2026-2028 жылдарға арналған Қарғалы аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 403 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына және Ақтөбе облыстық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес, Қарғалы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Қарғалы аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 707 056 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 126 272 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 246 065 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 192 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 3 332 527 мың теңге;
2) шығындар – 4 415 944,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -536 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 90 825 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 91 361 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профицитi) – 291 647,4 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану) – -291 647,4 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 90 825 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 549 138 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 166 665,6 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 29.07.2026 № 481 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудандық бюджеттің кірісіне келесідей түсімдер ескерілсін:
корпоративтік табыс салығы;
жеке табыс салығы;
әлеуметтік салық;
мүлiкке салынатын салықтар;
акциздер;
кәсiпкерлiк және кәсiби қызметтi жүргiзгенi үшiн алынатын алымдар;
мемлекеттік баж;
мемлекет меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
мемлекеттік бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
мемлекет меншігінен түсетін басқа да кірістер;
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін, бюджеттен тыс қорға түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
басқа да салықтық емес түсiмдер;
мемлекеттік мекемелерге бекітілген мемлекеттік мүлікті сату.

Об утверждении Каргалинского районного бюджета на 2026–2028 годы
Решение Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 19 декабря 2025 года № 403
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы" и решением Актюбинского областного маслихата "Об областном бюджете на 2026-2028 годы" Каргалинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Каргалинский районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 707 056 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 126 272 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 246 065 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 192 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 332 527 тысяч тенге;
2) затраты – 4 415 944,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -536 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 90 825 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 91 361 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 291 647,4 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -291 647,4 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 90 825 тысяч тенге;
погашение займов – 549 138 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 166 665,6 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 29.07.2026 № 481 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Учесть, что в доход районного бюджета зачисляются следующие
поступления:
корпоративный подоходный налог;
индивидуальный подоходный налог;
социальный налог;
налоги на имущество;
акцизы;
сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности;
государственная пошлина;
доходы от аренды имущества, находящегося в государственной собственности;
вознаграждения по кредитам, выданным из государственного бюджета;
прочие доходы от государственной собственности;
штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и в Фонд компенсации потерпевшим;
прочие неналоговые поступления;
продажа государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями.

Ескерту. 2 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 21.04.2026 № 445 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7-бабына сәйкес белгіленгені еске және басшылыққа алынсын:
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 85 000 теңге;
2) айлық есептік көрсеткіш – 4 325 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 50 851 теңге.
4. Ақтөбе облыстық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешімінің 7-тармағына сәйкес 2026 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция – 1 735 906 мың теңге сомасында көзделді.
5. 2026 – 2028 жылдарға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылға және ауылдық округтерге берілетін субвенциялар көлемі 5 қосымшаға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға - 332 273 мың теңге сомасында көзделсін.
Ескерту. 5 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 12.02.2026 № 426 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға кредиттер түскені ескерілсін.
Кредиттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері көзделсін:
1) халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайлар сатып алуға;
2) көлік инфрақұрылымын дамытуға;
3) қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыруға;
4) спорт объектілерін дамытуға;
5) коммуналдық шаруашылығын дамытуға;
6) көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
7) мәдениет нысандарын күрделі жөндеуге.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің және даму трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 7 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 29.07.2026 № 481 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтерге ағымдағы нысаналы трансферттері көзделсін:
1) елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға;
2) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
3) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерге;

Сноска. Пункт 2 - в редакции решения Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 21.04.2026 № 445 (вводится в действие с 01.01.2026).
3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026 - 2028 годы" установлено:
с 1 января 2026 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель – 4 325 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 50 851 тенге.
4. В соответствии с пунктом 7 решения Актюбинского областного маслихата "Об областном бюджете на 2026-2028 годы" предусмотрена на 2026 год субвенция, передаваемая из областного бюджета в районный бюджет в сумме – 1 735 906 тысяч тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 – 2028 годы объемы субвенции, передаваемых из районного бюджета в бюджеты села и сельских округов согласно приложению 5, в том числе на 2026 год – 332 273 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 12.02.2026 № 426 (вводится в действие с 01.01.2026).
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление кредитов из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
7. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из областного бюджета на:
1) приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
2) развитие транспортной инфраструктуры;
3) организацию отлова и уничтожения бродячих собак и кошек;
4) развитие объектов спорта;
5) развитие коммунального хозяйства;
6) финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
7) капитальный ремонт объектов культуры.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 29.07.2026 № 481 (вводится в действие с 01.01.2026).
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов на:
1) благоустройство и озеленение населенных пунктов;
2) обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах;
3) услуги по обеспечению деятельности акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;

4) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің мемлекеттік тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыруға.".
Трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 8 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 12.02.2026 № 426 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерв сомасы – 35 000 мың теңге болып бекітілсін.
10. 2026 жылға арналған аудандық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын аудандық бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының тізбесі 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
10-1. Осы шешімнің 6 қосымшасына сәйкес 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет шығыстарында нысаналы және нысаналы емес жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері ескерілсін.
Ескерту. Шешім 10-1. тармақпен толықтырылды - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 12.02.2026 № 426 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
10-2. Осы шешімнің 7 қосымшасына сәйкес 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет шығыстарында даму шығындары ескерілсін.

4) организация сохранения государственного жилищного фонда города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 8 - в редакции решения Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 12.02.2026 № 426 (вводится в действие с 01.01.2026).
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме – 35 000 тысяч тенге.
10. Утвердить перечень бюджетных программ районного бюджета, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местного бюджета на 2026 год, согласно приложению 4.
10-1. Учесть в расходах районного бюджета на 2026-2028 годы объемы целевых и нецелевых трансфертов общего характера согласно приложению 6 к настоящему решению.
Сноска. Решение дополнено пунктом 10-1 в соответствии с решением Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 12.02.2026 № 426 (вводится в действие с 01.01.2026).
10-2. Учесть в расходах районного бюджета на 2026-2028 годы затраты на развитие согласно приложению 7 к настоящему решению.

Ескерту. Шешім 10-2. тармақпен толықтырылды - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 12.02.2026 № 426 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
11. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қарғалы аудандық
мәслихатының төрағасы
С. Аманжолов
Қарғалы аудандық
мәслихатының
2026 жылғы 12 ақпандағы
№ 403 шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған Қарғалы аудандық бюджеті
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 29.07.2026 № 481 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы
I.Кірістер

Сноска. Решение дополнено пунктом 10-2 в соответствии с решением Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 12.02.2026 № 426 (вводится в действие с 01.01.2026).
11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Каргалинского
районного маслихата
С. Аманжолов
Приложение 1
к решению Каргалинского
районного маслихата
от 19 декабря 2025 года № 403
Бюджет Каргалинского района на 2026 год
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 29.07.2026 № 481 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование
I.Доходы

18663,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
8,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
69647,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
62763,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
116571,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
106134,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
106134,0
451
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52645,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
371,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
20150,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
31351,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
1617,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
577718,4
07
1
Тұрғын үй шаруашылығы
36223,5
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
16253,5
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
16253,5
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
19970,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
19970,0
2
Коммуналдық шаруашылық
374630,9
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
362532,9
458
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
187495,0
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
3875,0
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
14938,0
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
156224,9
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
12098,0
006
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
12098,0
3
Елді-мекендерді көркейту
166864,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

18663,0
006
Оказание жилищной помощи
8,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
69647,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся на дому
62763,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
116571,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
106134,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
106134,0
451
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
52645,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
371,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
20150,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
31351,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
1617,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
577718,4
07
1
Жилищное хозяйство
36223,5
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
16253,5
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
16253,5
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
19970,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
19970,0
2
Коммунальное хозяйство
374630,9
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
362532,9
458
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
187495,0
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
3875,0
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
14938,0
028
Развитие коммунального хозяйства
156224,9
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
12098,0
006
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
12098,0
3
Благоустройство населенных пунктов
166864,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
7
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
Қарғалы аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 403 шешіміне 5 қосымша
2026 – 2028 жылдарға аудандық бюджеттен ауылға және ауылдық округтерге берілетін субвенциялар көлемі
Ескерту. Шешім 5-қосымшамен толықтырылды - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 12.02.2026 № 426 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
(мың теңге)
Атауы
2026 жыл
2027 жыл
2028 жыл
Барлығы

451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
471
7
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
Приложение 5
к решению Каргалинского
районного маслихата
от 19 декабря 2025 года № 403
Объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты села и сельских округов на 2026-2028 годы
Сноска. Решение дополнено приложением 5 в соответствии с решением Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 12.02.2026 № 426 (вводится в действие с 01.01.2026).
(тысяч тенге)
Наименование
2026 год
2027 год
2028 год
Всего