Ойыл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақтөбе облысы Ойыл аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 301 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 15-бабының 1-тармағының 2-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес, Ойыл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Ойыл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ойыл аудандық мәслихатының төрағасы С. Ғ. Займолдин
Ойыл аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
"19" желтоқсандағы № 301 шешіміне қосымша
Ойыл ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Ойыл ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 – бабының 4-1) тармақшасына (бұдан әрі-Заң), "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 29 шілдедегі бұйрығына сәйкес әзірленді 2024 жылғы № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген).
Жоспар құрамында:
1) осы Жоспардың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) Ойыл ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға құқық белгілейтін құжаттар (1-қосымша) негізінде жер пайдаланушылар жерлерінің санаттары бөлінісінде Ойыл ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) 2025 - 2029 жылдарға арналған.
3) осы Жоспардын 2-қосымша сәйкес нысан бойынша мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспардын 3-қосымша сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметте;
5) осы Жоспардын 4-қосымша сәйкес нысан бойынша иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Уилскому району на 2025-2029 годы
Решение Уилского районного маслихата Актюбинской области от 19 декабря 2025 года № 301
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного Кодекса Республики Казахстан и статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Уилский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Уилскому району на 2025-2029 годы, согласно приложениям № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней, после дня его первого официального опубликования.
Председатель Уилского районного маслихата С. Г. Займолдин
Приложение к решению Уилского районного маслихата № 301 от 19 декабря 2025 года
План управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
План по управлению и использованию пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы (далее - План) план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).
План включает в себя:
1) настоящего Плана к Приложению 1 Данные региональной информационной системы земельного баланса и государственного земельного кадастра по соответствующей форме.
2) На основании правоустанавливающих документов (Приложение 1) к Плану по управлению и использованию пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы составляется схема (карта) расположения пастбищ на территории Уилского района с разделением по категориям землепользователей на 2025-2029 годы.
3) настоящего Плана Приложение 2 сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) по соответствующей форме;
4) настоящего Плана Приложение 3 сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и сервитутах для пропуска сельскохозяйственных животных по установленной форме;
5) настоящего Плана Приложение 4 Данные о поголовье сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием владельцев по соответствующей форме;

6) осы Жоспардын 5-қосымша сәйкес ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша жайылымдарды алмастыру схемасы;
7) осы Жоспардын 6-қосымша сәйкес Ойыл ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы);
8) осы Жоспардын 7-қосымша сәйкес Ойыл ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
9) осы Жоспардын 8-қосымша сәйкес Ойыл ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
10) осы Жоспардын 9-қосымша сәйкес Ойыл ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
11) осы Жоспардын 10-қосымша сәйкес Ойыл ауданы бойынша 2025 - 2026 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
12) осы Жоспардын 11-қосымша сәйкес Ойыл ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, олардың иелері көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы – жайылым пайдаланушылардың, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректердің, мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтердің және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректердің тұлғалар деректерді ескере отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Ойыл ауданында 7 ауылдық округ бар, соның ішінде:

6) настоящего Плана Приложение 5 соответствующая схема замены пастбищ для выпаса скота;
7) настоящего Плана Приложение 6 схема (карта) оборота пастбищ для нужд населения в соответствии с планом по управлению и использованию пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы;
8) настоящего Плана Приложение 7 карта пастбищ, в том числе сезонных, с внешними и внутренними границами, площадями и объектами пастбищной инфраструктуры в соответствии с Планом по управлению и использованию пастбищ на 2025-2029 годы в Уилском районе;
9) настоящего Плана Приложение 8 схему доступа к водным источникам (озера, реки, пруды, ручьи, оросительные или дренажные каналы, трубчатые или шахтные колодцы), созданным в соответствии с нормами водопотребления пастбищепользователей согласно Плану по управлению и использованию пастбищ на 2025-2029 годы в Уилском районе;
10) настоящего Плана Приложение 9 В соответствии с Планом по управлению и использованию пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы схема перераспределения пастбищ и перевода их в пастбища предусматривала размещение скота физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ;
11) настоящего Плана Приложение 10 В соответствии с планом по управлению и использованию пастбищ Уилского района на 2025-2026 годы разработана схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными вблизи села, сельского округа, на отдаленных пастбищах;
12) настоящего Плана Приложение 11 В соответствии с Планом по управлению и использованию пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы разработан календарный график использования пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и прогона сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом данных о состоянии геоботанического обследования пастбищ, данных о ветеринарно-санитарном обеспечении, данных о поголовье скота у их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о численности стад, отар, табунов по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, данных о формировании поголовья на культурных и борных пастбищах, данных о сервитутах по прогону скота, а также других данных, представленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Уилском районе имеется 7 сельских округов, в том числе:

1. Ойыл ауылдық округінде 3 елді мекендер бар.
Ойыл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 207641,0 гектар, оның ішінде шабындық – 408,0 гектар, жайылым жерлері – 161567,0 гектар.
Жер санаттары:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 103966,0 гектар;
елді мекендердің жері – 63891,0 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Ойыл ауылдық округінің климаттық аумағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ.Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35°С, шілдеде +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әр түрлі; ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.
Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі. Егер де, округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 3,0 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
Ойыл ауылдық округінің елді мекендері бөлінісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптары көлемі (гектар):
Ойыл ауылында 4057 шартты/бас мүйізді ірі қара, 8021 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 635 шарты/бас жылқы.
Жайылым көлемі –34635,0 гектарды құрайды.
Ақшатау ауылында 723 шартты/бас мүйізді ірі қара, 2685 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 308 шарты/бас жылқы.
Жайылым көлемі –17535,0 гектарды құрайды.
Қаракемер ауылында 690 шартты/бас мүйізді ірі қара, 2089 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 247 шарты/бас жылқы.
Жайылым көлемі –11682,0 гектарды құрайды.
Округте 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал қорымы және 1 сібір жара көміндісі бар.
Жайылым ауылшаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқаптар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын артып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Ойыл ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3-белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ауа – райы жағдайларына, жайылымдық мал азығы ерекшеліктеріне байланысты жайылымдарды пайдаланудың барлық маусымында бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы;

1. В Уилском сельском округе имеется 3 населенных пункта.
Общая площадь Уилского сельского округа составляет 207641,0 гектар, в том числе сенокос – 408,0 гектар, пастбища – 161567,0 гектар.
Категории земель:
сельскохозяйственные угодья - 103966,0 гектар;
земли населенных пунктов - 63891,0 гектар;
По природным условиям климат Уилского сельского округа резко континентальный, со сравнительно холодной зимой и жарким, сухим летом. Среднегодовая температура воздуха в январе составляет -14; -35°С, в июле +24; +38°С. Среднегодовое количество осадков составляет 30 мм, годовая – 214 мм.
Растительность разнообразна: полынь белая, кокпек, чагыр, Ебелек, пырей, кияк, черная полынь и другие.
Почва темно-каштановая, на юге – засоленные, глинистые земли. Если дать общую характеристику пастбищ округа, то их продуктивность нестабильна, она колеблется по годам в зависимости от количества осадков и снега. Урожайность кормов в зависимости от погодных условий года колеблется от 1,0 до 3,0 центнеров с гектара. В связи с скудостью пастбищных трав и раздробленностью пастбищ, используемых сезонно, приходится выпасать скот на отгонных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, из-за мягкой зимы, скот хозяйственных структур в основном находится на пастбищах.
Поголовье скота и площадь пастбищ (гектар) в Уилском сельском округе по населенным пунктам:
В селе Уил имеется 4057 голов крупного рогатого скота, 8021 голова мелкого рогатого скота и 635 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 34635,0 гектар.
В селе Акшатау имеется 723 головы крупного рогатого скота, 2685 голов мелкого рогатого скота и 308 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 17535,0 гектар.
В селе Каракемер имеется 690 голов крупного рогатого скота, 2089 голов мелкого рогатого скота и 247 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 11682,0 гектар.
В округе имеется 1 ветеринарная пункт, 1 скотомогильник и 1 сибирское захоронение.
Пастбища составляют основную часть рациона сельскохозяйственных животных. Пастбища легкоусвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах повышает их плодовитость, способствует набору веса и создаҰт благоприятные условия для размножения.
На пастбищах, состоящих из типчака, осоки, полыни и разнотравья, широко распространенных в Уилском сельском округе, наиболее целесообразен круглогодичный выпас скота с чередованием пастбищ по трҰхзонному пастбищеобороту. Только в этом случае пастбищные растения могут дать обсеменение, а истощенные участки восстановить свою прежнюю продуктивность.
Регулирование процесса выпаса, последовательности выпаса, удобрения и севооборота повышает общую продуктивность пастбищ и обеспечивает их сохранность.
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное во все сезоны использования пастбищ в зависимости от погодных условий и особенностей пастбищных кормов;

