2026-2028 жылдарға арналған Мәртөк аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Мәртөк аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 268 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 7 бабының 1 тармағының 3) тармақшасына, 91 бабының 3 тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Мәртөк аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 825 413 мың теңге:
салықтық түсімдер – 2 540 379 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 14 534 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 13 650 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 256 850 мың теңге;
2) шығындар – 4 604 676 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 153 414 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 261 662 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 108 248 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 067 323 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 067 323 мың теңге:
қарыздар түсімі – 261 662 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 1 328 985 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.
2. Аудандық бюджеттің кірісіне келесі түсімдер есепке алынатыны ескерілсін:
корпоративтік табыс салығы;
жеке табыс салығы;
мүлікке салынатын салықтар;
акциздер;
табиғи және басқа ресурстарды пайдаланғаны үшін түсетін түсімдер;
кәсіпкерлік және кәсіби қызметті жүргізгені үшін алынатын алымдар;
мемлекеттік баж;
мемлекет меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері салатын айыппұлдарды, өсімпұлдарды, санкцияларды, өндіріп алуларды қоспағанда, аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
басқа да салықтық емес түсімдер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер.
3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7 бабына сәйкес белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төмен мөлшерi – 85 000 теңге;
2) айлық есептiк көрсеткiш – 4 325 теңге;
3) ең төмен күнкөрiс деңгейiнiң мөлшері – 50 851 теңге.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін субвенциялардың көлемі 2 257 181 мың теңге сомасында көзделсін.

Об утверждении Мартукского районного бюджета на 2026-2028 годы
Решение Мартукского районного маслихата Актюбинской области от 19 декабря 2025 года № 268
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мартукский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 825 413 тысяч тенге:
налоговые поступления – 2 540 379 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 14 534 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 13 650 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 256 850 тысяч тенге;
2) затраты – 4 604 676 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 153 414 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 261 662 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 108 248 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 067 323 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 067 323 тысяч тенге:
поступление займов – 261 662 тысяч тенге;
погашение займов – 1 328 985 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.
2. Учесть, что в доход районного бюджета зачисляются следующие поступления:
корпоративный подоходный налог;
индивидуальный подоходный налог;
налоги на имущество;
акцизы;
поступление за использование природных и других ресурсов;
сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности;
государственная пошлина;
доходы от аренды имущества, находящегося в государственной собственности;
штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета, за исключением штрафов, пеней, санкций, взысканий, налагаемых акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
другие неналоговые поступления;
поступления от продажи основного капитала.
3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии cо статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы" установлено:
с 1 января 2026 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель – 4 325 тенге;
3) размер прожиточного минимума – 50 851 тенге.
4. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в сумме 2 257 181 тысяч тенге.

5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық бюджеттерге берілетін субвенциялар көлемі 378 088 мың теңге сомасында бекітілсін, оның ішінде:
Аққұдық ауылдық округіне – 28 124 мың теңге;
Байнассай ауылдық округіне – 31 128 мың теңге;
Байторысай ауылдық округіне – 33 297 мың теңге;
Жайсан ауылдық округіне – 38 618 мың теңге;
Қарашай ауылдық округіне – 21 673 мың теңге;
Қаратоғай ауылдық округіне – 40 677 мың теңге;
Құрмансай ауылдық округіне – 26 863 мың теңге;
Қызылжар ауылдық округіне – 36 499 мың теңге;
Мәртөк ауылдық округіне – 1 004 мың теңге;
Родников ауылдық округіне – 28 927 мың теңге;
Тәңірберген ауылдық округіне – 18 827 мың теңге;
Сарыжар ауылдық округіне – 45 206 мың теңге;
Хазірет ауылдық округіне – 27 245 мың теңге.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен түсетін ағымдағы нысаналы трансферттер мен даму трансферттерінің түсімдері төмендегідей мөлшерде ескерілсін:
1) Мәртөк ауданы Мәртөк ауылында өнер орталығының құрылысына – 287 198 мың теңге;

