"Ақтөбе облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы" Ақтөбе облысы әкімдігінің 2024 жылғы 19 наурыздағы № 66 қаулысына толықтырулар енгізу туралы
Ақтөбе облысы әкімдігінің 2025 жылғы 7 қазандағы № 215 қаулысы
Ақтөбе облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ақтөбе облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы" Ақтөбе облысы әкімдігінің 2024 жылғы 19 наурыздағы № 66 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8538-04 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулының 1-тармағы мынадай тармақшалармен толықтырылсын:
"251) Қобда ауданында орналасқан Қаратал-I бейіті осы қаулыға 501, 502-қосымшаларға сәйкес;
252) Қобда ауданында орналасқан Қарашисай-I бейіті осы қаулыға 503, 504-қосымшаларға сәйкес;
253) Қобда ауданында орналасқан Қарашисай-II қорғаны осы қаулыға 505, 506-қосымшаларға сәйкес;
254) Қобда ауданында орналасқан Қиыл-ХХ(а) бейіті осы қаулыға 507, 508-қосымшаларға сәйкес;
255) Қобда ауданында орналасқан Қиыл-ХХІ бейіті осы қаулыға 509, 510-қосымшаларға сәйкес;
256) Қобда ауданында орналасқан Қиыл-ХХІІ бейіті осы қаулыға 511, 512-қосымшаларға сәйкес;
257) Қобда ауданында орналасқан Қиыл-ХХІІІ бейіті осы қаулыға 513, 514-қосымшаларға сәйкес;
258) Қобда ауданында орналасқан Қиыл-ХХІV бейіті осы қаулыға 515, 516-қосымшаларға сәйкес;
259) Қобда ауданында орналасқан Қиыл-ХХV бейіті осы қаулыға 517, 518-қосымшаларға сәйкес;
260) Қобда ауданында орналасқан Қиыл-ХХVІ бейіті осы қаулыға 519, 520-қосымшаларға сәйкес;
261) Қобда ауданында орналасқан Қиыл-ХХVІІ бейіті осы қаулыға 521, 522-қосымшаларға сәйкес;
262) Қобда ауданында орналасқан Қиыл-ХХVІІІ бейіті осы қаулыға 523, 524-қосымшаларға сәйкес;
263) Қобда ауданында орналасқан Қиыл-ХХІХ қорғаны осы қаулыға 525, 526-қосымшаларға сәйкес;
264) Қобда ауданында орналасқан Қиыл-ХХХ қорғаны осы қаулыға 527, 528-қосымшаларға сәйкес;
265) Қобда ауданында орналасқан Қобда-І бейіті осы қаулыға 529, 530-қосымшаларға сәйкес;

О внесении дополнений в постановление акимата Актюбинской области от 19 марта 2024 года № 66 "Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры Актюбинской области"
Постановление акимата Актюбинской области от 7 октября 2025 года № 215
Акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Актюбинской области от 19 марта 2024 года № 66 "Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры Актюбинской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8538-04) следующие дополнения:
пункт 1 указанного постановления дополнить следующими подпунктами:
"251) могильника Каратал-I, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 501, 502 к настоящему постановлению;
252) могильника Карашисай-I, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 503, 504 к настоящему постановлению;
253) кургана Карашисай-II, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 505, 506 к настоящему постановлению;
254) могильника Киыл-ХХ(а), расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 507, 508 к настоящему постановлению;
255) могильника Киыл-ХХІ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 509, 510 к настоящему постановлению;
256) могильника Киыл-ХХІІ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 511, 512 к настоящему постановлению;
257) могильника Киыл-ХХІІІ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 513, 514 к настоящему постановлению;
258) могильника Киыл-ХХІV, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 515, 516 к настоящему постановлению;
259) могильника Киыл-ХХV, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 517, 518 к настоящему постановлению;
260) могильника Киыл-ХХVІ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 519, 520 к настоящему постановлению;
261) могильника Киыл-ХХVІІ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 521, 522 к настоящему постановлению;
262) могильника Киыл-ХХVІІІ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 523, 524 к настоящему постановлению;
263) кургана Киыл-ХХІХ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 525, 526 к настоящему постановлению;
264) кургана Киыл-ХХХ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 527, 528 к настоящему постановлению;
265) могильника Кобда-І, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 529, 530 к настоящему постановлению;

266) Қобда ауданында орналасқан Қобда-ІІ бейіті осы қаулыға 531, 532-қосымшаларға сәйкес;
267) Қобда ауданында орналасқан Қобда-ІІІ бейіті осы қаулыға 533, 534-қосымшаларға сәйкес;
268) Қобда ауданында орналасқан Қобда-ІV бейіті осы қаулыға 535, 536-қосымшаларға сәйкес;
269) Қобда ауданында орналасқан Қобда-V бейіті осы қаулыға 537, 538-қосымшаларға сәйкес;
270) Қобда ауданында орналасқан Қобда-VI бейіті осы қаулыға 539, 540-қосымшаларға сәйкес;
271) Қобда ауданында орналасқан Қобда-VII бейіті осы қаулыға 541, 542-қосымшаларға сәйкес;
272) Қобда ауданында орналасқан Қобда-VIII қорғаны осы қаулыға 543, 544-қосымшаларға сәйкес;
273) Қобда ауданында орналасқан Қосөткел-II қорғаны осы қаулыға 545, 546-қосымшаларға сәйкес;
274) Қобда ауданында орналасқан Құлшық-І бейіті осы қаулыға 547, 548-қосымшаларға сәйкес;
275) Қобда ауданында орналасқан Құмсай-І бейіті осы қаулыға 549, 550-қосымшаларға сәйкес;
276) Қобда ауданында орналасқан Құндықсай-І бейіті осы қаулыға 551, 552-қосымшаларға сәйкес;
277) Қобда ауданында орналасқан Құндықсай-ІІ бейіті осы қаулыға 553, 554-қосымшаларға сәйкес;
278) Қобда ауданында орналасқан Құрсай-І қорғаны осы қаулыға 555, 556-қосымшаларға сәйкес;
279) Қобда ауданында орналасқан Қызылжар-I қорғаны осы қаулыға 557, 558-қосымшаларға сәйкес;
280) Қобда ауданында орналасқан Қызылту-І бейіті осы қаулыға 559, 560-қосымшаларға сәйкес;
281) Қобда ауданында орналасқан Қызылту-ІІ бейіті осы қаулыға 561, 562-қосымшаларға сәйкес,
282) Қобда ауданында орналасқан Мола-Тамды бейіті осы қаулыға 563, 564-қосымшаларға сәйкес,
283) Қобда ауданында орналасқан Роповский-І бейіті осы қаулыға 565, 566-қосымшаларға сәйкес;
284) Қобда ауданында орналасқан Роповский-ІІ бейіті осы қаулыға 567, 568-қосымшаларға сәйкес,
285) Қобда ауданында орналасқан Сабындыкөл-I қорғаны осы қаулыға 569, 570-қосымшаларға сәйкес;
286) Қобда ауданында орналасқан Сабындыкөл-II бейіті осы қаулыға 571, 572-қосымшаларға сәйкес;

266) могильника Кобда-II, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 531, 532 к настоящему постановлению;
267) могильника Кобда-III, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 533, 534 к настоящему постановлению;
268) могильника Кобда-IV, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 535, 536 к настоящему постановлению;
269) могильника Кобда-V, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 537, 538 к настоящему постановлению;
270) могильника Кобда-VI, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 539, 540 К настоящему постановлению;
271) могильника Кобда-VII, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 541, 542 к настоящему постановлению;
272) кургана Кобда-VIII, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 543, 544 к настоящему постановлению;
273) кургана Косоткель-II, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 545, 546 к настоящему постановлению;
274) могильника Кулшык-І, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 547, 548 к настоящему постановлению;
275) могильника Кумсай-І, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 549, 550 к настоящему постановлению;
276) могильника Кундыксай-I, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 551, 552 к настоящему постановлению;
277) могильника Кундыксай-II, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 553, 554 к настоящему постановлению;
278) кургана Курсай-І, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 555, 556 к настоящему постановлению;
279) кургана Кызылжар-I, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 557, 558 к настоящему постановлению;
280) могильника Кызылту-I, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 559, 560 к настоящему постановлению;
281) могильника Кызылту-II, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 561, 562 к настоящему постановлению,
282) могильника Мола-Тамды, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 563, 564 к настоящему постановлению,
283) могильника Роповский-I, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 565, 566 к настоящему постановлению;
284) могильника Роповский-II, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 567, 568 к настоящему постановлению,
285) кургана Сабындыколь-I, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 569, 570 к настоящему постановлению;
286) могильника Сабындыколь-II, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 571, 572 к настоящему постановлению;

287) Қобда ауданында орналасқан Сарыбұлақ-І қорғаны осы қаулыға 573, 574-қосымшаларға сәйкес;
288) Қобда ауданында орналасқан Сарыбұлақ-ІІ қорғаны осы қаулыға 575, 576-қосымшаларға сәйкес;
289) Қобда ауданында орналасқан Сарыбұлақ-ІІІ бейіті осы қаулыға 577, 578-қосымшаларға сәйкес;
290) Қобда ауданында орналасқан Сөгәлі-І бейіті осы қаулыға 579, 580-қосымшаларға сәйкес;
291) Қобда ауданында орналасқан Талдысай-І бейіті осы қаулыға 581, 582-қосымшаларға сәйкес;
292) Қобда ауданында орналасқан Талдысай-ІІ бейіті осы қаулыға 583, 584-қосымшаларға сәйкес;
293) Қобда ауданында орналасқан Тамды-V қорғаны осы қаулыға 585, 586-қосымшаларға сәйкес;
294) Қобда ауданында орналасқан Тамды-VI қорғаны осы қаулыға 587, 588-қосымшаларға сәйкес;
295) Қобда ауданында орналасқан Тамды-ІV қорғаны осы қаулыға 589, 590-қосымшаларға сәйкес;
296) Қобда ауданында орналасқан Тамды-VII қорғаны осы қаулыға 591, 592-қосымшаларға сәйкес;
297) Қобда ауданында орналасқан Тамды-VІІ бейіті осы қаулыға 593, 594-қосымшаларға сәйкес;
298) Қобда ауданында орналасқан Терісаққан-І бейіті осы қаулыға 595, 596-қосымшаларға сәйкес;
299) Қобда ауданында орналасқан Терісаққан-ІІ бейіті осы қаулыға 597, 598-қосымшаларға сәйкес;
300) Қобда ауданында орналасқан Терісаққан-ІІІ бейіті осы қаулыға 599, 600-қосымшаларға сәйкес;
301) Қобда ауданында орналасқан Терісаққан-IV бейіті осы қаулыға 601, 602-қосымшаларға сәйкес;
302) Қобда ауданында орналасқан Төртоба бейіті осы қаулыға 603, 604-қосымшаларға сәйкес;
303) Қобда ауданында орналасқан Хабаловский-І бейіті осы қаулыға 605, 606-қосымшаларға сәйкес;
304) Қобда ауданында орналасқан Хабаловский-ІІ бейіті осы қаулыға 607, 608-қосымшаларға сәйкес;
305) Қобда ауданында орналасқан Хабаловский-ІІІ бейіті осы қаулыға 609, 610-қосымшаларға сәйкес;
306) Қобда ауданында орналасқан Хабаловский-ІV бейіті осы қаулыға 611, 612-қосымшаларға сәйкес;
307) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-І бейіті осы қаулыға 613, 614-қосымшаларға сәйкес;

287) кургана Сарыбулак-I, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 573, 574 к настоящему постановлению;
288) кургана Сарыбулак-ІІ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 575, 576 к настоящему постановлению;
289) могильника Сарыбулак-III, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 577, 578 к настоящему постановлению;
290) могильника Сугалы-І, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 579, 580 к настоящему постановлению;
291) могильника Талдысай-I, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 581, 582 к настоящему постановлению;
292) могильника Талдысай-ІІ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 583, 584 к настоящему постановлению;
293) кургана Тамды-V, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 585, 586 к настоящему постановлению;
294) кургана Тамды-VI, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 587, 588 к настоящему постановлению;
295) кургана Тамды-IV, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 589, 590 к настоящему постановлению;
296) кургана Тамды-VII, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 591, 592 к настоящему постановлению;
297) могильника Тамды-VII, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 593, 594 к настоящему постановлению;
298) могильника Терисаккан-І, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 595, 596 к настоящему постановлению;
299) могильника Терисаккан-II, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 597, 598 к настоящему постановлению;
300) могильника Терисаккан-III, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 599, 600 к настоящему постановлению;
301) могильника Терисаккан-IV, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 601, 602 к настоящему постановлению;
302) могильника Тортоба, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 603, 604 к настоящему постановлению;
303) могильника Хабаловский-I, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 605, 606 к настоящему постановлению;
304) могильника Хабаловский-II, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 607, 608 к настоящему постановлению;
305) могильника Хабаловский-III, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 609, 610 к настоящему постановлению;
306) могильника Хабаловский-IV, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 611, 612 к настоящему постановлению;
307) могильника Шиелисай-I, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 613, 614 к настоящему постановлению;

308) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-ІІ қорғаны осы қаулыға 615, 616-қосымшаларға сәйкес;
309) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-ІІІ қорғаны осы қаулыға 617, 618-қосымшаларға сәйкес;
310) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-ІV қорғаны осы қаулыға 619, 620-қосымшаларға сәйкес;
311) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-V бейіті осы қаулыға 621, 622-қосымшаларға сәйкес;
312) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-VІ қорғаны осы қаулыға 623, 624-қосымшаларға сәйкес;
313) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-VІІ қорғаны осы қаулыға 625, 626-қосымшаларға сәйкес;
314) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-VІІІ бейіті осы қаулыға 627, 628-қосымшаларға сәйкес;
315) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-ІX қорғаны осы қаулыға 629, 630-қосымшаларға сәйкес;
316) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-X қорғаны осы қаулыға 631, 632-қосымшаларға сәйкес;
317) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-XI бейіті осы қаулыға 633, 634-қосымшаларға сәйкес;
318) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-XII қорғаны осы қаулыға 635, 636-қосымшаларға сәйкес;
319) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-XIIІ қорғаны осы қаулыға 637, 638-қосымшаларға сәйкес;
320) Қобда ауданында орналасқан Шиелісай-XIV қорғаны осы қаулыға 639, 640-қосымшаларға сәйкес;
321) Қобда ауданында орналасқан Шоқпар-І қорғаны осы қаулыға 641, 642-қосымшаларға сәйкес;
322) Қобда ауданында орналасқан Шоқпар-ІІ бейіті осы қаулыға 643, 644-қосымшаларға сәйкес;
323) Қобда ауданында орналасқан Шоқпар-ІІІ бейіті осы қаулыға 645, 646-қосымшаларға сәйкес;
324) Қобда ауданында орналасқан Шоқпар-IV қорғаны осы қаулыға 647, 648-қосымшаларға сәйкес;
325) Қобда ауданында орналасқан Шоқпар-V қорғаны осы қаулыға 649, 650-қосымшаларға сәйкес;
326) Қобда ауданында орналасқан Шоқпар-VІ бейіті осы қаулыға 651, 652-қосымшаларға сәйкес;
327) Қобда ауданында орналасқан Шолақмола-I бейіті осы қаулыға 653, 654-қосымшаларға сәйкес;
328) Қобда ауданында орналасқан Шолақмола-IІ бейіті осы қаулыға 655, 656-қосымшаларға сәйкес;

308) кургана Шиелисай-ІІ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 615, 616 к настоящему постановлению;
309) кургана Шиелисай-III, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 617, 618 к настоящему постановлению;
310) кургана Шиелисай-IV, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 619, 620 к настоящему постановлению;
311) могильника Шиелисай-V, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 621, 622 к настоящему постановлению;
312) кургана Шиелисай-VІ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 623, 624 к настоящему постановлению;
313) кургана Шиелисай-VII, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 625, 626 к настоящему постановлению;
314) могильника Шиелисай-VIII, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 627, 628 к настоящему постановлению;
315) кургана Шиелисай-ІХ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 629, 630 к настоящему постановлению;
316) кургана Шиелисай-X, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 631, 632 к настоящему постановлению;
317) могильника Шиелисай-XI, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 633, 634 к настоящему постановлению;
318) кургана Шиелисай-XII, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 635, 636 к настоящему постановлению;
319) кургана Шиелисай-ХІІІ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 637, 638 к настоящему постановлению;
320) кургана Шиелисай-XIV, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 639, 640 к настоящему постановлению;
321) кургана Шокпар-І, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 641, 642 к настоящему постановлению;
322) могильника Шокпар-ІІ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 643, 644 к настоящему постановлению;
323) могильника Шокпар-III, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 645, 646 к настоящему постановлению;
324) кургана Шокпар-IV, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 647, 648 к настоящему постановлению;
325) кургана Шокпар-V, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 649, 650 к настоящему постановлению;
326) могильника Шокпар-VІ, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 651, 652 к настоящему постановлению;
327) могильника Шолакмола-I, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 653, 654 к настоящему постановлению;
328) могильника Шолакмола-II, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 655, 656 к настоящему постановлению;

329) Қобда ауданында орналасқан Шолақмола-IІІ бейіті осы қаулыға 657, 658-қосымшаларға сәйкес;
330) Қобда ауданында орналасқан Шошақмола-I қорғаны осы қаулыға 659, 660-қосымшаларға сәйкес;
331) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-І бейіті осы қаулыға 661, 662-қосымшаларға сәйкес;
332) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-V бейіті осы қаулыға 663, 664-қосымшаларға сәйкес;
333) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-VІІ бейіті осы қаулыға 665, 666-қосымшаларға сәйкес;
334) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХІІ бейіті осы қаулыға 667, 668-қосымшаларға сәйкес;
335) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХІІІ бейіті осы қаулыға 669, 670-қосымшаларға сәйкес;
336) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХІV бейіті осы қаулыға 671, 672-қосымшаларға сәйкес;
337) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХV қорғаны осы қаулыға 673, 674-қосымшаларға сәйкес;
338) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХVІ қорғаны осы қаулыға 675, 676-қосымшаларға сәйкес;
339) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХVІІ бейіті осы қаулыға 677, 678-қосымшаларға сәйкес;
340) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХVІІІ қорғаны осы қаулыға 679, 680-қосымшаларға сәйкес;
341) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХІХ бейіті осы қаулыға 681, 682-қосымшаларға сәйкес;
342) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХХ қорғаны осы қаулыға 683, 684-қосымшаларға сәйкес;
343) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХХІ бейіті осы қаулыға 685, 686-қосымшаларға сәйкес;
344) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХХІІ бейіті осы қаулыға 687, 688-қосымшаларға сәйкес;
345) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХХІІІ бейіті осы қаулыға 689, 690-қосымшаларға сәйкес;
346) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХХІV бейіті осы қаулыға 691, 692-қосымшаларға сәйкес;
347) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХХV қорғаны осы қаулыға 693, 694-қосымшаларға сәйкес;
348) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХХVІ бейіті осы қаулыға 695, 696-қосымшаларға сәйкес;
349) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХХVІІ бейіті осы қаулыға 697, 698-қосымшаларға сәйкес;
350) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХХVІІІ қорғаны осы қаулыға 699, 700-қосымшаларға сәйкес;

329) могильника Шолакмола-III, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 657, 658 к настоящему постановлению;
330) кургана Шошакмола-I, расположенного в Кобдинском районе, согласно приложениям 659, 660 к настоящему постановлению:
331) могильника Аксу-I, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 661, 662 к настоящему постановлению;
332) могильника Аксу-V, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 663, 664 к настоящему постановлению;
333) могильника Аксу-VІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 665, 666 к настоящему постановлению;
334) могильника Аксу-ХІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 667, 668 к настоящему постановлению;
335) могильника Аксу-ХІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 669, 670 к настоящему постановлению;
336) могильника Аксу-ХІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 671, 672 к настоящему постановлению;
337) кургана Аксу-ХV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 673, 674 к настоящему постановлению;
338) кургана Аксу-ХVІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 675, 676 к настоящему постановлению;
339) могильника Аксу-ХVІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 677, 678 к настоящему постановлению;
340) кургана Аксу-ХVІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 679, 680 к настоящему постановлению;
341) могильника Аксу-ХІХ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 681, 682 к настоящему постановлению;
342) кургана Аксу-ХХ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 683, 684 к настоящему постановлению;
343) могильника Аксу-ХХІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 685, 686 к настоящему постановлению;
344) могильника Аксу-ХХІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 687, 688 к настоящему постановлению;
345) могильника Аксу-ХХІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 689, 690 к настоящему постановлению;
346) могильника Аксу-ХХIV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 691, 692 к настоящему постановлению;
347) кургана Аксу-ХХV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 693, 694 к настоящему постановлению;
348) могильника Аксу-ХХVІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 695, 696 к настоящему постановлению;
349) могильника Аксу-ХХVІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 697, 698 к настоящему постановлению;
350) кургана Аксу-ХХVІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 699, 700 к настоящему постановлению;

351) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХХІХ қорғаны осы қаулыға 701, 702-қосымшаларға сәйкес;
352) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХХХ қорғаны осы қаулыға 703, 704-қосымшаларға сәйкес;
353) Мәртөк ауданында орналасқан Ақсу-ХХХІ бейіті осы қаулыға 705, 706-қосымшаларға сәйкес;
354) Мәртөк ауданында орналасқан Алтынқазған бейіті осы қаулыға 707, 708-қосымшаларға сәйкес;
355) Мәртөк ауданында орналасқан Ассай-І бейіті осы қаулыға 709, 710-қосымшаларға сәйкес;
356) Мәртөк ауданында орналасқан Ассай-ІІ қорғаны осы қаулыға 711, 712-қосымшаларға сәйкес;
357) Мәртөк ауданында орналасқан Бисоба бейіті осы қаулыға 713, 714-қосымшаларға сәйкес;
358) Мәртөк ауданында орналасқан Вознесеновка-ІІІ бейіті осы қаулыға 715, 716-қосымшаларға сәйкес;
359) Мәртөк ауданында орналасқан Дмитриевка-І қорғандары осы қаулыға 717, 718-қосымшаларға сәйкес;
360) Мәртөк ауданында орналасқан Дмитриевка-І қорғаны осы қаулыға 719, 720-қосымшаларға сәйкес;
361) Мәртөк ауданында орналасқан Дмитриевка-ІІ бейіті осы қаулыға 721, 722-қосымшаларға сәйкес;
362) Мәртөк ауданында орналасқан Дмитриевка-ІІІ қорғаны осы қаулыға 723, 724-қосымшаларға сәйкес;
363) Мәртөк ауданында орналасқан Дмитриевка-ІV қорғаны осы қаулыға 725, 726-қосымшаларға сәйкес;
364) Мәртөк ауданында орналасқан Дмитриевка-V бейіті осы қаулыға 727, 728-қосымшаларға сәйкес;
365) Мәртөк ауданында орналасқан Дмитриевка-VІ бейіті осы қаулыға 729, 730-қосымшаларға сәйкес;
366) Мәртөк ауданында орналасқан Дмитриевка-VІІ бейіті осы қаулыға 731, 732-қосымшаларға сәйкес;
367) Мәртөк ауданында орналасқан Дмитриевка-VІІІ қорғаны осы қаулыға 733, 734-қосымшаларға сәйкес;
368) Мәртөк ауданында орналасқан Дмитриевка-ІХ қорғаны осы қаулыға 735, 736-қосымшаларға сәйкес;
369) Мәртөк ауданында орналасқан Ефремовка-І қорғаны осы қаулыға 737, 738-қосымшаларға сәйкес;
370) Мәртөк ауданында орналасқан Ефремовка-ІІ қорғаны осы қаулыға 739, 740-қосымшаларға сәйкес;
371) Мәртөк ауданында орналасқан Ефремовка-ІІІ бейіті осы қаулыға 741, 742-қосымшаларға сәйкес;

351) кургана Аксу-ХХІХ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 701, 702 к настоящему постановлению;
352) кургана Аксу-ХХХ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 703, 704 к настоящему постановлению;
353) могильника Аксу-ХХХІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 705, 706 к настоящему постановлению;
354) могильника Алтынказган, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 707, 708 к настоящему постановлению;
355) могильника Ассай-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 709, 710 к настоящему постановлению;
356) кургана Ассай-ІI, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 711, 712 к настоящему постановлению;
357) могильника Бисоба, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 713, 714 к настоящему постановлению;
358) могильника Вознесеновка-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 715, 716 к настоящему постановлению;
359) курганного могильника Дмитриевский, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 717, 718 к настоящему постановлению;
360) кургана Дмитриевка-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 719, 720 к настоящему постановлению;
361) могильника Дмитриевка-IІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 721, 722 к настоящему постановлению,
362) кургана Дмитриевка-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 723, 724 к настоящему постановлению,
363) кургана Дмитриевка-ІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 725, 726 к настоящему постановлению;
364) могильника Дмитриевка-V, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 727, 728 к настоящему постановлению,
365) могильника Дмитриевка-VІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 729, 730 к настоящему постановлению;
366) могильника Дмитриевка-VІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 731, 732 к настоящему постановлению;
367) кургана Дмитриевка-VІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 733, 734 к настоящему постановлению;
368) кургана Дмитриевка-ІХ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 735, 736 к настоящему постановлению;
369) кургана Ефремовка-I, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 737, 738 к настоящему постановлению;
370) кургана Ефремовка-IІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 739, 740 к настоящему постановлению;
371) могильника Ефремовка-IІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 741, 742 к настоящему постановлению;

372) Мәртөк ауданында орналасқан Ефремовка-ІV бейіті осы қаулыға 743, 744-қосымшаларға сәйкес;
373) Мәртөк ауданында орналасқан Жайсаң-І бейіті осы қаулыға 745, 746-қосымшаларға сәйкес;
374) Мәртөк ауданында орналасқан Жайсаң-ІІ бейіті осы қаулыға 747, 748-қосымшаларға сәйкес;
375) Мәртөк ауданында орналасқан Жайсаң-ІІІ бейіті осы қаулыға 749, 750-қосымшаларға сәйкес;
376) Мәртөк ауданында орналасқан Жайсаң-ІV бейіті осы қаулыға 751, 752-қосымшаларға сәйкес;
377) Мәртөк ауданында орналасқан Жайсаң-V қорғаны осы қаулыға 753, 754-қосымшаларға сәйкес;
378) Мәртөк ауданында орналасқан Жамансу-І бейіті осы қаулыға 755, 756-қосымшаларға сәйкес;
379) Мәртөк ауданында орналасқан Жамансу-ІІ бейіті осы қаулыға 757, 758-қосымшаларға сәйкес;
380) Мәртөк ауданында орналасқан Жамансу-ІІІ бейіті осы қаулыға 759, 760-қосымшаларға сәйкес;
381) Мәртөк ауданында орналасқан Жамансу-IV бейіті осы қаулыға 761, 762 қосымшаларға сәйкес;
382) Мәртөк ауданында орналасқан Жамансу-VI қорғаны осы қаулыға 763, 764 қосымшаларға сәйкес;
383) Мәртөк ауданында орналасқан Жамансу-VII қорғаны осы қаулыға 765, 766 қосымшаларға сәйкес;
384) Мәртөк ауданында орналасқан Жамансу-VIII қорғаны осы қаулыға 767, 768 қосымшаларға сәйкес;
385) Мәртөк ауданында орналасқан Жамбыл-I қорғаны осы қаулыға 769, 770 қосымшаларға сәйкес;
386) Мәртөк ауданында орналасқан Жамбыл-II бейіті осы қаулыға 771, 772 қосымшаларға сәйкес;
387) Мәртөк ауданында орналасқан Жамбыл-III бейіті осы қаулыға 773, 774 қосымшаларға сәйкес;
388) Мәртөк ауданында орналасқан Жоса-I бейіті осы қаулыға 775, 776 қосымшаларға сәйкес;
389) Мәртөк ауданында орналасқан Жоса-II бейіті осы қаулыға 777, 778 қосымшаларға сәйкес;
390) Мәртөк ауданында орналасқан Жоса-VIII бейіті осы қаулыға 779, 780 қосымшаларға сәйкес;
391) Мәртөк ауданында орналасқан Жоса-ІХ бейіті осы қаулыға 781, 782 қосымшаларға сәйкес;
392) Мәртөк ауданында орналасқан Казанка-І бейіті осы қаулыға 783, 784 қосымшаларға сәйкес;

372) могильника Ефремовка-IV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 743, 744 к настоящему постановлению;
373) могильника Жайсан-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 745, 746 к настоящему постановлению;
374) могильника Жайсан-ІI, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 747, 748 к настоящему постановлению;
375) могильника Жайсан-IІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 749, 750 к настоящему постановлению;
376) могильника Жайсан-ІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 751, 752 к настоящему постановлению;
377) кургана Жайсан-V, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 753, 754 к настоящему постановлению;
378) могильника Жамансу-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 755, 756 к настоящему постановлению;
379) могильника Жамансу-II, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 757, 758 к настоящему постановлению;
380) могильника Жамансу-III, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 759, 760 к настоящему постановлению;
381) могильника Жамансу-IV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 761, 762 к настоящему постановлению;
382) кургана Жамансу-VІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 763, 764 к настоящему постановлению;
383) кургана Жамансу-VІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 765, 766 к настоящему постановлению;
384) кургана Жамансу-VІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 767, 768 к настоящему постановлению;
385) кургана Жамбыл-I, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 769, 770 к настоящему постановлению;
386) могильника Жамбыл-IІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 771, 772 к настоящему постановлению;
387) могильника Жамбыл-IІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 773, 774 к настоящему постановлению;
388) могильника Жоса-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 775, 776 к настоящему постановлению;
389) могильника Жоса-II, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 777, 778 к настоящему постановлению;
390) могильника Жоса-VІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 779, 780 к настоящему постановлению;
391) могильника Жоса-ІХ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 781, 782 к настоящему постановлению;
392) могильника Казанка-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 783, 784 к настоящему постановлению;

393) Мәртөк ауданында орналасқан Казанка-ІІ бейіті осы қаулыға 785, 786 қосымшаларға сәйкес;
394) Мәртөк ауданында орналасқан Казанка-ІІІ бейіті осы қаулыға 787, 788 қосымшаларға сәйкес;
395) Мәртөк ауданында орналасқан Калиновка жер қорғаны осы қаулыға 789, 790 қосымшаларға сәйкес;
396) Мәртөк ауданында орналасқан Калиновка қорғандары осы қаулыға 791, 792 қосымшаларға сәйкес;
397) Мәртөк ауданында орналасқан Карачаевка-І бейіті осы қаулыға 793, 794-қосымшаларға сәйкес;
398) Мәртөк ауданында орналасқан Кеңсахара-I бейіті осы қаулыға 795, 796-қосымшаларға сәйкес;
399) Мәртөк ауданында орналасқан Кеңсахара-II бейіті осы қаулыға 797, 798-қосымшаларға сәйкес
400) Мәртөк ауданында орналасқан Кеңсахара-III бейіті осы қаулыға 799, 800-қосымшаларға сәйкес;
401) Мәртөк ауданында орналасқан Кеңсахара-IV қорғаны осы қаулыға 801, 802-қосымшаларға сәйкес;
402) Мәртөк ауданында орналасқан Кеңсахара-V қорғаны осы қаулыға 803, 804-қосымшаларға сәйкес;
403) Мәртөк ауданында орналасқан Кеңсахара-VI бейіті осы қаулыға 805, 806-қосымшаларға сәйкес;
404) Мәртөк ауданында орналасқан Кеңсахара-VIII бейіті осы қаулыға 807, 808-қосымшаларға сәйкес;
405) Мәртөк ауданында орналасқан Көктөбе бейіті осы қаулыға 809, 810-қосымшаларға сәйкес;
406) Мәртөк ауданында орналасқан Красное озеро-I бейіті осы қаулыға 811, 812-қосымшаларға сәйкес;
407) Мәртөк ауданында орналасқан Красное озеро-II бейіті осы қаулыға 813, 814-қосымшаларға сәйкес;
408) Мәртөк ауданында орналасқан Красное озеро-III қорғаны осы қаулыға 815, 816-қосымшаларға сәйкес;
409) Мәртөк ауданында орналасқан Қарабұтақ-I қорғаны осы қаулыға 817, 818-қосымшаларға сәйкес;
410) Мәртөк ауданында орналасқан Қарағансай-I бейіті осы қаулыға 819, 820-қосымшаларға сәйкес;
411) Мәртөк ауданында орналасқан Қарағансай-II бейіті осы қаулыға 821, 822-қосымшаларға сәйкес;
412) Мәртөк ауданында орналасқан Қарағансай-III қорғаны осы қаулыға 823, 824-қосымшаларға сәйкес;
413) Мәртөк ауданында орналасқан Қарақұдық бейіті осы қаулыға 825, 826-қосымшаларға сәйкес;

393) могильника Казанка-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 785, 786 к настоящему постановлению;
394) могильника Казанка-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 787, 788 к настоящему постановлению;
395) Калиновский земленной курган, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 789, 790 к настоящему постановлению;
396) курганы Калиновские, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 791, 792 к настоящему постановлению;
397) могильника Карачаевка-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 793, 794 к настоящему постановлению;
398) могильника Кенсахара-I, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 795, 796 к настоящему постановлению;
399) могильника Кенсахара-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 797, 798 к настоящему постановлению;
400) могильника Кенсахара-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 799, 800 к настоящему постановлению;
401) кургана Кенсахара-ІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 801, 802 к настоящему постановлению;
402) кургана Кенсахара-V, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 803, 804 к настоящему постановлению;
403) могильника Кенсахара-VI, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 805, 806 к настоящему постановлению;
404) могильника Кенсахара-VIII, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 807, 808 к настоящему постановлению;
405) могильника Коктобе, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 809, 810 к настоящему постановлению;
406) могильника Красное озеро-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 811, 812 к настоящему постановлению;
407) могильника Красное озеро-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 813, 814 к настоящему постановлению;
408) кургана Красное озеро-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 815, 816 к настоящему постановлению;
409) курганы Карабутак-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 817, 818 к настоящему постановлению;
410) могильника Карагансай-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 819, 820 к настоящему постановлению;
411) могильника Карагансай-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 821, 822 к настоящему постановлению;
412) кургана Карагансай-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 823, 824 к настоящему постановлению;
413) могильника Каракудык, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 825, 826 к настоящему постановлению;

414) Мәртөк ауданында орналасқан Қаратаусай-I бейіті осы қаулыға 827, 828-қосымшаларға сәйкес;
415) Мәртөк ауданында орналасқан Қаратоғай-I қорғаны осы қаулыға 829, 830-қосымшаларға сәйкес;
416) Мәртөк ауданында орналасқан Қаратоғай-IV бейіті осы қаулыға 831, 832-қосымшаларға сәйкес;
417) Мәртөк ауданында орналасқан Қаратоғай-V бейіті осы қаулыға 833, 834-қосымшаларға сәйкес;
418) Мәртөк ауданында орналасқан Қашқын-I қорғаны осы қаулыға 835, 836-қосымшаларға сәйкес;
419) Мәртөк ауданында орналасқан Қашқын-II бейіті осы қаулыға 837, 838-қосымшаларға сәйкес;
420) Мәртөк ауданында орналасқан Қиялы-Бөрте-II қорғаны осы қаулыға 839, 840-қосымшаларға сәйкес;
421) Мәртөк ауданында орналасқан Қызылжар бейіті осы қаулыға 841, 842-қосымшаларға сәйкес;
422) Мәртөк ауданында орналасқан Қызылшың-I бейіті осы қаулыға 843, 844-қосымшаларға сәйкес;
423) Мәртөк ауданында орналасқан Мәртөк-I қорғаны осы қаулыға 845, 846-қосымшаларға сәйкес;
424) Мәртөк ауданында орналасқан Мәртөк-II бейіті осы қаулыға 847, 848-қосымшаларға сәйкес;
425) Мәртөк ауданында орналасқан Мәртөк-III бейіті осы қаулыға 849, 850-қосымшаларға сәйкес;
426) Мәртөк ауданында орналасқан Мәртөк-IV бейіті осы қаулыға 851, 852-қосымшаларға сәйкес;
427) Мәртөк ауданында орналасқан Мәртөк-VI қорғаны осы қаулыға 853, 854-қосымшаларға сәйкес;
428) Мәртөк ауданында орналасқан Мұқансай-I бейіті осы қаулыға 855, 856-қосымшаларға сәйкес;
429) Мәртөк ауданында орналасқан Мұқансай-II бейіті осы қаулыға 857, 858-қосымшаларға сәйкес;
430) Мәртөк ауданында орналасқан Мұқансай-III бейіті осы қаулыға 859, 860-қосымшаларға сәйкес;
431) Мәртөк ауданында орналасқан Мұмасай-I бейіті осы қаулыға 861, 862-қосымшаларға сәйкес;
432) Мәртөк ауданында орналасқан Нагорное-II қорғаны осы қаулыға 863, 864-қосымшаларға сәйкес;
433) Мәртөк ауданында орналасқан Нагорное-III бейіті осы қаулыға 865, 866-қосымшаларға сәйкес;
434) Мәртөк ауданында орналасқан Нагорное-IV қорғаны осы қаулыға 867, 868-қосымшаларға сәйкес;

414) могильника Каратаусай-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 827, 828 к настоящему постановлению;
415) курганы Каратогай-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 829, 830 к настоящему постановлению;
416) могильника Каратогай-ІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 831, 832 к настоящему постановлению;
417) могильника Каратогай-V, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 833, 834 к настоящему постановлению;
418) кургана Кашкын-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 835, 836 к настоящему постановлению;
419) могильника Кашкын-II, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 837, 838 к настоящему постановлению;
420) кургана Киялы-Борте-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 839, 840 к настоящему постановлению;
421) могильника Кызылжар, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 841, 842 к настоящему постановлению;
422) могильника Кызылшин-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 843, 844 к настоящему постановлению;
423) кургана Мартук-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 845, 846 к настоящему постановлению;
424) могильника Мартук-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 847, 848 к настоящему постановлению;
425) могильника Мартук-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 849, 850 к настоящему постановлению;
426) могильника Мартук-ІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 851, 852 к настоящему постановлению;
427) кургана Мартук-VІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 853, 854 к настоящему постановлению;
428) могильника Мукансай-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 855, 856 к настоящему постановлению;
429) могильника Мукансай-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 857, 858 к настоящему постановлению;
430) могильника Мукансай-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 859, 860 к настоящему постановлению;
431) могильника Мумасай-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 861, 862 к настоящему постановлению;
432) кургана Нагорное-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 863, 864 к настоящему постановлению;
433) могильника Нагорное-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 865, 866 к настоящему постановлению;
434) кургана Нагорное-ІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 867, 868 к настоящему постановлению;

435) Мәртөк ауданында орналасқан Нагорное-V қорғаны осы қаулыға 869, 870-қосымшаларға сәйкес;
436) Мәртөк ауданында орналасқан Нагорное-VI бейіті осы қаулыға 871, 872-қосымшаларға сәйкес;
437) Мәртөк ауданында орналасқан Новомихайловка бейіті осы қаулыға 873, 874-қосымшаларға сәйкес;
438) Мәртөк ауданында орналасқан Новомихайловка-II қорғаны осы қаулыға 875, 876-қосымшаларға сәйкес;
439) Мәртөк ауданында орналасқан Новофедровка бейіті осы қаулыға 877, 878-қосымшаларға сәйкес;
440) Мәртөк ауданында орналасқан Орта-Бөрте-IV бейіті осы қаулыға 879, 880-қосымшаларға сәйкес;
441) Мәртөк ауданында орналасқан Орта-Бөрте-V қорғаны осы қаулыға 881, 882-қосымшаларға сәйкес;
442) Мәртөк ауданында орналасқан Орта-Бөрте-VI бейіті осы қаулыға 883, 884-қосымшаларға сәйкес;
443) Мәртөк ауданында орналасқан Первомайка-I бейіті осы қаулыға 885, 886-қосымшаларға сәйкес;
444) Мәртөк ауданында орналасқан Первомайка-II бейіті осы қаулыға 887, 888-қосымшаларға сәйкес;
445) Мәртөк ауданында орналасқан Полтавка-II қорғаны осы қаулыға 889, 890-қосымшаларға сәйкес;
446) Мәртөк ауданында орналасқан Полтавка-III бейіті осы қаулыға 891, 892-қосымшаларға сәйкес;
447) Мәртөк ауданында орналасқан Родниковка жер бекінісі осы қаулыға 893, 894-қосымшаларға сәйкес;
448) Мәртөк ауданында орналасқан Родниковский-І бейіті осы қаулыға 895, 896-қосымшаларға сәйкес;
449) Мәртөк ауданында орналасқан Родниковский-ІІ бейіті осы қаулыға 897, 898-қосымшаларға сәйкес;
450) Мәртөк ауданында орналасқан Рыбаковка-I бейіті осы қаулыға 899, 900-қосымшаларға сәйкес;
451) Мәртөк ауданында орналасқан Степановка-I бейіті осы қаулыға 901, 902-қосымшаларға сәйкес;
452) Мәртөк ауданында орналасқан Степановка-II бейіті осы қаулыға 903, 904-қосымшаларға сәйкес;
453) Мәртөк ауданында орналасқан Сынтас бейіті осы қаулыға 905, 906-қосымшаларға сәйкес;
454) Мәртөк ауданында орналасқан Сынтас-I бейіті осы қаулыға 907, 908-қосымшаларға сәйкес;
455) Мәртөк ауданында орналасқан Сынтас-II бейіті осы қаулыға 909, 910-қосымшаларға сәйкес;

435) кургана Нагорное-V, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 869, 870 к настоящему постановлению;
436) могильника Нагорное-VІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 871, 872 к настоящему постановлению;
437) могильника Новомихайловка, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 873, 874 к настоящему постановлению;
438) кургана Новомихайловка-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 875, 876 к настоящему постановлению;
439) могильника Новофедровка, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 877, 878 к настоящему постановлению;
440) могильника Орта-Борте-ІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 879, 880 к настоящему постановлению;
441) кургана Орта-Борте-V, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 881, 882 к настоящему постановлению;
442) могильника Орта-Борте-VІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 883, 884 к настоящему постановлению;
443) могильника Первомайка-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 885, 886 к настоящему постановлению;
444) могильника Первомайка-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 887, 888 к настоящему постановлению;
445) кургана Полтавка-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 889, 890 к настоящему постановлению;
446) могильника Полтавка-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 891, 892 к настоящему постановлению;
447) земляное укрепление Родниковское, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 893, 894 к настоящему постановлению;
448) могильника Родниковский-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 895, 896 к настоящему постановлению;
449) могильника Родниковский-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 897, 898 к настоящему постановлению;
450) могильника Рыбаковка-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 899, 900 к настоящему постановлению;
451) могильника Степановка-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 901, 902 к настоящему постановлению;
452) могильника Степановка-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 903, 904 к настоящему постановлению;
453) могильника Сынтас, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 905, 906 к настоящему постановлению;
454) могильника Сынтас-I, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 907, 908 к настоящему постановлению;
455) могильника Сынтас-II, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 909, 910 к настоящему постановлению;

456) Мәртөк ауданында орналасқан Сынтас-IV қорғаны осы қаулыға 911, 912-қосымшаларға сәйкес;
457) Мәртөк ауданында орналасқан Сынтас-V бейіті осы қаулыға 913, 914-қосымшаларға сәйкес;
458) Мәртөк ауданында орналасқан Танаберген-I бейіті осы қаулыға 915, 916-қосымшаларға сәйкес;
459) Мәртөк ауданында орналасқан Танаберген-III қорғаны осы қаулыға 917, 918-қосымшаларға сәйкес;
460) Мәртөк ауданында орналасқан Танаберген-IV қорғаны осы қаулыға 919, 920-қосымшаларға сәйкес;
462) Мәртөк ауданында орналасқан Танаберген-VI қорғаны осы қаулыға 923, 924-қосымшаларға сәйкес;
463) Мәртөк ауданында орналасқан Танаберген-IX бейіті осы қаулыға 925, 926-қосымшаларға сәйкес;
464) Мәртөк ауданында орналасқан Тасшоқысай-I бейіті осы қаулыға 927, 928-қосымшаларға сәйкес;
465) Мәртөк ауданында орналасқан Тасшоқысай-II бейіті осы қаулыға 929, 930-қосымшаларға сәйкес;
466) Мәртөк ауданында орналасқан Тасшоқысай-III қорғаны осы қаулыға 931, 932-қосымшаларға сәйкес;
467) Мәртөк ауданында орналасқан Тасшоқысай-IV бейіті осы қаулыға 933, 934-қосымшаларға сәйкес;
468) Мәртөк ауданында орналасқан Тасшоқысай-V бейіті осы қаулыға 935, 936-қосымшаларға сәйкес;
469) Мәртөк ауданында орналасқан Тасшоқысай-VI бейіті осы қаулыға 937, 938-қосымшаларға сәйкес;
470) Мәртөк ауданында орналасқан Тереңсай бейіті осы қаулыға 939, 940-қосымшаларға сәйкес;
471) Мәртөк ауданында орналасқан Теріс-Бұтақ-I бейіті осы қаулыға 941, 942-қосымшаларға сәйкес;
472) Мәртөк ауданында орналасқан Теріс-Бұтақ-III қорғаны осы қаулыға 943, 944-қосымшаларға сәйкес;
473) Мәртөк ауданында орналасқан Тоғалай-I қорғаны осы қаулыға 945, 946-қосымшаларға сәйкес;
474) Мәртөк ауданында орналасқан Тоғалай-II бейіті осы қаулыға 947, 948-қосымшаларға сәйкес;
475) Мәртөк ауданында орналасқан Тілепберген-I бейіті осы қаулыға 949, 950-қосымшаларға сәйкес;
476) Мәртөк ауданында орналасқан Тілепберген-II қорғаны осы қаулыға 951, 952-қосымшаларға сәйкес;
477) Мәртөк ауданында орналасқан Хлебодаровка бейіті осы қаулыға 953, 954-қосымшаларға сәйкес;
478) Мәртөк ауданында орналасқан Хлебодаровка-II қорғаны осы қаулыға 955, 956-қосымшаларға сәйкес;
479) Мәртөк ауданында орналасқан Хлебодаровка-III қорғаны осы қаулыға 957, 958-қосымшаларға сәйкес;
480) Мәртөк ауданында орналасқан Хлебодаровка-IV қорғаны осы қаулыға 959, 960-қосымшаларға сәйкес;
481) Мәртөк ауданында орналасқан Целинный-I бейіті осы қаулыға 961, 962-қосымшаларға сәйкес;
482) Мәртөк ауданында орналасқан Целинный-II қорғаны осы қаулыға 963, 964-қосымшаларға сәйкес;
483) Мәртөк ауданында орналасқан Целинный-III бейіті осы қаулыға 965, 966-қосымшаларға сәйкес;
484) Мәртөк ауданында орналасқан Целинный-IV бейіті осы қаулыға 967, 968-қосымшаларға сәйкес;
485) Мәртөк ауданында орналасқан Целинный-V бейіті осы қаулыға 969, 970-қосымшаларға сәйкес;

456) кургана Сынтас-IV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 911, 912 к настоящему постановлению;
457) могильника Сынтас-V, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 913, 914 к настоящему постановлению;
458) могильника Танаберген-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 915, 916 к настоящему постановлению;
459) кургана Танаберген-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 917, 918 к настоящему постановлению;
460) кургана Танаберген-ІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 919, 920 к настоящему постановлению;
461) могильника Танаберген-V, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 921, 922 к настоящему постановлению;
462) кургана Танаберген-VI, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 923, 924 к настоящему постановлению;
463) могильника Танаберген-IХ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 925, 926 к настоящему постановлению;
464) могильника Тасшокысай-I, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 927, 928 к настоящему постановлению;
465) могильника Тасшокысай-II, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 929, 930 к настоящему постановлению;
466) кургана Тасшокысай-ІII, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 931, 932 к настоящему постановлению;
467) могильника Тасшокысай-ІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 933, 934 к настоящему постановлению;
468) могильника Тасшокысай-V, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 935, 936 к настоящему постановлению;
469) могильника Тасшокысай-VІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 937, 938 к настоящему постановлению;
470) могильника Теренсай, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 939, 940 к настоящему постановлению;
471) могильника Терис-Бутак-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 941, 942 к настоящему постановлению;
472) кургана Терис-Бутак-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 943, 944 к настоящему постановлению;
473) кургана Тогалай-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 945, 946 к настоящему постановлению;
474) могильника Тогалай-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 947, 948 к настоящему постановлению;
475) могильника Тлепберген-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 949, 950 к настоящему постановлению;
476) кургана Тлепберген-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 951, 952 к настоящему постановлению;
477) могильника Хлебодаровка, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 953, 954 к настоящему постановлению;
478) кургана Хлебодаровка-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 955, 956 к настоящему постановлению;
479) кургана Хлебодаровка-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 957, 958 к настоящему постановлению;
480) кургана Хлебодаровка-ІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 959, 960 к настоящему постановлению;
481) могильника Целинный-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 961, 962 к настоящему постановлению;
482) кургана Целинный-ІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 963, 964 к настоящему постановлению;
483) могильника Целинный-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 965, 966 к настоящему постановлению;
484) могильника Целинный-ІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 967, 968 к настоящему постановлению;
485) могильника Целинный-V, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 969, 970 к настоящему постановлению;

486) Мәртөк ауданында орналасқан Целинный-VI қорғаны осы қаулыға 971, 972-қосымшаларға сәйкес;
487) Мәртөк ауданында орналасқан Целинный-VII бейіті осы қаулыға 973, 974-қосымшаларға сәйкес;
488) Мәртөк ауданында орналасқан Черемушки-I бейіті осы қаулыға 975, 976-қосымшаларға сәйкес;
489) Мәртөк ауданында орналасқан Шаклум-I бейіті осы қаулыға 977, 978-қосымшаларға сәйкес;
490) Мәртөк ауданында орналасқан Шанды-III бейіті осы қаулыға 979, 980-қосымшаларға сәйкес;
491) Мәртөк ауданында орналасқан Шанды-IV бейіті осы қаулыға 981, 982-қосымшаларға сәйкес;
492) Мәртөк ауданында орналасқан Шанды-V қорғаны осы қаулыға 983, 984-қосымшаларға сәйкес;
493) Мәртөк ауданында орналасқан Шанды-VI бейіті осы қаулыға 985, 986-қосымшаларға сәйкес;
494) Мәртөк ауданында орналасқан Шаруа-I бейіті осы қаулыға 987, 988-қосымшаларға сәйкес;
495) Мәртөк ауданында орналасқан Шаруа-II бейіті осы қаулыға 989, 990-қосымшаларға сәйкес;
496) Мәртөк ауданында орналасқан Шаруа-III бейіті осы қаулыға 991, 992-қосымшаларға сәйкес;
497) Мәртөк ауданында орналасқан Шевченко-I бейіті осы қаулыға 993, 994-қосымшаларға сәйкес;
498) Мәртөк ауданында орналасқан Шевченко-III бейіті осы қаулыға 995, 996-қосымшаларға сәйкес;
499) Мәртөк ауданында орналасқан Шевченко-III қорғаны осы қаулыға 997, 998-қосымшаларға сәйкес;
500) Мәртөк ауданында орналасқан Шевченко-IV бейіті осы қаулыға 999, 1000-қосымшаларға сәйкес;
501) Мәртөк ауданында орналасқан Шевченко-VI бейіті осы қаулыға 1001, 1002-қосымшаларға сәйкес.".
осы қаулыға қосымшалар мынадай қосымшалармен толықтырылсын:
"501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002.".

486) кургана Целинный-VІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 971, 972 к настоящему постановлению;
487) могильника Целинный-VІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 973, 974 к настоящему постановлению;
488) могильника Черемушки-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 975, 976 к настоящему постановлению;
489) могильника Шаклум-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 977, 978 к настоящему постановлению;
490) могильника Шанды-ІII, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 979, 980 к настоящему постановлению;
491) могильника Шанды-ІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 981, 982 к настоящему постановлению;
492) кургана Шанды-V, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 983, 984 к настоящему постановлению;
493) могильника Шанды-VІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 985, 986 к настоящему постановлению;
494) могильника Шаруа-I, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 987, 988 к настоящему постановлению;
495) могильника Шаруа-II, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 989, 990 к настоящему постановлению;
496) могильника Шаруа-ІII, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 991, 992 к настоящему постановлению;
497) могильника Шевченко-І, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 993, 994 к настоящему постановлению;
498) могильника Шевченко-ІII, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 995, 996 к настоящему постановлению;
499) кургана Шевченко-ІІІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 997, 998 к настоящему постановлению;
500) могильника Шевченко-ІV, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 999, 1000 к настоящему постановлению;
501) могильника Шевченко-VІ, расположенного в Мартукском районе, согласно приложениям 1001, 1002 к настоящему постановлению.".
приложения к указанному постановлению дополнить следующими приложениями:
"501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 637, 638, 639, 640, 641, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687, 688, 689, 690, 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779, 780, 781, 782, 783, 784, 785, 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792, 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804, 805, 806, 807, 808, 809, 810, 811, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836, 837, 838, 839, 840, 841, 842, 843, 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852, 853, 854, 855, 856, 857, 858, 859, 860, 861, 862, 863, 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887, 888, 889, 890, 891, 892, 893, 894, 895, 896, 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969, 970, 971, 972, 973, 974, 975, 976, 977, 978, 979, 980, 981, 982, 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999, 1000, 1001, 1002.".

2. Ақтөбе облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақтөбе облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе облысының әкімі А. Шахаров
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2025 жылғы 7 қазандағы № 215
қаулысына 501-қосымша
Қаратал-I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Жаңаталап ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 9,2 шақырым қашықтықта орналасқан Қаратал-I бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт бір-бірінен 245 метр қашықтықта орналасқан екі жер қорғаннан тұрады. 1-қорғанның (0,7 × 21 метр) солтүстік-шығыс бөлігінде ойыс бар. 2-қорған 1-қорғанның шығысында орналасқан, оның диаметрі 25 метр, биіктігі 0,5 метр. Қорғанның солтүстік жағында ойыс тіркелген. 1-қорғанның батысы мен оңтүстік-шығысында тікбұрышты контурлары ғарыштық түсірілімде байқалатын ғибадатханалар орналасқан болуы мүмкін.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 51,33 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 4,17 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 9,06 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,3 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 22,8 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 502-қосымша
қаулысына 503-қосымша
Қарашисай-I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

2. Управлению культуры, архивов и документации Актюбинской области в установленном законодательством порядке обеспечить направление настоящего постановления на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстана.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Актюбинской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие после дня первого официального опубликования.
Аким Актюбинской области А. Шахаров
Приложение 501
к постановлению акимата
Актюбинской области
от 7 октября 2025 года № 215
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Каратал-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Каратал-І, в 9,2 километрах к юго-юго-западу от села Жанаталап Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух земляных курганов, находящихся друг от друга в 245 метров. Курган 1 (0,7 × 21 метра) в северо-восточной части имеет западину. Курган 2 находится восточнее кургана 1, его диаметр составляет 25 метров, высота 0,5 метра. В северной стороне кургана зафиксирована западина. К западу и к юго-востоку от кургана 1, возможно, находятся святилища, прямоугольные очертания которых просматриваются по космоснимку.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 51,33 гектара, из них:
площадь памятника – 4,17 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 9,06 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 15,3 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 22,8 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 502 к постановлению
Приложение 503 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карашисай-І (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Жаңаталап ауылынан шығысқа қарай 26,7 шақырым қашықтықта орналасқан Қарашисай-I бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Тамды өзенінің сол жақ салалары – Қарашисай және Ащысай сайларының арасындағы биік төбеде орналасқан. Ол солтүстік-солтүстік-батыс – оңтүстік-оңтүстік-шығыс бағыты бойымен бір-бірінен 415 метр қашықтықта орналасқан екі қорғаннан тұрады. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 1,6 × 27 метр, 2 – 0,6 × 20 метр. Бұрын 1-қорғанның басында триангуляциялық белгі тұрған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 39,94 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,92 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 6,42 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,2 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 19,4 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 504-қосымша
қаулысына 505-қосымша
Қарашисай-IІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан шығысқа қарай 23,9 шақырым қашықтықта орналасқан Қарашисай-IІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жер қорған Қарашисай сайының батысындағы суайрықта орналасқан. Қорғанның диаметрі 16 метр, биіктігі 0,3 метрді құрайды. Қорғанның оңтүстік-шығыс бөлігінде ойыс байқалады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 11,42 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,07 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,36 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,94 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 506-қосымша
қаулысына 507-қосымша
Қиыл-ХХ(а) бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карашисай-І, в 26,7 километрах к востоку от села Жанаталап Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник расположен на доминирующей возвышенности между балками Карашисай и Ащысай – левобережными притоками реки Тамды. Состоит из двух курганов, размещенных в 415 метров друг от друга по линии северо-северо-запад – юго-юго-восток. Размеры курганов: 1 – 1,6 × 27 метров, 2 – 0,6 × 20 метров. На вершине кургана 1 ранее стоял триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 39,94 гектара, из них:
площадь памятника – 1,92 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 6,42 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 12,2 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 19,4 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 504 к постановлению
Приложение 505 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Карашисай-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Карашисай-ІІ, в 23,9 километрах к востоку от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Земляной курган расположен на водоразделе к западу от балки Карашисай. Диаметр кургана составляет 16 метров, высота 0,3 метра. В юго-восточной части кургана фиксируется западина.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 11,42 гектара, из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,07 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,36 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,94 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 506 к постановлению
Приложение 507 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Киыл-ХХ(а) (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қиыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым қашықтықта орналасқан Қиыл-ХХ(а) бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт батыс-шығыс бағыты бойымен созылып жатқан он жер қорғаннан тұрады. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 1 × 24 метр, 2 – 0,7 × 12 метр, 3 – 0,5 × 14 метр, 4 – 0,3 × 12 метр, 5 – 0,3 × 14 метр, 6 – 0,8 × 20 метр, 7 – 0,3 × 10 метр, 8 – 0,3 × 12 метр, 9 – 0,5 × 18 метр, 10 – 0,4 × 10 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 29,15 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,72 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,54 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,70 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,19 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 508-қосымша
қаулысына 509-қосымша
Қиыл-ХХІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қиыл ауылынан батысқа қарай 7 шақырым қашықтықта орналасқан Қиыл-ХХІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт солтүстік-шығыс – оңтүстік-батыс осі бойымен созылып жатқан екі жер қорғаннан тұрады, олар бір-бірінен 30 метр қашықтықта орналасқан. 1-қорғанның диаметрі 18 метр, биіктігі 0,6 метр, солтүстік-шығыс жағында жартылай дөңгелек ормен қоршалған. 2-қорғанның диаметрі 14 метр, биіктігі 0,3 метр болған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 13,8 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,16 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,50 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,12 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,02 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 510-қосымша
қаулысына 511-қосымша
Қиыл-ХХІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қиыл ауылынан батысқа қарай 6 шақырым қашықтықта орналасқан Қиыл-ХХІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Киыл-ХХ(а), в 1,5 километрах к юго-востоку от села Киыл Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоит из десяти земляных курганов, вытянутая по линии запад-восток. Размеры курганов: 1 – 1 × 24 метра, 2 – 0,7 × 12 метра, 3 – 0,5 × 14 метра, 4 – 0,3 × 12 метра, 5 – 0,3 × 14 метра, 6 – 0,8 × 20 метра, 7 – 0,3 × 10 метра, 8 – 0,3 × 12 метра, 9 – 0,5 × 18 метра, 10 – 0,4 × 10 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 29,15 гектара, из них:
площадь памятника – 1,72 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,54 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,70 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,19 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 508 к постановлению
Приложение 509 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Киыл-ХХІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Киыл-ХХІ, в 7 километрах к западу от села Киыл Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух земляных курганов, вытянутых по оси северо-восток – юго-запад, на расстоянии 30 метров друг от друга. Курган 1 диаметр 18 метров, высота 0,6 метра, с северо-восточной стороны окружен полукруглым рвом. Курган 2 имел диаметр 14 метров, высоту 0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 13,8 гектара, из них:
площадь памятника – 0,16 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,50 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,12 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,02 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 510 к постановлению
Приложение 511 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Киыл-ХХІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Киыл-ХХІІ, в 6 километрах к западу от села Киыл Кобдинского района Актюбинской области.

Жеті жер қорғаннан тұратын бейіт, батыс – шығыс сызығы бойымен созылып жатыр. 1-қорған (0,4 × 14 метр) бейіттің орталық бөлігінде орналасқан. 4 (0,4 × 14 метр), 5 (0,5 × 16 метр), 6 (0,2 × 10 метр) және 7-қорғандар (0,3 × 16 метр) 1-қорғанның шығыс жағынан жанасып орналасқан. Қалған екі қорған (2 – 0,2 × 12 метр, 3 – 0,6 × 18 метр) батыс жағында орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 27,78 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,23 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,18 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,42 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,95 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 512-қосымша
қаулысына 513-қосымша
Қиыл-ХХІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қиыл ауылынан батысқа қарай 5 шақырым қашықтықта орналасқан Қиыл-ХХІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт оңтүстік-шығыс-солтүстік-батыс осі бойымен созылған алты жер қорғаннан тұрады. 1-қорғанның диаметрі 18 метр, биіктігі 0,8 метр. 2-қорғанның диаметрі 14 метр, биіктігі 0,2 метр. 3-қорған қорғандар тобының солтүстік-батыс шетінде, диаметрі 16 метр, биіктігі 0,3 метрді құрады. 4-қорған диаметрі 6 метр, биіктігі 0,1 метр. 5-қорған диаметрі 14 метр, биіктігі 0,3 метр. 6-қорған диаметрі 16 метр, биіктігі 0,2 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 43,36 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,51 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 7,52 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,85 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 19,48 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 514-қосымша
қаулысына 515-қосымша
Қиыл-ХХІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қиыл ауылынан батысқа қарай 5 шақырым қашықтықта орналасқан Қиыл-ХХІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Могильник из семи земляных курганов, вытянувшихся по линии запад – восток. Курган 1 (0,4 × 14 метров) находился в центральной части могильника. Курганы 4 (0,4 × 14 метров), 5 (0,5 × 16 метров), 6 (0,2 × 10 метров) и 7 (0,3 × 16 метров) примыкали к кургану 1 с восточной стороны. Остальные два кургана (2 – 0,2 × 12 метров, 3 – 0,6 × 18 метров) располагались на западной стороне.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 27,78 гектара, из них:
площадь памятника – 1,23 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,18 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,42 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 13,95 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 512 к постановлению
Приложение 513 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Киыл-ХХІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Киыл-ХХІІІ, в 5 километрах к западу от села Киыл Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоит из шести земляных курганов, вытянутых по оси юго-восток – северо-запад. Курган 1 имеет диаметр 18 метров, высоту 0,8 метра. Курган 2 диаметр 14 метров, высота 0,2 метра. Курган 3 находился на северо-западном крае курганной группы, в диаметре 16 метров, высота составляла 0,3 метра. Курган 4 диаметр 6 метров, высота 0,1 метра. Курган 5 диаметр 14 метров, высота 0,3 метра. Курган 6 диаметр 16 метров, высота 0,2 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 43,36 гектара, из них:
площадь памятника – 3,51 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 7,52 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 12,85 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 19,48 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 514 к постановлению
Приложение 515 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Киыл-ХХІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Киыл-ХХІV, в 5 километрах к западу от села Киыл Кобдинского района Актюбинской области.

Бейіт шығысқа қарай созылған үшбұрыш құрайтын үш жер қорғаннан тұрады. Өлшемдері: 1 – 0,8 × 20 метр, 2 – 1,2 × 36 метр, сақиналы ормен қоршаған, 3 – 0,6 х 20 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 40,63 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,21 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 6,93 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,01 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 18,48 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 516-қосымша
қаулысына 517-қосымша
Қиыл-ХХV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қиыл ауылынан батысқа қарай 4 шақырым қашықтықта орналасқан Қиыл-ХХV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Батыс-шығыс сызығы бойымен созылған үш жер қорған Қиыл-ХХІV бейітінен шығысқа қарай 665 метр жерде орналасқан. 1-қорған бейіттің ортасында орналасқан және оның өлшемдері 0,2 × 10 метр. 2 және 3-қорғандардың әрқайсысының өлшемдері 0,2 × 10 метрді құрайды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 27,95 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,14 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,17 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,50 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,14 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 518-қосымша
қаулысына 519-қосымша
Қиыл-ХХVІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қиыл ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым қашықтықта орналасқан Қиыл-ХХVІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Могильник состоит из трех земляных курганов образуя вытянутый к востоку треугольник. Размеры: 1 – 0,8 × 20 метров, 2 – 1,2 × 36 метров, окружен кольцевым рвом, 3 – 0,6 × 20 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 40,63 гектара, из них:
площадь памятника – 3,21 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 6,93 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 12,01 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 18,48 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 516 к постановлению
Приложение 517 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Киыл-ХХV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Киыл-ХХV, в 4 километрах к западу от села Киыл Кобдинского района Актюбинской области.
В 665 метрах к востоку от могильника Киыл-ХХІV расположены три земляных кургана, вытянутых по линии запад – восток. Курган 1 расположен в центре могильника и имеет размеры 0,2 × 10 метров. Размеры каждого из курганов 2 и 3 составляют 0,2 × 10 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 27,95 гектара, из них:
площадь памятника – 1,14 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,17 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,50 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,14 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 518 к постановлению
Приложение 519 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Киыл-ХХVІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Киыл-ХХVІ, в 2 километрах к северо-востоку от села Киыл Кобдинского района Актюбинской области.

Батыс-шығыс сызығы бойымен жайылған он жер қорғаннан тұрады. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 0,8 × 28 метр, 2 – 0,2 × 14 метр, 3 – 0,2 × 14 метр, 4 – 0,2 × 8 метр, 5 – 0,2 × 12 метр, 6 – 0,2 × 10 метр, 7 – 1 × 24 метр, 8 – 0,1 × 8 метр, 9 – 0,2 × 10 метр, 10 – 0,5 × 10 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 52,65 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,36 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 9,18 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 16,00 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 24,11 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 520-қосымша
қаулысына 521-қосымша
Қиыл-ХХVІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қиыл ауылынан солтүстікке қарай 18 шақырым қашықтықта орналасқан Қиыл-ХХVІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт бес жер қорғаннан тұрады. Өлшемдері: 1 – 40 × 1,5 метр, 2 – 10 × 0,2 метр, 3 – 12 × 0,4 метр, 4 – 14 × 0,3 метр, 5 – 40 × 1 метр. 5-қорғанның төбесінде геодезиялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 56,01 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 4,73 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 10,01 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 16,64 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 24,63 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 522-қосымша
қаулысына 523-қосымша
Қиыл-ХХVІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Состоит из десяти земляных курганов, раскинутых по линии запад-восток. Размеры курганов: 1 – 0,8 × 28 метров, 2 – 0,2 × 14 метров, 3 – 0,2 × 14 метров, 4 – 0,2 × 8 метров, 5 – 0,2 × 12 метров, 6 – 0,2 × 10 метров, 7 – 1 × 24 метра, 8 – 0,1 × 8 метров, 9 – 0,2 × 10 метров, 10 – 0,5 × 10 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 52,65 гектара, из них:
площадь памятника – 3,36 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 9,18 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 16,00 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 24,11 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 520 к постановлению
Приложение 521 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Киыл-ХХVІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Киыл-ХХVІІ, в 18 километрах к северу от села Киыл Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоит из пяти земляных курганов. Размеры: 1 – 40 × 1,5 метра, 2 – 10 × 0,2 метра, 3 – 12 × 0,4 метра, 4 – 14 × 0,3 метра, 5 – 40 × 1 метр. На вершине кургана 5 установлен геодезический знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 56,01 гектара, из них:
площадь памятника – 4,73 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 10,01 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 16,64 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 24,63 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 522 к постановлению
Приложение 523 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Киыл-ХХVІІІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Жарсай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 22,6 шақырым қашықтықта орналасқан Қиыл-ХХVІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт оңтүстік-батыс – солтүстік-шығыс бағытымен созылып жатқан үш жер қорғаннан тұрады. Өлшемдері: 1 – 0,3 × 16 метр, төбесінде ойыс орналасқан, 2 – 0,2 × 6 метр; 3 – 0,4 × 14 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 16,24 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,24 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,90 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,18 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 524-қосымша
қаулысына 525-қосымша
Қиыл-ХХІХ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қиыл ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 24,6 шақырым қашықтықта орналасқан Қиыл-ХХІХ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Биіктігі 0,5 метр және диаметрі 18 метр болатын жалғыз жер қорған Қиыл өзенінің оң жағында, жазық қыратта орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 11,56 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,09 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,41 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,00 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 526-қосымша
қаулысына 527-қосымша
Қиыл-ХХХ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қиыл ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым қашықтықта орналасқан Қиыл-ХХХ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Киыл-ХХVІІІ, в 22,6 километрах к северо-западу от села Жарсай Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоит из трех земляных курганов вытянутых по линии юго-запад – северо-восток. Размеры: 1 – 0,3 × 16 метров, на вершине расположена западина, 2 – 0,2 × 6 метров, 3 – 0,4 × 14 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 16,24 гектара, из них:
площадь памятника – 0,24 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,90 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,18 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 524 к постановлению
Приложение 525 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Киыл-ХХІХ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Киыл-ХХІХ, в 24,6 километрах к северо-северо-западу от села Киыл Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный земляной курган высотой 0,5 метра и диаметром 18 метров расположен на плоской возвышенности, на правой стороне реки Киыл.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 11,56 гектара, из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,09 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,41 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,00 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 526 к постановлению
Приложение 527 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Киыл-ХХХ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Киыл-ХХХ, в 15 километрах к северо-северо-востоку от села Киыл Кобдинского района Актюбинской области.

Биіктігі 0,2 метр, диаметрі 8 метр жалғыз жер қорған Қиыл өзенінің сол жағалауындағы қыратта орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 10,78 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,95 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,16 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,64 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 528-қосымша
қаулысына 529-қосымша
Қобда-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қобда ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым қашықтықта орналасқан Қобда-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі қорғаннан тұратын бейіт Үлкен Қобда өзенінің оң жағалауындағы қырат шетінде орналасқан. Өлшемдері 23 × 0,9 метр және 21 × 0,7 метр болатын жер қорғандардың төбесі сәл тегістелген жарты шар тәрізді болған. 1-қорғанның ортасында диаметрі 8 метрге дейінгі тонау шұңқыры бар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 10,63 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,11 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,58 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 530-қосымша
қаулысына 531-қосымша
Қобда-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қобда ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4,5 шақырым қашықтықта орналасқан Қобда-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Одиночный земляной курган высотой 0,2 метра, диаметром 8 метров расположен на возвышенности левого берега реки Киыл.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 10,78 гектара, из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,95 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,16 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,64 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 528 к постановлению
Приложение 529 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кобда-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кобда-І, в 15 километрах к восток-северо-востоку от села Кобда Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник, состоящий из двух курганов, располагался на краю возвышенности на правом берегу река Большая Кобда. Земляные курганы размерами 23 × 0,9 метра и 21 × 0,7 метра имели полусферическую форму с несколько уплощенной вершиной. В центре кургана 1 прослежена грабительская воронка диаметром до 8 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 10,63 гектара, из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,11 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,58 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 530 к постановлению
Приложение 531 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кобда-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кобда-ІІ, в 4,5 километрах к северо-востоку от села Кобда Кобдинского района Актюбинской области.

Бейіт Үлкен Қобда өзенінің оң жағалауындағы жіңішке суайрық жота бойымен меридиандық тізбекпен созылған жеті қорғаннан тұрады. Дөңгелек пішінді қорғандардың жер үйінділерінің өлшемдері 8 × 0,2 метрден 25 × 1 метрге дейін болды. 4-қорған (10 × 0,9 метр) үйіндісінде тастар кездеседі. 3-қорғанның (25 × 1 метр) айналасында сақиналы ор бар. 1-қорғанның жоғарғы жағында бұрын триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 227,26 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 37,55 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 49,61 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 62,85 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 77,25 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 532-қосымша
қаулысына 533-қосымша
Қобда-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қобда ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6,4 шақырым қашықтықта орналасқан Қобда-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш жер қорған, жоспар бойынша үшбұрышты құрай отырып Қобда – Ақтөбе және Қобда – Мәртөк трассаларының жанында, орман көшеттеріне параллель орналасқан. 1-қорған (1 × 20 метр) жоғарыда аталған трассалар арасында орналасқан. 3 (2 × 32 метр) және 2 (2 × 30 метр)-қорғандар 1-қорғаннан Қобда – Мәртөк трассасымен бөлінген.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 47,37 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,92 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 8,35 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,06 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 21,04 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 534-қосымша
қаулысына 535-қосымша
Қобда-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Могильник состоит из семи курганов, вытянувшихся меридианальной цепочкой по гребню узкого водораздела правого берега реки Большая Кобда. Земляные насыпи курганов округлой в плане формы имели размеры от 8 × 0,2 метра до 25 × 1 метра. В насыпи кургана 4 (10 × 0,9 метра) встречаются камни. Вокруг кургана 3 (25 × 1 метр) прослежен кольцевой ров. На вершине кургана 1 ранее был установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 227,26 гектара, из них:
площадь памятника – 37,55 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 49,61 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 62,85 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 77,25 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 532 к постановлению
Приложение 533 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кобда-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кобда-ІІІ, в 6,4 километрах к северо-востоку от села Кобда Кобдинского района Актюбинской области.
Три земляных кургана, в плане образующих треугольник, находятся у трасс Кобда – Актобе и Кобда – Мартук, параллельно которым расположены лесонасаждения. Курган 1 (1 × 20 метров) расположен между вышеуказанными трассами. Курганы 3 (2 × 32 метра) и 2 (2 × 30 метров) отделены от кургана 1 трассой Кобда – Мартук.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 47,37 гектара, из них:
площадь памятника – 3,92 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 8,35 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 14,06 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 21,04 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 534 к постановлению
Приложение 535 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кобда-ІV (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қобда ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 3,5 шақырым қашықтықта орналасқан Қобда-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Батыс – шығыс сызығы бойымен 50 метрге созылған екі қорғаннан тұратын қорғанды топ Қобда – Жиренқопа трассасынан оңтүстікке қарай 200 метр және Ақтөбе-Орал тас жолынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 700 метр жерде орналасқан. Қорғандардың айналасында сақиналы орлар бар. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 1,5 × 25 метр, 2 – 1 × 20 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 15,9 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,28 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,88 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,78 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,96 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 536-қосымша
қаулысына 537-қосымша
Қобда-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қобда ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым қашықтықта орналасқан Қобда-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Солтүстік-солтүстік-батыс – оңтүстік-оңтүстік-шығыс сызығы бойымен 170 метрге созылған үш жер қорғаннан тұратын қорғандар тобы Қобда – Жиренқопа трассасының оңтүстігінде орналасқан. 1-қорған (1 × 25 метр) трассадан 200 метр қашықтықта, бейіттің оңтүстігінде, батыс – шығыс сызығы бойымен бір-бірінен 25 метр қашықтықта, трассадан 40 метр қашықтықта орналасқан 2 (0,5 × 16 метр) және 3 (0,3 × 14 метр)-қорғандардан бөлек орналасқан. 1 және 2-қорғандардың айналасында сақиналы орлар бар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 30,02 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,79 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,69 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,96 гектарды құрайды;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кобда-ІV, в 3,5 километрах к запад-северо-западу от села Кобда Кобдинского района Актюбинской области.
Курганная группа из двух курганов, вытянутых по линии запад – восток на 50 метров, расположена в 200 метрах к югу от трассы Кобда – Жиренкопа и в 700 метрах к западо-северо-западу от шоссейной дороги Актобе – Уральск. Вокруг курганов имеются кольцевые рвы. Размеры курганов: 1 – 1,5 × 25 метров, 2 – 1 × 20 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 15,9 гектара, из них:
площадь памятника – 0,28 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,88 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,78 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,96 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 536 к постановлению
Приложение 537 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кобда-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кобда-V, в 8 километрах к северо-западу от села Кобда Кобдинского района Актюбинской области.
Курганная группа из трех земляных курганов, расположенных по линии северо-северо-запад – юго-юго-восток на 170 метров, находится южнее трассы Кобда – Жиренкопа. Курган 1 (1 × 25 метров) расположен в 200 метрах от трассы, на самом юге могильника, отдельно от курганов 2 (0,5 × 16 метров) и 3 (0,3 × 14 метров), которые находятся в 25 метрах друг от друга по линии запад – восток, в 40 метрах от трассы. Вокруг курганов 1 и 2 имеются кольцевые рвы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 30,02 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,79 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,69 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,96 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,58 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 538-қосымша
қаулысына 539-қосымша
Қобда-VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір және орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қобда ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 5,2 шақырым қашықтықта орналасқан Қобда-VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Үлкен Қобда өзенінің оң жағалауындағы суайрық баурайында орналасқан және батыс – шығыс сызығымен 210 метр қашықтыққа созылған сегіз нысаннан тұрады. Қорғандардың диаметрі 4 метрден 16 метрге дейін, биіктігі 0,1 метрден 0,9 метрге дейінгі үйінділері бар. 1-қорған периметрі бойынша сақиналы ормен қоршалған. 2 және 3-нысандары қаландыға көбірек ұқсайды. 1-қорғаннан шығысқа қарай 10 метр жерде үймекпен қоршалған шаршы пішінді құрылым анықталды. Оның ұзындығы 56 метр, ені 54 метр, биіктігі 0,3 метрден 0,5 метрге дейін, үймектің ені 8 метрден 11 метрге дейін.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 31,98 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,94 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 5,11 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,58 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,35 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 540-қосымша
қаулысына 541-қосымша
Қобда-VІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қобда ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 5,6 шақырым қашықтықта орналасқан Қобда-VІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,58 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 538 к постановлению
Приложение 539 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кобда-VІ (эпоха раннего железа и средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кобда-VІ, в 5,2 километрах к северо-северо-западу от села Кобда Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник расположен на склоне водораздела правого берега реки Большая Кобда и состоит из восьми земляных объектов, вытянутых в линию запад – восток на расстоянии около 210 метров. Курганы имеют насыпи диаметром от 4 до 16 метров, высотой от 0,1 до 0,9 метра. Курган 1 по периметру окружен кольцевым рвом. Объекты 2 и 3 больше напоминают выкладки. В 10 метрах к востоку от кургана 1 выявлено сооружение подквадратной формы, обнесенное валом. Его длина составляет 56 метров, ширина 54 метра, высота от 0,3 до 0,5 метра, ширина вала от 8 до 11 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 31,98 гектара, из них:
площадь памятника – 1,94 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 5,11 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 9,58 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 15,35 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 540 к постановлению
Приложение 541 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кобда-VІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кобда-VІІ, в 5,6 километрах к северо-северо-западу от села Кобда Кобдинского района Актюбинской области.

Бейіт төрт жер үйіндіден тұрады. 1, 2 және 3-қорғандар біріктірілген орлармен қосылған. 2-қорғанның жоғарғы жағында бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. 1-қорғаннан оңтүстікке қарай 40 метр жерде 4-қорған анықталды. Қорғандардың параметрлері диаметрі 13 метрден 19 метрге дейін және биіктігі 0,3 метрден 0,5 метрге дейін өзгереді. Барлық қорғандардың үйінділерінде жеке тастар кездеседі.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 15,58 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,30 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,84 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,66 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,78 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 542-қосымша
қаулысына 543-қосымша
Қобда-VІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қобда ауылынан солтүстікке қарай 3,9 шақырым қашықтықта орналасқан Қобда-VІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз қорған Үлкен Қобда өзенінің оң жағалауындағы суайрықта орналасқан. Қорғанның диаметрі 16 метр, биіктігі 0,5 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 11,36 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,06 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,34 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,91 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 544-қосымша
қаулысына 545-қосымша
Қосөткел-II қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Могильник состоит из четырех земляных насыпей. Курганы 1, 2 и 3 объединены сливающимися рвами. На вершине кургана 2 ранее был установлен триангуляционный знак. В 40 метрах к югу от кургана 1 выявлен курган 4. Параметры курганов варьируются от 13 до 19 метров в диаметре и от 0,3 до 0,5 метра в высоте. В насыпях всех курганов встречаются отдельные камни.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 15,58 гектара, из них:
площадь памятника – 0,30 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,84 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,66 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,78 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 542 к постановлению
Приложение 543 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Кобда-VІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Кобда-VІІІ, в 3,9 километрах к северу от села Кобда Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный курган расположен на водоразделе правого берега реки Большая Кобда. Диаметр кургана составляет 16 метров, высота 0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 11,36 гектара, из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,06 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,34 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,91 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 544 к постановлению
Приложение 545 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Косоткель-ІІ (эпоха средневековья)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қобда ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 3,8 шақырым қашықтықта орналасқан Қосөткел-II қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз қорған Үлкен Қобда өзенінің оң жағалауындағы суайрықта орналасқан. Диаметрі 8 метр, биіктігі 0,2 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 10,42 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,89 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,04 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,47 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 546-қосымша
қаулысына 547-қосымша
Құлшық-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Бесқұдық ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 13,4 шақырым қашықтықта орналасқан Құлшық-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Оңтүстік-батыс – солтүстік-шығыс осі бойымен 220 метрге созылған сегіз жер қорғаннан тұратын қорғандар тобы Батпақты өзенінің сол жағалауындағы төбенің шетінде орналасқан. Құлшық қыстауынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым және Бегалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым жерде орналасқан. Сақиналы ормен қоршалған 1-қорғанға (1 × 22 метр) триангуляциялық белгі орнатылған. Қорғанның үйіндісінде 6 (0,2 × 14 метр) тонау шұңқыры бар. Қалған қорғандардың өлшемдері биіктігі 0,1 метрден 0,5 метрге дейін және диаметрі 12 метрден 16 метрге дейін өзгереді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 29,87 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,34 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,57 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,08 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,88 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 548-қосымша
қаулысына 549-қосымша
Құмсай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Косоткель-ІІ, в 3,8 километрах к восток-северо-востоку от села Кобда Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный курган расположен на водоразделе правого берега реки Большая Кобда. Диаметр составляет 8 метров, высота 0,2 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 10,42 гектара, из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,89 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,04 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,47 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 546 к постановлению
Приложение 547 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кулшык-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кулшык-І, в 13,4 километрах к юго-западу от села Бескудык Кобдинского района Актюбинской области.
Курганная группа, состоящая из восьми земляных курганов, вытянутых по оси юго-запад – северо-восток на 220 метров, расположена на краю возвышенности левого берега реки Батпакты. На кургане 1 (1 × 22 метра), окруженном кольцевым рвом, установлен триангуляционный знак. В насыпи кургана 6 (0,2 × 14 метра) имеется грабительская воронка. Размеры остальных курганов варьируются от 0,1 до 0,5 метра в высоту и от 12 до 16 метров в диаметре.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 29,87 гектара, из них:
площадь памятника – 1,34 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,57 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 9,08 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,88 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 548 к постановлению
Приложение 549 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кумсай-І (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Терісаққан ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 13,2 шақырым қашықтықта орналасқан Құмсай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Шағын көлбеу төбенің шетінде орналасқан бес жер қорғаннан тұратын бейіт шағын жасанды су қоймасынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым жерде орналасқан. Қорғандар тобын шартты түрде үш бөлікке бөлуге болады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 43,63 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,36 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 7,57 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,03 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 19,67 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 550-қосымша
қаулысына 551-қосымша
Құндықсай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қызылжар ауылынан батысқа қарай 14,2 шақырым қашықтықта орналасқан Құндықсай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт батыс - шығыс осі бойымен 80 метрге созылған екі жер қорғаннан тұрады. Қорғандардың айналасында сақиналы ор анықталған. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 1,5 × 35 метр, 2 – 0,4 × 14 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 54,27 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 5,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 9,87 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,98 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 23,37 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 552-қосымша
қаулысына 553-қосымша
Құндықсай-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кумсай-І, в 13,2 километрах к северо-северо-западу от села Терисаккан Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник из пяти земляных курганов, расположенных на краю небольшой пологой возвышенности, находится в 1 километр к северо-северо-востоку от небольшого искусственного водоема. Курганную группу условно можно разделить на три части.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 43,63 гектара, из них:
площадь памятника – 3,36 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 7,57 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 13,03 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 19,67 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 550 к постановлению
Приложение 551 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кундыксай-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кундыксай-І, в 14,2 километрах к западу от села Кызылжар Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух земляных курганов, вытянутых по оси запад – восток на 80 метров. Вокруг курганов зафиксирован кольцевой ров. Размеры курганов: 1 – 1,5 × 35 метров, 2 – 0,4 × 14 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 54,27 гектара, из них:
площадь памятника – 5,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 9,87 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 15,98 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 23,37 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 552 к постановлению
Приложение 553 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кундыксай-ІІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қызылжар ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 14,4 шақырым қашықтықта орналасқан Құндықсай-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Батыс-оңтүстік-батыс – шығыс-оңтүстік-шығыс сызығы бойымен 60 метрге созылған екі жер қорғаннан тұратын бейіт Ивановка ауылынан (Ресей Федерациясы) шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым жерде орналасқан шағын төбенің шетінде орналасқан. 1-қорғанға (0,8 × 16 метр) триангуляциялық белгі орнатылған. 2-қорғанның биіктігі 0,8 метр, диаметрі 24 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 17,09 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,39 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,12 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,14 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,44 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 554-қосымша
қаулысына 555-қосымша
Құрсай-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Құрсай ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым қашықтықта орналасқан Құрсай-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз жер қорған Соль-Илецк – Ақтөбе трассасынан оңтүстікке қарай 30 метр жерде орналасқан. Қорғанның айналасында сақиналы ор байқалады. Қорғанның диаметрі 25 метр, биіктігі 1,6 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 12,86 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,12 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,33 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,82 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,59 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 556-қосымша
қаулысына 557-қосымша
Қызылжар-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қызылжар ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым қашықтықта орналасқан Қызылжар-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кундыксай-ІІ, в 14,4 километрах к запад-юго-западу от села Кызылжар Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник, состоящий из двух земляных курганов, вытянутых по линии запад-юго-запад – восток-юго-восток на 60 метров, расположен на окраине небольшой возвышенности в 5 километрах к восток-юго-востоку от поселка Ивановка (Российской Федерации). На кургане 1 (0,8 × 16 метров) установлен триангуляционный знак. Курган 2 имеет высоту 0,8 метра и диаметр 24 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 17,09 гектара, из них:
площадь памятника – 0,39 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,12 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,14 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,44 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 554 к постановлению
Приложение 555 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Курсай-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Курсай-І, в 3 километрах к запад-северо-востоку от села Курсай Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный земляной курган расположен в 30 метрах к югу от трассы Соль-Илецк – Актобе. Вокруг кургана прослеживается кольцевой ров. Диаметр кургана 25 метров, высота 1,6 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 12,86 гектара, из них:
площадь памятника – 0,12 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,33 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,82 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,59 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 556 к постановлению
Приложение 557 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Кызылжар-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Кызылжар-І, в 2 километрах к юго-востоку от села Кызылжар Кобдинского района Актюбинской области.

Жалғыз жер қорған Жиренқопа – Қобда трассасынан оңтүстік-шығысқа қарай 50 метр жерде орналасқан. Өлшемдері 0,4 × 14 метр болатын қорғанның айналасында сақиналы ор байқалады. Қорған үйіндісінде тонау шұңқыры анықталды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 12,96 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,13 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,35 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,85 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,63 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 558-қосымша
қаулысына 559-қосымша
Қызылту-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Егіндібұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым қашықтықта орналасқан Қызылту-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт батыс-оңтүстік-батыс – шығыс-оңтүстік-шығыс осі бойымен 160 метрге созылған төрт қорғаннан тұрады. Қорғандардың өлшемдері биіктігі 0,1 метрден 1,2 метрге дейін және диаметрі 10 метрден 28 метрге дейін өзгереді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 22,63 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,88 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,21 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,82 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,72 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 560-қосымша
қаулысына 561-қосымша
Қызылту-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Егіндібұлақ ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 20 шақырым қашықтықта орналасқан Қызылту-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Одиночный земляной курган расположен в 50 метрах к юго-востоку от трассы Жиренкопа – Кобда. Вокруг кургана, размерами 0,4 × 14 метров, прослеживается кольцевой ров. В насыпи кургана фиксируется грабительская воронка.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 12,96 гектара, из них:
площадь памятника – 0,13 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,35 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,85 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,63 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 558 к постановлению
Приложение 559 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылту-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылту-І, в 10 километрах к северо-западу от села Егиндибулак Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоит из четырех курганов, вытянутых по оси запад-юго-запад – восток-юго-восток на 160 метров. Размеры курганов варьируются от 0,1 до 1,2 метра в высоту и от 10 до 28 метров в диаметре.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 22,63 гектара, из них:
площадь памятника – 0,88 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,21 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,82 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,72 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 560 к постановлению
Приложение 561 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылту-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылту-ІІ, в 20 километрах к запад-северо-западу от села Егиндибулак Кобдинского района Актюбинской области.

Солтүстік-солтүстік-батыс – оңтүстік-оңтүстік-шығыс сызығы бойынша 120 метрге созылған екі жер қорғаннан тұратын бейіт Қиыл өзенінің сол жағалауында орналасқан. 1-қорғанның үйіндісінде (1,2 × 30 метр) шеңбер тәрізді тас құрылым байқалады. 2-қорғанның биіктігі 0,5 метр, диаметрі 12 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 22,24 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,64 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,06 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,77 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,77 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 562-қосымша
қаулысына 563-қосымша
Мола-Тамды бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Бұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 18,6 шақырым қашықтықта орналасқан Мола-Тамды бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Үлкен Қобда өзенінің сол жағалауындағы су бөлетін үстірттің төбесінде, оның саласы Тамды өзенінің сол жағалауында орналасқан. Ол алты жер қорғаннан тұрады. 1-қорғанның төбесінде (20 × 1,2 метр) бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. Одан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 130 метр жерде 2-қорған (15 × 0,3 метр) орналасқан. Біріншісінен оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 125 метр жерде сақиналы ормен қоршалған 3-қорған (18 × 1,2 метр) орналасқан. Қалған қорғандар бейіттің оңтүстік бөлігінде орналасқан. Олардың өлшемдері 18 × 0,2 метрден 22 × 1,2 метрге дейін өзгереді. Үйінділердің айналасында шағын орлар байқалады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 57,23 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 4,40 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 10,14 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 17,18 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 25,51 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 564-қосымша
қаулысына 565-қосымша
Роповский-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Могильник, состоящий из двух земляных курганов, вытянутых по линии север-северо-запад – юг-юго-восток на 120 метров, расположен на левом берегу реки Киыл. В насыпи кургана 1 (1,2 × 30 метров) прослеживается каменная конструкция в форме круга. Высота кургана 2 составляет 0,5 метра, диаметр 12 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 22,24 гектара, из них:
площадь памятника – 0,64 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,06 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,77 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,77 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 562 к постановлению
Приложение 563 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Мола-Тамды (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Мола-Тамды, в 18,6 километрах к югу от села Булак Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник находится на вершине водораздельного плато на левом берегу реки Большая Кобда, на левом берегу еҰ притока – реки Тамды. Он состоит из шести земляных курганов. На вершине кургана 1 (20 × 1,2 метра) ранее был установлен триангуляционный знак. В 130 метрах к северо-северо-западу от него расположен курган 2 (15 × 0,3 метра). В 125 метрах к юго-юго-востоку от первого кургана расположен курган 3 (18 × 1,2 метра), окруженный кольцевым рвом. Остальные курганы находятся в южной части могильника. Их размеры варьируются от 18 × 0,2 метра до 22 × 1,2 метра. Вокруг насыпей прослеживаются ровики.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 57,23 гектара, из них:
площадь памятника – 4,40 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 10,14 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 17,18 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 25,51 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 564 к постановлению
Приложение 565 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Роповский-І (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қосөткел ауылынан оңтүстікке қарай 2,5 шақырым қашықтықта орналасқан Роповский-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі қорғаннан тұратын бейіт Үлкен Қобда өзенінің оң жағалауындағы көлбеу төбеде орналасқан. Өлшемдері 1 × 24 метр және 0,3 × 14 метр болатын қорғандардың жер үйінділері жарты шар тәрізді, біршама тегістелген пішінді болған. 1-қорғанның етегінде, солтүстік-батыс және оңтүстік-шығыс жақтарынан ұзындығы 15 және 7 метр, ені 3 метрге дейінгі шағын орлар анықталған. 1-қорғанның жоғарғы жағында бұрын триангуляциялық белгі орнатылған, оны орнату кезінде қорғанның орталық бөлігі бұзылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 18,47 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,42 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,36 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,58 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,11 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 566-қосымша
қаулысына 567-қосымша
Роповский-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Қосөткел ауылынан оңтүстікке қарай 3,5 шақырым қашықтықта орналасқан Роповский-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Төрт жер қорған Қобда өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстірттің басында орналасқан. Қорғандар батыс-шығыс сызығымен созылған. 1-қорған сақиналы ормен қоршалған, оның биіктігі 1,1 метр, ал диаметрі 14 метр. Қалған үш қорғанның үйінділері көмескі, тегістелген.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 23,39 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,79 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,37 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,24 гектарды құрайды;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Роповский-І, в 2,5 километрах к югу от села Косоткель Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоящий из двух курганов, расположен на пологой возвышенности на правом берегу реки Большая Кобда. Земляные насыпи курганов, имеющие размеры 1 × 24 метра и 0,3 × 14 метра, имели полусферическую, несколько уплощҰнную форму. У подножья кургана 1, с северо-западной и юго-восточной сторон, зафиксированы ровики длиной 15 и 7 метров соответственно, шириной до 3 метров. На вершине кургана 1 ранее был установлен триангуляционный знак, при монтаже которого была нарушена центральная часть кургана.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 18,47 гектара, из них:
площадь памятника – 0,42 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,36 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,58 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,11 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 566 к постановлению
Приложение 567 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Роповский-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Роповский-ІІ, в 3,5 километрах к югу от села Косоткель Кобдинского района Актюбинской области.
Четыре земляных кургана расположены на вершине водораздельного плато левого берега реки Кобда. Курганы вытянуты по линии запад – восток. Курган 1 имеет кольцевой ров, а его высота составляет 1,1 метра, диаметр 14 метров. Остальные три кургана имеют расплывчатую, уплощҰнную насыпь.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 23,39 гектара, из них:
площадь памятника – 0,79 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,37 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,24 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,39 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 568-қосымша
қаулысына 569-қосымша
Сабындыкөл-I қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Терісаққан ауылынан солтүстікке қарай 12,4 шақырым қашықтықта орналасқан Сабындыкөл-I қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз қорған Терісаққан өзенінің бастауынан солтүстікке қарай орналасқан. Қорғанның диаметрі 16 метр, биіктігі 0,6 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 11,18 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,02 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,29 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,83 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 570-қосымша
қаулысына 571-қосымша
Сабындыкөл-IІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Терісаққан ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 12,8 шақырым қашықтықта орналасқан Сабындыкөл-IІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт солтүстік-батыс – оңтүстік-шығыс осі бойымен салынған екі жер қорғаннан тұрады. 1-қорған (0,9 × 26 метр) бейіттің оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқан, оның жоғарғы жағында бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. 1-қорғаннан солтүстікке қарай 159 метр жерде үш жер үйінді тіркелген. 2-қорған (0,7 × 20 метр) бейіттің оңтүстік-шығыс бөлігінде 211 метр қашықтықта салынған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 26,12 гектарды құрайды, оның ішінде:

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,39 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 568 к постановлению
Приложение 569 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Сабындыколь-I (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Сабындыколь-I, в 12,4 километрах к северу от села Терисаккан Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный курган находится к северу от истока реки Терисаккан. Диаметр кургана 16 метров, высота 0,6 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 11,18 гектара, из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,02 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,29 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,83 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 570 к постановлению
Приложение 571 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Сабындыколь-II (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Сабындыколь-II, в 12,8 километрах к северо-северо-востоку от села Терисаккан Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух земляных курганов, сооруженных по оси северо-запад – юго-восток. Курган 1 (0,9 × 26 метров) расположен в юго-западной части могильника, на его вершине ранее был установлен триангуляционный знак. В 159 метрах к северу от кургана номер 1 зафиксированы три земляные насыпи, возможно, казахские могилы. Курган 2 (0,7 × 20 метров) сооружен в юго-восточной части могильника на расстоянии 211 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 26,12 гектара, из них:

ескерткіштің ауданы – 0,86 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,79 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,99 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,48 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 572-қосымша
қаулысына 573-қосымша
Сарыбұлақ-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2,5 шақырым қашықтықта орналасқан Сарыбұлақ-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Биіктігі 0,3 метр, диаметрі 12 метрдегі жалғыз жер қорған, жоғарғы жағында геодезиялық белгі орнатылған. Қобда – Әбдібұлақ көтерме жолының оң жағында 300 метр жерде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 11,05 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,00 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,24 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,77 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 574-қосымша
қаулысына 575-қосымша
Сарыбұлақ-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан батысқа қарай 1 шақырым қашықтықта орналасқан Сарыбұлақ-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз жер қорғанның биіктігі 0,2 метр, диаметрі 10 метр. Қорған үйіндісінде дөңгелек тас қоршау байқалады. Қобда – Сарыбұлақ көтерме жолының оң жағында 500 метр жерде орналасқан.

площадь памятника – 0,86 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,79 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,99 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 13,48 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 572 к постановлению
Приложение 573 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Сарыбулак-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Сарыбулак-І, в 2,5 километрах к юго-западу от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный земляной курган высотой 0,3 метра, диаметром 12 метров, на вершине установлен геодезический знак. Расположен в 300 метрах на правой стороне грейдерной дороги Кобда – Абдибулак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 11,05 гектара, из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,00 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,24 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,77 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 574 к постановлению
Приложение 575 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Сарыбулак-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Сарыбулак-ІІ, в 1 километре к западу от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный земляной курган высотой 0,2 метра, диаметром 10 метров. В насыпи кургана прослеживается круговая каменная ограда. Расположен в 500 метрах на правой стороне грейдерной дороги Кобда – Сарыбулак.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 10,59 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,10 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,55 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 576-қосымша
қаулысына 577-қосымша
Сарыбұлақ-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым қашықтықта орналасқан Сарыбұлақ-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі жер қорған солтүстік-батыс – оңтүстік-шығыс бағыты бойынша 190 метрге созылып орналасқан. Қорғандардың өлшемдері 0,4 × 14 метр және 0,3 × 14 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 16,68 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,26 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,98 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,03 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,41 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 578-қосымша
қаулысына 579-қосымша
Сөгәлі-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сөгәлі ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым қашықтықта орналасқан Сөгәлі-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Алты жер қорғаннан тұратын қорғандар тобы Үлкен Қобда өзенінің оң жағалауындағы биіктікте, Көкүй – Жиренқопа көтерме жолының солтүстігінде және қазақ зиратынан 600 метр солтүстік-батыста орналасқан. 1 (2 × 28 метр), 2 (0,6 × 20 метр), 3 (1,8 × 25 метр) және 4 (1,4 × 24 метр)-қорғандардың айналасында тұйықталмаған сақиналы орлар байқалады. 1 және 3-қорғандардың үйінділерінде тонау шұңқырлары анықталған. 5 (0,4 × 10 метр) және 6 (0,4 × 10 метр)-қорғандар қалған қорғандардан дала жолымен бөлінген.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 10,59 гектара, из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,10 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,55 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 576 к постановлению
Приложение 577 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Сарыбулак-ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Сарыбулак-ІІІ, в 7 километрах к юг-юго-востоку от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Два земляных кургана вытянуты по линии северо-запад – юго-восток на 190 метров. Курганы имеют размеры 0,4 × 14 метров и 0,3 × 14 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 16,68 гектара, из них:
площадь памятника – 0,26 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,98 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,03 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,41 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 578 к постановлению
Приложение 579 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Сугалы-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Сугалы-І, в 1 километре к северо-востоку от села Сугалы Кобдинского района Актюбинской области.
Курганная группа из шести земляных курганов, расположенная на возвышенности правого берега реки Большая Кобда к северу от грейдерной дороги Кокуй – Жиренкопа и в 600 метрах к северо-западу от казахского могила. Вокруг курганов 1 (2 × 28 метров), 2 (0,6 × 20 метров), 3 (1,8 × 25 метров) и 4 (1,4 × 24 метров) прослеживаются кольцевые, не смыкающиеся рвы. В насыпях курганов 1 и 3 фиксируются грабительские воронки. Курганы 5 (0,4 × 10 метров) и 6 (0,4 × 10 метров) отделены от остальных полевой дорогой.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 68,13 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 7,38 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 12,96 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 19,82 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 27,97 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 580-қосымша
қаулысына 581-қосымша
Талдысай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Талдысай ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым қашықтықта орналасқан Талдысай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Үлкен Қобда өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірттің төбесінде орналасқан. Үш жер қорғаннан тұрады. Өлшемдері: 30 × 1,2 метр, 25 × 1 метр, 20 × 0,3 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 31,42 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,33 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,82 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,60 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,67 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 582-қосымша
қаулысына 583-қосымша
Талдысай-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Талдысай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым қашықтықта орналасқан Талдысай-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 68,13 гектара, из них:
площадь памятника – 7,38 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 12,96 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 19,82 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 27,97 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 580 к постановлению
Приложение 581 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Талдысай-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Талдысай-І, в 4 километрах к юг-юго-востоку от села Талдысай Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник находится на вершине водораздельного плато правого берега реки Большая Кобда. Состоит из трех земляных курганов. Размеры: 30 × 1,2 метров, 25 × 1 метр, 20 × 0,3 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 31,42 гектара, из них:
площадь памятника – 1,33 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,82 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 9,60 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 15,67 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 582 к постановлению
Приложение 583 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Талдысай-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Талдысай-ІІ, в 6 километрах к юго-западу от села Талдысай Кобдинского района Актюбинской области.

Жеті қорғаннан тұратын бейіт Үлкен Қобда өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірттің солтүстік-батыс шетін алып жатыр. Ықшам орналасқан диаметрі 9 метрден 18 метрге дейін және биіктігі 0,2 метрден 1 метрге дейінгі жер қорғандар батыс-солтүстік-батыс – шығыс-оңтүстік-шығыс сызығы бойымен тізбектей созылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 19,66 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,58 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,59 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,92 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,57 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 584-қосымша
қаулысына 585-қосымша
Тамды-V қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Бұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 19,9 шақырым қашықтықта орналасқан Тамды-V қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз қорған Тамды өзенінің сол жағалауындағы суайрықта орналасқан. Қорғанның диаметрі 14 метр, биіктігі 0,5 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 10,93 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,98 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,21 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,71 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 586-қосымша
қаулысына 587-қосымша
Тамды-VІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Могильник, насчитывающий семь курганов, занимал северо-западную оконечность водораздельного плато правобережья реки Большая Кобда. Компактно расположенные земляные курганы размерами от 9 до 18 метров в диаметре и от 0,2 метра до 1 метра в высоту вытянулись цепочкой по линии запад-северо-запад – восток-юго-восток.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 19,66 гектара, из них:
площадь памятника – 0,58 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,59 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,92 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,57 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 584 к постановлению
Приложение 585 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Тамды-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Тамды-V, в 19,9 километрах к югу от села Булак Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный курган расположен на водоразделе левобережья реки Тамды. Курган имеет диаметр 14 метров и высоту 0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 10,93 гектара, из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,98 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,21 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,71 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 586 к постановлению
Приложение 587 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Тамды-VІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Бұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 21,7 шақырым қашықтықта орналасқан Тамды-VІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз жер қорған Сарықобда және Тамды өзендерінің (Үлкен Қобда өзенінің саласы) аралығындағы суайрықта орналасқан. Қорғанның параметрлері: диаметрі 24 метр, биіктігі 1,7 метрді құрайды. Периметрі бойынша қорған сақиналы ормен қоршалған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 12,39 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,10 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,24 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,67 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,38 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 588-қосымша
қаулысына 589-қосымша
Тамды-ІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Тамды ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым қашықтықта орналасқан Тамды-ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жарты шар пішінді жалғыз жер қорғанның биіктігі 0,2 метр, диаметрі 10 метр. Қазақ зиратынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым жерде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 10,59 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,10 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,55 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 590-қосымша
қаулысына 591-қосымша
Тамды-VІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Тамды-VІ, в 21,7 километрах к юго-востоку от села Булак Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный земляной курган расположен на водоразделе междуречья рек Сарыкобда и Тамды (приток реки Большая Кобда). Параметры кургана составляют: диаметр 24 метра, высота 1,7 метра. Курган по периметру окружен кольцевым рвом.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 12,39 гектара, из них:
площадь памятника – 0,10 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,24 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,67 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,38 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 588 к постановлению
Приложение 589 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Тамды-ІV (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Тамды-ІV, в 5 километрах к юго-западу от села Тамды Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный земляной курган полусферической формы высотой 0,2 метра, диаметром 10 метров. Расположен в 3 километрах к юго-юго-западу от казахского кладбища.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 10,59 гектара, из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,10 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,55 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 590 к постановлению
Приложение 591 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Тамды-VІІ (эпоха средневековья)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Бұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 22,3 шақырым қашықтықта орналасқан Тамды-VІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз жер қорған Тамды өзенінің оң жағалауынан анықталған. Қорғанның диаметрі 8 метр, биіктігі 0,2 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 10,38 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,88 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,03 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,45 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 592-қосымша
қаулысына 593-қосымша
Тамды-VІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан шығысқа қарай 17 шақырым қашықтықта орналасқан Тамды-VІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт екі жер қорғаннан тұрады. Солтүстік-батыс-оңтүстік-шығыс осі бойымен бір-бірінен 65 метр қашықтықта орналасқан. Бірінші қорғанның өлшемдері: биіктігі 0,4 метр, диаметрі 12 метр. Екінші қорғанның биіктігі 0,3 метр, диаметрі 8 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 14,34 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,14 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,58 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,30 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,32 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 594-қосымша
қаулысына 595-қосымша
Терісаққан-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Терісаққан ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 6 шақырым қашықтықта орналасқан Терісаққан-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Тамды-VІІ, в 22,3 километрах к юг-юго-востоку от села Булак Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный земляной курган обнаружен на возвышенности правого берега реки Тамды. Курган имеет диаметр 8 метров и высоту 0,2 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 10,38 гектара, из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,88 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,03 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,45 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 592 к постановлению
Приложение 593 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Тамды-VІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Тамды-VІІ, в 17 километрах к востоку от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух земляных курганов. Расположены по оси северо-запад – юго-восток на расстоянии 65 метров друг от друга. Размеры первого кургана: высота 0,4 метра, диаметр 12 метров. Второй курган имеет высоту 0,3 метра, диаметр 8 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 14,34 гектара, из них:
площадь памятника – 0,14 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,58 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,30 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,32 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 594 к постановлению
Приложение 595 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Терисаккан-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Терисаккан-І, в 6 километрах к запад-северо-востоку от села Терисаккан Кобдинского района Актюбинской области.

Бейіт солтүстік-солтүстік-шығыс – оңтүстік-оңтүстік-батыс осі бойымен 40 метрге созылған және олардан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 50 метр жерде орналасқан үш қорғаннан тұрады. Өлшемі 0,8 × 18 метрді құрайтын, сақиналы тұйықталмаған ормен қоршалған қорғанның үстіне геодезиялық белгі орнатылған. Қалған қорғандардың өлшемдері биіктігі 0,4 метрден 0,6 метрге дейін және диаметрі 12 метрден 16 метрге дейін өзгереді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 25,23 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,08 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,76 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,65 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,74 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 596-қосымша
қаулысына 597-қосымша
Терісаққан-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Жаңаталап ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым қашықтықта орналасқан Терісаққан-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт сегіз қорғаннан тұрады. Қорғандар екі бөлек топта орналасқан. Бейіттің солтүстік бөлігінде орналасқан бес қорғаннан тұратын бірінші топ шығыс-солтүстік-шығыс – оңтүстік-оңтүстік-батыс осі бойымен 160 метрге созылған. Үш қорғаннан тұратын екінші топ біріншісіне параллель, оңтүстіктен 80 метр қашықтықта орналасқан. Өлшемі 2 × 30 метр болатын, сақиналы ормен қоршалған қорған үйіндісінде тонау шұңқыры байқалады. Қорғандардың өлшемдері биіктігі 0,2 метрден 0,3 метрге дейін және диаметрі 10 метрден 19 метрге дейін өзгереді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 30,88 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,89 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,88 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,21 гектарды құрайды;

Могильник состоит из трех курганов, вытянутых по оси северо-северо-восток – юго-юго-запад на 40 метров, и отдельно расположенного в 50 метрах к восток-северо-востоку от них кургана. На кургане, размерами 0,8 × 18 метров, с кольцевым не смыкающимся рвом, установлен геодезический знак. Размеры остальных курганов варьируют от 0,4 до 0,6 метра в высоту и от 12 до 16 метров в диаметре.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 25,23 гектара, из них:
площадь памятника – 1,08 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,76 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,65 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,74 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 596 к постановлению
Приложение 597 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Терисаккан-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Терисаккан-ІІ, в 6 километрах к юго-западу от села Жанаталап Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоит из восьми курганов. Курганы расположены двумя отдельно лежащими группами. Первая группа, состоящая из пяти курганов, находящихся в северной части могильника, вытянута по оси восток-северо-восток – юго-юго-запад на 160 метров. Вторая группа, включающая в себя три кургана, расположена параллельно первой, в 80 метрах к югу от нее. В насыпи кургана, размерами 2 × 30 метров, с кольцевым рвом, фиксируется грабительская воронка. Размеры курганов варьируют от 0,2 до 0,3 метра в высоту и от 10 до 19 метров в диаметре.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 30,88 гектара, из них:
площадь памятника – 1,89 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,88 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 9,21 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,90 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 598-қосымша
қаулысына 599-қосымша
Терісаққан-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Терісаққан ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 4,8 шақырым қашықтықта орналасқан Терісаққан-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Терісаққан өзенінің сол жағалауында орналасқан. Үш қорғаннан тұрады. Биіктігі 0,7 метр және диаметрі 19 метр болатын қорған бейіттің шығыс бөлігін алып жатыр. Одан 73 метр қашықтықта диаметрі 18 метр және биіктігі 0,5 метр болатын екінші қорған салынды. Үшінші қорған 300 метр қашықтықта орналасқан және қабір алаңының батыс бөлігінде орналасқан. Оның диаметрі 10 метр, биіктігі 0,3 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 31,36 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,26 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,78 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,60 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,72 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 600-қосымша
қаулысына 601-қосымша
Терісаққан-IV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір және орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Терісаққан ауылынан шығысқа қарай 7,7 шақырым қашықтықта орналасқан Терісаққан-IV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Терісаққан өзенінің сол жағалауындағы басым биіктікте орналасқан он нысаннан тұрады. Қорғандар 420 метр қашықтықта шашыраңқы және үш бөлек топты құрайды. 1, 5-7-объектілерден тұратын бірінші топ бейіттің батыс жартысын алып жатыр. Екінші топқа үш қорған (2-4) кіреді және бірінші қорғаннан солтүстік-шығысқа қарай 190 метр жерде орналасқан. Қорғандардың үшінші тобы (8-10) оңтүстікте, бейіттің оңтүстік бөлігіндегі тіл тәрізді төбешікте орналасқан. Олардың диаметрі 5 метрден 17 метрге дейін, биіктігі 0,1 метрден 0,6 метрге дейін өзгереді. Кейбір қорғандардың шыңдарында шұңқырлар анықталды.

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,90 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 598 к постановлению
Приложение 599 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Терисаккан-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Терисаккан-ІІІ, в 4,8 километрах к восток-юго-востоку от села Терисаккан Кобдинского района Актюбинской области.
Памятник расположен на возвышенности левого берега реки Терисаккан. Состоит из трех курганов. Курган высотой 0,7 метра и диаметром 19 метров занимает восточную часть могильника. В 73 метрах от него сооружен второй курган диаметром 18 метров и высотой 0,5 метра. Курган 3 находится на расстоянии 300 метров и расположен в западной части могильного поля. Его диаметр составляет 10 метров, высота 0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 31,36 гектара, из них:
площадь памятника – 1,26 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,78 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 9,60 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 15,72 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 600 к постановлению
Приложение 601 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Терисаккан-IV (эпоха раннего железа и средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Терисаккан-IV, в 7,7 километрах к востоку от села Терисаккан Кобдинского района Актюбинской области.
Памятник состоит из десяти объектов, расположенных на доминирующей возвышенности левого берега реки Терисаккан. Курганы разбросаны на расстоянии 420 метров и образуют три отдельные группы. Первая группа, состоящая из объектов 1, 5–7, занимает западную половину могильника. Вторая группа включает три кургана (2–4) и расположена в 190 метрах к северо-востоку от первого кургана. Третья группа курганов (8–10) находится южнее, на языковидном выступе в южной части могильника. Их диаметр варьирует от 5 до 17 метров, высота от 0,1 до 0,6 метра. На вершинах некоторых курганов выявлены воронки.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 64,07 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 7,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 12,15 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 18,58 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 26,32 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 602-қосымша
қаулысына 603-қосымша
Төртоба бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (қола және ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Жиренқопа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12,6 шақырым қашықтықта орналасқан Төртоба бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт батыстан шығысқа қарай 400 метрге созылған алты жер қорғаннан тұрады. Ірі 1-қорған (6 × 50 метр) бейіттің ортасында орналасқан, сақиналы ормен қоршалған. 2-қорған (5 × 50 метр) сақиналы ормен қоршалған және жарты шар тәрізді үйіндісі бар. 3-ірі қорған (5 × 50 метр) бейіттің батыс шетінде орналасқан. Сызықтың солтүстігінде орналасқан 4-қорған (2 × 40 метр) сақиналы ормен қоршалған және жарты шар тәрізді үйіндісі бар. 5-қорған (5 × 50 метр) сақиналы ормен қоршалған. 6-қорған (2 × 40 метр) бірінші қорғаннан 240 метр қашықтықта орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 42,71 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,21 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 7,31 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,73 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 19,46 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 604-қосымша
қаулысына 605-қосымша
Хабаловский-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым қашықтықта орналасқан Хабаловский-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 64,07 гектара, из них:
площадь памятника – 7,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 12,15 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 18,58 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 26,32 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 602 к постановлению
Приложение 603 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Тортоба (эпоха бронзы и раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Тортоба, в 12,6 километрах к юго-западу от села Жиренкопа Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоит из шести земляных курганов, вытянутых по цепочке с запада на восток на 400 метров. Крупный курган 1 (6 × 50 метров) находится в центре могильника, окружҰн кольцевым рвом. Курган 2 (5 × 50 метров) также окружҰн кольцевым рвом и имеет полусферическую насыпь. Курган 3 крупный (5 × 50 метров), находится на западном краю могильника. Севернее линии находится курган 4 (2 × 40 метров) окружен кольцевым рвом и имеет полусферическую насыпь. Курган 5 (5 × 50 метров) окружен кольцевым рвом. Курган 6 (2 × 40 метров) находится на расстоянии 240 метров от первого кургана.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 42,71 гектара, из них:
площадь памятника – 3,21 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 7,31 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 12,73 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 19,46 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 604 к постановлению
Приложение 605 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Хабаловский-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Хабаловский-І, в 5 километрах к восток-северо-востоку от села имени И. Билтабанова Кобдинского района Актюбинской области.

Бейіт үш қорғаннан тұрады. Жоспарда қорғандар дұрыс үшбұрышты құрайды. 1-ірі қорған (1,2 × 22 метр) бейіттің батыс шетінде орналасқан сақиналы ормен қоршалған. 2-қорған (1,2 × 22 метр) сақиналы ор бар. Оңтүстікте орналасқан 3-қорғанның өлшемі 0, 3х11 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 26,2 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,37 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,03 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,88 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,92 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 606-қосымша
қаулысына 607-қосымша
Хабаловский-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 6,5 шақырым қашықтықта орналасқан Хабаловский-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт екі қорғаннан тұрады. 1-қорған (1,5 × 40 метр) сақиналы шұңқырмен қоршалған. Солтүстік-батыс – оңтүстік-шығыс осі бойымен бір-бірінен 300 метр қашықтықта орналасқан. 2-қорған өлшемі 0,5 × 20 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 20,13 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,66 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,69 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,05 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,73 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 608-қосымша
қаулысына 609-қосымша
Хабаловский-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан шығысқа қарай 3 шақырым қашықтықта орналасқан Хабаловский-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Могильник состоит из трех курганов. В плане курганы образуют правильный треугольник. Крупный курган 1 (1,2 × 22 метра) окружен кольцевым рвом, находился на западном краю могильника. Курган 2 (1,2 × 22 метра) имеет кольцевой ров. Курган 3, расположенный южнее, имеет размеры 0,3 × 11 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 26,2 гектара, из них:
площадь памятника – 1,37 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,03 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,88 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,92 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 606 к постановлению
Приложение 607 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Хабаловский-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Хабаловский-ІІ, в 6,5 километрах к восток-северо-востоку от села имени И. Билтабанова Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух курганов. Большой курган 1 (1,5 × 40 метров) окружен кольцевым рвом. Расположены по оси северо-запад – юго-восток на расстоянии 300 метров друг от друга. Курган 2 имеет размеры 0,5 × 20 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 20,13 гектара, из них:
площадь памятника – 0,66 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,69 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,05 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,73 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 608 к постановлению
Приложение 609 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Хабаловский-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Хабаловский-ІІІ, в 3 километрах к востоку от села имени И. Билтабанова Кобдинского района Актюбинской области.

Бейіт солтүстік-батыс-оңтүстік-шығыс сызығы бойымен 160 метрге созылған үш жер қорғаннан тұрады. 1-қорған (1,7 × 16 метр) орталықта орналасқан, сақиналы ормен қоршалған және пішіні кесілген конус тәрізді. 2-қорған (0,5 × 18 метр) солтүстік-батыс жағында, ал 3-қорған (1 × 16 метр) біріншісінен 120 метр қашықтықта орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 28,06 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,11 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,55 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,37 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 610-қосымша
қаулысына 611-қосымша
Хабаловский-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының И. Білтабанов атындағы ауылдан шығысқа қарай 4 шақырым қашықтықта орналасқан Хабаловский-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Үлкен Қобда өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстірттің төбесінде орналасқан. Ол 162 метр қашықтықта батыс-солтүстік-батыс- шығыс-оңтүстік-шығыс осі бойымен созылған екі қорғаннан тұрады. 1-қорғанның өлшемдері 21 × 0,8 метр, солтүстік-шығыстан және оңтүстік-батыстан үйіндіде ор іздері байқалады. 2-қорғанның өлшемдері 20 × 0,5 метр, екі қорғанның үйінділерінде тастар байқалады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 21,95 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,56 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,98 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,70 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,71 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 612-қосымша
қаулысына 613-қосымша
Шиелісай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Шиелісай ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Могильник состоит из трех земляных курганов, вытянутых по линии северо-запад – юго-восток на 160 метров. Курган 1 (1,7 × 16 метров.) находится в центре, окружен кольцевым рвом и имеет форму срезанного конуса. Курган 2 (0,5 × 18 метров) расположен на северо-западной стороне, а курган 3 (1 × 16 метров) находится в 120 метрах от первого.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 28,06 гектара, из них:
площадь памятника – 1,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,11 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,55 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,37 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 610 к постановлению
Приложение 611 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Хабаловский-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Хабаловский-ІV, в 4 километрах к востоку от села имени И. Билтабанова Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник расположен на вершине водораздельного плато левого берега реки Большая Кобда. Состоит из двух курганов, вытянутых по оси запад-северо-запад – восток-юго-восток на расстоянии 162 метров. Курган 1 имеет размеры 21 × 0,8 метра, с северо-востока и юго-запада от насыпи имеются следы ровика. Курган 2 размерами 20 × 0,5 метра, в насыпях обоих курганов прослеживаются камни.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 21,95 гектара, из них:
площадь памятника – 0,56 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,98 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,70 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,71 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 612 к постановлению
Приложение 613 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шиелисай-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Хабаловский-ІV, в 4 километрах к юг-юго-востоку от села Шиелисай Кобдинского района Актюбинской области.

Бейіт үш жер қорғаннан тұрады. 1-қорған (3 × 40 метр) бейіттің батыс бөлігінде 3-қорғаннан (0,3 × 10 метр) солтүстік-шығысқа қарай 90 метр және 2-қорғаннан (0,4 × 16 метр) шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 80 метр жерде орналасқан. 1-қорғанға триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 59,36 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 5,38 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,79 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 17,55 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 25,64 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 614-қосымша
қаулысына 615-қосымша
Шиелісай-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Шиелісай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғанның диаметрі 22 метр, биіктігі 0,6 метр. Шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 0,7 шақырым және оңтүстік-батысқа қарай 0,7 шақырым жерде орман көшеттері бар. Қорғанның солтүстік бөлігі ойыспен шектеседі. Қорғанға триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 10,92 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,98 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,20 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,71 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 616-қосымша
қаулысына 617-қосымша
Шиелісай-ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Могильник состоит из трех земляных курганов. Курган 1 (3 × 40 метров) расположен в западной части могильника в 90 метрах к северо-востоку от кургана 3 (0,3 × 10 метров) и в 80 метрах к востоко-северо-востоку от кургана 2 (0,4 × 16 метров). На кургане 1 установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 59,36 гектара, из них:
площадь памятника – 5,38 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 10,79 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 17,55 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 25,64 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 614 к постановлению
Приложение 615 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шиелисай-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шиелисай-ІІ, в 6 километрах к юго-западу от села Шиелисай Кобдинского района Актюбинской области.
Диаметр кургана 22 метра, высота 0,6 метра. В 0,7 километра к востоко-северо-востоку и в 0,7 километра к юго-западу находятся лесонасаждения. К северной части кургана примыкает западина. На кургане установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 10,92 гектара, из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,98 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,20 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,71 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 616 к постановлению
Приложение 617 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шиелисай-ІІІ (эпоха средневековья)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 41,4 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз жер қорған Бабатай өзенінің сол жағалауындағы төбенің шетінде, оның арнасынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым жерде орналасқан. Қорғанның биіктігі 0,5 метр, диаметрі 16 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 11,87 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,07 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,15 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,51 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,14 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 618-қосымша
қаулысына 619-қосымша
Шиелісай-ІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 41,1 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз жер қорған Бабатай өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстірттің шетінде орналасқан. Қорғанның айналасында сақиналы ор бар. Қорғанның диаметрі 40 метр, биіктігі 1,5 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 14,12 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,20 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,57 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,21 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,14 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 620-қосымша
қаулысына 621-қосымша
Шиелісай-V бейітінің қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шиелисай-ІІІ, в 41,4 километрах к юг-юго-востоку от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный земляной курган расположен на краю возвышения левого берега реки Бабатай в 2 километрах к северо-северо-востоку от ее русла. Высота кургана 0,5 метра, диаметр 16 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 11,87 гектара, из них:
площадь памятника – 0,07 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,15 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,51 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,14 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 618 к постановлению
Приложение 619 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шиелисай-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шиелисай-ІV, в 41,1 километрах к юг-юго-востоку от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный земляной курган расположен на краю водораздельного плато левого-берега реки Бабатай. Вокруг кургана кольцевой ров. Диаметр кургана 40 метров, высота 1,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 14,12 гектара, из них:
площадь памятника – 0,20 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,57 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,21 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,14 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 620 к постановлению
Приложение 621 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шиелисай-V (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 40,8 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Шығыс-оңтүстік-батыс – солтүстік-батыс осі бойымен 100 метрге созылған екі жер қорған Шиелісай-IV қорғанынан батысқа қарай 2,3 шақырым жердегі төбеде орналасқан. 2-қорғанның айналасында сақиналы ор байқалады. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 1,3 × 35 метр, 2 – 1 × 18 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 22,11 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,63 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,06 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,76 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,66 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 622-қосымша
қаулысына 623-қосымша
Шиелісай-VІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 39,3 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-VІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз қорған Шиелісай-V бейітінен солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым биіктікте орналасқан. Қорған үйіндісінде екі тонау шұңқыры бар: біреуі орталықта, екіншісі қорғанның солтүстік-батыс бөлігінде. Қорғанның биіктігі 0,7 метр, диаметрі 24 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 12,26 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,09 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,22 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,63 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,32 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 624-қосымша
қаулысына 625-қосымша
Шиелісай-VІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шиелисай-V, в 40,8 километрах к юг-юго-востоку от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Два земляных кургана, вытянутых по оси востоко-юго-восток – западо-северо-запад на 100 метров, расположены на возвышенности в 2,3 километра к западу от кургана Шиелисай-IV. Вокруг кургана 2 прослеживается кольцевой ров. Размеры курганов: 1 – 1,3 × 35 метров, 2 – 1×18 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 22,11 гектара, из них:
площадь памятника – 0,63 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,06 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,76 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,66 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 623 к постановлению
Приложение 623 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шиелисай-VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шиелисай-VІ, в 39,3 километрах к юг-юго-востоку от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный курган расположен на возвышении в 2 километрах к северо-востоку от могильника Шиелисай-V. Вокруг кургана кольцевой не смыкающийся ров. В насыпи кургана две грабительские воронки: одна по центру, вторая в северо-западной части кургана. Высота кургана 0,7 метра, диаметр 24 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 12,26 гектара, из них:
площадь памятника – 0,09 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,22 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,63 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,32 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 624 к постановлению
Приложение 625 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шиелисай-VІІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 37,8 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-VІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз жер қорған (1,2 × 30 метр) Шиелісай-VI қорғанынан солтүстік-шығысқа қарай 2,7 шақырым жердегі төбенің шетінде орналасқан. Қорғанға триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 11,82 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,07 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,14 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,49 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,12 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 626-қосымша
қаулысына 627-қосымша
Шиелісай-VІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 38 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-VІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Солтүстік-солтүстік-шығыс – оңтүстік-оңтүстік-батыс сызығы бойымен 140 метрге созылған екі жер қорған солтүстік – оңтүстік осі бойымен қамыспен созылған биіктікте орналасқан. 1-қорғанға сақиналы жабылмайтын шұңқыры бар триангуляциялық белгі орнатылған. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 1,8 × 22 метр, 2-0,4 × 16 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 15,96 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,27 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,89 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,80 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,00 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 628-қосымша
қаулысына 629-қосымша
Шиелісай-ІХ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 31 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-ІХ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шиелисай-VІІ, в 37,8 километрах к юг-юго-востоку от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный земляной курган (1,2 × 30 метра) расположен на окраине возвышения в 2,7 километра к северо-востоку от кургана Шиелисай-VI. На кургане установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 11,82 гектара, из них:
площадь памятника – 0,07 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,14 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,49 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,12 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 626 к постановлению
Приложение 627 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шиелисай-VІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шиелисай-VІІІ, в 38 километрах к юг-юго-востоку от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Два земляных кургана, вытянутых по линии север-северо-восток – юг-юго-запад на 140 метров, расположены на возвышенности, протянувшейся язычком по оси север – юг. На кургане 1, с кольцевым не смыкающимся рвом, установлен триангуляционный знак. Размеры курганов: 1 – 1,8 × 22 метра, 2 – 0,4 × 16 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 15,96 гектара, из них:
площадь памятника – 0,27 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,89 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,80 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,00 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 628 к постановлению
Приложение 629 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шиелисай-ІХ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шиелисай-ІХ, в 31 километрах к югу от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.

Жалғыз қорған Бабатай өзенінің сол жағалауындағы суайрықта, Шиелісай қыстауының қирандыларының шығысында орналасқан. Оның диаметрі 11 метр, биіктігі 0,5 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 10,58 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,09 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,55 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 630-қосымша
қаулысына 631-қосымша
Шиелісай-Х қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 40,6 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-Х қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз жер қорған Бабатай өзенінің сол жағалауында орналасқан. Қорғанның диаметрі 27 метр, биіктігі 0,5 метр. Қорған үйіндісі сақиналы ормен қоршалған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 11,98 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,08 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,17 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,54 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,19 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 632-қосымша
қаулысына 633-қосымша
Шиелісай-ХІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 44,4 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-ХІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Одиночный курган расположен на водоразделе левобережья реки Бабатай, к востоку от развалин зимовки Шиелисай. Его диаметр 11 метров, высота 0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 10,58 гектара, из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,09 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,55 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 630 к постановлению
Приложение 631 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шиелисай-Х (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шиелисай-Х, в 40,6 километрах к югу от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный земляной курган расположен на вершине возвышенности левобережья реки Бабатай. Диаметр кургана 27 метров, высота 0,5 метра. Насыпь кургана окружена кольцевым рвом.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 11,98 гектара, из них:
площадь памятника – 0,08 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,17 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,54 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,19 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 632 к постановлению
Приложение 633 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шиелисай-ХІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шиелисай-ХІ, в 44,4 километрах к югу от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.

Үш қорғаннан тұратын бейі Бабатай өзенінің сол жағалауындағы алғашқы жайылма террасасында орналасқан. 1-қорғанның диаметрі 22 метр, биіктігі 0,4 метр. Периметрі бойынша сақиналы ормен қоршалған. 2-қорған (0,3 × 18 метр) 1-қорғаннан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 26 метр жерде табылды. 1-қорғаннан солтүстік-шығысқа қарай 262 метр жерде 3-қорған орналасқан. Оның өлшемдері: 0,2 × 14 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 11,98 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,11 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,35 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,89 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,72 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 634-қосымша
қаулысына 635-қосымша
Шиелісай-ХІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 42,5 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-ХІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз қорған Бабатай өзенінің сол жағалауындағы еңіс төбеде орналасқан. Қорғанның оңтүстік түбінде крепид анықталды. Қорғанның диаметрі 16 метр, биіктігі 0,4 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 11,22 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,03 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,30 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,85 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 636-қосымша
қаулысына 637-қосымша
Шиелісай-ХІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Могильник из трех курганов расположен на первой надпойменной террасе левобережья реки Бабатай. Курган 1 имеет диаметр 22 метра, высоту 0,4 метра. По периметру окружен кольцевым рвом. Курган 2 (0,3 × 18 метра) обнаружен в 26 метров к северо-северо-западу от кургана 1. В 262 метрах к северо-востоку от кургана 1 расположен курган 3. Его размеры: 0,2 × 14 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 11,98 гектара, из них:
площадь памятника – 1,11 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,35 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,89 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,72 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 634 к постановлению
Приложение 635 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шиелисай-ХІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шиелисай-ХІІ, в 42,5 километрах к югу от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный курган расположен на пологой возвышенности левого берега реки Бабатай. У южного основания кургана зафиксирована крепида. Диаметр кургана 16 метров, высота 0,4 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 11,22 гектара, из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,03 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,30 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,85 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 636 к постановлению
Приложение 637 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шиелисай-ХІІІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 40,9 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-ХІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз қорған Бабатай өзенінің сол жағалауындағы суайрықтан орналасқан. Қорғанның үйіндісі солтүстік-батыс, оңтүстік-батыс және шығыс жағында ойыстармен қоршалған. Қорғанның диаметрі 14 метр, биіктігі 0,3 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 11,05 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,00 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,24 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,77 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 638-қосымша
қаулысына 639-қосымша
Шиелісай-ХІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 41,5 шақырым қашықтықта орналасқан Шиелісай-ХІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз қорған Бабатай өзенінің сол жағалауындағы жұмсақ төбеде орналасқан. Қорған үйіндісінің диаметрі 11 метр, биіктігі 0,1 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 10,69 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,94 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,13 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,60 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 640-қосымша
қаулысына 641-қосымша
Шоқпар-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 24 шақырым қашықтықта орналасқан Шоқпар-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шиелисай-ХІІІ, в 40,9 километрах к югу от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный курган находится на водоразделе левобережья реки Бабатай. Насыпь кургана земляная, с северо-западной, юго-западной и восточной стороны окружена западинами. Диаметр кургана 14 метров, высота 0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 11,05 гектара, из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,00 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,24 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,77 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 638 к постановлению
Приложение 639 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шиелисай-XIV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шиелисай-ХІІІ, в 41,5 километрах к югу от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный курган расположен на пологой возвышенности левобережья реки Бабатай. Насыпь кургана имеет диаметр 11 метров и высоту 0,1 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 10,69 гектара, из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,94 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,13 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,60 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 640 к постановлению
Приложение 641 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шокпар-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шокпар-І, в 24 километрах к юг-юго-западу от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.

Тік төбенің шетінде орналасқан жалғыз жер қорған (0,3 × 10 метр) Шоқпар орманының шетінен солтүстік-шығысқа қарай 2,5 шақырым жерде орналасқан. Қорғаннан солтүстік-шығысқа қарай 500 метр жерде қорғаннан дала жолымен бөлінген қазақ зираты орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 10,66 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,93 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,12 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,59 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 642-қосымша
қаулысына 643-қосымша
Шоқпар-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 20,6 шақырым қашықтықта орналасқан Шоқпар-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бір-бірінен 40 метр қашықтықта шығыс-солтүстік-шығыс - оңтүстік-оңтүстік-батыс сызығы бойымен орналасқан екі қорған Шоқпар-I бейітінен солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 4,5 шақырым және Шоқпар орманының шетінен оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым жерде орналасқан. 2-қорғанның (0,3 × 14 метр) үйіндісінде тастар байқалады. 1-қорғанның диаметрі 22 метр, биіктігі 0,7 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 15,2 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,20 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,71 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,55 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,74 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 644-қосымша
қаулысына 645-қосымша
Шоқпар-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Одиночный земляной курган (0,3 × 10 метра), расположенный на окраине крутой возвышенности, находится в 2,5 километрах к северо-востоку от края Шокпарского леса. В 500 метрах к северо-востоку от кургана расположено казахское кладбище, отделенное от кургана полевой дорогой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 10,66 гектара, из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,93 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,12 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,59 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 642 к постановлению
Приложение 643 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шокпар-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шокпар-ІІ, в 20,6 километрах к юг-юго-западу от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Два кургана, расположенных по линии востоко-северо-восток — юго-юго-запад в 40 метрах друг от друга, находятся в 4,5 километрах к северо-северо-западу от могильника Шокпар-I и в 6 километрах к юго-востоку от края Шокпарского леса. В насыпи кургана 2 (0,3 × 14 метра) прослеживаются камни. Диаметр кургана 1 - 22 метра, высота 0,7 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 15,2 гектара, из них:
площадь памятника – 0,20 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,71 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,55 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,74 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 644 к постановлению
Приложение 645 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шокпар-ІІІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 23,6 шақырым қашықтықта орналасқан Шоқпар-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі қорғаннан тұратын бейіт шығыс-солтүстік-шығыс — оңтүстік-оңтүстік-батыс бағыты бойынша 50 метрге созылып жатыр және Шоқпар орманынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым жерде орналасқан төбешікте орналасқан. 1-қорғанда (0,7 × 30 метр) триангуляциялық белгі орнатылған. Белгінің айналасында, қорған үйіндісінде, сақиналы ор мен оны орнату іздері байқалады. 2-қорғанның өлшемдері 2 – 0,4 × 16 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 15,63 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,22 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,80 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,70 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,91 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 646-қосымша
қаулысына 647-қосымша
Шоқпар-IV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Шилісай ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым қашықтықта орналасқан Шоқпар-IV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Өлшемі 0,5 × 12 метр болатын жалғыз жер қорған Шиелісай-VIII бейіттен солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым жерде, солтүстіктен оңтүстікке қарай дала жолымен қиылысқан төбеде орналасқан. Қорғанның батысында, сайда, орман алқабы орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 10,73 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,94 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,14 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,62 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 648-қосымша
қаулысына 649-қосымша
Шоқпар-V қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Шилісай ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым қашықтықта орналасқан Шоқпар-V қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шокпар-ІІІ, в 23,6 километрах к югу от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Могильник, состоящий из двух курганов, вытянутых по оси востоко-северо-восток — юго-юго-запад на 50 метров, расположен на возвышении в 5 километрах к северо-востоку от Шокпарского леса. На кургане 1 (0,7 × 30 метров) установлен триангуляционный знак. Вокруг знака, в насыпи кургана, прослеживается кольцевой ров и следы от его установки. Размеры кургана 2 — 0,4 × 16 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 15,63 гектара, из них:
площадь памятника – 0,22 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,80 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,70 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,91 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 646 к постановлению
Приложение 647 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шокпар-IV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шокпар-ІV, в 2 километрах к запад-северо-западу от села Шиелисай Кобдинского района Актюбинской области.
Одиночный земляной курган, размерами 0,5 × 12 метра, расположен на возвышенности, пересеченной полевой дорогой с севера на юг, в 4 километрах к северо-западу от могильника Шиелисай-VIII. С запада от кургана, в низине, пролегает лесополоса.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 10,73 гектара, из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,94 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,14 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,62 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 648 к постановлению
Приложение 649 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шокпар-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шокпар-V, в 3 километрах к северо-северо-востоку от села Шиелисай Кобдинского района Актюбинской области.

Жалғыз жер қорған Шоқпар-IV бейітінен солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым және Шоқпар орманынан батысқа қарай 1 шақырым жерде орналасқан. Қорғанның батысынан далалық жол өтеді. Қорғанның айналасында сақиналы ор байқалады. Қорғанның биіктігі 0,5 метр, диаметрі 18 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 11,77 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,07 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,13 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,47 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,10 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 650-қосымша
қаулысына 651-қосымша
Шоқпар-VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 27,4 шақырым қашықтықта орналасқан Шоқпар-VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш қорғаннан тұратын қорғандар тобы жоспарда үшбұрыш құрайды, Шоқпар орманынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым жерде және Шоқпар-V бейітінен солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 670 метр жерде, дала жолымен қиылысқан төбеде орналасқан. 1-қорған (өлшемдері 1 × 20 метр) бейіттің батыс жағында 3-қорғаннан (өлшемдері 0,5 × 20 метр) солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 160 метр және 2-қорғаннан (өлшемдері 0,2 × 6 метр) шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 160 метр жерде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 32,12 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,92 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 5,13 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,66 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,41 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 652-қосымша
қаулысына 653-қосымша
Шолақмола-I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Одиночный земляной курган расположен в 1 километре к северо-востоку от могильника Шокпар-IV и в 1 километре к западу от Шокпарского леса. С запада от кургана проходит полевая дорога. Вокруг кургана прослеживается кольцевой ров. Высота кургана 0,5 метра, диаметр 18 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 11,77 гектара, из них:
площадь памятника – 0,07 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,13 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,47 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,10 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 650 к постановлению
Приложение 651 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шокпар-VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шокпар-VІ, в 27,4 километрах к юг-юго-западу от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.
Курганная группа, состоящая из трех курганов, в плане образует треугольник, расположена на возвышенности, пересеченной полевой дорогой, в 1 километре к восток-северо-востоку от Шокпарского леса и в 670 метрах к северо-северо-западу от могильника Шокпар-V. Курган 1 (размеры 1 × 20 метра) расположен на западной части могильника, в 160 метрах к северо-северо-западу от кургана 3 (размеры 0,5 × 20 метра) и в 160 метрах к восток-юго-востоку от кургана 2 (размеры 0,2 × 6 метра).
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 32,12 гектара, из них:
площадь памятника – 1,92 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 5,13 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 9,66 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 15,41 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 652 к постановлению
Приложение 653 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шолакмола-I (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Жарсай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 10,6 шақырым қашықтықта орналасқан Шолақмола-I бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт нысандары батыстан шығысқа қарай 500 метр қашықтыққа доға тәрізді тізбекпен созылған. Қорғандардың диаметрі 8-ден 27 метрге дейін, биіктігі 0,2-ден 1,5 метрге дейін. Қорғандардың арасында "гантель тәрізді" құрылымдар бар. 4-нысан ғибадатхана болуы мүмкін.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 41,42 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,96 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 9,04 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,40 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,02 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 654-қосымша
қаулысына 655-қосымша
Шолақмола-IІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Жарсай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 8,8 шақырым қашықтықта орналасқан Шолақмола-IІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Ақтөбе - Орал трассасының оңтүстігінде, Шолақмола өзенінің оң жағалауындағы (Қиыл өзенінің оң саласы) суайрықта орналасқан алты жер қорғаннан және құрылыстардан тұрады. Объектілердің негізгі үлесін диаметрі 7 метрден 15 метрге дейін, биіктігі 0,1 метрден 0,7 метрге дейінгі қорғандар құрайды. 1-қорғанның диаметрі 23 метр, биіктігі 1,2 метр. Оның үйіндісі периметрі бойынша сақиналы ормен қоршалған. 1-қорғаннан оңтүстік-батысқа қарай 78 метр қашықтықта тікбұрыш пішінді, ғибадатхана табылды, оның ұзын жағы солтүстік-батыс – оңтүстік-шығыс осіне бағытталған. Оның ұзындығы – 38 метр, ені – 25 метр, биіктігі – 0,4 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 30,31 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,65 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,75 гектарды құрайды;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шолакмола-I, в 10,6 километрах к восток-юго-востоку от села Жарсай Кобдинского района Актюбинской области.
Объекты могильника вытянуты дугообразной цепочкой с запада на восток на расстояние 500 метров. Курганы имеют диаметр от 8 до 27 метров, высота от 0,2 до 1,5 метра. Среди курганов отмечены "гантелевидные" сооружения. Возможно, объект 4 представляет собой святилище.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 41,42 гектара, из них:
площадь памятника – 3,96 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 9,04 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 15,40 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 13,02 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 654 к постановлению
Приложение 655 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шолакмола-ІI (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шолакмола-ІI, в 8 километрах 800 метрах к восток-юго-востоку от села Жарсай Кобдинского района Актюбинской области.
Памятник состоит из шести земляных курганов и сооружений, расположенных на водоразделе правого берега реки Шолакмола (правый приток реки Киыл), к югу от трассы Актобе - Уральск. Основную массу объектов составляют курганы, диаметры которых составляют от 7 до 15 метров, при высоте от 0,1 до 0,7 метра. Курган 1 имеет диаметр 23 метра и высоту 1,2 метра. По периметру его насыпь окружена кольцевым рвом. К юго-западу от кургана 1 на расстоянии 78 метров обнаружено святилище подпрямоугольной формы, длинной стороной ориентированное по оси северо-запад – юго-восток. Его длина 38 метров, ширина 25 метров, высота 0,4 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 30,31 гектара, из них:
площадь памятника – 1,65 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,75 гектара;

құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,13 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,78 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 659-қосымша
қаулысына 657-қосымша
Шолақмола-IІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Жарсай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10,8 шақырым қашықтықта орналасқан Шолақмола-IІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Ақтөбе - Орал трассасының оңтүстігінде, Шолақмола өзенінің оң жағалауындағы (Қиыл өзенінің оң саласы) суайрықта орналасқан бес жер қорғаннан және бір ғибадатханадан тұрады. Бейіт нысандары батыс-солтүстік-батыстан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 218 метр қашықтыққа созылып жатыр. Нысандардың негізгі үлесін диаметрі 9 метрден 19 метрге дейін, биіктігі 0,3 метрден 0,6 метрге дейінгі қорғандар құрайды. Ғибадатхана бейіттің шығыс бөлігінде, 2-қорғанның батысында салынған. Жоспарда өлшемдері 21 × 21 метр болатын шаршы пішінді. 1-орталық объектінің шығысында құлпытасы сынған екі шикі балшықтан салынған қоршау бар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 27,15 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,23 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,10 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,22 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,60 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 658-қосымша
қаулысына 659-қосымша
Шошақмола-I қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғиландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қобда ауданының Сарыбұлақ ауылынан шығысқа қарай 30,1 шақырым қашықтықта орналасқан Шошақмола-I қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 9,13 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,78 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 656 к постановлению
Приложение 657 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шолакмола-ІІI (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шолакмола-ІІI, в 10 километрах 800 метрах к юго-востоку от села Жарсай Кобдинского района Актюбинской области.
Памятник состоит из пяти земляных курганов и одного святилища, расположенных на водоразделе правобережья реки Шолакмола (правый приток реки Киыл), к югу от трассы Актобе - Уральск. Объекты могильника вытянуты цепочкой с западно-северо-запада на восток-юго-восток на расстояние 218 метров. Основную массу объектов составляют курганы, диаметры которых составляют от 9 до 19 метров, при высоте от 0,3 до 0,6 метра. Святилище сооружено в восточной части могильника, к западу от кургана 2. В плане имеет подквадратную форму размерами 21 × 21 метр. Ширина его вала 6 метров, высота 0,21 метра. К востоку от центрального объекта 1 находятся две сырцовые ограды со сломанным кулпытасом.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 27,15 гектара, из них:
площадь памятника – 1,23 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,10 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,22 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 13,60 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 658 к постановлению
Приложение 659 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шошакмола-I (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шошакмола-I, в 30 километрах 100 метрах к востоку от села Сарыбулак Кобдинского района Актюбинской области.

Жалғыз қорған Тамды өзенінің оң жағалауындағы төбенің тіл тәрізді шығыңқы тұсында орналасқан. Тас қорған үйіндісі, диаметрі 8 метр, биіктігі 0,3 метр. Қорғанның батысында далалық жол бар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы 10,25 гектарды құрайды, оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,01 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,86 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,99 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,39 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 660-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2025 жылғы 7 қазандағы
№ 215 қаулысына 661-қосымша
Ақсу-I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5,6 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-I бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің арнасынан батысқа қарай 250 метр жерде, Ақсу өзені мен Елек өзенінің арасындағы суайрық үстірттің төбесінде орналасқан. Ол батыстан шығысқа қарай 350 метрге созылған отыз жер қорғаннан тұрады. Бейіттің ортасында биіктігі 2,5 метр, диаметрі 45 метр болатын 1-қорған орналасқан. Оның төбесінде диаметрі 5 метрлік тонау шұңқыры, сонымен қатар триангуляциялық белгі орнатылды. Батысқа қарай 60 метр жерде өлшемі 0,2 × 5 метрден 1,0 × 16 метрге дейінгі 12 қорғаннан тұратын топ орналасқан. Қалған қорғандар 1-қорғанның шығысына қарай созылып жатыр. Олардың үйінділері 1,3 × 10 метрден 0,2 × 10 метрге дейін өзгереді. Топтың шығыс шекарасында қазақ зираты анықталды. "Шығыс" топтағы екі қорған жыртылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 52,89 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 5,20 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 9,73 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,49 гектарды құрайды;

Одиночный курган расположен на языковидном выступе возвышенности правобережья реки Тамды. Насыпь кургана каменная, диаметр 8 метров, высота 0,3 метра. К западу от кургана пролегает полевая дорога.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составляет 10,25 гектара, из них:
площадь памятника – 0,01 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,86 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,99 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,39 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 660 к постановлению
Приложение 661
к постановлени акимата
Актюбинской области
от 7 октября 2025 года № 215
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-I, расположенного в 5,6 километра к юго-западу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на вершине водораздельного плато междуречья реки Аксу и реки Илек, в 250 метрах к западу от русла реки Илек. Состоит из тридцати земляных курганов, вытянутых по цепочке с запада на восток на 350 метров. В центре могильника расположен курган 1 высота 2,5 метра, диаметр 45 метров. На его вершине – грабительская воронка диаметром 5 метров, а также был установлен триангуляционный знак. В 60 метрах западнее расположена группа из 12 курганов размерами от 0,2 × 5 метров до 1,0 × 16 метров. Остальные курганы вытянуты к востоку от кургана 1. Насыпи их варьируются от 1,3 × 10 метров до 0,2 × 10 метров. У восточной границы группы зафиксировано казахское кладбище. Два кургана из "восточной" группы распахивались.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 52,89 гектара. Из них:
площадь памятника – 5,20 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 9,73 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 15,49 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 22,47 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 662-қосымша
қаулысына 663-қосымша
Ақсу-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8,2 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш тас аралас жер қорғаннан тұратын бейіт Ақсу өзенінің сол жағалауындағы суайрықта орналасқан. 1 және 2-қорғандар жеке топ құрайды және бейіттің оңтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан. 3-қорған 1-қорғаннан солтүстік-батысқа қарай 125 метр жерде салынған. Оның үйіндісі бұрын жыртылған. Бейіт қорғандарын оңтүстік-батыс жағынан тағы бір қара жол айналып өтеді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 18,94 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,40 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,43 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,75 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,36 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 664-қосымша
қаулысына 665-қосымша
Ақсу-VІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6,6 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-VII бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Ақсу өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстірттің басында орналасқан төрт жер қорғанынан тұрады. Үйінділер тегістелген. Орталықта орналасқан ең үлкен 1-қорғанның өлшемдері 1 × 20 метр. Қалғандарының өлшемдері 0,15 × 10 метрден 0,4 × 14 метрге дейін.

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 22,47 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 662 к постановлению
Приложение 663 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-V, расположенного в 8,2 километра к юго-западу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из трех земляных с камнем в насыпи курганов, расположенных на водоразделе левобережья реки Аксу. Курганы 1 и 2 составляют отдельную группу и находятся в юго-восточной части могильника. Курган 3 расположен в 125 метрах к северо-западу от кургана 1. Его насыпь ранее подвергалась распашке. Курганы могильника с юго-запада огибает еще одна грунтовая дорога.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 18,94 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,40 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,43 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,75 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,36 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 664 к постановлению
Приложение 665 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-VІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-VІІ, расположенного в 6,6 километра к юго-западу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из четырех земляных курганов, расположенных на вершине водораздельного плато левобережья реки Аксу. Насыпи уплощенные. Размеры наибольшего кургана 1, находящегося в центре, 1 × 20 метров. Остальные имеют размеры от 0,15 × 10 метров до 0,4 × 14 метров.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 20,72 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,55 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,70 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,26 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,21 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 666-қосымша
қаулысына 667-қосымша
Ақсу-ХІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 9 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш жер қорған Ақсу өзенінің сол жағалауындағы суайрық төбеде орналасқан. Көлемі 0,7 × 16 метр болатын 1-қорған солтүстікке қарай салынған. Қалған екі қорған (2, 3) оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай шамамен 210 метр қашықтықта орналасқан. Қорғандар бір-бірінен 30 метр қашықтықта батыс-солтүстік – батыс-шығыс-оңтүстік-шығыс осінде тұрғызылған. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 0,4 × 16 метр, 2 – 0,3 × 12 метр. Қазіргі уақытта 1-қорған үйіндісі жер жырту салдарынан қатты тегістелген, қалған екі қорған жойылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,25 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,04 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,31 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,86 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 668-қосымша
қаулысына 669-қосымша
Ақсу-ХІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 20,72 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,55 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,70 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,26 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,21 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 666 к постановлению
Приложение 667 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-ХІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-ХІІ, расположенного в 9 километрах к юго-западу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Три земляных кургана расположены на вершине водораздела левобережья реки Аксу. Курган 1 размерами 0,7 × 16 метров сооружен севернее. Остальные два кургана (2, 3) размещены к юго-юго-востоку на расстоянии примерно 210 метров. Курганы воздвигнуты в 30 метрах друг от друга по оси запад-северо-запад – восток-юго-восток. Размеры курганов: 1 – 0,4 × 16 метров, 2 – 0,3 × 12 метров. В настоящее время насыпь кургана 1 сильно снивелирована распашкой, остальные два кургана уничтожены.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,25 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,04 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,31 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,86 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 668 к постановлению
Приложение 669 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-ХІІІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11,7 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Ақсу өзенінің сол жағалауындағы суайрықта орналасқан үш қорғаннан тұрады. Бейіттегі ең үлкені – 1-қорған, оның диаметрі 15 метр, биіктігі 0,7 метр. Оның төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған. Қалған екі қорған 1-қорғанның шығыс-оңтүстік-шығысында орналасқан. Екі қорған да бұрын жыртылған, әсіресе үйіндісі жойылған 3-қорған. Қорғандардың өлшемдері: 2 – 0,4 × 14 метр, 3 – 0,3 × 12 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 17,8 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,30 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,18 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,39 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,93 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 670-қосымша
қаулысына 671-қосымша
Ақсу-ХІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 13,2 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Дөңгелек жарты шар тәрізді үйіндісі бар екі жер қорған Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстірт төбесінде (орман алқабында) орналасқан. Қорғандар бір-бірінен 200 метр қашықтықта солтүстік-солтүстік-батыс – оңтүстік-оңтүстік-шығыс осі бойымен созылған. 2-қорғанның (1,7 × 28 метр) төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. 1-қорғанның биіктігі 1,5 метр, диаметрі 24 метр. 1-қорғанның төбесінен далалық жол өтеді, соның салдарынан оның үйіндісі бұзылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 27,78 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,11 гектарды құрайды;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-ХІІІ, расположенного в 11,7 километра к юго-западу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из трех курганов, расположенных на водоразделе левобережья реки Аксу. Курган 1 – самый крупный в могильнике, его диаметр 15 метров, высота 0,7 метра. На его вершине установлен триангуляционный знак. Остальные два кургана находятся к восток-юго-востоку от кургана 1. Оба кургана ранее подвергались распашке, особенно курган 3, насыпь которого снивелирована. Размеры курганов: 2 – 0,4 × 14 метров, 3 – 0,3 × 12 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 17,8 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,30 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,18 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,39 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,93 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 670 к постановлению
Приложение 671 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-ХІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-ХІV, расположенного в 13,2 километра к северо-северо-востоку от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Два земляных кургана представлены круглыми полусферическими насыпями, расположенными на межевой полосе (в лесопосадке), на вершине водораздельного плато левобережья реки Илек. Курганы вытянуты по оси северо-северо-запад – юго-юго-восток на расстоянии 200 метров друг от друга. На вершине кургана 2 (1,7 × 28 метров) ранее был установлен триангуляционный знак. У кургана 1 высота 1,5 метра, диаметр 24 метров. По вершине кургана 1 проходит полевая дорога, из-за чего деформируется его насыпь.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 27,78 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,11 гектара;

құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,48 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,15 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 672-қосымша
қаулысына 673-қосымша
Ақсу-ХV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11,2 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз қорған Ақсу өзенінің оң жағалауындағы суайрықта, оның Құраша өзенімен түйіскен жерінен оңтүстік-шығысқа қарай 2,8 шақырым жерде орналасқан. Қорған топырақ үйіндісі түрінде, оның бетінде диаметрі 10 метр, биіктігі 0,5 метр болатын жеке тастар бар. Оның үйіндісінің ортасында тонау шұңқыры байқалады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,58 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,09 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,55 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 674-қосымша
қаулысына 675-қосымша
Ақсу-XVI қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12,7 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-XVI қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған Ақсу өзенінің оң жағалауындағы суайрықта орналасқан. Жер қорған үйіндісінің диаметрі 26 метр, биіктігі 0,7 метр. Қорғанның оңтүстік-шығыс негізіне ойыс іргелес. Қорған бұрын жыртылған. Қорғанның оңтүстігінде қара жол бар.

зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,48 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,15 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 672 к постановлению
Приложение 673 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Аксу-ХV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Аксу-ХV, расположенного в 11,2 километра к юго-западу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен на водоразделе правобережья реки Аксу в 2,8 километров к юго-востоку от места слияния ее с рекой Кураша. Курган земляной на его поверхности имеются отдельные камни, диаметром 10 метров, высотой 0,5 метра. В центре его насыпи прослеживается грабительская воронка.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,58 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,09 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,55 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 674 к постановлению
Приложение 675 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Аксу-ХVІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Аксу-ХVІ, расположенного в 12,7 километра к юго-западу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен на водоразделе правобережья реки Аксу. Насыпь земляного кургана имеет диаметр 26 метров и высоту 0,7 метра. К юго-восточному основанию кургана примыкает западина. Курган ранее распахивался. К югу от кургана проходит грунтовая дорога.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 12,46 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,10 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,26 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,69 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,41 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 676-қосымша
қаулысына 677-қосымша
Ақсу-ХVІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 10,8 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХVІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі жер қорған Мартөк-Қобда автожолының "6 шақырым" реперінен шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 2,6 шақырым жерде, жіңішке суайрықта орналасқан. 1-қорғанның өлшемдері 2,5 × 46 метр, шағын ормен қоршалған. Үйіндінің ортасында тонау шұңқыры орналасқан. Одан оңтүстік-батысқа қарай 60 метр жерде 2-қорған (0,3 × 10 метр) тіркелген. Үйінділер тегістелген.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 16,71 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,35 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,01 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,01 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,34 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 678-қосымша
қаулысына 679-қосымша
Ақсу-XVIІI қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7,3 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-XVIІI қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 12,46 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,10 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,26 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,69 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,41 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 676 к постановлению
Приложение 677 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-ХVІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-ХVІІ, расположенного в 10,8 километра к северо-востоку от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Два земляных кургана расположены на узком водоразделе, в 2,6 километра к восток-юго-востоку от репера "6 км" автодороги Мартук – Кобда. Размеры 1 кургана 2,5 × 46 метров окружен ровиком. В центре насыпи – грабительская воронка. В 60 метрах к юго-западу от него был зарегистрирован курган 2 (0,3 × 10 метров). Насыпи уплощены.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 16,71 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,35 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,01 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,01 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,34 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 678 к постановлению
Приложение 679 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Аксу-ХVІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Аксу-ХVІІІ, расположенного в 7,3 километра к северо-востоку от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.

Биіктігі 2 метр, диаметрі 50 метр болатын жер қорған Ақсу өзенінің сол жағалауындағы суайрық төбесіндегі егістікте орналасқан. Қорғанның айналасында сақиналы ор бар. Үйіндісі жер жырту салдарынан қатты тегістелген.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 15,68 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,32 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,87 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,69 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,80 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 680-қосымша
қаулысына 681-қосымша
Ақсу-ХІХ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХІХ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Ақсу өзені мен оның саласы – Құраша өзені арасындағы суайрықта орналасқан үш жер қорғаннан тұрады. 1-қорған (0,7 × 19 метр) төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған. 1-қорғаннан шығысқа қарай 16 метр жерде 2-қорған (0,4 × 15 метр) салынған. Солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 70 метр жерде 3-қорған (1 × 14 метр) салынған, оның төбесінде триангуляциялық белгінің іздері байқалады. Қорғандар бұрын жыртылған, сондықтан олардың үйінділері деформацияланған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 16,53 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,31 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,99 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,97 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,26 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 682-қосымша
қаулысына 683-қосымша
Ақсу-ХХ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Курган высотой 2 метра, диаметром 50 метров расположен на пашне, на вершине водораздела левобережья реки Аксу. Вокруг кургана кольцевой ров. Насыпь очень сильно снивелирована распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 15,68 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,32 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,87 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,69 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,80 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 680 к постановлению
Приложение 681 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-ХІХ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-ХІХ, расположенного в 8 километрах к северо-востоку от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из трех земляных курганов, расположенных на водоразделе междуречья реки Аксу и ее притока – ручья Кураша. Курган 1 (0,7 × 19 метров) на вершине имеет триангуляционный знак. В 16 метрах к востоку от кургана 1 сооружен курган 2 (0,4 × 15 метров). В 70 метрах к северо-северо-востоку сооружен курган 3 (1 × 14 метров), на вершине которого прослеживаются следы от триангуляционного знака. Курганы ранее распахивались, отчего их насыпи деформировались.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 16,53 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,31 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,99 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,97 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,26 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 682 к постановлению
Приложение 683 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Аксу-ХХ (эпоха средневековья)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5,6 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХХ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Тас үйіндісінің диаметрі 8 метр, биіктігі 0,4 метр болатын қорған Ақсу өзенінің оң жағалауындағы суайырық төбеде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,38 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,88 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,03 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,45 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 684-қосымша
қаулысына 685-қосымша
Ақсу-ХХІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5,1 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХХІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Ақсу өзенінің оң жағалауындағы алғашқы жайылма террасаның төбесінде орналасқан тоғыз тас қорғаннан тұрады. Қорғандар жоспарда батыстан шығысқа қарай 210 метр қашықтыққа созылған кең тізбекті құрайды. Қорғандардың диаметрі 3,5-15 метр, биіктігі 0,2-0,6 метр. Төрт қорғанның үйінділерінде тонау шұңқырлар бар. 1-қорғанның солтүстік-шығыс және оңтүстік-батыс негіздерінде ойыстар анықталды. 5 және 6-қорғандар арасында қара жол бар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 25,02 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,87 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,62 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,65 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,88 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 686-қосымша
қаулысына 687-қосымша
Ақсу-ХХІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Аксу-ХХ, расположенного в 5,6 километра к северо-востоку от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Курган имеет каменную насыпь диаметром 8 метров, высотой 0,4 метра расположен на вершине водораздела правобережья реки Аксу.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,38 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,88 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,03 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,45 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 684 к постановлению
Приложение 685 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-ХХІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-ХХІ, расположенного в 5,1 километра к северо-востоку от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из девяти каменных курганов, расположенных на возвышенности первой надпойменной террасы правобережья реки Аксу. Курганы в плане образуют широкую цепочку, вытянутую с запада на восток на расстояние 210 метров. Диаметр курганов 3,5–15 метров, высота 0,2–0,6 метра. В насыпях четырех курганов – грабительские воронки. У северо-восточного и юго-западного оснований кургана 1 выявлены западины. Между курганами 5 и 6 проходит грунтовая дорога.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 25,02 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,87 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,62 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,65 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,88 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 686 к постановлению
Приложение 687 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-ХХІІ (эпоха средневековья)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6,7 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХХІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жарты шар тәрізді үйінділері бар екі жер қорғаны батыс-солтүстік-батыс – шығыс-оңтүстік-шығыс осі бойымен бір-бірінен 90 метр қашықтықта, Ақсу өзенінің оң жағалауындағы суайрықтың төбесінде орналасқан. Үйінділерінің өлшемдері 0,4 × 8 метр және 0,3 × 6 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 15,11 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,14 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,71 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,56 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,70 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 688-қосымша
қаулысына 689-қосымша
Ақсу-ХХІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5,6 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХХІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Диаметрі 3-тен 5 метрге дейін, биіктігі 0,1-ден 0,25 метрге дейінгі төрт тас қорғаннан тұрады. Солтүстік-батыс – оңтүстік-шығыс осі бойымен бір-бірінен 30 метр қашықтықта, Ақсу өзенінің оң жағалауында орналасқан. 2-қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 13,14 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,09 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,36 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,92 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,77 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 690-қосымша
қаулысына 691-қосымша
Ақсу-ХХІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-ХХІІ, расположенного в 6,7 километра к северо-востоку от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Два земляных кургана с полусферическими насыпями расположены в 90 метрах друг от друга по оси запад-северо-запад – восток-юго-восток, на вершине водораздела правобережья реки Аксу. Размеры насыпов 0,4 × 8 метров и 0,3 × 6 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 15,11 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,14 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,71 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,56 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,70 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 688 к постановлению
Приложение 689 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-ХХІІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-ХХІІІ, расположенного в 5,6 километра к северо-востоку от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Состоит из четырех каменных курганов диаметрами от 3 до 5 метров, высотой от 0,1 до 0,25 метра. Располагаются в 30 метрах друг от друга по оси северо-запад – юго-восток, на правобережье реки Аксу. На вершине кургана 2 ранее был установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 13,14 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,09 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,36 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,92 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,77 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 690 к постановлению
Приложение 691 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-ХХІV (эпоха средневековья)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 7,8 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХХІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Тегістелген үйінділері бар екі жер қорған Ақсу өзенінің сол саласы – Торайғыр өзенінің оң жағалауындағы суайрық төбеде орналасқан. Солтүстік – оңтүстік осі бойымен бір-бірінен 15 метр қашықтықта салынған. Бұрын қасында шопан қосы мен мал қорасы болған, олардан тек қирандылар ғана қалған. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 0,2 × 6 метр, 2 – 0,1 × 6 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,72 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,94 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,14 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,62 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 692-қосымша
қаулысына 693-қосымша
Ақсу-XXV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 13 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-XXV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жарты шар үйіндісі бар қорған Ақсу өзенінің сол саласы – Торайғыр өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірт шетінде орналасқан. Оның биіктігі 1 метр, диаметрі 16 метр. Төбесінде триангуляциялық белгінің іздері сақталған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,32 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,05 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,33 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,89 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 694-қосымша
қаулысына 695-қосымша
Ақсу-ХХVІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-ХХІV, расположенного в 7,8 километра к юго-юго-востоку от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Два земляных кургана с уплощенными насыпями расположены на вершине водораздела правобережья реки Торайгыр – левого притока реки Аксу. Сооружены в 15 метрах друг от друга по оси север – юг. Рядом ранее находились будка чабана и загон для скота, от которых сохранились только руины. Размеры курганов: 1 – 0,2 × 6 метров, 2 – 0,1 × 6 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,72 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,94 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,14 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,62 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 692 к постановлению
Приложение 693 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Аксу-XXV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Аксу-XXV, расположенного в 13 километрах к северо-западу от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.
Курган с полусферической насыпью расположен на краю водораздельного плато правобережья реки Торайгыр – левого притока реки Аксу. Его высота 1 метр, диаметр 16 метров. На вершине сохранились следы триангуляционного знака.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,32 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,05 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,33 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,89 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 694 к постановлению
Приложение 695 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-ХХVІ (эпоха бронзы)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 7,3 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХХVІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі жұмсақ көлбеу қорған Ақсу өзенінің сол саласы – Торайғыр өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірттің төбесінде бір-бірінен 30 метр ендікте орналасқан. Олардың өлшемдері бірдей 0,3 × 12 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 12,04 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,07 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,18 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,56 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,23 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 696-қосымша
қаулысына 697-қосымша
Ақсу-ХХVІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 11,3 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХХVІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үлкен жарты шар тәрізді жер қорған (1,4 × 23 метр) Ақсу және Торайғыр өзендерінің аралығындағы суайрық үстірт төбесінде орналасқан. Үйіндінің айналасында көлбеу сақиналы шағын ор бар. Төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған. Солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 42 метр жерде 2-қорған (0,2 × 6 метр) салынды. Оның үйінділерінде тастар кездеседі. 2-қорғанның үйіндісі дала өрттеріне қарсы жер жырту салдарынан жойылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 14,58 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,20 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,63 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,36 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,39 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 698-қосымша
қаулысына 699-қосымша
Ақсу-ХХVІIІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-ХХVІ, расположенного в 7,3 километра к юго-юго-востоку от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Два земляных пологих кургана расположены в 30 метрах друг от друга на вершине водораздельного плато правобережья реки Торайгыр – левого притока реки Аксу. Имеют одинаковые размеры 0,3 × 12 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 12,04 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,07 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,18 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,56 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,23 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 696 к постановлению
Приложение 697 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-ХХVІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-ХХVІІ, расположенного в 11,3 километра к северо-западу от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.
Большой полусферический земляной курган (1,4 × 23 метра) расположен на вершине водораздельного плато междуречья Аксу и Торайгыр. Вокруг насыпи пологий кольцевой ровик. На вершине установлен триангуляционный знак. В 42 метрах к северо-северо-востоку сооружен курган 2 (0,2 × 6 метров). В насыпи его встречаются камни. Насыпь кургана 2 разрушена пахотой от степных пожаров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 14,58 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,20 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,63 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,36 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,39 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 698 к постановлению
Приложение 699 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Аксу-ХХVІIІ (эпоха бронзы)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10,3 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-ХХVІIІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған Ақсу өзенінің оң жағалауындағы суайрық баурайында орналасқан. Қорған диаметрі 11 метр, биіктігі 0,4 метр. Қорғаннан батысқа қарай-оңтүстік-батысқа қарай 35 метр жерде онға жуық тас және сазды жер құрылымдарынан тұратын қазақ зираты орналасқан. Қорғанда бұрын триангуляциялық белгі болған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,71 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,94 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,13 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,61 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 700-қосымша
қаулысына 701-қосымша
Ақсу-XXIX қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 12,8 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-XXIX қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз жер қорған Ақсу өзенінің оң жағалауындағы суайрықта салынған. Қорғанның үйіндісінің диаметрі 13 метр, биіктігі 0,6 метр. Қорғанның солтүстік, шығыс және оңтүстік-шығыс негіздерінде крепидтерден қалған тастар анықталды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,99 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,99 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,23 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,74 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 702-қосымша
қаулысына 703-қосымша
Ақсу-XXX қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Аксу-ХХVІIІ, расположенного в 10,3 километра к юго-западу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен на склоне водораздела правобережья реки Аксу. Курган имеет диаметр 11 метров и высоту 0,4 метра. В 35 метрах к запад-юго-западу от кургана размещено казахское кладбище, состоящее из около десяти каменных и глиняных наземных конструкций. На кургане ранее стоял триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,71 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,94 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,13 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,61 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 700 к постановлению
Приложение 701 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Аксу-XXIX (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Аксу-XXIX, расположенного в 12,8 километра к юго-юго-западу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Одиночный земляной курган сооружен на водоразделе правобережья реки Аксу. Насыпь кургана имеет диаметр 13 метров и высоту 0,6 метра. У северного, восточного и юго-восточного оснований кургана выявлены камни от крепиды.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,99 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,99 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,23 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,74 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 702 к постановлению
Приложение 703 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Аксу-XXX (эпоха средневековья)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5,2 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-XXX қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған Ақсу өзенінің оң жағалауындағы төбеде, оның арнасынан шығысқа қарай 450 метр жерде салынған. Қорған үйіндісі – тас. Оның диаметрі 7 метр, биіктігі 0,3 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,22 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,01 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,85 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,98 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,38 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 704-қосымша
Қаулысына 705-қосымша
Ақсу-XXXI бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8,5 шақырым қашықтықта орналасқан Ақсу-XXXI бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Ақсу өзенінің оң жағалауындағы төбеде орналасқан. Ол батыс-оңтүстік-батыстан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 149 метр қашықтыққа созылған тізбекті құрайтын үш нысаннан тұрады. 1 және 2-нысандар диаметрі 8 және 12 метр, биіктігі 0,3 және 0,5 метр болатын қорғандар болып табылады. 2-қорғанға шығыстан ұзындығы 1,2–1,8 метр, биіктігі 0,1 метр тас қаланды іргелес.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 18,66 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,26 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,34 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,71 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,35 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 706-қосымша
қаулысына 707-қосымша
Алтынқазған бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Аксу-XXX, расположенного в 5,2 километра к северо-востоку от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Курган сооруженный на возвышенности правобережья реки Аксу в 450 метрах к востоку от ее русла. Насыпь кургана каменная. Его диаметр 7 метров, высота 0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,22 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,01 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,85 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,98 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,38 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 704 к постановлению
Приложение 705 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Аксу-XXXI (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Аксу-XXXI, расположенного в 8,5 километра к юго-востоку от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на возвышенности правобережья реки Аксу. Состоит из трех объектов, образующих цепочку, вытянутую с запад-юго-запада на восток-северо-восток на расстояние 149 метров. Объекты 1 и 2 представляют собой курганы диаметром 8 и 12 метров, высотой 0,3 и 0,5 метра. К кургану 2 с востока примыкает каменная выкладка длиной 1,2–1,8 метра, высотой 0,1 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 18,66 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,26 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,34 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,71 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,35 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 706 к постановлению
Приложение 707 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Алтынказган (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10,5 шақырым қашықтықта орналасқан Алтынқазған бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол саласы – Тәңірберген өзеніндегі суайрық үстіртінің басында орналасқан. Ол жүйесіз тұрғызылған төрт қорғаннан тұрады. Оңтүстіктен ең шеткісі – 2-қорған (1 × 20 метр). Солтүстікке қарай 135 метр жерде ең үлкен 1-қорған (1,5 × 20 метр) салынған. Оның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. Одан солтүстік-шығысқа қарай 50 және 70 метр жерде 3 (0,5 × 18 метр) және 4 (0,4 × 14 метр)-қорғандар тіркелген. 2, 3 және 4-қорғандар бұрын ашылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 26,25 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,11 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,82 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,92 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,40 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 708-қосымша
қаулысына 709-қосымша
Ассай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 3,4 шақырым қашықтықта орналасқан Ассай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт суайрық үстірттің төбесінде орналасқан. Ол солтүстік-шығыстан оңтүстік-батысқа қарай 290 метрге созылған жеті қорған мен құрылымдардан тұрады. Ең үлкен 1-қорған (2,5 × 44 метр) сақиналы ормен қоршалған және жарты шар тәрізді үйіндісі бар. Оның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған, оның жанында тереңдігі 1 метрге дейінгі шұңқыр орналасқан. Солтүстік-шығысқа қарай 80 метр жерде трапеция тәрізді құрылым тіркелген. Биіктігі 0,2-ден 0,9 метрге дейінгі өлшемі 47 × 58 метрлік үйіндімен қоршалған. Барлық басқа қорғандар соңғы құрылымның солтүстік-шығысында орналасқан. Олардың өлшемдері 0,5 × 15-тен 1,5 × 19 метрге дейін.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Алтынказган, расположенного в 10,5 километра к юго-востоку от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на вершине водораздельного плато реки Танирберген – левого притока реки Илек. Состоит из четырех курганов, возведенных бессистемно. Крайним с юга является курган 2 (1 × 20 метров). В 135 метрах к северу сооружен крупнейший курган 1 (1,5 × 20 метров). На вершине его ранее был установлен триангуляционный знак. В 50 и 70 метрах к северо-востоку от него зафиксированы курганы 3 (0,5 × 18 метров) и 4 (0,4 × 14 метров). Курганы 2, 3 и 4 ранее распахивались.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 26,25 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,11 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,82 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,92 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 13,40 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 708 к постановлению
Приложение 709 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ассай-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ассай-І, расположенного в 3,4 километра к восток-юго-востоку от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на вершине водораздельного плато. Состоит из семи курганов и сооружений, вытянутых по цепочке с северо-востока на юго-запад на 290 метров. Крупнейший курган 1 (2,5 × 44 метра) окружен кольцевым рвом и имеет полусферическую насыпь. На вершине его ранее был установлен триангуляционный знак, рядом с которым находится воронка глубиной до 1 метра. В 80 метрах к северо-востоку зафиксировано сооружение трапециевидной формы. Окружено валом размерами 47 × 58 метров, высотой от 0,2 до 0,9 метра. Все остальные курганы расположены к северо-востоку от последнего сооружения. Размеры их от 0,5 × 15 до 1,5 × 19 метров.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 34,29 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,28 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 5,70 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,28 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 16,03 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 710-қосымша
қаулысына 711-қосымша
Ассай-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 9,3 шақырым қашықтықта орналасқан Ассай-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған диаметрі 20 метр, биіктігі 0,7 метр, Елек өзенінің сол саласы – Ассай өзеніндегі суайрық төбеде орналасқан тегістелген топырақ үйінді болып табылады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,72 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,12 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,46 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 712-қосымша
қаулысына 713-қосымша
Бисоба бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родников ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым қашықтықта орналасқан Бисоба бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт он жер қорғанды қамтиды, үш дербес топқа бөлінген: солтүстік, орталық және оңтүстік-шығыс. Солтүстік топ екі шағын қорғаннан тұрады.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 34,29 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,28 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 5,70 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 10,28 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 16,03 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 710 к постановлению
Приложение 711 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Ассай-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Ассай-ІІ, расположенного в 9,3 километра к восток-северо-востоку от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.
Курган представляет собой уплощенную земляную насыпь диаметром 20 метров, высотой 0,7 метра, расположенную на вершине водораздела реки Ассай – левого притока реки Илек.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,72 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,12 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,46 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 712 к постановлению
Приложение 713 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Бисоба (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Бисоба, расположенного в 4 километрах к северо-западу от села Родниковка Мартукского района Актюбинской области.
Могильник включает десять земляных курганов, разделенных на три самостоятельные группы – северную, центральную и юго-восточную. Северная группа состоит из двух небольших курганов.

Орталық топқа алты жер қорғаны кіреді. Жоспарда олар ұзындығы 150 метрге дейінгі ендік тізбек құрайды. Қалған 4 және 7-қорған оларға солтүстіктен іргелеседі. Үлкен қорғандардың диаметрі 23-29 метрден 36-40 метрге дейін, биіктігі 0,7–ден 2,5-3 метрге дейін. Бұл топтың ең биік қорғаны – 5-қорған, пішіні беткейлері айтарлықтай тік бұрыс күмбез тәрізді. Оның оңтүстік-батысындағы алаңда биіктігі 0,2 метрден аспайтын шағын үйінді бар.
Оңтүстік топ екі шағын қорғаннан тұрады. Қазба жұмыстары нәтижесінде 1-2, 4 және 10-қорғандардың үйінділері сүрілді. Қалған қорғандардың көпшілігі жыл сайын жыртылады. 5-қорғанның басында бұрын триангуляциялық белгі болған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 38,38 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,58 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 6,46 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,53 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 17,81 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 714-қосымша
қаулысына 715-қосымша
Вознесеновка-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Вознесеновка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым қашықтықта орналасқан Вознесеновка-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Сарықамыссай бұлағының оңтүстік-батысындағы суайрық төбеде доға болып созылған төрт жер қорғанынан тұрады. Қорғандардың диаметрі 17-ден 28 метрге дейін, биіктігі 0,4-тен 2,6 метрге дейін. 1-қорғанның төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 28,64 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,12 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,31 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,76 гектарды құрайды;

В центральную группу входят шесть земляных курганов. В плане они образуют широтную цепочку протяженностью до 150 метров. Остальные два кургана 4 и 7 примыкают к ним с севера. Диаметр больших курганов от 23–29 метров до 36–40 метров, высота от 0,7 до 2,5–3 метров. Самый высокий курган этой группы – курган 5, имеет неправильную куполообразную форму с довольно крутыми склонами. В его юго-западном поле намечается небольшой холмик высотой не более 0,2 метра.
Южная группа состоит из двух небольших курганов. Насыпи курганов 1–2, 4 и 10 были снесены в результате раскопок. Большинство оставшихся курганов подвергаются ежегодной распашке. На вершине кургана 5 ранее стоял триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,38 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,58 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 6,46 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 11,53 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 17,81 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 714 к постановлению
Приложение 715 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Вознесеновка-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Вознесеновка-ІІІ, расположенного в 1,5 километра к северо-востоку от села Вознесеновка Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из четырех земляных курганов, вытянувшихся дугой на вершине водораздела к юго-западу от ручья Сарыкамыссай. Диаметр курганов от 17 до 28 метров, высота от 0,4 до 2,6 метра. На вершине кургана 1 установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 28,64 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,12 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,31 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,76 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,45 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 716-қосымша
қаулысына 717-қосымша
Дмитриевка қорғанды бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Дмитриевка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5,5 шақырым қашықтықта орналасқан Дмитриевка қорғанды бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жеті ірі жер қорғаннан тұратын бейіт қырат төбесінде орналасқан, оның ең биік нүктесінде диаметрі 20 метр және биіктігі 1,2 метр болатын 1-қорған орналасқан. Одан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 71 метр қашықтықта диаметрі 24 метр, биіктігі 1,5 метр болатын 2-қорған орналасқан. 1-қорғаннан оңтүстік-шығысқа қарай 143 метр жерде 3-қорған (30 × 2,5 метр), ал шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 195 метрде 4-қорған (40 × 1,8 метр) орналасқан. 3 және 4-қорғанның арасында диаметрі 18 метр және биіктігі 0,5 метр болатын 5 қорған бар. Бұл топтағы ең үлкен 6-қорған (38 × 3 метр). Одан шығысқа қарай 267 метр жерде диаметрі 16 × 0,4 метр болатын 7-қорған салынған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 53,34 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 4,23 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 9,50 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,97 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 23,64 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 718-қосымша
қаулысына 719-қосымша
Дмитриевка-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Дмитриевка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4,2 шақырым қашықтықта орналасқан Дмитриевка-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,45 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 716 к постановлению
Приложение 717 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта курганного могильника Дмитриевский (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью курганного могильника Дмитриевский, расположенного в 5,5 километра к юго-западу от села Дмитриевка Мартукского района Актюбинской области.
Могильник, состоящий из семи крупных земляных курганов, расположен на вершине возвышенности, на самой высокой точке которой находится курган 1 диаметром 20 метров и высотой 1,2 метра. На расстоянии 71 метра от него к юго-юго-востоку находится курган 2 диаметром 24 метра, высотой 1,5 метра. В 143 метрах к юго-востоку от кургана 1 расположен курган 3 (30 × 2,5 метра), а в 195 метрах к восток-юго-востоку курган 4 (40 × 1,8 метра). Между курганами 3 и 4 расположен курган 5 диаметром 18 метров и высотой 0,5 метра. Самый большой в этой группе курган 6 (38 × 3 метров). От него в 267 метрах к востоку сооружен курган 7 диаметром 16 × 0,4 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 53,34 гектара. Из них:
площадь памятника – 4,23 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 9,50 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 15,97 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 23,64 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 718 к постановлению
Приложение 719 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Дмитриевка-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Дмитриевка-І, расположенного в 4,2 километра к северо-востоку от села Дмитриевка Мартукского района Актюбинской области.

Қорған Бөрте өзенінің оң жағалауындағы суайрық төбеде орналасқан. Үйіндінің төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған. Үйіндінің биіктігі 0,7 метр, диаметрі 18 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,37 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,06 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,35 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,91 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 720-қосымша
қаулысына 721-қосымша
Дмитриевка-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Дмитриевка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3,3 шақырым қашықтықта орналасқан Дмитриевка-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Орта Бөрте өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстірт төбесінде орналасқан алты қорғаннан тұрады. Қорғандар ұзындығы 155 метр, ені 70 метр алаңда топтастырылған. Орталықта солтүстіктен оңтүстікке қарай ең ірі 1 (2,2 × 22 метр), 3 (1,7 × 22 метр) және 5 (0,5 × 18 метр) қорғандар үйінділері бір-біріне жалғасып салынған. Олардың батысында 2 (0,3 × 14 метр) және 4 (0,2 × 12 метр)-қорғандар орналасқан. 1-қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. Орталық топтан шығысқа қарай 80 метр жерде 6 (0,4 × 12 метр) қорған орналасқан. 2016 жылға қарай бейіттен тек ең үлкен қорғандар – 1 және 3 сақталған. 2, 4-6 қорғандар жер жырту салдарынан толығымен жойылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 14,09 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,18 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,56 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,21 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,14 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 722-қосымша
қаулысына 723-қосымша
Дмитриевка-ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Курган расположен на вершине водораздела правобережья реки Борте. На вершине насыпи установлен триангуляционный знак. Высота насыпи 0,7 метра, диаметр 18 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,37 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,06 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,35 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,91 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 720 к постановлению
Приложение 721 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Дмитриевка-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Дмитриевка-ІІ, расположенного в 3,3 километра к северо-западу от села Дмитриевка Мартукского района Актюбинской области.
Состоит из шести курганов, расположенных на вершине водораздельного плато левобережья реки Орта Борте. Курганы сгруппированы на площадке длиной 155 метров, шириной 70 метров. В центре с севера на юг сооружены крупнейшие курганы 1 (2,2 × 22 метра), 3 (1,7 × 22) метра и 5 (0,5 × 18 метров) с насыпями, наплывшими друг на друга. К западу от них располагаются курганы 2 (0,3 × 14 метров) и 4 (0,2 × 12 метров). На вершине кургана 1 ранее был установлен триангуляционный знак. В 80 метрах восточнее от центральной группы находится курган 6 (0,4 × 12 метров). К 2016 году от могильника сохранились только наиболее крупные курганы – 1 и 3. Курганы 2, 4–6 были полностью разрушены распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 14,09 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,18 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,56 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,21 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,14 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 722 к постановлению
Приложение 723 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Дмитриевка-ІІІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Дмитриевка ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 4,2 шақырым қашықтықта орналасқан Дмитриевка-ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған ескі егістікте, Бөрте өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстірттің төбесінде орналасқан. Қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. Үйінді диаметрі 18 метр, биіктігі 1,5 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,29 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,04 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,32 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,88 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 724-қосымша
қаулысына 725-қосымша
Дмитриевка-ІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Дмитриевка ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 2,8 шақырым қашықтықта орналасқан Дмитриевка-ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Биіктігі 0,6 метр, диаметрі 10 метр болатын қорған Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық төбесінде орналасқан. Оның солтүстік-батыс жартысы бұрын жыртылған. Төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,62 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,11 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,57 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 726-қосымша
қаулысына 727-қосымша
Дмитриевка-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Дмитриевка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым қашықтықта орналасқан Дмитриевка-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Дмитриевка-ІІІ, расположенного в 4,2 километра к юго-юго-западу от села Дмитриевка Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен на старой пашне, на вершине водораздельного плато левобережья реки Бурте. На вершине кургана ранее был установлен триангуляционный знак. Насыпь диаметром 18 метров, высотой 1,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,29 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,04 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,32 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,88 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 724 к постановлению
Приложение 725 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Дмитриевка-ІV (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Дмитриевка-ІV, расположенного в 2,8 километра к восток-юго-востоку от села Дмитриевка Мартукского района Актюбинской области.
Курган высотой 0,6 метра, диаметром 10 метров расположен на вершине водораздела правобережья реки Илек. Его северо-западная половина прежде подвергалась распашке. На вершине ранее был установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,62 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,11 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,57 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 726 к постановлению
Приложение 727 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Дмитриевка-V (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Дмитриевка-V, расположенного в 2 километрах к юго-востоку от села Дмитриевка Мартукского района Актюбинской области.

Ақтөбе мемлекеттік педагогикалық институтының мәліметі бойынша,бейіт суайрық төбесінде батыс-оңтүстік-батыс – шығыс-солтүстік-шығыс осі бойымен бір-бірінен 70 метр қашықтықта орналасқан үш жер қорғанынан тұрды. Қорғандардың үйінділерінде тастар кездеседі. 1 (1 × 20 метр) және 2 (1,4 × 16 метр)-қорғандар жарты шар тәрізді. Батыстағы 2-қорғанның төбесінде тонау шұңқыр анықталды. Шығыстағы 3-құрылым пішіні тікбұрышты, солтүстіктен оңтүстікке бағытталған. Оның ұзындығы 20-25 метр, үймек биіктігі 0,3 метр, ені 8 метр. Оңтүстік-батысқа қарай 10 метр жерде 4 (0,1 × 6 метр) шағын қорғанның тегістелген үйіндісі орналасқан. Бейіт жанында ескі қазақ зираты орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 17,31 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,42 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,16 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,20 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,53 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 728-қосымша
қаулысына 729-қосымша
Дмитриевка-VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Дмитриевка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,3 шақырым қашықтықта орналасқан Дмитриевка-VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Орта Борте өзенінің сол жағалауында орналасқан бес қорғаннан тұрады. Олардың өлшемдері 0,3 × 8 метрден 0,7 × 13 метрге дейін. Қорғандар ұзындығы 120 метр, ені 80 метр ендік алаңда жүйесіз тұрғызылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 19,8 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,66 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,72 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,98 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,44 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 730-қосымша
қаулысына 731-қосымша
Дмитриевка-VІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Дмитриевка ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым қашықтықта орналасқан Дмитриевка-VІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Могильник, по данным Актюбинского государственного педагогического института, состоял из трех земляных курганов, расположенных на вершине водораздела по оси запад-юго-запад – восток-северо-восток, в 70 метрах друг от друга. В насыпи курганов встречаются камни. Курганы 1 (1 × 20 метров) и 2 (1,4 × 16 метров) имеют полусферическую форму. На вершине западного кургана 2 выявлена грабительская воронка. Восточное сооружение 3 прямоугольной формы, ориентировано с севера на юг. Его длина 20–25 метров, высота вала 0,3 метра, ширина 8 метра. В 10 метрах к юго-западу находится кургана 4 (0,1 × 6 метров). Рядом с могильником расположено старое казахское кладбище.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 17,31 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,42 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,16 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,20 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,53 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 728 к постановлению
Приложение 729 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Дмитриевка-VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Дмитриевка-VІ, расположенного в 2,3 километра к юго-востоку от села Дмитриевка Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из пяти курганов, расположенных на левобережье реки Орта Борте. Размеры их от 0,3 × 8 метров до 0,7 × 13 метров. Курганы возведены бессистемно на широтной площадке длиной 120 метров, шириной 80 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 19,8 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,66 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,72 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,98 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,44 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 730 к постановлению
Приложение 731 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Дмитриевка-VІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Дмитриевка-VІІ, расположенного в 2 километрах к восток-юго-востоку от села Дмитриевка Мартукского района Актюбинской области.

Екі жер қорған солтүстік-солтүстік-шығыс – оңтүстік-оңтүстік-батыс осінде Орта Бөрте өзенінің екінші жайылма террасасының мүйісінде орналасқан. Қорғандар арасындағы қашықтық 130 метрді құрайды. 1-қорғанның өлшемдері – 1,5 × 20 метр, 2-қорған – 0,8 × 20 метр. Екі қорған да бұрын ашылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 19,59 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,43 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,55 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,96 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,65 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 732-қосымша
қаулысына 733-қосымша
Дмитриевка-VІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (отра ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Дмитриевка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым қашықтықта орналасқан Дмитриевка-VІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған диаметрі 10 метр, биіктігі 0,85 метр. Орта Бөрте өзенінің сол жағалауындағы жайылма жота төбесінде орналасқан. Үйіндіде тонау шұңқыры анықталды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,10 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,56 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 734-қосымша
қаулысына 735-қосымша
Дмитриевка-ІХ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Два земляных кургана расположены по оси север-северо-восток – юг-юго-запад на мысе второй надпойменной террасы реки Орта Борте. Расстояние между курганами составляет 130 метров. Размеры кургана 1 – 1,5 × 20 метров, кургана 2 – 0,8 × 20 метров. Оба кургана ранее распахивались.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 19,59 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,43 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,55 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,96 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,65 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 732 к постановлению
Приложение 733 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Дмитриевка-VІІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Дмитриевка-VІІІ, расположенного в 1 километре к юго-востоку от села Дмитриевка Мартукского района Актюбинской области.
Курган диаметром 10 метров, высотой 0,85 метра. Расположен на вершине бугра в пойме левобережья реки Орта Борте. В насыпи выявлена грабительская воронка.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,10 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,56 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 734 к постановлению
Приложение 735 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Дмитриевка-ІХ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Дмитриевка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 0,8 шақырым қашықтықта орналасқан Дмитриевка-ІХ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған диаметрі 12 метр, биіктігі 0,3 метр, Бөрте өзенінің сол жағалауындағы жайылма террасада салынған тас қоршау. Қоршау тігінен қазылған тас тақталардан салынған. Қоршаудың батысында Дмитриевка ауылына қара жол бар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,82 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,96 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,17 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,66 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 736-қосымша
қаулысына 737-қосымша
Ефремовка-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан солтүстікке қарай 12 шақырым қашықтықта орналасқан Ефремовка-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үйіндісі қиыршық тас аралас қорған суайрықтың жазық төбесінде орналасқан. Қорғанның диаметрі 11 метр, биіктігі 0,4 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,82 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,96 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,17 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,66 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 738-қосымша
қаулысына 739-қосымша
Ефремовка-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым қашықтықта орналасқан Ефремовка-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Дмитриевка-ІХ, расположенного в 0,8 километра к юго-востоку от села Дмитриевка Мартукского района Актюбинской области.
Курган имеет каменную ограду диаметром 12 метров, высотой 0,3 метра, сооруженную на надпойменной террасе левобережья реки Борте. Ограда сооружена из вертикально врытых каменных плит. Западнее ограды пролегает грунтовая дорога в село Дмитриевка.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,82 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,96 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,17 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,66 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 736 к постановлению
Приложение 737 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Ефремовка-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Ефремовка-І, расположенного в 12 километрах к северу от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.
Курган со щебнем в насыпи расположен на плоской вершине водораздела. Диаметр кургана 11 метров, высота 0,4 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,82 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,96 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,17 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,66 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 738 к постановлению
Приложение 739 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Ефремовка-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Ефремовка-ІІ, расположенного в 9 километрах к северо-востоку от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.

Өлшемдері 3,5 × 36-40 метр болатын қорған Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстірт төбесінде орналасқан. Қорғанның төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған, оның жанында тереңдігі 2 метрге дейінгі шұңқыр бар. Үйінді жиегі бойымен тереңдігі 1 метрге дейінгі сақиналы арық байқалады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 14,34 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,22 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,61 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,28 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,23 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 740-қосымша
қаулысына 741-қосымша
Ефремовка-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8,7 шақырым қашықтықта орналасқан Ефремовка-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт бұрынғы егістікте, Елек өзенінің сол саласы – Ақсу өзеніндегі суайрық үстірт басында орналасқан екі қорғаннан тұрады. 1-қорғанның (1,3 × 22 метр) төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған. Одан шығысқа қарай 65 метр жерде биіктігі 1 метр, диаметрі 24 метр болатын 2-қорған салынды. 2-қорған бұрын жыртылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 16,43 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,29 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,97 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,96 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,21 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 742-қосымша
қаулысына 743-қосымша
Ефремовка-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Курган размерами 3,5 × 36–40 метров расположен на вершине водораздельного плато левобережья реки Илек. На вершине кургана установлен триангуляционный знак, рядом с ним воронка глубиной до 2 метров. По периферии насыпи прослеживается кольцевой ров глубиной до 1 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 14,34 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,22 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,61 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,28 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,23 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 740 к постановлению
Приложение 741 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ефремовка-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ефремовка-ІІІ, расположенного в 8,7 километра к юго-западу от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух курганов, расположенных на бывшей пашне, на вершине водораздельного плато реки Аксу – левого притока реки Илек. На вершине кургана 1 (1,3 × 22 метра) установлен триангуляционный знак. В 65 метрах к востоку от него сооружен курган 2 высотой 1 метр, диаметром 24 метра. Курган 2 ранее распахивался.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 16,43 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,29 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,97 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,96 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,21 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 742 к постановлению
Приложение 743 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ефремовка-ІV (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 12,8 шақырым қашықтықта орналасқан Ефремовка-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстірт төбесінде орналасқан жеті жер қорғаннан тұрды. Ең үлкен 1-қорған биіктігі 1,5 метр, диаметрі 24 метр жарты шар тәрізді үйіндіге ие. Оның төбеесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. Оңтүстікке қарай 100 метр жерде 2-қорған (0,6 × 18 метр), батыс-оңтүстік-батысқа қарай 75 метр жерде 7-қорған (0,3 × 12 метр) салынды. Қалған төрт қорған 1-қорғанның шығысында анықталды. Қорғандар жыртылған күйде анықталған.
1-қорғаннан 105 метр қашықтықта биіктігі 0,1–0,2 метр, диаметрі 10-32 метр болатын үш қатты жыртылған қорғандар тізбегі орналасқан. Қазіргі уақытта 3-5-қорғандар жер жырту салдарынан жойылды. Ғарыштық түсірілімде тек 3 және 5-қорғандардың сұлбалары байқалады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 23,59 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,97 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,34 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,08 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,20 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 744-қосымша
қаулысына 745-қосымша
Жайсаң-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Жайсаң ауылынан солтүстікке қарай 1,4 шақырым қашықтықта орналасқан Жайсаң-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт диаметрі 6-30 метр, биіктігі 0,1–1,8 метр болатын он екі жер қорғаннан тұрады. Қорғандар Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық бойындағы еңісте орналасқан және солтүстік-солтүстік-батыстан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай шамамен 300 метр қашықтыққа созылған. 5-қорған жер жырту салдарынан бұзылған. 3, 6, 9 қорғандардың үйінділерінде тонау шұңқырлар бар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 38,77 гектарды құрайды. Оның ішінде:

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ефремовка-ІV, расположенного в 12,8 километра к юго-юго-западу от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Состоял из семи земляных курганов, расположенных на вершине водораздельного плато левобережья реки Илек. Наибольший курган 1 имеет полусферическую насыпь высота 1,5 метра, диаметр 24 метра. На вершине его ранее был установлен триангуляционный знак. В 100 метрах к югу сооружен курган 2 (0,6 × 18 метров), в 75 метрах к запад-юго-западу курган 7 (0,3 × 12 метров). Остальные четыре курганы были выявлены к востоку от кургана 1. Курганы на момент обнаружения распахивались.
В 105 метрах от кургана 1 располагалась цепочка из трех сильно распаханных курганов высотой 0,1–0,2 метра, диаметром 10–32 метров. В настоящее время курганы 3–5 уничтожены распашкой. На космоснимке наблюдаются очертания только курганов 3 и 5.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 23,59 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,97 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,34 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,08 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,20 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 744 к постановлению
Приложение 745 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жайсан-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жайсан-І, расположенного в 1,4 километра к северу от села Жайсан Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двенадцати земляных курганов диаметром 6–30 метров, высотой 0,1–1,8 метра. Курганы расположены на склоне вдоль водораздела правобережья реки Илек и вытянуты цепочкой с северо-северо-запада на юго-юго-восток на расстояние около 300 метров. Курган 5 разрушен распашкой. В насыпях курганов 3, 6, 9 имеются грабительские воронки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,77 гектара. Из них:

ескерткіштің ауданы – 2,80 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 6,60 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,59 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 17,78 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 746-қосымша
қаулысына 747-қосымша
Жайсаң-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Жайсаң ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1,4 шақырым қашықтықта орналасқан Жайсаң-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үйіндісі қиыршық тас аралас үш жер қорған Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрықта, қара жолдың жанында орналасқан. Олардың диаметрі 8-10 метр, биіктігі 0,2-0,3 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 23,85 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,88 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,38 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,21 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,38 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 748-қосымша
қаулысына 749-қосымша
Жайсаң-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Жайсаң ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 1,9 шақырым қашықтықта орналасқан Жайсаң-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш жер қорған (1– 2 × 50 метр, 2– 1,5 × 20 метр, 3 – 0,4 × 16 метр) Елек өзенінің оң жағалауындағы үстірт төбесіндеи орналасқан. 2-қорған 1-қорғанға шығыс жағынан тығыз жанасады. Үлкен қорған ені 10 метр ормен қоршалған.
2-қорғанға Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің бақылау мұнарасы орнатылды. Қалған екі қорған бұрын жыртылған.

площадь памятника – 2,80 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 6,60 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 11,59 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 17,78 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 746 к постановлению
Приложение 747 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жайсан-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жайсан-ІІ, расположенного в 1,4 километра к северо-западу от села Жайсан Мартукского района Актюбинской области.
Три земляных кургана с щебнем в насыпи расположены на водоразделе правобережья реки Илек, у грунтовой дороги. Их диаметр 8–10 метров, высота 0,2–0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 23,85 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,88 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,38 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,21 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,38 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 748 к постановлению
Приложение 749 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жайсан-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жайсан-ІІІ, расположенного в 1,9 километра к северо-северо-западу от села Жайсан Мартукского района Актюбинской области.
Три земляных кургана (1– 2 × 50 метров, 2– 1,5 × 20 метров, 3 – 0,4 × 16 метров) расположены на вершине плато правобережья реки Илек. Курган 2 с востока вплотную примыкает к кургану 1. Большой курган опоясан рвом шириной 10 метров.
На кургане 2 установлена наблюдательная вышка Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан. Два других кургана ранее распахивались.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 34,59 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,82 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 5,50 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,49 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 16,78 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 750-қосымша
қаулысына 751-қосымша
Жайсаң-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Жайсаң ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3,4 шақырым қашықтықта орналасқан Жайсаң-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт еңіс төбенің жотасында орналасқан төрт жер қорғаннан тұрады. Диаметрі 7-ден 20 метрге дейін, биіктігі 0,1-ден 0,7 метрге дейін болатын қорғандардың үйінділері жарты шар тәрізді, біршама шөгіңкіі пішінге ие.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 15,49 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,24 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,77 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,64 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,84 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 752-қосымша
қаулысына 753-қосымша
Жайсаң-V қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Жайсаң ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 3,2 шақырым қашықтықта орналасқан Жайсаң-V қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 34,59 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,82 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 5,50 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 10,49 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 16,78 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 750 к постановлению
Приложение 751 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жайсан-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жайсан-ІV, расположенного в 3,4 километра к северо-западу от села Жайсан Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из четырех земляных курганов, расположенных на гребне пологой возвышенности. Насыпи курганов, диаметры которых от 7 до 20 метров, высота от 0,1 до 0,7 метра, имеют полусферическую, несколько оплывшую форму.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 15,49 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,24 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,77 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,64 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,84 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 752 к постановлению
Приложение 753 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Жайсан-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Жайсан-V, расположенного в 3,2 километра к северо-северо-западу от села Жайсан Мартукского района Актюбинской области.

Қорған ашық далада, Елек өзенінің оң жағалауындағы шағын төбеде орналасқан. Қорғанның диаметрі 20 метр, биіктігі 1,5 метр болатын жарты шар тәрізді топырақ үйіндісі бар. Қорғанның ортасында тонау шұңқыры тіркелген.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,72 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,12 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,46 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 754-қосымша
қаулысына 755-қосымша
Жамансу-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 1,67 шақырым қашықтықта орналасқан Жамансу-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бес жер қорған аласа суайрық баурайында, Елек өзенінің сол жағалауындағы жартастың жанында орналасқан. Қорғандар тұтастай алғанда ұзындығы 140 метр болатын ендік бағыттағы тізбек құрайды. 5-қорған (негізгі топтан шығыста) басқалардан бөлек тұрғызылған. Оның ең үлкен өлшемге ие – 0,6 × 20 метр. Қалған қорғандардың диаметрі 12-15 метр, биіктігі 0,25 – 0,4 метр аралығында өзгереді. 3-қорғанның үйіндісінде 4 × 6 метрлік таяз шұңқыр тіркелген.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 21,10 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,68 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,86 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,36 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,20 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 756-қосымша
қаулысына 757-қосымша
Жамансу-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Курган расположен в открытом поле, на небольшой возвышенности правобережья реки Илек. Курган имеет земляную насыпь полусферической формы диаметром 20 метров, высотой 1,5 метра. В центре кургана зафиксирована грабительская воронка.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,72 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,12 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,46 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 754 к постановлению
Приложение 755 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жамансу-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жамансу-І, расположенного в 1,67 километра к запад-северо-западу от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Пять земляных курганов расположены на склоне невысокого водораздела, у обрыва левобережья реки Илек. Курганы в целом составляют цепочку широтной ориентировки длиной 140 метров. Отдельно от всех сооружен курган 5 (восточнее от основной группы). Он имеет наибольшие размеры – 0,6 × 20 метров. Диаметры остальных курганов варьируются в пределах 12–15 метров, высота – 0,25–0,4 метра. В насыпи кургана 3 зафиксирована неглубокая воронка размерами 4 × 6 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 21,10 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,68 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,86 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,36 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,20 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 756 к постановлению
Приложение 757 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жамансу-ІІ (эпоха средневековья)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 1,8 шақырым қашықтықта орналасқан Жамансу-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы меридиандық бағыттағы аласа суайрықта орналасқан төрт қорғаннан тұрады. Жоспарда қорғандар солтүстіктен оңтүстікке қарай созылған тізбекті құрайды. Олардың үйінділері жарты шар тәрізді және диаметрі 6-8 метр, биіктігі 0,15–0,5 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 14,41 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,15 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,59 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,32 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,35 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 758-қосымша
қаулысына 759-қосымша
Жамансу-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан батысқа қарай 3 шақырым қашықтықта орналасқан Жамансу-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы меридионалды ұзартылған аласа сурықта орналасқан үш жарты шар тәрізді қорғаннан тұрады. Қорғандардың үйінділерінің диаметрі 20-22 метр, биіктігі 1 метр. 1-қорған бейіттің оңтүстік бөлігінде салынды. Оның үйіндісінің батыс жағында ор байқалады. Қалған екі қорған 1-қорғаннан солтүстікке қарай 226 метр жерде тұрғызылған. 3-қорғанның үйіндісінде тастар байқалады, олар қалған екі қорғанның үйінділерінде де болуы мүмкін.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 28,33 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,14 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,29 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,66 гектарды құрайды;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жамансу-ІІ, расположенного в 1,8 километра к запад-северо-западу от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из четырех курганов, расположенных на невысоком водоразделе меридиональной ориентировки левобережья реки Илек. Курганы в плане образуют вытянутую с севера на юг цепочку. Их насыпи полусферической формы и небольших размеров диаметр 6–8 метров, высота 0,15–0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 14,41 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,15 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,59 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,32 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,35 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 758 к постановлению
Приложение 759 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жамансу-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жамансу-ІІІ, расположенного в 3 километрах к западу от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из трех полусферической формы курганов, расположенных на меридионально вытянутом невысоком водоразделе левобережья реки Илек. Насыпи курганов диаметром 20–22 метра, высотой 1 метр. Курган 1 сооружен в южной части могильника. С западной стороны его насыпи прослеживается ров. Остальные два кургана воздвигнуты в 226 метрах к северу от кургана 1. В насыпи кургана 3 наблюдаются камни, возможно, они имеются и в насыпях двух остальных курганов.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 28,33 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,14 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,29 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,66 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,24 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 760-қосымша
қаулысына 761-қосымша
Жамансу-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым қашықтықта орналасқан Жамансу-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Диаметрі 7-9 метр, биіктігі 0,2–0,4 метр үйіндісі тас аралас шағын үш қорған Елек өзенінің сол жағалауындағы жазық суайрықта ретсіз орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 12,34 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,11 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,30 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,68 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,25 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 762-қосымша
қаулысына 763-қосымша
Жамансу-VІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстікке қарай 6 шақырым қашықтықта орналасқан Жамансу-VІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Диаметрі 15 метр, биіктігі 0,6 метр болатын қорған Елек өзенінің сол жағалауындағы жартастың шетінде орналасқан. Қорған апаттық жағдайда. Жыл сайынғы жартастың құлауы ескерткіштің толық жойылуына әкелуі мүмкін.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,98 гектарды құрайды;

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,24 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 760 к постановлению
Приложение 761 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жамансу-ІV (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жамансу-ІV, расположенного в 3 километрах к запад-северо-западу от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Три небольших кургана с камнем в насыпи диаметром 7–9 метров, высотой 0,2–0,4 метра расположены хаотично на плоском водоразделе левобережья реки Илек.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 12,34 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,11 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,30 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,68 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,25 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 762 к постановлению
Приложение 763 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Жамансу-VІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Жамансу-VІ, расположенного в 6 километрах к югу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Курган диаметром 15 метров, высотой 0,6 метра расположен на краю обрыва левобережья реки Илек. Курган в аварийном состоянии. Ежегодное обрушение обрыва может привести к полному разрушению памятника.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,98 гектара;
зона регулировани

құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,20 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,79 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 764-қосымша
қаулысына 765-қосымша
Жамансу-VІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстікке қарай 8,5 шақырым қашықтықта орналасқан Жамансу-VІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үйіндісі тас аралас жарты шар тәрізді жер қорған (0,6 × 12 метр) Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрық төбеде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,96 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,25 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,76 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 766-қосымша
қаулысына 767-қосымша
Жамансу-VІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстікке қарай 11,8 шақырым қашықтықта орналасқан Жамансу-VІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған Елек өзенінің сол жағалауындағы меридиан бағытындағы суайрық төбеде орналасқан. Қорғанның диаметрі — 22 метр, биіктігі — 1,7 метр. Қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі тұрған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,98 гектарды құрайды. Оның ішінде:

я застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,20 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,79 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 764 к постановлению
Приложение 765 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Жамансу-VІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью курган Жамансу-VІІ, расположенного в 8,5 километра к югу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Земляной курган (0,6 × 12 метров) с камнем в насыпи полусферической формы расположен на водораздельной возвышенности левобережья реки Илек.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,96 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,25 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,76 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 766 к постановлению
Приложение 767 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Жамансу-VІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Жамансу-VІІІ, расположенного в 11,8 километра к югу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен на водораздельной возвышенности меридиональной ориентировки левого берега реки Илек. Диаметр кургана 22 метра, высота 1,7 метра. На вершине кургана ранее стоял триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,98 гектара. Из них:

ескерткіштің ауданы – 0,08 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,17 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,54 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,19 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 768-қосымша
қаулысына 769-қосымша
Жамбыл-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қызылжар ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8,4 шақырым қашықтықта орналасқан Жамбыл-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған Жосасай және Тараңғұл өзендерінің түйіскен жерінен солтүстік-батысқа қарай 1,8 шақырым жерде (қиялы Бөрте өзенінің сол жағалауы салалары) дала жолымен қиылысқан тар қырат жотасында орналасқан. Қорғанның диаметрі 10 метр, биіктігі 0,5 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,10 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,56 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 770-қосымша
қаулысына 771-қосымша
Жамбыл-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қызылжар ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 11,7 шақырым қашықтықта орналасқан Жамбыл-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Қиялы Бөрте өзенінің оң жағалауында, бір-бірінен 150 метр қашықтықта орналасқан екі қорғанынан тұрады. Қорғандар арасында далалық жол бар. 2-қорған қолданыстағы алаңның аумағында орналасқан. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 0,3 × 8 метр, 2 – 0,4 × 10 метр. Ескерткіштің аумағы жыртылған жерде.

площадь памятника – 0,08 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,17 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,54 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,19 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 768 к постановлению
Приложение 769 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Жамбыл-І (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Жамбыл-І, расположенного в 8,4 километра к юго-востоку от села Кызылжар Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен на гребне узкой возвышенности, пересеченной полевой дорогой, в 1,8 километра к северо-западу от места слияния рек Жосасай и Тарангул (левобережные притоки реки Киялы Борте). Диаметр кургана 10 метров, высота 0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,10 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,56 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 770 к постановлению
Приложение 771 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жамбыл-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жамбыл-ІІ, расположенного в 11,7 километра к юго-востоку от села Кызылжар Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух курганов, расположенных на правобережье реки Киялы Борте, в 150 метрах друг от друга. Между курганами проходит полевая дорога. Курган 2 размещен на территории действующего поля. Размеры курганов: 1 – 0,3 × 8 метров, 2 – 0,4 × 10 метров. Территория памятника находится под распашкой.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 20,96 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,33 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,75 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,45 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,43 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 772-қосымша
қаулысына 773-қосымша
Жамбыл-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қызылжар ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12,8 шақырым қашықтықта орналасқан Жамбыл-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Қиялы Бөрте өзенінің оң жағалауында, қазақ зиратының оңтүстігінде орналасқан. Солтүстік-солтүстік-батыс – оңтүстік-оңтүстік-шығыс осі бойымен созылған екі қорғаннан тұрады. 1-қорғанның диаметрі 20 метр, биіктігі 0,5 метр. Оның төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған. 2-қорған 1-қорғаннан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 189 метр жерде салынған. Оның диаметрі 25 метр, биіктігі 1 метр. Қазақ зиратының аумағында 50-ден астам тас қоршау мен 16 құлпытас болды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 24,16 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,71 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,41 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,39 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,65 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 774-қосымша
қаулысына 775-қосымша
Жоса-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 20,96 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,33 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,75 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,45 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,43 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 772 к постановлению
Приложение 773 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жамбыл-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жамбыл-ІІІ, расположенного в 12,8 километра к юго-востоку от села Кызылжар Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на правобережье реки Киялы Борте, южнее казахского кладбища. Состоит из двух курганов, вытянутых по оси северо-северо-запад – юго-юго-восток. Курган 1 имеет диаметр 20 метров и высоту 0,5 метра. На его вершине установлен триангуляционный знак. Курган 2 сооружен в 189 метрах к юго-юго-востоку от кургана 1. Его диаметр 25 метров, высота 1 метр. На территории казахского кладбища было насчитано более 50 каменных оград и 16 кулпытасов.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 24,16 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,71 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,41 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,39 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,65 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 774 к постановлению
Приложение 775 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жоса-І (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Аққайын ауылынан шығысқа қарай 5,4 шақырым қашықтықта орналасқан Жоса-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Жосасай және Үңгір өзендері арасындағы суайрықта (Қиялы Бөрте өзенінің сол жағалауындағы салалары) орналасқан. Ол диаметрі 10-нан 16 метрге дейін, биіктігі 0,2-ден 0,5 метрге дейінгі үш қорғаннан тұрды. Қорғандардың үйінділері жыртылған.
2016 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекция қызметкерлерінің ескерткішті тексеруі кезінде 3-қорған табылған жоқ.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 13,89 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,15 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,51 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,15 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 776-қосымша
қаулысына 777-қосымша
Жоса-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Аққайын ауылынан шығысқа қарай 4,5 шақырым қашықтықта орналасқан Жоса-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Қиялы Бөрте өзенінің сол жағалауындағы салалары – Жосасай мен Үңгір өзендерінің аралығындағы суайрықта орналасқан. 12 жер қорғаннан тұрды. 1-3 қорғандар бейіттің солтүстік бөлігін алып жатқан жеке топты құрайды. Қалған 4-12-қорғандар оңтүстікте орналасқан. Қорғандардың диаметрі 10-нан 34 метрге дейін, биіктігі 0,2-ден 1,6 метрге дейін. Анықталған кезде қорғандардың үйінділері жыртылған. Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекция қызметкерлерінің қараған кезде 3, 6, 7, 10-12 қорғандар жер жырту салдарынан жойылғаны анықталды. 1-қорғанның айналасында тіркелген қалған нысандар жер жыртудан зардап шекті.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 34,54 гектарды құрайды. Оның ішінде:

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жоса-І, расположенного в 5,4 километра к востоку от села Аккайын Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на водоразделе междуречья Жосасай и Унгир (левобережные притоки реки Киялы Борте). Состоял из трех курганов диаметром от 10 до 16 метров, высотой от 0,2 до 0,5 метра. Насыпи курганов подвергались распашке.
В 2016 году при осмотре памятника сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия курган 3 не был обнаружен.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 13,89 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,15 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,51 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,15 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 776 к постановлению
Приложение 777 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жоса-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жоса-ІІ, расположенного в 4,5 километра к востоку от села Аккайын Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на водоразделе междуречья Жосасай и Унгир – левобережных притоков реки Киялы Борте. Состоял из 12 земляных курганов. Курганы 1–3 образуют отдельную группу, занимающую северную часть могильника. Остальные курганы 4–12 находятся к югу. В плане они образуют широкую цепочку, вытянутую с запада на восток. Диаметры курганов варьируются от 10 до 34 метров, высота – от 0,2 до 1,6 метра. Насыпи курганов на момент выявления подвергались распашке. При осмотре сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия было установлено, что курганы 3, 6, 7, 10–12 уничтожены распашкой. Остальные объекты, зафиксированные вокруг кургана 1, пострадали от распашки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 34,54 гектара. Из них:

ескерткіштің ауданы – 2,37 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 5,70 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,30 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 16,17 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 778-қосымша
қаулысына 779-қосымша
Жоса-VІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Шевченко ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4,7 шақырым қашықтықта орналасқан Жоса-VІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ақтөбе педагогикалық институтының археологиялық экспедициясының мәліметінше, бейіт солтүстік-батыс – оңтүстік-шығыс сызығы бойынша 350 метрге созылған төрт жер қорғанынан тұрды. 1-қорғанда бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. Үйінділері жарты шар тәрізді. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 1,6 × 30 метр, 2 – 0,4 × 20 метр, 3 – 1,2 × 32 метр. 2016 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясы қызметкерлерінің қарауында тағы бір қорған – 4 табылды. Оның өлшемдері 0,3 × 11 метр. Қорған үйінділері жер жырту нәтижесінде жойылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 36,74 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,77 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 5,82 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,21 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 17,94 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 780-қосымша
қаулысына 781-қосымша
Жоса-ІХ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

площадь памятника – 2,37 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 5,70 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 10,30 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 16,17 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 778 к постановлению
Приложение 779 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жоса-VІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жоса-VІІІ, расположенного в 4,7 километра к юго-востоку от села Шевченко Мартукского района Актюбинской области.
Могильник, по данным археологической экспедиции Актюбинского педагогического института, состоял из четырех земляных курганов, вытянутых по линии северо-запад – юго-восток на 350 метров. На кургане 1 ранее был установлен триангуляционный знак. Насыпи полусферической формы. Размеры курганов: 1 – 1,6 × 30 метров, 2 – 0,4 × 20 метров, 3 – 1,2 × 32 метра. При осмотре сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия в 2016 году был обнаружен еще один курган – 4. Его размеры 0,3 × 11 метров. Насыпи курганов снивелированы в результате распашки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 36,74 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,77 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 5,82 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 11,21 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 17,94 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 780 к постановлению
Приложение 781 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жоса-ІХ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Шевченко ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 5,1 шақырым қашықтықта орналасқан Жоса-ІХ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі қорғаннан тұратын бейіт Қиялы Бөрте өзенінің саласы – Жосасай өзенінің бастауынан солтүстік-батысқа қарай меридионалды бағыттағы суайрық үстіртте орналасқан. Жарты шар тәрізді жер қорғандар солтүстік-оңтүстік сызығы бойымен бір-бірінен 247 метр қашықтықта орналасқан. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 1 × 28 метр, 2 – 0,4 × 12 метр. 1-қорғанға бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. 2-қорған жыртылған. Оның орналасқан жері шамамен шағын төбе арқылы анықталады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 27,03 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,81 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,31 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,99 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 782-қосымша
қаулысына 783-қосымша
Казанка-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Казан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4,3 шақырым қашықтықта орналасқан Казанка-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық төбеде орналасқан он бір жер қорғаннан тұрады. Қорғандар ұзындығы 180 метр, ені 130 метр алаңда үйіліп салынған. Ең үлкен 1-4-үйінділер орталықта және шығыста орналасқан, олардың өлшемдері 2 × 30 метрден 2,5 × 30 метрге дейін. 1-қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. Солтүстік-батысқа қарай 40 метр жерде орналасқан 3-қорғанның айналасында сақиналы ор бар. Төбесі тегіс, бұл қорғанға кесілген конустық пішін береді.
1-қорғаннан батысқа қарай 80 метр жерде табылған 2-қорғанда тонау шұңқыры бар. Одан оңтүстік-батысқа қарай 40-80 метр жерде өлшемді 0,4 × 14 метр (9 қорған) және 0,2 × 6 метр (10, 11 қорған) болатын 9-11-қорғандар орналасқан. Қалған төрт қорған топтың ортасында салынған, оның үшеуі (5-7 қорған) 1 және 3-қорғандар арасында. Олардың өлшемдері 0,3 × 14 метрден 1,0 × 14 метрге дейін өзгереді. 2-қорған тоналған.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жоса-ІХ, расположенного в 5,1 км к юго-юго-западу от села Шевченко Мартукского района Актюбинской области.
Могильник из двух курганов расположен на водораздельном плато меридиональной ориентации, к северо-западу от истока реки Жосасай – притока реки Киялы Борте. Курганы земляные, полусферической формы, находятся в 247 метрах друг от друга по линии север – юг. Размеры курганов: 1 – 1 × 28 метров, 2 – 0,4 × 12 метров. На кургане 1 ранее был установлен триангуляционный знак. Курган 2 подвергнут распашке. Его местоположение определено приблизительно по небольшому всхолмлению.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 27,03 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,81 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,31 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 13,99 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 782 к постановлению
Приложение 783 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Казанка-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Казанка-І, расположенного в 4,3 километра к юго-востоку от села Казан Мартукского района Актюбинской области.
Состоит из одиннадцати земляных курганов, расположенных на водораздельной возвышенности правобережья реки Илек. Курганы сооружены кучно на площадке длиной 180 метров, шириной 130 метров. Крупнейшие насыпи 1–4 находятся в центре и восточнее, размеры их от 2 × 30 метров до 2,5 × 30 метров. На вершине кургана 1 ранее был установлен триангуляционный знак. Вокруг кургана 3, зафиксированного в 40 метрах к северо-западу, кольцевой ров. Вершина плоская, что придает кургану усечҰнно-коническую форму.
Курган 2, обнаруженный в 80 метрах западнее кургана 1, имеет грабительскую воронку. В 40–80 метрах к юго-западу от него находятся курганы 9–11 размерами 0,4 × 14 метров (курган 9) и 0,2 × 6 метров (курган 10, 11). Остальные четыре кургана сооружены в центре группы, три из них (курган 5–7) – между курганами 1 и 3. Размеры их колеблются в пределах от 0,3 × 14 метров до 1,0 × 14 метров. Курган 2 ограблен.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 31,04 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,86 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,90 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,28 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,00 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 784-қосымша
қаулысына 785-қосымша
Казанка-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қазан ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 4,8 шақырым қашықтықта орналасқан Казанка-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық төбеде орналасқан екі қорғаннан тұрады. 1-қорғанның диаметрі 11 метр, биіктігі 0,6 метр. Диаметрі 10 метр, биіктігі 0,2 метр болатын 2-қорған батысқа қарай 50 метр жерде салынған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 13,92 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,13 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,49 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,16 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,14 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 786-қосымша
қаулысына 787-қосымша
Казанка-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қазан ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым қашықтықта орналасқан Казанка-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 31,04 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,86 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,90 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 9,28 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 15,00 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 784 к постановлению
Приложение 785 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Казанка-ІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Казанка-ІІ, расположенного в 4,8 километра к восток-юго-востоку от села Казан Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух курганов, расположенных на вершине водораздела правобережья реки Илек. Курган 1 имеет диаметр 11 метров и высоту 0,6 метра. Курган 2 диаметром 10 метров, высотой 0,2 метра сооружен в 50 метрах к западу.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 13,92 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,13 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,49 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,16 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,14 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 786 к постановлению
Приложение 787 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Казанка-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Казанка-ІІІ, расположенного в 2 километрах к восток-северо-востоку от села Казан Мартукского района Актюбинской области.

Бейіт солтүстік-солтүстік-шығыс – оңтүстік-оңтүстік-батыс осі бойымен 165 метр тізбекпен созылған бес қорғаннан тұрады. Қорғандар Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірт төбесінде салынған. 1-4 қорғандардың диаметрі 16-дан 19 метрге дейін, биіктігі 0,5–0,7 метр. Бірінші және үшінші қорған арасындағы 2-қорған жоспарда сопақша, ендік бағытта созылған. Үйіндісінің ені 8 метр, ұзындығы 18 метр, биіктігі 0,1 метр. 1-қорғанның басында бұрын триангуляциялық белгі болған. Оңтүстікте орналасқан 5-қорғанның диаметрі 7 метр, биіктігі 0,3 метр тас үйіндісі бар. Бұл қорғанның батысында ойыс байқалады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 21,64 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,59 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,91 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,57 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,57 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 788-қосымша
қаулысына 789-қосымша
Калиновка жер қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родников ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 6,6 шақырым қашықтықта орналасқан Калиновка жер қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған Қиялы Бөрте өзенінің саласы - Қараүңгір өзенінің бастауының оңтүстігіндегі суайрықта орналасқан. Қорған шатқалдар арасына салынған. Қорғанның диаметрі 32 метр, биіктігі 1,8 метр. Қорған үйіндісі жыл сайынғы жер жыртумен тегістеледі.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 13,22 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,14 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,40 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,93 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,75 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 790-қосымша
қаулысына 791-қосымша
Калиновка қорғандарының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Могильник состоит из пяти курганов, вытянутых цепочкой на 165 метров по оси северо-северо-восток – юго-юго-запад. Курганы сооружены на вершине водораздельного плато правобережья реки Илек. Курганы 1–4 имеют диаметр от 16 до 19 метров, высота 0,5–0,7 метра. Курган 2, находящийся между первым и третьим курганом, в плане овальный, вытянут в широтном направлении. Ширина насыпи 8 метров, длина 18 метров, высота 0,1 метра. На вершине кургана 1 ранее стоял триангуляционный знак. Курган 5, расположенный южнее, имеет каменную насыпь диаметром 7 метров, высотой 0,3 метра. Западнее этого кургана прослеживается западина.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 21,64 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,59 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,91 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,57 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,57 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 788 к постановлению
Приложение 789 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта Калиновского земляного кургана (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью Калиновского земляного кургана, расположенного в 6,6 километра к западо-северо-западу от села Родниковка Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен на водоразделе к югу от истока реки Караунгир – притока реки Киялы Борте. Курган воздвигнут на мысу между оврагами. Диаметр кургана 32 метра, высота 1,8 метра. Насыпь кургана нивелируется ежегодной распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 13,22 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,14 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,40 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,93 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,75 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 790 к постановлению
Приложение 791 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта Калиновских курганов (эпоха средневековья)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родников ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 10,8 шақырым қашықтықта орналасқан Калиновка қорғандарының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі тас қорған бір-бірінен 15 метр қашықтықта, солтүстік-оңтүстік сызығы бойымен, шағын дөңгелек төбенің басында салынған. Қорғандар Елек өзенінің саласы – шағын бұлақтан оңтүстік – шығысқа қарай 300-350 метр жерде, Родниковка ауылынан Қаратоғай ауылына дейінгі жолдың сол жағында орналасқан. Қорғандарда жарты шар тәрізді үйінді бар. Олардың өлшемдері 0,4 × 9 метр және 0,2 × 5 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 12,52 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,07 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,25 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,72 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,48 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 792-қосымша
қаулысына 793-қосымша
Карачаевка-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Байторысай ауылынан оңтүстікке қарай 7,3 шақырым қашықтықта орналасқан Карачаевка-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Ақтөбе педагогикалық институтының археологиялық экспедициясының мәліметтеріне сәйкес, Орта Борте өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірт төбесінде ендік тізбекпен 85 метрге созылған үш жер қорғаннан тұрады. Батыстан ең шеткі – диаметрі 28 метр, биіктігі 1,5 метр болатын 1-қорған; оның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. 2 (1,6 × 25 метр) және 3 (0,4 × 16 метр)-қорғандар 1-қорғанның шығысында орналасқан.
2016 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясы қызметкерлерінің ескерткішті тексеруі кезінде 1-қорғанның оңтүстік-батысында ұзындығы 43 метр болатын ғибадатхана анықталды. Үймек ені 10-12 метрді құрайды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 24,01 гектарды құрайды. Оның ішінде:

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью Калиновских курганов, расположенных в 10,8 километра к западо-юго-западу от села Родниковка Мартукского района Актюбинской области.
Два каменных кургана сооружены в 15 метрах друг от друга по линии север – юг, на вершине небольшой округлой возвышенности. Памятник расположен в 300–350 метрах к юго-востоку от небольшого ручья – притока реки Илек, слева от дороги из села Родниковка в село Каратогай. Курганы имеют полусферическую насыпь. Их размеры 0,4 × 9 метров и 0,2 × 5 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 12,52 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,07 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,25 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,72 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,48 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 792 к постановлению
Приложение 793 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карачаевка-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карачаевка-І, расположенного в 7,3 километра к югу от села Байторысай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник, согласно данным археологической экспедиции Актюбинского педагогического института, состоит из трех земляных курганов, растянувшихся широтной цепочкой на 85 метров на вершине водораздельного плато правобережье реки Орта Борте. Крайним с запада является курган 1 диаметром 28 метров, высотой 1,5 метра; на его вершине ранее был установлен триангуляционный знак. Курганы 2 (1,6 × 25 метров) и 3 (0,4 × 16 метров) находятся к востоку от кургана 1.
В 2016 году при осмотре памятника сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия к юго-западу от кургана 1 было обнаружено святилище длиной 43 метров. Ширина земляного вала 10–12 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 24,01 гектара. Из них:

ескерткіштің ауданы – 0,97 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,46 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,25 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,33 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 794-қосымша
қаулысына 795-қосымша
Кеңсахара-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,3 шақырым қашықтықта орналасқан Кеңсахара-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт жинақы орналасқан төрт жер қорғаннан тұрады. Ол егістік алқапта, Елек өзенінің сол жағалауындағы алғашқы жайылма террасада, оның арнасынан оңтүстікке қарай 2,6 шақырым жерде анықталды. 1-қорғанға триангуляциялық белгі орнатылған. Барлық қорғандардың үйінділері жыртылған. Қорғандардың өлшемдері шамамен: 1 – 1 × 40 метр, 2 – 0,5 × 20 метр, 3 – 0,7 × 18 метр, 4 – 0,4 × 18 метр.
2016 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекция қызметкерлерінің тексеруі кезінде 4-қорғанның солтүстігінде қорғанның үйіндісіне ұқсайтын бір төбешік тіркелді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 23,59 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,40 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,07 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,07 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 796-қосымша
қаулысына 797-қосымша
Кеңсахара-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан шығысқа қарай 1 шақырым қашықтықта орналасқан Кеңсахара-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

площадь памятника – 0,97 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,46 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,25 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,33 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 794 к постановлению
Приложение 795 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кенсахара-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кенсахара-І, расположенного в 1,3 километра к юго-востоку от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из четырех компактно расположенных земляных курганных насыпей. Обнаружен на пашне, на первой надпойменной террасе левого берега реки Илек, в 2,6 километра к югу от ее русла. На кургане 1 установлен триангуляционный знак. Насыпи всех курганов подвергаются распашке. Примерные размеры курганов: 1 – 1 × 40 метров, 2 – 0,5 × 20 метров, 3 – 0,7 × 18 метров, 4 – 0,4 × 18 метров.
В 2016 году при осмотре сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия к северу от кургана 4 было зафиксировано одно всхолмление, по внешнему виду напоминающее насыпь кургана.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 23,59 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,40 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,07 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,07 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 796 к постановлению
Приложение 797 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кенсахара-ІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кенсахара-ІІ, могильник, расположенного в 1 километре к востоку от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.

Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы алғашқы жайылма үсті терраса жарқабағы бойымен солтүстік–солтүстік-батыс – оңтүстік–оңтүстік-шығыс бағытына қарай 300 метрге созылып жатқан он алты қорғаннан тұрады. 1 × 20 метрлік ең үлкен 1-қорғанда бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. 4 және 5-қорғандар мазарлар болуы мүмкін, өйткені олардың негізінде жабайы тастан қаланған шаршы пішінді қаландылар бар.
Қорғандардың негізгі массасының өлшемдері 0,2-0,4 × 4-10 метр. Оңтүстіктен 15 және 16-қорғандар қалғандарынан асып түсті, олардың өлшемдері 0,5 × 18 метр және 0,3 × 20 метр. Тексеру кезінде олар табылмады, мүмкін жер жырту салдарынан жойылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 22,49 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,66 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,13 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,87 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,83 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 798-қосымша
қаулысына 799-қосымша
Кеңсахара-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 2,3 шақырым қашықтықта орналасқан Кеңсахара-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы кең су айырығында, оның жайылмасынан 3 шақырым оңтүстікте орналасқан. Батыс-солтүстік-батыстан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырымға созылып жатқан он төрт қорғаннан тұрады. Қорған үйінділерінің диаметрі 7–40 метр, биіктігі 0,4–1,7 метр аралығында. Барлығы бұрын жыртылған. Қазіргі уақытта 11–13-қорғандар жыртылуда.
2017 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясының қызметкерлері 1 және 2 қорғандар арасынан диаметрі 28 метр, биіктігі 1,2 метр болатын тағы бір қорған (1-қорғаннан солтүстік-шығысқа қарай 154 метр) тапты. 10-қорған жер жырту салдарынан жойылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 313,99 гектарды құрайды. Оның ішінде:

Могильник состоит из шестнадцати полусферических земляных курганов, вытянутых по цепочке вдоль обрыва первой надпойменной террасы левобережья реки Илек на 300 метров по линии северо-северо-запад – юго-юго-восток. На наибольшем кургане 1 - 1 × 20 метров ранее был установлен триангуляционный знак. Курганы 4 и 5, возможно, мазары, так как в их основании прослеживаются кладки из дикого камня подквадратной формы.
Размеры основной массы курганов 0,2–0,4 × 4–10 метров. Крайние с юга курганы 15 и 16 превосходили остальные, их размеры 0,5 × 18 метров и 0,3 × 20 метров. Они при осмотре не были обнаружены, возможно, уничтожены распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 22,49 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,66 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,13 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,87 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,83 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 798 к постановлению
Приложение 799 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кенсахара-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кенсахара-ІІІ, расположенного в 2,3 км к запад-юго-западу от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на широком водоразделе левобережья реки Илек, в 3 километрах к югу от ее поймы. Состоит из четырнадцати курганов, растянувшихся длинной цепочкой на 1,5 километра с запад-северо-запада на восток-юго-восток. Диаметры насыпей варьируются в пределах 7–40 метров, высота – 0,4–1,7 метра. Все они ранее распахивались. В настоящее время распахиваются курганы 11–13.
В 2017 году между курганами 1 и 2 (в 154 метрах к северо-востоку от кургана 1) сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия был обнаружен еще один земляной курган диаметром 28 метров, высотой 1,2 метра. Курган 10 уничтожен распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 313,99 гектара. Из них:

ескерткіштің ауданы – 54,82 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 69,81 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 85,99 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 103,37 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 800-қосымша
қаулысына 801-қосымша
Кеңсахара-ІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2,3 шақырым қашықтықта орналасқан Кеңсахара-ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жарты шар пішінді қорғанның диаметрі 8 метр, биіктігі 0,5 метр. Елек өзенінің сол жағалауындағы ендік бағыттағы суайрық баурайында орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,42 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,89 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,04 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,47 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 802-қосымша
қаулысына 803-қосымша
Кеңсахара-V қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3,4 шақырым қашықтықта орналасқан Кеңсахара-V қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жер жарты шар тәрізді қорған (1,5 × 25 метр) даланың ішкері бөлігінде, Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрықта, өзен арнасынан оңтүстікке қарай 3,5 шақырым жерде орналасқан.

площадь памятника – 54,82 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 69,81 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 85,99 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 103,37 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 800 к постановлению
Приложение 801 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Кенсахара-ІV (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кенсахара-ІV, расположенного в 2,3 километра к юго-западу от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Курган полусферической формы диаметром 8 метров, высотой 0,5 метра. Расположен на склоне водораздела широтной ориентировки левобережья реки Илек. Насыпь состоит из земли и щебня.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,42 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,89 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,04 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,47 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 802 к постановлению
Приложение 803 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Кенсахара-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Кенсахара-V, расположенного в 3,4 километра к юго-западу от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Земляной полусферической формы курган (1,5 × 25 метров) расположен глубоко в степи, на водоразделе левобережья реки Илек, в 3,5 километра к югу от русла реки.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 12,35 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,09 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,24 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,66 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,36 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 804-қосымша
қаулысына 805-қосымша
Кеңсахара-VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 6,5 шақырым қашықтықта орналасқан Кеңсахара-VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт жинақы орналасқан жарты шар тәрізді бес қорғаннан тұрады. Қорғандар Елек өзенінің сол жағалауындағы жазық төбенің басында салынған. Барлық қорғандар жыртылған. Ең ірі өлшемдер 1 (1 × 36 метр) және 5-қорғанға (1 × 40 метр) тиесілі. Қалғандарының өлшемдері 0,4-0,5 × 20-30 метр аралығында. 2017 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясы қызметкерлерінің тексеруі кезінде 2 және 4-қорғандардың орналасқан жері шағын төмпешіктер бойынша шамамен анықталды. Бейіт қорғандары қатты жыртылған.
2017 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясы қызметкерлерінің тексеруі кезінде 2 және 4-қорғандардың орналасқан жері шағын төмпешіктер бойынша шамамен анықталды. Бейіт қорғандары қатты жыртылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 33,28 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,21 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 5,38 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,91 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,78 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 806-қосымша
қаулысына 807-қосымша
Кенсахара-VІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 12,35 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,09 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,24 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,66 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,36 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 804 к постановлению
Приложение 805 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кенсахара-VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кенсахара-VІ, расположенного в 6,5 километра к юго-юго-востоку от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из пяти земляных полусферических компактно расположенных курганов. Курганы сооружены на вершине плоской возвышенности левобережья реки Илек. Все курганы распахиваются. Наибольшие размеры имеют курганы 1 (1 × 36 метров) и 5 (1 × 40 метров). Размеры остальных находятся в пределах 0,4–0,5 × 20–30 метров. При осмотре в 2017 году сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия месторасположение курганов 2 и 4 было определено приблизительно по небольшим всхолмлениям. Курганы могильника сильно распаханы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 33,28 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,21 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 5,38 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 9,91 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 15,78 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 806 к постановлению
Приложение 807 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кенсахара-VІІІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кенсахара ауылынан шығысқа қарай 2,7 шақырым қашықтықта орналасқан Кенсахара-VІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жарты шар тәрізді екі жер қорғаннан тұратын бейіт қара жолмен қиылысқан Елек өзенінің сол жағалауындағы жайылма террассада орналасқан. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 0,5 × 12 метр, 2 – 0,3 × 12 метр. 2-қорғанның үйіндісі жеркепе салу кезінде зақымдалған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 13,52 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,12 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,44 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,04 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,92 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 808-қосымша
қаулысына 809-қосымша
Көктөбе бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4,5 шақырым қашықтықта орналасқан Көктөбе бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Могильник состоит из двух курганов, расположенных на вершине водораздельного плато реки Аксу – левобережного притока реки Илек. Насыпи курганов земляные. На вершине самого большого кургана 1 (2 × 36 метров) установлен триангуляционный знак. Вокруг его насыпи прослеживается кольцевой ров глубиной до 0,5 метра. Курган 2 сооружен в 50 метрах к северо-востоку от кургана 1. Его диаметр 14 метров, высота 0,6 метра.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 16,29 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,30 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,94 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,89 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,16 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 810-қосымша
қаулысына 811-қосымша
Красное озеро-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кенсахара-VІІІ, расположенного в 2,7 километра к востоку от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Могильник, состоящий из двух земляных полусферических курганов, расположен на надпойменной террасе левобережья реки Илек, пересеченной грунтовой дорогой. Размеры курганов: 1 – 0,5 × 12 метров, 2 – 0,3 × 12 метров. Насыпь кургана 2 повреждена при строительстве землянки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 13,52 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,12 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,44 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,04 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,92 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 808 к постановлению
Приложение 809 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Коктобе (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Коктобе, расположенного в 4,5 километра к северо-востоку от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух курганов, расположенных на вершине водораздельного плато реки Аксу – левобережного притока реки Илек. Насыпи курганов земляные. На вершине самого большого кургана 1 (2 × 36 метров) установлен триангуляционный знак. Вокруг его насыпи прослеживается кольцевой ров глубиной до 0,5 метра. Курган 2 сооружен в 50 метрах к северо-востоку от кургана 1. Его диаметр 14 метров, высота 0,6 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 16,29 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,30 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,94 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,89 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,16 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 810 к постановлению
Приложение 811 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Красное озеро-І (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Байнассай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4,5 шақырым қашықтықта орналасқан Красное озеро-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Тамды өзенінің оң жағалауындағы саласы – Шилісай өзенінің бастауынан оңтүстік-оңтүстік-шығыстағы суайрық төбеде орналасқан. Ол доға тәрізді созылған үш қорғаннан тұрады. Қорғандардың диаметрі 14-тен 24 метрге дейін, биіктігі 0,2-ден 1 метрге дейін. 1-қорғанда бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. 2 және 3-қорғандардың үйінділері жер жырту салдарынан деформацияланған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 23,35 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,83 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,35 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,10 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,07 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 812-қосымша
қаулысына 813-қосымша
Красное озеро-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Байнассай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4,3 шақырым қашықтықта орналасқан Красное озеро-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Тамды өзенінің оң жағалауы саласы – Шилісай өзенінің бастауының оңтүстік-оңтүстік-шығыс суайрығы төбесінде салынған екі қорғаннан тұрады. 1-қорғанның (0,7 × 17 метр) шығыс едені бойында шағын ор бар. 1-қорғаннан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 50 метр жерде 2-қорған орналасқан. Оның диаметрі 10 метр, биіктігі 0,3 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 12,53 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,09 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,26 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,72 гектарды құрайды;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Красное озеро-І, расположенного в 4,5 километра к северо-востоку от села Байнассай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на вершине водораздела, к юго-юго-востоку от истока реки Шилисай – правобережного притока реки Тамды. Состоит из трех курганов, вытянутых дугой. Диаметры курганов от 14 до 24 метров, высота от 0,2 до 1 метра. На кургане 1 ранее был установлен триангуляционный знак. Насыпи курганов 2 и 3 деформированы распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 23,35 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,83 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,35 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,10 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,07 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 812 к постановлению
Приложение 813 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Красное озеро-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Красное озеро-ІІ, расположенного в 4,3 километра к северо-востоку от села Байнассай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух курганов, сооруженных на вершине водораздела, к юго-юго-востоку от истока реки Шилисай – правобережного притока реки Тамды. Курган 1 (0,7 × 17 метров) имеет ровик вдоль восточной полы насыпи. В 50 метрах к восток-юго-востоку от кургана 1 находится курган 2. Его диаметр 10 метров, высота 0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 12,53 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,09 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,26 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,72 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,46 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 814-қосымша
қаулысына 815-қосымша
Красное озеро-ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 4,3 шақырым қашықтықта орналасқан Красное озеро-ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған Ақмоласай өзенінің бастауының батысындағы суайрық жота төбесінде салынған. Қорғанның диаметрі 24 метр, биіктігі 1 метр. Оның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі болған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 12,54 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,09 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,21 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,75 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,49 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 816-қосымша
қаулысына 817-қосымша
Қарабұтақ-I қорғандарының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родников ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6,5 шақырым қашықтықта орналасқан Қарабұтақ-I қорғандарының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі жер қорған Елек өзенінің саласы – Қарабұтақ өзенінің сол жағалауындағы суайрық жота төбесінде, бор карьерінің оңтүстігінде орналасқан. 1-қорғанның диаметрі 25 метр, биіктігі 1,5 метр. 2-қорған батысқа қарай 135 метр жерде салынған. Оның диаметрі 18 метр, биіктігі 1 метр. 1-қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі болған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 20,41 гектарды құрайды. Оның ішінде:

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,46 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 814 к постановлению
Приложение 815 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Красное озеро-ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника кургана Красное озеро-ІІІ, расположенного в 4,3 километра к запад-юго-западу от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Курган сооружен на вершине водораздельного хребта, к западу от истока реки Акмоласай. Диаметр кургана 24 метра, высота 1 метр. На его вершине ранее стоял триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 12,54 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,09 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,21 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,75 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,49 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 816 к постановлению
Приложение 817 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта курганов Карабутак-I (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью курганов Карабутак-I, расположенного в 6,5 километра к юго-западу от села Родниковка Мартукского района Актюбинской области.
Два земляных кургана расположены на вершине водораздельного хребта левобережья реки Карабутак – притока реки Илек, к югу от мелового карьера. Курган 1 диаметром 25 метров, высотой 1,5 метра. Курган 2 сооружен в 135 метрах к западу. Его диаметр 18 метров, высота 1 метр. На вершине кургана 1 ранее стоял триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 20,41 гектара. Из них:

ескерткіштің ауданы – 0,49 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,71 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,21 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,00 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 818-қосымша
қаулысына 819-қосымша
Қарағансай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 6 шақырым қашықтықта орналасқан Қарағансай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Іле өзенінің сол жағалауындағы бірінші жайылма үсті террасасының шетінде үйіліп орналасқан диаметрі 3-10 метр, биіктігі 0,3–0,4 метр болатын жалпақ пішінді үйінділері бар төрт қорғаннан тұрады. 1-қорғанда бұрын триангуляциялық белгі болған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 18,54 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,46 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,35 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,58 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,15 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 820-қосымша
қаулысына 821-қосымша
Қарағансай-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 6,5 шақырым қашықтықта орналасқан Қарағансай-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

площадь памятника – 0,49 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,71 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,21 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,00 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 818 к постановлению
Приложение 819 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карагансай-І (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карагансай-І, расположенного в 6 километрах к западо-северо-западу от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из четырех земляных курганов с насыпями уплощенной формы диаметром 3–10 метров, высотой 0,3–0,4 метра, расположенных кучно на краю первой надпойменной террасы левобережья реки Илек. На кургане 1 ранее стоял триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 18,54 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,46 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,35 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,58 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,15 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 820 к постановлению
Приложение 821 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карагансай-ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карагансай-ІІ, расположенного в 6,5 километра к запад-северо-западу от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.

Тегістелген пішіндегі екі жер қорған Елек өзенінің сол жағалауында, Қарағансай шатқалында орналасқан. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 0,3 × 10 метр, 2 – 0,35 × 8 метр. Қорғандардың солтүстік-шығысында қазақ зираты орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 17,74 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,24 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,17 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,40 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,93 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 822-қосымша
қаулысына 823-қосымша
Қарағансай-ІІІ қорғанының бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 6,7 шақырым қашықтықта орналасқан Қарағансай-ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған (0,5 × 20 метр) Елек өзенінің сол жағалауындағы алғашқы жайылма террасада, ескі егістікпен шекарада орналасқан. Қорғанның оңтүстік қабаты жыртылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,72 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,12 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,46 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 824-қосымша
қаулысына 825-қосымша
Қарақұдық бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Два земляных кургана уплощенной формы расположены на левобережье реки Илек, у оврага Карагансай. Размеры курганов: 1 – 0,3 × 10 метров, 2 – 0,35 × 8 метров. К северо-востоку от курганов находится казахское кладбище.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 17,74 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,24 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,17 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,40 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,93 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 822 к постановлению
Приложение 823 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Карагансай-ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Карагансай-ІІІ, расположенного в 6,7 километра к запад-северо-западу от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Курган (0,5 × 20 метров) расположен на первой надпойменной террасе левобережья реки Илек, на границе со старой пашней. Южная пола кургана подвергалась распашке.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,72 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,12 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,46 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 824 к постановлению
Приложение 825 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Каракудык (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11,4 шақырым қашықтықта орналасқан Қарақұдық бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Тасшокысай шатқалының батысындағы шағын қырат жонында жарты шар тәрізді төрт жер қорған тіркелген. Үйінділердің диаметрі 14-тен 38 метрге дейін, биіктігі-0,5-тен 1,9 метрге дейін. 1-қорғанның төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 35,72 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,47 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 5,59 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,99 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 17,67 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 826-қосымша
қаулысына 827-қосымша
Қаратаусай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратаусай ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 6,8 шақырым қашықтықта орналасқан Қаратаусай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт үш қорғаннан және бір "ғибадатханадан" тұрды. Орта Бөрте өзенінің сол жағалауындағы суайрық жотаның төбесінде орналасқан. 1-қорғанның (1,3 × 16 метр) төбесінде бұрын триангуляциялық белгі болған. Бүгінгі таңда екі қорған мен "ғибадатхана" жер жырту салдарынан жойылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,28 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,04 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,32 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,87 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 828-қосымша
қаулысына 829-қосымша
Қаратоғай-І қорғандарының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Каракудык, расположенного в 11,4 километра к юго-западу от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
На гребне небольшой возвышенности к западу от оврага Тасшокысай зафиксированы четыре земляных кургана полусферической формы. Диаметры насыпей от 14 до 38 метров, высота – от 0,5 до 1,9 метра. На вершине кургана 1 установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 35,72 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,47 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 5,59 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 10,99 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 17,67 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 826 к постановлению
Приложение 827 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Каратаусай-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Каратаусай-І, расположенного в 6,8 км к запад-северо-западу от села Каратаусай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоял из трех курганов и одного "святилища", расположенных на пашне, на вершине водораздельного хребта левого берега реки Орта Борте. На вершине кургана 1 (1,3 × 16 метров) ранее стоял триангуляционный знак. Два кургана и "святилище" на сегодняшний день уничтожены распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,28 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,04 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,32 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,87 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 828 к постановлению
Приложение 829 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта курганов Каратогай-І (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан шығысқа қарай 0,9 шақырым қашықтықта орналасқан Қаратоғай-І қорғандарының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің оң жағалауының кең көлбеу биіктігінде орналасқан екі жер қорғаннан тұрады. Қорғандар батыс-солтүстік-батыс – шығыс-оңтүстік-шығыс сызығымен 77 метр қашықтыққа созылған. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 2 × 36 метр, 2 – 1 × 20 метр. 1-қорғанның төбесінде тереңдігі 1 метрден асатын, диаметрі 5 метрге дейінгі екі шұңқыр байқалады. Екі қорғанның үйінділері тереңдігі шамамен 0,5 метр болатын ормен қоршалған. 1-қорғанынан солтүстік-батысқа қарай 200 метр жерде православие зираты орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 17,98 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,42 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,27 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,42 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,87 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 830-қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2025 жылғы 7 қазандағы
№ 215 қаулысына 831-қосымша
Қаратоғай-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 13 шақырым қашықтықта орналасқан Қаратоғай-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі қорған Бөрте өзенінің бастауынан оңтүстікке қарай орналасқан. 1-қорған үйіндісінің диаметрі 20 метр, биіктігі 0,5 метр, жарты шар тәрізді. Оның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. 2-қорған 1-қорғаннан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 87 метр жерде салынған. 2-қорған үйіндісінің диаметрі 16 метр, биіктігі 0,4 метр. Оның периметрі бойынша тас крепид анықталды. Қорғандардың оңтүстігінде қара жол бар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 16,83 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,28 гектар;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью курганов Каратогай-І, расположенных в 0,9 километра к востоку от села Каратогай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух земляных курганов, расположенных на широкой пологой возвышенности правого берега реки Илек. Курганы вытянуты по линии западо-северо-запад – востоко-юго-восток на расстояние 77 метров. Размеры курганов: 1– 2 × 36 метров, 2 – 1 × 20 метров. На вершине кургана 1 прослеживаются две воронки глубиной более 1 метра, диаметром до 5 метров. Насыпи обоих курганов окружены рвом глубиной около 0,5 метра. В 200 метрах к северо-западу от кургана 1 находится православное кладбище.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 17,98 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,42 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,27 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,42 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,87 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 830 к постановлению
Приложение 831
к постановлению акимата
Актюбинской области
от 7 октября 2025 года № 215
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Каратогай-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Каратогай-ІV, расположенного в 13 километрах к северо-востоку от села Каратогай Мартукского района Актюбинской области.
Два кургана расположены на возвышенности к югу от истока реки Борте. Насыпь кургана 1 имеет диаметр 20 метров, высоту 0,5 метра, полусферическую форму. На его вершине ранее был установлен триангуляционный знак. Курган 2 сооружен в 87 метрах к северо-северо-западу от кургана 1. Насыпь кургана 2 диаметром 16 метров, высотой 0,4 метра. По его периметру выявлена каменная крепида. К югу от курганов проходит грунтовая дорога.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 16,83 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,28 гектара;

қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,04 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,09 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,42 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 832-қосымша
қаулысына 833-қосымша
Қаратоғай-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 13,6 шақырым қашықтықта орналасқан Қаратоғай-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Бөрте өзенінің бастауынан оңтүстік-шығысқа қарай, суайрық үстірт төбесінде орналасқан төрт жер қорғаннан тұрады. Қорғандар солтүстік-батыстан оңтүстік-шығысқа қарай тізбектеле созылып жатыр. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 2 × 25 метр, 2 – 1,5 × 30 метр, 3 – 1 × 19 метр, 4 – 0,7 × 18 метр. 1-қорғанның төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 126,24 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 16,10 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 25,60 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 36,33 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 48,21 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 834-қосымша
қаулысына 835-қосымша
Қашқын-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10,2 шақырым қашықтықта орналасқан Қашқын-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,04 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,09 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,42 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 832 к постановлению
Приложение 833 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Каратогай-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Каратогай-V, расположенного в 13,6 километра к северо-востоку от села Каратогай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из четырех земляных курганов, расположенных на вершине водораздельного плато, к юго-востоку от истока реки Борте. Курганы вытянуты цепочкой с северо-запада на юго-восток. Размеры курганов: 1 – 2 × 25 метров, 2 – 1,5 × 30 метров, 3 – 1 × 19 метров, 4 – 0,7 × 18 метра. На вершине кургана 1 установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 126,24 гектара. Из них:
площадь памятника – 16,10 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 25,60 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 36,33 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 48,21 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 834 к постановлению
Приложение 835 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Кашкын-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Кашкын-І, расположенного в 10,2 километра к северо-западу от села Каратогай Мартукского района Актюбинской области.

Қорған Елек өзенінің оң жағалауындағы саласы – Ащысай бұлағының оң жағалауындағы суайрық төбесінде орналасқан. Қорған үйіндісінің диаметрі 8 метр, биіктігі 0,8 метр. Оның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі болған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,39 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,88 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,03 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,46 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 836-қосымша
қаулысына 837-қосымша
Қашқын-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9 шақырым қашықтықта орналасқан Қашқын-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірт төбесінде орналасқан үш қорғаннан тұрды. 1-қорған (1 × 10 метр) бейіттің оңтүстік бөлігін алып жатыр. Оның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі болған. 2-қорған (0,2 × 12 метр) 1-қорғаннан солтүстік-шығысқа қарай 45 метр жерде орналасқан. 3-қорған солтүстікке қарай 20 метр жерде салынған. Оның диаметрі 14 метр, биіктігі 0,3 метр. 2 және 3-қорғандар жер жырту салдарынан жойылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,10 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,56 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 838-қосымша
қаулысына 839-қосымша
Қиялы-Бөрте-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Курган расположен на вершине водораздела правобережья ручья Ащысай – правобережного притока реки Илек. Насыпь кургана имеет диаметр 8 метров и высоту 0,8 метра. На его вершине ранее стоял триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,39 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,88 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,03 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,46 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 836 к постановлению
Приложение 837 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кашкын-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кашкын-ІІ, расположенного в 9 километрах к северо-западу от села Каратогай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоял из трех курганов, расположенных на вершине водораздельного плато правобережья реки Илек. Курган 1 (1 × 10 метров) занимает южную часть могильника. На его вершине ранее стоял триангуляционный знак. Курган 2 (0,2 × 12 метров) находился в 45 метрах к северо-востоку от кургана 1. Курган 3 был сооружен в 20 метрах к северу. Его диаметр 14 метров, высота 0,3 метра. Курганы 2 и 3 уничтожены распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,10 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,56 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 838 к постановлению
Приложение 839 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Киялы-Борте-ІІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Бөрте ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8,2 шақырым қашықтықта орналасқан Қиялы-Бөрте-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған Қиялы Бөрте өзенінің оң жағалауындағы шағын тік қыратта орналасқан. Диаметрі 10 метр, биіктігі 0,15 метр болатын қорған үйіндісі тегістелген.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,10 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,56 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 840-қосымша
қаулысына 841-қосымша
Қызылжар бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Сарыжар ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2,9 шақырым қашықтықта орналасқан Қызылжар бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Таранғұл өзенінің солтүстігіндегі суайрықта орналасқан үш жер қорғаннан тұрады. Қорғандар солтүстік-батыстан оңтүстік-шығысқа қарай 145 метрге созылған. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 1,2 × 20 метр, 2 – 0,5 × 14 метр, 3 – 0,5 × 13 метр. 1 және 2-қорғандардың үйінділерінде шұңқырлар анықталды. Қорғандардың оңтүстігінде қайың тоғайы өседі.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 12,98 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,13 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,35 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,86 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,64 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 842-қосымша
қаулысына 843-қосымша
Қызылшың-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Киялы-Борте-ІІ, расположенного в 8,2 километра к юго-востоку от села Борте Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен на небольшой крутой возвышенности правобережья реки Киялы Борте. Насыпь кургана диаметром 10 метров, высотой 0,15 метра имела уплощенную форму.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,10 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,56 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 840 к постановлению
Приложение 841 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылжар (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылжар, расположенного в 2,9 километра к северо-западу от села Сарыжар Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из трех земляных курганов, расположенных на водоразделе к северу от реки Тарангул. Курганы вытянуты на 145 метров с северо-запада на юго-восток. Размеры курганов: 1 – 1,2 × 20 метров, 2 – 0,5 × 14 метров, 3 – 0,5 × 13 метров. В насыпях курганов 1 и 2 выявлены воронки. К югу от курганов произрастает березовая роща.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 12,98 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,13 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,35 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,86 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,64 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 842 к постановлению
Приложение 843 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылшын-І (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Хазірет ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6,6 шақырым қашықтықта орналасқан Қызылшың-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт жыртылған жазық алаңда орналасқан үш жер қорғаннан тұрды. Диаметрі 10-нан 20 метрге дейінгі, биіктігі 0,2-ден 0,4 метрге дейінгі қорғандардың үйінділері тегістелген пішінге ие. 1 және 2-қорғандар жер жырту салдарынан жойылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,72 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,12 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,46 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 844-қосымша
қаулысына 845-қосымша
Мәртөк-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырым қашықтықта орналасқан Мәртөк-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауында орналасқан бес қорғаннан тұрады. Үйінділердің диаметрі 10-20 метр, биіктігі 0,5-1 метр. Екі қорғанның төбесінде тонау шұңқырлар анықталды. 2 және 3-қорғандардың үйінділерінде тастар байқалады.
2017 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекциясының қызметкерлері орман алқабынан жер жырту салдарынан қираған 5-қорғанды анықтады. 2-қорғанның оңтүстігінде солтүстік-батыстан оңтүстік-шығысқа қарай ұзын ось бойымен созылған екі құрылым көрінеді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 18,31 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,42 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,24 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,49 гектарды құрайды;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылшын-І, расположенного в 6,6 километра к северо-востоку от села Хазрет Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоял из трех земляных курганов, расположенных на распаханной ровной площадке. Насыпи курганов диаметром от 10 до 20 метров, высотой от 0,2 до 0,4 метра имели уплощенную форму. Курганы 1 и 2 уничтожены распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,72 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,12 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,46 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 844 к постановлению
Приложение 845 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Мартук-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Мартук-І, расположенного в 5 километра южнее села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из пяти курганов, которые расположены вдоль левобережья реки Илек. Диаметр насыпей 10–20 метров, высота 0,5–1 метр. На вершине двух курганов выявлены грабительские воронки. В насыпи курганов 2 и 3 прослежены камни.
Курган 5, разрушенный пахотой, был обнаружен в лесополосе в 2017 году сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия. К югу от кургана 2 видны два сооружения, вытянутые по длинной оси с северо-запада на юго-восток.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 18,31 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,42 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,24 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,49 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,16 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 846-қосымша
қаулысына 847-қосымша
Мәртөк-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым қашықтықта орналасқан Мәртөк-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Ақтөбе педагогикалық институтының экспедициясының мәліметі бойынша, Елек өзенінің сол жағалауындағы егістікте солтүстіктен оңтүстікке қарай созылған диаметрі 6–32 метр, биіктігі 0,2–1,3 метр болатын он бес қорғаннан тұрды. Бейіт қорғандары жырталған күйде анықталды. Бүгінгі күні ескерткіштен диаметрі 6-дан 31 метрге дейін, биіктігі 0,1-ден 1,7 метрге дейінгі тоғыз қорған ғана сақталған. 6-қорғанның төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 119,93 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 16,20 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 24,54 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 34,17 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 45,02 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 848-қосымша
қаулысына 849-қосымша
Мәртөк-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4,5 шақырым қашықтықта орналасқан Мәртөк-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Ақтөбе педагогикалық институтының экспедициясының мәліметі бойынша, диаметрі 6-18 метр, биіктігі 0,2–0,4 метр үйіндісінде тастар бар жеті жер қорғаннан тұрды. 2017 жылы ескерткішті Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясының қызметкерлері тексерді. Бейіт солтүстіктен оңтүстікке қарай созылған үш қорғаннан тұратыны анықталды. Қорғандар Елек өзенінің сол жағалауындағы шағын бөктерде салынған. Диаметрі 12 метр, биіктігі 0,4 метр 1-қорған бейіттің оңтүстік бөлігінде, тұрғызылған. Оның үйіндісінде өлшемі шамамен 5 × 5 метр болатын шаршы пішінді тас құрылым көрінеді. 2-қорған солтүстікке қарай 22 метр жерде орналасқан. Үйінді диаметрі 9 метр, биіктігі 0,3 метр. Оның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі болған. 3-қорған 1-қорғаннан солтүстікке қарай 120 метр жерде табылды. Оның үйіндісінде тастар бар. Оның диаметрі 12 метр, биіктігі 0,4 метр. 1 және 3-қорғандарының арасында жиырмға жуық шикі және тастан жасалған құрылымдар бар. 1987 жылы Ақтөбе педагогикалық институтының экспедиция мүшелері қазақ қабірлерін қорғандар ретінде қабылдаған болуы мүмкін.

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,16 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 846 к постановлению
Приложение 847 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Мартук-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Мартук-ІІ, расположенного в 5 километрах к юго-западу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Могильник, по данным экспедиции Актюбинского педагогического института, состоял из пятнадцати курганов диаметром 6–32 метра, высотой 0,2–1,3 метра, вытянутых с севера на юг на пашне, на левобережье реки Илек. Курганы могильника на период их обнаружения распахивались. На сегодняшний день от памятника сохранились только девять курганов диаметром от 6 до 31 метра, высотой от 0,1 до 1,7 метра. На вершине кургана 6 установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 119,93 гектара. Из них:
площадь памятника – 16,20 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 24,54 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 34,17 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 45,02 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 848 к постановлению
Приложение 849 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Мартук-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Мартук-ІІІ, расположенного в 4,5 километра к юго-западу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Могильник, по данным экспедиции Актюбинского педагогического института, состоял из семи земляных курганов с камнями в насыпи диаметром 6–18 метров, высотой 0,2–0,4 метра. В 2017 году памятник был обследован сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия. Было установлено, что могильник состоит из трех курганов, вытянутых с севера на юг. Курганы сооружены на небольшом увале левобережья реки Илек. Курган 1 воздвигнут в южной части могильника, диаметром 12 метров, высотой 0,4 метра. В его насыпи просматривается каменное сооружение подквадратной формы размерами примерно 5 × 5 метров. Курган 2 расположен в 22 метрах к северу. Насыпь имеет диаметр 9 метров и высоту 0,3 метра. На его вершине ранее стоял триангуляционный знак. Курган 3 обнаружен в 120 метрах к северу от кургана 1. В его насыпи присутствуют камни. Его диаметр 12 метров, высота 0,4 метра. Между курганами 1 и 3 находится около двадцати сырцовых и каменных конструкций. Членами экспедиции Актюбинского педагогического института в 1987 году за курганы, вероятно, были приняты казахские могилы.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 17,93 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,29 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,23 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,45 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,96 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 850-қосымша
қаулысына 851-қосымша
Мәртөк-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7,8 шақырым қашықтықта орналасқан Мәртөк-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш қорғаннан тұратын бейіт Ақсу өзенінің оң жағалауында орналасқан. Қорғандар батыс-шығыс бағытында доға тәрізді созылып жатыр. Қорғандардың диаметрі 10-30 метр, биіктігі 0,15-1 метр. 1-қорғанда бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. 1-қорған периметрі бойынша сақиналы ормен қоршалған, ойыс қорғанның оңтүстік-шығыс негізіне іргелес.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 22,74 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,73 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,17 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,91 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,93 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 852-қосымша
қаулысына 853-қосымша
Мәртөк-VІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Мәртөк ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 1,6 шақырым қашықтықта орналасқан Мәртөк-VІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 17,93 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,29 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,23 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,45 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,96 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 850 к постановлению
Приложение 851 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Мартук-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Мартук-ІV, расположенного в 7,8 километра к юго-западу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.
Могильник из трех курганов расположен на правобережье реки Аксу. Курганы вытянуты дугой в направлении запад – восток. Диаметр курганов 10–30 метров, высота 0,15–1 метр. На кургане 1 ранее стоял триангуляционный знак. Курган 1 по периметру окружен кольцевым рвом, к юго-восточному основанию кургана примыкает западина.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 22,74 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,73 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,17 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,91 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,93 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 852 к постановлению
Приложение 853 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Мартук-VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Мартук-VІ, расположенного в 1,6 километра к запад-северо-западу от села Мартук Мартукского района Актюбинской области.

Қорған Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірт баурайында орналасқан. Биіктігі 0,45 метр, диаметрі 20 метр тегістелген үйіндісі бар жер қорған болып табылады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,72 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,12 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,46 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 854-қосымша
қаулысына 855-қосымша
Мұқансай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 16,8 шақырым қашықтықта орналасқан Мұқансай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш жер қорған Тәңірберген өзенінің сол жағалауындағы суайрықта салынған. Жоспарда қорғандар батыстан шығысқа қарай 111 метр қашықтыққа созылған тізбекті құрайды. Олардың диаметрі 12-25 метр, биіктігі 1-1,8 метр. Бейіттің шығысында қазақ зираты тіркелген.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 18,98 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,44 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,46 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,75 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,33 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 856-қосымша
қаулысына 857-қосымша
Мұқансай-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Курган расположен на склоне водораздельного плато правобережья реки Илек. Представляет собой земляной курган с уплощенной насыпью высотой 0,45 метра, диаметром 20 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,72 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,12 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,46 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 854 к постановлению
Приложение 855 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Мукансай-I (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Мукансай-I, расположенного в 16,8 километра к юго-западу от села Каратогай Мартукского района Актюбинской области.
Три земляных кургана сооружены на водоразделе левобережья реки Танирберген. Курганы в плане составляют цепочку, вытянутую с запада на восток на расстояние 111 метров. Их диаметр 12–25 метров, высота 1–1,8 метра. К востоку от могильника зафиксировано казахское кладбище.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 18,98 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,44 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,46 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,75 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,33 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 856 к постановлению
Приложение 857 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Мукансай-ІІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 22,1 шақырым қашықтықта орналасқан Мұқансай-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстірт төбесінде ретсіз орналасқан үш қорғаннан тұрады. Ең ірісі – 1-қорған. Оның төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған. Үйіндінің солтүстігінде шағын ор тіркелген. Жарты шар тәрізді үйінді диаметрі 22 метр, биіктігі 1,5 метр. 2 (0,5 × 14 метр) және 3 (0,4 × 14 метр)-қорғандар 1-қорғаннан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 50 метр жерде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 16,97 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,35 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,05 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,09 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,48 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 858-қосымша
қаулысына 859-қосымша
Мұқансай-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 21,9 шақырым қашықтықта орналасқан Мұқансай-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Мұқансай-II бейітінен солтүстікке қарай 200 метр жерде, Тәңірберген өзенінің сол жағалауындағы суайрық төбесінде ретсіз орналасқан үш қорғаннан және бір құрылымнан тұрады. Жоспарда қорғандар солтүстік-шығыстан оңтүстік-батысқа қарай созылған жарты айды құрайды. Қорғандардың диаметрі 22-25 метр, биіктігі 0,4-1 метр. Құрылым 1-қорғаннан солтүстік-батысқа қарай 106 метр жерде тұрғызылған ғибдатхана болып табылады. Жоспарда бүйірлерінің ұзындығы 30 × 30 метр болатын шаршы пішінді. Қорғандардың үйінділері бұрын жыртылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 51,5 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 4,34 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 9,21 гектарды құрайды;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Мукансай-ІІ, расположенного в 22,1 километра к юго-западу от села Каратогай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из трех курганов, расположенных хаотично на вершине водораздельного плато левобережья реки Илек. Крупнейшим является курган 1. На вершине его установлен триангуляционный знак. К северу от насыпи зафиксирован ровик. Насыпь полусферическая, диаметром 22 метра, высотой 1,5 метра. Курганы 2 (0,5 × 14 метров) и 3 (0,4 × 14 метров) расположены в 50 метрах к юго-юго-западу от кургана 1.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 16,97 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,35 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,05 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,09 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,48 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 858 к постановлению
Приложение 859 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Мукансай-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Мукансай-ІІІ, расположенного в 21,9 километра к юго-западу от села Каратогай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из трех курганов и одного сооружения, расположенных бессистемно на вершине водораздела левобережья реки Танирберген, в 200 метрах севернее могильника Мукансай-II. Курганы в плане образуют полумесяц, вытянутый с северо-востока на юго-запад. Диаметр курганов 22–25 метров, высота 0,4–1 метр. Сооружение представляет собой святилище, воздвигнутое в 106 метрах к северо-западу от кургана 1. В плане имеет подквадратную форму с длинами сторон 30 × 30 метров. Насыпи курганов ранее подвергались распашке.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 51,5 гектара. Из них:
площадь памятника – 4,34 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 9,21 гектара;

құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,35 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 22,60 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 860-қосымша
қаулысына 861-қосымша
Мұмасай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым қашықтықта орналасқан Мұмасай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт қорғандары оңтүстіктен Елек өзеніне құятын Мұмасай шатқалынан батысқа қарай, солтүстіктен оңтүстікке қарай аласа суайрық бойымен 190 метрге созылып жатыр. Диаметрі 6-15 метр, биіктігі 0,3–1,0 метр, бұрыс жарты шар тәрізді алты жер қорғаннан тұрады. Қорғандардың оңтүстігінде қазақ зираты орналасқан.
2017 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясының қызметкерлері 4-қорған таппады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 26,49 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,78 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,82 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,14 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,75 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 862-қосымша
қаулысына 863-қосымша
Нагорное-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Саржансай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,3 шақырым қашықтықта орналасқан Нагорное-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 15,35 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 22,60 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 860 к постановлению
Приложение 861 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Мумасай-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Мумасай-І, расположенного в 4 километрах к запад-юго-западу от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Курганы могильника вытянуты с севера на юг на 190 метров вдоль невысокого водораздела, к западу от оврага Мумасай, впадающего в реку Илек с юга. Состоит из шести земляных курганов неправильной полусферической формы диаметром 6–15 метров, высотой 0,3–1,0 метра. К югу от курганов находится казахское кладбище.
В 2017 году курган 4 сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия не был обнаружен.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 26,49 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,78 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,82 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,14 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 13,75 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 862 к постановлению
Приложение 863 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Нагорное-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Нагорное-ІІ, расположенного в 1,3 километра к юго-востоку от села Саржансай Мартукского района Актюбинской области.

Көлемі 0,6 × 20 метр болатын көпжылдық жер жырту нәтижесінде үйіндісі едәуір бұзылған қорған Елек өзенінің сол жағалауындағы алғашқы жайылма террасасының баурайынан 100 метр қашықтықта орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,75 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,13 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,47 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,09 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 864-қосымша
қаулысына 865-қосымша
Нагорное-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Саржансай ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 2,8 шақырым қашықтықта орналасқан Нагорное-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы алғашқы жайылма терраса шатқалында, ескі егістікте, орналасқан. Ол жоспарда ромбты құрайтын төрт жер қорғаннан тұрды. Қорғандардың диаметрі 15-тен 22 метрге дейін, биіктігі 0,3-тен 0,6 метрге дейін. Барлық қорғандар бұрын жыртылған. 4-қорғанының үйіндісі жер жырту салдарынан айтарлықтай зақымдалған. 2, 3-қорғандар жойылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 14,41 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,19 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,60 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,31 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,31 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 866-қосымша
қаулысына 867-қосымша
Нагорное-ІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Саржансай ауылынан батысқа қарай 3 шақырым қашықтықта орналасқан Нагорное-ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Курган, насыпь которого уже значительно растаскана в результате многолетней распашки, размеры которого составляют 0,6 × 20 метров, находится в 100 метрах от склона первой надпойменной террасы левобережья реки Илек.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,75 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,13 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,47 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,09 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 864 к постановлению
Приложение 865 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Нагорное-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Нагорное-ІІІ, расположенного в 2,8 километра к западо-юго-западу от села Саржансай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на старой пашне, у обрыва первой надпойменной террасы левобережья реки Илек. Состоял из четырех земляных курганов, в плане образующих ромб. Диаметр курганов от 15 до 22 метров, высота от 0,3 до 0,6 метра. Все курганы ранее распахивались. Насыпь кургана 4 значительно повреждена распашкой. Курганы 2, 3 уничтожены.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 14,41 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,19 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,60 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,31 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,31 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 866 к постановлению
Приложение 867 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Нагорное-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Нагорное-ІV, расположенного в 3 километрах к западу от села Саржансай Мартукского района Актюбинской области.

