индикаторов - минимальных нормативов по переработке и утилизации. При расчете тарифа учитываются количество точек сбора ТКО, населенных пунктов и полигонов, для стимулирования увеличения их числа. В тарифную смету закладываются поступающие от населения, предприятий и организаций тарифные платежи, а также плановая выручка ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту" от реализации переработанной продукции – для стимулирования увеличения объемов переработки. В тарифную смету закладываются также бюджетные вложения на эксплуатацию и модернизацию полигонов. Вопросы привлечения к работе других партнеров и форм расчетов с ними ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту" решает самостоятельно, в пределах собственного единого тарифа.

5.10.8.4 Жаңа тарифтік саясат
Тарифтерді есептеудің қазіргі әдістемелік негізі қисынды және бір қарағанда бірегей болып көрінетін принципке құрылған: ТҚҚ-ны жою мен кәдеге жаратудың орнын толтыруды қамтамасыз ету. Сонымен қатар, әдістеме бүкіл процестің тұтастығын мүлде талап етпейді, ол қалдықтарды елді мекендерден бөлек жинауға және шығаруға, оларды полигондар мен полигондарда бөлек қабылдауға және өңдеуге мүмкіндік береді және тіпті болжайды. Ең тиімді құрамдастарды іріктеу, өңдеу және жеке сату сияқты үшінші тұлғалардың пайдасына МҚҚ-мен жұмыс істеудің жалпы экономикасынан мұндай алып тастауға да рұқсат етіледі.
Тарифтік әдістемеге енгізілген тағы бір қисынды және бірден-бір мүмкін принцип барлық есептелген шығындарды шығарылған қалдықтардың физикалық көлеміне бөлу коэффициенті ретінде тарифті есептеу болып табылады. Бұл тарифті басқа елді мекендердегі бірдей емес шығындардан басқа, мүлдем басқа параметрге - қалдықтардың көлеміне шешуші түрде тәуелді етеді.
Сонымен қатар, қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуын есептеу әдістемесінің өзі бүкіл аумақта логикалық және сенімді нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік бермейтін тым көп болжамдарды, жуықтауларды және ауытқуларды қамтиды. Шындығында, нақты көлемдердің барлық есебін тиісті субъективті "кеңейтулермен" экспорттаушы кәсіпорынның өзіне қалдырады.
Екінші жағынан, халық шығаратын қалдықтар үй шаруашылықтарының өзіне тәуелді емес мөлшер болып табылады. Адамдар контейнер алаңдарына шығарылатын көлемдерді ерікті түрде көбейте немесе азайта алмайды. Олардың қолынан келетіні – қоқыстарды әртүрлі қаптарға бөлу немесе бірге тастау. Елді мекеннің тазалығы үшін текшелерде немесе тоннада қанша MSW шығарылатыны да маңызды емес. Контейнерлердің уақтылы босатылуы және рұқсат етілмеген қоқыстардың болмауы маңызды.
Экспортқа шығарылатын, сұрыпталған және өңделген қалдықтардың көлемі "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК -нің өзі үшін тарифке әсер етпейтін маңызды технологиялық және экономикалық параметр болып табылады.
Сондықтан, ұсынылып отырған жаңа тәсіл, біріншіден, өтелімділікті жай ғана қамтамасыз ету міндеті ТҚҚ-мен жұмыс істеу жүйесін заң талаптарына сәйкес келтірудің жалғыз емес және негізгі емес екендігіне негізделген. Негізгі міндет – ТҚҚ-мен жұмыс істеуден дұрыс инвестициялауға және жүйені ретке келтіруге мүмкіндік беретін қосымша қаржы ресурстарын алу. Бұл тұрғыда тарифтің экономикалық мазмұны да өзгереді: ағымдағы қызметті қаржыландырудың маңызды, бірақ жалғыз емес көзі бола отырып, ол қалдықтарды бөлек жинау, сұрыптау және қайта өңдеу бағытында ынталандырушы жүктеме алуы тиіс.
Бұл ретте ынталандырушы функция тарифтердің өтелуін қамтамасыз ету міндетінен басымдыққа ие болады. Осылайша, бөлек жинау үшін контейнер алаңдарын ұйымдастырудың объективті жоғары шығындарына және айтарлықтай жоғары тасымалдау шығындарына қарамастан, МИҚ/ЖС және бөлек жинаққа енгізілген басқарушы компаниялар үшін тариф бірнеше есе (мысалы, екі есе) төмен болуы керек.
Сонымен қатар, тариф әлеуметтік санат ретінде белгілі бір елді мекендегі ТҚҚ мен жұмыс істеудің объективті тең емес өтелуіне тым қатаң байланысты болмауы керек. Керісінше, оның белгілі бір аумақтық бірлік үшін (немесе жақсырақ, бүкіл аймақ үшін) біріктірілген құнын өмір сүру құны сияқты көрсеткішпен байланыстырған жөн. Бұл көрсеткішті бір шаршы метрге көп қабатты үйлердің тұрғындары үшін бағдарлау жақсы. метр тұрғын үй алаңы - бұл жанама түрде пәтерлердің көлемін және тұрғындардың - қалдықтарды "өндірушілер" тиісті санын ескереді. Бір қабатты үйлер үшін қарапайымдылық үшін тарифті әрбір жеке үй шаруашылығына байланыстыру ұсынылады.
Осылайша, МИҚ/ЖС үшін қалдықтарды шығару тарифін, мысалы, бір шаршы метрге ең төменгі күнкөріс деңгейінің 0,03-0,04 % шамасында белгілеу ұсынылады. Бір метр тұрғын үй алаңы және бір жеке аула үшін тұру құнының 0,5-0,6 % құрайды. Сол сияқты, заңды тұлғалардың әртүрлі санаттары үшін тарифті өмір сүру құнының пайызы ретінде анықтаңыз.
Екіншіден, тарифті нақты көлемдерден ажыратып, оны елді мекен мен оның тұрғындары үшін шын мәнінде маңызды көрсеткішке байланыстыру ұсынылады: когтейнерлік алаңдаардың саны және қалдықтарды жинау мен шығарудың ұйымдастырылған басқа пункттері. Атап айтқанда: аумақтық оператор қызмет көрсететін елді мекендер мен қалдықтарды қабылдау пункттерінің тиісті аудан, қала, ауылдық органдар бекіткен географиялық және сандық жоспары онымен Шарттың қосымшасы болып табылады және оны толық қамту шарты болуы керек. барлық жиналған тарифтік сомаларды төлеу.

5.10.8.4Новая тарифная политика
Действующая методическая база для расчета тарифов построена на логичном и единственном, казалось бы, принципе: обеспечение окупаемости вывоза и захоронения ТКО. При этом методика отнюдь не требует целостности всего процесса, допускает и даже предполагает его разрывы на отдельно сбор и вывоз мусора из населенных пунктов, отдельно прием его и обработку на свалках и полигонах.
Допускаются и такие изъятия из общей экономики работы с ТКО в пользу третьих лиц, как отбор, переработка и частная реализация наиболее прибыльных компонентов.
Еще один, казалось бы, логичный и единственно возможный принцип, заложенный в тарифную методологию, — это расчет тарифа, как частного от деления всех подсчитанных затрат на физический объем вывозимых отходов. А это ставит тариф в решающую зависимость от еще одного, кроме неодинаковых по разным населенным пунктам, затрат, сильно отличающегося параметра – объема отходов.
При этом сама методика подсчета образования и накопления отходов содержит внутри себя слишком много допущений, приближений и отклонений, не позволяющих иметь по всей области сколько-нибудь логичный и достоверный результат. Фактически, весь подсчет физических объемов отдан на откуп самого вывозящего предприятия, с соответствующими субъективными "натяжками".
С другой стороны, образующиеся у населения отходы – есть величина, от самих домохозяйств мало зависящая. Люди не могут произвольно увеличивать или уменьшать объемы выносимого на контейнерные площадки. В их силах только раскладывать отходы по разным пакетам или сваливать вместе.
Для чистоты населенного пункта тоже принципиально не важно, сколько ТКО, в кубах или тоннах, вывозится. Важно, чтобы контейнеры опорожнялись вовремя и не было несанкционированных свалок.
Объем же вывозимых, сортируемых и перерабатываемых отходов – это важный технологический и экономический параметр для самого ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту", каковым он и должен быть, без влияния на тариф.
Поэтому предлагаемый новый подход исходит, во-первых, из того, что задача обеспечения просто окупаемости является не единственной и не главной для приведения системы работы с ТКО в соответствие с требованиями законодательства. Главной является другая задача: извлечение из работы с ТКО таких дополнительных финансовых ресурсов, которые позволят обеспечить должное инвестирование и приведения в порядок системы. В таком контексте меняется и экономическое содержание тарифа: оставаясь важным, но не единственным, источником финансирования текущей деятельности, он должен приобрести стимулирующую – в сторону раздельного сбора, сортировки и переработки отходов, нагрузку.
При этом стимулирующая функция становится приоритетной перед задачей обеспечения тарифной окупаемости. Так, несмотря на объективно большие затраты по организации контейнерных площадок для раздельного сбора и существенно большие транспортные расходы, тариф для ОСИ/ПТ и УК, включившихся в раздельный сбор, должен быть кратно (например, в два раза) ниже.
Кроме того, тариф, уже как социальная категория, не должен быть слишком жестко привязанным к объективно неодинаковой окупаемости работы с ТКО в том или ином населенном пункте. Наоборот, целесообразно связать его унифицированную для данной территориальной единицы (а лучше – для всей области) величину с таким показателем, как прожиточный минимум. Ориентировать же этот показатель для жителей многоэтажных домов лучше всего на кв. метр жилой площади – так косвенно будет учтен размер квартир и соответствующая численность проживающих – "производителей" отходов. Для домов же одноэтажной застройки для простоты рекомендуется привязать тариф к каждому отдельному домовладению.
Таким образом, тариф на вывоз отходов для КСК/ОСИ/ПТ предлагается установить величиной, например, 0,03 – 0,04 % от прожиточного минимума с каждой кв. метра жилой площади и 0,5 – 0,6 % прожиточного минимума для одного отдельного двора8. Аналогично определять тариф в процентах от прожиточного минимума для различных категорий юридических лиц.
Во-вторых, тариф предлагается отвязать от привязки к физическим объемам и связать с действительно важным для населенного пункта и его жителей показателем: числом контейнерных площадок и иных точек организованного сбора и вывоза отходов. А именно: утвержденный соответствующими районными, городскими, сельскими властями географический и количественный план обслуживаемых территориальным оператором населенных пунктов и точек вывоза отходов должен быть приложением к Договору с ним, а его полный охват – условием выплаты всех собираемых тарифных сумм.

Осылайша, Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің бұйрығымен бекітілген Коммуналдық қалдықтарды жинау, шығару және кәдеге жарату бойынша кәсіпорындардың материалдық ресурстарын тұтынудың техникалық және технологиялық нормаларын айқындау әдістемесі. "Коммуналдық қалдықтарды жинау, әкету және көму жөніндегі қызметтердің құнын айқындау кезінде орташа отбасының шығындарын төлеуге арналған шығыстардың үлесін есепке алу қажет. қызметтің осы түрі бойынша жалпы отбасы бюджетінің 0,3-0,5%-ынан аспауы тиіс". Сәйкесінше, кейбір елді мекендерде немесе қабылдау пункттерінде жоспар орындалмаса, төлемдер азаяды.
Тұтастай алғанда, қолданыстағы тарифтік әдістемені және оған қоса берілген есеп айырысу нысандарын сақтай отырып, нәтижесінде алынатын есептік жол енді тариф емес, аумақтық оператор өндіруге және келісілген инвестицияларға бағыттауға тиіс қосымша пайда болып табылады деп ұсынылады.
Бұл ретте, аумақтық оператордың нарықтағы белгіленген монополиялық жағдайын ескере отырып, қалдықтарды басқару жүйесінің әртүрлі деңгейлеріндегі субъектілердің жекелеген санаттары үшін шекті тарифтер қолданылатын болады деп болжанады. Яғни, электр, жылу және сумен жабдықтау салаларындағы табиғи монополия субъектілеріне шекті тарифтер қолданылатын сияқты, ең жоғары (ұзақ мерзімді мағынада, бес жылдан жеті жылға дейін және инвестициялық қосымшамен) тарифтер қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару үшін көппәтерлі үйлердің (МИҚ/ЖС) және жеке тұрғын үй қорының, мекемелер мен кәсіпорындардың тұрғындары үшін сараланған белгіленеді. Жалғыз айырмашылығы, тарифтер қалдықтарды жинау, шығару және кәдеге жарату жүйесін қаржыландырудың жалғыз көзі болып табылмайды, сондықтан олар қатты тұрмыстық қалдықтармен немесе оның жекелеген құрамдас бөліктерімен жұмыстың бүкіл циклінің өтелуін қамтамасыз етуге назар аудара отырып есептелмейді. елді мекендерден қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару сияқты. Тариф, жоғарыда сипатталғандай, тұрмыстық қатты қалдықтарды шығару және кәдеге жарату бойынша қандай да бір жұмыстарды қаржыландыруға емес, бұл тарифтің халық үшін әлеуметтік қолайлылығына және бюджеттік шығындарға экономикалық қолайлылығына негізделіп, ең төменгі күнкөріс деңгейіне қатысты бекітілуі керек. ұйымдар мен ШОБ және ірі кәсіпорындар.
Тиісінше, тарифтік смета Аумақтық операторға арналған жалпы ұзақ мерзімді (бес-жеті жылға) міндеттер жоспарының бір бөлігі болады, онда тарифтік төлемдерден басқа, ЭПР, бюджеттен және басқа субсидиялардан түсетін түсімдер де ескеріледі. және инвестициялар, сондай-ақ Аумақтық оператордың өз операторының өңделген өнімді өткізуден түсетін кірісі. Мұндай тапсырма жоспарының шығыс бөлігінде ТО-ның ағымдағы операциялық шығындары, сондай-ақ оның қолданыстағыларды жаңғыртуға және жаңа заманауи полигондар мен өңдеу зауыттарын салуға жұмсайтын инвестициялары ескерілетін болады.
Осылайша, қолда бар мемлекеттік қолдау шаралары белгіленген шекті тарифтерге жанама, бірақ маңызды әсер етеді: көрсетілетін мұндай қолдаудың көлемі неғұрлым көп болса, белгіленуі мүмкін сараланған тарифтер соғұрлым төмен болады.

Соответственно, при невыполнении плана по каким-то населенным пунктам или точкам сбора, выплаты уменьшаются. Так, Методикой определения технических и технологических норм расхода материальных ресурсов для предприятий по сбору, вывозу и захоронению коммунальных отходов, утвержденной приказом Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства предлагается "При определении расходов на услуги по сбору, вывозу и захоронению коммунальных отходов необходимо учитывать, что доля расходов средней семьи на оплату указанного вида услуг не должна превышать 0,3-0,5% от общего семейного бюджета". В целом предлагается, сохраняя ту же действующую тарифную методологию и прилагаемые к ней расчетные формы, результирующей строкой расчета сделать уже не тариф, а ту дополнительную прибыль, которую территориальный оператор должен извлекать и направлять на оговоренные инвестиции.
При этом предполагается применение предельных тарифов для отдельных категорий субъектов на разных уровнях системы управления отходами, с учетом закладываемого монопольного положения Территориального оператора на рынке. То есть, аналогично тому, как предельные тарифы применяются для субъектов естественной монополии в электроэнергетике, тепло- и водоснабжении, устанавливаются предельные (в смысле – долгосрочные, на пять-семь лет и с инвестиционной добавкой) тарифы на вывоз ТБО, дифференцированно для жителей многоквартирного (ОСИ/ПТ) и частного жилого фонда, учреждений и предприятий. С тем только отличием, что тарифы есть не единственный источник финансирования системы сбора, вывоза и переработки отходов, а потому они рассчитываются не с ориентацией на обеспечение окупаемости всего цикла работы с ТБО, или отдельных его составляющих, таких как вывоз ТБО из населенных пунктов. Тариф, как было описано выше, целесообразно утверждать в привязке к прожиточному минимуму, исходя не из финансирования каких-то работ по вывозу и захоронению ТБО, а из социальной приемлемости данной тарифной платы для населения и экономической допустимости для бюджетных организаций и МСБ и крупных предприятий.
Соответственно, тарифная смета будет частью общего долгосрочного (на пять- семь лет) плана-задания для Территориального оператора, в котором, кроме тарифных платежей, будут учтены еще и поступления от РОП, бюджетные и иные дотации и инвестиции, а также и выручка самого Территориального оператора от реализации переработанной продукции. В расходной же части такого плана-задания будут учтены текущие эксплуатационные затраты ТО, а также производимые им инвестиции в модернизацию действующих и устройство новых современных полигонов и перерабатывающих установок.
Таким образом, доступные меры государственной поддержки окажут опосредованное, но важное влияние на устанавливаемые предельные тарифы: чем в больших объемах может быть осуществлена такая поддержка, тем ниже могут быть устанавливаемые дифференцированные тарифы.

5.10.8.5 Қалдықтарды басқару саласындағы шекті тарифтерді белгілеу бойынша ұсынымдар.
Қазақстан Республикасының заңнамасында "Қатты тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы ең жоғары тариф" ұғымы жоқ. Сондай-ақ, қалада коммуналдық қалдықтарды басқару саласында реттелетін тарифтерді есептеу әдістемесі жоқ.
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген "Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және орналастыру үшін халыққа тарифтерді есептеу әдістемесі" жаңа жағдайларға (бірыңғай аумақтық операторды құру, қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару саласындағы реттелетін қызмет түрлерін анықтау және т.б.) қатысты өзгертуді талап етеді. Заңнамада және әдістемелік материалдарда қалдықтармен жұмыс істеуге арналған тарифтердің қолданылу мерзімі белгіленбеген.
Коммуналдық шаруашылық саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) тарифтерді реттеу жүйесін, қағидаттарын және әдістерін айқындайтын, қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару саласындағы баға белгілеу негіздерін айқындайтын құжатты әзірлеу ұсынылады. қатты қалдықтарды басқару және оларды қолдану критерийлері.
Тарифтерді қалыптастырудың жалпы принциптерін айқындайтын құжатты әзірлеу қажет. Қатты тұрмыстық қалдықтарды өңдеуге, залалсыздандыруға және орналастыруға тарифтерді белгілеу кезінде мынадай әдістерді қолдану бойынша ұсынымдар мен негізгі әдістемелік ережелерді әзірлеу және ұсыну қажет:
− экономикалық негізделген шығыстар (шығындар) әдісі; − индекстеу әдісі;
− салынған капиталды қайтару әдісі.
Бірінші әдісті, егер реттелетін ұйымға қатысты (кейбір реттелетін қызмет түрлеріне қатысты) өткен жыл ішінде тарифтерді мемлекеттік реттеу болмаған жағдайда қолдануға болады. Экономикалық негізделген шығыстар (шығыстар) әдісі бойынша белгіленген тарифтердің қолданылу мерзімі 1 қаржы жылынан аспайтын болып айқындалады.
Ұзақ мерзімді тарифтер екінші немесе үшінші әдістерді пайдалана отырып, кемінде 5 жылдық реттеу кезеңі кезеңіне (ұзақ мерзімді тарифтер алғаш рет қолданылғанда кемінде 3 жылдық реттеу кезеңі) есептелуі мүмкін.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару саласындағы шекті тарифтер мемлекеттік реттеуге жатады.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару саласындағы реттелетін қызметке мыналар кіруі мүмкін:
− тұрмыстық қатты қалдықтарды өңдеу;
− қатты тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жарату;
− қатты тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жарату;
− аумақтық оператордың тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару бойынша қызметтерді көрсетуі.
Бұл ретте аталған қызмет түрлерiне бағалар тараптардың келiсiмi бойынша белгiленедi, бiрақ тарифтiк реттеу саласында уәкiлеттi облыстың жергiлiктi атқарушы органдары белгiлеген шектi тарифтерден аспауы тиiс.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару саласында шекті тарифтердің мынадай түрлерін реттеу ұсынылады:
− тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару жөніндегі аумақтық оператордың қызмет көрсетуінің бірыңғай тарифі;
− қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу тарифі;
− қатты тұрмыстық қалдықтарды орналастыру тарифі;
−− қатты тұрмыстық қалдықтарды орналастыру тарифі.
Тұрмыстық қатты қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы реттелетін қызмет түрлерін жүзеге асыруға шекті тарифтер тұрмыстық қатты қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы қызметтің реттелетін түрлерін жүзеге асыратын әрбір ұйымға қатысты, ал әрбір түріне қатысты белгіленуі тиіс екенін атап өткен жөн. бекітілген аумақтық схеманы ескере отырып, жүзеге асырылатын қызметқалдықтарды басқару.
Тиiстi қызмет түрi бойынша айқындалатын қажеттi жалпы түсiмдi және қатты тұрмыстық қалдықтардың болжамды көлемiн және/немесе массасын негiзге ала отырып, тарифтер белгiлеу ұсынылады.
ҚТҚ-ның болжамды көлемі және (немесе) салмағы соңғы есепті жылдағы қатты қалдықтардың нақты көлемі және (немесе) салмағы туралы деректер және соңғы 3 жылдағы қатты қалдықтардың түзілу динамикасы туралы деректер негізінде анықталуы мүмкін. аумақтық қалдықтарды басқару схемасының деректеріне негізделген мұндай деректердің болмауы, ал ол болмаған жағдайда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинақтау стандарттарына негізделген).
Қажетті жалпы кіріс қызметтің реттелетін түрін жүзеге асыруға және тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге қажетті экономикалық негізделген шығыстар негізінде анықталады. Қажетті жалпы табысты анықтау кезінде тиімділік көрсеткіштерінің жоспарланған мәндеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін инвестициялық-өндірістік бағдарлама шараларын іске асыруға кететін шығындар да ескеріледі. Тиімділік көрсеткіштерінің (Бағдарламаның мақсатты көрсеткіштері) жоспарланған мәндеріне қол жеткізу дәрежесі тарифті есептеу кезінде де ескерілуі тиіс.
Аумақтық оператордың функцияларын және оларды таратуды ескере отырып, оның қызметтеріне бірыңғай тарифтің кейбір ерекшеліктері бар. Осылайша, көрсетілген тариф аумақтық операторды конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша айқындалатын қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жөніндегі қызметті ұйымдастыру жөніндегі аумақтық оператор қызметтерінің құнынан аспауы керек. Қалдықтарды басқару жөніндегі операторлардың тарифтерінен айырмашылығы, аумақтық оператордың қызметтеріне бірыңғай тариф реттелмейтін қызметті жүзеге асыру шығындарын да ескеруі тиіс.
Аумақтық оператордың талап етілетін жалпы кірісі қатты тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы реттелетін қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың талап етілетін жалпы кірісінің, оның ішінде қызметтің осындай түрлеріне жататын меншікті қажетті жалпы кірісінің сомасы ретінде анықталуы мүмкін. қатты қалдықтарды жинау және тасымалдау. Бұрын айтылғандай, мемлекеттік деңгейде қалдықтарды басқару саласындағы баға белгілеудің негізгі қағидаттарын әзірлеу және бекіту қажет. Егер олар бар болса, қатты қалдықтарды басқару саласы инвесторлар (жеке серіктестер, концессионерлер) үшін тартымды болады. Инвестицияларды қайтару және инвесторлардың жоғалтқан табыстарын өтеу (өтемеу) тетіктерін анықтау қажет.
Тарифтерді белгілеу мәселесін икемді реттеуді әзірлеу қажет. Кейбір ықтимал шектеулерге қарамастан, іс жүзінде жеке серіктеске (концессионерге) тарифті Баға негіздерінде бекітілген үшеуінің кез келгені белгілеуі керек. Жалғыз шектеу бірнеше МЖӘ шарттары мен концессиялық келісімдер негізінде объектілерге меншік құқығына қатысты болуы мүмкін. Бұл ретте ұзақ мерзімді тариф кемінде 5 жыл мерзімге (алғаш рет белгіленсе – кемінде 3 жыл мерзімге) белгіленген ұзақ мерзімді реттеу параметрлері негізінде белгіленуі мүмкін, бұл ретте олардың ең жоғары мерзімі шектелуі мүмкін емес (ресми түрде мерзім концессия шартының, МЖӘ шартының шектеулі әрекет ету мерзімі болып табылады).
Индекстеу әдісін немесе инвестицияланған капиталды қайтару әдісін пайдалана отырып, ұзақ мерзімді тарифтерді белгілеген жағдайда, егер жеке әріптес (концессионер) тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізе алмаса, тарифтерді тексеру нәтижелері бойынша түзетуді көздеуге болады. концессия шартының, МЖӘ туралы шарттың объектісін құру және (немесе) реконструкциялау жөніндегі міндеттемелердің орындалу дәрежесін ескере отырып, өткен жылы.

5.10.8.5Рекомендации по установлению предельных тарифов в области обращения с отходами
В законодательстве РК понятие "предельный тариф в области обращения с твердыми коммунальными отходами" отсутствует. Также отсутствует и методика по расчету регулируемых тарифов в области обращения с коммунальными отходами.
Утвержденная Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377 “Методика расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов” требует доработки применительно к новым условиям (создание единого территориального оператора, определение регулируемых видов деятельности в области обращения с ТБО и др.). В законодательстве и методических материалах не определен срок действия тарифов на обращение с отходами.
Рекомендуется разработка документа, определяющего основы ценообразования в области обращения с ТБО, который определяет систему, принципы и методы регулирования тарифов на товары (работы, услуги) организаций, осуществляющих регулируемые виды деятельности в области обращения с твердыми коммунальными отходами, критерии их применения.
Необходимо разработать документ, определяющий общие принципы формирования тарифов. При установлении тарифов на обработку, обезвреживание и захоронение ТБО необходимо разработать и дать рекомендации и основные методологические положения для использования следующих методов:
-метод экономически обоснованных расходов (затрат);
-метод индексации;
-метод доходности инвестированного капитала.
Первый метод может применяться в случае, если в отношении регулируемой организации (в отношении отдельных регулируемых видов деятельности) в течение предыдущего года не осуществлялось государственное регулирование тарифов. Срок действия тарифов, установленных методом экономически обоснованных расходов (затрат), определить не более 1 финансового года.
Долгосрочные тарифы могут рассчитываться с применением второго или третьего методов на период длительностью не менее 5 годовых периодов регулирования (не менее 3 годовых периодов регулирования при первом применении долгосрочных тарифов).
Предельные тарифы в области обращения с твердыми коммунальными отходами должны подлежать государственному регулированию.
К регулируемым видам деятельности в области обращения с твердыми коммунальными отходами могут быть отнесены:
-обработка твердых коммунальных отходов;
-обезвреживание твердых коммунальных отходов;
-захоронение твердых коммунальных отходов;
-оказание услуги по обращению с твердыми коммунальными отходами территориальным оператором.
При этом цены на данные виды деятельности должны определяться соглашением сторон, но не должны превышать предельные тарифы, установленные МИО области, уполномоченными в области регулирования тарифов.
Предлагается регулирование следующих видов предельных тарифов в области обращения с ТБО:
-единый тариф на услугу территориального оператора по обращению с твердыми коммунальными отходами;
-тариф на обработку твердых коммунальных отходов;
-тариф на обезвреживание твердых коммунальных отходов;
-тариф на захоронение твердых коммунальных отходов.
Необходимо отметить, что предельные тарифы на осуществление регулируемых видов деятельности в области обращения с ТБО должны устанавливаться в отношении каждой организации, осуществляющей регулируемые виды деятельности в области обращения с твердыми коммунальными отходами, и в отношении каждого осуществляемого вида деятельности с учетом утвержденной территориальной схемы обращения с отходами.
Тарифы предлагается устанавливать на основании необходимой валовой выручки, определенной для соответствующего вида деятельности, и расчетного объема и/или массы ТБО.
Расчетный объем и (или) масса ТБО могут определяться на основании данных о фактическом объеме и (или) массе ТБО за последний отчетный год и данных о динамике образования ТБО за последние 3 года (при отсутствии таких данных – исходя из данных территориальной схемы обращения с отходами, а при ее отсутствии – исходя из нормативов накопления ТБО).
Необходимую валовою выручку определять исходя из экономически обоснованных расходов, необходимых для осуществления регулируемого вида деятельности и обеспечения достижения показателей эффективности. При определении необходимой валовой выручки также учитывать расходы на реализацию мероприятий инвестиционных и производственных программ, обеспечивающих достижение плановых значений показателей эффективности. Степень достижения плановых значений показателей эффективности (целевые показатели Программы) также необходимо учитывать при расчете тарифа.
С учетом функций территориального оператора и их распределения единый тариф на его услуги имеет некоторые особенности. Так, указанный тариф не может превышать стоимости услуг территориального оператора по организации деятельности по обращению с ТБО, определенной по результатам конкурсного отбора территориального оператора.
В отличие от тарифов операторов по обращению с отходами, в едином тарифе на услуги территориального оператора должны учитываться также расходы на осуществление нерегулируемых видов деятельности.
Необходимую валовою выручку территориального оператора можно определять, как сумму необходимой валовой выручки организаций, осуществляющих регулируемые виды деятельности в области обращения с ТБО, в том числе его собственная необходимая валовая выручка, относимая на такие виды деятельности, и расходов на сбор и транспортирование ТБО.
Как указывалось, ранее, необходимо на государственном уровне разработать и утвердить Основы ценообразования в сфере обращения с отходами. При их наличии область обращения с ТБО станет более привлекательной для инвесторов (частных партнеров, концессионеров). Необходимо определить механизмы возврата инвестиций и возмещения (компенсации) недополученных доходов инвесторов.
Необходимо разработать гибкое регулирование вопроса установления тарифа. Несмотря на некоторые возможные ограничения, фактически тариф для частного партнера (концессионера) должен быть установлен любой из трех, закрепленных в Основах ценообразования. Единственное ограничение может коснуться владения объектами на основании нескольких соглашений о ГЧП, концессионных соглашений. В этом случае может быть установлен долгосрочный тариф, исходя из долгосрочных параметров регулирования, установленных на срок не менее чем 5 лет (при установлении впервые – на срок не менее чем 3 года), при этом их максимальный срок может быть не ограничен (формально срок ограничен сроком действия концессионного соглашения, соглашения о ГЧП).
В случае установления долгосрочных тарифов с применением метода индексации или метода доходности инвестированного капитала при не достижении частным партнером (концессионером) показателей эффективности возможно предусмотреть корректировку тарифов по результатам истекшего года с учетом степени исполнения обязательств по созданию и (или) реконструкции объекта концессионного соглашения, соглашения о ГЧП.

5.10.8.6 бөлім. Кәсіпкерлік субъектілерін қалдықтармен жұмыс істеуге тарту бойынша экономикалық ынталандыру бойынша ұсынымдар
Ынталандыру ретiнде Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес салықтық және өзге де жеңiлдiктер беру ұсынылады.
Қалдықтарды сұрыптау мен өңдеуге қаржылық ресурстарды инвестициялайтын кәсіпорындарға мемлекеттік тапсырысты орналастыру кезіндегі жеңілдіктер мен артықшылықтар:
− қалдықтарды кәдеге жаратудың технологиялық мүмкіндіктері туралы ақпарат;
− даму қорларынан және басқа көздерден субсидиялар;
− кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың – қалдықтарды қайталама шикiзат ретiнде жинайтын және сақтайтын, өңдейтiн және кәдеге жарататын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң айналым қаражатын толықтыру жөнiндегi жеңiлдiктер, осы қаражатты осындай қалдықтарды алуға және қайта өңдеуге мақсатты пайдалану шартымен.
5.10.8.7 бөлім. Қалдықтарды басқару жүйесінің ұйымдық моделі
Жоғарыда айтылғандай, коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеудің және басқарудың тиімді жүйесін жергілікті жерде салу мүмкін емес, тек бір қаланың және/немесе облыстың аумағында. Қатты қалдықтарды басқару процесі ақшалай да, уақыт жағынан да қымбатқа түседі. Бұл процесс тек қалдық бөлігін жинау, шығару, ішінара сұрыптау және кәдеге жаратумен ғана шектелмейді. Қалдықтарды басқарудың толық циклі қажет: жинау – шығару – терең сұрыптау – өңдеу – дайын өнімді шығару және сату. Сонда ғана қалдықтарды өңдеу саласы туралы айтуға болады. Бұл мәселені әкімдіктер өз бетімен шеше алмайды, тек осы Бағдарламада ғана емес, басқа да өңірлік және мемлекеттік бағдарламаларда көрсетілген нысаналы индикаторларға қол жеткізе алмайды. Осы Бағдарламаның нысаналы индикаторларына қол жеткізудің маңызды мәселелерінің бірі өңіраралық (өңіраралық) құруды қолдау қажеттілігін негіздеу болып табылады. ) дайын өнім алу мақсатында қалдықтарды қайта өңдеу кәсіпорындары 2025 жыл ішінде 7-бөлімде көрсетілген барлық қажетті іс-шараларды жүргізу қажет. Нысаналы индикаторларға қол жеткізу үшін (4-бөлім) автоматтандырылған ақпаратты енгізуді қамтамасыз ету қажет. "Қалдықтарды басқару" жүйесі пилоттық аумақтарда (Қарасай ауданы, Қонаев қаласы) 2025 жылдан бастап (ААЖ) кейіннен облыстың әкімшілік аудандарын қоса отырып, пилоттық аумақтарда "Қалдықтарды басқару" ААЖ иесі "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК болуы керек. "Коммуналдық шаруашылық" ЖШС.ААЖ әкімшісінің функциялары конкурстық негізде үшінші тараптың мамандандырылған компаниясына берілуі мүмкін.
Жүйенің ұйымдық моделі үш басқару функциясын қамтамасыз етуі керек:
− реттеуші(тиімді нормативтік-құқықтық базаны құру; бірыңғай басқару органын құру қажеттілігін ескере отырып, барлық деңгейдегі қалдықтарды басқарудың оңтайлы өңірлік құрылымын құру; тиімді есепке алу мен бақылауды қамтамасыз ету);
− технологиялық (қалдықтарды, қайталама шикізаттар мен өнімдерді басқаруға арналған санитарлық-тұрмыстық және экологиялық объектілердің өндірістік-техникалық кешенін ұйымдастыру, қалдықтарды және қайталама ресурстарды басқару саласындағы ең жақсы қолжетімді технологияларды іздеу, әзірлеу және енгізу);
− ақпараттық(басқару шешімдерін қабылдауды қолдау үшін, оның ішінде қалдықтардың кадастрын жүргізу, қалдықтардың түзілуі мен көмілуінің қажетті есебін жүргізуді қамтамасыз ету үшін әрбір АТЭ аумағында қалдықтарды басқару саласындағы ақпаратты жинау және талдау жүйесін құру, сондай-ақ барлық мүдделі тұлғаларға, соның ішінде жұртшылыққа қажетті ақпарат).
Құрылыс, биологиялық және медициналық қалдықтарды, қайталама шикізатты және ҚКҚ-ға қатысы жоқ басқаларды қоса алғанда, қалдықтармен жұмыс істеу саласын дамытудың бірыңғай өңірлік мемлекеттік саясатын қамтамасыз ету, сондай-ақ осы саладағы есепке алу мен бақылаудың тиімділігін арттыру; Қалдықтарды басқару және өңдеу бағдарламасы да әзірленуі керек.
Заңсыз полигондардың ретсіз қалыптасуына жол бермеу және қайта өңделетін материалдарды өңдеу бойынша көлеңкелі бизнесті дамыту үшін жергілікті мемлекеттік органдармен белсенді ынтымақтастықта ҚКҚ басқарудың кешенді схемасын пайдалану қоршаған ортаға экологиялық жүктемені біртіндеп азайтуды қамтамасыз етеді. Облыстың және Қонаев қ. және Алматы облысының қалдықтарды басқарудың жүйесінің ұйымдықфункционалдық үлгісі төмендегі суретте көрсетілген.
53 Кесте- Қонаев қаласының және Алматы облысының қалдықтарды басқару жүйесінің институционалдық жобасы
Жобаға қатысушының аты
Жобаға қатысушы туралы ақпарат
Жобаға қатысушының функциялары
Жобаға қатысушының жауапкершілігі
1.
Бағдарлама әкімшісі
"Қонаев қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі
Тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару және өңдеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
"Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК құру, қолдау және қызметін бақылау
2.
Бағдарламаның тең әкімшісі
"Қоршаған ортаны пайдалану және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі
Облыста қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік экологиялық саясатты жүзеге асыру.
Қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу
"Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК ағымдағы қызметіне экологиялық мониторинг
3
Жобаға қатысушы 1 (инвестициядан кейінгі кезеңдегі теңгерім ұстаушы)
"Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК
Қалдықтарды және қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін ұйымдастыру, басқа қатысушылардың қызметін бақылау, үйлестіру.
Автоматтандырылған ақпараттық жүйені құру (Қалдықтарды басқарудың жүйесі). Қалалық қалдықтарды басқару және қалдықтарды басқару жүйесі объектілерін инвестициялау, жобалау және салу.
Тиісті ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу Қалдық ағындарын басқару, қызмет көрсетудің барлық түрін жеткізушілерді таңдау, халық үшін тарифтік саясатты қалыптастыру.
Аймақты тазалау, тазалау. Коммуналдық қалдықтарды қалыптастыру және жинақтау нормативтерін, халыққа арналған тарифтерді әзірлеу және Мәслихатқа бекітуге ұсыну. Контейнер алаңдарын орналастыру схемасын әзірлеу және бекіту, оның ішінде ірі көлемдегі қалдықтарды жинау және ҚШ жинау алаңдары. Контейнер алаңдарын күтіп ұстауды бақылау.
ROP-пен әрекеттесу.
Жүйелік инфрақұрылым объектілерін басқару үшін операторларды конкурстық іріктеу үшін құжаттар пакетін әзірлеу (біліктілік талаптары, конкурстық құжаттама, аумақтық лоттарды бөлу және негіздеумен аумақтық қалдықтарды басқару схемасы).
Қалдықтарды басқарудың жүйесін (ҚҚБЖ) құру.
Қалдықтарды басқарудың өңірлік бағдарламасын іске асыру. Қалдықтарды, соның ішінде ТҚҚ басқаруды бақылау.
Аумақты санитарлық тазалауды дамыту бағдарламалары мен жоспарларын қалыптастыру және іске асыру, қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру, оның ішінде Қонаев қаласы қалдықтарды басқару саласында бірыңғай техникалық және тарифтік саясатты қалыптастыру.
Қалдықтардың пайда болу көлемдері мен көздері, оларды қайта өңдеу және орналастыру объектілері, сондай-ақ қалдықтарды орналастыру үшін төлемдерді жинау туралы бірыңғай дерекқорды қамтитын "Қалдықтарды басқару" ААЖ құру және жүргізу. Қалдықтарды рұқсатсыз тастау мүмкіндігін жою.
Қалада қалдықтарды, қайталама шикізатты және қайталама өнімдерді басқару объектілерінің кешенін құру, олардың экологиялық және экономикалық тиімді жұмыс істеуін кейіннен қамтамасыз ету, тиісті есепке алу мен мониторингті ұйымдастыру бойынша инвестициялық және құрылыс процесі.
РОП-пен келісімдер жасау.
4.
Жобаға қатысушы 2 (Операциялық ұйым)
"Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК / тендер негізінде келісімшарт бойынша тартылған мамандандырылған компаниялар.
Қаладағы қалдықтарды басқару жүйесі мен ҚШ АЭҚ объектілерінің аумақтарында тиімді жүйенің жұмыс істеуін техникалық қамтамасыз ету.
Қаладағы қалдықтарды және қайталама ресурстарды басқару жүйесінің объектілерін басқару.
5.
Жобаға қатысушы 3
Алматы облысы бойынша экология департаменті
Өз құзыреті шегінде қалдықтарды басқаруға бақылауды жүзеге асыру.
Қалдықтарды басқару және қалдықтарды басқару жүйесін консультативтік және әдістемелік қамтамасыз ету
"Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК ағымдағы қызметіне экологиялық мониторинг. Тұтыну қалдықтарын есепке алу, қайта өңдеу және кәдеге жарату бойынша белгіленген нормалар мен ережелерді сақтау.
6.
4 жобаның қатысушысы
Жергілікті атқарушы органдар
АТЭ аумағында қалдықтар мен қалдықтарды басқарудың тиімді жүйесін ұйымдастыру. АТЭ аумағында қалдықтарды басқарудың аумақтық схемасын әзірлеу және бекіту.
Қызметтердің тұтынушысы (қоғамдық орындардан қоқыс шығару, аумақты тазалау, мемлекеттік сектор қызметтері)
АТЭ аумағында бағдарламаны және қалдықтарды басқару схемасын іске асыру. РМУО объектілерін орналастыру үшін жер телімдерін бөлу, учаскені таңдау актілерін дайындау, қоғамдық тыңдаулар мен талқылаулар өткізу. АТЭ аумағында облыстық Схемаға сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды және қайталама шикізатты есепке алуды, бақылауды, экологиялық қауіпсіз және экономикалық тұрғыдан тиімді жинауды, жинақтауды, әкетуді (тасымалдауды), залалсыздандыруды және пайдалануды ұйымдастыру. АТЭ инфрақұрылым объектілерін санитарлық тазалауды қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру. Әрбір АТҚ-да қалдықтарды басқарудың аумақтық схемаларын әзірлеу және бекіту.
Қалдықтарды басқарудың облыстық жүйесі объектілерінің (контейнер алаңдарының, қатты қалдықтарға арналған контейнерлердің, бункерлердің, уақытша сақтау орындарының, лагуналардың, полигондардың, полигондардың орналасуы,) орналасуымен облыс және қала аумақтарында қалдықтармен жұмыс істеу тәртібін әзірлеу және жергілікті атқарушы органдармен бекіту. ақпараттық стендтер және т.б.).
Тәрбие және үгіт-насихат жұмыстары.
7
5 жобаның қатысушысы
Алматы облысының қадағалау органдарының аумақтық бөлімшелері
Қалдықтарды басқару және ҚШ бойынша нормативтік талаптардың сақталуын бақылау
Қазақстан Республикасының қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы заңнамасының қолданыстағы талаптарын сақтау, олардың өкілеттіктері мен құзыреттеріне сәйкес қалдықтарды өңдеу объектілерін орнату және оларға техникалық қызмет көрсету.
8
6 жобаның қатысушысы
РОП операторы ("Жасыл Даму" АҚ)
Қалдықтарды басқаруды жетілдіру, сондай-ақ EPR принципін енгізу.
Қайта өңдеуді қамтамасыз ету ең үнемді және экологиялық тиімді жолмен жүзеге асырылады. Кәдеге жарату ақысы төленген қаптаманы таңбалау. Бекітілген таңбамен белгіленген қаптама қалдықтарын жинау, жою және кейіннен қайта өңдеу. Қалдықтарды дұрыс жинаудың маңыздылығы туралы халықты хабардар ету мақсатында ақпараттық науқандарды өткізу.
9
7 жобаның қатысушысы
Алматы облысындағы
Шаруашылық жүргізу субъектілері, соның ішінде. Қонаев қ.
ТҚҚ экологиялық қауіпсіз басқаруды қамтамасыз ету.
ТҚҚ есепке алуды, өндірістік бақылауды және экологиялық қауіпсіз басқаруды ұйымдастыру.
ТҚҚ жинау және шығару бойынша келісім-шарттар жасау
Инфрақұрылым қалдықтарын бөлек жинау
Өндірістік қалдықтарды басқару бағдарламаларын әзірлеу
Қонаев қаласы үшін қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесін құрудың қорытындылары:
1. Тұрмыстық қатты қалдықтардың түзілуі мен қозғалысының коммерциялық есебі.
2. Қалдықтардың ағынын, оларды өңдеу және кәдеге жарату әдістерін бақылауды қамтамасыз ету.
3. Табиғи ортаға теріс әсерді азайту.
4. Барлық деңгейдегі бюджеттерге қалдықтарды орналастыру үшін төлемдерді жинауды ұлғайту.
5. Қалдықтардың пайда болу көлемдері мен көздері, оларды қайта өңдеу және орналастыру объектілері, сондай-ақ қалдықтарды орналастыру үшін төлемдерді жинау туралы бірыңғай деректер базасын құру.
6. Спонтанды полигондарды жоюға арналған бюджеттік шығындарды жою.