5. Утвердить в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемые из районного бюджета в сельские бюджеты в сумме 378 088 тысяч тенге, в том числе:
Аккудыкскому сельскому округу – 28 124 тысяч тенге;
Байнассайскому сельскому округу – 31 128 тысяч тенге;
Байторысайскому сельскому округу – 33 297 тысяч тенге;
Жайсанскому сельскому округу – 38 618 тысяч тенге;
Карачаевскому сельскому округу – 21 673 тысяч тенге;
Каратогайскому сельскому округу – 40 677 тысяч тенге;
Курмансайскому сельскому округу – 26 863 тысяч тенге;
Кызылжарскому сельскому округу – 36 499 тысяч тенге;
Мартукскому сельскому округу – 1 004 тысяч тенге;
Родниковскому сельскому округу – 28 927 тысяч тенге;
Сельскому округу Танирберген – 18 827 тысяч тенге;
Сарыжарскому сельскому округу – 45 206 тысяч тенге;
Хазретовскому сельскому округу – 27 245 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из областного бюджета в следующих размерах:
1) на строительство Центра искусств в селе Мартук Мартукского района – 287 198 тысяч тенге;

2) тұрғындардың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй сатып алуға – 79 852 мың теңге;
3) ауданның коммуналдық меншігінде тұрған газдандыру желілерін пайдалануды ұйымдастыруға – 20 573 мың теңге;
4) Мәртөк ауданының Кенсахара ауылындағы су құбыры желілері мен құрылыстарын қайта жаңғыртуға – 300 000 мың теңге;
5) Мәртөк ауданының Хазірет ауылындағы су құбыры желілері мен құрылыстарын қайта жаңғыртуға – 300 000 мың теңге;

2) на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 79 852 тысяч тенге;
3) на организацию эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности района – 20 573 тысяч тенге;
4) на реконструкцию водопроводных сетей и сооружений в селе Кенсахара Мартукского района – 300 000 тысяч тенге;
5) на реконструкцию водопроводных сетей и сооружений в селе Хазрет Мартукского района – 300 000 тысяч тенге;

6) Мәртөк ауданының "Светлана" шаруа қожалығына электрмен жабдықтау желісінің құрылысына – 12 046 мың теңге.
Аталған трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен кредиттер түсімі мамандардың әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін 261 662 мың теңге сомасында ескерілсін.
8. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 62 019 мың теңге сомасында бекітілсін.

6) на строительство линии электроснабжения крестьянского хозяйства "Светлана" Мартукского района – 12 046 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
7. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление кредитов из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов в сумме 261 662 тысяч тенге.
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 62 019 тысяч тенге.

9. Осы шешімнің 4 қосымшасына сәйкес 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет шығыстарында нысаналы және нысаналы емес жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері ескерілсін.
10. Осы шешімнің 5 қосымшасына сәйкес 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет шығыстарында даму шығындары ескерілсін.
11. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәртөк аудандық мәслихатының төрағасы Т. Көлкебаев
Мәртөк аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 268 шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған Мәртөк аудандық бюджеті
Санаты
Сомасы, (мың теңге)
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
1
2
3
4
5
Кірістер

9. Учесть в расходах районного бюджета на 2026-2028 годы объемы целевых и нецелевых трансфертов общего характера согласно приложению 4 к настоящему решению.
10. Учесть в расходах районного бюджета на 2026-2028 годы затраты на развитие согласно приложению 5 к настоящему решению.
11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Мартукского районного маслихата Т. Көлкебаев
Приложение 1 к решению Мартукского районного маслихата от 19 декабря 2025 года № 268
Мартукский районный бюджет на 2026 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
1
2
3
4
5
Доходы

206 804
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 494
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
120 646
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
17 500
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
176 927
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
68 546
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар
бөлімі
68 546
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
35 037
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
210
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
20 359
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
7 500
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
5 440
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
929 975
1
Тұрғын үй шаруашылығы
242 579
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
242 579
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
162 727
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
79 852
2
Коммуналдық шаруашылық
655 098
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
655 098
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
55 098
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
600 000
3
Елді-мекендерді көркейту
32 298
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
32 298
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
26 143
018
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру
6 155
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк
932 480
1
Мәдениет саласындағы қызмет
668 328
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі

206 804
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 494
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
120 646
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
17 500
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
176 927
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
68 546
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
68 546
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
35 037
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
210
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
20 359
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
7 500
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
5 440
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
929 975
1
Жилищное хозяйство
242 579
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
242 579
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
162 727
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
79 852
2
Коммунальное хозяйство
655 098
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
655 098
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
55 098
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
600 000
3
Благоустройство населенных пунктов
32 298
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
32 298
015
Освещение улиц в населенных пунктах
26 143
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
6 155
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
932 480
1
Деятельность в области культуры
668 328
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)