Шортанды аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 8С-31/2 "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Шортанды аудандық мәслихатының 2025 жылғы 21 қарашадағы № 8С-44/2 шешімі
Шортанды аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шортанды аудандық мәслихатының "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 8С-31/2 шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6 133 798,4 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 469 772,1 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 14 242,8 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 12 337,7 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 637 445,8 мың теңге;
2) шығындар – 6 166 965,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – (-119 259) мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 35 388 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 154 647 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 86 092,2 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – (-86 092,2) мың теңге.";
7 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар төлеу 140,3 мың теңге сомасында есепке алынсын.";
8 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 0 мың теңге сомасында бекітілсін.";
көрсетілген шешімнің 1, 4, 5, 7 қосымшалары осы шешімнің 1, 2, 3, 4 қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Шортанды аудандық мәслихатының төрағасы Г.Сәдуақасова
Шортанды аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 8С-44/2 шешіміне
1 қосымша
Шортанды аудандық
мәслихатының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 8С-31/2 шешіміне
1 қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Функционалдық топ
Санаты
Сома,
мың теңге
Функционалдық кіші топ
Сыныбы
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
Кіші сыныбы
Бағдарлама
1
2
3
4
5
6
I. Кiрiстер

О внесении изменений в решение Шортандинского районного маслихата от 24 декабря 2024 года № 8С-31/2 "О районном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Шортандинского районного маслихата Акмолинской области от 21 ноября 2025 года № 8С-44/2
Шортандинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Шортандинского районного маслихата "О районном бюджете на 2025-2027 годы" от 24 декабря 2024 года № 8С-31/2 следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 133 798,4 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2 469 772,1 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 14 242,8 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 12 337,7 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 637 445,8 тысяч тенге;
2) затраты – 6 166 965,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – (-119 259) тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 35 388 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 154 647 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 86 092,2 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – (-86 092,2) тысяч тенге.";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Учесть в районном бюджете на 2025 год выплату вознаграждения по бюджетным кредитам из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 140,3 тысяч тенге.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 0 тысяч тенге.";
приложения 1, 4, 5, 7 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Шортандинского районного маслихата Г. Садвокасова
Приложение 1
к решению Шортандинского районного маслихата
№ 8С-44/2 от 21 ноября 2025 года
Приложение 1
к решению Шортандинского районного маслихата
№ 8С-31/2 от 24 декабря 2024 года
Районный бюджет на 2025 год
Функциональная группа
Категория
Сумма, тысяч тенге
Функциональная подгруппа
Класс
Администратор бюджетных программ
Подкласс
Программа
1
2
3
4
5
6
I. Доходы

718
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
4549
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
4549
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
4549
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
4549
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
383115,4
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
7050,2
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
7050,2
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
7050,2
2
Әлеуметтiк көмек
286309
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
286309
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
62341,8
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
106802,2
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1203,2
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
29129,7
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
62435
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
24397,1
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
89756,2
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
89756,2
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
48057,5
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
441
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
25562
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
15695,7
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2373279,8
1
Тұрғын үй шаруашылығы
18560,7
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

718
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
4549
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
4549
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
4549
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
4549
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
383115,4
1
Социальное обеспечение
7050,2
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
7050,2
005
Государственная адресная социальная помощь
7050,2
2
Социальная помощь
286309
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
286309
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
62341,8
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
106802,2
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1203,2
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
29129,7
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
62435
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
24397,1
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
89756,2
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
89756,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
48057,5
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
441
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
25562
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
15695,7
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2373279,8
1
Жилищное хозяйство
18560,7
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

26326
оның ішінде:
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға
25562
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға
764
Дамытуға арналған нысаналы трансферттер
511654
оның ішінде:
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға
511654
Шортанды аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 8С-44/2 шешіміне
3 қосымша
Шортанды аудандық
мәслихатының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 8С-31/2 шешіміне
5 қосымша
2025 жылға арналған облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер
Атауы
Сома,
мың теңге
Ағымдағы нысаналы трансферттер

26326
в том числе:
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
25562
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий
764
Целевые трансферты на развитие
511654
в том числе:
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
511654
Приложение 3
к решению Шортандинского районного маслихата
№ 8С-44/2 от 21 ноября 2025 года
Приложение 5
к решению Шортандинского районного маслихата
№ 8С-31/2 от 24 декабря 2024 года
Целевые трансферты из областного бюджета на 2025 год
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Целевые текущие трансферты

1177036,9
оның ішінде:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге
6600
мүгедектігі бар адамдарды қамтамасыз етуге
43200
Облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге ауылдық елді мекендерде тұратын және жұмыс істейтін мемлекеттік денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария ұйымдарының мамандарына бюджет қаражаты есебінен коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге және отын сатып алуға
62341,8
азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмекке
4483
отбасыларды қолдау жөніндегі орталықтарды құруға және ұстауға
24397,1
қарт адамдарға әлеуметтік қолдау көрсетуге

1177036,9
в том числе:
на выплату государственной адресной социальной помощи
6600
на социальное обеспечение лиц с инвалидностью
43200
на оплату коммунальных услуг и приобретение топлива за счет бюджетных средств специалистам государственных организаций здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, проживающим и работающим в сельских населенных пунктах
62341,8
на социальную помощь отдельным категориям граждан
4483
на создание и содержание центров по поддержке семей
24397,1
на социальную поддержку пожилых людей