ірі қара мал және жылқы, түйе үшін 45–60 литрді; 1–2 жастағы төл үшін 25–35 литрді;
бір жастағы кіші төл үшін 10–15 литрді; қой және ешкі үшін 3–5 литрді, қозылар, лақтар үшін 1–2 литрді құрайды;
Ойыл ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 156882,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 53852,0 гектар жайылым бар.
Ойыл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылар мен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ойыл, Ақшатау, Қаракемер) елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 23720,0 гектар жайылым алқабы бар, жайылымдық алқаптарында, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын күтіп-ұстау үшін жүктеме нормасы 8,0 гектар/шартты бас болғанда жайылымға қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы мүйізді ірі қара мал басына 8,0 гектар/шартты бас, ұсақ мүйізді малға 8,0 гектар/шартты бас, жылқыға 8,0 гектар/шартты бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қосымша қажеттілігі Ойыл ауылында 1454,0 га көлемінде қажеттілік бар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін Ақшатау, Қаракемер елді мекендерінде орналасқан шалғайдағы жайылымдарды ұтымды пайдалану есебінен толықтыру қажет.
2. Саралжын ауылдық округінде 5 елді мекендер бар.
Саралжын ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 193185,0 гектар, оның ішінде егістік жерлер – 200,0 гектар, шабындық – 1215,0 гектар, жайылым жерлері – 94580,0 гектар, босалқы жер – 25232,0 гектар.
Жер санаттары:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 96650,0 гектар;
елді мекендердің жері – 88829,0 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Саралжын ауылдық округінің климаттық аумағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35°С, шілдеде +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әр түрлі, ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.
Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі. Егер де округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын мен қардың мөлшеріне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,5 центнерден 3,5 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі–қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
Саралжын ауылдық округінің елді мекендері бөлінісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптар көлемі (гектар):

45–60 литров для крупного рогатого скота, лошадей и верблюдов; 25–35 литров для телят 1–2 лет;
10–15 литров для годовалого теленка, 3–5 литров для овец и коз, 1–2 литра для ягнят и козлят;
В Уилском сельском округе имеется 156882,0 гектар пастбищ для выпаса скота. В черте населҰнного пункта имеется 53852,0 гектар пастбищ.
В Уилском сельском округе сервитуты на выпас скота не установлены. Схема доступа к водным источникам для пастбищепользователей разработана в границах населҰнных пунктов, в связи с этим установление землепользователями и индивидуальных сервитутов на сельскохозяйственные угодья не требуется.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для нужд местного населения (Уил, Акшатау, Каракемер) имеется 23720,0 гектар пастбищных угодий для содержания племенного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных, а на пастбищных угодьях при норме нагрузки по содержанию племенного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных 8,0 гектар/условную голову потребность в пастбищах отсутствует.
При норме нагрузки на крупный рогатый скот 8,0 гектар/условную голову, на мелкий рогатый скот 8,0 гектар/условную голову, на лошадей 8,0 гектар/условную голову дополнительная потребность местного населения в пастбищных угодьях для выпаса других сельскохозяйственных животных в поселке Уил составляет 1454,0 гектар.
Существующая потребность в пастбищах должна быть восполнена за счет рационального использования отдаленных пастбищ, расположенных в населенных пунктах Акшатау и Каракемер.
2. В Саралжинском сельском округе 5 населенных пунктов.
Общая площадь Саралжинского сельского округа составляет 193185,0 гектар, в том числе пашня – 200,0 гектар, сенокос – 1215,0 гектар, пастбища – 94580,0 гектар, земли запаса – 25232,0 гектар.
Категории земель:
сельскохозяйственные угодья - 96650,0 гектар;
земли населенных пунктов - 88829,0 гектар;
По природным условиям климат Саралжинского сельского района резко континентальный, с относительно холодной зимой и жарким, сухим летом. Среднегодовая температура воздуха: января -14; -35°С, июля +24; +38°С. Среднегодовое количество осадков составляет 30 мм, годовое – 214 мм.
Растительность разнообразна: полынь белая, кокпек, чагыр, Ебелек, пырей, кияк, черная полынь и другие.
Почва темно-каштановая, на юге – засоленные, глинистые земли. Если дать общую характеристику пастбищ округа, то их продуктивность нестабильна, она колеблется по годам в зависимости от количества осадков и снега. Урожайность кормов в зависимости от погодных условий года колеблется от 1,5 до 3,5 центнеров с гектара. В связи с скудностью пастбищных трав и раздробленностью пастбищ, используемых сезонно, приходится выпасать скот на отгонных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, благодаря мягкой зиме, скот хозяйственных структур в основном находится на пастбищах.
Численность скота и площадь пастбищ (гектар) в Саралжинском сельском округе по населенным пунктам:

Кемер ауылында 1000 шартты/бас мүйізді ірі қара, 3489 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 139 шартты/ бас жылқы.
Жайылым көлемі –25511,0 гектарды құрайды.
Ақкемер ауылында 462 шартты/бас мүйізді ірі қара, 2073 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 86 шартты/ бас жылқы.
Жайылым көлемі –12904,0 гектарды құрайды.
Бестамақ ауылында 316 шартты/бас мүйізді ірі қара, 267 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 23 шартты/ бас жылқы.
Жайылым көлемі – 11487,0 гектарды құрайды.
Қоңырат ауылында 123 шартты/бас мүйізді ірі қара, 234 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 14 шартты/ бас жылқы.
Жайылым көлемі – 2405,0 гектарды құрайды.
Шиқұдық ауылында 365 шартты/бас мүйізді ірі қара, 611 шартты/ бас ұсақ мүйізді мал, 137 шартты/ бас жылқы.
Округте 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылым ауыл шаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқаптар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын артып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Саралжын ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3-белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ауа – райы жағдайларына, жайылымдық мал азығы ерекшеліктеріне байланысты, жайылымдарды пайдаланудың барлық маусымында бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы;
ірі қара мал және жылқы, түйе үшін 45–60 литрді; 1–2 жастағы төл үшін 25–35 литр, бір жастағы кіші төл үшін 10–15 литрді; қой және ешкі үшін 3–5 литрді, қозылар, лақтар үшін 1–2 литрді құрайды.
Саралжын ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 184516,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 86903,0 гектар жайылым бар.
Саралжын ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылар мен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Кемер, Ақкемер, Бестамақ, Қоңырат және Шиқұдық) елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 8976,0 гектар жайылым алқабы бар, жайылымдық алқаптарында, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын күтіп-ұстау үшін жүктеме нормасы 8,0 гектар/шартты бас болғанда жайылымға қажеттілік туындамайды.

В поселке Кемер имеется 1000 голов крупного рогатого скота, 3489 голов мелкого рогатого скота и 139 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 25511,0 гектар.
В селе Аккемер имеется 462 головы крупного рогатого скота, 2073 головы мелкого рогатого скота и 86 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 12904,0 гектар.
В селе Бестамак имеется 316 голов крупного рогатого скота, 267 голов мелкого рогатого скота и 23 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 11487,0 гектар.
В селе Конырат имеется 123 головы крупного рогатого скота, 234 головы мелкого рогатого скота и 14 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2405,0 гектар.
В селе Шикудук имеется 365 голов крупного рогатого скота, 611 голов мелкого рогатого скота и 137 голов лошадей.
В округе имеется 1 ветеринарная пункт, и 1 скотомогильник.
Пастбища составляют основную часть рациона сельскохозяйственных животных. Они пастбища легкоусвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах повышает их плодовитость, способствует набору веса и создаҰт благоприятные условия для размножения.
На пастбищах, состоящих из типчака, осоки, полыни и разнотравья, распространенных в Саралжинском сельском округе, наиболее целесообразно выпасать скот по трҰхзонному пастбищеобороту, чередуя сезоны, ежегодно. Только в этом случае пастбищные растения смогут засеять севооборот, а истощенные участки восстановить свою прежнюю продуктивность.
Регулирование процесса выпаса, последовательности выпаса, удобрения и севооборота повышает общую продуктивность пастбищ и обеспечивает их сохранность.
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное во все сезоны использования пастбищ в зависимости от погодных условий и особенностей пастбищных кормов;
Для крупного рогатого скота, лошадей и верблюдов оно составляет 45–60 литров, для телят 1–2 лет — 25–35 литров, для телят годовалого возраста — 10–15 литров, для овец и коз — 3–5 литров, для ягнят и жеребят — 1–2 литра.
Всего в Саралжинском сельском округе для обеспечения скота имеется 184516,0 гектар пастбищных угодий, в черте населенного пункта – 86903,0 гектар.
В Саралжинском сельском округе сервитуты на выпас скота не установлены. Схема доступа к водным источникам для пастбищепользователей разрабатывается в границах населҰнных пунктов, в связи с чем установление сервитутов землепользователей и индивидуальных сервитутов на сельскохозяйственные угодья не требуется.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для нужд местного населения (Кемер, Аккемер, Бестамак, Конырат и Шикудук) имеются 8976,0 гектар пастбищных угодий для содержания племенного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных, а на пастбищных угодьях при норме нагрузки по содержанию племенного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных 8,0 гектар/условную голову потребность в пастбищах отсутствует.