5.10.8.6 Рекомендации по экономическим стимулам для привлечения субъектов предпринимательства в сферу обращения с отходами
В качестве стимулирования предлагаются предоставление налоговых и иных льгот в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Льготы и преференции при размещении государственного заказа для предприятий, вкладывающих финансовые средства в сортировку и переработку образуемых отходов:
-информация относительно технологических возможностей утилизации отходов;
-дотации из фондов развития и других источников;
-льготы относительно пополнения оборотных средств предприятий, учреждений и организаций - субъектов хозяйственной деятельности, которые осуществляют сбор и заготовку, обработку и утилизацию отходов как вторичного сырья, при условии целевого использования этих средств для приобретения и переработки таких отходов.
5.10.8.7Организационная модель системы управления отходами
Как уже говорилось выше, эффективная система обращения и управления коммунальными отходами не может быть построена локально, только на территории отдельно взятого города и/или района. Процесс управления ТБО затратный как по денежным ресурсам, так и по времени. Этот процесс не ограничивается только сбором, вывозом, частичной сортировкой и захоронением утильной части отходов. Необходим полный цикл обращения с отходами: сбор – вывоз – глубокая сортировка – переработка – выпуск и реализация готовой продукции. Только тогда можно говорить об отрасли экономики обращения с отходами. Самостоятельно акиматам этот вопрос не решить, как и не добиться целевых показателей, которые отражены не только в настоящей Программе, но и в других региональных и государственных программах.
Один из важных для достижения целевых показателей настоящей Программы вопросов – обоснование необходимости поддержки создания межрегиональных (межобластных) предприятий по переработке отходов с целью получения готовой продукции. В течение 2025 года необходимо провести все необходимые мероприятия, обозначенные в разделе 7. Для достижения целевых показателей (раздел 4) необходимо уже на пилотных территориях (рекомендуем г. Қонаев, Карасайский район) с 2025 года обеспечить внедрение автоматизированной информационной системы неҰ административных районов области. Собственником АИС "Обращение с отходами" должно быть ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту". Функции Администратора АИС могут переданы сторонней специализированной компании на конкурсной основе.
Организационная модель системы должна обеспечивать выполнение трҰх управленческих функций:
-регулятивную (создание эффективной нормативно-правовой базы; создание оптимальной региональной структуры управления отходами на всех уровнях, принимая во внимание необходимость создания единого органа управления; обеспечение эффективного учета и контроля);
-технологическую (организация производственно-технического комплекса санитарных и природоохранных объектов по обращению с отходами, вторичным сырьем и продукцией, поиск, разработка и внедрение наилучших доступных технологий в области обращения с отходами и вторичными ресурсами);
-информационную (создание системы сбора и анализа информации в сфере обращения с отходами на территории каждой АТЕ для поддержки принятия управленческих решений, включая ведение областного кадастра отходов, проведение необходимого учета образования и размещения отходов, а также обеспечение необходимой информацией всех заинтересованных лиц, включая общественность).
Для обеспечения единой региональной государственной политики развития отрасли обращения с отходами, включая строительные, биологические и медицинские отходы, вторичным сырьем и другими, не относящимся к ТКО, а также для повышения эффективности учета и контроля в указанной сфере, следует также разработать программу управления и обращения с отходами.
Применение комплексной схемы обращения с ТКО при активном взаимодействии с МИО по предотвращению хаотичного образования нелегальных свалок и развитию теневого бизнеса по переработке вторсырья, обеспечивают поступательное снижение экологической нагрузки на окружающую среду.
Организационно-функциональная модель системы управления отходами области и г. Қонаев представлена на рисунке ниже.
Институциональный проект системы управления отходами г. Қонаев и Алматинской области описан в таблице 53.
Организация.
ГУ "Отдел жилищно-коммунального
хозяйства и жилищной инспекции
города Қонаев"
Функции.
Обеспечение, контроль деятельности ГКП
на ПВХ "Қонаев көркейту"
ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту"
ГУ "Управление природных ресурсов и
регулирования природопользования Алматинской области"
Развитие, в т.ч. инвестирование, проектирование и строительство, эксплуатация, включая техническое обеспечение функционирования эффективной системы на территории области объектов РСУО и ВМР. Организация эффективной системы управления отходами и
ВМР, контроль, координация деятельности других участников РСУО
Местные исполнительные органы
Организация природоохранных мероприятий городской программы управления отходами
Департамент экологии области
Организация эффективной системы управления отходами и ВМР на территории АТЕ
Территориальные подразделения
надзорных органов
Консультативно-методическое обеспечение системы управления отходами и ВМР. Осуществление контроля за обращением с отходами в части технического и эколого-экономического регулирования
Хозяйствующие субъекты
Контроль соблюдения нормативно-правовых требований при обращении с отходами и ВМР
Оператор РОП (АО “Жасыл Даму”)
Обеспечение экологически безопасного обращения с ТКО Покрытие части расходов на сбор и утилизацию отходов упаковки, электронного и электрического оборудования, аккумуляторов и других товаров после использования. Обеспечение системы
таблица 53 - Институциональная схема городская система управления отходами г. Қонаев и Алматинской области
№ п/п
Название участника проекта
Информация об участнике проекта
Функции участника проекта
Ответственность участника проекта
1.
Администратор программы
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции города Қонаев"
Проведение государственной политики в области управления и обращения с твердо-коммунальными отходами
Обеспечение и контроль деятельности ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту"
2.
Со администратор программы
ГУ "Управление природоохранных ресурсов и регулирования природопользования"
Проведение государственной природоохранной политики в области обращения с отходами на территории области.
Разработка природоохранных мероприятий
Природоохранный мониторинг текущей деятельности ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту"
3
Участник Проекта 1 (Балансодержатель в постинвестиционный период)
ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту"
Организация эффективной системы управления отходами и ВМР, контроль, координация деятельности других участников. Создание Автоматизированной Информатизационной Системы (системы управления отходами).
Инвестирование, проектирование и строительство объектов системы управления отходами и ВМР. Организация работы филиалов/представительств на территории области.
Проведение соответствующих научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ Распоряжение потоками отходов,
выбор исполнителей всех видов
Разработка пакета документов для конкурсного отбора операторов по управлению объектами инфраструктуры системы (квалификационные требования, тендерная документация, территориальная схема управления отходами с разбивкой и обоснованием территориальных лотов).
Проведение тендеров и выбор операторов Нормативно-правовое и финансовое обеспечение Системы в рамках своей компетенции
Мониторинг текущей деятельности операторов объектов системы Реализация принципов ГЧП. Создание системы управления отходами (РСУО).
услуг, формирование тарифной политики для населения.
Очистка территории, уборка. Разработка и представление на утверждение Маслихата норм образования и накопления коммунальных отходов, тарифов для населения.
Разработка и утверждение схемы размещения контейнерных площадок, включая площадки для сбора крупногабаритных отходов, сбора ВМР.
Контроль за содержанием контейнерных площадок. Взаимодействие с РОП.
Исполнение городской программы обращения с отходами.
Контроль за обращением с отходами, включая ТКО.
Формирование и реализация программ и планов развития санитарной очистки территории, совершенствование нормативно- правовой базы в сфере обращения с отходами, в т. ч. формирование единой технической и тарифной политики в сфере управления отходами Алматинской области.
Создание и ведение АИС "Обращение с отходами", включая единую базу данных по объемам и источникам образования отходов, объектам их переработки и обезвреживания, а также сбору платежей за размещением отходов.
Исключение возможности несанкционированного размещения отходов.
Инвестиционно-строительный процесс по созданию на территории области комплекса объектов по обращению с отходами, вторичным сырьем и вторичной продукцией, последующему обеспечению их
эколого-экономически эффективной эксплуатации, организации соответствующего учета и мониторинга.
Заключение соглашений с РОП.PR-компания
4.
Участник Проекта 2 (Эксплуатирующая организация)
ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту" привлеченные по контракту на основе тендера специализированные
компании.
Техническое обеспечение функционирования эффективной системы на территориях АТЕ объектов системы управления отходами и ВМР.
Управление объектами системы обращения с отходами и вторичными ресурсами на территории области.
5.
Участник Проекта 3
Департамент экологии по Алматинской области
Осуществление контроля за обращением с отходами в рамках своих компетенций.
Консультативно-методическое обеспечение системы управления
отходами и ВМР
Экологический мониторинг текущей деятельности ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту".
Соблюдение установленных норм и правил учета, утилизации и
обезвреживания отходов потребления.
6.
Участник Проекта 4
Местные исполнительные органы
Организация эффективной системы управления отходами и ВМР на территории АТЕ. Разработка и утверждение территориальной схемы обращения с отходами на территории АТЕ.
Заказчик услуг (вывоз мусора из общественных мест, уборке территорий, обслуживание бюджетной сферы)
Реализация городской программы и схемы обращения с отходами" на территории АТЕ.
Выделение земельных участков под места размещения объектов РСУО, подготовка актов выбора участка, проведение общественных слушаний и обсуждения.
Организация учета, контроля, экологически безопасного и экономически обоснованного сбора, накопления, вывоза (транспортирования), обезвреживания и использования ТБО и вторичного сырья в соответствии с городской
Схемой на территории АТЕ.
Организация работ по обеспечению санитарной очистки АТЕ объектов инфраструктуры АТЕ.
Разработка и утверждение территориальных схем обращения с отходами в каждой АТЕ. Разработка и утверждение МИО порядка обращения с отходами на территории области и территориях городов со схемой размещения объектов системы управления отходами (размещениеконтейнерных площадок, контейнеров для опасных ТБО, бункеров, площадок временного накопления, лагун, полигонов, информационных стендов и пр.).
Воспитательно-пропагандистская работа.
7
Участник Проекта 5
Территориальные подразделения надзорных органов Алматинской области
Контроль соблюдения нормативно-правовых требований при обращении с отходами и ВМР
Соблюдение действующих требований законодательства РК в области обращения с отходами, устройства и содержания объектов по обращению с отходами в соответствии со своими
полномочиями и компетенциями.
8
Участник Проекта 6
Оператор РОП (АО
"Жасыл Даму)
Совершенствование сферы управления отходами, а также внедрение принципа РОП.
Обеспечение переработки наиболее экономически и экологически эффективным способом.Маркировка упаковки, утилизация которой оплачена.
Сбор, вывоз и последующая переработка отходов упаковки, помеченной утвержденным символом. Проведение информационных компаний, призванных повысить осведомленность населения о важности осуществления надлежащего сбора отходов.
9
Участник Проекта 7
Хозяйствующие субъекты на территории Алматинской области, вкл. г .а. Қонаев
Обеспечение экологически безопасного обращения с ТКО.
Организация учета, производственного контроля и экологически безопасного обращения с ТКО.Заключение договоров на сбор и вывоз ТКО
Раздельный сбор отходов инфраструктуры
Разработка программ управления
отходами производственной деятельности
Результаты создания городской системы управления отходами для г. Қонаев:
1.Коммерческий учет образования и движения ТБО.
2.Обеспечение управляемости потоками отходов, способами их переработки и обезвреживания.
3.Снижение негативного воздействия на окружающую природную среду.
4.Увеличение собираемости платежей за размещение отходов в бюджеты всех уровней.
5.Создание единой базы данных по объемам и источникам образования отходов, объектам их переработки и обезвреживания, а также сбору платежей за размещение отходов.
6.Исключение бюджетных затрат на ликвидацию стихийных свалок.

5.10.8.8 Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген жауапкершілігі қағидатын іске асыру
Өндірушінің (импорттаушының) кеңейтілген жауапкершілігі қағидатын (бұдан әрі – ЭПР) тиімді іске асыру мыналарсыз мүмкін емес:
1. Аумақтық оператор институтын құру – оның қызмет ету аймағында қатты тұрмыстық қалдықтарды басқаруға жауапты ұйым ("Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК).
2. Қалдықтарды басқарудың схемасы стратегиялық жоспарлау мен бақылау құралы болып табылады.
3. Өңірлік қалдықтарды басқару бағдарламасы схеманы қаржыландыру құралы болып табылады.
4. Өндірушінің кеңейтілген жауапкершілігі тұтыну қалдықтарын қайта өңдеуге арналған қаражат көзі болып табылады.
5.Қалдықтарды басқару мемлекеттік қызмет ретінде – қалдықтармен жұмыс істеуге арналған бірыңғай тарифтер.
Аумақтық оператор – инвестициялауды, Жүйе объектілерін жобалауды және салуды, қалдықтарды басқарудың басқа қатысушыларының қызметін бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК базасында Қонаев қаласының әкімдігі құратын құрылым. Әкімдікпен әзірленген және келісілген аймақтарға бөлу схемасына сәйкес облыстағы "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК қалдықтармен жұмыс істеу қызметін МЖӘ форматында ұйымдастыру ұсынылады.
41 Сурет - Жүйеге РОП принципін енгізу схемасы
"Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК қызметі ұйымдастырушылық, технологиялық және төлемдік бытыраңқылықты жояды, түпкілікті өндірістікэкономикалық циклды құруға, қалдықтарды бөлек жинауға және өңдеуге мақсатты инвестицияларды жүзеге асыруға, сол арқылы қажетті қосымша даму ресурсын алуға мүмкіндік береді. Жүйенің өзі.
РОП операторы ("Жасыл Даму" АҚ) мен "Жасыл Даму" АҚ арасындағы өзара іс-қимылдың жалпы схемасы "Жасыл Даму" АҚ-на қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі міндеттерді жүктеуді көздейтін шарттық негізде жүзеге асырылады.
Нәтижеге қол жеткізудің шешуші факторы РОП Операторының және "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК арқылы Қонаев қаласының билік органдарымен тиімді өзара әрекеттесуі болып табылады. Инфрақұрылымды дамытудың базалық деңгейіне қол жеткізгеннен кейін ғана Қазақстан Республикасы экономикасының жаңа секторы – "Қалдықтарды басқару" саласын одан әрі дамытуға және күрделірек өңдеу шараларын енгізуге болады.
42 Сурет - РОП операторының қатысуымен қалдықтарды басқаруды ұйымдастыру ("Жасыл Даму" АҚ)
ҚТҚ-ны басқарудың жүйесіне ЕПР принципін толықтай енгізу қажет. EPR операторы мен "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК алдында тұрған басым міндеттер сәйкес келеді:
1.Қазақстанда/өңірде қатты тұрмыстық қалдықтарды басқарудың бірыңғай жүйесін құру.
2.Экологиялық проблемаларды шешу және қоршаған ортаның жағдайын жақсарту.
3.ТҚҚ сұрыптау және одан әрі өңдеу бойынша жаңа кешендерді салу.
4.Жаңа жұмыс орындарын құру.
ТҚҚ жинау және халықтан шығару функциялары қазіргі уақытта тек тариф арқылы қаржыландырылады. Ал Қазақстан Республикасы заңнамасының қалдықтарды басқарудағы жаңа көзқарасқа (қалдықтарды бөлек жинау, сұрыптау, терең өңдеу) және жаңа технологияларды енгізуге қатысты талаптары қосымша ресурстарды тартуды талап етеді, оны іске асыру арқылы қамтамасыз етуге болады. EPR принципі.
EPR қағидатын іске асырудан алынған қаражат қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру арқылы Алматы облысының субъектілеріне келесі бағыттар бойынша субсидиялар беру түрінде бөлінуі мүмкін:
1.Қалдықтарды басқару саласындағы бағдарламаларды және қалдықтарды басқарудың аумақтық схемаларын қоса қаржыландыру.
2.Тауарларды пайдалану қалдықтарын жинау, тасымалдау, өңдеу, жою шығындарын жабу.
3.Тұрмыстық қатты қалдықтарды өңдеу бойынша қызмет көрсету үшін тұрғындардың төлем ретінде алған қаражатының тапшылығын жабу.
4.Қалдықтарды орналастыру үшін пайдаланылатын объектілерді, қалдықтарды өңдеу объектілерін салу, осындай объектілерді салу және жабдықтау үшін инженерлік іздестіру жұмыстарын жүргізу және жобалық құжаттаманы дайындау.

5.10.8.8Реализация принципа расширенной ответственности производителей (импортҰров)
Эффективная реализация принципа расширенной ответственности производителей (импортеров) (далее РОП) невозможна без:
Создания института территориального оператора – организации, ответственной за обращение с ТБО в своей зоне деятельности (ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту").
1.Городская схемы обращения с отходами – инструмент стратегического планирования и контроля.
2.Городская программы обращения с отходами – инструмент финансирования городская схемы.
3.Расширенная ответственность производителей – источник средств для переработки отходов потребления.
4.Обращение с отходами как коммунальная услуга – единые тарифы на обращение с отходами.
Территориальный оператор - структура, создаваемая Акиматом г.Қонаев на базе ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту", включая инвестирование, проектирование и строительство объектов Системы, контроль и координацию деятельности других участников при обращении с отходами. Деятельность ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту" по управлению отходами предлагается организовать в формате ГЧП, в соответствии с разработанной и согласованной с акиматом Схемой зонирования.
Рисунок 41 - Схема реализации принципа РОП в Системе
Деятельность устранит организационную, технологическую и платежную раздробленность, позволит выстроить сквозной производственный и экономический цикл, осуществить целевые инвестиции в раздельный сбор и переработку отходов, получив тем самым внутри самой Системы необходимый дополнительный ресурс развития.
Общая схема взаимодействия оператора РОП (АО “Жасыл Даму”) с ГКП на ПХВ "Қонаев көркейту" осуществляется на договорной основе, предусматривающей возложение обязанностей переработки и утилизации ТБО на АО “Жасыл Даму”.
Ключевым фактором для достижения результата является эффективное взаимодействие Оператор РОП и, через ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту", с органами власти г.Қонаев. Только после достижения базового уровня развития инфраструктуры станет возможным дальнейшее развитие новой отрасли экономики РК - "Обращение с отходами", внедрение мер по уже более сложной переработке.
Рисунок 42 - Организация обращения с отходами с участием Оператора РОП (АО “Жасыл Даму”)
Необходима полная интеграция принципа РОП в городская систему обращения с ТБО. Приоритетные задачи, поставленные перед Оператором РОП и перед уполномоченной организацией совпадают:
1.Создание единой системы управления ТБО в Казахстане/области.
2.Решение экологических проблем и улучшение состояния окружающей среды.
3.Строительство новых комплексов для сортировки и дальнейшей переработки ТКО.
4.Создание новых рабочих мест.
Функции сбора и вывоза ТКО у населения в настоящее время финансируются только за счет тарифа. А требования законодательства РК в части нового подхода к обращению с отходами (раздельный сбор, сортировка, глубокая переработка отходов) и внедрение новых технологий требует привлечения дополнительных ресурсов, которые может обеспечить реализация принципа РОП.
Средства, поступившие от реализации принципа РОП могут быть распределены посредством реализации государственных программ в сфере обращения с отходами в форме предоставления субсидий субъектам Алматинской области по следующим направлениям:
1.Софинансирование региональных программ в области обращения с отходами и территориальных схем обращения с отходами.
2.Покрытие расходов на сбор, транспортирование, обработку, утилизацию отходов от использования товаров.
3.Ппокрытие дефицита средств, поступающих в счет оплаты населением услуг по обращению с ТБО.
4.Выполнение инженерных изысканий и подготовку проектной документации для строительства объектов, используемых для утилизации отходов, объектов обезвреживания отходов, строительство и оснащение таких объектов.

5.10.8.9 Қалдықтарды басқарудың функционалдық моделі
Өңірлік жүйенің функционалдық моделі өңірде қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз етуі тиіс.
Мемлекеттік деңгейде (республикалық және аймақтық) қалдықтарды басқаруды құқықтық қамтамасыз ету заңдар, заңға тәуелді актілер, техникалық регламенттер, стандарттар мен ережелер түрінде құрылады.
Өңірлік деңгейде жоғарыда сипатталған ұйымдық үлгіге сәйкес қалдықтарды басқару саласындағы құқықтық және техникалық стандарттарды пайдалана отырып, аймақтағы әртүрлі мүдделі тараптардың қызметін үйлестіретін және біртұтас басқару органы құрылды. Алматы облысының қалдықтарды басқару жүйесін дамытудың өңірлік ұзақ мерзімді бағдарламасы.
Іс-шараларды үйлестіру және реттеу және жоғарыда аталған бағдарламаға енгізу үшін іс-шараларды іріктеу әртүрлі тиісті құралдарды, соның ішінде қоршаған ортаны басқару жүйесін (ISO 14000 стандарттары) және үздік қолжетімді технологиялар институтын қоса алғанда, экологиялық саясаттың әкімшілік емес құралдарын қолдану арқылы жүзеге асырылады.
Содан кейін көрсетілген бағдарлама жүзеге асырылады. Бұл кезеңде бағдарламаның өзі түзетіледі және қалдықтарды өндіруші және қайталама материалдық ресурстармен жұмыс істейтін ұйымдарға ұйымдық, экономикалық, экологиялық және басқа да әсер ету құралдары реттеледі. Бағдарламаның нәтижесі – өңірде экологиялық қауіпсіз және үнемді қалдықтарды басқаруды жүзеге асыру.
43 Сурет - Жүйенің жұмыс істеуінің ұсынылатын қағидаттық моделі
5.10.10 Қалдықтарды басқару моделін енгізу құралдары
Схеманы жасау кезіндегі негізгі міндеттердің бірі ақпаратты жинау және өңдеу болып табылады. Қалдықтарды басқару нарығының барлық қатысушылары туралы сенімді деректерді мүмкіндігінше тезірек алу қажет. Бұл жүздеген және мыңдаған заңды тұлғалар (қалдық шығаратын компаниялар), ондаған қалдықтарды тасымалдайтын компаниялар (ондаған және жүздеген көліктер), мыңдаған контейнер алаңдары. Мәліметтерді жинаудың осы кезеңіндегі қателіктер қалдықтарды басқарудың дұрыс емес аумақтық схемасын құруға әкелуі мүмкін. Нәтижесінде тиімсіз аумақтық схема іске асыру үшін аумақтық операторды таңдау үшін конкурс жеңімпазына берілуі мүмкін. Аумақтық диаграмманы толтырудағы дәлсіздіктер Аумақтық операторға талап етілетін мерзімде толыққанды және тиімді жұмысты бастауға мүмкіндік бермейді.
Дүниежүзілік тәжірибеде қолданылатын құралдарды келесі топтарға бөлуге болады: ұйымдастырушылық-нормативтік, экономикалық, технологиялық және экологиялық, реттеуші және әлеуметтік-ақпараттық. Құралдардың мазмұны әртүрлі болуы мүмкін. Төменде ұсынылған нұсқалар әзірленіп жатқан құжаттың ерекшеліктеріне байланысты кеңестік сипатта болады.
Нормативтік құқықтық құралдар: тиісті саладағы негізгі мақсаттарды айқындайтын, құрылымдық сипатқа ие бағдарламалық; нормативтік – келісімдер, директивалар, ережелер, ережелер және т.б. қалдықтардың жекелеген түрлерін жинау және қайта өңдеу деңгейін мемлекеттік реттеу әдістері, олар үшін оларды іске асыруға қомақты қаражат бөле отырып, ұлттық бағдарламалар әзірленуде; "өнімнің бірқатар түрлері үшін өндірушінің жауапкершілігі" тәжірибесі (пайдаланылмаған көліктер, электр және радиоэлектрондық өнімдердің қалдықтары және т.б.) қалдықтарды кәдеге жарату және өртеу жөніндегі директивалар).
Экономикалық құралдар:жеңілдікті несиелеу және салық салу, амортизациялық аударымдарды жедел есептен шығару, жеңілдетілген көлік тарифтерін ұсыну, оның ішінде:
− қайта өңдеуге қиын қауіпті қалдықтарды қайта өңдеуге (немесе қайта өңдеуді қолдауға) мақсатты субсидиялар;
− өнімнің жекелеген түрлерін (тозған шиналар, автомобиль жабдықтары) пайдаланғаннан кейін жинауды және өңдеуді ұйымдастыру мақсатында депозиттік-қайтару тетіктері;
− мемлекеттік сатып алу тәжірибесі;
− "тастағаныңды төле" схемасын енгізу;
− қалдықтарды кәдеге жарату, кәдеге жарату және/немесе тасымалдау бойынша әртүрлі салықтар;
− "бірқатар өнім түрлерін өндірушіге жауапкершілікті" беру тәжірибесі (көлік құралдары, электр және радиоэлектрондық өнімдердің қалдықтары және т.б.).
Технологиялық құралдар:түзілуді азайтудың және алдын алудың технологиялық әдістері (ораудың көлемін азайту; соңғы өнімдегі зиянды заттардың құрамын азайту; өнімдегі зиянды/қауіпті заттар мен материалдарды қауіптілігі аз заттармен ауыстыру; өнімнің қызмет ету мерзімін ұзарту; конструкцияны өзгерту өнімнің экологиялық таза болуы (экологиялық таза материалдарды пайдалану; максималды қайта пайдалану және қайта өңдеу мүмкіндіктері бар өнімдерді жасау және т.б.).
Ақпараттық құралдар:қалдықтарды азайту және алдын алу бойынша әртүрлі ақпараттық науқандар мен ақпараттық материалдар (баспа, электронды, радио, теледидар және т.б.).
Қалдықтарды басқару саласында басқару, мониторинг және шешімдер қабылдау жүйесін құру мақсатында "Қонаев көркейту" ШЖҚ МКК базасында Алматы облысының аумағы үшін қалдықтарды басқарудың өңірлік жүйесінің ААЖ-ін құру қажет.
ААЖ құрудың мақсаты Алматы облысының аумағында жинау, тасымалдау, өңдеу жөніндегі қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру жүйесі туралы деректерді жинау, сақтау, жаңарту, өңдеу, талдау, ұсыну, визуализациялау процестерін автоматтандыру болып табылады. , облыс аумағында пайда болатын және Қазақстан Республикасының басқа субъектілерінен келетін қалдықтарды кәдеге жарату, залалсыздандыру, кәдеге жарату, осындай ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ету, сондай-ақ Алматы қаласындағы қалдықтарды басқару саласының даму сценарийлерін электрондық математикалық модельдеуді қамтамасыз ету. Алматы облысында қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта өңдеу және кәдеге жарату процесіне қатысушылар үшін тарифтерді (қызметтердің құнын) есептеуді (үлгілеуді) және қалдықтарды басқару схемасын құруды қоса алғанда, өңір AIS негізгі функциялары:
1. Электрондық үлгіні құру арқылы қалдықтарды басқару схемасын қалыптастыру, оның ішінде:
− облыстағы қалдықтарды қайта өңдеу, кәдеге жарату, залалсыздандыру және кәдеге жарату объектілерінің тізілімі;
− өңірде түзілетін және жойылатын қалдықтар туралы деректер банкі;
− қалдықтарды қайта өңдеу және залалсыздандыру саласында қолданылатын технологиялар туралы деректер банкі;
− шаруашылық және (немесе) өзге де қызметі қалдықтарды түзетін дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың тізбесі;
− I - IV қауiптiлiк сыныбының қалдықтарын жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеудi, кәдеге жаратуды, залалсыздандыруды және көмуді жүзеге асыратын дара кәсiпкерлер мен заңды тұлғалардың тiзбесi.
2.Геовизуализация және геокеңістіктік талдау (қалдықтарды басқаруға әсер ететін логистикалық процестерді ескере отырып, картографиялық негізде алынған ақпаратты қабаттастыру), оның ішінде қалдықтардың түзілу көздерінің, инфрақұрылым объектілерінің, түзілу көздерінен әсер ететін объектілерге қалдықтар ағынының (түрлері бойынша) орналасуын көрсету. қалдықтарды басқаруға арналған.
3.Қалдықтарды басқару процестерін болжау, жоспарлау, модельдеу, қалдықтарды, соның ішінде тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта өңдеу, кәдеге жарату, залалсыздандыру, көму жөніндегі қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру жүйесін дамытудың негізгі бағыттарын айқындау, оның ішінде тұрмыстық қатты қалдықтарды оның ұзақ мерзімді дамуының сценарийлерін іске асыру.
4.Қалдықтарды жинау, тасымалдау, өңдеу, залалсыздандыру және кәдеге жарату ресурстарының болуын және олардың сарқылу мүмкіндігін бағалау.
5.Деректерді жинау процестерін қолдау, деректерді тексеру және талдау, сенімділік пен дәйектілік үшін деректерді тексеру.
6.Қалдықтардың түзілу, өңдеу, кәдеге жарату, залалсыздандыру және кәдеге жарату сипаттамаларының балансын анықтау.
7.Жиналған ақпаратты ескере отырып, оңтайландыру алгоритмдерін пайдалана отырып, ықтимал аймақтарды (кластерлерді) анықтау, сондай-ақ таңдалған аймақтарды ескере отырып, қалдықтарды басқару саласының болашақтағы дамуы.
8.Алматы облысы бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жөніндегі аумақтық оператор қызметінің нысаналы индикаторлары мен негізгі параметрлері бойынша ұсынымдарды айқындау.
9.Тұрғындар, ұйымдар мен ведомстволар үшін қалдықтарды басқаруға қатысты ақпараттың интернетте қолжетімділігін қамтамасыз ету; инфрақұрылым объектілерін пайдаланудан шығару, қалдықтарды тасымалдауды оңтайландыру, сондай-ақ жаңа инфрақұрылым объектілерін құру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
10.Аумақтық оператор қол жеткізу үшін белгіленген нысаналы индикаторлардың болжамдық мәндерін есептеу, оның қызметінің параметрлерін бағалау.
ААЖ сыртқы ресурстармен және ақпараттық жүйелермен өзара әрекеттесуді қамтамасыз етеді.
Ұсыныстар:
1.Қалдықтардың барлық түрлері үшін бірыңғай платформа құру
2.Қалдықтарды есепке алу мен бақылаудың автоматтандырылған жүйесін құру
3.Өнімді әзірлеу – электронды модель
4.ЖАО моделін құру
5.Оператор үшін үлгі құру
Мысал ретінде Ресей Федерациясының көптеген ірі аймақтарында сәтті енгізілген және жұмыс істейтін Ресей Федерациясындағы "Қалдықтарды басқару" автоматтандырылған ақпараттық жүйелерін (бұдан әрі - ААЖ) келтіруге болады.
Жұмыс істейтін ААЖ-нің бірі 6 модульден тұрады:
Бірінші модуль аумақтық картаны құру құралы болып табылады: ол қалдықтарды шығаратын ұйымдар мен контейнерлік алаңдардың нақты орналасқан жерін анықтауға мүмкіндік береді, әрбір ұйымның ҚҚКО бойынша қалдықтардың әрбір түрін түзу көлемін белгілеуге мүмкіндік береді, қалдықтарды шығаруды жоспарлайды. маршруттар жасайды, өнеркәсіпте 15 және одан да көп жылға болжам жасайды, жаңа инфрақұрылым объектілерін салу орындарын ұсынады, халық үшін ең төменгі тарифтерге қол жеткізу үшін схеманы оңтайландыру жолдарын есептейді және т.б.
Екінші модуль– ақпарат мүмкіндігінше егжей-тегжейлі жиналады (әрбір контейнер алаңына дейін). Мәліметтерді жинау әртүрлі компаниялардың жұмыс станциялары арқылы жүзеге асырылады (басқару компаниялары, қалдықтарды тасымалдаушылар, заңды тұлғалар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары және басқалар). Әрбір автоматтандырылған жұмыс орнының жеке кабинеті бар, онда ақпарат электронды түрде ашылады. Бұл аймақтық операторларды таңдау бойынша конкурстарға объективті талаптарды тұжырымдауға мүмкіндік береді және сайып келгенде, Ресей Федерациясының субъектісі үшін ең қолайлы жағдайларды қамтамасыз етуге әкеледі. Барлық жиналған ақпарат пәніңіздің электронды картасында ыңғайлы түрде көрсетіледі. Қажет болса, біз сіздің қолданыстағы аймақтық географиялық ақпараттық жүйеңіздегі деректерді пайдалана аламыз.
Үшінші модуль- барлық заңды тұлғалардан есептерді оңай, жылдам және тиімді жинауға қызмет етеді, субъектіде бұрыннан бар кез келген қалдықтарды түгендеумен біріктіруге болады. Қалдық шығаратын ұйымдардың өкілдері оның электронды бланкілерін толтыру үшін бірнеше минутты алады. Деректер автоматты түрде жүйеленіп, дұрыстығы тексеріледі.
Төртінші модуль- мобильді қосымшадан және сервер әкімшісінің бағдарламалық өнімінен тұратын бағдарламалық өнімдер жиынтығы. Мобильді қосымша мобильді құрылғы арқылы контейнер алаңдарын, контейнерлерді және заңсыз қоқыс шығаратын орындарды жазып алып, көшелерді аралап жүрген линия қызметкерінің телефонына орнатылған. Әкімшінің бағдарламалық құралы әрбір тексеріп шығушының қозғалыс траекториясын және ол жазған нысандарды көрсетеді.
Бесінші модуль- қадағалау қызметін жүзеге асыру және құқық бұзушылықтар үшін айыппұлдар шығару процесінде жасалған хабарламаларды, қаулыларды, хаттамаларды, қаулыларды, бұйрықтарды және кез келген басқа құжаттарды қалыптастыру және тарату үшін қызмет етеді. Модуль қалдықтарды түгендеу және Федералдық салық қызметінің деректер базасымен біріктірілген, бұл қалдықтарды түгендеу тәртібін бұзған ұйымдарды автоматты түрде анықтауға мүмкіндік береді.
Алтыншы модуль- облыс әкімшілігі үшін "Қалдықтарды басқару" модулі аймақтық оператордың жұмысын бақылау құралы ретінде әрекет етеді. Аймақтық оператор шеңберіндегі барлық процестердің нақты уақыт режимінде мониторингін қамтамасыз етеді, қалдықтардың қозғалысы туралы есептілікті қамтамасыз етеді, кестелер мен маршруттардан жүйелі ауытқу фактілерін анықтау және оның қызметі нәтижелерінің негізгі параметрлерін бақылау.
Сондай-ақ, модульде азаматтар рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орындары және саладағы басқа да бұзушылықтар туралы хабарлай алатын қоғамдық портал бар.
Кешен барлық контейнерлік алаңдарды, заңсыз қалдықтарды орналастыру орындарын және аумақтық схеманы әзірлеуге қажетті басқа да нысандарды табуға мүмкіндік береді.
Осылайша, жоғарыда сипатталған ААЖ қалдықтарды басқаруға қатысты барлық мәселелерді шешеді және Алматы облысының аумақтық операторына бейімдеу және енгізу үшін ұсынылуы мүмкін.
Жоғарыда аталған және ұқсас жүйелерді әзірлеушілерден ААЖ жеткізу бойынша коммерциялық ұсыныстар алынды.

5.10.8.9Функциональная модель обращения с отходами
Функциональная модель городской системы должна обеспечивать реализацию государственной политики в сфере обращения с отходами на территории области.
На государственном уровне (республиканском и областном) создается нормативно-правовое обеспечение управления отходами в виде законов, подзаконных актов, технических регламентов, стандартов и нормативов.
На городском уровне в соответствии с вышеописанной организационной моделью создается единый орган управления, который, используя правовые и технические нормы в сфере управления отходами, осуществляет координацию деятельности различных заинтересованных сторон в области и разрабатывает и реализует городскую долгосрочную программу для развития системы управления отходами Алматинской области.
Координация и регулирование деятельности и подбор мероприятий для включения в вышеназванную программу осуществляется с использованием различных соответствующих инструментов, в том числе, неадминистративных инструментов экологической политики, включающих систему экологического менеджмента (стандарты ИСО 14000) и институт наилучших доступных технологий.
Далее осуществляется реализация указанной программы. На этом этапе осуществляется корректировка самой программы и корректировка организационных, экономических, экологических и иных инструментов воздействия на отходообразователей и организации, осуществляющие обращение с отходами и вторичными материальными ресурсами.
Итогом реализации программы является осуществление экологически безопасного и рентабельного управления отходами на территории области.
Предлагаемая принципиальная модель функционирования городской системы приведена на рисунке ниже.
Рисунок 43 - Предлагаемая принципиальная модель функционирования Системы
5.10.8.10Инструменты реализации модели управления отходами
Одной из ключевых задач при разработке городской схемы является сбор и обработка информации. Необходимо в кратчайшие сроки получить достоверные данные обо всех участниках рынка по обращению с отходами. Это сотни и тысячи юридических лиц (компаний-отходообразователей), десяток компаний транспортировщиков отходов (десятки и сотни единиц автотранспорта), и тысячи контейнерных площадок. Ошибки на этом этапе сбора данных могут привести к построению некорректной территориальной схемы по обращению с отходами. В итоге победителю конкурса по выбору территориального оператора может быть передана для реализации неработоспособная территориальная схема. Допущенные неточности при заполнении территориальной схемы не позволят в требуемые сроки начать полноценную и эффективную работу Территориального оператора.
Применяемые в мировой практике инструменты можно условно разделить на следующие группы: организационные и нормативно-правовые, экономические, технологическо-экологические, регулирования, и социально- информационные.
Содержание инструментов может варьироваться. Предложенные ниже варианты, в силу специфики разрабатываемого документа, носят рекомендательный характер.
Нормативные правовые инструменты: программные, имеющие рамочный характер, определяющие основные цели в соответствующей области; нормативные - договоры, директивы, правила, нормативы и т.п. (методы государственного нормирования уровня сбора и переработки отдельных видов отходов, для чего разрабатываются национальные программы с выделением для их реализации значительных средств; практика
"ответственности производителей ряда видов продукции" (вышедшие из употребления автотранспортные средства, отходы электротехнической и радиоэлектронной продукции и т.д.); директивы по захоронению и сжиганию отходов).
Экономические инструменты: льготное кредитование и налогообложение, ускоренное списание амортизационных затрат, предоставление льготных транспортных тарифов, в том числе:
-целевые субсидии на переработку (или на поддержку переработки) трудно перерабатываемых опасных отходов;
-залогово-возвратные механизмы в целях организации сбора и переработки некоторых видов продукции после использования (изношенные шины, автомобильная техника);
-практика государственного заказов;
-внедрение схемы "Платишь столько, сколько выбрасываешь";
-различные налоги на захоронение, утилизацию и/или транспортировку отходов;
практика перенесения "ответственности на производителя ряда видов продукции" (автотранспортные средства, отходы электротехнической и радиоэлектронной продукция и т.д.).
Технологические инструменты: технологические методы минимизации и предотвращения образования (уменьшение количества упаковки; снижение содержания вредных веществ в конечном продукте; замену вредных/ опасных веществ и материалов в продукте на менее опасные; удлинение срока жизни продукта; изменение дизайна продукта на более экологичный (использование экологически чистых материалов; создание продуктов с максимальными возможностями повторного использования и вторичной переработки и т.п.).
Информационные инструменты: различные информационные кампании и информационные материалы (печатные, электронные, радио, телевизионные и пр.) по вопросам минимизации отходов и предотвращения их образования.
В целях создания системы управления, мониторинга и принятия решений в сфере обращения отходами на базе ГКП на ПВХ "Қонаев көркейту" должна быть создана АИС городской системы управления отходами территории Алматинской области.
Целью создания АИС является автоматизация процессов сбора, хранения, актуализации, обработки, анализа, представления, визуализации данных о системе организации и осуществления на территории Алматинской области деятельности по сбору, транспортированию, обработке, утилизации, обезвреживанию, размещению отходов, образующихся на территории области и отходов, поступающих из других субъектов РК, для обеспечения доступа к такой информации, а также обеспечения электронного математического моделирования сценариев развития отрасли обращения с отходами на территории Алматинской области, в том числе расчета (моделирования) тарифов (стоимости услуг) участников процесса сбора, сортировки, транспортировки, переработки и захоронения твердых коммунальных отходов и создания схемы обращения с отходами на территории Алматинской области.
Основными функциями АИС являются:
1.Формирование схемы обращения с отходами с созданием электронной модели, в том числе:
-реестра объектов обработки, утилизации, обезвреживания и размещения отходов области;
-банка данных об отходах, образующихся и размещаемых на территории области;
-банка данных о применяемых в области технологиях утилизации и обезвреживания отходов различных видов;
-перечня индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, в результате хозяйственной и (или) иной деятельности которых образуются отходы;
-перечня индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, осуществляющих деятельность по сбору, транспортированию, обработке, утилизации, обезвреживанию, размещению отходов I - IV классов опасности.
2.Геовизуализация и геопространственный анализ (наложение полученной информации на картографическую подоснову с учетом логистических процессов, влияющих на обращение с отходами), в том числе отображение мест расположения источников образования отходов, объектов инфраструктуры, потоков отходов (по их видам) от источников образования до объектов, влияющих на обращение с отходами.
3.Прогнозирование, планирование, моделирование процессов обращения с отходами, определение основных направлений развития системы организации и осуществления деятельности по сбору, транспортированию, обработке, утилизации, обезвреживанию, размещению отходов, в том числе твердых коммунальных отходов, включая оценку реализации сценариев ее перспективного развития.
4.Оценка доступности ресурсов по сбору, транспортированию, обработке, обезвреживанию и размещению отходов и возможностей их исчерпания.
5.Поддержка процессов сбора данных, верификация и анализ данных, проверка данных на достоверность и непротиворечивость.
6.Определение баланса характеристик образования, обработки, утилизации, обезвреживания, размещения отходов.
7.Определение возможных зон (кластеров) с использованием алгоритмов оптимизации с учетом собранной информации, а также перспективное развитие отрасли обращения с отходами с учетом выбранных зон.
8.Определение рекомендаций по целевым показателям и основным параметрам деятельности Территориального оператора по обращению с твердыми коммунальными отходами на территории Алматинской области.
9.Обеспечение доступности в сети Интернет информации, касающейся обращения с отходами, для населения, организаций и ведомств; разработка предложений по выводу из эксплуатации объектов инфраструктуры, по оптимизации транспортирования отходов, а также по созданию новых объектов инфраструктуры;
10.Расчет прогнозных значений целевых показателей, устанавливаемых для достижения территориальным оператором, оценка параметров его деятельности.
АИС предусматривает взаимодействие с внешними ресурсами и информационными системами.
Рекомендации:
1)Создание единой платформы для всех видов отходов
2)Создание автоматизированной системы учета и контроля отходов
Разработка продукта – электронной модели
3)Создание модели для МИО
4)оздание модели для оператора
Примером могут служить автоматизированнаяе информационные системы
"Обращение с отходами" (далее АИС) в РФ, которые успешно внедрены и работают во многих крупных регионах РФ.
Одна из эксплуатирующихся АИС состоит из 6 модулей:
Первый модуль представляет собой инструмент для создания территориальной схемы: позволяет определить фактическое местоположение организаций-отходообразователей и контейнерных площадок, позволяет задать объемы образования каждого вида отходов по ФККО каждой организации, планирует маршруты вывоза отходов, строит прогнозы в отрасли на 15 лет и более, рекомендует места для возведения новых объектов инфраструктуры, вычисляет способы оптимизации схемы, чтобы добиться минимальных тарифов для населения и т.п.
Второй модуль – сбор информации осуществляется максимально детально (вплоть до каждой контейнерной площадки). Сбор данных осуществляется через АРМы различных компаний (УК, транспортировщики отходов, юридические лица, ОМСУ и многие другие). Каждый АРМ имеет свой личный кабинет, в котором раскрывается информации в электронном виде. Это позволяет сформировать объективные требования для конкурсов по выбору региональных операторов и, в конечном итоге, ведет к обеспечению самых выгодных условий для субъекта Российской Федерации. Вся собранная информация отображается в удобном виде на электронной карте Вашего субъекта. При необходимости мы можем использовать данные имеющейся у Вас региональной геоинформационной системы.
Третий модуль - служит для легкого, быстрого и эффективного сбора отчетности со всех юридических лиц, может быть интегрирован с любым уже существующим в субъекте кадастром отходов. На заполнение его электронных форм представителями организаций-отходообразователей уходят считанные минуты. Данные автоматически систематизируются и проверяются на достоверность.
Четвертый модуль - комплекс программных продуктов, состоящий из мобильного приложения и серверного программного продукта администратора. Мобильное приложение устанавливается на телефон обходчика, который проходит по улицам, фиксируя контейнерные площадки, контейнеры и нелегальные места размещения отходов при помощи мобильного устройства. В программном продукте администратора отображаются траектории движения каждого обходчика и объекты, которые он зафиксировал.
Пятый модуль - служит для формирования и рассылки уведомлений, определений, протоколов, постановлений, предписаний и любых других документов, создаваемых в процессе осуществления надзорной деятельности и выставления штрафов за правонарушения. Модуль интегрирован с кадастром отходов и с базой ФНС, что позволяет автоматически выявлять организации, нарушившие порядок ведения кадастра отходов.
Шестой модуль - для администрации региона модуль "Управление отходами" выступает инструментом контроля работы регионального оператора. Обеспечивает мониторинг всех процессов внутри регионального оператора в реальном времени, предоставляя отчетность о перемещении отходов, выявляет факты систематичного отклонения от графиков и маршрутов, производит мониторинг основных параметров результатов его деятельности.
Также модуль включает в себя общественный портал, на котором граждане могут сообщить о несанкционированных местах размещения отходов и прочих нарушениях в отрасли.
Комплекс позволяет найти все контейнерные площадки, места нелегального размещения отходов и прочие объекты, необходимые для разработки территориальной схемы.
Таким образом, вышеописанная АИС решает все вопросы, связанные с обращением с отходами, и может быть рекомендована к адаптации и внедрению Территориальным оператором Алматинской области.
Коммерческие предложения на поставку АИС от разработчиков указанной и аналогичной систем получены.

