Шортанды аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 8С-31/2 "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Шортанды аудандық мәслихатының 2025 жылғы 11 қыркүйектегі № 8С-41/2 шешімі
Шортанды аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шортанды аудандық мәслихатының "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 8С-31/2 шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің кіріспесі жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 85 бабының 2 тармағына, 91 бабының 3 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Шортанды аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:";
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6 205 503,5 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 644 607 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 18 656 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 13 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 529 240,5 мың теңге;
2) шығындар – 6 238 670,3 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – (-119 259) мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 35 388 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 154 647 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 86 092,2 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – (-86 092,2) мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 1, 4, 5, 7 қосымшалары осы шешімнің 1, 2, 3, 4 қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Шортанды аудандық мәслихатының төрағасы Г.Сәдуақасова
Шортанды аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 8С-41/2 шешіміне
1 қосымша
Шортанды аудандық
мәслихатының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 8С-31/2 шешіміне
1 қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Функционалдық топ
Санаты
Сома,
мың теңге
Функционалдық кіші топ
Сыныбы
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
Кіші сыныбы
Бағдарлама
1
2
3
4
5
6
I. Кiрiстер

О внесении изменений в решение Шортандинского районного маслихата от 24 декабря 2024 года № 8С-31/2 "О районном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Шортандинского районного маслихата Акмолинской области от 11 сентября 2025 года № 8С-41/2
Шортандинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Шортандинского районного маслихата "О районном бюджете на 2025-2027 годы" от 24 декабря 2024 года № 8С-31/2 следующие изменения:
преамбулу указанного решения изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 85, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Шортандинский районный маслихат РЕШИЛ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 205 503,5 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2 644 607 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 18 656 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 13 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 529 240,5 тысяч тенге;
2) затраты – 6 238 670,3 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – (-119 259) тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 35 388 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 154 647 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 86 092,2 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – (-86 092,2) тысяч тенге.";
приложения 1, 4, 5, 7 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Шортандинского районного маслихата Г. Садвокасова
Приложение 1
к решению Шортандинского районного маслихата
№ 8С-41/2 от 11 сентября 2025 года
Приложение 1
к решению Шортандинского районного маслихата
№ 8С-31/2 от 24 декабря 2024 года
Районный бюджет на 2025 год
Функциональная группа
Категория
Сумма, тысяч тенге
Функциональная подгруппа
Класс
Администратор бюджетных программ
Подкласс
Программа
1
2
3
4
5
6
I. Доходы

005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
19613
2
Әлеуметтiк көмек
241774,3
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
241774,3
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
56738,8
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3269
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
100410,7
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1700
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
10943
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
49210
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
19502,8
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
113301,1
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
113301,1
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
47164,1
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
401
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
25562
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
40174
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2274481,5
1
Тұрғын үй шаруашылығы
20835
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
8984
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
7984
031
Кондоминиум объектісіне техникалық паспорттар дайындау
1000
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
11851
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
11851
2
Коммуналдық шаруашылық
2197897,7
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
775206,1
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі

005
Государственная адресная социальная помощь
19613
2
Социальная помощь
241774,3
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
241774,3
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
56738,8
006
Оказание жилищной помощи
3269
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
100410,7
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1700
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
10943
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
49210
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
19502,8
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
113301,1
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
113301,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
47164,1
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
401
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
25562
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
40174
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2274481,5
1
Жилищное хозяйство
20835
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
8984
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
7984
031
Изготовление технических паспортов на объекты кондоминиумов
1000
467
Отдел строительства района (города областного значения)
11851
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
11851
2
Коммунальное хозяйство
2197897,7
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
775206,1
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения

34929
оның ішінде:
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға
25562
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге
8603
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға
764
Дамытуға арналған нысаналы трансферттер
511654
оның ішінде:
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға
511654
Шортанды аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 8С-41/2 шешіміне
3 қосымша
Шортанды аудандық
мәслихатының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 8С-31/2 шешіміне
5 қосымша
2025 жылға арналған облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер
Атауы
Сома,
мың теңге
Ағымдағы нысаналы трансферттер

34929
в том числе:
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
25562
на выплату государственной адресной социальной помощи
8603
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий
764
Целевые трансферты на развитие
511654
в том числе:
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
511654
Приложение 3
к решению Шортандинского районного маслихата
№ 8С-41/2 от 11 сентября 2025 года
Приложение 5
к решению Шортандинского районного маслихата
№ 8С-31/2 от 24 декабря 2024 года
Целевые трансферты из областного бюджета на 2025 год
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Целевые текущие трансферты

1160228,6
оның ішінде:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге
6600
үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға
23254
мүгедектігі бар адамдарды қамтамасыз етуге
43975
ауылдық жерде тұратын педагогтер үшін отын сатып алуға және коммуналдық қызметтерді төлеуге
56738,8
азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмекке
4483
отбасыларды қолдау жөніндегі орталықтарды құруға және ұстауға

1160228,6
в том числе:
на выплату государственной адресной социальной помощи
6600
на размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
23254
на социальное обеспечение лиц с инвалидностью
43975
на приобретение топлива и оплату коммунальных услуг для педагогов, проживающих в сельской местности
56738,8
на социальную помощь отдельным категориям граждан
4483
на создание и содержание центров по поддержке семей