Жүктеме нормасы мүйізді ірі қара мал басына 8,0 гектар/шартты бас, ұсақ мүйізді малға 8,0 гектар/шартты бас, жылқыға 8,0 гектар/шартты бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
3. Көптоғай ауылдық округінде 4 елді мекендер бар.
Көптоғай ауылдық округінің жалпы ауданы 175944,0 гектар, оның ішінде шабындық –846,0 гектар, жайылым жерлері – 86878,0 гектар, босалқы жер – 10889,0 гектар.
Жер санаттары:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 91013,0 гектар;
елді мекендердің жері – 92491,0 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Көптоғай ауылдық округінің климаттық аумағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35°С, шілдеде +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әртүрлі; ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.
Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі. Егер де, округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын мен қардың мөлшеріне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 3,0 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
Көптоғай ауылдық округінің елді мекендері бөлнісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптар көлемі (гектар):
Көптоғай ауылында 1184 шартты/бас мүйізді ірі қара, 3233 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 399 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі 43722 гектарды құрайды.
Амангелді ауылында 995 шартты/бас мүйізді ірі қара, 3719 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 174 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі 11960,0 гектарды құрайды.
Қарасу ауылында 366 шартты/бас мүйізді ірі қара, 1267 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 73 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі 10975,0 гектарды құрайды.
Шұбарши ауылында 545 шартты/бас мүйізді ірі қара, 3223 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 53 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі 21455,0 гектарды құрайды.
Көптоғай ауылдық округінің кәсіпкерлік субьектілерінің мал басы 3522 шартты/бас мүйізді ірі қара, оның ішінде аналық мал 2017 шартты/бас, 1917 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 2205 шартты/бас жылқы.

При норме нагрузки 8,0 гектар/условную голову для крупного рогатого скота, 8,0 гектар/условную голову для мелкого рогатого скота и 8,0 гектар/условную голову для лошадей у местного населения не возникнет потребности в пастбищных угодьях для выпаса других сельскохозяйственных животных.
3. В Коптогайском сельском округе 4 населенных пункта.
Общая площадь Коптогайского сельского округа составляет 175944,0 гектар, в том числе сенокос – 846,0 гектар, пастбища – 86878,0 гектар, земли запаса – 10889,0 гектар.
Категории земель:
сельскохозяйственные угодья - 91 013,0 гектар;
земли населенных пунктов - 92491,0 гектар;
По природным условиям климат Коптогайского сельского округа резко континентальный, с относительно холодной зимой и жарким, сухим летом. Среднегодовая температура воздуха в январе составляет -14; -35°С, в июле +24; +38°С. Среднегодовое количество осадков составляет 30 мм, годовая – 214 мм.
Растительность разнообразна: полынь белая, кокпек, чагыр, Ебелек, пырей, кияк, черная полынь и другие.
Почва темно-каштановая, на юге – засоленные, глинистые земли. Если дать общую характеристику пастбищ округа, то их продуктивность нестабильна, она колеблется по годам в зависимости от количества осадков и снега. Урожайность кормов в зависимости от погодных условий года колеблется от 1,0 до 3,0 центнеров с гектара. В связи с скудностью пастбищных трав и раздробленностью пастбищ, используемых сезонно, приходится выпасать скот на отгонных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, благодаря мягкой зиме, скот хозяйственных структур в основном находится на пастбищах.
Поголовье скота и площадь пастбищ (гектар) по населенным пунктам Коптогайского сельского округа:
В селе Коптогай имеется 1184 головы крупного рогатого скота, 3233 головы мелкого рогатого скота и 399 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 43 722 гектар.
В селе Амангелди имеется 995 голов крупного рогатого скота, 3719 голов мелкого рогатого скота и 174 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 11960,0 гектар.
В селе Карасу имеется 366 голов крупного рогатого скота, 1267 голов мелкого рогатого скота и 73 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 10975,0 гектар.
В селе Шубарши имеется 545 голов крупного рогатого скота, 3223 головы мелкого рогатого скота и 53 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 21455,0 гектар.
Поголовье хозяйствующих субъектов Коптогайского сельского округа составляет 3522 условных головы крупного рогатого скота, в том числе крупного рогатогоскота – 2017 условных голов, мелкого рогатого скота – 1917 условных голов, лошадей – 2205 условных голов.

Округте 1 мал дәрігерлік пункті, 2 мал қорымы және 1 сібір жара көміндісі бар.
Жайылым ауылшаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқаптар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауылшаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын артып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Көптоғай ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3-белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ауа – райы жағдайларына, жайылымдық мал азығы ерекшеліктеріне байланысты жайылымдарды пайдаланудың барлық маусымында бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы;
ірі қара мал және жылқы, түйе үшін 45–60 литрді; 1–2 жастағы төл үшін 25–35 литрді;
бір жастағы кіші төл үшін 10–15 литрді; қой және ешкі үшін 3–5 литрді, қозылар, лақтар үшін 1–2 литрді құрайды.
Көптоғай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 91013,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 88112,0 гектар жайылым бар.
Көптоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылар мен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Респуюликасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Көптоғай, Амангелді, Қарасу, Шұбарши ) елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 15360,0 гектар жайылым алқабы бар, жайылымдық алқаптарында, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын күтіп-ұстау үшін жүктеме нормасы 8,0 гектар/шартты бас болғанда жайылымға қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы мүйізді ірі қара мал басына 8,0 гектар/шартты бас, ұсақ мүйізді малға 8,0 гектар/шартты бас, жылқыға 8,0 гектар/шартты бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
4. Қайынды ауылдық округінде 2 елді мекендер бар.

В округе имеется 1 ветеринарная пункт, 2 скотомогильник и 1 сибирское захоронение.
Пастбища составляют основную часть рациона сельскохозяйственных животных. Они пастбища легкоусвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах повышает их плодовитость, способствует набору веса и создаҰт благоприятные условия для размножения.
На пастбищах, состоящих из типчака, осоки, полыни и разнотравья, распространенных в Коптогайском сельском округе, наиболее целесообразен круглогодичный выпас скота с чередованием трҰхзонного пастбищеоборота. Только в этом случае пастбищные растения засеваются, а истощенные участки восстанавливают свою прежнюю продуктивность.
Регулирование процесса выпаса, последовательности выпаса, удобрения и севооборота повышает общую продуктивность пастбищ и обеспечивает их сохранность.
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное во все сезоны использования пастбищ в зависимости от погодных условий и особенностей пастбищных кормов;
45–60 литров для крупного рогатого скота, лошадей и верблюдов; 25–35 литров для телят 1–2 лет;
Для годовалого теленка 10–15 литров, для овец и коз — 3–5 литров, для ягнят и козлят — 1–2 литра.
В Коптогайском сельском округе имеется 91013,0 гектар пастбищ для выпаса скота. В черте населҰнного пункта имеется 88112,0 гектар пастбищ.
В Коптогайском сельском округе сервитуты на выпас скота не установлены. Схема доступа к водным источникам для пастбищепользователей разработана в границах населҰнных пунктов, в связи с Этим установление сервитутов землепользователей и индивидуальных сервитутов на сельскохозяйственные угодья не требуется.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для нужд местного населения (Коптогай, Амангелди, Карасу, Шубарши) имеются 15360,0 гектар пастбищных угодий для содержания племенного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных в населенных пунктах, а на пастбищных угодьях при норме нагрузки по содержанию племенного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных 8,0 гектар/условную голову потребность в пастбищах отсутствует.
При норме нагрузки 8,0 гектар/условную голову для крупного рогатого скота, 8,0 гектар/условную голову для мелкого рогатого скота и 8,0 гектар/условную голову для лошадей у местного населения не возникнет потребности в пастбищных угодьях для выпаса других сельскохозяйственных животных.
4. В Кайындинском сельском округе имеется 2 населенных пункта.

Қайыңды ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 167356,0 гектар, оның ішінде егістік жерлер – жоқ, шабындық – 283,0 гектар, жайылым жерлері – 86513,0 гектар, босалқы жер – 22046,0 гектар.
Жер санаттары:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 80644,0 гектар;
елді мекендердің жері – 37711,0 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Қайыңды ауылдық округінің климаттық аймағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35°С, шілдеде +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әр түрлі; ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.
Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі. Егер де, округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын мен қардың мөлшеріне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,5 центнерден 3,5 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
Қайыңды ауылдық округінің елді мекендері бөлінісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптар көлемі (гектар):
Ақжар ауылында 678 шартты/бас мүйізді ірі қара, 3860 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 269 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі 28081,0 гектарды құрайды.
Көсембай ауылында 453 шартты/бас мүйізді ірі қара, 157 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 105 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі 10286,0 гектарды құрайды.
Қайыңды ауылдық округінің кәсіпкерлік субьектілерінің мал басы 1707 шартты/бас мүйізді ірі қара, 5246 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 1419 шартты/бас жылқы.
Округте 1 мал дәрігерлік пункті және 1 мал көміндісі бар.
Жайылым ауыл шаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқаптар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын арттырып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Қайыңды ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3–белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ауа – райы жағдайларына, жайылымдық мал азығы ерекшеліктеріне байланысты жайылымдарды пайдаланудың барлық маусымында бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы;

Общая площадь Кайындинского сельского округа составляет 167356,0 гектар, в том числе пашни – нет, лугов – 283,0 гектар, пастбищ – 86513,0 гектар, земель запаса – 22046,0 гектар.
Категории земель:
сельскохозяйственные угодья - 80644,0 гектар;
земли населенных пунктов - 37711,0 гектар;
По природным условиям климатическая зона Кайындинского сельского округа резко континентальная, с относительно холодной зимой и жарким, сухим летом. Среднегодовая температура воздуха: января -14; -35°С, июля +24; +38°С. Среднегодовое количество осадков составляет 30 мм, годовое – 214 мм.
Растительность разнообразна: полынь белая, кокпек, чагыр, Ебелек, пырей, кияк, черная полынь и другие.
Почва темно-каштановая, на юге – засоленные, глинистые земли. Если дать общую характеристику пастбищ округа, то их продуктивность нестабильна, она колеблется по годам в зависимости от количества осадков и снега. Урожайность кормов в зависимости от погодных условий года колеблется от 1,5 до 3,5 центнеров с гектара. В связи с скудностью пастбищных трав и раздробленностью пастбищ, используемых сезонно, приходится выпасать скот на отгонных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, благодаря мягкой зиме, скот хозяйственных структур в основном находится на пастбищах.
Численность скота и площадь пастбищ (гектар) в Кайындинском сельском округе по населенным пунктам:
В селе Акжар имеется 678 голов крупного рогатого скота, 3860 голов мелкого рогатого скота и 269 лошадей.
Площадь пастбищ составляет 28081,0 гектар.
В селе Косембай имеется 453 головы крупного рогатого скота, 157 голов мелкого рогатого скота и 105 лошадей.
Площадь пастбищ составляет 10286,0 гектар.
Поголовье скота в хозяйствующих субъектах Кайындинского сельского округа составляет 1707 условных голов крупного рогатого скота, 5246 условных голов мелкого рогатого скота и 1419 условных голов лошадей.
В округе имеется 1 ветеринарная пункт и 1 скотомогильник.
Пастбища составляют основную часть рациона сельскохозяйственных животных. Они пастбища легкоусвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах повышает их плодовитость, способствует набору веса и создаҰт благоприятные условия для производства потомства.
На пастбищах, состоящих из типчака, осоки, полыни и разнотравья, широко распространенных в Кайындинском сельском округе, наиболее целесообразно выпасать скот по трҰхзонному пастбищеобороту, чередуя сезоны, ежегодно. Только в этом случае пастбищные растения смогут засеяться, а истощенные участки восстановить свою прежнюю продуктивность.
Регулирование процесса выпаса, последовательности выпаса, удобрения и севооборота повышает общую продуктивность пастбищ и обеспечивает их сохранность.
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное во все сезоны использования пастбищ в зависимости от погодных условий и особенностей пастбищных кормов;

ірі қара мал және жылқы, түйе үшін 45–60 литрді; 1–2 жастағы төл үшін 25–35 литрді;
бір жастағы кіші төл үшін 10–15 литрді; қой және ешкі үшін 3–5 литрді, қозылар, лақтар үшін 1–2 литрді құрайды.
Қайыңды ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 120489,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 37686,0 гектар жайылым бар.
Қайыңды ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылар мен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасы "Жайылымдар туралы" Заңның 15-бабына сәйкес, жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақжар, Көсембай) елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 8576,0 гектар жайылым алқабы бар, жайылымдық алқаптарында, ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын күтіп-ұстау үшін жүктеме нормасы 8,0 гектар/шартты бас болғанда жайылымға қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы мүйізді ірі қара мал басына 8,0 гектар/шартты бас, ұсақ мүйізді малға 8,0 гектар/шартты бас, жылқыға 8,0 гектар/шартты бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындамайды.
5. Сарбие ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Сарбие ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 148986,0 гектар, оның ішінде егістік жерлер – 600,0 гектар, шабындық –460,0 гектар, жайылым жерлері – 71841,0 гектар, босалқы жер – 16844,0 гектар.
Жер санаттары:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 74908,0 гектар;
елді мекендердің жері – 37245,0 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Сарбие ауылдық округінің климаттық аумағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35°С, шілдеде +24; +38°С.
Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әртүрлі, ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.
Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі.Егер де округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын мен қардың мөлшеріне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 3,0 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді.Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
Сарбие ауылдық округінің елді мекендері бөлінісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптары көлемі (гектар):

45–60 литров для крупного рогатого скота, лошадей и верблюдов; 25–35 литров для телят 1–2 лет;
Для годовалых телят — 10–15 литров, для овец и коз — 3–5 литров, для ягнят и козлят — 1–2 литра.
Для обеспечения скота пастбищами в Кайындинском сельском округе имеется 120489,0 гектар. В черте населҰнного пункта имеется 37686,0 гектар пастбищ.
В Кайындинском сельском округе сервитуты на выпас скота не установлены. Схема доступа к водным источникам для пастбищепользователей разработана в границах населҰнных пунктов, в связи с Этим установление землепользователями и индивидуальных сервитутов на сельскохозяйственные угодья не требуется.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для нужд местного населения (Акжар, Косембай) имеется 8576,0 гектар пастбищных угодий для содержания племенного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных, а на пастбищных угодьях при норме нагрузки по содержанию племенного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных 8,0 гектар/условную голову потребность в пастбищах отсутствует.
При норме нагрузки 8,0 гектар/условную голову для крупного рогатого скота, 8,0 гектар/условную голову для мелкого рогатого скота и 8,0 гектар/условную голову для лошадей у местного населения не возникнет потребности в пастбищных угодьях для выпаса других сельскохозяйственных животных.
5. В Сарбийском сельском округе имеется 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь Сарбийского сельского округа составляет 148986,0 гектар, в том числе пашня – 600,0 гектар, сенокос – 460,0 гектар, пастбища – 71841,0 гектар, земли запаса – 16844,0 гектар.
Категории земель:
сельскохозяйственные угодья - 74908,0 гектар;
земли населенных пунктов - 37245,0 гектар;
По природным условиям климат Сарбийского сельского округа резко континентальный, с относительно холодной зимой и жарким, сухим летом. Среднегодовая температура воздуха в январе составляет -14; -35°С, в июле +24; +38°С. Среднегодовое количество осадков составляет 30 мм, годовая – 214 мм.
Растительность разнообразна: полынь белая, кокпек, чагыр, Ебелек, пырей, кияк, черная полынь и другие.
Почва темно-каштановая, на юге – засоленные, глинистые земли. Если дать общую характеристику пастбищ округа, то их продуктивность нестабильна, она колеблется по годам в зависимости от количества осадков и снега. Урожайность кормов в зависимости от погодных условий года колеблется от 1,0 до 3,0 центнеров с гектара. В связи с скудностью пастбищных трав и раздробленностью пастбищ, используемых сезонно, приходится выпасать скот на отгонных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, благодаря мягкой зиме, скот хозяйственных структур в основном находится на пастбищах.
Численность скота и площадь пастбищ (гектар) в Сарбиевском сельском округе по населенным пунктам:

Сарбие ауылында 1780 шартты/бас мүйізді ірі қара, 5815 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 1067 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі – 24224,0 гектарды құрайды.
Қаракөл ауылында 27 шартты/бас мүйізді ірі қара, 169 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 62 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі – 13021,0 гектарды құрайды.
Округте 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылым ауыл шаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқаптар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын артырып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Сарбие ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3-белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
6. Қараой ауылдық округінде 2 елді мекендер бар.
Қараой ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 71829,0 гектар, оның ішінде егістік жерлер – 500,0 гектар, жайылым жерлері – 33472,0 гектар, босалқы жер –19243,0 гектар.
Жер санаттары:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 35972,0 гектар;
елді мекендердің жері – 33617 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Қараой ауылдық округінің климаттық аумағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35° С, шілдеде +24; +38° С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әр түрлі; ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.
Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі. Егер де округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын мен қардың мөлшеріне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 3,0 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
Қараой ауылдық округінің елді мекендері бөлінісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптар көлемі (гектар):

В селе Сарбие насчитывается 1780 голов крупного рогатого скота, 5815 голов мелкого рогатого скота и 1067 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 24224,0 гектар.
В селе Каракол имеется 27 голов крупного рогатого скота, 169 голов мелкого рогатого скота и 62 лошади.
Площадь пастбищ составляет 13021,0 гектар.
В округе имеется 1 ветеринарная пункт, 1 скотомогильник.
Пастбища составляют основную часть рациона сельскохозяйственных животных. Они пастбища легкоусвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах повышает их плодовитость, способствует набору веса и создаҰт благоприятные условия для размножения.
На пастбищах, состоящих из типчака, осоки, полыни и разнотравья, распространҰнных в сельском округе Сарбие, наиболее целесообразно ежегодное трҰхзонное пастбищеоборотное использование, чередующееся по сезонам. Только в этом случае пастбищные растения смогут дать семена, а истощенные участки восстановить свою прежнюю продуктивность.
Регулирование процесса выпаса, последовательности выпаса, удобрения и севооборота повышает общую продуктивность пастбищ и обеспечивает их сохранность.
6. В Караойском сельском округе имеется 2 населенных пункта.
Общая площадь Караойского сельского округа составляет 71829,0 гектар, в том числе пашня – 500,0 гектар, пастбища – 33472,0 гектар, земли запаса – 19243,0 гектар.
Категории земель:
сельскохозяйственные угодья - 35972,0 гектар;
земли населенных пунктов – 33 617 гектар;
По природным условиям климат Караойского сельского округа резко континентальный, со сравнительно холодной зимой и жарким, сухим летом. Среднегодовая температура воздуха в январе составляет -14; -35° С, в июле +24; +38° С. Среднее количество осадков составляет 30 мм, годовая сумма — 214 мм.
Растительность разнообразна: полынь белая, кокпек, чагыр, Ебелек, пырей, кияк, черная полынь и другие.
Почва темно-каштановая, на юге – засоленные, глинистые земли. Если дать общую характеристику пастбищ округа, то их продуктивность нестабильна, она колеблется по годам в зависимости от количества осадков и снега. Урожайность кормов в зависимости от погодных условий года колеблется от 1,0 до 3,0 центнеров с гектара. В связи с скудностью пастбищных трав и раздробленностью пастбищ, используемых сезонно, приходится выпасать скот на отгонных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, благодаря мягкой зиме, скот хозяйственных структур в основном находится на пастбищах.
Поголовье скота и площадь пастбищ (гектар) в Караойском сельском округе по населенным пунктам:

