2025-2029 жылдарға арналған Алға ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Алға аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 355 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Жер кодексінің" 15 - бабының 1 - тармағының 2-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару" Заңының 6 - бабына сәйкес, Алға аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2029 жылдарға арналған Алға ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары, осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алға аудандық
мәслихатының төрағасы
М. Тулеуов
Алға аудандық мәслихатының
2025 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 355 шешіміне 1 қосымша

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому району на 2025-2029 годы
Решение Алгинского районного маслихата Актюбинской области от 18 декабря 2025 года № 355
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного Кодекса Республики Казахстан и со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Алгинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому району на 2025-2029 годы, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Алгинского
районного маслихата
М. Тулеуов
Приложение 1 к решению
Алгинского районного
маслихата от 18 декабря
2025 года № 355

9349
Жыл бойы
10,5
-
-
3. Бестамақ
12, 20, 172
Дернді-бозды, дернді-бозды әртүрлі шөпті, бетегелер басым далалық жайылымдар, жусанды, қоңырбасты–бозжусан немесе сексеуілді-сораңды жайылым-сортаңдар (2–18).
Бозды-әртүрлі шөпті, әртүрлі шөпті-бозды шалғындық шабындықтар мен жайылымдар – өзен аңғарлары мен жазықтың ойпаң жерлерінде (163–198).
Жазық жайылымдар мен шабындықтар, соның ішінде тау етегіндегі жазықтар.
Дернді-бозды – 60% Жусанды – 40%
8078
Жыл бойы
10,5
-
-
4. Қарабқұлақ
10, 52, 308
Дернді-бозды, дернді-бозды әртүрлі шөпті, бетегелер басым далалық жайылымдар, жусанды, қоңырбасты–бозжусан немесе сексеуілді-сораңды жайылым-сортаңдар (2–18).
Жазық жайылымдар мен шабындықтар, соның ішінде тау етегіндегі жазықтар.
Дернді-бозды – 60% Жусанды – 40%
10792
Жыл бойы
10,5
-
-
5. Қарағаш
52, 12, 20, 308
Дернді-бозды, дернді-бозды әртүрлі шөпті, бетегелер басым далалық жайылымдар, жусанды, қоңырбасты–бозжусан немесе сексеуілді-сораңды жайылым-сортаңдар (2–18).
Житнякті, житнякті-жусанды, шөлейт-далалық жайылымдар – жусанды, бұталы және басқа да өсімдіктері бар, негізінен құмды жерлерде (30,31,52–59).
Жазық жайылымдар мен шабындықтар, соның ішінде тау етегіндегі жазықтар.
Дернді-бозды – 60% Жусанды – 40%
8531
Жыл бойы
10,5
-
-
6. Қарақобда
8, 10, 144
Дернді-бозды, дернді-бозды әртүрлі шөпті, бетегелер басым далалық жайылымдар, жусанды, қоңырбасты–бозжусан немесе сексеуілді-сораңды жайылым-сортаңдар (2–18). Қара жусанды-бозды-сораңды – сортаңдалған далалық және шөлейтті жазықтарда, дернді-бозды-жусанды – қоңыр және ашық қоңыр саздақ сортаң топырақтарында (20%-ға дейін).
Жазық жайылымдар мен шабындықтар, соның ішінде тау етегіндегі жазықтар.
Дернді-бозды – 60% Жусанды – 40%
10214
Жыл бойы
10,5
-
-
7. Қарақұдық
8, 52, 144, 308
Дернді-бозды, дернді-бозды әртүрлі шөпті, бетегелер басым далалық жайылымдар, жусанды, қоңырбасты–бозжусан немесе сексеуілді-сораңды жайылым-сортаңдар (2–18).
Житнякті, житнякті-жусанды, шөлейт-далалық жайылымдар – жусанды, бұталы және басқа да өсімдіктері бар, негізінен құмды жерлерде (30,31,52–59).
Жазық жайылымдар мен шабындықтар, соның ішінде тау етегіндегі жазықтар.
Дернді-бозды – 60% Жусанды – 40%
9158
Жыл бойы
10,5
-
-
8.Маржанбұлақ
20, 8
Дернді-бозды, дернді-бозды әртүрлі шөпті, бетегелер басым далалық жайылымдар, жусанды, қоңырбасты–бозжусан немесе сексеуілді-сораңды жайылым-сортаңдар (2–18).
Жазық жайылымдар мен шабындықтар, соның ішінде тау етегіндегі жазықтар.
Дернді-бозды – 60% Жусанды – 40%
8417
Жыл бойы
10,5
-
-
9. Сарықобда
10,52
Селеу басым бозды, бозды-алуан шөпті далалық жайылымдар (дерновиннозлаковые, дерновиннозлаково-разнотравные), сонымен қатар жусан басым, бетеге-грудница аралас немесе көкпек өскен сортаң жайылымдар (солонцылар) кездеседі. (2–18 топырақ-климаттық аймақтар)
Житняк басым, житняк-жусан аралас, шөлейт-далалық жайылымдар, мұнда жусан, бұталар және басқа да өсімдіктер, негізінен құмды топырақтарда таралған. (30, 31, 52–59 топырақ-климаттықаймақтар)
Жазықтық жайылымдар мен шабындықтар, соның ішіндетау етегіндегі жазықтарда орналасқан жайылымдар мен шабындықтар
Бозды (дерновиннозлаковые)–60%
Жусан (полынь) тектесөсімдіктер-40%

9349
Круглогодичное
10,5
-
-
3. Бестамак
12, 20, 172
Дерновиннозлаковые, дерновиннозлаково-разнотравные степные с преобладанием ковылей пастбища с полынными, типчаково-грудницевыми или кокпековыми пастбищами солонцов (2-18)
Злаково-разнотравные, разнотравно-злаковые луговые сенокосы и пастбища речных долин и понижений равнины (163-198)
Равнинные пастбища и сенокосы, в том числе предгорных равнин
Дерновиннозлаковые – 60%
полынные – 40%
8078
Круглогодичное
10,5
-
-
4. Карабулак
10, 52, 308
Дерновиннозлаковые, дерновиннозлаково-разнотравные степные с преобладанием ковылей пастбища с полынными, типчаково-грудницевыми или кокпековыми пастбищами солонцов (2-18)
Равнинные пастбища и сенокосы, в том числе предгорных равнин
Дерновиннозлаковые – 60%
полынные – 40%
10792
Круглогодичное
10,5
-
-
5. Карагаш
52, 12, 20, 308
Дерновиннозлаковые, дерновиннозлаково-разнотравные степные с преобладанием ковылей пастбища с полынными, типчаково-грудницевыми или кокпековыми пастбищами солонцов (2-18)
Житняковые, житняково-полынные, пустынно-степные пастбища с полынными, кустарниковыми и другими, преимущественно на песках (30,31,52-59)
Равнинные пастбища и сенокосы, в том числе предгорных равнин
Дерновиннозлаковые – 60%
полынные – 40%
8531
Круглогодичное
10,5
-
-
6. Карахобда
8, 10, 144
Дерновиннозлаковые, дерновиннозлаково-разнотравные степные с преобладанием ковылей пастбища с полынными, типчаково-грудницевыми или кокпековыми пастбищами солонцов (2-18)Черно полынно-злаково-солянковые на солонцах степных и полупустынных равнины с дерновиннозлаково-полынными на каштановых и светло-каштановых суглинистых солонцеватых почвах до 20%
Равнинные пастбища и сенокосы, в том числе предгорных равнин
Дерновиннозлаковые – 60%
полынные – 40%
10214
Круглогодичное
10,5
-
-
7. Каракудык
8, 52, 144, 308
Дерновиннозлаковые, дерновиннозлаково-разнотравные степные с преобладанием ковылей пастбища с полынными, типчаково-грудницевыми или кокпековыми пастбищами солонцов (2-18)
Житняковые, житняково-полынные, пустынно-степные пастбища с полынными, кустарниковыми и другими, преимущественно на песках (30,31,52-59)
Равнинные пастбища и сенокосы, в том числе предгорных равнин
Дерновиннозлаковые – 60%
полынные – 40%
9158
Круглогодичное
10,5
-
-
8.Маржанбулак
20, 8
Дерновиннозлаковые, дерновиннозлаково-разнотравные степные с преобладанием ковылей пастбища с полынными, типчаково-грудницевыми или кокпековыми пастбищами солонцов (2-18)
Равнинные пастбища и сенокосы, в том числе предгорных равнин
Дерновиннозлаковые – 60%
полынные – 40%
8417
Круглогодичное
10,5
-
-
9. Сарыкобда
10, 52
Дерновиннозлаковые, дерновиннозлаково-разнотравные степные с преобладанием ковылей пастбища с полынными, типчаково-грудницевыми или кокпековыми пастбищами солонцов (2-18), Житняковые, житняково-полынные, пустынно-степные пастбища с полынными, кустарниковыми и другими, преимущественно на песках (30,31,52-59)
Равнинные пастбища и сенокосы, в том числе предгорных равнин
Дерновиннозлаковые – 60%
полынные – 40%

20239
қанағаттанарлық
Барлық мал түрлері үшін. Жайылым алқаптарын ауыстырып пайдалану қолданылады.
8,9
8,3
4,8
8,9
8,5
221
71545
18602
қанағаттанарлық
Барлық мал түрлері үшін. Жайылым алқаптарын ауыстырып пайдалану қолданылады.
8,9
8,3
4,8
8,9
8,5
221
81711
21245
қанағаттанарлық
Барлық мал түрлері үшін. Жайылым алқаптарын ауыстырып пайдалану қолданылады.
8,9
8,3
4,8
8,9
8,5
221
91375
23758
қанағаттанарлық
Барлық мал түрлері үшін. Жайылым алқаптарын ауыстырып пайдалану қолданылады.
8,9
8,3
4,8
8,9
8,5
221
151079
39281
қанағаттанарлық
Барлық мал түрлері үшін. Жайылым алқаптарын ауыстырып пайдалану қолданылады.
8,9
8,3
4,8
8,9
8,5
221
72063
18736
қанағаттанарлық
Барлық мал түрлері үшін. Жайылым алқаптарын ауыстырып пайдалану қолданылады.
Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде келесі жайылым түрлері анықталды: көкпекелі, көкпекелі-бақбақты, қоңызшөпті-типчакты, қоңыз шөпті-типчакты-бақбақты, бақбақты-типчакты. Шөпте кездесетін өсімдіктер: бақбақ, сілтідәрі, мятлик, типчак, терескен, қоңызшөп, житняк, пырей, астрагал, қарағана, таволға. Ауылдық округтің жайылымдарының жалпы проективтік қапталуы жалпы аумақтың 70%-ын құрайды. Зиянды және улы өсімдіктер шөптің 4%-ын құрайды, мысалы: горчак, лебеда, адраспан, шортан, сафора. Бұл жайылымдардың әлеуетті өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін.
Алға ауданы бойынша жайылымдық инфрақұрылым бъектілері туралы және Ауылшаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жұмыс істеп тұрған жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (реконструкцияны) талап ететін, бірліктер
Ұзындығы, километр
Алаңы, мың шаршы метр
1.
Суландыру құрылыс жайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталықұдықтар, апандар)
2.
Құрылыс жайлар, көпірлер, жолдар
4
0,5
3.
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суаталаңдары
7
0,5
4.
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлішарбақтар), ауылшаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
1
5356 м2
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
13
700,5
301,08
6.
Электр және жылу энергиясы мен қамтамасыз етугеа рналған құрылыс жайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
2
7.
Су мен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылыс жайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне.
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған. Ауылшаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерек қорынан алынған ауылшаруашылығы жануарлары басының саны.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: АШЖБҚ-1 нысаны
Кезеңділігі: жылына бір рет
Есепті кезең: 20 ___ жылғы 31 наурыздағы жай-күй бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жергілікті атқарушы органдар құрған ветеринариялық ұйымдар.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі 1 сәуірге дейін (қоса алғанда).
1-кесте. Алға ауданы бойынша ауылшаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кентің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Иесінің типі
Иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғалардың атауы
Мал басының саны, бас
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқы
Түйе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1

20239
Удовлетворительное
Для всех видов скота.
Применение смены участков.
6,8
8,9
8,3
4,8
8,5
221
71545
18602
Удовлетворительное
Для всех видов скота.
Применение смены участков.
6,8
8,9
8,3
4,8
8,5
221
81711
21245
Удовлетворительное
Для всех видов скота.
Применение смены участков.
6,8
8,9
8,3
4,8
8,5
221
91375
23758
Удовлетворительное
Для всех видов скота.
Применение смены участков.
6,8
8,9
8,3
4,8
8,5
221
151079
39281
Удовлетворительное
Для всех видов скота.
Применение смены участков.
6,8
8,9
8,3
4,8
8,5
221
72063
18736
Удовлетворительное
Для всех видов скота.
Применение смены участков.
В результате геоботанического обследования выявлены следующие типы пастбищ: кокпековые, кокпеково-полынные, ковыльно-типчаковые, ковыльно-типчаково-полынные, полынно-типчаковые. В травостое встречаются: полынь, осочка, мятлик, типчак, терескен, ковыль, житняк, пырей, астрагал, карагана, таволга. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа 70% от общей площади. Присутствие ядовитых и вредных растений от 4% от травостоя, такие как горчак, лебеда, адраспан, чертополох, сафора. Потенциальная урожайность этих пастбищ составила при натуральной влажности до 10,5 ц/га.
