Қорғалжын ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Қорғалжын аудандық мәслихатының 2025 жылғы 27 тамыздағы № 4/36 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8 - бабының 1 - тармағына сәйкес, Қорғалжын аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қорғалжын ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі қоса беріліп отырған жоспар бекітілсін.
2. Қорғалжын аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 мамырдағы № 3/17 "Қорғалжын ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешімнің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қорғалжын аудандық мәслихатының төрағасы Б.Рыспаев
Қорғалжын аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 27 тамыздағы
№ 4/36 шешімініе
қосымша
Қорғалжын ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары
Осы Қорғалжын ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы", "Мемлекеттік статистика туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына сәйкес әзірленген.
Бұл Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданған.
Жоспарды әзірлеу кезінде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес аймақтың жер балансының және мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылымдардың геоботаникалық зерттеу мәліметтері;
3) мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес иелерін көрсете отырып, малды бірдейлендіру дерекқорынан алынған мал басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жас-жыныстық топтары бойынша қалыптасқан табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Коргалжынскому району на 2025-2029 годы
Решение Коргалжынского районного маслихата Акмолинской области от 27 августа 2025 года № 4/36
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 8 Закона Рсепублики Казахстан "О пастбищах", Коргалжынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Коргалжынскому району на 2025-2029 годы.
2. Признать утратившим силу решение Коргалжынского районного маслихата от 24 мая 2024 года № 3/17 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Коргалжынскому району на 2024-2025 годы"
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Коргалжынского районного маслихата Б.Рыспаев
Приложение к решению
Коргалжынского районного маслихата
от 27 августа 2025 года
№ 4/36
План по управлению пастбищами и их использованию по Коргалжынскому району на 2025 - 2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Коргалжынскому району на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О государственной статистике" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 263 от 29 июля 2024 года "Об утверждении Типового плана по управлению пастбищами и их использованию"
Настоящий План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра, согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) сведения геоботанического обследования пастбищ, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных, согласно приложению 3 к настоящему Плану.
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев, согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.

7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған мал басының саны туралы мәліметтер;
8) мәдени және құрғақ жайылымдарда, орман-су қоры жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес ұсынылатын жайылым ауыспалы сызбалары;
10) мал және өсімдік шаруашылығының статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, олардың иелері көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы – жайылым пайдаланушылардың, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректердің, мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтердің және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректердің тұлғалар деректерді ескере отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Қорғалжын ауданында 8 ауылдық округ бар, соның ішінде:
1. Қорғалжын ауылдық округі. Округте 2 ауылдық елді мекен бар.
Қорғалжын ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 94 425,8 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 71 138,0 га;
елді мекендердің жері – 21 384,5 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 40,0 га;
қордағы жерлер – 1 883,3 га, оның ішінде жайылымдар - 394,7 бөлінеді.
Қорғалжын ауылдық округінің аумағы табиғи жағдайларға сәйкес далалық белдеуде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық аймақта орналасқан: сәл құрғақ және орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ, орташа жылы (солтүстік бөлігі), континенттіктің барлық сипаттарына сәйкес келеді: қысы қатты және ұзақ, жазы орташа ыстық, жаздың және қыстың ауа температурасы ауыспалы, жылдық жауын-шашын мөлшері аз.
Ауылдық округі аумағында қара-қоңыр және қоңыр топырақтың кіші түрлері жиі кездеседі.
2025 жылдың 1 қаңтарына Қорғалжын ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы ) ірі қара мал 3 876 бас, 7 249 бас ұсақ мал, 1 406 бас жылқы.

7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий;
9) рекомендуемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированным по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно - территориальному делению в Коргалжынском районе имеются 8 сельских округов, в том числе:
1. Коргалжынский сельский округ. В округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Коргалжынского сельского округа 94 425,8 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 71 118,0 га;
земли населенных пунктов – 21 384,5 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 40,0 га;
земли запаса – 1 883,3 га, в том числе пастбищ - 394,7 га.
По природным условиям территория Коргалжынского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На территории сельского округа чаще всего встречаются темно - каштановые и каштановые подтипы почвы.
На 1 января 2025 года в Коргалжынском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 3 876 голов, мелкого рогатого скота 7 249 голов, 1 406 голов лошадей.

Қорғалжын ауылында: ірі қара мал 3 558 бас, оның ішінде 1 848 бас сиырлар, ұсақ мал 6 698 бас, жылқы 1 292 бас.
Жайылым көлемі 18 184,5 га құрайды.
Абай ауылында: ірі қара мал 318 бас, оның ішінде 1-2 бас сиырлар, ұсақ мал 551 бас, жылқы 114 бас.
Жайылым көлемі 1 190,0 га құрайды.
Қорғалжын ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3 237 бас, ұсақ мал 5 952 бас, 2 790 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 31 726,8 га құрайды.
Қорғалжын ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 51 506,0 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер 394,7 га, елді мекендер шегінде 19 384,5 га жайылым бар.
Қорғалжын ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
2. Амангелді ауылдық округі. Округте 2 ауылдық елді мекен бар.
Амангелді ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 101 190,9 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 78 143,0 га;
елді мекендердің жері – 11 879,9 га;
қордағы жерлер – 11 168,1 га, оның ішінде жайылымдар – 8 118,9 га бөлінеді.
Амангелді ауылдық округінің аумағы табиғи жағдайларға сәйкес далалық белдеуде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық аймақта орналасқан: сәл құрғақ және орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ, орташа жылы (солтүстік бөлігі), континенттіктің барлық сипаттарына сәйкес келеді: қысы қатты және ұзақ, жазы орташа ыстық, жаздың және қыстың ауа температурасы ауыспалы, жылдық жауын-шашын мөлшері аз.
Ауылдық округі аумағында қара-қоңыр және қоңыр топырақтың кіші түрлері жиі кездеседі.
2025 жылдың 1 қаңтарына Амангелді ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы ) ірі қара мал 1 215 бас, 2 242 бас ұсақ мал, 1 342 бас жылқы, оның ішінде:
Амангелді ауылында: ірі қара мал 864 бас, оның ішінде 385 бас сиырлар, ұсақ мал 1 759 бас, жылқы 1 260 бас.
Жайылым көлемі 9 050,8 га құрайды.
Жұмай ауылында: ірі қара мал 351 бас, оның ішінде 85 бас сиырлар, ұсақ мал 483 бас, жылқы 82 бас.
Жайылым көлемі 2 829,0 га құрайды.
Амангелді ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 854 бас, ұсақ мал – 932 бас, 1 717 бас жылқы.

В селе Коргалжын: крупного рогатого скота 3 558 голов, в том числе коров 1 848 голов, мелкого рогатого скота 6 698 голов, 1 292 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 18 194,5 га. в селе Абай: крупного рогатого скота 318 голов, в том числе коров 102 головы, мелкого рогатого скота 551 голова, 114 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 190,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Коргалжынского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3 237 голов, мелкого рогатого скота 5 952 голов, 2 790 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 31 726,8 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Коргалжынскому сельскому округу имеются всего 51 506,0 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса 394,7 га, в черте населенных пунктов числится 19 384,5 га пастбищ.
В Коргалжынском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
2. Амангельдинский сельский округ. В округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Амангельдинского сельского округа 101 190,9 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 78 143,0 га;
земли населенных пунктов – 11 879,8 га;
земли запаса – 11 168,1 га, в том числе пастбищ - 8 118,9 га.
По природным условиям территория Амангельдинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На территории сельского округа чаще всего встречаются темно - каштановые и каштановые подтипы почвы.
На 1 января 2025 года в Амангельдинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1 215 голов, мелкого рогатого скота 2 242 голов, 1 342 головы лошадей. Из них:
в селе Оркендеу: крупного рогатого скота 864 голов, в том числе коров 385 голов, мелкого рогатого скота 1 759 голов, 1 260 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9 050,8 га.
в селе Жумай: крупного рогатого скота 351 голов, в том числе коров 85 голов, мелкого рогатого скота 483 голов, 82 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 829,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Амангельдинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 854 голов, мелкого рогатого скота 932 голов, 1 717 голов лошадей.

ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 16 030,4 га құрайды.
Амангелді ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 36 029,0 га жайылымдық жерлер бар, соның ішінде қордағы жерлер 8 118,8 га, елді мекен шегінде 11 879,8 га жайылым бар.
Амангелді ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
3. Арықты ауылдық округі. Округте 2 ауылдық елді мекен бар.
Арықты ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 75 510,4 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 64 658,0 га;
елді мекендердің жері – 7 074,0 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметінің, қорғаныстың, ұлттық қауіпсіздіктің мұқтаждары үшін және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 10,0 га;
қордағы жерлер – 3 768,4 га, оның ішінде жайылымдар – 3 320,9 га бөлінеді.
Арықты ауылдық округінің аумағы табиғи жағдайларға сәйкес далалық белдеуде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық аймақта орналасқан: сәл құрғақ және орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ, орташа жылы (солтүстік бөлігі), континенттіктің барлық сипаттарына сәйкес келеді: қысы қатты және ұзақ, жазы орташа ыстық, жаздың және қыстың ауа температурасы ауыспалы, жылдық жауын-шашын мөлшері аз.
Ауылдық округі аумағында қара-қоңыр және қоңыр топырақтың кіші түрлері жиі кездеседі.
2025 жылдың 1 қаңтарына Арықты ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1 506 бас, 2 927 бас ұсақ мал, 702 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Арықты ауылында: ірі қара мал 1 373 бас, оның ішінде 444 бас сиырлар, ұсақ мал 2 821 бас, жылқы 650 бас.
Жайылым көлемі 3 470,0 га құрайды.
Садырбай ауылында: ірі қара мал 113 бас, оның ішінде 34 бас сиырлар, ұсақ мал 106 бас, жылқы 52 бас.
Жайылым көлемі 661,0 га құрайды.
Арықты ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 364 бас, ұсақ қара мал 796 бас, 1 379 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 63 940,0 га құрайды.
Арықты ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 71 391,9 га жайылымдық жерлер, оның ішінде қордағы жерлер 3 320,9 га, елді мекен шегінде 4 131,0 га жайылым бар.
Арықты ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 16 030,4 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Коргалжынскому сельскому округу имеются всего 36 029,0 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса 8 118,8 га, в черте населенных пунктов числится 11 879,8 га пастбищ.
В Амангельдинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
3. Арыктинский сельский округ. В округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Арыктинского сельского округа 75 510,4 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 64 658,0 га;
земли населенных пунктов – 7 074,0 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 10,0 га;
земли запаса – 3 768,4 га, в том числе пастбищ – 3 320,9 га.
По природным условиям территория Арыктинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На территории сельского округа чаще всего встречаются темно - каштановые и каштановые подтипы почвы.
На 1 января 2025 года в Арыктинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1 506 голов, мелкого рогатого скота 2 927 голов, 702 голов лошадей. Из них:
в селе Арыкты: крупного рогатого скота 1 373 голов, в том числе коров 444 голов, мелкого рогатого скота 2 821 голов, 650 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3 470,0 га.
в селе Садырбай: крупного рогатого скота 133 голов, в том числе коров 34 голов, мелкого рогатого скота 106 голов, голов 52 лошадей.
Площадь пастбищ составляет 661,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Арыктинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 364 голов, мелкого рогатого скота 796 голов, 1 379 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 63 940,0 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Арыктинскому сельскому округу имеются всего 71 391,9 га пастбищных угодий в том числе земли запаса 3 320,9 га, в черте населенных пунктов числится 4 131,0 га пастбищ.
В Арыктинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

4. Кеңбидайық ауылдық округі. Округте 2 ауылдық елді мекен бар.
Кеңбидайық ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 70 502,7 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 58 277,0 га;
елді мекендердің жері – 8 030,0 га;
қордағы жерлер – 4 195,7 га оның ішінде жайылым – 299,9 га бөлінеді.
Кеңбидайық ауылдық округінің аумағы табиғи жағдайларға сәйкес далалық белдеуде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық аймақта орналасқан: сәл құрғақ және орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ, орташа жылы (солтүстік бөлігі), континенттіктің барлық сипаттарына сәйкес келеді: қысы қатты және ұзақ, жазы орташа ыстық, жаздың және қыстың ауа температурасы ауыспалы, жылдық жауын-шашын мөлшері аз.
Ауылдық округі аумағында қара-қоңыр және қоңыр топырақтың кіші түрлері жиі кездеседі.
2025 жылдың 1 қаңтарына Кеңбидайық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 610 бас, 2 410 бас ұсақ мал, 555 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Кеңбидайық ауылында: ірі қара мал 543 бас, оның ішінде 362 бас сиырлар, ұсақ мал 1 929 бас, жылқы 317 бас.
Жайылым көлемі 5 456,0 га құрайды.
Екпінді ауылында: ірі қара мал 67 бас, оның ішінде 38 бас сиыр, ұсақ мал 481 бас, жылқы 38 бас.
Жайылым көлемі 580,0 га құрайды.
Кеңбидайық ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 181 бас, ұсақ қара мал 176 бас, 535 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 19 990,9 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Кеңбидайық ауылдық округі бойынша барлығы 26 326,8 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер 299,9 га, елді мекендер шегінде 6 036,0 га жайылым бар.
Кеңбидайық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
5. Майшұқыр ауылдық округі. Округте 2 ауылдық елді мекен бар.
Майшұқыр ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 45 074,5 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 35 434,0 га;
елді мекендердің жері 8 504,9 га;
қордағы жерлер – 1 115,6 га, оның ішінде жайылым жерлері – 518,6 га бөлінеді.
Майшұқыр ауылдық округінің аумағы табиғи жағдайларға сәйкес далалық белдеуде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық аймақта орналасқан: сәл құрғақ және орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ, орташа жылы (солтүстік бөлігі), континенттіктің барлық сипаттарына сәйкес келеді: қысы қатты және ұзақ, жазы орташа ыстық, жаздың және қыстың ауа температурасы ауыспалы, жылдық жауын-шашын мөлшері аз.
Ауылдық округі аумағында қара-қоңыр және қоңыр топырақтың кіші түрлері жиі кездеседі.

4. Кенбидаикский сельский округ. В округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кенбидаикского сельского округа 70 502,7 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 58 277,0 га;
земли населенных пунктов – 8 030,0 га;
земли запаса – 4 195,7 га в том числе пастбищ - 299,9 га.
По природным условиям территория Кенбидаикского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На территории сельского округа чаще всего встречаются темно - каштановые и каштановые подтипы почвы.
На 1 января 2025 года в Кенбидаикском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 610 голов, мелкого рогатого скота 2 410 голов, 555 головы лошадей. Из них:
в селе Кенбидаик: крупного рогатого скота 543 голов, в том числе коров 362 голов, мелкого рогатого скота 1 929 голов, 317 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5 456,0 га.
в селе Екпенды: крупного рогатого скота 67 голов, в том числе коров 38 голов, мелкого рогатого скота 481 голов, 38 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 580,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кенбидаикского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 181 голов, мелкого рогатого скота 176 голов, 535 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 19 990,9 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кенбидаикскому сельскому округу имеются всего 26 326,8 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса 299,9 га, в черте населенных пунктов числится 6 036,0 га пастбищ.
В Кенбидаикском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
5. Майшукырский сельский округ. В округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Майшукырского сельского округа 45 074,5 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 35 454,0 га;
земли населенных пунктов – 8 504,9 га;
земли запаса – 1 115,6 га в том числе земли пастбищ – 518,6 га.
По природным условиям территория Майшукырского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. На территории сельского округа чаще всего встречаются темно - каштановые и каштановые подтипы почвы.

2025 жылдың 1 қаңтарына Майшұқыр ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы ) ірі қара мал 660 бас, 1 134 бас ұсақ мал, 462 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Майшұқыр ауылында: ірі қара мал 540 бас, оның ішінде 226 бас сиырлар, ұсақ мал 945 бас, жылқы 372 бас.
Жайылым көлемі 4 441,9 га құрайды.
Құмкөл ауылында: ірі қара мал 120 бас, оның ішінде 30 бас сиырлар, ұсақ мал 189 бас, жылқы 90 бас.
Жайылым көлемі 1 103,0 га құрайды.
Майшұқыр ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 238 бас, ұсақ қара мал 406 бас, 152 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 5 549,9 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Майшұқыр ауылдық округі бойынша барлығы 11 618,4 га жайылымдық жер бар, оның ішінде қордағы жерлер 518,6 га, елді мекендер шегінде 5 544,9 га жайылым бар.
Майшұқыр ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
6. Қарашалғын ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Қарашалғын ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 70 070,8 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 60 542,2 га;
елді мекендердің жері – 8 064,3 га;
қордағы жерлер – 1 464,3 га, оның ішінде жайылымдар – 1 026,0 га бөлінеді.
Қарашалғын ауылдық округінің аумағы табиғи жағдайларға сәйкес далалық белдеуде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық аймақта орналасқан: сәл құрғақ және орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ, орташа жылы (солтүстік бөлігі), континенттіктің барлық сипаттарына сәйкес келеді: қысы қатты және ұзақ, жазы орташа ыстық, жаздың және қыстың ауа температурасы ауыспалы, жылдық жауын-шашын мөлшері аз.
Ауылдық округі аумағында қара-қоңыр және қоңыр топырақтың кіші түрлері жиі кездеседі.
2025 жылдың 1 қаңтарына Қарашалғын ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы ) ірі қара мал 1 232 бас, 3 515 бас ұсақ мал, 810 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жантеке ауылында: ірі қара мал 958 бас, оның ішінде 545 бас сиырлар, ұсақ мал 2 982 бас, жылқы 567 бас.
Жайылым көлемі 3 515,3 га құрайды.
Қарғалы ауылында: ірі қара мал 76 бас, оның ішінде 39 бас сиырлар, ұсақ мал 350 бас, жылқы 99 бас.

На 1 января 2025 года в Майшукырском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 660 голов, мелкого рогатого скота 1 134 голов, 462 голов лошадей. Из них:
в селе Майшыкур: крупного рогатого скота 540 голов, в том числе коров 226 голов, мелкого рогатого скота 945 голов, 372 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 441,9 га.
в селе Кумколь: крупного рогатого скота 120 голов, в том числе коров 30 головы, мелкого рогатого скота 189 голов, 90 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 103,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Майшукырского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 238 голов, мелкого рогатого скота 406 голов, 152 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 5 549,9 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Майшукырскому сельскому округу имеются всего 11 618,4 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса 518,6 га, в черте населенных пунктов числится 5 544,9 га пастбищ.
В Майшукырском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
6. Карашалгинский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Карашалгинского сельского округа 70 070,8 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 60 542,2 га;
земли населенных пунктов – 8 064,3 га;
земли запаса – 1 464,3 га, в том числе пастбищ – 1 026,0 га.
По природным условиям территория Карашалгинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На территории сельского округа чаще всего встречаются темно - каштановые и каштановые подтипы почвы.
На 1 января 2025 года в Карашалгинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1 232 голов, мелкого рогатого скота 3 515 голов, 810 голов лошадей. Из них:
в селе Жантеке: крупного рогатого скота 958 голов, в том числе коров 545 голов, мелкого рогатого скота 2 982 голов, 567 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3 515,3 гектар.
в селе Каргалы: крупного рогатого скота 76 голов, в том числе коров 39 голов, мелкого рогатого скота 350 голов, 99 голов лошадей.

Жайылым көлемі 1 464,0 га құрайды.
Ұялы ауылында: ірі қара мал 198 бас, оның ішінде 108 бас сиырлар, ұсақ мал 183 бас, жылқы 144 бас.
Жайылым көлемі 1 085,0 га құрайды.
Қарашалғын ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 969 бас, ұсақ қара мал 6 427 бас, 1 426 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 25 847,1 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Қарашалғын ауылдық округі бойынша барлығы 32 937,4 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер 1 026,0 га, елді мекендер шегінде 6 064,3 га жайылым бар.
Қарашалғын ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
7. Қызылсай ауылдық округі. Округте 2 ауылдық елді мекен бар.
Қызылсай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 107 106,2 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 80 900,0 га;
елді мекендердің жері – 21 147,2 га;
қордағы жерлер – 5 059,0 га, оның ішінде жайылымдар – 2 111,5 га бөлінеді.
Қызылсай ауылдық округінің аумағы табиғи жағдайларға сәйкес далалық белдеуде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық аймақта орналасқан: сәл құрғақ және орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ, орташа жылы (солтүстік бөлігі), континенттіктің барлық сипаттарына сәйкес келеді: қысы қатты және ұзақ, жазы орташа ыстық, жаздың және қыстың ауа температурасы ауыспалы, жылдық жауын-шашын мөлшері аз.
Ауылдық округі аумағында қара-қоңыр және қоңыр топырақтың кіші түрлері жиі кездеседі.
2025 жылдың 1 қаңтарына Қызылсай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 866 бас, бас ұсақ мал 2 523, 1 073 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Шалқар ауылында: ірі қара мал 677 бас, оның ішінде 398 бас сиырлар, ұсақ мал 1 891 бас, жылқы 893 бас.
Жайылым көлемі 14 241,2 га құрайды.
Үшсарт ауылында: ірі қара мал 189 бас, оның ішінде 125 бас сиырлар, ұсақ мал 633 бас, жылқы 180 бас.
Жайылым көлемі 5 846,0 га құрайды.
Қызылсай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 843 бас, ұсақ мал 1 215 бас, 2 006 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 54 630,4 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Қызылсай ауылдық округі бойынша барлығы 76 829,1 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер 2 111,5 га, елді мекендер шегінде 20 087,20 га жайылым бар.
Қызылсай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Площадь пастбищ составляет 1 464,0 га.
в селе Уялы: крупного рогатого скота 198 голов, в том числе коров 108 головы, мелкого рогатого скота 183 голов, 144 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 085,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Карашалгинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 969 голов, мелкого рогатого скота 6 427 голов, 1 426 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 25 847,1 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Карашалгинскому сельскому округу имеются всего 32 937,4 га пастбищных угодий в том числе земли запаса 1 026,0 га, в черте населенных пунктов числится 6 064,3 га пастбищ.
В Карашалгинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
7. Кызылсайский сельский округ. В округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кызылсайского сельского округа 107 106,2 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 80 900,0 га;
земли населенных пунктов – 21 147,2 га;
земли запаса – 5 059,0 га, в том числе пастбищ – 2 111,5 га.
По природным условиям территория Кызылсайского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На территории сельского округа чаще всего встречаются темно - каштановые и каштановые подтипы почвы.
На 1 января 2025 года в Кызылсайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 866 голов, мелкого рогатого скота 2 523 голов, 1 073 голов лошадей. Из них:
в селе Шалкар: крупного рогатого скота 677 голов, в том числе коров 398 голов, мелкого рогатого скота 1 891 голов, 893 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 14 241,2 га.
в селе Ушсарт: крупного рогатого скота 189 голов, в том числе коров 125 голов, мелкого рогатого скота 633 голов, 180 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5 846,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кызылсайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 843 голов, мелкого рогатого скота 1 215 голов, 2 006 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 54 630,4 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылсайскому сельскому округу имеются всего 76 829,1 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса 2 111,5 га, в черте населенных пунктов числится 20 087,2 га пастбищ.
В Кызылсайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

8. Сабынды ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Сабынды ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 61 749,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 50 836,0 га;
елді мекендердің жері – 10 614,2 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 50,0 га;
қордағы жерлер – 298,8 га.
Сабынды ауылдық округінің аумағы табиғи жағдайларға сәйкес далалық белдеуде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық аймақта орналасқан: сәл құрғақ және орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ, орташа жылы (солтүстік бөлігі), континенттіктің барлық сипаттарына сәйкес келеді: қысы қатты және ұзақ, жазы орташа ыстық, жаздың және қыстың ауа температурасы ауыспалы, жылдық жауын-шашын мөлшері аз.
Ауылдық округі аумағында қара-қоңыр және қоңыр топырақтың кіші түрлері жиі кездеседі.
2025 жылдың 1 қаңтарына Сабынды ауылдық округінде (халықтың жеке аула) ірі қара мал 1 210 бас, 3 444 бас ұсақ мал, 979 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Сабынды ауылында: ірі қара мал 837 бас, оның ішінде 425 бас сиырлар, ұсақ мал 2 493 бас, жылқы 672 бас.
Жайылым көлемі 5 210,6 га құрайды.
Алғабас ауылында: ірі қара мал 55 бас, оның ішінде 18 бас сиырлар, ұсақ мал 168 бас, жылқы 181 бас.
Жайылым көлемі 738,0 га құрайды.
Қараегін ауылында: ірі қара мал 318 бас, оның ішінде 157 бас сиырлар, ұсақ мал 783 бас, жылқы 226 бас.
Жайылым көлемі 1 674,6 га құрайды.
Сабынды ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 356 бас, ұсақ қара мал 894 бас, 840 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 13 882,9 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Сабынды ауылдық округі бойынша барлығы 21 506,1 га жайылымдық жер бар, оның ішінде елді мекендер шегінде 7 623,2 га жайылым бар.
Сабынды ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰҚМ – ұсақ қара мал;
га – гектар.
Қорғалжын ауданы бойынша

8. Сабындинский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Сабындинского сельского округа 61 749,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 50 836,0 га;
земли населенных пунктов – 10 614,2 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 50,0 га;
земли запаса – 298,8 га.
По природным условиям территория Сабындинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На территории сельского округа чаще всего встречаются темно - каштановые и каштановые подтипы почвы.
На 1 января 2025 года в Сабындинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1 210 голов, мелкого рогатого скота 3 444 голов, 979 головы лошадей. Из них:
в селе Сабынды: крупного рогатого скота 837 голов, в том числе коров 425 голов, мелкого рогатого скота 2 493 голов, 672 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5 210,6 га.
в селе Алгабас: крупного рогатого скота 55 голов, в том числе коров 18 голов, мелкого рогатого скота 168 голов, 81 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 738,0 га.
в селе Караегин: крупного рогатого скота 318 голов, в том числе коров 157 голов, мелкого рогатого скота 783 голов, 226 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 674,6 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Сабындинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 356 голов, 894 голов мелкого рогатого скота, 840 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 13 882,9 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Сабындинскому сельскому округу имеются всего 21 506,1 га пастбищных угодий, в том числе в черте населенных пунктов числится 7 623,2 га пастбищ.
В Сабындинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
га – гектар
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию
по Коргалжынскому району

2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Қорғалжын ауданының Қорғалжын, Амангелді, Арықты, Кеңбидайық, Майшұқыр, Қарашалғын, Қызылсай, Сабынды ауылдық округтері үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Ауылдық округі
Жылдар
1-қаша
2-қаша
3-қаша
4-қаша
Қорғалжын
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Амангелді
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Арықты
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Кеңбидайық
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Майшұқыр
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Қарашалғын
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Қызылсай
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Сабынды
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 - жылына қашаларды пайдалану кезегі. 2027-2029 маусымдық жайылым маршруттары ағымдағы жылдың табиғи-климаттық жағдайларына сәйкес белгіленетін болады.
Жоспарда келесі қосымшалар қарастырылады:
1. Қорғалжын ауданы Қорғалжын ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Қорғалжын ауданы Амангелді ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Қорғалжын ауданы Арықты ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Қорғалжын ауданы Кеңбидайық ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Қорғалжын ауданы Майшұқыр ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Қорғалжын ауданы Қарашалғын ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Қорғалжын ауданы Қызылсай ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Қорғалжын ауданы Сабынды ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)

на 2025-2029 годы
Таблица 1. Рекомендуемые схема пастбищеоборотов, приемлемые для Коргалжынского, Амангельдинского, Арыктинского, Кенбидаикского, Майшукырского, Карашалгинского, Кызылсайского, Сабындинского сельских округов Коргалжынского района
Сельский округ
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
Коргалжынский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Амангельдинский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Арыктинский
2025
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
2026
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
Кенбидаикский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Майшукырский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Карашалгинский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Сабындинский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году. 2027-2029 годы очередность использования по климатическим условиям в соответствии текущих лет.
План содержит следующие приложения:
1. Схему (карту) расположения пастбищ на территории Коргалжынского сельского округа Коргалжынского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Схему (карту) расположения пастбищ на территории Амангельдинского сельского округа Коргалжынского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Схему (карту) расположения пастбищ на территории Арыктинского сельского округа Коргалжынского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Схему (карту) расположения пастбищ на территории Кенбидаикского сельского округа Коргалжынского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Схему (карту) расположения пастбищ на территории Майшукырского сельского округа Коргалжынского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Схему (карту) расположения пастбищ на территории Карашалгинского сельского округа Коргалжынского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Схему (карту) расположения пастбищ на территории Кызылсайского сельского округа Коргалжынского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Схему (карту) расположения пастбищ на территории Сабындинского сельского округа Коргалжынского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов

2. Қорғалжын ауданы Қорғалжын ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Қорғалжын ауылдық округінде 51 506,0 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 31 726,8 га. Қордағы жерлер – 394,7 га. Елді мекендер шекарасында ауылды қосқанда – 19 384,5 га жайылымдық жер бар. Қорғалжын ауылы -18 194,5 га, Абай ауылы – 1 190,0 га.
Қорғалжын ауданы Амангелді ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Амангелді ауылдық округінде 36 029,0 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 16 030,4 га. Қордағы жерлер – 8 118,8 га. Елді мекендер шекарасында ауылды қосқанда 11 879,8 га жайылымдық жер бар. Өркендеу ауылы – 9 050,8 га, Жұмай ауылы – 2 829,0 га.
Қорғалжын ауданы Арықты ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Арықты ауылдық округінде 71 391,9 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 63 940,0 га. Қордағы жерлер – 3 320,9 га. Елді мекендер шекарасында ауылды қосқанда 3 934,0 га жайылымдық жер бар. Арықты ауылы –3 470,0 га, Садырбайі ауылы – 661,0 га.
Қорғалжын ауданы Кеңбидайық ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Кеңбидайық ауылдық округі бойынша 26 326,8 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 19 990,9 га. Қордағы жерлер – 290,9 га. Елді мекендер шегінде 6 036,0 га жайылым бар, оның ішінде Кеңбидайық ауылында – 5 456,0 га, Екпінді ауылында – 580,0 га.
Қорғалжын ауданы Майшұқыр ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Майшұқыр ауылдық округі бойынша 11 618,4 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 5 549,9 га. Қордағы жерлер – 518,6 га. Елді мекендер шегінде 5 544,9 га жайылым бар, оның ішінде Майшұқыр ауылында – 4 441,9 га, Құмкөл ауылында – 1 103,0 га.
Қорғалжын ауданы Қарашалғын ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Қарашалғын ауылдық округі бойынша 32 937,4 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –25 847,1 га. Қордағы жерлер – 1 206,0 га. Елді мекендер шегінде 6 064,3 га жайылым бар, оның ішінде Қарашалғын ауылында – 3 515,3 га, Қарғалы ауылында – 1 464,00 га, Ұялы ауылында – 1 085,0 га.
Қорғалжын ауданы Қызылсай ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Қызылсай ауылдық округі бойынша 76 829,1 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 54 630,4 га. Қордағы жерлер – 2 111,5 га. Елді мекендер шегінде 20 087,2 га жайылым бар, оның ішінде Шалқар ауылында –19 241,2 га, Үшсарт ауылында – 5 846,0 га.
Қорғалжын ауданы Сабынды ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)

2. Схема (карта) пастбищ для нужд населения Коргалжынского сельского округа Коргалжынского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Коргалжынскому сельскому округу имеется 51 506,0 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения - 31 726,8 га. Земли запаса –394,7 га. В черте населенных пунктов числится 19 384,5 га. пастбищ, в том числе в с. Коргалжын - 18 194,5 га, с. Абай – 1 190,0 га.
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Амангельдинского сельского округа Коргалжынского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Амангельдинскому сельскому округу имеется 36 029,0 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -16 030,4 га. Земли запаса – 8 118,8 га. В черте населенных пунктов числится 11 879,8 га пастбищ, в том числе в с. Оркендеу - 9 050,8 га, с. Жумай – 2 829,0 га.
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Арыктинского сельского округа Коргалжынского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Арыктинскому сельскому округу имеется 71 391,9 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения - 63 940,0 га. Земли запаса – 3 320,9 га. В черте населенных пунктов числится 4 131,0 га пастбищ, в том числе в с. Арыкты – 3 470,0 га, с.Садырбай – 661,0 га.
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Кенбидаикского сельского округа Коргалжынского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кенбидаикскому сельскому округу имеется 26 326,8 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения – 19 990,9 га. Земли запаса – 290,9 га. В черте населенных пунктов числится 6 036,0 га пастбищ, в том числе в с. Кенбидаик – 5 456,0 га, с.Екпенды – 580,0 га.
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Майшукырского сельского округа Коргалжынского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Майшукырскому сельскому округу имеется 11 618,4 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -5 549,9 га Земли запаса – 518,6 га. В черте населенных пунктов числится 5 544,9 га пастбищ, в том числе в с. Майшыкур – 4 441,9 га, с. Кумколь – 1 103,0 га.
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Карашалгинского сельского округа Коргалжынского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Карашалгинскому сельскому округу имеется 32 937,4 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения – 25 847,1 га. Земли запаса – 1 026,0 га. В черте населенных пунктов числится 6 064,3 га пастбищ, в том числе в с. Жантеке – 3 515,3 га, с. Каргалы – 1 464,0 га, с. Уялы – 1 085,0 га.
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Кызылсайского сельского округа Коргалжынского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылсайскому сельскому округу имеется 76 829,1 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения – 54 630,4 га. Земли запаса – 2 111,5 га. В черте населенных пунктов числится 20 087,2 га пастбищ, в том числе в с. Шалкар – 14 241,2 га, с. Ушсартл – 5 846,0 га.
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Сабындинского сельского округа Коргалжынского района

Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Сабынды ауылдық округі бойынша 21 506,1 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 13 882,9 га. Елді мекендер шегінде 7 623,2 га жайылым бар, оның ішінде Сабынды ауылында – 5 210,6 га, Алғабас ауылында – 738,0 га, Қараегін ауылында - 1 674,6 га.
3. Қорғалжын ауданының Қорғалжын ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар – 94 425,8 га, ішкі шекаралар – 21 384,5 га
Қорғалжын ауданының Амангелді ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар – 101 190,9 га, ішкі шекаралар -11 879,8 га
Қорғалжын ауданының Арықты ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар – 75 510,4 га, ішкі шекаралар – 7 074,0 га
Қорғалжын ауданының Кеңбидайық ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар – 70 502,7 га, ішкі шекаралар – 8 036,0 га
Қорғалжын ауданының Майшұқыр ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар – 45 074,7 га, ішкі шекаралар – 8 504,9 га
Қорғалжын ауданының Қарашалғын ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар – 70 070,8 га, ішкі шекаралар – 8 064,3 га
Қорғалжын ауданының Қызылсай ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар – 107 106,2 га, ішкі шекаралар – 21 447,2 га
Қорғалжын ауданының Сабынды ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар – 61 749,0 га, ішкі шекаралар – 10 614,2 га
4. Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Сабындинскому сельскому округу имеется 21 506,1 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -13 882,9 га. В черте населенных пунктов числится 7 623,2 га пастбищ, в том числе в с. Сабынды – 5 210,6 га, с.Алгабас – 738,0 га, с. Караегин – 1 674,6 га.
3. Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Коргалжынского сельского округа Коргалжынского района
Внешние границы – 94 425,8 га, внутренние границы – 21 384,5 га
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Амангельдинского сельского округа Коргалжынского района
Внешние границы – 101 190,9 га, внутренние границы – 11 879,8 га
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Арыктинского сельского округа Коргалжынского района
Внешние границы – 75 510,4 га, внутренние границы – 7074,0 га
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Кенбидаикского сельского округа Коргалжынского района
Внешние границы – 70 502,7 га, внутренние границы – 8 036,0 га.
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Майшукырского сельского округа Коргалжынского района
Внешние границы – 45 074,7 га, внутренние границы – 8 504,9 га
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Карашалгинского сельского округа Коргалжынского района
Внешние границы – 70 070,8 га, внутренние границы – 8 064,3 га
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Кызылсайского сельского округа Коргалжынского района
Внешние границы – 107 106,2 га, внутренние границы – 21 447,2 га
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Сабындинского сельского округа Коргалжынского района
Внешние границы – 61 749,0 га, внутренние границы – 10 614,2 га
4. Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

Ауыл шаруашылық жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) анықталады.
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы: ірі қара мал – 100 литр, жылқы - 80 литр, ұсақ мал-10 литр.
Аудан аумағында суаратын немесе суландыратын каналдар жоқ.
Қорғалжын ауданының Қорғалжын ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Қорғалжын ауданының Амангелді ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Қорғалжын ауданының Арықты ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Қорғалжын ауданының Кеңбидайык ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Қорғалжын ауданының Майшұқыр ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Қорғалжын ауданының Қарашалғын ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Қорғалжын ауданының Қызылсай ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Қорғалжын ауданының Сабынды ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
5. Қорғалжын ауданының Қорғалжын ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Амангелді ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Арықты ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Кеңбидайық ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Майшұқыр ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Қарашалғын ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Қызылсай ауылының жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Сабынды ауылының жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное: крупный рогатый скот – 100 литров, лошади – 80 литров, мелкий рогатый скот - 10 литров. Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Коргалжынского сельского округа Коргалжынского района
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Амангельдинского сельского округа Коргалжынского района
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Арыктинского сельского округа Коргалжынского района
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Кенбидаикского сельского округа Коргалжынского района
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Майшукырского сельского округа Коргалжынского района
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Карашалгинского сельского округа Коргалжынского района
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Кызылсайского сельского округа Коргалжынского района
Схемы доступа пастбище пользователей к водоисточникам Сабындинского сельского округа Коргалжынского района
5. Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Коргалжынского сельского округа Коргалжынского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Амангельдинского сельского округа Коргалжынского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Арыктинского сельского округа Коргалжынского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Кенбидаикского сельского округа Коргалжынского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Майшукырского сельского округа Коргалжынского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Карашалгинского сельского округа Коргалжынского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Кызылсайского сельского округа Коргалжынского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Сабындинского сельского округа Коргалжынского района

6. Қорғалжын ауданының Қорғалжын ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Амангелді ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Арықты ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Кеңбидайық ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Майшұқыр ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Қарашалғын ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Қызылсай ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданының Сабынды ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғалжын ауданы бойынша

6. Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Коргалжынском сельском округе Коргалжынского района
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Амангельдинском сельском округе Коргалжынского района
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Арыктинском сельском округе Коргалжынского района
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Кенбидаикском сельском округе Коргалжынского района
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Майшукырском сельском округе Коргалжынского района
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Карашалгинском сельском округе Коргалжынского района
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Кызылсайском сельском округе Коргалжынского района
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Сабындинском сельском округе Коргалжынского района
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию
по Коргалжынскому району

2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдык округтердің атауы
2025 жылғы қашалар саны
2026 жылғы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қорғалжын
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
2
Амангелді
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
3
Арықты
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
4
Кеңбидайық
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
5
Майшұқыр
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
6
Қарашалғын
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
7
Қызылсай
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
8
Сабынды
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: 2027-2029 маусымдық жайылым маршруттары ағымдағы жылдың табиғи-климаттық жағдайларына сәйкес белгіленетін болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қаша.
Қорғалжын ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар
Кесте 1. Республика өңірлері бойынша жайылымдардың басым түрлеріне ауыл шаруашылығы жануарлары жүктемесінің жол берілетін нормалары
Аймақ
Орташа
жалпы
астықа
жайылым
жалпы /
азық.
бірлік,
ц / га
суб-
аймақтар,
Ауыл шаруашылық жануарларының жайылымдарына, 1 басқа гектар, қалпына келтірілген / тозған
ірі-қара
қой, ешкі
жылқы
Қалпына келтірген
Тозған
Қалпына келтірген
Тозған
Қалпына келтірген
Тозған
Құрғақ дала

на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов
в 2025 году
Количество загонов
в 2026 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қорғалжынский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
2
Амангелдинский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
3
Арыктинский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
4
Кенбидаикский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
5
Майшукырский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
6
Карашалгынский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
7
Кызылсайский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
8
Сабындинский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: 2027-2029 сезонные маршруты выпаса будут установлены в соответствии природно-климатическим условиям текущего года.
расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице
Таблица 1. Допустимые нормы нагрузки сельскохозяйственных животных на приоритетные виды пастбищ по регионам Республики
Регион
Средняя валовая урожайность пастбищ валовая/ корм. ед., ц/га по под- зонам
Нагрузка на пастбища сельскохозяйственных животных, гектар на 1 голову, восстановленные/деградированные
крупный рогатый скот
восстановленные
деградированные
Сухая степь