Қараой ауылында 1663 шартты/бас мүйізді ірі қара, 5209 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 473 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі –21974,0 гектарды құрайды.
Құбасай ауылында 136 шартты/бас мүйізді ірі қара, 1030 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 18 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі –6861,0 гектарды құрайды.
Округте 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал қорымы және 1 сібір жара көміндісі бар.
Жайылым ауыл шаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқаптар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын артырып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Қараой ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3-белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ауа – райы жағдайларына, жайылымдық мал азығы ерекшеліктеріне байланысты жайылымдарды пайдаланудың барлық маусымында бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы;
ірі қара мал және жылқы, түйе үшін 45–60 литрді; 1–2 жастағы төл үшін 25–35 литрді;
бір жастағы кіші төл үшін 10–15 литрді; қой және ешкі үшін 3–5 литрді, қозылар, лақтар үшін 1–2 литрді құрайды.
Қараой ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 82784,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 38608,0 гектар жайылым бар.
Қараой ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылармен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.
7. Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінде 3 елді мекендер бар.
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 201702,0 гектар, оның ішінде егістік жерлерлер жоқ, шабындық –2550,0 гектар, жайылым жерлері 97500,0 гектар, босалқы жер – 15352,0 гектар.
Жер санаттары:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 101102,0 гектар;
елді мекендердің жері – 51427,0 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінің климаттық аумағы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда –14; –35°С, шілдеде +24; +38°С.
Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Өсімдік жамылғысы әртүрлі, ақ тамырлы жусан, көкпек, шағыр, ебелек, еркек шөп, қияқ, қара жусан және басқалары.

В селе Караой имеется 1663 головы крупного рогатого скота, 5209 голов мелкого рогатого скота и 473 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 21974,0 гектар.
В селе Кубасай имеется 136 голов крупного рогатого скота, 1030 голов мелкого рогатого скота и 18 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6861,0 гектар.
В округе имеется 1 ветеринарная пункт, 1 скотомогильник и 1 сибирксое захоронение.
Пастбища составляют основную часть рациона сельскохозяйственных животных. Они пастбища легкоусвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах повышает их плодовитость, способствует набору веса и создаҰт благоприятные условия для размножения.
На пастбищах, состоящих из типчака, осоки, полыни и разнотравья, распространҰнных в Караойском сельском округе, наиболее целесообразен круглогодичный выпас скота с трҰхзонным пастбищеоборотом. Только в этом случае пастбищные растения могут дать обсеменение, а истощенные участки восстановить свою прежнюю продуктивность.
Регулирование процесса выпаса, последовательности выпаса, удобрения и севооборота повышает общую продуктивность пастбищ и обеспечивает их сохранность.
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное во все сезоны использования пастбищ в зависимости от погодных условий и особенностей пастбищных кормов;
45–60 литров для крупного рогатого скота, лошадей и верблюдов; 25–35 литров для телят 1–2 лет;
Для годовалого теленка 10–15 литров, для овец и коз — 3–5 литров, для ягнят и козлят — 1–2 литра.
В Караойском сельском округе имеется 82784,0 гектар пастбищ для выпаса скота. В черте населҰнного пункта имеется 38608,0 гектар пастбищ.
В Караойском сельском округе сервитуты на выпас скота не установлены. Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам разработана в границах населҰнных пунктов, в связи с Этим землепользователям не требуется устанавливать индивидуальные сервитуты на сельскохозяйственные угодья.
7. В сельском округе имени Ш. Берсиева имеется 3 населенных пункта.
Общая площадь сельского округа имени Ш. Берсиева составляет 201702,0 гектар, в том числе пашни нет, сенокос – 2550,0 гектар, пастбища – 97500,0 гектар, земли запаса – 15352,0 гектар.
Категории земель:
сельскохозяйственных угодий - 101102,0 гектар;
земли населенных пунктов - 51427,0 гектар;
По природным условиям климатическая зона сельского округа имени Ш. Берсиева резко континентальная, с относительно холодной зимой и жарким, сухим летом. Среднегодовая температура воздуха в январе составляет -14; -35°С, в июле +24; +38°С. Среднегодовое количество осадков составляет 30 мм, годовая – 214 мм.
Растительность разнообразна: полынь белая, кокпек, чагыр, Ебелек, пырей, кияк, черная полынь и другие.

Топырағы қара қоңыр, оңтүстікте сортаң, топырақты жерлер кездеседі.Егер де, округ жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын мен қардың мөлшеріне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 3,0 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінің елді мекендері бөлінісінде мал басының есебі және жайылымдық алқаптар көлемі (гектар):
Қаратал ауылында 1342 шартты/бас мүйізді ірі қара, 3306 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 499 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі – 25815,0 гектарды құрайды.
Құмжарған ауылында 500 шартты/бас мүйізді ірі қара, 2426 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 187 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі – 14350,0 гектарды құрайды.
Қарасу ауылында 149 шартты/бас мүйізді ірі қара, 1037 шартты/бас ұсақ мүйізді мал, 76 шартты/бас жылқы.
Жайылым көлемі – 10975,0 гектарды құрайды.
Кәсіпкерік субектілерінің жайылым алаңы 101102,0 гектарды құрайды.
Округте 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылым ауыл шаруашылығы жануарларының азықтық қорегінің негізгі бөлігін құрайды. Жайылымдық алқаптар тез сіңірілетін нәрлі заттарға бай. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымда бағу олардың қоңдылығын артырып, салмақ қосуларына және төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады.
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әр түрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 3-белдеулі жайылым айналымын жасау. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Ауа – райы жағдайларына, жайылымдық мал азығы ерекшеліктеріне байланысты, жайылымдарды пайдаланудың барлық маусымында бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы;

Почва темно-каштановая, на юге – засоленные, глинистые земли. Если дать общую характеристику пастбищ округа, то их продуктивность нестабильна, она колеблется по годам в зависимости от количества осадков и снега. Урожайность кормов в зависимости от погодных условий года колеблется от 1,0 до 3,0 центнеров с гектара. В связи с скудностью пастбищных трав и раздробленностью пастбищ, используемых сезонно, приходится выпасать скот на отгонных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, благодаря мягкой зиме, скот хозяйственных структур в основном находится на пастбищах.
Численность скота и площадь пастбищ (гектар) в сельском округе им.Ш. Берсиева по населенным пунктам:
В селе Каратал имеется 1342 головы крупного рогатого скота, 3306 голов мелкого рогатого скота и 499 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 25815,0 гектар.
В селе Кумжарган имеется 500 голов крупного рогатого скота, 2426 голов мелкого рогатого скота и 187 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 14350,0 гектар.
В селе Карасу имеется 149 голов крупного рогатого скота, 1037 голов мелкого рогатого скота и 76 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 10975,0 гектар.
Площадь пастбищ хозяйствующих субъектов составляет 101102,0 гектар.
В округе имеется 1 ветеринарная пункт, 1 скотомогильник.
Пастбища составляют основную часть рациона сельскохозяйственных животных. Они пастбища легкоусвояемыми питательными веществами. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах повышает их плодовитость, способствует набору веса и создаҰт благоприятные условия для размножения.
Для пастбищ, состоящих из типчака, осоки, полыни и разнотравья, широко распространенных в сельском округе имени Ш. Берсиева, наиболее благоприятным является выпас скота во все сезоны года с чередованием трҰхзонного пастбищеоборота. Только в этом случае пастбищные растения могут засеяться, а истощенные участки восстановить свою прежнюю продуктивность.
Регулирование процесса выпаса, последовательности выпаса, удобрения и севооборота повышает общую продуктивность пастбищ и обеспечивает их сохранность.
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное во все сезоны использования пастбищ в зависимости от погодных условий и особенностей пастбищных кормов;

ірі қара мал және жылқы, түйе үшін 45–60 литрді; 1–2 жастағы төл үшін 25–35 литрді;
бір жастағы кіші төл үшін 10–15 литрді; қой және ешкі үшін 3–5 литрді, қозылар, лақтар үшін 1–2 литрді құрайды.
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 156329,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 51427,0 гектар жайылым бар.
Ш.Берсиев атындағы ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылармен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.

45–60 литров для крупного рогатого скота, лошадей и верблюдов; 25–35 литров для телят 1–2 лет;
Для годовалого теленка 10–15 литров, для овец и коз — 3–5 литров, для ягнят и козлят — 1–2 литра.
В сельском округе Ш. Берсиев имеется 156329,0 гектар пастбищ для выпаса скота. В черте населҰнного пункта имеется 51427,0 гектар пастбищ.
В сельском округе имени Ш. Берсиева сервитуты на выпас скота не установлены. Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам разрабатывается в границах населҰнных пунктов, в связи с чем установление индивидуальных сервитутов с землепользователями сельскохозяйственного назначения не требуется.

180464020649
02-032-006-098
4000
28
Ш/қ Шыңалтын -К.Муканов
160564007295
02-032-006-028,02-032-006-029,02-032-006-030
1344
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Ойыл ауданының Ойыл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Ойыл ауданының Саралжын ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Ойыл ауданының Ш.Берсиев атындағы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Ойыл ауданының Қайынды ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Ойыл ауданының Сарбие ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Ойыл ауданының Көптоғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Ойыл ауданының Қараой ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
4-кесте. Қосымша қажет жайылымдар Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Қазақстан Республикасының табиғи азықтық алқаптарының жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, с күні
Контурлар мен сипаттамалар нөмірі (жақша ішінде)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмаларының, түрлендірулерінің) жер бедеріне топыраққа байланыстырылған атауы. Басқажерлер мен алқаптардыңатауы
Алқап түрі
Контурдағы пайыздық қатынас
Алаңы, гектар
1
2
3
4
5
6
Ойыл а/о
12.09.2025ж

180464020649
02-032-006-098
4000
28
К/х Шыналтын - К. Муканов
160564007295
02-032-006-028,02-032-006-029,02-032-006-030
1344
Приложение 1 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Уилского сельского округа Уилского района по категориям земель и землепользователям земельных участков на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Саралжинского сельского округа Уилского района по категориям земель и землепользователям на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ сельского округа имени Ш.Берсиева Уилского района по категориям земель и землепользователям на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кайындинского сельского округа Уилского района по категориям земель и землепользователям на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сарбийского сельского округа Уилского района по категориям земель и землепользователям на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Коптогайского сельского округа Уилского района по категориям земель и землепользователям на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Караойского сельского округа Уилского района по категориям земель и землепользователям на основании правоустанавливающих документов
Таблица 4. Необходимые дополнительные пастбища Данные геоботанического обследования пастбищ
Коды по классификации природных кормовых зон Республики Казахстан и глоссария, дата
Количество контуров и характеристик (в скобках)
Названия типов (вариаций, модификаций) естественных угодий, связанных с рельефом и почвой. Названия других угодий и угодий.
Вид угодья
Процентное соотношение в контуре
Площадь, гектар
1
2
3
4
5
6
Уилский с/о
12.09.2025

Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2-қосымша
Мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) туралымәліметтер Ойыл ауданы бойынша мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) туралы деректер (мәліметтер)
Р/с №
Облыстың, ауданның, ауылдық округтің атауы
Мал қорымының (биотермиялықшұңқырдың) нөмірі
Мал қорымының (биотермиялықшұңқырдың) типі (примитивтінемесеүлгілік)
Мал қорымының (биотермиялықшұңқырлардың) мөлшері (алаңы)
Ағымдағы жай-күйі (жұмыс істейді немесе жұмысістемейді)
Баланс ұстаушы (меншік иесі)
1.
Ойыл а/о, Ойыл ауылы
1
примитивтік
4х6
қолданыста
"Ойыл ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ
2.
Көптоғай а/о, Көптоғай ауылы
1
примитивтік
4х6
қолданыста
"Көптоғай ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ
Көптоғай а/о, Аманкелді ауылы
1
примитивтік
4х6
қолданыста
"Ойыл аудандық ветеринарлық стансасы" МКК
3.
Саралжын а/о,Кемер ауылы
1
примитивтік
2х4
қолданыста
"Саралжын ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ
Саралжын а/о,Бестамақ ауылы
2
примитивтік
2х4
қолданыста
"Саралжын ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ
Саралжын а/о,Ақкемер ауылы
3
примитивтік
2х4
қолданыста
"Саралжын ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ
Саралжын а/о,Шиқұдық ауылы
4
примитивтік
2х4
қолданыста
"Саралжын ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ
4.
Ш.Берсиев ат. а/о, Қаратал ауылы
1
примитивтік
2х4
қолданыста
"Ш.Берсиев ат. ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ
Ш.Берсиев ат. а/о, Құмжарған ауылы
2
примитивтік
2х4
қолданыста
"Ш.Берсиев ат. ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ
5.
Қайынды а/о, Ақжар ауылы
1
примитивтік
4х6
қолданыста
"Қайынды ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ
6.
Сарбие а/о, Сарбие ауылы
1
примитивтік
4х6
қолданыста
"Ойыл аудандық ветеринарлық стансасы" МКК
7.
Қараой а/о, Қараой ауылы
1
примитивтік
4х6
қолданыста
"Ойыл аудандық ветеринарлық стансасы" МКК
Барлығы:
12
Ойыл ауданы бойынша сібір жарасы көмінділері туралы деректер (мәліметтер).
H/с №
Облыстың, ауданның, ауылдықокругтіңатауы
Сібір жарасы көмінділерінің нөмірі
Топырақтың және өсімдіктің сипаты
Сібір жарасыкөмінділеріні ңөлшемі (алаңы)
Координаттары
Солтүсті кендік
Шығыс бойлық
1
Ойыл а/о
1
0,0225 га
6
Көптоғай а/о
1
0,0025 га
8
Қараой а/о
1
0,0025 га
БАРЛЫҒЫ:
3
Кестенің жалғасы
Объектінің сипаттамасы
Баланс ұстаушы (меншік иесі)
қоршау
айырым белгілері
Мемлекеттік жер кадастрының ақпараттықжүйесіне енгізілді
бар
"Абайлаңыз сібір жарасы" тақтайшасы

Приложение 2 к Плану управления и использования пастбищ Уилскогорайона на 2025-2029 годы
Информация о захоронениях животных (биотермических ямах)
Данные (информация) о скотомогильниках (биотермических ямах) в Уилском районе
Номер
Наименование области, района, сельского округа
Номер скотомогильника (биотермической ямы)
Тип могильной ямы (биотермической ямы) (примитивная или типичная)
Размеры (площади) скотомогильников (биотермических ям)
Текущий статус (работает или не работает)
Балансодержатель (владелец)
1.
Уилский с/о, село Уил
1
примитивный
4x6
в использовании
ГУ "Аппарат акима Уилского сельского округа"
2.
Коптогайский с/о, село Коптогай
1
примитивный
4x6
в использовании
ГП "Аппарат акима Коптогайского сельского округа"
Коптогайский с/о, село Аманкелды
1
примитивный
4x6
в использовании
ГКП "Уилская районная ветеринарная станция"
3.
Саралжинский с/о, село Кемер
1
примитивный
2x4
в использовании
ГУ "Аппарат акима Саралжинского сельского округа"
Саралжинский с/о, село Бестамак
2
примитивный
2x4
в использовании
ГУ "Аппарат акима Саралжинского сельского округа"
Саралжинский с/о, село Аккемер,
3
примитивный
2x4
в использовании
ГУ "Аппарат акима Саралжинского сельского округа"
Саралжинский с/о, село Шикудук
4
примитивный
2x4
в использовании
ГУ "Аппарат акима Саралжинского сельского округа"
4.
С/о имени Ш. Берсиева, село Каратал
1
примитивный
2x4
в использовании
ГУ "Аппарат акима сельского округа имени Ш. Берсиева"
С/о имени Ш. Берсиев, село Кумжарган
2
примитивный
2x4
в использовании
ГУ "Аппарат акима сельского округа имени Ш. Берсиева"
5.
Кайындинский с/с, село Акжар
1
примитивный
4x6
в использовании
ГУ "Аппарат акима Кайындинского сельского округа"
6.
Сарбийский с/o, село Сарбие
1
примитивный
4x6
в использовании
ГКП "Уилская районная ветеринарная станция"
7.
Караойский с/о, село Караой
1
примитивный
4x6
в использовании
ГКП "Уилская районная ветеринарная станция"
ВСЕГО:
12
Данные (информация) о сибиреязвенных захоронениях в Уилском районе.
Наименование области, района, сельского округа
Номер места захоронения сибирской язвы
Характеристики почвы и растений
Размеры (площади) сибиреязвенных захоронений
Координаты
северная широта
восточная долгота
1
Уилский с/о
1
0,0225 гектар
2
Коптогайский с/о
1
0,0025 гектар
3
Караойский с/о
1
0,0025 гектар
ВСЕГО:
3
Продолжение таблицы
описание объекта
Балансодержатель (владелец)
изгородь
отличительные знаки
внесены в информационную систему государственного земельного кадастра
есть
Знак "Осторожно, сибирская язва"

674
267
1362
23
268
ЖИЫНЫ:
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5-қосымша
Ойыл ауданының Ойыл, Саралжын, Көптоғай, Қайынды, Ш.Берсиев ат., Қараой, Сарбие ауылдық округтері үшін ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша жайылымдарды алмастыру схемасы
Ауылдық округі
Жылдар
1-кезен
2-кезен
3-кезен
4-кезен
Ойыл ауылдық округі
2025
Демалушы кезен
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Көктемгі жазғы маусым
2026
Күзгі маусым
Көктемгі жазғым аусым
Жазғы маусым
Демалушы кезен
Саралжын ауылдық округі
2025
Демалу шыкезен
Жазғы маусым
Күзгім аусым
Көктемгі жазғы маусым
2026
Күзгі маусым
Көктемгі жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы кезен
Көптоғай ауылдық округі
2025
Демалушы кезен
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Көктемгі жазғы маусым
2026
Күзгі маусым
Көктемгі жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы кезен
Қайынды ауылдық округі
2025
Демалу шыкезен
Жазғы маусым
Күзгім аусым
Көктемгі жазғы маусым
2026
Күзгі маусым
Көктемгі жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы кезен
Ш.Берсиеатындағы ауылдық округі
2025
Демалу шыкезен
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Көктемгі жазғы маусым
2026
Күзгі маусым
Көктемгі жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы кезен
Қараой ауылдық округі
2025
Демалушы кезен
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Көктемгі жазғы маусым
2026
Күзгі маусым
Көктемгі жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы кезен
Сарбие ауылдық округі
2025
Демалушы кезен
Жазғым аусым
Күзгі маусым
Көктемгі жазғы маусым
2026
Күзгі маусым
Көктемгі жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы кезен
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – жылына кезендер пайдалану кезегі 2027-2029 маусымдық жайылым маршруттары ағымдағы жылдың табиғи-климаттық жағдайларына сәйкес белгіленетін болады.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Ойыл ауданы Ойыл ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Ойыл ауылдық округінде 63891,0 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 103966,0 га. Қордағы жерлер – 8417,0 га. Ойылауылы -34650,0 га, Қаракемер ауылы – 11697,0 га, Ақшатау ауылы – 17544,0 га.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Ойыл ауданы Саралжын ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Саралжын ауылдық округінде 88829,0 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 96650,0 га. Қордағы жерлер – 25232,0 га. Кемер ауылы -23883,0 га, Ақкемер ауылы – 18464,0 га, Бестамақ ауылы – 10007,0 га. Қоңырат ауылы – 28187,0 га. Шиқұдық ауылы – 8288,0 га.