Қорған (1 × 20 метр) Елек өзенінің сол жағалауындағы алғашқы жайылма террасада орналасқан. Қорғанға триангуляциялық белгіні орнату нәтижесінде үйінді шаршы пішінге ие болды. Қорғанға іргелес аумақ бұрын жыртылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,8 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,07 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,14 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,48 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,11 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 868-қосымша
қаулысына 869-қосымша
Нагорное-V қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Саржансай ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 13,7 шақырым қашықтықта орналасқан Нагорное-V қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған (1,2 × 20 метр) дала ішкері бөлігінде, Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрық төбесінде, оның арнасынан 10 шақырым жерде орналасқан. Қорғанның төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 12,44 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,12 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,46 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 870-қосымша
қаулысына 871-қосымша
Нагорное-VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Саржансай ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 14 шақырым қашықтықта орналасқан Нагорное-VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Курган (1 × 20 метров) расположен на первой надпойменной террасе левобережья реки Илек. В результате установки на кургане триангуляционного знака насыпь приобрела подквадратную форму. Прилегающая к кургану территория ранее распахивалась.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,8 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,07 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,14 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,48 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,11 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 868 к постановлению
Приложение 869 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Нагорное-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Нагорное-V, расположенного в 13,7 километра к юго-юго-западу от села Саржансай Мартукского района Актюбинской области.
Курган (1,2 × 20 метров) расположен глубоко в степи, на вершине водораздела левобережья реки Илек, в 10 километрах от ее русла. На вершине кургана установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 12,44 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,12 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,46 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 870 к постановлению
Приложение 871 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Нагорное-VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Нагорное-VІ, расположенного в 14 километрах к юго-юго-западу от села Саржансай Мартукского района Актюбинской области.

Бейіт Нагорное-V қорғанынан батысқа қарай 0,9 шақырым жерде, Тәңірберген өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстіртте орналасқан екі жер қорғаннан тұрады. Қорғандар бір-бірінен 130 метр қашықтықта салынған. Қорғандардың биіктігі 1,6 және 1,8 метр, диаметрі 36 және 50 метр. Бейіт аумағының ғарыштық түсірілімінде 2-қорғаннан оңтүстік-батысқа қарай 60 метр жерде жоспарда ғибадатхананы еске түсіретін шаршы құрылым көрінеді, оның өлшемдері шамамен 37 × 39 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 26,39 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,24 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,94 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,95 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,26 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 872-қосымша
қаулысына 873-қосымша
Новомихайловка бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Байнассай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 1,9 шақырым қашықтықта орналасқан Новомихайловка бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Байнассай өзенінің бастауынан оңтүстік-шығысқа қарай суайрық төбеде салынған төрт қорғаннан тұрады. Қорғандар батыс-оңтүстік-батыс – шығыс-солтүстік-шығыс бағытында 88 метрге созылған. 1-қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі болған. Оның үйіндісінде қиыршық тас бар.
2017 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекциясының қызметкерлері қорғаннан батысқа қарай сақиналы қоршау анықтады. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 0,6 × 15 метр, 2 – 0,4 × 16 метр, 3 (қоршау) – 0,2 × 7 метр, 4 – 0,2 × 8 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 17,13 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,31 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,09 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,17 гектарды құрайды;

Могильник состоит из двух земляных курганов, расположенных на водораздельном плато правобережья реки Танирберген, в 0,9 километра к западу от кургана Нагорное-V. Курганы сооружены в 130 метрах друг от друга. Высота курганов 1,6 и 1,8 метра, диаметр 36 и 50 метров. На космоснимке территории могильника в 60 метрах к юго-западу от кургана 2 просматривается подквадратное сооружение, в плане напоминающее святилище, примерные его размеры 37 × 39 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 26,39 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,24 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,94 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,95 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 13,26 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 872 к постановлению
Приложение 873 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Новомихайловка (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Новомихайловка, расположенного в 1,9 километра к восток-юго-востоку от села Байнассай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из четырех курганов, сооруженных на вершине водораздела к юго-востоку от истока реки Байнассай. Курганы были вытянуты в направлении запад-юго-запад – восток-северо-восток на 88 метров. На вершине кургана 1 ранее стоял триангуляционный знак. В его насыпи прослеживается щебенка.
При осмотре в 2017 году сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия к западу от кургана была обнаружена кольцевая ограда. Размеры курганов: 1 – 0,6 × 15 метров, 2 – 0,4 × 16 метров, 3 (ограда) – 0,2 × 7 метров, 4 – 0,2 × 8 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 17,13 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,31 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,09 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,17 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,56 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 874-қосымша
қаулысына 875-қосымша
Новомихайловка-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Байнассай ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 1,1 шақырым қашықтықта орналасқан Новомихайловка-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған Байнассай өзенінің оң жағалауындағы жұмсақ төмпешік төбесінде орналасқан. Қорғанның жарты шар тәрізді үйіндісіның диаметрі 12 метр, биіктігі 0,5 метр. Қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі болған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,82 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,96 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,17 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,66 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 876-қосымша
қаулысына 877-қосымша
Новофедоровка бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым қашықтықта орналасқан Новофедоровка бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі жер қорған Ақсу өзенінің сол жақ саласы – Ақмола өзенінің сол жағалауындағы суайрық жотада орналасқан. Диаметрі 12 метр, биіктігі 0,6 метр болатын 1-қорған бейіттің батыс жартысын алып жатыр. 2-қорған мазарлардың жанында, 1-қорғаннан шығысқа қарай 230 метр жерде тіркелген. Оның диаметрі 19 метр, биіктігі 0,3 метр. 2-қорғанның батысында жеті жер үсті құрылыстарынан (мазарлар, жабайы тасты пайдаланып салынған қоршаулар) тұратын қазақ зираты орналасқан.

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,56 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 874 к постановлению
Приложение 875 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Новомихайловка-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Новомихайловка-ІІ, расположенного в 1,1 километра к север-северо-востоку от села Байнассай Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен на вершине пологого всхолмления правобережья реки Байнассай. Насыпь кургана полусферической формы диаметром 12 метров, высотой 0,5 метра. На вершине кургана ранее стоял триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,82 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,96 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,17 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,66 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 876 к постановлению
Приложение 877 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Новофедоровка (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Новофедоровка, расположенного в 3 километрах к северо-востоку от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Два земляных кургана расположены на водораздельном хребте левобережья реки Акмола – левого притока реки Аксу. Курган 1 диаметром 12 метров, высотой 0,6 метра занимает западную половину могильника. Курган 2 зафиксирован у мазаров, в 230 метрах к востоку от кургана 1. Его диаметр 19 метров, высота 0,3 метра. К западу от кургана 2 находится казахское кладбище, состоящее из семи наземных сооружений (мазары, ограды, сооруженные с применением дикого камня).

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 24,76 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,59 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,47 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,63 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,07 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 878-қосымша
қаулысына 879-қосымша
Орта-Бөрте-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Аққайың ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым қашықтықта орналасқан Орта-Бөрте-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Орта Бөрте өзенінің оң жағалауындағы суайрық төбесінің жонында орналасқан. Диаметрі 38 метр, биіктігі 1,2 метр болатын құрылым болып табылады. Одан оңтүстік-шығысқа қарай 170 метр жерде ежелгі көкжиек деңгейінде диаметрі 20 метр болатын дөңгелек тас қаланды байқалады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 20,94 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,61 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,84 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,35 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,14 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 880-қосымша
қаулысына 881-қосымша
Орта-Бөрте-V қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Аққайың ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым қашықтықта орналасқан Орта-Бөрте-V қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 24,76 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,59 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,47 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,63 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 13,07 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 878 к постановлению
Приложение 879 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Орта-Борте-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Орта-Борте-ІV, расположенного в 3 километрах к юго-западу от села Аккайын Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на вершине водораздельного хребта правобережья реки Орта Борте. Представляет собой сооружение диаметром 38 метров, высотой 1,2 метра. В 170 метрах к юго-востоку от него на уровне древнего горизонта прослеживается круглая каменная выкладка диаметром 20 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 20,94 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,61 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,84 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,35 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,14 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 880 к постановлению
Приложение 881 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Орта-Борте-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Орта-Борте-V, расположенного в 4 километрах к юго-западу от села Аккайын Мартукского района Актюбинской области.

Жарты шар тәрізді қорған Аққайың-Қаратаусай қара жолынан оңтүстікке қарай 1,25 шақырым жерде, Орта Борте өзенінің оң жағалауындағы суайрық жонында орналасқан. Қорғанның диаметрі 12 метр, биіктігі 0,45 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,83 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,96 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,17 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,67 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 882-қосымша
қаулысына 883-қосымша
Орта-Бөрте-VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Аққайың ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым қашықтықта орналасқан Орта-Бөрте-VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Орта Бөрте өзенінің оң жағалауындағы суайрық төбе басында орналасқан төрт қорғаннан тұрады. Бейіттегі ең үлкен қорғанның диаметрі 34 метр, биіктігі 2,5 метр. Қалған қорғандар 1-қорғаннан батысқа қарай 160 метр жерде меридиандық тізбекпен созылған. Үш кішкентай үйінділердің екеуі 0,7 × 20 метр және 0,3 × 16 метр, біреуі 0,5 × 8 метр. 1-қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 27,82 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,21 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,17 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,43 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,01 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 884-қосымша
қаулысына 885-қосымша
Первомайка-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Курган полусферической формы расположен на гребне водораздела правобережья реки Орта Борте, в 1,25 километра к югу от грейдера Аккайын – Каратаусай. Диаметр кургана 12 метров, высота 0,45 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,83 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,96 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,17 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,67 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 882 к постановлению
Приложение 883 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Орта-Борте-VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Орта-Борте-VІ, расположенного в 3 километрах запад-юго-западу от села Аккайын Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из четырех курганов, расположенных на вершине водораздельной возвышенности правобережья реки Орта Бурте. Самый большой курган могильника диаметром 34 метров, высотой 2,5 метра. Остальные курганы вытянуты меридиональной цепочкой в 160 метрах к западу от кургана 1. Из трҰх небольших насыпей две имеют размеры 0,7 × 20 метров и 0,3 × 16 метров, одна 0,5 × 8 метров. один каменный 0,5 × 8 метров. На вершине кургана 1 ранее был установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 27,82 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,21 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,17 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,43 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,01 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 884 к постановлению
Приложение 885 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Первомайка-І (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Первомайка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1,6 шақырым қашықтықта орналасқан Первомайка-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Орта Бөрте өзенінің сол жағалауындағы су алабының басында орналасқан. Солтүстік-батыс – оңтүстік-шығыс осі бойымен созылған екі жер қорғаннан тұрады. Қорғандар арасындағы қашықтық 129 метр. 1-қорған диаметрі 20 метр, биіктігі 1,7 метр. Оның солтүстік-батыс негізінде ойыс орналасқан. Оның төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған. 2-қорған 1-қорғаннан солтүстік-батысқа қарай салынған, оның диаметрі 13 метр, биіктігі 0,5 метр. Бейіт аумағы арқылы қара жол өтеді, оңтүстікке қарай орман алқабы орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 24,92 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,26 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,78 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,49 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,39 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 886-қосымша
қаулысына 887-қосымша
Первомайка-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Первомайка ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 1,7 шақырым қашықтықта орналасқан Первомайка-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Орта Бөрте өзенінің сол жағалауындағы шағын көлбеу қыратта диаметрі 12-ден 20 метрге дейін, биіктігі 0,5-тен 1,2 метрге дейінгі жарты шар тәрізді үш жер қорған тіркелген.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 17,66 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,43 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,23 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,31 гектарды құрайды;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Первомайка-І, расположенного в 1,6 километра к северо-востоку от села Первомайка Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на вершине водораздела левобережья реки Орта Борте. Состоит из двух земляных курганов вытянутых по оси северо-запад – юго-восток. Расстояние между курганами составляет 129 метров. Курган 1 диаметром 20 метров, высотой 1,7 метра. У его северо-западного основания находится западина. На его вершине установлен триангуляционный знак. Курган 2 сооружен к северо-западу от кургана 1, его диаметр 13 метров, высота 0,5 метра. По территории могильника проходит грунтовая дорога, к югу размещена лесополоса.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 24,92 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,26 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,78 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,49 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,39 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 886 к постановлению
Приложение 887 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Первомайка-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Первомайка-ІІ, расположенного в 1,7 километра к северо-северо-востоку от села Первомайка Мартукского района Актюбинской области.
На небольшой пологой возвышенности левобережья реки Орта Борте зафиксированы три земляных кургана полусферической формы диаметром от 12 до 20 метров, высотой от 0,5 до 1,2 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 17,66 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,43 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,23 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,31 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,69 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 888-қосымша
қаулысына 889-қосымша
Полтавка-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Полтавка ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 3,4 шақырым қашықтықта орналасқан Полтавка-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз қорған Күшікбай өзенінің бастауынан батысқа қарай тар тік қырат жонында орналасқан. Жарты шар тәрізді қорған үйінділерінде тас тақталар анықталды. Қорғанның диаметрі 20 метр, биіктігі 2 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,72 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,12 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,46 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 890-қосымша
қаулысына 891-қосымша
Полтавка-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Полтавка ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым қашықтықта орналасқан Полтавка-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Күшікбай өзенінің бастауынан солтүстік-батысқа қарай, дала жолымен қиылысқан шағын, жыртылған қыратта орналасқан төрт қорғаннан тұрады. Қорғандарда диаметрі 15-тен 24 метрге дейін, биіктігі 1,5-тен 2,5 метрге дейінгі жарты шар пішінді үйінділері болған. 2 және 3-қорғандар бұрын жыртылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 44,89 гектарды құрайды. Оның ішінде:

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,69 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 888 к постановлению
Приложение 889 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Полтавка-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Полтавка-ІІ, расположенного в 3,4 километра к запад-юго-западу от села Полтавка Мартукского района Актюбинской области.
Одиночный курган расположен на гребне узкой крутой возвышенности к западу от истока реки Кушикбай. В насыпи кургана, имевшего полусферическую форму, выявлены каменные плиты. Диаметр кургана 20 метров, высота 2 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,72 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,12 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,46 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 890 к постановлению
Приложение 891 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Полтавка-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Полтавка-ІІІ, расположенного в 4 километрах запад-северо-западу от села Полтавка Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из четырех курганов, расположенных на небольшой распаханной возвышенности к северо-западу от истока реки Кушикбай, пересеченной полевой дорогой. Курганы имели насыпи полусферической формы диаметром от 15 до 24 метров, высотой от 1,5 до 2,5 метра. Курганы 2 и 3 ранее распахивались.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 44,89 гектара. Из них:

ескерткіштің ауданы – 3,53 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 7,80 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,36 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 20,20 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 892-қосымша
қаулысына 893-қосымша
Родниковка жер бекінісінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родников ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым қашықтықта орналасқан Родниковка жер бекінісінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үймектің төртбұрышы қатаң емес меридиандық бағытқа ие. Ол солтүстік-солтүстік-батыстан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай созылған. Үймектің батыс және шығыс қабырғалары оңтүстікке қарай біршама тарылтады. Үймектің дөңес оңтүстік қабырғасының ортасында ені 3-4 метрге дейінгі ойық сақталған (қақпа, С. П. Банновтың хабарлауынша). Бұл қақпаға қарсы арықтың сыртқы шекарасынан 185-255 метр қашықтықта бекініспен бірдей бағытта созылған алаң бар. Ол сынған тақтатастармен қапталған. Алаң өлшемдері 70 × 26-28 метр және айналадағы егістіктен 30-60 сантиметрге көтерілген. Бекіністің жер білігінің жалпы ені оның негізі бойынша 18-ден 20 метрге дейін, оның биіктігі солтүстік бөлігінде 1,6 метрден оңтүстік қабырғаның бұрыштарында 2 метрге дейін. Айналадағы шұңқырдың ені 10-нан 14 метрге дейін, тереңдігі 0,5–0,6 метр. Бекініс үймегінің жалпы ені оның негізі бойынша 18-ден 20 метрге дейін, оның биіктігі солтүстік бөлігінде 1,6 метрден оңтүстік қабырғаның бұрыштарында 2 метрге дейін. Айналадағы шұңқырдың ені 10-нан 14 метрге дейін, тереңдігі 0,5–0,6 метр. Ішкі алаң қатаң көлденең, ешқандай құрылымдардың ізі жоқ.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 74,22 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 9,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 14,51 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 21,30 гектарды құрайды;

площадь памятника – 3,53 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 7,80 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 13,36 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 20,20 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 892 к постановлению
Приложение 893 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта земляного укрепления Родниковское (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью земляного укрепления Родниковское, расположенного в 1 километре к северо-западу от села Родниковка Мартукского района Актюбинской области.
Четырехугольник вала имеет нестрогую меридиональную ориентацию. Он вытянут в направлении с север-северо-запада на юго-юго-восток. Западная и восточная стенки вала несколько сужаются к югу. В середине выпуклой южной стенки вала сохранился разрыв шириной до 3–4 метра (ворота, по сообщению С.П. Баннова). Против этих ворот в 185–255 метрах от внешней границы рва имеется площадка, вытянутая в том же, что и укрепление, направлении. Она выложена битым плитняком. Площадка размерами 70 × 26–28 метров и приподнята над окружающей пашней на 30–60 сантиметров. Общая ширина вала укрепления по его основанию от 18 до 20 метров, высота его 1,6 метра в северной части до 2 метров на углах южной стенки. Ширина окружающего рва от 10 до 14 метров, глубина 0,5–0,6 метра. Внутренняя площадка строго горизонтальная без следов каких-либо сооружений.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 74,22 гектара. Из них:
площадь памятника – 9,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 14,51 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 21,30 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 29,38 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 894-қосымша
қаулысына 895-қосымша
Родниковский-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родников ауылынан солтүстікке қарай 0,7 шақырым қашықтықта орналасқан Родниковский-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт төрт жер қорғаннан тұрды, көпшілігі жер жырту салдарынан жойылды. 1-қорған жолдан шығысқа қарай шамамен 200 метр жерде орналасқан, оның диаметрі 20 метр, биіктігі 0,6 метр. Одан оңтүстік-батысқа қарай 22 метр жерде 2-қорған (0,1 × 6 метр), солтүстікке қарай 98 метрде 3-қорған (0,3 × 9 метр), солтүстік – шығысқа қарай 186 метрде 4-қорған (0,7 × 11 метр) салынған. Мұнда бұрын да қорғандар болған болуы әбден мүмкін.. Бейіттің екі қорғаны жер жырту салдарынан толығымен жойылды. Қалған екі қорған жыл сайын жыртылады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 23,47 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,49 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,22 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,23 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,53 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 896-қосымша
қаулысына 897-қосымша
Родниковский-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родников ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым қашықтықта орналасқан Родниковский-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғандар Родников жер бекінісінің батысында, солтүстігінде және шығысында орналасқан. Бекіністің айналасында әртүрлі биіктіктер мен өлшемдегі жеті жер қорған бар. Олардың ең үлкені биіктігі 1,5 метр эллипсоидты пішінді және сыртқы бекініс шұңқырынан батысқа қарай 28 метр жерде салынған. Диаметрі 8 метр, биіктігі 0,15 метр болатын ең кішкентай қорған бекіністен солтүстік-шығысқа қарай 160 метр қашықтықта орналасқан. Қорғандардың үйінділері жыл сайынғы жыртудан жойылды.

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 29,38 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 894 к постановлению
Приложение 895 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Родниковский-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Родниковский-І, расположенного в 0,7 километра к северу от села Родниковка Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоял из четырех земляных курганов, почти полностью снивелированных распашкой. Курган 1 расположен приблизительно в 200 метрах к востоку от дороги, его диаметр 20 метров, высота 0,6 метра. В 22 метрах к юго-западу от него сооружен курган 2 (0,1 × 6 метров), в 98 метрах к северу – курган 3 (0,3 × 9 метров), в 186 метрах к северо-востоку – курган 4 (0,7 × 11 метров). По всей вероятности, раньше здесь имелись еще курганы. Два кургана могильника полностью уничтожены распашкой. Оставшиеся два кургана подвергаются ежегодной распашке.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 23,47 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,49 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,22 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,23 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,53 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 896 к постановлению
Приложение 897 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Родниковский-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Родниковский-ІІ, расположенного в 1 километре к северо-западу от села Родниковка Мартукского района Актюбинской области.
Курганы располагаются к западу, северу и востоку от Родниковского земляного укрепления. Вокруг укрепления находятся семь земляных курганов различной высоты и размеров. Самый крупный из них высотой 1,5 метра имеет эллипсоидальную форму и сооружен в 28 метрах к западу от наружного рва укрепления. Самый маленький курган диаметром 8 метров, высотой 0,15 метра удален от укрепления на 160 метров к северо-востоку. Насыпи курганов снивелированы ежегодной распашкой.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 74,22 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 9,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 14,51 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 21,30 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 29,38 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 898-қосымша
қаулысына 899-қосымша
Рыбаковка-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Жаңажол ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3,4 шақырым қашықтықта орналасқан Рыбаковка-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Төрт жер қорғаннан тұратын бейіт Сарықамыссай бұлағының солтүстік-шығысында, Вознесеновка – Жаңажол жолының бойында орналасқан. Бейіттің қорғандары екі топқа бөлінеді. Оңтүстік-батыс топқа сәйкесінше 1,5 × 25 метр және 1 × 18 метр болатын 1 және 2-қорғандар кіреді. 3 және 4-қорғандардан тұратын екінші топ солтүстік-шығысқа қарай 440 метр жерде орналасқан. 4-қорғанның диаметрі 26 метр, биіктігі 2 метр. 3-қорғанның өлшемдері – 0,4 × 14 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 43,82 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,37 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 7,24 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,39 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 20,82 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 900-қосымша
қаулысына 901-қосымша
Степановка-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 74,22 гектара. Из них:
площадь памятника – 9,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 14,51 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 21,30 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 29,38 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 898 к постановлению
Приложение 899 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Рыбаковка-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Рыбаковка-І, расположенного в 3,4 километра к юго-западу от села Жанажол Мартукского района Актюбинской области.
Могильник, состоящий из четырех земляных курганов, расположен на водоразделе к северо-востоку от истока ручья Сарыкамыссай, у дороги Вознесеновка – Жанажол. Курганы могильника делятся на две группы. В юго-западную группу входят курганы 1 и 2 размерами 1,5 × 25 метров и 1 × 18 метров соответственно. Вторая группа, состоящая из курганов 3 и 4, находится в 440 метрах к северо-востоку. Диаметр кургана 4 составляет 26 метров, высота 2 метра. Размеры кургана 3 – 0,4 × 14 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 43,82 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,37 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 7,24 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 13,39 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 20,82 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 900 к постановлению
Приложение 901 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Степановка-І (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12,6 шақырым қашықтықта орналасқан Степановка-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстірт төбесінде орналасқан. Ол бір-бірінен 70 метр қашықтықта орналасқан солтүстік – шығыс-оңтүстік-батыс сызығында орналасқан екі қорғаннан тұрады. Солтүстіктегі 1-қорғанның (2,5 × 44 метр) төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған. Үйіндінің айналасында сақиналы ор бар. 2-қорған өлшемі 2,5 × 35 метр, оның да үйіндісі сақиналы ормен қоршалған.
2017 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясының қызметкерлері 2-қорғанның оңтүстігінде қатар орналасқан екі нысанды тіркеді. Біріншісі, шығысқа қарай салынған, ұзындығы 21 метр, ені 11 метр, биіктігі 0,3 метр. Екіншісі сәл кішірек - ұзындығы 18 метр, ені 10 метр, биіктігі 0,2 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 19,44 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,60 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,58 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,85 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,41 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 902-қосымша
қаулысына 903-қосымша
Степановка-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 14,8 шақырым қашықтықта орналасқан Степановка-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстірт төбесінде орналасқан екі қорғаннан тұрады. 1-ші Оңтүстік қорғанның төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған, жақын жерде тонау шұңқыры тіркелген. Оңтүстік қорғанның биіктігі 2,5 метр, диаметрі 50 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 20,58 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,66 гектар;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Степановка-І, расположенного в 12,6 километра к северо-западу от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник находится на вершине водораздельного плато левобережья реки Илек. Состоит из двух курганов, расположенных по линии северо-восток – юго-запад, в 70 метрах друг от друга. На вершине северного кургана 1 (2,5 × 44 метров) установлен триангуляционный знак. Вокруг насыпи кольцевой ровик. Курган 2 размерами 2,5 × 35 метров, насыпь также опоясана кольцевым ровиком.
В 2017 году сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия к югу от кургана 2 были зафиксированы два объекта, расположенных параллельно. Первый, сооруженный к востоку, длиной 21 метров, шириной 11 метров, высотой 0,3 метра. Второй немного меньших размеров – длиной 18 метров, шириной 10 метров, высотой 0,2 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 19,44 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,60 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,58 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,85 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,41 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 902 к постановлению
Приложение 903 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Степановка-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Степановка-ІІ, расположенного в 14,8 километра к северо-северо-западу от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух курганов, расположенных на вершине водораздельного плато левобережья реки Илек. На вершине южного кургана 1 установлен триангуляционный знак, рядом зафиксирована грабительская воронка. Высота южного кургана 2,5 метра, диаметр 50 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 20,58 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,66 гектара;

қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,79 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,21 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,92 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 904-қосымша
қаулысына 905-қосымша
Сынтас бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (біздің заманымызға дейінгі VІ–V ғасырлар)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Сарыжар ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8,2 шақырым қашықтықта орналасқан Сынтас бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ш.Ш. Уәлиханов атындағы тарих, этнография және археология институты Ақтөбе отрядының мәліметтері бойынша бейіт солтүстік-батыстан оңтүстік-шығысқа қарай тізбектей созылған төрт ірі жер қорғаннан тұрды. Қорғандардың диаметрі 15-тен 30 метрге дейін, биіктігі 0,5-тен 2,5 метрге дейін. Бейіт аумағында стела типіндегі тігінен қазылған үш ірі тас блоктар болды. Зерттелген екі қорғанда біздің дәуірімізге дейінгі VI – V ғасырдың соңындағы жерлеу орындары табылды. 2016 жылы ескерткішті Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясының қызметкерлері тексерді. 3-қорғанды визуалды тексеру оның ғибадатханаға көбірек ұқсайтынын көрсетті. 4-қорған айтарлықтай жойылған. Оныңда оңтүстігінде ғибадатханаға ұқсайтын төбешік көзбен көрінеді. 4-қорғанның оңтүстігінде морфологиясы бойынша тағы бір ұқсас стела болды. 1 және 2-қорғандардың үйінділері қазба жұмыстары нәтижесінде бұзылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 35,47 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,00 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 5,74 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,76 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 16,97 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 906-қосымша
қаулысына 907-қосымша
Сынтас-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,79 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,21 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,92 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 904 к постановлению
Приложение 905 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Сынтас (VІ–V века до нашей эры)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Сынтас, расположенного в 8,2 километра к юго-западу от села Сарыжар Мартукского района Актюбинской области.
По данным Актюбинского отряда Института истории, этнографии и археологии имени Ч.Ч. Валиханова, могильник состоял из четырех крупных земляных курганов, вытянутых цепочкой с северо-запада на юго-восток. Диаметры курганов колеблются от 15 до 30 метров, высота – от 0,5 до 2,5 метра. На территории могильника находились три вертикально вкопанные крупные каменные глыбы типа стел. В двух исследованных курганах обнаружены погребения конца VI – V века до нашей эры. В 2016 году памятник был осмотрен сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия. Визуальный осмотр кургана 3 показал, что он больше напоминает святилище. Курган 4 значительно разрушен. К югу от него визуально прослеживается всхолмление, также напоминающее святилище. К югу от кургана 4 находилась еще одна аналогичная по морфологии стела. Насыпи курганов 1 и 2 снесены вследствие раскопок.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 35,47 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,00 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 5,74 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 10,76 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 16,97 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 906 к постановлению
Приложение 907 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Сынтас-І (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родников ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 13,5 шақырым қашықтықта орналасқан Сынтас-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Сынтас өзенінің сол жағалауында орналасқан. Өзенге жақын беткейде салынған төрт жер қорған мен бір қоршаудан (0,1 × 12 метр) тұрады. 1-қорған 1 (2 × 34 метр) ең үлкені, оның оңтүстік-батыс, оңтүстік және оңтүстік-шығыс жағында орлар байқалады. 1 және 5 (0,1 × 8 метр)-қорғандардың бетінде қиыршық тастар байқалады. 5-қорғанның батысындағы негізімен солтүстіктен оңтүстікке қарай далалық жол өтеді. 1-қорғанның оңтүстік-оңтүстік-шығысында 2-қорған (0,4 × 12 метр) орналасқан. 1-қорғанның батыс-солтүстік-батысында 3-қорған (0,3 × 14 метр) орналасқан. 4-қоршау 1-қорғанның солтүстік-солтүстік-батысында табылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 29,37 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,63 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,55 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,80 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,39 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 908-қосымша
қаулысына 909-қосымша
Сынтас-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родников ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 12,5 шақырым қашықтықта орналасқан Сынтас-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Қызылсай мен Сынтас өзендерінің суайрығында орналасқан. Ескерткіш, Ақтөбе облыстық орталығының археологиялық экспедициясының мәліметтері бойынша, тоғыз жер қорғаннан тұрды. Олардың өлшемдері 0,1 × 6 метрден 0,6 × 16 метрге дейін өзгереді. Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясы қызметкерлерінің қосымша тексеруі кезінде 2-қорған жерлеу құрылысына ұқсамайтыны анықталды. 3 және 4-қорғандар кейінгі ортағасырлық нысандарға көбірек ұқсайды. Кейбір 7 және 8-қорғандар орлармен қоршалған. Сонымен қатар, 1-қорғанның солтүстік-шығысында диаметрі 5 метр, биіктігі 0,2 метр болатын тағы бір тас қорған анықталды.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Сынтас-І, расположенного в 13,5 километра к северо-востоку от села Родниковка Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на левобережье реки Сынтас. Состоит из четырех земляных курганов и одной ограды (0,1 × 12 метров), сооруженных на склоне у реки. Курган 1 (2 × 34 метров) наиболее крупный, в его юго-западной, южной и юго-восточной стороне прослеживаются рвы. На поверхности курганов 1 и 5 (0,1 × 8 метров) наблюдаются гальки. По западному основанию кургана 5 с севера на юг проходит полевая дорога. На юго-юго-востоке от кургана 1 расположен курган 2 (0,4 × 12 метров). На запад-северо-западе от кургана 1 находится курган 3 (0,3 × 14 метров). Ограда 4 обнаружена к северо-северо-западу от кургана 1.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 29,37 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,63 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,55 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,80 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,39 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 908 к постановлению
Приложение 909 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Сынтас-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Сынтас-ІІ, расположенного в 12,5 километра к северо-востоку от села Родниковка Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на водоразделе междуречья Кызылсай и Сынтас. Памятник, по данным археологической экспедиции Актюбинского областного центра, состоял из девяти земляных курганов. Размеры их варьируются от 0,1 × 6 метров до 0,6 × 16 метров. При дополнительном осмотре сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия выяснилось, что курган 2 мало напоминает погребальное сооружение. Курганы 3 и 4 больше походят на позднесредневековые объекты. Некоторые курганы 7 и 8 окружены рвами. Кроме того, к северо-востоку от кургана 1 был выявлен еще один каменный курган диаметром 5 метров, высотой 0,2 метра.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 30,49 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,68 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,85 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,21 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 14,75 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 910-қосымша
қаулысына 911-қосымша
Сынтас-ІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Хазірет ауылынан батысқа қарай 9,8 шақырым қашықтықта орналасқан Сынтас-ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үйіндісі тас аралас қорған Сынтас өзенінің оң жағалауының тік, жұмсақ қыратта орналасқан. Қорғанның диаметрі 21 метр, биіктігі 1 метр. Солтүстіктен және оңтүстік-батыстан қорғанға іргелес ойыстар бар. Қорғанның солтүстігінде қара жол өтеді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,88 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,07 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,15 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,51 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,15 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 912-қосымша
қаулысына 913-қосымша
Сынтас-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Хазірет ауылынан батысқа қарай 12,1 шақырым қашықтықта орналасқан Сынтас-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 30,49 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,68 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,85 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 9,21 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 14,75 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 910 к постановлению
Приложение 911 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Сынтас-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Сынтас-ІV, расположенного в 9,8 километра к западу от села Хазрет Мартукского района Актюбинской области.
Курган с камнем в насыпи расположен на крутой пологой возвышенности правобережья реки Сынтас. Диаметр кургана 21 метр, высота 1 метр. С севера и юго-запада к кургану примыкают западины. К северу от кургана пролегает грунтовая дорога.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,88 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,07 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,15 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,51 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,15 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 912 к постановлению
Приложение 913 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Сынтас-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Сынтас-V, расположенного в 12,1 километра к западу от села Хазрет Мартукского района Актюбинской области.

Бейіт Сынтас өзенінің оң жағалауындағы қыратпен қиылысқан қара жолда орналасқан. Батыс-шығыс сызығымен созылған үш қорғаннан тұрады. Қорғандардың диаметрі 20-дан 26 метрге дейін, биіктігі 0,5-тен 1 метрге дейін. 1-қорғанға триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 27,37 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,05 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,36 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,94 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 914-қосымша
қаулысына 915-қосымша
Танаберген-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстікке қарай 6,3 шақырым қашықтықта орналасқан Танаберген-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі жарты шар тәрізді жер қорған егістікте, Тәңірберген өзенінің жайылма террасасындағы егістікте орналасқан. Батыс – Шығыс осі бойымен бір-бірінен 70 метр қашықтықта салынған. Олардың параметрлері: 1-қорған – биіктігі 2 метр, диаметрі 36 метр; 2-қорған – биіктігі 2,5 метр, диаметрі 46 метр. Екеуі де жер жырту салдарынан зақымдалған. Ғарыштық түсірілімде 2-қорғаннан оңтүстікке қарай 59 метр жерде ұзын жағы солтүстік – оңтүстік сызығына бағытталған сопақша пішінді дақ түрінде құрылым көрінеді. Оның ұзындығы 39 метр, ені 23 метр. Екі қорған да жер жырту салдарынан зақымдалған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 18,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,51 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,41 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,60 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 916-қосымша
қаулысына 917-қосымша
Танаберген-ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан шығысқа қарай 14 шақырым қашықтықта орналасқан Танаберген-ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Могильник расположен на пересеченной грунтовой доро́гой возвышенности правобережья реки Сынтас. Состоит из трех курганов, вытянутых по линии запад – восток. Диаметр курганов колеблется от 20 до 26 метров, высота – от 0,5 до 1 метра. На кургане 1 установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 27,37 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,05 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,36 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 13,94 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 914 к постановлению
Приложение 915 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Танаберген-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Танаберген-І, расположенного в 6,3 километра к югу от села Каратогай Мартукского района Актюбинской области.
Два земляных полусферических кургана расположены на пашне, на ровной надпойменной террасе реки Танирберген. Сооружены в 70 метрах друг от друга по оси запад – восток. Их параметры: курган 1– высота 2 метра, диаметр 36 метров; курган 2 – высота 2,5 метра, диаметр 46 метров. Оба повреждены распашкой. На космоснимке видно, что в 59 метрах к югу от кургана 2 виднеется сооружение в виде пятна продолговатой формы, длинной стороной ориентированного по линии север – юг. Его длина 39 метров, ширина 23 метра. Оба кургана повреждены распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 18,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,51 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,41 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,60 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 916 к постановлению
Приложение 917 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Танаберген-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Танаберген-ІІІ, расположенного в 14 километрах к востоку от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.

Диаметрі 14 метр, биіктігі 0,6 метр тегістелген үйіндісі бар қорған қазақ зиратының жанында, Тәңірберген өзенінің оң жағалауындағы суайрық төбесінде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,06 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,00 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,25 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,77 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 918-қосымша
қаулысына 919-қосымша
Танаберген-ІV қорғанының бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 14,4 шақырым қашықтықта орналасқан Танаберген-ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған қазақ зиратының шегінде, Тәңірберген өзенінің оң жағалауындағы суайрық төбеде орналасқан. Оның диаметрі 16 метр, биіктігі 0,7 метрді құрайды. Зиратқа жабайы тастан, тасқа айналған ағаштан және кірпіштен салынған кем дегенде жиырма жер үсті нысандары кіреді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,26 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,04 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,31 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,87 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 920-қосымша
қаулысына 921-қосымша
Танаберген-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым қашықтықта орналасқан Танаберген-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Курган с уплощенной насыпью, диаметром 14 метров, высотой 0,6 метра расположен у казахского кладбища, на вершине водораздела правобережья реки Танирберген.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,06 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,00 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,25 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,77 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 918 к постановлению
Приложение 919 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Танаберген-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Танаберген-ІV, расположенного в 14,4 километра восток-юго-востоку от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен в пределах казахского кладбища, на холме суайрык на правом берегу реки Танирберген. Его диаметр составляет 16 метров, а высота-0,7 метра. Кладбище включает не менее двадцати наземных объектов, сооруженных из дикого камня, окаменелого дерева и сырцового кирпича.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,26 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,04 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,31 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,87 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 920 к постановлению
Приложение 921 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Танаберген-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Танаберген-V, расположенного в 15 километрах к восток-юго-востоку от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.

Тәңірберген өзенінің сол жағалауындағы суайрық төбесінде орналасқан екі жер қорғаннан тұрады. Қорғандар солтүстік-батыс – оңтүстік-шығыс осі бойымен бір-бірінен 75 метр қашықтықта орналасқан, үйінділер жарты шар тәрізді. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 0,65 × 10 метр, 2 – 0,7 × 22 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 14,59 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,15 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,62 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,38 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,44 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 922-қосымша
қаулысына 923-қосымша
Танаберген-VІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым қашықтықта орналасқан Танаберген-VІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған биіктігі 0,25 метр, диаметрі 10 метр тегістелген үйінді болып табылады. Тәңірберген өзенінің арнасынан шығысқа қарай 150 метр, суайрық төбесінде және қазақ зиратынан батысқа қарай 60 метр жерде орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 9,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,10 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,56 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 924-қосымша
қаулысына 925-қосымша
Танаберген-ІХ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым қашықтықта орналасқан Танаберген-ІХ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Состоит из двух земляных курганов, расположенных на вершине водораздела левобережья реки Танирберген. Курганы расположены в 75 метрах друг от друга по оси северо-запад – юго-восток, насыпи полусферические. Размеры курганов: 1 – 0,65 × 10 метров, 2 – 0,7 × 22 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 14,59 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,15 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,62 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,38 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,44 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 922 к постановлению
Приложение 923 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Танаберген-VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Танаберген-VІ, расположенного в 15 километрах к восток-юго-востоку от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.
Курган представляет собой уплощенную насыпь высотой 0,25 метра, диаметром 10 метров. Расположен на вершине водораздела, в 150 метрах к востоку от русла реки Танирберген и в 60 метрах к западу от казахского кладбища.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 9,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,10 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 5,56 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 924 к постановлению
Приложение 925 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Танаберген-ІХ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Танаберген-ІХ, расположенного в 15 километрах к восток-северо-востоку от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.

Бейіт Тәңірберген өзенінің оң жағалауындағы бірінші жайылма террасада жүйесіз салынған төрт қорғаннан тұрады. Ең үлкен 1 және 2-қорғандар солтүстік-солтүстік-шығыс – оңтүстік-оңтүстік-батыс сызығымен созылған. 1-қорған солтүстікке қарай орналасқан, диаметрі 30 метр, биіктігі 1,5 метр. 2-қорған 1-қорғаннан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 100 метр жерде орналасқан. Оның диаметрі 30 метр, биіктігі 1,8 метр. Қалған екі қорған 2-қорғаннан солтүстік-батысқа және оңтүстік-батысқа қарай салынған. Олардың диаметрі 13-тен 16 метрге дейін, биіктігі 0,3-тен 0,4 метрге дейін. 2-қорғанның оңтүстік-батысында 0,3 × 11 метрлік тағы бір қорған қысқа қашықтықта көрінеді. Барлық қорғандар негізі бойынша тас крепидтермен қапталған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 27,17 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,32 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,09 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,18 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,58 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 926-қосымша
қаулысына 927-қосымша
Тасшоқысай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 0,8 шақырым қашықтықта орналасқан Тасшоқысай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жарты шар тәрізді екі жер қорған (7 × 0,4 метр) Елек өзенінің алғашқы жайылма террасасының жартасында орналасқан. 2-қорғанның бір бөлігі көшкінмен қирады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 13,08 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,09 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,35 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,90 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,74 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 928-қосымша
қаулысына 929-қосымша
Тасшоқысай-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дауірі)

Могильник состоит из четырех курганов, сооруженных бессистемно на первой надпойменной террасе правобережья реки Танирберген. Самые крупные курганы 1 и 2 вытянуты по линии северо-северо-восток – юго-юго-запад. Курган 1 размещенный к северу, диаметром 30 метров, высотой 1,5 метра. Курган 2 расположен в 100 метрах к юго-юго-западу от кургана 1. Его диаметр 30 метров, высота 1,8 метра. Остальные два кургана сооружены к северо-западу и юго-западу от кургана 2. Их диаметр от 13 до 16 метров, высота от 0,3 до 0,4 метра. К юго-западу от кургана 2 на небольшом расстоянии видна еще один курган размерами 0,3 × 11 метров. Все курганы по основанию обложены каменными крепидами.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 27,17 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,32 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,09 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,18 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 13,58 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 926 к постановлению
Приложение 927 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Тасшокысай-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Тасшокысай-І, расположенного в 0,8 километра к юго-востоку от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Два земляных кургана полусферического профиля (7 × 0,4 метра) расположены у обрыва первой надпойменной террасы реки Илек. Часть кургана 2 разрушена оползнем.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 13,08 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,09 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,35 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,90 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,74 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 928 к постановлению
Приложение 929 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Тасшокысай-ІІ (эпоха бронзы)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 0,9 шақырым қашықтықта орналасқан Тасшоқысай-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Тасшокысай жырасының оң жағалауында, дала жолының жанында, Тасшокысай-I бейітінен оңтүстік-батысқа қарай 460 метр жерде орналасқан, батыс-солтүстік-батыстан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 120 метрге созылған бес жер қорғаннан тұрады. Олардың диаметрі 8-14 метр, биіктігі 0,1-0,9 метр. Үйінділер тегістелген.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 18,72 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,45 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,40 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,66 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,21 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 930-қосымша
қаулысына 931-қосымша
Тасшоқысай-ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,2 шақырым қашықтықта орналасқан Тасшоқысай-ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған Елек өзенінің сол жағалауындағы жайылма терраса жартасында, қазақ зиратының батыс шетінде орналасқан. Қорғанның диаметрі 7 метр, биіктігі 0,3 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,29 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,01 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,87 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,00 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,41 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 932-қосымша
қаулысына 933-қосымша
Тасшоқысай-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Тасшокысай-ІІ, расположенного в 0,9 километра к юго-востоку от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на правобережье оврага Тасшокысай, у полевой дороги, в 460 метрах к юго-западу от могильника Тасшокысай-I. Состоит из пяти земляных курганов, вытянутых с запад-северо-запада на восток-юго-восток на 120 метров. Их диаметр 8–14 метров, высота 0,1–0,9 метра. Насыпи уплощенные.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 18,72 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,45 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,40 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,66 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,21 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 930 к постановлению
Приложение 931 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Тасшокысай-ІІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Тасшокысай-ІІІ, расположенного в 1,2 километра к юго-востоку от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен у обрыва надпойменной террасы левобережья реки Илек, на западной окраине казахского кладбища. Диаметр кургана 7 метров, высота 0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,29 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,01 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,87 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,00 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,41 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 932 к постановлению
Приложение 933 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Тасшокысай-ІV (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,2 шақырым қашықтықта орналасқан Тасшоқысай-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Тасшокысай жырасының оң жағалауында, қазақ зиратының аумағында орналасқан. Диаметрі 4-тен 25 метрге дейін, биіктігі 0,2-ден 1,5 метрге дейінгі, 300 метрден астам батыстан шығысқа қарай тізбектей созылған жарты шар тәрізді он екі жер қорғаннан тұрады. 1-қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 40,54 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,98 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 6,94 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,14 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 18,48 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 934-қосымша
қаулысына 935-қосымша
Тасшоқысай-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,6 шақырым қашықтықта орналасқан Тасшоқысай-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрық төбесінде орналасқан он бір жер қорғаннан тұрады. Бейіт қорғандары үш топты құрайды. 1, 2, 4, 7-төрт қорғаннан тұратын бірінші топ бейіттің оңтүстік жартысын алып жатыр. Олардың диаметрі 17-ден 48 метрге дейін, биіктігі 0,7-ден 2,5 метрге дейін. 8-11-төрт қорғаннан тұратын екінші топ бейіттің орталық бөлігінде орналасқан. Қорғандардың диаметрі 12-15 метр, биіктігі 0,2-0,3 метр. Қорғандардың үшінші тобы 1-қорғаннан солтүстікке қарай 450 метр жерде анықталды. Солтүстік-солтүстік-батыс – оңтүстік-оңтүстік-шығыс сызығымен созылған 3 және 5-екі қорғаннан тұрады. Қорғандардың диаметрі 22-30 метр, биіктігі 1,8-2 метр. 3-қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. Көптеген қорғандардың ортасында тонау шұңқырлары бар. 5-қорғанның үйіндісі техникамен қираған.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Тасшокысай-ІV, расположенного в 2,2 километра к юго-востоку от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на правобережье оврага Тасшокысай, на территории казахского кладбища. Состоит из двенадцати земляных курганов полусферической формы диаметром от 4 до 25 метров, высотой от 0,2 до 1,5 метра, вытянутых по цепочке с запада на восток более чем на 300 метров. На вершине кургана 1 ранее был установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 40,54 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,98 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 6,94 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 12,14 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 18,48 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 934 к постановлению
Приложение 935 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Тасшокысай-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Тасшокысай-V, расположенного в 6,6 километра к юго-востоку от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из одиннадцати земляных курганов, расположенных на вершине водораздела левобережья реки Илек. Курганы могильника образуют три группы. Первая группа, состоящая из четырех курганов 1, 2, 4, 7, занимает южную половину могильника. Их диаметр от 17 до 48 метров, высота от 0,7 до 2,5 метра. Вторая группа из четырех курганов 8–11 находится в центральной части могильника. Диаметр курганов 12–15 метров, высота 0,2–0,3 метра. Третья группа курганов выявлена в 450 метрах к северу от кургана 1. Состоит из двух курганов 3 и 5, вытянутых по линии северо-северо-запад – юго-юго-восток. Диаметр курганов 22–30 метров, высота 1,8–2 метра. На вершине кургана 3 ранее был установлен триангуляционный знак. В центре большинства курганов зафиксированы грабительские воронки. Насыпь кургана 5 разрушена техникой.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 58,81 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 5,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 10,67 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 17,53 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 25,59 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 936-қосымша
қаулысына 937-қосымша
Тасшоқысай-VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4,3 шақырым қашықтықта орналасқан Тасшоқысай-VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі жер қорған Тасшокысай жырасының оң жағалауындағы суайрықта, Көкпекті ауылына баратын далалық жолдың жанында орналасқан. Қорғанның диаметрі 15 метр, биіктігі 0,4 метр. Оның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі болған. 1-қорғанның шығыс-солтүстік-шығысында салынған 2-қорған ескі егістікте орналасқан. Оның 0,3 × 20 метрлік үйіндісі жыртылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 13,68 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,14 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,46 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,08 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,00 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 938-қосымша
қаулысына 939-қосымша
Тереңсай бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қазақстанның 13 жылдығы ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 6,5 шақырым қашықтықта орналасқан Тереңсай бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 58,81 гектара. Из них:
площадь памятника – 5,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 10,67 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 17,53 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 25,59 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 936 к постановлению
Приложение 937 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Тасшокысай-VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Тасшокысай-VІ, расположенного в 4,3 километра к юго-востоку от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Два земляных кургана расположены на водоразделе правобережья оврага Тасшокысай, у полевой дороги в село Кокпекти. Курган 1 диаметром 15 метров, высотой 0,4 метра. На его вершине ранее стоял триангуляционный знак. Курган 2, сооруженный к восток-северо-востоку от кургана 1, находится на старой пашне. Его насыпь 0,3 × 20 метров подвергалась распашке.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 13,68 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,14 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,46 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,08 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,00 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 938 к постановлению
Приложение 939 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Теренсай (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Теренсай, расположенного в 6,5 километра к восток-северо-востоку от 13 лет Казахстана Мартукского района Актюбинской области.

Бейіт Ақтөбе педагогикалық институтының 1989 жылғы археологиялық экспедициясының мәліметіне сәйкес шағын көлбеу төбенің жонында орналасқан бір қорғаннан тұрады. Диаметрі 14 метр, биіктігі 0,7 метр болатын қорғанның үйіндісі жарты шар тәрізді. Қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі болған.
2017 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясының қызметкерлері 1-қорғанның оңтүстігінен тағы екі қорған тапты. Қорғандар арасында ойыс байқауға болады. Қорғандардың өлшемдері: 2 – 0,4 × 15 метр, 3 – 0,3 × 13 метр. Екі қорған да бұрын жыртылған. Бейіттің шығыс жағынан қара жол өтеді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 21,30 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,53 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,85 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,49 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,43 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 940-қосымша
қаулысына 941-қосымша
Теріс-Бұтақ-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родников ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым қашықтықта орналасқан Теріс-Бұтақ-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Солтүстік-батыс – оңтүстік-шығыс сызығы бойымен ұзындығы 220 метр тізбекте орналасқан төрт жер құрылымнан тұрады. Тізбектің оңтүстік шетінде ең үлкен 1-қорған салынған, оның биіктігі 1,8 метр, диаметрі 21 метр. Үйінді жарты шар тәрізді. Оның төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған. Одан оңтүстік-батысқа қарай 25 метр жерде 4-қорған (0,5 × 17 метр) табылды. 1-қорғаннан солтүстік-батысқа қарай 60 метр жерде солтүстік-батыстан оңтүстік-шығысқа бағытталған "ұзын" қорған орналасқан, оның үйіндісінің биіктігі 0,6 метр, ені 14 метр, ұзындығы 55 метр. Одан солтүстік-батысқа қарай 160 метр жерде 3-қорған (0,5 × 18 метр) тұрғызылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 27,51 гектарды құрайды. Оның ішінде:

Могильник, согласно данным археологической экспедиции Актюбинского педагогического института за 1989 года, состоит из одного кургана, расположенного на гребне небольшой пологой возвышенности. Насыпь кургана диаметром 14 метров, высотой 0,7 метра имеет полусферическую форму. На вершине кургана ранее стоял триангуляционный знак.
При осмотре в 2017 году сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия южнее кургана 1 были обнаружены еще два кургана. Между курганами прослеживается западина. Размеры курганов: 2 – 0,4 × 15 метров, 3 – 0,3 × 13 метров. Оба кургана ранее подвергались распашке. С восточной стороны могильника проходит грунтовая дорога.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 21,30 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,53 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,85 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,49 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,43 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 940 к постановлению
Приложение 941 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Терис-Бутак-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Терис-Бутак-І, расположенного в 10 километра к юго-западу от села Родниковка Мартукского района Актюбинской области.
Состоит из четырех земляных сооружений, расположенных цепочкой длиной 220 метров по линии северо-запад – юго-восток. В южной оконечности цепочки сооружен крупнейший курган 1, высота его 1,8 метра, диаметр 21 метров. Насыпь полусферическая. На вершине ее установлен триангуляционный знак. В 25 метрах к юго-западу от него обнаружен курган 4 (0,5 × 17 метров). В 60 метрах к северо-западу от кургана 1 расположен "длинный" курган, ориентированный с северо-запада на юго-восток, высота его насыпи 0,6 метра, ширина 14 метров, длина 55 метров. В 160 метрах к северо-западу от него воздвигнут курган 3 (0,5 × 18 метров).
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 27,51 гектара. Из них:

ескерткіштің ауданы – 1,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 4,08 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,39 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 13,99 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 942-қосымша
қаулысына 943-қосымша
Теріс-Бұтақ-ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қурайлы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым қашықтықта орналасқан Теріс-Бұтақ-ІІІ қорғанының бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірт төбесіне салынған. Қорғанның диаметрі 15 метр, биіктігі 1 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,17 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,02 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,28 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,83 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 944-қосымша
қаулысына 945-қосымша
Тоғалай-І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9,3 шақырым қашықтықта орналасқан Тоғалай-І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз қорған Ақсу өзенінің сол жағалауындағы саласы – Құраша өзенінің солтүстік-батысындағы терраса шетіндегі шағын төбеде орналасқан. Диаметрі 18 метр, биіктігі 0,6 метр қорған үйіндісі жарты шар тәрізді болған.

площадь памятника – 1,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 4,08 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 8,39 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 13,99 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 942 к постановлению
Приложение 943 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Терис-Бутак-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Терис-Бутак-ІІІ, расположенного в 10 километрах к северо-востоку от села Курайлы Мартукского района Актюбинской области.
Курган сооружен на вершине водораздельного плато правого берега реки Илек. Диаметр кургана 15 метров, высота 1 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,17 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,02 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,28 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,83 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 944 к постановлению
Приложение 945 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Тогалай-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Тогалай-І, расположенного в 9,3 километрах к северо-западу от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Одиночный курган расположен на небольшой возвышенности, находящейся на краю террасы к северо-западу от ручья Кураша – левобережного притока реки Аксу. Насыпь кургана диаметром 18 метров, высотой 0,6 метра имела полусферическую форму.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,5 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,08 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,39 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,98 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 946-қосымша
қаулысына 947-қосымша
Тоғалай-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Ақмоласай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9,1 шақырым қашықтықта орналасқан Тоғалай-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Ақсу өзенінің сол жағалауындағы саласы – Құраша бұлағының сағасынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай, тік қырат жонында орналасқан. Қорғандардың үйінділері жарты шар тәрізді. 2 және 3-қорғандардың диаметрі 10 метр, биіктігі 0,3-0,5 метр. Ең үлкен 1-қорғанның (2 × 24 метр) төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған. 2017 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекция қызметкерлерінің тексергенде 3-қорғанның орнында қорғанға ұқсамайтын аздаған төмпешік байқалғаны анықталды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 24,97 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,84 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,57 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,61 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,95 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 948-қосымша
қаулысына 949-қосымша
Тілепберген-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,5 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,08 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,39 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,98 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 946 к постановлению
Приложение 947 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Тогалай-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Тогалай-ІІ, расположенного в 9,1 километра к северо-западу от села Акмоласай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник расположен на гребне крутой возвышенности, к северо-северо-западу от устья ручья Кураша – левобережного притока реки Аксу. Насыпи курганов имеют полусферическую форму. Диаметр курганов 2 и 3 составляет 10 метров, высота 0,3–0,5 метра. На вершине самого крупного кургана 1 (2 × 24 метра) установлен триангуляционный знак. При осмотре в 2017 году сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия выяснилось, что на месте кургана 3 наблюдается небольшое всхолмление, мало похожее на курган.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 24,97 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,84 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,57 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,61 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,95 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 948 к постановлению
Приложение 949 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Тлепберген-І (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 11,8 шақырым қашықтықта орналасқан Тілепберген-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бажырсай бұлағынан шығысқа қарай 1,47 шақырым жерде, суайрық төбеде орналасқан алты жарты шар тәрізді қорғаннан тұрды. 1-қорғанның (1 × 18 метр) төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. Үйінділерде жеке тастар кездеседі. Оның шығыс табанында биіктігі 0,4 метр, диаметрі 7-8 метр болатын 5-6-қорғандар салынған. Одан батысқа қарай 100 метр беткейде 2-қорған (0,3 × 5 метр) тіркелген. Оңтүстікке қарай 250 метр жерде бөлек үйіндіде биіктігі 0,4 метр, диаметрі 6 метр 4-қорған орналасқан. Оның үйінділерінде тастар кездеседі. 1-қорғаннан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 300 метр жерде 3-қорған (0,7 × 8 метр) тұр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 54,51 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 5,27 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 10,00 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 16,01 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 23,23 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 950-қосымша
қаулысына 951-қосымша
Тілепберген-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12,5 шақырым қашықтықта орналасқан Тілепберген-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған жарты шар тәрізді қиыршық қосылған жер үйінді болып табылады. Оның диаметрі 10 метр, биіктігі 0,5 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,10 гектарды құрайды;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Тлепберген-І, расположенного в 11,8 километра к северо-западу от села Каратогай Мартукского района Актюбинской области.
Состоял из шести курганов полусферической формы, расположенных на вершине водораздела, в 1,47 километра к востоку от ручья Бажырсай. На вершине кургана 1 (1 × 18 метров) ранее был установлен триангуляционный знак. В насыпи встречаются отдельные камни. У его восточной подошвы сооружены курганы 5, 6 высотой 0,4 метра, диаметром 7–8 метров. На склоне в 100 метрах к западу от него зафиксирован курган 2 (0,3 × 5 метров). В 250 метрах к югу на отдельном бугре находится курган 4 высотой 0,4 метра, диаметром 6 метров. В насыпи его встречаются камни. В 300 метрах к востоко-юго-востоку от кургана 1 стоит курган 3 (0,7 × 8 метров).
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 54,51 гектара. Из них:
площадь памятника – 5,27 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 10,00 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 16,01 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 23,23 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 950 к постановлению
Приложение 951 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Тлепберген-ІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Тлепберген-ІІ, расположенного в 12,5 километра к северо-западу от села Каратогай Мартукского района Актюбинской области.
Курган представляет собой полусферическую насыпь с включением щебня. Диаметр его 10 метров, высота 0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,10 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,56 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 952-қосымша
қаулысына 953-қосымша
Хлебодаровка бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Сарыжар ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7,2 шақырым қашықтықта орналасқан Хлебодаровка бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт суайрық жонында оңтүстік-оңтүстік-шығыс – солтүстік-солтүстік-батыс осі бойымен созылған төрт қорғаннан тұрады. Қорғандарда диаметрі 8-ден 18 метрге дейін, биіктігі 0,2-ден 0,4 метрге дейін тегістелген үйінділері бар. 2-қорғанның айналасында сақиналы ор бар. 4-қорған 2016 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясы қызметкерлерінің тексеруі кезінде табылған жоқ.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 14,61 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,19 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,64 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,38 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 8,40 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 954-қосымша
қаулысына 955-қосымша
Хлебодаровка-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Сарыжар ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 9,6 шақырым қашықтықта орналасқан Хлебодаровка-ІІ қорғанының бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үйіндісінде тас бар қорғанның диаметрі 14 метр және биіктігі 0,4 метр. Қорған Елек өзені мен оның Тәңірберген өзенінің сол жағалауындағы саласы арасындағы суайрықта орналасқан.

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,56 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 952 к постановлению
Приложение 953 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Хлебодаровка (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Хлебодаровка, расположенного в 7,2 километра к северо-востоку от села Сарыжар Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из четырех курганов, вытянутых по оси юго-юго-восток – северо-северо-запад на гребне водораздела. Курганы имеют насыпи уплощенной формы диаметром от 8 до 18 метров, высотой от 0,2 до 0,4 метра. Вокруг кургана 2 прослежен кольцевой ров. Курган 4 при осмотре сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия в 2016 году не был обнаружен.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 14,61 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,19 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,64 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,38 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 8,40 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 954 к постановлению
Приложение 955 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Хлебодаровка-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Хлебодаровка-ІІ, расположенного в 9,6 километра к юго-западу от села Сарыжар Мартукского района Актюбинской области.
Курган с камнем в насыпи диаметром 14 метров и высотой 0,4 метра. Курган расположен на водоразделе междуречья реки Илек и его левобережного притока реки Танирберген.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,34 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,05 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,34 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,90 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 956-қосымша
қаулысына 957-қосымша
Хлебодаровка-ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Сарыжар ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 14 шақырым қашықтықта орналасқан Хлебодаровка-ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған екінші жайылма террасада, Тәңірберген өзенінің оң жағалауында Ақтөбе – Мәртөк тас жолы жағынан шығысқа қарай 116 метр жердегі қара жолдың жанында, орналасқан. Қорғанның жарты шар тәрізді үйіндісінің диаметрі 10 метр, биіктігі 0,3 метр. Қорған үйіндісінде жәшік тәрізді (циста) тас тақталар байқалады.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,58 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,92 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,09 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,55 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 958-қосымша
қаулысына 959-қосымша
Хлебодаровка-ІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Сарыжар ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 13,4 шақырым қашықтықта орналасқан Хлебодаровка-ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған екінші жайылма террасада, Тәңірберген өзенінің оң жағалауында Ақтөбе – Мәртөк тас жолы жағынан шығысқа қарай 307 метр жердегі қара жолдың жанында, орналасқан. Қорғанның жарты шар тәрізді үйіндісінің диаметрі 10 метр, биіктігі 0,3 метр. Қорған үйіндісінде жәшік тәрізді (циста) тас тақталар байқалады.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,34 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,05 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,34 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,90 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 956 к постановлению
Приложение 957 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Хлебодаровка-ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Хлебодаровка-ІІІ, расположенного в 14 километрах к запад-юго-западу от села Сарыжар Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен на второй надпойменной террасе, у грунтовой дороги в 116 метрах к востоку, правобережья реки Танирберген со стороны трассы Актобе – Мартук. Полусферический насыпь кургана имеет диаметр 10 метров и высоту 0,3 метра. В насыпи кургана прослеживаются каменные плиты, образующие ящик (циста).
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,58 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,92 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,09 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,55 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 958 к постановлению
Приложение 959 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Хлебодаровка-ІV (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Хлебодаровка-ІV, расположенного в 13,4 километра к запад-юго-западу от села Сарыжар Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен на второй надпойменной террасе, у грунтовой дороги в 307 метрах к востоку, правобережья реки Танирберген со стороны трассы Актобе – Мартук. Полусферический насыпь кургана имеет диаметр 20 метров и высоту 0,4 метра. В насыпи кургана прослеживаются каменные плиты, образующие ящик (циста).

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,90 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,30 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,46 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 960-қосымша
қаулысына 961-қосымша
Целинный-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола және орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан батысқа қарай 2,2 шақырым қашықтықта орналасқан Целинный-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстіртте жинақы орналасқан тоқсан жеті қорғаннан және ғибадатханалардан тұрады. Қорғанның диаметрі 6-дан 30 метрге дейін, биіктігі 0,1-ден 3,0 метрге дейін. Суайрық баурайында орналасқан ең солтүстік 70-қорғанның үйіндісінде тас бар. 1, 2, 36 және 58-қорғандарының айналасында шағын орлар, 2, 36, 58 және 69-үйінділерде тонау шұңқырлар бар. Сондай-ақ, бейітте түрлі бағытта созылған үш ұзын 39, 46, 85-қорған анықталды. Бейітке 1-қорғанның солтүстік-батысы мен оңтүстігінде табылған 116, 21, 31, 76, 91, 96-ғибадатханаларда кіреді. 1-қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі болған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 53,78 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 5,54 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 10,04 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,70 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 22,55 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 962-қосымша
қаулысына 963-қосымша
Целинный-ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,90 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,30 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,46 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 960 к постановлению
Приложение 961 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Целинный-І (эпоха бронзы и средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Целинный-І, расположенного в 2,2 километра к западу от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из девяноста семи курганов и святилищ, компактно расположенных на водораздельном плато левобережья реки Илек. Курганы диаметром от 6 до 30 метров, высотой от 0,1 до 3,0 метров. Самый северный курган 70, расположенный на склоне водораздела, имеет камень в насыпи. Вокруг курганов 1, 2, 36 и 58 прослеживаются ровики, в насыпях 2, 36, 58 и 69 – грабительские воронки. В могильнике также выявлены три длинных кургана 39, 46, 85, вытянутые в различном направлении. К могильнику относятся и шесть святилищ 16, 21, 31, 76, 91, 96, обнаруженные к северо-западу и югу от кургана 1. На вершине кургана 1 ранее стоял триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 53,78 гектара. Из них:
площадь памятника – 5,54 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 10,04 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 15,70 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 22,55 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 962 к постановлению
Приложение 963 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Целинный-ІІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2,1 шақырым қашықтықта орналасқан Целинный-ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған Тасшокысай жырасының сол жағалауындағы меридиандық бағыттағы шағын суайрықта салынған. Диаметрі 7 метр, биіктігі 0,3 метр жарты шар тәрізді үйінді.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,25 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,01 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,86 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 2,99 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,39 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 964-қосымша
қаулысына 965-қосымша
Целинный-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3,7 шақырым қашықтықта орналасқан Целинный-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жарты шар тәрізді үйінділері бар төрт жер қорған Елек өзенінің саласы – Тасшокысай жырасының сол жағалауындағы тар суайрық бойында орналасқан. Қорғандар тізбекпен солтүстік-шығыстан оңтүстік-батысқа қарай 420 метр қашықтыққа созылған. Қорғандардың диаметрі 10-28 метр, биіктігі 0,2-2 метр. Үлкен қорғанға бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. 2017 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясының қызметкерлері 2-қорғанның солтүстік-шығысында диаметрі 12 метр, биіктігі 0,5 метр болатын тағы бір қорған тапты.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 51,02 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,88 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 8,93 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 15,28 гектарды құрайды;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Целинный-ІІ, расположенного в 2,1 километра к юго-западу от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Курган сооружен на небольшом водоразделе меридиональной ориентировки левобережья оврага Тасшокысай. Насыпь кургана полусферической формы диаметром 7 метров, высотой 0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,25 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,01 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,86 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 2,99 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,39 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 964 к постановлению
Приложение 965 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Целинный-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Целинный-ІІІ, расположенного в 3,7 километра к юго-западу от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Четыре земляных кургана с насыпями полусферической формы расположены вдоль узкого водораздела левобережья оврага Тасшокысай – притока реки Илек. Курганы вытянуты цепочкой с северо-востока на юго-запад на расстояние 420 метров. Диаметр курганов 10–28 метров, высота 0,2–2 метра. На большом кургане ранее был установлен триангуляционный знак. При осмотре в 2017 году сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия к северо-востоку от кургана 2 был обнаружен еще один курган диаметром 12 метров, высотой 0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 51,02 гектара. Из них:
площадь памятника – 3,88 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 8,93 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 15,28 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 22,93 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Қаулысына 966-қосымша
қаулысына 967-қосымша
Целинный-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5,8 шақырым қашықтықта орналасқан Целинный-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы оңтүстік-батыстан солтүстік-батысқа қарай бағытталған жұмсақ үстіртте салынған екі қорғаннан тұрады. Жарты шар пішінді үйінділер иаметрі 50 және 55 метр, биіктігі 3 және 6,5 метр. Қорғандар солтүстік-шығыс – оңтүстік-батыс осі бойынша бір-бірінен 586 метр қашықтықта орналасқан.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 59,09 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,82 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 10,25 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 17,99 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 27,03 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 968-қосымша
қаулысына 969-қосымша
Целинный-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6,1 шақырым қашықтықта орналасқан Целинный-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ақтөбе мемлекеттік педагогикалық институтының археологиялық отрядының мәліметі бойынша бейіт жарты шар тәрізді үйіндісі бар бір жер қорғаннан тұрды. 2017 жылы Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраны қорғау мемлекеттік инспекциясының қызметкерлері қараған кезде қорғанның екі жағынан тағы екі жер қорған табылды. Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрық төбеде орналасқан. Оған дөңес жағы солтүстікке қарайтын доға құрайтын үш жер қорған кіреді. Қорғандардың диаметрі 12 метрден 22 метрге дейін, биіктігі 0,2 метрден 0,4 метрге дейін.

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 22,93 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 966 к постановлению
Приложение 967 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Целинный-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Целинный-ІV, расположенного в 5,8 километра к юго-западу от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух курганов, сооруженных на ориентированном с юго-запада на северо-запад пологом плато левобережья реки Илек. Насыпи курганов полусферической формы диаметром 50 и 55 метров, высотой 3 и 6,5 метра. Курганы расположены в 586 метрах друг от друга по оси северо-восток – юго-запад.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 59,09 гектара. Из них:
площадь памятника – 3,82 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 10,25 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 17,99 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 27,03 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 968 к постановлению
Приложение 969 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Целинный-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Целинный-V, расположенного в 6,1 километра к юго-западу от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Могильник, по данным археологического отряда Актюбинского государственного педагогического института, состоял из одного земляного кургана с полусферической насыпью. При осмотре в 2017 году сотрудниками Актюбинской областной государственной инспекции по охране историко-культурного наследия по обе стороны кургана были обнаружены еще два земляных кургана. Могильник расположен на вершине водораздела левобережья реки Илек. Включает три земляных кургана, образующих дугу, выпуклой стороной обращенную к северу. Диаметр курганов колеблется от 12 до 22 метров, высота – от 0,2 до 0,4 метра.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 23,48 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,78 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 3,36 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,17 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,17 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 970-қосымша
қаулысына 971-қосымша
Целинный-VІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 7,5 шақырым қашықтықта орналасқан Целинный-VІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жарты шар пішінді қорған Елек өзенінің сол жағалауындағы кең суайрық төбеде орналасқан. Қорған өте үлкен, диаметрі 60 метр, биіктігі 3 метр. Периметрі бойынша қорған тереңдігі 1 метрге дейінгі ормен қоршалған. Оның төбесінде диаметрі 10 метр, тереңдігі 2 метрден асатын тонау шұңқыры бар.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 17,12 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,44 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,15 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,13 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,40 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 972-қосымша
қаулысына 973-қосымша
Целинный-VІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Көкпекті ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 4,3 шақырым қашықтықта орналасқан Целинный-VІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш жер қорған Елек өзенінің алғашқы жайылма террасасының шетінде орналасқан. Батыс – шығыс осі бойымен созылған. Үйінділер жарты шар пішінді. 1-қорған қалғандарынан меридиандық бағыттағы жырамен бөлінген. Ол 2-қорғаннан (,2 × 15 метр) шығысқа қарай 105 метр жерде салынған. 1-қорғанның өлшемі 1,0 × 13 метр. 3-қорғанның биіктігі 0,6 метр, диаметрі 10 метр. Қорғандардан алыс емес жерде терең шұңқырлар бар.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 23,48 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,78 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,36 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,17 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,17 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 970 к постановлению
Приложение 971 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Целинный-VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Целинный-VІ, расположенного в 7,5 километра к запад-юго-западу от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Курган полусферической формы, расположенный на вершине широкого водораздела левобережья реки Илек. Курган достаточно больших размеров, диаметром 60 метров, высотой 3 метра. По периметру курган окружен рвом глубиной до 1 метра. На его вершине имеется грабительская воронка диаметром 10 метров, глубиной более 2 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 17,12 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,44 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,15 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,13 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,40 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 972 к постановлению
Приложение 973 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Целинный-VІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Целинный-VІІ, расположенного в 4,3 километра к запад-северо-западу от села Кокпекти Мартукского района Актюбинской области.
Три земляных кургана расположены на краю первой надпойменной террасы реки Илек. Вытянуты по оси запад – восток. Насыпи полусферической формы. Курган 1 отделен от остальных оврагом меридионального направления. Он сооружен в 105 метрах востоку от кургана 2 (1,2 × 15 метров). Курган 1 имеет размеры 1,0 × 13 метров. Курган 3 высотой 0,6 метра, диаметром 10 метров. Недалеко от курганов имеются глубокие ямы.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 20,76 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,46 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,77 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,34 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 11,19 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 974-қосымша
қаулысына 975-қосымша
Черемушки-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6,9 шақырым қашықтықта орналасқан Черемушки-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Ақсу өзенінің бастауында, жазық қырат басында орналасқан жарты шар тәрізді екі қорғаннан тұрады. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 0,3 × 12 метр, 2 – 0,2 × 14 метр. Бейіттің солтүстік-батысында қазақ зираты орналасқан. 2-қорғанның шығыс негізі қара жолмен деформацияланған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 12,41 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,08 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,24 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,68 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,41 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 976-қосымша
қаулысына 977-қосымша
Шаклум-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Құрмансай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 10,1 шақырым қашықтықта орналасқан Шаклум-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 20,76 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,46 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,77 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,34 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,19 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 974 к постановлению
Приложение 975 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Черемушки-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Черемушки-І, расположенного в 6,9 километра к северо-западу от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.
Могильник из двух земляных полусферических курганов расположен на вершине плоской возвышенности, у истока реки Аксу. Размеры курганов: 1 – 0,3 × 12 метров, 2 – 0,2 × 14 метров. К северо-западу от могильника находится казахское кладбище. Восточное основание кургана 2 деформировано грунтовой дорогой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 12,41 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,08 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,24 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,68 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,41 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 976 к постановлению
Приложение 977 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шаклум-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шаклум-І, расположенного в 10,1 километра к восток-юго-востоку от села Курмансай Мартукского района Актюбинской области.

Бейіт Елек өзенінің сол жағалауы – Жаману өзеніндегі суайрық үстірт төбесінде орналасқан. Ол он үш қорғаннан тұрды, оның оңтүстік бөлігінде ұзындығы 550 метр болатын бес қорғанның ендік тізбегі болды, олардың ішіндегі ең үлкені – 1-қорғанның (16,5 × 30 метр) төбесінде триангуляциялық белгі орнатылған. Екінші топ солтүстікке қарай салынды. Оған 2, 3-екі қорған кірді. Олардың диаметрі 26 және 36 метр, биіктігі 0,3 және 0,5 метр. 3, 4 қорғандарының тағы бір жұбы солтүстікте болды, мұнда параметрлер бірдей: диаметрі 30 метр, биіктігі 0,3-0,4 метр. Төртінші топ 1-қорғанның шығысында табылды. Ол диаметрі 14-тен 25 метрге дейін, биіктігі 0,2-ден 0,3 метрге дейін өзгеретін төрт қорғаннан тұрды. Қазіргі уақытта біріншісінен басқа барлық қорғандар жер жырту салдарынан жойылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 13,03 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,13 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,36 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,86 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,65 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 978-қосымша
қаулысына 979-қосымша
Шанды-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Шанды ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым қашықтықта орналасқан Шанды-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Ақсу өзенінің оңтүстік-батысындағы суайрықта салынған жеті қорғаннан және екі ғибадатханадан тұрады. Қорғандар тобы солтүстік-батыс – оңтүстік-шығыс сызығымен созылып, шағын террасаның шетінде өте тік беткейге ие болды. Қорғандардың диаметрі 12-ден 25 метрге дейін, биіктігі 0,3-тен 2 метрге дейін. 2-қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. 1 және 7-қорғандардың негізінде шағын орлар байқалады. 1-қорғаннан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 80 метр жерде тікбұрышты пішінді ғибадатхана (8-нысан) белгіленген. 9-нысан 1-қорғаннан солтүстік-батысқа қарай 46 метр жерде анықталды.

Могильник расположен на вершине водораздельного плато реки Жамансу – левобережья реки Илек. Состоял из тринадцати курганов, в южной части его находилась широтная цепочка из пяти курганов длиной 550 метров, на вершине крупнейшего из них – кургана 1 (16,5 × 30 метров) был установлен триангуляционный знак. Вторая группа была сооружена к северу. Включала в себя два кургана 2, 3. Их диаметр 26 и 36 метров, высота 0,3 и 0,5 метра. Еще одна пара курганов 3, 4 находилась севернее, здесь параметры практически одинаковые: диаметр 30 метров, высота 0,3–0,4 метра. Четвертая группа была обнаружена к востоку от кургана 1. Состояла из четырех курганов, диаметр которых варьировался от 14 до 25 метров, высота – от 0,2 до 0,3 метра. В настоящее время все курганы, кроме первого, уничтожены распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 13,03 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,13 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,36 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,86 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,65 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 978 к постановлению
Приложение 979 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шанды-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шанды-ІІІ, расположенного в 9 километрах к восток-северо-востоку от села Шанды Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из семи курганов и двух святилищ, сооруженных на водоразделе к юго-западу от реки Аксу. Курганная группа вытянулась по линии северо-запад – юго-восток, на краю небольшой террасы, имевшей довольно крутой склон. Диаметры курганов от 12 до 25 метров, высота от 0,3 до 2 метров. На вершине кургана 2 ранее был установлен триангуляционный знак. У основания курганов 1 и 7 прослеживаются ровики. В 80 метрах на юго-юго-восток от кургана 1 отмечено святилище (объект 8), имеющее прямоугольную форму. Объект 9 выявлен в 46 метрах к северо-западу от кургана 1.

Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 132,36 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 15,22 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 26,31 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 38,63 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 52,20 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 980-қосымша
қаулысына 981-қосымша
Шанды-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Шаңды ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым қашықтықта орналасқан Шанды-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Шолақсай сайының солтүстігінде, суайрық жота төбесінде орналасқан екі жер қорғаннан тұрады. Қорғандар солтүстік-батыс – оңтүстік-шығыс осі бойымен 25 метр қашықтыққа созылған. Қорғандардың өлшемдері: 1 – 0,6 × 10 метр, 2 – 0,15 × 12 метр. Соңғысының үйіндісі қатты тегістелген. Қорғандардың үйінділері бұрын жыртылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 12,48 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,08 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,24 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,70 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,46 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 982-қосымша
қаулысына 983-қосымша
Шанды-V қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Шанды ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым қашықтықта орналасқан Шанды-V қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 132,36 гектара. Из них:
площадь памятника – 15,22 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 26,31 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 38,63 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 52,20 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 980 к постановлению
Приложение 981 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шанды-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шанды-ІV, расположенного в 9 километрах к восток-северо-востоку от села Шанды Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух земляных курганов, расположенных на вершине водораздельного хребта, к северу от балки Шолаксай. Курганы вытянуты по оси северо-запад – юго-восток на расстояние 25 метров. Размеры курганов: 1– 0,6 × 10 метров, 2– 0,15 × 12 метров. Насыпь последнего сильно уплощена. Насыпи курганов ранее распахивались.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 12,48 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,08 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,24 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,70 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,46 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 982 к постановлению
Приложение 983 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шанды-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шанды-V, расположенного в 9 километрах к восток-северо-востоку от села Шанды Мартукского района Актюбинской области.

Қорған Шолақсай сайының солтүстігінде, суайрық жота төбесінде салынған. Жер қорған үйіндісінің диаметрі 12 метр, биіктігі 0,4 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 10,82 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 0,96 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,17 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,66 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 984-қосымша
қаулысына 985-қосымша
Шанды-VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Шанды ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 8,9 шақырым қашықтықта орналасқан Шанды-VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Шолақсай сайының солтүстігінде, суайрық жота баурайында орналасқан екі жер қорғаннан тұрады. 1-қорған бейіттң солтүстік-батыс бөлігін алып жатыр, оның диаметрі 8 метр, биіктігі 0,4 метр. 2-қорған 1-қорғаннан оңтүстік-шығысқа қарай 217 метр жерде салынған, оның диаметрі 10 метр, биіктігі 0,1 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 22,28 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,35 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,97 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,88 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 986-қосымша
қаулысына 987-қосымша
Шаруа-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Курган сооружен на вершине водораздельного хребта, к северу от балки Шолаксай. Насыпь земляного кургана имеет диаметр 12 метров и высоту 0,4 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 10,82 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 0,96 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,17 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,66 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 984 к постановлению
Приложение 985 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шанды-VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шанды-VІ, расположенного в 8,9 километра к восток-северо-востоку от села Шанды Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух земляных курганов, расположенных на склоне водораздельного хребта, к северу от балки Шолаксай. Курган 1 занимает северо-западную часть могильника, его диаметр 8 метров, высота 0,4 метра. Курган 2 сооружен в 217 метрах к юго-востоку от кургана 1, его диаметр 10 метров, высота 0,1 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 22,28 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,35 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,97 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 6,88 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 12,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 986 к постановлению
Приложение 987 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шаруа-І (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7,5 шақырым қашықтықта орналасқан Шаруа-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық төбеде орналасқан он жер қорғаннан тұрды. Қорғандар солтүстік-шығыстан оңтүстік-батысқа қарай 300 метрге созылған. Ең үлкен 1-қорғанның төбесінде триангуляциялық белгі орнатылды. Ұзақ жер жыртудың салдарынан үйінділер тегістелген. 6 және 8-қорғандар жер жырту салдарынан жойылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 41,82 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,36 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 7,17 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 12,36 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 18,93 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 988-қосымша
қаулысына 989-қосымша
Шаруа-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6,7 шақырым қашықтықта орналасқан Шаруа-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрықта орналасқан төрт қорғаннан тұрды. Жоспарда 1, 2 және 4-қорғандар солтүстік-шығыстан оңтүстік-батысқа қарай созылған тізбекті құрайды. Олардың диаметрі 12-26 метр, биіктігі 0,3-0,7 метр. 3-қорған (0,3 × 10 метр) солтүстіктегі шеткі 1-қорғаннан батысқа қарай 119 метр жерде орналасқан, онда тұрған триангуляциялық белгі салданынан жойылған. Ескерткіштің аумағы бұрын жыртылған. 2 және 4-қорғандар жер жырту салдарынан жойылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 18,43 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,34 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,32 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,60 гектарды құрайды;

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шаруа-І, расположенного в 7,5 километра к северо-востоку от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоял из десяти земляных курганов, расположенных на вершине водораздела правобережья реки Илек. Курганы протянулись с северо-востока на юго-запад на 300 метров. На вершине крупнейшего кургана 1 был установлен триангуляционный знак. Насыпи уплощенные, что является следствием длительных распашек. Курганы 6 и 8 уничтожены распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 41,82 гектара. Из них:
площадь памятника – 3,36 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 7,17 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 12,36 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 18,93 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 988 к постановлению
Приложение 989 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шаруа-ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шаруа-ІІ, расположенного в 6,7 километра к северо-востоку от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоял из четырех курганов, расположенных на водоразделе правобережья реки Илек. Курганы 1, 2 и 4 в плане образуют цепочку, вытянутую с северо-востока на юго-запад. Их диаметр 12–26 метров, высота 0,3–0,7 метра. Курган 3 (0,3 × 10 метров) расположен в 119 метрах западнее крайнего северного кургана 1, разрушен стоящим на нем триангуляционным знаком. Территория памятника ранее распахивалась. Курганы 2 и 4 уничтожены распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 18,43 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,34 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,32 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,60 гектара;

қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,17 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 990-қосымша
қаулысына 991-қосымша
Шаруа-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Кеңсахара ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым қашықтықта орналасқан Шаруа-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық баурайында орналасқан және жол бойымен солтүстік-солтүстік-шығыстан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 500 метрге созылған сегіз жер қорғаннан тұрды. Олардың диаметрі 8-24 метр, биіктігі 0,3-0,6 метр. 3-8-қорғандар жер жырту салдарынан жойылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 13,28 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,12 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,39 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,95 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,82 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 992-қосымша
қаулысына 993-қосымша
Шевченко-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Шевченко ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 0,5 шақырым қашықтықта орналасқан Шевченко-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Екінші Қарағаш бұлағының бастауындағы суарықта және Шевченко ауылының оңтүстігінде орналасқан бес жер қорғаннан тұрады. Бейіттің солтүстік-батысы мен оңтүстік-шығысында қайың тоғайы өседі. Қорғандардың диаметрі 8-24 метр, биіктігі 0,15-1,3 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 17,17 гектарды құрайды. Оның ішінде:

зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,17 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 990 к постановлению
Приложение 991 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шаруа-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шаруа-ІІІ, расположенного в 6 километрах к северо-востоку от села Кенсахара Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоял из восьми земляных курганов, размещенных на склоне водораздельной возвышенности правобережья реки Илек и вытянутых вдоль дороги на 500 метров с северо-северо-востока на юго-юго-запад. Их диаметр 8–24 метров, высота 0,3–0,6 метра. Курганы 3–8 уничтожены распашкой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 13,28 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,12 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,39 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,95 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,82 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 992 к постановлению
Приложение 993 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шевченко-І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шевченко-І, расположенного в 0,5 километра к юго-юго-востоку от села Шевченко Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из пяти земляных курганов, расположенных на водоразделе у истока ручья Второй Карагаш и к югу от села Шевченко. С северо-запада и юго-востока от курганов могильника произрастают березовые колки. Диаметры курганов составляют 8–24 метров, высота 0,15–1,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 17,17 гектара. Из них:

ескерткіштің ауданы – 0,41 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,12 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,15 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 9,49 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 994-қосымша
қаулысына 995-қосымша
Шевченко-ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Шевченко ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 4,3 шақырым қашықтықта орналасқан Шевченко-ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорған Байторысай – Шевченко грейдерлік жолынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 46 метр жерде, Таранғұл өзені мен Екінші Қарағаш бұлағы арасындағы тік суайрықта орналасқан. Жер қорған үйіндісінің диаметрі 17 метр, биіктігі 1 метр. Қорғанның төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,16 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,02 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,28 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,82 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 996-қосымша
қаулысына 997-қосымша
Шевченко-ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Шевченко ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 4,3 шақырым қашықтықта орналасқан Шевченко-ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

площадь памятника – 0,41 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,12 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,15 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 9,49 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 994 к постановлению
Приложение 995 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шевченко-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шевченко-ІІІ, расположенного в 4,3 километра к запад-северо-западу от села Шевченко Мартукского района Актюбинской области.
Курган расположен на крутом водоразделе междуречья реки Тарангул и ручья Второй Карагаш, в 46 метрах к юго-юго-западу от грейдерной дороги Байторысай – Шевченко. Насыпь земляного кургана имеет диаметр 17 метров, высоту 1 метр. На вершине кургана ранее был установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 11,16 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,02 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 3,28 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 6,82 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 996 к постановлению
Приложение 997 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шевченко-ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шевченко-ІІІ, расположенного в 7,4 километра к восток-юго-востоку от села Шевченко Мартукского района Актюбинской области.

Бейіт суайрық жота төбесінде орналасқан жарты шар тәрізді үйінділері бар төрт жер қорғаннан тұрады. 1-қорғанның (2,5 × 34 метр) айналасында сақиналы ор бар. Қалған үш қорған 1-қорғанның солтүстігі мен шығысында орналасқан және жоспарда солтүстік-батыстан оңтүстік-шығысқа қарай созылған тізбекті құрайды. Қорғандардың өлшемдері: 2 – 1,5 × 20 метр, 3 – 1,8 × 22 метр, 4-0,5 × 20 метр. 1-3-қорғандардың төбесінде тонау шұңқырлар анықталды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 11,16 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,02 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 3,28 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 6,82 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 998-қосымша
қаулысына 999-қосымша
Шевченко-ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қызылжар ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4,5 шақырым қашықтықта орналасқан Шевченко-ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Жосасай өзенінің солтүстігіндегі суайрық үстірт төбесінде, егістік алқапта орналасқан, қалқымалы үйінділері бар екі жер қорғаннан тұрады. 1-қорған бейіттің оңтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан, оның диаметрі 20 метр, биіктігі 1 метр. 2-қорған 1-қорғаннан батыс-солтүстік-батысқа қарай 116 метр жерде салынған, оның диаметрі 15 метр, биіктігі 1,5 метр.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 18,24 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,33 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 2,29 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 5,54 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 10,08 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 1000-қосымша
қаулысына 1001-қосымша
Шевченко-VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Могильник состоит из четырех земляных курганов с полусферическими насыпями, расположенных на вершине водораздельного хребта. Вокруг кургана 1 (2,5 × 34 метров) кольцевой ров. Остальные три кургана находятся к северу и востоку от кургана 1 и в плане образуют цепочку, вытянутую с северо-запада на юго-восток. Размеры курганов: 2 – 1,5 × 20 метров, 3 – 1,8 × 22 метров, 4 – 0,5 × 20 метров. На вершинах курганов 1–3 выявлены грабительские воронки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 23,75 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,11 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 3,52 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 7,14 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 11,98 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 998 к постановлению
Приложение 999 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шевченко-ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шевченко-ІV, расположенного в 4,5 километра к юго-западу от села Кызылжар Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоит из двух земляных курганов с оплывшими насыпями, расположенных на пашне, на вершине водораздельного плато к северу от реки Жосасай. Курган 1 находится в юго-восточной части могильника, его диаметр 20 метров, высота 1 метр. Курган 2 сооружен в 116 метрах к запад-северо-западу от кургана 1, его диаметр 15 метров, высота 1,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 18,24 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,33 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 2,29 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 5,54 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 10,08 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 1000 к постановлению
Приложение 1001 к постановлению
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шевченко-VІ (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Шевченко ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 4,8 шақырым қашықтықта орналасқан Шевченко-VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Орташасай шатқалының бастауынан оңтүстікке қарай орналасқан екі жер қорғаннан тұрды. Диаметрі 35 және 15 метр, биіктігі 2,5 және 0,4 метр болатын қорғандар жарты шар тәрізді болды. 1-қорғанның ортасында тонау шұңқыры байқалады. 2-қорған толығымен жыртылды.
Қорғау аймақтары кіретін кешен аумағының жалпы ауданы – 13,61 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,17 гектар;
қорғау аймағының шекарасы ескерткіш аумағының шекарасынан 40 метр шегінеді және ауданы 1,47 гектарды құрайды;
құрылыс салуды реттеу аймағы қорғау аймағы шекарасының шетінен 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің қорғау аймағына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 4,05 гектарды құрайды;
қорғалатын табиғи ландшафт аймағы құрылыс салуды реттеу шекарасының сызығынан 40 метр шегіне отырып, ескерткіштің құрылыс салуды реттеу аймағының шекараларына іргелес жатқан аумақты алып жатыр және 7,92 гектарды құрайды. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
қаулысына 1002-қосымша

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шевченко-VІ, расположенного в 4,8 километра к север-северо-востоку от села Шевченко Мартукского района Актюбинской области.
Могильник состоял из двух земляных курганов, расположенных к югу от истока оврага Орташасай. Курганы диаметром 35 и 15 метров, высотой 2,5 и 0,4 метра имели полусферическую форму. В центре кургана 1 наблюдается грабительская воронка. Курган 2 полностью распахан.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 13,61 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,17 гектара;
граница охранной зоны отступает от границы территории памятника на 40 метров и площадь составляет 1,47 гектара;
зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника, с отступом 40 метров от края границы охранной зоны и составляет 4,05 гектара;
зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника, с отступом от линии границы регулирования застройки 40 метров и составляет 7,92 гектара. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокое эстетическое качество.
Приложение 1002 к постановлению