Облыстық және аудандық бюджеттер, облыстық маңызы бар қалалар бюджеттері арасындағы 2026-2028 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы
Алматы облыстық мәслихатының 2025 жылғы 15 желтоқсандағы № 44-252 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі және 31.12.2028 дейін қолданылады - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 82-бабына сәйкес Алматы облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Осы шешім облыстық және аудандық бюджеттер, облыстық маңызы бар қалалар бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін 2026 - 2028 жылдардағы үш жылдық кезеңге арналған жылдар бойынша бөлінген абсолюттік мәндегі көлемін айқындайды.
1. Аудандық бюджеттерден және облыстық маңызы бар қалалардың бюджеттерінен облыстық бюджетке берілетін бюджеттік алып қоюлардың көлемі 2026–2028 жылдарға мынадай мөлшерде белгіленсін:
1) 2026 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 542 606 687 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Еңбекшіқазақ ауданынан – 15 657 688 мың теңге;
Жамбыл ауданынан – 4 065 695 мың теңге;
Іле ауданынан – 362 890 619 мың теңге;
Қарасай ауданынан – 96 172 709 мың теңге;
Талғар ауданынан – 29 555 782 мың теңге;
Алатау қаласынан – 3 314 713 мың теңге;
Қонаев қаласынан – 30 949 481 мың теңге.
2) 2027 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 621 165 799 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Еңбекшіқазақ ауданынан – 16 977 690 мың теңге;
Іле ауданынан – 425 771 987 мың теңге;
Қарасай ауданынан – 112 573 411 мың теңге;
Талғар ауданынан – 29 555 164 мың теңге;
Алатау қаласынан – 3 364 982 мың теңге;
Қонаев қаласынан – 32 922 565 мың теңге.
3) 2028 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 710 654 084 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Еңбекшіқазақ ауданынан – 26 451 239 мың теңге;
Жамбыл ауданынан – 7 123 139 мың теңге;
Іле ауданынан – 467 036 734 мың теңге;
Қарасай ауданынан – 128 681 853 мың теңге;
Талғар ауданынан – 39 392 714 мың теңге;
Алатау қаласынан – 4 363 500 мың теңге;
Қонаев қаласынан – 37 604 905 мың теңге.
2. Облыстық бюджеттен аудандардың бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемі 2026–2028 жылдарға мынадай мөлшерде белгіленсін:
1) 2026 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 11 701 446 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Балхаш ауданына – 2 108 532 мың теңге;
Кеген ауданына – 3 685 789 мың теңге;
Райымбек ауданына – 3 816 398 мың теңге;
Ұйғыр ауданына – 2 090 727 мың теңге.
2) 2027 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 14 027 683 мың теңге, оның ішінде:
Балхаш ауданына – 3 061 055 мың теңге;
Жамбыл ауданынан – 154 781 мың теңге;
Кеген ауданына – 4 203 779 мың теңге;

Об объемах трансфертов общего характера между областным и районными бюджетами, бюджетами городов областного значения на 2026 – 2028 годы
Решение Алматинского областного маслихата от 15 декабря 2025 года № 44-252
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 и действует до 31.12.2028 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии со статьей 82 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, маслихат Алматинской области РЕШИЛ:
Настоящее решение определяет объемы трансфертов общего характера между областным и районными бюджетами, бюджетами городов областного значения в абсолютном выражении на трехлетний период 2026 – 2028 годов с разбивкой по годам.
1. Установить объемы бюджетных изъятий, передаваемых из районных бюджетов и бюджетов городов областного значения в областной бюджет на 2026-2028 годы в следующих размерах:
1) бюджетные изъятия на 2026 год в сумме 542 606 687 тысяч тенге, в том числе:
Енбекшиказахского района – 15 657 688 тысяч тенге;
Жамбылского района– 4 065 695 тысяч тенге;
Илийского района – 362 890 619 тысяч тенге;
Карасайского района – 96 172 709 тысяч тенге;
Талгарского района – 29 555 782 тысяч тенге;
города Алатау – 3 314 713 тысяч тенге;
города Қонаев – 30 949 481 тысяч тенге.
2) бюджетные изъятия на 2027 год в сумме 621 165 799 тысяч тенге, в том числе:
Енбекшиказахского района – 16 977 690 тысяч тенге;
Илийского района – 425 771 987 тысяч тенге;
Карасайского района – 112 573 411 тысяч тенге;
Талгарского района – 29 555 164 тысяч тенге;
города Алатау – 3 364 982 тысяч тенге;
города Қонаев – 32 922 565 тысяч тенге.
3) бюджетные изъятия на 2028 год в сумме 710 654 084 тысяч тенге, в том числе:
Енбекшиказахского района – 26 451 239 тысяч тенге;
Жамбылского района– 7 123 139 тысяч тенге;
Илийского района – 467 036 734 тысяч тенге;
Карасайского района – 128 681 853 тысяч тенге;
Талгарского района – 39 392 714 тысяч тенге;
города Алатау – 4 363 500 тысяч тенге;
города Қонаев – 37 604 905 тысяч тенге.
2. Установить объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджеты районов, на 2026–2028 годы в следующих размерах:
1) бюджетные субвенции на 2026 год в сумме 11 701 446 тысяч тенге, в том числе:
Балхашскому району – 2 108 532 тысяч тенге;
Кегенскому району – 3 685 789 тысяч тенге;
Райымбекскому району – 3 816 398 тысяч тенге;
Уйгурскому району – 2 090 727 тысяч тенге.
2) бюджетные субвенции на 2027 год в сумме 14 027 683 тысяч тенге, в том числе:
Балхашскому району – 3 061 055 тысяч тенге;
Жамбылского района– 154 781 тысяч тенге;
Кегенскому району – 4 203 779 тысяч тенге;

Райымбек ауданына – 3 819 287 мың теңге;
Ұйғыр ауданына – 2 788 781 мың теңге.
3) 2028 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 10 504 902 мың теңге, оның ішінде:
Балхаш ауданына – 1 980 577 мың теңге;
Кеген ауданына – 3 291 157 мың теңге;
Райымбек ауданына – 3 281 437 мың теңге;
Ұйғыр ауданына – 1 951 731 мың теңге.
3. Жергілікті бюджеттерде көзделетін шығыстардың көлемі
Жергілікті бюджеттердің шығыстарында осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі ескерілсін.
Жергілікті бюджеттердің шығыстарында осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес күрделі шығындардың көлемі ескерілсін.

Райымбекскому району – 3 819 287 тысяч тенге;
Уйгурскому району – 2 788 781 тысяч тенге.
3) бюджетные субвенции на 2028 год в сумме 10 504 902 тысяч тенге, в том числе:
Балхашскому району – 1 980 577 тысяч тенге;
Кегенскому району – 3 291 157 тысяч тенге;
Райымбекскому району – 3 281 437 тысяч тенге;
Уйгурскому району – 1 951 731 тысяч тенге.
3. Объемы расходов, предусматриваемые в местных бюджетах.
Учесть в расходах местных бюджетов объемы целевых трансфертов общего характера согласно приложению 1 к настоящему решению.
Учесть в расходах местных бюджетов объемы капитальных затрат согласно приложению 2 к настоящему решению.

4. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың "Бюджет, тарифтік саясат және заңдылықтың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
5. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi және 2028 жылдың 31 желтоқсанына дейін қолданылады.
Мәслихат төрағасы Қ. Байғоджаев
Алматы облыстық мәслихатының 2025 жылғы 15 желтоқсандағы "Облыстық және аудандық бюджеттер, облыстық маңызы бар қалалар бюджеттері арасындағы 2026-2028 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы" № 44-252 шешіміне 1-қосымша
Жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі
мың теңге
Р/с
Аудандар мен қалалардың атауы
2026 жыл
2027 жыл
2028 жыл
1
2
3
4
5
Барлығы

4. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по вопросам экономики, бюджета, правопорядка, борьбы с коррупцией и депутатской этики областного маслихата Алматинской области.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года и действует до 31 декабря 2028 года.
Председатель маслихата К. Байгоджаев
Приложение 1 к решению Алматинского областного маслихата от 15 декабря 2025 года № 44-252 "Об объемах трансфертов общего характера между областным и районными бюджетами, бюджетами городов областного значения на 2026 – 2028 годы"
Объемы целевых трансфертов общего характера
тысяч тенге
№ п/п
Наименование районов и городов
2026 год
2027 год
2028 год
1
2
3
4
5
Всего