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по Алгинскому району
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, единиц
Количество объектов пастбищной инфраструктуры требующих строительства (реконструкции), единиц
Протяженность, километров
Площадь, тысяч квадратных метров
1.
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2.
Сооружения, мосты, дороги
4
0,5
3.
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
7
0,5
4.
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
1
5 356 м2
5.
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
13
700,5
301,08
6.
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
2
7.
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
Форма для сбора административных данных
Предоставляется: в местный исполнительный орган района (кроме районов в городах), города областного значения, а также главам города районного значения, поселка, села, сельского округа.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.gov.kz.
Количество голов сельскохозяйственных животных по данным Реестра идентификации сельскохозяйственных животных:
Индекс формы административных данных: форма АШЖБҚ-1;
Периодичность: один раз в год;
Отчетный период: по состоянию на 2 октября 2025 года;
Лица, предоставляющие информацию: ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами;
Срок предоставления формы административных данных: ежегодно, не позднее 1 апреля после отчетного периода (включительно).
Таблица 1. Данные о владельцах сельскохозяйственных животных по Алгинскому району с указанием их
Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов
Наименование поселка, села, сельского округа
Тип владельца
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер владельца
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц
Численность поголовья, голов
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Верблюды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1

Жайылымдарды қорғау шараларын сақтамай пайдалану көбінесе шамадан тыс жайылуға, әртүрлі дәрежедегі деградацияға әкеліп соғады. Сондай ақшөптесін жамылғыны оңтайлым аусымда пайдаланбау салдарынан азықтық бірліктердің 40–70%-ы және ақуыздың 60–80%-ы жоғалуы мүмкін. Сондықтан әр жайылым учаскесі өз мерзімінде қолданылуы тиіс, бұл жыл сайын қалпына келетін табиғи ресурстарды жоғалтпау үшін маңызды.
Ресми статистикалық деректер
(мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығы бойынша)
ҚОСЫМША МӘЛІМЕТТЕР:
Жайылым аумақтарын жекелеген учаскелерге бөлу:
Маусымдар бойынша жайылымды пайдалану ұзақтығы нақты жыл жағдайына байланысты анықталады. Мал жаю жұмыстары сыртқы ауа температурасы +10°C-қа тұрақты жеткен кезде басталады және қар жамылғысы 15–20 см-ге жеткенде аяқталады. Маусымдар бойынша жайылым түрлері және пайдалану ұзақтығы:
• Көктемгі жайылымдар: Түрі – шым түзекті астық тұқымдас-жусанды, қоңырбас-бетегелі-таржапырақты жусанды. Пайдалану мерзімі: сәуір – маусым (70 күн).
• Жазғы жайылымдар: Түрі – бидайықты-балауыз-шөптесін, астық тұқымдас-балауыз-шөптесін. Пайдалану мерзімі: маусым – қыркүйек (70 күн).
• Күзгі жайылымдар: Түрі – жусанды-астық тұқымдас. Пайдалану мерзімі: қыркүйек – қараша (70 күн).
• Қысқы жайылымдар: Түрі – жартылай бұталы-сораңды. Пайдалану мерзімі: қараша – желтоқсан (30 күн).
Ауылшаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су қажеттілігі:
Жазғы кезең (литр/тәу/бас):
• Сауын сиырлар – 55
• Буаз емес сиырлар – 50
• 2 жасқа дейінгі қашарлар – 30
• 6 айға дейінгі бұзаулар – 20
• Жұмыс аттары, төлсіз биелер – 50
• Төлдеген биелер – 50
• 1,5 жасқа дейінгі құлындар – 40
• 7 айға дейінгі құлындар – 10
• Ересек қойлар – 8
• 1 жасқа дейінгі қозылар – 3
Көктем және күз мезгілдері (литр/тәу/бас):• Сауын сиырлар – 45
• Буаз емес сиырлар – 40
• 2 жасқа дейінгі қашарлар – 30
• 6 айға дейінгі бұзаулар – 15
• Жұмыс аттары, төлсіз биелер – 40
• Төлдеген биелер – 40
• 1,5 жасқа дейінгі құлындар – 30
• 7 айға дейінгі құлындар – 6
• Ересек қойлар – 5
Қыс мезгілі (литр/тәу/бас):
• Сауын сиырлар – 35
• Буаз емес сиырлар – 30
• 2 жасқа дейінгі қашарлар – 25
• 6 айға дейінгі бұзаулар – 15
• Жұмыс аттары, төлсіз биелер – 30
• Төлдеген биелер – 30
• 1,5 жасқа дейінгі құлындар – 20
• Ересек қойлар – 3
Жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу):
Алға ауданының елді-мекендері арасында жайылымдарды жобалық (қайта) бөлу ұсынылады. Бұл бөлу сызбасында ауылдық округке қарасты елді-мекендерде жайылым мен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың мал басы ескеріледі. Проблемалық жағдай: Алға ауданы бойынша қоғамдық жайылымдардың жалпы ауданы жайылып жүрген мал басының азықтық қажеттілігін қамтамасыз ете алады. Алайда, Алға ауданында жайылым тапшылығы – 63 290 гектарды құрайды. Осыған байланысты, жайылымдық жерлерді елді мекендер арасында қайта бөлу мәселесін қарастыру қажет.
"Ауылшаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерек қорынан (АШЖСД-1) алынған ауылшаруашылығы жануарлары басының саны" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме.

Нарушение мер по охране пастбищ при их использовании зачастую приводит к чрезмерному выпасу и деградации различной степени. Кроме того, при несоблюдении оптимальных сроков использования травяного покрова может быть потеряно 40–70% кормовых единиц и 60–80% белка.
Поэтому каждый пастбищный участок должен использоваться в свой срок, что важно для предотвращения потерь ежегодно возобновляемых природных ресурсов.
Официальные статистические данные (по животноводству и растениеводству)
ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ:
Разделение пастбищных территорий на отдельные участки.
Продолжительность использования пастбищ по сезонам определяется в зависимости от конкретных условий года.
Работы по выпасу начинаются, когда температура наружного воздуха стабильно достигает +10°C, и завершаются, когда снежный покров достигает 15–20 см.
Виды пастбищ и продолжительность их использования по сезонам:
Весенние пастбища:
Тип: дерновинно-злаково-полынные, кобрезиево-ковыльно-узколисто-полынные.
Период использования: апрель – июнь (70 дней).
Летние пастбища:
Тип: пырейно-разнотравные, злаково-разнотравные.
Период использования: июнь – сентябрь (70 дней).
Осенние пастбища:
Тип: полынно-злаковые.
Период использования: сентябрь – ноябрь (70 дней).
Зимние пастбища:
Тип: полукустарничково-солянковые.
Период использования: ноябрь – декабрь (30 дней).
Среднесуточная потребность сельскохозяйственных животных в воде
Летний период (литров/сутки/голову):
•Дойные коровы – 55
•Сухостойные коровы – 50
• Телки до 2 лет – 30
• Телята до 6 месяцев – 20
• Рабочие лошади, яловые кобылы – 50
• Жеребые кобылы – 50
• Жеребята до 1,5 лет – 40
• Жеребята до 7 месяцев – 10
• Взрослые овцы – 8
• Ягнята до 1 года – 3
Весенний и осенний периоды (литров/сутки/голову):
• Дойные коровы – 45
• Сухостойные коровы – 40
• Телки до 2 лет – 30
• Телята до 6 месяцев – 15
• Рабочие лошади, яловые кобылы – 40
• Жеребые кобылы – 40
• Жеребята до 1,5 лет – 30
• Жеребята до 7 месяцев – 6
• Взрослые овцы – 5
Зимний период (литров/сутки/голову):
• Дойные коровы – 35
• Сухостойные коровы – 30
• Телки до 2 лет – 25
• Телята до 6 месяцев – 15
• Рабочие лошади, яловые кобылы – 30
• Жеребые кобылы – 30
• Жеребята до 1,5 лет – 20
• Взрослые овцы – 3
Проектное разделение (перераспределение) пастбищ
Предлагается проектное (повторное) распределение пастбищ между населенными пунктами Алгинского района.
При составлении схемы учитывается количество сельскохозяйственных животных у физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищными угодьями в пределах сельского округа.
Проблемная ситуация:
Общая площадь общественных пастбищ Алгинского района в целом способна обеспечить кормовые потребности выпасающегося скота. Однако в Алгинском районе наблюдается дефицит пастбищных угодий — 63 290 гектаров. В этой связи необходимо рассмотреть вопрос перераспределения пастбищных земель между населҰнными пунктами.
Комментарии по заполнению формы для сбора административных данных о количестве сельскохозяйственных животных, полученных из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных (БД ИСЖ-1)