5.11 Жүйені қаржыландыру көздері
5.11.1 Негізгі ережелер
Қазақстан Республикасының қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы заңнамасы мынадай басымдықтарды айқындайды:
− экологиялық заңнаманы сақтау және экономикалық тиімділікті ескере отырып, қайта өңдеуден қалдықтарды қайта өңдеу басымдылығы;
− қалдықтарды орналастырудың кәдеге жаратудан басымдылығы; − қауіпсіз кәдеге жарату.
Қайталама материалдық ресурстарды өндірудің жоғары деңгейін қамтамасыз ету және белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізу үшін Алматы облысына қомақты инвестиция салу және ұйымдастыру шараларын жүргізу қажет болады.
Қалдықтарды басқару саласындағы ағымдағы жағдайды талдау қажетті инфрақұрылымның жоқтығын, ал қолданыстағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтінін көрсетті. Қатты қалдықтар қоршаған ортаны қорғау заңнамасының талаптарын бұза отырып, полигондарға шығарылады. Пайдаланылатын жабдықтың тозуы орта есеппен 80%-дан асады. Алынған және шығарылатын қатты тұрмыстық қалдықтардың көлемін есепке алу және бақылау жүргізілмейді. Тұтастай алғанда, заңнамада белгіленген көрсеткіштерге одан әрі қол жеткізуге және тұрғындар мен кәсіпкерлердің сұранысын қанағаттандыруға техникалық мүмкіндіктер жоқ. Осы мақсаттарға қол жеткізу шығындарын азайту үшін осы құжатта ұсынылған кешенді тәсіл ұсынылады. Жаңа жүйенің негізгі міндеті - рұқсат етілмеген қалдықтарды жоюды тоқтату және процесті басқарылатын ету.
Бұл мәселені шешу үшін өңірлік және жергілікті билік органдарының, инвесторлардың, қоғамдық ұйымдардың және халықтың біртұтас көзқарасы мен іс-әрекетін үйлестіру қажет.
Қалдықтарды кәдеге жарату бойынша мақсатқа жету қалдықтардың құрамына кіретін пайдалы компоненттерді алдын ала тиімді таңдауды құрумен байланысты.
Қайта өңдеуге болатын компоненттердің тиімді алдын ала таңдауын жасау үшін екі схема қарастырылған:
− қалдықтар жинақталған жерлерде (контейнер алаңдарында) іріктеп қалдықтарды жинау;
− қалдықтарды сұрыптау станцияларында қайта өңделетін компоненттерді таңдау.
Бірінші схема бойынша қалдықтарды іріктеп жинауды облыстың қалалары мен ірі елді мекендерінде, оның ішінде Қонаев қаласында контейнерлік алаңшалар жүйесі дамыған. Екінші схема Конаев қаласындағы ауылдық елді мекендерге немесе жеке тұрғын үй құрылысы аумақтарына (саялық аумақтар), контейнерлік алаңдардың саны аз немесе толық болмауы үшін жүзеге асырылуда.
Өз кезегінде, бірінші схема екі жолмен жүзеге асырылады:
− әрбір құрамдас бөлікке арналған контейнерлерді (қағаз, шыны ыдыстар, пластмасса немесе қалайы қалдықтары) және басқа қатты қалдықтарға арналған бір контейнерді контейнерлік платформаның жанына қою;
− қағаздың, шыны ыдыстардың, пластмасса және қалайы қалдықтарының қайта өңделетін компоненттерін аралас жинауға арналған бір контейнерді және басқа қатты қалдықтарға арналған бір контейнерді контейнер алаңының жанына қою.
Екінші нұсқада контейнер алаңы тек органикалық қалдықтарды жинақтау үшін қолданылады. Әрі қарай, алынған нәтижелерге сүйене отырып, ең тиімді нұсқа анықталады.
Пайдаланудан шығару үшін бейтараптандыру объектілерінің екі түрі қарастырылады, оларда биотермиялық немесе термиялық әдістер қолданылады.
Биотермиялық әдістерді қолданатын объектілерді (жер жырту алқаптары, компост алаңдары) келесі кезеңдерде пайдаланудан шығарылады:
− қатты тұрмыстық қалдықтардың құрамындағы жинақталған органикалық заттардың минералдану дәрежесін анықтау;
− толық минерализацияға қол жеткізген кезде объектілерге ағаштар мен бұталарды отырғызу.
Жылулық әдістерді қолданатын нысандар толығымен істен шыққан жоқ, ескірген жабдықтар заманауи және қауіпсіз қондырғылармен ауыстырылуда. Қондырғылардың түрі ең жақсы қолжетімді технологиялар бойынша ақпараттық және техникалық нұсқаулыққа сәйкес залалсыздандырылатын қалдықтардың түріне байланысты анықталады.
Қалдықтарды кәдеге жарату объектілері осы объектілердің қызмет ету мерзімімен белгіленген жобалық деңгейге шығарылғаннан кейін немесе іс жүзінде қол жеткізілгеннен кейін пайдаланудан шығарылады.
Пайдаланудан шығару мыналарды қамтиды:
− тұрақтандыру кезеңі;
− рекультивацияның техникалық кезеңі;
− мелиорацияның биологиялық кезеңі.
Жабық полигондарды (полигондарды) тұрақтандыру – бұл тұрақты тұрақты күйге жеткенге дейін жүргізілетін полигон корпусын нығайту процесі.
Рекультивациялаудың техникалық кезеңі аумақтық органдардың жұмыстарды жүргізуге алдын ала рұқсаты негізінде жүзеге асырылады. Техникалық кезең полигонның негізі мен бетіне қорғаныс экрандарын орнату, биогазды жинау және кәдеге жарату, ағынды және жер үсті ағынды суларды жинау және тазарту бойынша технологиялық және құрылыс шараларын, шешімдер мен құрылымдарды әзірлеуден тұрады.
Мелиорацияның биологиялық кезеңін мамандандырылған коммуналдық, ауыл шаруашылығы немесе орман шаруашылығы кәсіпорындары жүргізген жөн.
Мелиорацияның биологиялық кезеңі бұзылған жерлерді қалпына келтіруге бағытталған агротехникалық және фитомелиоративтік шараларды қамтиды. Биологиялық кезең орындалады келесі арттарекультивацияның техникалық кезеңі.
Барлық жұмыс кешені аяқталғаннан кейін мелиорацияланған жерлер мен оған іргелес аумақ оңтайлы ұйымдастырылған және экологиялық теңгерілген тұрақты ландшафт ретінде әзірленген жобалық құжаттамаға сәйкес бағаланады. Қалдықтарды басқару жүйесінің көлік сегменті
Қазіргі уақытта қалдықтарды басқару жүйесінің көлік сегменті екі маңызды кемшіліктермен сипатталады:

5.11Источники финансирования системы
5.11.1Основные положения
Законодательство Республики Казахстан в области обращения с отходами определяет следующие приоритеты:
-приоритет вторичного использования отходов по отношению к их утилизации при условии соблюдения требований законодательства об охране окружающей среды и с учетом экономической эффективности;
-приоритет обезвреживания отходов по отношению к их захоронению;
-безопасная утилизация.
С целью обеспечения высокого уровня извлечения вторичных материальных ресурсов, достигнуть установленных целевых показателей, в Алматинской области необходимо будет осуществить значительные капиталовложения и провести организационные мероприятия.
Анализ существующей ситуации в области управления отходами показал, что отсутствует необходимая инфраструктура, имеющиеся полигоны ТБО не отвечают требованиям законодательства РК. Вывоз ТБО производится на свалки, нарушая требования природоохранного законодательства. Износ используемой техники достигает в среднем более 80%. Учет и контроль за объемами вывозимых и захораниваемых ТБО отсутствует. В целом, отсутствуют технические возможности для дальнейшего достижения установленных законодательством целевых показателей и удовлетворения нужд населения и предпринимателей. С целью снижения расходов на достижение этих целей рекомендуется комплексный подход, предложенный в настоящем документе.
Главная задача новой системы – остановить несанкционированное размещение отходов и сделать процесс контролируемым.
Для решения данной проблемы необходимы единый подход и координация действий областных и местных органов власти, инвесторов, общественных организаций и населения.
Достижение целевого показателя по утилизации отходов связано с созданием эффективного предварительного отбора полезных компонентов, входящих в состав отходов.
Для создания эффективного предварительного отбора утилизируемых компонентов предусматривается две схемы:
-селективный сбор отходов в местах накопления отходов (на контейнерных площадках);
-отбор утилизируемых компонентов на мусоросортировочных станциях.
По первой схеме селективный сбор отходов планируется осуществлять в городах и крупных населенных пунктах области, включая г.Қонаев, с развитой системой контейнерных площадок. Вторая схема реализуется для сельских поселений или территорий ИЖС (дачных массивов) г.Қонаев, с малым количеством или полным отсутствием контейнерных площадок.
В свою очередь первая схема реализуется по двум вариантам:
-размещение рядом с контейнерной площадкой контейнеров для каждого компонента (бумаги, стеклотары, пластиковых или жестяных отходов) и одного контейнера для прочих ТБО;
-размещение рядом с контейнерной площадкой одного контейнера для смешанного сбора утилизируемых компонентов
бумаги, стеклотары, пластиковых и жестяных отходов и одного контейнера для прочих ТБО.
При втором варианте контейнерная площадка используется только для накопления органических отходов.
Далее по полученным результатам определяется наиболее эффективный вариант.
Для вывода из эксплуатации рассматриваются два вида объектов обезвреживания, в которых используется биотермические или термические методы.
Объекты, использующие биотермические методы (поля запахивания, компостные площадки) выводятся из эксплуатации по следующим этапам:
-определение степени минерализация накопленных органических веществ, содержащихся в твердых отходах;
-при достижении полной минерализации высаживание на объектах древесных и кустарниковых зеленых насаждений.
Объекты, использующие термические методы полностью из эксплуатации не выводятся, в них производится замена устаревшего оборудования на современные и более безопасные установки. Тип установок определяется в зависимости от вида обезвреживаемых отходов в соответствии с информационно- техническим справочником по наилучшим доступным технологиям.
Объекты размещения отходов выводятся из эксплуатации после отсыпки их на проектную отметку, установленную сроком эксплуатации данных объектов или достигнутую по факту.
Вывод из эксплуатации предусматривает:
-этап стабилизации;
-технический этап рекультивации;
-биологический этап рекультивации.
Стабилизация закрытых полигонов (свалок) - процесс упрочнения свалочного тела, проводится до достижения им постоянного устойчивого состояния.
Технический этап рекультивации проводится, на основании предварительного разрешения на проведение работ территориальными органами. Технический этап заключается в разработке технологических и строительных мероприятий, решений и конструкций по устройству защитных экранов основания и поверхности полигона, сбору и утилизации биогаза, сбору и обработке фильтрата и поверхностных сточных вод.
Биологический этап рекультивации целесообразно проводить специализированными предприятиями коммунального, сельскохозяйственного или лесохозяйственного профиля.
Биологический этап рекультивации предусматривает агротехнические и фитомелиоративные мероприятия, направленные на восстановление нарушенных земель. Биологический этап осуществляется вслед за техническим этапом рекультивации.
Рекультивируемые земли и прилегающая к ним территория после завершения всего комплекса работ оцениваются в соответствие с разработанной проектной документацией как оптимально организованный и экологически сбалансированный устойчивый ландшафт.
Транспортный сегмент системы обращения с отходами
В настоящее время транспортный сегмент системы обращения с отходами характеризуется двумя существенными недостатками:

− жоғары моральдық және физикалық тозу 70%-дан 100%-ға дейін;
− көлік құралдарын пайдалану мен қызмет көрсетудің теңгерімсіз құрылымы.
Қолданыстағы арнайы техника паркі қалдықтарды басқару жүйесінің тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті жұмыстардың толық кешенін қамтамасыз ете алмайды.
Қазіргі уақытта АТЭ аумағында қолданылатын арнайы көлік құралдарының техникалық деңгейінің көрсеткіштерін қазіргі шығарылатын арнайы көліктермен салыстыру қалдықтарды тиеу, тасымалдау және түсіру технологиялық процестерін орындау кезінде қолданылатын машиналар экономикалық тиімсіз екенін көрсетті.
Көлік сегментінің дамуы екі бағыт бойынша анықталады:
− қалдықтарды кәдеге жарату жүйесінің құрылымын қайта ұйымдастыру;
− қоқыс шығаратын көліктердің техникалық паркін жаңарту.
Екі бағыт та әрбір нақты біріккен аймақ – аумақтық кешен шеңберінде жүзеге асырылады. Қалдықтарды кәдеге жарату жүйесінің құрылымын қайта ұйымдастыру жұмыс істеп тұрған орта және ірі ұйымдарды әрбір аймақ шегінде анықталған жұмыстың жаңа бағыттарына қайта бағдарлай отырып пайдалануды көздейді.
Себебі, артқы тиейтін қоқыс таситын көліктер салмағы 500 келіге дейінгі контейнерлерді көтеріп, босатуға қауқарлы. Машиналар әртүрлі қоқыс жәшіктері мен контейнерлерімен жұмыс істеуге арналған әмбебап қысқышпен жабдықталған. Артқы тиейтін қоқыс таситын көліктердің қалдықтарды нығыздау коэффициенті жоғары, бұл қоқыстың қомақты көлемін бір әрекетте шығаруға мүмкіндік береді.
Барлық қоқыс машиналары GPS датчиктерімен жабдықталған, олардан ақпарат әрбір аймақта ұйымдастырылған бірыңғай басқару орталығына және Аумақтық оператордың бірыңғай аймақтық орталығына түседі.
Көпбұрыштар. Бірінші кезең жалпы инфрақұрылымды және бірінші полигон картасын салуды, сондай-ақ полигон жабдықтарын бастапқы сатып алуды қамтиды. Одан кейінгі кезеңдерге арналған шығындарға жаңа карталарды салу және аяқталғандарын жабу, сондай-ақ он екі жарым жылдан кейін тозған жабдықты ауыстыру кіреді (полигонның болжалды қызмет ету мерзімі - жиырма жыл).
Қалдықтарды сұрыптау кешендері. Қалдықтарды сұрыптау кешенінің қызмет ету мерзімі полигонның қызмет ету мерзіміне сәйкес келеді (15-20 жыл). Құрал-жабдықтар да он екі жарым жылдан кейін ауыстырылады.
5.11.2 Күрделі шығындарды қаржыландыру
Бастапқы кезеңде Жүйе объектілерін құру айтарлықтай күрделі салымдарды қажет етеді. Бұл қаражатты алудың келесі нұсқалары қарастырылуда:
− заңға сәйкес жергілікті атқарушы органдардың кепілдігімен берілген банктік несиелер, ЕҚДБ сияқты халықаралық қаржы институттарының несиелері;
− тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту жөніндегі бағдарламалық іс-шараларды қаржыландыруға жыл сайын берілетін республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат.
− өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген жауапкершілігі қағидатын іске асыру арқылы алынған қаражаттар; − жеке капиталды инвестициялау.
Талдау кезінде пайдаланылған және шығындардың тиімділігін талдау бойынша ЕО нұсқаулығымен ұсынылған нақты дисконттау мөлшерлемесі 5 пайызды құрайды.

-высоким моральным и физическим износом от 70% до 100%;
-несбалансированной структурой эксплуатации и технического обслуживания транспортных средств.
Имеющийся парк спецтехники не обеспечивает всего комплекса работ необходимых для эффективной работы системы обращения с отходами.
Сопоставление показателей технического уровня применяемых в настоящее время на территории АТЕ специальных транспортных машин с выпускаемым современным спецавтотранспортом показало, что применяемые машины экономически неэффективны при выполнении технологических процессов погрузки, транспортировки и выгрузки отходов.
Развитие транспортного сегмента определено двумя направлениями:
-реорганизацией структуры системы удаления отходов;
-обновлением технического парка мусоровозов.
Оба направления реализуются в рамках каждой определенной объединенной зоны – территориального комплекса.
Реорганизация структуры системы удаления отходов предусматривает использование существующих средних и крупных организаций с переориентацией на новые участки работы, определяемые в рамках каждой зоны.
Обусловлено это тем, что мусоровозы с задней загрузкой, способны поднимать и опорожнять емкости весом до 500 кг. Машины оснащены универсальным захватом, предназначенным работать с различными
видами мусорных баков и контейнеров. Мусоровозы с задней загрузкой обладают более высоким коэффициентом уплотнения мусора, что позволяет за один заход вывезти значительное количество отходов.
Все мусоровозы оснащаются датчиками GPS, информация от которых стекается на единый диспетчерский пункт, организуемый в каждой зоне и в едином областном центре Территориального оператора.
Полигоны. Первая фаза включает в себя строительство общей инфраструктуры и первой полигонной карты, а также первоначальную закупку полигонного оборудования. Расходы на дальнейшие фазы включают в себя строительство новых карт и закрытие заполненных, а также замену изношенного оборудования по истечении двенадцати с половиной лет (предполагаемый срок эксплуатации полигона составляет двадцать лет).
Мусоросортировочные комплексы. Срок эксплуатации мусоросортировочного комплекса соответствует сроку эксплуатации полигона (15-20 лет). Замена оборудования также производится по истечении двенадцати с половиной лет.
5.11.2Финансирование капитальных затрат
На начальном этапе создание объектов Системы потребует значительных капиталовложений. Рассматриваются следующие варианты получения этих средств:
-банковские ссуды, кредиты международных финансовых учреждений, таких как ЕБРР, выдаваемые под гарантии местных исполнительных в соответствии с законодательством;
-средства республиканского и местных бюджетов, предусматриваемые ежегодно на финансирование мероприятий программ по модернизации объектов жилищно-коммунального хозяйства.
-средства, полученные при реализации принципа расширенной ответственности производителей (импортеров);
-инвестиции частного капитала.
Реальная ставка дисконтирования, используемая в анализе и рекомендуемая Методическими указаниями ЕС по анализу рентабельности, составляет 5 процентов.

Халықаралық қаржы институттары инфрақұрылымдық жобаларға 2-3 пайыздық нақты мөлшерлемемен несие береді.
5.11.3 Ағымдағы табыс көздері
Ағымдағы шығындарды жабу үшін күтілетін негізгі кіріс көздері:
− қайталама материалдар мен олардан жасалған бұйымдарды сатудан түсетін түсімдер, өндірушінің кеңейтілген жауапкершілігін жүзеге асырудан түсетін түсімдер, т.б. қайталама материалдарды бөлек жинау үшін өтемақы төлемдері;
− халықтың және заңды тұлғалардың төлемдері; − бюджеттік субсидиялар.
5.11.4 Қалдықтарды басқару бойынша шығындарды өтеу принциптері
Өзін-өзі қамтамасыз ету немесе шығындарды өтеу. Қызмет көрсетудің барлық шығындары, оның ішінде оларды әзірлеу кіріс есебінен жабылуы тиіс. Кіріс көздері тек төлемдер болуы мүмкін (жеке инвестиция жағдайында артықшылықты нұсқа), бірақ жобаның өзін-өзі қамтамасыз етуіне өндірушінің кеңейтілген жауапкершілігі, ҚШ және олардан жасалған өнімдерді сату арқылы кепілдік беріледі.
"Ластаушы төлейді" принципі Қалдықтарды өндірушілерге төленетін төлемдер түріне қарай түзілетін қалдықтардың көлемін және қайта өңдеу құнын көрсетуі керек.
Қолданыстағы тәжірибеге сәйкес, стандарттарды белгілеу тәртібі тарифтерді қалдықтардың пайда болуымен байланыстыруға мүмкіндік береді. Мұндай байланыс әдетте халықаралық қаржы институттарының несиелеріне қойылатын талаптардың бірі болып табылады.
Стандарттарды белгілеу сонымен қатар қалдықтарды жинау, шығару, өңдеу немесе кәдеге жарату қызметтерін әр түрлі пайдаланушыларды өзара субсидиялауға мүмкіндік береді, бұл осы қызметтердің қолжетімділігі тұрғысынан шығындарды өтеудің тағы бір тәсілі болып табылады.
Қолжетімділік тұтынушылардың басқа негізгі қажеттіліктерді қанағаттандыру қабілетіне қауіп төндірмей төлей алатын баға ретінде түсіндіріледі. Қолжетімділік – бұл ең алдымен статистикалық мәліметтерді талдау арқылы бағаланатын төлем қабілеттілігі.
Қолжетімділік шегін қабылдау коммуналдық қызметтерге тарифтер деңгейін объективті бағалауға көмектеседі.
Әртүрлі елдерде кірістің пайызы, салықтан кейінгі кірістің пайызы, төменгі квинтилдік табыстың пайызы сияқты қолжетімділіктің әртүрлі шектері бар.
Кейбір Шығыс Еуропа елдерінде қалдықтарды жинау, шығару, қайта өңдеу немесе кәдеге жарату қызметтерінің қолжетімділігінің шегі жан басына шаққандағы орташа ақшалай табыстың бір пайызын құрайды.

Международные финансовые учреждения предоставляют кредиты под инфраструктурные проекты по реальным ставкам 2-3 процента.
5.11.3Источники текущих доходов
Предполагаемыми основными источниками доходов на покрытие текущих издержек являются:
-поступления от продажи вторичных материалов и продукции из них, поступления от реализации расширенной ответственности производителей, т.е. компенсационные платежи за раздельный сбор вторичных материалов;
-платежи населения и юридических лиц;
-бюджетные субсидии.
5.11.4Принципы возмещения затрат при обращении с отходами
Самоокупаемость или возмещение затрат. Все затраты на оказание услуг, в том числе и на их развитие, должны покрываться доходами. Источниками доходов могут быть исключительно платежи (предпочтительный вариант в случае с частными капиталовложениями), но самоокупаемость проекта гарантируется также за счет расширенной ответственности производителей, продажи ВМР и продукции из них.
Принцип "загрязнитель платит" Размер платежей производителей отходов должен отражать объем образуемых отходов и стоимость их обработки в зависимости от типа.
Согласно существующей практике, порядок установки норм позволяет связывать тарифы с образованием отходов. Такая связь обычно является одним из требований для предоставления займов международными финансовыми учреждениями.
Установка норм также позволяет производить перекрестное субсидирование различных потребителей услуг по сбору, вывозу, переработке или утилизации отходов, что служит в качестве еще одного пути возмещения затрат с точки зрения ценовой доступности этих услуг.
Ценовая доступность толкуется как цена, которую потребители могут заплатить без угрозы их способности удовлетворять прочие основные нужды. Ценовая доступность — прежде всего платежеспособность, которая оценивается путем анализа статистики.
Объективно оценить уровень тарифов на коммунальные услуги помогает принятие порогов ценовой доступности.
В различных странах приняты различные пороги ценовой доступности, такие как, например, процент от дохода, процент от дохода после уплаты налогов, процент от доходов низшего квинтеля.
В некоторых восточноевропейских странах порогом доступности услуг по сбору, вывозу, переработке или утилизации отходов служит один процент средних денежных доходов на душу населения.

5.11.5 Ықтимал тарифтер мен төлемдерді жинау схемалары
Қалдықтарды басқару шығындарын жабу үшін жеткілікті кірісті қамтамасыз ету үшін дұрыс есепшот рәсімдері маңызды.
Төлемдерді тарифтеу және өндіріп алу тәртібіне қойылатын жалпы талаптар.
Мыналарды қамтамасыз ету керек:
− қалдықтарды жинау, шығару және қайта өңдеу немесе кәдеге жарату тарифтерін төлеуге тиіс тұлғалардың толық тізімі;
− шот-фактураларды берудің үнемді әдісі;
− үлкен көлемдегі қалдықтарды (тұрмыстық, өндірістік, коммерциялық кәсіпорындар мен мекемелер) қалыптастыратын субъектілер мен қалдықтарды аз
субъектілерді (кем дегенде шамамен) ажырата білу және бұл айырмашылықты оларға берілген вексельдердің сомаларында көрсету;
− шоттарын төлеген және төлемеген тұлғаларды сенімді құжаттамалық есепке алу мүмкіндігі;
− қатаң және ашық рәсімдерді қолдана отырып, төлемдерді бақылау және қажет болған жағдайда жинау мүмкіндігі; − ашықтық.
Қосымша маңызды талап: Тарифтер заңсыз демпинг арқылы жалтаруды ынталандырмауы керек.
6 бөлім. Қажетті ресурстар

5.11.5Возможные схемы тарификации и сбора платежей
Правильная процедура биллинга (выставления счетов) имеет решающее значение для обеспечения достаточных доходов, чтобы обеспечить погашение расходов по обращению с отходами.
Общие требования к порядку тарификации и сбора платежей. Необходимо обеспечить следующее:
-полный список тех, кому следует уплачивать тарифы за сбор, вывоз и переработку или утилизацию отходов;
-экономичный метод выставления счетов (счетов-фактур);
-возможность разграничивать (по крайне мере, приближенно) субъектов, которые образуют большие объемы отходов (домашние хозяйства, промышленные, торговые предприятия и учреждения) и тех, кто образует меньше отходов, и отражать эту разницу в суммах выставляемых им счетов;
-возможность достоверной документальной фиксации тех, кто заплатил и не заплатил по счетам;
-возможность контроля и, при необходимости, взыскания платежей с применением жестких и открытых процедур;
-открытость.
Дополнительное существенное требование: тарифы не должны стимулировать уклонение от уплаты путем незаконной свалки отходов.
6Раздел. Необходимые ресурсы

154 290
* Ескертпе: Қаржыландыру көлемі жаңа полигондар құрылысына сәйкес келеді,
* * Көлемге қоқыс өңдеу кешенін және пиролиз кәсіпорнын салуға арналған шығындар енгізілген
* * * ТЭН мемлекеттік сараптамасының оң қорытындысы болған кезде объектілерді салу

154 290
*Примечание: Объемы финансирования соответствуют строительству новых полигонов, должны быть откорректированы с учетомсуществующего положения * В объем включены затраты на строительство мусороперерабатывающего комплекса и предприятия пиролиза
*** Строительство объектов при положительном заключении государственной экспертизы ТЭО