2026-2028 жылдарға арналған Ырғыз аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 281 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Ақтөбе облыстық мәслихатының 2025 жылғы 10 желтоқсандағы "Облыстық бюджет пен Ақтөбе қаласы, аудандар бюджеттері арасындағы 2026-2028 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы" № 273 шешіміне сәйкес, Ырғыз аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Ырғыз аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2026 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 4 612 487 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 859 300 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 58 434 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 23 435 мың теңге;
арнаулы түсімдер - 0 теңге;
трансферттер түсімдері – 3 671 318 мың теңге;
2) шығындар – 5 934 867,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 56 534 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 90 825 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 34 291 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 378 914,9 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 1378 914,9 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 1 815 045 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 568 364 мың теңге.
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 132 233,9 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 07.08.2026 № 337 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Облыстық мәслихаттың 2025 жылғы 10 желтоқсандағы "2026–2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" № 298 шешіміне сәйкес 2026 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция 1 906 662 мың теңге сомасында көзделді.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемі 294 340 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ырғыз – 45 399 мың теңге;
Аманкөл – 46 004 мың теңге;
Қызылжар – 77 358 мың теңге;
Құмтоғай – 39 088 мың теңге;
Нұра – 29 792 мың теңге;
Тәуіп – 31 983 мың теңге;
Жайсаңбай – 24 716 мың теңге.
4. 2027 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемі 297 863 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:

Об утверждении Иргизского районного бюджета на 2026-2028 годы
Решение Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 18 декабря 2025 года № 281
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и решением сессии Актюбинского областного маслихата от 10 декабря 2025 года "Об объемах трансфертов общего характера между областным бюджетом и бюджетами города Актобе, районов на 2026-2028 годы" № 273 Иргизский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Иргизский районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год, в следующих объемах:
1) доходы – 4 612 487 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 859 300 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 58 434 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 23 435 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 671 318 тысяч тенге;
2) затраты – 5 934 867,9 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 56 534 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 90 825 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 34 291 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 1 378 914,9 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 1378 914,9 тысяч тенге;
поступление займов – 1 815 045 тысяч тенге;
погашение займов – 568 364 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 132 233,9 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 07.08.2026 № 337 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. В соответствии с решением областного маслихата от 10 декабря 2025 года № 298 "Об областном бюджете на 2026 - 2028 годы" предусмотрена на 2026 год субвенция, передаваемая из областного бюджета в районный бюджет в сумме 1 906 662 тысячи тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 294 340 тысяч тенге, в том числе:
Иргизскому – 45 399 тысяч тенге;
Аманкольскому – 46 004 тысяч тенге;
Кызылжарскому – 77 358 тысяч тенге:
Кумтогайскому – 39 088 тысяч тенге;
Нуринскому – 29 792 тысячи тенге;
Тауипскому – 31 983 тысячи тенге;
Жайсанбайскому – 24 716 тысяч тенге.
4. Предусмотреть в районном бюджете на 2027 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 297 863 тысячи тенге, в том числе:

Ырғыз – 50 794 мың теңге;
Аманкөл – 46 296 мың теңге;
Қызылжар – 76 311 мың теңге;
Құмтоғай – 38 963 мың теңге;
Нұра – 29 043 мың теңге;
Тәуіп – 31 650 мың теңге;
Жайсаңбай – 24 806 мың теңге.
5. 2028 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемі 295 814 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ырғыз – 48 380 мың теңге;
Аманкөл – 46 506 мың теңге;
Қызылжар – 76 535 мың теңге;
Құмтоғай – 38 725 мың теңге;
Нұра – 29 073 мың теңге;
Тәуіп – 31 754 мың теңге;
Жайсаңбай – 24 841 мың теңге.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджет арқылы республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер түсетіні ескерілсін:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға – 90 825 мың теңге.
Аталған кредиттердің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
6-1. Аудандық бюджетте мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару есебінен 2026 жылға жергілікті атқарушы органның кезекте тұрғандарға кейіннен жалға беру үшін дайын тұрған үйді сатып алуға 1 724 220 мың теңге қарыздар түсімі көзделсін.
Аталған қарыздар түсімінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. Шешім 6-1 тармақпен толықтырылды - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 07.08.2026 № 337 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы және нысаналы даму трансферттері түсетіні ескерілсін:
көлік инфрақұрылымын дамытуға-670 229 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға- 20 950 мың теңге;
көлік инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға – 896 895 мың теңге;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыруға – 1 932 мың теңге;