39961,5
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға
249164
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын дамытуға
667670,5
вокзал маңындағы аумақтарды жөндеуге
54219
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы материалдық-техникалық базаны нығайтуға
25000
Дамытуға арналған нысаналы трансферттер
1707567,5
оның ішінде:
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға

39961,5
на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
249164
на развитие жилищно-коммунального хозяйства
667670,5
на ремонт привокзальных территорий
54219
на укрепление материально-технической базы в сфере жилищно-коммунального хозяйства
25000
Целевые трансферты на развитие
1707567,5
в том числе:
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"

214188,4
ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтауға және су бұру жүйесін дамытуға
1493379,1
Шортанды аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 8С-44/2 шешіміне
4 қосымша
Шортанды аудандық
мәслихатының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 8С-31/2 шешіміне
7 қосымша
2025 жылға арналған жергілікті бюджет қаражаты есебінен нысаналы трансферттер
Атауы
Сома,
мың теңге
Ағымдағы нысаналы трансферттер
505573,7
оның ішінде:
Новокубанка ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға

214188,4
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
1493379,1
Приложение 4
к решению Шортандинского районного маслихата
№ 8С-44/2 от 21 ноября 2025 года
Приложение 7
к решению Шортандинского районного маслихата
№ 8С-31/2 от 24 декабря 2024 года
Целевые трансферты за счет средств местного бюджета на 2025 год
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Целевые текущие трансферты
505573,7
в том числе:
на освещение улиц в населенных пунктах Новокубанского сельского округа

10762,1
Пригородный ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
7015,2
Бозайғыр ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
16977,8
Новоселовка ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
4800
Дамса ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
3250
Бектау ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
200
Шортанды кентін абаттандыруға
45000
Андреевка ауылдық округін абаттандыруға
2000
Новоселовка ауылдық округін абаттандыруға
1000
Дамса ауылдық округін абаттандыруға
13294
Пригородный ауылдық округін абаттандыруға
1350
Жолымбет кентін абаттандыруға
771,4
Петровка ауылдық округін абаттандыруға
1500
Шортанды кентін санитарияны қамтамасыз етуге
9000
Новоселовка ауылдық округін санитарияны қамтамасыз етуге
1000
Пригородный ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
13624
Андреевка ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
2000
Раевка ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
15995,9
Петровка ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
8500
Бозайғыр ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
23968,1
Новоселовка ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
7300
Бектау ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
3500
Шортанды кентінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
3000
Дамса ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
3000
Пригородный ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
12412,6
Бектау ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
4355,6
Раевка ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
11630
Петровка ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
9001
Бозайғыр ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
25833,2
Новокубанка ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
5485,9
Новоселовка ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
2282
Андреевка ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
6592
Дамса ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
9200
Дамса ауылдық округінің автомобиль жолдарын орташа жөндеуге
91284,9
Петровка ауылдық округінің автомобиль жолдарын орташа жөндеуге
75259,4
Раевка ауылдық округінің автомобиль жолдарын орташа жөндеуге
30000
Новоселовка ауылдық округінің автомобиль жолдарын орташа жөндеуге
17000
Жолымбет кентінің сумен жабдықтауды ұйымдастыруға
6428,6

10762,1
на освещение улиц в населенных пунктах Пригородного сельского округа
7015,2
на освещение улиц в населенных пунктах сельского округа Бозайгыр
16977,8
на освещение улиц в населенных пунктах Новоселовского сельского округа
4800
на освещение улиц в населенных пунктах Дамсинского сельского округа
3250
на освещение улиц в населенных пунктах сельского округа Бектау
200
на благоустройство поселка Шортанды
45000
на благоустройство Андреевского сельского округа
2000
на благоустройство Новоселовского сельского округа
1000
на благоустройство Дамсинского сельского округа
13294
на благоустройство Пригородного сельского округа
1350
на благоустройство поселка Жолымбет
771,4
на благоустройство Петровского сельского округа
1500
на обеспечение санитарии поселка Шортанды
9000
на обеспечение санитарии Новоселовского сельского округа
1000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Пригородного сельского округа
13624
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Андреевского сельского округа
2000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Раевского сельского округа
15995,9
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Петровского сельского округа
8500
на обеспечение функционирования автомобильных дорог сельского округа Бозайгыр
23968,1
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Новоселовского сельского округа
7300
на обеспечение функционирования автомобильных дорог сельского округа Бектау
3500
на обеспечение функционирования автомобильных дорог поселка Шортанды
3000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Дамсинского сельского округа
3000
на содержание аппарата акима Пригородного сельского округа
12412,6
на содержание аппарата акима сельского округа Бектау
4355,6
на содержание аппарата акима Раевского сельского округа
11630
на содержание аппарата акима Петровского сельского округа
9001
на содержание аппарата акима сельского округа Бозайгыр
25833,2
на содержание аппарата акима Новокубанского сельского округа
5485,9
на содержание аппарата акима Новоселовского сельского округа
2282
на содержание аппарата акима Андреевского сельского округа
6592
на содержание аппарата акима Дамсинского сельского округа
9200
на средний ремонт дорог Дамсинского сельского округа
91284,9
на средний ремонт дорог Петровского сельского округа
75259,4
на средний ремонт дорог Раевского сельского округа
30000
на средний ремонт дорог Новоселовского сельского округа
17000
на организацию водоснабжения поселка Жолымбет
6428,6