2026-2028 жылдарға арналған Хромтау аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 410 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 7 бабының 1-тармағы 3) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Хромтау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2026 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 21 201 985 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 16 766 507,7 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 105 530 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 23 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 306 947,3 мың теңге;
2) шығындар – 20 208 847,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 74 057 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 175 917 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 101 860 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0,0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 919 080,1 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -919 080,1 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 112 431 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 1 932 966,2 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 901 455,1 мың теңге..
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 30.06.2026 № 484 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте салық түсімдерінің жалпы сомасын мынадай мөлшерлерде бөлу белгіленсін:
1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша – 100 пайыз;
2) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша – 100 пайыз;
3) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша – 100 пайыз.
3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7-бабына сәйкес белгіленгені еске және басшылыққа алынсын:
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 85 000 теңге;
2) зейнетақының ең төмен мөлшері – 69 049 мың теңге;
3) айлық есептік көрсеткіш – 4 325 теңге;
4) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 50 851 теңге.

Об утверждении Хромтауского районного бюджета на 2026-2028 годы
Решение Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 19 декабря 2025 года № 410
В соответствии с подпунктом 3) пунктом 1 статьи 7 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Хромтауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 21 201 985 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 16 766 507,7 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 105 530 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 23 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 306 947,3 тысяч тенге;
2) затраты – 20 208 847,9 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 74 057 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 175 917 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 101 860 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 919 080,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -919 080,1 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 112 431 тысяч тенге;
погашение займов – 1 932 966,2 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 901 455,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 30.06.2026 № 484 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить в районном бюджете на 2026 год распределение общей суммы поступлений от налогов в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты – 100 процентов;
2) по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора – 100 процентов;
3) по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты – 100 процентов.
3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026 - 2028 годы" установлены:
с 1 января 2026 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) минимальный размер пенсии – 69 049 тенге;
3) месячный расчетный показатель – 4 325 тенге;
4) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 50 851 тенге.

4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен аудандық манызы бар қала, ауыл, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар 350 350 мың теңге сомасында ескерілсін.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар 4 957 101 мың теңге көлемінде ескерілсін.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер түскені ескерілсін:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға.
Аталған кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте қала және ауылдық округтер бюджеттерге ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерге;
2) мемлекеттік органның күрделі шығыстарына;
3) елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға;
4) елді мекендердің санитариясын қамтамасыз етуге;
5) елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға;
6) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
7) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеуге.
Аталған трансферттерінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттер және даму трансферттердің түсімдері көзделсін:
1) электр жүйесін дамытуға;
2) кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде инженерлік инфрақұрылымды дамытуға;

4. Учесть в районном бюджете на 2026 год субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сел, сельских округов в сумме 350 350 тысяч тенге
5. Учесть бюджетные изъятия из районного бюджета в областной бюджет на 2026 год в размере 4 957 101 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление бюджетных кредитов из республиканского бюджета на:
реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
7. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов на:
1) услуги по обеспечению деятельности акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) капитальные расходы государственного органа;
3) освещение улиц в населенных пунктах;
4) обеспечение санитарии населенных пунктов;
5) благоустройство и озеленение населенных пунктов;
6) обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах;
7) капитальный и средний ремонт автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из областного бюджет на:
1) развивать электроэнергетическую систему;
2) развитие индустриальной инфраструктуры в рамках мер государственной поддержки субъектов предпринимательства;

3) көлік инфрақұрылымын дамытуға;
4) коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға;
5) көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
Аталған трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
9. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 424 742 мың теңге сомасында бекітілсін.
10. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Хромтау аудандық
мәслихатының төрағасы
Э. Б. Болатов
Хромтау аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 410 шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған Хромтау аудандық бюджеті

3) развитие транспортной инфраструктуры;
4) приобретение жилья из коммунального жилищного фонда;
5) финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
6) на организацию эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения).
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 424 742 тысяч тенге.
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Хромтауского
районного маслихата
Болатов Э. Б.
Приложение 1 к решению
Хромтауского районного
маслихата от 2025 года
19 декабря № 410
Хромтауский районный бюджет на 2026 год

39 196
2
Әлеуметтiк көмек
427 837
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
427 837
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
14 200
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
578
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
141 913
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
52 612
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
218 534
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
147 802
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
147 802
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
67 025
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
500
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
31 319
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарға құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
48 958
07
Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық
1 546 306
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 266 102
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
427 264
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
12 581
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
364 320
059
Елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу
50 363
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
838 838
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
56 582
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
782 256
2
Коммуналдық шаруашылық
280 204
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

39 196
2
Социальная помощь
427 837
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
427 837
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
14 200
006
Оказание жилищной помощи
578
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
141 913
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
52 612
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
218 534
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
147 802
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
147 802
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
67 025
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
500
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
31 319
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
48 958
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 546 306
1
Жилищное хозяйство
1 266 102
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
427 264
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
12 581
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
364 320
059
Текущий и капитальный ремонт фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту
50 363
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
838 838
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
56 582
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
782 256
2
Коммунальное хозяйство
280 204
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

9 025
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
48 935
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
616 441
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
14 723
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
14 723
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
14 723
2
Әлеуметтiк көмек
433 022
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
423 022
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
14 200
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
578
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
141 913
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
47 797
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтерін ұсыну
218 534
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
178 696
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
178 696
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
67 025
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
500
028
Күш көрсету немесе күш көрсеті қаупі салдарынан қиын жағдайларға
28 747
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарға құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
82 424
07
Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық
930 064
1
Тұрғын үй шаруашылығы
619 050
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық
246 602
033
Инженерлік-коммуналдық инфрақұрылымды жобалау,дамыту
246 602
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
272 448
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
52 670
098
Комуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
119 778
2
Коммуналдық шаруашылық
111 014
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

9 025
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
48 935
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
616 441
1
Социальное обеспечение
14 723
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
14 723
005
Государственная адресная социальная помощь
14 723
2
Социальная помощь
433 022
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
423 022
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
14 200
006
Оказание жилищной помощи
578
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
141 913
014
Оказание сойиальной помощи нуждающимся гражданам на дому
47 797
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лиц с инвалидностью
218 534
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
178 696
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
178 696
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
67 025
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
500
028
В сложных ситуациях, вызванных насилием или угрозой насилия.
28 747
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
82 424
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
930 064
1
Жилищное хозяйство
619 050
458
Жилищно-коммунальные услуги района (города регионального значения)
246 602
033
Проектирование и разработка инженерной и муниципальной инфраструктуры.
246 602
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
272 448
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
52 670
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
119 778
2
Коммунальное хозяйство
111 014
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)