Иргизскому – 50 794 тысячи тенге;
Аманкольскому – 46 296 тысяч тенге;
Кызылжарскому – 76 311 тысяч тенге:
Кумтогайскому – 38 963 тысячи тенге;
Нуринскому – 29 043 тысячи тенге;
Тауипскому – 31 650 тысяч тенге;
Жайсанбайскому – 24 806 тысяч тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2028 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 295 814 тысяч тенге, в том числе:
Иргизскому – 48 380 тысяч тенге;
Аманкольскому – 46 506 тысяч тенге;
Кызылжарскому – 76 535 тысяч тенге:
Кумтогайскому – 38 725 тысяч тенге;
Нуринскому – 29 073 тысячи тенге;
Тауипскому – 31 754 тысячи тенге;
Жайсанбайскому – 24 841 тысяча тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление бюджетных кредитов из республиканского бюджета через областной бюджет:
90 825 тысяч тенге -на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
6-1. Учесть в районном бюджете поступление займов для выкупа готового жилья для его последующего предоставления в аренду очередникам местного исполнительного органа на 2026 год за счет выпуска государственных ценных бумаг 1 764 420 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм займов определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Решение дополнено пунктом 6-1 в соответствие с решением Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 07.08.2026 № 337 (вводится в действие с 01.01.2026).
7. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых текущих и целевых трансфертов на развитие из областного бюджета:
670 229 тысяч тенге - на развитие транспортной инфраструктуры;
20 950 тысяч тенге – на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
896 895 тысяч тенге - на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
1 932 тысячи тенге – на организацию эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов;

халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға- 19 963 мың теңге;
қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыруға - 1640 мың теңге;
ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға – 153 047 мың теңге.
Аталған трансферттерінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 7 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 12.02.2026 № 306 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).

19 963 тысяч тенге – на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
1 640 тысяч тенге- на организацию отлова и уничтожения бродячих собак и кошек;
153 047 тысяч тенге – на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 7 – в редакции решения Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 12.02.2026 № 306 (вводится в действие с 01.01.2026).

8. Аудандық бюджет шығыстарында осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес 2026-2028 жылдарға арналған жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі ескерілсін.
9. Ауылдық округтер бюджеттерінің шығыстарында осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес 2026-2028 жылдарға аргалған жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі ескерілсін.
10. 2026 жылға арналған Ырғыз ауданының жергілікті атқарушы органының резерві сомасы 25 145 мың теңге болып бекітілсін.

8. Учесть в расходах районного бюджета объемы целевых трансфертов общего характера на 2026-2028 годы согласно приложению 4 к настоящему решению.
9. Учесть в расходах бюджетов сельских округов объемы целевых и нецелевых трансфертов общего характера на 2026-2028 годы согласно приложению 5 к настоящему решению.
10. Утвердить резерв местного исполнительного органа Иргизского района на 2026 год в сумме 25 145 тысяч тенге.

003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
484
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
848
5
Жоспарлау және статистикалық қызмет
29 604
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
29 604
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29 604
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттік қызметтер
148 008,4
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауылшаруашылығы бөлімі
42 908
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
42 908
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
105 100,4
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
105 100,4
02
Қорғаныс
159 608,3
1
Әскери мұқтаждар
16 432,3
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
16 432,3
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
16 432,3
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
143 176
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
143 176
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
24 604
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
118 572
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
264 657
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
32 325
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
32 325
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
32 325
2
Әлеуметтiк көмек
154 604
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
154 604
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
30 697
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
105
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
38 474
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
34 597
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
484
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
848
5
Планирование и статистическая деятельность
29 604
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
29 604
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
29 604
9
Прочие государственные услуги общего характера
148 008,4
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
42 908
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
42 908
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
105 100,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
105 100,4
02
Оборона
159 608,3
1
Военные нужды
16 432,3
122
Аппарат акима района (города областного значения)
16 432,3
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
16 432,3
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
143 176
122
Аппарат акима района (города областного значения)
143 176
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
24 604
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
118 572
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
264 657
1
Социальное обеспечение
32 325
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
32 325
005
Государственная адресная социальная помощь
32 325
2
Социальная помощь
154 604
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
154 604
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
30 697
006
Оказание жилищной помощи
105
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
38 474
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
34 597
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью