2026-2028 жылдарға арналған кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері туралы
Ақмола облысы Шортанды аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 8С-47/2 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 15-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7 бабының 1 тармағының 4) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-7-тармағына сәйкес, Шортанды аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Шортанды кентінің бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 194 000 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 168 800 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 25 200 мың теңге;
2) шығындар – 194 000 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге;
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 0 теңге.
2. 2026-2028 жылдарға арналған Жолымбет кентінің бюджеті тиісінше 4, 5 және 6 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 130 000 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 127 900 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 100 мың теңге;
2) шығындар – 130 000 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге;
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 0 теңге.
3. 2026-2028 жылдарға арналған Дамса ауылдық округінің бюджеті тиісінше 7, 8 және 9 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 146 000 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 76 050 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 69 950 мың теңге;
2) шығындар – 146 000 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге;
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 0 теңге.
4. 2026-2028 жылдарға арналған Новокубанка ауылдық округінің бюджеті тиісінше 10, 11 және 12 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:

О бюджетах поселков, сельских округов на 2026-2028 годы
Решение Шортандинского районного маслихата Акмолинской области от 24 декабря 2025 года № 8С-47/2
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 15 настоящего решения.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 7 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с пунктом 2-7 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Шортандинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет поселка Шортанды на 2026-2028 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 194 000 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 168 800 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 25 200 тысяч тенге;
2) затраты – 194 000 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге;
бюджетные кредиты – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 0 тенге.
2. Утвердить бюджет поселка Жолымбет на 2026-2028 годы, согласно приложениям 4, 5 и 6 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 130 000 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 127 900 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 100 тысяч тенге;
2) затраты – 130 000 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге;
бюджетные кредиты – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 0 тенге.
3. Утвердить бюджет Дамсинского сельского округа на 2026-2028 годы, согласно приложениям 7, 8 и 9 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 146 000 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 76 050 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 69 950 тысяч тенге;
2) затраты – 146 000 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге;
бюджетные кредиты – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 0 тенге.
4. Утвердить бюджет Новокубанского сельского округа на 2026-2028 годы, согласно приложениям 10, 11 и 12 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:

1) кірістер – 43 768 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 22 100 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 21 668 мың теңге;
2) шығындар – 43 768 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге;
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 0 теңге.
5. 2026-2028 жылдарға арналған Бозайғыр ауылдық округінің бюджеті тиісінше 13, 14 және 15 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 97 000 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 70 000 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 8 000 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 19 000 мың теңге;
2) шығындар – 97 000 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге;
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 0 теңге.
6. 2026-2028 жылдарға арналған Бектау ауылдық округінің бюджеті тиісінше 16, 17 және 18 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 38 390 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 30 685 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 315 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 7 390 мың теңге;
2) шығындар – 38 390 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге;
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 0 теңге.
7. 2026-2028 жылдарға арналған Петровка ауылдық округінің бюджеті тиісінше 19, 20 және 21 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 38 108 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 17 100 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 900 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 20 108 мың теңге;
2) шығындар – 38 108 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге;
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 0 теңге.
8. 2026-2028 жылдарға арналған Андреевка ауылдық округінің бюджеті тиісінше 22, 23 және 24 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:

1) доходы – 43 768 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 22 100 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 21 668 тысяч тенге;
2) затраты – 43 768 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге;
бюджетные кредиты – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 0 тенге.
5. Утвердить бюджет сельского округа Бозайгыр на 2026-2028 годы, согласно приложениям 13, 14 и 15 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 97 000 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 70 000 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 8 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 19 000 тысяч тенге;
2) затраты – 97 000 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге;
бюджетные кредиты – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 0 тенге.
6. Утвердить бюджет сельского округа Бектау на 2026-2028 годы, согласно приложениям 16, 17 и 18 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 38 390 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 30 685 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 315 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 7 390 тысяч тенге;
2) затраты – 38 390 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге;
бюджетные кредиты – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 0 тенге.
7. Утвердить бюджет Петровского сельского округа на 2026-2028 годы, согласно приложениям 19, 20 и 21 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 38 108 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 17 100 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 900 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 20 108 тысяч тенге;
2) затраты – 38 108 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге;
бюджетные кредиты – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 0 тенге.
8. Утвердить бюджет Андреевского сельского округа на 2026-2028 годы, согласно приложениям 22, 23 и 24 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:

12. 2026 жылға арналған ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін 86 654 мың теңге сомасындағы бюджеттік субвенциялар көлемдері ескерілсін, оның ішінде:
Новокубанка ауылдық округі – 15 668 мың теңге;
Петровка ауылдық округі – 11 678 мың теңге;
Андреевка ауылдық округі – 12 987 мың теңге;
Раевка ауылдық округі – 13 757 мың теңге;
Пригородный ауылдық округі – 18 197 мың теңге;
Новоселовка ауылдық округі – 14 367 мың теңге.
13. 2026 жылға арналған кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке 64 541 мың теңге сомасында бюджеттік алып қоюлар ескерілсін, оның ішінде:
Шортанды кенті – 38 447 мың теңге;
Жолымбет кенті – 26 094 мың теңге.
14. 2026 жылға арналған кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен нысаналы трансферттер 34 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
15. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Шортанды аудандық
мәслихатының төрағасы
Г.Сәдуақасова
"КЕЛІСІЛДІ"
Шортанды ауданының әкімі С.Шабаров
24 желтоқсан 2025 жыл
Шортанды аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 8С-47/2 шешіміне
1 қосымша
2026 жылға арналған Шортанды кентінің бюджеті
Функционалдық топ
Санаты
Сома,
мың теңге
Функционалдық кіші топ
Сыныбы
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
Кіші сыныбы
Бағдарлама
1
2
3
4
5
6
I. Кiрiстер

12. Учесть объемы бюджетных субвенций на 2026 год, передаваемых из районного бюджета бюджетам сельских округов в сумме 86 654 тысяч тенге, в том числе:
Новокубанский сельский округ – 15 668 тысяч тенге;
Петровский сельский округ – 11 678 тысяч тенге;
Андреевский сельский округ – 12 987 тысяч тенге;
Раевский сельский округ – 13 757 тысяч тенге;
Пригородный сельский округ – 18 197 тысяч тенге;
Новоселовский сельский округ – 14 367 тысяч тенге.
13. Учесть бюджетные изъятия из бюджетов поселков, сельских округов в районный бюджет на 2026 год в сумме 64 541 тысяч тенге, в том числе:
поселок Шортанды – 38 447 тысяч тенге;
поселок Жолымбет – 26 094 тысяч тенге.
14. Учесть в бюджетах поселков, сельских округов на 2026 год целевые трансферты за счет средств местного бюджета, согласно приложению 34.
15. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Шортандинского районного маслихата Г. Садвокасова
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Шортандинского района
24 декабря 2025 года
_______________ С. Шабаров
Приложение 1
к решению Шортандинского районного маслихата
№ 8С-47/2 от 24 декабря 2025 года
Бюджет поселка Шортанды на 2026 год
Функциональная группа
Категория
Сумма, тысяч тенге
Функциональная подгруппа
Класс
Администратор бюджетных программ
Подкласс
Программа
1
2
3
4
5
6
I. Доходы

79897
оның ішінде:
Бозайғыр ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
14000
Раевка ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
2500
Петровка ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
2000
Андреевка ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
3000
Пригородный ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
2000
Новоселовка ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
1000
Новокубанка ауылдық округін абаттандыруға
3500
Раевка ауылдық округін абаттандыруға
2100
Петровка ауылдық округін абаттандыруға
2000
Андреевка ауылдық округін абаттандыруға
1000
Пригородный ауылдық округін абаттандыруға
3000
Новоселовка ауылдық округін абаттандыруға
1000
Раевка ауылдық округін санитарияны қамтамасыз етуге
300
Петровка ауылдық округін санитарияны қамтамасыз етуге
500
Андреевка ауылдық округін санитарияны қамтамасыз етуге
150
Пригородный ауылдық округін санитарияны қамтамасыз етуге
500
Новоселовка ауылдық округін санитарияны қамтамасыз етуге
1000
Новокубанка ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
2500
Бектау ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
3000
Раевка ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
3000
Петровка ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
2000
Андреевка ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
2000
Пригородный ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
3000
Новоселовка ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
3000
Бозайғыр ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
5000
Бектау ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
4390
Раевка ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
5644
Петровка ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
1930
Андреевка ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
2552
Пригородный ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
2331

79897
в том числе:
на освещение улиц в населенных пунктах сельского округа Бозайгыр
14000
на освещение улиц в населенных пунктах Раевского сельского округа
2500
на освещение улиц в населенных пунктах Петровского сельского округа
2000
на освещение улиц в населенных пунктах Андреевского сельского округа
3000
на освещение улиц в населенных пунктах Пригородного сельского округа
2000
на освещение улиц в населенных пунктах Новоселовского сельского округа
1000
на благоустройство Новокубанского сельского округа
3500
на благоустройство Раевского сельского округа
2100
на благоустройство Петровского сельского округа
2000
на благоустройство Андреевского сельского округа
1000
на благоустройство Пригородного сельского округа
3000
на благоустройство Новоселовского сельского округа
1000
на обеспечение санитарии Раевского сельского округа
300
на обеспечение санитарии Петровского сельского округа
500
на обеспечение санитарии Андреевского сельского округа
150
на обеспечение санитарии Пригородного сельского округа
500
на обеспечение санитарии Новоселовского сельского округа
1000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Новокубанского сельского округа
2500
на обеспечение функционирования автомобильных дорог сельского округа Бектау
3000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Раевского сельского округа
3000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Петровского сельского округа
2000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Андреевского сельского округа
2000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Пригородного сельского округа
3000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Новоселовского сельского округа
3000
на содержание аппарата акима сельского округа Бозайгыр
5000
на содержание аппарата акима сельского округа Бектау
4390
на содержание аппарата акима Раевского сельского округа
5644
на содержание аппарата акима Петровского сельского округа
1930
на содержание аппарата акима Андреевского сельского округа
2552
на содержание аппарата акима Пригородного сельского округа
2331