19502,8
қарт адамдарға әлеуметтік қолдау көрсетуге
34621,5
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға
249164
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын дамытуға
667670,5
вокзал маңындағы аумақтарды жөндеуге
54219
Дамытуға арналған нысаналы трансферттер
1607567,5
оның ішінде:
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға

19502,8
на социальную поддержку пожилых людей
34621,5
на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
249164
на развитие жилищно-коммунального хозяйства
667670,5
на ремонт привокзальных территорий
54219
Целевые трансферты на развитие
1607567,5
в том числе:
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"

214188,4
ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтауға және су бұру жүйесін дамытуға
1393379,1
Шортанды аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 8С-41/2 шешіміне
4 қосымша
Шортанды аудандық
мәслихатының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 8С-31/2 шешіміне
7 қосымша
2025 жылға арналған жергілікті бюджет қаражаты есебінен нысаналы трансферттер
Атауы
Сома,
мың теңге
Ағымдағы нысаналы трансферттер
482895,2
оның ішінде:
Новокубанка ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға

214188,4
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
1393379,1
Приложение 4
к решению Шортандинского районного маслихата
№ 8С-41/2 от 11 сентября 2025 года
Приложение 7
к решению Шортандинского районного маслихата
№ 8С-31/2 от 24 декабря 2024 года
Целевые трансферты за счет средств местного бюджета на 2025 год
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Целевые текущие трансферты
482895,2
в том числе:
на освещение улиц в населенных пунктах Новокубанского сельского округа

11000
Пригородный ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
7015,2
Бозайғыр ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
14000
Новоселовка ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
4800
Дамса ауылдық округінің елді мекендерінде көшелерді жарықтандыруға
6000
Шортанды кентін абаттандыруға
35000
Андреевка ауылдық округін абаттандыруға
2000
Новоселовка ауылдық округін абаттандыруға
1000
Дамса ауылдық округін абаттандыруға
7000
Пригородный ауылдық округін абаттандыруға
850
Шортанды кентін санитарияны қамтамасыз етуге
9000
Новоселовка ауылдық округін санитарияны қамтамасыз етуге
1000
Пригородный ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
13624
Андреевка ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
2000
Раевка ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
16000
Петровка ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
8000
Бозайғыр ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
23968,1
Новоселовка ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
7300
Бектау ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
2000
Шортанды кентінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
3000
Дамса ауылдық округінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге
3000
Пригородный ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
10912,6
Бектау ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
2574
Раевка ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
11630
Петровка ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
9001
Бозайғыр ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
28811
Новокубанка ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
4791
Новоселовка ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
2282
Андреевка ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
6592
Дамса ауылдық округі әкімінің аппаратын ұстауға
8000
Дамса ауылдық округінің автомобиль жолдарын орташа жөндеуге
91284,9
Петровка ауылдық округінің автомобиль жолдарын орташа жөндеуге
75259,4
Раевка ауылдық округінің автомобиль жолдарын орташа жөндеуге
30000
Новоселовка ауылдық округінің автомобиль жолдарын орташа жөндеуге
17000
Жолымбет кентінің сумен жабдықтауды ұйымдастыруға
7200

11000
на освещение улиц в населенных пунктах Пригородного сельского округа
7015,2
на освещение улиц в населенных пунктах сельского округа Бозайгыр
14000
на освещение улиц в населенных пунктах Новоселовского сельского округа
4800
на освещение улиц в населенных пунктах Дамсинского сельского округа
6000
на благоустройство поселка Шортанды
35000
на благоустройство Андреевского сельского округа
2000
на благоустройство Новоселовского сельского округа
1000
на благоустройство Дамсинского сельского округа
7000
на благоустройство Пригородного сельского округа
850
на обеспечение санитарии поселка Шортанды
9000
на обеспечение санитарии Новоселовского сельского округа
1000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Пригородного сельского округа
13624
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Андреевского сельского округа
2000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Раевского сельского округа
16000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Петровского сельского округа
8000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог сельского округа Бозайгыр
23968,1
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Новоселовского сельского округа
7300
на обеспечение функционирования автомобильных дорог сельского округа Бектау
2000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог поселка Шортанды
3000
на обеспечение функционирования автомобильных дорог Дамсинского сельского округа
3000
на содержание аппарата акима Пригородного сельского округа
10912,6
на содержание аппарата акима сельского округа Бектау
2574
на содержание аппарата акима Раевского сельского округа
11630
на содержание аппарата акима Петровского сельского округа
9001
на содержание аппарата акима сельского округа Бозайгыр
28811
на содержание аппарата акима Новокубанского сельского округа
4791
на содержание аппарата акима Новоселовского сельского округа
2282
на содержание аппарата акима Андреевского сельского округа
6592
на содержание аппарата акима Дамсинского сельского округа
8000
на средний ремонт дорог Дамсинского сельского округа
91284,9
на средний ремонт дорог Петровского сельского округа
75259,4
на средний ремонт дорог Раевского сельского округа
30000
на средний ремонт дорог Новоселовского сельского округа
17000
на организацию водоснабжения поселка Жолымбет
7200