674
267
1362
23
268
ВСЕГО:
Приложение 5 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема замены пастбищ для выпаса скота Уилского, Саралжинского, Коптогайского, Кайындинского, имени.Ш.Берсиева, Караойского, Сарбийского сельских округов Уилского района
Сельский округ
Годы
1 раз
2-й раз
3-й раз
4-й раз
Уилский сельский округ
2025
Отдыхной сезон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
2026
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
летний сезон 2
Отдыхной сезон
Саралжинский сельский округ
2025
Отдыхной сезон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
2026
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
летний сезон 2
Отдыхной сезон
Коптогайский сельский округ
2025
Отдыхной сезон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
2026
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
летний сезон 2
Отдыхной сезон
Кайындинский сельский округ
2025
Отдыхной сезон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
2026
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
летний сезон 2
Отдыхной сезон
сельский округ имени Ш. Берсиева
2025
Отдыхной сезон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
2026
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
летний сезон 2
Отдыхной сезон
Караойский сельский округ
2025
Отдыхной сезон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
2026
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
летний сезон 2
Отдыхной сезон
Сарбийский сельский округ
2025
Отдыхной сезон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
2026
осенний сезон 3
весна-лето 1 сезон
летний сезон 2
Отдыхной сезон
Примечание: 1, 2, 3, 4 – порядок использования пастбищ в году. Маршруты сезонного выпаса скота на 2025-2029 годы будут определены в соответствии с природно-климатическими условиями текущего года.
Приложение 6 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбище оборота для нужд населения Уилского сельского округа,Уилского района
Для обеспечения животноводства в Уилском сельском округе имеется 63891,0 гектар пастбищных угодий. Сельскохозяйственные угодья – 103966,0 гектар. Земли запаса – 8417,0 гектар. В селе Уил – 34650,0 гектар, в селе Каракемер – 11697,0 гектар, в селе Акшатау – 17544,0 гектар.
Приложение 6 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищеоборота для нужд населения Саралжинского сельского округа Уилского района
Для обеспечения животноводства в сельском округе Саралжын имеется 88829,0 гектар пастбищных угодий. Земли сельскохозяйственного назначения – 96650,0 гектар. Земли запаса – 25232,0 гектар. Село Кемер – 23883,0 гектар, село Аккемер – 18464,0 гектар, село Бестамак – 10007,0 гектар. Село Конырат – 28187,0 гектар. Село Шикудук – 8288,0 гектар.

Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Ойыл ауданы Көптоғай ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Көптоғай ауылдық округінде 92491,0 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 91013,0 га. Қордағы жерлер – 10889,0 га. Көптоғай ауылы -41732,0 га, Амангелді ауылы – 18308,0 га, Қарасу ауылы – 10986,0 га. Шұбарши ауылы – 21468,0 га.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Ойыл ауданы Қайынды ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Қайынды ауылдық округінде 37711,0 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 80644,0 га. Қордағы жерлер – 22046,0 га. Ақжарауылы - 27474,0 га, Көсембай ауылы – 10237,0 га.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Ойыл ауданы Ш.Берсиев ат.ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Ш.Берсиев ат.ауылдық округінде 4646,0 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 101102,0 га. Қордағы жерлер – 15352,0 га. Қаратал ауылы - 25815,0 га, Құмжарған ауылы – 14350,0 га. Қарасу ауылы – 11262,0 га.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Ойыл ауданы Қараой ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Қараой ауылдық округінде 33646,0 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 35972,0 га. Қордағы жерлер – 19243,0 га. Қараой ауылы - 27278,0 га, Құбасай ауылы – 6368,0 га.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Ойыл ауданы Сарбие ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Сарбие ауылдық округінде 44105,0 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 72545,0 га. Қордағы жерлер – 16844,0 га. Сарбие ауылы - 33123,0 га, Қаракөл ауылы – 10982,0 га.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ойыл ауданының Ойыл ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта

Приложение 6 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищеоборота для нужд населения Коптогайского сельского округа Уилского района
Для обеспечения животноводства в Коптогайском сельском округе имеется 92491,0 гектар пастбищных угодий. Сельскохозяйственные угодья – 91013,0 гектар. Земли запаса – 10889,0 гектар. Село Коптогай – 41732,0 гектар, село Амангелди – 18308,0 гектар, село Карасу – 10986,0 гектар, село Шубарши – 21468,0 гектар.
Приложение 6 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищеоборота для нужд населения Каиындинского сельского округа Уилского района
Для обеспечения животноводства в Каиындинском сельском округе имеется 37711,0 гектар пастбищных угодий. Сельскохозяйственные угодья – 80644,0 гектар. Земли запаса – 22046,0 гектар. Село Акжар – 27474,0 гектар, село Косембай – 10237,0 гектар.
Приложение 6 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищеоборота для нужд населения сельского округа имени Ш. Берсиева Уилского района
Для содержания скота в сельском округе имени Ш. Берсиева имеется 4646,0 гектар пастбищных угодий. Сельскохозяйственные угодья – 101102,0 гектар. Земли запаса – 15352,0 гектар. Село Каратал – 25815,0 гектар, село Кумжарган – 14350,0 гектар, село Карасу – 11262,0 гектар.
Приложение 6 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищеоборота для нужд населения Караойского сельского округа Уилского района
Для обеспечения животноводства в Караойском сельском округе имеется 33646,0 гектар пастбищных угодий. Сельскохозяйственные угодья – 35972,0 гектар. Земли запаса – 19243,0 гектар. Село Караой – 27278,0 гектар, село Кубасай – 6368,0 гектар.
Приложение 6 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищеоборота для нужд населения Сарбийского сельского округа Уилского района
Для обеспечения животноводства в сельском округе Сарбие имеется 44105,0 гектар пастбищных угодий. Земли сельскохозяйственного назначения – 72545,0 гектар. Земли запаса – 16844,0 гектар. Село Сарбие – 33123,0 гектар, село Каракол – 10982,0 гектар.
Приложение 7 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Карта Уилского сельского округа Уилского района с внешними и внутренними границами пастбищ, включая сезонные пастбища, обозначенными территориями и объектами пастбищной инфраструктуры.

Ойыл ауылының маусымдық жайылымы – 34650,0 га,Қаракемер ауылының маусымдық жайылымы – 11697,0 га, Ақшатау ауылының маусымдық жайылымы – 17544,0 га.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ойыл ауданының Саралжын ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Кемер ауылының маусымдық жайылымы – 23883,0 га.Ақкемер ауылының маусымдық жайылымы – 18464,0 га.Бестамақ ауылының маусымдық жайылымы – 10007,0 га. Қоңырат ауылының маусымдық жайылымы – 28187,0 га. Шиқұдық ауылының маусымдық жайылымы – 8288,0 га.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ойыл ауданының Көптоғай ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Көптоғай ауылының маусымдық жайылымы – 41732,0 га.Аманкелді ауылының маусымдық жайылымы – 18308,0 га. Қарасу ауылының маусымдық жайылымы – 10986,0 га. Шұбарши ауылының маусымдық жайылымы – 21465,0 га.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ойыл ауданының Қайынды ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Ақжар ауылының маусымдық жайылымы – 27474,0 га.Көсембай ауылының маусымдық жайылымы – 10237,0 га.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ойыл ауданының Ш.Берсиев ат.ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Қаратал ауылының маусымдық жайылымы – 20859,0 га.Қарасу ауылының маусымдық жайылымы – 11270,0 га. Құмжарған ауылының маусымдық жайылымы – 14332,0 га.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ойыл ауданының Қараой ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Қараой ауылының маусымдық жайылымы – 27278,0 га.Құбасай ауылының маусымдық жайылымы – 6368,0 га.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ойыл ауданының Сарбие ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта

Площадь сезонных пастбищ села Уил составляет 34650,0 гектар, площадь сезонных пастбищ села Каракемер составляет 11697,0 гектар, площадь сезонных пастбищ села Акшатау составляет 17544,0 гектар.
Приложение 7 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Карта Саралжинского сельского округа Уилского района с внешними и внутренними границами пастбищ, включая сезонные пастбища, площадями и объектами пастбищной инфраструктуры.
Сезонные пастбища села Кемер – 23883,0 гектар. Сезонные пастбища села Аккемер – 18464,0 гектар. Сезонные пастбища села Бестамак – 10007,0 гектар. Сезонные пастбища села Конырат – 28187,0 гектар. Сезонные пастбища села Шикудук – 8288,0 гектар.
Приложение 7 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Карта Коптогайского сельского округа Уилского района с внешними и внутренними границами пастбищ, включая сезонные пастбища, площади и объекты пастбищной инфраструктуры.
Сезонные пастбища села Коптогай – 41732,0 гектар. Сезонные пастбища села Аманкелды – 18308,0 гектар. Сезонные пастбища села Карасу – 10986,0 гектар. Сезонные пастбища села Шубарши – 21465,0 гектар.
Приложение 7 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Карта Кайындинского сельского округа Уилского района с внешними и внутренними границами пастбищ, включая сезонные пастбища, обозначенными территориями и объектами пастбищной инфраструктуры.
Площадь сезонных пастбищ села Акжар составляет 27 474,0 гектар. Площадь сезонных пастбищ села Косембай составляет 10 237,0 гектар.
Приложение 7 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Карта сельского округа имени Ш. Берсиева Уилского района с внешними и внутренними границами пастбищ, включая сезонные пастбища, площадями и объектами пастбищной инфраструктуры.
Сезонные пастбища села Каратал – 20859,0 гектар. Сезонные пастбища села Карасу – 11270,0 гектар. Сезонные пастбища села Кумжарган – 14332,0 гектар.
Приложение 7 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Карта Караойского сельского округа Уилского района с внешними и внутренними границами пастбищ, включая сезонные пастбища, площади и объекты пастбищной инфраструктуры.
Сезонные пастбища села Караой составляют 27 278,0 гектар. Сезонные пастбища села Кубасай составляют 6 368,0 гектар.
Приложение 7 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Карта Сарбийского сельского округаУилского района с внешними и внутренними границами пастбищ, включая сезонные пастбища, площадями и объектами пастбищной инфраструктуры.

Сарбие ауылының маусымдық жайылымы – 33123,0 га. Қаракөл ауылының маусымдық жайылымы – 10982,0 га.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл шаруашылық жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) анықталады.
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы: ірі қара мал – 100 литр, жылқы - 80 литр, ұсақ мал-10 литр.
Аудан аумағында суаратын немесе суландыратын каналдар жоқ.
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы елді-мекендер жерлерінің шекараларында жасалады және осыған байланысты аыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жер пайдаланушылар мен жеке сервитут белгілеу талап етілмейді.
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 9-қосымша
Ойыл ауданының Ойыл ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 9-қосымша
Ойыл ауданының Саралжын ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 9-қосымша
Ойыл ауданының Көптоғай ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 9-қосымша
Ойыл ауданының Қайынды ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 9-қосымша
Ойыл ауданының Сарбие ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 9-қосымша
Ойыл ауданының Қараой ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 9-қосымша
Ойыл ауданының Ш.Берсиев ат.ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 10-қосымша
Ойыл ауданының Ойыл ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 10-қосымша
Ойыл ауданының Ш.Берсиев атындағы ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 10-қосымша
Ойыл ауданының Көптоғай ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 10-қосымша
Ойыл ауданының Сарбие ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 10-қосымша
Ойыл ауданының Сарбие ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 10-қосымша
Ойыл ауданының Саралжын ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 10-қосымша
Ойыл ауданының Қайынды ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 10-қосымша
Ойыл ауданының Қараой ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

Сезонные пастбища села Сарбие составляют 33123,0 гектар. Сезонные пастбища села Каракол составляют 10982,0 гектар.
Приложение 8 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема доступа к водным источникам (озера, реки, пруды, ручьи, оросительные или оросительные каналы, трубчатые или шахтные колодцы), разработанная в соответствии с нормами водопотребления пастбище пользователей
Среднесуточная норма водопотребления сельскохозяйственного животного определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов под № 15090).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное составляет: крупный рогатый скот – 100 литров, лошади – 80 литров, мелкий рогатый скот – 10 литров.
На территории района отсутствуют оросительные и водопроводные каналы.
Схема доступа к водным источникам для пастбище пользователей разрабатывается в границах населенных пунктов, в связи с этим на землях сельскохозяйственного назначения не требуется установления землепользователей и индивидуальных сервитутов
Приложение 8 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема доступа к водным источникам (озера, реки, пруды, ручьи, оросительные или оросительные каналы, трубчатые или шахтные колодцы), разработанная в соответствии с нормами водопотребления пастбищепользователей
Приложение 8 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема доступа к водным источникам (озера, реки, пруды, ручьи, оросительные или оросительные каналы, трубчатые или шахтные колодцы), разработанная в соответствии с нормами водопотребления пастбищепользователей
Приложение 8 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема доступа к водным источникам (озера, реки, пруды, ручьи, оросительные или оросительные каналы, трубчатые или шахтные колодцы), разработанная в соответствии с нормами водопотребления пастбищепользователей
Приложение 8 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема доступа к водным источникам (озера, реки, пруды, ручьи, оросительные или оросительные каналы, трубчатые или шахтные колодцы), разработанная в соответствии с нормами водопотребления пастбищепользователей
Приложение 8 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема доступа к водным источникам (озера, реки, пруды, ручьи, оросительные или оросительные каналы, трубчатые или шахтные колодцы), разработанная в соответствии с нормами водопотребления пастбищепользователей
Приложение 8 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема доступа к водным источникам (озера, реки, пруды, ручьи, оросительные или оросительные каналы, трубчатые или шахтные колодцы), разработанная в соответствии с нормами водопотребления пастбищепользователей
Приложение 9 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ и размещения скота физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ в Уилском сельском округе Уилского района, на пастбищах, предоставленных для их размещения
Приложение 9 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ и размещения на пастбищах, предоставленных для размещения скота физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, в Саралжинском сельском округе Уилского района
Приложение 9 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ и размещения на пастбищах, предусмотренных для размещения скота физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ в Коптогайском сельском округе Уилского района
Приложение 9 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ и размещения на пастбищах, предусмотренных для размещения скота физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ в Кайындинском сельском округе Уилского района
Приложение 9 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ и размещения на пастбищах, предусмотренных для размещения скота физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, в Сарбийском сельском округе Уилского района
Приложение 9 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ и размещения на пастбищах, предусмотренных для размещения скота физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ в Караойском сельском округе Уилского района
Приложение 9 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ и размещения скота физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, в сельском округе имени Ш.Берсиева Уилского района на предоставленных пастбищах
Приложение 10 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема размещения скота физических и (или) юридических лиц, не обеспеченного пастбищами, на отдаленных пастбищах вблизи Уилского сельского округа Уилского района
Приложение 10 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема размещения скота физических и (или) юридических лиц, не обеспеченного пастбищами, на отдаленных пастбищах вблизи сельского округа имени Ш.Берсиева Уилского района
Приложение 10 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема размещения скота физических и (или) юридических лиц, не обеспеченного пастбищами, на отдаленных пастбищах вблизи Коптогайского сельского округа Уилского района
Приложение 10 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема размещения скота физических и (или) юридических лиц, не обеспеченного пастбищами, на отдаленных пастбищах вблизи Сарбийского сельского округа Уилского района
Приложение 10 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема размещения скота физических и (или) юридических лиц, не обеспеченного пастбищами, на отдаленных пастбищах вблизи Саралжинского сельского округа Уилского района
Приложение 10 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема размещения скота физических и (или) юридических лиц, не обеспеченного пастбищами, на отдаленных пастбищах вблизи Кайындинского сельского округа Уилского района
Приложение 10 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Схема размещения скота физических и (или) юридических лиц, не обеспеченного пастбищами, на отдаленных пастбищах вблизи Караойского сельского округа Уилского района

Ойыл ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 11-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
№
Ауылдык округтердің атауы
2025 жылғы кезендер саны
2026 жылғы кезендер саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ойыл ауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
2
Саралжын ауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
3
Көптоғай ауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
4
Қайынды ауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДК
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
5
Сарбие ауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
6
Қараой ауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
7
Ш.Берсиев ауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
Кестенің жалғасы
2027 жылғы кезенлар саны
2028 жылғы кезендер саны
2029 жылғы кезендер саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДК
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: 2025-2029 маусымдық жайылым маршруттары ағымдағы жылдың табиғи-климаттық жағдайларына сәйкес белгіленетін болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы кезен.

Приложение 11 к Плану управления и использования пастбищ Уилского района на 2025-2029 годы
Календарный график использования пастбищ, в котором указаны сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Периоды в 2025 году
Периоды в 2026 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Уилский сельский округ
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
2
Саралжинский сельский округ
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
3
Коптогайский сельский округ
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
4
Кайындинский сельский округ
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
5
Сарбийский сельский округ
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
6
Караойский сельский округ
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
7
сельский округ имени Ш. Берсиева
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
Продолжение таблицы
Периоды в 2027 году
Периоды в 2028 году
Периоды в 2029 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
ПО
ВЛС
ЛС
ВЛС
ПО
Примечание: Сезонные маршруты выпаса скота на 2025-2029 годы будут определяться в соответствии с природно-климатическими условиями текущего года.
Полное написание сокращений:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛО-летний-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ПО-период отдыха.