2026-2028 жылдарға арналған Қарғалы аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 403 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына және Ақтөбе облыстық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес, Қарғалы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Қарғалы аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 182 707 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 882 272 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 489 615 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 192 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 2 808 628 мың теңге;
2) шығындар – 3 724 930 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -165 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 90 825 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 90 990 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профицитi) – 457 942 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану) – -457 942 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 90 825 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 548 767 мың теңге.
2. Аудандық бюджеттің кірісіне келесідей түсімдер ескерілсін:
корпоративтік табыс салығы;
жеке табыс салығы;
мүлiкке салынатын салықтар;
акциздер;
кәсiпкерлiк және кәсiби қызметтi жүргiзгенi үшiн алынатын алымдар;
мемлекеттік баж;
мемлекет меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
мемлекеттік бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
мемлекет меншігінен түсетін басқа да кірістер;
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін, бюджеттен тыс қорға түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
басқа да салықтық емес түсiмдер;
мемлекеттік мекемелерге бекітілген мемлекеттік мүлікті сату.
3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7-бабына сәйкес белгіленгені еске және басшылыққа алынсын:

Об утверждении Каргалинского районного бюджета на 2026–2028 годы
Решение Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 19 декабря 2025 года № 403
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы" и решением Актюбинского областного маслихата "Об областном бюджете на 2026-2028 годы" Каргалинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Каргалинский районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 182 707 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 882 272 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 489 615 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 192 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2 808 628 тысяч тенге;
2) затраты – 3 724 930 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -165 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 90 825 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 90 990 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 457 942 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -457 942 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 90 825 тысяч тенге;
погашение займов – 548 767 тысяч тенге.
2. Учесть, что в доход районного бюджета зачисляются следующие поступления:
корпоративный подоходный налог;
индивидуальный подоходный налог;
налоги на имущество;
акцизы;
сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности;
государственная пошлина;
доходы от аренды имущества, находящегося в государственной собственности;
вознаграждения по кредитам, выданным из государственного бюджета;
прочие доходы от государственной собственности;
штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и в Фонд компенсации потерпевшим;
прочие неналоговые поступления;
продажа государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями.
3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026 - 2028 годы" установлено:

2026 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 85 000 теңге;
2) айлық есептік көрсеткіш – 4 325 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 50 851 теңге.
4. Ақтөбе облыстық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешімінің 7-тармағына сәйкес 2026 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция – 1 735 906 мың теңге сомасында көзделді.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтерге және ауылға берілетін субвенциялар көлемі 332 273 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Бадамша ауылдық округіне – 52 673 мың теңге;
Желтау ауылдық округіне – 16 172 мың теңге;
Кемпірсай ауылдық округіне – 38 881 мың теңге;
Қосестек ауылдық округіне – 34 703 мың теңге;
Ащылысай ауылдық округіне – 53 024 мың теңге;
Степной ауылдық округіне – 41 110 мың теңге;
Велихов ауылдық округіне – 35 949 мың теңге;
Әлімбет ауылдық округіне – 35 422 мың теңге;
Шәмші Қалдаяқов ауылына – 24 339 мың теңге.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға кредиттер түскені ескерілсін.
Кредиттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері көзделсін:
1) халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайлар сатып алуға;
2) көлік инфрақұрылымын дамытуға.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің және даму трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтерге ағымдағы нысаналы трансферттері көзделсін:
1) елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға;
2) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге.
Трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

с 1 января 2026 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель – 4 325 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 50 851 тенге.
4. В соответствии с пунктом 7 решения Актюбинского областного маслихата "Об областном бюджете на 2026-2028 годы" предусмотрена на 2026 год субвенция, передаваемая из областного бюджета в районный бюджет в сумме – 1 735 906 тысяч тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенции, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов и села в сумме – 332 273,0 тысяч тенге, в том числе:
Бадамшинскому сельскому округу – 52 673 тысяч тенге;
Желтаускому сельскому округу – 16 172 тысяч тенге;
Кемпирсайскому сельскому округу – 38 881 тысяч тенге;
Кос-Истекскому сельскому округу – 34 703 тысяч тенге;
Ащылысайскому сельскому округу – 53 024 тысяч тенге;
Степному сельскому округу – 41 110 тысяч тенге;
Велиховскому сельскому округу – 35 949 тысяч тенге;
Алимбетовскому сельскому округу – 35 422 тысяч тенге;
селу Шамши Калдаякова – 24 339 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление кредитов из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
7. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из областного бюджета на:
1) на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
2) на развитие транспортной инфраструктуры.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие определяется на основании постановления акимата района.
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов на:
1) благоустройство и озеленение населенных пунктов;
2) обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.

9. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерв сомасы – 35 000 мың теңге болып бекітілсін.
10. 2026 жылға арналған аудандық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын аудандық бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының тізбесі 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
11. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қарғалы аудандық
мәслихатының төрағасы
С. Аманжолов
Қарғалы аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
19 желтоқсандағы
№ 403 шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған Қарғалы аудандық бюджеті
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы
I. Кірістер

9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме – 35 000 тысяч тенге.
10. Утвердить перечень бюджетных программ районного бюджета, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местного бюджета на 2026 год, согласно приложению 4.
11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Каргалинского
районного маслихата
С. Аманжолов
Приложение 1
к решению Каргалинского
районного маслихата
от 19 декабря 2025 года № 403
Бюджет Каргалинского района на 2026 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименования
I.Доходы

451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
7
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек

451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
471
7
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов