2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Ақмола облысы Есіл аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 8С-42/2 шешімі.
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 8-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 1 тармағының 3) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Есіл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3362894,6 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2818543 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 10972 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 10637 мың теңге;
трансферттер түсімі – 522742,6 мың теңге;
2) шығындар – 3471798,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – (-436287) мың теңге, оның ішінде:
бюджеттiк кредиттер – 8650 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 444937 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 327383,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – (-327383,2) мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Есіл аудандық мәслихатының 23.04.2026 № 8С-46/2 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен облыстық бюджетке 1032357 мың теңге сомасында бюджеттік қоюлар көзделгені ескерілсін.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте, Красногорский кентінің, ауылдардың және ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар көлемдері 336235 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Ақсай ауылына – 21786 мың теңге;
Бұзылық ауылдық округіне – 32292 мың теңге;
Двуречный ауылдық округіне – 20104 мың теңге;
Жаныспай ауылдық округіне – 18997 мың теңге;
Заречный ауылдық округіне – 21904 мың теңге;
Знаменка ауылына – 12377 мың теңге;
Интернациональный ауылдық округіне – 21741 мың тенге;
Қаракөл ауылдық округіне – 26565 мың теңге;
Красивинский ауылдық округіне – 34809 мың теңге;
Красногорский кентіне – 23686 мың теңге;
Московский ауылына – 21091 мың теңге;
Орловка ауылына – 23154 мың теңге;
Свободный ауылдық округіне – 35038 мың теңге;
Юбилейный ауылдық округіне – 22691 мың теңге.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттің түсімдерінің құрамында республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер 4 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
Аудандық бюджет бойынша нысаналы трансферттердің көрсетілген сомаларын бөлу Есіл ауданы әкімдігінің қаулысымен белгіленеді.

О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Есильского районного маслихата Акмолинской области от 19 декабря 2025 года № 8С-42/2.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 8 настоящего решения.
В соответствии с подпунктом 3) пунктом 1 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Есильский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 3362894,6 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2818543 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 10972 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 10637 тысяча тенге;
поступления трансфертов – 522742,6 тысяч тенге;
2) затраты – 3471798,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – (-436287) тысяч тенге, в том числе: бюджетные кредиты – 8650 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 444937 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 327383,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –
(-327383,2) тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Есильского районного маслихата Акмолинской области от 23.04.2026 № 8С-46/2 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Учесть, что с районного бюджета на 2026 год в областной бюджет предусмотрены бюджетные изъятия в сумме 1032357 тысяч тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам поселка Красногорский, сел, сельских округов в сумме 336235 тысяч тенге, в том числе:
селу Аксай – 21786 тысяч тенге;
Бузулукскому сельскому округу – 32292 тысячи тенге;
Двуреченскому сельскому округу – 20104 тысячи тенге;
Жаныспайскому сельскому округу – 18997 тысяч тенге;
Зареченскому сельскому округу – 21904 тысячи тенге;
селу Знаменка– 12377 тысяч тенге;
Интернациональному сельскому округу – 21741 тысяча тенге;
Каракольскому сельскому округу – 26565 тысяч тенге;
Красивинскому сельскому округу – 34809 тысяч тенге;
поселку Красногорский – 23686 тысяч тенге;
селу Московское – 21091 тысяча тенге;
селу Орловка – 23154 тысяч тенге;
Свободненскому сельскому округу – 35038 тысяч тенге;
Юбилейному сельскому округу – 22691 тысяча тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые трансферты и бюджетные кредиты из республиканского бюджета согласно приложению 4.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов по районному бюджету определяется постановлением акимата Есильского района.

5. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттің құрамында облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер 5 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
Аудандық бюджет бойынша нысаналы трансферттердің көрсетілген сомаларын бөлу Есіл ауданы әкімдігінің қаулысымен белгіленеді.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджетке 444937 мың теңге сомасында бюджеттік кредиттерді өтеу көзделгені ескерiлсiн, оның ішінде: жергiлiктi атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу – 444937 мың теңге.

5. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые трансферты из областного бюджета согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов по районному бюджету определяется постановлением акимата Есильского района.
6. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрено погашение бюджетных кредитов в областной бюджет в сумме 444937 тысяч тенге, в том числе погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом – 444937 тысяч тенге.

81523,7
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
165215,5
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
51364
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
98851,5
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
15000
02
Қорғаныс
49685,5
1
Әскери мұқтаждар
8612,2
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
8612,2
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
8612,2
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
41073,3
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
41073,3
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
41073,3
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
18146
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
18146
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
18146
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
18146
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
373937,8
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
94171
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
94171
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
94171
2
Әлеуметтік көмек
210497,8
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
210497,8
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
28134
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
400
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
52233,8
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2654
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
78532
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

81523,7
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
165215,5
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
51364
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
98851,5
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
15000
02
Оборона
49685,5
1
Военные нужды
8612,2
122
Аппарат акима района (города областного значения)
8612,2
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
8612,2
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
41073,3
122
Аппарат акима района (города областного значения)
41073,3
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
41073,3
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
18146
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасност
18146
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
18146
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
18146
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
373937,8
1
Социальное обеспечение
94171
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
94171
005
Государственная адресная социальная помощь
94171
2
Социальная помощь
210497,8
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
210497,8
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
28134
006
Оказание жилищной помощи
400
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
52233,8
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2654
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
78532
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

2654
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
79224
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
4767
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
64846
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
64846
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63208
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
638
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
1000
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
426919
1
Мәдениет саласындағы қызмет
165443
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
165443
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
165443
2
Спорт
59852
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
59852
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
35042
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
5700
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
19110
3
Ақпараттық кеңістік
134975
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
134975
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
6174
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
107482
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
21319
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеністікті ұйымдастыру жөніндегі өзге де қызметтер
66649
478
Ауданның облыстық маңызы бар (қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
401904
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
49037
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
16212
032
Ведомстволық мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары бағыныстағы
335655
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары

2654
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
79224
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
4767
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
64846
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
64846
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
63208
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
638
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
1000
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
762174
1
Деятельность в области культуры
165443
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
165443
009
Поддержка культурно-досуговой работы
165443
2
Спорт
59852
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
59852
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
35042
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
5700
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
19110
3
Информационное пространство
134975
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
134975
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
6174
007
Функционирование районных (городских) библиотек
107482
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
21319
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта,туризма и информационного пространства
401904
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
401904
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры
49037
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
16212
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
335655
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения